Page 51

TIPY&TRIKY

01 JAK CESTOVAT Dostanete se sem rozhrkaným autobusem z nedalekého Ajmeru, kterým prochází železnice z Dillí. A stejným způsobem ( jen opačným směrem) absolvujete i cestu z města. Po Pushkaru se přesouvejte pěšky. Jestli máte těžká zavazadla, tak si mávněte na jednoho z mnoha chlapíků s dřevěnou károu, který vám je za pár rupií odveze.

Dáme frisbee?

Šiva, Krišna, Bob Marley, Gándhí a Che Guevara. Zastavíte se u pultíku se stříbrnými cingrlátky a z boku do vás šťouchá prodavač a nabízí sérii samolepek s naturalisticky krvácejícím Ježí-šem za „very gůd prajs“. Snažíte se uniknout do krámku s knihami, kde polovinu sortimentu tvoří knihy Paula Coelha. Tady vás přepadne osvíceně vypadající Angličanka Cathy, která trvá na tom, že s ní prostě musíte navštívit kurz meditace jejího gurua, jehož jméno jsem zapomněl, ale který je zcela jistě ten pravý vůdce k duševní spáse. Ostatně stejně jako stovky dalších guruů, učitelů jógy, holotropního dýchání, vykládání karet a Brahma ví čeho všeho ještě. Na svaté atmosféře města se jich přiživují stovky. Stačí natáhnout ruku a utrhnout si nejbližší leták, jimiž je Pushkar doslova vytapetován. Co je tady na tom? Koncert Prema Joshuy? Promiň Cathy, tvůj guru bude muset počkat.

02 KDE SPÁT Celé okolí jezera je obestavěné hotely. Nejlepší způsob je pár jich obejít, zeptat se na ceny, okouknout pokoje a zkontrolovat střešní restauraci. Když v ní nikdo nebude, není něco v pořádku. Za pokoj se záchodem a sprchou (studenou) dáte podle sezony a délky pobytu 300–600 rupií. Pokud se ovšem netrefíte do pořádání velbloudího veletrhu, kdy ceny narostou o pár set procent. 03 CO SI PŘIVÉZT Když se vyhnete ezoterické veteši, můžete tu dobře nakoupit třeba pašmínové šály (to jsou ty heboučké, vyrobené z chlupů kašmírských koz). Laciné je tu i stříbro. Když budete chtít, místní šperkaři vám za pár hodin vytepají prstýnek na míru a podle vašeho přání. A bacha – smlouvat, smlouvat a smlouvat, nicméně v pohodě a s úsměvem. 04 ČÍM MÍSTNÍ OSLNÍTE Když se k nim budete chovat slušně. Při vstupu do obchodu si sundejte boty, pozdravte a pokecejte s majitelem, jak jde život a obchody.

51

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?