Page 55

Víkendovka

Text: Petr Šimáček Foto: Profimedia

Novohradské hory ocení i hovězí

Rozhled jako kráva Nahoru lezl ten chlapík zvesela. Halekal jak na lesy a pitvořil se na kamarády. Pak se dostal na vrchol rozhledny a skrz podlahu ze železných roštů se podíval dolů, do hloubky. Najednou ztratil glanc a všech sto třicet ,,průhledných“ schodů cestou zpátky slezl vsedě a nevydal při tom ani hlásku. Rošty musel mít obtisknuté na zadku ještě týdny.

Rozhledna, kde jsme tohohle pána potkali, se tyčí na vrcholu Kraví hory. A Kraví hora je v Novohradských horách, které najdete na úplném jihu. Procházku po nich je pěkné začít u Trhových Svinů. Dva kiláky od nich stojí úžasná barokní stavba, v úžasně zanedbaném stavu – kostel Nejsvětější Trojice. Spolu s kostelníkem, který tu provádí, se můžete pokusit vyřešit záhadu, kudy vylézt na vrcholový ochoz kostelní věže. Nikdo totiž nějak nemůže najít vchod, natož schody. Kousek odtud se nachází tvrz Žumberk, někdy nesprávně označována za opevněnou vesnici. Najdete tu renesanční hradby, bašty, malebný areál a také místního kastelána, který vám o svém hájemství rád fundovaně povykládá. Nové Hrady, kam zamíříme vzápětí, jsou centrem celé oblasti. Lid je tu k cizincům vlídný, snaží se je ubytovat i nasytit. Čilichili | 06 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

I četníci se tu chovají vstřícně, pomáhají a chrání ze všech sil. O tom se mohl přesvědčit jeden můj známý. Ve tři ráno notně unaven odešel několik kilometrů z města pryč. Prostě si spletl směr. A když si vysílen sedl na jakýsi patník u silnice, místní strážci zákona ho nejenom našli, ale i láskyplně napojili čajem a odvezli zpátky do hotelu. Zdarma! Kraví hora je se svými 953 metry dominantou kraje. Rozhledna na ní byla původně vojenskou hláskou z roku 1989, ale protože nebezpečí od západních imperialistů už pominulo, používají ji mobilní operátoři a taky rozhleduchtiví turisté. A proč vlastně to jméno Kraví? Prostě se tu pásly léta letoucí krávy. Hora je kamenitá a strmá, a tak prý bylo místní plemeno krav kříženo s kamzíky. Věří se tomu těžko, ale vykládá se to dobře.

NOVOHRADSKÉ HORY Tři tisícovky Hory zabírají celkem 162 km kolem Nových Hradů, Benešova nad Černou, Dolního Dvořiště a Malont až k hranici s Rakouskem, kde se táhnou téměř k Dunaji. Nejvyšší z vrcholů u nás je Kamenec (1072 m), následuje Myslivna (1040 m) a Vysoká (1034 m). Díky přísně střeženému hraničnímu pásmu v minulosti se dnes mohou pyšnit vzácně zachovanou přírodou.

55

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you