Page 42

Pokec

Text: Goča Komárek Foto: Michael Kratochvíl

Když dostanu nápad, bývám

agresivní

Když ženy proniknou do boxu, hornictví nebo politiky, hned se o tom píše. Křehká stvoření mezi hrubými muži. A přitom v jemném a ušlechtilém oboru, jako je vážná hudba, něžné pohlaví taky zrovna nedominuje. Kolik znáte dirigentek nebo úspěšných skladatelek? My aspoň jednu. Třicetiletou Marii Sommerovou hrají v rádiích a loni uvedla svou skladbu na Pražském jaru s pořádným úspěchem.

Kromě skládaní jste prý dřív i dirigovala, je to tak? No, studovala jsem to, ale rozhodně jsem spíš skladatelka. Dirigování vás nebaví? Nebo se ženy k taktovce nepouštějí? Spíš to souvisí se ženskou povahou. Když jsem si stoupla před studentský orchestr, tak jsem pochopila, že tam žádná demokracie nefunguje a že si se svojí mírnou povahou nepřijdu na své. Musela jsem se naučit, že pravdu mám jenom já, musela jsem se stát extrovertem, úplným diktátorem. Když člověk diktátora jenom předstírá, tak to ostatní vycítí a hudba nefunguje. Jste v rodině exot, nebo u vás všichni hrají a zpívají? Už můj praděda byl učitelem hudby. I všichni ostatní v rodině jsou šumaři, dobře hrají a zpívají. Třeba děda – ten učí skoro na všechny nástroje, i když na polovinu z nich neumí hrát. Tomu nerozumím. Jak může učit hru na nástroj, který neovládá? Je přece muzikant! Já když chytnu jakýkoli nástroj, taky za chvíli zjistím, jak na něj něco zahrát.

42

Když vám dám do ruky klarinet, tak mi na něj zahrajete, i kdybyste ho nikdy nedržela v ruce? No když ho můj muž přinesl domů, tak trvalo dvě hodiny, než jsem pochopila, jak se z něj vyluzují tóny, ale pak jsem si ten způsob našla. Takže hudbu máte v rodině. Cepovali vás? K muzice mě vedla mamka. Když jsem byla malá, chodily jsme na procházky, kde mi zazpívala melodii a hned za pochodu mě učila druhý hlas. Často se přidala i její kamarádka a zpívaly jsme trojhlasně, takže mi tyhle procházky vypěstovaly sluch. Mamka v mládí vystupovala v Lišce Bystroušce, ze které mi zpívala spoustu árií a já je tehdy považovala za lidové písničky. V dětství jsem měla všehovšudy dvě kazety – první byla Smetanova Má vlast, druhá Gershwin, obě jsem si pouštěla pořád dokola. A už jako úplně malinká jsem třeba musela u rádia rozeznávat, co hraje ve skladbách za nástroje, to naši chtěli. Jste fajnšmekr jenom na vysoké umění? Když jsem byla mladší, poslouchala jsem Queeny. Odmalička jsem byla v popu vybíravá, jenom tuhle skupinu jsem přijala se vším všudy. Ani dneska nejsem hudební intelektuál, který žádá jenom náročnou kvalitu. Potřebuji i hudbu, která zapůsobí hned; ocením i povedený kýč. Čilichili | 06 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you