Page 15

ČOKOLÁDA Čokoláda, to je takový miláček zdravotních rubrik. Co ta už toho dokázala. Tak třeba akné vyráběla ona. Tedy donedávna. Teď už její mlsání třeba podle časopisu Týden naopak léčí vysoký krevní tlak, astma a cirhózu jater, funguje jako antidepresivum, a co je nejlepší, má blahodárné účinky na pokožku a brání vzniku vrásek. Tedy alespoň do chvíle, než ji jiná studie zase zavrhne.

ANTIOXIDANTY Antioxidanty ntioxidanty – jak zdravě ravě to zní! Jsou třeba ba v hořké čokoládě, a proto oto podle se serveru Lidovky.cz její spotřeba stoupá. Antioxidanty prý pravděpodobně zpomalují naši oxidaci, tedy stárnutí, řekl by laik. Také prý chrání srdce a brání rakovině. Začaly se vyrábět dokonce jako papírky pod jazyk. Jenže smůla! Zábava skončila, když na témže serveru o pár týdnů později napsali, že antioxidanty „zřejmě nemají na proces stárnutí vůbec žádný vliv”. A v jiné studii si vědci (tentokrát z Kansasu) ještě přisadili a tvrdí, že tyhle stravovací zázraky mohou dokonce škodit. „Přemíra superpotravin ve stravě může narušit křehkou rovnováhu antioxidantů a prooxidantů v těle a způsobit starším a nemocným lidem problémy s dýcháním, a zhoršit tak funkci svalů, která je s dýcháním spjata.”

MED A MLÉKO Babičky taky doporučovaly mléko s medem. Ale podle zdravotních rubrik ženských magazínů to tentokrát není lidová moudrost, ale tmářství a pověry. Mléko prý podporuje tvorbu hlenů a med dráždí sliznice. Vy, co mléko s medem nesnášíte, jste si teď pravděpodobně oddechli. A vy, co ho zbožňujete? Nevěšte hlavu a ještě trochu zasurfujte. Najdete dostatek článků opírajících se o jiné vědecké studie, podle kterých je med léčivý až až a souvislost mezi mlékem a hleny dosud nikdo neprokázal.

BRAMBORY Doporučení kolem diet se mění rychle jako listy v diářích. Třeba brambory. Tu (tedy na iDnes.cz) je tvoří z 80 procent voda, a ať už syrové, nebo pečené mají jen málo kalorií, cukrů a vůbec žádný tuk, takže jsou vlastně dietní. A jinde (třeba v Respektu) by si je pečené měli tlouštíci rozhodně odpustit. Co s tím? Hoďte si bramborou.

ŠPENÁT Špenát je klasik, úplná legenda a asi vůbec nejstarší lékařsko-novinářský mýtus. V roce 1870 publikoval doktor E. von Wolf práci, v níž tvrdil, že špenát má desetkrát víc železa než ostatní listová zelenina. Už v roce 1937 přišli němečtí vědci na to, že Wolf omylem šoupnul desetinnou čárku, a tak není špenát žádný expert na železo. Přesto se tenhle mýtus držel mezi laiky i odborníky dlouhá desetiletí. Pepek námořník by mohl vyprávět. TAKŽE CO? Takže asi tak: nevěřte ničemu, co se v novinách o potravě dočtete. Jezte střídmě, do polosyta, pravidelně, a to v takových intervalech, kdy dostáváte opravdu hlad. A jezte to, po čem vám není blbě. A buďte rádi, že tyhle vědecké týmy zkoumají třeba dopady konzumace jahod na náš organismus. Mohly by také třeba rozbíjet atomy nebo urychlovat částice...

<

15

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.