Page 60

Ventil

Text a foto: Eva Srpová, redaktorka časopisu Autocar

Pochází z Japonska, ale získal si Američany. Teď ho už bez problémů s dovozem koupíte i u nás. Jakou povahu vlastně Infiniti FX37 má, americkou nebo japonskou? Sportovní charakter a SUV. To zní buď jako trapné klišé z reklamního letáku, anebo nedomyšlený protimluv (nebo rovnou obojí). Nebo to vážně jde dohromady? Vlastnosti Infiniti FX37, které si na silnici s ničím nespletete, člověku připomínají zenové příběhy, které s běžnou logikou nemají moc společného. Když zadáte do Googlu slovní spojení „bionic cheetah“, tedy bionický gepard, vyplivne vám obrázky tohohle auta. Možná že by se nějaký opravdový zenový mistr mohl pokusit v meditaci na FX naladit a odhalit nám jeho podstatu.

Přestože je to auto ze země vycházejícího slunce, primárně jeho první generaci před sedmi lety postavili pro americký trh, což se projevilo v kabině. Nejde jen o posaz za volantem na kožených sedačkách připomínajících televizní křeslo, ani o výhled přes vyboulenou kapotu, jak když pan král pokyvuje svým poddaným z hradního balkonu. Ta velká tlačítka, kterými je celá palubka posetá, nepřehlédnete, ani kdybyste nosili brýle o deseti dioptriích. A díky čtyřem kamerám okolo auta zaparkuje i méně zkušený mistr.

Co nám sedlo Design prodává, a i když se vám z některých úhlů může zdát, že FX na to jde až moc účelově, jako celek umí zapůsobit tak, že ho prostě nepřehlédnete. Příjemná originalita v šedi průměru. Jezdí tak schopně, že mu to může naprostá většina velkých SUV jen tiše závidět.

Mezitím se my ostatní smrtelníci zaměříme na to, co je viditelné. Pod kapotou se usadil vidlicový šestiválec. Naladili ho na výkon 320 koní a 360 Nm. Vrchol svých hodnot vám nedá jen tak lehce, přichází až vysoko při 7000 otáčkách. Jinými slovy, musíte ho honit. Je rychlé, ale nevyjde vás to levně u pumpy. A zvuk se k němu nehodí tolik, jako přímo americky bublavý osmiválec v dražším modelu FX50.

Mistr, mistr… zenový mistr se pokoušel naše dilema o skutečné povaze rozseknout svým mečem a pak se nám ponořil do hluboké meditace. Čekali jsme něco na způsob „bionického geparda“, ale rozuzlení učitele meče bylo jednoduché. „Myslím, že při srážce se starým bavorákem hodně vydrží.“

Co nám nesedlo Jestli pro vás peníze nehrají důležitou roli, kupte si to nejsilnější, co pro FX nabízejí – osmiválec. Zní nesrovnatelně líp a spotřeba bude v reálném provozu téměř na chlup stejná, protože k udávaným 12 litrům se nám nepodařilo přiblížit ani náhodou.

Ať už se ale rozhodnete pro kterýkoli nabízený motor, může vás těšit, jak dobře FX jezdí. S pohonem všech kol neztrácí stabilitu ani v ostřejší zatáčce a automat sází rychlosti bez zaváhání ( jen dvojka je dost krátká). V dobré přilnavosti mají prsty i mamutí jednadvacetipalcová kola, která vyplňují podběhy na milimetry. A jestli si kvůli tomu myslíte, že ucítíte pod gumami každý vajgl, tak se pletete. Jezdí hladce a plavně a rozhodí ho jen opravdu nepřehlédnutelné krátery v asfaltu.

60

ČILI AUTO ANEB PROČ JSME SI HO VYBRALI Infiniti je mladá značka, která nečekaně rychle prorazila na americkém trhu. Tahle luxusní odnož Nissanu se těší velké oblibě i v Evropě, navzdory tomu, že nemá vlastně žádnou historii a tradici. SUV jménem FX směle přetahuje zákazníky i od Porsche Cayenne. Museli jsme zjistit, co na něm všichni vidí. JAK TO VIDÍ HOLKA Spousta holek SUV miluje. Jsou prostě velká a cítíte se v nich bezpečně. Tohle auto budí respekt. A je naprosto nepřehlédnutelné. Může vás těšit, že je to jedno z nemnoha SUV, které dobře jezdí. Kdybyste mi dali na výběr mezi Cayenne Turbo a FX s osmiválcem, vyberu si Infiniti.

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?