Page 44

Pokec

Já byl vždycky

macek

V devadesátkách šéfoval kosmetickému impériu. Pak si řekl, že všeho moc škodí, prodal firmu a vyrazil směr tropické ráje, kde se oddává polygamii a požitkářství. Z Leoše Středy je dnes obtloustlý Tarzan, učitel, rytíř a spisovatel.

Text: Jan Drtil Foto: Michael Kratochvíl

Vládl jste obří firmě Institut lékařské regenerace a kosmetiky s pobočkami v celém světě. Pak jste ji prodal a zmizel do Asie. Proč? Skoro každý, kdo začínal podnikat v devadesátých letech, měl výhodu startu na zelené louce. Úspěch pak přišel sám od sebe, všechno vydělávalo. Pracoval jsem pro prezidentskou kancelář, účastnil se podnikatelských recepcí. Když si se mnou chtěl kolem roku 1991 někdo sjednat schůzku, měl jsem volno často až ve dvě ráno. Nikdy mě ale ten svět úplně nebavil, takže jsem neměl problém z něj odejít. Když jsem otevíral první asijskou pobočku na Phuketu v Thajsku, teprve mi došlo, že takový život nechci. Šlo o náhlé procitnutí a dodnes za něj pánubohu děkuju. Když teď vidím kamarády podnikatele, jak za mnou přijedou do Asie na týden, protože se honí za ziskem, je mi jich líto. Co vás tam nejvíc připoutalo? Pocit bezstarostnosti. Člověk se ocitl ve světě, kde nemusí stále vyplňovat přiblblé formuláře a kde rodné číslo nic neznamená. Když jsem chtěl jedné ze svých prvních partnerek v Kambodži vyřídit pas, musela se jet zeptat do rodné vesnice svých rodičů, jaké má vlastně příjmení. Nikdy předtím to totiž k ničemu nepotřebovala.

44

Když už jsme u žen, prý jste obhájcem polygamie. Je to tak? Vztah s více partnerkami je věc naprosto běžná, ale často skrývaná. Hodně mých českých kamarádů má vedle manželek i milenky. Nikdy by to však nepřiznali. V Asii jde o určitý status. V Thajsku se ta druhá jmenuje mia noy, tedy malá manželka. Na Filipínách kabit, čili druhá žena. Osobně jsem z toho, že můžu mít veřejný vztah se dvěma nebo více ženami, byl zpočátku dost nadšený. Jenže pak začaly neshody. Když si totiž druhou ženu najdete až později, začnou se hašteřit a nefunguje to. Často do toho zasahují rodiče, kteří chtějí vydělat na vztahu dcery s bělochem. A jde to taky do kopru. Tohle je můj druhý polygamní vztah. Už to takhle ve třech táhneme skoro šest let a v pohodě. Zanedlouho vše zamířilo do zaběhaných kolejí a dnes už na tom nic tak úžasného nevidím. Holky se spolu snáší jako sestry, pořád si něco žvatlají a já jim říkám opičky. Jak mezi sebou hovoříte? Khmérsky nebo vietnamsky. V Kambodži, odkud opičky pocházejí, mají ale dost odlišnou vietnamštinu. Ještě v devadesátých letech existovalo u nás kambodžské velvyslanectví a tamní diplomatka mě za čtyřicet korun na hodinu učila khmérsky. Vždy jsem skončil na šesté lekci, dál se nikdy nedostal. Když jsem tam přijel, tak jsem se to zhruba do půl roku z donucení doučil. Tehdy tam totiž angličtina ještě nebyla tak populární jako dnes. Na univerzitě v kambodžském Phnompenhu jsem pak pochytil tu jejich vietnamštinu a teď mi jde paradoxně nejlíp.

LEOŠ STŘEDA Narozen 5. července 1963 v Praze Vystudoval První lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté i žurnalistiku Po pádu socialismu se stal prvním podnikajícím lékařem a vedl Institut lékařské regenerace a kosmetiky. Vytvořil síť poboček téměř po celém světě Vyvíjel léčebné i kosmetické přístroje, dietní preparáty a kosmetické přípravky V roce 2000 podnikání i komerční medicínu opustil, nicméně již předtím rozprodal své firmy Žije střídavě na Filipínách a v Kambodži, má tři děti a každé s jinou partnerkou

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.