__MAIN_TEXT__

Page 1


VF_09_115_CiliChili_190x245_17.3.09.indd 2

17.3.2009 15:29:50


MONITORY SLAVNÝCH

Klon

Plocha

Františka Janečka anečka čka IC IICQ CQ CQ JUDr. František: Pavlíku, chlapče, všimnul jsem si, že jsi ve své televizní show ještě nepropagoval žádný z muzikálů, které produkuji. Škoda, nemyslíš?

Kalkulačka

Anděl exit: Pane Janečku, dinosaury nekrmíme. Kde jste sehnal moje ICQ? JUDr. František: Pavlíku, chlapče, na tituly si nepotrpím, ale říkej mi Vážený pane doktore. Na prodej je jistě nejen tvé ICQ. Co by sis chtěl koupit?

Nápověda

Anděl exit: Jsem neúplatný propagátor alternativní kultury! JUDr. František: Karel Gott chystá své tří sté šedesáté čtvrté výjimečné turné. Přijde ti to za pěkné nové auto dost alternativní? Anděl exit: Ani kdyby konečně pořádal urné! Je to auto na hybridní pohon?

Antivir do deště

JUDr. František: Třeba šlapací, když budeš chtít. Co Tomáš Savka, přijde ti pro tvé diváky atraktivnější? Anděl exit: Ten špekoun, co místo zpívání krká?

Re: Můj pomník

Od: Olbram Zoubek <mistr@sochar.cz> Komu: Judr. František Janeček <kmotr@goja.cz> z> Předmět: Re: Můj pomník

Vážený Mistře, posílám návrhy Vašeho pomníku, text na piedestal navrhuji v tomto znění:

JUDr. František: Jistě, i on má svým způsobem hybridní pohon. Ale je to talentovaný mladý muž.

Koš

Anděl exit: Když nad tím přemýšlím, jeho bzučení se trochu podobá hrdelnímu zpěvu sibiřských šamanů. Ale mladá rodina dnes, vážený pane doktore, s jedním autem nevystačí. JUDr. František: Jsi šikovný chlapec, Pavlíku, jistě se domluvíme. The Worst of František Janeček

BŮH HUDBY Šiřitel Vkusu, Nejvyšší Soudce, Všemocný, Všudypřítomný, Věčný, Hustovlasý, Rujný, Velkolepý, Libovonný, JUDr.

GoJa

Váš Mistr Olbram

Od: Karel Gott <mein@gott.cz> Komu: JUDr. František Janeček <kmotr@goja.cz> Předmět: GoJa

Ahoj Františku, od doby, co je GoJa jenom Tvoje, má nepravdivý název. Neměl bys ji přejmenovat na Jago? Díky, Karlík

Outlook

Re: Můj pomník

GoJa

ICQ

ČILICHILI 3


VÝKOP

Dopisy ZDRAVÍM, ČILICHILI mi chodí do schránky, ale občas mě ve čtení předběhne můj pes. Mám pro vás fotku.... Holcová

Výkop: kop: Deformace Moje máma je učitelka a do puntíku naplňuje pořekadlo, že učitel není zaměstnání, ale diagnóza. Když člověk prožije čtyřicet let za katedrou, tak ho to holt poznamená. Já mám ve svém oboru odpracovanou teprve třetinu a už to na sobě taky pozoruju. Coby grafik se na svět dívám po svém. V zimě při pohledu na sjezdovku nevidím, jak se třpytí sníh. Přemýšlím, zda je to bílá 0/0/0/0, nebo jestli je tam trochu azurové. Na jaře, když se to venku zazelená, pozoruju les a dumám, jak to ten stvořitel namíchal. Nejvíc to připomíná 75/05/96/03, ale já ani po 15 letech v oboru z fotky takovou zelenou nevytáhnu. A to na tom makám osm hodin denně. Můj pohled na svět je prostě složený ze čtyř čísel, která měním, a tím dostávám ty pravé barvy. Jsem zvědav, kdy si moji synci všimnou, že se na všechno dívám z pohledu tisknutelných a netisknutelných barev, a kdy se mně začnou pošklebovat, stejně jako jsem se já poškleboval mámě. Když se smějou, mají v obličeji obvykle 00/36/42/00. Asi chápete, že se na tohle vydání o barvách docela těším. Ale co jsem tak viděl, bude nejenom pro mě. Aleš Duroň, DTPák

redakce@cilichili.cz ČILICHILI 5/2009 ročník V

TAKY ZDRAVÍME a díky. Čtenáře, co nás žerou, máme nejradši! CHTĚL BYCH Vám poděkovat za super časopis. Vždycky si ho přečtu a hned mám lepší náladu. Na začátku měsíce nedočkavě čekám, až mi přijde do schránky... Fakt super a navíc ty blbůstky pro předplatitele jsou taky dobrý, vždycky potěší! Jen tak dál, s pozdravem Martin Zdravíme Martine, děkujeme moc, jenom se musíme zastat pošťáků. Náš časopis ještě chodit neumí. To oni ho tam k vám nosí :) Mějte se!

ČEST PRÁCI, jen bych chtěl reagovat na článek o bio potravinách. Nemyslím si, že je třeba se hádat, jestli je jablko od bio pěstitele nebo našich tradičních sa sadařů lepší nebo ch chutnější. To asi bez lab laboratorních testů člo člověk neposoudí, ale roz rozhodně mi ‚chutná‘ víc biftek z krávy, která běh běhala po pastvě než ze smr smradlavého velkochov chovu, kde jsou zvířata bez p pohybu a ve stresu. A taky to není o chuti, ale o svěd svědomí. Toť vše. Mějte se krá á krásně. S pozdravem Ign nác Ignác ČEST Č ES ST IGNÁCI, co na to říct? Je dobře, že máte názor, ale my jsme prostě chtěli nechat prostor i lidem, co to vidí jinak. Každý si určitě vybere, co je mu milé.

ale většina ostatních je už úplně vybraná. Ale máme pro vás řešení! Všechna starší čísla najdete v archivu na www.cilichili.cz. Můžete si je tam celá stáhnout v PDF. Vzkaz z www.cilichili.cz AD 5 NEJ HITŮ Z HYPERMARKETŮ Na něco jste zapomněli. Co Kája Gott a vůbec celá ta plejáda normalizačních zpěváků? Majkl Dejvid vyrazil na svoje turné, Pijeme kolu je holt pořád hit. Jít na koncert bych považoval za hodně tvrdý trest... pikacu AHOJ PIKAČU, na to, že jsi nažloutlý polštář z Japonska, máš prima názory na český pop. Souhlasíme. Až příště sestavíme 5 nej hitů z hypermarketů, rozhodně tam domácí stálice nebudou chybět. Díky!

Soutěž o mobil

DOBRÝ DEN, bylo by možné nějak získat starší čísla vašeho časopisu? Váš pravidelný čtenář Ivo Horák

Výhercem březnové soutěže o mobil Emgeton NOBLE se stala slečna Schneiderová z Příbrami. Gratulujeme!

PĚKNÝ DEN IVO, podobných dotazů pár měsíčně dostáváme a bohužel vás asi zklameme. Dvě tři čísla dozadu ještě nějaký kousky v archivu zbývají,

Jedeme na Zelenou energii www.cilichili.cz

Šéfredaktor: Michal Schindler Zástupce šéfredaktora: Štefan Švec Kreativní ředitel: Simon Brown, &&& Ltd. Produkce sekce Vodafone: Gabriela Bubeníková Editoři a psavci: Jindřich Novák, Filip Horáček, Martin Groman, Jakub König, Martin Pistulka, Tomáš Fürstenzeller Designéři: Petr Toman, Tomáš Trnobranský, Shawn Davey Manažer: Marek Slezák Produkční: Pavel Matuška DTP: Aleš Duroň Asistentka: Lenka Ciznerová Manažer inzerce: Michal Koubek Obálka: &&& Ltd. Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Nad Kazankou 37/708, 171 00 Praha 7-Troja, tel.: 244 023 201, www.bpublishing.cz, pro Vodafone Czech Republic, a. s. Tisk: Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání: 16. 4. 2009 Datum vydání: 1. 5. 2009 Distribuce: Česká republika Periodicita: měsíčník Prodej inzerce: Michal Koubek, e-mail: michal.koubek1@vodafone.com Uzávěrka podkladů inzerce 06/2009: 14. 5. 2009 MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Mamuti vymřeli před 4500 lety. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz.

4 ČILICHILI


5/ 2009

www.cilichili.cz

Vybrané telefony a tarify Vodafonu plus porce pěkně ostrého čtení

strana 27

Obsah čísla

PRŮVODCE ČÍSLEM

ČILICHILI 05/2009

DROBKY 6 Závody barových židlí a co vzejde z Hutky a Nohavici. PAVLAČ 8 Krize umělců u Emila Hakla a krize u Bedřicha. TOP 10 9 Tohle je číslo je o barvách a fanoušci, ti se umí pěkně vybarvit a vůbec barvy ctí. SOUBOJ 10 Chleba, nebo rohlík? To je, oč tu běží. ČUMENDA 12–15 Byly doby, kdy vývěsní štíty dělali profesionálové. Dnes už to bohužel neplatí. KÁCÍME MODLY 16–19 V roce 2012 prý bude konec světa. Ale důchodové spoření raději nerušte. ZOOM 20–21 Čeká vás noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu? Asi tušíte, že to bude prima. Ale víte, co opravdu můžete čekat? Po pravdě je v tom trochu zmatek.

Gauneři My jsme pan Hnědý, pan Bílý, pan Oranžový, pan Světlý, pan Modrý a pan Růžový („Proč jsem pan Růžový?“ „Protože si teplej, jasný?“), dohromady Gauneři. Tyhle jména nám přidělil Joe, protože říká, že kdybychom si je vybrali sami, nefungovalo by to. Každej by chtěl bejt pan Černý. Chtěli jsme vykrást klenotnictví, ale neklaplo to. Máme mezi sebou krysu, a ta nás práskla. Ale neřekneme vám, kdo to je, kdybyste se náhodou chtěli podívat na film, co o tom natočil pan Hnědý a co na něj pan Bílý sehnal peníze. Pan Hnědý tím odstartoval svou filmovou kariéru a natočil pak třeba Pulp Fiction nebo Kill Billa. Dovedeme skvěle rozebírat texty od Madonny, tak proč bychom nemohli rozebrat ten váš zasr... časopis.

NA VÝZVĚDÁCH 22–26 Sušinka na půlmaratonu. TÉMA 27–42 Víte, že býk je barvoslepý, takže je mu fuk, jakou barvu má ten toreadorskej hadr? A další barevné kousky.

SPORÁK 56–58 Je tu měsíc lásky a balení. Tak se milujte a balte suši. VÍKENDOVKA 59–60 Krumlov plný fotek, zvětšováků a vývojky.

MÓDA 44–49 Vybarvila se i móda.

VENTIL 62–63 Yamaha na cestu do práce i na výlet.

POVÍDÁNÍ 50–55 Kdyby měli kanibalové občanky, fotky by jim do nich dělala Barbora Šlapetová.

KULTURA 64–69 Na co nechce umřít James Cole a jak jsme zařízli Milionáře z chatrče.

strana 16

strana 22

strana 50

strana 64

123: Volá Vodafone Novinky z Vodafonu 71–72 Nabídka pro studenty 73 Balíček Vodafone extra 74 Internet v mobilu/PC/notebooku 75–76 Datové tarify ze zahraničí 77 Květnové lahůdky z Vodafone live! 78 Informace, které se můžou hodit 79 S Vodafonem v zahraničí 80 Eso mezi kartami – Vodafone karta 81 Přesedlejte z karty na tarif 82 Vymyšleno pro firmy 83 Mobil na splátky 87 Telefony v plné parádě 88–101 Telefony ve zkratce 102–109 Prodejny 110–111 Další informace o naší nabídce 112 Volací jistina 113 123 – Snadná cesta k Vodafonu 114 ČILICHILI 5


DROBKY

ŘÍDÍTE-LI BAROVOU STOLIČKU, NEPIJTE Naboural podle všeho opilý a u policistů mu nepomohlo ani to, že řídil barovou stoličku. Osmadvacetiletého Američana, který sestrojil motorizovanou barovou sesli, policie zatkla a obvinila z řízení pod vlivem alkoholu. Policejní zpráva uvádí, že si to valil na kombinaci sekačky na trávu a židle domů z hospody v Newarku v Ohiu. Řidič tvrdí, že i když motor vozítka o síle pěti koňských sil umí dosáhnout 60 km/h, on cestoval rychlostí 32 km/h, když došlo k nehodě. Nešťastník údajně přiznal, že vypil kolem 15 piv, když ho policie vyslýchala v nemocnici, ovšem trvá na tom, že se tak stalo až po nehodě. „Řídil jsem barovou stoličku a naboural jsem. Když jsem naboural, nepil jsem, pít jsem začal až potom, protože mě bolela hlava,“ vysvětlil koumák rozhlasové stanici WCLT. Během prvního stání byl shledán nevinným. KDYŽ SE NŮŽKY NAKRKNOU Když už náhodou používáte nůžky jako párátko, alespoň si u toho nenechávejte vyprávět vtipy. Své o tom ví sedmadvacetiletý Číňan Lin, který musel být převezen do nemocnice, aby mu lékaři odstranili nůžky z krku. Pacientova manželka uvedla, že její muž si po snídani povídal s přáteli a šťoural se přitom v zubech malými nůžkami. „Začal se hrozně smát kamarádovu vtipu a zcela nečekaně mu zapadly do krku,“ řekla. Muž se je pokoušel vykašlat, ale to celou situaci pouze zhoršilo. Dr. Chen Wei popisuje: „Když přišel, měl pokroucený obličej, byl celý bledý a potil se. Pacient měl problémy s polykáním a sliny se mu mísily s krví.“ Rentgen odhalil 9 cm dlouhé a 4 cm široké nůžky, které plně vstoupily do Linova hltanu. Lékaři se 6 ČILICHILI

obávali, že celková anestezie by uvolnila svaly a nůžky by zapadly ještě hlouběji, a tak se rozhodli pro lokální anestezii a pinzetou nůžky opatrně vyjmuli. „Celá operace trvala okolo 30 minut. Naštěstí Lin neutrpěl žádná větší poranění v hrdle,“ dodal dr. Chen. ŽÁBA S PROTÉZOU Žába jménem Brullie je pravděpodobně první žábou s umělou nohou. Gigantickému skokanovi nahradili v Jižní Africe během dvouhodinové operace rozdrcenou kost v nožičce 2,5 cm dlouhou kovovou tyčkou. Jak informoval list Daily Telegraph, zmrzačený obojživelník skončil na veterinářově stole poté, co ho kousl pes. Majitelka žáby Anne Meyrnsová z Johannesburgu řekla: „Lidé si myslí, že jsem šílená, protože se tolik starám o žábu, ale já jsem prostě nemohla snést pohled na to, jak se trápí. Žáby jsou slavné kvůli nohám a myšlenka na zmrzačeného Brullieho mi lámala srdce. Věděla jsem, že bez té nohy by se už Brullie nikdy nemohl hýbat, a tak jsem letěla k veterináři a prosila ho o operaci. Veterinář, navyklý spíše na zašívání koček a psů, nejdřív nechápal, proč tropím tolik povyku kvůli žábě, ale nakonec souhlasil. Zažili jsme několik napjatých hodin, než operace skončila, ale nyní se Brullie zotavuje a kulhá po zahradě. Podle rentgenu by měla nožička být jako nová.“ Paní Meyrnsová, odbornice na život v přírodě, která píše učebnice pro školy, věří, že je to poprvé, kdy žába podstoupila náhradu kosti. Veterinář, který zákrok provedl zdarma, použil naředěná psí anestetika k uspání Brullieho, poté otevřel jeho poškozenou končetinu a vložil do ní miniaturní kousek kovu. „

Genetická laboratoř Dali jsme dohromady dva folkaře, jednoho, co podepsal, a druhého, od kterého nikdo podpis nechce. Dva Jardové se vykrátili a vypadl nám Saša. Zmizela kytara.

JAREK NOHAVICA

JAROSLAV HUTKA

Alexandr Solženicyn Konečně pronásledovaný umělec, který má i talent. Bohužel naše experimentování nepřežil a ze zkumavky vypadl už mrtvý. Křížit Jariny není žádná legrace.

Omluva čísla Omlouváme se písničkářům s charakterem i písničkářům s talentem. Že jsme si jich ještě nevšimli.

Mimochodem, jestli si chcete zakřížit sami, skočte do naší geneticdo sekce Lidi na mušce. ké laboratoře na


INZERCE

Zářivý klenot mezi mobilními telefony – Samsung S8300 UltraTOUCH Máte rádi vytříbený styl a inteligentní funkce? Multimedia na té nejvyšší úrovni? Praktické užívání a možnost vybrat si mezi dotykovým displejem a klávesnicí? Poté zbystřete, Samsung UltraTOUCH je právě takový!

Orc Orchidej rchid hid letošního jara, vysouvací dotykový dot otyk yk telefon Samsung UltraTOUCH (S8300), navazuje svou UltraT krásou k krás rásou a inteligencí na svého předchůdce, chůdc ůdc dc „duši“ loňských stylových telefonů, tel elefo fo Samsung U900 Soul. Telefon T Telef Tel elefo s ideálními mírami a hezkou tváří je velkou inspirací pro letošní jaro a léto nejen z hlediska designu, ale také tak z pohledu nových technologií. Ko Kombinace 8Mpx fotoaparátu, GPS n navigace, technologie HSDPA, pohodlné vysouvací 3x4 klávesnice pohod a uživ uživatelského rozhraní Samsung TOUCHWIZ jsou příslibem dobré TOUC zábavy. zábav

Doty Dotykový displej s velk velkým „D“ Sams Samsung UltraTOUCH na první pohled zzaujme velkým 2,8 palcovým AMOLED plně dotykovým displeAMOL jem. J Jistě oceníte technologii, díky níž je displej d chráněn proti škrábancům a otiskům prstů, které jindy kazí dojem z celkového vzhledu. Krásně tak na Samsung UltraTOUCH vynikají ne neuvěřitelně jasné a živé barvy. Displej je doplněn výsuvnou 3x4 kláDisple vesnicí, která vám nabízí příjemnou vesnic alternativu například pro psaní sms altern zpráv.

Foťte, foťte, foťte Foťte Ruku v ruce se stylem jdou u tohoto telefonu také moderní technologie. Kvalitní 8Mpx fotoaparát s dual LED

bles bleskem a detekcí obličeje i úsměvu oceníte v okamžicích, které stojí za oce to ssi uchovat v paměti i vizuálně. Nejde tedy jen o nějaké snímky, ze Nej kterých stěží vyčtete, co se dělo. kter Naopak. Jasnost a ostrost zobrazení Nao fotografií vás překvapí. foto

Sc chutí na cesty Sam Samsung UltraTOUCH s GPS navigací je zárukou nalezení cílů vašich gac cest. GPS navigace si navíc dobře ces rozumí s fotoaparátem. Jak? rozu Souřadnice se zapisují do pořízeSou ných fotografií, takže je velmi snadnýc né zzjistit, kde byla ta či ona fotografie p pořízena.

Multimédia M u pro radost Kva Kvalitní 30fps @VGA video plynule zachytí i ten seberychlejší pohyb a zac díky hudenímu přehrávači se stane poslech hudby opravdovým zážitpos kem. Pro rychlé prohlížení internetu kem a st stahování dat je telefon vybaven technologií HSDPA, která dosahuje tech rychlosti až 7,2 Mbps. rych

Ro Rozhraní TOUCHWIZ – máme h rádi ho Uni Unikátní rozhraní vám umožní zvolit si p pomocí unikátních mechanizmů pro vás ty nejdůležitější funkce a přetáhnout si je na základní displej. přet Zvolte si i ten správný mobilní teleZvo fon, Samsung UltraTOUCH! fon


PAVLAČ

Emil Hakl: Nevydařený experiment Chytili tuhle v moři chobotnici, a protože to nebyl druh, který by se dal sníst, šoupli ji do laborky na pokusy. Vědci zajásali – tenhle druh pracuje s pigmentem jako bůh, přizpůsobí své zbarvení jakémukoliv podkladu. A že to byli Japonci, a ti jsou hraví, umístili hlavonožce do akvária a začali měnit barvy pozadí. Měkkýš v pohodě zelenal, hnědl, žloutl, nachověl, fialověl. Pak mu začali promítat jakési struktury a piktogramy. Zvládl to též. Načež někoho napadlo použít jako podklad portrét Johanna Sebastiana Bacha. Měkkýš se nepřizpůsobil. Zkusili zpátky růžovou, modrou. Nic. Byl natolik šedý, že to i seriózní vědci museli definovat jako truc. Měl toho dost. Pustili ho zpátky do moře. Měl kliku, že to bylo v Japonsku. U nás by ho prodali pod rukou do luxusní restaurace, případně rovnou kolotočářům. Máme už k přírodě takový vztah. Máme ji rádi a jsme zvyklí, že za ni musíme platit vstupné. Což se 8 ČILICHILI

může snadno stát, až k nám ta chobotnice dorazí do IMAXu (experiment byl filmován). Pokud ovšem bude ještě IMAX fungovat. Nejspíš ano, protože ten si na sebe vydělá. Jenže kdo by tam chodil, když je všechno za paušál na YouTube? Divadlo je tam, muzika, výstavy taky. Když chce někdo umění, ať si koupí DVDčko za dvacku. Kumštýři se nám zapojí zpátky do pracovního procesu. Ty z nich, kdo mají zdravé jádro, to jedině posílí a umělecky zocelí. Potíž je, že umělec, který by měl zdravé jádro, neexistuje. Ti musí být pořád jednou nohou na scéně a druhou v řiti. Aspoň ti, co mají co říct. Jinak by neměli ono specifické puzení to říkat. Zkrátka až potkáte v metru na Můstku nějakého umělce, co už není schopen měnit barvy, jak sedí pod eskalátorem, zvažte prosím, jestli nemáte dvacku navíc. Nebo aspoň pětku. Díky. „


TOP 10

TOP 10 fanoušků

2

Fandění způsobuje zvětšení některých orgánů

7

Sakra, vypadly mi lahváče

1

Něco nám říká, že i v civilu to bude stát za to

3

Fanda Elvise, nebo Elvis fanda?

8

Smrt fandí sešívaným

4

Fandím jaderné energii

9

Vylezly mi brejle z důlků

5

Podprsenka a bod G, to musí být žena

6

Někdo má na hlavě řepu a někdo kukuřici

10

Intelektuály já žeru! ČILICHILI 9


SOUBOJJ

Chleba X Rohlík Frajer, co má dvě patky Na chleba se toho vejde Můžete s ním leda vytřít talíř Zkuste do něj narvat párek Musíte si ho posolit Vždycky musíte přes kůrku Pivo je tekutý chleba

1:0 1:0 0:1 0:0 0:1 0:1 1:0

Zoufalec, co má dvojitou špičku Má menší užitnou plochu Dokáže nabrat i vlašák Zkuste do něj nalít polívku Už ho posolili za vás Dá se rozmotat Rohlíkem vás nikdo neopije

3 : 3 Byl to tedy boj a nakonec je to nerozhodně. Takže státní návštěvu můžeme napříště vítat chlebníkem plným rohlíků se solí. Procvičujte mozek s prostorovými vystřihovánkami! Vytiskněte si tyhle kousky jako 2D placky, pomocí nůžek a lepidla z nich jistě hravě uděláte 3D jídlo. Tak šup na do sekce Vychytávky.

10 ČILICHILI


ŠMRNC

' Webova romance 2. díl:

Voňavá soutěž Alois, co blbneš?

Alois

Bedřich

Ach, vyrušils mé kruhy, kdo dodá mi teď vzpruhy? Jestli dnes báseň nezpískám Nikdy ten parfém nezískám.

Máj, ráj, báj, stáj...

Jakej parfém? Co to meleš?

Tak to ti klidně prozradím hned Na ČILICHILI tečka CZ A profil maj i na Facebooku Však se tam mrkni, mameluku

Hoši a dívky z ČILICHILI bezvadnou soutěž ukuchtili Ten, kdo v báseň umně vplete pět slov, tak možná, můj ty světe, vyhraje poukaz na parfém. A tak teď hledám správný rým...

Ledviny – bedviny, medviny...? Sakra to nedám nikdy dohromady.

O jaký slova jde?

Já ti dám mameluka, počkej, až to najdu

Štípačky – hnípačky... ne to nedává smysl

Když jsem šel bos Ztratil jsem BOSS...

Aha, takže když slepím básničku z daných slov, můžu vyhrát poukázku na luxusní parfém!

Trumfněte tyhle dvě trubky a pošlete do soutěže o poukázky na značkové parfémy lepší básničku než oni. Ve hře jsou kupóny na 500 Kč a 1000 Kč. Podrobnosti najdete na nebo na Facebooku (hledejte CILICHILI.CZ), kde máte i fůru rošťáren ze zákulisí.

ČILICHILI 11


ČUMENDA

ŠTÍTY, KTERÝCH SE NEŠTÍTÍTE Nahlížet do pokladničky socialistického designu je dnes móda. Těžko říct, jestli se nám tehdejší výrobky náhodou nelíbí jen proto, že nás vracejí do dětství. Ale přinejmenším v případě obchodních štítů byly ty Priory, Včely a Jednoty prostě dobře udělané… text Klára Hegerová foto archiv

Až donedávna jsme sebemrskačsky všechno z časů socialismu odsuzovali. Většinou právem. Designéři ale měli v socialistickém Československu paradoxně v něčem příznivější podmínky než dnes. Systém určitou uměleckou produkci podporoval, při 12 ČILICHILI

zahájení každé stavby se třeba musela vyčlenit 4 procenta z celkového rozpočtu na umělecké prvky v architektuře. Z toho statisticky vyplývá, že vedle mizerných angažovaných děl byla i poměrně velká část produkce kvalitní. Za socialismu existova-

ly jen dvě vysoké umělecké školy, a kdo je neabsolvoval, neměl šanci zakázky získat a veřejně se prezentovat. Z dnešního pohledu je tak silná podpora výtvarné kultury těžko uvěřitelná. Znamenala všechny ty plastiky na trávníku před vchodem do ad-


ČUMENDA

ministrativních budov, skleněné vitráže či keramické mozaiky v halách a vestibulech. Většina nápisů, orientačních systémů a vývěsních štítů byla na vysoké typografické úrovni a v nákladném provedení. Režim výtvarnou kulturu nepodceňo-

val a vytvářel jí umělé prostředí, ve kterém se jí svým způsobem dařilo. V Československém fondu výtvarných umění, který za socialismu posuzoval většinu grafického designu, byli i přes stranickou příslušnost často odborníci, zatímco v současnosti

schvalují grafické práce jen podnikatelé a manažeři. Leckteří je bohužel taky rádi navrhují.

ČILICHILI 13


ZOOM

k te sá č de ít a . va o č de il p ne kem ku íd d f i á t o ř ze r a a č ý p a al g a z žd e m s t N k a r el se si C o e n s ad n

í rn za Bi t! y ro ar nk sko lip l o l y … l k š ab t a u by é e s avo m ov e s ý b i te z k č v H r á ít a ou ob p o č in n z ov p

e em o a ž ů ž í h t, M r č k a cí k? tvů če pi á… de t „ “ a o l e ad s l e va by m op v ý vo o sa a A b d i ha d i t n í am o c al a s du e k v am n kl re

14 ČILICHILI

e y dn m v kd l e r e ě to e s ba . N j e ! H íc o u ž íc e j v d n é, a e v n je z n c j co a o V í y lo l ů n k hr b t y ta a s to r é . je ob d

01


ČUMENDA

… a kam jsme došli? Tady jsou vývěsní štíty současnosti. Dneska už je prostě zvládne doma na počítači každý. Projektovat vlastní tryskáč by si netroufli, ale na to, krášlit veřejný prostor mají odvahy dost. A přitom to může být skoro stejně nebezpečné...

Na našich stránkách najdete pět krásných vývěsních štítů ze Žďáru nad Sázavou a spoustu šílených odjinud. Vyberte ten nejhorší!

ČILICHILI 15


KÁCÍME MODLY

Po konci světa touží tolik lidí, různých církví, sekt, blouznivců, a dokonce i vzdělanců, že snad opravdu musí přijít. A prý to bude už za tři roky, v roce 2012. text Jiří Holubec foto Profimedia, archiv

Apokalypsa klepe na mozek

N

ěkteré letopočty mají prostě smůlu. Když to nevyšlo s rokem 2000 a vtipem jménem „Y2K“, museli si masochisti a předpovídači katastrof vyhledat další datum, do kterého budou projektovat své temné vize zániku lidstva. Černého Petra nakonec schytal rok 2012. Konec mayského kalendáře, konec světa, příchod temné rasy stvořitelů, komety, bludné planety, podivné úkazy na obloze. Na internetu už se prodávají příručky s návody, jak ten katastrofický rok přežít. Nespočetně stránek oznamuje natáčení dokumentárních, hraných a instruktážních filmů a vyzývají bdělé občany, aby jim přispěli na jejich dokončení. Mánie se chytil už i Hollywood a katastrofický specialista Roland Emmerich dotlačí do kin trhák s názvem 2012 už letos v listopadu. Než se pustíme do rozborů jednotlivých pitomostí, které se k tomuhle nešťastnému datu vážou, podívejme se na to, proč zrovna rok 2012.

16 ČILICHILI


KÁCÍME MODLY

ZÁHADA KALENDÁŘŮ Mayové byli zvláštní civilizace. Za několik tisíc let své existence například nedokázali vynalézt kolo (což bylo pravděpodobně i příčinou jejich zániku). Naproti tomu se velmi zajímali o pozorování oblohy a používali několik kalendářů, díky kterým byli schopni sledovat, co se na nebi děje, a předpovídat, co se na něm dít bude. Jejich kalendářní systém je velmi složitý, jeden používali kněží, další byl určen pro astronomy, další pro zemědělce, kalendáře pracovaly s různým počtem dnů a v různých číselných soustavách. Všechny do sebe ovšem zvláštním způsobem zapadaly a jednou, po uplynutí takzvaného velkého cyklu trvajícího 5125 let, se střetly v jednom bodě.

A jelikož Mayové údajně kladli počátek své existence a kalendáře do roku 3113 před naším letopočtem, vychází konec kalendářního cyklu na rok 2012, konkrétně 21. prosince, v den zimního slunovratu. Podle seriózních badatelů a odborníků na jejich civilizaci nespojovali Mayové doběhnutí velkého kalendářního cyklu s nějakou katastrofou, nebo dokonce s koncem světa. Prostě pro ně jen skončil jeden cyklus událostí, které se odehrávají na obloze. Jenže teď je tohle datum takříkajíc za dveřmi, a tak si ho berou za své snad všichni blázni, co dnes po zemi chodí. A že jich je!

NIBIRU NEBOLI PLANETA X Podle jedné z rozšířených zvěstí si to v roce 2012 do sluneční soustavy přihasí planeta Nibiru. Ta obíhá po eliptické dráze, v jejíchž ohniscích se nachází naše Slunce a záhadná studená hvězda a vrací se k nám každých 3600 let. Podle některých autorů ji navíc obývají tvorové zvaní Annunaki, kteří uměle vypěstovali život na Zemi. Proč? Přece proto, aby jim lidé otrocky těžili zlato. Ti, kteří v ni věří, vám budou tvrdit, že se zmínky o Nibiru datují až do doby starých Babyloňanů a Sumerů. Ve skutečnosti se o ní mluví od roku 1976, kdy pán jménem Zecharia Sitchin vydal knihu Dvanáctá planeta.

Michael Heiser, doktor hebrejštiny a starých semitských jazyků z Univerzity ve Wisconsinu, si dal tu práci, že prostudoval texty, ze kterých pan Sitchin údajně vychází. Ve své práci Mýtus sumerské dvanácté planety uvádí, že slovo Nibiru staří Sumerové používali v několika významech. Buď jím mysleli planetu Jupiter, občas se tak říkalo Saturnu a někdy se jméno Nibiru připisovalo hvězdě visící nad obzorem, podle které se orientovali sumerští mořeplavci. V žádném textu, kterým se pan Sitchin zaštiťuje, se Nibiru neobjevuje jako pojmenování jakési záhadné planety, která k nám přilétá každých 3600 let a už vůbec se v její souvislosti nemluví o otrokářské rase genetických inženýrů. Pan Sitchin si prostě všechno vymyslel, stejně jako si vše vymyslela i další zastánkyně víry v Planetu X paní Nancy Liederová. Ta navíc předpovídala její přílet už v květnu 2003. Když se nic nestalo, uveřejnila opravu, ve které má planeta přisvištět až v tom nešťastném roce 2012.

ČILICHILI 17


KÁCÍME MODLY

PLANETY V ŘADĚ Často se na internetu setkáte s tvrzením, že 21.12. 2012 dojde k seřazení všech planet do zákrytu se středem Mléčné dráhy. Jejich spojená gravitace způsobí změnu rotace Země, vychýlení její osy, posun zemské kůry, změnu magnetických pólů a roztrhání Země na kusy (vyberte si podle libosti). Skutečnost je taková, že k žádnému planetárnímu seřazení 21.12. 2012 nedojde. Na stránkách http://space. jpl.nasa.gov si to konečně můžete po zadání patřičného data prohlédnout sami (pokud ovšem věříte NASA, která – jak všichni víme – schovává v hangárech mrtvé mimozemšťany).

18 ČILICHILI

SLUNCE VE STŘEDU GALAXIE – ÚSVIT NOVÉHO VĚKU LIDSTVA Planety se při slunovratu 2012 neseřadí, ale k jednomu zajímavému astronomickému jevu dojde. Slunce ráno vyjde na místě, ve kterém se při pohledu ze Země nachází střed Mléčné dráhy. To se děje jednou za 25 800 let a je dost možné, že právě pomocí téhle nebeské události si staří Mayové určili okamžik střetnutí svých několika kalendářů. Podle mnoha fantastů bude v tomto okamžiku Země vystavena mohutnému proudu kosmických vibrací, v jejichž důsledku se lidstvo posune do dalšího vývojového stupně. Moudří a osvícení budou ještě moudřejší a osvícenější, ostatní patrně umřou. Proti takové teorii je těžké nacházet rozumné argumenty. Nic tak dramatického jako náhlý příval kouzelných vibrací si od tohoto východu Slunce bohužel slibovat nemůžeme. Vzhledem k tomu, že naše sluníčko je při pohledu ze Země dost velké, došlo k jeho částečnému zákrytu se středem galaxie už docela dávno – konkrétně v roce 1998 – a bude mu trvat celých 36 let, než ze zákrytu zmizí. Že by lidé od roku 1998 byli nějak moudřejší, se vážně říct nedá.

OSTATNÍ KATASTROFY Další hlasatelé neblahých událostí už na magickém letopočtu jen bohapustě paběrkují. Podle Richarda C. Duncana má třeba dojít ropa, a odstartovat tak úpadek naší civilizace. Další zdroje předpovídají roztátí ledových polárních čepiček, potopu světa, změny ve vzdušných proudech, zánik ozónové vrstvy, průnik kosmických paprsků na zem, zemětřesení, hurikány a výbuchy supersopek. Kniha Biblický kód tvrdí, že podle tajných algoritmů z Knihy knih do Země narazí kometa. V jiné brožurce s názvem Nose o sérii tradamův kód se píše ých katastrof způsobených á přijinou kometou, která hod praví půdu pro příchod ovaně Antikrista. Ten rafinovaně manivyužije distribuci humanidnutí tární pomoci k ovládnutí světa. Vyhrožování komeese tou je nuda už od Julese pných Verna. Podle dostupných ádná pozorování k nám žádná nemíří, a pokud ano,, pak ídat. Oháje nemožné ji předvídat. m bylo nět se Nostradamem ety, když v módě před deseti lety, mu ještě někdo věřil, a ekologické a energetické katastrofy různí vědci předpovídají už taky dost dlouho. Například v knize Populační bomba z roku 1968 se tvrdí, že do roku 1973 bude LA neobyvatelné kvůli znečištění ovzduší, do roku 1980 zanikne život v mořích a v roce 2000 moře zatopí Anglii.

JEDINÁ ZMĚNA Co se opravdu odehraje v roce 2012, nemůže předvídat nikdo. S největší pravděpodobností vůbec nic, tedy nic, co by zapadalo do teorií hlásající konec světa nebo počátek nového věku. Jediná změna nastane v tom, že si chytráci bohatnoucí na lidské hlouposti budou muset hledat nové datum, o kterém budou psát knihy a natáčet filmy. Na adrese www.countdownto2012. net si můžete průběžně kontrolovat, kolik času nám ještě zbývá. „

Nejlepší katastrofické linky najdete na našich stránkách


BLOG

KÁCÍME MODLY

Žij jako ti druzí! text Martin Groman foto Profimedia, archiv

S

polečenský tlak je super. Se svojí ženou jsem chodil několik let. „Kdy bude svatba?" zeptal se mne jeden známý už na začátku toho vztahu. Bral jsem to jako projev veselé debility způsobené chlastem. Čím déle jsme spolu ale byli, tím víc lidí se ptalo, kdy bude svatba. „Kdy bude miminko?" začali se lidi ptát na svatbě a já pochopil, proč se některé páry berou už rovnou těhotné. Vteřinu jsem si říkal, jestli to dítě jako máme začít plodit u oltáře, nebo jestli nás společenský nátlak nechá dojít domů. A bude pokračovat? Až budu starý, budou se mne ptát, kdy budu mít vnoučata a kdy umřu? Co je komu do toho, jestli žiju podle y ý vzorců? obvyklých Když se ale podíváte do novin, pustíte televizi, pozvete na kafe kamarády a kamarádky, zjistíte, že tyhle tlaky jsou hrozně silné. Všude jsou děti, všude se o nich mluví. Vláda, která by podpořila single žijící lidi, by se se zlou potázala. Rodina se musí podporovat. Uklidnila mne až nová švagrová. Má děti dvě a tuhle si stěžovala: „Po svatbě se mě všechny kámošky ptaly, kdy budu mít dítě. Když jsem ho měla,

dva roky dotíraly, kdy budeme mít druhé. Od té doby, co máme druhé, furt se ptají, jestli uvažujeme o třetím. Jako ekonom jsem vždycky čekala, že se mne lidi budou ptát na peníze. A oni baží po plínách." Ještěže si život běží po svých veselých cestách a nic si nedělá ze společenského tlaku. Děcka zatím nemáme. Pořídili jsme si psa a ptáme se všech známých s alergickými caparty, kdy si nějakého chlupáče pořídí oni... Už jim asi lezeme na nervy. „

Mluvíme vám z duše? Mrkněte na další blogy na našem webu. Nebojíme se mít na věci vlastní názor!

Kamkoliv jdeš, cokoliv děláš, je všude kolem tebe HUGO ELEMENT Sáhni po HUGO ELEMENT, svěží a moderní pánské vůni inspirované č t y ř m i z á k l a d n í m i ž i v l y. Pot k á š v ní tepající srdce města (ZEMĚ) i osvěžující vánek (VZDUCH) od moře (VODA), stejně jako tón pikantního koření – zázvoru a koriandru (OHEŇ). Přidej sám sebe coby pátý element – a užívej si tu svobodu, kterou ti HUGO ELEMENT dává!

Chceš ještě víc?

Pak jdi na www.hugovune.cz, kde najdeš vše o značce HUGO, můžeš si složit vlastní mozaiku ze světových metropolí a s trochou štěstí vyhraješ některou z fantastických cen ! ČILICHILI 19


ZOOM

PĚTIHVĚZDIČKOVÝ BORDEL Z hvězd se dá vyčíst ledacos, nejlíp prý kvalita a vybavení hotelu. Aspoň se to říká. Co se z hvězdiček na hotelu dozvíte ve skutečnosti? Diplomaticky řečeno: nic moc. Situace často připomíná ono známé, čím víc pruhů, tím víc Adidas. Ve značení hotelů je zkrátka bordel, v cizině často větší než u nás. text Kateřina Komorádová foto Profimedia

Sjednotit standardy ubytovacích služeb je jistě fajn. Jediný, komu se to dá hodit na hrb, jsou odborná sdružení, u nás Asociace hotelů a restaurací České republiky (mezi profíky důvěrně zvaná AHR). Ta by měla zajišťovat rozdávání hvězdiček podle služeb, a ne podle libovůle majitele. HVĚZDY POSVĚCENÉ A HVĚZDY NEPOSVĚCENÉ Problém s hvězdnou standardizací u nás je ten, že je dobrovolná. Ne všechny hvězdičky, které se blyští u jmenovek hotelů, mají za sebou odborný dohled a posvěcení AHR. Záleží čistě na provozovateli, jestli se rozhodne nechat si vypracovat osvědčení o certifikaci, nebo ne. Jestli chcete skutečně záruku kvality, piďte se po samolepce (tzv. klasifikačním znaku), která kromě loga agentury České centrály cestovního ruchu CzechTourism obsahuje také příslušné letopočty, na jak dlouho platí. Tyhle samolepky se totiž udělují jenom na čtyři roky. ZAJÍMEJTE SE PŘEDEM Pokud se po panu „domácím“ ve čtyřhvězdičkovém penzionu marně domáháte internetové přípojky, která je povinná pro ubytovací kapacity od tří hvězd výše, je jasné, že jeho čtyři hvězdy nalepené ve štítu nejsou kryté certifikátem AHR. Přesto je tam má – jak je to možné?

20 ČILICHILI

Jednoduše – penzion sice nemá kvalitu ubytování přezkoušenou a certifikovanou, podle zákona ale splňuje určité naprosto základní normy a může si na zeď nalepit hvězdiček, kolik se mu zlíbí. Stačí splnit povinnosti třeba o nejmenší ploše hotelového pokoje, zajistit „nejmenší šířku chodby pro zaměstnance 1200 mm“ nebo „stavbu ubytovacího zařízení s více než dvěma nadzemními podlažími vybavit výtahem“, a je vymalováno. Jestli se vám v noci po pokoji prohánějí švábi, recepční se k vám chová jako ke kusu nábytku nebo po návštěvách hotelové restaurace opakovaně trpíte průjmy, nikoho to nezajímá a na počtu (legálních) hvězdiček to nic nemění. Takže o to, jestli jsou hvězdičky podepřené certifikátem, se opravdu vyplatí zajímat. TROŠKU MENŠÍ HVĚZDIČKY Proti Evropě u nás ovšem trošku slevujeme. Zatímco třeba třídě Standard u nás odpovídají tři hvězdičky, v Německu té samé třídě odpovídají hvězdičky dvě – třem hvězdičkám už je přiřazena třída vyšší zvaná Komfort. A přitom hvězdičkování ubytovacích služeb by mělo sloužit mj. také jako zjednodušení a zpřehlednění orientace zahraničních hostů na českém „ubytovacím“ trhu. Checht. NEMÁME V TOM ZMATEK SAMI Chudák turista si o nějakých jednotných standardech může nechat jenom zdát. Třeba ve Francii nemají hvězdičkové třídy jména vůbec. Podobnost s námi začíná na pětistupňové škále, kde ale taky končí.

Aby b to by t cestovatel ccessttovvate v e el neměl n ěl jednemě noduché, no odu u hé uch é, začíná z čín zač čí á francouzská fran ncou ncouzs ncouzská uzs sstupnice tupn p ice e nulou ulou, takže takž akže kžže i ten, t n nulou, k o chce kdo ch h e byd hce byyyd dlet v největším ne ejjvě ěttším ím bydlet luxusu, luxu uxussu, se musí síí spokojit sspo po oko koj ojit jenom jeno enom m se s čtyřčlenným čtyř yřčlenným yř řčle řč enným enn ým m souhvězdím zdím. ím m. A Španělsko? Šp panělsko n s o?? To T souhvězdím. si ja si jakko o země zem ze mě ě mnoha mn mno oh ha a územúze úz em m jako něsprávních ně něs ěsp prráv ávvníích ch h celků ccel elkků ů s jednotnou jed je edn no ottno no ou u klasifi klasi l ifi fikací ka acíí hlavu h hlavu nedělá; nedě dělá á; každá k ždá kaž ždá jjeho je eh ho o část čá část st má má vlastní vvlast stn níí měřítka. m měřít měř ítka ka a. Pětihvězdičkovou P Pě ěti tih hvězd ě dičk d čkkovou škášká ká lu u mají m í taky maj takkyy v Itálii, IItá álilii, ani a an ni tamtta am mníí třídy ttřííd dy se ale nijak nijjakk nenejmenují. jmen jm menu ujíjí. Zajímavé Z Zaj ajím ím ma avvé é jsou jsso ou u ttu u základní zák ák ad dníí požadavky p žžad pož d k davky na vyba vybavev avevyb ve níí a služby: služ l žby žby:

ve e vš všech ech tamta am ních ích ubytovacích ub ubyyto ovaccícch ova h zaříza zaříí zzeních zen ních h (bez (b b z ohledu bez oh hled d na du n pop po č t hvězd) čet hvě hv ězd d byste d) b bysstte totiž to tottižž mě i najít měli n na ajíít lampičku lla am mp piččku čku na a čtečtte ení, í koš ko oš na o n odpadky o pad od p dky d y a jedjjed ed nu ži žid dlili na na jedno jedn jed edn no o lůžko lů ůžžkko o (vv příp pří ří židli padě p pad d dvoulůžkového dě dvo oullů ůžkkkového éh pokoje pokoje k máte máte e ttedy te ed dyy nárok n ná árrok okk na dvě dvě ě židle). ži žid dle e)). A pokud poku k d se se rozhodnete ro ozh hod dnete t pro o špičšp piči kkový, kov ovýý, pětihvězdičkový pětih pět p ihv hvě ězzd diččkko ový výý hotel, h hot ote ell, vězvvě ězztte, e, že ž byste b t měli mě ělli při př při každém k žd kaž dé ém vstuvvsttupu procházet pro háze vchodem vchodem krytým krytým m arkádami. To je romantické, ne?


ZOOM

TOURIST

ECONOMY

STANDARD

FIRST CLASS

LUXURY

Vybavení pokoje: Máte nárok na zamykací pokoj, únikový plán, informace o režimu a službách, světlo na pokoji a vypínač u dveří. Dál na postel, co má měřit nejméně 80 x 190 cm (nebo dvoulůžko 160 x 190 cm), u postýlky stoleček nebo poličku a také lampičku a na posteli povlečené peřiny a polštáře. Bude tu i stůl, skříň nebo nika s poličkou na prádlo, zrcadlo, koš, k, skleniču kuřáků popelník, ko, závěsy ky, otvírák, ramínko, ění. nebo jiné zatemnění. Hygiena: Můžete e se osprchovat, a to odděleně ěleně ženy a muži ve sprchách, ch, které jsou, stejně jako WC, společné pro maximálně álně deset pokojů. Budete ete mít k dispozici i umyvadlo vadlo s teplou a studenou nou vodou, ručník, mýdlo, dlo, toaleťák na každém záchodě áchodě plus rezervu, hygienické gienické sáčky, zásuvku na a holicí strojek a fén. Ložní žní prádlo vám vymění při příjezdu a pak po sedmi edmi dnech pobytu. Servis: Kdykoliv seženete někoho odpovědného, dného, na recepci najdete te ceník pokojů, prodej drobného robného občerstvení a bude de tam i místnost, kde ho o můžet můžete ete sníst. V domě bude de telefon a televize e alespoň ve společenské ské místnosti.

Vybavení pokoje: Kromě všeho zmíněného v předchozí třídě budou mít dveře od pokoje bezpečnostní zámek a v pokoji najdete věšákovou stěnu, pět ramínek na šaty na jedno lůžko a televizi nebo rádio. Hygiena: Přibylo zrcadlo nad umyvadlem. Servis: Na recepci bude navíc trezor, můžete tu posnídat a půjčí vám fén.

Vybavení pokoje: Na dveře si můžete pověsit takovou tu cedulku „Nerušit“/ „Uklidit“, postel bude větší (90 x 190 cm), stůl bude mít osvětlení, telka bude barevná a s dálkáčem. Bude tu i stojan na zavazadla, telefon a zrcadlo, ve kterém se uvidíte v celé kráse. Hygiena: Na pokoji bude sprchový kout nebo vana se sprchou do ruky a se závěsem okolo, záchod, umyvadlo i s odkládací od plochou, osuška, předložka, p mýdlo a šampon šampo na osobu a sklenice k čištění čiště zubů hygienicky zabalená. zaba Ložní prádlo vám vymění vym po čtyřech dnech. Servis: Recepce bude fungovat 16 hodin denně a budou tam ov ovládat alespoň jeden cizí jazyk. j V hotelu bude restaurace, resta kde vám udělají sní snídani, oběd i večeři ečeři ((pokud nejde o penzion),, a taky ta ak vám půjčí zavazadlový zavazadlo ový vozík.

Vybavení pokoje: Postýlka se zvětší na 100 x 200cm. V pokoji bude nástěnné zrcadlo, konferenční či jídelní stolek, křeslo nebo čalouněná židle a o jedno ramínko na osobu víc než u dvou a tří hvězdiček. Najdete tu i jídelní a nápojový lístek, kartáč na šaty, šití, lžíci na boty a trezor s návodem. Hygiena: Zrcadlo bude osvětlené, v koupelně budou hygienické ubrousky a fén. Ložní prádlo vám vymění po třech dnech a ručníky denně. Servis: Recepce funguje nepřetržitě a mluví tam dvěma cizími jazyky, jídlo a pití vám donesou až na pokoj po osm hodin denně. Najdete tu i univerzální společensko-zábavní středisko, půjčí vám rezervní polštář a přikrývku, do 24 hodin vám vyperou a vyžehlí a mají tam zařízení na čištění bot. V recepci vás usadí na sedací soupravu a zaplatit můžete kartou. A budete bude mít k dispozici zařízení zařízen připojené k internetu (snad to bude intern počítač). počít čítač).

Vybavení pokoje: Zámek u dveří od pokoje bude zaznamenávat vstupy a na dveřích bude kukátko. U dveří a postele budete mít centrální ovládání osvětlení. V pokoji bude i rezervní polštář a peřina, psací potřeby, blok, dopisní papíry a obálky. Dále desky s nabídkou snídaňového servisu, taška na špinavé prádlo i s ceníkem praní a čisticí prostředky na boty. Najdete i minibar s ceníkem a individuální ovládání výměny vzduchu. Hygiena: Vykoupat se můžete ve vaně, která má ruční sprchu, najdete tu kosmetické konkávní zrcadlo, polici na uložení čistého prádla, koupací čepici a jednorázovou domácí obuv. Ložní prádlo vám vymění, kdykoliv si to budete přát. Servis: Jídlo a pití vám na pokoj přinesou, kdy si vzpomenete, navštívit můžete dvě společensko-zábavní střediska, jednací a sportovně-relaxační prostor. Prádlo vám vyperou a vyžehlí do 12 hodin, kdykoliv vám dovezou do a svezou zavazadla, zav vzbudí vás vá podle přání, posky poskytnou sekretářské služ služby a vymění vám peníze. p

.cz otelstars na www.h te e jd a n ace ější inform Podrobn

ČILICHILI 21


REPORTÁŽ

KRVINKY V Nejsem zrovna sportovní typ. Posledního půl roku občas trochu běhám, abych udržel krvinky v pohybu. I tak ale mé blízké zaskočilo, když jsem se ze dne na den rozhodl běžet Pražský půlmaraton. V pátek ráno jsem o něm zaslechl v metru, večer jsem si vyzvedl u Rudolfina startovní tašku s tričkem a číslem a bylo. text Jakub König foto PIM, Michael Kratochvíl


REPORTÁŽ

V POHYBU


REPORTÁŽ

Nepojedem tramvají?

Keňani běhají deset centimetrů nad zemí

Policie je prostě ostrá

Tajtrlík

V

sobotu v půl desáté stojím nastoupený v počtu jednoho muže na Strašnické. Tepláky, tričko s číslem 1952, na hlavě elastickou funkční čelenku – připadám si trochu jako ufo. Jsem lehce nervózní a trošku mě bolí záda. Bojím se, že by to mohl být při dlouhém běhu problém. Jinak jsem ale připravený perfektně. Na webu www.bezeckaskola.cz se dá běhání nastudovat. Hlavní trenér Pražského mezinárodního maratonu Miloš Škorpil tam přehledně a jasně vysvětluje, na co si dát pozor a na co nezapomenout. Takže mám podpaží, nohy a třísla namazaná krémem a bradavky přelepené náplastí, abych se neodřel. Teď jen, aby se mi na trati nechtělo kadit, to bych fakt nerad. MÁ SLAST Před Rudolfinem už je plno lidí, trochu jako na pouti, ze všech stran duní hudba a davem pulzuje příjemné vzrušení. Potkávají se tu kamarádi, co se léta neviděli. Většina se ihned začne bavit o tom, kdo, kdy, kde a jak daleko běžel. Jestli bude dneska dost teplo, jestli nebude foukat vítr a kdo se chystá „jít“ rychle a kdo na pohodu. Postá24 ČILICHILI

vají tu tací, do kterých bych běhání vůbec neřekl. Uhlazené slečny jako z banky, zarostlé lopaty i křepcí bělovlasí staříci. Chvilku mi trvá, než v tom davu najdu partu vodičů s bílým, červeným, oranžovým a modrým balonkem. Ten poslední mě zajímá. Je na něm velkým písmem napsaný čas 2.30. Když se budu držet pána s tímhle balonkem, doběhnu do cíle za dvě a půl hodiny. To mi úplně stačí. Nejvíc jsem zatím uběhl asi 10 kiláků za hodinu a čtvrt. Pomalu se blíží dvanáctá, startovní hodina. Všichni poskakují a popobíhají, aby

to majestátní pocit, být součástí té obrovské masy. Zatáčíme na Mánesův most, kolem stojí ve špalíru lidi a tleskají, hulákají, mávají. Musím se usmívat a kynu dojatě pravicí na všechny strany. RUINY Za mostem mi dojde, že musím výrazně zpomalit, abych se neuvařil na prvním kilometru. Zvolním a začínám koukat kolem. Všude jsou běžci, přede mnou, za mnou, po stranách. Většina kličkuje a snaží se dostat dopředu. Klušeme po nábřeží Kapi-

Hudba trochu pomáhá, ale i tak chci vlastně jenom zastavit a skončit. Tak to prostě nedám, říkám si. neprochladli. Taky poskakuju a natřásám se, nedá se tomu odolat. Podle čísel se rozdělíme do startovních koridorů, píšu poslední SMSku domů, nastavím si iPod, abych ho mohl během běhu už jen pustit, a čekám. Vysvitne slunce, vysoko nad námi burácí helikoptéra. Cítím zvláštní, radostnou euforii. A pak se někde vepředu ozve startovní výstřel a 7000 lidí se dá pomalu do pohybu. Z reproduktorů tryská Má vlast a je

tána Jaroše, u Vltavské podbíháme magistrálu. Tahle místa znám jenom z auta. Před Libeňským mostem se objevují první odpadlíci. Někteří vydechují u trati, jiní se pomalu se sklopenou hlavou vracejí. Takhle nesmím skončit, umiňuju si a běžím dál. Na mostě hraje hardcorová kapela, je to super, mávám na ně a zubím se do slunce. A už se blížíme k první občerstvovací stanici na pátém kilometru. Beru si kelímek vody, zpo-


Nezdrhejte, prostřílejte se

REPORTÁŽ

Tihle všichni mě předběhli

maluju, stejně si ale většinu vybryndám na tričko. Nevadí, však se nic neděje. O kilometr dál už je ale ouvej. Pomalu se posunujeme po Rohanském nábřeží, sluníčko svítí jako blázen, začíná mi být horko a ztrácím dech. Za běhu sundavám dlouhé triko a soukám se do toho s krátkými rukávy. Rovnou zapínám i iPod, protože to začíná být zlé. Sedmý kilometr se ne a ne přiblížit, nohy mám těžké, pot mi leje do očí a vůbec je mi zle. Hudba trochu pomáhá, ale i tak chci vlastně jenom zastavit a skončit. Tak to prostě nedám, říkám si. Nakonec se nějak přemluvím. Ještě aspoň kousek, slibuju si. Kolem trati přibývá skandujících diváků, vracíme se do centra. Na Revoluční zpomaluju, ale furt běžím. Na Příkopech pátrám, jestli v davech u trati neuvidím někoho známého. Jenže smůla. Sakra, teď by to fakt bodlo. Přes Václavák ještě přeběhnu, zhluboka nasaju vůni trdel a smažených sýrů a už je tady občerstvení na desátém. Zpomalím do chůze, vypiju vodu, chňapnu po iontovém nápoji, dají mi i pomeranč. Zakousnu se do něj, až mi lepkavá šťáva teče všude po tvářích a s potem mizí za tričkem. Ale kašlu na to. Jsem

úplně na hadry. V tu chvíli mě předbíhá mladá maminka s kočárkem, v pohodě vyklusává, něco šišlá na mrně uvnitř. To už beru jako výsměch osudu. Dál jdu krokem. Totální troska.

selákem předbíhám maminku s kočárkem, pořád v pohodě šišlá na mrně. Poslední kilometry mám hlavu úplně prázdnou, a tak uběhnou neuvěřitelně rychle. Nebo vlastně pomalu, ale nic si z nich nepamatuju. S rozvolněným hadem běžců v klidu překlušu na Smíchov. Tam otočka, 19. kilometr, nikam se nežep nu, jen se snažím běžet, pokud jen trochu můžu. Najednou jsem na mostě Legií a blížím se k Národnímu divadlu ze stejné strany jako ti lehkonozí Keňané před hoR dinou. A pak už běžím k Rudolfi nu. Špalíry povz kolem trati bouřlivě povzbuzují každého, usmívám se z posedních sil, jsem úplně vyřízený, ale před sebou už vidím cílový obt louk, a tak ještě trošičku přidám. V cíli mi ruce vyletí nad hlavu su a je to super, nejzaslouženěj vítězné gesto ženější mé života. A ješmého tě než mi uschne po na čele, ješpot tě než se převléknu do suchého trička, vím, že takhle neb neběžím naposled.

BEZ HLAVY Tímhle způsobem se doplácám až k Náostě Legií proti mně rodnímu divadlu. Po mostě nozí běží černí krásní dlouhonozí atleti. Jenže zatímco oni zahu nou doprava a za minutu žím závod dokončí, já poběžím tva doleva, protože jsem sotva v půlce. Kontroluju si čas. Vida, a, odizatím jsem na trati jen hodivá nu, do konce limitu zbývá řeještě 120 minut. To už přeácce dojdu, říkám si, mazácíky zahazuju prázdný kelíe mek a pomaličku se zase dávám do běhu. Od řekyy nfouká příjemný vítr, slunu ce svítí a já chvilkama jdu aa chvilkama běžím. A nae jednou je to vlastně zase Náš hrdina Jakub docela fajn. Pod Nu-

ČILICHILI 25


TUDY DUNĚL PŮLMARATON

• Trať půlmaratonu měří 21,097 2 km • Časový limit pro kvalifikaci ka je 180 minut • Na trati jsou rozmístěnyy 4 občerstvovací stanice – na 5., 10. a 15. km a v cíli • Oficiání stránky Pražského Pražské ého mezinárodmezinárod ního maratonu, který Pražský Prražský půlmarapůlmara ton ton to on zaštiťuje, jsou http://www.praguemarathon.com/ http://www.praguema arathon.com/

VYPADÁ TO JAKO BRNKAČKA, ALE ZKUSTE SI TO SAMI. VYRAŽTE DO PRÁGLU NA PŮLMARATON, PŘELEPTE SI BRADAVKY A HURÁ. SCHVÁLNĚ, JESTLI VYDRŽÍTE DO KARLÍNA!

START – CÍL CÍÍL Rudolfinum nám. J. Palacha

02.22 hod: Chci se zastavit. Z celého srdce. Přesto běžím dál, hecován davem. V dálce je cílový oblouk. Jsem king!

00.10 hod: Zatím se mi běží krásně. Kolem jsou stovky utíkajících lidí v barevných oblečcích.

02.00 hod: Tady už vím, že to dám.

01.30 hod: Vrací se mi dobrá nálada a přecházím běhu. do indiánského běhu. 01.45 hod: S výrazem profíka předbíhám matku s kočárkem. Za rohem se vracím k indiánské chůzi.

Letos zvítězil běžec Koech Nicholas Kiprutto s časem 01.00:07

LEGENDA: Trasa: start a cíl na náměstí Jana Palacha Národní muzeum

26 ČILICHILI HILI

01.10 hod: Předbíhá mě matka s kočárkem. Jsem na dně. Jdu.

Autor doběhl v čase 02.25:15!

00.35 hod: Je mi vedro, blbě, a vypadá to, že brzo chcípnu. Jsem stěží ve třetině.


Některým dětem je úplně jedno, jak vypadá váš starý telefon. Důležité je, že dokáže pomoci.

Nadace Leontinka pomáhá zrakově postiženým dětem a studentům (ve věku 0–25 let) různými způsoby usnadnit integraci do společnosti. Finanční i nefinanční dary od partnerů a sponzorů jsou pečlivě rozdělovány jednotlivým projektům i konkrétním dětem. Více informací na www.nadaceleontinka.cz Svůj příspěvek můžete vložit na účet číslo: 2512300102/2600 nebo pošlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS LEONTINKA na číslo 87 777

Cena DMS je 30 Kč, Nadace Leontinka obdrží 27 Kč. Službu provozuje Fórum dárců. Více informací najdete na www.darcovskasms.cz

Hlavní partneři

Inz Leontinka 190x245.indd 1

Komunikační agentura

Partneři projektů

13.3.2009 16:31:03


los

bar vos

ZIMA, TO JE HLAVNĚ BÍLÁ NEBO SPÍŠ ŠEDÁ. ZATO JARO, TO JE BAREV JAK NA SMĚŤÁKU. KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO LESA. KDO NEMÁ RÁD BAREVNÉ OBLEČENÍ, NECHŤ MÓDU PŘESKOČÍ. VY OSTATNÍ SI POJĎTE HRÁT.

foto a postprodukce verygoodforhollywood.tv produkce Jiří Janoušek světla Petr Dobiáš styling Gábina Horáková make-up Olga Trnková model Dušan Bebčák / Look Models modelka Zdenka Nováková / Scouteen


r s

Z si kla

ka

Není žádným tajemstvím, že modrá s oranžovou ladí. Žádná avantgarda, ale pokud chcete po zimě začít s barevnými kombinacemi, dobrý základ. Zkuste k tomu sladit všechno, včetně bot. Pokud tuhle dvojbarevnou sladěnost narušíte nějakou další barvou, budete právem za chytráky. Cool jsou kravaty s potiskem anebo křiklavé ponožky!

košile Marc Polo Second Hand 145 Kč kravata Second Hand 55 Kč kalhoty Zara 290 Kč ponožky H&M 49 Kč tenisky Zara 1499 Kč brýle Antikvariat Zurich CHF 15


Nechceš bejt pan Růžový?

Z aha v d o

Štěstí přeje odvážným! Dávno jsou tytam doby, kdy si křiklavé barvy nárokovaly výhradně ženy. Chce to sice pořádnou dávku odvahy, ale věřte, že barevnou kombinaci zeleno-modrorůžovou bude mít na sobě málokterý chlap. Budete originální. Výstřední oblečení si zaslouží i speciální vlasovou kreaci.


Z ad náp

Pokud se nebojíte výrazných barev, zkuste svoji nápaditost posunout ještě o kousek dál – co třeba šátek s výrazným geometrickým vzorem anebo tenisky místo elegantních bot ze žurnálu? Udělá vás to mladší. A to se cení – jak u žen, tak i u chlapů.

ONA: triko H&M 299 Kč tílko H&M 149 Kč džíny H&M 599 Kč tenisky Nike Super Max Queens 3390 Kč šátek Vero Moda Dresden 15 eur ON: košile Zara 599 Kč šátek Promod 149 Kč kalhoty Zara 290 Kč ponožky H&M 49 Kč boty Lacoste 1990 Kč


Adresář oblečení a doplňků – H&M Myslbek Na Příkopě 19 P1 Zara ra Na Příkopě Příkop 15 5 P1 Mango Man Na Příkopě P1 Benetton Bene Ben enetton OC Nový e No ový Smíchov P5 Next Slovanský Dům P1 Nation Street Národní 39 P1 Queens U Půjčovny 6 P1 Vero Moda Na Příkopě íkopě pě 25 2 P1 Second Ha Hand and Zlatníky u Prahy hy

os

b v

Z ál m i n mi

Pokud si nejste v kombinování jisti, zkuste se vyřádit v odstínech pouze jedné barvy. Jen pro doplňky můžete sáhnout do jiného spektra. Najděte si sami, v jaké barvě se cítíte nejlíp! Modrá je mladistvá.

ONA: šaty Mango 349 Kč džíny H&M 599 Kč boty páskové Next 1299 Kč mašle ve vlasech běžná galanterie 12 Kč ON: košile Zara 499 Kč kalhoty Benetton 1499 Kč pásek Zara 399 Kč tenisky Zara 1499 Kč kravata second hand Zlatníky 65 Kč

48 ČILICHILI


o

los

bar vos RADY! A jaro je tady! Konečně můžeme vytáhnout své barevné modely, které čekaly ve skříni celou zimu. Zkuste si vyhrát, zkuste myslet barevně! Obecně platí, že čím více barev, tím více chaosu, ale nemusí to tak být. Kombinujte barvy, ve kterých se sami cítíte dobře. Nebojte se pestrosti! Vy, co jste konzervativnější, zkuste šedé, černé nebo jednobarevné oblečení oživit alespoň barevnými doplňky, jako jsou šátky, brože, náušnice nebo náramky. Zkuste ukázat všem, že opravdu myslíte barevně. Pro pány asi bude trošku složitější odložit svůj styl, ale nebojte se svůj nebarevný šatník obohatit alespoň o jeden barevný kousek. Třeba klasické džíny doplnit barevným trikem, mikinou, košilí anebo stačí barevný doplněk, jako je kravata nebo šátek. Nebojte se barevných ponožek!!! Obohatí váš oblek natolik, že když se posadíte a vaše vtipně barevné ponožky vylezou, okolí pozná, že nad oblečením přemýšlíte. Je jasné, že to není pro každého, ale ostudu tím určitě neuděláte, ba naopak. TIPY! Vytvořte dokonale barevně sladěný pár. Ať už na party nebo svatbu, zkuste se sladit jako dvojice. Uvidíte sami, jaký sklidíte úspěch.

Z us d n fu

Ná téhle barevnosti není nic zvláštního. Ze šedi vystupuje, jelikož jsou použity zajímavé doplňky – kšilt a kravata. Hrajte si a užívejte jara!

ČILICHILI 49


ROZHOVOR

KDYBYSTE NĚKOHO VIDĚL JÍST ČLOVĚKA, UŽ BYSTE TU NEBYL Při rozhovoru kojí na slunné terase dceru Sofii, srká latte, usmívá se – pohoda. Pětatřicetiletá fotografka a malířka Barbora Šlapetová ale zvládá taky nepohodu. Se svým partnerem sochařem Lukášem Rittsteinem hledala už sedmkrát inspiraci mezi divochy a kanibaly v pralesích Papuy-Nové Guineje. text Goča Komárek foto archiv Barbory Šlapetové, Michael Kratochvíl

Kmeny v papuánské džungli určitě žijí úplně jinak než my. Co tam tak třeba dělají ženy vašeho věku? Spousta mých vrstevnic už bývá mrtvých. Ženské se z nich stávají daleko dřív, rodit začnou ve dvanácti. A například u nížinných nomádů z kmene Korowai-Batu, který jsme navštívili jako úplně první běloši, bývá pětatřicítka pro ženy strop. Rodí každé dva roky a úmrtnost při porodech je veliká. Mají k vám domorodé ženy blíž než k Lukáši Rittsteinovi? Nevím, ale když jsem tam poprvé přijela jako matka, okamžitě to na mě poznaly. Na nic se neptaly, ale došlo jim, že se chovám jinak, takže už určitě musím mít dítě... A pro Lukáše bylo docela dobré, že jsme za pacifikační linií, pomyslnou hranicí civilizace, v páru. Kdo totiž vejde na cizí území se ženou, ten bojovat nechce. Líbíte se tamním mužům? Spíš jsem pro ně divný přírodní úkaz – o dvě hlavy vyšší než oni, moc mohutná, moc světlá, mám nepochopitelně modré oči... To na vás vůbec nesahají? Sáhnou si, ale čistě ze zvědavosti, stejně jako na Lukáše. Několikrát sáhli například na naše předloktí a potom si olízli prsty, aby zjistili, jestli je náš pot slaný... Také chodíme zahalení, a proto si chtějí ověřit, jestli mám pod tou druhou kůží prsa.

50 ČILICHILI

Proč po džungli nechodíte nazí jako oni? Protože naše kůže není na takový život přizpůsobená a nahou by mě za chvíli sežral hmyz. Na vašich fotkách je vidět, jak muži zdůrazňují a zdobí svůj penis... ... ano, ale každý kmen je jiný. Horalové mají na penisu koteky – tykve – a okolo pasu obruče z rotanu. V nížině je to jinak. Muži kmene Korowai si penis zašoupnou dovnitř, do těla, což se učí odmalinka, a pak ho jenom zakryjí lístečkem, takže se můžou snadněji pohybovat džunglí. A když jsme se dostali k jejich sousedům z Korowai-Batu, tak nás překvapili, protože nosí místo lístku půlku oříšku. Když jste u necivilizovaných kmenů, musíte se jim nějak výrazně přizpůsobovat? Snažíme se být přirození – oni by poznali, kdybychom měli vedlejší úmysly. Jsou tak provázaní s přírodou, že kdybychom se chovali nepřirozeně, byli bychom podezřelí. Jenom musíme být velmi opatrní – pozorovat situaci, hodně mluvit, ale jinak dělat všechno pomalu a respektovat jejich kulturu. Co v džungli jíte? Tam, kde končí vliv civilizace, patří zvířata, ryby, plody a hmyz vždycky klanu, který


ROZHOVOR

Na cestách k přírodním kmenům si Bára někdy připadá jako mimozemšťan. Tenhle skafandr ale dostala za focení od opravdového amerického astronauta

ČILICHILI 51


NÁČELNÍK „NEPŘISTUPUJ BLÍŽ“ SE NÁS ZEPTAL, JESTLI MÁME NÁČELNÍKA, ŽE BY SI S NÍM RÁD POPOVÍDAL. TAK JSME DO PROJEKTU ZAČLENILI VÁCLAVA HAVLA, KTERÝ MU PO NÁS POSLAL NA PAPUU DOPIS, COŽ „NEPŘISTUPUJ BLÍŽ“ VELMI POTĚŠILO.

v tom teritoriu loví. A proto si s sebou musíme vzít rýži, nudle, konzervy a sušenky. A vy si pak mezi divochy otevřete konzervu? V nížině ano. Papuánci mají velký nedostatek potravy, takže když vstoupíte do jejich oblasti a nenesete si jídlo, mají automaticky strach, že jim chcete ukrást jejich, což může být důvod ke sporu. Lepší je vzít něco taky pro ně, to otevře cestu. Často vezeme živé prase anebo rýži, cukr, sůl... O co dalšího mají zájem? Třeba o léky. Ženským se líbí korálky, bižuterie. A pro mužské máme háčky na ryby, vlasce, cigarety, dobré jsou žiletky.

BARBORA ŠLAPETOVÁ * Narodila se 2. května 1973 v Ostravě do rodiny skvělých architektů. * Vystudovala Akademii výtvarných umění u profesora Jiřího Sopka. * Se svým partnerem sochařem Lukášem Rittsteinem podnikla mezi lety 1997 a 2008 sedm expedic na Novou Guineu, kde se dostali do úzkého kontaktu s příslušníky domorodých kmenů, které doposud žily stranou bělošských výprav. * Oba získali cenu Magnesia Litera 2005 v kategorii Objev roku za svou předchozí knihu Proč je noc černá. * Na ni teď navázali svazkem Nepřistupuj blíž, který mapuje všechny jejich výpravy. Zároveň probíhá v pražském Centru současného umění DOX tematicky totožná výstava s názvem Manop, poslední první (do 17. května).

52 ČILICHILI

Čím by se holili jinak? Ostrým bambusem. Ale žiletka je menší, jde to s ní rychleji a je to móda, něco nového, takže ji všichni chtějí... Zásadně jim nevozíme oblečení, protože nechápou, že ho mají prát. Když třeba Korowai někde sežene trencle, tak je nesundá a veškerá infekce se drží pod nimi. Ale on je hrdý, že má něco jiného než ostatní. Když jim dáváte žiletky, nezapomenou na bambus? Bohužel postupně ano. Jenomže příchod civilizace se zastavit nedá, ta může přijít i od sousedních kmenů. Lidi tam jsou zvědaví, chtějí vědět, co má soused, jak je třeba možné, že na nějakou nemoc neumřel. Když soused řekne, že dole u řeky vyměnil dřevo za tabletu, tak chtějí měnit i další. A může se stát, že dojdete za člověkem, který ještě neviděl bělocha, ale už má na sobě trenýrky nebo vláknem přišitý knoflík na nose... Takže ano, zapomenou na bambus, jako jsme my zapomněli na doškové střechy. Ale u nás se vše zapisovalo. To byl i důvod, proč jsme předběhli misionáře a obchodníky a roky zaznamenávali původní myšlení přírodních lidí pomocí rozhovorů, které jsme nahrávali.

Tušíte, co si o vás domorodci vlastně myslí? V nížinách nás považují za duchy – i proto, že jsme k nim přišli pěšky po vodě a oni myslí, že voda je spojnicí mezi světem živých a mrtvých. A být duchem, to je dobré, nebo špatné? Dobré, pokud neonemocníte. A nám se naštěstí povedlo neonemocnět... Tamní lidé žijí ve stresu a vážnější nemoc si nejsou schopní vysvětlit. Kdo onemocní, tomu to způsobila něčí černá magie, takže je potřeba toho nepřítele zabít, rozdělit na šest dílů a sníst. Všichni mají strach – proto si staví domy na stromech, proto pořád cestují. Kdybyste dostala malárii, co by se stalo? Přestala bych pro ně být tím duchem. Napadlo by je, že jsem udělala něco špatného. Viděli jste kanibalskou žranici? Kdybyste někoho viděl jíst člověka, tak už byste tady taky nebyl... Kanibalismus je i pro ně temné téma.


ROZHOVOR

ČILICHILI 53


ROZHOVOR NĚKOLIKRÁT JSME BYLI V OHROŽENÍ ŽIVOTA, ALE BYLO TO PARADOXNĚ NA CIVILIZOVANĚJŠÍCH MÍSTECH, KDE NÁS DÁVNO PŘEDBĚHLI MISIONÁŘI NEBO OBCHODNÍCI.

Po porodu se ženské úplně změní chemie

Kolik lidí se ještě v džungli navzájem baští? V nížině bude mezi nomády posledních několik set kanibalů a opravdu není výjimečné, když člověk zmizí. Důvod je zřejmý – každou chvíli někdo z kmene onemocní a označí nepřítele, který za to musí být sněden. Když jste jako první bílí navštívili Korowai-Batu, proč vás jeho bojovníci nezabili? Šli jsme opatrně. Dopředu jsme posílali zvědy ze sousedního kmene. Měli jsme připravené dárky. Složitě jsme zjišťovali, kde můžeme stanovat, aby to nebylo zakázané tabu místo. A tímhle stylem jsme se dostali daleko. Oni jsou sice 54 ČILICHILI

opravdu plaší, ale když vidí, že máte ženskou a vlastní jídlo, tak může po čase začít seznamování. A navíc nás opravdu považovali za duchy zemřelých předků, kteří by jim mohli pomoci. Mohli jste ty nedotčené domorodce něco důležitého naučit? První kontakty zatím vždycky obstarávali misionáři, antropologové, v horším případě obchodníci nebo zlatokopové, kteří vždycky chtějí něco urvat. Málokdy tam bílý člověk vstoupil s respektem – my jo. V našem případě přišel ten první kontakt prostřednictvím umění. Chtěli jsme ty

lidi poznat, dokud jsou ještě otevření, a nabídli jsme jim za to, že se můžou cokoli dozvědět taky oni o nás. Jaká byla nejčastější otázka? Odkud jsme. A odpověď? To je strašně těžký... Vždycky říkáme, že žijeme za velikou vodou, protože oni nechápou, jak vypadá planeta, a nevysvětlíte jim, jaké jsou na ní vzdálenosti. Když jsme řekli, že žijeme za velkou vodou, tak se jenom potvrdila jejich teorie, že jsme přišli ze světa mrtvých.


ROZHOVOR

Dali vám divoši jména? Mně říkali Velký úsměv. A Lukáše nazvali Bojovníkem proti všem. To je dobré jméno? Je. Znamená to, že je Lukáš ve střehu a nikomu moc nevěří. Podobná jména dostávají náčelníci, například „Nepřistupuj blíž“ z horského kmene Yali Mek. Můžou se vůbec vyspělí Evropané s Papuánci spřátelit? V horách jsme hlubší přátelství navázali. Ke kmeni Yali Mek jsme se už vrátili třikrát, a co jsme slíbili, to jsme vždycky dodrželi. Chtěli jsme jim třeba ukázat, v čem spočívá naše profese, takže já jsem tam dělala fotky v improvizovaném studiu a Lukáš odléval části těl bojovníků, a ty odlitky jsme jim loni přivezli... Náčelník „Nepřistupuj blíž“ se zeptal, jestli máme náčelníka, že by si s ním rád popovídal. A tak jsme do projektu začlenili Václava Havla, který mu po nás

poslal na Papuu dopis, což „Nepřistupuj blíž“ velmi potěšilo. Odvážila byste se za pacifikační linii sama, bez partnera? Jim by to připadalo nesmyslné – co by tam samotná ženská dělala? Od začátku bych byla podezřelá a asi by to nedopadlo dobře. Cítila jste se tam někdy bezmocná? Několikrát jsme byli v ohrožení života, ale to bylo paradoxně na civilizovanějších místech, kde nás dávno předběhli misionáři nebo obchodníci. Kdysi jsme třeba byli u lovců žraloků na Šalamounových ostrovech a tam bych nikomu jezdit nedoporučovala. Místní lidi, kteří žijí v izolaci a nestěhují se, byli snad zdegenerovaní. Ublížili vám? Bílý je podle nich vždycky bohatý, a tak nás chtěli odvézt na malý ostrov, kde by nás

okradli a zabili. Naštěstí jsme ten plán dešifrovali, takže jsme stihli zmizet vlastní lodí... Ale jinak mívám na cestách největší strach z nemocí, protože s bacily se nedomluvíte. Míváte někdy s Lukášem při cestování spory? Ne, i nejkritičtější chvíle zvládáme dobře. Nesnesitelná jsem byla až při posledních dvou cestách, kdy jsem v Praze musela nechat děti. To nese ženská zle, protože se jí po porodu úplně změní chemie; po desátém dnu začne peklo, kdy pořád přemýšlím, co všechno by se mohlo stát. Máme satelitní telefon, ale když je špatné počasí, stejně se nedovoláte nikam... Nevadí vám, když budu kojit? Vůbec ne, kojte. Proč teda na Papuu jezdíte pořád, i jako matka? Cesty už se staly součástí mého života, a navíc jsem měla fotografické plány, které jsem musela na místě dotáhnout do konce. Z citového hlediska to bylo těžké, ale možná byly ty výčitky svědomí dobré – donutila jsem se tam umělecky k něčemu, co bych jinak nezvládla. Vezmete tam jednou i dcery? Tak to si musí rozhodnout samy – nemoci tam opravdu hrozí hodně a nechtěla bych si nic vyčítat. Pokud budou chtít, tak jim to jednou ráda ukážu, ale až v osmnácti. A to už tam bude všechno vypadat jinak. Takže příště zase bez nich, zato s výčitkami? Asi ano. Do ještě izolovanějších míst? Pochybuju, že izolovanější místa ještě existují… Opravdu neobjevení byli jenom ti Korowai-Batu, u kterých jsme byli jedinkrát. Od té doby se už zase vracíme do hor, za kmenem Yali Mek, který je otevřenější, verbálně bohatší, s větší fantazií. Tam si troufneme na to odlévání těl a na focení, což by nám věčně vystrašení Korowai-Batu nedovolili. „

Další Bářiny fotky domorodců z Papuy najdete na našem webu. Mrkněte na ně, člověk hned dostane chuť se tam taky odjet podívat! ČILICHILI 55


SPORÁK

Recepty, restaurace, šéfkuchaři, rady, triky a zajímavosti pod dohledem milovníka dobrého jídla, pořadatele Prague Food Festivalu a tvůrce uznávaného restauračního průvodce Grand Restaurant Pavla Maurera

nejlepší sušárna Není to tak dávno, co syrová ryba s rýží pro většinu z nás určitě nebyla symbolem delikatesy. Pak i k nám dorazilo sushi. Vyrazili jsme ho ochutnat do The Sushi Baru, který byl založen v roce 1999 a stále je nejlepší restaurací svého druhu u nás. text Dominika Vrkotová foto archiv, Profimedia.cz

Fungují deset let. Zpočátku sem chodili jen průkopníci. Ten pravý boom začal před třemi roky. Specialitou podniku je Sakana Ura-Maki (losos, okurka, mořská rasa, mango, avokádo). Jsou vyhlášení tím, že zpracovávají celé čerstvé ryby ve velkém objemu, prvotřídní kvalitě a jako jediní v České republice jsou schopni dovézt celého tuňáka bluefin (250–300 kg). V otevřené kuchyni malého mondénního sushi baru připravuje jídlo šéfkuchařské duo Jan Zvoč a Miroslav Novák. Sushi jsou pro ně vlastně mandaly. „Není to jen o tom, aby se na to člověk koukal, ale hlavně aby to snědl. Nás potěší, když se líbí servis a když chutná. Když zůstane prázdný talíř, je to pro nás nejdůležitější,“ říká hned na začátku Miroslav Novák. Interiér podniku je celkově velmi příjemný. Obří akvárium v restauraci stále připomíná, že japonským způsobem upravené ryby musí být vždy úplně čerstvé – protože je jíme většinou syrové! Úlet jsou hi-tech japonské toalety. S každým hostem se tady loučí pomocí lodního zvonu z jokohamského muzea lodí. Oblíbeným a neznámějším způsobem servírování sushi je kombinace syrové mořské ryby, octové rýže a sušené mořské řasy nori v podobě rolky. Tak pojďme na to. „

56 ČILICHILI

Sake-mango-maki lososová rolka s mangem Příprava maki sushi rolky je poměrně jednoduchá, takže se není čeho bát. Chce to mít jen trochu zručné ruce. Nejprve si uvaříme rýži. „Musí to být japonská rýže střednězrnná. Pokud nemáte tzv. rýžovar, který je na to nejvhodnější, můžete to udělat klasickým českým způsobem – v obyčejném hrnci. Po uvaření do teplé rýže nalijeme dle chuti sushi ocet (přibližně polévkovou lžíci),“ vysvětluje šéfkuchař Novák. Samovolně necháme prochladnout na teplotu lidského těla a poté můžeme zpracovat. Na bambusové plátýnko položíme mořskou řasu nori – lesklou stranou na plátýnko, aby po zabalení byla lesklá strana vidět. Rozprostřeme na ni octovou rýži a lehce potřeme křenem wasabi. Do středu položíme na nudličky krájeného čerstvého lososa a mango a pomocí plátýnka zarolujeme do ruličky. „Důležité je mít čisté a tro-


SPORÁK

Ááá, pana Oranžovýho někdo sejmul

Jan Zvoč a Miroslav Novák Začínali v japonském restaurantu Tamura Praha v roce 1993, který otvíral slavný HiSuši v nadživotní velikosti roumi Tamura pod záštitou Václava Havla. Od roku 1999 jsou v The Sushi Baru, který patří ke špičce. Jakou máte nejradši kuchyni? MN: Mám rád thajskou. JZ: Upřednostňuju afghánskou, zajímají mě zvláštní chutě, které se sem těžko dostávají. Jezdíte často do Japonska? Ano. Na pozvání našeho dlouholetého kamaráda Yukiho. Co jste jedli nejdražšího? Společně jsme ochutnali nejdražší jídlo autenticky v Tokiu v nejdražší čtvrti Roppongi. Byl to nejlepší kus hovězího steaku, o kterém jsme z povídání od svých učitelů z Japonska snili. Na celém světě uznávaný KOBESTEAK! Určitě nelitujeme. Máte nějaký sen v gastronomii? Ano, máme a snad se o něj i snažíme. Je to absolutní spokojenost zákazníků z celého světa. chu vlhké ruce,“ doplňuje druhý z dvojice šéfkuchař Jan Zvoč. Připravte se, že první roličky nebudou mít úplně dokonalý tvar, ale hlavně to nevzdávejte! Poté ruličku nakrájíme na jednotlivé kousky. Maki sushi se před konzumací namáčí do směsi sójové omáčky s wasabi a přílohou je marinovaný zázvor. „Jedna rolka je na chuť. Aby se člověk najedl, je potřeba uválet aspoň tři rolky,“ končí sushi lekci Miroslav Novák. Z českých vín nám bylo doporučeno například Rulandské šedé 2007 a z Francie Sauvignon Blanc. Ingredience (počet porcí – 1 rolka maki sushi) 1 mořská řasa nori 25 g nishiki rýže 90 g syrový losos 20 g čerstvé mango 20 g marinovaný zázvor 10 g japonský křen wasabi 5g 1 polévková lžíce sushi octa – sushi su sójová omáčka Kikkoman

Tipy pro sushi Sushi je tradiční japonské jídlo s tisíciletou historií, připravované zejména z ryb, ale také z plodů moře, tedy z krevet, sépií, chobotnic či z nejrůznějších druhů mušlí. Pokud se rozhodnete vyzkoušet sushi doma, vše potřebné a v prvotřídní kvalitě najdete v obchodech Seafood nebo Japa. Konzumace sushi má blahodárné účinky na zdraví – dostatečný přísun mastných kyselin, jódu, proteinů, minerálů a dalších. Marinovaný zázvor sousto dochutí, vyčistí chuťové pohárky a zároveň je to afrodiziakum. I modelky si ulítávají na sushi, protože i ony si mohou dát větší množství – tuky se v tomto jídle štěpí nejrychleji. Za dvě hodiny po konzumaci se už cítíte svěže. Když půjdete na svíčkovou, bude vám celý večer těžko. ČILICHILI 57


SPORÁK Postřeh Nejpodstatnější na všech sushi podnicích je čerstvost. Ta je dána dvěma faktory: 1. Kvalitou rýže, která je spojena speciálně vyrobeným octem (každý správný kuchař má svůj vlastní recept). To je pradávné konzervační tajemství tohoto pokrmu, které bylo nutné v době, kdy ještě neexistovaly chladničky. 2. Vždy je třeba sledovat samotný vznik vámi objednaného pokrmu. Kouzlo sushi a sashimi je právě v tom, že vám je připravují téměř před očima. Vidíte tedy, že je čerstvé. Restaurace, kde podávají sushi a vy jim takzvaně nevidíte do kuchyně, raději miňte obloukem.

Pravidla do sushi baru Tahle bílá šunka je modrý tuňák

Špatná ryba vás může zabít Čím to asi bude, že francouzsky se ryba řekne „poissonu a jed se řekne „poison“? Je ten rozdíl o jedno malé „s“ náhoda? Radím vám, když to půjde, nechte si rybu ukázat, ať máte jistotu, že je opravdu čerstvá. Otrava rybami není žádná legrace. text Pavel Maurer foto Profimedia.cz

Japonské sushi či sashimi je okouzlující jídlo, které dobývá už i Prahu. Víc než dvacet různých „sušáren“ vás v hlavním městě zve okusit, jak chutná syrová ryba či tradiční octová rýže, mořská řasa a jiné delikatesy jedné z nejzdravějších kuchyní na světě. Kvalita jídel je tu závislá především na čerstvosti. Zkažená ryba či plody moře můžou být vaše smrt nebo pořádný žaludeční problém. Japonská kuchyně je drahá všude na světě, protože za čerstvost se platí. Slavný časopis Vanity Fair před lety otiskl unikátní reportáž z japonského rybího trhu Tsukiji, který je největší rybí burzou na světě. Je tak významný, že například modroploutvý tuňák vylovený třeba v mořích poblíž Austrálie obletí téměř polovinu naší planety, než přistane – třeba jako součást vaší japonské rolky, na talíři. Rybáři jej vyloví – pošlou do Tokia, tam jej vydraží na trhu odborníci a pošlou zpět třeba zase do Austrálie nebo do Ameriky, kde nejlepší sushi bary sledují každou minutu, která uplynula od jeho vylovení v moři, než vám jej naservírují. Vedle tzv. 58 ČILICHILI

1. Používejte čich – nevoní/nebrat. 2. Smíchejte si sójovku s křenem wasabi ve zvláštní mističce. 3. Velké namáčení sushi do sójovky s wasabi vám přehluší chuť ryby a rozpadne se vám rýže. 4. Nemávejte při hovoru ve vzduchu hůlkami, Japonci to považují za velmi neslušné. 5. Rozmyslete si, jakou barvu bude mít váš vybraný nakládaný zázvor – je to o stupni upni ostrosti.

drahé varianty můžete ve všech západních zemích, ale dnes i u nás, koupit sushi ve vakuových krabičkách po třech, šesti, devíti rolkách, prostě jako přesnídávku nebo lehký oběd. Když jsem v roce 2007 pořádal první Prague Food Festival na Kampě, stála před The Sushi Barem nekonečná fronta zájemců. Kuchaři nestačili připravovat čerstvé rolky, a když jsem se ptal lidí ve frontě, zda to někdy zkoušeli, většina řekla, že ne a že se do restaurace bojí, ale tady to chtějí poprvé vyzkoušet. Poslední doporučení – pokud se někdy dostanete k japonskému sushi kaitan, znamená to, že sedíte na bufetovém stole a kolem vás jezdí na běžícím pásu (v Praze třeba ve Slovanském domě) nepřeberné množství miniaturních porcí sushi, defiluje vám před očima „modní přehlídka“, a kdykoli vás něco zaujme, můžete si vzít a ochutnat. Jako prvotní degustace je to, myslím, docela vhodné. „

Top 3

Ochutnávka Pavla Maurera

(známky jako ve škole 1–5)

Sushi restauranty t t podle dl hodnocení h d í www.grand-restaurant.cz The Sushi Bar, Zborovská 49, Praha 5 jídlo: 1,2 obsluha: 1,7 interiér: 2,2 Miyabi, Navrátilova 10/664, Praha 1 jídlo: 1,4 obsluha: 1,8 interiér: 1,9 Samurai, Londýnská 73/379, Praha 2 jídlo: 1,6 obsluha: 1,8 interiér: 1,6


VÍKENDOVKA

V Krumlově je umění i přízemní

Krumlov: jazz i plyšáci Při stoupání od jezu k zámku jsme míjeli skupinku japonských turistek. Krátké sukýnky, malé foťáčky, chichotaly se a něco švitořily. Kámoš se na ně otočil a promluvil japonsky. Vykřikly a vyděšeně utekly. „Cos jim řekl?“ ptal jsem se. „Říkaly, že jsem hezkej kluk, tak jsem jim poděkoval.“ text Martin Groman, Patrik Balogh foto Martin Groman, Isifa, Profimedia

Určitě to pro tyhle holky z východu nebylo v Krumlově jediné překvapení. Vsadím boty, že je dostalo hned několik galerií vystavujících čínské umění, zámek na skále nabouchaný uměním až po střechu, Egon Schiele Art Centrum nebo originál barokní divadlo. Z toho byl ostatně paf i švédský král. Jestli totiž od Krumlova čekáte, že je to nějaký středověký skanzen, kde turistický ruch rýžuje jenom na gotických domech a křivolakých uličkách, budete opravdu čučet. Krumlov je kulturní metropole se vším všudy. Umění tu potkáte na každém rohu, i když, pravda, je to umění všeho druhu. Ale on ten trošku pouťový mišmaš, kde skvosty stojí vedle plyšáků, je hrozně příjemný. Čert vem všechny superlativy, které bychom o Českém Krumlově mohli chrlit. Hlavní na tomhle městě je, že si můžete

fakt vybrat a nikdy nestihnete všechno. Jazz, baroko, rock – na všechno jsou tu kluby, kavárny, čajovny, hospody a bary. V Krumlově se můžete jen tak courat, posedět, zaposlouchat se, ale taky tady můžete v poklusu proběhnout všechny prohlídkové trasy na zámku a nepočítaně muzeí, galerií a kostelů. Když se vám do toho chce. A všechno si to vyfoťte. 80 000 NEGATIVŮ Krumlov je po Praze asi druhé nejvíc focené město u nás. Takže není ani divu, že tady už v předminulém století vznikl vyhlášený fotoateliér Josefa Seidla. Ten ze své vilky v Krumlově udělal skutečné centrum fotografie široko daleko. Kromě dětiček, pantátů a rodinek na portréty, fotil hlavně Šumavu. Naučil se kvůli tomu

i lyžovat, drandil po kopcích na bicyklu i na motorce. Vznikla tak neskutečná série tisíců skleněných negativů, díky nimž dodnes tušíme, jak to na Šumavě na začátku 20. století vypadalo. Po svém otci pak závod převzal František Seidel. Dům i původní aťas se zachovaly v úžasném stavu. Dneska se tady už sice nefotí, ale je tu muzeum v nádherně opraveném secesním domku se zahrádkou, kde máte pocit, že babička vaří oběd a děda zase něco kutí v temné komoře. Všechno si můžete prohlídnout až po sklad na půdě, kde ještě donedávna odpočívalo 80 000 skleněných desek s negativy firmy Seidel. Dneska se digitalizují a jednou to bude bomba. Vedle Schieleho, Schwarzenberků a kdo ví koho ještě, další krumlovská kulturní bomba. ČILICHILI 59


VÍKENDOVKA

Na rytíře válečným vozem

Tipy a triky Pro rodinu Tak je to víkend v městě, což děti nikdy moc nebere, ale tady je nádherný zámek, takže holčičky utáhnete na princezny. Nebo na výstavu marionet. Kluky pak nalákáte kromě medvědů v hradním příkopu taky na muzeum útrpného práva. Určitě si ti malí saďouři smlsnou na figurínách mučených nebožáků. A k tomu ještě hrůzné skučení provázející katovu práci. Děti budou blahem bez sebe. Pro milence Jestli jste zamilovaný párek inťoušů, určitě jste do Krumlova přijeli kvůli Egon Schiele Art Centru. Tak ne abyste ho vynechali kvůli první středověké krčmě, která vám padne do cesty. Dopoledne se stavte v některé kavárně nad řekou a dejte si třeba deci. Večer se vám o to líp půjde na romantickou procházku po pohádkově nasvíceném městě.

Všechny krásy Čech

Pro partu Parta si Krumlov nejlíp užije u řeky. Sjeďte Vltavu od Vyššího Brodu až sem, projedete městem, uděláte se na jezu a vycvaknou si vás u toho stovky turistů. Pařit pak můžete na rockovém koncertu, v cikánské krčmě, přímo v pivovaru Eggenberg, v nějakém hogo fogo báru nebo prostě na ulici – koktejly se tu prodávají i jen tak v kelímku. A co je lepšího hež sedět u řeky, mít kolem sebe Krumlov, fajn partu a v hlavě osmé mojito?

Pověsili kašpárka

Užitečné linky www.ckrumlov.info http://c-krumlov.cz/ www.seidel.cz Děda něco kutí v komoře Český Krumlov

60 ČILICHILI


âILICHILI

,-

na síti!

Každý den nové šílenosti

Pro předplatitelé máme v květnu pastelky. Samo, že barevné. A přidáme jim k tomu nevybarvenou Monu Lisu, takže si mohou zkusit, zda ji zvládnou lépe než geniální všeuměl Leo.

NALAĎTE NA ALA SE NA

OBJEDNEJTE SI

âILICHILI

AŽ DOMŮ!

Máte rádi Cˇ ILICHILI a jste zákazníci Vodafonu? Tak si ho objednejte a bude vám každý měsíc chodit pěkně až do schránky. Pro předplatitele máme navíc speciální dárky, které se do časopisů v prodejnách nedostanou. Zasurfujte na www.cilichili.cz/ zasilani a vyplňte zasílací adresu. Pak jen potvrďte objednávku a hotovo. (Kvůli potvrzení je potřeba mít mobil nastavený pro WAP – Vodafone live! Zařídíte to snadno na www.vodafone.cz > Služby a nastavení.) Pravidelné zasílání Cˇ ILICHILI si můžete objednat i přímo přes Vodafone live!. Odkaz najdete už na jeho titulní straně nebo na záložce menu. Za zpracování objednávky, balné a poštovné zaplatíte každý měsíc ze svého kreditu nebo tarifu 25 Kč (včetně 19% DPH). Starat se o to nemusíte, systém to udělá automaticky.

Chcete mě? Žádný problém. Čekám na vás v e-shopu na www.cilichili.cz. A nejsem tam samo.

Cˇ ILICHILI můžete objednat i jako dárek. Stačí vyplnit dvě adresy. Měsíčně za obě dohromady zaplatíte 50 Kč (včetně 19% DPH). Je nám líto, ale teď už si nemůžete Cˇ ILICHILI objednat pomocí SMSky. Zájemců bylo stále méně, takže se náklady na jeden výtisk vyšplhaly neúnosně vysoko. Nezlobte se a zauvažujte o dlouhodobém předplatném. A pokud nejste zákazníci Vodafonu, zamyslete se i nad tím, jestli k nám nechcete přejít. :-) A ještě pro pořádek: distribuci pro Vodafone CZ zajišťuje společnost Boomerang Publishing, s. r. o., Nad Kazankou 37, 171 00 Praha 7–Troja. Kdybyste měli s doručením časopisu jakýkoli problém, brnkněte do Boomerangu na číslo 244 023 214 (pracovní den 9.00–18.00 hod.). (Pozor, je to obyčejná linka, ne bezplatná.) Podrobnosti o této službě najdete na www.cilichili.cz nebo www.vodafone.cz.

stock_pr_kampan_inz_61,25x95_cilichili_02.indd 2

4/14/09 3:30:45 PM


VENTIL

Divoká karta do světa jedné stopy Yamaha XJ6 Diversion, ABS Yamaha oprášila dvacet let starý koncept příjemně ovladatelného stroje na každodenní použití. A protože u téhle značky neohřívají starou polívku, z původního stroje zůstal opravdu jen koncept. Vývojáři letošní novinku XJ6 Diversion postavili pěkně od základu. text Radek Frank foto archiv

MĚSTEM Bez dlouhého přemýšlení nasedám. Když otočím klíčkem, probliknou na mě přehledné kontrolky a ručička otáčkoměru zamává, jako že stroj „je ready“, z výfuku toho totiž moc neslyšíte. Vlastně ani nevidíte. Koncovka je netradičně schovaná pod motorem a tiše si tam ševelí. Cvakne jednička a motor sametově zabere. Jde pěkně do otáček. Další rychlosti tam padají jedna za druhou, když na horizontu vidím kolonu aut. Je pátek. Diversion ovšem nezaváhá a protáhne mě hustým provozem bez mrknutí oka. Jemně dávkovatelný plyn a nízké těžiště jsou jasným řešením do města, kde je potřeba s jistotou zvládat jízdu krokem, kolem rohu a přes kruháče. NA VÝLETĚ Pracovní týden skončil, takže hurá za město. Nejprve chvíli zápasím s přichycením báglu pomocí gumového pavouka na zadní sedalo. No příště to už zvládnu napoprvé jako Pája. Na silnicích první třídy si užívám zbrusu nově vyvinutý čtyřválcový motor. I když

62 ČILICHILI

nejste zrovna Rossi, můžete ho vytáčet a řadit kolem devíti tisíc otáček, aniž by vám natáhnul ruce jako Saxaně. Než přijdou na řadu brzdy, stojí za zmínku designově svěží, ale hlavně praktická polokapota. Proud vzduchu odvádí krásně nad ramena. A teď ty brzdy. Fungují na jedničku! Dvojité přední kotouče mají dobrý počáteční zákus, a když opravdu přitlačíte, přijde na řadu ABS. Než to ale zkusíte, raději se pořádně zapřete. Zastaví to na fleku. Praktická to věcička. Na klikatých cestách oceníte konvenční podvozek. V zatáčkách dodává jistotu, takže si i dovolíte škrtnout stupačkami o asfalt. Odpružení taky uchrání řidičův zadek před kdejakou nerovností. Co si ale užijete, je opět motor. Díky perfektnímu dávkování výkonu motorku hravě vytahuje ze zatáček a dělá řízení naprosto jednoduchým. Navíc jeho elasticita je fantastická. Klidně si nechá líbit pobrukování kolem třech tisíc, ale můžete ho vytáčet až do takových otáček, že by sousedova cirkulárka zbledla závistí.

PRO KOHO JE Po zhruba pěti stech kilometrech je jasné, že se Yamaze podařilo postavit parádní motorku vhodnou i pro začínající piloty, která dá v každém momentu maximum jistoty. Diversion bude dobrým partnerem na každodenní ježdění, stejně jako na víkendové výlety po krajích českých. Jo, taky jsem na starších modelech potkal pár řidiček. Troufnu si říct, že ten nový si jich oblíbí ještě víc. Ti, co mají spíše sportovnějšího ducha, ať mrknou na nahou verzi XJ6. „


VENTIL

Co nám sedlo:

Co nám nesedlo:

Motor, motor, motor… má vychování nejvyšší společnosti. Umí báječně převést povely řidiče na příjemnou jízdu a přimhouří oko nad drobnou chybkou.

Před tlačením tohoto mazla do kůlny si raději dejte dva knedlíky navíc. Při manipulaci s vypnutým motorem je třeba trochu zabrat. Ale postavit ji na centrální stojan zvládnou i slečny.

Když jde do úzkých, ABS je nad sto dobře míněných rad vyježděného táty. Přehledný kokpit se velmi dobře čte a má praktické údaje. Kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Vše přesně slícované, dobrá povrchová úprava a žádné pazvuky.

Zvlášť u Diversiona bych čekal nějaké úchyty pro upevnění batohu pomocí pavouka. Madlo sice designově ladí, ale na bagáž zrovna není. Zkušení řidiči ať vyzkoušejí raději řadu FZ.

Přehledný kokpit, otočte klíčkem a začneme blikat

Technické parametry Motor 4 válce, 600 cm3 Převodovka 6stupňová Max. výkon 57 kW (78 koní) při 10 000 ot./min Max. kroutící moment 59,7 Nm při 8500 ot./min Max. rychlost dost slušná Spotřeba v testu 5,3 l na 100 km Pohotovostní hmotnost (bez/s ABS) 211/216 kg Základní cena testované verze 174 990 Kč (ABS za příplatek 20 000 Kč)

ČILICHILI 63


KULTURA / MIX

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

kultura

12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

PECKY NA KVĚTEN

Vědátoři z Trail Of Dead

64 ČILICHILI


MIX KULTURA

Samohrajkový folk Písničkář bez kytary Owen Ashfort, který si říká Casiotone for Painfully Alone, se vrací do Česka 6. května. Zahraje spolu se spřízněnými Dead Science v pražském klubu 007 na Strahově. Své příběhy začal vyprávět někdy v roce 1997, krátce poté, co ho vyhodili z filmové školy. Stačily mu dětské klávesy, jednoduchý počítač a laciný mikrofon. První nahrávky vydával na kazetách, ale celkem záhy se dostal k respektovanému nezávislému labelu Tomlab, kde dnes patří k největším hvězdám. Nahrávky z pokojů už dávno nejsou novinkou. Většina dnešních hvězd freak-folku a lo-fi scény ale uvádí právě Casiotonea jako jednoho ze dnodusvých vzorů. Jednoduýrazným ché melodie s výrazným ho Casia zvukem dětského elné mají nepopiratelné kouzlo. Dnešní Owenovy nahrávky už jsou ošatější, sice zvukově košatější, ehkost ale původní křehkost m zůstává. a dojemnost jim Kouzlo násobí Owenův harisma výrazný hlas a charisma Medvídka Pú. com/ www.myspace.com/ am180collectivee

Jak tančí dekadentní Fantom opery Milovníky tanečků a taneční hudby čeká 22. května velkolepá show Decadance – Phantom of the Opera plná překvapení pod velením DJ Sammyho, Buriana, Wippenberga a Lieskovského. Decadance pokračuje po velmi příznivých ohlasech v dalším budování své pozice na domácí taneční mapě. Nové útočiště party našla v novém pražském superklubu SaSaZu v areálu pražské holešovické tržnice, který byl nedávno otevřen. Premiéra Decadance v tomto „výstavním“ prostoru bude mít opět nosné téma a příběh. Tentokrát se tanečníků zmocní a celou nocí je provede Fantom opery. Tématu této edice bude samozřejmě odpovídat i výzdoba stage a klubu za použití nejrůznějších divadelních kulis. Decadance, to je radost až do rána. www.decadanc nccee..cz n www.decadance.cz

Wolverine tentokrát sólo Populární X-Men svou trilogii před časem uzavřeli, teď se ale vrací nejsympatičtější z nich se svým samostatným dobrodružstvím. Wolverine je jednou z nejpopulárnějších komiksových postav vůbec, v podání Hugha Jackmana uspěl i na plátně a nyní se dozvíme konečně něco o jeho minulosti. Děj se odehrává před původní trilogií, s mnoha průniky do ještě hlubší minulosti. Dozvíte se tak nejen Wolverinův skutečný věk, ale hlavně jak to bylo s jeho adamantovými noži, které vyježí vždycky, když je nablízku nebezpečí nebo když se prostě jenom naštve. A protože bývá naštvaný často, snímek Wolverine: X-Men Origin není žádná suchopárná historic historická přednáška, ale pořá pořádný akčňák. Wolverina doplňuje nejen zná známý padouch William S Stryker, ale hlavně trojice trojic kabrňáků Sabretooth, Sabretoo Deadpool a Gambit. Gambi Premiéraa je sympaticky sympat na Čarodejnice. Č www.bontonfilm.cz lm.c

Rock’n’roll ze zkumavky Vědecký přístup by v rock'n'rollu asi čekal málokdo. Přesto to kvarteto Trail Of Dead zkusilo, a dokonce úspěšně. Tedy alespoň to vykládá médiím. Kvarteto se potkalo v nedělní misijní škole, později spolu chodili na univerzitu a společný zájem o vědu, literaturu a sborový zpěv je kupodivu dostal až do špičkových rockových klubů. Celý jejich název „... And You Will Know Us by the Trail of Dead“ pochází z původních mayských rituálních zpěvů. Základem jejich hudby jsou prý ale zvláštní výzkumné metody. Zpočátku transformovali duchovní hymny do rocku a nakonec se uchýlili ke striktně teoretickému až cynickému matematickému kombinování osvědčených rockových formulí. Každým novým albem získávají další příznivce. V Praze si zahráli už dvakrát a pokaždé šlo o skvělou show. Není důvod se domnívat, že to bude 6. května v klubu Roxy jinak. Ať už použ použijíj vědecké metody, nebo ne. www.dsma www.dsmacku.com

Komunista fotomontér Výstava, která je od 22. dubna k vidění v Institutu Cervantes v Praze, představuje Josepa Renaua, který dělal zajímavé fotomontáže ve 20. století. Expozice je rozdělena na tři části, podle toho, kde zrovna žil. Josep Renau Berenguer jako zapálený komunista totiž z rodné Valencie odjel po Francově vítězství postupně nejdřív do Mexico City, aby pak od roku 1958 zakotvil v NDR, respektive v Berlíně. V jeho tvorbě najdeme jak díla čistě politická, tak i kousky daleko expresivnější, vždycky však vytvořené s delikátním citem pro kontrasty a často s použitím ve své době fungl nových technik. Renau vytvářel kolážové fotografie, pohlednice, aktivistické, ale i reklamní plakáty, stejně tak jako velkoplošné nástěnné panely. Pro pamětníky dob minulých budou jistě některá jeho díla úsměvná, jejich invenci ale nezastíní ani časté rudé prapory. Výstava potrvá do 30. června. www.cervantes.cz

ČILICHILI 65


KULTURA / POKEC

James Cole: Hlady chcípnout nehodlám text Jan Vávra foto archiv

Jako součást Supercrooo se společně s kamarádem Hugem Toxxxem prodral na výsluní českého hip hopu dost neurvalým způsobem: pozurážel, koho mohl. Do místního rapu vnesl tvrdost, drzost a nekompromisnost, která je české lyrické tradici cizí. O to víc překvapí, že se teď snaží vyrobit desku, kde se bude hlavně zpívat.

66 ČILICHILI


Bud jen štěkat, nebo Budeš i kou kousat, pejsánku?

Na albu Orikoule, které jsi udělal s Orionem z PSH, je píseň Už nechci být sám. Je to vlastně hodně osobní love song a na hip hop se tam dost zpívá. Prý chystáš projekt, který bude „dvacekrát tahle písnička“. Výmluvný je i ohlášený název: Kapitán Láska. To neznamená, že to bude dvacekrát popík, ale spíš to, že v podstatě nepůjde o rapovou skladbu. Chci tuhle osobní rovinu rozpracovávat dál. Rap je hodně slov, texty jsou dlouhý, je to jinej přístup. Zatímco když dělám nějakou písničku, frází je tam jen několik. To je takřka haiku, kde musíš s minimem prostředků vykreslit příběh. To mě hrozně láká. Chci, aby to byl úplně jinej druh desky. Takže už na ní pracuješ? Jo, vyjde po prázdninách. A nebojíš se, že tě za to spousta lidí odsoudí? Že to není rap? Připadá mi, že posluchači hip hopu mají tendence být často striktní a říkat, co se má a co se nemá. To je jedna ze základních

věcí, který musíš v životě překonat. Ve finále může být ta komunita značně bigotní. Na tohle já seru, dělám si věci, jak chci. Chápu, že někdo odsoudil Gipsyho, on odešel z rapu a udělal mrdku. Ale já to chci udělat tak, že nikam neodejdu, ale udělám věc, který věřím. Ale Gipsy svý věci určitě taky věří. Jo, to je to riziko podnikání. Musíš věřit sám sobě, tím to pro tebe končí. A je jenom otázka, co pak na to ostatní.

My jsme tomu vždycky říkali házení granátů mezi slepice Myslíš, že hip hop už má tady nějakou tradici? Oproti rockový hudbě tu hip hop žádnou tradici nemá. Žánr jako takovej se začal opravdu rozvíjet až po roce 2000. Do tý doby fungoval jen na subkulturních principech. A že by si někdo mohl říct, tohle je typickej českej rap, to taky nejde.

POKEC KULTURA

Dobře, ale teď zažívá hip hop celkem boom. Víc fanoušků přináší víc pozornosti a peněz. Není to hlavně taková móda pro děti? Já jsem rád, že o hip hop je zájem. Protože když se něco zakope moc pod zem, tak by to ve finále mohlo i chcípnout. Může se zdát, že rap teď poslouchají hlavně děti. Ale já to taky začal poslouchat, když jsem byl dítě, a už jsem u toho zůstal. Tím, že je rap populární, naopak dává prostor na nějaký sdělení a může apelovat na mladý lidi. Dobře, jaký morální hodnoty předává dětem poslouchajícím hip hop třeba tvoje nová deska Orikoule? Je tam hodně písní, ve kterých se zpívá o party a o tom, že „každý den je sobota“. Orikoule není zrovna morální apelační deska, ale zase si z toho můžeš vzít, že nemáš brát život tak křečovitě, že se

ČILICHILI 67


KULTURA / POKEC

A nebr nebrali to třeba zaklad zakladatelé hip hopu Indy a Wich nebo ja útok na své PSH jako osoby osoby? jsm uráželi My jsme prakt prakticky každýho, tak to nějak prošlo.

máš uvolnit a být v klidu. To je taky důležitý. S tím l jsem spíš myslel l l na apelem desku Vladimira 518 Gorila vs. Architekt. Lidi kolem vydavatelství Bigg Boss nelijou nikomu do hlavy žádný nenávistný kraviny. No ale když jste se Supercrooo přišli na scénu, tak pro mnoho lidí jste svou hudbou šířili jenom nenávistný kraviny a nic jinýho. Na vaší první desce bylo tolik vulgarit, že nevím, jestli se to v takové koncentraci podaří ještě někomu zopakovat… My jsme tomu vždycky říkali „házení granátů mezi slepice“. Ty prostředky, který jsme použili, byly hrozně silný oproti nudě, co tu byla. Ta nás vyburcovala a udělali jsme desku, která byla hodně partyzánská a záškodnická. Dneska je ta situace jiná. Díky tomu, že jsme to udělali, tak se popustily stavy a celkově se změnil přístup k rapu.

68 ČILICHILI

Hip hop poslouchá dost lidí, sponzorují ho velké firmy. Ale zájem o žánry při přichází a odcháJ připraven zí. Jsi na odchod zpátky do subkultury e a eventuální nu nutnost chození do práce? M jsme to dělali My p předtím, než se c to chytlo, a já to prav s vysokou pravděpodobností k budu dělat, i když to odejde. Do práce jsem nikdy nechodil, ale když budu muset, tak půjdu. Hlady chcípnout nehodlám. A nebojíš se, že přijde nová generace a bude házet granáty na vás? Zatím jsem nezaregistroval nástup nový generace. My jsme pořád ještě dost mladý. Co říkáš slovenskému hip hopu? Vznikal ve stejné době jako český, ale připadá mi, že jeho vyznění je úplně jiné. Je to jako v Americe, kdy se rapeři z ghett snažili dostat ve společenském žebříčku nahoru, mít baráky a krásný fára… Celkovej náboj slovenský scény je mi nepříjemnej a působí na mě odpudivě. Líbil se mi vždycky akorát Vec a Zverina. Teď tam jede odnož rapu „stoka rap“. Prostě ten americký mustr přes kopírák. Přijde mi, že se tam řeší úplně vymyšlený

problémy, že je to vykonstruovaný, umělohmotný, ulhaný, špatně zahraný. K rapu vždycky patřila určitá forma herectví, ale tady je to zvláštně naroubovaný na ty děti ze sídliště. To mě trochu přivádí na nedávnej beef – verbální válku – s nejprodávanějším slovenským rapperem Rytmusem z kapely Kontrafakt. Zatímco on tě nazval bisexuálem, tys argumentoval: „Pro mě nejsi muzikant, ale byznysmen, nemohu si tě vážit jako zpěváka nebo hudebníka, jsi spíš politik, úspešný obchodník, naprosto čistý odraz povrchnosti dnešního světa. Jsi figurka ze světa hypoték a leasingů a procent.“ Já tohle říkám všem, který jsou chycený v image toho materiálního rapu. Ty černoši s řetězama na major labelech, to jsou ve svý podstatě koupený lidi. Maj prachy z hudby, ale většina z nich jsou opice, který někdo kočíruje a nejsou svobodný. V momentě, kdy propaguješ prachy jako nejvyšší hodnotu, to je zvrácená záležitost, to není jen otázka rapu, ale stylu života. Dobře, jsme v systému, kterej je na penězích závislej, ale jen do jistý míry. Inteligentní člověk by je měl použít k vybudování vlastní nezávislosti. V našem případě to je třeba vydávání desek. Prachy by měly sloužit k vybudování nějaký guerillový jednotky typu vydavatelství Bigg Boss. „


ZAŘÍZNUTO KULTURA

Romance pro retardované Tenhle film se vám může líbit leda v případě, že jste nevzdělaný Ind nebo vás maminka v dětství citově zanedbávala. Nemusíte mít Einsteinovo IQ, aby vám po pár minutách v kině došlo, že režisér Milionáře z chatrče Danny Boyle považuje všechny diváky za mentálně pomalejší milovníky červené knihovny. Těžko říct, proč je právě tenhle film hitem sezony. text Jaromír Trpký foto Profimedia.cz

F

ilmy, knihy či divadelní hry chtějí vyprávět silný příběh, který jitří emoce. Silný přitom nemusí znamenat složitý. Romeo a Julie taky nejsou bůhvíjak zamotaní, ale aspoň mají trochu vkusu. Děj Boylova filmu je o podobně osudové lásce, ale dívat se na něj je jako pít neředěný jahodový sirup. Tady máte děj v (cukrové) kostce: hlavní hrdina a jeho bratr ze slumu přijdou o matku, takže je místo strašné bídy čeká ještě strašnější bída. Potkají malou dívku a všichni tři žijí na smetišti, odkud je vytáhne mladý muž s laskavým úsměvem. Vyklube se z něj pasák nezletilých žebráků. Když chce hlavnímu hrdinovi vypálit oči, aby mu jako slepý zpěvák vydělával víc, všechny tři děti uprchnou, dívku však chytí. Od té chvíle je pro hlavního hrdinu důležité jen jedno –

najít ji. Obvykle bývá ošklivé prozradit pointu, ale tady je stejně každému jasná: mladý pár se šťastně sejde a bude dál žít s balíkem peněz. Ano, vlastně jsme zapomněli to podstatné: celý film je rámován soutěží Chcete být milionářem?, do níž se mladík přihlásí. A protože je divné, že nevzdělanec ze slumu všechno ví a všechno zná, vyslýchá ho – i na mučení dojde – před poslední otázkou policie. Člověk by ale radši nechal na elektrických šocích scenáristu a režiséra, aby mu zodpověděli několik otázek o příběhu. Pokud si před filmem dáte pár panáků, možná ještě uvěříte, že mladík díky svým životním zkušenostem náhodou trefí právě ty odpovědi, které vedou k výhře. Jenže ani se třemi promile v krvi filmařům nespolknete finty, kterými manipulují jeho život.

Tak třeba: hlavní hrdina musí v soutěži správně odpovědět, že na stodolarové bankovce je obrázek Benjamina Franklina. Aby to mohl vědět, je třeba ho v dětském věku nechat provést americké turisty po No a takových pitomostí je ve filmu tolik jako lidí v Bombaji. břehu Gangy, zatímco jeho kamarádi rozebírají luxusní auto jejich indického řidiče. Ten pak v rozčilení klučíka zkope, což turisty pobouří, takže mu darují co? – No ano, stodolarovou bankovku! Že by Ind nechal drahé auto u slumu je ovšem asi stejně pravděpodobné, jako že je našinec zaparkuje uprostřed Chánova. Ve finále zase režisér potřebuje, aby se mladík s dívkou potkali na nádraží. On tu na

ni tedy nikým nepozorován čeká, ačkoliv ho ještě před chvílí sledovala v televizi celá Indie a teď by ho ve skutečnosti obklopovaly hordy žadonících žebráků. No a takových pitomostí je ve filmu tolik, jako lidí v Bombaji. Kdyby nás chtěl Boyle krmit podobnou love story zasazenou do Evropy, mluvili by všichni o nesnesitelném kýči. Ale protože předvádí roztomilé, malé a neuvěřitelně chudé Indy, dokáže hodně lidí poslat svůj vkus na dovolenou a žrát s Indy pindy. „Milionář z chatrče ve vás najde emoce, o kterých jste třeba ani nevěděli, že je ještě máte,“ tvrdí propagační slogan filmu. To je nakonec asi jediná pravda, kterou jeho tvůrci mají. Když totiž odcházíte z kina, najednou se vám kdesi z podvědomí uvolní podivuhodná nenávist vůči lidem, kteří z vás dělají pitomce. „ ČILICHILI 69


Volá Vodafone Tato Îást obsahuje pĚedevším informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Vodafone svým zákazníkİm PİjÎujeme zamÜstnance

71

Rozdáváme peníze

72

BalíÎek Vodafone extra

73

Nabídka pro studenty

74

Internet v mobilu

75

Internet v PC/notebooku

76

Datové tarify ze zahraniÎí

77

KvÜtonové lahİdky z Vodafone live!

78

Informace, které se mİžou hodit

79

S Vodafonem v zahraniÎí

80

Eso mezi kartami – Vodafone karta

81

PĚesedlejte z karty na tarif

82

Vymyšleno pro firmy

83

Mobil na splátky

87

Telefony v plné parádÜ

101

Telefony ve zkratce

102

Prodejny

110

Další informace o naší nabídce

112

Volací jistina

113

123 – Snadná cesta k Vodafonu

114

Ahoj, jsem Mocná SIMÏa. A mám pro vás poěádnou pecku. K Nabitým tarifım vám do konce kvÝtna s Vodafonem extra naložím o 40 % víc volání a SMS. A nemusíte se k niÏemu ani upisovat vlastní krví, no fakt. Sice jsme Ïervení, ale jedeme na zelenou energii. Tak pojÑte, prolítneme nabídku našich služeb a telefonı, aħ v tom máte jasno.


PŮJČUJEME ZAMĚSTNANCE

PİjÎujeme zamÜstnance! Zn: Zdarma na dva dny! Každý, kdo pracuje u Vodafonu, mıže vÝnovat až dva pracovní dny na dobroÏinnost a Ůrma mu to zaplatí, jako by byl v práci. A tak naši vodafonní dobrovolníci spravují dÝtská hěištÝ, uklízejí chránÝná území, pomáhají s organizací festivalu a spoustou dalších vÝcí. ProstÝ místo práce ve ŮrmÝ, pracujeme dobrovolnÝ tam, kde je práce, potěeba, ale nejsou na to buÑ peníze, nebo těeba lidi. A abychom mÝli kam chodit pomáhat, potěebujeme o tom vÝdÝt. Takže jestli chcete, abychom dorazili i k vám a jste nestátní nezisková organizace, staÏí už fakt jen málo. Zamyslete se taky, s Ïím chcete pomoct, a napište nám aħ mají naši dobrovolníci z Ïeho vybírat. Až nám budete psát, uveÑte název aktivity (těeba Jednorázová akce s dÝtmi, Sušení sena, TěídÝní obleÏení atp.) a trochu nám popište, o co jde. NezapomeĊte udat termín a místo. Dıležité je taky uvést, kolik lidí by se vám hodilo a název vÏetnÝ adresy vaší organizace spolu s kontaktní osobou, jejím e-mailem a telefonem. Ideální jsou termíny akcí v prıbÝhu pracovního týdne, které se uskuteÏní do konce roku 2009. Mıže se jednat prakticky o cokoliv. Fyzickou práci (těeba vyklízení nebo úklid po rekonstrukci, pomoc s organizací festivalu), práci s využitím speciŮcké-

ho know-how (tvorba webu, ŮnanÏní audit) nebo individuální Ïi skupinové akce, pražské i regionální, Ïeské i moravské. Všechny vaše nabídky se pak objeví v našem on-line katalogu, ze kterého si mıže každý zamÝstnanec vybrat, co je mu po chuti. Nabídky posílejte na adresu krbcova@hest.cz ideálnÝ co nejděíve, ale samozěejmÝ mıžete i prıbÝžnÝ, protože náš on-line seznam je stále aktualizován.

PRO JISTOTU PÁR ÍÍSEL A INFORMACÍ: * den pro neziskovku funguje už od roku 2007; * dobrovolniÏilo už pěes 300 VodafoĊákı, kteěí odpracovali pěes 3000 hodin; * spolupracujeme s obÏanským sdružením Hestia – Národní dobrovolnické centrum, které nám pomáhá s administrací; * pěihlašování dobrovolníkı probíhá pěes jednoduchou webovou Ůremní aplikaci, která nabízí zmínÝný seznam aktivit; * dlouhodobÝ spolupracujeme s desítkami neziskovek z celé ÎR.

Firma roku a Byznys Rebel už zase klepou na dveĚe Vodafone i letos hledá a ocení zajímavé pěíbÝhy Ůrem, které se nebály tvrdé konkurence a vrhly se do podnikání. PěíbÝhy úspÝšných podnikatelı nás totiž dlouhodobÝ zajímají. V rámci soutÝže Vodafone Firma roku je i letos hodláme podpoěit za jejich odvahu a posouvání pravidel podnikání ve prospÝch nás zákazníkı. Boěení pravidel ve prospÝch zákazníka je nám vlastní, a tak se ho snažíme ocenit také u ostatních. Proto stejnÝ jako loni i letos hledáme kromÝ Firmy roku dalšího Byznys Rebela. Tím se stane taková spoleÏnost, podnikatel nebo Ůrma, která nabízí zákazníkım služby za jiných, pro zákazníky pěíznivÝjších podmínek, než je na trhu bÝžné. V našem

hledáÏku jsou hlavnÝ malé a stěední regionální Ůrmy, které se snaží ve stále ostěejší konkurenci prosadit tím, že nabízejí jasné výhody a naopak ruší pro zákazníky nevýhodná pravidla. Oceníme takové podnikatele, kteěí se snaží o totéž jako my a dÝlají to originálním zpısobem s jasnými výsledky pro zákazníka. Loni zvítÝzila Ůrma, která dokáže zabalit i letadlo a rebely se stali dva mladí podnikatelé, kteěí dali lidem pivní pípy rovnou na stoly. Kdo vyhraje letos? ZúÏastnit se soutÝže Vodafone

Firma roku je docela jednoduché. StaÏí se pěihlásit na stránkách www.Ůrmaroku.cz. Firmy musí mít obrat maximálnÝ 1,4 mld. KÏ a dvouletou úÏetní historii. Živnostníci musí dodat sepsaný podnikatelský pěíbÝh, ve kterém pěedstaví, Ïím se od konkurence odlišují. Krajská kola probÝhnou v záěí a ěíjnu a vítÝzové budou vyhlášeni koncem listopadu. Je to rozhodnÝ velká výzva a pěíležitost! VítÝze Ïekají nejen vÝcné ceny, ale také výrazná medializace. A ta podnikání vždycky pomıže. ČILICHILI 71


ROZDÁVÁME PENÍZE

VPOHO udÜluje granty! Nadace Vodafone vyhlašuje pokraÏování programu VPOHO. Nejde o žádný staronový tarif, ale o pokraÏující pomoc rizikovým a problémovým dÝtem a mládeži v obtížné životní situaci. Vpoho totiž podporuje nízkoprahové kluby pro mládež, a ta zaěízení, která do konce kvÝtna správnÝ zažádají o grant, mohou dostat až 100 000 KÏ. A letos je Nadace Vodafone pěipravená rozdÝlit 1,4 mil. KÏ. Takže o co jde? Nízkoprahový klub pro dÝti a mládež pěedevším nabízí volnoÏasové aktivity a typické je pro nÝj to, že ho mladí mıžou navštívit kdykoliv bÝhem provozní doby a nemusí za to nic platit. Cílem takového zaěízení je pěedcházet negativnímu pısobení v dobÝ dospívání a pěípadnÝ nabídnout možnosti, jak nepěíznivou sociální situaci ěešit. V rámci programu VPOHO nabízíme tÝmto zaěízením ŮnanÏní podporu, jejímž hlavním smyslem je zlepšení pozice klubu v oÏích veěejnosti a také posílení nebo vytvoěení vazeb na regionální partnery. Program má navíc podpoěit také PR aktivity realizované v rámci projektu Podpora podpoěe. ÍEMU POMįŽEME Program VPOHO podpoěí takové aktivity klubu, do kterých se zapojí jednak klienti a pracovníci klubu, ale v klíÏové míěe také regionální partner (materiální nebo ŮnanÏní podpora, úÏast zamÝstnancı). ZároveĊ se musí jednat o aktivity zamÝěené na zlepšení života a rozvoj komunity v dané lokalitÝ,

nikoliv na rozvoj klubu jako takového nebo na samotné klienty klubu. JAKÉ AKTIVITY KONKRÉTNÛ CHCEME PODPOROVAT: • zlepšení životního prostěedí (úklidy, opravy, rekonstrukce) v okolí klubu Ïi jinde v dané lokalitÝ, obci, regionu • obnovu a péÏi o pěírodní lokality nebo menší kulturní památky • organizace místního festivalu Ïi divadelního pěedstavení HLAVNÍ HODNOTÍCÍ KRITÉRIA: • soulad cílı projektu s cílem programu • realizovatelnost projektu • pěínos projektu pro cílovou skupinu KDO MįŽE PENÍZE DOSTAT Všechny organizace pısobící a registrované jako NZDM (nízkoprahová zaěízení dÝtí a mládeže). V rámci hodnocení se bude pěihlížet ke kvalitám služeb pěedkladatele. Výhodou je pěedložení osvÝdÏení o absolvování auditu kvality, inspekce sociálních služeb nebo jiného hodnocení kvality. A dál, zda se klub aktivnÝ zapojil do projektu Pod-

pora podpoěe. RozdÝlíme 1,4 mil. KÏ, pěiÏemž jeden žadatel mıže dostat maximálnÝ 100 tisíc. Žádat mıžete o pokrytí všech nákladı na projekt. Jeho realizace ale nesmí být delší než 12 mÝsícı od data podpisu k udÝlení grantu. Více informací o tom, jak správnÝ vyplnit formuláě a co všechno má žádost obsahovat najdete na www.nadacevodafone.cz. Vaše žádosti oÏekáváme nejpozdÝji do 29. 5. 2009 na adrese: Nadace Vodafone Vinohradská 167 100 00 Praha 10

Prİzkum potvrdil: Máte rádi úÏtování 60 + 1 A je to právÝ Vodafone, kdo u kreditních tarifı úÏtuje po první minutÝ po vteěinách Kdo by nemÝl rád, když zaplatí jenom to, co skuteÏnÝ využije. Tak to má pěece být. Z běeznového výzkumu Vodafone Zoom vyplynulo, že 70 % dotazovaných potvrdilo, že jejich mobilní operátor jim úÏtuje hovory po první provolané minutÝ po vteěinách. NejÏastÝji si to myslí zákazníci Vodafonu (77 %) a mají samozěejmÝ pravdu. Vždyħ taky úÏtování po první minutÝ po vteěinách vnímá 65 % 72 ČILICHILI

dotázaných zároveĊ i jako nejvýhodnÝjší. Nejvíc se k tomuto zpısobu úÏtování pěiklánÝjí klienti Vodafonu a jenom 22 % respondentı zpısob úÏtování u jejich operátora nezajímá. Dá pěece rozum, že své výdaje si skoro každý hlídá. A nejde o žádné vrtání kolene pro každou korunu, prostÝ proÏ vyhazovat peníze zbyteÏnÝ oknem!


BALÍČEK VODAFONE EXTRA

40 % navíc na volání a SMS PĚipravili jsme pro vás poĚádnou pecku! K našim Nabitým tarifİm vám teÐ s Vodafone extra naložíme o 40 % víc na volání a SMS. A nemusíte se nám ani k niÎemu upisovat..

S naším balíÏkem Vodafone extra dostanete navíc celých 40 % kreditu na volání a SMS a nemusíte si pěiplácet ani korunu navíc. Jak dlouho si budete tuhle nabídku užívat, to závisí jenom na velikosti vašeho tarifu. KaždopádnÝ vás Ïeká slušná dávka minut nebo textovek!

A co těeba malý pěíklad? S balíÏkem Vodafone extra a novým tarifem Nabito 700 to dÝlá 3360 KÏ za rok.BalíÏek si teÑ s tarifem Nabito 700 budete užívat celý rok! BÝhem nÝj vám tak dáme navíc těeba 840 minut na volání, což dÝlá 14 hodin hovoru zadarmo. To je stejné, jako bychom vám dali 2240 rohlíkı po 1,50 KÏ, ale co byste s nimi dÝlali… Nebo takové 2 nádrže benzinu, 6 triÏek, dvoje super džíny nebo DVD pěehrávaÏ. ĚeknÝte sami, ty volné minuty na volání a SMS jsou pěece nejlepší nabídka.

S Nabitými tarify dostanete za 0 KÏ 40 % volání a SMS navíc. A nemusíte se k niÏemu upisovat!

Tato nabidka platí pro nefiremní zákazníky pěi poěízení nové Sim karty s vybraným tarifem do 31. 5. 2009. Více informací na 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz/extra.

Posp Û tato n šte si, abídk a plat do 31 í jen . 5. 20 09.


STUDENTSKÁ NABÍDKA

Chci být vÜÎný student. Kdo by nechtÜl? Vodafone student pĚináší internet v mobilu za 89 KÎ a výhodné volání i SMS. Užívejte si studentskou nabídku, dokud mİžete.

Po téhle nabídce touží snad úplnÝ každý, ale získat ji mıže jen nÝkdo. Pokud studujete a jste ve vÝku od 15 do 26 let, máte kliku! Vodafone Internet v mobilu s 50% slevou, tedy jenom za 89 KÏ, a výhodné volání i SMS si mıžete užívat už teÑ a nemusíte Ïekat ani na nový školní rok.

Nabídka Vodafone student se skládá ze dvou Ïástí: Student on-line – Vodafone Internet v mobilu pro studenty jenom za 89 KÏ mÝsíÏnÝ. S ním mıžete z mobilního telefonu brouzdat po síti nebo chatovat kdykoliv a kdekoliv. Student extra – kredit navíc k vašemu tarifu na volání a SMS. Když si k tarifu pěiplatíte 150 KÏ, dostanete od nás navíc 150 KÏ a budete mít rázem celkem 300 KÏ kreditu.

Mıžete si vybrat, jestli budete využívat jednu z nich, nebo rovnou obÝ najednou. Nabídku Vodafone student si mıžete objednat ke všem Nabitým tarifım. S nimi si sami zvolíte, jestli paušál využijete spíše na volání, nebo SMS. A to samé platí i pro kredit navíc.

TIP 1

TIP 2

K ICQ v mobilu se pohodlnÜ dostanete zdarma stažením naší aplikace Vodafone Messenger. Více na www.vodafone.cz/messaging.

ęeknÜte o nové studentské nabíce od Vodafonu taky kámošİm a spolužákİm, aĦ nejsou na chatu sami.

Nabídku Vodafone student si mıžete aktivovat v Internetové samoobsluze, na zákaznické lince *077 nebo v prodejnách Vodafonu na základÝ Ïestného prohlášení o studiu pro pěíslušný rok. Student on-line a Student extra mıžete kombinovat. Služba je aktivní 12 mÝsícı od pěijetí Ïestného prohlášení. Více informací na www.studentskanabidka.cz 74 ČILICHILI


INTERNET V MOBILU

To, co milujete na webu, je teÐ v mobilu Díky novým tarifİm Vodafone Internet v mobilu a Vodafone Internet v mobilu na den získáte c máte rádi. kdykoliv a kdekoliv neustálý pĚístup ke všemu, co potĚebujete a co Jak snadno zaÏít?

Otvíráme internet do každého mobilního telefonu. StisknÝte tlaÏítko Vodafone live! nebo najdÝte ve svém telefonu symbol zemÝkoule a pěipojte se na nový portál Vodafone live!

Zadejte libovolnou www adresu a stisknÝte tlaÏítko Jdi.

Nový zážitek z internetu v mobilu Internet pro každý mobil s Vodafone live!

Stránky se zmenší na displej mobilu

Všechny stránky se naÎtou rychleji

NajdÜte si cokoliv na internetu v mobilu se Seznam.cz

Každý mobil s Vodafone live! nebo pěipojením k internetu a barevným displejem to zvládne. StaÏí jen zmáÏknout tlaÏítko Vodafone live! nebo podržet 0.

PěesnÝ pro displej vašeho mobilu pěizpısobíme každou stránku, kterou máte rádi. Padne vašemu mobilu jako ulitá a bude na displeji doběe Ïitelná.

PěeÏtÝte si novinky ze svÝta vašich koníÏkı. Zmenšíme objem všech vašich oblíbených stránek, takže vám do mobilu doslova pěiletí.

NajdÝte rychle informace, které teÑ hned potěebujete. Díky vyhledávaÏi Seznam.cz v mobilu máte informace okamžitÝ na displeji.

Co všechno získáte: • Jediným tlaÏítkem se z mobilu dostanete na celý internet. • Vše, co máte rádi, máte teÑ u sebe v mobilu. • Jasná a koneÏná cena (17 KÏ na den, 177 KÏ na mÝsíc).

• Zobrazení internetových stránek se pěizpısobí displeji vašeho mobilu. • Platí pro nové i stávající zákazníky s kartou i s tarifem.

Co za to? aneb Malý ceník Co za to? aneb Malý ceník

cena s / bez DPH

FUP

Vodafone Internet v mobilu na den

17,00 KÏ / 14,29 KÏ

5 MB

177,00 KÏ / 148,74 KÏ

100 MB

Vodafone Internet v mobilu FUP – limit pro stahování, po jehož dosažení je vám doÏasnÝ snížena rychlost.

Více informací získáte v našich prodejnách, na www.internetdomobilu.cz nebo na 800 777 777.

Už jste zkusili Vodafone internet v mobilu na mÜsíc zadarmo?

Více o nabídce Vyzkoušej a kup najdete na www.vodafone.cz. ČILICHILI 75


PÁR INFORMACÍ NAVÍC

Bez internetu už ani ránu Zapomeĉte na internetové kavárny, zapomeĉte na poÎítaÎ pĚipoutaný kabelem ke zdi. S našimi tarify jste volní jako ptáci. Na internetu a na mailu budete doslova kdykoli. Jak dostat internet do svého poÏítaÏe?

Datové tarify

Internet s naším Pěipojením mıžete mít v notebooku, poÏítaÏi nebo PDA. Skamarádit tato zaěízení s Pěipojením k internetu je navíc docela jednoduché. Podívejte se, jaké možnosti se vám nabízejí:

PĚipojení na stálo Pokud je pro vás každodenní surfování samozěejmostí, Pěipojení na stálo vám bude tím nejlepším spoleÏníkem. Za mÝsíÏní paušál mıžete brouzdat bez ohledu na to, jestli surfujete v mobilu, nebo na PC.

PĚipojení na dlouho Pokud internet využíváte nepravidelnÝ, nemıžete si vybrat líp. Tenhle tarif je prostÝ skvÝlý a nabízí nÝkolik cenových pásem. Kolik zaplatíte, záleží pak už jenom na tom, jak intenzivnÝ budete ten který mÝsíc surfovat. Jednou vÝcí si ale mıžete být jistí – nezaplatíte víc než 750 KÏ, vÏetnÝ DPH.

Internet v poÎítaÎi Svıj notebook nebo poÏítaÏ pěipojíte k internetu pomocí svého telefonu nebo modemu Vodafone Mobile Connect. StaÏí k notebooku pěipojit těeba náš USB modem nebo spojit telefon s poÏítaÏem napěíklad pěes Bluetooth. A bÝhem chvilky pak budete on-line. Jako souÏást balení modemu od nás dostanete CD se softwarem Vodafone Mobile Connect, který vám pomıže posílat a pěijímat SMS, ovládat své internetové pěipojení jediným kliknutím nebo

si hlídat statistiky, kolik Ïasu jste na internetu strávili. A s nÝjakým zdlouhavým nastavováním telefonu si hlavu lámat nemusíte – máme pro vás totiž program Snadné pěipojení. A s ním to jde jako po másle. Kde takové Snadné pĚipojení najdete? Pěímo na www.vodafone.cz. Anebo na CD – staÏí navštívit nÝkterou z našich prodejen nebo zavolat na *077. My vám pak Snadné pěipojení pošleme šupem rovnou domı.

Co za to? aneb Malý ceník

Kde všude se k internetu pěipojíte a jak rychle? Pěipojíte se témÝě všude. Technologií EDGE, která vám umožĊuje surfovat rychlostí až 236 kbps, máme pokryto pěes 91 % obyvatel ÎR! A to jsme s rozšiěováním pokrytí zdaleka neskonÏili! Pokud byste se ale náhodou ocitli mimo toto pokrytí, vÝzte, že zbytek ÎR (konkrétnÝ pěes 99 %) máme pokrytý technologií GPRS, která poskytuje rychlost max. 86 kbps. MrknÝte na www.vodafone.cz na prima pěehlednou interaktivní mapu a hned budete vÝdÝt, kde to mıžete s daty rozbalit naplno.

PĚipojení na stálo MÝsíÏní paušál

650,00 KÎ / 546,20 KÏ

PĚipojení na dlouho Do 100 MB

177,00 KÎ / 148,74 KÏ

Do 300 MB

500,00 KÎ / 420,16 KÏ

300 MB a více

750,00 KÎ / 630,25 KÏ

U obou tÝchto Pěipojení aplikujeme FUP ve výši 3 GB z dıvodu zachování kvality služby pro všechny zákazníky. Ceny jsou vÏetnÝ/bez 19% DPH. Více podrobností o Pěipojení naleznete na str. 112, bod 8. Kompletní ceník najdete na www.vodafone.cz. Více o nabídce Vyzkoušej a kup najdete na www.vodafone.cz. 76 ČILICHILI

Na stálo, na dlouho, na mÜsíc zadarmo! StaÎí si vybrat.


PÁR INFORMACÍ NAVÍC

Mailujte naplno i v zahraniÎí Vodafone vám k vašemu tarifu nabízí bezstarostné využívání dat, mailİ, internetu i ve svÜtÜ se svými výhodnými roamingovými tarify pro data. Naše roamingové datové tarify Pěipojení ze zahraniÏí na stálo a Pěipojení ze zahraniÏí na den vás dostanou. Jejich ceny jsme odstupĊovali do těí roamingových zón, které jsou stejné jako u volání ze zahraniÏí. Takže máte poěád pěehled, kolik jste už probendili. Ale vÝěte, nebude to moc.

Pěipojení ze zahraniÏí na den je ideální pro všechny, kteěí se potěebují k internetu pěipojit krátkodobÝ. Celkový Ïas, 24 hodin, se poÏítá od chvíle, kdy poprvé použijete datové služby. Cena tarifu je urÏena zónou, ve které jste se zrovna pěipojili. Jestli ale s tímhle pěipojením stáhnete bÝhem 24 hodin ménÝ než 2 MB dat, zaplatíte jen zvýhodnÝnou cenu 80 KÏ (v zónÝ 1). • Tarif vám deaktivujeme jen na základÝ vaší žádosti, takže ho mıžete mít zapnutý stále a zaplatíte za nÝj, až pokud ho skuteÏnÝ použijete.

Pěipojení ze zahraniÏí na stálo

Tenhle internet je skoro tak mocný jako já.

je tu hlavnÝ pro firemní zákazníky, kteěí v cizinÝ chtÝjí internet využívat opravdu poěádnÝ. • K deaktivaci tarifu dojde pouze na základÝ vaší žádosti, nikoliv automaticky.

Oba tarify si staÏí aktivovat a mıžete je vesele používat • pro pěipojení pěes notebook • i pěes mobilní telefon, v nÝmž všem zákazníkım funguje optimalizace dat pro mobily. Takže se celkový objem stažených dat nÝkolikanásobnÝ sníží a internetové stránky se do mobilu naÏítají rychleji.

A na kolik to tedy vyjde? PĚipojení ze zahraniÎí na den Zóna

Objem dat

1

50 MB

1+2

50 MB

SpotĚeba dat

Cena tarifu

do 2 MB

80 KÏ

nad 2 MB

350 KÏ

do 2 MB

160 KÏ

nad 2 MB

700 KÏ

Cena za 1 MB po pĚekroÎení objemu 50 MB 90 KÏ

90 KÏ

Zóna 2 – napě. USA, Kanada, Îína, Japonsko

PĚipojení ze zahraniÎí na stálo Zóna

Objem dat

Zóna 1 – zemÝ Evropské unie, zemÝ EEA, Švýcarsko, Chorvatsko

Cena tarifu

Cena za 1 MB po pĚekroÎení objemu 200 MB

1

200 MB

1600 KÏ

90 KÏ

1+2

200 MB

3200 KÏ

90 KÏ

V pěípadÝ, že jsou tarify aktivovány v zónÝ 1+2, platí i pro zónu 1. V zónÝ 3 platíte cenu za tarif dle zóny 1 a za každý 1 MB stažených dat 90 KÏ. Ceny jsou vÏetnÝ 19% DPH. Platí pro paušální zákazníky. Více informací o podmínkách tarifı na www.vodafone.cz.

Zóna 3 – napě. Rusko, Brazílie, Kuba, Malajsie Kompletní pěehled zemí a zaěazení zemí do zón získáte na www.vodafone.cz.

ČILICHILI 77


VODAFONE LIVE!

Vychytávky na kvÜten Dokonce bychom Ěekli vymazlené vychytávky. Parádní zvuk, dokonalá grafika, prostÜ zábava, se kterou vás nuda mine velkým obloukem. Nakrm svıj mobil muzikou! OsvoboÑte se a stahujte svoji oblíbenou muziku kdekoli a kdykoli vás jenom napadne! Pěipravili jsme pro vás zbrusu novou službu, která vám umožní snadné a rychlé stahování hudby z naší bohaté nabídky do mobilu a poÏítaÏe zároveĊ (tzv. dual delivery). Za datový pěenos pěi procházení naším katalogem a samotné stahování pěes wap pěitom nezaplatíte ani korunu. Platba za zakoupené skladby bude provedena okamžitÝ stržením z kreditu nebo bude zahrnuta ve vašem mÝsíÏním vyúÏtování za mobilní služby. MrknÝte na sekci stahuj! na Vodafone live! ve svém telefonu a užijte si muziky, co hrdlo ráÏí!

StáhnÝte si hru od EA Mobile a vyhrajte skıtr CPI Aragon a další super dárky na Vodafone live! Jak vyhrát? StaÏí si stáhnout libovolnou hru od Electronic Arts Mobile a budete automaticky zaěazeni do soutÝže o zajímavé ceny, jako je super skútr CPI Aragon nebo hry SIMS 3 a NHL 09. Îím víc her si stáhnete, tím je vaše šance na výhru vÝtší! Ale pospÝšte si, soutÝžit mıžete jen do 31. 5. 2009.

2-3 cena

1. cena

skútr CPI Aragon

PC hra SIMS 3

4-6 cena

hra NHL 09 pro PC, PS3 nebo XBOX360

Více informací o soutÝži a pravidlech najdete na portálu Vodafone live! ve svém telefonu.

Ochutnávka soutÝžních her od EA: (Do celého katalogu EA se dostaneš posláním SMSky ve tvaru „EA“ na Ïíslo 4444)

Spolupráce Vodafonu a i-legálnÝ.cz pěináší zákazníkım Vodafonu tyto výhody: • HodnÜ muziky pěes 500 tisíc písniÏek do mobilu na Vodafone live! pěes 700 tisíc písniÏek ke stažení do poÏítaÏe

RISK

Cluedo

Kód: 706244 Cena: 90 KÎ

Kód: 705903 Cena: 90 KÎ

Anytime Pool

Cranium

Kód: 705710 Cena: 90 KÎ

Kód: 706054 Cena: 90 KÎ

• Za jedny peníze v mobilu i v poÎítaÎi zdarma možnost on-line synchronizace stažených písniÏek

• Žádné kreditky Îi dobíjení platba pěes mobilní úÏet u Vodafonu

• Žádné extra úÎty a hesla pokud už máte úÏet na i-legálnÝ.cz, není co ěešit

Pro objednání pošli SMSku s objednacím kódem na 4444. Ceny jsou uvedeny vÏetnÝ DPH a poplatku za datový pěenos. Cena objednací SMS je standardní podle vašeho tarifu. Více her najdete na www.vodafonelive.cz. ©2009 Electronic Arts Inc.

78 ČILICHILI


VODAFONE BALÍČKY Kontrola výdajİ je moje specialita. Jestli vám tu a tam proklouzne zbyteÎnÜ nÜjaká kaÎka, mnÜ neuteÎe ani ĉ.

Vodafone balíÎky Vyberte si z nabídky našich balíÎkİ a zvýhodnÜných tarifİ. A že si vyberete, na to klidnÜ vsadíme tĚeba krk. Vodafone balíÏky

Výdaje pod kontrolou

BalíÎek extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) Název tarifu

Název balíÎku

Hodnota balíÎku

MÜsíÎní paušál

FlexiStrop Sami si zdarma nastavíte, kolik chcete mÝsíÏnÝ utratit nad rámec paušálu, a když hranici pěekroÏíte, stopneme vám volání a SMSky. Když si to rozmyslíte, strop si mıžete ihned zrušit.

Nabito 119

BalíÏek extra nabito 24

24 KÎ / 20,16 KÏ

11,90 KÎ / 10,00 KÏ

Nabito 350

BalíÏek extra nabito 70

70 KÎ / 58,82 KÏ

35,00 KÎ / 29,41 KÏ

Nabito 700

BalíÏek extra nabito 140

140 KÎ / 117,64 KÏ

70,00 KÎ / 58,82 KÏ

Nabito 1150

BalíÏek extra nabito 230

230 KÎ / 193,27 KÏ

115,00 KÎ / 96,63 KÏ

Chytrý pĚehled

Nabito 2100

BalíÏek extra nabito 420

420 KÎ / 352,94 KÏ

210,00 KÎ / 176,47 KÏ

Díky téhle prima službÝ si kdykoli a kdekoli snadno zjistíte, kolik už jste provolali na svém telefonním Ïísle nebo celém zákaznickém úÏtu.

Víkendové volání a SMS Název balíÎku

MÜsíÎní paušál

BalíÏek víkendové hovory

175 KÎ / 147,05 KÏ

Neomezený poÏet hovorı v síti Vodafone bÝhem víkendu

BalíÏek víkendové SMS

105 KÎ / 88,23 KÏ

Neomezený poÏet SMS v síti Vodafone bÝhem víkendu

Volání na pevnou Název balíÎku

MÜsíÎní paušál

Program na pevnou

530 KÎ / 445,37 KÏ

Neomezené volání na všechny pevné linky v ÎR

Program na pevnou mimo špiÏku

240 KÎ / 201,68 KÏ

Neomezené volání na všechny pevné linky v ÎR mimo špiÏku

Rodina a pĚátelé Název balíÎku Program kamarádi 175 KÎ / 147,05 KÏ

2 Îísla

225 KÎ / 189,07 KÏ

3 Îísla

260 KÎ / 218,45 KÏ

StaÏí si nastavit, kolik chcete mÝsíÏnÝ za Vodafone utratit nad rámec paušálu, a my vám dáme vÝdÝt SMSkou, až téhle hranice dosáhnete. Ale když se rozhodnete ji pěekroÏit, omezovat vás nebudeme. Tyto služby jsou pouze orientaÏní. Více informací na str. 112, bod 2 a na www.vodafone.cz.

Odpárejte si 20 % z úÏtu za volání Získejte slevu se službou Po svém

MÜsíÎní paušál

1 Îíslo

FlexiLimit

Neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná Ïísla v síti Vodafone nebo pevné linky

Nad rámec paušálu voláte o 20 % levnÝji. Zadarmo mıžete získat skvÝlou SIM plus kartu. Zadarmo vám zaěídíme i pěehledné a podrobné elektronické vyúÏtování. Jenom pozor, jeden hovor na linku Vodafone péÏe o zákazníky pěijde na 30 KÏ!

4 Îísla

285 KÎ / 239,49 KÏ

Název balíÎku

AktivaÎní poplatek za každou SIM

Jak si službu aktivovat

Program rodina

100 KÎ / 84,03 KÏ

BuÑ už pěi poěizování tarifu, nebo v Samoobsluze Mıj Vodafone ť na www.vodafone.cz/samoobsluha Ïi v Hlasové samoobsluze na Ïísle *077. Služba se rozbÝhne okamžitÝ. Kdybyste ji chtÝli zase zrušit, k deaktivaci dojde na konci zúÏtovacího období.

1,79 KÎ / 1,50 KÏ za min pěi volání až mezi 4 Ïísly v rámci rodiny

MMS a WAP Název balíÎku

MÜsíÎní paušál

BalíÏek MMS

105 KÎ / 88,23 KÏ

15 MMS do všech sítí

BalíÏek Vodafone MMS

50 KÎ / 42,01 KÏ

15 MMS v síti Vodafone

BalíÏek WAP

50 KÎ / 42,01 KÏ

40 minut pěipojení pěes WAP

Všechny ceny uvádíme vÏetnÝ/bez 19% DPH.

Více podrobností o balíÏcích naleznete na str. 112, bod 3 a na www.vodafone.cz.

Co byste ještÜ mÜli vÜdÜt Službu Po svém (o 20 % výhodnÝjší volání) si mıžete poěídit napě. k Nabitým tarifım. Pokud máte na jednom úÏtu víc Ïísel, máte službu na každém z nich. Nebudete dostávat papírové VyúÏtování. Elektronické podrobné vyúÏtování se nedá použít jako daĊový doklad. Služba je urÏena pro neŮremní zákazníky. Podmínky najdete na www.vodafone.cz. ČILICHILI 79


PÁR S VODAFONEM INFORMACÍVNAVÍC ZAHRANIČÍ

Máj je dálek Îas Atlasİm raší nové listy, letadla se nalévají palivem, kufry kvetou nálepkami z dalších cest. Cestovatelská sezóna zaÎíná, vydejte se taky do dálek a dejte o sobÜ vÜdÜt domİ. A jak si to všechno mıžete aktivovat?

S Vodafone Passportem totiž voláte ve svÜtÜ jako doma

Doma, ale i ze zahraniÏí. Nejsnáze rovnou z mobilu:

S Vodafone Passportem zaplatíte za volání ze zahraniÏí jenom spojovací poplatek, a to za každých i zapoÏatých 20 minut, a pak už voláte domı za stejné ceny jako doma s tarifem do jiných sítí. SvÝt jsme pro úÏely téhle naší služby rozdÝlili do těí zón – liší se podle výše spojovacího poplatku.

• Vodafone Passport – SMS ve tvaru ROAM PASS A 1234 na telefonní Îíslo 7700, místo 1234 heslo do Samoobsluhy • Služba MMS – SMS ve tvaru MMS A 1234 na Îíslo 7700, místo 1234 heslo do Samoobsluhy

Spojovací poplatky v jednotlivých zónách (vÎetnÜ DPH) Zóna

PĚíklady zemí (kompletní pĚehled najdete na www.vodafone.cz)

Spojovací poplatek

1

všechny zemÝ Evropské unie, Chorvatsko, Švýcarsko, Norsko, Island

22 KÏ

2

evropské zemÝ mimo zónu 1, Spojené státy, Kanada, Austrálie, Îína

50 KÏ

3

Rusko, Kazachstán, Hongkong, Indonésie, Brazílie

80 KÏ

A co když bude nÝkdo volat vám? ProstÝ zaplatíte jenom spojovací poplatek. Ten naskoÏí vždy na zaÏátku hovoru a pak za každých dalších zapoÏatých 20 minut. Další služby jako SMS, data nebo MMS platíte podle aktuálního ceníku Vodafone World Roamingu. Jenom když ze zahraniÏí voláte do těetí zemÝ (tedy do jiné zemÝ než do ÎR nebo zemÝ, ve které se zrovna nacházíte), budeme vám hovor úÏtovat podle ceníku mezinárodních hovorı Vodafone Passportu.

A ještÜ nezapomÜĉte Cena aktivaÏní i deaktivaÏní SMS ze zahraniÏí podle aktuálního ceníku Vodafone World Roamingu (v ÎR zdarma). Pro pěijímání i odesílání MMSek si nezapomeĊte zkontrolovat, zda máte aktivní službu MMS a nastavený telefon na pěijímání zpráv v zahraniÏí – od výrobce je to vÝtšinou nastavené jen na pěijímání zpráv doma. To už je pěece dost dıvodı, proÏ si poěádnÝ užívat služby Vodafonu i na cestách po zahraniÏí stejnÝ jako doma. S námi si v zahraniÏí mıžete dopěát, co vám bude libo – volejte domı ze všech koutı svÝta nebo prostÝ posílejte MMSky i textovky. ProÏ byste se mÝli omezovat? Jako doma…

Vodafone MMS

Už nemusíte na cestách shánÝt pohledy a olizovat známky. ProstÝ si vyfoħte, co chcete, a pošlete to rovnou z mobilu pěátelım, rodiÏım, dÝtem i babiÏkám. Je úplnÝ fuk, jestli budete na pláži, u vodopádu, na taneÏku nebo veÏer na baru. Víte, co je ale ještÝ lepší? Cena MMSky je stejná jako v Îechách: 11,31 KÏ i s daní. A je jedno, jestli máte tarif, nebo pěedplacenou kartu.

Více informací k tÝmto službám, vÏetnÝ úplného ceníku, získáte na www.vodafone.cz. 80 ČILICHILI

S námi klidnÜ mİžete vyslyšet volání dálek. A pĚitom vaše volání ze svÜta bude stát jako doma.


VODAFONE KARTA

Vodafone karta PĚedplacená služba Vodafone karta je opravdu skvÜlá! PoĚád je stejnÜ divoká, a navíc i pÜknÜ nabitá. PĚesvÜdÎte se sami. Vodafone karta je SIM karta s pěedplacenými službami. Její souÏástí je telefonní Ïíslo a pěednabitý kredit 200 KÏ. Cena karty, vÏetnÝ pěednabitého kreditu, je 200 KÏ. Nyní si pěi její aktivaci sami zvolíte, zda vaše karta bude divoká, nebo nabitá.

Vodafone divoká karta – výhodnÝji do Vodafonu • • • • •

Íau ségra. Že ty jsi Vodafone divoká karta, se kterou se dá volat v síti Vodafone za super ceny?

Supervýhodné volání v síti Vodafone jen za 2,98 KÎ/min Žádný mÜsíÎní paušál a vyúÎtování Stejné ceny za volání po celý den Po první minutÜ úÎtování po vteĚinách Absolutní kontrola výdajİ PĚedplacená služba Vodafone divoká karta Volání v síti Vodafone

2,98 KÎ/min

Volání do ostatních sítí v ÎR

7,14 KÎ/min

SMS do všech mobilních sítí v ÎR

2,38 KÎ

Doplĉkové balíÎky k Vodafone divoké kartÜ Program dvojka LevnÝjší volání na 2 vybraná Ïísla v síti Vodafone, první nastavení Ïísel zdarma

Cena volání: 2,38 KÎ/min

BalíÎek Nonstop víkend Neomezená víkendová volání v síti Vodafone na jeden víkend

Cena balíÎku: 59,50 KÎ

SMS balíÎek 40 volných SMS do všech mobilních sítí na 1 týden

Cena balíÎku: 59,50 KÎ

Kdepak, já jsem Vodafone nabitá karta, já volám extra výhodnÜ do všech sítí.

Vodafone nabitá karta – výhodnÝ do všech sítí • • • • •

Stejné ceny za volání a SMS jako u Nabitých tarifİ Jednotné ceny volání do všech sítí v ÍR po celý den Po první provolané minutÜ úÎtování po vteĚinách Žádný mÜsíÎní paušál a vyúÎtování Absolutní kontrola výdajİ

Po aktivaci automaticky voláte za 6 KÏ/min. Cenu volání urÏuje Ïástka vašeho posledního dobití. Tato cena poté platí do vašeho dalšího dobití, maximálnÝ však jeden mÝsíc. Pokud bÝhem tohoto mÝsíce žádnou Ïástku nedobijete, budete opÝt volat za 6 KÏ/min. Ceny volání s Vodafone nabitou kartou Hodnota dobití

349 a ménÜ

350 – 699

700 – 1149

1150 – 2099

2100 a více

Cena volání za min v ÎR

6,00 KÏ

5,00 KÏ

4,00 KÏ

3,40 KÏ

3,00 KÏ

Cena SMS do všech mobilních sítí v ÎR

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

NovÜ pĚipravujeme prodej Vodafone karet a dobíjení kreditİ v síti poboÎek sázkové kanceláĚe Chance.

NovÜ mİžete zakoupit Vodafone kartu ve vybraných poboÎkách sítÜ Tipsport.

Výše uvedené ceny jsou vÏetnÝ 19% DPH. Více informací o produktech a službách spoleÏnosti Vodafone naleznete na www.vodafone.cz nebo na 800 777 777.

Vodafone kartu si mİžete poĚídit na všech poboÎkách Íeské pošty. ČILICHILI 81


Z KARTY NA TARIF

PĚesedlejte na Nabité tarify PĚejdÜte na naše Nabité tarify a pĚidejte k nim Program kamarádi – za mÜsíÎní poplatek budete volat a psát až na 4 Îísla opravdu neomezenÜ. První mÜsíc dokonce úplnÜ zadarmo. ProÏ pěejít z Vodafone karty na Nabité tarify? • Nemusíte Ěešit, kam voláte, budete mít stejnÜ výhodné volání do všech sítí u nás. • Svİj paušál využijete na volání i SMSky podle svého, podobnÜ jako s pĚedplacenou kartou. • Neutratíte víc, než chcete, s užiteÎnými nástroji Výdaje pod kontrolou. • NepotĚebujete žádné písemné smlouvy, žádné poplatky za aktivaci. • Zİstane vám vaše telefonní Îíslo. Program kamarádi si teÐ navíc mİžete vyzkoušet na mÜsíc úplnÜ zadarmo.

Co všechno vám k pěestupu staÏí? Jde to raz dva: Abyste nás žádostmi o pěechod z Vodafone karty k našim tarifım úplnÝ nezavalili, pěipravili jsme pro vás dvÝ vstupní podmínky. Ale nebojte, je neuvÝěitelnÝ snadné je splnit! StaÏí:

Dát za dobu, co jste u Vodafonu, do kreditu celkem aspoĉ 1000 KÎ.

ZapoÏítává se do toho i poÏáteÏní kredit pěi poěízení Vodafone karty.

Jste-li u Vodafonu ménÜ než 3 mÜsíce, je tĚeba mít pĚi pĚechodu na tarif kredit aspoĉ 500 KÎ.

Tento kredit slouží jako Volací jistina, jež urÏuje váš Volací limit (to je Ïástka, kterou mıžete provolat nebo použít na jiné služby po vyÏerpání svého paušálu). Volací jistinu vám vrátíme, pokud uhradíte ěádnÝ a vÏas těi po sobÝ jdoucí vyúÏtování služeb.

Pokud jste mÝli na své pěedplacené kartÝ aktivovaný roaming, nezapomeĊte si ho aktivovat i s mÝsíÏním tarifem.

Více o Programu kamarádi najdete na str. 79. Více o nabídce Vyzkoušej a kup na www.vodafone.cz. 82 ČILICHILI

Tyhle služby miluju: pĚejdi z karty na tarif a volej a piš SMS až 4 kámošİm zadarmo.


PRO FIRMY

Podnikání s Vodafonem dává smysl PoĚiÐte si do vaší firmy nÜkterý z našich skvÜlých telefonİ

TĚeba Nokia E51 za zvýhodnÜnou cenu 7 KÎ pro vaše podnikání

7 KÏ

s tarife m Nabito 700

Vyberte si nÜkterý z našich datových tarifİ a vyzkoušejte si ho na jeden mÜsíc zdarma. Navíc získejte praktický USB modem za 7 KÎ. ZvýhodnÝná cena USB modemu za 7 KÏ platí pro Ůremní zákazníky do 31. 5. 2009 pěi poěízení nové SIM karty a ěádném užívání vybraného datového tarifu Pěipojení na dlouho nebo Pěipojení na stálo po dobu alespoĊ šesti mÝsícı.

Nabídka mÜsíce kvÜtna pro podnikatele

Zmenšujte své náklady smysluplnÜ S kontrolními nástroji od Vodafonu vám to pİjde úplnÜ samo. Výdaje pod kontrolou Chytrý pĚehled U Vodafonu mıžete kdykoliv díky SMSkové, internetové nebo hlasové samoobsluze zjistit aktuální stav vašeho provolaného kreditu.

Nokia E51 Podpora Wi-Fi, Bluetooth KanceláĚské aplikace Kovový design ZvýhodnÝná cena telefonu platí pro Ůremní zákazníky pěi ěádném užívání nového tarifu Nabito 700 po dobu alespoĊ šesti mÝsícı.

FlexiLimit Vždy budete mít pěeheled o tom, kolik vy i vaši zamÝstnanci aktuálnÝ máte provoláno a obdržíte SMS vždy, když v rámci mÝsíce pěekroÏíte vámi nastavený limit.

FlexiStrop Máte možnost sobÝ nebo svým zamÝstnancım nastavit limit v korunách, který se vám díky automatické blokaci nikdy nepodaěí pěekroÏit.

Všechny tyto nástroje mİžete využívat zcela zdarma.

Pro více informací volejte zdarma Vodafone firemní prodej 800 77 77 00. Více informací ke všem nabídkám naleznete na www.vodafone.cz/firma. ČILICHILI 83


PRO FIRMY

Vašemu podnikání na míru Rádi se staráme o podnikatele, kteĚí si užívají služby Vodafonu. Volání partnerİm i rodinÜ, e-maily i internet, doma i ve svÜtÜ, všechno je tak dostupné jako nikdy. Podnikáte a chcete volat výhodnÜ obchodním partnerİm a zákazníkİm? Volání a SMS do všech sítí po celý den s úÏtováním po první minutÝ po vteěinách Tarif

Nabito 119

Nabito 350

Nabito 700

Nabito 1150

Nabito 2100

MÜsíÎní paušál

119 KÎ 100 KÏ

350 KÎ 294,11 KÏ

700 KÎ 588,23 KÏ

1150 KÎ 966,38 KÏ

2100 KÎ 1 764,70 KÏ

Cena za minutu v rámci i nad rámec paušálu

6 KÎ 5,04 KÏ

5 KÎ 4,20 KÏ

4 KÎ 3,36 KÏ

3,40 KÎ 2,85 KÏ

3 KÎ 2,52 KÏ

Cena za sms v rámci i nad rámec paušálu

1,19 KÎ 1 KÏ

1,19 KÎ 1 KÏ

1,19 KÎ 1 KÏ

1,19 KÎ 1 KÏ

1,19 KÎ 1 KÏ

Volné minuty nebo SMS libovolná kombinace

19 minut nebo až 100 SMS

70 minut nebo až 294 SMS

175 minut nebo až 588 SMS

338 minut nebo až 966 SMS

700 minut nebo až 1764 SMS

Chcete volat více? Máme pro vás BalíÏek extra nabito – 20 % kreditu navíc na volání a SMS Tarif MÜsíÎní paušál PoÎet mÜsícİ, po které dostanete BalíÎek extra nabito zdarma Celková hodnota

Nabito 119

Nabito 350

Nabito 700

Nabito 1150

Nabito 2100

24 KÎ 20,17 KÏ

70 KÎ 58,82 KÏ

140 KÎ 117,65 KÏ

230 KÎ 193,28 KÏ

420 KÎ 352,94 KÏ

2

4

6

9

12

48 KÎ 40,34 KÏ

280 KÎ 235,29 KÏ

840 KÎ 705,88 KÏ

2070 KÎ 1739,50 KÏ

5040 KÎ 4235,29 KÏ

BalíÏek extra nabito mıžete získat pěi poěízení nové SIM karty a nÝkterého z Nabitých tarifı

Podnikáte a chcete volat výhodnÜ ve ŭrmÜ nebo rodinÜ? Firemním zákazníkım , kteěí aktivují novou SIM kartu s Nabitým tarifem, odpouštíme mÝsíÏní paušál u služby VPN Ůrma neomezenÝ na 2, 4, 6, 9 mÝsícı nebo trvale podle tarifu nebo aktivaÏní poplatek u Programu rodina Služba VPN firma neomezenÜ Program rodina

Minutová sazba

MÜsíÎní paušál 238 KÎ 200 KÏ

0 KÎ 0 KÏ

1,79 KÎ 1,50 KÏ

0 KÎ 0 KÏ

100 KÎ 84,03 KÏ

Pro více informací volejte zdarma Vodafone firemní prodej 800 77 77 00. Více informací ke všem nabídkám naleznete na www.vodafone.cz/firma. 84 ČILICHILI

AktivaÎní poplatek

0 KÎ 0 KÏ


PRO FIRMY

Podnikáte a potĚebujete být online kdekoli a kdykoli? ĚeknÝte si o Vodafone Internet v mobilu nebo poÏítaÏi pro pěíležitostné nebo denní využití PĚipojení pĚes

Telefon

Datový tarif

Objem dat (FUP)

Paušál

Vodafone Internet v mobilu na den

5 MB na den

17 KÎ 14,29 KÏ

Vodafone Internet v mobilu na mÜsíc

100 MB na mÜsíc

177 KÎ 148,74 KÏ

100 MB na mÜsíc

177 KÎ 148,74 KÏ

300 MB na mÜsíc

500 KÎ 420,16 KÏ

3 GB na mÜsíc

750 KÎ 630,25 KÏ

3 GB na mÜsíc

650 KÎ 546,20 KÏ

PĚipojení na dlouho PoÎítaÎ + USB Modem

PĚipojení na stálo

Podnikáte a cestujete do zahraniÎí? Využijte službu Vodafone World Roaming nebo Vodafone Passport Služba Vodafone World Roaming Zóna 1 – Evropská unie aj. Zóna 2 – Ukrajina, Îína, USA aj. Zóna 3 – Rusko, Brazílie aj.

Zóna

Odchozí hovor

PĚíchozí hovor

1

12,90 KÎ 10,84 KÏ za minutu

6,20 KÎ 5,21 KÏ za minutu

8,33 KÎ 7,00 KÏ

2

30 KÎ 25,21 KÏ za minutu

17,50 KÎ 14,71 KÏ za minutu

9,52 KÎ 8,00 KÏ

3

60 KÎ 50,42 KÏ za minutu

35 KÎ 29,41 KÏ za minutu

14,28 KÎ 12,00 KÏ

1

22 KÎ 18,48 KÏ spojovací poplatek + tuzemská cena za minutu

22 KÎ 18,48 KÏ za 20 minut

8,33 KÎ 7,00 KÏ

2

50 KÎ 42,01 KÏ spojovací poplatek + tuzemská cena za minutu

50 KÎ 42,01 KÏ za 20 minut

9,52 KÎ 8,00 KÏ

3

80 KÎ 67,22 KÏ spojovací poplatek + tuzemská cena za minutu

80 KÎ 67,22 KÏ za 20 minut

14,28 KÎ 12,00 KÏ

Vodafone Passport Zóna 1 – Evropská unie aj. Zóna 2 – Ukrajina, Îína, USA aj. Zóna 3 – Rusko, Brazílie aj.

Odeslání SMS

Spojovací polatek je úÏtován na zaÏátku každého hovoru a poté za každých dalších 20 minut. Se službou Vodafone Passport voláte ze zahraniÏí do ÎR nebo v rámci dané zemÝ za jednotný spojovací poplatek a za minutovou sazbu podle vašeho tarifu. Tuzemská cena je cena za minutu volání v rámci ÎR a dle vašeho tarifu. Všechny ceny jsou s/bez DPH. ČILICHILI 85


PRO FIRMY

Dát se na podnikání chce odvahu A my jsme tu od toho, abychom všem tÜm šikovným odvážlivcİm z Ěad našich zákazníkİ pomohli.

KrbaĚská první liga Pec nám spadla, Romotop ji postaví

Evropou kĚížem krážem Moderní sklady i pěeprava od profesionálı

Elektro od odborníkİ Od žehliÏky po lokomotivu

Romotop, s.r.o.

LOG-IN CZ s.r.o.

Elektro SpáÎil

Co umí Jestli máte doma krbová kamna, kouknÝte, od koho jsou. Dost možná právÝ od téhle firmy založené v roce 1992. ZaÏínali v Suchdole nad Odrou jako malá výroba, dneska tady najdete pracovištÝ s nejmodernÝjším technologickým zázemím a super konstrukÏními a obchodními možnostmi.

Co umí Sice jsou na trhu teprve těetím rokem, ale nejsou žádné tintítko. Jejich vozový park má na 200 souprav, pěevezou cokoli po celé EvropÝ a to ve speciálnÝ zabezpeÏených kamionech. Ne nadarmo tenhle evropský kolos vznikl spojením Ïeských a nÝmeckých partnerı.

Íím jsou výjimeÎní Když si potrpíte na design, kvalitní a ekologické spalování, je Romotop jistÝ zajímavá volba. Patěí v téhle branži totiž k inovátorım. Ne nadarmo o ní odborníci mluví Ïasto jako o evropské špiÏce. ÎásteÏnÝ robotizovaná výroba se vejde na 30 000 m2, k tomu vlastní sklady i doprava. ProstÝ solidní firma.

Íím jsou výjimeÎní Napěíklad svými sklady v severním Bavorsku nebo ve východních Îechách, kam se vejde pěes 30 000 m3. Nebo co těeba vysoce moderní skladovací prostory zabezpeÏené alarmy, kamerami, požárními senzory pro každé paletové místo Ïi s automatickým hasicím zaěízením v budovÝ i na každé paletÝ.

Kde je najdete Na adrese Komenského 325, Suchdol nad Odrou, 742 01, nebo na www.romotop.cz.

Kde je najdete Pěímá cesta vede na www.login-logistic.cz.

Co umí ZaÏali podnikat, jak jen to šlo – už v roce 1989 – a dnes mají 13 prodejen. Jak už jméno ěíká, najdete tady domácí elektrospotěebiÏe, bílou techniku, kuchyĊské spotěebiÏe, Ïernou techniku, poÏítaÏe, veškeré pěíslušenství... Všechno vám to dovezou, instalují, doladí, a když bude těeba, staré spotěebiÏe zase odvezou. Vy si jenom užíváte. Íím jsou výjimeÎní Jestli chcete potkat odborníky, kteěí své zboží znají a mají vyzkoušené, nechoÑte do sámošky, ale zkuste právÝ firmu Elektro SpáÏil. Rádi vám pomıžou s výbÝrem, takže dostanete takový spotěebiÏ, jaký hledáte. A navíc vás budou pravidelnÝ informovat o svých výhodných nabídkách – žádný kauf vám neuteÏe. Kde je najdete V BrnÝ a okolí, TěebíÏi, ŽÑáru, Běeclavi, Uherském Hradišti, HodonínÝ PěerovÝ, ProstÝjovÝ, Olomouci, Hranicích a hlavnÝ na www.spacil.cz.

Více informací o produktech a službách spoleÎnosti Vodafone naleznete na www.vodafone.cz nebo na 800 777 777. 86 ČILICHILI


FINANCOVÁNÍ

Vodafone mobily za hotové i na splátky Nemáte zrovna po kapsách potĚebnou sumu? NevÜšte hlavu! S námi mİžete bez problémİ užívat mobil, který se k vám opravdu hodí. KouknÝte, kolik byste za vysnÝný telefon mÝsíÏnÝ zaplatili: Telefon / Tarif

Standardní splátka

Nabito 119

Nabito 350

Nabito 700

Nabito 1150

Nabito 2100

Samsung S3500

358 KÏ

Samsung U600

358 KÏ

Sony Ericsson W910i

378 KÏ

Nokia 5310 XpressMusic

398 KÏ

358 KÏ

Samsung U800 SOUL

458 KÏ

398 KÏ

Sony Ericsson C510

498 KÏ

428 KÏ

b

Nokia E51

498 KÏ

458 KÏ

358 KÏ

LG KU990 Viewty

498 KÏ

458 KÏ

358 KÏ

Nokia 6500 classic

558 KÏ

458 KÏ

378 KÏ

Nokia 6220 classic

608 KÏ

558 KÏ

458 KÏ

Samsung U900 Soul

628 KÏ

558 KÏ

498 KÏ

358 KÏ

Sony Ericsson W902

658 KÏ

598 KÏ

498 KÏ

398 KÏ

Nokia 6600 fold

658 KÏ

598 KÏ

498 KÏ

398 KÏ

Sony Ericsson C902

698 KÏ

658 KÏ

558 KÏ

458 KÏ

Sony Ericsson W715

698 KÏ

658 KÏ

558 KÏ

458 KÏ

Nokia E71

858 KÏ

798 KÏ

678 KÏ

578 KÏ

398 KÏ

358 KÏ

Nokia E66

858 KÏ

798 KÏ

678 KÏ

578 KÏ

398 KÏ

358 KÏ

LG KM900 Arena

898 KÏ

858 KÏ

758 KÏ

658 KÏ

498 KÏ

458 KÏ

Nokia N85

1058 KÏ

958 KÏ

858 KÏ

758 KÏ

598 KÏ

498 KÏ

Samsung S8300 Ultra TOUCH 1098 KÏ

998 KÏ

898 KÏ

798 KÏ

658 KÏ

598 KÏ

HTC Touch Diamond

1098 KÏ

1058 KÏ

898 KÏ

798 KÏ

658 KÏ

598 KÏ

Samsung Omnia

1298 KÏ

1198 KÏ

1058 KÏ

958 KÏ

798 KÏ

758 KÏ

HTC Touch Pro

1458 KÏ

1358 KÏ

1258 KÏ

1158 KÏ

958 KÏ

898 KÏ

Nokia N96

1558 KÏ

1458 KÏ

1258 KÏ

1158 KÏ

998 KÏ

898 KÏ

119 KÎ

350 KÎ

700 KÎ

1150 KÎ

2100 KÎ

K tomu mÜsíÎní paušál

Poěídit si telefon na splátky je u Vodafonu jednoduché jako facka. StaÏí udÝlat těi vÝci: • Vzít s sebou obÎanku + další doklad totožnosti (ĚidiÎák, pas, rodný list apod.) • Opsat si v práci telefon a adresu svého zamÜstnavatele • Noví zákazníci si mohou telefon poĚídit spolu s naší SIM kartou v našich prodejnách nebo na Vodafone prodej 800 777 777 • Stávající zákazníci si mohou poĚídit telefon na *077

Celkem vás to bude stát mÜsíÎnÜ

Co se také vyplatí vÝdÝt Ceny v tabulce budete platit mÝsíÏnÝ po dobu 10 mÝsícı a po složení 10 % ceny telefonu pěi jeho koupi. Celková Ïástka, kterou zaplatíte, nezahrnuje cenu služeb využitých nad rámec mÝsíÏního paušálu. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.

Chcete Sony Ericsson W910i? StaÎí mít pro zaÎátek v kapse jen 378 KÎ! Firemní zákazníci mohou objednávat i pěes Vodafone firemní prodej 800 777 700.

Více informací najdete na str. 112, bod 5 ČILICHILI 87


TELEFONY

Vodafone 231

Nokia 2610

Standardní cena

777 KÎ

Standardní cena

1177 KÎ

Nabito 119

277 KÎ

Nabito 119

777 KÎ

Nabito 350

77 KÎ

Nabito 350

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Snadné ovládání Malé rozmÜry WAP a MMS

Vodafone 527 1377 KÎ

Nabito 119

977 KÎ

Nabito 350

277 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Tenký design Displej – 65 536 barev VibraÎní zvonÜní Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 102. 88

ČILICHILI

Stylový design VestavÜný VGA fotoaparát Podpora microSD karet

live! Pošlete SMS s kódem 1119181 na Ïíslo 4444. Cena tapety 30 KÏ s DPH.

Standardní cena


TELEFONY

Samsung E250V Standardní cena

1777 KÎ

Nabito 119

Vodafone 533 live!

Standardní cena

1977 KÎ

977 KÎ

Nabito 119

1577 KÎ

Nabito 350

277 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

live!

Elegantní vysouvací provedení MP3 pĚehrávaÎ Bluetooth, slot na microSD kartu

Nokia 2630 1777 KÎ

Nabito 119

1277 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Tenký design VestavÜný VGA fotoaparát FM rádio

live! Pošlete SMS s kódem 1119201 na Ïíslo 4444. Cena tapety 30 KÏ s DPH.

Standardní cena

Tenký design VestavÜný 1,3MPIX fotoaparát FM rádio

Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 102 a 103. ČILICHILI

89


TELEFONY

LG KF310

Sony Ericsson W302 Standardní cena

2577 KÎ

Nabito 119

live!

Standardní cena

2577 KÎ

1977 KÎ

Nabito 119

1977 KÎ

Nabito 350

1277 KÎ

Nabito 350

1277 KÎ

Nabito 700

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

live!

VestavÜný fotoaparát 2 MPIX MP3 pĚehrávaÎ, Bluetooth Slot na microSD kartu

Sony Ericsson T303 Standardní cena

1977 KÎ

Nabito 119

1577 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

2MPIX fotoaparát MP3 pĚehrávaÎ 512MB karta v balení Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 103. 90

ČILICHILI

VestavÜný 1,3MPIX fotoaparát Elegantní vysouvací provedení FM rádio

live!


TELEFONY

Samsung B2100 Xplorer Standardní cena

2977 KÎ

Nabito 119 Nabito 350

LG KF300 live!

Standardní cena

3277 KÎ

2577 KÎ

Nabito 119

2577 KÎ

1777 KÎ

Nabito 350

1977 KÎ

Nabito 700

777 KÎ

Nabito 700

777 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Velká tlaÎítka a Îitelný displej Kovový design TlaÎítka urÎená pro snadné ovládání

Nokia 6300 Standardní cena

3277 KÎ

Nabito 119

2977 KÎ

Nabito 350

1777 KÎ

Nabito 700

777 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

Vysoká odolnost vİÎi vodÜ a prachu 1,3MPIX fotoaparát Pohotovostní svítilna

Tenký kovový design VestavÜný fotoaparát 2 MPIX a FM rádio GPRS a EDGE

Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 103 a 104. ČILICHILI

91


TELEFONY

Sony Ericsson W910i

Samsung S3500

V Ïervené barvÝ exkluzivnÝ na www.vodafone.cz

Standardní cena

3577 KÎ

Nabito 119

live!

Standardní cena

3777 KÎ

2977 KÎ

Nabito 119

3277 KÎ

Nabito 350

1977 KÎ

Nabito 350

2577 KÎ

Nabito 700

977 KÎ

Nabito 700

977 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Elegantní vysouvací provedení 2MPIX fotoaparát Slot na microSD kartu

Samsung U600 NovÝ v zlato-Ïerném provedení.

Standardní cena

3577 KÎ

Nabito 119

2977 KÎ

Nabito 350

2277 KÎ

Nabito 700

977 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX Ultratenký design MP3 pĚehrávaÎ, slot na microSD kartu

VestavÜný fotoaparát 2 MPIX Bluetooth, GPRS a EDGE 4+2 Slot na MS Micro kartu

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 104. 92

ČILICHILI

live!


TELEFONY

Sony Ericsson C510

Nokia 5310 XpressMusic Standardní cena

3977 KÎ

Nabito 119

live!

Standardní cena

4977 KÎ

3577 KÎ

Nabito 119

4277 KÎ

Nabito 350

2577 KÎ

Nabito 350

2977 KÎ

Nabito 700

1277 KÎ

Nabito 700

1977 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

977 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

live!

Telefon je podporován službou ZYB.

MP3 a video pĚehrávaÎ Reproduktor Nokia MD-8 je souÎástí balení VestavÜný 2MPIX fotoaparát

Samsung U800 SOULb Standardní cena

4577 KÎ

Nabito 119

3977 KÎ

Nabito 350

3277 KÎ

Nabito 700

2277 KÎ

Nabito 1150

577 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX Kovový design MP3 pĚehrávaÎ, slot na microSD karty

3MPIX fotoaparát Elegantní design MP3 pĚehrávaÎ

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 105. ČILICHILI

93


TELEFONY

Nokia E51

Nokia 6500 classic

Standardní cena

4977 KÎ

Standardní cena

5577 KÎ

Nabito 119

4577 KÎ

Nabito 119

4577 KÎ

Nabito 350

3577 KÎ

Nabito 350

3777 KÎ

Nabito 700

2577 KÎ

Nabito 700

2977 KÎ

Nabito 1150

577 KÎ

Nabito 1150

977 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

live!

Telefon je podporován službou ZYB.

Internetový prohlížeÎ a Wi-Fi VestavÜný fotoaparát 2 MPIX OperaÎní systém Symbian

LG KU990 Viewty Standardní cena

4977 KÎ

Nabito 119

4577 KÎ

Nabito 350

3577 KÎ

Nabito 700

2577 KÎ

Nabito 1150

977 KÎ

Nabito 2100

577 KÎ

live!

Telefon je podporován službou ZYB.

Dotykový displej 5MPIX fotoaparát s xenonovým bleskem a stabilizátorem obrazu Nahrávání a pĚehrávání videa ve formátu DivX

Stylový tenký design MP3 pĚehrávaÎ, 1 GB interní pamÜti 2MPIX fotoaparát

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 105 a 106. 94

ČILICHILI


TELEFONY

Sony Ericsson W902

Samsung U900 Soul Standardní cena

6277 KÎ

Nabito 119 Nabito 350

live!

Standardní cena

6577 KÎ

5577 KÎ

Nabito 119

5977 KÎ

4977 KÎ

Nabito 350

4977 KÎ

Nabito 700

3577 KÎ

Nabito 700

3977 KÎ

Nabito 1150

1977 KÎ

Nabito 1150

1977 KÎ

Nabito 2100

1577 KÎ

Nabito 2100

1577 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

Unikátní dotykové ovládání 5MPIX fotoaparát Slot na microSD kartu

Nokia 6220 classic Standardní cena

6077 KÎ

Nabito 119

5577 KÎ

Nabito 350

4577 KÎ

Nabito 700

2977 KÎ

Nabito 1150

1577 KÎ

Nabito 2100

977 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

VestavÜný fotoaparát 5 MPIX Podpora microSD karet OperaÎní systém Symbian

5MPIX fotoaparát MP3 pĚehrávaÎ 8GB pamÜĦová karta v balení

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 106. ČILICHILI

95


TELEFONY

Nokia 6600 fold

Sony Ericsson W715 K dispozici v prıbÝhu mÝsíce kvÝtna

Standardní cena

6577 KÎ

Nabito 119

live!

Standardní cena

6977 KÎ

5977 KÎ

Nabito 119

6577 KÎ

Nabito 350

4977 KÎ

Nabito 350

5577 KÎ

Nabito 700

3977 KÎ

Nabito 700

4577 KÎ

Nabito 1150

2577 KÎ

Nabito 1150

2977 KÎ

Nabito 2100

1977 KÎ

Nabito 2100

2577 KÎ

live!

Telefon je podporován službou ZYB.

Elegantní design VestavÜný fotoaparát 2 MPIX MP3 pĚehrávaÎ a Bluetooth

Sony Ericsson C902 Standardní cena

6977 KÎ

Nabito 119

6577 KÎ

Nabito 350

5577 KÎ

Nabito 700

4577 KÎ

Nabito 1150

2577 KÎ

Nabito 2100

1577 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

VestavÜný 5MPIX fotoaparát MP3 pĚehrávaÎ, Bluetooth Slot na MS Micro kartu

live!

Telefon je podporován službou ZYB.

3Mpix fotoaparát GPS and Wi-Fi MP3 pĚehrávaÎ

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 106 a 107. 96

ČILICHILI


TELEFONY

Nokia E71

LG KM900 Arena

Standardní cena

8577 KÎ

Standardní cena

8977 KÎ

Nabito 119

7977 KÎ

Nabito 119

8577 KÎ

Nabito 350

6777 KÎ

Nabito 350

7577 KÎ

Nabito 700

5777 KÎ

Nabito 700

6577 KÎ

Nabito 1150

3977 KÎ

Nabito 1150

4977 KÎ

Nabito 2100

3577 KÎ

Nabito 2100

4577 KÎ

live!

Telefon je podporován službou ZYB.

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX Wi-Fi, Bluetooth QWERTY klávesnice

Nokia E66 Standardní cena

8577 KÎ

Nabito 119

7977 KÎ

Nabito 350

6777 KÎ

Nabito 700

5777 KÎ

Nabito 1150

3977 KÎ

Nabito 2100

3577 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX Wi-Fi, Bluetooth OperaÎní systém Symbian

Dotykový displej s vysokým rozlišením 5MPIX fotoaparát Wi-Fi a GPS

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 107. ČILICHILI

97


TELEFONY

Samsung S8300 Ultra TOUCH Standardní cena

10 977 KÎ

Nokia N85 live!

Standardní cena

10 577 KÎ

Nabito 119

9977 KÎ

Nabito 119

9577 KÎ

Nabito 350

8977 KÎ

Nabito 350

8577 KÎ

Nabito 700

7977 KÎ

Nabito 700

7577 KÎ

Nabito 1150

6577 KÎ

Nabito 1150

5977 KÎ

Nabito 2100

5977 KÎ

Nabito 2100

4977 KÎ

live!

Telefon je podporován službou ZYB.

VestavÜný fotoaparát 5 MPIX GPS navigace Wi-Fi

HTC Touch Diamond Standardní cena

10 977 KÎ

Nabito 119

10 577 KÎ

Nabito 350

8977 KÎ

Nabito 700

7977 KÎ

Nabito 1150

6577 KÎ

Nabito 2100

5977 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

Elegantní provedení s dotykovým displejem 8MPIX fotoaparát Slot na microSD kartu

Integrovaná navigace GPS a Wi-Fi Windows Mobile 6.1 Fotoaparát 3 MPIX

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 108 a 109. 98

ČILICHILI


TELEFONY

Samsung i900 Omnia

Nokia N96 K dispozici v prıbÝhu mÝsíce kvÝtna

Standardní cena

12 977 KÎ

Standardní cena

15 577 KÎ

Nabito 119

11 977 KÎ

Nabito 119

14 577 KÎ

Nabito 350

10 577 KÎ

Nabito 350

12 577 KÎ

Nabito 700

9577 KÎ

Nabito 700

11 577 KÎ

Nabito 1150

7977 KÎ

Nabito 1150

9977 KÎ

Nabito 2100

7577 KÎ

Nabito 2100

8977 KÎ

live!

GPS VestavÜný fotoaparát 5 MPIX Slot na microSD kartu

HTC Touch Pro Standardní cena

14 577 KÎ

Nabito 119

13 577 KÎ

Nabito 350

12 577 KÎ

Nabito 700

11 577 KÎ

Nabito 1150

9577 KÎ

Nabito 2100

8977 KÎ

Telefon je podporován službou ZYB.

QWERTY klávesnice Windows Mobile 6.1 Fotoaparát 3 MPIX

5MPIX fotoaparát 16 GB interní pamÜti Wi-Fi a GPS

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 87. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 109. ČILICHILI

99


TELEFONY

Apple iPhone 3G 8GB

Apple iPhone 3G 16GB K dostání v Ïerném a bílém barevném provedení.

bez datového tarifu

s datovým tarifem PĚipojení na stálo

bez datového tarifu

s datovým tarifem PĚipojení na stálo

Standardní cena

13 977 KÎ

13 977 KÎ

Nabito 119

12 777 KÎ

9477 KÎ

Standardní cena

16 377 KÎ

16 377 KÎ

Nabito 119

14 977 KÎ

11 477 KÎ

Nabito 350

10 577 KÎ

Nabito 700

7577 KÎ

8877 KÎ

Nabito 350

12 577 KÎ

10 877 KÎ

5877 KÎ

Nabito 700

9577 KÎ

7877 KÎ

Nabito 1150 Nabito 2100

6577 KÎ

4877 KÎ

Nabito 1150

8577 KÎ

6877 KÎ

5477 KÎ

3477 KÎ

Nabito 2100

7477 KÎ

5477 KÎ

8 GB interní pamÜti iPod v mobilu Internetový prohlížeÎ Safari Další technické údaje najdete na str. 109. 100

ČILICHILI

16 GB interní pamÜti iPod v mobilu Internetový prohlížeÎ Safari


TELEFONY

Vodafone Mobile Connect express karta Standardní cena Pěipojení na dlouho Pěipojení na stálo

2977 KÎ 777 KÎ 7 KÎ

Využití Spojení s poÏítaÏem Podporované systémy Ovládací software Napájení RozmÝry (mm) Hmotnost (g) Volání/SMS Data/Fax GPRS EDGE

Vodafone Mobile Connect Flash Standardní cena

977 KÎ

Pěipojení na dlouho

777 KÎ

Pěipojení na stálo

notebook, PC ExpressCard slot Windows Vista, XP, 2000 v balení na CD z poÎítaÎe 113x34x11 60 Ne/Ano Ano/Ne Ano/4+4 Ano/4+4

Podmínky koupÝ datového zaěízení za zvýhodnÝnou cenu najdete na str. 112, bod 1.

Využití Spojení s poÏítaÏem Podporované systémy Ovládací software Napájení RozmÝry (mm) Hmotnost (g) Volání/SMS Data/Fax GPRS EDGE

7 KÎ

notebook, PC USB port Windows Vista, XP, 2000 samoinstalace z poÎítaÎe 72x26x12 30 Ne/Ano Ano/Ne Ano/4+4 Ano/4+4

Podmínky koupÝ datového zaěízení za zvýhodnÝnou cenu najdete na str. 112, bod 1.

Více na www.vodafone.cz. ČILICHILI

101


TELEFONY

Zábavné funkce

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

Vodafone 231

Nokia 2610

Vodafone 527

Samsung E250V

Nokia 2630

MMS

z

z

z

z

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z

Fotoaparát

VGA

VGA

VGA

Snímání / pěehrávání videa

–/–

–/–

z/z

z

FM rádio

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

–/–/–

z/–/–

z/–/–

z/z/–

z/z/–

GPRS / timesloty

z / 3+1

z / 3+1

z / 4+2

z / 4+1

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 3+1

Wi-Fi

Modem

z

z

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

–/–

–/–

z/–

z/–

z

GPS modul

Pěipojení datovým kabelem

z

z

Synchronizace s PC

z

z

E-mailový klient

z

z

z

Hlasité handsfree Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

z

z

z

z

4,5 MB

10 MB

10 MB

11 MB

microSD

micro SD

až 250 / 220

až 300 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 100

až 150

až 50

až 200

až 11 MB

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

900 / 1800

RozmÝry (mm)

105x46x12

104x43x18

107x47x11,8

99x49x14

105x45x10

70

91

80

80

66

Kapacita baterie / typ)

670 mAh / Li-Ion

970 mAh / Li-Ion

670 mAh / Li-Ion

Li-Ion

700mAh / Li-on

Délka hovoru (minut)

až 180

až 180

až 180

až 250

až 220

Pohotovostní doba (hodiny)

až 270

až 300

až 220

až 300

až 382

PoÏet barev displeje

65536

65536

65536

65536

65536

128x160

128x128

128x160

128x160

128x160

Hmotnost (g)

Technické parametry

z 128 kB

Rozlišení displeje Barevné provedení OperaÏní systém

102

ČILICHILI

Îerná

Îerná

Îerná

Îerná

Îerná

Vodafone

Nokia Series 40

Sagem

Samsung

Nokia Series 40


TELEFONY

Vodafone 533

Sony Ericsson W302

LG KF310

Sony Ericsson T303

Samsung B2100 Xplorer

MMS

z

z

z

z

z

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

1.3 Mpix

2 Mpix

2 Mpix

1.3 Mpix

1.3 Mpix

Fotoaparát

Zábavné funkce

Snímání / pěehrávání videa

z/z

z/z

z/z

–/–

z/z

FM rádio

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

z

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/–

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

z/–/–

z/z/–

z/z/–

z/–/–

z/z/–

GPRS / timesloty

z / 3+1

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+1

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 3+2

Wi-Fi

Modem

z

z

z z/–

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

z/–

z/–

z/–

z/–

GPS modul

Pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

E-mailový klient

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

8 MB

20 MB

40 MB

8 MB

až 9MB

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

MS Micro

microSD

microSD

až 20 MB / 220

až 500 / 220

až 300 / 220

1000 / 220

až 100

až 20 MB

až 40 MB

až 8 MB

až 300

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 2100

900 / 1800

850 / 900 / 1800 / 1900

98.5 x 46.2 x 14.7 mm

100 x 46 x 10,5

97 x 48 x 16.9

83x47x15

113x49,5x17,1

95

78

95

93

102

Kapacita baterie / typ)

680 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Pol

850 mAh / Li-Ion

930 mAh / Li-Pol

Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 210

až 420

až 280

až 540

až 540

Pohotovostní doba (hodiny)

až 250

až 300

až 200

až 400

až 600

PoÏet barev displeje

262144

262144

262144

65536

262144

Rozlišení displeje

176x220

176x220

176x220

128x160

128x160

Barevné provedení

Šedá

Stěíbrná

Îerná

Stěíbrná

Îerno-Ïervená

Vodafone

Sony Ericsson

LG

Sony Ericsson

Samsung

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Technické parametry

microSD 500 / 220

OperaÏní systém

ČILICHILI

103


TELEFONY

Zábavné funkce

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

LG KF300

Nokia 6300

Samsung S3500

Samsung U600

Sony Ericsson W910

MMS

z

z

z

z

z

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

Fotoaparát

2 Mpix

2 Mpix

2 Mpix

3 Mpix

2 Mpix

Snímání / pěehrávání videa

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

FM rádio

z

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

z/–/–

z/z/–

z/z/–

z/z/–

z/z/–

GPRS / timesloty

z / 4+1

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

Wi-Fi

Modem

z

z

z

z

z z/–

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

z / ne

z/–

z/–

z/–

GPS modul

Pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

E-mailový klient

z

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

12 MB

8 MB

50 MB

60 MB

160 MB

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení

microSD

microSD / 512 MB

microSD

microSD

Memory stick Micro / 1GB

až 12 MB / 220

až 1000 / 220

až 50 MB / 220

až 1000 / 220

až 160 MB / 220

až 12 MB

až 500

až 50 MB

až 200

až 160 MB

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

98.8x49.5x16.2

107x44x12

100x48x14

103x49x11

99,5 x 50 x 12,5

98

91

105

85

86

Kapacita baterie / typ)

800 mAh / Li-Ion

860 mAh / Li-Ion

Li-Ion

690 mAh / Li-Ion

920 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 120

až 210

až 320

až 180

až 540

Pohotovostní doba (hodiny)

až 200

až 350

až 380

až 170

až 350

PoÏet barev displeje

262144

16777216

16777216

262144

262144

Rozlišení displeje

240x320

240x320

176x220

240x320

320x240

Barevné provedení

Èerná

Stěíbrno-Îerná

Stěíbrná

Îerná

HnÝdo-zlatá

LG

Nokia Series 40

Samsung

Samsung

Sony Ericsson

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS Frekvence (MHz) RozmÝry (mm)

Technické parametry

Hmotnost (g)

OperaÏní systém

104

ČILICHILI


Zábavné funkce

TELEFONY

Nokia 5310 XpressMusic

Samsung U800 SOULb

Sony Ericsson C510

Nokia E51

LG KU990 Viewty

MMS

z

z

z

z

z

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

–/z/z

Fotoaparát

2 Mpix

3 Mpix

3 Mpix

2 Mpix

5 Mpix

Snímání / pěehrávání videa

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

FM rádio

z

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

z

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

z/z/–

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/–

GPRS / timesloty

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

z / 5+3

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

z / 5+3

z / 4+2

Wi-Fi

z

Modem

z

z

z

z

z z/–

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

z/–

z/–

z/–

z/z

GPS modul

Pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

E-mailový klient

z

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

30 MB

950 MB

až 120 MB

128 MB

130 MB

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

microSD

MS Micro

microSD

microSD

až 2000

až 1000 / 220

až 120 MB / 220

až 128 MB / 220

až 500 / 220

až 30 MB

až 200 / 220

až 120 MB

až 128 MB

300

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

103.8x44.8x9.9

111x46x9.9

107x47x13

114x46x12.5

103,5x54,4x14,8

70

92

92

100

112

Kapacita baterie / typ)

860 mAh / Li-Ion

690 mAh / Li-Ion

930 mAh / Li-Pol

1050 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 192

až 430

až 600

až 400

až 200

Pohotovostní doba (hodiny)

až 300

až 230

až 400

až 350

až 340

16777216

16777216

262144

16777216

262144

Rozlišení displeje

240x320

240x320

240x320

240x320

240x400

Barevné provedení

Îerno-Îervená

Stěíbrná

Îerná

Îerná

Îerná

OperaÏní systém

Nokia Series 40

Samsung

Sony Ericsson

Symbian Series 60

LG

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Technické parametry

microSD / 2 GB

PoÏet barev displeje

ČILICHILI

105


TELEFONY

Zábavné funkce

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

Nokia 6500 classic

Samsung U900 Soul

Nokia 6220 classic

Sony Ericsson W902

Nokia 6600 Fold

MMS

z

z

z

z

z

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

Fotoaparát

2 Mpix

5 Mpix

5 Mpix

5 Mpix

2 Mpix

Snímání / pěehrávání videa

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

FM rádio

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/–

GPRS / timesloty

z / 5+3

z / 4+2

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 5+3

z / 4+2

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

Wi-Fi

Modem

z

z

z

z

z z/–

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

z/–

z/–

z / ne

z/–

GPS modul

z

Pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

E-mailový klient

z

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

1 GB

100 MB

75 MB

24 MB

17 MB

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení

microSD

microSD

MS Micro

microSD / 512 MB

až 1 GB / 220

až 1000 / 220

až 75 / 220

až 24 MB / 220

až 17 MB / 220

až 1 GB

200

až 75 MB

až 24 MB

až 17 MB

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

109,8x45x9,5

104.6 x 49.8 x 12.9

108x46,5x15,2

110 x 49 x 11,7

87,6 x 44 x 15,9

95

110

90

99

110

Kapacita baterie / typ)

680 mAh / Li-Ion

880 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Ion

930 mAh / Li-pol

860 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 210

až 280

až 210

až 540

až 300

Pohotovostní doba (hodiny)

až 216

až 250

až 250

až 380

až 300

16777216

16777216

16777216

262144

16777216 240x320

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS Frekvence (MHz) RozmÝry (mm)

Technické parametry

Hmotnost (g)

PoÏet barev displeje Rozlišení displeje

240x320

240x320

240x320

240x320

Barevné provedení

Îerná

Platinová-stěíbrná

Îerná

Îerná

Fialová

Nokia Series 40

Samsung

Nokia Series 60

Sony Ericsson

Nokia Series 40

OperaÏní systém

106

ČILICHILI


Zábavné funkce

TELEFONY

Sony Ericsson C902

Sony Ericsson W715

Nokia E71

Nokia E66

LG KM900 Arena

MMS

z

z

z

z

z

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

Fotoaparát

5 Mpix

3 Mpix

3 Mpix

3 Mpix

5 Mpix

Snímání / pěehrávání videa

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

FM rádio

z

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

z

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/–

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

GPRS / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 5+3

z / 5+3

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 5+3

z / 5+3

z / 4+2

Wi-Fi

z

z

z

z

Modem

z

z

z

z

z

z/–

z/–

z/z

z/–

z/–

GPS modul

z

z

z

z

Pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

E-mailový klient

z

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

až 160 MB

až 120MB

110 MB

110 MB

až 8GB

Memory stick Micro

Memory stick Micro (M2) / 4GB

microSD / 2GB

microSD

microSD

až 160 MB / 220

z / 220

až 110 MB / 220

až 110 MB / 220

1000 / 220

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

až 160 MB

1000

až 50 MB

až 50 MB

až 500

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / WCDMA2100

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

108 x 49 x 10,5

95 x 47.5 x14.3

113.5x57.4x10.5

113.5x57.4x10.5

105.9x55.3x12

107

98

127

127

105

Kapacita baterie / typ)

930 mAh / Li-Pol

1000 mAh / Li-Pol

1500 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 540

240

až 630

až 630

až 230

Pohotovostní doba (hodiny)

až 380

350

až 264

až 264

až 300

PoÏet barev displeje

262144

262 144

16777216

16777216

16777216

Rozlišení displeje

240x320

240x320

320x240

320x240

480x800

Barevné provedení

Îervená

stěíbrná

OcelovÝ šedá

OcelovÝ šedá

Stěíbrná

Sony Ericsson

Sony Ericsson

Symbian Series 60

Symbian Series 60

LG

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm)

Technické parametry

Hmotnost (g)

OperaÏní systém

ČILICHILI

107


TELEFONY

Zábavné funkce

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

Samsung S8300 Ultra TOUCH

Nokia N85

HTC Touch Diamond

Samsung i900 Omnia

MMS

z

z

z

z

Hry

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

Fotoaparát

8 Mpix

5 Mpix

3 Mpix

5 Mpix

Snímání / pěehrávání videa

z/z

z/z

z/z

z/z

FM rádio

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

z

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/–

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

GPRS / timesloty

z / 4+1

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+1

EDGE / timesloty

z / 4+1

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+1

Wi-Fi

z

z

z

Modem

z

z

z

z

z/–

z/–

z/–

z/–

GPS modul

z

z

z

Pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

E-mailový klient

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

až 75 MB

72 MB

192 MB

8 GB

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení

microSD

microSD / 8GB

microSD / 1GB

2000 / 220

až 72 MB / 220

až 192 MB / 220

až 8 GB / 220

až 75 MB

až 72 MB

až 192 MB

až 8 GB

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 800 / 1900

110x 51.5x12.7

103 x 50 x 16

102x51x91

112x57x13

118

128

110

125

Kapacita baterie / typ)

Li-Ion

1200 mAH / Li-Ion

900 mAH / Li-Ion

1440 mAh / Lion

Délka hovoru (minut)

až 240

až 414

až 330

až 490

Pohotovostní doba (hodiny)

až 300

až 363

až 285

až 626

16777216

16777216

65536

65536

Rozlišení displeje

240x400

240x320

480x640

240x400

Barevné provedení

Îerno-Ïervená

Îerná

Îerný

Îerná

Samsung

Symbian Series 60 (9.2)

Microsoft Windows Mobile 6.1

Microsoft Windows Mobile 6.1

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS Frekvence (MHz) RozmÝry (mm)

Technické parametry

Hmotnost (g)

PoÏet barev displeje

OperaÏní systém

108

ČILICHILI


Zábavné funkce

TELEFONY

HTC Touch Pro

Nokia N96

MMS

z

z

Hry

z

z

z

z

Podpora Java

z

z

VýmÝnné kryty

Fotoaparát

3 Mpix

5Mpix

2 Mpix

2 Mpix

Snímání / pěehrávání videa

UžiteÏné funkce

Apple iPhone 3G – 16 GB

–/z

z/z

z/z

–/z

FM rádio

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3.5 mm

z

z

z

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní/Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/–

z/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

DoporuÏujeme pro internet v mobilu

z

z

z

z

GPRS / EDGE / 3G

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

GPRS / timesloty

z / 4+2

z / 4+3

z / 4+2

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 4+3

z / 4+2

z / 4+2

Wi-Fi

z

z

z

z

Modem

z

z

z/–

z/–

z/–

z/–

GPS modul

z

z

z

z

Pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

E-mailový klient

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

288 MB

16 GB

8 GB

16 GB

Bluetooth / Infraport

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħová karta / velikost pamÝħové karty v balení PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

microSD

microSD

až 288 MB / 220

až 16GB / 220

až 8GB

až 16 GB

až 288 MB

až 16GB

až 8 GB

až 16 GB

850 / 900 / 180 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

102x51x18

103 x 55 x 18

115,5 x 62,1 x 12.3

115,5 x 62,1 x 12.3

165

125

133

133

Kapacita baterie / typ)

1350 Li-Ion

950mAh / Li-Ion

1400 mAh / Li-Ion

1400 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

419

220

až 600

až 600

Pohotovostní doba (hodiny)

367

220

až 300

až 300

65536

16777216

16777216

16777216

Rozlišení displeje

480x640

240x320

320x480

320x480

Barevné provedení

Îerná

Îerná

Îerná

Bílá

Windows mobile 6.1

Nokia Series 60

MacOS X

MacOS X

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Technické parametry

Apple iPhone 3G – 8 GB

PoÏet barev displeje

OperaÏní systém

ČILICHILI

109


PRODEJNY

Naše prodejny Praha Václavské nám. 47, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–20.00, Ne: 10.00–20.00 Na PĚíkopÜ 8, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

PĚíletová hala Terminálu 2 RuzynÜ, K Letišti 6/1019, 160 08 Praha 6 Po–Ne: 7.00–21.00

Brno NC Královo Pole, Cimburkova 4, 612 00 Po–Ne: 9.00–21.00

Národní 28, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Olympia, U Dálnice 777, 664 42 ModĚice Po–Pá: 10.00–21.00, So–Ne: 9.00–21.00

Hlavní nádraží, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2 Po–Pá: 7.00–19.00, So: 9.00–14.00, Ne: 12.00–19.00

Tesco, Skandinávská 2, 619 00 Po–Ne: 9.00–20.00

Jugoslávská 11, 120 00 Praha 2 Po–Pá: 9.00–19.00, So 9.00–13.00, Ne: zavěeno NC Palác Flóra, 3. patro, Vinohradská 149, 130 00 Praha 3 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 10.00–21.00

Masarykova 2, 602 00 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–12.30, Ne: zavěeno Galerie Vaĉkovka, Ve Vaĉkovce 1, 602 00 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 9.00–20.00

Íeské BudÜjovice

OC Nový Smíchov, pĚízemí, Plzeĉská 8, 150 00 Praha 5 dvÜ prodejny Po–Ne: 9.00–21.00

nám. PĚemysla Otakara II. 90, 370 01 Po–Pá: 8.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Tesco ZliÎín, Skandinávská 25/144, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

IGY centrum, Pražská 1247/24, 370 04 Po–Ne: 9.00–21.00

KonÜvova 188/30, Praha 3 (vedle Cizinecké policie) Po–Ît: 7.30–17.30, Pá: 7.30–15.00

DÜÎín

Centrum Íerný Most, Chlumecká 765/6, 109 00 Praha 9 Po–Ne: 9.00–20.00 Tesco Letĉany, 1. patro, Veselská 663, 199 00 Praha 9 Po–Ne: 10.00–21.00 NC EDEN, pĚízemí, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10 Po–Ne: 9.00–21.00 Dejvická 35/575, 160 00 Praha 6 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 10.00–13.00, Ne: zavěeno Vinohradská 167, 100 00 Praha 10 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno Centrum Chodov, 1. patro, Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 Po–Ne: 9.00–21.00 Galerie Butovice, Radlická 117, 158 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Prokopa Holého 12, 405 02 Po–Ît: 9.00–18.00, Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Frýdek-Místek nám. Svobody 16, 738 01 Po–Pá: 8.30–18.30, So: 8.30–12.00, Ne: zavěeno

HavíĚov Fibichova 228/23, 736 01 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Hradec Králové S. K. Neumanna 281, 500 02 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno Hypernova Kukleny, Kutnohorská 226, 500 04 Po–Ne: 9.00–20.00 Futurum, BrnÜnská 1825/23a, 500 09 Po–Ne: 9.00–21.00

Cheb

Obchodní centrum Novodvorská Plaza, Novodvorská 136, 142 00 Praha 4 Po–Ne: 9.00–21.00

Svobody 547/19, 350 02 Po–Pá: 8.30–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Palladium, patro -2, market, nám. Republiky 1, 110 00 Praha 1 Po–So: 9.00–22.00, Ne: 9.00–21.00

Jihlava

110 ČILICHILI

Benešova 28, 586 01 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Karlovy Vary

Olomouc

T. G. Masaryka 697/5, 360 01 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–14.00, Ne: zavěeno

Ostružnická 15, 771 00 Po–Pá: 8.30–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Kladno

Globus, Pražská ul., v. k. u. ęepÎín, 779 00 Po–Ne: 8.30–20.30

T. G. Masaryka 772, 272 01 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

KromÜĚíž Vodní 88, 767 01 Po–Pá: 8.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Liberec Pražská 147/30, 460 01 Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno OC Nisa, Íeské mládeže 456, 460 03 Po–Ne: 9.00–21.00

Most OC Central Most, RadniÎní 3400, 434 01 Po–Ne: 9.00–21.00

Mladá Boleslav Olympia, JiÎínská 1350/III., 293 01 Po–Ne: 9.00–21.00 Bondy Centrum, tĚ. Václava Klementa 1459, 239 01 Po–Ne: 9.00–21.00

Opava Globus, TÜšínská 83, 746 41 Po–Ne: 8.00–20.00

Ostrava Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 114, 700 30 Po–Ne: 9.00–21.00 Zeyerova 347/4, 702 00 Po–Pá: 8.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno Futurum, NovináĚská 6a, 702 00 Po–Ne: 9.00–21.00

Pardubice Globus, PodÜbradská 293, 530 09 Po–Ne: 8.30–20.30 nám. Republiky 56, 530 02 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Plzeĉ nám. Republiky 3, 301 00 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno


PRODEJNY

Mobilní obchody Vodafone turné

Zlínská prodejna Na Zlínské prodejnÝ OZC Zlaté Jablko Vás uvitá zkušený VLK Víħa, bratěi sokolové Vitek, Mirek, Martin, Michal a jediná zástupkynÝ nÝžného pohlaví (mocná) SimÏa. Každý jsme jiný, ale spolu zvládnem každou srandu :-)).

Pokud potěebujete nabít baterku, skoÏte radši do našich kamenných obchodı, ve Vodafone turné to nejde. Po–Pá: 9.00–19.00, St: 9.00–17.00 So: 9.00–15.00, Ne: zavěeno

Íechy 4. 5.–6. 5.

JiÎín, Valdštejnovo námÝstí

7. 5.–9. 5.

Trutnov, ul. Horská Ïp.888 u ÎSOB pÝší zona

11. 5.–14. 5. Louny, Mírové námÝstí 15. 5.–17. 5. LitomÜĚice, pěed Intersparem 18. 5.–21. 5. HavlíÎkİv Brod, HavlíÏkovo námÝstí 22. 5.–23. 5. Písek, parkovištÝ u Kulturního domu 25. 5.–26. 5. Náchod, Masarykovo námÝstí 27. 5.–30. 5. Kolín, Karlovo námÝstí

Morava 4. 5.–6. 5.

ŽÐár n. S., nám. Republiky

7. 5.–9. 5.

Valašské MeziĚíÎí, námÝstí

11. 5.–13. 5. Hodonín, Velkomoravská ul. 14. 5.–16. 5. PĚerov, nám. Pěerovského povstání 18. 5.–20. 5. TĚebíÎ, Karlovo námÝstí 21. 5.–23. 5 Šumperk, Hl. těída – u Spoěitelny 25. 5.–30. 5. BĚeclav, ParkovištÝ u OC

Vodafone na cestách na Íeské poštÜ NC Borská pole, U LetištÜ 2/1074, 301 00 Po–Ne: 9.00–20.00 Tesco, Rokycanská 1385/130, 301 00 Po–Ît: 10.00–20.00, Pá–Ne: 10.00–21.00

ProstÜjov Tesco, KoneÎná 25, 796 01 Po–Ne: 9.00–21.00

PĚíbram T. G. Masaryka 157, 261 01 Po–Pá: 8.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Zlín Obchodní a zábavní centrum ZLATÉ JABLKO Zlín, nám. Míru 174, 760 01 Po–Ne: 9.00–21.00 Centro Zlín, tĚída 3. kvÜtna 1170, Malenovice 763 02 Po–Ne: 9.00–21.00

Znojmo Obroková ulice 19, 669 02 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

11. 5.–15. 5. Vyškov, NámÝstí ÎSL. Armády 421/8, 11. 5.–15. 5. Chodov, Husova 786, 18. 5.–22. 5. Sokolov 1, K. H. Borovského 1420, 18. 5.–22. 5. Vsetín 1, Mostecká 1144, 25. 5.–29. 5. ProstÜjov 1, PodÝbradovo námÝstí 979/13, 25. 5.–29. 5. Ostrov nad OhĚí, Hlavní těída 800,

Vodafone na cestách Další místa, kde mıžete bÝhem kvÝtna poěídit SIM a zakoupit vybrané telefony od Vodafonu. Více informací najdete na www.vodafone.cz. Tržnice SAPA, Libušská 319/126, Praha 4 Interspar HostivaĚ, Švehlova 32, Praha 10

Tábor Erbenova 572, 390 02 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Íestlice Hypernova, Obchodní 111, Îestlice

Teplice

Tesco, Kojetínská 3133/10, Pěerov

Albert Radotín, nám. Osvoboditelı 26, Praha 5 Masarykovo nádraží, železniÏní stanice Praha

U Krupské brány 24, 415 01 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

OC Íepkov, Tyršovo náběeží 5496, Zlín Tesco Fontána, Chebská 370, Karlovy Vary-Dvory

Uherské HradištÜ

OC Karviná, Nádražní 4, Karviná

Masarykovo nám. 37–38, 686 01 Po–Ît: 8.00–19.00, Pá: 8.00–18.00, So: 8.00–12.00, Ne: zavěeno

OC Olympia, Písecká 972/1, PlzeĊ

Ústí nad Labem Mírové nám. 207, 401 00 Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Kaufland Vsetín, Jasenická 301, Vsetín

Kontaktujte linku Vodafone prodej 800 777 777 nebo skoÎte na www.vodafone.cz, pokud nenajdete svou prodejnu.

Tesco, Dr. Eduarda Beneše 642, Îeská Těebová OC Olympia, Srbická 464, Teplice OC Cukrovar, Dvoěákova 4115/6, Hodonín OC Velký ŠpalíÎek, MeÏová 2, Brno

ČILICHILI

111


PODMÍNKY

Další informace Nabíka produktİ a služeb pro vášnivé ÎtenáĚe ZvýhodnÜné ceny telefonİ a datových zaĚízení (str. 88–101) Nabídka zvýhodnÝné ceny telefonu je platná pěi souÏasné aktivaci nové SIM karty spolu s jedním z Nabitých tarifı. Výše jistiny, kterou bude zákazník pěi koupi telefonu skládat a která urÏuje výši Volacího limitu, se odvozuje od zvoleného tarifu a je uvedena na str. 113. V ostatních podmínkách platí standardní pravidla Volacího limitu a Volací jistiny (viz bod 2 dále). Podmínkou zvýhodnÝné ceny je ěádné využívání zvoleného tarifu po dobu 6 mÝsícı. Pokud bude tato podmínka porušena, je Vodafone oprávnÝn doúÏtovat rozdíl mezi zvýhodnÝnou a standardní cenou telefonu. Podmínkou koupÝ datového zaěízení za zvýhodnÝnou cenu je poěízení nové SIM karty s novým vybraným hlasovým tarifem a ěádné užívání zvoleného datového tarifu po dobu min. 6 mÝsícı. Další informace viz Podmínky koupÝ zaěízení za zvýhodnÝnou cenu, které jsou k dispozici na www.vodafone.cz v sekci Právní podmínky. Vaše výdaje pod kontrolou (str. 79) Chytrý pěehled umožĊuje kdykoli zdarma zjistit, kolik zákazník utratil za služby na telefonním Ïísle a/nebo zákaznickém úÏtu. Îástky jsou platné vždy k uvedenému datu a hodinÝ a jsou pouze orientaÏní. U nÝkterých služeb totiž mıže dojít ke zpoždÝní úÏtování (napě. u roamingu). Chytrý pěehled zohledĊuje služby podléhající DPH, nezohledĊuje jistiny, pokuty ani jednorázové platby. Chytrý pěehled je pěístupný pěes všechny kanály Samoobsluhy. FlexiLimit je kontrolním nástrojem; jde o Ïástku, kterou zákazník plánuje „využít“ nad rámec svého tarifu/paušálu a kterou si pěedem stanoví. FlexiLimit zákazníka automaticky zdarma SMSkou informuje poté, co nastavenou Ïástku „provolá“. Tato funkce je ÏistÝ informativní a orientaÏní. FlexiLimit se poÏítá bez 19% DPH. FlexiLimit lze nastavit v Samoobsluze. Volací jistina je ŮnanÏní Ïástka, kterou zákazník skládá pěi poěízení tarifu a která slouží k zajištÝní plnÝní povinností vyplývajících ze smlouvy. Prostěednictvím Volací jistiny se urÏuje výše tzv. Volacího limitu, tedy limitu, do kterého lze využívat služby nad rámec volných minut Ïi hodnoty paušálu v daném zúÏtovacím období (poÏítá se bez 19% DPH). Po pěekroÏení Volacího limitu je Vodafone oprávnÝn zablokovat SIM kartu. Minimální Ïástka Volací jistiny pro nové zákazníky je 1000 KÏ (u tarifu Nabito 119 je to 500 KÏ). FlexiStrop umožĊuje nastavit individuální Volací strop s blokovací funkcí placených sužeb a roamingu pro jednotlivá telefonní Ïísla. FlexiStrop je možné nastavit v celých stokorunách v rozmezí od 100 KÏ pro jedno telefonní Ïíslo (FlexiStrop nepoÏítá s 19% DPH) až do celkové výše Volacího limitu pro zákaznický úÏet. FlexiStrop neblokuje v prıbÝhu využívání služby, napě. v prıbÝhu hovoru. Odblokovat SIM karty zablokované díky FlexiStropu mıže snadno ten, kdo zná heslo k zákaznickému úÏtu (u Ůremních zákazníkı administrátorské heslo). Odblokováním se pro dané telefonní Ïíslo FlexiStrop zruší – je těeba ho pěípadnÝ znovu aktivovat. Do FlexiStropu se nezapoÏítávají paušály, jednorázové platby a služby, které jsou zdarma. FlexiStrop je pouze orientaÏní – mıže totiž dojít ke zpoždÝní v úÏtování nÝkterých služeb. Nastavit a ovládat FlexiStrop lze pěes všechny kanály Samoobsluhy. Moje balíÎky (str. 79) BalíÏky extra nabito si mohou aktivovat zákazníci s Nabitými tarify, balíÏky Víkendové hovory a Víkendové SMS zákazníci s Tarify nové generace, Naplno a Nabitými tarify a MMS balíÏky a WAP balíÏek zákazníci s jakýmkoli tarifem. BalíÏek Extra nabito a BalíÏek MMS lze využívat do všech sítí. Ostatní balíÏky platí jen do sítÝ Vodafone. Všechny balíÏky lze kombinovat s jakýmkoli jiným balíÏkem (jen MMS balíÏky nelze kombinovat). BalíÏek je aktivní nejpozdÝji od pılnoci dne, kdy si jej zákazník aktivoval; mÝsíÏní paušál se platí celý i za to zúÏtovací období, ve kterém si zákazník balíÏek aktivoval, neboħ dostane i v tomto období celý balíÏek. Deaktivace balíÏku probíhá ke konci zúÏtovacího období. NevyÏerpané jednotky se nepěevádÝjí. Víkendový balíÏek mıže zákazník využívat od soboty 0.00 do nedÝle 24.00 a ve svátcích od 0.00 do 24.00. Bližší informace o jednotlivých balíÏcích jsou na www.vodafone.cz Doplĉkové Programy (str. 79) Hovory v rámci Programu rodina, Programu kamarádi, Programu na pevnou a Programu na pevnou mimo špiÏku nejsou odeÏítány z volných minut ani z hodnoty paušálu u Nabitých tarifı. Program rodina a Program kamarádi nelze vzájemnÝ kombinovat. Program kamarádi, Program na pevnou a Program na pevnou mimo špiÏku jsou dostupné s Nabitými tarify, tarify Naplno a Tarify nové generace. S Programem na pevnou mimo špiÏku mıžete neomezenÝ volat na pevné linky v ÎR ve všední dny 18.00–08.00 hodinou a o víkendech a svátcích po celý den. Mobil na splátky (str. 87) O úvÝr na koupi telefonu mıže žádat fyzická osoba starší 18 let, která je obÏanem ÎR a je min. 3 mÝsíce zamÝstnána, podniká nebo je v dıchodu. Podmínkou je mít SIM kartu s nÝkterým z tarifı Vodafonu. ÚvÝr poskytuje spoleÏnost Home Credit a.s. Pěi tel. objednávce bude telefon/pěíslušenství následnÝ zaslán poštou. Pokud zákazník žádá o úvÝr telefonicky, souhlasí s tím, že jeho hovor s prodejcem bude nahráván, a to za úÏelem zajištÝní souhlasu se zpracováním jeho osobních údajı spoleÏností Home Credit a.s. Minimální Ïástka úvÝru je 3000 KÏ, maximální 20 000 KÏ. Îástka, kterou musí zákazník uhradit pěi pěevzetí telefonu je 10 % ceny a Volací jistina. Zbývající Ïást zákazník doplatí v 10 úvÝrových splátkách. ÚvÝr není možno poskytnout právnickým osobám a Ůremním zákazníkım s písemnou úÏastnickou smlouvou. ÚvÝr se poskytuje výhradnÝ na koupi mobilního telefonu nebo pěíslušenství. RPSN je 26,3 %. Vodafone live! (str. 78) Službu mohou využívat zákazníci s tarifem nebo pěedplacenou kartou. Prostěednictvím portálu Vodafone live! získají pěístup k obsahu ke stažení (Hry a aplikace, Obrázky, Hudba a Video). Za Vodafone live! neplatí zákazník žádný paušální poplatek. Pěístup na portál a prohlížení vybraných sekcí menu vÏetnÝ náhledı obsahu je zdarma (s výjimkou využívání služby v zahraniÏí nebo prostěednictvím VytáÏeného spojení). Ceny obsahu vÏetnÝ zvýhodnÝných balíÏkı a další podmínky služby Vodafone live! jsou na www.vodafone.cz. Nabídka Vodafone live! na mÜsíc zdarma Nabídka platí pro nové i stávající zákazníky, kteěí si vloží svoji SIM kartu poprvé do Vodafone live! telefonu. Využitím nabídky získá zákazník možnost stáhnout si po dobu 30 dnı od prvního užití SIM karty ve Vodafone live! telefonu až 4 kusy obsahu ke stažení z vybraných sekcí Vodafone live! (tj. až 1 hru, 1 obrázek, 1 video a 1 vyzvánÝní). Více o nabídce na www.vodafone.cz PĚipojení Vodafone (str. 76, 80) U Pěipojení na dlouho, Pěipojení na stálo, Vodafone Internet v mobilu, Vodafone Internet v mobilu na den, Pěipojení ze zahraniÏí na den, Pěipojení ze zahraniÏí na stálo se nevyužité jednotky nepěevádÝjí do dalšího zúÏtovacího období. Využité kB se u všech tarifı Pěipojení zaokrouhlují pro úÏely vyúÏtování smÝrem nahoru. ÚÏtovací jednotka Pěipojení ze zahraniÏí na stálo a Pěipojení ze zahraniÏí na den je pro internet 100 kB a pro WAP 10 kB. U všech datových tarifı si Vodafone vyhrazuje právo aplikovat Fair User Policy (FUP). Podmínky nabíjení baterií telefonİ v prodejnách Vodafonu Nabídka dobití baterie telefonı Nokia a Sony Ericsson ve vybraných prodejnách je omezena aktuální kapacitou prodejny (poÏtem nabíjeÏek). V pěípadÝ jiných znaÏek telefonu bude nabití provedeno v pěípadÝ, že zájemce bude mít k dispozici vlastní nabíjeÏku. Podmínkou nabití baterie je pěedání telefonu bez SIM karty a vyplnÝní požadovaného formuláěe. V pěípadÝ, že je telefon zjevnÝ vadný Ïi poškrábaný, vyhrazuje si Vodafone právo jeho pěijetí odmítnout. Vodafone neodpovídá za to, že nabití baterie nebude z jakéhokoliv dıvodu provedeno. Vodafone neruÏí za žádnou vadu telefonu, která nebyla prokazatelnÝ zpısobena Vodafonem. Vodafone neruÏí za data uložená v telefonu a neodpovídá za jejich ztrátu pěi nabíjení. DoporuÎte a získejte Každý neŮremní zákazník Vodafonu mıže doporuÏit až 10 nových zákazníkı. DoporuÏovaný zákazník musí pěed aktivací SIM sdÝlit pěidÝlený kód. Pokud si doporuÏený zákazník poěídí Vodafone kartu, vzniká nárok na odmÝnu tehdy, pokud si dobije dalších 500 KÏ do 6 mÝsícı od data aktivace; v pěípadÝ tarifu po ěádné a vÏasné uhradÝ VyúÏtování za 2 první celá zúÏtovací období. Výše odmÝny se odvozuje od tarifu využívaného v den, kdy vznikne nárok na odmÝnu. SMS zdarma jsou poskytovány pod podmínkou, že oba zákazníci využívají tarif Vodafonu (nový zákazník Nabitý tarif) a ěádnÝ a vÏas platí VyúÏtování. SMS zdarma neplatí v rámci roamingu. Ceny služeb uvedené jako zdarma jsou zahrnuty v cenách ostatních poskytovaných služeb. Pokud se v jakýchkoli materiálech uvádí „Vodafone“, míní se tím samozěejmÝ Ïeská spoleÏnost Vodafone Czech Republic a. s. (a její síħ, produkty a služby), pokud z kontextu nevyplývá nÝco jiného.

112 ČILICHILI


JISTINA

Volací jistina Je to Îástka, kterou složíte pĚi koupi SIM karty nebo pĚi pĚechodu z Vodafone karty na tarif. Když ale bude všechno v pohodÜ, tak vám ji za Îas zase vrátíme. Jste nový zákazník? Tak to vaše Volací jistina bude vypadat takhle: Název tarifu

Minimální výše Volací jistiny/limitu bez zvýhodnÜného telefonu

Minimální výše Volací jistiny/limitu se zvýhodnÜným telefonem

Nabito 119

500 KÏ

500 KÏ

Nabito 350

1000 KÏ

1000 KÏ

Nabito 700

1000 KÏ

1500 KÏ

Nabito 1150

1000 KÏ

2000 KÏ

Nabito 2100

1000 KÏ

3000 KÏ

Podmínkou koupÝ telefonu za zvýhodnÝnou cenu je ěádné užívání stejného, popěípadÝ vyššího tarifu po dobu alespoĊ 6 mÝsícı.

Jste náš stávající zákazník? Uhradili jste svá 3 poslední VyúÏtování ěádnÝ a vÏas? Uvažujete o poěízení nové SIM karty se zvýhodnÝným telefonem ke svému stávajícímu zákaznickému úÏtu? Máme pro vás pěekvapení. V takovém pěípadÝ už totiž nemusíte myslet na Volací jistinu. Pro tarify Nabito 119 a 350 jsme ji zrušili úplnÝ a pro ostatní jsme Volací jistinu snížili. Takže jak bude vypadat vaše jistina: Název tarifu

Volací jistina

Volací limit

Nabito 119

0 KÏ

500 KÏ

Nabito 350

0 KÏ

1000 KÏ

Nabito 700

500 KÏ

1000 KÏ

Nabito 1150

1000 KÏ

1000 KÏ

Nabito 2100

2000 KÏ

1000 KÏ

A další férová záležitost od Vodafonu: staÎí složit Volací jistinu a mİžete hned volat. A když je všechno v pohodÜ, tak vám jistinu za Îas zase vrátí.

Nechce se vám skládat Volací jistina? StaÏí si poěídit službu ZaÏínáme s Vodafonem a zvýhodnÝný telefon a na nÝkolik mÝsícı si mıžete užívat slevu velkou pěesnÝ jako váš základní mÝsíÏní paušál. Tarif, který si u nás poĚídíte

Sleva na mÜsíÎní paušál

PoÎet mÜsícİ Îerpání slevy

Cena aktivace vÎetnÜ DPH

Nabito 119

119 KÏ

5

595 KÏ

Nabito 350

350 KÏ

3

1050 KÏ

Nabito 700

700 KÏ

2

1400 KÏ

Nabito 1150

1150 KÏ

2

2300 KÏ

Nabito 2100

2100 KÏ

2

4200 KÏ

Podmínkou koupÝ telefonu za zvýhodnÝnou cenu je ěádné užívání zvoleného tarifu po dobu minimálnÝ 6 mÝsícı.

Více na www.vodafone.cz. ČILICHILI 113


SNADNÁ CESTA K VODAFONU

Snadná cesta k Vodafonu Vyberte si nejnabitÝjší tarif Tarif MÜsíÎní paušál

Nabito 119

Nabito 350

Nabito 700

Nabito 1150

Nabito 2100

119,00 KÎ

350,00 KÎ

700,00 KÎ

1150,00 KÎ

2100,00 KÎ

100,00 KÏ

294,11 KÏ

588,23 KÏ

966,38 KÏ

1764,70 KÏ

6,00 KÎ

5,00 KÎ

4,00 KÎ

3,40 KÎ

3,00 KÎ

5,04 KÏ

4,20 KÏ

3,36 KÏ

2,85 KÏ

2,52 KÏ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

Cena za minutu v rámci i nad rámec paušálu

Cena za SMSku v rámci i nad rámec paušálu

Volné minuty nebo SMSky libovolná kombinace

Nabité tarify pęinášejí revoluÍní možnost využití paušálu na volání a posílání SMSek. PomÛr volání a SMSek záleží pouze na vás a mįže být každý mÛsíc jiný.

až 19 min

až 70 min

až 175 min

až 338 min

až 700 min

nebo až 100 SMS

nebo až 294 SMS

nebo až 588 SMS

nebo až 966 SMS

nebo až 1764 SMS

Ovládejte svİj úÎet sami a získejte slevu 20 % na volání se službou Po svém Cena volání nad rámec paušálu

4,80 KÎ/min

4,00 KÎ/min

3,20 KÎ/min

2,72 KÎ/min

2,40 KÎ/min

4,03 KÏ/min

3,36 KÏ/min

2,68 KÏ/min

2,28 KÏ/min

2,01 KÏ/min

Nad rámec svého paušálu voláte o 20 % levnÝji Zadarmo vám zaěídíme i pěehledné podrobné elektronické vyúÏtování

RozhodnÛte se, jestli chcete zdarma balíÍek Vodafone extra nebo zvýhodnÛný telefon!

Vyberte si dárek BuÐ

Jenom pozor, jeden hovor na linku Vodafone péÏe o zákazníky pěijde na 30 KÏ vÏetnÝ 19% DPH!

Nabídka platí do 31. 5 . 2009

si mıžete poěídit k tarifu balíÏek Vodafone extra

balíÎek Vodafone extra (nyní získáte 40 % kreditu navíc zdarma) MÜsíÎnÜ dostanete 40 % kreditu

Za dobu platnosti balíÎku Vodafone extra dostanete 40 % kreditu

Nabito 119

48 KÎ

96 KÎ

Nabito 350

140 KÎ

1680 KÎ

Nabito 700

280 KÎ

3360 KÎ

Nabito 1150

460 KÎ

6900 KÎ

Nabito 2100

840 KÎ

15120 KÎ

Tarif

Nebo

si mıžete poěídit jeden zvýhodnÝný telefon

Každý Vodafone telefon má jednu standardní a pÝt postupnÝ stále výhodnÝjších cen. Îím vyšší tarif, tím levnÝjší telefon!

BalíÎek získáte na: 2 mÜsíce

12 mÜsícİ

12 mÜsícİ

15 mÜsícİ

AKCE: Platí pěi aktivaci nabídky do 31. 7. 2009

18 mÜsícİ

Více informací najdete na str. 112, bod 3. Aktuální nabídka telefonı je na str. 88 až 109.

Více informací na www.vodafone.cz. 114 ČILICHILI

Více o zvýhodnÝných telefonech na str. 112, bod 1.


SNADNÁ CESTA K VODAFONU

TĚi kroky k tarifu, telefonu a službám A ještÝ bonbonek navrch!

A teÏ nÛco, co se mįže hodit. Jste machęi na SMSky nebo brouzdáte rádi po webu? Užívejte si tyto a další služby chytęe a úspornÛ s našimi balíÍky! Vybraný balíÍek si navíc mįžete vzít na mÛsíc jen tak na zkoušku.

Program kamarádi

Vodafone Internet v mobilu

Neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná Ïísla v síti Vodafone nebo pevné linky v ÎR

Otevěeme vám internet do vašeho mobilního telefonu

175 KÎ / 147,05 KÏ / 1 Ïíslo

225 KÎ / 189,07 KÏ / 2 Ïísla

260 KÎ / 218,48 KÏ / 3 Ïísla

285 KÎ / 239,49 KÏ / 4 Ïísla

177 KÎ / 148,74 KÏ / mÝsíc

BalíÏek MMS

BalíÏek víkendové SMS

Posílání až 15 MMSek do všech sítí

Neomezený poÏet SMSek v síti Vodafone bÝhem víkendu

105 KÎ / 88,23 KÏ / mÝsíc

105 KÎ / 88,23 KÏ / mÝsíc

Kompletní seznam našich balíÏkı a další podrobnosti naleznete na str. 79 a na www.vodafone.cz. Více o doplĊkových Programech najdete na str. 112, bod 4.

Vodafone extra, to jsem já! Tak nakonec jsem se našla! Paráda. Najdete si mne i vy?

Vodafone nabitá karta Nechcete se vázat a být omezeni paušálem, a pęesto volat za stejné ceny jako tarifní zákazníci? PoęiÏte si pęedplacenou Vodafone nabitou kartu! Stejné ceny za volání a SMS jako u Nabitých tarifı

Po první provolané minutÝ úÏtování po vteěinách

Jednotné ceny volání do všech sítí v ÎR po celý den

Žádný mÝsíÏní paušál ani vyúÏtování

Hodnota dobití Cena volání za minutu v ÍR Cena SMS do všech mobilních sítí v ÍR

349 a ménÜ

350–699

700–1149

1150–2099

2100 a více

6,00 KÎ

5,00 KÎ

4,00 KÎ

3,40 KÎ

3,00 KÎ

5,04 KÏ

4,20 KÏ

3,36 KÏ

2,85 KÏ

2,52 KÏ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

Po aktivaci automaticky voláte za 6 KÏ/min. Cenu volání urÏuje Ïástka vašeho posledního dobití. Tato cena poté platí do vašeho dalšího dobití, maximálnÝ však jeden mÝsíc. Pokud bÝhem tohoto mÝsíce žádnou Ïástku nedobijete, budete opÝt volat za 6 KÏ/min. Více informací o produktech a službách spoleÏnosti Vodafone naleznete na www.vodafone.cz nebo na 800 777 777.

Co se také vyplatí vÝdÝt Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodnÝné nabídky telefonı najdete na www.vodafone.cz nebo volejte Vodafone prodej 800 777 777. Ceny uvedené v tabulkách v krocích 1-2-3 jsou vÏetnÝ/bez 19% DPH. Hodnota BalíÏku extra nabito je uvedena vÏetnÝ 19% DPH. ČILICHILI 115


SEAT ALTEA Novinky: + 7° převodovka DSG s možností manuálního řazení pádly pod volantem + adaptivní bi-xenonové světlomety + asistent rozjezdu do kopce + multimediální port USB/AUX-in + ESP + EBA + systém kontroly tlaku v pneu již ve standardní výbavě + základní model od 344 900 Kč

SEAT LEON Novinky: + 7° převodovka DSG s možností manuálního řazení pádly pod volantem + indikátor optimálního řazení + SEAT média systém – navigace s dotykovým displejem, Bluetooth handsfree + přední mlhovky s integrovanou funkcí odbočovacích světel + ESP + EBA + systém kontroly tlaku v pneu již ve standardní výbavě + základní model od 299 900 Kč

SEAT ALTEA XL Novinky: + zavazadlový prostor až 1604 l + výklopný LCD panel 7" s RCA vstupem a s možností připojení k iPodu®, DVD přehrávači nebo herní konzoli + přední a zadní parkovací senzory - zobrazení na displeji navigace + 8 airbagů + ESP + EBA + systém kontroly tlaku v pneu již ve standardní výbavě + základní model od 379 900 Kč

EMOCE. TECHNOLOGIE. DESIGN. NOVÁ MODELOVÁ ŘADA SEAT Cestu nepočítáme na kilometry, ale vteřiny. A je jen na vás, kolik potěšení z jízdy si dopřejete: díky sedmistupňové převodovce DSG snadno zkrotíte divoká benzínová srdce. A výkonné dieselové jednotky s technologií Common Rail jsou tak tiché, že jediné, co uslyšíte, je vyladěný zvuk SEAT média systému. Pokaždé zvolíte nejlépe. Stvořili jsme novou řadu vozů SEAT. Vyzkoušejte ji v testovacích jízdách.

Průměrná spotřeba a emise CO2 Altea, Leon, Altea XL: 4,5–8,1 l/100 km, 119–189 g/km. Použité fotografie jsou ilustrativní. Možnost odpočtu DPH.

2468_SEAT_PQ35_launch_AD_190x245-Cili.indd 1

seat.cz

17.4.2009 11:20:30

Profile for Čilichili

2009 | 05 | Čilichili: Barvy  

Barvy mají zvláštní moc.

2009 | 05 | Čilichili: Barvy  

Barvy mají zvláštní moc.

Profile for cilichili
Advertisement