Page 59

Sporák

Text: Martin Groman Foto: Michael Kratochvíl

Candát dostal

mandát

Jakou rybu si Češi dneska cpou nejradši do hlavy? Kapra? Štiku? Lína? Leda houby – pangasia. A přitom je to proti domácím krasavcům jenom navoněná zdechlina. Mnohem chutnější a hlavně čerstvější je třeba candát, kterého si s námi připravíte za chviličku.

Ryby jako pangasius nebo losos k nám putují vážně dlouho. Rybáři je kuchnou, rovnou na lodi zamrazí, zabalí do igelitů a pošlou do supermarketů. Než se vám ta cizokrajná potvora dostane na stůl, je pěkných pár dnů i týdnů po smrti. Přitom možná za barákem máte sádky, kde si můžete koupit živého candáta. Stačí raz dva připravit, přidat pečený Ze všeho nejdřív si připravte brambor a trochu vývar, okrájené kousky ryby (konce špenátu (čerstvé lístky filetů, maso kolem ploutví, prostě podusit, máslo, česnek, přebytky) dejte na chvíli vařit sůl a pepř), a máte oběd do většího hrnku vroucí vody, k tomu jako víno. přidejte trochu kořenové zeleniny a nějakou bylinku. Mohli byste samozřejmě použít vývar z kostky nebo vegetu, ale ty přebijí nebo spíš zabijí chuť masa.

Rybu zásadně kůží dolů, pod pokličku a neobracet. Jinak se vám rozpadne.

01 /

02 /

máslo

Pamatujte, že ryba se peče jenom z jedné strany, kůží dolů a pod pokličkou. Rozehřejte lžíci másla, položte do másla filet a nechte chvilku péct. Pak přidejte vývar tak, aby v něm ryba ležela, ne plavala. Přiklopte pokličkou.

pepř, sůl

03 / Nakrájejte si zatím petržel

petržel

– tu normální, ne kadeřavou, ta je leda na chlebíčky. Jakmile je candát na pánvi i nahoře bílý a vývar se změnil ve šťávu, položte na rybu kousek studeného másla a po celé délce ji potírejte, dokud se máslo nerozpustí. Pak už hurá s rybou na talíř, posypat petrželkou, a jen co šťávu ještě trochu povaříte, aby zhoustla, přelijte jí rybu, a je to.

CO JE POTŘEBA filet candáta vývar

cca. čtvrt hodiny času

Čilichili | 06 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

59

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you