Page 24

Features PŘIJEĎTE SE PODÍVAT Možná se vám zdá, že v Africe by vás sežral lev, sklátila malárie a zastřelil bandita. Zdaleka ne všude něco podobného hrozí. Při dodržení základních cestovatelských zásad je v Africe spousta krásných zemí, kam se můžete podívat víceméně bez nebezpečí.

BENIN Na cestování je úplně v pohodě. Samozřejmě to neznamená, že se vám nemůže nic stát. V Africe obecně platí: nepouštět se nikde večer sám do temných uliček. Pouliční kapsáři operují všude.

BURKINA FASO Burkina Faso je stabilní a přívětivá země, i když patří k nejchudším na světě. Cestovat tu lze bez větších problémů, při dodržení základních bezpečnostních pravidel nehrozí v podstatě nic. Lidé jsou tu výborní a ochotní pomoci.

GHANA Ghana je velmi bezpečná. Když na sebe neupozorňujete a nevystavujete zlato a šperky, tak si vás nikdo ani nevšimne. Mistní lidé si jedou po svém a ostatní neřeší. Navíc jim to nestojí za to, policie by si s nimi velice rychle poradila.

LIBYE V Libyi se vám toho díky tamní byrokracii opravdu moc stát nemůže. Jen tak sami se nikam nedostanete. Bude vám přidělen policista, aby vás doprovázel. Ani ne tak hlídal, jako spíš dohlížel, abyste neporušovali ty jejich zákony. Díky systému kontrol je tam bezpečno.

EGYPT V Egyptě vás to bude otravovat. Každý se na vás bude lepit a něco chtít nebo nabízet. Za všechno chtějí poplatek, místní policie dělá se vším strašné obstrukce. Riziko teroristické hrozby tu je, ale to je dneska všude. Základním pravidlem paradoxně je nepohybovat se v turisticky nejnavštěvovanějších místech.

MALI Bezpečnostní situace v Mali, kromě severu, je přijatelná. Nedoporučuje se cestovat osamoceně a zajíždět na sever od spojnice měst Mopti–Ménaka, jinak ale významnější riziko nezaznamenáte. I jinde si dávejte pozor na viditelně drahé věci, foťák a peníze.

ETIOPIE Etiopie je bezpečná země, na severu a v okolí křesťanských památek úplně. Na jihu jsou problematická kmenová území Surmů, Mursiů či Bodiů (pravý břeh řeky Omo směrem k súdánské hranici).

RWANDA Jediným reálným nebezpečím je tu běžná pouliční kriminalita. Mimo hlavní město je lépe cestovat organizovaně. Kigali je jedním z nejhezčích a nejčistších afrických měst. Je to turisticky nesmírně zajímavá země. Nebezpečno je jen na hranicích s DR Kongo či Ugandou. NAMIBIE Sever země je trochu rizikovější. Hrozí kapesní krádeže a vykradení aut. Ale to se vám může stát kdekoliv, třeba i v Praze. Jinak byste se v Namibii s žádným nebezpečím setkat neměli. Naopak, je to ta nejkrásnější země na světě. Mají fungující zdravotnický systém, školství na výborné úrovni, prostě prima.

BOTSWANA Cestování po Botswaně je relativně jednoduché, země je bezpečná. Nebudete mít dojem, že vás chce někdo okrást, nejvýš, že vás natáhne. Zapomeňte na koupání ve stojatých vodách. Číhají tam krokodýli, hroši a nebezpečné bakterie.

Za pomoc děkujeme: Lence Klicperové, Haně Vitnerové, Danovi Přibáňovi a Vladimíru Kváčovi.

24

MOSAMBIK Mosambik je v afrických poměrech bezpečný. Při dodržování obecných zásad větší riziko nehrozí. Dodržujte hlavně hygienu.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.