Page 35

Téma

Chcete ušetřit za dovolenou? Možná vám bude stačit konzultace s psychologem a radši nikam nepojedete. Petr Hroch toho o dovolených ví hodně. Ordinace psychologů jsou po nich totiž plné.

Aúúú, spadlo na mě písmenko, kde je delegát? Bééé...

Čilichili | 07 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

Dovolenou vnímáme hlavně jako rekreaci a odpočinek. Je ale odpočinek opravdu ideální náplň dovolené? Ekvivalentem „dovolené“ je pro spoustu z nás věta: „Vypadnout odsud někam pryč!“ Tedy v podstatě utéct od toho, co děláme každý den, čím se živíme, co by nám mělo naplňovat život. Pro mnohé není ani tak důležité KAM vypadnout, hlavně aby to bylo NĚKAM. Vidím v tom spíš obrannou reakci, potřebu najít náhradní uspokojení v zahradách blahobytu. Je tento způsob odpočinku ideální? Podle mě rozhodně ne. Jak komu skutečně pomůže, když se po dlouho vysněném útěku vrací finančně a často i psychicky a zdravotně vyčerpaný zpět? Zpět k tomu, co nezvládal předtím a co se za dobu jeho dovolené těžko změnilo k lepšímu. Psychologové prý mají právě po dovolených v ordinacích největší nával, je to pravda? Ještě nedávno většina psychologických poraden a ordinací zažívala pravidelná tsunami. Leden a únor udeřila vlna zkažených Vánoc, silvestrovských nevěr a nenaplněných předsevzetí, počátek července patřil učitelskému přílivu a září a říjen si rezervovala vlna špatných dovolených. Levné dovolené v Tunisu, Egyptě a Thajsku během celého roku tento harmonogram narušily, takže se řešení následků dovolených rozkládá. Přesto bývá konec léta spojen s větším napětím.

S jakými problémy kolem dovolené se lidé na psychology nejvíc obracejí? V poradnách přibývají případy, kdy se řeší problémy střídavé dovolené. Muž rád šlape na kole do hor s dalšími zpocenými chlapy, žena se zas dobře cítí na pláži (kde po ní koukají zpocení chlapi). Každý tedy jede na tu svou dovolenou a pak si zbytek roku vyčítají, kdo za to může, kdo utratil víc peněz a kdo na té dovolené byl nevěrný naplno a kdo jen tak trochu. Končí někdy u psychologa lidé, kteří se kvůli dovolené dostali do finančních problémů? Znám jen velmi málo lidí, vlastně snad jen dva, kteří na dovolené utratili méně, než chtěli. Jedeme přece na dovolenou, abychom si dovolili! Já sám se tetelím chvilkovým pocitem bohatce, když dávám na Mallorce vyšší dýško než zjevně bohatý Angličan vedle u stolu. I ti šetřílkové, kteří pojídají z domova navezené zásoby s rizikem ohrožení zažívání, pravidelně ke konci dovolené propadnou omamnému pocitu, že mají našetřeno, a zakoupí spoustu krámů, kterými potom kazí vkus sousedů, když jim vnucují „zážitky“ z cest. A tak je pravidlem, že se téma drahé dovolené objeví jako dynamit v situacích, kdy je potřeba peněz na něco jiného. Nebývá krize na dovolené mezi partnery spíš vyústění jiných, dosud třeba skrytých problémů? Mně se ještě v praxi sice nestalo, že by přišli klienti s dovolenou jako hlavním důvodem problému, ale velmi často to vyplave v průběhu. Lidé přicházejí s tématem, které je zástupné a skrývá

35

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.