Page 15

Kácíme modly

í v t s už m e j o v s

ů m ánk í vn az to m . l u h ad l k v k inýc í př en inč i d l a ur am vz D j í m r í ě n yle len kov i z n T e n s íká zoc ba om ř í i,“ t na van ych m na cep stro éž b e e á ž o r i fru y. K n h s b a ov ů. Je kde li zu h c č e vy rvá lek, ráž DIVÝ JAN ŽELEZNÝ ů y o Jednu z cest, jak vyvést skomírající pardály z pasti už lub l sp m v m i K moderní doby popsal ve své knize Cesta divokého e ce nu alož záj muže Richard Rohr. Přes ten sexuálně podbízivý a er má . Z nav edia titul je kniha hodně duchovně zaměřená. Rozebín o ý m e r h íci o: Profi g rají se v ní jakési archetypy bojovníka, milovníka, c e u dn c Fot mudrce a krále a stadia, kterými chlap během svého d m e e o úř Holub n vývoje prochází. Oproti očekávání se z knihy stal „Js í Jiř xt: jed světový bestseller, stejně jako z Železného Jana Te l Roberta Blye, Mužství Steve a Biddulpha nebo by

tj e u č y t z v e N

O krizi moderního mužství už se mluví nějaký pátek a dává se za vinu lecčemu. Od úbytku testosteronu (The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism na to dělá od roku 1987 studii a prý to pořád leze dolů) až po vliv nadměrné dostupnosti pornografie. Jako nejpřijatelnější se ovšem jeví vysvětlení, že nikdo moc neví, jak by takový moderní muž měl vypadat. Zasklíme nějaké výročí, a jsme hned za necitlivé křováky. Nedokážeme opravit ledničku, a slyšíme: „Víš, miláčku, můj táta tyhle věci doma dělal.“ Když se honíme v práci, jsme za ujeté workholiky, co zanedbávají famílii. Když to bereme piánko, hrozí, že budeme vydělávat míň než partnerka a přijdeme o pozici hlavy a živitele rodiny. Zkrátka není divu, že podle statistik páchají muži čtyřikrát víc sebevražd než ženy. A zrovna tak není divu, že se na nemocnou chlapskou duši začínají vymýšlet léky.

Čilichili | 07 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

dílka Eugene Monicka s všeříkajícím názvem Falos – posvátný obraz mužství. Na knihách pro muže by nebylo asi nic špatného, tedy kromě toho, že jsou k uzoufání nudné a nabité podivnými frázemi o iniciacích, duchovních cestách a znovuzrození. Mužské spolky, které na jejich základě vznikají, jsou ale o dost divnější. A ne proto, že by jejich členové kopali jeden druhého do břicha. Schválně zkuste zapátrat na internetu. MUŽI NA KONI „Přijďte vědomě pobýt do čistě mužské společnosti,“ vybízí Muzskyprostor.cz, který kromě posezení pořádá semináře Přijetí mužských kvalit, Pozitivní způsoby použití mužské energie a Porozumění kořenům našeho mužství. Chlapi.cz inzerují víkendové workshopy na téma Mužský rituál přechodu do zralé dospělosti nebo Duchovní obnova pro chlapy toužící setkávat se s Bohem.

15

2010 | 07 | Čilichili: Dovolená jako peklo  

To slovo zní hezky, ale po létě je u psychologů natřískáno.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you