__MAIN_TEXT__

Page 1

2 2009 Dopravní kolaps www.cilichili.cz

PS A L O K Í N V A R P O D

www.cilichili.cz

2/ 2009

Vybrané telefony a tarify Vodafonu plus porce pěkně ostrého čtení


Americká zpěvačka a skladatelka Cat Power, fotografka Katja Rahwles a stylistka Sarah Richardson společně pro Levi’s®.

a nadčasovost, atributy, kterých se drží i značka Levi’s®. Inspirací pro kampaň se staly legendární rockerky Patti Smith, Suzy Quatro a Chrissie Hynde: „Tak jako ony, i Cat Power má svůj jedinečný styl. Je to o hravé a nenucené svěžesti a kráse s drsností rocke’n’rollu, která je tak blízká džínsům Levi’s®. Je trvalá, nadčasová, během let se minimálně mění a zároveň je pořád aktuální,“ říká stylistka Sarah Richardson.

Nová kolekce jaro/léto 2009 Levi’s® Red Tab® Girls je inspirována duchem svobody sedmdesátých let a jakoby sluncem vyšisované džínsy a další doplňky perfektně odrážejí náladu zamženého léta. Nejnovější radikální a uvolněné rozšířené nebo úspěšných úzkých rock’n’rollových tvarů. Jsou ušity ze sofistikovaných materiálů tak, aby jednoduše výborně seděly. Lehká jakoby obnošená džínovina v modrých odstínech spolu s charakteristickými znaky značky Levi’s® navozují atmosféru 70. let. Tváří kampaně se stala písničkářka Chan Marshall alias Cat Power. Krásná ve své přirozenosti a upřímnosti s kytarou reprezentuje dámskou křehkost s dnes už téměř kultovním statusem. Představuje kvalitu

Kariéra Cat Power začala v roce 1995 a její sláva indie ikony trvale roste i díky spolupráci s hudebníky jako Dave Grohl, Yoko Ono a Faithless. Nazpívala například anglickou verzi písně Serge Gainsbourga „Je t’aime… moi non plus“. Její poslední deska Jukebox vyšla v lednu 2008. Hudba Cat Power byla použita v mnoha filmech, například v kultovním nezávislém snímku Juno nebo futuristickém thrilleru V jako Vendeta. V roce 2007 debutovala ve filmu režiséra Wong Kar Waia Moje borůvkové noci, kde hrála po boku písničkářky Norah Jones a Juda Lawa. V roce 2006 se stala múzou módního návrháře Karla Lagerfelda, který prohlásil: „J’adore Cat Power!” Cat Power o spolupráci se značkou Levi’s® říká: „Je pro mě absolutně přirozená, jako kdybych nosila levisky po celý život.“ www.eu.levi.com

Praha: Školská 38/Vodičkova, OC Chodov, OC Nový Smíchov, OC Metropole Zličín, OC Letňany, OC Palladium, Václavské Náměstí 30, OC Arkády Pankrác. Brno: Galerie Vaňkovka. Ostrava: OC Futurum.


MONITORY SLAVNÝCH

Plocha

Koš

Autíčka

Leoše Mareše

Lesk.cz

http://www.lesk.cz

Lesk

Hledat! Leoš Mareš – tvář kampaně „Víš s kým spíš?“

Přehled zpráv: Leoš Mareš: S prostitutkou jsem nebyl! Zfetovali mě a uspali, aby mě mohli vydírat.

Mareš je milionářský ekolog

Leoš Mareš: S nikým jsem se neoženil! Zfetovali mě a uspali, aby mě mohli vydírat. Leoš Mareš: X Factor jsem nemoderoval! Zfetovali mě a uspali, aby mě mohli vydírat.

Leoš Mareš (33) se svou ženou Monikou (34), synem Jakubem (3) a dalším očekávaným potomkem (-0,5) nemyslí jen na sebe. Leoš dokáže v jednom městě moderovat až sedm párty najednou a zároveň se připravovat na další vystoupení, zatímco mezi nimi jezdí taxíkem. „Zažívám legrační příhody, když se mi akce promíchají,“ říká. „Nedávno jsem třeba žertoval o hrudníku Ani Geislerové a pak jsem zjistil, že jsem na pohřbu.“ Bezprostřední Leoš je nejlépe placeným moderá-

torem u nás. „Mám šestnáct bytů. Pořád luxuju,“ napsal do redakce v dopisu, kde si stěžuje, že už jsme o něm dlouho nepsali. Leoš nenávidí drahá auta. „Kupuju pořád nová a nová a mám přesný harmonogram na to, kdy které rozflákám. Všichni bychom měli jezdit tramvají,“ svěřuje se ekologicky myslící celebrita na svých stránkách www.zapenizecokoliv.cz. Přesto si své výdělky užívá. „Všechno, co mi přijde na účet, proměním na stokoruny a nechávám recyklovat. Můj syn z toho jednou bude mít kompletní výbavu sešitů do první třídy. No, musím se ještě snažit,“ uzavírá.

Leoš má Mareše opravdu rád

ICQ konference Robert Černý, Bílá Orchidej Production, s. r. o. Vážený pane Mareši, odmoderujete nám pozítří večírek? Odpověď: 200 000,Špejlík, Nucený výsek, a. s. Mareši, stanete se tváří mojí tlačenky? Odpověď: 300 000,Mamka Leošku, zaleješ mi doma kytičky? Odpověď: 60 000,-

Leoš a Mareš

jsou kamarádi do deště Kožíšky

Pelíšky

Missky

ICQ konference

Leoš a Mareš...

Lesk.cz

ČILICHILI 3


VÝKOP

Dopisy

Výkop: Nervák Jsem vztekloun, a tak znám v Praze kdejakou jednosměrku. Jakmile se totiž dostanu do zácpy, přepadne mě zvláštní forma řidičské klaustrofobie a musím hnedle někam odbočit. I kdyby to byla nejužší ulička v Evropě a vedla evidentně blbým směrem. Jak se tam smí autem a není to slepá, už se soukám z kolony. A sakra, popeláři, pomóc! Rychle tady doleva. Bóže, tady je přikázaný směr, snad to pak nějak objedu… Jistě, jsou to taky kapku nervy, ale člověk aspoň nestojí na fleku. Občas sice místo na Žižkově skončíte pod kopcem ve Vršovicích, ale to je za tu poznávací výpravu jenom malá daň. A když navíc díky zácpám znáte tolik zkratek z Vršovic na Žižkov jako já, tak je hračka trefit se zase zpátky. Ať mi zkrátka nikdo neříká, že dopravní kolaps je vždycky jenom pro vztek. Tedy pokud člověk zrovna nespěchá, že.

michal.schindler@vodafone.com ČILICHILI 2/2009 ročník V

DOBRÝ DEN, chtěl bych reagovat na článek o flashmobu. Člověk se diví, co vy ve městě nevymyslíte... ale pobavil jsem se. To u nás na vesnici, kde je 80 lidí, bych asi těžko organizoval :-). A flashmob nepochází z Ameriky a vůbec ne z roku 2003. První flashmob pochází z českého filmu Ať žijí duchové! z roku 1977, kdy se skupinka dětí domáhala svého pribiňáku v Jednotě. Moksha DOBRÝ DEN MOKSHO, tak to je opravdu pecka, na tenhle legendární flashmob jsme zapomněli, za což si sypeme městský popílek na hlavu. Nicméně pokud se nepleteme, tahle dětská akce v Jednotě se odehrávala ne-li na vesnici, tak na maloměstě. Z čehož vyplývá, že flashmobing má šanci všude. Držíme palce.

ZDRAVÍM REDAKCIU, na začiatok vám chcem samozrejme popriať šťastný nový rok a nech ste aj naďalej tak dobrým časopisom ako doteraz. Verím, že ste si sviatky a búrlivé oslavy nového roka užili. Chcem Vám tiež poďakovať za plagát (ten s jelenčekmi na rubu).

Bol velmi pekný a naviac mi dobre poslúžil ako baliaci papier na darčeky. Takto aspoň nadobudol praktického využitia! (: A pozdravujte za mňa komiksového hrdinu Bedřicha! Som zastáncom jeho hesla „život je hrozný!“. S pozdravom Zeedy ZDRAVÍME TÉŽ, děkujeme za přání, za víru i poděkování. A také za to, jak nás svojí libozvučností potěšila slova jako jelenček. Bedřicha jsme pozdravovali. Vzkazuje, že to bude ještě hroznější. Tak se držte.

AHOJ DO REDAKCE, chci Vám moc poděkovat za balicí papír ( jsem blondýna, tak snad jsem to pochopila správně :-) ) Jsem ho vychytala plnou dávkou hned 2x :-) poprvé z jednoho časopisu a podruhé, když jsem si šla pro nový telefon v Čilichili :-) Když řeknu, že Váš balicí papír doma slaví úspěch i u mamky, se kterou se jinak neshodnem snad v ničem, tak mi to věřte. Takže já jdu dobalit dárečky do vodafoňáckého papíru a křením se už teď, jak velký bude mít úspěch :-) jen tak dál! Děkuji za to, že Čilichili „obšťastňujete“ nás čtenáře:-) Od včerejška nová „ovečka“ do vašeho stáda. Mirka, Újezd u Uničova.

AHOJ MIRKO, tak to jsme rádi, že jsme vás naším balicím papírem sbalili do našeho stádečka. A pozdravujte mamku.

MILÁ REDAKCE, v posledním čísle jste mi udělali obrovskou radost balicím papírem s jeleny. Byla jsem z něho tak nadšená, že jsem jím polepila krabičku se sušenkami, které se chystám dát rodině přítele jako dárek k Vánocům. Posílám fotky:-) Díky za skvělý pady humor a nápady a přeji Vám vše nejlepší do Nového roku! MILÁ TERKO, ty sušenky vypadají lákavě. To se museli olizovat i ti jeleni. Už tak jsou paroháči jedni celí nafoukaní z toho, jak teď frčí. Hodně štěstí přeje redakce@cilichili.cz

Jedeme na Zelenou energii

Soutěž o mobil Výhercem prosincové soutěže o mobil Nokia N85 se stala: Marta Hubáčková z Brna. Gratulujeme!

www.cilichili.cz

Šéfredaktor: Michal Schindler Zástupce šéfredaktora: Štefan Švec Kreativní ředitel: Simon Brown, &&& Ltd. Produkce sekce Vodafone: Gabriela Bubeníková Editoři a psavci: Jindřich Novák, Filip Horáček, Martin Groman, Jakub König, Tomáš Fürstenzeller Designéři: Petr Toman, Petr Šmíd, Shawn Davey Manažer: Marek Slezák Produkční: Pavel Matuška DTP: Aleš Duroň Asistentka: Lenka Ciznerová Manažer inzerce: Michal Koubek Obálka: Helene Kazan, &&& Ltd. Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Nad Kazankou 37/708, 171 00 Praha 7-Troja, tel.: 244 023 201, www.bpublishing.cz, pro Vodafone Czech Republic, a. s. Tisk: Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání: 15. 1. 2009 Datum vydání: 1. 2. 2009 Distribuce: Česká republika Periodicita: měsíčník Prodej inzerce: Michal Koubek, e-mail: michal.koubek1@vodafone.com Uzávěrka podkladů inzerce 03/2009: 14. 2. 2009 MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz.

4 ČILICHILI


2/ 2009

www.cilichili.cz

Vybrané telefony a tarify Vodafonu plus porce pěkně ostrého čtení

EH Þ@DA6 6KC EG 9D

strana 22

Obsah čísla ČILICHILI 02/2009

PRŮVODCE ČÍSLEM

DROBKY 6 Německé děti se jezdí vdávat do Afriky a budoucnost české popmusic.

SEMAFOR Dopraváci mi říkají světelné signalizační zařízení (SSZ), ale že jste to vy, můžete mi říkat světla. Jako první v republice mě na křižovatky šoupli Pražáci. To bylo v roce 1927. S chodci jsem začal cvičit až o 40 let později, ale dneska už umím dokonce i cvakat a pípat, aby si mě užili i nevidomí. Lidi mi říkají i semafor, což etymologicky znamená „nosič významu“. Takže rád mrknu, jestli to vaše ČILI vůbec stojí za čtení...

PAVLAČ 8 Zácpa podle Emila Hakla a Beatles podle Bedřicha. TOP 10 10 Láskyplná stránka. Jsou na ní nejpříšernější Valentýnky.

strana 16

strana 38

strana 43

strana 64

123: Volá Vodafone

ČUMENDA 10–12 Čeští designéři se pustili do tašek. SOUBOJ 13 Vlakem, nebo busem? My už to víme.

LETEM SVĚTEM 38–42 Kolumbie: kokain a guerilly. Ale kdeže.

VENTIL Ibiza je žhavá

58–59

KÁCÍME MODLY 14–15 Tradiční rodina? Ale co to vlastně je?

VÍKENDOVKA 43–44 Jeďte do Ostravy zahřát se na Emu.

SPORÁK 60–62 Minule tu byli myslivci, teď pro vyváženost vegetariáni.

NA VÝZVĚDÁCH 16–20 Čaj? Stará dobrá ruční práce z Indie.

MÓDA 46–53 Valentýnská móda je plná slasti.

KULTURA 64–69 Šílení umělci, xindlové a eskymáci.

TÉMA 22–35 V zácpách strávíme kus života. A to už stojí za téma.

POVÍDÁNÍ 54–57 Kdo dělal Kryštof, Tata Bojs, EOST nebo Vypsanou fiXu? Dušan Neuwerth.

Technické novinky a další heblata Vodafone pomáhá Firma roku Valentýnská nabídka Internet v mobilu, PC a notebooku Datové tarify ze zahraničí Únorové lahůdky z Vodafone live! Informace, které se můžou hodit Přesedlejte z karty na tarif Eso mezi kartami – Vodafone karta S Vodafonem v zahraničí Vymyšleno pro firmy Mobil na splátky Telefony v plné parádě Telefony ve zkratce Prodejny Další informace o naší nabídce Volací jistina

71 72 74 75 76 78 79 80 81 82 83 84 86 87 102 110 112 113

ČILICHILI 5


Mládí má červenou

DROBKY

Dýně je někdy méně než více Když začal v Nigérii platit zákon, který motocyklistům ukládá povinnost nosit helmu, vyřešili to někteří filutové po svém. Nosí na hlavách vydlabané sušené dýně, které se běžně používají na nošení vody. To se s pochopitelně p nelíbí dopravní po policii. Šéf j pobočky její ve městě Kanu Yusuf Garba uvádí, že j jenom v jeho ok okrsku už zadrželi 50 takových výtečníků. A co se zatčenými hříšníky dál? „Zabavujeme jim motorky. Oni pak musí u soudu vysvětlit, jak přesně přispívá dýně na hlavě k jejich bezpečí.“ Geniálně jednoduché, jednoduše geniální.

Hrdinové z hospody Téměř 200kilogramovému muži zachránili život jeho hospodští kumpáni poté, co nešťastník spadl z postele a zlomil si nohu. Ulrich Beike byl příliš těžký na to, aby se z této situace dostal, nebo dokonce dosáhl na telefon, a tak ležel vedle postele bezmocně celý týden. Štamgasti z jeho domovské hospody v německém Mannheimu naštěstí zaznamenali jeho nepřítomnost, a když se neukázal ani o víkendu, vydali se za Ulrichem do jeho bytu. „Slyšeli slabé volání o pomoc, a tak jsme vylomili dveře a zavolali záchranku,“ řekl policejní mluvčí. „Dobrou zprávou je, že pan Beike se zotavuje – a zhubnul 5 kilo.“

Pouští i pralesem Když svatba v lednu, tak jedině na jihu. Přesně to si řekly dvě německé děti ve věku pět 6 ČILICHILI

a šest let a na Nový rok vyrazily do Afriky, kde chtěly vstoupit do manželství. Výměnu prstýnků pod africkým sluncem naplánovaly poté, co zhlédly přírodopisný dokument. Rodiny dětí spolu slavily Silvestra a Mike a Anna Lena vyrazili na cestu do cílové destinace na Nový rok ráno. Zatímco dospělí spali, děti si spolu se sedmiletou sestrou nevěsty zabalily plavky a sluneční brýle a vydaly se na letiště. Z předměstí Hannoveru došly na tramvaj, a tou dojely na nádraží. Tam jejich plány překazil dozorce, kterému přišly podezřelé. Přivolaným policistům děti prozradily, že neměly ani peníze, ani letenky. Ze svatby sice pro nejbližší roky sešlo, ale policisté jim aspoň ukázali sídlo hannoverské policie.

Genetická laboratoř Koho by nezajímala budoucnost české pop music! Tak jsme prohnali naší laborkou její dva nejslibnější talenty...

VÁCLAV NOID BÁRTA

EWA FARNA

Vaše starosti na mou hlavu Policejní důstojník Xiao Deng z čínského města Ningbo obdržel krátce po sobě dva telefonáty: jeden od ženy, která si stěžovala, že jí její přítel odmítá zahřát nohy, a druhý z téže linky od muže stěžujícího si na svou příliš náročnou přítelkyni. Jiný jeho kolega by možná nad takovým úkolem mávl rukou, ale pan Deng nelenil a vydal se věc řešit. Na uvedené adrese nalezl dohadující se pár. „Dává si studené nohy na moje břicho a já z toho mám křeče v žaludku. Řekl jsem jí, aby je dala pryč, a ona řekla, že je to jenom na chvilku. Jenže po deseti minutách jsem měl ty nohy pořád na břiše,“ řekl policistovi muž. Pan Deng přesvědčil muže o tom, že je jeho úkolem zahřát nohy své přítelkyně. Ale zároveň napomenul ženu, aby toho nezneužívala přespříliš. Mladý pár se usmířil a poděkoval důstojníkovi. Dengovi budiž odměnou, že se díky své ochotě dostal až do ČILICHILI. „

Ewa a Vašek Nová generace nesmrtelného dua. Podbarvují je profesionální klávesy, muziku tvrdí rovnátka. Na počest bývalé Noidovy partnerky nazpívali duet Bílá prachy dej

Omluva čísla Omlouváme se české pop music a budoucnosti za to, že se tu vůbec potkaly. Zubařům za tu rachotu, co je čeká, a orchidejím, že nám nějak vypadly.


inzOmnia_Action1_ChilliCHilli_190x245.indd 1

1/16/09 3:35:55 PM


PAVLAČ

Emil Hakl: Zákaz zastavení Čekat, až v kdesi v dáli blikne zelená, aby člověk popojel pět až osm metrů, než se to opět zasekne, není žádná radost. Opravdové potěšení ale začíná teprve ve chvíli, kdy je na místě a nastane potřeba zaparkovat. To je teprve tělo na tělo, plech na plech, najít kousíček místa. Stav permanentní zácpy je zkrátka ve městě normální. Ve volné krajině jde o jev (s výjimkou dálnice Praha–Brno) méně častý, nicméně málo zajímavý. Teprve když se dopravní neprůchodnost ve volném kraji zkombinuje se zácpou jako takovou, vzniká situace hodná pozoru. Stalo se na indicko-pákistánské hranici mému kamarádu. Kodrcal se autobusem po dlouhatánské cestě, kde se nedoporučuje stavět, protože se hned střílí. Tepna byla ucpána náklaďáky, kamiony, dvoukoláky, kravami, bicykly, lidmi a drůbeží. Všechno směřovalo hlemýždím tempem k hranici. Kamarád a jeho druhové, neboť necestoval sám, se potili. 8 ČILICHILI

Najedli se něčeho, čertví čeho. Kamarád se usmíval, s ním nikdy nic nehnulo. Trpěl chronickou střevní stabilitou. Když projeli celnicí, žbluňklo v něm. Pořádně. Poprvé v životě. Jeli ještě dlouho náhorní plošinou, kde byl též zákaz zastavení, miny nebo co. Když bus udělal přestávku na okraji stolové hory, kamarád se vydal pomalým krokem ke srázu. Vegetovalo tam osamělé trnité křoví. Prostrčil tělo keřem, otočil se a udělal, co musel. Když se upravil, instinktivně nahlédl dolů, jaký typ pouště poznamenal. Pod sebou viděl dvorek. U prostřeného stolu početná rodina. Okatá děcka, přísný dědek v turbanu. Synové, zeti. Tisíce mističek, kašiček. Zírali na něj, on na ně. Jeho faux pas se nacházelo uprostřed záhonu. Uklonil se na výraz omluvy. Byl v Indii poprvé. Cestou k autokaru se přistihl, že se začíná těšit, až zase nebude mít doma v Holešovicích kde zaparkovat. „


TOP 10

Top 10 příšerných Valentýnek

1

2

3

4

5

Dnes, když Valentýna máme, dnes, když se tak dlouho známe, chci Ti říct lásko má, že jsi ta jediná, co v mém srdci místo má. Milion hubiček posílá tvůj mazlíček ;)

6 7

Přeji Ti, až se ráno probudíš, ať se se mnou nenudíš, a když je ten Valentýn, ať nemáš dnes prázdný klín.

8

Na svatého Valentýna buď má prima balerína, hezčí holka na světě není, to je mé lásky oznámení.

9

Tímto Ti chci krásného Valentýna přát, abys věděla, že je tu někdo, kdo Tě má rád. Popsat, co cítím, se tak snadno nedá a debil jsem asi teda!

10

Srdce mi svírá železná páska. Není to nemoc, je to k Tobě láska. Šťastného Valentýna! Probuď se ze spaní, je Valentýna. Přeji Ti mnoho polibků, lásky a erotické klima. Srdce srdci srdce dalo, srdce srdci přísahalo, teď to srdce srdce prosí, ať to srdce v srdci nosí. Můj miláčku, dnes je svátek, byli jsme spolu v čtvrtek i pátek. Snad vydrží nám to aspoň do středy, ale dnešek si užijem – je teprv úterý. K Valentýnu zprávičku, odpoledne kytičku, po večeři spoustu pus a v postýlce orgasmus!

ČILICHILI 9


ČUMENDA

Specialitou studia VITAMÍN je originální plastický potisk vytvořený technikou sítotisku. Tašky a obaly na notebook vám ve Vitamínu klidně ušijí na míru.

Taškařice To, že za zajímavou módou musíte vyrazit do Londýna nebo do Paříže, sice pořád ještě trochu platí, ale tašek se to týkat přestává. Čeští designéři je totiž rádi navrhují. A nebojí se kupodivu ani progresivních tvarů, ani netradičních materiálů. Tak co, vybrali byste si? text Klára Hegerová foto Jan Kuděj, Miloč Nešic, archiv

Poděkování obchodu Pourpour na Vinohradské třídě v Praze za zapůjčení modelů.

10 ČILICHILI


ČUMENDA

Haute couture mezi českými taškami reprezentuje Leona Škanderová. Pracuje s precizně zpracovanou kůží a její autorské kolekce luxusních kožených kabel vyhledávají přední čeští oděvní návrháři.

Třeba studio BOA používá pro své nezaměnitelné tašky výrazně barevnou poplastovanou textilii s voděodolnými zipy. Jejich poslední kolekci Flame charakterizuje inovativní kovově lesklý materiál alucobond.

Designérské studio POPULAR je sice ze Slovenska, ale na českém Designbloku je jako doma. Chcete-li mít tašku od těchto nositelů Narodní ceny za design, zajděte do kteréhokoliv českého obchodu s módou mladých návrhářů. ČILICHILI 11


ČUMENDA

Pražská značka GLSH vyrábí tašky v malých sériích. Každý rok osloví jiného designéra pro vytvoření nové kolekce.

Hravé tašky Lindy Kaplanové, vyrobené z igelitek Tesco, by s přehledem obstály v momentálním sortimentu newyorského Moma Designstore. Jsem přesvědčená, že by je na požádání navrhla i z igelitek Lidl. Byla by tak šance, že se zalíbí většině českého národa.

Designérka Jana Rollová dává přednost materiálu zcela odlišnému. Celou svoji novou řadu tašek navrhla z parašutistického hedvábí.

Designérka Miriam Holeščáková navrhuje své tašky z textilního lamina, které se používá na automobilová sedadla. Zaměřuje se na cestovní zavazadla, školní aktovky a tašky na laptop. Svou práci signuje jednoduše značkou TASKA.

12 ČILICHILI

MOJEMOJE je značka Studia Najbrt, pod kterou mimo jiné vznikají úzce limitované série tašek. Ačkoliv je značka poměrně nová, při svižnější chůzi městem potkáte majitele jejich tašek v intervalu nejvýš jeden za hodinu.


SOUBOJ

Nejede ani jeden

Vlak X Autobus Když máte kliku, můžete se natáhnout Můžete vylákat průvodčího nebo průvodčí do kupé Můžete se trajdnout po vagonech Když spadne na koleje strom, máte utrum Můžete utrácet v jídelním voze Použití WC prospívá přírodnímu biotopu Když potká autobus, má přednost

1:0 1:0 1: 0 0:1 1:0 1:0 1:0

Natáhnete se, leda když zakopnete v uličce Řidič s vámi za jízdy laškovat nepůjde V autobuse se chodí leda s nemocnou prostatou Autobus klidně objede i celý polom Sváču si musíte přinést a kafe vycamráte Použití WC zhoršuje chemické zamoření planety Vlak jede, autobus zastaví šraňky

6: 1 Asi jsme nevyléčitelní romantici, ale vlak u nás vyhrál. A ani jsme na autobus nevytáhli, že smrdí.

.

ČILICHILI 13


KÁCÍME MODLY

Taková normální rodinka Na tom, že by se měla podporovat rodina, se shodnou politici s psychology, kněžími i učiteli. No jo, jenže jaká rodina? text Jiří Holubec foto Michael Kratochvíl

Zastánci tradičních hodnot, a vlastně my všichni považujeme tak nějak za nejpřirozenější model „romantická láska > tatínek a maminka > caparti > rodina“. Jenže zrovna tohle uspořádání věcí je v dějinách a ve světě dost výjimka. Nabízí se tedy otázka, jakou rodinu bychom měli vlastně podporovat. CO JE VLASTNĚ TRADIČNÍ? V historii rodina nabírala všech možných i nemožných podob. V pravěku (na rozdíl od toho, co se nám snaží namluvit Flinstounovi) žila tlupa pěkně pohromadě a nějaké párování se nikomu moc netrpě-

lo. Ve starověku i středověku pojem rodina splýval s pojmem „domácnost“. Tedy společenství lidí, kteří spolu žijí pod jednou střechou a společně hospodaří. Do rodiny se počítali nejen pokrevní příbuzní, ale i služebnictvo, otroci, později čeledíni, děvečky a tovaryši. Tahle představa se zachovala až do první půlky 19. století. U šlechty se rodina chápala jako systém širokého pokrevního příbuzenství, tedy v podstatě rod udržující jednotu moci a majetku. A pozor – to pořád mluvíme jen o našich končinách, kde křesťanská církev striktně prosazovala monogamní


KÁCÍME MODLY

svazky. Kdybychom to měli vzít statisticky, tak nejčastější uspořádání lidského soužití na světě by byl jeden muž a více žen žijících pohromadě. Romantická láska taky nikdy neměla s rodinou nic společného. V historii neexistovala kromě naší ani jedna společnost, ve které by manželství nebo instituce jemu podobná fungovala na jejím základě. Manželství a rodiny byly zakládány výhradně na popud rodičů a ze zcela zištných důvodů. Může se nám to zdát divné, ale například v Indii se až na úplně bezvýNámitka, že by děti mohly „odkoukat“ od svých rodičů homosexualitu, je už úplně scestná, a navíc vyvrácená desítkami výzkumů. znamné výjimky dodnes uzavírají sňatky prostřednictvím domluvy rodin. Vhodný kandidát se většinou vybírá z inzerátů uvádějících společenskou příslušnost, rodinné poměry, vzdělání a kariéru. Po pečlivé konzultaci s astrologem se famílie párkrát sejdou, proberou vše potřebné, a když všechno klape a jsou hodně liberální, tak dovolí budoucímu ženichovi a nevěstě, aby se před svatbou párkrát setkali. A víte co? Ono to funguje. Rozvodů je v Indii daleko míň než u nás. ZÁKLAD STÁTU Pojďme se teď vrátit k důvodům, které vedou k podpoře rodin i stát. Jsou docela prosté. Ti z nás, kteří žijí ve stálém svazku, mají tendence chodit pravidelně do práce, brát si hypotéky, utrácet a platit pravidelně daně. Prostě být dobrými občany, kteří si podporu státu zaslouží. A stát opravdu rodiny podporuje. Poskytuje jim půjčky, úlevy na daních, pomáhá jim splácet hypotéky a tak dále. Stále se ovšem jedním dechem hovoří o rodině, kde jsou partneři opačného pohlaví. Když se naši zákonodárci hádali o tom, zda se má homosexuálním párům povolit cosi jako rodinné soužití, hlavním argumentem odpůrců bylo, že podpora státu má směřovat k rodinám, které mohou vychovávat děti. A to přece dva tatínci nebo dvě maminky nemohou! Anebo... proč by vlastně nemohli?

TATÍNCI A MAMINKY Nejčastěji omílaný argument proti adopcím homosexuálních párů je, že nemůžou zajistit dítěti vzor otce a matky. Nezaujatému člověku to ale na první pohled nesedí. Co děti žijící v neúplných rodinách, kterých u nás každý rok přibývá kolem třiceti tisíc? Námitka, že by děti mohly „odkoukat“ od svých rodičů homosexualitu, je už úplně scestná, a navíc vyvrácená desítkami výzkumů. Ano, čtete dobře. Studie o výchově dětí v homosexuálních párech opravdu existují. Jsou k dispozici, jsou dlouhodobé a jsou všeobecně opomíjené. Už v roce 1986 uveřejnil britský psycholog R. Green závěry svého výzkumu, ve kterém sledoval psychický vývoj řady tři až jedenáctiletých dětí. První skupinu vychovávaly lesbické matky a druhou matky heterosexuální bez partnera. Světe div se, pan Green nenašel mezi oběma skupinami žádný podstatný rozdíl. A není sám. Dokonce i v takové baště „tradičních rodinných hodnot“, jako je USA, podpořila Americká pediatrická akademie v roce 2006 otevřeně práva partnerů stejného pohlaví na adopci dítěte. Skutečnost je taková, že homosexuální páry, které by rády vychovávaly dítě, bývají obecně starší, vzdělanější, lépe zabezpečené a celkem logicky i odhodlanější pro výchovu svých dětí více obětovat. IDEÁLY, TRADICE A MOŽNOSTI Ačkoliv nám toho z té zářné představy tradiční rodiny moc nezbylo, netvrdíme v žádném případě, že by na ní bylo něco špatného. Fungující rodina, kde se táta s mamkou mají rádi a zodpovědně vychovávají své ratolesti, je překrásná a svým způsobem ideální věc. To ale neznamená, že bychom měli zaměňovat pojem „ideální“ za pojem „tradiční“, nebo dokonce „jediná možná“. „Zdárná rodina je ten nejkrásnější dar Boží. Já bych ji přirovnala k naladěné lyře: každá struna jiný tón, a přece vspolku nejčistší souhlas,“ napsala Božena Němcová. „

Ale Lenka Ciznerová Tak tohle mne ze židle už zvedá. Nic proti homosexuálům. Zrovna nadšeně na ně tedy nezírám, když se muckají. Na druhou stranu nadšeně nezírám ani na cicmající se holku s klukem. Každý má něco. Já třeba dvě děti. Každé s jiným mužem. S tím jedním ale už 9 let žiju, a přijde mi tak docela normální, že jako vlastního bere i toho nevlastního. Takže je super, že moje děti mají rodiče oba. To samé bych přála všem dětem. A uznávám, že pokud to jde, je adopce báječná věc. Jen myslím, že tolerovat a přijmout homosexualitu jako něco normálního ještě neznamená, že máma a máma nebo táta a táta je normální. Nezlobte se na mě, tohle já svým dětem nikdy bulíkovat na nos nebudu. Možná jsem zapšklá a staromódní. Ani v přírodě ale není možné, aby život pokračoval ze stejného pohlaví. Neberu nikomu lásku ani chuť vychovávat a starat se o děti bez rodičů. Jsem jedině pro. Jen tomu neříkejme adopce dětí a nepovyšujme to do stavu máma a táta. Vždyť kolik rodin funguje i bez standardního modelu. Sourozenci se taky musí často starat sami o sebe a i bez mámy a táty je za rodinu považujeme. Tak proč nepovažovat za rodinu i pár, který se rozhodne, že vytvoří dítěti rodinné zázemí. Jen nenalhávejme sami sobě ani svým dětem, že je to přirozené a normální. To bychom se rovnou mohli vrátit k teorii, že děti nosí čáp. A já svým dětem říkám pravdu.

ČILICHILI 15


„Bed tea,“ budí mě půl hodiny před snídaní snědý sluha a s úklonou mi nese čaj až do peřin. Rozlepuju oči, usrkávám, přikusuju máslové sušenky a kochám se výhledem na zrající banány za oknem. Normálně bývám závislá na kafi, ale říct si o něj tady by byla opravdová drzost. text Eva Vlčková (Lidové noviny) foto Jiří Hejkrlík

16 ČILICHILI


REPORTÁŽ

Zelená je tráva, zelený je čaj

ČILICHILI 17


REPORTÁŽ

Na lopatě nesedí ježibaba, ale čaj

O

blast kolem indického města Darjeeling patří k nejznámějším producentům čaje na světě. Během dne tu vypiju čaje tolik, že kofeinový deficit doženu tak čtyřikrát. S českými prodejci fairtradového zboží jsme se sem přijeli podívat, jak se takový čaj vlastně vyrábí. Nestačíme zírat. NA SAMOTĚ U PLANTÁŽE „No a tady se čajové lístky BUCH BUCH BUCH BUCH...,“ vysvětluje nám manažer výrobny v Selimbongu, pán s optimistickým jménem Chandra. Během jeho výkladu běží stroje, takže situace připomíná slavnou Smoljakovu scénu z filmu Na samotě u lesa. Celý výklad si v dalších výrobnách naštěstí ještě zopakujeme, takže nakonec pochytíme všechno podstatné. Na uvítanou nám tu samozřejmě všude chystají čaj. Pravý Darjeeling. V továrně pana Chandry si připadám jako za časů průmyslové revoluce. Stoleté rolovací stro18 ČILICHILI

je značky Britannia i třídičky pokreslené svastikami mají své kouzlo. Ženy, které sbírají čaj na plantážích, si za osm hodin práce vydělají něco málo přes dolar. Lístky do továrny přinášejí dvakrát denně v nůších. Trhačky jsou všeho věku a je jich skoro pět set. Muž obsluhující váhu zná přesto každou z nich jménem. Zapisuje do sešitu, kolik která natrhala. Za půl směny jsou to zhruba tři až čtyři kila. Trhat se smí jen špička keříkové větvičky a asi dva vrchní lístky kolem. Na ruční práci si tu hodně potrpí, bez ní by prý čaj nedosahoval takové kvality Čaj se sbírá na plantážích, které se tady na úpatí Himálaje táhnou všude, kam oko dohlédne. Jeden keřík se otrhává každých 6–7 dní, sklizní je víc než 35 ročně. Ve výrobně se lístky proženou párou, dvakrát rolují, přičemž se uvolňuje šťáva

Takhle se třídí ručně


REPORTÁŽ

ŽENY, KTERÉ SBÍRAJÍ ČAJ, SI ZA OSM HODIN PRÁCE VYDĚLAJÍ NĚCO PŘES DOLAR Takhle se sbírá ručně

Joint Body Members

a aroma, a suší. Během toho se čaj seschne na čtvrtinu původní hmotnosti. V kilu j je asi 16 tisíc lístků. sušeného čaje Následuje třídění, tříd nejdřív na strojích, ale pak se vše všechno ještě ručně prosívá. Na ruční prác práci si tu hodně potrpí, bez ní by prý čaj nedosahoval nedos takové kvality. Do třídicí místnosti smíme jen ve speciálním plášti, s návleky návle na botách a na vlasech respirač rouškou. Tu vzápětí ocenía s respirační me, vzduch vz je prosycený jemňoučkým prachem. Bez roušky bych se ukašlala. D DEGUSTÁTOR V Vedoucí Chandra bere svou práci jako poslání. Zaníceně líčí, jak musí čaj kontrolovat a podle hmatu a vůně určovat, jak dlouho má každý proces u každé d dávky probíhat. Pozná to p podle mnoha okolností,

třeba podle počasí – teploty a vlhkosti vzduchu. Chandra pravidelně ochutnává, zda je všechno v pořádku. Každý den zkusí 50–60 šálků. Odměří přesně dva gramy čaje, zalije ho vroucí vodou a stopuje pět minut. Pak hodnotí vůni, barvu a nakonec s hlasitým srkáním i chuť nálevu. Kromě toho v plechovkách půl roku skladuje vzorky každodenní produkce pro případ, že by byl s dodávkou nějaký problém. Skuteční experti prý poznají, ze které plantáže lístky pocházejí. A nejen to: „I v rámci jedné zahrady se chuť liší, protože na každý svah dopadá sluneční světlo pod jiným úhlem, je tam trochu jiná půda...,“ vysvětluje vedoucí. Citlivost mých chuťových buněk končí u rozdílu mezi čajem s citronem nebo bez, takže mi nezbývá než mu věřit. SCHŮZE PO NEPÁLSKU Sluha, který mi donesl ranní čaj, patří k zaměstnancům šéfa jedné z plantáží ČILICHILI 19


REPORTÁŽ

Nůši nasbíráte tak za půl dne

Parveeze Husseina. Večer po všech návštěvách nám pan Hussein ve svém domě po kolonizátorech vypráví, jak za ním jeho dělníci chodí řešit své problémy, svěřují se mu a on jim pomáhá. „Nejlepší trhačka vždycky dostane šerpu jako Miss. Tím je motivuju. Jsem tu něco jako král,“ zasní se s nepřítomným úsměvem a my se po sobě trochu nevěřícně díváme. Nicméně sluhové jsou praví. Plantáže, na kterých jsme na návštěvě, patří do systému Fair Trade. Z každého kila prodaného čaje například putuje dolar do speciálního fondu, o kterém rozhoduje tzv. Joint Body – orgán tvořený zástupci dělníků a vedení plantáží. Z fondu se financují různé projekty – očkování proti žloutence, stavba vodovodu nebo nákup solárních panelů do vesnice, kam nevede elektřina. Z fairtradových peněz se platí taky uniformy a učebnice pro školáky. Na plantážích zrovna jedno zasedání Joint Body probíhá. Místní nás vítají jako vzácné hosty, kolem krku fasujeme barevné šály, na čelo nám mažou vařenou rýži obarvenou na červeno, což je místní obdoba chleba se solí. MEMBR, MEMBR, MEMBR „Please, come,“ zve nás jeden z dělníků do sálu, kde právě probíhá školení. Chceme se schovat někde vzadu, chvíli sledovat 20 ČILICHILI

přednášku a pak se nenápadně vytratit. Výklad je totiž v nepálštině. Dělník nás ale naviguje rovnou před tabuli. Musíme se představit. Vypotím pár vět o tom, že jsem novinářka, náš průvodce to překládá a pak vyzve posluchače, aby se představili taky. Všichni, jeden po druhém. „I am XY, Joint Body Member,“ slyšíme asi sedmdesátkrát. A pak už jen hodiny posloucháme drmolení nepálštiny, proléváme se čajem a místním nečekaně silným pivem. Zmizet nemožno. Nakonec, večer po školení, přichází ještě kulturní vložka – zpěv nepálské lidové písně. Což o to, song je to pěkný, jenže po něm prý máme umělecký zážitek oplatit. Uf. Díky pivu naštěstí mizí zábrany, takže vystřihneme Vínečko bílé. Joint Body Members si nás přitom natáčejí na mobily. Později zjišťujeme, že tu má mobil opravdu každý. Vidíme je i u trhaček na plantážích. Volání je tu neuvěřitelně levné a pokrytí stoprocentní – i v kopcích. Na zemi, kde žije půl miliardy lidí bez elektřiny, obdivuhodný výkon. ČAJPARADE V našem pokoji, odkud už sluha odnesl šálek, nechybí všudypřítomný zatuchlý odér. V celé oblasti kolem města Darjeeling je pořád mlhavo, v domech se netopí a všechno hned plesniví. Pro čaj je to ale podnebí ideální.

Před odjezdem absolvujeme ještě povinné foto s Joint Body Members. Doporučují nám, ať se podíváme do Kalkaty, kde se čaje balí a z horších jakostí se dělají směsi a čaje ochucené. Možná příště. Cesta vlakem do Dillí, odkud odlétáme, trvá čtyřicet hodin. V Dillí se ubytujeme v hotelu a od room-boye s díky odmítáme nabídku čaje. Potřebujeme teď pár dní pauzu. Ale v Praze si darovaný zelený z plantáží v Selimbongu dám zatraceně ráda. „

Jak to začalo V Darjeelingu, oblasti rozeseté po předhůří Himálaje, vypěstoval první rostliny z čínských semen lékař Arthur Campbell ve čtyřicátých letech 19. století. Ve vlhkém prostředí ve výšce nad 1500 m n. m. se keříkům překvapivě dobře dařilo a čaj připravený z jejich listů měl originální lahodnou chuť. Pro tu je místní čaj dodnes uznávanou značkou po celém světě.


,VY BT RO E

SI V

LA

STNĂ?

CP Ă? ZĂ DOPR AVN

U!

TentorkĂĄt pro pĹ™edplatitele mĂĄme praktickou u plĂĄcaÄ?ku, se kterou bezpeÄ?nÄ› pĹ™evedou pĹ™es cestu kupu dÄ›tĂ­, anebo si mĹŻĹžou jenom tak pro radost vyrobit vlastnĂ­ malou dopravnĂ­ zĂĄcpu (neĹž jim nÄ›jakĂ˝ Ĺ™idiÄ? tou plĂĄcaÄ?kou naplĂĄcĂĄ).

OBJEDNEJTE SI

âILICHILI

AĹ˝ DOMĹŽ!

MĂĄte rĂĄdi âILICHILI a jste zĂĄkaznĂ­ci Vodafonu? Tak si ho objednejte, a bude vĂĄm kaĹždĂ˝ mÄ›sĂ­c chodit pÄ›knÄ› schrĂĄnky. Pro pĹ™edplatitele mĂĄme navĂ­c aĹž do schrĂĄnky dĂĄrky, kterĂŠ se do Ä?asopisĹŻ v prospeciĂĄlnĂ­ dĂĄ nedostanou. dejnĂĄch ne

âILICHILI mĹŻĹžete objednat i jako dĂĄrek. StaÄ?Ă­ vyplnit dvÄ› adresy. MÄ›sĂ­Ä?nÄ› za obÄ› dohromady zaplatĂ­te KÄ? (vÄ?etnÄ› % DPH).

Je nĂĄm lĂ­to, ale teÄ? uĹž si nemĹŻĹžete ÄŒILICHILI objednat pomocĂ­ SMSky. ZĂĄjemcĹŻ bylo stĂĄle mĂŠnÄ›, takĹže DLO se nĂĄklady na jeden vĂ˝tisk vyĹĄplhaly neĂşnosnÄ› vysoko. Zasurfujte na www.cilichili.cz/zasilani Zasurfujt U HO D PĹ˜E DPL OBÉ a vyplĹˆte zasĂ­lacĂ­ adresu. Pak jen potvrdĂ­- Nezlobte se a zauvaĹžujte o dlouhodobĂŠm pĹ™edplatATN objednĂĄvku a hotovo. (KvĹŻli potvrzenĂ­ nĂŠm. A pokud nejste zĂĄkaznĂ­ci Vodafonu, zamyslete te objedn É se i nad tĂ­m, jestli k nĂĄm nechcete pĹ™ejĂ­t. :-) je potĹ™eba mĂ­t mobil nastavenĂ˝ pro Vodafone live! ZařídĂ­te to snadno WAP – Vod A jeĹĄtÄ› pro pořådek: distribuci pro Vodafone CZ zajiĹĄwww.vodafone.cz > SluĹžby a nastavenĂ­.) na www.voda ĹĽuje spoleÄ?nost Boomerang Publishing, s. r. o., PravidelnĂŠ zasĂ­lĂĄnĂ­ âILICHILI si mĹŻĹžete objednat i přímo Nad Kazankou ,  Praha -Troja. âILIC Kdybyste mÄ›li s doruÄ?enĂ­m Ä?asopisu jakĂ˝pĹ™es Vodafone live!. Odk Odkaz najdete uĹž na jeho titulnĂ­ âILICHILI koli problĂŠm, brnknÄ›te do Boomerangu stranÄ› nebo na zĂĄloĹžce m menu. na sĂ­ti! na Ä?Ă­slo   (pracovnĂ­ den Za zpracovĂĄnĂ­ objednĂĄvky, balnĂŠ a poĹĄtovnĂŠ zapla.cz .– . hod.). (Pozor, je to obyÄ?ejnĂĄ w w w .cilichilista tĂ­te kaĹždĂ˝ mÄ›sĂ­c ze svĂŠho kreditu nebo tarifu KÄ? ou sp a linka, ne bezplatnĂĄ.) Podrobnosti o tĂŠto CelĂĄ Ä?Ă­sla (vÄ?etnÄ› % DPH). Starat se o to nemusĂ­te, systĂŠm to sluĹžbÄ› najdete na www.cilichili.cz nebo dalĹĄĂ­ch vÄ›cĂ­ udÄ›lĂĄ automaticky. ke staĹženĂ­ www.vodafone.cz.


TÉMA

DOPRAVNÍ KOLAPS

V DOPRAVNÍCH ZÁCPÁCH TRÁVÍME VÍC A VÍC ČASU. FUNGUJÍ V NICH ÚPLNĚ JINÁ PRAVIDLA A ZÁKONY NEŽ V BEŽNÝCH SPOLEČNOSTECH. V ZÁCPĚ JSME VŠICHNI DOHROMADY, A PŘECE KAŽDÝ SÁM. PODÍVEJME SE NA TO BLÍŽ. Ž. text Jiří Holubec, Natálie Veselá ilustrace Helene Kazan foto Profimedia.cz, Michael Kratochvíl


TÉMA TÉMA

1 km JAK, PROČ A KDY SE TO UCPE A JAK Z TOHO VEN Každý, kdo někdy zkoušel v pátek odjet z města, může odpřísáhnout, že vznik dopravní zácpy je nevypočitatelný. Jediné, na co si můžete klidně vsadit, je, že se to stane, zrovna když ve vás bude už už klíčit naděje, že jste na to tentokrát vyzráli. JAK SE TO UCPE Matematici, psychologové a fyzikové to ale vidí trochu jinak. Vědci došli k názoru, že přechod od plynulého průjezdu k zácpě odpovídá fyzikálním procesům při mrznutí vody. Dobře je to vidět například z dálničního mostu. Za normálních okolností se nic moc neděje. Auta, stejně jako voda, si vesele tečou. Pokud začne klesat teplota – nebo v případě aut růst jejich počet –, začne se proud zahušťovat a při překročení určité kritické hranice se v něm začnou utvářet takzvaná kondenzační zrna. Ve vodě jsou to ledové krystalky, které se formují kolem drobných nečistot, v případě aut jsou to brzdící řidiči jedoucí Škodou 105 s platem vajíček na zadním okénku, jejíž řidič má obvykle na hlavě klobouk. No a právě to „přibrždění“ za panem Kloboukem je příčina vzniku dopravního kolapsu. Začne-li totiž v koloně brzdit jeden řidič, auto jedoucí za ním zabrzdí vždycky o něco víc. Společně tak vytvoří vlnu, která se pohybuje rychlostí kolem 20 km/h proti směru proudu vozidel. Jakmile vlna způsobí, že hustota vozidel dosáhne kritického stavu (odborníci ho 24 ČILICHILI

stanovují na zhruba 90 vozidel na kilometr), hladina stresu stoupne tak, že řidiči ztratí schopnost bezpečně se pohybovat v koloně, byť minimální rychlostí. Jediným způsobem, jak se s tím vyrovnat, je zastavit. PROČ SE TO UCPE Milan Krbálek, který se teorií dopravních toků dlouhodobě zabývá, jednou napsal: „Všechny důvody pro vznik dopravních nelinearit jsou ukryty uvnitř lidského mozku.“ Teoreticky vzato by totiž k zácpám, nebo alespoň k tak častým docházet nemuselo. Pokud by byli řidiči schopni udržovat plynulou jízdu při malých rozestupech mezi vozidly, vešlo by se jich na silnice víc. Důvod, proč to v praxi nejde, je v tom, že lidský mozek má určitá omezení. Krbálek jim říká „dopravní stres“, a dokonce je popsal rovnicí, která tvrdí, že „odpudivá síla působící mezi řidiči jednotlivých vozidel je nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti k nárazníku předcházejícího vozidla“. Přeloženo do normálního jazyka to znamená, že když se přiblížíme k maníkovi před námi o polovinu, tak naše obava z jeho nečeka-

Tahle umělecká plastika je na největším kruháku v Británii. Prý dost mate.

ných manévrů vzroste čtyřikrát, a tak dále. Čím je tedy vzdálenost vozidel menší, tím je mentální odpuzování silnější. A tím víc nás svrbí noha na brzdovém pedálu. KDY SE TO UCPE Zácpy tedy vznikají tam, kde něco přeruší plynulost jízdy – třeba v místě havárie, sjezdu do menšího počtu pruhů nebo v místě, kde přivaděče zhušťují provoz přijíždějícími vozidly. Zajímavé ale je, že zácpy můžou vznikat (a vznikají) i jinde. Japonští vědci, jejichž studie byla uveřejněna v časopise New Journal of Physics, nechali v rámci pokusu jezdit 22 vozidel po kruhové dráze rychlostí 30 km/h. Řidiči dostali jediný pokyn: aby se snažili udržovat konstantní rychlost a hlídali si odstup od vozidla před nimi. Zpočátku šel pokus hladce, ale po určité době se v jednom bodě kruh vozidel zahustil a vyslal proti směru otáčení vlnu, která nakonec


TÉMA

donutila vozidla zcela zastavit (video si můžete prohlédnout na YouTube pod heslem „shockwave traffic jams“). Takže si nakonec nepomůžeme. Dokud nesvěříme řízení svých plechových miláčků něčemu chytřejšímu, než jsou naše smysly, budeme čas od času v zácpách stát nadále. Jak dlouho to bude trvat? HUDBA BUDOUCNOSTI ANEB JAK ROZPUSTIT ZÁCPU Automobily řízené umělou inteligencí byly vždycky oblíbeným námětem sci-fi románů. Přitom na té myšlence není nic tak nereálného – detektory vzdálenosti od okolních překážek se v našich plecháčcích usídlily už dávno. Donedávna nám pípáním pomáhaly parkovat a automobilka Volvo nedávno představila model, který díky nim dokáže i zastavit a zabránit hrozící srážce. Proč je tedy rovnou nepropojit s volantem a pedály? V době, kdy dálkově ovládáme roboty na Měsíci, to není nic nepředstavitelného. A pokud bychom dokázali zajistit dostatečně rychlý přenos informací z centra sledujícího celkovou dopravní situaci, mohli bychom na elektronickém mozku ponechat i rozhodování, kterou trasou se pustit, abychom se vyhnuli otravnému stání v kolonách. Vědeckých týmů zabývajících se řešením dopravních zácp je na světě spousta a jejich metody jsou občas dost zvláštní. Například výzkumníci z Drážďanského technologického institutu se pustili do pozorování chování mravenců. Při sledování si všimli, že šestinozí koumáci dopravují

Moderní přesýpací hodiny

ODPUDIVÁ SÍLA PŮSOBÍCÍ MEZI ŘIDIČI JEDNOTLIVÝCH VOZIDEL JE NEPŘÍMO ÚMĚRNÁ ČTVERCI VZDÁLENOSTI K NÁRAZNÍKU PŘEDCHÁZEJÍCÍHO VOZIDLA.

zásoby do mraveniště přesně vyznačenými trasami. Jednu z nich používají jako hlavní, ovšem jen do okamžiku, kdy se na ní provoz zahustí na úroveň, která ohrožuje rychlost dopravy. V tom okamžiku každý mravenec přicházející po přecpané cestě nasměruje protijdoucího kolegu na trasu novou. Na mravenčím principu začal fungovat například systém CarTel, který vyvíjí profesor Massachusettského technologického institutu Hari Balakrishnan. Pan profesor vybavil flotilu automobilů senzory, které neustále shromažďují informace o dopravní situaci ve svém okolí a posílají je do centrálního počítače. Ten data vyhodnocuje a vypracovává na jejich základě optimální trasu ke zvolenému cíli. Žádné

přehnané zahuštění se tedy nekoná. Jiný projekt experimentuje s infračervenými vysílači v automobilech, které spolu přímo komunikují. Ty by nejen přenášely řetězem automobilů informace o tom, co se děje vpředu a vzadu, ale také by mohly hlídat odstupy mezi jednotlivými vozidly a zefektivnit tak využití kapacity silnice. Všechny podobné projekty fungují s udělátky, která je třeba do aut dodatečně montovat. Co když ale úplně stejně může posloužit mobil? Už dnes jsou v provozu systémy využívající propojení telefonu se satelitní navigací, které navíc přijímají informace o aktuální dopravní situaci a přepočítávají podle nich trasu. No nezní to krásně? ČILICHILI 25


Někdy vás zácpa a prostě vytočí!

CO S NÁMI ZÁCPY DĚLAJÍ Za nesnesitelného horka uvízly v dopravní zácpě uprostřed Los Angeles desítky řidičů. Nervozita a napětí houstne, až jednomu z nich povolí nervy. William Foster vystoupí z vozu a se slovy „Jdu domů!“ se vydá na cestu, z níž není návratu. Zůstávají za ním trosky a později i mrtví.

26 ČILICHILI


TÉMA

T

o je samozřejmě jen popis děje filmu Volný pád. Kdo ale zažil nekonečné čekání na okamžik, kdy už se ta zatracená fronta konečně pohne, přesně chápe, proč Michael Douglas dělá to, co byste často nejradši udělali sami. Podobný příběh zažila třeba paní Marylin Jenkinsová. Když vyjížděla na vánoční

nákupy, nechtíc prý zavadila loktem o knoflík ovládání autorádia, ulomila ho a zablokovala si tak příjem na stanici vysílající nepřetržitě vánoční koledy. Když o svém zážitku později hovořila, říkala, že zpočátku jí to nepřipadalo jako nic hrozného. Dokonce si společně s rádiem zpívala, dokud se nezasekla v dopravní zácpě. Po dvou hodinách popojíždění, termosce kávy, rostoucího nutkání na toař letu a neustáléh neustálého vyřvávání koled v mozku paní Jenkinsové zaznělo „cvak“. Ostatní řidiči později zděšeně hovořili o ženě se šíleným pohledem v očích, která zdánlivě klidně vystoupila ze svého auta, z kufru vyndala dřevoru-

b beckou sekeru a za zvuku v vánočních koled vůz začala s systematicky demolovat. B BEZMOC WORKOHOLIKA Lé Lékaři zařazují dopravní zá zácpy do kategorie vysoce str stresujících faktorů, a to psy psychicky i fyzicky. Jak tvrdí dop dopravní psycholožka Vlasta Reh Rehnová z Centra dopravního výzk výzkumu, nebezpečí vzniku nad nadměrného stresu v zácpách hroz především „dynamichrozí kým“ typům lidí a workoholikům, kteří se musí vyrovnávat jin nepoznaným pocis jinde tem naprosté bezmoci. Nezáleží na tom, jak silné mají auto, kolik pe mají peněz nebo jak vlivní jej známí. Frontu si jsou jejich od musí odstát manažer v mercedesu stejně jako vesnický o strýc v opráskaném embéčku. prvn to většinou u nese Ten první h o dost hůře. Nejčas se pak bezmoc Nejčastěji vé pozice projevuje hájením své ažujícímu v koloně. Střízlivě uvažujícímu m být jasné, né, že počlověku musí je sunutí o jedno místo dopředu e absolutnebo dozadu nehraje oupajícím ně žádnou roli. Se stoupajícím stresem a duševním napětím eří řidiči se ale stává, že někteří situaci nezvládnou. „Začnou eně, se chovat nepřiměřeně, nebezpečně. Udělajíí utí, nesprávné rozhodnutí,

projevuje se agrese, netolerance, třeba vůči někomu, kdo potřebuje odbočit nebo se zařadit do kolony. Chtějí prostě uhájit svou pozici,“ popisuje situaci Vlasta Rehnová. Z dlouhodobé praxe v dopravním výzkumu vypozorovala, že se na silnicích pohybuje kolem 5–7 % řidičů, kteří jsou v podobných situacích potenciálně nebezpeční. LÁSKA ZÁCPU NEUNESE Nucené stání v kolonách s sebou nese nebezpečí, kterému se říká nestrávený stres. V běžných stresových situacích totiž můžeme přinejmenším sami pro sebe odhalit jejich viníka, vylít si na něm vztek a ulevit si tím. Dopravní zácpa je ale anonymní prostředí, které se p táhne daleko před nás, a nemůžeme tím pádem říct, kdo za její vznik může. Jsme-li takovému stresu vystaveni často, může se

nepříznivě podepsat na našem zdraví. Projeví se mimo jiné v dýchacích a srdečních potížích, v poškozené látkové výměně, ve snížené imunitě. Nevyřešené konflikty se také mohou odrazit v bolestech hlavy a přivodit poruchy trávení. Kromě toho všeho s sebou časté stání v kolonách nese i rizika tělesná. Americký psycholog Greg Cynaumon tvrdí, že nervozita a stresové situace z ucpané dopravy způsobují nadměrnou produkci hormonu kortizolu. Ten může přivodit poruchy tvorby testosteronu a snížit tím chuť na sex. Časté vdechování výfukových plynů zase může podle studie Akademie věd vést ke snížené plodnosti. y dost, A abyy toho nebylo samotná existence dopravzn ních zácp může znamenat, že se lidé mohou stát takzvaně nepř „geograficky nepřitažlivými“. (geogr Termín GU (geographically A undesirable) se v Americe půpr potenciálvodně používal pro j ní partnery žijící v jiném státě. nepřitažliv smrskla Dnes se nepřitažlivost men vzdálena podstatně menší no známost nost. Stačí, aby nová bydlela na druhém konci města, a představa dojíždění přecpaný ulicemi na rande přecpanými potenciální vztah utne hned poč v počátku. Takže z na zácpy opravp du pozor.

ČILICHILI 27


TÉMA

CO DĚLAT V ZÁCPĚ TELEFONOVAT Konečně máte čas vyřídit telefonáty s lidmi, kterým normálně nevoláte. Namátkou – tchyně, užvaněná bývalá spolužačka, která váss neustále láme do pořádání třídního srazu, obtížná paní z finančního úřadu a další. Výhodou je, že máte možnost kdykoliv telefonát ukončit zvoláním: „Jé, já musím končit, vono už se to hnulo.“ NAPSAT SI MAILY DO ZÁSOBY I psaní těch nejnudnějších e-mailů je o něco zábavnější č než čučet do zadní ního okénka a auta před vámi a šťourat se při to tom v nose. O Ovšem pozor – až dorazíte d kanceláře, k do raději si je ještě před odesláním přečtěte. Prostředí zácpy

28 ČILICHILI

Jestli jste se ocitli v zácpě a při představě promrhaných dvaceti minut tlučete hlavou o volant, nepodléhejte panice V zácpě se dá dělat spousta věcí. věcí Například: panice.

v sobě skrývá bezpo příležitostí, jak počet vyh vyhnat hladinu adrenalinu sm směrem vzhůru, a vaše e-maily by díky tomu mohly být poněkud peprnější, než se sluší. Pište, jenom pokud jste v úplně stojící zácpě! V té pomalu popojíždějící byste klidně mohli někoho nabořit.

méně při otravném stání v zaseklé koloně není důvod, proč nevyužít těch několika minut k osvěžení svého zevnějšku. Dámy se mohou nerušeně nalíčit, zatímco pánové si mohou vytrhat chlupy z nosu a od plic si při tom zařvat.

VYLEPŠIT SVŮJ VZHLED

Za volantem sice moc místa není, ale naše tělo v sobě skrývá celkem 640 svalů a ne všechny vyžadují pro své protažení vzpor ležmo za rukama. Například svaly předloktí můžete posilovat křečovitým svíráním volantu. Při vytváření zuřivých grimas zase procvičíte svaly mimické A nervózním svíráním ké. hý při představě hýždí zm zmeškaného pohovoru si vytvoříte neodolatelně sex pozadí. sexy

To, že sklopná stínítka na druhé straně ukrývají zrcátko, je všeobecně známá věc. Nechceme podporovat zvyk jistých madam, které se do něj dívají i během jízdy, přičemž si jednou rukou malují oční lině ky, druhou řídí a ještě do toho stihnou telefonovat. Nic-

ZACVIČIT SI

ZAJISTIT SI ALIBI DO BUDOUCNA Každá pořádná dopravní zácpa má svou nezaměnitelnou zvukovou kulisu. Túrování motorů, zoufalé houkání klaksonů, sem tam ují zuřivý výkřik kolabujícího cholerika – to všechno se slévá do nezaměnitelné kakofonie snadno rozpoznatelné pro kohokoliv, kdo ji astní uši. uši jednou slyšel na vlastní Jak praví staré přísloví, vše zlé může být pro něco dobré. Vysuňte z okénka mobilní telefon a nahrajte si pár minut záznamu. Až budete příště ležet doma s kocovinou, můžete ho použít jako důvěryhodný audiopodklad pod telefonát do práce, ve kterém budete vysvětlovat, proč přijedete „o něco později“.


TÉMA

KAŽDÝ, KDO PROŽIL A PŘEŽIL DHÁCKÝ DOPRAVNÍ KOTEL, JE TOTIŽ O KRŮČEK VÝŠE NA CESTĚ K SOBĚ Zácpa? Čas jen pro vás, dar nebes.

PŘEBORNICE... Slečna Neeman A. Sobhanová žije v hlavním městě Bangladéše Dháce, a díky tomu se s několikahodinovou, absolutně nekontrolovatelnou dopravní zácpou setkává od dětství denně. Protože pochází z duchovně založeného konce světa, naučila se vnímat zácpu jako příležitost ke spirituálnímu růstu a osobnostnímu rozvoji. Naštěstí pochází z lepší rodiny, a tak nemusí auto, které se proplétá ulicemi ucpanými rikšami, povozy, autobusy, chodci, žebráky, dětmi, moto i nemoto cyklisty, hovězím i jiným dobytkem, psy a v neposled-

SAMÉMU.

ní řadě také ostatními auty, řídit sama. Tudíž má spoustu času k využití. Podle Neeman Sobhanové je dopravní zácpa v Dháce to nejlepší, co se vám může přihodit, pokud aspirujete na jakýkoliv duchovní růst. Každý, kdo prožil a přežil dhácký dopravní kotel, je totiž o krůček výše na cestě k sobě samému. Samozřejmě byly časy, kdy i Neeman balancovala mezi nutkáním uškrtit řidiče a snahou zbavit se frustrací bušením do okýnek všech ostatních vozidel (pokud nějaká měla). Jenže pak jednoho dne dospěla k zácpové nirváně. „Uvědomila jsem si, že když to nestihnu, tak to nestihnu

Čekání na párty

a není nic, co bych s tím mohla dělat,“ vysvětluje. „A jestli tady mám tvrdnout, tak je to čas navíc jenom pro mě, dar nebes, kdy můžu udělat všechny ty drobnosti, které už tak dlouho odkládám.“ Kromě meditací, jógy a jiných duchovních cvičení se v dopravních zácpách Neeman oddává i daleko prozaičtějším činnostem, do jejichž výčtu mimo jiné patří i: - přišívání knoflíků, zašívání děr a další úpravy oděvů - čtení knih a časopisů, poslouchání hudby - vyřizování telefonátů - vytváření seznamu hostů a jídelního lístku na večírky - vytváření seznamu úkolů - psaní dopisů a pohledů

- lepení fotografií do alb (Neeman v zácpách zorganizovala rodinná fota zpět do roku 1982) - třídění cédéček - úklid kosmetické taštičky - třídění šperků - vytrhávání obočí - odlakování a lakování nehtů - čištění zubů (včetně dentální nitě a mezizubních kartáčků) - leštění kávových lžiček - úklid šuplíků (vytáhnete a vezmete si ho s sebou) - poslouchání cédéček pro výuku jazyků, poslouchání knih na CD u - hraní Scrabblu - cvičení na harmonium - spaní

ČILICHILI 29


TÉMA Ĺ Ă? DU VZ Ă?O Ĺ  IST ÄŒ E@ (' DF G pj J F h g J cj ^f oj )' N ` Q Ä›o i _ i Gj Q

JAK PORAZIT KOLAPS V rĹŻznĂ˝ch mÄ›stech majĂ­ rĹŻznĂŠ recepty na to, jak s dopravnĂ­m kolapsem zatoÄ?it pomocĂ­ mĂ˝ta nebo zĂĄkazĹŻ vjezdu. Mrkneme se na nÄ› a ukĂĄĹžeme si, jestli fungujĂ­.

N@ UQ DG

>C MT

SINGAPUR

<

JN O

G

Ĺ vĂŠdskĂĄ metropole dovedla podobnĂ˝ systĂŠm jeĹĄtÄ&#x203A; dĂĄl. Na rozdĂ­l od LondĂ˝na se zdejĹĄĂ­ radnĂ­ rozhodli ĂşÄ?tovat poplatky podle doby, kdy auto do zĂłny vjede. Na 23 mĂ­stech metropole se objevily kamerovĂŠ systĂŠmy a laserovĂĄ Ä?idla, kterĂĄ dokĂĄĹžou rozliĹĄit poznĂĄvacĂ­ znaÄ?ku auta a z ĂşÄ?tu majitele odeÄ?Ă­st patĹ&#x2122;iÄ?nou Ä?ĂĄstku. NapĹ&#x2122;Ă­klad v dobÄ&#x203A; dopravnĂ­ ĹĄpiÄ?ky mezi Ä?tvrtou a pĹŻl ĹĄestou ĹĄe odpoledne stojĂ­ vjezd do mÄ&#x203A;sta kol kolem (v pĹ&#x2122;epoÄ?tu) pa padesĂĄti korun, po pĹŻl ĹĄestĂŠ uĹž mĹŻĹžete jet zadarmo. Koord KoordinĂĄtoĹ&#x2122;i projektu Ĺ&#x2122; d klĂĄd li Ĺže pokud se pĹ&#x2122;edpoklĂĄdali, podaĹ&#x2122;Ă­ odsunout z dopravy ve ĹĄpiÄ?ce 10 % vozidel, zmizĂ­Ă­ z mÄ&#x203A;sta zĂĄcpy. VĂ˝sledky pĹ&#x2122;edÄ?ily jejich oÄ?ekĂĄvĂĄnĂ­ vĂ­c neĹž dvojnĂĄsobnÄ&#x203A; a doba jĂ­zdy domĹŻ z prĂĄce se zkrĂĄtila v prĹŻmÄ&#x203A;ru o tĹ&#x2122;etinu. UkĂĄzalo se, Ĺže Ĺ&#x2122;idiÄ?ĹŻm stojĂ­ za to uĹĄetĹ&#x2122;it padesĂĄtikorunu a poÄ?kat si, dokud nebudou moct jet domĹŻ zadarmo.

DF

AnglickĂĄ metropole byla jednĂ­m z prvnĂ­ch evropskĂ˝ch mÄ&#x203A;st, kterĂŠ se rozhodlo zpoplatnit vjezd do centra. S vybĂ­rĂĄnĂ­m mĂ˝tnĂŠho zaÄ?ali radnĂ­ v roce 2003, a to pĹ&#x2122;es hlasitĂŠ protesty, kterĂŠ starostovi Livingstoneovi neslibovaly do pĹ&#x2122;Ă­ĹĄtĂ­ch voleb nic dobrĂŠho. ZavedenĂ­ mĂ˝tnĂŠho nakonec zpĹŻsobilo malĂ˝ zĂĄzrak. KromÄ&#x203A; rapidnĂ­ho poklesu poÄ?tu aut a smradu ve mÄ&#x203A;stÄ&#x203A; se londĂ˝nskĂĄ pokladna zaÄ?ala plnit penÄ&#x203A;zi, kterĂŠ byly obratem investovĂĄny do zlepĹĄovĂĄnĂ­ hromadnĂŠ dopravy, stezek pro cyklisty a vĂ˝sadby zeleo nÄ&#x203A;. Za nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ ĂşspÄ&#x203A;ch celĂŠho projektu jeho tvĹŻrci povaĹžujĂ­ to, i Ĺže se doprava nepĹ&#x2122;elila do ulic sousedĂ­cĂ­ch s placenou zĂłnou. UkĂĄzalo se, Ĺže lidĂŠ skuteÄ?nÄ&#x203A; cestovali autem jenom kvĹŻli svĂŠmu pohodlĂ­, kterĂŠ ovĹĄem rĂĄdi obÄ&#x203A;tovali, kdyĹž kvĹŻli nÄ&#x203A;mu museli sĂĄhnout do kapsy. Ken Livingstone byl oslavovĂĄn jako zachrĂĄnce LondĂ˝na, systĂŠm se tÄ&#x203A;ĹĄĂ­ spokojenosti naprostĂŠ vÄ&#x203A;tĹĄiny obyvatel a v centru se dĂĄ znovu volnÄ&#x203A; pohybovat.

JG J F

STOCKHOLM

30 Ä&#x152;ILICHILI

Am\ i^ E\k d` ji nf j Ä&#x152;` ( nf j 

MĂ?TO

LONDĂ?N

*,

QIäUå>KT#q fh$ ?JKM< Gä E?@ I@

A

(.

Q

Gj

i_

i K Ä&#x203A;o MĹŽ S vybĂ­rĂĄnĂ­m * E@ . U ?P mĂ˝tnĂŠho zaÄ?ali H Q NQd Ä&#x161;N zdejĹĄĂ­ radnĂ­ uĹž v roce iNb O@ d\ikb H p\km 1975. NejdĹ&#x2122;Ă­ve se jednapmo p*j ,* , lo o ďŹ xnĂ­ poplatek tĹ&#x2122;Ă­ dolarĹŻ za vjezd do centra bÄ&#x203A;hem dopravnĂ­ ĹĄpiÄ?ky, postupem doby se zpoplatnÄ&#x203A;nĂĄ zĂłna FAKTA rozĹĄĂ­Ĺ&#x2122;ila a rozdÄ&#x203A;lila do dvou okruhĹŻ. SystĂŠm se takĂŠ stal Za poslednĂ­ch 25 let se daleko ďŹ&#x201A;exibilnÄ&#x203A;jĹĄĂ­m. Poplatky hustota automobilovĂŠho se liĹĄĂ­ podle dennĂ­ doby a jsou upra provozu v EU zdvojnĂĄupravovĂĄny zhruba ka sobila. kaĹždĂŠ tĹ&#x2122;i mÄ&#x203A;sĂ­ce. V nÄ&#x203A;kterĂ˝ch obla Na stokilometrovĂŠm lastech, kde zĂĄcpy Ăş Ăşseku Ä?Ă­nskĂŠ dĂĄlnice Ä?Ă­slo ĂşplnÄ&#x203A; vymizely, se dokonce mĂ˝tnĂŠ 307 uvĂĄzli vloni v lĂŠtÄ&#x203A; Ĺ&#x2122;idiÄ?i pĹ&#x2122;e v kolonÄ&#x203A; na celĂ˝ch deset pĹ&#x2122;estalo vybĂ­rat. dnĂ­. ZĂĄcpu se podaĹ&#x2122;ilo Co se ve mÄ&#x203A;stech po zauvolnit aĹž po pÄ&#x203A;tidennĂ­ vedenĂ­ mĂ˝tnĂŠho stalo, najdete v naĹĄem grafu.

),


TĂ&#x2030;MA

@>C Ä&#x161;NO @H OQ <P @O JÄ&#x152; OK ä D NI GJ @? JQ K N@ F , GD + FJ pj J pm )) \k pj ib h Nd g Q cj ^f oj *' N Q` Ä&#x203A;o i i_ ,0 Gj Q fj ( mn ]p ,/ h d` g ^` ) Do . , Gp j gnf ,+ b\ j op ^f jm . ` + Ä&#x203A;h I fj 0 `n (+ Ä&#x152; j nf pi

I@EQä> <PO I<O DNä> J= TQ< O@ GQ @Q MJ KÄ&#x161;  K

KM I@ ĹŽH EH }I Ä&#x161;M Ä&#x161; Mp h

Jedno auto na sudý a druhÊ na lichý týden

B

Lyonem a PaĹ&#x2122;íŞí, kterou beznadÄ&#x203A;jnÄ&#x203A; ucpaly tisĂ­ce automobilistĹŻ vracejĂ­cĂ­ se ze zimnĂ­ch prĂĄzdnin. Ĺ&#x2DC;ada aut tehdy mÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;ila 176 kilometrĹŻ. policejnĂ­ operaci, bÄ&#x203A;hem nĂ­Ĺž se pravidelnÄ&#x203A; stĹ&#x2122;Ă­daly tropickĂŠ lijĂĄky a spalujĂ­cĂ­ vedra. V Praze se mezi 6â&#x20AC;&#x201C;22 hodinou pohybuje jen po centru 578 000 vozidel. NejdelĹĄĂ­ kolonu v EvropÄ&#x203A; zaznamenali 16. Ăşnora 1980 na dĂĄlnici mezi

Ä&#x152;esko zaĹžilo nejhorĹĄĂ­ dopravnĂ­ kolaps 20. bĹ&#x2122;ezna 2008. KvĹŻli ĹĄpatnĂŠmu poÄ?asĂ­ havarovalo na dĂĄlnici D1 v obou smÄ&#x203A;rech 116 aut. V nĂĄvaznĂ˝ch kolonĂĄch uvĂĄzlo na dlouhĂŠ hodiny skoro 20 tisĂ­c lidĂ­ vÄ?etnÄ&#x203A; autobusu vÄ&#x203A;zeĹ&#x2C6;skĂŠ sluĹžby pĹ&#x2122;evĂĄĹžejĂ­cĂ­ho dvacet vÄ&#x203A;zĹ&#x2C6;ĹŻ z Brna.

ZĂ KAZY

Ĺ&#x2DC;Ă­mskĂ˝ policista mezi skĂştry

MEXICO CITY

Ĺ&#x2DC;Ă?M

ZatĂ­mco se raďŹ novanĂŠ manipulace s lidskĂ˝mi zvyky pomocĂ­ poplatkĹŻ ukazujĂ­ jako ĂşÄ?innĂŠ, systĂŠmy zaloĹženĂŠ na zĂĄkazech na tom tak dobĹ&#x2122;e nejsou. V roce 1989 vyhlĂĄsila radnice v Mexico City program Hoy No Circula, kterĂ˝ zakazoval Ĺ&#x2122;idiÄ?ĹŻm vjet jeden den v tĂ˝dnu do mÄ&#x203A;sta. To, na kterĂ˝ den pĹ&#x2122;ipadla na Ĺ&#x2122;idiÄ?e Ä?ervenĂĄ, bylo urÄ?eno podle poslednĂ­ho Ä?Ă­sla na poznĂĄvacĂ­ znaÄ?ce auta. Po roce se v hodnocenĂ­ experimentu ukĂĄzalo, Ĺže poÄ?et vozidel ve mÄ&#x203A;stÄ&#x203A; neklesl, ale naopak vzrostl, stejnÄ&#x203A; tak jako mnoĹžstvĂ­ zplodin v ovzduĹĄĂ­. Pro Ĺ&#x2122;idiÄ?e bylo vĂ˝hodnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ poĹ&#x2122;Ă­dit si jednu lacinou Ä?adĂ­cĂ­ rachotinu navĂ­c a moci ji pouŞívat v den, kdy jejich druhĂŠ auto mÄ&#x203A;lo zrovna stopku.

Vedle mĂ˝tnĂŠho v Ĺ&#x2DC;Ă­mÄ&#x203A; vyzkouĹĄeli takĂŠ Ä?tvrteÄ?nĂ­ zĂĄkaz vjezdu aut s poznĂĄvacĂ­ znaÄ?kou konÄ?Ă­cĂ­ na sudou Ä?Ă­slici (pĹ&#x2122;Ă­ĹĄtĂ­ tĂ˝den si to vystĹ&#x2122;Ă­dali s lichou). VĂ˝jimku dostala pouze vozidla splĹ&#x2C6;ujĂ­cĂ­ nejpĹ&#x2122;Ă­snÄ&#x203A;jĹĄĂ­ emisnĂ­ normy Euro4, hybridnĂ­ a elektrickĂŠ vozy a vozy jezdĂ­cĂ­ na biopalivo. VĂ˝sledky nejsou dosud pĹ&#x2122;esnÄ&#x203A; ovÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;eny, ale spoleÄ?nÄ&#x203A; s prosazenĂ­m zĂĄkazu doĹĄlo k pozorovatelnĂŠmu nĂĄrĹŻstu poÄ?tu skĂştrĹŻ a motorek, na kterĂŠ se zĂĄkaz nevztahuje.

Ä&#x152;ILICHILI 31


TÉMA TÉMA TÉMA

ZÁCPA STORIES V zácpách strávíme část svých životů. A zažijeme v nich spoustu zajímavých okamžiků. DĚCKA Dětí se během dopravních zácp narodilo nepočítaně. Některé příběhy skončily hůře, některé lépe, ale asi největší štěstí měla Nazila Mohamedová ze severovýchodní Malajsie. Ta uvázla se svým manželem v dopravním kolapsu a její dceruška se neodbytně drala na svět. Zoufalý budoucí tatínek vyběhl z auta a první, co uviděl, byl mikrobus plný zdravotních sestřiček, stojící o dvě auta o nemocnice dorazila za ním. Do Nazila už s čerstvě narozenou holčičkou v náručí. DALŠÍ DĚCKA ĚCKA O něco menší enší a Jennifer štěstí měla Davisová z Massachusetts, která

32 ČILICHILI

při cestě do porodnice neměla jinou možnost než se snažit objet zácpu odstavným pruhem. Její jízdu přerušil dopravní policista, který nebyl na výmluvy typu „za půl hodiny budu rodit“ vůbec zvědavý. Mamince bojující s porodními bolestmi pěkně v klidu vypsal pokutový blok a na její protesty bohorovně odpověděl, že jestli je opravdu těhotná, tak ať to dokáže. Celá příhoda naštěstí dobře dopadla, chlapeček se narodil v pořádku a Jennifer byla pokuta p s omluvou odpuštěna. ABSTINENČNÍ ZÁCPA ABSTINEN Dopravní kolaps n londýnském na o obchvatu se loni v kv květnu postaral o celoživotní celož zážitek lovců celebrit. c Po asi půl hodině p hod totálního záseku sse z jednoho auta vynořila Amy A Winehouse ve stavu u nikotinové-

ho absťáku a jala se klepat na okénka kolemstojících vozidel ve snaze vysomrovat od někoho cigáro. Asi na tom už byla hodně špatně, protože když si konečně zapálila, opřela se klidně o svodidla a dav vytřeštěných fanoušků s fotoaparáty, který se kolem ní vytvořil, s klidem přehlížela. VÝHODNÁ ZÁCPA Dopravní policisté ze své praxe vědí, že zácpy mohou vzniknout i z těch nejnepravděpodobnějších příčin. Například v okolí samoobslužné benzinové pumpy ve Willmingtonu se doprava nikdy nezasekla, a pak to tu jednoho dne zničehonic začalo vypadat jako u hlavního nádraží v Dillí. Zaměstnanci benzinky nechápavě sledovali neuvěřitelný zájem o jejich pody, kdyy se k nim nik až do té doby, probojoval policista po olicista c sta na a motooto cyklu a zeptal se s jich, jestli vědí, kolik si účtují za z galon benzinu. Ukázalo se, že e elektronické za-


TÉMA FAKTA FAKTA

řízení zajišťující platby pomocí kreditních karet se porouchalo a zákazníkům místo 3,35 dolarů účtuje pouze 35 centů. Jakmile byla cena opravena, zácpa během několika minut jakoby nic zmizela.

skončilo svatbou, nikdo neví. Nicméně jisté je, že sejde-li se v jedné zácpě partička „stejné krevní skupiny“, nechají svá vozidla klidně stát u krajnice a prostě odejdou někam na kafe. Maňana, chtělo by se říct.

MAŇÁNA...

ZLOČINECKÁ ZÁCPA

Temperamentní Jihoameričané z hlavního brazilského zácpového města Sao Paula prožívají zácpu jako sociální záležitost. Ve městě, kde se ve špičkách běžně tvoří kilometry dlouhé kolony, se vyplatí být na zácpu připraven, a tak si s sebou řidiči vozí holicí strojek a něco na čtení. A pokud se neholí nebo nečtou, nevázaně konverzují s kolegy ve vedlejších pruzích, domlouvají si rande s dívkou v autě za sebou atd. Mezi místními taxikáři koluje legendární p historka o muži,, kterýý nenápadně vhodil vhod dil svůj mobil staženým okýnkem m do auta dívky stojící vedle něj, ně ěj, a pak na něj z kolegova mobilu mobilu zavolal, aby si s ní d omluvil rande. Jestli to domluvil

Až do doby, kdy se čtveřice bankovních lupičů vydala na útěk ulicemi Bělehradu, vypadala jejich akce jako z učebnice. Tři černě oblečení maníci bleskurychle vybílili pokladny za přepážkami, zatímco čtvrtý čekal s běžícím motorem černého Fordu Escort před bankou. Než na místo dorazila policie, byli na cestě pryč a jejich akce by asi skončila úspěchem... kdyby o pár ulic dál nevjeli přímo doprostřed řádně zahuštěné py Identifikovat černýý ford zácpy. bez poznávacích značek byla pro policisty otázka několika okamžiků a pak už nezbývalo

Každý Němec stráví v průměru 60 hodin ročně v dopravních zácpách. Když si to znásobíte počtem obyvatel, vyjde vám astronomické číslo 4,7 miliardy hodin, neboli 529 000 let. Americkou ekonomiku zase stojí dopravní zácpy 4,2 miliardy zameškaných pracovních hodin a téměř 11 miliard litrů zbytečně spálených pohonných hmot ročně. V přepočtu na peníze to dělá slušných 78 miliard dolarů.

nic jiného než nešťastníky vytáhnout z auta, ve kterém se v záchvatu hrdinství zamkli. MATURITNÍ ZÁCPA Autobus přivážející studenty soukromé vysoké školy v indické Agře na závěrečné zkoušky uvázl v zácpě nedaleko města Khandauli a vypadalo to, že nešťastní žáci svou životní zkoušku propásnou. Ředitel školy Gajendra Singh se ovšem ukázal jako duchapřítomný muž. Sbalil zkouškové formuláře a archy na odpovědi do batohu, sedl na motocykl a po hodině odvážné jízdy se dokázal probojovat až k autobusu. Jestli studenti zkoušku zvládli, se ve zprávě neuvádí, j ale jestli jij někdo zbodal,, tak to tentokrát na učitelský sbor svádět nemohl.

Plně naložený autobus spotřebuje tolik pohonných hmot jako 6 aut. Uveze ovšem skoro dvacetkrát tolik lidí, pokud by ovšem v každém automobilu sedělo pět lidí. Při průměrném obsazení automobilu se dá odhadovat, že jich autobus nahradí zhruba 50. Kolona padesáti aut zabere úsek silnice dlouhý víc než půl kilometru. Místo toho je jeden autobus docela prima, ne?

V. I. P. ZÁCPA Dopravní zácpa s největší koncentrací celebrit se utvořila 22. prosince 2005 před palácem Eltona Johna. Na večírek, kde se božský Elton loučil se svobodou před sňatkem s Davidem Furnishem, se sjela pěkná sbírka známých jmen. Bohužel příjezdová cesta v anglickém Old Windsoru není na nával mnohametrových limuzín projektována. Jako první dorazila na „stag party“ rodina Osbournových, a než se tepanou bránou prosoukal poslední přijíždějící (prý to byl Sting), uplynula dobrá hodina a půl. Jediní, kdo ze společenského faux pas měli radost, byli fotografové bulvárních novin, kteří měli jedinečnou šanci vyfotit si Ringo Starra, jak se vyklání z okénka limuzíny a mává na Liz y , která se nudí v koHurleyovou, rábu o místo vepředu.

ČILICHILI 33


TÉMA TÉMA

CENTRÁLNÍ MOZEK MĚSTA Na město se dá při troše dobré vůle dívat jako na organismus a na jeho silnice jako na tepny a cévy. Centrální dopravní ústředna v tomhle těle zastává funkci mozku, který má za úkol dohlížet, aby se někde něco neucpalo a část města nedostala infarkt. Největší riziko ucpání samozřejmě hrozí v místech, kde se tepny kříží a větví, a na taková místa je potřeba dohlížet pěkně zblízka a mít možnost je v případě potřeby prošťouchnout.

34 ČILICHILI


TÉMA

ČILICHILI 35


TÉMA

Zelená, oranžová, červená jako na semaforu

H Tady pracuje hlavně počítač

36 ČILICHILI

lavní dopravní řídicí ústředna sídlící kousek od náměstí I. P. Pavlova vypadá na první pohled jako kulisa ze sci-fi filmu. Je na ní víc obrazovek než ve snu televizního ředitele a bliká jako sídliště o Vánocích. Panuje tu přítmí, za řídicími pulty sedí operátorky, čas od času zachrchlá vysílačka a všechny oči se upírají k barevnému dění na stěně. Impozantní obrazovková sestava vpravo přenáší signál z kamerových systémů. Kamer je po Praze nespočet. Na ústřednu je jich svedeno asi 550, z nichž část sleduje výhradně dění na křižovatkách a zbytek tvoří takzvaný městský kamerový systém. Ten je primárně určen pro prevenci kriminality, ale lze ho využít i ke sledování dopravy. Kamery se instalují na každou důležitou křižo-

vatku ve městě. Ty nejmodernější nabízejí kromě statického obrazu i možnost zoomování a otáčení podle pohybu operátorova joysticku. Obraz kterékoliv z nich můžou operátoři promítnout do centrální části stěny, na ohromnou plazmovou obrazovku. Jednoduše řečeno, pokud jedete v Praze autem, nemůžete se ani pošťourat v nose, aniž by vás při tom služba dopravní ústředny neměla možnost vidět v životní velikosti. Když se posunete pohledem ještě dál směrem doleva, uvidíte další blikající velkolepost. Tentokrát je to mapa dopravních tepen naší matičky měst, na které každou křižovatku značí barevně rozsvícená žárovička. SVĚTÝLKA Barvy se na ní vyskytují celkem tři. Zelená, která převládá, oznamuje, že systém křižovatky pracuje bez problémů. Oranžově svítí signálky křižovatek, které nejsou napojeny na ústřednu a řídí je samostatné řadiče. Pár červených světýlek signalizuje buď poruchu, nebo otevřené dveře řadiče a probíhající opravu. Poslední část stěny zcela vlevo je věnována citlivým místům pražského dopravního systému – tunelům Zlíchov, Mrázovka a Strahov. Obraz z dopravní situace v nich se sem přenáší nepře-


TÉMA

tržitě, aby dispečeři mohli v případě přílišného zahuštění provoz omezit nebo dopravu úplně odklonit. HODNÝ VELKÝ BRATR Pracovníci ústředny sice můžou manuálně řídit provoz na každé křižovatce napojené na centrálu, ale samozřejmě to nedělají pořád. Činnost křižovatek v normálním režimu řídí počítače. Data jim dodává systém detektorů umístěných pod povrchem vozovky, které dokážou zjistit hustotu provozu, zda kolona stojí, nebo se pohybuje, její délku a spoustu dalších údajů. Čas od času ovšem nastanou situace, kdy namísto strojového počítačového rozhodování musí nastoupit lidský rozum a zkušenost. Provoz ve velkoměstě je totiž velmi citlivý. Stačí pozměnit cyklus světelné signalizace, zařadit zelenou vlnu, odklonit část dopravní zácpy do méně přetížených ulic a situace se může výrazně změnit. Jsou ovšem chvíle, kdy i při nejlepší snaze počet automobilů přesáhne kapacitu vozovek a tok se zastaví. Pokud se uprostřed takového toku ocitnete, budiž vám útěchou, že váš osud není světu zcela lhostejný. I když jen tak dřepíte za volantem a šťouráte se v nose, pořád nad vámi bdí prodloužené oko dopravní ústředny. „

Dopravní ústředně nejste lhostejní. Bdí nad vámi. ČILICHILI 37


Cartagena. Za každým rohem jako by se schovával pirát

Mazejte

do Kolumbie

Proč proboha Kolumbie, jsem do odletu musel vysvětlovat několikrát. Nejtěžší bylo přesvědčit okolí, že se tam nehodlám zapojit ani do guerillového boje proti imperialismu, ani do obchodu s kokainem. Prostě jsem jen chtěl tu zemi poznat dřív, než se tam nahrnou tuny turistů. text Tomáš Peterka foto Profimedia.cz, autor


CESTOVÁNÍ

ů etr lem om etad l i l k 07 din 95 ho 0 –2 17

ČILICHILI 39


CESTOVÁNÍ

Alternativní benzínka

N

ákup letenky byl dílem okamžitého rozpoložení mysli poté, co mi kdosi vyprávěl, jak je tam krásně. Rozpoložení naštěstí nebylo šílenství, a tak letenka nebyla přímo do Kolumbie, ale do Chávezovým rudým šálem zahaleného venezuelského Caracasu, což vyjde výrazně levněji. Venezuelsko-kolumbijskou hranici jsem překročil u boudy stlučené z různorodých produktů středně velkého smetiště. Špinavý hošík otevřel víko nádrže našeho autobusu a pomocí trychtýře do ní nalil z barelu benzín. Jasně, v Kolumbii mají i normální benzínky, ale náš řidič tady čepoval levné palivo pašované z Venezuely. Tam je benzín levnější než voda. Líbily se mi na benzínkách poctivě vyvedené nápisy NO FUME (nekouřit). Zřejmě to funguje, protože jsem za celou cestu nikoho v blízkosti kouřit neviděl. Že by ohromující disciplinovanost obyvatelstva? Možná. Cítil bych se ale mnohem bezpečněji, kdyby u benzínových pump byla i cedule zakazující vypalování trávy. HOTEL, KDE SE NEZAMYKÁ Město El Cocuy najdete v horách pár dní cesty od venezuelských hranic. Je to přesně ten typ horských městeček, která jsou v jiných turisticky populárnějších zemích přeplněna gringy v goretexech, kde za pelech zaplatíte víc, než dala normálnímu

40 ČILICHILI

člověku na cestu maminka, kde k ránu opilí Britové vyřvávají z italské pizzerie a kde si můžete pronajmout horská kola nebo padáky od německého adrenalinového hipíka, který sice španělsky mluví dost mizerně, ale o to víc si připadá jako místní. Městu El Cocuy se tohle všechno naštěstí zatím vyhýbá. Celé území označovali v chytrých průvodcovských knihách ještě donedávna jako „rizikové“. Těžko soudit, jak tomu bylo dřív, ale dnes tu místo na nasupenou ozbrojenou guerillu narazíte jen na samé horaly v sedlech mul, v ponču a s širokým úsměvem orámovaným černým knírkem. A také na pár studentek cestovního ruchu, které vybírají vstupné do Národních parků. Hotely tu zatím slouží převážně okolním farmářům, kteří do města Celé dny jsem se potápěl s takovou vervou, že mi barevné ryby vodily ukázat juniory přivážejí úrodu a odvážejí si kocovinu. V jednom takovém na mě paní domácí nechápavě vyvalila černé oči, když jsem se ptal na klíče. „Tady se nekrade, jen přivřete dveře.“ Na průměrně paranoidního Evropana trochu silná káva. Okolí, hlavně Národní park El Cocuy, je parádní, rozlehlou horskou krajinou, zelenou ještě v nadmořské výšce tři až

Mlíkař po vesnicích nabírá mlíko a vyhazuje lidi

Bahenní lázeň v kráteru. Pošušňání

čtyři kilometry. Samotný masiv El Cocuy je s výškou přes 5000 metrů nehostinné, studené místo se skalnatými vrcholky pokrytými sněhem, které zaručeně uspokojí všechny, kdo na takových místech rádi rozstřikují kapky potu, slz či adrenalinu. Po okolí se cestuje buď najatými teréňáky místních, nebo, což je mnohem větší zábava, rozhrkaným nákladním autobusem mlíkaře. Ten vyjíždí v šest ráno a na pravidelném okruhu po okolí sbírá mléko od jednotlivých farmářů. Kromě mléka bere i lidi. Navoněné turisty jedoucí do hor, místňáky do kostela a k tomu ovce, kozy a každého, kdo zaplatí. Vyjíždí přesně, po cestě ale bere jízdní řád za své, když zastaví chlapíkovi s několika metráky dřeva.


V parku El Cocuy je zeleno

VAMOS A LA PLAYA! Do Chorvatska můžete jezdit každý rok třikrát, ale týden v Karibiku vám to nenahradí. Korálové útesy, bílý písek, černošské masérky, krevety, ústřice, palmy a noci v houpací síti. Víc netřeba dodávat. Celé dny jsem se potápěl s takovou vervou, že mi barevné ryby vodily ukázat juniory a v trenclích se zabydlel krab poustevník. Idylka skončila, když jsem si spálil záda, což se zhodnotilo při cestách s batohem na zádech na mototaxi. Kolumbijská pobřeží jsou obsazena potomky levné pracovní síly dovážené kdysi přičinlivými Evropany z Afriky. Na karibském pobřeží jsou černoši přívětiví a bez nich a jejich klídku by karibská atmosféra nebyla úplně ona. CHCETE POSLAT DO EKVÁDORU? Po Karibiku mi to nedalo nevyzkoušet i druhé kolumbijské pobřeží, tichomořské. Po sedmihodinové cestě autobusem jsem se probral z klimbání uprostřed města Tumaco. Mrknu ven, je už tma a z toho, co vidím, mám pocit, že jsme o světadíl přejeli. Zablácené ulice, vedro a černoši posedávající na židlích venku navozují atmosféru subsaharské Afriky. Jedna spolucestující z autobusu mi ukazuje hotely, kterým se mám vyhnout. Na otázku kam, jen krčí rameny. Všechny hotely tu slouží zároveň jako jistá známá forma placené seznamky.

Druhý den se vypravuji s peruánským kamarádem na pláž, dokonce se i trochu koupeme, ale o korálových útesech a barevných rybkách si necháváme zdát. Pokud nechcete něco (třeba sebe) nelegálně poslat do Ekvádoru, není moc důvodů jezdit zrovna sem. CARTAGENA – HOLKY JAKO UMĚNÍ Lepší je se vrátit do Karibiku. Tam je totiž Cartagena, která prý se rovná nejhezčí město a nejhezčí ženy v Kolumbii, ne-li na celém světě. Vystupuju na cartagenském nádraží a venku mě místo krásek čeká zapeklitá dopravní situace. Tisíce autobusů stojí a troubí na jedné úzké blátivé cestě. Do centra je odsud deset kilometrů. Z nápisů na vozech se dozvíte, za kolik jezdí, nikoliv však kam. Téměř všechny Budete možná překvapeni, co všechno a v jakých velikostech dokáže plastická chirurgie autobusy naštěstí projíždějí přes Mercado (tržiště) a okolo hlavní brány do historické části města. Míjíme oblast kolem Mercada, kterou vám nikdo nedoporučí, i když hotely u silnice tam vypadají hodně levně. Vysokou kriminalitu v praxi potvrzuje sprostě nadávající chlapík, když navzdory velkému pupku sprintuje jak Carl Lewis za ujíždějícím přikrčeným zlodějem

Bogota – místo pro Gotta

Tipy a triky Kde spát Ubytování v Kolumbii nepatří k nejlevnějším z Jižní Ameriky, počítejte se sto až sto padesáti korunami za jednoduchý pokoj se společnými záchody. Na dru-

hou stranu, ani v ráji broučků v Amazonii se nemusíte bát do postele lehnout. Nenechte se překvapit, když se vám taxikář pokusí rozmluvit vybraný hotel se slovy, že vyhořel. Chce vás jen vzít jinam, kde z toho má provizi. Jak cestovat Kolumbie je rozlehlá kopcovitá krajina, kde se silnice neustále klikatí. To udělá z každé cesty celodenní putování. Počítejte s tím. Autobusy jsou ale moderní a pohodlné. Snažte se vyhnout expresům, menším dodávkám pro ČILICHILI 41


CESTOVÁNÍ

sedm lidí. Sice jedou mnohem rychleji než velké autobusy, ale je to jak s Emersonem Fittipaldim za plného provozu. Co si dát Kdo umí trochu španělsky, bude ráno v restauraci dvakrát překvapený. Poprvé, když mu k snídani nabídnout tinto, tedy červené víno, a podruhé, když mu místo červeného vína donesou sladké černé kafe. Tinto je totiž v Kolumbii výraz právě pro takové kafe, nikoliv červené víno. A že je to kafe výborné, nemusím dodávat. Milovníci tvrdších tekutin si nenechají ujít karibský rum. Co nedělat Nefotit vojáky a jejich techniku. Ani když vám to nabídnou sami. Hromadná doprava v Medellínu. Snad se z toho nesype kokain

na motocyklu. Náš bus zpomaluje kvůli chumlu okolo poraženého chodce ležícího v nepohodlně vypadající poloze na silnici. Samotné historické centrum je prostě perla. Při procházkách městem si snadno představíte nejslavnější pirátské příběhy. Na rozdíl od horských měst a vesnic je Cartagena oblíbená u turistů, hlavně u Amíků s romantickou náturou. Je tu spousta barů a restaurací, které spolu s příjemným počasím tvoří ideální základ pro noční život. Jestli se chcete jet někam pobavit, tak sem. V tanečních klubech v Cartageně budete možná překvapeni, co všechno a v jakých velikostech dokáže plastická chirurgie. Diktát archetypů krásy je tu až přehnaně neúprosný. Takže holky tu hezké opravdu jsou. Až moc.

tích pár nocí na cestě domů vyvolá sny o zápasech v bahně. Poslední zprávy z Kolumbie nepůsobí zrovna optimisticky. Několik let tvrdé práce místních lidí na tom, aby Kolumbie byla zase bezpečnou zemí, může snadno přijít vniveč. Držte jim palce, a můžete-li, do Kolumbie se vypravte co nejdřív. Nebudete litovat. „

Kolumbie a my Počet obyvatel Kolumbie: 45,3 mil.

ČR: 10,4 mil

Rozloha Kolumbie: 1 141 748 km² ČR: 78 887 km²

BAHENNÍ BOJE Smýt prach z cest po Kolumbii můžete na Volcan de Lodo El Totumo. Tedy smýt... bahnem. Tenhle malý vulkánek je plný bahna a koupel v něm rozhodně stojí za vyzkoušení. Nejdřív možná budete mít strach, že to poslední, co z vás svět spatří, bude nad hladinou bahna křečovitě rozevřená dlaň jako z filmů. Bahno ale nadnáší tak, že pogratulujete Archimédovi. Cestou k laguně, kde se bahno smývá, můžete pozorovat černě oblátěná těla mladých kluků a holek, což vám pro příš42 ČILICHILI

Co si přivézt Budete-li se rozhodovat mezi kokainem a kafem, berte kafe. Na hranicích si s ním také užijete zábavu a možná dojedete až domů. A vaši rodiče budou vědět, co s takovým dárkem dělat.

Průměrná délka života mužů/žen Kolumbie: 69/75

ČR: 73/80

Největší město Kolumbie: Bogotá (7 102 602 obyvatel) ČR: Praha (1 216 000 obyvatel)

Co ještě stojí za vidění Hlavní město Bogota je sice trochu chladnější, ale docela to tam žije. Amazonie, kam musíte letět letadlem, také stojí za to. Cali a Medellín jsou další velká města s pěkným okolím. El Peňon je granitový suk, z jehož vrcholku uvidíte zatopené údolí. Tady najdete luxusní rekreační oblast kolumbijské smetánky.

Hrubý domácí produkt na osobu: Kolumbie: 6400 $

ČR: 19 500 $

Další fotky z Kolumbie vyklikáte na


VÍKENDOVKA Pohled z Emy. Někde pod našima nohama je 1500 stupňů Celsia

Emě, co vás ohřeje ,,Kudy na Emu?“ ptám se stařenky, která se mi jako na zavolanou připletla do cesty. ,,Včil di rovno,“ zněla lakonická odpověď, následovaná dlouhým vyprávěním, co všechno důležitého se tu za jejího života odehrálo. ,,Prvni letěl náš a za ným se hnali Rusi,“ popisovala trochu zvláštním úhlem pohledu letecký souboj z roku 1945... text Petr Šimáček foto Michael Kratochvíl, Fotobanka.cz, Karel Kocourek, Martina Feilhauerová

Z toho jsem pochopil, že tady nejsem ani v Čechách, ani v Polsku, ani na Slovensku. Místní se totiž zařídili tak nějak hlavně pro sebe. Vítejte v šumné Ostravě. Když sem ledovec ve čtvrtohorách přinesl ze Skandinávie balvan, tak nemohl tušit, že se stane za tisíce let největším bludným balvanem v České republice. A že kolem něj vyroste město, které se stane proslulým hlavně tím, co je pod ním. Ve druhé polovině 18. století tu totiž bylo objeveno uhlí a začal se zde rozvíjet průmysl – hlavně železářský. A na počátku dvacátého století vznikla i Ema, jediná kuželová výsypka široko daleko. Tyčí se svou výškou

kolem 315 m n. m. nad centrem města a je nad ní patrný kouř – její nitro hoří už skoro padesát let. A vzhledem k tomu, že teplota uvnitř dosahuje 1500 °C, tvoří se v ní nové vzácné nerosty. Je porostlá částečně teplomilnou stepní flórou a nebývá na ní sníh. Je tu prostě teplo. „Včil mosim do lazni na jakesyk obstřiky,“ vyprávěl mi v hospodě Harenda místní vysloužilý havíř. Doby, kdy platilo rčení „Ja su haviř, kdo je vic“, jsou už pryč a on si jen těžko zvyká. I tak je ale Ostrava stále hlavně městem horníků, které sem vítr zavál ze všech končin světa. Z dolu Anselm, jednoho z prvních v kraji, je dnes

největší hornické muzeum v Česku a má co nabídnout – lidé zde už v pravěku používali v ohništi černé uhlí a byla zde nalezena Landecká venuše – jediná štíhlá venuše v Evropě. Při návštěvě tohoto města máte možnost si uvědomit, jak se mění v proudu času – jeho nedávný průmyslový rozvoj ještě nebyl zapomenut, na okamžik se stává skanzenem, aby v nedaleké budoucnosti s nástupem nové generace znovu začalo žít. Nějak jinak. A ta generace pomalu dorůstá. Však říkal ten havíř v hospodě, že „vychovává v potu gzychtu dva malý anštajny...“


VÍKENDOVKA

Hornické muzeum. Nejdřív láry, pak fáry

Hlubina v noci. Teda jako důl Hlubina

Socialistická radnice. Co to jenom připomíná?

Miniuni – tady jsme všichni obři

Tipy a triky Pro rodinu S dětmi se tu můžete podívat leckam. Je zde zoo s třemi sty druhy zvířat, je-li sníh, dá se přímo v areálu zoo běžkovat. Nebo zajděte do Miniuni – areálu s modely známých světových budov v měřítku 1: 25. Najdete zde kromě Eiffelovy věže či Braniborské brány i Staroměstskou radnici... Jen když napadne metr sněhu, je zavřeno. Jestli bude dobrá viditelnost, vylezte na rozhlednu na Landeku. Je postavená na místě bývalého hradu a má podobu pětimetrové strážní věže historického hradiště. A jen kousek odtud je hornické muzeum OKD, které určitě nesmíte vynechat. Součástí expozice je i krátké fárání do původních slojí s dřevěnou výstuží. Pro milence V již zmiňovaném Miniuni je 14. 2. 2009 akce zvaná Valentýnské dny plné lásky. Když přijdete coby zamilovaný pár, zaplatíte jen poloviční vstupné a budete se moci zúčastnit soutěže s tematikou sv. Valentýna a vyhrát nějakou ze sladkých cen. Pak můžete vyrazit na romantickou pro-

44 ČILICHILI

cházku mezi výduchy (nikoliv výbuchy) metanu na vrcholek výše zmíněné Emy. Je odtud krásný rozhled na Ostravu. Jen opatrně. Výstup je povolen jen na vlastní nebezpečí. A když už budete mít dobrodružství dost, uchylte se do nějakého klubíku ve Stodolní ulici. Podle nálady si budete moci vybrat. Je opravdu z čeho. A před usnutím si můžete předčítat verše. Co třeba Petr Bezruč...? Pro partu Kousek od Ostravy se nachází unikátní technicko-vojenský areál Hlučín – Darkovičky. Je zde prezentován prvorepublikový pevnostní komplex z roku 1938. Pevnost je obnovena nadšenci „bunkrology“, kteří vám rádi podají vyčerpávající výklad. Patříte-li k milovníkům architektury, okoukněte budovu Nové radnice a vylezte na její vyhlídkovou věž. Stavba je postavena ve funkcionalistickém stylu a lze z ní dohlédnout až do Polska. Samozřejmě i pro partu doporučujeme navštívit muzeum OKD a večer některý z klubů ve Stodolní. Anebo zajít na fotbal. Baník, ...!!!


Váš partner na cestách Přepravujeme vozíčkáře i s dop rovodem Zajišťujeme smluvní dopravu mik robusem 7+1 Nabízíme pronájem vozů i s řidi čem Odvezeme vás i s vaším autem, chcete-li se bavit Pronájem řidiče

Volejte přes den – od 8 do 17h na 776 890 094 Volejte i v noci – od 17 do 8h na 777 890 094 www.portage.cz

Oslovili jsme mnohé, ale jen někteří pomáhají a přepravu vozíčkářů podporují: www.convoy.cz, www.awriagroup.cz, www.red-cat.cz , www.autoskolakrejci.cz, Pride Mobility Products Corp., Aurelius - Záchrana Kláštera Pivoň. Za jejich pomoc děkujeme!


ŠMRNC âILICHILI

#46 šmrnc

ČTRNÁCTÝ ÚNOR – SVÁTEK SVATÉHO VALENTÝNA JE SVÁTKEM VŠECH ZAMILOVANÝCH. NĚKDO SE NA NĚJ TĚŠÍ, NĚKDO HO S KLIDEM PŘEHLÍŽÍ. NENÍ TO ALE JEDNO? NEJVĚTŠÍ RADOST Z NĚJ URČITĚ MAJÍ OBCHODNÍCI. ZKUSTE SI ČTRNÁCTÉHO ÚNORA ZAJÍT NA LEPŠÍ VEČEŘI BEZ REZERVACE. SMŮLA. TAKY JE PRAVDA, ŽE DEVĚT MĚSÍCŮ PO VALENTÝNOVI JE V PORODNICÍCH O TROCHU VÍC RUŠNO. KDYŽ ALE KOUKNETE NA ČESKOU PRANOSTIKU SPADAJÍCÍ NA TENTO DEN, ŘÍKÁ NĚCO JINÉHO – NA SVATÉHO VALENTINA NEMÁ HOSPODYNĚ NASAZOVAT HUSY NA VEJCE; NEBUDOU PRÝ DOBRÁ HOUSATA. PAK SE V TOM VŠEM MÁ ČLOVĚK VYZNAT. PRO TY, KDOŽ HO SLAVÍ, MÁ TENTO DEN (SPÍŠ VEČER) SLAVNOSTNĚJŠÍ RÁZ. POPUSŤTE UZDU FANTAZII.

46

ČILICHILI


photo verygoodforhollywood.tv prodction Jiří Kohout styling Gábina Horáková make up/hairstyling Olga Trnková models Scouteen / Kateřina Klimešová, Robert Kopec

ŠMRNC

blůza Zara 599 Kč, náramek Vintage 499 Kč

ČILICHILI

47


ŠMRNC âILICHILI

#48 šmrnc

ONA: šaty Zara 1999 Kč, ON: košile Zara 999 Kč, spona Vintage 1399 Kč, kalhoty Dickies 1299 Kč 48

ČILICHILI


šmrnc

ŠMRNC âILICHILI

#49

klobouk Zara 249 Kč, košile Mexx 999 Kč, vesta Zara 799 Kč ČILICHILI

49


ŠMRNC âILICHILI

#50 šmrnc ONA: šaty Vero Moda 1299 Kč, brož brož Har-de-Core 390 Kč, ON: košile Zara 999 Kč vejce v aspiku Albert

50

ČILICHILI


šmrnc

ŠMRNC âILICHILI

#51

Zelená, rozumim

šaty Zara 2699 Kč, náhrdelník ThisThat 399 Kč, sklenička součást pokoje hotelu Nautilus ČILICHILI

51


ŠMRNC âILICHILI

#52 šmrnc

hodinky Storm Duodine 4450 Kč, zelená náušnice H&M 199 Kč, řetízek Alias Design 350 Kč

52

ČILICHILI


ŠMRNC

korzet Le Chaton 2690 Kč

Valentýnské tipy Blížící se svatý Valentýn je vhodná příležitost prozkoumat šatník. Ať už ale jde Valentýn mimo vás, nebo naopak, mít nějaké to slušnější oblečení se hodí. Alespoň jednou do roka ho na sebe chtě nechtě nasoukat prostě musíte. TIPY Velikost – ať už jde o oblek, či večerní róbu, zde platí mnohonásobně více než u jiné módy, že vám musí padnout! Není nic horšího než pohled na muže, jehož kalhoty končí pomalu u kotníků a v obleku se bojí pořádně nadechnout, aby neprasknul. Soudnost – slečny/dámy: pokud se necítíte na nějaké šaty, jestli jsou právě pro vás, radši je nechte ležet tam, kde jsou. Pánové jsou mistři ve sledování jistých partií, a pokud není vše „jak by mělo“, nešetří smíchem. V ČEM OSTUDU NEUDĚLÁTE Kvalitní jednoduché šaty bez zbytečných okras udělají velkou službu. Nezapomeňte však, že staré pravidlo – barva kabelky má být stejná jako barva bot, platí i v 21. století.

V ČEM OSTUDU UDĚLÁTE Češi jsou mistři v nevkusu. Na každém plese najdete několik suverénů, kteří nosí bílé ponožky do bot k obleku (někteří mají mokasíny s třásní). Dámy by měly vědět, že punčochové ponožky nejsou moc sexy. Ať už vzorkovanou sukni či oblek, čtverečky s proužky a puntíky nesladí dobře dohromady asi nikdo. CO NA TO CHLAPI Já mám rád u ženskejch hezkej odhalenej dekolt a taky se mi líbí punčochy s velkejma okama. Nemám rád takový ty velký brože na krk po babičce. Jiří Konečný, Praha Líbí se mi koktejlové šaty na ramínka. Ženský v obleku mi taky přijdou sexy. Ladislav Palcát, Brno

Adresář oblečení a doplňků – H&M Myslbek Na Příkopech 19 P1, STORM Na Příkopech 15 P1, Le CHATON Opletalova 19 P1, ZARA Na Příkopech 15 P1, MEXX Zličín Řevnická 1/121 P5, Hard-de-Core Senovážné nám. 10 P1,Alias Design www.alias-design.cz Speciální poděkování za lokaci pro focení – Hotel Nautilus, Tábor (www.hotelnautilus.cz).


DUŠAN

NEUWERTH

ROZHOVOR

DOBRÝCH KAPEL JE TU MÁLO V hudebně vyspělém světě jsou producenti vážení asi jako režiséři u filmu. To oni jsou pod deskou podepsaní, oni při natáčení šéfovali. V Česku to zatím neplatí, takže hudební producent Dušan Neuwerth (37) celebritou není, i když produkoval desky kapel Tata Bojs, Priessnitz, Kryštof atd. Kvalitu ale zaručuje. text Goča Komárek foto Michael Kratochvíl

54 ČILICHILI


ROZHOVOR

C

o to vlastně je hudební produkce? Hudební producent je něco jako dirigent nebo režisér. Aranžuje, nahrává, maže, mixuje, nutí hudebníky k nadlidským výkonům a dohlíží na to, aby měla výsledná nahrávka ksicht. Jaký podíl na výsledku desky má? Je to různé, ale vždycky aspoň třicet procent. A může to být taky sedmdesát. Podle čeho pozná normální člověk špatně udělanou desku? Deska může být skvěle profesionálně udělaná, a stejně se nebude líbit, a naproti tomu i vyloženě špatné a amatérské nahrávky lidi milují. Jde o to, aby se to potkalo.

Dobře, ale dokážete ve studiu aspoň zachránit, když třeba někdo neumí zpívat a ječí falešně? Nebo udělat z mizerně napsané písničky skvost? Ve studiu dokážete neuvěřitelné věci. Vy ale musíte co nejvěrněji zachytit interpreta v jeho nejlepší formě. To žádným studiovým trikem neošálíte. A navíc – dokážete si představit, že by někdo takhle zachraňoval třeba Iggyho Popa? Vždyť by to byl jeho konec... Ze špatné skladby nikdo dobrou neudělá. Dá se to zamaskovat, ale podle mě čím lepší je písnička, tím míň pracné je potom to maskování.

Někteří světoví muzikanti mají ve studiu své rituály nebo talismany. Potkal jste se s tím i u těch českých? Občas jo. Takovým základem je zpěvák a lahvinka červeného. Ti dva k sobě patří. Takže se natáčení někdy zvrhne v mejdan... Občas je to fajn. Teď dělám desku kapele Swordfishtrombones, což jsou moji dávní souputníci, tak máme radost už z toho, že jsme spolu. Nedávno jsme roztočili pět písniček a byl to mejdan na dva dny – vypily se hektolitry vína, a přitom jsme zvládli dost práce. Tohle si můžu dovolit s muzikanty, které znám dlouho. Stává se, že si ve studiu s kapelou vykáte? Ne – většinou pracuju se stejně starými anebo mladšími muzikanty. Ale kdybych dělal třeba s Nohavicou, tak musím počkat, jestli mi tykání nabídne. Nohavica potřebuje producenta? Desku Divné století produkovali Sázavský s Vřešťálem a byla to bomba. Citlivě zasahovali do jeho muziky, je to Nohavicova nejsilnější deska, producenti byli důležití. Stejně jako pomohl Johnnymu Cashovi v letech před smrtí Rick Rubbin, když vymyslel koncept akustických předělávek – z originálů všechno ohlodal, nechal kytaru, nanejvýš klavír nebo housle, a bylo to boží.

ČILICHILI 55


Nechceš dělat panáčka?

ROZHOVOR

Tady se brousí diamanty

Čím jste jako producent začal? Měl jsem šílený start: První deska, pod kterou jsem podepsaný sám, je debut skupiny Kryštof. Dodnes je to moje komerčně nejúspěšnější album. Zásadní okamžik ale přišel už o něco dřív, když jsem pomáhal při natáčení Futuretra od Tata Bojs. Okamžitě se z nás stali kámoši a dnes jsem vlastně členem kapely. To album považují mnozí fanoušci za naše nejlepší, o mě začal být díky němu zájem, na jehož základě jsem se dal dohromady třeba právě s Kryštofama. Debut Kryštofa se jmenoval Magnetické pole. Slyšíte na něm po letech chyby? Spoustu. Je to odraz mých tehdejších schopností, album by mohlo mít mnohem lepší zvuk, písně by mohly být o něco líp nahrané... Nemáte chuť natočit je znova? Ty chyby byly možná výhodou. Některé písně jsme udělali tak blbě, že se tím kapela nechtíc naprosto odlišila od jiných. Co slavná Lolita – zní aspoň ta, jak by měla? Ne. Dneska by zněla úplně jinak, ale je lepší do toho nešťourat, nejsem příznivcem předělávání historie. Lolitu bych udělal řemeslně líp, ale posluchači by už z ní nemuseli mít tak silný pocit jako tenkrát. Nemrzí vás, že nejste aktivní muzikant? Začínal jsem jako baskytarista v kapelách, takže občas mi to líto je – zahrát si fyzicky na nástroj má něco do sebe. Kdyby někdo z Tata Bojs onemocněl, zvládnete koncert místo něj? 56 ČILICHILI

Producent? Nutí hudebníky k nadlidským výkonům.

Stalo se. Kytarista Ládík Bár si zlomil ruku, a tak jsem odehrál dva akustické koncerty. Zdaleka neumím na kytaru jako on a musel jsem si písně předělat do jednodušších verzí, ale nějak to dopadlo.

la určitě... Můj vkus se může rozcházet s masovým, ale hity mám rád, a když budu mít deset písniček v hitparádě, vadit mi to opravdu nebude.

Místo toho, aby kapely hledaly, co je bude odlišovat, chtějí se podobat svým vzorům. Jak říkám – proč bych si pouštěl padesátou kopii Coldplay? Pouštíte se do nových desek s tím, že na nich chcete mít hity? O to mi jde vlastně vždycky. Otázka zní, co je to hit. Nedávno jsem natočil se Swordfishtrombones píseň Dandy, což je podle mě megahit, a kdyby kapela žila v cizině a měla podporu, tak by s ní uspě-

S deskou si hrajete několik měsíců ve studiu. Jak se cítíte, když je hotovo? Bývám vyšťavený. Na začátku přijdou úplně vystresovaní muzikanti a odpočatý producent je v klidu, na konci je kapela odpočatá a vystresovaný producent ztrácí i poslední zbytky nadhledu. Ačkoli vždycky záleží


ROZHOVOR

nemám žaludek. Stokrát si můžu myslet, že nejsou odvážní, ale pokud je přirozeně nepřesvědčím, tak je odchod férový.

KAPELY, KTERÝM DUŠAN NEUWERTH PRODUKOVAL DESKY: Tata Bojs Kryštof EOST Nierika Umakart Here Priessnitz Folk3Mail Swordfishtrombones Ahn Trio Vypsaná fiXa The Prostitutes

Nebyli originální? Chtěli být k nerozeznání od amerických rockových kapel, což je v našich podmínkách těžké udělat. Já jsem řešil, proč bych si měl pouštět českou kapelu, která hraje a zní téměř tak dokonale jako kapely americké. Těžká situace, protože jsme s November 2nd byli vždycky kamarádi. Jsou v Čechách výborné skupiny, které jen čekají na toho pravého producenta, který jim dá obličej? Myslím, že tady není moc dobrých kapel. Já se snažím, aby jich bylo víc, chci ty diamanty obrušovat, ale je to těžké. Tušíte důvod? Místo toho, aby hledaly, co je bude odlišovat, chtějí se podobat svým vzorům. Jenomže i v kategorii indie rocku můžete znít světově, být originální a pocházet třeba z Břeclavi. Jak říkám – proč bych si pouštěl padesátou kopii Coldplay nebo Placebo? Nebývá problém, že skvěle vypilované skladby ze studia nedokážou kapely zahrát naživo? Je pravda, že naplno využívám možností studia a některé skupiny jsou z toho vykulené. Třeba Prostitutes. S těmi jsme točili několik písní, které dřív hrávali na koncertech, ale výsledek zní úplně jinak.

i na tom, s jakou kapelou dělám. Každá má svoji chemii, svůj styl uvažování a humoru. S kým se dělá příjemně a kdo je spíš komplikovaný? Tak třeba skupina Here donesla materiál a zbytek nechala na mně. Byli k dispozici, kdybych něco potřeboval, ale většinou je moje práce potěšila a téměř do ní nezasahovali... Kdežto právě Swordfishtrombones jsou bijci. Ale ani tenhle přístup mi nevadí, když je konstruktivní. Platí, že při nahrávání jste šéfem vy? Jsem, protože pod deskou budu podepsaný. Ale není to one man show. Jsem rád,

když se do produkce zapojí všichni, ovšem dokud nezačnou převažovat ega – to je pak konec. Je tam určitá paralela s filmem. Režisér pracuje na látce, kterou mu dodal scenárista, a ztvárňují ji herci a ti do toho přinesou hrozně moc. Takže já sice projekt zastřešuju, mám finální odpovědnost, ale je to společná hra. A dobrá deska opravdu nevznikne z blbejch písniček. Stalo se někdy, že jste album dodělával v nepříjemném ovzduší? Ne, ale od jednoho jsem odstoupil v půlce, to byli November 2nd. Zjistil jsem, že se jejich cíle úplně rozcházejí s mými, a já přece z kapel nebudu nic dostávat násilím, na to

Když Prostitutes nepoznají vlastní píseň, nejste pak jejím autorem vy? Nejde udělat přesnou čáru mezi producenstvím, autorstvím a aranžérstvím. Spoluautorem se cítím být až ve chvíli, kdy zasáhnu do harmonických struktur písně. Všechno ostatní beru za součást producentské práce. Jak často do těch struktur zasáhnete? Občas jo. Třeba Vypsaná fiXa mě uvádí jako spoluautora písně Černej hlas, protože jsem přidal akord, který ji oproti plánu výrazně změnil. Podobně jsme s Richardem Krajčem spoluautoři písničky Tramvaje. Takže vám chodí tantiémy? Nějakej zlaťáček občas přijde. „

ČILICHILI 57


Take a SEAT aneb Skočte za volant SEAT Ibiza SC Nová Ibiza vám vytře zrak! Nejenom proto, že se do kufru vejde víkendový nákup nebo že si můžete naporoučet výbavu jak do vyšší střední třídy. To už dneska dokáže kdejaká silniční drobotina. Mrkněte na ten styl. Sousedi budou zuřit. text Robert Vykrent foto archiv

SEAT už je dlouho designovou laboratoří koncernu Volkswagen, ale nová Ibiza to teď rozbalila v tak originálním stylu, že vedle ní konkurence rázem vypadá o generaci starší. V její dynamické moderně přitom není nic prchavě kontroverzního, takže bude designovou ikonou svojí třídy jistě pěkných pár let. Když se dost vynadíváte (zejména zadní partie auta jsou neodolatelné) a skočíte konečně dovnitř, čekají vás slušné sedačky, opticky prostorný a příjemně stylový interiér. Po chvíli za volantem oceníte i čitelné budíky a příjemně logické ovládání spousty 58 ČILICHILI

elektroniky: zvukově solidního audia, skvěle účinné klimatizace (blesková (bl k á výhřevnost v byla při -15 °C obdivuhodná) a dalších nadstandardních parádiček pod volantem. Je sice kapku znát unifikující ruka koncernu, ale kdo by si stěžoval, když najde všechno Agresivnější sílu chytne motor až ve vyšších otáčkách. Zvlášť když vezete rodinku na víkend. tam, kde čeká. Taky vám dělá dobře, když ovládnete tempomat i palubní počítač na první pokus? Tak vidíte. Ibiza patří mezi malá auta, takže je jasné, že to nebude zrovna dálniční démon. Taky motor 1.4 si libuje spíš na okreskách

rychlostech pod stovku (trojka končí asi a v rychlostech na 115 km/h a čtyřka i pětka už zrychlují o poznání rozvážněji). Každopádně šlapejte plyn na podlahu, protože nějakou tu g sivnější sílu chytne motor ažž ve vyšších agresivnější otáčkách. Zvlášť když nevezete jenom rohlíky, ale rodinku na víkend nebo kámošky do nákupáku. Podvozek ale sedí prima, nízkoprofilové šestnáctky překvapivě málo drncají (lecjaké auto o třídu výš vám takový komfort nenabídne), a když točíte volantem, dokážete z jeho reakcí docela odvodit, co tam dole provádějí kola. Nová Ibiza je prima stylové auto pro sólisty i menší rodinku. V obou případech ale stojí za zvážení variabilnější pětidvéřák. A rozhodně bych se zamyslel, jestli místo efektního laku a dalších parádiček radši nepřiplatit za významně silnější benzin 1.6, 105 koní. A ještě vám zbude na ty parádní lité šestnáctky.


VENTIL

Jednička za prostornost

Spousta nadstandartních parádiček

Co nám sedlo:

Co nám nesedlo:

Nová Ibiza se designérům moc N povedla. pov Přední očička jsou trošku blízko blíz u sebe, ale jinak je auto parádní rád a lidi se po něm otáčejí víc než po Mini Cooperu. Fakt! Hmotnost jenom 1000 kg je při štědrých rozměrech auta v dané kategorii super. Na okreskách to v zatáčkách a na brzdách oceníte každou chvilku. Zavazadlový prostor je překvapivě prostorný. Ostatně uvnitř vám Ibiza vůbec bude připadat jako větší auto. Dávám jedničku za dojem prostornosti! Přes klasický 3,5mm jack můžete připojit MP3 přehrávač, a máte navíc na výběr ze tří úrovní hlasitosti, podle intenzity jeho signálu. To abyste nemuseli mít repráky na doraz a vestavěné audio vám pak neodpálilo hlavu.

Dynamický vzhled a parádní 16palcová kola (pneu 215/45) slibují víc, než kolik může 85 koní (a nejspíš jakýkoli nabízený motor) nabídnout. Protože musíte verzi 1.4 kvůli zátahu pořád vytáčet, slyšíte prima agresivní zvuk motoru tak často, že vám při běžné jízdě brzy začne lézt na nervy, Stěrače špatně doléhaly na sklo. Jistě šlo o vadu konkrétního auta, ale u skoro nového vozu (najeto 2 500 km) a v zimní břečce to bylo vážně k vzteku! Mně osobně vždycky vadí teď tak oblíbené „sportovní“ prolisy na volantu, zvlášť v místech, kde ho držíte nejvíc. Každou chvilku cítíte v prstech jiný profil…

A nad hlavou nebe (za příplatek)

Technické parametry Motor R4 16V, benzin (1 390 cm3) Max. výkon 63 kW (85 koní) při 5 000 ot/min Max. krouticí moment 138 Nm při 3 800 ot/min Max. rychlost 177 km/h Převodovka 5stupňová manuální Zrychlení 0–100 11,9 sec Spotřeba (město/mimo/komb.) 8,2/5,1/6,2 l/100 km Objem nádrže 284 l Hmotnost 1 000 kg Základní cena testované verze 338 900 Kč Cena testované verze 392 500 Kč


SPORÁK

Recepty, restaurace, šéfkuchaři, rady, triky a zajímavosti pod dohledem milovníka dobrého jídla, pořadatele Prague Food Festivalu a tvůrce uznávaného restauračního průvodce Grand Restaurant Pavla Maurera

Zadáno pro vegoše Vaří tady jídla zdravá a chutná, lehká i sytá. Připravují pokrmy přátelské i k masožroutům. Jídelníček mají nabitý delikatesami, exotickými nápoji a vyznačují se tím, že nepoužívají žádné polotovary. Vegetariánských restaurací v Praze není moc, ale Lehká hlava stejně patří ke špičce. Vítejte ve světě zdravých pokrmů. text Dominika Vrkotová foto Michael Kratochvíl, Profimedia

Stojí na místě, kde bývala dřív čajovna. Podnik sídlí na Starém Městě v uličce Boršov. Restaurační dějiny místa sahají až do 14. století. Od roku 2005 jsou prostory nově zrekonstruované. Je tady spousta vychytávek, jako svítící stoly, hvězdné nebe nebo různé světelné objekty, ani retro-sci-fi lavice nemají chybu. Majitelé sami vegetariáni nejsou, ale zastávají názor, že není nutné jíst maso každý den a že je zdravější si ho ordinovat podle toho, jak ho tělo potřebuje. V Lehké hlavě najdete mnohé vymoženosti. Můžete zkusit třeba jablečný fresh juice s brazilskou guaranou. Mezi nejoblíbenější jídla patří mexická lilkovo-čedarová quesadilla anebo salát s rukolou. Šéfkuchař a spolumajitel restaurace Václav Stanislav nám na tenhle salát prozradil recept a teď se ho můžete naučit i vy.

Kolego?

60 ČILICHILI

Salát s rukolou, kuskusem, sušenými rajčaty, marinovaným řeckým sýrem a olivami „U tohohle salátu je geniální, že si nemusíte dávat pozor na nic. Zvládne ho každý,“ začíná náš rozhovor Václav Stanislav. Začneme tím, že balkánský sýr nakrájíme na kostičky, naložíme ho do olivového oleje a promícháme s oreganem. Kuskus nasypeme do ploché misky, zalijeme teplou vodou, osolíme a necháme ustát. Pro ty, kdo kuskus neznají, mám definici – je to tvrdozrnná pšenice původem ze severní Afriky rozpracovaná na malé kuličky. Poté si očistíme a nakrájíme saláty a sušená rajčata na drobnější kousky. „Salátový mix má hlavně dekorativní účinek. Může se použít kterýkoliv ze salátů uvedených v receptu, každý z nich vypadá jinak a spolu vytvoří zajímavý útvar,“ doplňuje spolumajitel Martin Dobeš. Vše smícháme dohromady, suroviny rozdělíme na čtyři části a každou porci servírujeme do salátové mísy: kuskus, salát mix, rukola, balkánský sýr, olivy, sušená rajčata. Ozdobíme čerstvými rajčaty a kudrnkou.


SPORÁK

Václav Stanislav Vyrůstal po restauracích a hotelech, rodiče jsou také z oboru. Provozuje už řadu let restauraci Klub architektů. Skrze jógu se seznámil s kamarádem Martinem Dobešem, a protože postrádali v Praze dobrou vegetariánskou restauraci, rozhodli se otevřít si vlastní. Pro velký úspěch budou v březnu otevírat v Týnské uličce na Starém Městě další vegetariánský prostor Maitrea. Jste zastánci klasické české kuchyně, nebo moderních trendů? Jsme všeobecně zastánci fúze – v hudbě, architektuře i jídle. Máme rádi cizokrajné kuchyně, ale nejvíce obdivujeme kuchaře, kteří umí mistrně skloubit nejlepší prvky z různých kuchyní a udělat z nich něco opravdu zajímavého. Co jste jedl nejexotičtějšího? Nebylo to bohužel vegetariánské jídlo: smažené moučné červy.

Zbývá dodělat dressing, který získáme smícháním balsamikového octa, olivového oleje a soli. Servírujeme s pečivem. „Doporučil bych lehké bílé víno. Například Chardonnay Tanzberg,“ končí naše povídání Václav. Ingredience pro 4 osoby Balkánský sýr Kuskus Rukola Salát mix (ledový salát, frizée, lolo biondo) Sušená rajčata Černé olivy Balsamico ocet Olivový olej Rajčata Voda Oregáno Kudrnka na dekorování Sůl Pečivo

200 g 120 g 60 g 400 g 80 g 160 g 5 cl 1 dl 2 ks 2 dl

Maso, nebo zelenina? Na to se ptáte majitelů vegetariánské resturace? Zelenina, samozřejmě. Kdyby lidi jedli masa jenom tolik, kolik potřebují pro své zdraví, tak by zvířata mohla žít v lepších podmínkách. Po pár letech, kdy jsme sami byli vegetariány, jsme se k masu vrátili, ale ve velmi omezeném množství. Nejoblíbenější jídlo? Třeba ke snídani miluju chleba s máslem a nakrájenou mrkví. A když si jdu dát maso, tak mám rád steak z tuňáka a francouzskou kuchyni.

Tipy pro vegetariánské restaurace: 1. Důležité je u každého salátu udělat dobrý dressing. 2. Je štěstí, že už je u nás možné sehnat všechny typy surovin, které plnohodnotně nahrazují maso. Například tofu, tempeh, seitan nebo sojové maso. 3. Při tepelné úpravě zeleniny je důležité používat kvalitní rostlinný olej. ČILICHILI 61


SPORÁK Postřeh Nebudu říkat takové trapné postřehy, jako že naše běžné restaurace jsou pro vegetariány velmi chudě zásobeny, bez nápadu a repertoár je směšný: smažený květák, sýr, dva druhy oschlých nebo příliš „mokrých“ salátů a švestkové knedlíky. Doporučím vám maličkost – poblíž Bruselu (když jsme ti předsedové EU) je restaurace světoznámého chefa Franka Fola, který má na talířích jako hlavního hrdinu vždy zeleninu, to ostatní je kolem a méně podstatné. Je úžasný, jeho recepty okouzlující a věhlas velký. www.frankfol.be

Pravidla pro vegetariánskou restauraci

Ovoce se dá podávat i tekuté

Vegetariány žeru Asi jsem měl smůlu, ale potkal jsem ve svém životě strašně málo vegetariánů, kteří to fakt vydrželi déle než pár let. Někdy jen pár měsíců. Maně si vzpomínám, jak po Sametové revoluci přijížděli do naší gastronomicky zaostalé země většinou spíš druholigoví Američané, aby vnesli kapitalismus do našeho hospodářství, a s nimi v závěsu většinou neúspěšní čeští „expati“, jejichž jedinou užitečnou profesionální zdatností bylo, že ovládali dokonale oba jazyky a dělali tak můstek mezi dvěma kulturami. Pamatuji si spoustu situací, kdy se jedni i druzí ošívali nad flákotami masa, říkali, že by si dali César salát nebo vodu s jemnými bublinkami, a když maso, tak rozhodně ne to červené. A my jsme si připadali jako neandrtálci, zírali jsme, jak učesané dívky neudělaly ani krok bez designových pet lahví, ze kterých svému tělu neustále doplňovaly tekutiny, jak si objednávaly jen kuřecí a prosím bez těch omáček, jak kluci ze zámoří zírali, když my klopíme panáky a pivo a kouříme a ponocujeme. Kroutili hlavami. No, a pak jsem je potkal po dvouletém pobytu v Praze: skoro všichni kouřili, jejich pravidelné noční pitky jsem už ani 62 ČILICHILI

nestíhal sledovat, natož navštěvovat, běhali za holkama, cpali se gulášem a byli strašně šťastní. „Přespolním“ děvčatům už nevadilo, že jsme jim třeba galantně vzali těžkou tašku s notebookem anebo je přátelsky objali kolem ramen, když se podařila nějaká společná práce. Harašení? V téhle zemi? Was ist das? Tak to je můj první příspěvek k masu. Co se týká opravdových vegetariánů, je třeba si uvědomit, že jsou ještě vnitřně na mnohé podskupiny rozděleni. Někteří třeba nejedí maso z přesvědčení, jiným to opravdu nechutná a nedělá dobře. Ti přesvědčení si, co já vím, občas přece jen trochu štrejchnou. Pár jich znám.

Ochutnávka Pavla Maurera

1. Musí to vonět. 2. Schválně si zjistěte, jestli šéfkuchař nejí po šichtě hamburgery. 3. Ovoce a zelenina, které nevypadají na oko přitažlivě, je většinou kvalitnější než to, co je jak namalované.

Top 3 Vegetariánské é restauranty podle dl hodh d nocení www.grand-restaurant.cz Lehká hlava, Boršov 2/280, Praha 1 jídlo: 1,9 obsluha: 2,1 interiér: 1,8 U Vladaře, Maltézské náměstí 10, Praha 1 jídlo: 2,0 obsluha: 2,2 interiér: 2,3 Karavanseráj, Klub cestovatelů, Masarykovo nábřeží 22/239, Praha 1 jídlo: 2,1 obsluha: 2,6 interiér: 2,3 (známky jako ve škole 1–5)

Restaurace z průvodce Grand restaurant najdete teď i ve svém mobilu. Stačí poslat SMS v ceně 4 Kč i s DPH ve tvaru RESTAURANT na číslo 9001104, a získáte přístup do mobilního vyhledávače mobil.grand-restaurant.cz. Pomůže vám, když třeba hledáte nejbližší restauraci ve svém okolí.


Děsí vás budoucnost? Sledujte týdenní Katastrofický horoskop na www.cilichili.cz.

VODNÁŘ (21. 1. – 20. 2.)

Vodnáři byli odjakživa suchaři, ale tenhle týden to bude ještě o moc horší. Pokud někdo udělá vtip, nepochopíte ho. Což je fajn, protože většina bude stejně na váš účet. Ale vaše okolí se bude válet smíchy. To vám zaručujeme.


PECKY NA ÚNOR


MIX/ KULTURA

Únor

Bach a Laibach Slovinští hudební teroristé Laibach ª už k obrazu svému přetvořili ledacos ze světové pop music. Klasikou od Beatles a Rolling Stones počínaje a sezonními hity Life Is Life (rakouští Opus) a Final Countdown (švédští Europe) konče. Chlapci se ale nezastaví před ničím, a tak se teď vrhli rovnou na Johanna Sebastiana Bacha. Na paškál si vzali jedno z jeho vrcholných děl: Umění fugy. Co všechno slovinští elektronici mistrovi spáchali, si můžete poslechnout 22. února naživo, kde jinde než v kostele, tedy u Sv. Šimona a Judy v Praze. Jisté je, že Laibach se ani tentokrát nelekli a nijak neslevili ze své typické instrumentace. Dílo předvedou pomocí elektroniky, počítačů a samozřejmě také projekčních pláten. Bachova hudba je podle Laibach založená na matematických principech, tudíž si s ní jedničky a nuly určitě poradí. Program premiérově (a s velkým úspěchem) uvedli na Bachfestivalu v Lipsku a vydali i na desce.

Takže 22. února se můžete těšit na pořádné baroko... www.charm-music.cz

Eskymácké zpěvy Tanya Tagaq § je malá osůbka s obrovským hlasem. Blízká spolupracovnice Björk nebo Kronos

1

2

3

4

5

Quartetu vystoupí v Paláci Akropolis 18. února a předvede hrdelní hlasovou techniku inuitských žen. V jejím podání ale rozhodně nečekejte žádné sofistikované world music školení. Spíš něco jako hlasový uragán. Její projev jde často až na hranici extrému. Koncerty, nebo spíš performance, připomínají iniciační rituály, první dojem bývá naprosto šokující. Tentokrát vystoupí za doprovodu bicích a elektroniky a představí své prozatím poslední album Blood (hostuje na něm například Mike Patton). Tanya Tagaq v ČR loni vystoupila hned dvakrát, na festivalech Respect a Colours of Ostrava. Snad nejlepším doporučením může být, že právě po vystoupení v Ostravě se mezi publikem strhla bitka o její CD. V současné době velmi pozoruhodná záležitost... www.respectmusic.cz

6

7

8

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

výlučnosti, neboť turné čítá jen sedm zastávek. Spolu s Girls Against Boys vystoupí dvojice českých kapel Deverova chyba a Gnu. Posledně jmenovaní slaví deset let od debutu a mluví se o speciálním playlistu. Obě kapely se podobně jako GvsB zhlédly ve zdvojených basových tónech, Akropolis tudíž bude 12. února řádně dunět. www.silver-rocket.org

Politika v hlavní roli

Skupina Girls Against Boys ª v devadesátých letech ve stylu noise a tvrdém hard coru něco

S politikou ve filmech se poslední dobou roztrhl pytel. Che Guevara už řádí v českých kinech od ledna, jeho pokračování se chystá na březen a v dubnu se můžeme těšit na německé teroristy z RAF (Baader Meinhof Komplex) a samotného W. (před W je George a za ním Bush). Únor je ale zasvěcen aféře Watergate, kterou nám oskarový režisér Ron Howard (naposledy Šifra mistra Leonarda, i když ta nebyla nic moc) přiblíží ve snímku Duel Frost/Nixon ª pohledem na rozhovory prezidenta

znamenala. Poslední dobou se o nich moc nemluvilo a vypadalo to, že si Girls Against Boys jen tak nevrznou. Jenže opak je pravdou. Vrznou a začnou s tím v pražském Paláci Akropolis 12. února, plus minus sedm let po svém posledním živém vystoupení. Koncert má punc

Richarda Nixona a politického komentátora David Frosta. Tehdy šlo skutečně o hodně a David Frost byl pořádný ostrostřelec, který si svoji story vydobude za každou cenu. Ron Howard se zaklíná dobovou věrností a temnou atmosférou a herecký ansámbl se snaží, co to jde. Sice tu

Holky proti klukům

nehraje žádná megastar (může to být i výhoda), ale Frank Langella, Kevin Bacon nebo Sam Rockwell jsou osvědčené jistoty a Martina Sheena znáte coby Tonyho Blaira v dramatu The Queen. Politika teď holt v kinech opravdu frčí. www.frostnixon.net

Ruud van Empel: The Green Nizozemský fotograf Ruud Van Empel tvoří většinou portréty. Nestačí mu ale zachycení samotné reality, ale potřebuje ji dotvořit, místy až natolik, že vlastně vytváří realitu vlastní. Stejně důležitým nástrojem jako fotoaparát je pro něj počítač. Vždy vytváří ucelené kolekce, úspěch slavil s The Office nebo Study for 4 Women. Od 16. ledna do 18. dubna představuje v rámci své první výstavy u nás v Leica Gallery svoji prozatím poslední sérii The Green ª, jejímž hlavním tématem je překvapivě příroda. Ale ani v tomto případě se van Empel nezbavuje své oblíbené fabulační techniky.

Jeho příroda je až moc dokonalá, květy moc barevné a tráva až moc zelená. Jako by něco nebylo v pořádku. Nebo snad naopak? Přesvědčte se sami. www.lcp.cz

ČILICHILI 65


KULTURA / FENOMÉN

Příběhy

úspěšného

šílenství

Přijde chlap k psychiatrovi a povídá: „Pane doktore, zbláznil se mi bratr. Myslí si, že je slepice.“ Doktor se ptá: „Tak proč ho nedáte zavřít do blázince?“ A chlap na to řekne: ,,Ale já potřebuji ta vejce.“ (Woody Allen ve filmu Annie Hallová) text Pavel Klusák foto Profimedia.cz

K

dyž byli nedávno vyhlášeni laureáti vědeckých ocenění Česká hlava, psychiatr Cyril Höschl zmínil zajímavou věc. Na otázku, zda jsou vědci normální lidé, odpověděl, že zaplaťpánbůh ne! Souvisí to prý s tím, že jak vědecká činnost, tak mnohé duševní poruchy jsou příznakem kreativity a schopnosti dívat se na svět z neotřelých úhlů. A to je vlastnost, kterou tvořiví vědci sdílejí s umělci a bohužel také s některými „pacienty“ – v případě, že se jejich výjimečnost nedá dost dobře společensky uplatnit. V popkultuře je někdy těžké rozlišit, kdo si jenom pěstuje bláznivou image a komu už reálně cvaklo. Hitparáda je víceméně seznamem lidí na antidepresivech. U některých outsiderů není jasné, zda všechny ty psychedelické písně a „báječně bláznivé“ obrazy v textech jsou následkem nemoci, nebo součástí stylu života, který kdesi na počátku pomohl poruchu rozjet.

66 ČILICHILI

Génius na pískovišti

s takovým nadšením přehrává, tedy skici projektu Smile, se pro Beach Boys duchem a náročností nehodí, Wilson se začal hroutit. Album, které prý mohlo předběhnout a trumfnout Seržanta Peppera, zůstalo nehotové a Wilson se na dlouhá léta odmlčel. Teprve v roce 1995 (!), po svatbě se svou přítelkyní, která zahájila harmoničtější éru, se Wilson polehoučku začal vracet k hudbě. Smile bylo přesto pořád slovo, které se před ním nesmělo říci nahlas. Až jednou hosté na večírku strnuli: Wilson sedl ... vydal sedmatřicet (!) alb – k pianu a začal přea za celých pětadvacet let ho hrávat Heroes and nikdy nikdo neviděl Villains, melodii z alba, které odpoVibrations. Porady se zase konaly čívalo jako Titanik na dně jeho v indiánském týpí – a v psychepodvědomí. Začal výlov, nikoli delické éře mnoha „rozšiřovačů bez problémů a dalšího hroucevědomí“ nejen porady. ní labilní exhvězdy... Wilson byl svíraný obavami: Je snadné propadnout chtěl obstát před otcem, sebou fascinaci autorem krásné hudby, samým, kapelou i labelem. jehož život lze dost těžko označit Když mu spoluhráči (v čele za pěkný: snad proto Američani s dodnes nesnášeným Mikem milé album Smile, které nakonec Lovem) řekli, že to, co jim vyšlo v roce 2004, tak zbožňují. Asi nejslavnější muzikant rockové éry, který se léta potýkal s duševní labilitou, je autorský pilíř Beach Boys – Brian Wilson. Manažera jim dělal zprvu jeho otec, ale absolutisticky a žárlivě: vlastní děti mu musely dát padáka. Brian sám se čím dál víc profiloval jako nevypočitatelný člověk, který především slouží své imaginaci. Do bytu si nechal instalovat obří pískoviště, v němž – u klavírního křídla – kapela na jeho přání pracovala a kde vznikly hity jako Good

Jandek, co ho dlouho nikdo neviděl

Sexy pacientka Pinkfloydovský Syd Barrett je přesně tím příkladem, kdy vás to od bláznění atraktivního a nápaditého veze do pekel dlouholeté izolace. Romantický pohled na blázny jako na šťastné, svobodné bytosti, které nechodí do práce a místo toho ulítle filozofují, tady dostává těžce na frak. Šťastněji se vyvíjí story půvabné (a pěkně prohnané) dekadentní elektroničky jménem Bea Stange. Její stylizace do polohy oběti (pekel, znásilnění, příp. obojího) se stala populární, když média přišla se zprávou, že bledá slečna není duševně OK. Po sérii alb ale vyšlo najevo, že Bea se


FENOMÉN KULTURA

Box boxíkovič V Argentině působí skupina The Reynols: s jejími zdravými členy koncertoval Miguel Tomasín, který trpí Downovým syndromem (zpíval a bubnoval). Záznamy hovorů s Miguelem napovídají, že v kapele měl úlohu permanentní nevyzpytatelné inspirace.

Smile jste kdysi před Brianem Wilsonem nesměli vyslovit

před časem uzdravila. Nechtěla ale rušit úspěšnou image, a tak bez mrknutí okem dál vyráběla „mad Bea mixes“. Ve zdravém období vydala svoje nejúspěšnější album.

Neviditelný zpěvák Zvláštním případem „obyčejného šílenství“ je básník a bluesman z Texasu Jandek. Jeho písně

pětadvacet let ho nikdy nikdo neviděl. Desky posílal poštou. Na dopisy odpovídal a i to vypadalo, že je píše někdo, kdo má všech pět pohromadě. Ale jak se jmenuje, proč se ukrývá, a dokonce jestli je to jen jeden člověk, zůstávalo záhadou. Fanoušci porovnávali obaly alb a dohadovali se, zda zrzoun, který tu je občas vidět, je sám mistr. Celovečerní dokument Jandek z Corwoodu běžel i na karlovarském festivalu: ani jeho autor Jandeka nevypátral. Texaský zpěvák nakonec rozsekl celou věc sám: vydal desku The End of It All a uspoSyd Barret, ještě řádal poprvé v životě koncert když měl v Pink Floyd kamarády (bůhvíproč ve Skotsku). Od té doby tu a tam vystoupí. Jandek jsou někdy klikaté a připomínají si ale nepouští pusu na špacír spíš improvizované povídky, a nikdy nekomentoval, co a proč jindy opakují výrazný slogan to provádí. Výstup z anonymity (v písni Večerní slunce se říká provedl tak samozřejmě, jako jenom „Žiju, takže umřu, žiju, by vyšel z obýváku na balkon. takže umřu...“). Jandeka prý Copyright na jeho nahrávky drží měl moc rád Kurt Cobain, mezi pan jménem Smith: tentýž pan jeho příznivce patří Beck, Sonic Smith má v obchodním rejstříku Youth aj. Potud normálka: firmu obchodující s akciemi... jenže Jandek od roku 1978 vydal Není to šílený? sedmatřicet (!) alb – a za celých

Miguel: „Zápas skončil jedna jedna.“ „Aha, kdo dal góly?“ Miguel: „Nikdo.“ „Migueli, existují mimozemšťané?“ Miguel: „Ne.“ „Ale tys je prý viděl.“ Miguel: „Viděl jsem je. Ale neexistují.“ Miguel: „Bůh je skrytá kamera.“ „Proč mraky nespadnou dolů?“ Miguel: „Protože by se při tom zabily.“ „Kvůli čemu byla vynalezená podlaha?“ Miguel: „Kvůli šlapání po mravencích.“ „Co je pro tebe nejdůležitější na světě?“ Miguel: „Xerokopie.“

ČILICHILI 67


KULTURA / POKEC

X indlX: Folk off !

Xindl X je písničkář. A taky scenárista. A možná i spisovatel. V občance má napsáno jméno Ondřej Ládek. Uspěl na folkových festivalech, přestože zpívá o práci v reklamkách nebo o drogách. A přestože je folkař, berou ho i v rockových klubech. text Jan Vávra foto archiv

Jsi písničkář, nebo scenárista? Teď jsem písničkářem. Dřív jsem byl písničkář a scenárista. Byl to dobrý prostor pro výmluvy. Když jsem psal seriál, říkal jsem: já jsem ve skutečnosti písničkář. To s tím psaním je jen takový experiment. A když jsem hrál, tak jsem zase říkal: já jsem ve skutečnosti scenárista, to s tou muzikou si jen tak zkouším. Teď, když se věnuji jen muzice, můžu ji sice dělat naplno, ale zase je to hrozná zodpovědnost. Nemám se teď před sebou na co vymlouvat. A máš pocit, že jsi teď neúplný? Ano, přišel jsem o svojí dualitu, říkám si, že časem zase něco přiberu. Asi napíšu další knihu. Další? Jednu už jsem napsal. Jmenuje se Bruno v Hlavě a je to milostný příběh mezi ženou a její mozkovou cystou, do které si projektuje svého zemřelého manžela. Akorát jsem se zatím nedokopal

68 ČILICHILI

k tomu, abych to donesl do nějakého nakladatelství. Ke kterým filmům jsi psal scénář a které skončily na plátně? Mám spoustu nerealizovaných scénářů, asi jako každý scenárista. Jediný celovečerní film, který skončil na plátně, je Restart. To je původně školní film, který nakonec nabyl délky celovečeráku. Kritiky nešetřili chválou nad technickým provedením filmu, ale scénář byl prý moc prostý. Jsi s filmem i dnes spokojený? V první fázi jsem byl nadšený, ale s odstupem času s tím moc spokojený nejsem. Vizuální Nevěřím na zprofanované: „To je blbost, to se bude líbit.“ složka je sice sama o sobě výborná, ale na druhou stranu dost přebila vyznění filmu. Úplně se to nepotkalo s mým scénářem. Ano, je jednoduchý, ale je tam za ním i druhý plán, kterého si při tom dynamickém

střihu a kameře většina diváků nestačí všimnout. Já sám si to dovedu představit natočené jinak. Klidně i tradičněji, komorněji. Ale pak by na to už vůbec nikdo nepřišel. Dostudoval jsi FAMU? Mám bakaláře. Do magistra mě nepřijali se scénářem, který byl prý amorální. O dva měsíce později jsem s ním vyhrál FAMUfest. Znovu jsem se do magistra nehlásil, protože v téhle profesi je titul stejně k ničemu. Jde hlavně o to, získat na škole kontakty. Jenže já jsem místo na kalby s produkčními chodil na přednášky. Dnes bych to udělal obráceně. Přesto ses dostal k psaní sitcomu Comeback. Jak k tomu došlo? V době, kdy sháněli scenáristy pro Comeback, jsem dělal v reklamce. Kamarád mi dal echo, že se koná scenáristický workshop, kam ale paradoxně moc nezvou scenáristy. Tehdy Nova usoudila, že důvod, proč se tu nepíšou dobré scénáře

sitcomů, je ten, že to místní scenáristi neumějí. Takže spíš chtěli lidi, co scénáře nepíšou, a naučit je to. Hledali hlavně mezi bloggery. Kromě nich tam bylo i pár lidí ze scenáristiky, kteří se tam dostali asi podobnou náhodou jako já. Workshop měl nejdřív formu semináře, kde nás ve čtyřech dnech učili základním pravidlům sitcomu. V prvních dvou dnech nám vyložili zhruba to, co se člověk naučí za tři roky na FAMU, a zbytek byla nadstavba. V druhé půlce z nás deset vybrali. Měli jsme z ostatních účastníků sestavit své scenáristické týmy. Každý tým pak měsíc piloval svůj projekt. Z těch deseti se pak vybrali tři. Nakonec se realizace, tuším, dočkal jenom Comeback.


POKEC KULTURA Jeď, xindle, jeď

snad postřehnou ironii a dojde jim, že to jsou spíš protestsongy proti těmto věcem. Jak vlastně vnímáš svoje úspěchy na folkové scéně? Na Portě tě prý pochválil i Honza Nedvěd… Honza ne. Franta, ten si mě poslechl a pochválil. Honza jen zahrál, sbalil prachy a odjel. I tak slušný zářez na pažbě. Slyšeli Nedvědi píseň Morální sex a orální kocovina, kde cituješ i Honzu? Mimo jiné tam zpíváš o tom, jak klátíš fanynky na folkových festivalech… Ne, ta píseň vznikla až následně, inspirována folkovými festivaly, kam si mě po Portě pozvali, a těma holkama, co jsem mohl balit na to, že mě pochválil Franta.

Co říkáš úspěchu Comebacku? Jsem rád, že Comeback má úspěch. Na druhou stranu jsem to docela čekal. Lidi koukají na tolik blbostí a koukají na ně jen proto, že je dávají v určitý čas a že se jim dělá určitá propagace. Takže když jim navíc pustíme něco, co není úplně blbé, tak to nutně musí zafungovat. Na rozdíl od spousty lidí z televizní branže mám tendenci lidi nepodceňovat. Nevěřím na zprofanované: jsme napsali společně s Cannym „To je blbost, to se bude líbit.“ z kapely Obří broskev. Ani ve filmu, ani v hudbě. Vsadil bych se, že se ta píseň Vymýšlel jsi taky „hity“ pro za chvíli dostane do éteru. hlavní postavu seriálu, Tomiho Tomi Paci v rádiu? No jo, každý Paciho, který je bývalá pop tam jednou musí. hvězda osmdesátých let? Ano, tu hlavní písničku „Vsákneš A tebe už nějaká rádia hrají? se do mě jako déšť“ Tomiho Paci- Spíš jen různá lokální a interneho. Složil jsem k ní muziku a text tová rádia. A paradoxně jsem

měl asi týden nejhranější píseň na křesťanském rádiu Proglas. Byla to píseň „S lítostí vám oznamujeme“, která se dost vymyká z mého repertoáru. Jinou si tam ani představit nedovedu (sprostá slova a některé výrazy můžou totiž působit „rouhačsky“). Myslíš věty jako „prohledávám Tvou dělohu a pátrám po Bohu“ nebo „A ty razíš heslo proti smutku a strachu extází, a tak ji porazíš do mlází a plazíte se tu po sobě nazí“? Nepřipadají ti ty obraty pouze prvoplánově určené k šokování? Šokující, vulgární nebo kacířské jsou mé texty jen na první poslech. Někdo si může myslet, že těmi texty opěvuji promiskuitu a konzumní život bez morálních hodnot. Ti pozornější v tom

Dost teď hraješ na koncertech s Xavierem Baumaxou. Ale vaše tvorba není zas tak podobná. Hodně lidí říká, že jsme si podobní. Oba máme dvě ikska v názvu, oba jsme odrzlíci s kytarou, co občas rapují. Ale ta tvorba je opravdu odlišná. Xavi většinou vychází z parodií a odkazů. Parodickou formou se vyjadřuje k různým tématům a jeho osobnost musí posluchač najít mezi řádky. Kdežto u mě je to obráceně. Já furt žvaním o sobě a mezi řádky je ten přesah k jiným tématům. Hlásíš se k tomu, že jsi folkař? Není to risk, v době, kdy hodně lidí považuje výraz „folk“ za sprosté slovo? F**k rozhodně není sprostý slovo. Já hraju f**k a nestydím se za to. A komu se to nelíbí, tomu můžu vzkázat jedině f**k off! No, když se za to nestydíš, tak to řekni naplno. Folk off! ČILICHILI 69


Volá Vodafone Tato Îást obsahuje pĚedevším informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Vodafone svým zákazníkİm Technické novinky a další heblata

71

Vodafone pomáhá

72

Firma roku

74

Valentýnská nabídka

75

Internet v mobilu

76

Internet v PC/Notebooku

77

Datové tarify ze zahraniÎí

78

Únorové lahİdky z Vodafone live!

79

Informace, které se mİžou hodit

80

PĚesedlejte z karty na tarif

81

Eso mezi kartami – Vodafone karta

82

S Vodafonem v zahraniÎí

83

Vymyšleno pro firmy

84

Mobil na splátky

86

Telefony v plné parádÜ

87

Telefony ve zkratce

102

Prodejny

110

Další informace o naší nabídce

112

Volací jistina

113

123 – Snadná cesta k Vodafonu

114

Jak vidíte, tímhle Îíslem vás provede semafor. Mám sice docela honiÎku, postávám na kdejakém rohu a taky mám jedno pražské divadlo, ale tohle ještÜ zvládnu. Miluju totiž všechny, co jezdí na zelenou. Takže i Vodafone jede na zelenou energii. A navíc dodržuje pravidla, a to já taky mİžu. Takže tradááá a jdem se kouknout, jaké novinky, služby a vychytávky si pro vás Vodafone na toho Valentýna nachystal.


TECHNICKÉ NOVINKY

ÍepiÎka pro Rednecky Jestli jednou budete chtít vypadat opravdu jako naprostý trouba, kupte si iCap. Îerná síħována ÏepiÏka vám urÏitÝ sedne jako ulitá. Pěes ujetý vzhled svému majiteli navíc jistÝ pěinese obdiv okolí. Má totiž v kšiltu zabudovanou soustavu reproduktorı napojenou

Palm Pre – záblesk budoucnosti Pamatujete si firmu Palm? Kdysi vyrábÝla PDA se stejným oznaÏením a mÝla na tuhle oblast skoro monopol. Pak svou pozici ztratila, a nedávno se vrátila s novým produktem nesoucím název Palm Pre. Palm Pre už není jen PDA, je to telefon, který umí všechny ty bájeÏné (a nÝkdy úplnÝ zbyteÏné) vÝci jako psaní úkolı do diáěe, spouštÝní aplikací, focení bezprostěedního okolí a tak dále. ProstÝ chytrý telefon. Palm Pre jde proti konkurenci, kterou je v první ěadÝ iPhone, od nÝhož si Pre vypıjÏil dotykový displej a ovládání gesty okoěenÝné standardní klávesnicí, trochu jiným smÝrem. Zatímco ostatní poěád berou telefon jako prodlouženou ruku poÏítaÏe a synchronizace dat probíhá právÝ mezi telefonem a poÏítaÏem,

v Palmu si ěekli, že to je cesta hodná technologického pravÝku, a vydali se jinudy. Palm Pre a jeho Web OS (tak se jmenuje operaÏní systém uvnitě) jsou neustále synchronizovány s webovou službou, Ïili data spravujete kompletnÝ pěes internet, a telefon tak není v pěímé vazbÝ na konkrétní poÏítaÏ. Že bychom tu mÝli záblesk budoucnosti? Nechme se pěekvapit, každopádnÝ pokud vás tahle možnost nezaujala, možná se vám bude líbit unikátní nabíjeÏka jménem Touchstone, která je pro Palm Pre dostupná. Nemá žádné kabely a konektory, je to pouze zaěízení ve tvaru puku, na které se Palm položí a zaÏne se nabíjet. To je vše, konec hledání té správné zdíěky!

LG

ChtÝli jste jako malí mít hodinky s vodotryskem? Dnešním hitem je ještÝ nÝco jiného. Hodinky s telefonem, které pěedstavila spoleÏnost LG. Hodinky s dotykovým displejem o úhlopěíÏce 3,6 cm pěedstavila spoleÏnost LG na veletrhu CES a nejedno oko milovníkı technologických hraÏiÏek nezıstalo suché. To, co mÝl Dick Tracy a bezpochyby i James Bond, budete mít možnost mít v dohledné dobÝ i vy. Hodinko-mobil umí jak telefonovat (ideálnÝ pěes

na rádio a MP3 pěehrávaÏ. Díky této vymoženosti se mıžete o úžasnou hudbu (že by staré osmdesátkové disko fláky?), kterou máte tak rádi, podÝlit se svým okolím, které vám bude neskonale vdÝÏné. Za cenu 120 doları se urÏitÝ jedná o hit sezony. Enjoy!

bluetooth handsfree), tak psát SMS (tÝžkopádnÝ, ale jde to), a zvládne i fotografování nebo videohovory. Dotykový displej nabízí podobné ovládání gesty, jako má iPhone, a pokud nemáte nÝco s oÏima, nemÝli byste mít problém malé ikonky rozpoznat. Co dodat, další technologická novinka je na trhu, až potkáte nÝkoho s maxi hodinkami na ruce, víte, že je to LG. A abychom nezapomnÝli, zvládnou zobrazit i aktuální Ïas!

ČILICHILI 71


VODAFONE POMÁHÁ Naše oblíbená tlupa z Mladé Boleslavi

ÚsmÜv dÜtí a vdÜk

Co víc si pĚát?

KromÝ toho, že chceme být nejlepší a nejoblíbenÝjší operátor, dÝláme i další dobré vÝci. Snažíme se pomáhat, kde je potěeba. A pereme se za to, aby svÝt byl místem, kde lidská solidarita není cizí pojem. text: Anet Klema foto: lidi z Vodafonu

Svým zamÝstnancım dává Vodafone slušný prostor pomáhat. Mıžou si vybrat jak. NÝkdo tak kamarádí s dÝtskými domovy, jiný využívá možnosti, vÝnovat jeden den v roce práci nÝÏemu potěebnému. Když pak vidíte šħastná dÝtská oÏka nebo vám nÝkdo od srdce podÝkuje, není nad Ïím váhat. PěíštÝ jdete zas. S dÝtským domovem v Mladé Boleslavi jsme kamarádi už víc než rok. KonkrétnÝ od Vánoc 2007. To jsme dÝti pozvali

k nám do Vodafonu na pěedvánoÏní den plný her a zábavy. DÝti byly unešené a my zase z nich. Takže bÝhem roku jsme se za nimi jeli dvakrát podívat. No a na Vánoce jsme je zase pozvali k nám. Tentokrát jsme je nadchli návštÝvou pražského 3D kina v Paláci Flóra. Chladní letos nezıstali ani ostatní kolegové a na pěíchod dÝtí se tentokrát poěádnÝ vyzbrojili dárky. DÝti byly nadšené.

Výroba šperkİ okouzlila hlavnÜ holky

Kluci se vyblbli pĚi hraní na Wii 72 ČILICHILI


VODAFONE POMÁHÁ

2

1

3

4

Den v neziskovce

5

6

1 2

V létÜ jsme postavili dÜtský tábor. Na Praze 10 jsme na vybraná místa malovali upozornÝní pro pejskaěe, aby si po svých Ïtyěnohých kámoších uklidili. NÝkteěí si mysleli, že jsme vandalové, ale když jim to došlo, obrátili a souhlasili. Ve Voticích u Benešova jsme pomohli organizaci ZajíÎek na koni zrekonstruovat polorozboĚený statek, kde je spousta zvíĚátek (psi, koÎky, kozy, ovce, konÜ i králíci), která pomáhají léÎit nemocné dÜti. V Chrudimi jsme pomohli zorganizovat Bambiriádu a neplánovanÝ pěidali i vlastní hudební Ïíslo. Pomohli jsme uklidit v Salesiánském centru v PrazeKobylisích. Do JedliÏkova ústavu jsme zavítali na prázdniny naneÏisto.

3 4 5 6


FIRMA ROKU

Jak se balí letadlo

JiĚí ŠtÜpán je vedoucím marketingu v Servisbalu

Cena Vodafone Firma roku 2008 má vítÝze. Z rekordního poÏtu 3320 pěihlášených Ůrem porotu nejvíce pěesvÝdÏila a mistrem mezi mistry se stala obalová spoleÏnost Servisbal z Dobrušky. Nejenže balí rızné vÝci do vychytaných obalı, ale hlavnÝ u toho myslí, a tak šetěí zákazníkım náklady. A nejen to, lidi tam pracují rádi, je tam legrace a oni si jich váží. Nádhera.

Rodinná firma zamÜstnává témÜĚ 60 lidí

Kdybych bydlela v Dobrušce nebo nÜkde okolo a hledala práci, vzali byste mÜ? Vzhledem k vývoji ekonomické situace jsme v letošním roce nové zamÝstnance nepěijímali a hledali rezervy v rámci Ůrmy napěíklad pěi odchodu spolupracovníkı do dıchodu nebo na mateěskou dovolenou.

text: Anet Klema foto: Michael Kratochvíl

ProÎ jste se pĚihlásili do soutÜže Firma roku? Dıvodı je hned nÝkolik. Jednou ze základních hodnot naší spoleÏnosti je odbornost a profesionalita. Zákazníkım se to snažíme dokázat právÝ prostěednictvím získaných ocenÝní. V minulosti jsme nÝkolikrát získali ocenÝní Obal roku, cenu za logistické inovace a uspÝli jsme i jako subdodavatel roku 2004. A dıvodem bylo i to, že jsme chtÝli porovnat své výsledky s ostatními. Firma roku nám poskytla zajímavou pěíležitost. A navíc rádi soutÝžíme. Íekali jste, že vyhrajete? VítÝzství v Královéhradeckém kraji nás hodnÝ potÝšilo. Do Ůnále jsme šli s jasnou chutí vyhrát. Konkurence však byla veliká, a tak jsme o pěípadném úspÝchu docela pochybovali. Zvlášħ po pěedstavení Ůnalistı. Ale z Ůnálové prezentace pěed porotou jsme nakonec mÝli dobrý pocit. Napnutí jsme byli až do poslední minuty. ProÎ si myslíte, že jste konkurenci porazili? V krajském kole jsme zaujali zajímavým podnikatelským pěíbÝhem a dlouhodobÝ dobrými ekonomickými výsledky. Ve Ůnále jsme vsadili vše

74 ČILICHILI

na prezentaci. Dokázali jsme porotÝ vtipnÝ pěedstavit naši podnikatelskou strategii a pěesvÝdÏit ji, že ji každý den svou prací naplĊujeme. Vaši zamÜstnanci vás milují. V Îem jste pro nÜ tak bájeÎní? Víme, že úspÝšnÝ podnikat neznamená jenom investovat do strojı a zaěízení. Chce-li spoleÏnost v dnešní dobÝ nÝÏím dlouhodobÝ vyniknout a konkurovat, pak jsou to její zamÝstnanci. Proto od zaÏátku budujeme tým špiÏkových odborníkı, založený na spolupráci a vzájemné odpovÝdnosti.

A když nÜkoho hledáte, co musí umÜt? Pěi výbÝru klademe dıraz na týmovou spolupráci a ochotu uÏit se novým vÝcem. Prý umíte zabalit i letadlo? Jak se takové letadlo balí? Zadáním bylo vytvoěit zámoěské balení letadla s úÏinností na 4 mÝsíce. Museli jsme letadlo zabalit s ohledem na druh pěepravy (klimatické zmÝny v prıbÝhu pěepravy po moěi, zmÝny teploty apod.) Pěi samotném balení jsme použili speciální fólii svaěenou do vhodného tvaru. A pěepravu zajistili i s ohledem na drobnou elektroniku.

Nechceme být nejvÛtší, ale patęit mezi nejlepší. V roce 2005 jsme zavedli mezinárodnÝ uznávaný standard Investors in People (IIP) v oblasti ěízení a rozvoje lidských zdrojı. Díky tomu se nám daěí udržet atmosféru rodinné Ůrmy, i když zamÝstnáváme témÝě 60 lidí. Investice do zamÝstnancı se nám vyplácí. Ke konci roku 2007 se majitelé rozhodli iniciovat vznik Rady zamÝstnancı. Tím chtÝli zhodnotit dosavadní úsilí pracovníkı, zlepšit komunikaci a dosáhnout zpÝtné vazby mezi zamÝstnavatelem a zamÝstnanci. Rada zamÝstnancı je dnes oŮciálním partnerem pro jednání s vedením spoleÏnosti.

Co všechno ještÜ umíte zabalit? Dıležité pro nás je nabídnout zákazníkım komplexní služby a navrhnout jim bezchybné obalové ěešení. Pro zásilkový velkoobchod auto-moto dílı jsme ěešili optimalizaci balení tlumiÏı Monroe. Pěišli jsme se systémem atypických proložek z vlnité lepenky. Díky tomu se nám povedlo zabalit tlumiÏı 2x více. Snížili jsme náklady na balení, skladování a logistiku témÝě na pılku. A za to jsme získali ocenÝní Obal roku.


VALENTÝNSKÁ NABÍDKA

PĚijÐte si k nám pro dárek na Valentýna Volejte a SMSkujte teÐ své lásce bez omezení. Vyzkoušejte si v únoru k novému telefonnímu Îíslu Program kamarádi na mÜsíc zdarma a získejte skvÜlý valentýnský dárek.

Svoji lásku urÏitÝ oslníte našim Náladovým svÝtlem, které vám navodí tu správnou atmosféru a váš romantický veÏer nebude mít chybu.

K Ïemu jsou Kamarádi?

Se zebrou jsme zatím jenom kamarádi. Ale už na ni významnÜ blikám a tĚeba z toho nÜco na Valentýna bude.

Za mÝsíÏní poplatek teÑ mıžete až Ïtyěem kamarádım, kteěí jsou u Vodafonu nebo na pevné lince, telefonovat i SMSkovat neomezenÝ za 0 KÏ.

Jak získat Kamarády? Program kamarádi si mıžete objednat s jakýmkoliv Nabitým tarifem, tarifem Naplno nebo Tarifem nové generace. StaÏí zavolat na naši zákaznickou linku *077. Do skupiny kamarádı je možné pěidat jakékoliv Ïíslo v síti Vodafone nebo pevnou linku.

Podmínkou pro získání valentýnského dárku je poěízení nové SIM karty s Programem kamarádi. Tato nabídka neplatí pro firemní zákazníky.

Více informací na www.vodafone.cz.

ČILICHILI 75


INTERNET V MOBILU

To, co milujete na webu, je teÐ v mobilu Díky novým tarifİm Vodafone Internet v mobilu a Vodafone Internet v mobilu na den získáte kdykoliv a kdekoliv neustálý pĚístup ke všemu, co potĚebujete a co máte rádi.

Jak snadno zaÏít?

Otvíráme internet do každého mobilního telefonu. StisknÝte tlaÏítko Vodafone live! nebo najdÝte ve svém telefonu symbol zemÝkoule a pěipojíte se na nový portál Vodafone live!

Zadejte libovolnou www adresu a stisknÝte tlaÏítko Jdi.

Nový zážitek z internetu v mobilu Internet pro každý mobil s Vodafone live!

Stránky se zmenší na displej mobilu

Všechny stránky se naÎtou rychleji

NajdÜte si cokoliv na internetu v mobilu se Seznam.cz

Každý mobil s Vodafone live! nebo pěipojením k internetu a barevným displejem to zvládne. StaÏí jen zmáÏknout tlaÏítko Vodafone live! nebo podržet 0.

PěesnÝ pro displej vašeho mobilu pěizpısobíme každou stránku, kterou máte rádi. Padne vašemu mobilu jako ulitá a bude na displeji doběe Ïitelná.

PěeÏtÝte si novinky ze svÝta vašich koníÏkı. Zmenšíme objem všech vašich oblíbených stránek, takže vám do mobilu doslova pěiletí.

NajdÝte rychle informace, které teÑ hned potěebujete. Díky vyhledávaÏi Seznam.cz v mobilu máte informace okamžitÝ na displeji.

Co za to? aneb Malý ceník Co za to? aneb Malý ceník

cena s / bez DPH

FUP

Vodafone Internet v mobilu na den

17,00 KÏ / 14,29 KÏ

5 MB

177,00 KÏ / 148,74 KÏ

100 MB

Vodafone Internet v mobilu FUP – limit pro stahování, po jehož dosažení je vám doÏasnÝ snížena rychlost.

Co všechno získáte: • Jediným tlaÏítkem se z mobilu dostanete na celý internet. • Vše, co máte rádi, máte teÑ u sebe v mobilu. • Jasná a koneÏná cena (17 KÏ na den, 177 KÏ na mÝsíc).

• Zobrazení internetových stránek se pěizpısobí displeji vašeho mobilu. • Platí pro nové i stávající zákazníky s kartou i s tarifem.

Více informací získáte v našich prodejnách, na www.internetdomobilu.cz nebo na 800 777 777. 76 ČILICHILI


INTERNET V PC/NOTEBOOKU

Bez internetu už ani ránu Zapomeĉte na internetové kavárny, zapomeĉte na poÎítaÎ pĚipoutaný kabelem ke zdi. S našimi tarify jste volní jako ptáci. Na internetu a na mailu budete doslova kdykoli. Jak dostat internet do svého poÏítaÏe?

Datové tarify

Internet s naším Pěipojením mıžete mít v notebooku, poÏítaÏi nebo PDA. Skamarádit tato zaěízení s Pěipojením k internetu je navíc docela jednoduché. Podívejte se, jaké možnosti se vám nabízejí:

PĚipojení na stálo Pokud je pro vás každodenní surfování samozěejmostí, Pěipojení na stálo vám bude tím nejlepším spoleÏníkem. Za mÝsíÏní paušál mıžete brouzdat bez ohledu na to, jestli surfujete v mobilu, nebo na internetu.

PĚipojení na dlouho Pokud internet využíváte nepravidelnÝ, nemıžete si vybrat líp. Tenhle tarif je prostÝ skvÝlý a nabízí nÝkolik cenových pásem. Kolik zaplatíte, záleží pak už jenom na tom, jak intenzivnÝ budete ten který mÝsíc surfovat. Jednou vÝcí si ale mıžete být jistí – nezaplatíte víc jak 750 KÏ, vÏetnÝ DPH.

Internet v poÎítaÎi Svıj notebook nebo poÏítaÏ pěipojíte k internetu pomocí svého telefonu nebo modemu Vodafone Mobile Connect. StaÏí k notebooku pěipojit těeba náš USB modem nebo spojit telefon s poÏítaÏem napěíklad pěes Bluetooth. A bÝhem chvilky pak budete on-line. Jako souÏást balení modemu od nás dostanete CD se softwarem Vodafone Mobile Connect, který vám pomıže posílat a pěijímat SMS, ovládat své internetové pěipojení jediným kliknutím nebo

si hlídat statistiky, kolik Ïasu jste na internetu strávili. A s nÝjakým zdlouhavým nastavováním telefonu si hlavu lámat nemusíte – máme pro vás totiž program Snadné pěipojení. A s ním to jde jako po másle. Kde takové Snadné pĚipojení najdete? Pěímo na www.vodafone.cz. Anebo na CD – staÏí navštívit nÝkterou z našich prodejen nebo zavolat na *077. My vám pak Snadné pěipojení pošleme šupem rovnou domı.

Kde všude se k internetu pěipojíte a jak rychle?

Co za to? aneb Malý ceník PĚipojení na stálo MÝsíÏní paušál

Internet má zelenou.

650,00 KÎ / 546,20 KÏ

PĚipojení na dlouho Do 100 MB

177,00 KÎ / 148,74 KÏ

Do 300 MB

500,00 KÎ / 420,16 KÏ

300 MB a více

750,00 KÎ / 630,25 KÏ

U obou tÝchto Pěipojení aplikujeme FUP ve výši 3 GB z dıvodu zachování kvality služby pro všechny zákazníky. Ceny jsou vÏetnÝ/bez 19% DPH.

Pěipojíte se témÝě všude. Technologií EDGE, která vám umožĊuje surfovat rychlostí až 236 kbps, máme pokryto pěes 91 % obyvatel ÎR! A to jsme s rozšiěováním pokrytí zdaleka neskonÏili! Pokud byste se ale náhodou ocitli mimo toto pokrytí, vÝzte, že zbytek ÎR (konkrétnÝ pěes 99 %) máme pokrytý technologií GPRS, která poskytuje rychlost max. 86 kbps. MrknÝte na www.vodafone.cz na prima pěehlednou interaktivní mapu, a hned budete vÝdÝt, kde to mıžete s daty rozbalit naplno.

Více podrobností o Pěipojení naleznete na str. 112, bod 8. Kompletní ceník najdete na www.vodafone.cz. ČILICHILI 77


DATOVÉ TARIFY ZE ZAHRANIČÍ

Mailujte naplno i v zahraniÎí Vodafone vám k vašemu tarifu nabízí bezstarostné využívání dat, mailİ, internetu i ve svÜtÜ se svými výhodnými roamingovými tarify pro data. Naše roamingové datové tarify Pěipojení ze zahraniÏí na stálo a Pěipojení ze zahraniÏí na den vás dostanou. Jejich ceny jsme odstupĊovali do těí roamingových zón, které jsou stejné jako u volání ze zahraniÏí. Takže máte poěád pěehled, kolik jste už probendili. Ale vÝěte, nebude to moc.

Pěipojení ze zahraniÏí na den je ideální pro všechny, kteěí se potěebují k internetu pěipojit krátkodobÝ. Celkový Ïas, 24 hodin, se poÏítá od chvíle, kdy poprvé použijete datové služby. Cena tarifu je urÏena zónou, ve které jste se zrovna pěipojili. Jestli ale s tímhle pěipojením stáhnete bÝhem 24 hodin ménÝ než 2 MB dat, zaplatíte jen zvýhodnÝnou cenu 80 KÏ (v zónÝ 1). • Tarif vám deaktivujeme jen na základÝ vaší žádosti, takže ho mıžete mít zapnutý stále a zaplatíte za nÝj, až pokud ho skuteÏnÝ použijete.

Pěipojení ze zahraniÏí na stálo je tu hlavnÝ pro firemní zákazníky, kteěí v cizinÝ chtÝjí internet využívat opravdu poěádnÝ. • K deaktivaci tarifu dojde pouze na základÝ vaší žádosti, nikoliv automaticky.

Oba tarify si staÏí aktivovat, a mıžete je vesele používat • •

pro pěipojení pěes notebook i pěes mobilní telefon, v nÝmž všem zákazníkım funguje optimalizace dat pro mobily. Takže se celkový objem stažených dat nÝkolikanásobnÝ sníží a internetové stránky se do mobilu naÏítají rychleji.

A na kolik to tedy vyjde?

Já se domluvím s každým. Všichni vÜdí, že na Îervenou mají stát a na zelenou mazat dál. SchválnÜ jeÐte zjistit do svÜta, jestli nekecám.

PĚipojení ze zahraniÎí na den Zóna

Objem dat

1

50 MB

1+2

50 MB

SpotĚeba dat

Cena tarifu

do 2 MB

80 KÏ

nad 2 MB

350 KÏ

do 2 MB

160 KÏ

nad 2 MB

700 KÏ

Cena za 1 MB po pĚekroÎení objemu 50 MB 90 KÏ

90 KÏ

Zóna 2 – napě. USA, Kanada, Îína, Japonsko

PĚipojení ze zahraniÎí na stálo Zóna

Objem dat

Cena tarifu

Cena za 1 MB po pĚekroÎení objemu 200 MB

1

200 MB

1600 KÏ

90 KÏ

1+2

200 MB

3200 KÏ

90 KÏ

V pěípadÝ, že jsou tarify aktivovány v zónÝ 1+2, platí i pro zónu 1. V zónÝ 3 platíte cenu za tarif dle zóny 1 a za každý 1 MB stažených dat 90 KÏ. Ceny jsou vÏetnÝ 19% DPH. Více informací o podmínkách tarifı na www.vodafone.cz.

78 ČILICHILI

Zóna 1 – zemÝ Evropské unie, zemÝ EEA, Švýcarsko, Chorvatsko

Zóna 3 – napě. Rusko, Brazílie, Kuba, Malajsie

Kompletní pěehled zemí a zaěazení zemí do zón získáte na www.vodafone.cz


VODAFONE LIVE!

Vychytávky na únor Dokonce bychom Ěekli vymazlené vychytávky. Parádní zvuk, dokonalá grafika, prostÜ zábava, se kterou vás nuda mine velkým obloukem. Hity, co teÑ letí

NejnovÝjší hry = konec nudy!

Jestli máte zálusk na nÝjaké to vyzvánÝní, pošlete SMSku s pěíslušným kódem na 4444.

Padla vám do oka nÝkterá z našich her? Tak pošlete SMSku s jejím objednacím kódem na Ïíslo 4444, a mıžete si ji užívat do sytosti. JeštÝ více her najdete na www.vodafonelive.cz.

Interpret / Název zvonÜní

Objednací kód

Petr KoláĚ JeštÝ že tÝ lásko mám

REAL2113064

Ewa Farna Boží mlejny melou

REAL2107199

Amy Macdonald This Is The Life

REAL276438

Petr KoláĚ Jednou nebe zavolá

REAL258751

Katarina Knechtová / Peha Muoj Bože

REAL260298

Tereza Kerndlová AndÝl

REAL2102066

Morandi Angels (Love Is The Answer)

REAL261752

Madonna Miles Away

REAL263894

Coldplay Viva La Vida

REAL275822

Karel Gott VÏelka Mája

REAL2112541

Lady Gaga Just Dance

REAL279049

T. I. Feat. Rihanna Live Your Life

REAL282188

Code Red Kanikuly 2007

REAL273267

Shaun Baker Hey Hi Hallo

REAL277624

Morandi Save Me feat. Helene

REAL279960

Pat a Mat Hlavní melodie

REAL251381

The Killers Human

REAL2102205

Reálné tóny stojí 60 KÏ vÏetnÝ DPH a poplatku za datový pěenos. Cena objednací SMS je standardní podle vašeho tarifu.

Wolfenstein RPG™ Kód: 705288 Cena: 90 KÎ

Far Cry 2

Gangstar 2: Kings of L.A.

Kód: 705058 Cena: 90 KÎ

Kód: 705237 Cena: 90 KÎ

MySims™

Ferrari GT: Evolution

Kód: 705089 Cena: 90 KÎ

Kód: 705235 Cena: 90 KÎ

Disney Fairies: Zvonilka puzzle Kód: 705195 Cena: 90 KÎ

Prince Of Persia

Einstein’s Mind Twister

EA SPORTS™ FIFA 09

Kód: 704993 Cena: 90 KÎ

Kód: 705196 Cena: 90 KÎ

Kód: 704553 Cena: 90 KÎ

Pro objednání pošli SMSku s objednacím kódem na 4444. Ceny jsou uvedeny vÏetnÝ 19% DPH a poplatku za datový pěenos. Cena objednací SMS je standardní podle vašeho tarifu. Více her najdete na www.vodafonelive.cz. Wolfenstein, MySims, EA SPORTS FIFA 09: © 2008 Electronic Arts Inc. All Rights Reserved. Disney Fairies: Zvonilka puzzle, Einstein’s Mind Twister: ALBERT EINSTEIN and related rights ™/ © of HUJ, used under license. Represented exclusively by GreenLight, LLC. (C) Disney 2008 Far Cry 2 © 2008 Gameloft. All Rights Reserved. Published by Gameloft under license of Ubisoft Entertainment. Ubisoft, the Ubisoft logo, and Far Cry are trademarks of Ubisoft Entertainment in the U.S. and/or other countries. Based on Crytek’s original Far Cry directed by Cevat Yerli. Gameloft and the Gameloft logo are trademarks of Gameloft in the U.S. and/or other countries. Gangstar 2: Kings of L.A. © 2008 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft, the Gameloft logo are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries. Prince Of Persia © 2008 Gameloft. All rights reserved. Edited by Gameloft under license of Ubisoft Entertainment. Based on Prince of Persia® created by Jordan Mechner. Prince of Persia is a trademark of Jordan Mechner used under license. Ubisoft and the Ubisoft logo are trademarks of Ubisoft Entertainment. Gameloft and the Gameloft logo are trademarks of Gameloft. Ferrari GT: Evolution © 2008 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and the Gameloft logo are trademarks of Gameloft in the US and/ or other countries. Produced under license of Ferrari SpA. FERRARI, the PRANCING HORSE device, all associated logos and distinctive designs are property of Ferrari Spa. The body designs of the Ferrari cars are protected as Ferrari property under design, trademark and trade dress regulations.

ČILICHILI 79


PÁR INFORMACÍ NAVÍC Zkuste si vybraný balíÎek k Nabitému tarifu na mÜsíc ZADARMO.

Vodafone balíÎky

Vyberte si z nabídky našich balíÎkİ a zvýhodnÜných tarifİ. A že si vyberete, na to klidnÜ vsadíme tĚeba krk. Vodafone balíÏky

Výdaje pod kontrolou

BalíÎek extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) Název tarifu

Název balíÎku

Hodnota balíÎku

MÜsíÎní paušál

FlexiStrop Sami si zdarma nastavíte, kolik chcete mÝsíÏnÝ utratit nad rámec paušálu, a když hranici pěekroÏíte, stopneme vám volání a SMSky. Když si to rozmyslíte, strop si mıžete ihned zrušit.

Nabito 119

BalíÏek extra nabito 24

24 KÎ / 20,16 KÏ

11,90 KÎ / 10,00 KÏ

Nabito 350

BalíÏek extra nabito 70

70 KÎ / 58,82 KÏ

35,00 KÎ / 29,41 KÏ

Nabito 700

BalíÏek extra nabito 140

140 KÎ / 117,64 KÏ

70,00 KÎ / 58,82 KÏ

Nabito 1150

BalíÏek extra nabito 230

230 KÎ / 193,27 KÏ

115,00 KÎ / 96,63 KÏ

Chytrý pĚehled

Nabito 2100

BalíÏek extra nabito 420

420 KÎ / 352,94 KÏ

210,00 KÎ / 176,47 KÏ

Díky téhle prima službÝ si kdykoli a kdekoli snadno zjistíte, kolik už jste provolali na svém telefonním Ïísle nebo celém zákaznickém úÏtu.

Víkendové volání a SMS Název balíÎku

MÜsíÎní paušál

BalíÏek víkendové hovory

175 KÎ / 147,05 KÏ

Neomezený poÏet hovorı v síti Vodafone bÝhem víkendu

BalíÏek víkendové SMS

105 KÎ / 88,23 KÏ

Neomezený poÏet SMS v síti Vodafone bÝhem víkendu

Volání na pevnou Název balíÎku

MÜsíÎní paušál

Program na pevnou

530 KÎ / 445,37 KÏ

Neomezené volání na všechny pevné linky v ÎR

Program na pevnou mimo špiÏku

240 KÎ / 201,68 KÏ

Neomezené volání na všechny pevné linky v ÎR mimo špiÏku

Rodina a pĚátelé Název balíÎku Program kamarádi 175 KÎ / 147,05 KÏ

2 Îísla

225 KÎ / 189,07 KÏ

3 Îísla

260 KÎ / 218,45 KÏ

StaÏí si nastavit, kolik chcete mÝsíÏnÝ za Vodafone utratit nad rámec paušálu, a my vám dáme vÝdÝt SMSkou, až téhle hranice dosáhnete. Ale když se rozhodnete ji pěekroÏit, omezovat vás nebudeme.

Tyto služby jsou pouze orientaÏní. Více informací na str. 112, bod 3 a na www.vodafone.cz.

Odpárejte si 20 % z úÏtu za volání Získejte slevu se službou Po svém

MÜsíÎní paušál

1 Îíslo

FlexiLimit

Neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná Ïísla v síti Vodafone nebo pevné linky

Nad rámec paušálu voláte o 20 % levnÝji. Zadarmo mıžete získat skvÝlou SIM plus kartu. Zadarmo vám zaěídíme i pěehledné a podrobné elektronické vyúÏtování. Jenom pozor, jeden hovor na linku Vodafone péÏe o zákazníky pěijde na 30 KÏ!

4 Îísla

285 KÎ / 239,49 KÏ

Název balíÎku

AktivaÎní poplatek za každou SIM

Jak si službu aktivovat

Program rodina

100 KÎ / 84,03 KÏ

BuÑ už pěi poěizování tarifu, nebo v Samoobsluze Mıj Vodafone ť na www.vodafone.cz/samoobsluha Ïi v Hlasové samoobsluze na Ïísle *077. Služba se rozbÝhne okamžitÝ. Kdybyste ji chtÝli zase zrušit, k deaktivaci dojde na konci zúÏtovacího období.

1,79 KÎ / 1,50 KÏ za min pěi volání až mezi 4 Ïísly v rámci rodiny

MMS a WAP Název balíÎku

MÜsíÎní paušál

BalíÏek MMS

105 KÎ / 88,23 KÏ

15 MMS do všech sítí

BalíÏek Vodafone MMS

50 KÎ / 42,01 KÏ

15 MMS v síti Vodafone

BalíÏek WAP

50 KÎ / 42,01 KÏ

40 minut pěipojení pěes WAP

Všechny ceny uvádíme vÏetnÝ/bez 19% DPH.

Více podrobností o balíÏcích naleznete na str. 112, bod 3 a na www.vodafone.cz. 80 ČILICHILI

Co byste ještÜ mÜli vÜdÜt Službu Po svém (o 20 % výhodnÝjší volání) si mıžete poěídit napě. k Nabitým tarifım. Pokud máte na jednom úÏtu víc Ïísel, máte službu na každém z nich. Nebudete dostávat papírové VyúÏtování. Elektronické podrobné vyúÏtování se nedá použít jako daĊový doklad. Služba je urÏena pro neŮremní zákazníky. Podmínky najdete na www.vodafone.cz.


S VODAFONEM V ZAHRANIČÍ

Láska v každém koutÜ svÜta Je jenom málo vÜcí, které spojují svÜt tak jako láska. Všude se mají lidi rádi, i když to tak nÜkdy nevypadá. Vemte své milované na Valentýna na poĚádný výlet. AĦ vidí, jak se mají lidi rádi. A jak si to všechno mıžete aktivovat?

S Vodafone Passportem totiž voláte ve svÜtÜ jako doma

Doma, ale i ze zahraniÏí. Nejsnáze rovnou z mobilu:

S Vodafone Passportem zaplatíte za volání ze zahraniÏí jenom spojovací poplatek, a to za každých i zapoÏatých 20 minut, a pak už voláte domı za stejné ceny jako doma s tarifem do jiných sítí. SvÝt jsme pro úÏely téhle naší služby rozdÝlili do těí zón – liší se podle výše spojovacího poplatku.

• Vodafone Passport – SMS ve tvaru ROAM PASS A 1234 na telefonní Îíslo 7700, místo 1234 heslo do Samoobsluhy • Služba MMS – SMS ve tvaru MMS A 1234 na Îíslo 7700, místo 1234 heslo do Samoobsluhy.

Spojovací poplatky v jednotlivých zónách (vÎetnÜ DPH) Zóna

PĚíklady zemí (kompletní pĚehled najdete na www.vodafone.cz)

Spojovací poplatek

1

všechny zemÝ Evropské unie, Chorvatsko, Švýcarsko, Norsko, Island

22 KÏ

2.

evropské zemÝ mimo zónu 1, Spojené státy, Kanada, Austrálie, Îína

50 KÏ

3.

Rusko, Kazachstán, Hongkong, Indonésie, Brazílie

80 KÏ

A co když bude nÝkdo volat vám? ProstÝ zaplatíte jenom spojovací poplatek. Ten naskoÏí vždy na zaÏátku hovoru a pak za každých dalších zapoÏatých 20 minut. Další služby jako SMS, data nebo MMS platíte podle aktuálního ceníku Vodafone World Roamingu. Jenom když ze zahraniÏí voláte do těetí zemÝ (tedy do jiné zemÝ než do ÎR nebo zemÝ, ve které se zrovna nacházíte), budeme vám hovor úÏtovat podle ceníku mezinárodních hovorı Vodafone Passportu.

A ještÜ nezapomÜĉte Cena aktivaÏní i deaktivaÏní SMS ze zahraniÏí podle aktuálního ceníku Vodafone World Roamingu (v ÎR zdarma). Pro pěijímání i odesílání MMSek si nezapomeĊte zkontrolovat, zda máte aktivní službu MMS a nastavený telefon na pěijímání zpráv v zahraniÏí – od výrobce je to vÝtšinou nastavené jen na pěijímání zpráv doma. To už je pěece dost dıvodı, proÏ si poěádnÝ užívat služby Vodafonu i na cestách po zahraniÏí stejnÝ jako doma. S námi si v zahraniÏí mıžete dopěát, co vám bude libo – volejte domı ze všech koutı svÝta nebo prostÝ posílejte MMSky i textovky. ProÏ byste se mÝli omezovat? Jako doma…

Vodafone MMS

Semafory neznají hranice. Nás najdete všude.

Už nemusíte na cestách shánÝt pohledy a olizovat známky. ProstÝ si vyfoħte, co chcete, a pošlete to rovnou z mobilu pěátelım, rodiÏım, dÝtem i babiÏkám. Je úplnÝ fuk, jestli budete na pláži, u vodopádu, na taneÏku, nebo veÏer na baru. Víte, co je ale ještÝ lepší? Cena MMSky je stejná jako v Îechách: 11,31 KÏ i s daní. A je jedno, jestli máte tarif, nebo pěedplacenou kartu.

Více informací k tÝmto službám, vÏetnÝ úplného ceníku, získáte na www.vodafone.cz. ČILICHILI 81


VODAFONE KARTA

Vodafone karta PĚedplacená služba Vodafone karta je opravdu skvÜlá! PoĚád je stejnÜ divoká, a navíc i pÜknÜ nabitá. PĚesvÜdÎte se sami. Vodafone karta je SIM karta s pěedplacenými službami. Její souÏástí je telefonní Ïíslo a pěednabitý kredit 200 KÏ. Cena karty, vÏetnÝ pěednabitého kreditu, je 200 KÏ. Nyní si pěi její aktivaci sami zvolíte, zda vaše karta bude divoká, nebo nabitá.

Vodafone divoká karta – výhodnÝji do Vodafonu • • • • •

Supervýhodné volání v síti Vodafone jen za 2,98 KÎ/min Žádný mÜsíÎní paušál a vyúÎtování Stejné ceny za volání po celý den Po první minutÜ úÎtování po vteĚinách Absolutní kontrola výdajİ PĚedplacená služba Vodafone divoká karta Volání v síti Vodafone

2,98 KÎ/min

Volání do ostatních sítí v ÎR

7,14 KÎ/min

SMS do všech mobilních sítí v ÎR

2,38 KÎ

Nabité karty, pozor! Íervená – oranžová– zelená… A jedééém!

Doplĉkové balíÎky k Vodafone divoké kartÜ Program dvojka LevnÝjší volání na 2 vybraná Ïísla v síti Vodafone, první nastavení Ïísel zdarma

Cena volání: 2,38 KÎ/min

BalíÎek Nonstop víkend Neomezená víkendová volání v síti Vodafone na jeden víkend

Cena balíÎku: 59,50 KÎ

SMS balíÎek 40 volných SMS do všech mobilních sítí na 1 týden

Cena balíÎku: 59,50 KÎ

Vodafone nabitá karta – výhodnÝ do všech sítí • • • • •

Stejné ceny za volání a SMS jako u Nabitých tarifİ Jednotné ceny volání do všech sítí v ÍR po celý den Po první provolané minutÜ úÎtování po vteĚinách Žádný mÜsíÎní paušál a vyúÎtování Absolutní kontrola výdajİ

Po aktivaci automaticky voláte za 6 KÏ/min. Cenu volání urÏuje Ïástka vašeho posledního dobití. Tato cena poté platí do vašeho dalšího dobití, maximálnÝ však jeden mÝsíc. Pokud bÝhem tohoto mÝsíce žádnou Ïástku nedobijete, budete opÝt volat za 6 KÏ/min. Ceny volání s Vodafone nabitou kartou Hodnota dobití

349 a ménÜ

350 – 699

700 – 1149

1150 – 2099

2100 a více

Cena volání za min v ÎR

6,00 KÏ

5,00 KÏ

4,00 KÏ

3,40 KÏ

3,00 KÏ

Cena SMS do všech mobilních sítí v ÎR

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

Výše uvedené ceny jsou vÏetnÝ 19% DPH. Více informací o produktech a službách spoleÏnosti Vodafone naleznete na www.vodafone.cz nebo na 800 777 777. 82 ČILICHILI

Nyní si mİžete poĚídit Vodafone kartu i na všech poboÎkách Íeské pošty.


Z KARTY NA TARIF

PĚesedlejte na Nabité tarify PĚejdÜte na Nabité tarify a pĚidejte si Program kamarádi – za mÜsíÎní poplatek mİžete volat a psát až na 4 Îísla z Vodafonu Îi na pevné linky neomezenÜ. První mÜsíc dokonce zdarma! ProÏ pěejít z Vodafone karty na Nabité tarify? • Nemusíte Ěešit, kam voláte, budete mít stejnÜ výhodné volání do všech sítí u nás. • Svİj paušál využijete na volání i SMSky podle svého, podobnÜ jako s pĚedplacenou kartou. • Neutratíte víc, než chcete, s užiteÎnými nástroji Výdaje pod kontrolou. • NepotĚebujete žádné písemné smlouvy, žádné poplatky za aktivaci. • Zİstane vám vaše telefonní Îíslo. Program kamarádi si teÐ navíc mİžete vyzkoušet na mÜsíc úplnÜ zadarmo.

Víte, co nás semaforİ je! Je super, že až ÎtyĚem kámošİm mİžu volat a psát zadarmo.

Co všechno vám k pěestupu staÏí? Jde to raz dva: Abyste nás žádostmi o pěechod z Vodafone karty k našim tarifım úplnÝ nezavalili, pěipravili jsme pro vás dvÝ vstupní podmínky. Ale nebojte, je neuvÝěitelnÝ snadné je splnit! StaÏí:

Dát za dobu, co jste u Vodafonu, do kreditu celkem aspoĉ 1000 KÎ.

Jste-li u Vodafonu ménÜ než 3 mÜsíce, je tĚeba mít pĚi pĚechodu na tarif kredit aspoĉ 500 KÎ.

Asi taky vytoÎím *077 ZapoÏítává se do toho i poÏáteÏní kredit pěi poěízení Vodafone karty.

Tento kredit slouží jako Volací jistina, jež urÏuje váš Volací limit (to je Ïástka, kterou mıžete provolat nebo použít na jiné služby po vyÏerpání svého paušálu). Volací jistinu vám vrátíme, pokud uhradíte ěádnÝ a vÏas těi po sobÝ jdoucí vyúÏtování služeb.

Pokud jste mÝli na své pěedplacené kartÝ aktivovaný roaming, nezapomeĊte si ho aktivovat i s mÝsíÏním tarifem.

Více o Programu kamarádi najdete na str. 80. ČILICHILI 83


PRO FIRMY

Firmy na síti PoĚiÐte si nÜkterý z našich datových tarifİ, a mİžete být bez starostí pĚipojeni, když jste mimo kanceláĚ, na cestách anebo na horách. SkvÝlé ceny pro podnikatele Surfujte s naší sítí GPRS/EDGE s pokrytím pěes 80 % po internetu i mimo kanceláě! Napěíklad s tarifem Pěipojení na dlouho platíte jen tolik, kolik zrovna spotěebujete.

PĚipojení na dlouho datový limit

cena

Do 100 MB

177 KÎ / 148,74 KÏ

Do 300 MB

500 KÎ / 420,16 KÏ

300 MB a více

750 KÎ / 630,25 KÏ

Všechny ceny uvádíme vÏetnÝ/bez 19% DPH.

Získejte navíc praktický USB modem pro pěipojení k internetu za 1 KÏ!

Surfování, co hrdlo ráÏí Podmínkou získání USB modemu za 1 KÏ je poěízení nové SIM karty a vybraného datového tarifu (Pěipojení na dlouho nebo Pěipojení na stálo nebo Vodafone Internet v mobilu). Tato nabídka platí pouze pro Ůremní zákazníky do 28. 2. 2009.

Volejte zdarma Vodafone firemní prodej 800 77 77 00 Více informací k tÝmto nabídkám naleznete na www.vodafone.cz/firma. 84 ČILICHILI

Já mít ŭrmu, tak si bez webu ani nezablikám. A co vy?


PRO FIRMY

Dát se na podnikání chce odvahu A když se nÜkdo odvážný najde, mİže se spolehnout, že o nÜm dáme svÜtu vÜdÜt. NaštÜstí naši zákazníci mají pro strach udÜláno a rádi se do nÜjaké té výzvy poĚádnÜ obují.

VzdÝlávání Otevírá X možností

Dobrá rada nad zlato

KlíÏ ke všem Ůrmám

Tahle škola pro dospÝlé vás nadchne

Krizový management mají v malíku

Když hledáte ěemeslníka nebo menší Ůrmu

1. VOX a.s. Co umí Na zaÏátku si troufli na veěejné vzdÝlávací akce z oblasti daní, úÏetnictví, práva, mezd, personalistiky, neziskové problematiky, manažerské vzdÝlávání atd. Dnes patěí v této oblasti k nejlepším. Jestli se potěebujete stále vzdÝlávat, tak tohle je super volba. 1. VOX a.s. vám ušije vzdÝlávací programy na míru, analyzuje vaše tréninkové potěeby, uspoěádá workshop a zvládne hravÝ i motivaÏní programy Ïi development centra, HR poradenství, kouÏing, lobbing a fıru dalších vÝcí. Íím jsou výjimeÎní Na vzdÝlávání dospÝlých jsou to nejvÝtší machěi u nás – a stále se ěídí heslem – VzdÝlávání Otevírá X možností. Jestli Ïekáte, že tady bude vzdÝlávání nÝjaká škrobená nuda, tak to budete koukat. S Voxem je vzdÝlávání kreativní hra. Vždyħ vznikl v zemi uÏitele národı, který ěíkal: „škola hrou“. A to je pravda. Kde je najdete VOX drží krok s dobou, takže www.vox.cz. Tam najdete všechno.

ECONOMY RATING a.s. Co umí V dnešních rozbouěených vodách je každá rada dobrá. A vidíte, tady je mají. Tahle firma se zamÝěila na poradenství v oblastech strategického a finanÏního managementu, rozvoje podnikatelských zámÝrı a managementu projektı financovaných z EU nebo rozvoje lidských zdrojı. A jestli potěebujete nÝco z oblasti krizového managementu, tak tohle je pro nÝ doslova mistrovský kousek. Íím jsou výjimeÎní Dovedou poradit i hodnÝ specifickým klientım, niÏeho v téhle oblasti se neleknou. UrÏitÝ vám neporadí nÝco, co už nakukali desítkám dalších firem ze všech oborı. Jejich cílem není prodat stokrát totéž, ale dodat vám ěešení, které zapadne do vaší firmy tak, že sedne jako ulité. Kde je najdete V Lidické ulici 1869/28 v BrnÝ nebo na www.economy-rating.cz.

www.sluzby.cz s.r.o. Co umí Jak název napovídá, služby. Ale jestli Ïekáte, že vám uklidí, zastěihnou živý plot a vyvenÏí babiÏku, tak jste na omylu. Ale najdou vám nÝkoho, kdo to zvládne. Tahle firma totiž pěišla s prima nápadem dát dohromady a provozovat kompletní katalog malých firem, služeb a živnostníkı u nás. Všechno to najdete na webu, takže hledání je opravdu prosté jako facka. A pro samotné malé podnikatele je to super cesta, jak se zviditelnit. A to se vždycky hodí. Íím jsou výjimeÎní Všem, kteěí kdy pochybovali, jestli tohle bude fungovat, vytěeli zrak. Za mÝsíc mají na milion a pıl zhlédnutých stránek. Takže návštÝvnost jako hrom. A urÏitÝ se na tomhle skvÝlém úspÝchu podílí i to, že dokázali své stránky udÝlat tak jednoduché, jak to jenom šlo. Kde je najdete Je to prosté: www.sluzby.cz – kompletní katalog firem, služeb a ěemesel.

Více informací o produktech a službách spoleÏnosti Vodafone naleznete na www.vodafone.cz nebo na 800 777 777. ČILICHILI 85


FINANCOVÁNÍ

Vodafone mobily za hotové i na splátky Nemáte zrovna po kapsách potĚebnou sumu? NevÜšte hlavu! S námi mİžete bez problémİ užívat mobil, který se k vám opravdu hodí. KouknÝte, kolik byste za vysnÝný telefon mÝsíÏnÝ zaplatili: Telefon / Tarif

Standardní splátka

Nabito 119

Nabito 350

Nabito 700

Nabito 1150

Nabito 2100

Nokia 6300

358 KÏ

Samsung U600

358 KÏ

Sony Ericsson K770i

378 KÏ

358 KÏ

Nokia 5310 XpressMusic

398 KÏ

358 KÏ

Sony Ericsson W910i

418 KÏ

358 KÏ

Samsung U800 SOULb

498 KÏ

398 KÏ

Nokia E51

498 KÏ

458 KÏ

378 KÏ

Nokia 6500 classic

558 KÏ

458 KÏ

378 KÏ

LG KU990 Viewty

558 KÏ

458 KÏ

398 KÏ

Nokia 6600 fold

698 KÏ

598 KÏ

558 KÏ

458 KÏ

Samsung U900 Soul

758 KÏ

658 KÏ

598 KÏ

498 KÏ

Sony Ericsson C902

798 KÏ

698 KÏ

598 KÏ

498 KÏ

358 KÏ

Sony Ericsson W902

798 KÏ

698 KÏ

658 KÏ

498 KÏ

358 KÏ

Nokia 6220 classic

798 KÏ

698 KÏ

658 KÏ

558 KÏ

358 KÏ

Sony Ericsson G900

798 KÏ

698 KÏ

658 KÏ

558 KÏ

398 KÏ

Nokia E66

898 KÏ

798 KÏ

758 KÏ

658 KÏ

458 KÏ

398 KÏ

Nokia E71

898 KÏ

798 KÏ

758 KÏ

658 KÏ

458 KÏ

398 KÏ

HTC Touch Diamond

1098 KÏ

1058 KÏ

958 KÏ

858 KÏ

658 KÏ

598 KÏ

Nokia N85

1158 KÏ

1058 KÏ

998 KÏ

898 KÏ

698 KÏ

658 KÏ

Samsung Omnia

1298 KÏ

1198 KÏ

1158 KÏ

1058 KÏ

858 KÏ

798 KÏ

HTC Touch Pro

1458 KÏ

1358 KÏ

1258 KÏ

1158 KÏ

958 KÏ

898 KÏ

Nokia E90 Communicator 1598 KÏ

1498 KÏ

1398 KÏ

1298 KÏ

1158 KÏ

1098 KÏ

K tomu mÜsíÎní paušál

119 KÎ

350 KÎ

700 KÎ

1150 KÎ

2100 KÎ

Poěídit si telefon na splátky je u Vodafonu jednoduché jako facka. StaÏí udÝlat těi vÝci: • Vzít s sebou obÎanku + další doklad totožnosti (ĚidiÎák, pas, rodný list apod.) • Opsat si v práci telefon a adresu svého zamÜstnavatele • Noví zákazníci si mohou telefon poĚídit spolu s naší SIM kartou v našich prodejnách nebo na Vodafone prodej 800 777 777 • Stávající zákazníci si mohou poĚídit telefon na *077

Celkem vás to bude stát mÜsíÎnÜ

Co se také vyplatí vÝdÝt Ceny v tabulce budete platit mÝsíÏnÝ po dobu 10 mÝsícı a po složení 10 % ceny telefonu pěi jeho koupi. Celková Ïástka, kterou zaplatíte, nezahrnuje cenu služeb využitých nad rámec mÝsíÏního paušálu. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.

Více informací najdete na str. 112, bod 5 86 ČILICHILI

Chcete Sony Ericsson W910i? StaÎí mít pro zaÎátek v kapse jen 358 KÎ! Firemní zákazníci mohou objednávat i pěes Vodafone firemní prodej 800 777 700.


TELEFONY

Vodafone 231

Vodafone 228

Standardní cena

777 KÎ

Standardní cena

1077 KÎ

Nabito 119

277 KÎ

Nabito 119

577 KÎ

Nabito 350

77 KÎ

Nabito 350

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

PamÜĦ až na 300 kontaktİ Displej – 65 536 barev VibraÎní zvonÜní

Nokia 2610 Standardní cena

1177 KÎ

Nabito 119

777 KÎ

Nabito 350

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Tenký design Displej – 65 536 barev VibraÎní zvonÜní

Snadné ovládání Malé rozmÜry WAP a MMS

Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 102. ČILICHILI

87


TELEFONY

Samsung M310

Vodafone 527 Standardní cena

1377 KÎ

Nabito 119

live!

Standardní cena

1577 KÎ

977 KÎ

Nabito 119

977 KÎ

Nabito 350

277 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

live!

VestavÜný VGA fotoaparát Bluetooth GPRS 4+1

Vodafone 533

Stylový design VestavÜný VGA fotoaparát Podpora microSD karet

Standardní cena

1777 KÎ

Nabito 119

1277 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Tenký design VestavÜný 1,3MPIX fotoaparát FM rádio

Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 102 a 103. 88

ČILICHILI

live!


TELEFONY

Nokia 2630 Standardní cena

1777 KÎ

Nabito 119

Samsung E250V live!

Standardní cena

1777 KÎ

1277 KÎ

Nabito 119

1277 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

live!

Tenký design VestavÜný VGA fotoaparát FM rádio

Sony Ericsson T303 Standardní cena

1777 KÎ

Nabito 119

1277 KÎ

Nabito 350

577 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

live!

VestavÜný 1,3MPIX fotoaparát Elegantní vysouvací provedení FM rádio

Elegantní vysouvací provedení MP3 pĚehrávaÎ Bluetooth, slot na microSD kartu

Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 103. ČILICHILI

89


TELEFONY

Samsung J700 Standardní cena

2577 KÎ

Nabito 119

Sony Ericsson W302 live!

Standardní cena

2577 KÎ

1977 KÎ

Nabito 119

1977 KÎ

Nabito 350

1277 KÎ

Nabito 350

1277 KÎ

Nabito 700

77 KÎ

Nabito 700

577 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Elegantní kovový design Bluetooth, slot na microSD kartu MP3 pĚehrávaÎ

Sony Ericsson W350i Standardní cena

2777 KÎ

Nabito 119

2277 KÎ

Nabito 350

1577 KÎ

Nabito 700

277 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

MP3 pĚehrávaÎ Fotoaparát 1,3 MPIX Slot na MS Micro kartu

live!

2 MPIX fotoaparát MP3 pĚehrávaÎ 512MB karta v balení

Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 103 a 104. 90

ČILICHILI

live!


TELEFONY

LG KF310

Nokia 6300

Standardní cena

2977 KÎ

Nabito 119 Nabito 350

live!

Standardní cena

3577 KÎ

2577 KÎ

Nabito 119

2977 KÎ

1777 KÎ

Nabito 350

2277 KÎ

Nabito 700

777 KÎ

Nabito 700

1277 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

VestavÜný fotoaparát 2 MPIX MP3 pĚehrávaÎ, Bluetooth Slot na microSD kartu

LG KF300 Standardní cena

3277 KÎ

Nabito 119

2577 KÎ

Nabito 350

1977 KÎ

Nabito 700

977 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Velká tlaÎítka a Îitelný displej Kovový design TlaÎítka urÎená pro snadné ovládání

Tenký kovový design VestavÜný fotoaparát 2 MPIX a FM rádio Bluetooth handsfree BH-101 souÎástí balení

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 104. ČILICHILI

91


TELEFONY

Nokia 5310 XpressMusic

Samsung U600 Standardní cena

3577 KÎ

Standardní cena

3977 KÎ

Nabito 119

2977 KÎ

Nabito 119

3577 KÎ

Nabito 350

2277 KÎ

Nabito 350

2777 KÎ

Nabito 700

1277 KÎ

Nabito 700

1777 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 1150

577 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX Ultratenký design MP3 pĚehrávaÎ, slot na microSD kartu

Sony Ericsson K770i Standardní cena

3777 KÎ

Nabito 119

3577 KÎ

Nabito 350

2777 KÎ

Nabito 700

1777 KÎ

Nabito 1150

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

VestavÜný fotoaparát 3,2 MPIX MP3 pĚehrávaÎ, Bluetooth Slot na MS Micro kartu

live!

MP3 a video pĚehrávaÎ Reproduktor Nokia MD-8 je souÎástí balení VestavÜný 2MPIX fotoaparát

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 105. 92

ČILICHILI

live!


TELEFONY

Nokia E51

Sony Ericsson W910i V Ïervené barvÝ exkluzivnÝ na www.vodafone.cz

Standardní cena

4177 KÎ

Nabito 119 Nabito 350

live!

Standardní cena

4977 KÎ

3577 KÎ

Nabito 119

4577 KÎ

2977 KÎ

Nabito 350

3777 KÎ

Nabito 700

1977 KÎ

Nabito 700

2577 KÎ

Nabito 1150

577 KÎ

Nabito 1150

577 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

VestavÜný fotoaparát 2 MPIX Bluetooth, GPRS a EDGE 4+2 Slot na MS Micro kartu

Samsung U800 SOULb Standardní cena

4977 KÎ

Nabito 119

3977 KÎ

Nabito 350

3277 KÎ

Nabito 700

2277 KÎ

Nabito 1150

577 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX MP3 pĚehrávaÎ, slot na microSD kartu K tomuto telefonu handsfree WEP-300 za 1 KÎ

Internetový prohlížeÎ a Wi-Fi VestavÜný fotoaparát 2 MPIX OperaÎní systém Symbian

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 105 a 106. ČILICHILI

93


TELEFONY

Nokia 6600 fold

Nokia 6500 classic Standardní cena

5577 KÎ

Nabito 119

live!

Standardní cena

6977 KÎ

4577 KÎ

Nabito 119

5977 KÎ

Nabito 350

3777 KÎ

Nabito 350

5577 KÎ

Nabito 700

2977 KÎ

Nabito 700

4577 KÎ

Nabito 1150

977 KÎ

Nabito 1150

2577 KÎ

Nabito 2100

77 KÎ

Nabito 2100

1977 KÎ

Stylový tenký design MP3 pĚehrávaÎ, 1 GB interní pamÜti 2MPIX fotoaparát

LG KU990 Viewty Standardní cena

5577 KÎ

Nabito 119

4577 KÎ

Nabito 350

3977 KÎ

Nabito 700

2977 KÎ

Nabito 1150

1577 KÎ

Nabito 2100

577 KÎ

Dotykový displej 5MPIX fotoaparát s xenonovým bleskem a stabilizátorem obrazu Nahrávání a pĚehrávání videa ve formátu DivX

live!

Elegantní design VestavÜný fotoaparát 2 MPIX MP3 pĚehrávaÎ a Bluetooth

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 106. 94

ČILICHILI

live!


TELEFONY

Samsung U900 Soul Standardní cena

7577 KÎ

Nabito 119

Sony Ericsson C902 live!

Standardní cena

7977 KÎ

6577 KÎ

Nabito 119

6977 KÎ

Nabito 350

5977 KÎ

Nabito 350

5977 KÎ

Nabito 700

4977 KÎ

Nabito 700

4977 KÎ

Nabito 1150

2977 KÎ

Nabito 1150

3577 KÎ

Nabito 2100

2577 KÎ

Nabito 2100

2977 KÎ

Unikátní dotykové ovládání 5MPIX fotoaparát Slot na microSD kartu

live!

VestavÜný 5MPIX fotoaparát MP3 pĚehrávaÎ, Bluetooth Slot na MS Micro kartu

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 106 a 107. ČILICHILI

95


TELEFONY

Sony Ericsson W902

Sony Ericsson G900

Standardní cena

7977 KÎ

Standardní cena

7977 KÎ

Nabito 119

6977 KÎ

Nabito 119

6977 KÎ

Nabito 350

6577 KÎ

Nabito 350

6577 KÎ

Nabito 700

4977 KÎ

Nabito 700

5577 KÎ

Nabito 1150

3577 KÎ

Nabito 1150

3977 KÎ

Nabito 2100

2977 KÎ

Nabito 2100

2977 KÎ

5 MPIX fotoaparát MP3 pĚehrávaÎ 8GB pamÜĦová karta v balení

Nokia 6220 classic Standardní cena

7977 KÎ

Nabito 119

6977 KÎ

Nabito 350

6577 KÎ

Nabito 700

5577 KÎ

Nabito 1150

3577 KÎ

Nabito 2100

2977 KÎ

VestavÜný fotoaparát 5 MPIX Podpora microSD karet OperaÎní systém Symbian

VestavÜný 5MPIX fotoaparát Symbian UIQ Dotykový displej

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 107. 96

ČILICHILI


TELEFONY

Nokia E66

Nokia E71

Standardní cena

8977 KÎ

Standardní cena

8977 KÎ

Nabito 119

7977 KÎ

Nabito 119

7977 KÎ

Nabito 350

7577 KÎ

Nabito 350

7577 KÎ

Nabito 700

6577 KÎ

Nabito 700

6577 KÎ

Nabito 1150

4577 KÎ

Nabito 1150

4577 KÎ

Nabito 2100

3977 KÎ

Nabito 2100

3977 KÎ

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX Wi-Fi, Bluetooth QWERTY klávesnice

Nokia N85

VestavÜný fotoaparát 3 MPIX Wi-Fi, Bluetooth OperaÎní systém Symbian

Standardní cena

11 577 KÎ

Nabito 119

10 577 KÎ

Nabito 350

9977 KÎ

Nabito 700

8977 KÎ

Nabito 1150

6977 KÎ

Nabito 2100

6577 KÎ

live!

VestavÜný fotoaparát 5 MPIX GPS navigace Wi-Fi

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 107 a 108. ČILICHILI

97


TELEFONY

Apple iPhone 3G 8GB

Apple iPhone 3G 16GB k dostání v Ïerném a bílém barevném provedení

bez datového tarifu

s datovým tarifem PĚipojení na stálo

bez datového tarifu

s datovým tarifem PĚipojení na stálo

Standardní cena

12 977 KÎ

12 977 KÎ

Nabito 119

10 977 KÎ

9477 KÎ

Standardní cena

15 177 KÎ

15 177 KÎ

Nabito 119

12 977 KÎ

11 477 KÎ

Nabito 350

10 577 KÎ

Nabito 700

7577 KÎ

8877 KÎ

Nabito 350

12 577 KÎ

10 877 KÎ

5877 KÎ

Nabito 700

9577 KÎ

7877 KÎ

Nabito 1150 Nabito 2100

6577 KÎ

4877 KÎ

Nabito 1150

8577 KÎ

6877 KÎ

5477 KÎ

3477 KÎ

Nabito 2100

7477 KÎ

5477 KÎ

8 GB interní pamÜti iPod v mobilu Internetový prohlížeÎ Safari Více na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 108. 98

ČILICHILI

16 GB interní pamÜti iPod v mobilu Internetový prohlížeÎ Safari


TELEFONY

HTC Touch Diamond

Samsung i900 Omnia

Standardní cena

10 977 KÎ

Standardní cena

12 977 KÎ

Nabito 119

10 577 KÎ

Nabito 119

11 977 KÎ

Nabito 350

9577 KÎ

Nabito 350

11 577 KÎ

Nabito 700

8577 KÎ

Nabito 700

10 577 KÎ

Nabito 1150

6577 KÎ

Nabito 1150

8577 KÎ

Nabito 2100

5977 KÎ

Nabito 2100

7977 KÎ

Integrovaná navigace GPS a Wi-Fi Windows Mobile 6.1 Fotoaparát 3 MPIX

GPS VestavÜný fotoaparát 5MPIX Náhradní baterie a kožené pouzdro v balení

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 109. ČILICHILI

99


TELEFONY

HTC Touch Pro

Nokia E90

Standardní cena

14 577 KÎ

Standardní cena

15 977 KÎ

Nabito 119

13 577 KÎ

Nabito 119

14 977 KÎ

Nabito 350

12 577 KÎ

Nabito 350

13 977 KÎ

Nabito 700

11 577 KÎ

Nabito 700

12 977 KÎ

Nabito 1150

9577 KÎ

Nabito 1150

11 577 KÎ

Nabito 2100

8977 KÎ

Nabito 2100

10 977 KÎ

QWERTY klávesnice Windows Mobile 6.1 Fotoaparát 3 MPIX

QWERTZ klávesnice OperaÎní systém Symbian 9.2 VestavÜný fotoaparát 3,2 MPIX a GPS modul

Podrobné informace k programu Mobil na splátky najdete na str. 86. Více o Vodafone live! na www.vodafone.cz. Další technické údaje najdete na str. 109. 100

ČILICHILI


TELEFONY

Vodafone Mobile Connect express karta Standardní cena

2977 KÎ

Vodafone Mobile Connect Flash Standardní cena

1577 KÎ

Pěipojení na dlouho

977 KÎ

Pěipojení na dlouho

977 KÎ

Pěipojení na stálo

177 KÎ

Pěipojení na stálo

177 KÎ

Využití Spojení s poÏítaÏem Podporované systémy Ovládací software Napájení RozmÝry (mm) Hmotnost (g) Volání/SMS Data/Fax GPRS EDGE

notebook, PC ExpressCard slot Windows Vista, XP, 2000 v balení na CD z poÎítaÎe 113x34x11 60 Ne/Ano Ano/Ne Ano/4+4 Ano/4+4

Podmínky koupÝ datového zaěízení za zvýhodnÝnou cenu najdete na str. 112, bod 1.

Využití Spojení s poÏítaÏem Podporované systémy Ovládací software Napájení RozmÝry (mm) Hmotnost (g) Volání/SMS Data/Fax GPRS EDGE

notebook, PC USB port Windows Vista, XP, 2000 samoinstalace z poÎítaÎe 72x26x12 30 Ne/Ano Ano/Ne Ano/4+4 Ano/4+4

Podmínky koupÝ datového zaěízení za zvýhodnÝnou cenu najdete na str. 112, bod 1.

Více na www.vodafone.cz. ČILICHILI

101


TELEFONY

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

Vodafone 231

Vodafone 228

Nokia 2610

Vodafone 527

Samsung M310

Loga / Melodie / Obrázky

–/–/–

–/–/–

MMS Obrázky / Text / Zvuky

–/–/–

–/–/–

z/z/z

–/–/–

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 16

z/z/z

z / 10

z / 24

z / 32

Hry

z / 40

z

z

z

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

VýmÝnné kryty

z

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely)

z / 640x480

z / 640x480

FM rádio

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

Snímání/pěehrávání videa

–/–

–/–

–/–

Zábavné funkce

Polyfonní melodie / tóny

UžiteÏné funkce

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

WAP / Pěipojení k WAPu

z/z

z

z/z

GPRS / timesloty

z / 3+1

z / 3+1

z / 4+1

EDGE / timesloty

Data (vestavÝný modem)

z

Bluetooth / Infraport

–/–

–/–

–/–

z/–

z/–

VestavÝný GPS modul

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

Synchronizace s PC

z

z –/z

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ

–/–

–/–

z/–

–/–

Wi-Fi

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

Uživatelská pamÝħ telefonu

128 kB

40 kB

4,5 MB

10 MB

4 MB

PamÝħové karty / Typ karty

z / microSD

až 250 / 220

až 300 / 220

až 300 / 220

až 500 / 220

až 500 / 220

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

až 100

až 100

až 150

až 50

až 200

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800

850 / 900 / 1800 / 1900

RozmÝry (mm)

105x46x12

97,5x47,5x14,3

104x43x18

107x47x11,8

87x45x19,6

70

16,5

91

80

86

Baterie (kapacita/typ)

670 mAh / Li-Ion

670 mAh / Li-Ion

970 mAh / Li-Ion

670 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 180

až 300

až 180

až 180

až 290

Pohotovostní doba (hodin)

až 270

až 200

až 300

až 220

až 180

PoÏet barev displeje

65 536

65 536

65 536

65 536

65 536

128x160

128x160

128x128

128x160

128x160

20

20

20

20

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Technické parametry

Hmotnost (g)

Rozlišení displeje Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu

z

z

z

z

z

Barevné provedení

Îerná

HnÝdá

Îerná

Îerná

Šedá

OperaÏní systém

Sagem

ZTE

Nokia Series 40

Sagem

Samsung

102

ČILICHILI


TELEFONY

Vodafone 533

Nokia 2630

Loga / Melodie / Obrázky

–/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

Samsung E250V

Samsung J700

–/z/z

–/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 32

z / 24

z/z/z

z / 32

z / 40

Hry

z

z / 24

z

z

z/4

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z

z / 1280x1024

z / 640x480

z / 1280x1024

z / 640x480

z / 1280x1024

FM rádio

z

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

z

z/z

z

–/–

z/z

z/z

Polyfonní melodie / tóny

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely)

Snímání/pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

WAP / Pěipojení k WAPu

z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS / timesloty

z / 3+1

z / 4+1

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 3+1

z / 4+2

z / 4+2

Data (vestavÝný modem)

z

z

z

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

VestavÝný GPS modul

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

Bluetooth / Infraport

UžiteÏné funkce

Synchronizace s PC E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ

z

z

z

–/z

z/z

–/z

z/–

z/z

Wi-Fi

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

Uživatelská pamÝħ telefonu

8 MB

11 MB

8 MB

10 MB

8 MB

PamÝħové karty / Typ karty

z / microSD

z / microSD

z / microSD

500 / 220

až 1000 / 220

až 300 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 100

až 11 MB

až 8 MB

až 200

až 200

Frekvence (MHz)

900 / 1800 / 1900

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

RozmÝry (mm)

98,5x46,2x14,7 mm

105x45x10

83x47x15

99x49x14

99,5x47x14,8

95

66

93

80

92

Baterie (kapacita/typ)

680 mAh / Li-Ion

700 mAh / Li-on

930 mAh / Li-Pol

Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 210

až 220

až 540

až 250

až 180

Pohotovostní doba (hodin)

až 250

až 382

až 400

až 300

až 250

PoÏet barev displeje

262 144

65 536

65 536

65 536

65 536

Rozlišení displeje

176x220

128x160

128x160

128x160

128x160

20

20

20

30

30

20 / 20

20 / 20

20 / 20

30 / 30

30 / 30

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

Hmotnost (g)

Technické parametry

Sony Ericsson T303

Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém

z

z

z

z

z

Šedá

Îerná

Stěíbrná

Îerná

Îerná

Sagem

Nokia Series 40

Sony Ericsson

Samsung

Samsung

ČILICHILI

103


TELEFONY

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

Sony Ericsson W350i

Sony Ericsson W302

LG KF310

LG KF300

Nokia 6300

Loga / Melodie / Obrázky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 24

z / 40

z / 10

z / 64

z / 64

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z / 1280x1024

z / 1600x1200

z / 1600x1200

z / 1600x1200

z / 1600x1200

FM rádio

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Polyfonní melodie / tóny

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely)

Snímání/pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/–

z/–

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+1

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z

z

z

z

z

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

WAP / Pěipojení k WAPu

Data (vestavÝný modem) Bluetooth / Infraport VestavÝný GPS modul

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

UžiteÏné funkce

Synchronizace s PC E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

Wi-Fi

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

Uživatelská pamÝħ telefonu

14 MB

20 MB + 512MB MS micro

40 MB

12 MB

7,8 MB + 128MB microSD

PamÝħové karty / Typ karty

z / Memory Stick Micro

z / Memory Stick Micro

z / microSD

z / microSD

z / microSD

až 1000 / 220

až 20 MB / 220

až 500 / 220

až 12 MB / 220

až 1000 / 220

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

až 1000

až 20 MB

až 40 MB

až 12 MB

až 500

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 2100

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

104x42,5x11

100 x 46 x 10,5

97x48x16,9

98,8x49,5x16,2

107x44x12

80

78

95

98

91

Baterie (kapacita/typ)

900 mAh / Li-Pol

950 mAh / Li-Pol

850 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

860 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 300

až 420

až 280

až 120

až 210

Pohotovostní doba (hodin)

až 420

až 300

až 200

až 200

až 350

PoÏet barev displeje

262 144

262144

262 144

262 144

16 777 216

Rozlišení displeje

176x220

176x220

176x220

240x320

240x320

20

20

20

20

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Technické parametry

z z/z

Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu

z

z

z

z

z

Barevné provedení

Îerno-fialová

Stěíbrná

Îerná

Îerná

Stěíbrno-Ïerná

OperaÏní systém

Sony Ericsson

Sony Ericsson

LG

LG

Nokia Series 40

104

ČILICHILI


TELEFONY

Sony Ericsson K770i

Nokia 5310 XpressMusic

Sony Ericsson W910

Loga / Melodie / Obrázky

–/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

–/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

Polyfonní melodie / tóny

z / 64

z / 72

z / 64

z / 72

z / 64

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z / 2048x1536

z / 2045x1536

z / 1600x1200

z / 1600x1200

z / 2048x1536

FM rádio

z

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely)

Snímání/pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/–

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

z

z

z

z

z

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

WAP / Pěipojení k WAPu

Data (vestavÝný modem) Bluetooth / Infraport VestavÝný GPS modul

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

UžiteÏné funkce

Synchronizace s PC E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Wi-Fi

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

Uživatelská pamÝħ telefonu

60 MB

16 MB

30 MB + 2GB microSD

160 MB

950 MB

PamÝħové karty / Typ karty

z / microSD

z / Memory Stick Micro

z / microSD

z / Memory Stick Micro

z / microSD

až 1000 / 220

1000 / 220

až 2000

až 160 MB / 220

až 1000 / 220

až 200

až 1000

až 30 MB

až 160 MB

až 200

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

103x49x11

105x46x14,5

103,8x44,8x9,9

99,5x50x12,5

111x46x9,9

85

95

70

86

92

Baterie (kapacita/typ)

690 mAh / Li-Ion

930 mAh / Li-Pol

860 mAh / Li-Ion

920 mAh / Li-Pol

690 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 180

až 600

až 192

až 540

až 430

Pohotovostní doba (hodin)

až 170

až 400

až 300

až 350

až 230

PoÏet barev displeje

262 144

262 144

16 777 216

262 144

16 777 216

Rozlišení displeje

240x320

240x320

240x320

320x240

240x320

30

20

20

20

20

30 / 30

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Technické parametry

Samsung U800 SOULb

Samsung U600

Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém

z

z

z

z

z

Îerná

Béžová

Îerno-Ïervená

HnÝdo-zlatá

Stěíbrná

Samsung

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Sony Ericsson

Samsung

ČILICHILI

105


TELEFONY

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

Nokia E51

Nokia 6500 classic

LG KU990 Viewty

Nokia 6600 Fold

Samsung U900 Soul

Loga / Melodie / Obrázky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 64

z / 64

z / 72

z / 64

z / 40

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z / 1600x1200

z / 1600x1200

z / 2592x1944

z / 1600x1200

z / 2592x1944

Polyfonní melodie / tóny

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely) FM rádio

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Snímání/pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS / timesloty

z / 5+3

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 5+3

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z

z

z

z

z

z/z

z/–

z/–

z/–

z/–

WAP / Pěipojení k WAPu

Data (vestavÝný modem) Bluetooth / Infraport VestavÝný GPS modul

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

UžiteÏné funkce

Synchronizace s PC E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

Wi-Fi

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

Uživatelská pamÝħ telefonu

128 MB

1 GB

130 MB

17 MB

100 MB

PamÝħové karty / Typ karty

z / microSD

z / microSD

z / microSD

z / microSD

až 128 MB / 220

až 1 GB / 220

až 500 / 220

až 17 MB / 220

až 1000 / 220

až 128 MB

až 1 GB

300

až 17 MB

200

850 /900 /1800 /1900 /2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

114x46x12,5

109,8x45x9,5

103,5x54,4x14,8

87,6x44 x15,9

104,6x49,8x12,9

100

95

112

110

110

Baterie (kapacita/typ)

1050 mAh / Li-Ion

680 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

860 mAh / Li-Ion

880 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 400

až 210

až 200

až 300

až 280

Pohotovostní doba (hodin)

až 350

až 216

až 340

až 300

až 250

16 777 216

16 777 216

262 144

16 777 216

16 777 216

240x320

240x320

240x400

240x320

240x320

20

20

100

20

30

20 / 20

20 / 20

100

20 / 20

30

z

z

z

z

z

Îerná

Îerná

Îerná

Fialová

Platinovo-stěíbrná

Symbian Series 60

Nokia Series 40

LG

Nokia Series 40

Samsung

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

PoÏet barev displeje

Technické parametry

z z/z

Rozlišení displeje Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém

106

ČILICHILI


TELEFONY

Sony Ericsson C902

Sony Ericsson W902

Nokia 6220 classic

Sony Ericsson G900

Nokia E66

Loga / Melodie / Obrázky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 72

z / 72

z / 64

z / 72

z / 64

Hry

z

z

z

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z / 2592x1944

z / 2592x1944

z / 2592x1944

z / 2592 x 1944

z / 2048x1536

FM rádio

z

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Polyfonní melodie / tóny

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely)

Snímání/pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 5+3

z / 4+2

z / 5+3

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 5+3

z / 5+3

z

z

z

z

z

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

WAP / Pěipojení k WAPu

Data (vestavÝný modem)

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport VestavÝný GPS modul

z

z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z z

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ Wi-Fi

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

z

Uživatelská pamÝħ telefonu

až 160 MB

24 MB

75 MB

160 MB

110 MB + 2 GB

PamÝħové karty / Typ karty

z / Memory Stick Micro

z / Memory Stick Micro

z / microSD

z / Memory Stick Micro

z / microSD

až 160 MB / 220

až 24 MB / 220

až 75 MB / 220

až 160 MB / 220

až 110 MB / 220

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

až 160 MB

až 24 MB

až 75 MB

až 160 MB

až 50 MB

850 /900 /1800 /1900 /2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

108x49x10,5

110 x 49 x 11,7

108x46,5x15,2

106x49x13

113,5x57,4x10,5

107

99

90

99

127

Baterie (kapacita/typ)

930 mAh / Li-Pol

930 mAh / Li-pol

950 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Pol

1000 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 540

až 540

až 210

až 720

až 630

Pohotovostní doba (hodin)

až 380

až 380

až 250

až 380

až 264

PoÏet barev displeje

262 144

262144

16 777 216

262 144

16 777 216

Rozlišení displeje

240x320

240x320

240x320

240x320

240x320

20

20

20

20

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm)

Technické parametry

Hmotnost (g)

Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém

z

z

z

z

z

Îervená

Îerná

Îerná

Îerná

OcelovÝ šedá

Sony Ericsson

Sony Ericsson

Nokia Series 60

Symbian UIQ

Symbian Series 60

ČILICHILI

107


TELEFONY

Telefony poěízené od Vodafonu už jsou pro užívání našich služeb (napě. internet, MMS, Vodafone live!) pěednastavené. Telefony od jiných operátorı je možné snadno nastavit napě. v Internetové samoobsluze.

Nokia E71

Nokia N85

Apple iPhone 3G – 8 GB

Apple iPhone 3G – 16 GB

Loga / Melodie / Obrázky

z/z/z

z/z/z

–/z/z

–/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

–/–/–

–/–/–

z / 64

z / 64

z

z

Hry

z

z

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

VýmÝnné kryty

z / 2048x1536

z / 2592x1944

z / 2 Mpix

z / 2 Mpix

FM rádio

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

z

z

z

z/z

z/z

–/z

–/z

Polyfonní melodie / tóny

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely)

Snímání/pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/–

z/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z/z

z/z

GPRS / timesloty

z / 5+3

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

EDGE / timesloty

z / 5+3

z / 5+3

z / 4+2

z / 4+2

z

z

Bluetooth / Infraport

z/z

z/–

z/–

z/–

VestavÝný GPS modul

z

z

z

z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

Wi-Fi

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

110 MB + 2 GB

72 MB

8 GB

16 GB

WAP / Pěipojení k WAPu

UžiteÏné funkce

Data (vestavÝný modem)

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħové karty / Typ karty PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

z / microSD

až 72 MB / 220

až 8GB

až 16 GB

až 50 MB

až 72 MB

až 8 GB

až 16 GB

850 / 900 / 1800 / 1900

850 /900 /1800 /1900 /2100

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

113,5x57,4x10,5

103x50x16

115,5 x 62,1 x 12.3

115,5 x 62,1 x 12.3

127

128

133

133

Baterie (kapacita/typ)

1500 mAh / Li-Ion

1200 mAH / Li-Ion

1400 mAh / Li-Ion

1400 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 630

až 414

až 600

až 600

Pohotovostní doba (hodin)

až 264

až 363

až 300

až 300

16 777 216

16 777 216

16 777 216

16 777 216

240x320

240x320

320x480

320x480

20

20

20

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

PoÏet barev displeje

Technické parametry

z / microSD až 110 MB / 220

Rozlišení displeje Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém

108

ČILICHILI

z

z

z

z

OcelovÝ šedá

Îerná

Îerná

Îerná, Bílá

Symbian Series 60

Symbian Series 60 (9.2)

MacOS X

MacOS X


TELEFONY

HTC Touch Diamond

Zábavné funkce

Nokia E90

–/z/z

–/z/z

–/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 40

z / 23

z / 40

z / 64

Hry

z

z

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z / 2048x1536

z / 2592x1944

z / 2048x1536

z / 2048x1536

FM rádio

z

z

z

z

MP3 zvonÝní

z

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

Konektor na sluchátka 3,5 mm

z/z

z/z

z/z

z/z

VestavÝný fotoaparát / maximální rozlišení (pixely)

Snímání/pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS / timesloty

z / 4+2

z / 4+1

z / 4+2

z / 5+3

EDGE / timesloty

z / 4+2

z / 4+1

z / 4+2

z / 5+3

z

z

z

z

Bluetooth / Infraport

z/–

z/–

z/–

z/z

VestavÝný GPS modul

z

z

z

z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

Wi-Fi

z

z

z

z

Hlasité handsfree

z

z

z

z

192 MB + 4 GB

8 GB + 1GB

288 MB

125 MB + 512MB microSD

WAP / Pěipojení k WAPu

Data (vestavÝný modem)

UžiteÏné funkce

HTC Touch Pro

Loga / Melodie / Obrázky

Polyfonní melodie / tóny

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ

Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħové karty / Typ karty PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) PamÝħ na SMS

z / microSD

z / microSD

z / microSD

až 192 MB / 220

až 8 GB / 220

až 288 MB / 220

až 125 MB / 220

až 192 MB

až 8 GB

až 288 MB

až 125 MB

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 800 / 1900

850 /900 /1800 /1900 /2100

850 /900 /1800 /1900 /2100

102x51x91

112x57x13

102x51x18

133x56x20

110

125

165

210

Baterie (kapacita/typ)

900 mAH / Li-Ion

1440 mAh / Lion

1350 mAh / Li-Ion

1500 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 330

až 490

419

až 348

Pohotovostní doba (hodin)

až 285

až 626

367

až 336

PoÏet barev displeje

65 536

65 536

65 536

16 777 216

480x640

240x400

480x640

800x352

20

20

20

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Technické parametry

Samsung i900 Omnia

Rozlišení displeje Poslední odchozí hovory – kapacita pamÝti Poslední pěíchozí/ztracené hovory – kapacita pamÝti Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém

z

z

z

z

Îerná

Îerná

Îerná

HnÝdá

Windows Mobile 6.1

Microsoft Windows Mobile 6.1

Windows Mobile 6.1

Symbian Series 60 (9.2)

ČILICHILI

109


PRODEJNY

Naše prodejny Praha Václavské nám. 47, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–20.00, Ne: 10.00–20.00 Na PĚíkopÜ 8, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00 Národní 28, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00 Hlavní nádraží, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2 Po–Pá: 7.00–19.00, So: 9.00–14.00, Ne: 12.00–19.00 Jugoslávská 11, 120 00 Praha 2 Po–Pá: 9.00–19.00, So 9.00–13.00, Ne: zavěeno NC Palác Flóra, 3. patro, Vinohradská 149, 130 00 Praha 3 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 10.00–21.00 OC Nový Smíchov, pĚízemí, Plzeĉská 8, 150 00 Praha 5 dvÜ prodejny Po–Ne: 9.00–21.00 Tesco ZliÎín, Skandinávská 25/144, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00 KonÜvova 188/30, Praha 3 (vedle Cizinecké policie) Po–Ît: 7.30–17.30, Pá: 7.30–15.00 Centrum Íerný Most, Chlumecká 765/6, 109 00 Praha 9 Po–Ne: 9.00–21.00 Tesco Letĉany, 1. patro, Veselská 663, 199 00 Praha 9 Po–Ne: 10.00–21.00 NC EDEN, pĚízemí, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10 Po–Ne: 9.00–21.00

PĚíletová hala Terminálu 2 RuzynÜ, K Letišti 6/1019, 160 08 Praha 6 Po–Ne: 7.00–21.00

Brno NC Královo Pole, Cimburkova 4, 612 00 Po–Ne: 9.00–21.00 Olympia, U Dálnice 777, 664 42 ModĚice Po–Pá: 10.00–21.00, So–Ne: 9.00–21.00 Tesco, Skandinávská 2, 619 00 Po–Ne: 9.00–20.00

Dejvická 35/575, 160 00 Praha 6 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 10.00–13.00, Ne: zavěeno

Masarykova 2, 602 00 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–12.30, Ne: zavěeno

Vinohradská 167, 100 00 Praha 10 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Galerie Vaĉkovka, Ve Vaĉkovce 1, 602 00 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 9.00–20.00

Centrum Chodov, 1. patro, Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 Po–Ne: 9.00–21.00 Galerie Butovice, Radlická 117, 158 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00 Obchodní centrum Novodvorská Plaza, Novodvorská 136, 142 00 Praha 4 Po–Ne: 9.00–21.00 Palladium, patro -2, market, nám. Republiky 1, 110 00 Praha 1 Po–So: 9.00–22.00, Ne: 9.00–21.00

110 ČILICHILI

Íeské BudÜjovice nám. PĚemysla Otakara II. 90, 370 01 Po–Pá: 8.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno IGY centrum, Pražská 1247/24, 370 04 Po–Ne: 9.00–21.00

DÜÎín Prokopa Holého 12, 405 02 Po–Ît: 9.00–18.00, Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Frýdek-Místek nám. Svobody 16, 738 01 Po–Pá: 8.30–18.30, So: 8.30–12.00, Ne: zavěeno

HavíĚov Fibichova 228/23, 736 01 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Hradec Králové S. K. Neumanna 281, 500 02 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno Hypernova Kukleny, Kutnohorská 226, 500 04 Po–Ne: 9.00–20.00 Futurum, BrnÜnská 1825/23a, 500 09 Po–Ne: 9.00–21.00

Cheb Svobody 547/19, 350 02 Po–Pá: 8.30–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Jihlava Benešova 28, 586 01 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Karlovy Vary T. G. Masaryka 697/5, 360 01 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–14.00, Ne: zavěeno

Kladno T. G. Masaryka 772, 272 01 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

KromÜĚíž Vodní 88, 767 01 Po–Pá: 8.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno


PRODEJNY

HavíĚov Když se k nám teÑ vypravíte urÏitÝ se pobavíte, V létÝ, v zimÝ, každý den, otvíráme s úsmÝvem. Prostoru tady moc není, mÝjte lidi pochopení. Îeká na vás Martin, Lukáš, Tom nebo Petr, borec jako hrom. Pevnou rukou Míša vládne, kdo k nám pěijde, nezestárne.

Zeyerova 347/4, 702 00 Po–Pá: 8.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Mobilní obchody

Futurum, NovináĚská 6a, 702 00 Po–Ne: 9.00–21.00

Vodafone turné

Pardubice Globus, PodÜbradská 293, 530 09 Po–Ne: 8.30–20.30 nám. Republiky 56, 530 02 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Plzeĉ nám. Republiky 3, 301 00 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno NC Borská pole, U LetištÜ 2/1074, 301 00 Po–Ne: 9.00–21.00 Tesco, Rokycanská 1385/130, 301 00 Po–Ît: 10.00–20.00, Pá–Ne: 10.00–21.00

ProstÜjov Tesco, KoneÎná 25, 796 01 Po–Ne: 9.00–21.00

PĚíbram T. G. Masaryka 157, 261 01 Po–Pá: 8.00–18.00, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Tábor Erbenova 572, 390 02 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Liberec Pražská 147/30, 460 01 Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno OC Nisa, Íeské mládeže 456, 460 03 Po–Ne: 9.00–21.00

Most OC Central Most, RadniÎní 3400, 434 01 Po–Ne: 9.00–21.00

Mladá Boleslav Olympia, JiÎínská 1350/III., 293 01 Po–Ne: 9.00–21.00 Bondy Centrum, tĚ. Václava Klementa 1459, 239 01 Po–Ne: 9.00–21.00

Olomouc Ostružnická 15, 771 00 Po–Pá: 8.30–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno Globus, Pražská ul., v. k. u. ęepÎín, 779 00 Po–Ne: 8.30–20.30

Opava

Teplice U Krupské brány 24, 415 01 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Uherské HradištÜ Masarykovo nám. 37–38, 686 01 Po–Ît: 8.00–19.00, Pá: 8.00–18.00, So: 8.00–12.00, Ne: zavěeno

Ústí nad Labem Mírové nám. 207, 401 00 Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Zlín Obchodní a zábavní centrum ZLATÉ JABLKO Zlín, nám. Míru 174, 760 01 Po–Ne: 9.00–21.00 Centro Zlín, tĚída 3. kvÜtna 1170, Malenovice 763 02 Po–Ne: 9.00–21.00

Znojmo Obroková ulice 19, 669 02 Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Pokud potěebujete nabít baterku, skoÏte radši do našich kamenných obchodı, ve Vodafone turné to nejde. Po–Pá: 9.00–19.00, St: 9.00–17.00 So: 9.00–15.00, Ne: zavěeno

Íechy 2. 2.–4. 2.

Sokolov, námÝstí Budovatelı

5. 2.–8. 2.

Chomutov, pěed Globusem

9. 2.–12. 2.

HavlíÎkİv Brod, HavlíÏkovo námÝstí

13. 2.–14. 2.

Písek, parkovištÝ u Kulturního domu

16. 2.–18. 2.

Náchod, Masarykovo námÝstí

19. 2.–21. 2.

Kolín, Karlovo námÝstí

23. 2.–24. 2.

JiÎín, Valdštejnovo námÝstí

25. 2.–28. 2.

Trutnov, pěed prodejnou Billa

Morava 2. 2.–4. 2.

BĚeclav, ParkovištÝ u OC

5. 2.–7. 2.

Valašské MeziĚíÎí, námÝstí

9. 2.–11. 2.

ŽÐár n.S., nám. Republiky

12. 2.–14. 2.

Šumperk, Hl. těída – u Spoěitelny

16. 2.–18. 2.

TĚebíÎ, Karlovo námÝstí

19. 2.–21. 2.

Hodonín, Velkomoravská ul.

23. 2.–25. 2.

BĚeclav, ParkovištÝ u OC

26. 2.–28. 2.

Íeský TÜšín, námÝstí ÎSA

Vodafone na cestách Další místa, kde mıžete bÝhem února poěídit SIM a zakoupit vybrané telefony od Vodafonu. Více informací najdete na www.vodafone.cz. Tržnice SAPA, Libušská 319/126, Praha 4 KaÎerov, stanice metra C, Praha Kaufland, VoctáĚova, Voctáěova, Praha 8 Kaufland, Malý Klín, StěelniÏná 2270/46, Praha 8 Interspar HostivaĚ, Švehlova 32, Praha 10 Íestlice Hypernova, Obchodní 111, Îestlice OC Íepkov, Tyršovo náběeží 5496, Zlín Tesco, Kojetínská 3133/10, Pěerov Tesco Fontána, Chebská 370, Karlovy Vary – Dvory OC Karviná, Nádražní 4, Karviná Kaufland, Jesenická 301, Vsetín

Globus, TÜšínská 83, 746 41 Po–Ne: 8.00–20.00

Ostrava Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 114, 700 30 Po–Ne: 9.00–21.00

Kontaktujte linku Vodafone prodej 800 777 777 nebo skoÎte na www.vodafone.cz, pokud nenajdete svou prodejnu.

Momentka z naší prodejnyy na ÏeskobudÝjovickém námÝstí dokazuje, že svátky ky s jelenem si užili nejen naši ši zákazníci, ale i jejich zvíěecíí miláÏci. iláÏ i ČILICHILI

111


PODMÍNKY

Další informace Nabíka produktİ a služeb pro vášnivé ÎtenáĚe ZvýhodnÜné ceny telefonİ a datových zaĚízení (str. 87–101) Nabídka zvýhodnÝné ceny telefonu je platná pěi souÏasné aktivaci nové SIM karty spolu s jedním z Nabitých tarifı. Výše jistiny, kterou bude zákazník pěi koupi telefonu skládat a která urÏuje výši Volacího limitu, se odvozuje od zvoleného tarifu a je uvedena na str. 113. V ostatních podmínkách platí standardní pravidla Volacího limitu a Volací jistiny (viz bod 2 dále). Podmínkou zvýhodnÝné ceny je ěádné využívání zvoleného tarifu po dobu 6 mÝsícı. Pokud bude tato podmínka porušena, je Vodafone oprávnÝn doúÏtovat rozdíl mezi zvýhodnÝnou a standardní cenou telefonu. Podmínkou koupÝ datového zaěízení za zvýhodnÝnou cenu je poěízení nové SIM karty s novým vybraným hlasovým tarifem a ěádné užívání zvoleného datového tarifu po dobu min. 6 mÝsícı. Další informace viz Podmínky koupÝ zaěízení za zvýhodnÝnou cenu, které jsou k dispozici na www.vodafone.cz v sekci Právní podmínky. Vaše výdaje pod kontrolou (str. 80) Chytrý pěehled umožĊuje kdykoli zdarma zjistit, kolik zákazník utratil za služby na telefonním Ïísle a/nebo zákaznickém úÏtu. Îástky jsou platné vždy k uvedenému datu a hodinÝ a jsou pouze orientaÏní. U nÝkterých služeb totiž mıže dojít ke zpoždÝní úÏtování (napě. u roamingu). Chytrý pěehled zohledĊuje služby podléhající DPH, nezohledĊuje jistiny, pokuty ani jednorázové platby. Chytrý pěehled je pěístupný pěes všechny kanály Samoobsluhy. FlexiLimit je kontrolním nástrojem; jde o Ïástku, kterou zákazník plánuje „využít“ nad rámec svého tarifu/paušálu a kterou si pěedem stanoví. FlexiLimit zákazníka automaticky zdarma SMSkou informuje poté, co nastavenou Ïástku „provolá“. Tato funkce je ÏistÝ informativní a orientaÏní. FlexiLimit se poÏítá bez 19% DPH. FlexiLimit lze nastavit v Samoobsluze. Volací jistina je ŮnanÏní Ïástka, kterou zákazník skládá pěi poěízení tarifu a která slouží k zajištÝní plnÝní povinností vyplývajících ze smlouvy. Prostěednictvím Volací jistiny se urÏuje výše tzv. Volacího limitu, tedy limitu, do kterého lze využívat služby nad rámec volných minut Ïi hodnoty paušálu v daném zúÏtovacím období (poÏítá se bez 19% DPH). Po pěekroÏení Volacího limitu je Vodafone oprávnÝn zablokovat SIM kartu. Minimální Ïástka Volací jistiny pro nové zákazníky je 1000 KÏ (u tarifu Nabito 119 je to 500 KÏ). FlexiStrop umožĊuje nastavit individuální Volací strop s blokovací funkcí placených sužeb a roamingu pro jednotlivá telefonní Ïísla. FlexiStrop je možné nastavit v celých stokorunách v rozmezí od 100 KÏ pro jedno telefonní Ïíslo (FlexiStrop nepoÏítá s 19% DPH) až do celkové výše Volacího limitu pro zákaznický úÏet. FlexiStrop neblokuje v prıbÝhu využívání služby, napě. v prıbÝhu hovoru. Odblokovat SIM karty zablokované díky FlexiStropu mıže snadno ten, kdo zná heslo k zákaznickému úÏtu (u Ůremních zákazníkı administrátorské heslo). Odblokováním se pro dané telefonní Ïíslo FlexiStrop zruší – je těeba ho pěípadnÝ znovu aktivovat. Do FlexiStropu se nezapoÏítávají paušály, jednorázové platby a služby, které jsou zdarma. FlexiStrop je pouze orientaÏní – mıže totiž dojít ke zpoždÝní v úÏtování nÝkterých služeb. Nastavit a ovládat FlexiStrop lze pěes všechny kanály Samoobsluhy. Moje balíÎky (str. 80) BalíÏky Extra nabito si mohou aktivovat zákazníci s Nabitými tarify, balíÏky Víkendové hovory a Víkendové SMS zákazníci s Tarify nové generace, Naplno a Nabitými tarify a MMS balíÏky a WAP balíÏek zákazníci s jakýmkoli tarifem. BalíÏek Extra nabito a BalíÏek MMS lze využívat do všech sítí. Ostatní balíÏky platí jen do sítÝ Vodafone. Všechny balíÏky lze kombinovat s jakýmkoli jiným balíÏkem (jen MMS balíÏky nelze kombinovat). BalíÏek je aktivní nejpozdÝji od pılnoci dne, kdy si jej zákazník aktivoval; mÝsíÏní paušál se platí celý i za to zúÏtovací období, ve kterém si zákazník balíÏek aktivoval, neboħ dostane i v tomto období celý balíÏek. Deaktivace balíÏku probíhá ke konci zúÏtovacího období. NevyÏerpané jednotky se nepěevádÝjí. Víkendový balíÏek mıže zákazník využívat od soboty 0.00 do nedÝle 24.00 a ve svátcích od 0.00 do 24.00. Nový zákazník, který si poěizuje SIM kartu s jedním z Nabitých tarifı a nekupuje si zvýhodnÝný telefon, si mıže objednat jeden z balíÏkı z tzv. Dárkového koše. BalíÏek je pak poskytován zdarma na rıznÝ dlouhá období v závislosti na zvoleném tarifu – viz str. 107. Bližší informace o jednotlivých balíÏcích a podmínkách nabídky Dárkového koše jsou na www.vodafone.cz Doplĉkové Programy (str. 80) Hovory v rámci Programu rodina, Programu kamarádi, Programu na pevnou a Programu na pevnou mimo špiÏku nejsou odeÏítány z volných minut ani z hodnoty paušálu u Nabitých tarifı. Program rodina a Program kamarádi nelze vzájemnÝ kombinovat. Program kamarádi, Program na pevnou a Program na pevnou mimo špiÏku jsou dostupné s Nabitými tarify, tarify Naplno a Tarify nové generace. S Programem na pevnou mimo špiÏku mıžete neomezenÝ volat na pevné linky v ÎR ve všední dny 18.00–08.00 hodinou a o víkendech a svátcích po celý den. Mobil na splátky (str. 86) O úvÝr na koupi telefonu mıže žádat fyzická osoba starší 18 let, která je obÏanem ÎR a je min. 3 mÝsíce zamÝstnána, podniká nebo je v dıchodu. Podmínkou je mít SIM kartu s nÝkterým z tarifı Vodafonu. ÚvÝr poskytuje spoleÏnost Home Credit a.s. Pěi tel. objednávce bude telefon/pěíslušenství následnÝ zaslán poštou. Pokud zákazník žádá o úvÝr telefonicky, souhlasí s tím, že jeho hovor s prodejcem bude nahráván, a to za úÏelem zajištÝní souhlasu se zpracováním jeho osobních údajı spoleÏností Home Credit a.s. Minimální Ïástka úvÝru je 3000 KÏ, maximální 20 000 KÏ. Îástka, kterou musí zákazník uhradit pěi pěevzetí telefonu je 10 % ceny a Volací jistina. Zbývající Ïást zákazník doplatí v 10 úvÝrových splátkách. ÚvÝr není možno poskytnout právnickým osobám a Ůremním zákazníkım s písemnou úÏastnickou smlouvou. ÚvÝr se poskytuje výhradnÝ na koupi mobilního telefonu nebo pěíslušenství. RPSN je 26,3 %. Vodafone live! (str. 79) Službu mohou využívat zákazníci s tarifem nebo pěedplacenou kartou. Prostěednictvím portálu Vodafone live! získají pěístup k obsahu ke stažení (Hry a aplikace, Obrázky, Hudba a Video). Za Vodafone live! neplatí zákazník žádný paušální poplatek. Pěístup na portál a prohlížení vybraných sekcí menu vÏetnÝ náhledı obsahu je zdarma (s výjimkou využívání služby v zahraniÏí nebo prostěednictvím VytáÏeného spojení). Ceny obsahu vÏetnÝ zvýhodnÝných balíÏkı a další podmínky služby Vodafone live! jsou na www.vodafone.cz. Nabídka Vodafone live! na mÜsíc zdarma Nabídka platí pro nové i stávající zákazníky, kteěí si vloží svoji SIM kartu poprvé do Vodafone live! telefonu. Využitím nabídky získá zákazník možnost stáhnout si po dobu 30 dnı od prvního užití SIM karty ve Vodafone live! telefonu až 4 kusy obsahu ke stažení z vybraných sekcí Vodafone live! (tj. až 1 hru, 1 obrázek, 1 video a 1 vyzvánÝní). Více o nabídce na www.vodafone.cz PĚipojení Vodafone (str. 77) U Pěipojení na dlouho, Pěipojení na stálo, Vodafone Internet v mobilu, Vodafone Internet v mobilu na den, Pěipojení ze zahraniÏí na den, Pěipojení ze zahraniÏí na stálo se nevyužité jednotky nepěevádÝjí do dalšího zúÏtovacího období. Využité kB se u všech tarifı Pěipojení zaokrouhlují pro úÏely vyúÏtování smÝrem nahoru. ÚÏtovací jednotka Pěipojení ze zahraniÏí na stálo a Pěipojení ze zahraniÏí na den je pro internet 100 kB a pro WAP 10 kB. U všech datových tarifı si Vodafone vyhrazuje právo aplikovat Fair User Policy (FUP). Podmínky nabíjení baterií telefonİ v prodejnách Vodafonu Nabídka dobití baterie telefonı Nokia a Sony Ericsson ve vybraných prodejnách je omezena aktuální kapacitou prodejny (poÏtem nabíjeÏek). V pěípadÝ jiných znaÏek telefonu bude nabití provedeno v pěípadÝ, že zájemce bude mít k dispozici vlastní nabíjeÏku. Podmínkou nabití baterie je pěedání telefonu bez SIM karty a vyplnÝní požadovaného formuláěe. V pěípadÝ, že je telefon zjevnÝ vadný Ïi poškrábaný, vyhrazuje si Vodafone právo jeho pěijetí odmítnout. Vodafone neodpovídá za to, že nabití baterie nebude z jakéhokoliv dıvodu provedeno. Vodafone neruÏí za žádnou vadu telefonu, která nebyla prokazatelnÝ zpısobena Vodafonem. Vodafone neruÏí za data uložená v telefonu a neodpovídá za jejich ztrátu pěi nabíjení. DoporuÎte a získejte Každý neŮremní zákazník Vodafonu mıže doporuÏit až 10 nových zákazníkı. DoporuÏovaný zákazník musí pěed aktivací SIM sdÝlit pěidÝlený kód. Pokud si doporuÏený zákazník poěídí Vodafone kartu, vzniká nárok na odmÝnu tehdy, pokud si dobije dalších 500 KÏ do 6 mÝsícı od data aktivace; v pěípadÝ tarifu po ěádné a vÏasné uhradÝ VyúÏtování za 2 první celá zúÏtovací období. Výše odmÝny se odvozuje od tarifu využívaného v den, kdy vznikne nárok na odmÝnu. SMS zdarma jsou poskytovány pod podmínkou, že oba zákazníci využívají tarif Vodafonu (nový zákazník Nabitý tarif) a ěádnÝ a vÏas platí VyúÏtování. SMS zdarma neplatí v rámci roamingu. Ceny služeb uvedené jako zdarma jsou zahrnuty v cenách ostatních poskytovaných služeb. Pokud se v jakýchkoli materiálech uvádí „Vodafone“, míní se tím samozěejmÝ Ïeská spoleÏnost Vodafone Czech Republic a. s. (a její síħ, produkty a služby), pokud z kontextu nevyplývá nÝco jiného.

112 ČILICHILI


JISTINA

Volací jistina Je to Îástka, kterou složíte pĚi koupi SIM karty nebo pĚi pĚechodu z Vodafone karty na tarif. Když ale bude všechno v pohodÜ, tak vám ji za Îas zase vrátíme. Jste nový zákazník? Tak to vaše Volací jistina bude vypadat takhle: Název tarifu

Minimální výše Volací jistiny/limitu bez zvýhodnÜného telefonu

Minimální výše Volací jistiny/limitu se zvýhodnÜným telefonem

Nabito 119

500 KÏ

500 KÏ

Nabito 350

1000 KÏ

1000 KÏ

Nabito 700

1000 KÏ

1500 KÏ

Nabito 1150

1000 KÏ

2000 KÏ

Nabito 2100

1000 KÏ

3000 KÏ

Podmínkou koupÝ telefonu za zvýhodnÝnou cenu je ěádné užívání stejného, popěípadÝ vyššího tarifu po dobu alespoĊ 6 mÝsícı.

Jste náš stávající zákazník?

StaÎí složit Volací jistinu, a mİžete volat o 106. A pak vám ji ještÜ vrátí. Ideál.

Uhradili jste svá 3 poslední VyúÏtování ěádnÝ a vÏas? Uvažujete o poěízení nové SIM karty se zvýhodnÝným telefonem ke svému stávajícímu zákaznickému úÏtu? Máme pro vás pěekvapení. V takovém pěípadÝ už totiž nemusíte myslet na Volací jistinu. Pro tarify Nabito 119 a 350 jsme ji zrušili úplnÝ a pro ostatní jsme Volací jistinu snížili. Takže jak bude vypadat vaše jistina: Název tarifu

Volací jistina

Volací limit

Nabito 119

0 KÏ

500 KÏ

Nabito 350

0 KÏ

1000 KÏ

Nabito 700

500 KÏ

1000 KÏ

Nabito 1150

1000 KÏ

1000 KÏ

Nabito 2100

2000 KÏ

1000 KÏ

Nechce se vám skládat Volací jistina? StaÏí si poěídit službu ZaÏínáme s Vodafonem a zvýhodnÝný telefon, a na nÝkolik mÝsícı si mıžete užívat slevu velkou pěesnÝ jako váš základní mÝsíÏní paušál. Tarif, který si u nás poĚídíte

Sleva na mÜsíÎní paušál

PoÎet mÜsícİ Îerpání slevy

Cena aktivace vÎetnÜ DPH

Nabito 119

119 KÏ

5

595 KÏ

Nabito 350

350 KÏ

3

1050 KÏ

Nabito 700

700 KÏ

2

1400 KÏ

Nabito 1150

1150 KÏ

2

2300 KÏ

Nabito 2100

2100 KÏ

2

4200 KÏ

Podmínkou koupÝ telefonu za zvýhodnÝnou cenu je ěádné užívání zvoleného tarifu po dobu minimálnÝ 6 mÝsícı.

Více na www.vodafone.cz. ČILICHILI 113


SNADNÁ CESTA K VODAFONU

Snadná cesta k Vodafonu Nabité tarify pęinášejí revoluÍní možnost využití paušálu na volání a posílání SMSek. PomÛr volání a SMSek záleží pouze na vás a mįže být každý mÛsíc jiný.

Vyberte si nejnabitÝjší tarif Tarif MÜsíÎní paušál Cena za minutu v rámci i nad rámec paušálu

Cena za SMSku v rámci i nad rámec paušálu

Volné minuty nebo SMSky libovolná kombinace

Nabito 119

Nabito 350

Nabito 700

Nabito 1150

Nabito 2100

119,00 KÎ

350,00 KÎ

700,00 KÎ

1150,00 KÎ

2100,00 KÎ

100,00 KÏ

294,11 KÏ

588,23 KÏ

966,38 KÏ

1764,70 KÏ

6,00 KÎ

5,00 KÎ

4,00 KÎ

3,40 KÎ

3,00 KÎ

5,04 KÏ

4,20 KÏ

3,36 KÏ

2,85 KÏ

2,52 KÏ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

až 19 min

až 70 min

až 175 min

až 338 min

až 700 min

nebo až 100 SMS

nebo až 294 SMS

nebo až 588 SMS

nebo až 966 SMS

nebo až 1764 SMS

Ovládejte svİj úÎet sami a získejte slevu 20 % na volání se službou Po svém Cena volání nad rámec paušálu

4,80 KÎ/min

4,00 KÎ/min

3,20 KÎ/min

2,72 KÎ/min

2,40 KÎ/min

4,03 KÏ/min

3,36 KÏ/min

2,68 KÏ/min

2,28 KÏ/min

2,01 KÏ/min

Nad rámec svého paušálu voláte o 20 % levnÝji

Zadarmo vám zaěídíme i pěehledné podrobné elektronické vyúÏtování Jenom pozor, jeden hovor na linku Vodafone péÏe o zákazníky pěijde na 30 KÏ vÏetnÝ 19% DPH!

RozhodnÛte se, jestli chcete zdarma balíÍek z Dárkového koše, nebo zvýhodnÛný telefon!

Vyberte si dárek BuÐ

si mıžete poěídit jeden z našich balíÏkı

BalíÎek

Nebo

v hodnotÜ

BalíÏek extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) Tarif

mÝsíÏní hodnota

celková hodnota

24 KÎ

48 KÎ

Tarif Nabito 119 Tarif Nabito 350

70 KÎ

280 KÎ

Tarif Nabito 700

140 KÎ

840 KÎ

Tarif Nabito 1150

230 KÎ

2070 KÎ

Tarif Nabito 2100

420 KÎ

5040 KÎ

BalíÏek víkendové hovory

neomezenÝ v síti Vodafone

BalíÏek víkendové SMS

neomezenÝ v síti Vodafone

BalíÏek MMS

15 MMSek

BalíÏek Vodafone MMS

15 MMSek do sítÝ Vodafone ÎR

Každý balíÎek vydrží zdarma: 2 mÜsíce

114 ČILICHILI

4 mÜsíce

6 mÜsícİ

si mıžete poěídit jeden zvýhodnÝný telefon

Každý Vodafone telefon má jednu standardní a pÝt postupnÝ stále výhodnÝjších cen. Îím vyšší tarif, tím levnÝjší telefon!

Více informací najdete na str. 112, bod 3 Aktuální nabídka telefonı je na str. 87 až 109

9 mÜsícİ

12 mÜsícİ

Více o zvýhodnÝných telefonech na str. 112, bod 1


SNADNÁ CESTA K VODAFONU

TĚi kroky k tarifu, telefonu a službám A ještÝ bonbonek navrch!

A teÏ nÛco, co se mįže hodit. Jste machęi na SMSky nebo brouzdáte rádi po webu? Užívejte si tyto a další služby chytęe a úspornÛ s našimi balíÍky! Vybraný balíÍek si navíc mįžete vzít na mÛsíc jen tak na zkoušku.

Program kamarádi Neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná Ïísla v síti Vodafone nebo pevné linky v ÎR

175 KÎ / 147,05 KÏ / 1 Ïíslo

225 KÎ / 189,07 KÏ / 2 Ïísla

260 KÎ / 218,48 KÏ / 3 Ïísla

285 KÎ / 239,49 KÏ / 4 Ïísla

BalíÏek MMS

BalíÏek víkendové SMS

Posílání až 15 MMSek do všech sítí

Neomezený poÏet SMSek v síti Vodafone bÝhem víkendu

105 KÎ / 88,23 KÏ / mÝsíc

105 KÎ / 88,23 KÏ / mÝsíc

Zkuste si vybraný balíÎek k Nabitému tarifu na mÜsíc zadarmo. UrÎitÜ vám sedne.

Kompletní seznam našich balíÏkı a další podrobnosti naleznete na str. 80 a na www.vodafone.cz Více o doplĊkových Programech najdete na str. 112, bod 4

Vodafone nabitá karta Nechcete se vázat a být omezeni paušálem, a pęesto volat za stejné ceny jako tarifní zákazníci? PoęiÏte si pęedplacenou Vodafone nabitou kartu! Stejné ceny za volání a SMS jako u Nabitých tarifı

Po první provolané minutÝ úÏtování po vteěinách

Jednotné ceny volání do všech sítí v ÎR po celý den

Žádný mÝsíÏní paušál ani vyúÏtování

Hodnota dobití Cena volání za minutu v ÍR Cena SMS do všech mobilních sítí v ÍR

349 a ménÜ

350–699

700–1149

1150–2099

2100 a více

6,00 KÎ

5,00 KÎ

4,00 KÎ

3,40 KÎ

3,00 KÎ

5,04 KÏ

4,20 KÏ

3,36 KÏ

2,85 KÏ

2,52 KÏ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,19 KÎ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

1,00 KÏ

Po aktivaci automaticky voláte za 6 KÏ/min. Cenu volání urÏuje Ïástka vašeho posledního dobití. Tato cena poté platí do vašeho dalšího dobití, maximálnÝ však jeden mÝsíc. Pokud bÝhem tohoto mÝsíce žádnou Ïástku nedobijete, budete opÝt volat za 6 KÏ/min.

Více informací o produktech a službách spoleÏnosti Vodafone naleznete na www.vodafone.cz nebo na 800 777 777.

Co se také vyplatí vÝdet Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodnÝné nabídky telefonı najdete na www.vodafone.cz nebo volejte Vodafone prodej 800 777 777. Ceny uvedené v tabulkách v krocích 1-2-3 jsou vÏetnÝ/bez 19% DPH. Hodnota BalíÏku extra nabito je uvedena vÏetnÝ 19% DPH. ČILICHILI 115


Profile for Čilichili

2009 | 02 | Čilichili: Dopravní kolaps  

Žijeme v zácpách, Jsme v nich společně a přitom každý sám.

2009 | 02 | Čilichili: Dopravní kolaps  

Žijeme v zácpách, Jsme v nich společně a přitom každý sám.

Profile for cilichili
Advertisement