Page 68

ZADÁNO PRO VODAFONE

Když není rozpoÏet zrovna rıžový, je tu aspoĊ rıžová kalkulaÏka – a hned je líp.

Tahle ruská cigára kouěil Vlk z Jen poÏkej zajíci,. Aleš je v dražbÝ koupil za tisícovku

Sledujte si prachy Zjednodušit a zpřehlednit charitativní dary. Darovat pohodlně a bezpečně. O to se v rámci Roku jinak pokouší společně s nadací Via Aleš Jeník. Do neziskového sektoru přišel z pozice managera společnosti Capgemini Czech republic. Nadace Via sídlí nedaleko od Jeleního příkopu kousek od Lorety, v krásném starém domečku. Tady se už 5 měsíců, za výbuchů ze vznikajícího tunelu Blanka, kdy se zem otřásá, snaží Aleš zrealizovat projekt internetového portálu, prozatím nazvaného Pomozteonline. Jde mu vlastně o to, že když někomu něco dneska dáváte, chcete vědět, kam peníze půjdou. A nemít s tím moc práce. Zatím to takhle jednoduše ještě nejde. Buď vás čeká pruda s administrativou, nebo část vašeho daru putuje jinam.

a pak ještě chvilku trvá, než peníze doputují, než se vybere potřebná částka... a pak? Pak už většinou nevíte. A to PAK spolu s ulehčením administrativy chce právě Aleš spolu s nadací změnit. Portál s pracovním názvem Pomozteonline.cz má sdružit co nejvíce projektů pod jednu střechu tak, aby dárce viděl nejen, kam jeho peníze putují, ale i jak pomáhají. A aby druhá strana, tedy ti, co peníze potřebují, měli možnost ukázat, co jsou zač a jak se získanými prostředky naložili.

BYZNYS JAKO BYZNYS Drobné vystřízlivění čekalo Aleše hned na začátku. V jeho představách byl neziskový svět ideálním místem spolupráce všech se všemi. Po pár týdnech pochopil, že to tak jednoduché není. I v charitě je potřeba zachovat podobné postupy jako v komerční sféře a dávat si pozor – kdo nepracuje pro nás, může pracovat proti nám. Spíš než o Rok jinak jde podle něj o Rok jinde. Pokud se dnes rozhodnete někomu pomoci a poslat mu peníze, chcete mít jistotu, že peníze putují tam, kde pomůžou. Jenže už když peníze věnujete, musíte pro to něco udělat. Každý krok vyžaduje nějakou aktivitu. Ať už je to zajištění potřebné výše kreditu na poslání DMS, nebo vyplňování nějakého toho papíru pro banku. No

VÝŇATEK Z ALEŠOVA DENÍČKU „Hned na začátku ledna jsem se zúčastnil charitativní aukce, jejíž výtěžek byl věnován na dobročinné účely. Dražené předměty byly, mírně řečeno, poněkud nepraktické. Zájemce to ale vůbec neodradilo, a tak jsem po tuhém aukčním boji získal jedinou věc – cigarety značky Belomor Canal (mimochodem, pojmenované po Bělomořskobaltském kanálu, který stavěli vězni stalinských táborů nucených prací). Přesně tyhle papirosy kouřil i Vlk z komiksu Jen počkej! Asi by se divil, kolik jeho oblíbené kuřivo v Čechách stojí!“

68

NA TĚLO A co Aleše baví, když zrovna nÜkoho nepĚesvÜdÎuje? Pěesto, že pro jeho práci je nejdıležitÝjší poÏítaÏ a pěipojení na internet, hry na netu nemastí. Jeho nejoblíbenÝjší hrou je hra stolní. Je to hra strategická, má ale silný sociální faktor. ProstÝ když na tebe všichni zaútoÏí, tak nemáš šanci, ani kdybys hrál jako Bıh.

A bez Îeho se rozhodnÜ neobejde? Bez mejlı v mobilu.

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?