Page 57

Místo burácejícího a vibrujícího monstra budím jemně předoucí kočičku

Design stroje se od uvedení nezměnil, co ale budí motorkáře ze spaní, jsou nové hodnoty: 115 koní a krouťák 100 Nm. Motorku díky nim přebírám s respektem. Vyhoupnu se do sedla s radikální výškou až 92 centimetrů, ale jinak mi velikostí přijde spíše jako šestistovková cestovní endura. Zavadím o startér, ale místo očekávaného burácejícího monstra budím jemně předoucí kočičku. Ta zabírá sametově a bez kopanců až do devíti tisíc otáček. To už ale fičím po dálnici daleko za povoleným rychlostním limitem. Rychlé dálniční přejezdy motorka zvládá bez problému, i když k nim nebyla stavěna. Dobrodruzi nespoléhají na prošlapané cestičky, ale sami je vytvářejí. Na otevřených šotolinách podvozek s téměř motokrosovými zdvihy 265 mm žehlí nerovnosti lépe než žehlička s napařováním. Perfektní ergonomie pro jízdu ve stupačkách, nízké těžiště a jemná spojka dodávají jistotu i na středně těžkém terénu. Na asfaltu radost pokračuje. Přichází krátká rovinka, otáčky letí vzhůru, přední kolo se malinko odlepuje od asfaltu. Před zatáčkou zkusím šlápnout razantněji na brzdy a podřadit o dva kvalty, zadní kolo se na okamžik blokuje, pustím brzdy,

Čilichili | 07 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

přichází náklon do utažené vracečky a dobře dávkovatelný plyn na výjezdu katapultuje 990ku vstříc další zatáčce. To se ji líbí. Skoro to vypadá, že jsme si ji spletli s nějakou supersportovní šestkou. Ale ne. Díky prvotřídní spolupráci motoru, podvozku a jemné převodovky bude zkušený řidič na cestách „českých kvalit“ na Rku rychlejší. Problémy ale nedělá ani jízda vyhlídkovým tempem. Super je, že ani po hodinách jízdy nic vysloveně neotravuje. Někomu může chybět ABS nebo se cítí jistěji v nižším sedle. Pro tyto piloty má KTM model 990 Adventure, který vše uvedené řeší. Trpělivost sedmiletého šlechtění přinesla místo růží možná nejuniverzálnější balík na dvou kolech. Dobrodruhům bude dělat parťáka při křižování neprobádaných kontinentů, fandy endura protáhne našimi hvozdy, všem se postará o zábavu na klikatých okreskách, a když na to přijde, v pohodě s ní dojedete do práce.

CO NÁM SEDLO Motorka funguje parádně jako celek. Motor, podvozek, převodovka a brzdy se doplňují jako naši hokejoví mistři světa. Ergonomie podporuje aktivní řízení a ovladatelnost stroje, ať už sedíte, nebo stojíte ve stupačkách. Motorka nezapře svůj sportovní původ, a tak je až neuvěřitelně jednoduché vyrážet ze světel po zadním a na dalších to zase zapíchnout na přední. Sériový bike si každý může upravit dle svého gusta díky širokému množství originálních doplňků od padacích rámů, kufrů pro cestování, laděných výfuků a dalšího. Na druhou stranu je pravda, že by některé mohly být už v základní ceně. CO NÁM NESEDLO Verze R by určitě měla mít vhodnější pneu do terénu již z výroby. Ve městě při proplétání se krokem mezi auty to chce trošku citu v zápěstí, aby plyn nepůsobil stylem „on-off“. Na „dobrodruha“ by servisní interval (7500 km) mohl být delší. To znamená, že už v Jordánsku to budete muset otočit zpátky. A vůbec to nejhorší, že jsme ji museli zase vrátit.

TECHNICKÉ PARAMETRY Motor V twin s úhlem 75°, 999 ccm Převodovka 6stupňová Max. výkon 84,5 kW (115 koní) při 8750 ot./min Max. kroutící moment 100 Nm při 6750 ot./min Max. rychlost přes 200 km/h Hmotnost (bez náplní) 207 kg Základní cena testované verze 360 000 Kč Za půjčení motorky děkujeme KTM RaceTool Praha.

57

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.