Page 28

Téma Zpackané dovolené mají jednoho společného jmenovatele – neschopného delegáta cestovní kanceláře. Projeďte pár diskusních fór o dovolených, a nabudete dojmu, že delegát má v popisu práce ignorovat oprávněné požadavky, spolčovat se s podlým personálem, okrádat hosty o peníze a být úplný idiot. S někým Nezdá se vám, že lidi na delegáty takovým jsme si přece museli hlavně nadávají? popovídat. Pochopitelně Občas se situace hrotí. Ceny zájezdů anonymně. šly dolů a lidi, co zatím nebyli dál než v Chorvatsku, vyrážejí do exotických zemí. Jenže když člověk jede do Karibiku nebo Latinské Ameriky, tak musí počítat s tím, že se octne v úplně jiném světě, kde nestačí být turista. Člověk musí trochu uvažovat jako cestovatel, i kdyby nevytáhl paty z resortu. Umět se přizpůsobit, předvídat a trochu se o sebe postarat. Jenže takový turista to má jasně spočítáno – na Makarskou jezdím za deset tisíc, za Dominikánu dám dvacet, takže to tu musí být všechno dvakrát lepší. To, že je v jiné zemi, kde lidé žijí a fungují úplně jinak než u nás, mu nedochází. To je fakt tak hrozné? Na některých cestách mi ve dne v noci drnčí telefon. Že potřebují vyměnit ručníky nebo že jim nesvítí světlo, což jsou věci, které stačí nahlásit na recepci a neřešit přes delegáta, který má na starosti 120 lidí. Vrcholem bylo, když mi volala paní, že jim stojí voda v záchodě. Já jí

vysvětloval, že tak tu záchody fungují. Že v míse je napuštěná voda, kterou spláchnutím vypustí a nateče tam nová. A paní na to, že je to skandál, že nedali takový peníze za all inclusive, aby si manžel na záchodě máchal pytlík ve vodě. To je ovšem přímo na reklamaci. Od doby, co se Češi dozvěděli, že za reklamace cestovky vrací peníze, začali jezdit snad už s vyplněnými formuláři. Chápu, že dovolená není laciná a že si ji chce každý užít. Občas se mi ale zdá, že toužíme udělat z čehokoliv další Chorvatsko. Nejlepší by bylo, kdyby všichni mluvili česky, vařilo se české jídlo a bavil nás český animátor. Jak není něco jako doma, je to hrozný problém. Třeba častá stížnost – neochotný personál v hotelu. Ono by se stačilo usmát a slušně poprosit, a 90 % problémů by zmizelo. Neříká si člověk přímo o průšvih, když večer opustí resort? Je to loterie. Můžete si vyrazit na tah po barech a zažít nejlepší večírek života, ale taky můžete dopadnout přesně naopak. Stejně to platí o výletech. Když se lidi snaží ušetřit a místo s delegátem vyrazí na výlet s chlapíkem, kterého potkají ve městě, tak sice můžou ušetřit deset dolarů, ale taky se můžou vrátit bez peněz a šperků. Jednou jsem takového šetřila dokonce vezl na chirurgii. Nemohl z prstu honem sundat zlatý prsten, tak si milý „průvodce“ pomohl mačetou.

28

Jak ochotně takové incidenty řeší policie? Musíte počítat s tím, že i policie si potřebuje přivydělat. Ví, že všechny pojišťovny pro úhradu škody požadují protokol. No a když chcete, aby ten protokol byl do tří dnů, a ne standardně do tří měsíců, tak musíte mazat. Ono to ve výsledku vyjde třeba na dvacet dolarů, ale je nutné absolvovat ten rituál, kdy sedíte s policejním náčelníkem dvě hodiny za stolem a modlíte se, aby už se rozhoupal a kývnul, že to jako stačí. Takže hotovost je potřeba. Rozhodně. Na to taky lidi často zapomínají. Oni mají kartičku od pojišťovny a myslí si, že tím všechno hasne, protože se to tak píše ve smlouvě. Ale jak se budou dohadovat s doktorem na hotelu, který akceptuje jen hotovost? Přitom stačí těch pár dolarů zaplatit, vzít si potvrzení, a pojišťovna to doma proplatí. To jsou přesně ty věci, se kterými normální člověk přece musí počítat. Jedu někam přes půl světa, tak se musím trochu připravit a uvažovat, co se může všechno stát. Místo toho ale často přijedou lidi, co s sebou mají pár drobných, co jim zbyly z duty free na Ruzyni. Jednou za mnou přišla paní, klientka pětihvězdičkového hotelu, a stěžovala si, že pohled se známkou stojí dva dolary, ale ona že má s sebou jen pět eur. Když jsem se jí ptal, co bude dělat, když bude potřebovat hotovost, tak mi vysvětlila, že ona ‚keš‘ nepotřebuje, protože má dobrou pojistku. Přivezl si někdo z tropů manželku? To spíš manžela. Vzpomínám si, jak pánská polovička jednoho páru vyrazila na safari, které však bylo na poslední chvíli zrušeno. Pán zakotvil u baru a za dvě hodiny šel zpátky na hotel, kde jeho paní využívala soukromých služeb hotelového animátora. Nakonec se ale udobřili. Ono sluníčko, moře a rum působí na tyhle problémy úplně zázračně. Akorát chudák animátor dostal padáka.

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.