Page 27

Marián Masný

SVRŽENI Z OLYMPU Co se stane s bohy zeleného trávníku, jejichž sláva upadne? Ti z naší první zlaté gardy ještě chodili do zaměstnání. Legendární František Plánička pracoval jako úředník na penzijním úřadě. Když se vrátil se stříbrnou medailí z MS 1934 v Itálii, dostal prý vynadáno od klienta, kde se flákal. Pláničkova kariéra skončila zlomenou rukou, ale svět se pro něj nezhroutil. Na rozdíl od současnějších fotbalistů. Ladislav Přáda (50. léta) Geniální dukelský útočník se postupně propil až do prázdného vagónu na žižkovském nádraží. Marián „Béla“ Masný (70.–80. léta) Slovák, dlouholetý reprezentant a hvězda bělehradského finále. Dnes žije jako poustevník a bezdomovec kdesi v Bratislavě.

Petr Janečka (80. léta) Nastoupil 39krát za reprezentaci a dal za ní 9 gólů. Pak hrál v Belgii a Rakousku. Kvůli zdravotním problémům přestal ve třiatřiceti letech hrát, chytl se alkoholu a automatů. Nakonec mu nezbylo nic než auťák, ve kterém bydlel po plzeňských parkovištích, až jednou se dvěma promilemi v krvi sedl za volant a srazil chodkyni. Vyfasoval rok natvrdo, po propuštění mu Nadace fotbalových internacionálů přispěla na bydlení a sehnala práci. Jan Berger (80. léta) Reprezentant, velký idol Sparty a ještě větší milovník alkoholu. Jeho nejslavnějším výstupem byla pitka v roce 1982, po které skončil na stanici SNB a vyhrožoval příslušníkům, že se vymočí na obraz prezidenta Husáka. Léčil se u Apolináře, 35 dní strávil i v ruzyňské věznici a traduje se, že ho trenér Ježek poslal na pracovní terapii do ČKD, kde byl formálně zaměstnán. Tomáš „Bomber“ Skuhravý (90. léta) Střílel hattricky v mezinárodních utkáních a večer si připaloval stomarkovkami cigarety a přikusoval k tomu půllitr. Kariéru v Janově ukončil po jedné z mnoha autohavárií, dal se na podnikání a postupem doby dokázal roztočit všechno, co kdy vydělal.

Čilichili | 06 | 2010 cilichili.cz || facebook.com/cilichili

Tomáš Skuhravý

Ivo Knoflíček

Martin Frýdek (90. léta) Oblíbený sparťan, přes tvrdou konkurenci všeobecně považovaný za fotbalistu s nejhorším účesem. Angažmá v Německu mu moc nevycházelo, tak to postupně zkoušel v Teplicích, Xaverově a Semicích. Čím níž klesal v ligovém žebříčku, tím více kil mu naskakovalo a tím častěji se v jeho pravici objevoval lahváč. Dnes působí jako trenér sparťanského potěru. Lumír „Máňa“ Mistr (90. léta) Oblíbenec sparťanských tribun, který doplatil na svá častá zranění a zálibu v bujarých večírcích. Po odchodu ze Sparty hrál v Řecku, a dokonce v Číně. Dnes vypomáhá kamarádům na stavbách. Ivo Knoflíček (90. léta) 26letého kanonýra si v roce 1988 vyhlédli agenti anglického Derby County, ale soudruzi ze svazu ho nechtěli pustit. Ze zájezdu do Německa se už nevrátil, hrál v Anglii, Itálii, Německu, Rakousku, po revoluci opět za českou reprezentaci, Slavii, Kutnou Horu, Ledeč nad Sázavou, Vlašim a Měchenice. Zkoušel to s podnikáním, ale všude měl smůlu. Manželka mu vybílila barák a zmizela s milionem marek, zkrachovaly mu velkoobchod s rybami, dopravní firma i hospoda. Prostě pech.

Milan Pacanda (nultá léta) Zázračný brněnský technik měl těsně před přestupem do Itálie, když si přetrhal vazy v koleně. Objevil herny a alkohol, dostal se do dluhů a z průšvihu ho vytáhl až trenér Jarůšek, který ho ubytoval u sebe doma a hlídal ve dne v noci. Nakonec ho dokázal vrátit do fotbalu. Vlastimil Petržela (nultá léta) Bývalý reprezentant začal už ve 32 letech trénovat. Vedl Spartu, Slavii, Bohemians, Liberec, působil i v Rusku a všude gambleřil o sto šest. O jeho závislosti se vyprávějí legendy, podle nichž prohrál na 50 milionů, sestavy hráčů mu sepisovala podle čísel dresů manželka-numeroložka a před utkáním zapaloval v kabině stovky svíček. Absolvoval léčení a loni podepsal trenérskou smlouvu s Viktorkou Žižkov. Jan Šimák (současnost) Mluvilo se o něm jako o hvězdě, od 23 let hraje v zahraničí a potýká se stále víc s alkoholem a automaty. Vrátil se do Česka, ale v roce 2005 dostal vyhazov ze Sparty, protože se opil a nedostavil se na první trénink sezony. Dnes hraje v Německu druhou ligu.

Pro vysloužilé reprezentanty u nás vznikla Nadace fotbalových internacionálů.

27

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?

2010 | 06 | Čilichili: Padlí bohové  

Jsou fotbalisté normální?