__MAIN_TEXT__

Page 1

4/ 2007

www.cilichili.cz

Vodafone – vybrané telefony a tarify, plus počteníčko jako dárek

4 2007 B˘t vámi, tak neváhám a otevfiu to! www.cilichili.cz


Nastražte uši! Neomezené volání a SMS až 4 kamarádům. Slyšte, slyšte! Ve Vodafonu věříme v neomezené přátelství. Proto jsme pro stávající i nové zákazníky s vybranými tarify připravili Program kamarádi. Stačí podle počtu kamarádů zaplatit měsíční paušál od 179 do 286 Kč (vč. DPH) a můžete jim v síti Vodafone neomezeně volat i posílat SMS. Žádná bouda. Žádné uvazování smlouvou. Zapište si za uši, že s přáteli jednáme na rovinu. Nyní 50% sleva na 2 měsíce při aktivaci do konce dubna. Aktivace a více informací na 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz

Teď je to ve vašich rukou.

USI_chili_190x245_50%.indd 1

13.3.2007 14:18:06


O čem si píší slavní

O čem si píší slavní

âILICHILI

Hrníček na duše

Plocha Jaroslava Duška Slovní hříčky

Dalai lama – zpráva Duše K.: Vaše Svatosti, hledám ve světě pokoj. Lze ho nalézt?

Sem si budu zapisovat slovní hříčky. Slovní říčky. Slovní hříšky. Slovní křížky. Slovní příčky. Slovní mřížky... ježišmarjá zastavte to!

Dalai lama: Nic snazšího, synu. Jsem jednatelem sítě esotericko-meditačních hotelů McBuddha. Proč se spokojit s pokojem, můžeš-li mít apartmá? Za nízký příplatek zajistíme noc se samičkou Yettiho. Duše K.: Otče, nepotřebuji bydlení. Schází mi duchovní nasycení!

Role

Filmové role, které hledám

Dalai lama: Ach tak, synu, výborně. Pracuji též jako obchodní zástupce uzenářství Dharamsalám. V našich duchovních klobásách nalezneš chlupy a paznehty nejlepších tibetských jaků. Znáš rčení jedenáctého dalajlámy „sežer jaka, odnese tě do nirvány“?

Filmové role, které dostávám

Guru

Lampasák

Velmistr řádu

Nádražák

Jogín

StBák

Mudrc

Rypák

Bůh

Duše K.: Otče, rozumějte mi! Žiji ve tmě. Toužím po osvícení. Budete mi světlem? Dalai lama: Světlo nosíme každý v sobě, synu. Díky tomu si po nocích mohu přivydělávat jako zářivka v čínské restauraci. Co vlastně děláš ty, který nevíš, co chceš? Duše K.: Hraji divadlo, Svatosti. Jsem ikonou intelektuálů. Říkám slova jako duchovno, vesmírný rytmus a rooibos a lidé mi tleskají. Dalai lama: To máme stejné hlavní povolání! Také používáš ústní vycpávky pro permanentní úsměv? Jak tvé divadlo funguje?

Dalai lama

Duše K.: Vycpávky používám jen slovní, Svatosti, mé divadlo je improvizační. Žiji z energie, která se tvoří mezi mnou a publikem.

Bubák

Dalai lama: Energie, slaboproud, to jako zářivka velmi dobře znám! Duše K.: Ale mně energie ubývá! Poslední dobou dokážu před publikem vyslovit jen Kykyryký. Ruší mě každé zakašlání z hlediště, zklamané hovory diváků ke mně dolehnou o přestávce až na toaletu.

Poznámka

Dalai lama: Rušení je zlo, synu. V restauraci mne vytím rušil pes, kterého si týden nikdo neobjednal. Umlátil jsem ho modlitebním mlýnkem.

NAFOUKNOUT DUŠEK!

www.zakladamesektu.eu

www.duchovnirustvlasu.cz

Duše K.: Mám pozabíjet rušící diváky, Svatosti? Dalai lama: Jistě, semeleme je do duchovních klobás. Nejdůležitější je klid tvé meditace v ústraní, synu. Free bidet!

www.duchovno.cz

Zimprovizuji vám dýňové přiznání! Více na www.zimprovizujivamdynovepriznani.eu

www.mystickyhardcore.com

Role

Slovní hříčky

Poznámka

#03

Dalai lama – zpráva


âILICHILI

#04 04 obsah

123VOLÁ

VODAFONE

A

B

6 VÝKOP

13 MOBIL MĚSÍCE

Co se stalo, když se náš šéfredaktor zabouchl do DiCapria už před Titanikem.

Chcete vyhrát novou Motorolu?

8 MALÝ KUSY

Jakou trávu pěstoval za oknem Jiří Jarošík? My to víme.

Chtěli byste vědět, zda Mexičané jedí brouky a jak se pije tequila? Zavolali jsme tam. A jaro černé na bílém. 9 TOP 10

Zemědělské stroje Tady najdete třeba pole, které se musí pohnout. 12 PAVLAČ

Jak dlouho bude žít náš Emil Hakl? A přítelkyně Veronika Žilková jako bonus.

14–15 VODAFONE

16–19 ČUMENDA

Adam Holý

Alternativní česnečka Ať už běžně léčíte kocovinu česnečkou nebo aspirínem, máme pro vás tip. Zkuste akupresuru. Ukazovák položte na zadní stranu čelistní kosti pod uchem a táhněte dopředu (bod A). Nebo někoho poproste, ať vám oběma palci zatlačí na obou stranách kolem krční páteře ve čtyřicetipětistupňovém úhlu směrem dovnitř a dolů k sedmému obratli (bod B). A pak nám napište, jestli to pomohlo.

26–34 TÉMA

Ať žije alternativa Být alternativní před lety, byla brnkačka. Dnes je to koníček na plný úvazek. 36–37 ZOOM

68 123 – Snadná cesta k Vodafonu 70 Jistina 71 Program pro rodinu a přátele 72 Vodafone live! lahůdky na duben 74 Tarify Nabito 75 Vodafone balíčky 76 Z karty na tarif 77 Vodafone divoká karta 78 Připojení 79 Roaming 80 Vodafone pomáhá 82 Vodafone live! 84 Telefony v plné parádě 102 Telefony ve zkratce 108 Mobil na splátky 109 Další informace o nabídce produktů a služeb 110 Naše prodejny

44–45 VENTIL

Mégane Renault Sport Šedá eminence a vlk v rouše beránčím. 46–49 POVÍDÁNÍ

Márdi

Vypsaná fiXa je v kurzu, tak jsme si popovídali s Márdim.

Syrový svět jednoho fotografa

Čeští rudoši

20–23 REPORTÁŽ

Jak se žije Čechům, kteří se zabydleli mezi indiány.

Punkové jaro

38–42 CESTY

Tiramisu

Hořící princezna Kaskadér. Povolání, při kterém vás zapalí nebo hodí ze střechy. 24 SOUBOJ

Co dělat s vejci po Velikonocích? My uspořádali souboj mezi těmi na tvrdo a na měkko.

Jemen

Co všechno znamená pro Jemence žvýkání kátu a víkend v Basileji.

50–52 MÓDA

54–55 SPORÁK

Svačinka kurtizán. 56–66 KULTURA

Hudba, filmy, knihy, události Pravidla čínských filmů a další.

âILICHILI 4/2007 ročník III. www.cilichili.cz (tohle je povinná tiráž pro právníky) Ředitel redakce: Martin Jaroš Šéfredaktor: Michal Schindler Zástupce šéfredaktora: Štefan Švec Obálka: Michelle Tilly Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Poděbradská 110/1, Praha 9, tel.: 244 023 201, www.bpublishing.cz pro Vodafone Czech Republic a.s. Tisk: Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání: 18. 3. 2007 Datum vydání: 1. 4. 2007 Distribuce: Česká republika Periodicita: měsíčník Prodej inzerce: Marek Hammerschmied, Boomerang Publishing, tel.: 244 023 223, e-mail: marek.hammer@bpublishing.cz Uzávěrka podkladů inzerce 5/2007: 15. 4. 2007 MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz


W880i_RedD_Chilli_190x245.indd 1

3/14/07 11:36:34 PM


âILICHILI

#06 výkop PRŮVODCI ČÍSLEM

Železná lady

rodiny. Levou zadní jsem Pocházím z poctivé obchodnické si ještě práva. Vdala jsem se ala přid a ordu Oxf udělala chemii v A tak jsem šla do politidek. a rozhodla se udělat v Británii pořá ů a v roce 1979 první ativc zerv kon ou šéfk ili ky. Po čase mě zvol uhla jsem inflaci, Zkro nie. premiérkou v historii Velké Britá a vyhrála válku daně snila zpří ly, opo mon í zprivatizovala státn i mi Železná říkal a i třásl u o Falklandy. Všichni se přede mno jsem demisi. ala pod a vilo neba to mě už h lady. Po deseti letec CHILI âILI čísle ním nativ Ale jsem zpátky a na tomhle alter lení! myš í ativn zerv kon žije Ať ou! nenechám nit such

VÝKOP

Syndrom průměrnosti Tuhle jsem v nějaké filmové recenzi četl, že Leonardo DiCaprio je slaďáková hvězda z Titaniku. A že nebýt tohohle hollywoodského trháku, nikdo by po něm ani neštěkl. No, něco na tom je. Tedy pokud člověk sám zrovna nic jiného než hollywoodské trháky nezná. Pak se lehko stane, že mu vymyjí hlavu až k podobným nesmyslům. Není DiCapriova chyba, že ho drtivá většina lidí zná z Titaniku a ne třeba z prima bijáku Život jednoho chlapce, ve kterém o čtyři roky dřív dokonale vystřihnul puberťáka vzteklého ze zhovadilosti amerického zapadákova. To byla panečku role! Jenže This Boy's Life neběžel v multikinech, nepitvali ho v kdejakém bulváru a vidět jste ho mohli leda někde v malém kině nebo ve filmovém klubu na ČT2. Co chci říct. Dokud člověk tupě sleduje jenom to, co mu někdo jiný přivalí až pod nos, těžko si může stěžovat, že to za moc nestojí. Teprve když sám pohne kejtou, najde vedle běžných masovek fůru zajímavých alternativ. Tentokrát jsme to ještě udělali za vás.

michal.schindler@vodafone.com

DOPISY

Vážená redakce,

velice mě potěšil Váš TOP 10 Nejlepších kočiček v posledním čísle. Je vidět, že dáte na názory Vašich čtenářů, kteří, jak sami přiznáváte, si stěžovali, že v TOP 10 není nikdy nic hezkého. Patřila jsem mezi ně i já. Ale kočičky byly moc povedené a Salma Hayek byla hezkou třešničkou na dortu, i s tím vtipným dovětkem o „ocásku“. Vidíte, že to jde! Jen tak dál. Miroslava F., Liberec

Odpověď

Vážená paní Miroslavo, děkujeme za pochvalu. Je nám to kapku blbé, ale v tomhle čísle Vás zase pekelně zklameme, protože TOP 10 zemědělských strojů pro vás asi bude kapku silnější káva. Mazlíčci budou někdy příště.

ČAUČILÁCI!

Děláte megagigasuper časopis! Už vám to někdo řek? Já sem pankáč a normálně mezinárodníma korporacema

a podobnýma šitama pohrdám, ale co vám dovolí dělat Vodafon je teda síla! Má muj obdiv! Fakt! A navíc je váš časák zadarmo, což já si myslim že by mělo bejt že by prachatý firmy dělaly pro lidi něco zadarmo. A ne jenom tlačit z lidí peníze! Nevim kam chodíte na nápady a hlavně kdo dělá tu rubriku „o čem si píšou slavný“, ale ste hustý! Hustý! To je všecko, píšu z internetový kavárny a už se musim vypařit... 77vicious Sid Vicious ze Sex Pistols, idol našeho punkového čtenáře

Odpověď ěď

Ahoj 77side! Taky číslo co číslo čekáme, jestli nás vedení neklepne přes prsty, ale kdepak. Dokud budou náš časopis hory lidí milovat tak jako ty, budeme mít vol-

nou ruku. Takže díky moc! A abychom si kapku přihřáli firemní polívčičku, musíme dodat, že samozřejmě ve Vodafonu pracujeme rádi a do roztrhání těla. Ještě jednou dík a příště v té kavárně zaplať, prosím, protože úplně všechno být zadarmo nemůže.

Dobrý den,

ráda bych Vám poděkovala za âILICHILI, které mi tento měsíc přišlo poštou až domů. Objednala jsem si ho přes SMS zprávu, jak nabízíte na straně 7, a vážně dorazilo. Samozřejmě jsem věřila, že v tom nebude žádná záludnost, ale přece... Člověk pošle zprávu a pak čeká, co bude. A vida, bylo ve schránce. Takže moc děkuju a zdravím paní nebo slečnu Bubeníkovou, která má stejné heslo jako já: Nikdy neříkej nikdy. S pozdravem, Marie Černá Další skvělé dopisy najdete na www.cilichili.cz. A jestli máte sami něco na srdci, můžete si ho tam rovnou vylít! Rádi si to vypijeme. Díky!

LIDÉ V âILICHILI A JEJICH NEJDIVNĚJŠÍ LÉČEBNÁ PROCEDURA : HLAVNÍ PSAVCI Michal Schindler: Vypil jsem půl litru sádry kvůli rentgenu žaludku. Štefan Švec: Zjistil jsem, že dokážu silou vůle zastavovat škytavku. KREATIVNÍ ŘEDITEL Simon Brown, &&& Ltd: Trhání zubů od kováře. MANAŽER VÝROBY Gabriela Bubeníková: Punkce 3x po sobě. Nikomu bych to nepřála. PSAVCI Martin Groman: Díky za optání, zatím, zaplať pánbů, žádnou. Jakub König: Odstranění šestých prstů. Ani to nebolelo. Maie Crumpton: Bývala jsem muž. Daniela Jedličková: Lobotomii, ale už si na to moc nepamatuju... :o) Tomáš Fürstenzeller: Jednou mi v baru vyměnili krev za modrý portugal. EDITOŘI Jindřich Novák: Jednou na mne opilý Moravan položil ruku a ve mně se něco hnulo. Filip Horáček: Asi léčba chřipky slivovicí s borovicovým jehličím dle jednoho moravského dědy. DESIGNÉŘI Honza Trnka Chemoterapie. Petr Šmíd: Rozhánění zánětu slepého střeva horkými kameny. ČILICHILI MANAŽER Marek Slezák: Byl to natolik strašlivý zážitek, že ho ze mě nedostanete ani klystýrem. PRODUKČNÍ Pavel Matuška: Spánkovo-chrápací laboratoř. ŘEDITEL REDAKCE Martin Jaroš: Z důvodu nemoci nemohl odpovědět. GURU PRO ZNAČKU A KOMUNIKACI Gary McGuire: Nechal jsem si prodloužit bradavky.


zápraží

Květnové ČILICHILI si můžete objednat odkudkoliv

�ILICHILI

#7

ČiliChili

MS za jednu S

ZDARMA

Stačí jedna textovka a doručíme vám časopis až domů...

SMS zprava: CC JAN NOVAK, NABREZNI 5, 26101 PRIBRAM-PODLESI poslat na: 9041120

Během dubna nám na číslo ������� napište SMSku s heslem CC, se svým jménem a adresou, na kterou chcete časopis poslat. Nezapomeňte na PSČ! (Takže třeba: CC JAN NOVAK, NABREZNI �, ����� PRIBRAM-PODLESI) Nechceme na vás vydělávat, ale zaregistrovat vaši objednávku, zabalit a poslat časopis poštou přece jen něco stojí, proto je objednací SMSka za �� korun (včetně DPH). Podrobnosti: jednou SMSkou si můžete objednat jen jedno květnové číslo ČILICHILI. Časopis vám přijde poštou už zadarmo, všechno zaplatíte objednací SMSkou. Osobní údaje, které od vás získáme, použijeme samozřejmě jenom pro účely zaslání objednaného ČILICHILI! Nabídka služby SMSkové objednávky platí jeden měsíc, tzn. od �. do ��. dubna ���� včetně, nebo do vyčerpání zásob časopisu, které jsou určeny pro tuto nabídku. A to je všechno. Stačí jedna SMSka a květnové ČILICHILI vám neuteče, ani kdyby mu někdo přimaloval nožičky. Tak hurá do toho! Distribuci zajišťuje pro Vodafone společnost Boomerang Publishing, s.r.o., Poděbradská ���/�, Praha �, SMS realizuje mMarketing.cz, technicky zajišťuje ATS Praha. Cena � SMS je �� Kč včetně DPH. Kdybyste měli s odesláním SMSky nebo s doručením časopisu jakýkoliv problém, brnkněte do Boomerangu na číslo ��� ��� ��� (pracovní den �.��–��.�� hod.), kde se vám pokusí pomoci. (Pozor, je to obyčejná linka, ne bezplatná.)

www.cilichili.cz


âILICHILI

#08 malý kusy

ROAMING INTERVIEW

ŘEKLI

Víte, jak poznáte Mexičana? Že vám bez mrknutí oka na požádání zapěje mexickou hymnu. To jsme se mimo jiné dozvěděli, když jsme vytočili 31letého profesora z univerzity v Mexico City.

„Kdysi jsem se domníval, že za rozbřesku jarních jiter ptáci vítají zpěvem příchod slunce a světa. Dneska vím, že těch několik jitřních minut křičí hrůzou ze světa.“

Co bychom měli v Mexiku určitě vyzkoušet? Nejdůležitější je mít pořádnou chuť k jídlu. Co u vás teď frčí za kapelu? Nejsem si úplně jistý, zda je teď nějaká vyloženě hype, ale můžu zmínit například skupiny Panda, Zoe, Caniaveral... Nejspíš jako všude záleží na druhu hudby, který má člověk rád. Nevíš, kdo vymyslel mexickou vlnu? To jsem tedy nikdy nevěděl, ani po tom nepátral, ale rozhodně to bylo na mistrovství světa ve fotbale v roce 1986. To ale asi víte taky.

U nás se traduje, že vaše lidová hudba má kořeny v té naší. Prý ji k vám přivezli čeští muzikanti za císaře Maxmiliána. Slyšel jste o tom? Neslyšel, oficiální názor je, že pochází z nějaké francouzské provincie. Ale kdo ví.

Kolikrát za den řeknete v průměru maňana? Minimálně jednou, maximálně dvakrát až třikrát za den. Ale nesmíte zapomínat na to, že je to úplně běžné slovo i ve významu daleko normálnějším, než máte na mysli.

Dokážete vůbec pozřít jídlo, které není pálivé? Určitě, dokonce byly doby, kdy jsem pálivé jídlo nesnášel, ale už je to pryč.

Slyšeli jsme, že u vás máte hospody, kde když si dáte pivo, dostanete jídlo zadarmo. Ano, ale jde jen o kantýny. Barů a jiných restaurací se to netýká.

Prý jíte brouky. Není to úplně běžná součást našeho jídelníčku, ale občas si dáme kobylky (chapulines) a jiný hmyz.

Při jaké příležitosti jsi naposledy zpíval státní hymnu? Nejspíš na utkáních fotbalového národního mužstva, ale občas se stane, když jedeš autobusem a zastaví ho vojáci, tak musí někteří podezřelí pasažéři zazpívat národní hymnu, aby dokázali, že nejsou nelegální imigranti. Možná tomu nebudete věřit, ale stalo se to i mně.

A teď pravdu. Jak se skutečně pije tequila? Tedy chceme vědět, jak je to s citrónem, solí, pořadí a tak. Já ji piji samotnou, ale někteří si na ruku nasypou sůl, kopnou do sebe tequilu, olíznou limetku a všechno pěkně spolknou. Záleží vždycky na chuti, v podstatě je to jedno, hlavně když je tequily hodně.

o jaru

Bohumil Hrabal

„Vy jste zase nějací ospalí. Život lidský se sestává ze čtyř period: jarní únava, letní dovolená, podzimní deprese a zimní spánek.“ Mirko Rokyta, vysokoškolský pedagog ke svým žákům

„Jaro přichází ve chvíli, kdy si začnete pohvizdovat, ačkoli vám čvachtá v botách.“ Doug Larson, běžec

„Jaro je přirozený způsob, jak říct: Pojďme slavit.“ Robin Williams

„Úspěch dne je v jeho ránu, úspěch roku je v jeho jaru.“ Čínské přísloví

„Fantazie je věčné jaro.“ Friedrich von Schiller

ilustrace Chrissy Mouncey

Ing. Alberto Hernandez Ramirez

Tip Do Mexika můžete s Vodafonem volat za 9,50 Kč/min bez 19% DPH. Pokud tam pojedete na výlet, domu si brnknete za 60 Kč/min bez 19% DPH.

Na jaru mám nejradši daně.


top 10 �

Statický secí stroj Jde o to, jak rychle pod ním posouváte pole.

zemědělských strojů �

Železný zetor Aneb Jak to zemědělci zvorali.

Agrobat Umí salto i bagrovat.

#09

10 nejlepších �

âILICHILI

Surfař Jak přijde větší vlna, jste v rejži.

Moderní sečka Doprovázená okamžitou kontrolou semene.

Made in India Moc nežere. Ale dost toho vychlastá.

� ��

Starci na chmelu Ze semináře vyšší zemědělské.

Kosa Sekne vám, ale bacha na kotníky.

Mortal kombajn Poslední akční hrdina.

Bratranci Veverkové V přírodním stavu.


âILICHILI

#10

12 odvážných

PROFIL

Poslední čtyřka se představuje Oblíbený dokumentární seriál Dvanáct odvážných, jehož duchovním otcem a producentem je Vodafone, se vrací! Nenechte si ujít příběhy odvážných podnikatelů, které jste na televizní obrazovku sami nominovali. Jejich příběhy můžete už ve čtvrté sérii sledovat každou sobotu okolo 15.45 na Primě.

Znáte odvážné podnikatele? Chcete se objevit na obrazovce? Klikněte na www.dvanactodvaznych.cz


i/PLJB

+FEOPEVฤF FMFHBOUOยญ

&MFHBOUOร•   KFEOPEVDIยก /PLJB $IMBEOยกOBEPUFL  ฤUยญIMยกEPSVLZ  LSยกTOยกBFMFHBOUOร• KFEOPEVDIยก XXXOPLJBD[

XCHILLIINDD
âILICHILI

#12 pavlač DUBNOVÝ PŘÍTEL

Veronika Žilková Herečka a velká matka

Je jaro, příroda je v rozpuku a žena, která je permanentně březí, to je čirá radost. Díky seriálu My všichni školou povinní bude pro vás věčně mladá. Stropnického se bát nemusíte, odfoukne ho i ventilátor z trabanta.

EMIL HAKL

Druhá možnost Hranice mediálního vkusu jsou definitivně posunuty za jakoukoli mez a je na každém zvlášť, aby bránil svůj duševní práh před invazí cynického humusu, to víme. Jsme vycepováni věštbami íránských raket, pandemií a asteroidů. Nicméně dokud při tom nejde o zdraví, nejde o nic. O zdraví by se zkrátka žertovat nemělo, protože tenhle bumerang je ve vzduchu pořád. Okolnosti mě také donutily vyhledat dámu, zabývající se dálkovým léčením a podobnými věcmi. Nenavštívil jsem ji jednou, nýbrž osmkrát. Měl jsem, jak jinak, nějaké obtíže, se kterými se obvoďák neměl čas zabývat, protože musel vyplňovat spousty formulářů. Uvítala mě s tím, že si mě vyšetří, jen na ni nesmím spěchat. Vydalo to na osm příjemných sezení, mohl jsem žvanit, co jsem chtěl, ona jen kývala a mlčela. Když jsme skončili, sdělila mi, že mi prostě hůř funguje jeden orgán, který je třeba vyčistit a znovu zapojit, ještě že neřekla motivovat. A že mám polykat jednou týdně toto – takové malinké, opravdu malilinké kuličky, menší než antiperle. „Co je to?“ ptal jsem se. „Tomu byste stejně nerozuměl, ale v návodu si, prosím, přečtěte, že to stojí sedm tisíc, ty mi zaplaťte, pro sebe nechci nic.“ Když jsem se vrátil od bankomatu, dodala: „Ale bude to fungovat jen tehdy, když budete dodržovat režim, aspoň půl roku jíst, hýbat se, nevysedávat, pravidelně spát a nepít alkohol.“ „Jenže

nedostatek nebo přebytek těchhle faktorů mě k vám právě přived,“ namítl jsem. „Nemůžete to změnit?“ ptala se ustaraně.“ „Nejde to, neuživil bych se.“ Paní byla slušná, vzala si antiperle proti penězům zpět, ačkoli je nechala pro mě na míru někde zhotovit, a ještě mě pozvala na čaj, zatímco v čekárně houkaly objednané báby, kterým se zaběhl nejmilejší kocour. „Tak teda žijte, dokud můžete, a pak holt umřete, no,“ řekla. „To je to tak vážný?“ odvážil jsem se zeptat poté, co mi několikrát vyschlo navzdory čaji v krku. „Třicet let tady eště bejt můžete,“ odhadla. Pak mi vyprávěla, že má kromě běžné agendy ještě takového, ona neřekla koníčka, prostě vždycky pár lidí, kteří už doopravdy končí, a za těmi jezdí po republice. Jenže má problém; když je vyprovodí a když jí pak děkují a v míru se vydají přes lávku, v tu chvíli ona cítí takovou setrvačnost, že musí kousek s nimi. „Já tam, pane, byla už tolikrát,

„Třicet let tady ještě můžete bejt,“ odhadla. že vo tom nemůžu říct vůbec nic, snad jenom to, že mě pak tady zpátky na světě strašně brněj čtrnáct dní klouby. Mluvim o smrti. Ale teď se s váma budu muset rozloučit, ty tam zas vyváděj...“ To už totiž nějaká divně tichá ženská střídavě škrábala na dveře a střídavě se do nich opírala zbělelými kotníky drobných učitelských pěstí, až se překližka vydouvala. „A jak se pak dostáváte zpátky?“ nedalo mi to. „Mám kamarádku doktorku, bez tý bych už byla dáávno v kolumbáriu,“ odvětila ruměná, usměvavá, energií kypící žena.

Chtěla být misionářkou – jeptiškou. Není to sympatické? Asi na vás nebude mít moc čas. Ty děti... Vyrazíte-li spolu na večírek, je takřka jisté, že tam narazíte i na její dceru

ilustrace Eric Sevigny, www.ericsevigny.com

Ale už vás asi nepustí do Vinohradského divadla.


mobil měsíce MOTOKRZR K1

âILICHILI

#13

SOUTĚŽ

Motokrosař jako břitva

Novou žiletku od Motoroly můžete vyndat z kapsičky smokingu i z motorkářské bundy a vždycky se kolem vás strhne poprask. Ta elegance, ten kovový lesk. S MOTOKRZR K1 se prostě blejsknete jak na plese, tak na festivalu adrenalinových sportů.

Vyhrajte skvělý MOTOKRZR K1 Pro účast v soutěži stačí poslat alespoň jednu SMSku a můžete vyhrát jeden kousek tohoto úžasného telefonu. Svoje SMS ve tvaru „MOTOROLA“ posílejte do konce dubna na číslo 9001107 Ten z vás, kdo zašle soutěžní SMSku ve správném formátu, bude mít štěstí a bude vylosován, získá telefon MOTOKRZR K1 v modré barvě. Výherce uveřejníme v červnovém vydání ČILICHILI. Výhercem únorové soutěže o mobil Samsung SGH-E250 se stala Michaela Kovářová z Prostějova. Soutěž pořádá Vodafone ve spolupráci s mMarketing.cz, technicky zajišťuje ATS Praha. Cena 1 SMS je 7 Kč včetně DPH. Plné znění pravidel najdete na www.cilichili.cz/soutez

KOMU SEDNE Kaskadérům Díky speciální odolné konstrukci toho tenhle mobil vydrží opravdu hodně. Navíc je tak tenoučký, že se vám bez problémů vejde i pod upnutý kostým.

Vůdcům S takovýmhle telefonem se stanete automaticky středem jakéhokoli kolektivu. A být ve středu znamená vést. S takovýmhle telefonem se stanete vůdcem, i když jste to původně nepředpokládali.

Fešným právničkám Ke každé barvě kabelky mají jeden model. Navíc mohou přední kryt používat jako kapesní zrcátko kdekoliv a kdykoliv.

Odolný krasavec

Na takhle tenké véčko jen tak nenarazíte. A pokud ano, pravděpodobně se vám rozsype pod rukama, protože ten nečekaný náraz nevydrží. Ne tak MOTOKRZR K1. Kdyby neměl zadní kryt potažený speciálním soft-touch materiálem, mohli byste si skoro ublížit. Pod metalizovaným povrchem se totiž skrývá odolný hořčíkový rám a vnější kryt je ze speciálně tvrzeného skla.

Hudba v kapse Díky podpoře paměťových karet microSD se vám do telefonu vejde opravdu obdivuhodné množství muziky. Na jednu 2 GB kartičku v pohodě vměstnáte třeba 40 alb ve formátu mp3. A přes Bluetooth stereo profil pak muziku můžete bezdrátově přenést do sluchátek. Nebo kam je libo.

Handsfree

Mít obě ruce volné se vždycky hodí. Třeba při řízení automobilu je to prostě nutnost. Ke každé barevné variantě telefonu tedy nabízíme jedno specifické handsfree sluchátko H670. Teď můžete při práci telefonovat, i pokud jste náhodou varietní kouzelník.


âILICHILI

#14 vodafone VODAFONE LIVE!

Speciál „Vratné lahve” na Vodafone live! Vodafone je hrdým partnerem nové komedie Zdeňka Svěráka Vratné lahve. Proto jsme pro vás o filmu připravili i nabitý speciál na portálu Vodafone live! Najdete tam zajímavosti, informace, obrázky a spoustu dalších materiálů. Tak si je užijte, a než vyrazíte do kina, vraťte flašky!

Nestrkáme srdce do písku

Vodafone je světová třída nejenom v mobilní komunikaci, ale i v tom, čemu se anglicky říká Corporate Responsibility (CR) – Společenská odpovědnost. Jako světové číslo 1 v tomhle směru nás za rok 2006 vyhodnotila i anketa respektované organizace AccountAbility. Základem společenské odpovědnosti jsou férové podnikání, ohleduplnost k životnímu prostředí a odpovědnost k lidem a komunitám okolo sebe. Pokud firma tohle všechno splňuje a vy si tak můžete říct, že je dobrým sousedem, pak je společensky odpovědná. Jak vypadá společenská odpovědnost Vodafonu CZ v praxi? Konkrétně realizujeme férový marketing (vyjadřujeme se jasně a srozumitelně, netrpíme žádné hvězdičky nebo drobné písmo pod čarou), etický nákup (kromě ceny zohledňujeme, i jak se dodavatel chová k životnímu prostředí a ke svým zaměstnancům), odpovědnou výstavbu sítě s ohledem na okolí. Otevřeně mluvíme o problematice EMF (elektromagnetických polí a jejich možného vlivu na zdraví). Třídíme odpady a v našich obchodech jsme vytvořili podmínky pro sběr starých telefonů určených k recyklaci. Reagujeme taky na globální oteplování planety, když cíleně hledáme možnosti úspor elektřiny. Poskytujeme naše technologie ve prospěch potřebných. Máme Zvýhodněný tarif pro sociálně slabé a handicapované. Všichni zákazníci Vodafone CZ, kteří právě v krizové situaci nemohou ze svého mobilního telefonu volat nebo SMSkovat kvůli blokování odchozích hovorů nebo kvůli vyčerpanému

kreditu, mají možnost spojení prostřednictvím nové bezplatné služby SOS SMS. Pomocí mobilu můžete jednoduše přispívat i na nejrůznější sbírky pořádané charitativními organizacemi prostřednictvím DMS (tedy dárcovských SMSek). Podíleli jsme se na vývoji GPS Navigačního systému pro nevidomé a v roce 2007 ho ve spolupráci se Spojenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) pomůžeme uvést do provozu. Chceme podpořit prevenci rakoviny děložního krčku. Dohodli jsme se s European Cervical Cancer Association na společném vývoji SMS aplikace, která bude od letoška SMSkou upozorňovat ženy v cílové skupině, které se zaregistrují na webovém portálu, na termín preventivní prohlídky. Spolupracujeme ale i s dalšími neziskovými organizacemi. A založili jsme Nadaci Vodafone Česká republika. Jejím hlavním cílem je finanční podpora konkrétních rozvojových projektů v celé České republice se zaměřením na zapojení mladých lidí do řešení vlastních problémů a zvyšování kvality života znevýhodněných skupin prostřednictvím mobilních a komunikačních technologií. Víc se o naší Společenské odpovědnosti dozvíte na skvělých stránkách www.vodafone.cz/odpovednost

Vratné lahve Dlouho očekávaná rodinná komedie tvůrců Zdeňka Svěráka (scénář) a Jana Svěráka (režie) zavírá volnou trilogii, kterou zahájila na Oscara nominovaná Obecná škola. Na tu navázal mezinárodně úspěšný Kolja, oceněný Oscarem pro nejlepší neanglicky mluvený film roku 1996. A teď jsou tu Vratné lahve, další snímek mezinárodních kvalit. Ve speciálu „Vratné lahve“ najdete následující sekce: • Příběh • Základní informace o tom, čemu se budete smát a nad čím slzet • Postavy • Portrét hlavního hrdiny Josefa Tkalouna (Zdeněk Svěrák) • Další role hrají Daniela Kolářová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Macháček... • Informace o filmu • Všechno o režii, scénáři, producentech, hercích... • Rozhovor s režisérem • Jan Svěrák se svěřuje • Zajímavosti z natáčení • Perliček ze zákulisí není nikdy dost Na Vodafone live! v sekci „Zábava“ najdete i „Program kin“ a „Kulturního průvodce“, takže si kdekoliv a kdykoliv můžete zjistit, kdy a v jakém kině Vratné lahve nebo jiný váš vyhlédnutý film dávají.


vodafone JIŘÍ JAROŠÍK

Takovou dřinu jsem nečekal

Začátkem března ukončil svou pouť letošní Ligou mistrů UEFA středopolař Celtiku Glasgow Jiří Jarošík. Tak jsme využili, že měl čas, a přihráli mu pár otázek.

NAŽIVO

Vodafone Fotbálek Zuřivá klání ve stolním fotbálku se ženou republikou a finále o lístky na vyvrcholení Ligy mistrů UEFA v Aténách se blíží. Máme za sebou 6 regionálních kol a před rozhodující bitvou zbývají už jenom zápasy v Brně (6. až 9. dubna před nákupním centrem Olympie) a v Českých Budějovicích (13. až 15. dubna u Globusu). Nejlepší z nejlepších se pak utkají v Praze. Nenechte si to ujít a přijďte se 28. dubna podívat na velké fotbálkové finále do pasáže Černá růže Na Příkopech. Zatím se mrkněte na galerii finalistů na www.nazivosvodafonem.cz.

VODAFONE ZOOM

Mobily, rodina a naši přátelé

Nejnovější velký průzkum Vodafone Zoom zjistil, že nejčastěji telefonem voláme svým partnerům (63 % aspoň 3x týdně). Na těsném druhém místě jsou rodiče (3/5 z nás jim volají aspoň 3x týdně) a pak nejlepší kamarádi (polovina dotázaných). Svým partnerům voláme v průběhu dne (dopoledne i odpoledne), naopak milencům především večer. Najdou se i tací, kteří volají svým ex-partnerům, a to především odpoledne! Většina respondentů (93 %) posílá mobilem přání, 3/4 připomíná svátky a narozeniny blízkých a 48 % jeho prostřednictvím organizuje rodinu ( jsou to především ženy). Mobilní telefon nejvíce oceňujeme při zdravotních potížích, když máme strach o své blízké nebo když rychle potřebujeme informace. Naopak nás „nemile překvapí“ při zaslání SMS nesprávné osobě nebo při odhalení „mobilní nevěry“. Každopádně je pro komunikaci s našimi blízkými čím dál důležitější.

Kdy jste dostal první kopačky a kdy první kopačky? Tak první fotbalové kopačky jsem dostal od rodičů na dovolené v Jugoslávii. Byly to gumotextilky, ale Adidas! Kopačky jako od holky? No já už přesně nevím, ale ty jsem spíš tenkrát dával jen já (smích). Prý jste už v páté třídě napsal do slohové práce, že chcete být profesionálním fotbalistou. Jo, to je pravda, vždy jsem chtěl být fotbalista. Je to pořádná dřina, tu jsem určitě jako kluk nečekal... Je pravda, že jste jako malý kluk vydloubl kus trávy ze sparťanského trávníku a pak ji pěstoval za oknem? No páni, to teda o mně víte věcí (smích). Ale je to pravda. Jako žáci jsme hráli na Spartě na vedlejším hřišti. Já ještě za Ústí a po zápase jsme přelezli plot a vyrvali jsme si z hrací plochy kus trávy. Dal jsem si ji za okno a byl jsem na ni pyšný! Pak jsem ale někam odjel a máma mi ji přestala zalévat a tráva samozřejmě uschla. Byl jsem na ni tenkrát naštvaný. Když jste před časem přestupoval do CSKA Moskva, říkali, že vás budou vozit nejméně v mercedesu. Kde jste zažil „nejsladší život“? Těžko říct. V Rusku to bylo opravdu dobré, ale to samé se dá říci o Skotsku. Vždy a všude vám ale také scházejí kamarádi a rodina. Mým cílem bylo dostat se do Sparty, to ostatní je „nadstavba“. Každopádně si to užívám. Nějakou dobu jste strávil i v Chelsea. Jací lidé největší fotbalové hvězdy jako Terry, Lampard či Drogba vlastně jsou?

Tenkrát to ještě takové super hvězdy nebyly. Každopádně všichni kluci byli moc fajn. Hlavně John Terry, veliký bojovník a hlavně fér kluk a kamarád. Kapitánem není náhodou, je to přirozená autorita. Taky rád vzpomenu třeba na Makeleho, s ním byla legrace. Máte třeba chuť se ve volném čase dívat na fotbalové přenosy? Jo, to určitě ano. Zajímám se hlavně o to, jak hrají moji kamarádi. Jak byste se popsal třemi slovy? Slušně vychovaný, učenlivý, ale také tvrdohlavý. Co si představujete pod pojmem sláva? Myslíte, že budete ještě slavnější? Slávu já moc neřeším. Jsem rád, když se mi na hřišti daří, a za úspěch považuji potlesk fanoušků.

âILICHILI

#15

VODAFONE LIVE!

UEFA CHAMPIONS LEAGUE® 2006–2007

Oficiální hra od EA v dubnu exkluzivně pouze na Vodafone live! Fotbalový svět v balíčku karet! Upravte si balíček podle svého taktického plánu a získejte nové karty s každým vítězstvím. Potom je strategicky použijte podle vývoje zápasu. Jen důmyslné a vhodně načasované zásahy mohou otočit vývoj hry ve váš prospěch a přivést tým k evropské slávě! Pro přehled všech her od Electronic Arts stačí poslat SMS s textem „HRY 215“ na číslo 4444. Cena SMS je dle tarifu.


âILICHILI

#16

čumenda

Co je nového nebo zajímavého ve světě designu podle našeho designéra Honzy [tygra] Trnky

Svět podle Adama Jestli se alespoň občas snažíte dívat na svět skrze růžové brýle, tak si je teď rychle nasaďte. A radši dvoje. Fotograf Adam Holý totiž servíruje skrze své obrázky syrovost světa bez obalu. A ta není pokaždé příjemná. text Honza Trnka foto Adam Holý

Bruno Ferrari, Lovers in danger, promo


Iva Frühlingová, promo

Good Bye Horses, obálka časopisu (Katka Dymáková, PH Models)

S Adamem se známe už hezkou řádku let. Vždycky byl pro mě podivínem, bavičem, mistrem černého humoru a zároveň synonymem pro promyšlený, nikoliv prvoplánový, experiment s fotkou. V mých očích je fotoaparát v jeho rukou pěkně nebezpečná zbraň, se kterou umí bravurně zacházet a má daleký dostřel. Kdo se připlete do jeho zaměřovače, může si být jist, že Adam nestřílí vedle. Zdá se, že se vyhýbá módním trendům ve fotografii, a přitom je jeho práce stále vidět na obálkách časopisů, reklamních billboardech a plakátech oznamujících jeho výstavy.

When I dream I dream of your meds, obálka časopisu Blok (Katka Jursíková, PH Models)

Proti konvencím Líbí se mi rozsah, který jeho tvorba pokrývá. Já sám bych fotografem chtěl být už třeba jenom kvůli focení aktů spoře oděných múz. Černobílý film, intimní osvětlení, zajímavá modelka, nějaké to obnažené ramínko, přelouskat tenkou příručku o focení a tradá fotit. Můžete si dát na vizitku „hned fotograf“. Adam jde ale proti zažitým konvencím. Zajímá ho atmosféra, okamžik, který musí zachytit.

Jeho akty oscilují na hranici dokumentu, porna a sbírky voyeura.

Mají erotický nádech, kde je atmosféra okamžiku nadřazena formální stylizaci. Je to syrový záznam reality, kde je ale cítit skrytá lyrika. Líbí se mi například série módních fotek, které Adam pořídil mobilem. Sice mají nízkou technickou kvalitu, ale na to vůbec nemyslíte, protože vás chytne přítomnost neznámého mýtu. Osoby zasazené do neurčitých prostor, vyprázdněný fotografický atelier nebo podnik s červenou lampou na štítu. Nebo je to parní lázeň? Koukejte a zkuste přemýšlet. Jedno je ale jisté. Nebudete při koukání na tyhle snímky pasivní


âILICHILI

#18

čumenda

a v klidu. Takový je život. „Nesnažím se realitu nějak vykládat. Pro můj koncept je hlavní prchavý moment opravdového prožitku, při kterém na filmu prostě dochází k interferenci. Krása se pak nastavuje pomocí speciálních knoflíků,“ říká na to Adam. Svět filmu Ptáte se, kde jste se mohli s jeho prací setkat? Nepřehlédnutelné byly plakáty a billboardy Tros Sketos a bowlingových batůžkářů – jedná se o práce, které spolu s grafikem Alešem Najbrtem vytvořil pro několik ročníků

Kde má to děvče školní uniformu?

MFF Karlovy Vary. S Alešem rovněž spolupracoval na plakátech pro filmy Pelíšky a Samotáři. „Filmový plakát je

celkem komerční dílo, vždy vzniká křížením řady názorů. Někdy mám pocit, že jde pouze o názor producenta a uklízečky,

ale Aleš přistupuje k vizím velkoryse, navíc má schopnost geniální obhajoby, takže kompromisy nedosahují kritické míry. Mám rád všechny dobře zvládnuté výživné filmy. Dobře zvládnutý film je pro mě film, který má kromě

dobrého scénáře, režie i promyšlenou výtvarnou stránku, svícení a herce... Mám rád maximální profesionalitu a invenci, kdy nezáleží na budgetu ( jazykem reklamním rozpočet), ale způsobu, jak se vším naložíte. Do kina chodím hodně často.“ Svět hudby Další oblastí, která je pro Adama srdeční záležitostí, je hudba. V jeho portfoliu naleznete práce pro taková esa hudební scény, jakými jsou třeba Moimir Papalescu and The Nihilists, Bruno Ferrari, Khoiba, ale i Iva


čumenda

âILICHILI

#19

Levá strana Greta, Dolce Vita 2006 Aňa Geislerová-Lordi, představení Lordi Cyrano, spolek Kašpar, design Aleš Najbrt IFFKV, design Mikuláš Macháček, Studio Najbrt IFFKV, design Aleš Najbrt Na této straně Kristina Chrastekova s černou hvězdou, obálka časopisu Hype Boxer, pro Českou spořitelnu

Frühlingová nebo Aňa Geislerová. „Baví mě fotit promo pro rozporuplné osobnosti. Takové, které inspiruje kromě závratné představy lokálního úspěchu také pád. To se projeví nejen přítomností trochy autenticity a kvality v hudbě, ale hlavně tím, že to bývají velice zábavní kumpáni. Hvězdy

s opravdovými ambicemi jsou hrozně nudné! Co umřel Johny Cash, je promo mrtvý žánr.“ Adamovou spojkou se světem reklamy je agentka Linda, která ho zastupuje. V jeho

portfoliu najdete třeba klieny: O2, Česká spořitelna, Plzeň, ČSA, Oskar nebo Ambiente. „Móda je koníček, umění zlozvyk a reklama poslání :-].“ Na dotaz, co chceš dělat dál, jaké máš sny, jsem nemohl čekat jinou než ryze adamovskou odpověď. Každý si musí vybrat sám, co si z ní vezme. Ostatně stejně tak je to s jeho fotografiemi. „Když si nechceš

splnit své sny, to už jsi něco jako zelenina.“

Smyslůplný Adam aneb Co všechno s úspěchem útočí na smysly našeho vyvoleného. zrak Mlha, žena – v ideálním případě žena v mlze. čich Jaro, léto, podzim, zima a vzduch kolem ní. sluch Špunty do uší v pravý čas. hmat Tělesná vlhkost, proměnlivá tvarovost. chuť Čili.


âILICHILI

#20

na výzvědách

Princezna

s hořící parukou na hlavě Potemnělou místností se divokým úprkem žene ženská postava v honosném kostýmu, celá zahalená šlehajícími plameny. Během posledních několika kroků se doslova mění v ohnivou kouli, která vzápětí roztříští okno a v záplavě skla a ohně se řítí vstříc neodvratné záhubě... text Jiří Holubec foto Profimedia, archiv

Zpět do reality. Je ráno, nikdo tu nehoří, okno je stále ještě celé. Jediná neobvyklá věc je až znepokojivě realistické prostředí středověké vesničky, uprostřed které stojím. Kdyby tu čile nepobíhali chlapíci se stojany, světly a ostatním filmařským harampádím, měl by člověk docela chuť zajít si do támhleté krčmy na pohár medoviny. Takhle nezbývá než se porozhlédnout po hrdince dnešní ohnivé šou a cestou zkusit u cateringu vyloudit kafe do kelímku. Kaskadérská normálka Se Zuzkou se znám už léta, ale když ji po chvíli pátrání objevuji v péči kostymérek, skoro ji nepoznávám. Ono ani není divu. Nikdy jsem ji neviděl jinak než v tričku a džínách, popřípadě v neoprenu s bombou na zádech. Teď by strčila do kapsy kdejakou princeznu. Tedy, kdyby nějakou kapsu měla, čímž si nejsem jist. Zato sukní má na sobě víc než dost, nemluvě o nakadeřené blonďaté paruce. Zatímco jsou jí na kostýmu zavazovány nespočetné stužky, probírám s ní, co ji vlastně čeká. Plápolající ženštinu padající ze čtvrtého patra samozřejmě v kině viděl kdekdo, ale jak to prožívá ta, které bude za chvíli doslova hořet nejen za patami? „Normálka,“ krčí Zuzka rameny, „prostě mě zapálí, proskočím to sklo a jdu do krabic. Točí se jenom pád, takže mě hned po dopadu uhasí, nebudu mít ani kuklu přes obličej.“ V duchu si dělám poznámku, že si budu muset pro dnešek poupravit svůj osob-

ní výklad slova normálka, nechávám dámy, ať se věnují garderóbě, a jdu obhlédnout budoucí epicentrum. Škatule, hlavně se nehýbejte! Pády z výšek a vůbec padání kdekoliv a z čehokoliv je něco, co musí zvládat každý kaskadér. Existují ale i další činnosti, na které musíte povolat specialisty – ne každý herec třeba umí skočit na motorce přes vlak. Pro kaskadéra je máloco problém. Teda pokud se může spolehnout na kolegy. Ti Zuzčini zrovna vrství pod okno omšele vyhlížejícího baráku kartonové krabice, pečlivě utahují jednotlivé vrstvy a prokládají je dalšími naplocho rozloženými škatulemi. Jak mi vysvětlují, celé tohle maxilego je hotová věda, kde se bere v potaz váha skokana, výška pádu a řada dalších faktorů, výsledkem čehož by mělo být co nejšetrnější přistání. Celá práce kaskadérů je vůbec hodně založená na důvěře, protože sebemenší flákanec se může šeredně vymstít. Není divu, že mezi sebe jen tak někoho nepustí a na plac jsou vpuštěni jen ti nejzkušenější ze zkušených. „Hodně se k nám chtějí dostat různí dobrodruzi, co nám posílají svoje videa, na kterých se různě mrzačí nebo se o to ze všech sil pokouší,“ kroutí hlavou jeden z rovnačů krabic. „Ti kluci bývají úplní blázni, a představa, že bych se na někoho takového měl spoléhat, mě vážně děsí. Když je akce dobře připravená, tak v naprosté většině případů všechno dobře dopadne. Nejhorší jsou ale dny, kdy přicestujete třeba do Rumunska a zjistíte, že místo balzového okenního rámu s cukrovým sklem máte ve zdi namontované normální okno, navíc se spoustou tabulek zasazených do tlustého


Hoří, má panenka


co vnímáte, je žár a zvláštní dunivý hukot v uších, jste vděčni za každý stupínek, co si na pomyslném teploměru můžete odmáznout. Zatímco se hlavní aktérka natírá za pomoci svých kolegů dost nechutně vypadající břečkou (zvlášť impregnace vlasů je pikantní záležitost), připravuje další z nich hořlavou směs. „Každá scéna potřebuje něco jiného,“ zasvěcuje mě do základů pyroalchymie, „většinou se používá směs benzinu a ředidla.

Hrát si na vojáčky je docela maso dřeva, které by neprorazil ani slon. Tak jim řeknete, že se to okno musí aspoň nařezat, načež vám ho za tři hodiny přinesou zpátky a vy zjistíte, že ho sice nařezali, ale potom ho stloukli zpátky dohromady asi tisícem hřebíčků. V ten okamžik vás začne

napadat, jestli jim třeba fungují hasicí přístroje a co vás tam všechno ještě potká. No a nejistota s sebou

přináší i rizika.“ Po nějaké době stojí už řádně okostýmovaná kaskadérka pod oknem a ukazuje, kde si myslí, že skončí její pád. Při pohledu do pětimetrové výšky nad námi se mi zdá nereálné odhadovat, kam se člověk po dobrovolné defenestraci zapíchne, ale kameraman bez mrknutí oka lepí na označenou krabici kříž z černé pásky a začne dirigovat své poskoky, kam mají nachystat jednotlivé kamery. Při těžko opakovatelných akcích, jako je ta dnešní, jich většinou běží několik naráz a celá scéna se pak sestříhá z jednotlivých záběrů. Podle toho, co jsem

se mezi řečí doslechl, ale kaskadéři nejsou přílišnými příznivci divokých střihačských orgií. Převládá většinou názor, že výkon nejlépe vynikne, když je bezchybně proveden a jednoduše a přehledně natočen. Patřičně žhavé scény Scéna se zasvěcuje, šveknři si trénují švenky, ostřiči ostření a Zuzka se odebírá nahoru do místnosti připravovat se na zážeh. Hoření je ošemetná věc a cokoliv podcenit nepřipadá v úvahu. V zásadě se rozlišují dva druhy. Velké hoření, kdy skrz plameny není kaskadéra vidět, a může tedy být navlečený do tlusté kombinézy s kuklou přes hlavu, a malé hoření, kdy má být na plátně vidět něco víc než vatra na útěku. V tom případě se pod kostým natáhne tenčí nehořlavá kombinéza a všechny odkryté části těla se musí pečlivě napatlat speciálním gelem, který je za prvé nehořlavý, za druhé chladivý – tedy chladivý, on je ve skutečnosti spíš mrazivý. Když vám ale kolem očí šlehají plameny a jediné,

Benzin se rychle vznítí, ale rychle vyhoří. Ředidlo hoří méně intenzivně, ale pomaleji. Směs se pak nanáší

na kostým těsně před záběrem. Není totiž nic horšího, než když si kameraman na poslední chvíli vzpomene, že má málo světla, a vy pak musíte odhadovat, kolik směsi mezitím vyprchalo a kolik jí je potřeba přilít. V podstatě jde o to, aby kaskadér dostatečně intenzivně hořel a zároveň abyste ho neusmažili.“ Zapalte mě, ale netleskejte mi... Všechno se schyluje k velkému finále a i ti nejotrlejší filmařští pardálové jsou najednou podezřele potichu. Nagelovaná kaskadérka si naposledy krokuje svou cestu k oknu, do kterého rekvizitáři nasadili speciální sklo ze ztuhlé směsi cukru, škrobového sirupu a vody. Vypadá úplně jako obyčejné sklo, ale při rozbití se rozpadne na neškodné krystalky. (mimochodem – moc sladké není, pokud vás to zajímá). Pak se štáb staví na svá místa. Pod oknem jsou všichni v pozoru,


na výzvědách

âILICHILI

#23

Taurus Stunt Awards Ačkoliv se Oskaři udělují už pomalu i hercům ve zvířecích rolích, kaskadéři jsou akademiky z neznámých důvodů dodnes opomíjeni. Nezbývalo jim tedy než si zorganizovat svou vlastní show s červeným kobercem a nablýskanou trofejí. Na rozdíl od mdle nevýrazného rytíře Oskara má ta jejich aspoň pořádné koule. Nejlepší výkon ve výškách

Starsky a Hutch Skok ze stometrové budovy na vedlejší sedmdesátimetrovou. Obě budovy dělí dvanáct metrů široká mezera.

Nejlepší scéna s automobily

Bournův mýtus

Řidičák a tvrdá škeble je pro kaskadéra podmínkou

Honička v ulicích Moskvy s nespočetnými kolizemi a srážkami, končící havárií v tunelu. Nejlepší bojová scéna

Kill Bill 2 kameraman a režisér se krčí u monitoru, švenkři za kamerami a těsně mimo jejich záběr jsou přichystaní dva členové kaskadérského týmu s hasicími přístroji, kbelíkem vody, mokrým hadrem a dekou. Pomocný režisér volá pokyn do megafonu, vzduchem zavane benzin, který proudí z proděravělého víčka PET lahve a rychle se vsakuje do kostýmu. Vše je připraveno. Na další povel se rozjíždí kamery, mistr ohně škrtá zapalovačem a zažehává miniaturní pochodeň na silném drátu. Akce! Benzinové páry blafnou a dáma v honosném kostýmu se v plamenech žene k oknu, posledním krokem přeskakuje parapet a mizí z dohledu. O okamžik později už dva hasicí přístroje chrlí záplavu pěny do míst, kde ještě před nedávnem stála krabice s křížem z lepicí pásky. Několik nekonečných vteřin se nic neděje a pak se z bílého oblaku vynořuje očouzená postava. Jednou rukou si protírá oči, druhou vytřepává cukrové sklo z paruky a míří k monitoru. Bylo všechno v pořádku, nebo se pojede ještě jednou? Ke skupince sledující kontrolní projekci se přidává pomocný režisér s megafonem a ve zbytku štábu panuje snad ještě větší napětí než při samotné akci. Po asi dvou minutách megafon konečně zachrochtá a vesnicí se rozlehne ono toužebně očekávané: „Děkujeme, máme záběr,“ doprovázené uznalým potleskem. Vím, že mi Zuzka říkala, si na potlesky nepotrpí, ale přiznávám, že jsem se přidal.

Souboj Nevěsty a jednooké Elle v zaneřáděném přívěsu.

Nejlepší scéna s ohněm

Punisher Výbuch tlakové nádoby s propanem zasažené kulkou. Kaskadér je explozí vymrštěn do vzduchu a v letu ho pohltí ohnivá záplava.

Nejlepší ženský kaskadérský výkon

Kill Bill 2 Opět bitka Nevěsty a Elle. Kdo scénu viděl, zcela jistě chápe.

Nejlepší mužský kaskadérský výkon

Spiderman 2 Peter Parker se pokouší skočit ze střechy na střechu a uprostřed skoku zaváhá. Během pádu se zachytí šňůry na prádlo, zhoupne se na ní kolem budovy a dopadne na střechu auta. Nejlepší speciální scéna

Taxi 3 Nejlepší zahraniční film

Der Clown Německo

Výměna rukojmího a kufru s penězi mezi třemi jedoucími auty za plného provozu na dálnici.


#24

souboj

Naměkko

Natvrdo

Jste-li trpěliví, je to hračka Jednou natvrdo, vždycky natvrdo Klasická, ale neoriginální pomlázka Namalujete na něj klidně Monu Lisu Můžete ho baštit rukama Dáte ho na chleba, do salátu nebo třeba do brambor Natvrdlost nikdo neocení

4

1:0 0:1 0:1 1:0 1:0 1:0 0:1

Je to vyšší kuchařská Můžete to ještě změnit natvrdo i na hniličku Na Velikonoce můžete překvapit O výzdobu požádejte sprejera Bez lžičky jste nahraní Je to prostě jen a pouze vejce naměkko Být naměkko může být i sympatické

3

V jednoduchosti je krása, a tak nafoukané vejce naměkko tentokrát podlehlo. Ale jen těsně. Alternativní souboj najdete na www.cilichili.cz

Ilustrace: Ollie Bland, Blanddesigns.co.uk

âILICHILI


Formule 1

âILICHILI

#25

Lewis Hamilton Lewis Hamilton (22) v minulém roce řádil v závodech GP2 a vydobyl si takovou pověst, že ho tým Vodafone McLaren Mercedes pro letošní rok angažoval do závodů F1. Vedle dvojnásobného španělského mistra světa Fernanda Alonsa tak bude v barvách Vodafonu jezdit i nadějný borec z Británie, shodou okolností první pilot F1 černé pleti. foto mclaren.com

A protože Alonso na nás už týdny kouká z kdejakého časopisu, hodili jsme na Velké ceně Austrálie řeč právě s nadějným nováčkem. Prý s auty závodíte už od osmi let, takže už máte naježděno. Ale stejně to musí být super, dostat se tak brzo do F1, ne? Je to úžasné a pořád mi ještě připadá, že to není pravda. Někdy před pěti lety by mě to ani ve snu nenapadlo. A fakt, že navíc jezdím zrovna za McLaren, to je... to je prostě něco naprosto neuvěřitelného! Spolu s Fernandem tvoříte nejmladší tým jezdců F1. Myslíte, že to může být výhoda? Pokud jde o mě, mám obrovskou šanci se rychle učit jinak naprosto nedostupné věci. Mám ideální podmínky. Snažím se co nejrychleji se přiblížit špičce a Fernandovi. Pokud jde o tým, tak v něm věk nehraje myslím až takovou roli. Fernando je sice mladý, ale velice zkušený, a navíc nesmírně talentovaný jezdec.

Jak se vám s přechodem do F1 změnil tréninkový režim, jídlo, tréninkový program a tak vůbec.? Je to peklo? Celé roky jsem si trénink řídil sám. Nikdy jsem neměl nikoho, kdo by mě vedl nebo postrkoval. Mám v sobě nějaký motor, který mě dostrká do tělocvičny nebo donutí dělat věci, do kterých se mi nechce. V F1 máme ovšem velice přísný režim. Trénuju až pět hodin denně, a to je opravdu dost. Je důležité, abych se správně stravoval, kromě tréninku se seznamuji s vozem a s týmem, takže poslední tři měsíce byly opravdu trochu hustší.

Lewis Hamilton

Datum narození: 7. ledna 1985 Výška: 1,74 m Váha: 68 kg Záliby: Kytara Největší úspěchy před nástupem do F1: 2006: Vítěz série závodů GP2 2005: Vítěz eurosérie F3 2003: Vítěz závodů Britské formule Renault Podrobnosti na: www.lewishamilton.com

Poslyšte, vaše přilba dost nápadně připomíná přilbu Ayrtona Senny. Je to náhoda? Ayrtona jsem vždycky obdivoval, ale upřímně řečeno, je to náhoda. Když jsem kdysi

začal závodit, dostal jsem levnou červenou přilbu,

kterou měli i všichni ostatní. Bylo nás asi třicet, a když jsme odstartovali, můj táta mě neviděl. Byl z toho zoufalý, takže rozhodl: koupíme novou přilbu, jakou bys chtěl barvu?

Chtěl žlutou...

Doufám, že dodržuješ dopravní předpisy, chlapče!


âILICHILI

#26

téma

Ještě před pár lety bylo hrozně lehké být alternativec. Dělníci nosili montérky, rolníci montérky a holínky a pracující inteligenti tesilové obleky. Všichni vypadali přibližně stejně, všichni žili přibližně stejně, takže stačilo nechat si narůst vlasy, přestat se cpát vepřovou s knedlíkem a bylo vymalováno. Dnes už je všechno trochu jinak a pro sklízení úspěchů v intelektuálních kavárnách si s úpravou zevnějšku nevystačíte. text Jiří Holubec, ilustrace Michelle Tilly


téma

âILICHILI

#27

Když chcete být etno Máte taky někdy chuť servat ze sebe tmavý oblek, zacuchat si vlasy do dredů, navléct na sebe padesát různobarevných hadrů a začít tlouct do bubnu? Tak z toho si nic nedělejte. Jenom vás postihl etnozáchvat. Patří tak nějak k obecnému povědomí, že etno styl a móda jsou plodem bujné šesté dekády minulého století. Ve skutečnosti vznikaly modely inspirované orientem už na začátku 20. století. Módní návrhář Paul Poiret tehdy podnikl cestu po Asii a po svém návratu si v Paříži otevřel salon s orientálními modely. Pravou explozi ale opravdu přinesla ona pověstná 60. léta, kdy se beatle George Harrisson zbláznil do hry na indický sitár, a zahájil tak šílenství po všem indickém.

Oblečení

Doplňky

Muzika

Jídlo

Styl prostě dávno není jen stav mysli, je třeba se také správně oblékat. Příznivci etnostylu se vyznačují dvěma základními rysy: vrstvením a barevností. Klidně si navlékněte troje haleny, sukni přes kalhoty a všechno to obtočte šátkem. Při volbě pokrývky hlavy záleží na účesu. V zásadě jsou povolené dva druhy – buddhistická bleskovka (možno doplnit copánkem na zátylku) nebo dredy. V prvním případě je ideální kulatá barevná čepička, v druhém případě je to jedno (hlavně aby se vám tam všechno vešlo). Důležité je, aby všechno oblečení mělo poněkud „jetý“ šmrnc, bylo barevné (alespoň jeden kus batikovaný) a bylo z přírodních materiálů. Praví mistři se honosí oblečením, které je v případě nutnosti možné použít i jako hnojivo, potrava, popřípadě se dá vykouřit.

Bez doplňků by to vůbec nebylo ono. Různé korálky, rolničky, řetízky a amulety v pokud možno co největším množství jsou naprostou nezbyt­ ností. Pokud nechcete podporovat místní etno­ shop, můžete se rozjet za skutečnými vychytávkami (a nechat se při tom pořádně odrbat od míst­ ních prodavačů).

Co by bylo etno bez hudby! Našinec, odcho­ vaný regionálními rozhlasy nestačí žasnout, co a na co se dá všechno hrát a považovat to za hudbu. Než se začnete prezentovat jako starý opráskaný etnař, doporučujeme navštívit alespoň jeden festival etno hudby a hlavně si nastudovat názvy různých exotických hudebních nástrojů. Pak už stačí jen tak mimocho­ dem trousit poznámky jako: „Jó, to byly časy, když sem se začínal učit na djembe.“ Nutným mi­ nimem je pak vlastnictví alespoň jednoho bubnu. Nemusíte na něj ani umět hrát, stačí, když ho budete nosit zabalený v šátku přes rameno.

Na rovinu: jako etnař zapomeňte na smažák v housce. Naštěstí u nás jako houby po dešti ros­ tou různé orientální fastfoody a restaurace. Není nad to, když budete schopni obsluhu pozdra­ vit v jejich rodném jazyce a zasvěceně se orientovat v jednotlivých druzích specialit. Pokud vám při prvním soustu začnou šlehat z úst plameny, nedejte na sobě nic znát a ještě si pořádně přikořeňte. Nezapomeňte vše komentovat výroky typu: „To sabdží je skoro tak dobrý jako to, co mi uvařili v Radžastánu.“ A to hlavní nakonec – opravdu pravověrní členové etno komunity jsou vegetariáni. Pokud se nechcete své oblíbené flákoty vzdát, tak si alespoň objednávejte ta nejexotičtější pečená zvířátka, co budou k dis­ pozici (ideální jsou různí hlodavci, plazi a hmyz).

Afrika: Přírodní šperky z ušlechtilého dřeva, amulety Čína: Keramická bižuterie, medailonky s velikým Maem Egypt: Zlato, stříbro (vše ve tvaru velbloudů) Indie, Pákistán: Penízkové šperky a cingrlátka Indonésie: Dřevěné malované korálky, kostěné šperky Karibik: Panenky voodoo Maroko: Fajfky Mexiko: Sombréra Tibet: Masivní stříbrné šperky, buddhistické amulety

Jaká alternativa? Myslíte čaj o čtvrté?

Chování a vystupování Velký obraz se skládá z maličkostí a vy přece nechcete, abyste si pečlivě vybudovanou image pokazili nějakou prkotinou. Ve společnosti se tvařte tajemně a pokuřujte co nejsmradlavější bídýska (nevadí, že jste nekuřák, šlukovat tyhle věci není nutné a vlastně ani bezpečné). Občas si pro sebe zamumlejte nějakou mantru (vhodné je zařadit slova jako „óm“, „ram­ram“ a podobně). Pokud se dostanete do hovoru, držte se obecně známých témat nevyžadujících podrobné znalosti (historky s tu­ reckými toaletami, cestování na střeše vlaku, otrava jídlem atd.). Nevadí, že budete neu­ stále převádět téma hovoru někam jinam – dělají to všichni. Když se dostanete do úzkých, začněte bubnovat.


âILICHILI

#28

téma

Paleta ujeťáků Žít alternativním způsobem života znamená lišit se nějakým způsobem od zaběhlých, obecně přijímaných norem. Čím větší je míra osobní svobody a tolerance ve společnosti, tím je samozřejmě složitější se proti něčemu vymezovat. Pokud to skutečně dokážete, zjistíte, že to samé už určitě napadlo někoho před vámi a že jste se stali příslušníkem určité minority neboli subkultury. Pokud se vaše subkultura příliš rozroste nebo se nedejbože stane módním trendem, jste nahraní a nezbude vám než začít úplně znova. Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů, kde se ještě stále můžete realizovat.

V co věří „Zvířata jsou kamarádi a kamarádi se nežerou.“

Komu nevěří Mamince, která jim tvrdí, že ve vepřo­ ­knedlo­zelo maso vlastně skoro není.

Jak je poznáte Nadávají, když ve večerce dojde „sýrový mlsoun“.

Historie Vegetariánství je staré jako lidstvo samo. Maso se tradičně nepožívalo v Indii, ve starém Egyptě bylo dokonce kněžím zapovězeno jako nečisté a ve starověkém Řecku prosluli svým zdravím a krásou vegetariánští obyvatelé Thrákie. V první polovině 19. století se tato filozofie rozšířila z indic­ kých kolonií do Anglie a následně do celé Evropy a zbytku světa.

Budoucnost Poměrně slib­ ná. Výsledky výzkumů srovnávací anatomie dokazují, že člověk je typický býložravec, takže to chce jen překonat chuť na propečené kuřátko.

V co věří „Miluj všechny a dělej si, co chceš.“

Komu nevěří Nikomu, komu je přes třicet. (Teď už je to asi jinak, protože většině z nich je přes šedesát.)

Jak je poznáte Dlouhé vlasy, rozšířené obzory, batikovaný ohoz.

Historie „Květinové děti“ vznikly v pověstných šedesátých letech v USA jako volné a neor­ ganizované hnutí hlásající lásku, toleranci, přátelství a pacifis­ mus. Zjednodušeně by se jejich vznik dal popsat tak, že si gene­ race hodných synků a dcerek vzorných amerických rodinek řekla, že dlouhé vlasy, halucino­ genní tripy a komunity pěstující volnou lásku jsou poněkud atraktivnější perspektiva než televizní soap opery, kancl od devíti do pěti a služba ve Vietnamské válce.

Budoucnost Nevalná. Zbytky hipíků přežívají v několika izolovaných pospoli­ tostech. Jestli je chcete vidět, zajeďte do dánské Christianie nebo do indického Goa.


téma

âILICHILI

#29

V co věří V kontakt s přírodou na vlastní kůži.

Komu nevěří Textilákům. Jak vypadají Jak je pánbů stvořil.

V co věří Budoucnost neexis­

Historie Organizovaný nu­ dismus (naturismus) pochází z Německa. Začátkem dvacá­ tého století odkládali pánové naškrobené límce a dámy šněrovací korzety... a někteří nezůstali jen u nich. Až do války se vesele nahatilo. Na jadran­ ských plážích si necudné partie slunil dokonce i anglický princ Eduard VIII. s přítelkyní W. Simpsonovou. Po nucené pauze se nudismus v šedesátých letech rozšířil spolu s německými turisty po celém světě (hlavně po Středomoří) a hippies se zasadili o jeho propagaci ve Spojených státech.

Budoucnost Globální oteplování hraje naháčům do karet a doby, kdy na nudisty pořádal inspektor Cruchot záta­ hy, jsou už dávno pryč. Jednou z posledních bašt, která padla, je přísně katolická Brazílie. Pokrytecký trend nuceného pseudozahalování zde dospěl do fáze, kdy nejnovější kolekce bikin byla stejně viditelná pouze pod lupou.

tuje a všechno stojí za...

Komu nevěří Nikomu. Jak vypadají Číro, úzké džíny, sichrhajcková bunda a ví­ no v krabici.

Historie Punk vznikl v 70. V co věří V rozdmýchání vnitřního žáru.

Komu nevěří Lidem, co neumí pořádně dýchat.

Jak vypadají Usmívají se a nic je nerozhází.

Historie Jóga se vyvinula v In­ dii jako soubor nauk o metodách ovládání těla a du­ cha. Systém zahrnuje tělesná cvičení, koncentraci, meditaci a askezi, vedoucí k tělesné dokonalosti a duchovnímu osví­ cení.

Budoucnost Dnes cvičí různé odnože a deriváty jógy kdekdo, ale zdůrazňují se spíše prvky fyzického tréninku než náboženské aspekty učení. Jestli vám jde o alternativu, budete to muset vzít se vším všudy.

letech minulého století a vyvíjel se nezávisle v USA a Anglii. Jeho duchovní otcové stavěli na naprostém odmítání veškerých konvencí, diktátu komerce a třídění společnosti do vrstev. Legendárním počinem byla velmi neuctivá verze britské hymny v podání Sex Pistols.

Budoucnost Punk’s not dead! (Nebo to aspoň pořád někdo tvrdí.)

Kulturní alternativci obecně V co věří Ve smysl věcí,

kterým nikdo jiný nerozumí.

Komu nevěří Nikomu, kdo vlastní televizor.

Jak vypadají Většinou nosí černý rolák, hranaté brýle s černými obroučkami a manšestráky.

Historie Myšlenkové proudy vymezující se proti zaběhlým kulturním normám tu byly odnepaměti. Masově začaly vznikat v padesátých letech v USA a postupně buď zanikaly, nebo se z nic stávaly módní trendy, a pro pravověrné alter­ nativce ztrácely tím pádem atraktivitu.

Budoucnost Až do nástupu postmoderny existovala šance založit nějaký ten –ismus. Dnes už je stejně každému všechno jedno.


âILICHILI

#30

téma

Kdo má patent na léčení? Lidské tělo skýtá nespočet tajemství, z nichž spousta vyjde najevo, až když se v něm něco porouchá. Většina z nás se v takovém případě svěří do péče studovaných odborníků s titulem před i za jménem. Ti nás racionálně vyšetří, stanoví diagnózu, předepíšou nějaké ty pilulky, tu něco uříznou. Samotný pojem alternativní medicína je podle zastánců zavádějící. Proč má být třeba akupunktura alternativní, když se praktiko­ vala stovky let před tím, než se etablovala medicína dnešní? A jak se dívat na fakt, že třeba v Indii se u pacienta běžně schází západní lékař, ajurvédský léčitel a homeopat a diskutují spolu o nejlepším způsobu léčby? Asi nejlepší by bylo spokojit se s definicí, že alternativní léčba je ta, co ji nemůžeme naúčtovat pojišťovně. I když bůhví co bude za pár let. Už dnes se u některých metod prosazuje namísto „alternativní“ spíš termín „doplňková medi­ cína“. Možná nebude trvat dlouho a pojišťovna vám proplatí i píchance do bodů v lalůčku. Od ajurvédy ke krystalům Ajurvéda Co to je? Indický léčebný systém používá speciálně připravené směsi bylin, kovů a minerálů. Jako jedna z mála alternativních metod zahrnuje i řezničinu – tedy chirurgii. Na co to je? Ajurvédské nemocnice jsou v Indii stejně běžné jako klasické západní a léčí se zde úplně všechno. Zajímavý je tradiční diagnostický způsob, který si kromě pohovoru s pacientem vystačí s kontrolou pulzu a prohlídkou očí a jazyka. Funguje to doopravdy? Kritici často pou­ kazují na nedostatek spolehlivých testů. Několik tisíciletí praxe ale hovoří za vše. Akupunktura Co to je? Starobylá čínská léčebná metoda založená na stimulaci a usměrňování proudění energie v těle. Jinými slovy, fungu­

je za pomoci vpichování speciálních jehel do přesně určených bodů. Na co to je? Čínští staříci s bílým obočím po pás prý dokážou vyléčit skoro všechno. U nás se používá hlavně proti bolestem hlavy, zad, zažívacím problémům, úpravě krevního tlaku a některým psychickým problémům. Stále častěji se k ní uchylují vrcholoví sportovci. Funguje to doopravdy? Důkazů o účinnosti akupunktury je spousta. Jenom je potřeba dát si pozor, kdo do vás jehly bodá. Ne každý sadista má dostatečně jistou ruku. Aromaterapie Co to je? Léčba vůní esenciálních olejů. Na co to je? Relaxace, úleva od bolesti, nemoci dýchacích cest. Funguje to doopravdy? Některé studie tvrdí, že spíš než voňavé olejíčky pomáhá horká koupel, do které se přidávají. V každém případě je ráchání ve voňavé lázni velmi příjemná procedura. Bylinkářství Co to je? Léčba bylinnými extrakty. Na co to je? Použití bylinek je velmi univerzální. Ordinují se hodně při léčbě migrény, revma, psychických poruch, nespavosti, kožních, zažívacích a plicních problémech atd. Funguje to doopravdy? Uvádí se, že léčba za pomocí bylin je používána v 80 % světa, takže asi funguje. Koneckonců i naše kla­ sické lékárenské pilule sem tam nějakou tu rostlinku obsahují.

Homeopatie Co to je? Systém založený na předpokladu, že látka, která člověku škodí, ho může v silně zředěném stavu zároveň i léčit. Na podob­ ném principu je založena například i vakcinace. Na co to je? Homeopatika jsou dnes poměrně běžně používána proti nachlazení, zánětům dýchacích cest, alergiím, ekzémům, gynekologickým obtížím a chřipkám. Funguje to doopravdy? Švýcarsko-anglický tým odborníků sledoval v roce 2005 léčbu 110 pacientů. Nenalezl však důkaz, že by homeopatika měla větší účinnost než place­ bo. Na druhé straně šestiletá studie bristolské Homeopatické kliniky potvrdila zlepšení stavu u 70 % chronicky nemocných pacientů léčených homeopatiky. Reiki, Shiatsu, reflexologie, masáže Co to je? Všechny tyto systémy jsou založeny na stimulaci svalstva a usměrňování proudu energie v těle pomocí tlaku, tření či pohybu. Kromě svalového uvolnění dochází i k nastartování samoléčebných procesů v organismu. Na co to je? Bolesti zad, hlavy, poruchy držení těla, blokace páteře. Funguje to doopravdy? O účinnosti nikdo moc nepochybuje. Hádky a emoce vůbec bují hlavně tam, kde pacient na pokyn léčitele něco polyká, což zde neplatí. Léčba krystaly Co to je? Stimulace samoléčebných procesů v těle pomocí krystalů, drahých kamenů a minerálů. Na co to je? Zastánci tvrdí, že vzájemné působení vibrací krystalů a biomagnetické energie našeho těla dokáže vyléčit všechno od zaražených větrů po vykloubené rameno. Funguje to doopravdy? Výsledky jsou velmi nesnadno prokazatelné, ale barevné šutýrky se dobře prodávají.


téma

âILICHILI

#31

Trocha statistiky Americký Národní institut pro komplementární a alternativní medicínu zveřejnil výsledky průzkumu zaměřeného na četnost používání alternativních léčebných postupů: Některou z forem alternativní medicíny používá 36 % Američanů starších 18 let Pokud za způsob léčby považujeme i modlitbu, zvyšuje se počet na 62 % Alternativní medicína je většinou používána pro léčbu svalového a kostního aparátu a zmírnění chronických bolestí

Na odborné léčitele se obrací 15 % pacientů Mezi zastánci alter­ nativní léčby je více žen než mužů Nejpoužívanější postupy jsou: modlitba (45 %), léčivé byliny (19 %), dechová cvičení (11 %), meditace (8 %), chiropraktika (7,5 %) (zdroj NCCAM)


âILICHILI

#32

téma

Domnívám se, že i sklony k homeopatii lze vyléčit.

[interview]

Meze alternativy

Jde vůbec získat nezaujatý názor na nekonečný spor tradiční a alternativní medicíny? Posaďte proti sobě zastánce obou směrů a do pěti minut budou vzduchem lítat nadávky. Zkusili jsme promluvit s někým, kdo se pohybuje na obou stranách hranice. MUDr. Pavel Běleš je původně klinický onkolog, dnes praktikující homeopat.

Jak jste se dostal k alternativní medicíně? Moje specializace je interna a onkologie. Dnešní možnosti léčby nádorových onemocnění znamenají pro pacienty vel­ kou psychickou a fyzickou zátěž a kvalita života nemocných lidí je léčbou hodně ovlivněna. Mou snahou bylo onu kvalitu mým pacientům alespoň částečně vrátit. Zpočátku jsem pracoval s fytoterapií, používal jsem speciální výtažky z mořských řas a měli jsme pozitivní výsledky, hlavně co se týče celkové kondice organismu. Díky tomu jsem se začal zabývat homeopatií a metodami alternativní medicíny, které jsou dnes tak často, a hlavně v Čechách, diskutovány. To jste předběhl mou další otázku. Panuje taková skepse vůči alternativní medicíně i jinde ve světě? My jsme v mnoha věcech papežštější než papež. Řekl bych, že u nás panuje malá tolerance a nízký respekt k přání pacienta a přetrvává pozice doktora jako naprosté autority, která má jediná právo určovat směr a způsob léčby. Pokud má pacient jiné přání nebo názor, tak se pan doktor často urazí. V jakém smyslu je možná koexistence alternativní a tradiční medicíny? Posledních sto padesát let je obdobím rozvoje chemie a fyziky v medicíně. Diagnostické metody jsou fyzikální, zatímco

terapeutické jsou založené na chemii. Díky oběma přísně vědeckým směrům udělala medicína obrovský skok kupředu, a proto existují oblasti, které naprosto – a to bych chtěl zdůraznit – nejsou nahraditelné alternativními postupy. Srdeční bypass nenahradíte homeopatií ani akupunkturou, a když v těle cukrovkáře chybí inzulin, tak ho musíme dodat, jinak pacient zemře. Pak jsou ale další oblasti, kde si moderní med­ icína neví rady, a to jsou hlavně chronické choroby. Před nástupem moderní medicíny, antibiotik, hygieny a tak dále bylo 80 % nemocí akutních a 20 % chronických. Dnes, když umíme účinně bojovat s in­ fekcemi, je tomu přesně naopak. Lidé se dožívají vysokého věku a opotřebovaný organismus se začíná hlásit artrózami, vysokým tlakem, cukrovkou a řadou dalších chronických chorob. Pokud si

vezmeme například artrózu, tak s tou moderní medicína bojuje nesteroidními revmatiky, která mají podle posledních výzkumů celou řadu vedlejších účinků.

Například pacientům s žaludečním vředem nemůže lékař předepsat nesteroidní anti­ revmatikum a dokonce ani aspirin. Čili právě u chronických onemocnění, jako jsou alergie, nemoci pohybového aparátu, kožní choroby... může alternativní medi­


téma

âILICHILI

#33

? cína hodně pomoci. Některé její druhy, jako je homeopatie, můžou najít uplatnění i u akutních onemocnění virového původu. U bakteriálních infekcí musíme ovšem sáhnout k antibiotikům. Shrnul bych to tak, že alternativní léčebné metody musí mít pevně a přesně stanoveny hranice a meze. Bezhlavé zatracování školní medicíny je nesmysl a alternativní medicíně jen ubližuje. Alternativní medicíně se často vytýká, že ji provozují nekvalifikovaní lidé bez hlubšího lékařského vzdělání... Můj názor je, že alternativní medicínu by měl vždy provozovat člověk s lékařským vzděláním, a musím podotknout, že jsem si s ním nadělal spoustu nepřátel v řadách léčitelů. Podle mě je naprosto

nezbytné odborné stanovení diagnózy a určení způsobu léčby. Laik, který se nějakým způsobem vzdělá například jen v homeopatii nebo akupunktuře, může napáchat obrovské

VS.

?

škody. Třeba v Německu musí mít každý „Heil Praktiker“ dvě zkoušky. Jednu z klasické, školní medicíny, která zahrnuje vzdělání zhruba na úrovni kvalifikované zdravotní sestry, a druhou z oboru alterna­ tivní medicíny, který si zvolí. Funguje to takhle u nás? Ne. U nás měl v této oblasti poslední jas­ nou koncepci ministr Bojar (1990–1992, pozn. red.), který pověřil skupinu lékařů­ ­odborníků vypracováním systému pravidel, která by musel splňovat léčitel vykonávající zdravotnickou činnost. Než byl systém dopracován, tak nastoupil pan ministr Lom, ten prohlásil, že je to nesmysl, a komisi rozpustil. Důsledek toho je, že léčitelé jsou u nás dodnes ve vzduchoprázdnu. Existují, praktikují, ale nejsou oficiálně uznaní, povo­ lení ani zakázaní. Ví se, kolik jich je? Uvádí se něco kolem osmi až deseti tisíc. Samozřejmě neznám všechny, ale osobně vím zhruba tak o osmi, kteří jsou dobří. Nechci vůbec tvrdit, že ti ostatní jsou pod­ vodníci, ale já bych k nim nešel. Je zajímavé, že ti dobří, co mají nadání takříkajíc od pánaboha, jsou velmi rozumní a aktivně spolupracují s lékaři. Jak se díváte na takové ty hodně alternativní směry léčitelství, jako třeba léčbu krystaly a podobně? Já se vždycky zabýval spíš směry, co jsou blízké oficiální medicíně. Například rakouská lékařská komora oficiálně uznala akupunkturu, elektroakupunkturu, homeopatii, homotoxikologii a neurální terapii podle Hunekeho jako plnohodnotné lékařské metody. Pak je ale samozřejmě celá řada dalších praktik, jako je léčba krystaly, léčba rukou nebo psychotronika obecně, které jsou zajímavé, možná mají výsledky, ale já je neznám, a proto si nedovolím se k nim nějak blíže vyjadřovat. Na vlastní oči jsem ale viděl, jak léčitel specializovaný na léčbu energií rukou zastavuje krvácení. A fungovalo to.

VS.

Máte nějakou zásadní výhradu proti alternativní medicíně? Z pohledu léčitelů a kromě věcí, které už jsem zmínil, jako nejasný statut celého odvětví, neexistující kvalifikační standardy a vzbuzování klamného pocitu všespasitelnosti, mi vadí, jakým konfrontačním způsobem se alterna­ tivní medicína prezentuje a prodává. Prohlášení typu, že klasická medicína je odsouzena k zániku a nahradí ji alternativní způsoby léčby, jsou hrozně nešťastná.

Já si myslím, že by oba dva směry medicíny měly fungovat paralelně a doplňovat se. Nic by

celému oboru neprospělo tak, jako stano­ vení jasných pravidel a mezí působnosti. To bohužel naráží na neschopnost léčitelů se mezi sebou dohodnout. Místo aby šli cílevědomě za legislativou, tak se hádají o funkce, navzájem se nectí a pomlouvají se. Ze svého pohledu lékaře se domnívám, že právě rakouský model postupu je vhodný – lékařská komora spolupracuje s lékařskou společností pro homeopatii a akupunkturu, je definováno základní postgraduální vzdělání a teprve po jeho absolvování může lékař praktikovat tyto metody. A to je ku prospěchu pacienta. Co byste řekl na závěr tohoto rozhovoru? Já sám jsem vždy propagoval myšlenku, že nekonvenční (alternativní) metody nic nenahrazují, ale naopak rozšiřují paletu metod a postupů v péči o nemocné. O to víc je někdy smutný fakt, že je nutno v demo­ kratickém státě často bojovat za prosazení dobré věci.


âILICHILI

#34

téma

Nějakých sto let zpátky bylo všechno „bio“. Ne že by tenkrát objížděl c. a k. císařský úředník sedláky a kontroloval, jestli nepoužívají chemická hnojiva. Ona tenkrát taková hnojiva vůbec nebyla, stejně jako antibiotika, masokostní moučka a tisíce různých éček. Zato dneska člověk naprosto netuší, kolik gramů bůhvíčeho do sebe natlačí s jedním řízkem. Na to, co se nám dostává na stůl, dohlíží v Česku zákon o potravinách. Potraviny, které se chtějí honosit označením „bio“, se musí navíc popasovat ještě se zákonem o ekologickém zemědělství a s nařízeními z Bruselu. Pokud prolezou houštím paragra­ fů, můžete si být jisti, že neobsahují škodlivé pesticidy, hormony, minerální hnojiva ani žádná chemická barviva, vůně a konzervan­ ty. No dobře, a co s tím? Existuje mnoho studií, které prokazují, že biopotraviny mají pozitivní dopad na lidské zdraví. Kdyby už nic jiného, tak se jejich konzumací vyhnete spolykání zhruba tří kilogramů chemických látek, které do sebe jinak za rok nasoukáte jako nic. A pozor! Nemluvíme jen o celkem nevinných éčkách. Před několika lety byl proveden rozsáhlý rozbor mléčných potra­ vin, a co čert nechtěl, v 70 % vzorků mléka a v 95 % vzorků másla byl nalezen dávno zakázaný jedovatý pesticid DDT.

Nojo, ale vždyť je to drahý! Je pravda, že biopotraviny jsou asi o 20–40 % dražší než běžná krmě. Stejně bychom ale mohli říct, že když si

nakoupíme čerstvé ingredience na polévku, vyjde to podstatně dráž, než když si ji uklohníme z pytlíku. Biofarmáři dělají spoustu práce ručně, bez chemikálií jim hrozí větší riziko ztráty úrody, a pokud se chceme bavit třeba o chovu kuřat, dostáváme se do úplně jiných dimenzí. Když se nám vylíhne krásné žluté kuřátko, budeme ho na biofarmě hýčkat a krmit jen přirozenou potravou, doroste nám do grilovací velikosti zhruba za tři měsí­ ce. Když totéž kuřátko odmalička nacpeme do klece a nadopujeme antibiotiky, růsto­ vými hormony a vitaminy, budeme ho moct poslat do masokombinátu už za 27 dní. Ty dva měsíce navíc se někde prostě projevit

musí. To, že za biopotraviny utratíme víc než za klasické supermarketopotraviny, lze vyřešit jednoduše. Nemusíme jich přece kupovat tolik. Podle lékařských výzkumů je velkým problémem Čechů přejídání. Pokud si dokážeme odpustit nacpanou ledničku, budeme si moct dovolit nakoupit za stejné peníze menší množství kvalitních potravin. Nejenže tak zapracujeme na své vizuální atraktivitě, ale snížíme tím také razantně riziko vzniku různých alergií, a podle dán­ ských výzkumníků se dokonce pánům až o polovinu zvýší počet spermií. A když už jsme u těch výzkumů, máme tu ještě jeden. Rakouský institut biologického zemědělství provedl rozsáhlý experiment zaměřený na srovnávání chuti běžných potravin a biopo­ travin. Výsledky nejenže potvrdily lepší chuť vnímanou lidmi, ale např. pokusní králíci si pravidelně vybírali mezi vzorky ekologickou biomrkev.


téma

âILICHILI

#35

n ná ba e rad ir T Fa

Obchod na férovku Nejdřív příklad

Proč je dobré biopotraviny konzumovat: Mají vyšší obsah vlákniny, vitaminů a minerálů a jsou chuťově lepší. Neobsahují éčka, antibiotika ani růstové hormony. Nejsou vyráběny z geneticky modifikovaných organismů. Na ekofarmách se nepoužívají chemická hnojiva. Nejen, že nezůstávají v potravinách, ale taky nezařádí přírodu. Zvířata na ekofarmách jsou chována šetrným způsobem. Farmáři pečují o svou farmu i okolí. V jejich lokalitách se znovu objevují téměř vyhynulé druhy zvířat a rostlin.

Vezměte si obyčejné kilo banánů. V supermarketu si ho hodíte do košíku, u kasy za něj zaplatíte nějakých třicet pět korun a doma si uděláte banánové daiquiri. A teď si zkuste v hlavě zrekonstruovat, jak se k vám to kilo banánů dostalo. Nejdřív je někdo musel vypěstovat, odhánět od nich různou havěť, zalévat a hno­ jit. Pak je někdo musel utrhnout, uskladnit, přenést do dalšího skladu, pak je dopravit z Kostariky do Evropy, tady je zase usklad­ nit, pak je rozvézt do jednotlivých států, rozdis­ tribuovat do prodejen a až pak jste si je mohli vzít vy a rozmixovat si je do koktej­ lu s rumem. A tuhle celou anabázi že pokrylo vašich třicet pět korun? I když to může zní divně, odpověď zní: Ano. Když budete sle­ dovat cestu těch tří mincí zpátky ke kostarickému farmářovi, budou si z nich jednotliví mezičlánkové po kouskách ukrajovat a ukra­ jovat. To málo, co z nich nakonec farmářovi zůstane, často nepokryje ani výrobní náklady. O nějakém zisku nemluvě.

č K 35

Fair Trade to dělá jinak Když se kostarický banánový malopěstitel zapojí do Fair Trade (česky to znamená spravedlivý obchod), bude mít zajištěnou „férovou cenu“, pokrývající jeho výrobní náklady a životní potřeby, a to bez závislosti na situaci na světovém trhu. V praxi to vypadá tak, že zatímco dodavatelé megakorporací dostanou za dvacetikilovou bednu v přepočtu patnáct korun, féroví farmáři jich za stejnou bednu můžou dostat i 150. Kdo to platí? Částečně koncový spotřebitel, který za Fair Trade výrobek víc zaplatí, a část by měla být (teo­ reticky) zajištěna úspornější organizací distribuce bez mnoha mezičlánků. Kromě vyšší ceny jsou navíc chudým výrobcům z Třetího světa k dispozici půjčky pro rozjetí podnikání, technická podpora a propagace jejich výrobků. Za to musí prokázat, že získané prostředky investuje do zvyšování kvality své produkce, zlepšování pra­ covních podmínek a ekologicky šetrného způsobu výroby.

To je sice všechno hezké, ale... Jako každá věc na světě, i Fair Trade má své kritiky. Jejich nejčastější námitky směřují k faktu, že celý pro­ jekt je zaměřen pouze na jednotlivé malé výrobce, kterým pomáhá s prostým vývozem jednoduchých produktů na již tak přeplněné trhy. V dlouhodobém měřítku by ale chudým zemím spíše pomohlo odpoutat se od obyčejného vývozu a soustředit se na rozvoj perspektivnějších odvětví průmyslu. Otázkou také je, jaká část vyšší ceny se skutečně dostane zpátky k výrobci. Kritici tvrdí, že v konečném důsledku na Fair Trade zboží vydělávají spíš opět koncoví prodejci, kteří ho používají jako mar­ ketingové lákadlo na uvědomělé zákazníky. Pravda je, jako ostatně vždycky, někde uprostřed. Faktem zůstává, že zapojení do Fair Trade pomáhá v globálním měřítku velmi malému množství lidí a skutečné řešení problémů chudých zemí leží asi někde jinde. Na druhou stranu – co je lepší? Podpořit těch pár jednotlivců, nebo nedělat vůbec nic?


âILICHILI

#36

zoom

Mezi divochy Vykouřit porci „dobré trávy“ se skutečným indiánem chtěl v dětství snad každý kluk (a někdy i holka). Některým se to povedlo a hned z toho byla láska k Mannitouovi a jeho dětem na celý život. Zavedeme vás k pravým indiánům, tak jak je poznali čeští etnologové. text Petr Smetana foto iStock, archiv

PhDr. Tomáš Boukal Věk: 29 Lokalita: Rusko, Sibiř Akademické působiště: UPCE

PhDr. Lívia Šavelková Věk: 29 let Lokalita: USA a Kanada (Irokézové) Akademické působiště: UPCE

Altajci nejsou tradiční indiáni, už proto, že žijí na Sibiři. Kultura tradičních severoamerických indiánů má však s tou „sibiřskou“ mnoho společného. Nejlépe je popsat úžasnou mentalitu zdejších obyvatel konkrétní historkou. Nemůžu zapomenout na to, když se jeden z altajských domorodců dozvěděl, že bych se mohl stát jeho „zetěm“. V systému altajských rodů se tímto termínem totiž označují i jiní lidé než v našem pojetí. Přihnal se za mnou na koni a křičel,

Irokézové mě fascinovali a pořád fascinují tím, že trvají na své svébytnosti vzhledem ke Spojeným státům a Kanadě. Stále se dovolávají naplňování smluv, které uzavřeli s USA, Velkou Británií a Holanďany. Neuznávají ani americké občanství, a tak cestují po světě na své irokézské pasy – tak trochu by jim u nás rozuměli Valaši. Irokézové žijí přibližně ve 20 rezervacích. Hodně jich žije také ve velkoměstech, kde jsou proslavení pro své práce na výškových stavbách. Život v indiánské rezervaci je o komunitě. O neustálém setkávání lidí, příbuzných, přátel, sdílení problémů, radostí, starostí. Nikdy nejste sami. Nikdy nevíte, kdo, s čím a v jakou chvíli přijde. Někdo se jen tak zastaví na kus řeči, někdo přijde s pozváním na obřad, někdo s informací, že příbuzný pod vlivem alkoholu zrovna naboural. Neplánujete, protože se pořád děje tolik věcí, které musíte řešit. A zajímavost? Indiáni v rezervacích jsou dost chudí, ale alespoň na staré auto má skoro každý. Byli dost fascinovaní tím, že chodím pěšky, protože to byl projev toho, že jsem chudší než oni...

že by dobrým „dárkem“ za nevěstu mohla být česká sekačka, která je na Altaji populární ještě ze sovětského období. Domorodci totiž musí kosit rozsáhlé plochy pro domácí zvířata na zimu. Snad se mi podaří jim jeden exemplář příště dovézt...

V dolní sněmovně máme větší divochy.


zoom doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc. Věk: 55 let Lokalita: Mexiko Akademické působiště: FFUK, UPCE Jezdím do Mexika už dvacet let. Od svého strýce jsem dostal knihu Dědic Montezumův, která zcela změnila můj život, a já jsem věděl naprosto přesně, co chci dělat, až vyrostu. Aztékové, nebo přesněji jejich potomci Nahové – to byli lidé, které jsem chtěl detailně poznat. Mezi indiány je nejdůležitější přejít velice rychle na jejich kulturní model a zapomenout na vše, co jste se naučili doma. Spal jsem proto v jejich domech, společně s lidmi i zvířaty. Když jsem se vrátil na univerzitu, spolupracovníci i studenti hned věděli, že jsem byl na terénním výzkumu, protože jsem nepředstavitelně páchnul. Indiáni v Mexiku mají, když vám chtějí provést nějakou neplechu, v očích takové zvláštní ohníčky. Poprvé jsem to nevěděl, a tak jsem jim naletěl. Zeptali se mě, zda ochutnám jejich tradiční jídlo mole, což je taková indiánská obdoba našeho guláše, ale z kuřecího masa. Toto jídlo připravují na několik způsobů od nepálivých až po naprostou třaskavinu. Když jsem souhlasil s ochutnávkou, objevily se ty ohníčky v očích poprvé, a když se lžíce s porcí jídla blížila k mým ústům, měli je tam zase. Na první dojem se zdálo, že mi v ústech explodoval granát. Nikdy jsem neomdlel, ale v té chvíli se o mě pokoušely mrákoty. Nemusím dodávat, že mole pálí nadvakrát.

Otokar B. Homola Věk: 31 let Lokalita : USA, Jižní Dakota (Lakotové) Indiáni mne brali už od dětství, a protože je jich hodně, tak jsem si nakonec vybral kmen Lakota. Mezi Lakoty jsem pobýval v letech 2001 a 2003. Asi nejzajímavější je, že informace, které jsem sem získal před cestou, byly buď zkreslené, přehnané nebo zcela nepravdivé. Skutečnost předčila všechna moje očekávání v pozitivním smyslu slova. Například rezervace Pine Ridge patří mezi nejchudší oblasti světa (vysoký počet sebevražd, domácího násilí, kriminalita a nezaměstnanost), přesto tam žijí lidé, kteří se snaží něco změnit, kteří v sobě nosí odkaz svých předků. Běžný turista na ně nenarazí, ale člověk, který má oči a srdce otevřené, je najde snadno. Kromě mnoha rodin, se kterými jsem trávil celé měsíce, jsem měl tu čest a štěstí, že jsem byl přijat do rodiny duchovního strážce tradic a strážce posvátné Dýmky Telete. Teprve tam jsem se dotýkal všeho, o čem jsem dříve jen četl a slyšel.

âILICHILI

#37


Jemen [15°21' s. š. 44° 12' v.d.]

Muži mají pod ušima, ženy vztek

Zalovil v kotli plném husté omáčky, aby nabral kousek masa ze zvířete, které ještě dopoledne spokojeně okusovalo igelit na louce za domem. Prsty smočil v misce, byť jen letmo, přesto si je zdvořile utřel do kalhot. Pak jsem si s pomocí stočené chlebové placky nabral i já. Dopadl jsem mnohem hůř, mé ruce pokryté pouštním prachem už tak výraznou omáčku ještě dochutily. text Pavel Kachlíř foto Profimedia.cz, Pavel Kachlíř


letem světem Pohodička po arabsku

âILICHILI

#39

Baráček poblíž Saná. Ještě si myslíte, že máte problémy s parkováním?

A nezaprší a nezaprší menu stále hostem. Tedy, pokud právě není rukojmím. Ale i tak je hostem, jeho pohyb je pouze omezen – alespoň tak to Jemenci chápou. Rukojmím se tu neřežou hlavy jako v Iráku: zajatci dostávají slušně jíst, obvykle tráví čas s rodinou únosců a většinou se dostanou domů. Rukojmí totiž v Jemenu slouží k praktickým věcem: má například podpořit žádost jemenskému ministerstvu dopravy o novou silnici nebo zaručit spravedlivý proces pro příbuzného, který se dopustil nějaké banality.

Saná, sen šíleného perníkáře Kolem veliké mísy s ovčím masem v lidové jídelně jemenského města Saná nás sedělo nejmíň sedm. Přesto nikdo proti mé nešikovnosti neprotestoval. Náš hostitel Ahmed se jen zasmál, řekl „Nevadí“. A přinesl mi narezlou lžíci. Přizval pak ke společnému obědu další muže, kteří měli ruce čisté asi jako automechanici s rýmou. Slabošsky jsem pak ovčí kousky odmítal... Cizinec je v Je-

Traduje se, že jistý jemenský kmen vystrojil západním rukojmím v prosinci vánoční stromek: prý to viděli ve filmu z videopůjčovny. Jemenské hlavní město Saná naštěstí patří k nejbezpečnějším městům v zemi. Nejen proto vypadá jak z pohádky. Tedy vlastně jako ze snu šíleného perníkáře. Domy v centru Saná opravdu vypadají jako z perníku zdobeného marcipánem. Jsou starobylé, hliněné, bizarní, všelijak křivé a až kýčovitým způsobem malebné. Nepadají, ani když na ně prší, což se v pouštním Jemenu nestává

často. Centrum Saná je už od roku 1984 na seznamu UNESCO, což znamená peníze. Ale i starosti. Domy se smí rekonstruovat jen tradičním způsobem, za dozoru památkářů. Kdo má za ušima, pěstuje kát Obecně platí, že jemenští muži mají pod ušima. A to každé odpoledne. Stačí se podívat na jejich vyboulené tváře a je jasno: tenhle chlapík žvýká kát, který předtím koupil za polovinu denní mzdy. Možná i za víc.

Kát, opravdová a často jediná radost jemenských mužů, je čerstvý výhonek keře Catha edulis Forsskal, který svým narkotizujícím účinkem odstřeluje obyvatele Jemenu už od 6. století našeho letopočtu. Tato lahůdka doputovala

do Jemenu zřejmě z území nynější Etiopie, zdatně se však žvýká i v dalších afrických zemích – zvláště v Somálsku či Džibutsku. Podle našeho šoféra Galála se však v Jemenu masově rozšířil až zhruba před dvěma staletími. Dnes jej žvýkají nejméně dvě třetiny


âILICHILI

#40

letem světem

Domorodá žena z jihu Jemenská vesnička i s terasou v tradičním oděvu (vlevo)

Tipy Kde spát? Hledat v Jemenu oficiální hotely může být problém. Ve velkých městech k dispozici jsou, ale za světové ceny. V menších městech a vesnicích jsou tzv. funduky (arabsky „hotely“), které připomínají jednoduché hostely. Tedy, více návštěvníků spí v jednom pokoji většinou na matracích, koupelna a záchod jsou společné. Funduky ale navštěvují západní turisté, není se proto třeba obávat katastrofálních podmínek. I cena je přijatelná, spíš v řádu několika dolarů.

jemenských mužů, respektive chlapců od jedenácti let výš. Od jedné hodiny odpolední, kdy spokojení pěstitelé dovezou své zboží na specializované trhy. Kátu se vyhýbají jen ženy, cizinci a excentrici, kteří se ho zřekli. Podle statistik sice výhonky kátu požívá také třetina jemenských žen, ty je ale žvýkají vzteky – kát podle vládních údajů vážně narušuje rodinné rozpočty a řadu klanů prý dovedl k rozvratu. Labužníci vědí, který kát nejvíce zabírá. „Tenhle sem přiletěl letadlem z pouštní oázy, až od hranice se Saúdskou Arábií, proto je tak drahý,“ tvrdí dvanáctiletý Ahmed, průvodce cizinců a jiných hejlů po městském trhu s kátem. Někteří prodejci nabízejí i několik druhů za různé ceny. A na vše dohlíží policie. Degustace Na konci tržiště, v rumišti ozdobeném vyřazenými betonovými skružemi, pak úřadují podivní, sešlí, ale usměvaví mužíčkové. Stloukají tu v miskách kát, aby ho učinili silnějším. Soudě podle jejich výrazů, daří se jim to. Za dobré konstelace kát dokáže působit jako marihuana... I náš průvodce Ahmed vypadá šťastně, trochu zeleného listí si od něj tedy naberu. A cpu si jej pod levou tvář. Kát chutná jako jetel, který jsem se kdysi coby

předškolák pokoušel polknout. Ahmed usoudil, že je pro

mě drahého materiálu škoda, a vysvětlil mi, že rostlinku je třeba požívat až dva týdny, než se dostaví efekt. Ověřil jsem si to pak na internetu – měl pravdu. Jemenci jsou důslední muslimové, z této divoké země pochází i rodina Usámy bin Ládina, která se však svého nejslavnějšího člena zřekla. Korán zakazuje všechny drogy, i když v některých případech je shovívavý. Například v sousední Saúdské Arábii je ale kát zakázán a postaven téměř na úroveň alkoholu – je tedy výrazně nežádoucí. Když na Saná padá kouzelná arabská noc, řada mužů už na svět mžourá mnohem spokojeněji. Dožvýkávají prodavači, směnárníci, někdy i policisté a vojáci, kteří to však mají zakázané. Tradiční dýky džambije, které dospělí muži nosí za širokým pasem a podle jejichž ceny i provedení se v Jemenu pozná, kdo je kdo, tedy pro dnešek zůstanou v pochvách. Jemenu se kdysi, v římských dobách, přezdívalo „Šťastná Arábie“ pro jeho bohatství. Dnes pomáhá kát.

Co si z Jemenu přívézt? Kromě kátu, narkotizující látky, se kterou byste ale na mnoha letištích v kraji měli problémy, je vyhlášená jemenská káva. Prodavači suvenýrů se vám budou vnucovat s nekvalitními džambijemi, tradičními dýkami, které nosí prakticky všichni tradicemi se řídící Jemenci. Pokud chcete kvalitní kousek, vezměte s sebou na nákup důvěryhodného Jemence a připravte se zaplatit vyšší sumu. Pokud ale koupíte opravdu drahý kousek, může se vám stát, že s ním z Jemenu neodletíte, neboť bude úředníkem prohlášen za národní kulturní památku – to byste ale museli investovat tisíce dolarů. Co neříkat? Pokud nebudete mluvit arabsky, Jemenci vám většinou neporozumí. Není však příliš taktické hovořit o patrně nejslavnějším muži jemenského původu – tedy Usámovi bin Ládinovi. Ten se sice narodil v saúdskoarabském Rijádu, jeho klan však pochází z Jemenu. Jeho krajané se v podstatě shodují v tom, že nedělá nic až tak špatného, jedna polovina však tvrdí, že by nemusel likvidovat civilisty. Druhá raději mlčí.

Čím oslníte Jemence? Znalostí jejich kultury: stačí ukázat na kouzelnou trávu a říci „kát“. Jste jejich. Co stojí za vidění Saná V centru jemenského hlavního města, které chrání už od roku 1984 UNECO, je k vidění až 14 tisíc zachovalých, bizarně křivých i vybarvených historických domů. V případě Saná lze hovořit i o náznaku nočního života: večer tu je otevřeno několik restaurací, ve velkých hotelech je dokonce k dispozici alkohol. V tomto ohledu může Saná konkurovat jen hlavní jemenský přístav Aden. Hadramaut V této oblasti uvidíte největší jemenské vádí, tedy říční koryto, které v suchých obdobích vysychá. Podle tradice tu žila biblická královna ze Sáby a narodilo se tu kadidlo, které posléze dobylo křesťanské chrámy celého světa. Mimochodem, tato vonná pryskyřice byla v antickém světě ceněná podobně jako zlato či drahé kameny. Sokotra Toto soustroví patřící Jemenu má naději stát se hlavním turistickým tahákem země. Kromě pláží i malebných kopců baví především přírodovědce, kteří tu mají možnost zhlédnout unikátní rostliny. A ty navíc hezky vypadají. ...a vůbec Jemen Tato arabská země je jedním z mála míst, kde dosud dodýchává středověk. Zdejší lidé mají mnohem víc násilnickou pověst, než si zaslouží. Pokud jste dobrodruzi, vezměte si do Jemenu kolo a budete překvapeni, že Jemenci nebudou až tolik překvapeni.


Pivo.

víkendovka

âILICHILI

#41

Basilejský průsečík Do hotelu jsem dorazil v šest ráno s pískáním v uších, sirkami v očích a nosem plným vůně pečené cibule. Ještě teď jsem cítil na těle doteky tisícovek slovutných občanů města, kteří v očekávání jara roztáli a rozjeli třídenní mejdan. Karnevalová Basilej zaútočila na všechny mé smysly, ale já ten útok ustál. A tak mám chuť se někdy vrátit. text Jindřich Novák foto autor a Profimedia.cz

O Švýcarech se říká, že jsou šetrnější než Skotové. Občas ale pustí chlup a to pak stojí za to. V Basileji si v místním Muzeu umění před pár desítkami let usmysleli, že koupí jedno dílko od Picassa. Slovutný umělec nahodil cenu a kulturní činovníci spráskli rukama. A pak se v místním plátku zmínili, že by zrovna tenhle Picasso městu slušel – jenže došly mergle. A hrdí Basilejčané se na malbu složili. Do jednoho. Od kapitána farmaceutického průmyslu po nabručeného důchodce, co přihodil ušmudlané tři franky! Picassa to tak dojalo, že Basileji věnoval další dva obrazy zdarma. Basileji se přezdívá všelijak: je prý městem muzeí (přes 30!), městem mecenášů, baštou farmacie, kultur-

ním centrem Švýcarska, a dokonce i srdcem Evropy. Když jsem se městem na Rýnu procházel, ta tvrzení se sama protnula. Vždycky těžilo z výhodné pozice – městem prochází hranice s Německem a do Francie je to jen o pár kroků dál a dodnes tam z obou zemí dojíždí 30 000 lidí za prací. Asi nejznámějším zdejším gastarbeiterem byl Erasmus Rotterdamský, který si to přiharcoval kvůli skvělé úrovni zdejšího knihtisku a papíru jakbysmet. Z chemie měli místní rodáci asi vždycky za jedna a tvrdí se, že kořeny místních farmaceutických gigantů tkví v manufakturách na výrobu hedvábí. Basilej byla prostě bohatým městem, a má se proto čím chlubit. Ale zpět k dnešku a jaru v plném

proudu. Basilej padne víkendu jak ulitá a je úplně jedno, jestli jste přijeli nasytit tu část smyslů, která si bude rochnit v místních muzeích a galeriích, nebo tu, co se oblízne po úžasných bílých vínech a sýrech ve vkusných vinárnách. Na své si přijde i ta, co stojí o něžné stisky v romantických zákoutích, stejně jako ta, co prahne po sebedestrukci v barech a diskotékách. A zkrátka nezůstane ani ta, kterým ladí stupnice a akordy. Basilej ale není turistický skanzen, jen se tu o turisty neuvěřitelně dobře starají. Navíc se tam dostanete letadlem za hubičku a sílící koruna podporuje náš export i tam, kam se dřív nejezdilo. A jak je to s tím místním karnevalem? Jestli chcete vědět víc, pak obraťte list.


âILICHILI

#42

víkendovka

Doprava

Co nesmíte minout

Letadlem: Do Basileje létají například Swiss International Air Lines z Ruzyně 4x týdně (v Po, St, Pá a Ne) od neuvěřitelných 1800 Kč za zpáteční letenku včetně letištních poplatků.

1 Katedrála

Víkendová nabídka ubytování Kromě pár víkendů v roce můžete využít víkendovou slevu, díky níž máte v ceně ubytování ve vybraných hotelích také městskou dopravu zdarma a Basel Card se slevou na vybrané atrakce navrch. Cena začíná na 79 CHF/osoba/noc. Pro nabídku hotelů jukněte na www.basel.com

4 Tinguelyho fontána

Dómu s netradiční zelenou střechou sice protestantský příliv na výzdobě nepřidal, ale přilehlá křížová cesta stojí za to. Münsterplatz

Netradiční dílo sochaře Jeana Tinguelyho, plné kovových „strojových“ skulptur. Mimochodem ve městě najdete dalších 170 fontán.

Specialita Perníčky Leckerly Příjemně kořeněná laskomina, která s tou pardubickou nemá moc společného.

Kde se nafutrovat

Jarní akce

2 Radnice

5 Teufelhof

Červená radnice pokrytá zdobnými malbami vnáší do trochu strohého centra hravost. Marktplatz

Po čertech příjemná vinárna se specialitami ladícími s místním bílým mokem. Leonhardsgraben 49

3 Muzeum umění

6 Steinbock

18. 3. 2007 – 15. 7. 2007 Edvard Munch – Znamení moderního umění V díle zakladatele expresionismu jde hlavně o emoce. www.beyeler.com

Do největší galerie ve městě se chodí hlavně na kubisty a expresionisty. St. Alban-Graben 16

Levná pivnice s velkou nabídkou rösti a jiných švýcarských specialit. Nic pro žlučníkáře. Centralbahnstr. 19

05. 4. 2007 – 09. 4. 2007 OsterTango 2007 Mezinárodní festival tanga www.tangobasel.ch

Vitra Design Muzeum Unikátní muzeum průmyslového designu v první stavbě Franka Gehryho v Evropě najdete v nedalekém Weilu nad Rýnem.

7 Safran zunft

12. 4. 2007 – 19. 4. 2007 BASELWORLD Jedna z nejdůležitějších přehlídek hodinek a šperků na světě. www.baselworld.ch

Proslavený a také dražší podnik na úrovni s úžasným fondue. Gerbergasse 11

22. 4. 2007 – 06. 5. 2007 JAZZ BY OFF BEAT Mezinárodní jazzový festival s hvězdnou účastí! www.jazz.edu/offbeat

Tip na příští rok

1 2

3

5 7 1 4 6

Fasnacht Vždycky koncem února propukne jeden z nejosobitějších karnevalů na světě, plný pištících a bubnujících maškar a alegorických performancí, které se vyjadřují k místním „problémům“. Karnevalu se na tři dny oddá celé město a někteří jeho účastníci se kvůli přípravám schází půl roku dopředu! Mejdan začíná v úplné tmě ve čtyři ráno průvodem Morgenstreich a porcí moučné polévky a cibulového koláče.


INZ CILI 190x245.indd 1

3/19/07 12:01:48 PM


Vlk v rouše beránčím Nemít tenhle Mégane brutální 18palcová litá kola, ani byste neřekli, jaká je to šelma. Díky nim vám ale oči hnedle padnou na proslulé brzdy Brembo a pneumatiky o rozměru 225/40. Když si pak uprostřed široké zádi všimnete dvou pořádných výfuků, máte jasno. text Robert Vykrent foto Michael Kratochvíl


Bedna zavařovaček se babičce do kufru vejde

ventil

âILICHILI

#45

možná kapku zkrouhne omezovač, protože kdo má čas koukat na červené pole (od 6500 otáček). Jak se ubránit trojce! Zvlášť, když babička vzadu konečně omdlela a auto se pořád tváří, jako by nic. Motor slyšíte míň než v kdejakém normálním vozítku a pocit bezpečí plynoucí z dokonalé ovladatelnosti vás vůbec nenutí kouknout na tachometr. Když to konečně uděláte, nejspíš budete chtít hodně rychle zpomalit. Doporučujeme

opatrnost, protože kombinace brembo + velké kotouče = drtivá brzdná síla. Kdyby se na vás náhodou

Kratičká šaltpáka, jak se sluší Pohled zvenku Mégane Renault Sport moc neprovokuje. Ani v nabídce laků nenajdete žádný, před kterým by se ostatní auta třásla už na parkovišti. Během testu jsme ale pochopili, že nenápadnost dodává eresku další šťávu. Náš Mégane maskovala ocelová metalíza, a jestli jsme o nějakém autě kdy mohli říct, že je to šedá eminence, byl to tenhle renault. Na netradiční designový schod na zádi hatchbacku už jsme si všichni zvykli a efektně nenápadný sportovní styling verze RS nevyděsí ani vaši babičku. (Jenom ta titanově temná obří kola jí nejspíš nepůjdou z hlavy.) Hodně divokou šelmu v něm zkrátka odhalí akorát fajnšmekr. A pak samozřejmě každý, komu se s ledovou samozřejmostí během pár vteřin přesunete ze zpětných zrcátek před čumák. Klidně i v ostrém stoupání a v rychlostech, kdy i větším kočkám dochází dech. Pohled zevnitř Chňapněte za dveře a dejte si pozor, aby vás setrvačností neodhodily přes silnici. Nejsou to žádná elfí křidýlka, ale spíš bezpečnostní hráz. Jestli s vámi ta babička jede hned napoprvé, i jí bude jasné, že prostorný interiér automaticky neznamená rodinnou dodávku. Zevnitř totiž mžourají kožené závodní sedačky Recaro (příplatek), zpod chytlavého věnce volantu se kovově šklebí vrtané pedály, mezi sedadly vyzývavě ční krátká řadicí páka. Sedáte si (babičku lifrujete přes sklopené opěradlo na pohodlný kožený trůn vzadu) a Recara vás spolknou jak malinu. Pořádným zatáhnutím zaklapnete masivní dveře a natáhnete se pro pás. Protože máte v kapse renaultí multifunkční kartu, stačí sešlápnou spojku, brzdu a zapíchnout prst do tlačítka Start. Někde v dálce zaduní, přehledné budíky se rozsvítí

a elektronika vmžiku otestuje kapaliny, tlak v gumách, a kdo ví, co ještě. Stará paní si libuje, jak pohodlně se jí vzadu sedí, ale vám už hlavou běží papírové hodnoty. Vážně tenhle renault udělá 0−100 km/h za 6,5 vteřiny? Motor Spočítejte si váhový výkon Mégane RS a vyjde vám něco přes 160 koní na tunu (průměrný 75kilový chlapík by měl ve stejném poměru páru jako 12 koní). To by vás mělo

varovat, abyste spojku benzinového dvoulitru přikrmeného turbem na 225 koní a 300 Nm pouštěli opatrně. Etalon třídy ostrých

hot hatchů Golf GTI má koní 200. Mégane RS je tedy nejenom ještě o něco dravější, ale navíc opravdu pečlivě utlumený, takže vás nic nevaruje. Sedíte zkrátka ve sportovně pojaté kabině příjemného rodinného hatchbacku s trochu menším kufrem (330 litrů), motor tiše bublá a vy držíte spojku, která je jenom nepatrně tužší, než jste zvyklí. Plavně tam šoupnete první stupeň slastně přesného manuálního šestikvaltu a už pouštíte koníky z ohrady. Auto reaguje překvapivě mírně, takže možná ztratíte trpělivost a šlápnete na plyn v domnění, že to s tímhle Méganem nebude tak horké. Cha, chá! Jízdní vlastnosti Babička ryčí strachem, vaše záda poznávají, proč jsou Recara tak výtečná, a vytrvalý přísun točivého momentu vás po hladkém nástupu turba doslova napere do sedaček. Poháněná přední náprava se drží silnice, až to není normální, takže nemůžete jinak a jako po másle tam posíláte dvojku. Podvozek pohlcuje nerovnosti jak zjednaný a rafička otáčkoměru letí nahoru skoro jako na jedničku, takže vás

někdo lepil ve snaze natřít vám to aspoň ve vesnici, rozhodně nezpomalí tak rychle jako vy. (Kotouče 312 mm vpředu a 300 mm vzadu a další propriety skvělých sportovních renaultů znáte mimochodem z Clia RS, viz âILICHILI 2/2007.) Závěrem Opravdoví machři sice řeknou, že eresko je vodička proti verzi Mégane F1 R26 se samosvorným diferenciálem na předku, ale popravdě řečeno, na silnici vás spíš než diferenciál udrží klasický pud sebezáchovy (ačkoli zážitky ze zatáček pod plynem jsou jistě nesrovnatelné). RS je zkrátka ostré až až, navíc skvěle kombinuje sportovní výkony a jízdní pohodlí. Dokud manželce nepředvedete, jak tenhle přítulný macík dokáže využít pár stovek metrů předjížděcího pruhu a dostat se za pár vteřin na čelo kolony, nebude věřit, že sedí v autě s takovým potenciálem. Když uvážíte, že jsme navzdory extrémním testům jezdili za necelých 10 l/100km Naturalu 95 a že si při běžné jízdě můžete díky turbu užívat střední otáčky a držet se okolo 7 litrů, zní to přímo pohádkově. Ale jestli vám jde vážně jenom o spotřebu, počkejte na dieselovou verzi 2.0 dCi − 129 kW a 360 Nm, která by se měla pomalu objevit u prodejců. Ta bude baštit ještě míň. Jak ale tušíte z parametrů, bude to asi o něco slabší káva.

Mégane Renault Sport Zdvihový objem 1998 cm³ (V4, 16V, turbo) Nejvyšší výkon 165 kW (225 k) při 5500 ot/min Nejvyšší točivý moment 300 Nm při 3000 ot/min Nejvyšší rychlost 236 km/h Zrychlení 0–100 km/h 6,5 s Kombinovaná spotřeba 8,8 l/100 km Hmotnost 1 355 kg Základní cena 842 900 Kč


âILICHILI

#46

povídání

Márdi

Před hudbou nešlo uniknout Posledních pár sezon je bylo hodně vidět a ještě víc slyšet. Jejich koncerty jsou nabité lidmi i energií, jejich texty zase nápady. Jmenují se Vypsaná Fixa a ta mánička za mikrofonem je Márdi. text Goča Komárek, Filip Serranito foto SonyBMG – Roman Černý, Ondřej Pýcha

Máte za sebou koncertní DVDčko, kterého se prodaly haldy. Proč myslíš, že právě tohle vyšlo? Prodalo se ho víc, než kdo čekal... Možná proto, že se blbě vypaluje, možná proto, že nás autor DVD Michal Kudláček dobře zná a celkem pravdivě zpracoval náš příběh – koncert, existenci, vazby od začátku až do bodu teď. Fixa letos v létě odehraje tisící koncert. Na který z těch stovek předešlých nikdy nezapomeneš? Poprvé mimo Pardubice jsme kdysi hráli na mejdanu v kravíně. Přišel jsem k mikro-

fonu, chtěl něco říct, jenže ten mikrofon mě probil - strašná šleha. Jenom jsem čuměl a nevěděl, co se stalo... A potom si pamatujete ty velké, kdy

stojíte a štípáte se, „ty vole, to není možný“. V Brodě jsme hráli hned po Manu Chaovi a to jsme z toho davu cítili obrovskou energii. Stejně je to porce jako hrom. Nepřipadáte si někdy vypsaný? Čím se dobíjíte? No, já osobně si přijdu vypsanej jindy, než když hrajeme. Koncerty mě naopak dobíjejí a vylepšují můj vnitřní stav. Vždycky ucítím mrazení po páteři a je mi dobře. Čumění do blba 10 minut po konci naší produkce považuji za jeden z nejlepších stavů. V posledním čtvrtroce jste ale skoro nevystupovali. To jste si od sebe museli odpočinout? Už to bylo nutný. Spočítali jsme čas, který spolu strávíme jenom na koncertech nebo v dodávce, a vyšlo nám, že to jsou nonstop dva měsíce ročně. Jeden kluk nás předloni čtyři měsíce natáčel, a když jsme pak ten

záznam viděli, tak jsme si říkali: „To je hustý. Asi bychom se měli mít víc rádi.“ Změnilo tě nějak, když jste se mohli přestat o hraní drát a začali vás zvát? Měl jsem z toho radost. Doufám, že to ještě nějaký čas vydrží. Stane se vám ještě dneska, že byste někam přijeli a nikdo na vás nepřišel? To se stalo jenom jednou v Jihlavě v klubu Avantgarda (povedený úryvek z historie kapely najdete na www.cilichili.cz – pozn. ed.) Vraťme se na začátek. Snažím se vžít do kluka, který jednoho dne přijde domů a oznámí: Tak jsem se rozhodl, že se budu živit muzikou... Řekl jsem, že končím s vejškou, a doma byli v šoku: „Co budeš dělat? Hudbu? Seš blázen, to jako od zejtřka?“ A já na to, že nejdřív si ještě budu hledat různý práce, ale nakonec to přijde. Už se s tím příbuzní smířili? Naštěstí jsme trochu šílená rodina: Babičce

je pětasedmdesát, ale půjčoval jsem jí třeba Bukowského, a ji to bavilo. Nebo říkala, že chce vidět naše

dévédéčko, tak jsem jí koupil k Vánocům přehrávač. Ona se mě pak ptá: „A proč se tam válíš po zemi?“ Ale bere to s humorem. A stejně může za všechno moje máma. Cože? První dítě jí umřelo, a se mnou pak byla na rizikovém těhotenství – ležela doma a celou dobu poslouchala starý rokenroly. Taky jsem jí jednou řekl: „Co chceš? Já před hudbou nemohl uniknout!“ A ona se smála. Vidí, že se o sebe postarám, a navíc se ségra nejspíš

Co je to za hnusnou máničku?


Mohl být učitelem češtiny a dějepisu, ale srdce rozhodlo jinak.

Kdo je Márdi? * Zpěvák, kytarista a textař Vypsané fixy * Je mu 32 let, žije v Pardubicích * Zatím svobodný a bezdětný * S kapelou vydali tři alba a jedno DVD * V září by měla vyjít čtvrtá deska, ale pracovní název Skupinová terapie Márdimu nejspíš neprojde


âILICHILI

#48

povídání

stane doktorkou, takže konečně někdo naplní rodinné ambice titulem. Kdybys jednou z kapely odešel, začneš učit tu češtinu a dějepis, které jsi studoval? Vůbec nevím a neplánuju. Kdyby mi někdo řekl, že budu prodávat koupelny a dlažby, tak bych se mu vysmál – ale i to jsem dva roky dělal. Čím sis vlastně kromě muziky vydělával? Co z toho bylo nejhorší? A co nejzajímavější? Nejzajímavější byla práce s postiženýma dětma ve škole Svítání. Jejich svět je velice zajímavej a já se tam cejtil moc dobře. Dělal jsem přitom všechno možný – nošení, hudební výchovu, utírání zadků, rozvážení tam a zpátky, školy v přírodě atd. atd. Pracovali tam strašně fajn lidi a bylo to tam prostě dobrý.

Vypsaná Fixa v celé své nesmírné kráse

Nejhůř jsem se cejtil, když jsem tam skončil a začal rozvážet cigarety. Ještě že mě vyhodili – jinak bych se asi zabil v autě. Byl to prostě skok z ráje jiného rytmu do zběsilé palby kapitalismu. Ale velice dobrá zkušenost. Když se staneš profesionálním muzikantem, musíš pro svou kariéru leccos udělat. Baví vás PR a všechny ty reklamní tanečky kolem? Opravdu utíkáte před svojí manažerkou, abyste se nemuseli podepisovat fanynkám? Organizovaná autogramiáda cvičených opiček po koncertě mi přijde trochu divná, ale co bych pro Lídu neudělal... Ne, my máme rádi, když si všechno vymyslíme, jak chceme sami,

a nikdo nám do toho nemluví. Když to tak není, většinou to nedopadne dobře. Kdy budete za vodou? Co to pro tebe znamená? Peníze? Je to nějaká motivace? Když budeme hrát pořádně a budeme skládat dobrý písničky, tak se snad neutopíme. Moje soukromá motivace se čím dál tím víc přibližuje filmu Záhrada. Fixa má fajn texty. Čteš básničky? Nebo odkud to chodí? Básničky moc nečtu, knížky hodně. Děje se to asi tak, že se davy lidí ve mně dohodnou a řeknou, jak to je, a já to napíšu. Sem ale velice pomalej a taky dost línej. Jen stres mě vybudí. Ale celý to chodí nepravidelně, divně – nevím. Doufám, že to zůstane navždy utajeno.


povídání

âILICHILI

#49

Jak Márdimu chutná hudba Deska mého dětství Sgt. Pepper od Beatles – máma žehlila a já to musel poslouchat. Přitom bych radši Ivana Mládka. Můj první koncert Asi Lucie ve Chvaleticích, někdy ve třeťáku. Do té doby jsem žil hokejbalem. Koncert, který mě dostal do extáze Pixies loni v Akropoli – to bylo splněné životní přání. Nejdůležitější cédéčko v mé sbírce Třeba PJ Harvey a její skvělá deska Stories from the City. Moje nejoblíbenější česká kapela Teď se mi líbí Folk3Mail.

Takže jako textař by ses neuživil? To bych snad zkusit mohl, ale pro cizí muzikanty jsem psal zatím jen dvakrát. Pro punkovou kapelu Volant, a loni pro Davida Kollera. Byls překvapený, když ti zavolal? Docela jo. Řekl, že se mu naše deska líbí, jestli bych mu nechtěl něco napsat, a poslal demosnímek. Bylo to v létě, kdy jsem měl spoustu času, což mi vyhovovalo – někdo vysmahne text hned, ale mně to trvá. Lákalo tě, že jde právě o Kollera? Jedním z mých prvních koncertů byla Lucie ve Chvaleticích, takže mi to připadalo jako dobrej oblouk. A chtěl jsem se popasovat s tím úkolem: neudělat kravinu. Jaký typ holek se vám po koncertech nejčastěji snaží vlichotit? Stydím se to rozebírat. Když dohrajeme, tak bývám mimo, někam si sednu a čumím do zdi. Šílený je, že holky, se kterýma bys chtěl bejt, stojí vzadu. Nikdy za váma nepřijdou. OK. A spíš s některýma? Haha. Píseň „James“ z naší desky „Brutální všechno“ odpoví za mě. Doufám, že na to INZERCE

budou čtenáři zvědaví, takže by se ještě pár kousků mohlo prodat... Posloucháš vaše desky v autě? Jak ti je, když je třeba někdy pustí v klubu, kde jsi? V autě mě baví poslouchat každá oblíbená kapela a občas se prosadí i VF. Jízda v autě s hudbou má svoji neopakovatelnou atmosféru – hlavně v noci. Když nás někde pustí a já tam jsem, tak se cítím většinou divně. Je to taková směs stydlivosti s touhou být neviditelný. V čem jsou vaše staré písničky jiné než ty nové? Opakujete se, jste čím dál lepší nebo jdete do kopru?

Každá kapela hraje v podstatě jeden song a každá se snaží z kopru vytvořit maskovací síť. Některým

to jde dobře, jiným ne. Většinou o tom rozhodují lidi pod pódiem. Když tam nejsou, tak je to špatný. Když jo, tak je to v pohodě. Nemusím tady říkat, o co se snažíme – předesílám, že nejsme masochisti. Musí tam být takový ten styčný bod všech členů, nikdo ho nesmí ani moc chtít a ani moc bojkotovat. Pak

to funguje. Je to taková zvláštní chemie. V podstatě rozhoduje první setkání. Hráli byste ještě dneska, kdybyste nebyli slavný? My slavný nejsme. Já si myslím, že když vezmeš v potaz všechny kapely z planety Země, tak Vypsaná Fixa je naprosto bezvýznamná kapela. Myslím si, že určitě jednou skončíme. Nedovedu si to teď moc představit, ale takový je život. Fakt nemůžu vědět, co by se dělo, kdyby bylo něco jinak, než je teď. Tak to prostě je a na kdyby se moc hrát nedá. To je blbej hudební nástroj. Já osobně se ale v rámci svých možností budu vyjadřovat skrz kytaru a hlasivky pořád. Nebo to teď tak cítím. Je docela dobrý dosazovat si do týhle otázky místo slova „slavný“ různý jiný stavy. Třeba na dně. Jste ale na dobré cestě. Jak probíhá přesun neznámých nezávisláků v celebrity? To fakt nevím. Asi se jednoho dne probudíš, koukneš do zrcadla, jsi celebrita a je to „celévřiti“. Možná, že si pak prdneš a celý vnitřní spirit se změní v odporný zápach.


PRINCEZNA: Bunda, Gas 13 500,– Náušnice, H&M 179,– Náramek, Jeans Store 1190,– Top, Mango 1599,– Džíny Miss Sixty, Jeans Store 1445,– Lodičky, Leiser 2290,– Ponožky, H&M 179,– Kabelka, H&M 599,–

MALEJ: Tílko Converse, Nation Street, 1290,–, Triko Mogul, Nation Street 1050,– Vesta, H&M 899,– Čepice, Gas 550,– Náramek, Jeans Store 1750,– Kalhoty, Nation Street 1890,– Pásek, H&M 399,– Klíčenka, H&M 249,– Boty Vans, Sport Station 1790,– Brýle, Adidas 4190,–

VELKEJ: Sako, Jeans Store 11 613,– Košile, Mexx 1399,– Kravata, H&M 249,– Džíny Sisley, Benetton 2299,– Šle, H&M 249,– Boty Vans, Sport Station 1790,–

foto Michael Kratochvíl styling Tereza Kytková produkce Natálie Veselá design Honza Trnka


Kravata, Gas 1190,–

Sukně Mambo, Yama shop 1490,–

Pásek Rip Curl, Yama shop 1990,–

Boty, Mango 2299,–

Taška pánská, Yama shop 990,–

Klíčenka, Yama shop 490,–

Hodinky Rip Curl, Yama shop 5499,–

Tenisky Converse, Nation Street 1490,–

Náramek Sector, Jeans Store 3790,–

Kabelka Mambo, Yama shop 1399,–

Peněženka Converse, Nation Street, 780,–

Adresář: Adidas Jungmannova 34, P-1 Beneton Jungmannova 34, P-1, Masarykova 19/21, Brno, Biskupská 1, České Budějovice GAS Vodičkova 36, P-1 H&M Jindřišská 1, P-1, OC Nový Smíchov, P-5, OC Olympia Plzeň Jeans Store Václavské nám 1, P-1 Leiser U Prašné brány 1, P-1 Mango Na Příkopě 8, P-1, Česká 7, Brno, OC Olympia Plzeň Mexx Palác Flóra, P-3, Slovanský dům, Na Příkopě 22, P-1 Nation Street Národní 39, P-1 Yama Shop V Jámě 2, P-1 Sport Station Na Můstku 10/12, P-1

Z LEVÉHO HORNÍHO ROHU


Co je to za blaf? Jsou v tom aspoň fazole?

SVAČINKA KURTIZÁN [Tiramisu]

Benátské provozovatelky nejstaršího řemesla si s oblibou dávaly něco, co je v „mezičase“ nakoplo. Šálek silné kávy, ale ne v kapalném stavu, nýbrž jako součást sladkého dezertu – TIRAMISU. Text a fotografie vznikly ve spolupráci s Oldřichem Sahajdákem, šéfkuchařem sítě restaurací Ambiente. text Johana Kratochvílová foto archiv Ambiente a Profimedia.cz

Tento kofeinový dortíček byl vymyšlen jako 2 v 1 – zákusek plný lahodné smetanové chuti a zároveň měl plnit funkci kávy, která by „postavila na nohy“ nebo „nadzvedla“. Tak bychom totiž mohli volně přeložit slova tirami su. Když dnes zadáte do vyhledávače Google název tohoto dezertu, můžete začít listovat téměř čtyřmi miliony odkazů. Najdete různé recepty a obměny této mascarponové kostky.

Vyhlášené tiramisu

Recept

O nejpůvodnější recept na tiramisu se vedou neustále spory. Už v dobách renesance prý byly známy kávové dezerty připravované nejen pro sladké potěšení, ale i pro povzbuzení. Jedny z nejlepších kousků této speciality dostanete v restauraci Le Beccherie v italském městě Treviso. V roce 1971 ho tam poprvé připravili v podobě, v jaké dnes tiramisu známe.

Žloutky oddělte od bílků a do každého přidejte 1/3 cukru a vyšlehejte. Do kvalitního espressa (silné menší, ne velké šálky) přidejte zbylý cukr a nechte ho vychladnout. Do vyšlehaných žloutků postupně přidáváme sýr mascarpone a smícháme dohromady tak, aby vznikl jemný krém bez hrudek. Opatrně přimícháme vyšlehaný sníh do hladkého krému. Italské piškoty namočte

v oslazené kávě a vyložte jimi dno formy. Pokapejte vínem Marsala, přikryjte krémem, který pomocí karty rozetřete rovnoměrně po celé ploše. Nechte dvě hodiny v lednici vychladit. Před rozkrájením na porce posypte hořkým kakaem. Dobrá rada nad zlato nakonec? Všechny ingredience musí mít přibližně stejnou teplotu, jinak se krémy dobře nespojí.


sporák

âILICHILI

#55

O čem to je dietmetr dietka

kalorbomba

obtížnost novic

šéfkuchař

doba přípravy 25 minut

málo

hodně

Co nakoupit

Olda Sahajdák

cca na 10 kousků 750 g čerstvého mascarpone 200 g italských piškotů Savoiardi, 6 vajec 100 g cukru krupice 50 g hořkého kakaa káva espresso (asi 6 hrníčků) víno Marsala

Varianta Blíží se léto, takže zkuste zákusek zvaný Coppa al mascarpone. Piškoty, vejce, cukr a mascarpone zůstávají, navíc si připravte čerstvé lesní plody a vodu. Např. maliny posypte cukrem, přilijte trochu vody a 5 minut povařte na mírném ohni. Přeceďte, nechte vychladnout a ve šťávě pak namočte piškoty. Krém ze žloutků, bílků a mascarpone připravte jako u tiramisu. Do formy vše vyskládejte v pořadí máčené piškoty, krém. Nechte ztuhnout v lednici a posypte moučkovým cukrem.


KULTURA Duben 2007

ilustrace Alexi Meteni

Úžasné pozvánky, skvělé tipy na parádní zábavu, nějaké to povídání a pár kousků do knihovny. 2. Pondělí

3. Úterý

V pražské Lucerně dnes vystoupí folková legenda Joan Baezová.

Nadžánrové experimentální představení v podání německo-japonského projektu Alles 3 uvede dnes Palác Akropolis.

www.interkoncerts.cz

www.rachot.cz

9. Pondělí

10. Úterý

Rockové Velikonoce v Akropoli oslavte spolu s bulharskou legendární skupinou Šturcite.

Jedno z největších jmen dnešní elektronické scény, britská dvojka Faithless, dnes roztančí T-Mobile Arénu. God is a DJ!

www.palacakropolis.cz

www.1015.cz

16. Pondělí

17. Úterý

V Moravském Krumlově dnes vystoupí Anna K se svou skupinou v rámci turné k novému albu Večernice.

Legendární australská rocková skupina The Church nedávno obnovila činnost a dnes zahraje v pražském klubu Futurum.

www.anna-k.cz

www.musicbar.cz

23. Pondělí

24. Úterý

Pražské Divadlo Na Zábradlí uvádí rodinnou komedii Milana Uhdeho Zázrak v černém domě.

Divoká mexická jízda v Roxy. Energická skarock-HC banda Panteon Rococo opět v Praze.

www.nazabradli.cz

www.roxy.cz

30. Pondělí Čarodějnice! Jedna z mnoha oslav namátkou – v Prachaticích na náměstí se kromě historického šermu a různých divadel dočkáte i Velké vatry na závěr. icentrum@prachatice.cz


1. Neděle Dnes vystoupí na Letné Michael Jackson... Ale nechoďte tam. Taky je totiž APRÍL!!!

4. Středa

5. Čtvrtek

6. Pátek

7. Sobota

8. Neděle

8. ročník Veletrhu neziskových organizací – NGO Market se koná v Praze v Tyršově domě. Vstup zdarma!

Dnes mají premiéru Pusinky! Premiéra české dívčí road movie s hudbou Jana P. Muchova.

Velikonoce můžete prolít např. ve Velkých Pavlovicích, kde se již tradičně zítra otevřou pro veřejnost místní vinné sklepy.

Teenagerská senzace z Německa Tokio Hotel vystoupí dnes v ČEZ Aréně v Ostravě.

Velikonoční neděli můžete strávit v Českém Krumlově, kde se chystá také Slavnostní regionální koncert.

www.interkoncerts.cz

www.ckrumlov.cz

www.pusinky.com

www.forum2000.cz

infocentrum@velkepavlovice.cz

11. Středa

12. Čtvrtek

13. Pátek

14. Sobota

15. Neděle

Populární úvalská skupina Divokej Bill vystoupí v průběhu dubna v 11 pražských klubech na benefičním turné pro o.p.s. Rozmarýna. Dnes v Rock Café.

Zběsilá divoženka Juliette Lewis se svými The Licks po loňském zrušeném koncertě konečně v Praze. Dnes v klubu Retro.

V Sazka Aréně vystoupí bývalý člen legendárních Pink Floyd Roger Waters.

Rytmické komando z Konga Konono No.1 opět po roce roztančí pražský Palác Akropolis.

Končí výstava fotografa Shomei Tomatsu nazvaná Kůže národa/Skin of The Nation.

www.rachot.cz

www.galerierudolfinum.cz

www.interkoncerts.cz

www.retropraha.cz

www.rozmaryna-ops.cz

18. Středa

19. Čtvrtek

20. Pátek

21. Sobota

22. Neděle

V olomouckém U klubu vyjde slunce. Sunshine mají nové album Dreamer a propagují ho na turné Who Will Raise The Rabbits?

Skočte na premiéru nového filmu režisérky Ireny Pavláskové Bestiář, natočeného podle populárního románu Barbary Nesvadbové.

Olomouc opět rozkvete. Další ročník zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc se koná od 19. do 22. dubna.

Jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky českých filmů Finále začíná dnes v Plzni a potrvá až do 28. dubna.

Populární britská taneční skupina Kosheen vystoupí v pražském Roxy.

www.flora-ol.cz

www.filmfestfinale.cz

www.sunshinetrash.com

www.roxy.cz

www.bioscop.cz

25. Středa

26. Čtvrtek

27. Pátek

28. Sobota

29. Neděle

Mladí bozi znovu v ČR! Švýcarská elektronická legenda Young Gods vystoupí zítra v Brně a o den později v Praze.

Mamuti na Točníku – Pravěké dny. Netradiční lidová veselice spojená s trhy a pravěkými workshopy.

Éterická víla Lisa Gerrardová zapěje své chorály v pražském Divadle Archa.

Brněnský autodrom hostí tento víkend závody automobilů o Jarní cenu Brna.

Poslední den zajímavé výstavy Moc fetišů v Náprstkově muzeu o africké magii.

www.ticketpro.cz

tocnik@stc.npu.cz

www.archatheatre.cz

www.automotodrombrno.cz

www.nm.cz


âILICHILI

#58 kultura text Karel Vondra foto archiv Fabio

film

Febiofest on the road Nebudete tomu věřit, ale největší audiovizuální přehlídka ve střední Evropě je Febiofest. Jenom minulý rok měl v programu rovných 555 filmových projekcí, při kterých si mohlo oči vykoukat asi 140 000 diváků.

Flandry

Na jih

film

Co mi pije krev? Malý výslech ředitele Febiofestu Fera Feniče. Který film z letošního Febiofestu vás nejvíc chytl za srdce? Jsem sentimentální, a tak je pro mě letos číslem jedna asi francouzský film „Edith Piaf“, který před třemi týdny otevíral i Berlinale a na Febiofestu má exkluzivní předpremiéru. Navíc ho provázejí i skvělé kritiky! Která filmová celebrita je pro vás tak zajímavá, že byste se s ní rád potkal i trojrozměrně? Filmových celebrit si dost užiju na Febiofestu, takže asi po nikom extra neprahnu. Ale líbí se mi filmy Pedro Almodovara, takže s ním bych si popovídal rád. Tím spíše, že vím, že je dost ukecaný. Kde byste chtěl žít, kdybyste neřediteloval filmovou společnost v České republice? Oblíbil jsem si Brazílii. Je jako kontinent, protože je větší než Evropa, a tak se v ní dá najít všechno. Ale hlavně několik tisíc kilometrů nádherného pobřeží a fůra neskutečně příjemných a veselých lidí, kteří milují život...

Zima kouzelníků

Horší už to nebude

Král Ubu

Marie Antoinetta

Pražská část festivalu sice skončila, ale právě teď Febiofest putuje po dalších českých a moravských městech, abyste za ním nemuseli až do Práglu. A protože Vodafone má filmy rád, máme samozřejmě prsty i ve Febiofestu. A díky tomu může každý náš zákazník zadarmo získat vstupenky. Buď pěkně z domova na webu www. programkamaradi.cz/dokina nebo přímo ve festivalových kinech. Během filmu si navíc můžete nechat nabít baterii v mobilu.

Abyste měli dost šťávy, až budete po filmu sdělovat dojmy známým. Na co letos na Febiofestu koukat? Těšte se na přehlídky mladého evropského filmu, latinskoamerické, anglosaské, asijské, severoafrické, blízkovýchodní a východoevropské kinematografie. Připravena je i sekce Jiný břeh, věnovaná gay a lesbickým filmům a Febiofest Junior s filmy pro děti a mládež. Jenom myslete na to, že každé město má kapku jiný program. Tak si to užijte!

Ale dokud jste tady u nás, co vám tu pije krev? Dodnes mi dělá problémy písmeno „ř“. Pořád jsem se ho nenaučil vyslovovat.


kultura

âILICHILI

#59

text Vladimír Dubský foto SPI International

film

V hlavní roli Product Placement Do kin přichází čtvrté pokračování hrdinného taxikáře, který přisluhuje rychlým vozům značky Peugeot. A tak jsme se podívali na další produkce, kde se to tzv. Product Placementem jen hemží. Tohle není hlavní hrdina...

Taxi 4 Když před devíti lety přišel do kin první film o jednom marseilleském taxikáři a jeho kámošovi policajtovi, bylo to celkem fajn. Svižná francouzská komedie, kde hlavní roli hrálo auto, však potěšila až příliš mnoho diváků. V následujících letech se tak zrodily odpornosti s pořadovými čísly 2 až 4, které s prvním filmem spojuje už pouze skutečnost, že jde o celovečerní reklamní spot na Peugeot. Peugeot pochopitelně není jediným automobilem, který si vysloužil hlavní nebo téměř hlavní roli ve filmu či televizi. Nejprofláklejší příklady každý snadno vyloví z paměti. Široce se například vždy před uvedením bondovky probírá, čím že to agent bude zase jezdit a jaké schopnosti scénárista autu přiřadil. Ani televize nezůstává pozadu. Automobilka Ford slavila úspěchy hned ve dvou seriálových hitech – Akta X a 24 hodin. Na rozdíl od Taxi 2 až 4 oplývají vyjmenovaná dílka buď zajímavým dějem, napětím nebo obojím. Product Placement se zkrátka musí umět. Česká stopa Pěkným příkladem slušně zvládnutého reklamního spotu na auto se může pochlubit i česká (československá) historie. Řeč je už o roku 1983, kdy na obrazovky vítězně vjela Lada Niva ve sci-fi seriálu Návštěvníci. Seriál měl obrovský úspěch hlavně díky prchavě

...ani tohle. Tím je jedno auto.

erotickým momentům s Dádou Patrasovou v hlavní roli, ale Niva nezůstávala pozadu. Auto vypadalo na svou dobu docela dobře, a navíc se i slušně prodávalo. Hlavně v horských střediscích začala starým gazíkům zvonit hrana. V době nastupující perestrojky a glasnosti se dokonce v novinách tu a tam objevila kritická zmínka na adresu škodovky, že nebyla schopna pro seriál vyrobit alespoň prototyp, přestože ji tvůrci s touto žádostí oslovili. Auta nejsou všechno V hlavní roli nemusí být jen nejlepší přítel člověka. Výrobky, kterým se ve filmu podaří uzurpovat jednu z hlavních rolí mohou mít i dosti bizarní podobu. Tak například film Trosečník na první pohled nezapře, že si divák měl všimnout – kromě Toma Hankse v hlavní roli − především doručovatelské firmy FedEx. Většinu filmu však nakonec obsadil Hanksův věrný souputník Wilson. Tedy míč této značky. Bráno do důsledků Wilson vyhrál na celé čáře. Kvůli havárii letadla FedExu Hanks málem umřel, zatímco kus dobře zpraco-

vané pryže mu pomohl přežít. Velmi známým

a diskutovaným filmovým hrdinou se díky bratrům Wachowským stal mobil Nokia.

Bez poněkud falicky agresivního telefonu by se Neo s Morpheem daleko nedostali. A reklamní kampaň výrobce film bohatě využívala. Pocit vítězství však netrval dlouho. A jak klesala úroveň dílů trilogie, upadl díky pokroku v zapomnění i kdysi nepostradatelný mobil. Překvapení na konec Obvykle se propagovaný výrobek míhá celým filmem, režisér Ivan Reitman se však v roce 2001 rozhodl kráčet jinou cestou. Ve filmu Evoluce, kde je Země ohrožována značně nepřátelskou mimozemskou formou života, nechal diváky užívat si pitominek i slušných vtipů takřka celý film, aniž by je reklama obtěžovala. Rána přišla až nakonec. Jako jediný možný prostředek obrany Země tvůrci vybrali šampon proti lupům Head and Shoulders. Aby si to nikdo do budoucna nepletl, přednesli reklamní spot na šampon ještě všichni hlavní hrdinové filmu


âILICHILI

#60 kultura text Vladimír Dubský foto Sony Classics

film

Velké čínské spektákly Čínské dobrodružné bijáky milují všichni, co ve škole bojovali s fyzikářem. Dokazují totiž, že Newton i Archimedés byli žabaři a učebnice fyziky patří do sběru. Za chvíli se vznesou

Barvy, barvičky, kameraman si musí užít

Z posledních čtyř filmů, které natočil režisér Yimou Zhang, jsou tři (pseudo)historické příběhy ze staré Číny. Tím posledním je Kletba zlatého květu (distribuce HCE), která se tento měsíc dostává i do českých kin. Stručně řečeno jde o to, že císař má celkem spokojené manželství, ale také dva vroubky z minulosti – dva nemanželské syny. Jeden vyrostl u dvora, druhý zmizel s matkou a z toho budou potíže. Zhang nic neriskoval, do role císaře obsadil Chow Yun-Fata, hongkogského veterána akčních nářezů od Johna Woo, který si ale střihnul i roli krále v rádoby blockbusteru Anna a král. Císařovnu hraje Zhangova oblíbená herečka a bývalá milenka Gong Li (například Gejša,

Pravidla VČS

Kdo si počká, ten se dočká

1. pravidlo VČS – kdo nelétá, není Číňan V hollywoodských filmech jsme si už zvykli na to, že když Arnold lnebo Sly dostanou do ruky stře nou zbraň, mají vždy dostatek nábojů a velmi přesnou mušku. Číňani létají, běhají po vodní hladině, bojují při tom a také jsme si zvykli. Občas už to sice začíná někoho nudit, ale většině diváků je to jedno prostě proto, že to tak nějak hezky vypadá. A navíc, co my víme o Číně. 2. pravidlo VČS – vidíte ta panoramata? Čínská krajina je krásná, domnívají se oprávněně tvůrci filmů. Přidejte tklivou hudbu, výše zmíněné létání, potřebu kameramana také si něco užít a chystejte se na orgie.

Miami Vice, Hannibal – Zrození). A také měl k dispozici 45 milionů dolarů, což z Kletby činí nejdražší čínský film všech dob. Zhang pochopitelně nesází jen na dolary a známé herce. A protože chce Zlaté lvy a alespoň nominace na Oscary a protože niterné příběhy z čínského venkova už tolik netáhnou, vydal se cestou velkých čínských spektáklů (VČS). Šel najisto, cestu do multikin nejen amerických mu už v roce 2000 vyšlapal režisér Ang Lee s Tygrem a drakem. Zhang o dva roky později přišel z Hrdinou, následoval Klan létajících dýk a loni nakonec Kletba zlatého květu. Všechny čtyři filmy mají mnoho společného.

3. pravidlo VČS – kujme pikle, kujme pikle í Intriky a zrada se vždy nacházej o v blízkosti hlavních hrdinů, neb jsou rekové jejich aktivními účastníky. Ke své škodě... 4. pravidlo VČS říká: Slzy musí téct potokem Těžko říci, proč jsou VČS tak ě divácky úspěšné, když si krom „velkého“ příběhu zakládají i na špatných koncích. Špatných v tom smyslu, že sice ti, kterým jsme fandili, na body vyhrají, ale dost si to odskáčou. Většinou umřou. P.S. Zhang ještě k těmto základním pravidlům přidává posedlost barvami a kostýmy.


GPS_TomTom_190x245_R_chili.indd 1

14.3.2007 16:27:55


âILICHILI

#62 kultura

film

text Motorola foto archiv Motorola

Pusinky jdou do světa Zapomeňte na sladké sněhové pečivo a připravte se na cestu do kina. Pusinky s velkým P jsou lehce nahořklé, drsné, ironické a přitom sexy. Do kin míří nejnovější český film, který je a není komedií pro náctileté. Žádní snowborďáci v sukních, ale trojice maturantek On the road. Když režisérka Karin Babinská začala pracovat na svém prvním celovečerním filmu, Jirka Mádl za sebou teprve tahal kačera. I proto odmítá o svém filmu mluvit jako o dívčí reakci na fenomén Snowboarďáků. A má pravdu, rozdíl není jen v pohlaví hlavních hrdinek, ale v celkové atmosféře filmu a jeho pojetí. Tři dívky (Sandra Nováková, Marie Doležalová a Petra Nesvačilová) prošly zkouškou dospělosti, ale v prvním skutečném testu neuspěly: ani jedna se nedostala na vysokou školu. Před nástupem do pracovního procesu se rozhodnou, jako většina absolventů, užít si poslední prázdniny. Ne u rybníku v Třeboni, ale v Holandsku, kde si i krávy ve stínu větrných mlýnů dávají trávu k snídani i večeři.

Hladkému nástupu na Bezstarostnou jízdu brání trojici děvčat Nemesis v podobě mladšího bratra jedné z nich. Slovo kazišuk by v oficiálním tisku asi zaznít nemělo, ale jako popis role „malého“ Vojty, kterému hormony stříkají z uší, v podstatě sedí. Žánr road movie s komickými prvky Pusinkám sedí, vysněné Holandsko není cílem; zhulit se člověk může bez ohledu na astma i v Mostě. Cílem a jádrem pudla je samotná cesta a prožitek, na jehož konci je jiný člověk, v našem případě tři jiné slečny a trochu jiný puberťák. I proto se nesluší prozrazovat děj filmu a jeho vyvrcholení. Kouzlo Pusinek spočívá v chemii humoru, brutální otevřenosti při pohledu na „holčičí“ svět plný malých tragédií a hereckém obsazení, v němž dívky hrají samy sebe. Dívčí návštěvníky kin bude lákat nejen jiný pohled na jejich vlastní bolístky, ale hlavně půvabně ošklivý Matěj Ruppert a nerozhodný Vrbař Mário Kubaš. Na chlapce jistě zapůsobí přirozený půvab hlavních hrdinek a možnost vidět ve hře Bobra.

Růžová žiletka za pusinku! Vlastně SMSku Líbí se vám růžová žiletka MOTORAZR V3, která zdobí hruď Karolíny? Může být i vaše! Buďte první, kdo uvidí Pusinky v kině. Vyhrajte lístky na pražskou premiéru. Hrajeme o 10 růžových mobilů MOTORAZR V3 a 100x2 vstupenky na premiéru filmu Pusinky, která se koná 5. 4. 2007! Pošlete SMS ve tvaru CILIPUSINKY na 900 09 06. Pospěšte si, abyste premiéru ani mobil nepropásli. Ti z vás, kdo zašlou SMS ve správném tvaru, budou zařazeni do slosovaní. Podrobná pravidla soutěže Pusinky, seznam výherců a jiné vychytávky naleznete na www.mojemoto.cz Soutěž pořádá Motorola, technicky zajišťuje MobilBonus. Cena 1 SMS je 6 Kč včetně DPH.


hudba

text Michal Pařízek foto Archív

Jedovatý Roger Waters V pátek 13. dubna se českému publiku podruhé představí Roger Waters, dříve jedna z hlavních postav skupiny Pink Floyd. Vystoupení v pátek 13. jen potvrzuje, že sebedůvěra tomuhle pánovi nikdy nechyběla. Téměř výhradní autor většiny nejdůležitějších alb pompézní kapely vystoupí v rámci turné nazvaného The Dark Side Of The Moon Live, přestože ještě před pár lety nechtěl mít s Pink Floyd nic společného a s bývalými spoluhráči se častoval nepěknými výroky. Dnes je ale nejspíš všechno jinak a vypadá to, že jediný, kdo si přeje comeback Floydů, je právě on. Členové kapely si krátce po rozpadu skupiny v první polovině osmdesátých let vyměnili přes média pěknou spršku jedovatých slin, které vycházely hlavně z úst Waterse a ze strany lídra a mluvčího zbytku kapely Davida Gilmoura. Pár jsme jich rozlili na tuhle stránku. „My (rozuměj Waters a Gilmour) jsme se nad písní Comfortambly Numb (z alba The Wall) hádali jako blázni. Vyvinulo se to ve skutečnou válku, která trvala celá léta a pokračuje dodnes...“ David Gilmour, 1992 – o sporech s Watersem

hudba

foto Profimedia.cz

Sensation

Armin Van Buuren v Praze Armin Van Buuren nebude na párty chybět

„Je to banda idiotů a ten největší jí vede. Vůbec nechápu, jak jsem s nimi mohl tak dlouho vydržet.“ Waters, 1988 – o zbytku kapely „On se vůbec nepokoušel rozvinout svoje schopnosti, naprosto na sobě nepracoval jako basista. Mnohokrát jsem musel nahrávat basu já, protože to prostě bylo rychlejší. Když se podívám na naše rané nahrávky, tak myslím, že na basu v polovině skladeb naší tehdejší produkce hraju já. Když pak Roger vítězil v hlasování o nejlepšího hráče na basu, přišel a říkal, ‚Díky moc...‘“ David Gilmour, 1992 – o Rogeru Watersovi „Nemám vlastně vůbec nic proti Davidu Gilmourovi (...). Jenom mě dost rozčiluje myšlenka, že svojí sólovou kariéru zaštiťuje jménem Pink Floyd. Vlastně mě to spíš uráží.“ Roger Waters, 1988 – o Davidu Gilmourovi „Roger nemá žádné právo, říkat mi, co mám dělat, i když si myslí, že může. Rozhodně mi ale nezkazí kariéru, přestože se o to snaží.“ David Gilmour, 1988 – o Rogeru Watersovi „Mám velkou radost, že stojím s těmito skvělými lidmi společně na jednom pódiu“ Roger Waters, 2005 – na koncertě Live 8 při výjimečném vystoupení Pink Floyd „Kdepak, žádní Pink Floyd už nebudou. Nikdy.“ David Gilmour, 2005 – pár měsíců po tomtéž vystoupení na Live 8, prvním společném po téměř pětadvaceti letech No a pak si vyberte. Ale stejně bude hezké uslyšet skladby z The Wall a dalších přelomových desek od jejich autora, ne?

Jestli máte rádi bílou barvu a špičkové evropské DJs, pak nesmíte chybět 2. června v pražské Sazka Aréně. Na nejlepší party roku se i díky podpoře Vodafonu kromě Armina Van Buurena objeví Gabriel@Dresden, David Guetta, Sandern Van Doorn, Sebastian Ingrosso a Michael Burian. Vstup od 18 let a od hlavy až nad paty v bílém. Více na www.sensation-white.com


âILICHILI

#64 kultura

Ze zpěvaček mám nejraději Eltona Johna.

text Michal Pařízek foto Archiv

hudba

Joan Baezová vs. Lisa Gerrardová Těžko bychom hledali další dvě zpěvačky, které se od sebe liší tolik jako Joan Baezová a Lisa Gerrardová. Na jedné straně máme hlasitou bojovnici za cokoliv, mírem počínaje a problémy gayů konče, která naprosto nepokrytě vystupuje na veřejnosti a odhaluje své soukromí již

téměř padesát let (Baezová). Na straně druhé je křehká éterická bytost, téměř elfka, která žije jen svou hudbou, téměř vůbec neposkytuje rozhovory, a když už ano, tak se

Joan Baezová

odmítá bavit o čemkoli jiném než zase o své hudbě (Gerrardová). Připravili jsme malé srovnání, které vám pomůže rozhodnout, na který koncert byste měli skočit spíš.

Lisa Gerrardová

2. dubna, Lucerna Velký sál

27. dubna, Divadlo Archa

Ročník: 1941 Znamení: kozoroh Oblíbený nástroj: klasická akustická kytara, čili „španělka“ Oblíbená kniha: Karel Marx – Kapitál

Ročník: 1961 Znamení: beran Oblíbený nástroj: není jasné, může to být flétna, píšťala či loutna, ale hlavně musí být středověký Oblíbená kniha: J. R. R. Tolkien – Pán prstenů Oblíbená barva: červená Oblíbená móda: gothic Oblíbený symbol: rituální maska z Nové Guineje, podle které se jmenovala skupina Dead Can Dance, ve které dříve působila Oblíbený chlap: Legolas Jaký typ písní můžete čekat? Středověké mollové nápěvy a chorály typu Kdož sú boží bojovníci... Zajímavost: napsala hudbu k mnoha filmům, jako je například Gladiátor, Muž v ohni, Mission Impossible 2 nebo Ali

Oblíbená barva: červená Oblíbená móda: hippie Oblíbený symbol: Socha svobody Oblíbený chlap: Bob Dylan Jaký typ písní můžete čekat? Revoluční protiválečné folkové popěvky typu Řekni, kde ty kytky jsou... Zajímavost: šestkrát byla nominovaná na cenu Grammy, ale ani jednou nevyhrála


MCC_Dell_190x245_R_chilli.indd 1

14.3.2007 16:30:35


âILICHILI

ešní O čem sní dn pionýrky...

#66 kultura

hudba

text Michal Pařízek, redakce foto Profimedia.cz, Archiv

Tokio Hotel

Loliťáci pro lolitky

Mladistvé kvarteto Tokio Hotel z Magdeburku vyvolává v Německu davové šílenství, které se šíří celou střední Evropou. Der Spiegel píše, že scény z jejich koncertů jsou podobné beatlemánii, a Stern je rovnou nazval „Nirvanou pro mladé“. Začátkem dubna skupina vystoupí dvakrát v ČR, tak jsme se podívali, odkud se tyhle školou povinné hvězdy vzaly... Dvojčata Bill a Tom Kaulitzovi prý veřejně vystupují od devíti let. Někdy v roce 2001 se po jednom ze svých vystoupení potkali s Gustavem Shäfferem a Georgem Listingem a založili společnou kapelu Devilish. Klasické schéma gymplácké kapely začalo dostávat trhliny v roce 2003, kdy se Bill přihlásil (prý po prohrané sázce s bratrem) do soutěže pro mladé talenty StarSearch. Vedl si celkem úspěšně, skončil na třetím místě a stal se známou tváří. Hlavně se ale v soutěži setkal s producentem Peterem Hoffmanem... Popová hudba zaměřená na masu školou povinných dětí má svá striktní pra-

vidla. Přestože podobné skupiny najdeme v populární hudbě odjakživa (Monkees, Jackson 5 atd.), teprve v posledních dvaceti letech se vyprofilovalo dokonalé schéma, které používají všechny boybandy, girlbandy či hvězdičky s rovnátky těsně před mutací.

Zpravidla platí, že nejdůležitější je producent a atraktivní zjev interpreta. Německý Franta Janeček Peter Hoffman je třiapadesátiletý chlapík, který se v německé pop music pohybuje od raných osmdesátých let. Je to vůdčí osobnost zkušeného producent-

ského týmu z Hamburku, který má za sebou spolupráci s Mötley Crue, The Corrs, Sarah Brightmanovou nebo Faith Hill. Když se seznámil s Billem, tak mu bylo okamžitě jasné, že kluk s výraznou image má šanci uspět. Vzal si do práce jeho i kapelu. Hoši sice ve všech rozhovorech uvádějí, že jsou normální kapelou a hlavní autorský vklad je jejich, pravda ale je, že do seznámení s Hoffmanem je neznal téměř nikdo. Právě Hoffman stojí za změnou názvu skupiny na Tokio Hotel a byl za podpisem smlouvy se Sony BMG. Ta ale nevydržela čekat na první desku a Tokio Hotel přestoupili k firmě Universal. Odchod kapely ke konkurenci musel asi u Sony BMG někdo později odskákat. Prvního alba Schrei se totiž jen v Německu prodalo 600 000 kusů a dlouho se drželo na prvním místě hitparády. Stejně tak píseň Durch der Monsun, jejímž autorem je producent Hoffman a jeho tým. Ale pravda je, že Bill je spolupodepsán pod devíti skladbami z debutu a právě jeho sexappeal (může se tento termín v souvislosti s nezletilými uvádět?) je hlavní devízou skupiny. Půjdou v jejich šlépějích? Popularita podobných skupin většinou netrvá moc dlouho, vzpomeňme na Lunetic. Největšího úspěchu zpravidla dosáhnou ti, kteří se dokážou z teenage popu (a producentského dohledu) rychle vymanit. Podobně začínala Lucie Bílá, ale i světové hvězdy pop music. Michaelovi Jacksonovi trvalo zbavení se otcovského dozoru několik let (a zřejmě se na něm i podepsalo) a Robbiemu Williamsovi zase k úspěchu paradoxně pomohl vyhazov z domovských Take That. Loni ho bývalí a méně úspěšní parťáci přemlouvali ke comebacku a hrozně se divili, když je Robbie s chutí poslal někam. Budoucnost Tokio Hotel je zatím nejasná, uvidíme za pár let. To už tu samozřejmě budou nové hvězdy a hvězdičky...


Volá Vodafone 123 – Snadná cesta k Vodafonu 68 Jistina 70 Program pro rodinu a přátele 71 Vodafone live! lahůdky na duben 72 Tarify Nabito 74 Vodafone balíčky 75 Z karty na tarif 76 Vodafone divoká karta 77 Připojení 78 Roaming 79 Vodafone pomáhá 80 Pro firmy 82 Vodafone live! 83 Telefony v plné parádě 84 Telefony ve zkratce 102 Mobil na splátky 108 Další informace o nabídce produktů a služeb 109 Naše prodejny 110

Tato část obsahuje informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Vodafone svým zákazníkům.


âILICHILI

#68 snadná cesta k Vodafonu

1

Snadná cesta k Vodafonu Vyberte si tarif Nové Nabité tarify přinášejí revoluční možnost využití paušálu na volání a posílání sms. Poměr volání a sms záleží pouze na vás a může být každý měsíc jiný.

Mixujte volání a sms, jak chcete! Způsob využití paušálu je pouze na vás. Tarif

Nabito 100

Nabito 300

Nabito 600

Nabito 1000

Nabito 1800

Měsíční paušál

100 Kč

300 Kč

600 Kč

1000 Kč

1800 Kč

119,00 Kč

357,00 Kč

714,00 Kč

1190,00 Kč

2142,00 Kč

Cena za minutu

5,50 Kč

4,50 Kč

4,00 Kč

3,33 Kč

2,90 Kč

6,55 Kč

5,36 Kč

4,76 Kč

3,96 Kč

3,45 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

v rámci i nad rámec paušálu

Cena za sms v rámci i nad rámec paušálu

18 min 100 sms

nebo až

Volné minuty nebo sms Libovolná kombinace

66 min 300 sms

nebo až

150 min 600 sms

nebo až

300 min 1000 sms

nebo až

620 min 1800 sms

nebo až

Užívejte si minuty a sms – každou chvíli, jak se vám to hodí.

minuty

sms

Nabité tarify spojují všechny výhody tarifů s přehledností a jednoduchostí, na které jste si zvykli při používání předplacené karty. Pokud například používáte tarif 600 Nabito a provedete minutový hovor, odečte se jeho cena (4 Kč) z vašeho kreditu 600 Kč. Zbyde vám tudíž 596 Kč. Pokud pošlete ještě sms za korunu, odečte se také a vám zbyde 595 Kč. Opravdu jako u předplacené karty. Účet ale platíte vždycky až po měsíci.

Ovládejte svůj účet sami a získejte slevu 20 % na volání se službou Po svém. Po svém

Cena volání se službou Po svém

Nabito 1100

4,40 Kč/min

5,24 Kč/min

Nabito 1300

3,60 Kč/min

4,28 Kč/min

Nabito 1600

3,20 Kč/min

3,81 Kč/min

Nabito 1000

2,66 Kč/min

3,17 Kč/min

Nabito 1800

2,32 Kč/min

2,76 Kč/min

Podrobné podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz

Nad rámec svého paušálu voláte o 20 % levněji. Zadarmo vám zařídíme i přehledné podrobné elektronické vyúčtování. Nemusíte se otravovat s tištěnou fakturou. Jenom pozor, jeden hovor na linku Vodafone péče o zákazníky přijde na 30 Kč!


snadná cesta k Vodafonu

âILICHILI

#69

Tři jednoduché kroky ke správnému tarifu, telefonu a službám

2 Buď

Vyberte si dárek Rozhodněte se, jestli chcete zvýhodněný telefon, nebo raději zdarma balíček z Dárkového koše!

si můžete pořídit jeden zvýhodněný telefon

Každý Vodafone telefon má jednu standardní a pět postupně stále výhodnějších cen. Čím vyšší tarif, tím levnější telefon!

Nebo

si můžete pořídit jeden z těchto balíčků

Balíček

v hodnotě

Balíček extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) měsíční hodnota

Tarif Nabito 1100 Tarif Nabito 1300 Tarif Nabito 1600 Tarif Nabito 1000 Tarif Nabito 1800

celková hodnota

20 Kč 40 Kč 60 Kč 240 Kč 120 Kč 720 Kč 200 Kč 1800 Kč 360 Kč 4320 Kč neomezeně

Balíček víkendové hovory

v síti Vodafone

neomezeně

Balíček víkendové SMS

v síti Vodafone

30 MMS 50 % hodnoty

Balíček MMS Student extra nabito*

paušálu navíc

Balíček vydrží zdarma: 2 měsíce Aktuální nabídka našich telefonů je na stránkách 78 až 99. Více informací o zvýhodněných telefonech najdete na str. 109, bod 1

3

4 měsíce

6 měsíců

9 měsíců

12 měsíců

*Balíček je určen pro studenty ve věku 15–26 let s tarifem Nabito 100. Platnost je 1 rok. Více informací najdete na str. 109, bod 4

Další cenová zvýhodnění na nejčastěji volaná čísla A teď něco navíc, co se může hodit. Jestli máte přátele nebo členy rodiny s Vodafonem, můžete jim volat výhodněji! Můžete si vybrat jednu z těchto dvou služeb:

Buď Program rodina 100 Kč 119,00 Kč aktivační poplatek za každou SIM 1,50 Kč/min. 1,79 Kč/min. při volání až mezi 4 čísly v rámci rodiny

Nebo Program kamarádi 150 Kč 178,50 Kč / 1 číslo 220 Kč 261,80 Kč / 3 čísla

190 Kč 226,10 Kč / 2 čísla 240 Kč 285,60 Kč / 4 čísla

Neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná čísla v síti Vodafone. Více o doplňkových Programech najdete na str. 109, bod 5

Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodněné nabídky telefonů najdete na www.vodafone.cz, nebo volejte Vodafone prodej 800 777 777. Ceny uvedené v tabulkách v krocích 1-2-3 jsou bez/včetně 19 % DPH. Hodnota Balíčku extra nabito je uvedena bez 19 % DPH


âILICHILI

#70 volací jistina

Volací jistina • JE VRATNÁ FINANČNÍ ČÁSTKA, KTEROU SKLÁDÁTE PŘI KOUPI SIM KARTY NEBO PŘI PŘECHODU Z VODAFONE KARTY NA TARIF • URČUJE VÝŠI VAŠEHO VOLACÍHO LIMITU NAD RÁMEC PAUŠÁLU • SLOUŽÍ JAKO ORIENTAČNÍ BEZPEČNOSTNÍ POJISTKA PRO KONTROLU VAŠICH VÝDAJŮ Vaše Volací jistina bez zvýhodněného telefonu Název tarifu minimální výše Volací jistiny/limitu

Nabito 100

Nabito 300

Nabito 600

500 Kč

1000 Kč

1000 Kč

Nabito 1000 Nabito 1800 1000 Kč

1000 Kč

Vaše Volací jistina se zvýhodněným telefonem Podmínkou koupě zvýhodněného telefonu je používání stejného popřípadě vyššího tarifu po dobu alespoň 6 měsíců. Název tarifu minimální výše Volací jistiny/limitu

Nabito 100

Nabito 300

Nabito 600

500 Kč

1000 Kč

1500 Kč

Jak funguje Volací jistina a Volací limit? Tak třeba pokud máte tarif Nabito 600, tak za svých 600 Kč (+ 19% DPH) můžete každý měsíc v rámci ČR provolat až 150 minut nebo poslat až 600 SMS. Pokud jste k tomu složili ještě Volací jistinu třeba 2 000 Kč, můžete měsíčně utratit za volání, SMSky, MMSky a jiné služby ještě 2 000 Kč nad rámec svého tarifu (tedy nad 600 Kč). A Volací limit u vás v takovém případě taky dělá 2 000 Kč.

Tipy pro vás: • V rámci vámi vybraného limitu můžete volat, SMSkovat atd., co hrdlo ráčí nad rámec svého tarifu. • Aktuální výši čerpání svojí Volací jistiny můžete zjistit v naší Internetové samoobsluze na www. vodafone.cz. • Při vyčerpání 50 %, 75 % a 100 % vašeho limitu vás vždy upozorníme SMSkou. • Jakmile využijete 100 % svého Volacího limitu, můžeme vám dočasně zablokovat SIM kartu. Takže je dobré mít Volací jistinu dostatečně vysokou, abyste naše služby mohli využívat bez omezení (hlavně pokud jste v zahraničí). Příchozí volání a SMS placené druhým účastníkem vám samozřejmě budou fungovat dál.

Nabito 1000 Nabito 1800 2000 Kč

3000 Kč

• Pokud jste už vyčerpali 100 % Volacího limitu a zablokovala se vám SIM karta, můžete: 1 počkat na začátek následujícího zúčtovacího období (SIM karta se zase automaticky odblokuje) nebo 2 navýšit Volací jistinu, a tím zvýšit svůj Volací limit I když vám Volací jistinu vrátíme, s vaším Volacím limitem se nic nemění – informativní SMSky o tom, kolik jste už z Volacího limitu využili, vám budeme samozřejmě posílat dál.

Jak si navýším Volací jistinu? • Tak třeba přes bankomaty označené logem Vodafone (kromě bankomatů České spořitelny) - platba se k nám takhle dostane nejrychlejším možným způsobem (do 4 hodin), a služby vám tak můžeme obnovit dřív, než kdybyste jistinu navyšovali jinak. • Přes SIM plus kartu – s M-platbami k nám peníze dojdou do 4 hodin, přes M-banku do 3 pracovních dnů. • Nebo navštivte naši prodejnu (platbu obdržíme do 24 hodin). • Taky si můžete vybrat bankovní převod (platbu obdržíme do 3 pracovních dnů). • A ještě stará dobrá poštovní poukázka (platbu obdržíme také do 3 pracovních dnů).

Jak se mi vrátí Volací jistina? Záleží na tom, jaký způsob vrácení Volací jistiny si vyberete. Pokud si způsob nezvolíte, vrátíme vám ji poštovní poukázkou na vaši poslední známou adresu. Jinak vám ji můžeme doručit • na váš bankovní účet • nebo ji převedeme do vašeho dalšího Vyúčtování

Kdy se mi Volací jistina vrátí • Volací jistinu vám vrátíme při ukončení smlouvy ke konkrétní SIM kartě nebo • když včas zaplatíte šest po sobě jdoucích Vyúčtování Více informací o Volací jistině a Volacím limitu najdete v Hlasové samoobsluze *077 v menu 1 – Můj účet, v Internetové samoobsluze (Hlavní stránka > Výdaje pod kontrolou > Volací jistina a Volací limit) nebo ceníku na www.vodafone.cz.


program pro rodinu a přátele

âILICHILI

#71

Volejte až čtyřem kamarádům neomezeně!

Pořiďte si Program kamarádi a volejte i SMSkujte až čtyřem přátelům bez limitu! S novým Programem kamarádi už nemusíte při volání svým nejbližším hlídat minuty. Voláte jim prostě, jak dlouho chcete, a můžete jim posílat i neomezené množství SMSek! Zaplatíte výhodný měsíční paušál a už nic navíc. Stačí si vybrat až 4 přátele, kteří volají s Vodafonem, a Program kamarádi si pro ně nastavit. Neplatíte žádný aktivační poplatek. A neomezené volání a textování vás nemusí stát víc než 71,40 Kč pro jedno číslo! • PŘI AKTIVACI DO KONCE DUBNA 2007 VÁM PRVNÍ DVA MĚSÍCE AUTOMATICKY ODPUSTÍME 50 % MĚSÍČNÍHO POPLATKU • PROGRAM KAMARÁDI JE PRO NOVÉ I STÁVAJÍCÍ ZÁKAZNÍKY • PROGRAM JE URČENÝ PRO VYBRANÉ TARIFY • NEPLATÍTE ŽÁDNÝ AKTIVAČNÍ POPLATEK

Program kamarádi si můžete aktivovat na čísle 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz

Podrobnosti k Programu kamarádi naleznete na str. 109, bod 5

Program kamarádi Měsíční paušál 1 číslo 2 čísla 3 čísla 4 čísla Ceny bez/s 19% DPH.

150 Kč 190 Kč 220 Kč 240 Kč

178,50 Kč 226,10 Kč 261,80 Kč 285,60 Kč

Za jedno číslo tedy zaplatíte 150 Kč 95 Kč 73,33 Kč 60 Kč

178,50 Kč 113,05 Kč 87,27 Kč 71,40 Kč

Cena za minutu volání, cena za SMS

0 Kč


âILICHILI

#72 vodafone live!

Vodafone live! lahůdky na duben Nové hry na Vodafone live!

Padla vám do oka některá z našich her? Tak pošlete SMSku s jejím objednacím kódem na číslo 4444 a můžete si ji užívat do sytosti. Ještě více her najdete na www.vodafone.cz v sekci Vodafone live!

Zoufalé manželky Objednací kód: 701910 Cena: 90,-

Rozbalte to na svém telefonu s parádními videi

Video s roztomilým béďou nebo dalšími postavičkami si objednejte na čísle 4444.

Autobahn Raser: Police Madness Objednací kód: 701926 Cena: 90,-

Dogz™

Orcs & Elves™

Objednací kód: 701944 Cena: 60,-

Objednací kód: 701902 Cena: 90,-

Trampoty kačera Donalda 2

Ztraceni

Objednací kód: 701927 Cena: 90,-

Objednací kód: 701871 Cena: 90,-

Květina a polibek 503088

Sladké překvapení 503085

Snídaně v postýlce 503086

Milostný obraz 503087

Cuddles snídá 502784

Flaky se učí chytat 502787

Giggles a psaníčko 502792

Nuty a hračka 502793

Cena objednací SMS je standardní podle vašeho tarifu. © 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Published by Gameloft under license from Ubisoft Entertainment and under license by © Touchstone Television. Dogz, Ubisoft and Ubisoft logo are trademarks of Ubisoft Entertainment in the U.S. and/or other countries. Gameloft is a trademarks of Gameloft in the US and/or other countries. Electronic Arts, EA, EA SPORTS, EA SPORTS BIG, POGO and EA MOBILE are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. Orcs & Elves, DOOM RPG and ID are either trademarks or registered trademarks of Id Software, Inc. in the United States and/or some other countries. Fountainhead Entertainment is a trademarks of Fountainhead Entertainment, Inc. All other trademarks and trade names are the properties of their respective owners.© Davilex

Uvedené ceny jsou včetně 19 % DPH a poplatků za datový přenos.

Video stojí 60 Kč včetně 19% DPH a poplatků za datový přenos. Cena objednací SMS je standardní podle vašeho tarifu. © Hallmark Cards PLC; © 2007 Mondo Media, All Rights Reserved.


vodafone live!

âILICHILI

#73

Top zvonění na Vodafone live!

Obrázky – vyšperkujte si displej bezva pozadím

Jestli máte zálusk na nějaké to vyzvánění, pošlete SMSku s příslušným kódem na 4444.

Pro přímé objednání stačí poslat SMS s kódem na číslo 4444.

Interpret / Název zvonění

Objednací kód

Take That

REAL235528

Patience

Flipsyde Trumpets

Anna K Spojený království smutku a radosti

David Koller Nic není nastálo

Bob Sinclar Tennesse (Radio Edit)

Anna K Večernice

Ewa Farná Měl‘s mě vůbec rád

Ewa Farná Zapadlej krám

Jarek Nohavica První noc v novém bytě

David Koller Čas nejde vzít zpátky

Peha Spomal

Kryštof Rubikon

Jamelia Beware of the dog

Fergie Fergalicious

Stacie Orrico I‘m not missing you

Peha Za Tebou

Rihanna We Ride

Madonna Jump

U2 The Saints Are Coming (feat Green Day)

Robbie Williams Bongo Bong

Shakira Illegal

REAL228270 103974

104492

107922

108061

108063

127332

141315

142066

142068

142077

142102

142104

REAL240577 REAL240585 REAL237289 REAL240581 REAL240587 REAL240578 REAL240612 REAL240583 REAL229191 REAL236717 REAL230425 REAL232511 REAL230682 REAL229204 REAL229746 REAL220881 REAL235390 REAL235390 REAL219639

Reálné tóny stojí 60 Kč včetně 19% DPH a poplatku za datový přenos.

Obrázky stojí 30 Kč včetně 19% DPH a poplatků za datový přenos. Cena objednací SMS je standardní podle vašeho tarifu.

Vyhrajte zájezd na finále UEFA Champions League! Na Vodafone live! jsme pro vás v rámci Speciálu Liga mistrů UEFA připravili opravdovou lahůdku. Stačí správně zodpovědět soutěžní otázky a zájezd do Atén na finále UEFA může být váš. Ale pospěšte si, soutěž trvá do 28. 4.! Dál tady pro vás máme aktuální zpravodajství, výsledky jednotlivých zápasů, fotografie a videa ze zelených trávníků a třeba i tapety a oficiální hru. Více informací o službě Vodafone live! najedet na straně 109, bod 7.


âILICHILI

#74 pár informací navíc

Odpárejte si 20 % z účtu za volání

Výdaje pod kontrolou FlexiStrop

Získejte slevu se službou Po svém

Hlídač vašich upovídaných pus a rychlých palců J Můžete si sami nastavit, kolik chcete měsíčně probendit, a když hranice dosáhnete, nebudete moci utrácet za placené služby, tzn. například volat a SMSkovat. Když si to rozmyslíte, strop si můžete ihned zrušit. Strop můžete nastavit např. i svým dětem v Programu rodina, a na konci měsíce se tak nedočkáte nepříjemného překvapení. Aktivace FlexiStropu je zdarma a jeho hodnotu si můžete měnit. Více informací na www.vodafone.cz a na straně 101.

• NAD RÁMEC SVÉHO PAUŠÁLU VOLÁTE O 20 % LEVNĚJI. • ZADARMO ZÍSKÁTE SLUŽBAMI NABITOU SIM PLUS KARTU. • ZADARMO VÁM ZAŘÍDÍME I PŘEHLEDNÉ PODROBNÉ ELEKTRONICKÉ VYÚČTOVÁNÍ. • NEMUSÍTE SE OTRAVOVAT S TIŠTĚNOU FAKTUROU. • JENOM POZOR, JEDEN HOVOR NA LINKU VODAFONE PÉČE O ZÁKAZNÍKY PŘIJDE NA 30 KČ! Jak si službu aktivovat Buď si o ni jednoduše řeknete už při pořizování tarifu, nebo si ji skočíte aktivovat do Samoobsluhy Můj Vodafone − zařídíte to raz dva na www.vodafone.cz/samoobsluha i v Hlasové samoobsluze na čísle *077. Služba se rozběhne okamžitě. Kdybyste ji někdy chtěli zase zrušit, k deaktivaci dojde na konci zúčtovacího období. Co byste ještě měli vědět Službu Po svém si můžete pořídit ke všem našim tarifům. O 20 % výhodnější volání získáte s vybranými tarify (mimo jiné i s Nabitými tarify). Pokud máte na zákaznickém účtu víc čísel, budete si výhody služby užívat na každém z nich. Pro jistotu dodáváme, že nebudete dostávat papírovou složenku a že elektronické podrobné vyúčtování se nedá použít jako daňový doklad. Služba je určena pro nefiremní zákazníky. Kompletní informace a podmínky najdete na www.vodafone.cz.

Nabité tarify vás dostanou! Nabito 100

Chcete začít zlehka. V tom případě máte možnost využít náš nejlehčí tarif. Dalo by se říct, že je nejnižší, ale vzhledem k tomu, jak přetéká výhodami, je nám to žinantní.

Nabito 300

Z tohoto tarifu s přehledem vytáhnete až 66 volných minut anebo až 300 SMS. Jestli spíš hovoříte, nebo píšete, to už je na vás. Stejně jako to, v jakém poměru si nakonec obě možnosti namixujete.

Nabito 600

U nás je to jinak. S Nabito 600 můžete svým blízkým vymluvit do hlavy slušivou díru. Pokud tarif navíc zkombinujete s Balíčkem extra nabito 120 z Dárkového koše, zaplatíte 600 Kč, ale vychutnáte si volání a SMSkování za 720 Kč. Balíček dostanete zdarma na půl roku.

Nabito 1000

Tenhle tarif je pro všechny, kdo ocení opravdovou kvalitu. Až 300 minut nebo 1000 SMSek. To už je porcička pro skutečné gurmány.

Nabito 1800

Jedním slovem komfort, komfort, komfort. Že to jsou tři slova? To nevadí, tady už počítat nemusíte. Volejte, jak se vám zlíbí, šeptejte, hulákejte, zpívejte, vyprávějte vtipy. Je to na vás. Tenhle tarif jen tak neutaháte.

Chytrý přehled Díky téhle prima službě si kdykoli a kdekoli snadno zjistíte, kolik už jste provolali. S Nabitými tarify budete mít navíc i přehled o částce, kterou vám převedeme z vašeho paušálu do dalšího zúčtovacího období.

FlexiLimit Parádní nástroj na hlídání vašich nákladů. Stačí si nastavit, kolik chcete měsíčně za Vodafone orientačně utratit, a my vám dáme vědět SMSkou, až téhle hranice dosáhnete. Ale když se rozhodnete ji překročit, omezovat vás nebudeme. Více informací o vašich výdajích pod kontrolou najdete na str. 109, bod 2


pár informací navíc

âILICHILI

#75

Vodafone balíčky Vyberte si z nabídky našich balíčků těch nejoblíbenějších služeb za ještě výhodnější ceny! Balíček extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) Název tarifu Nabito 100 Nabito 300 Nabito 600 Nabito 1000 Nabito 1800

Název balíčku Balíček extra nabito 20 Balíček extra nabito 60 Balíček extra nabito 120 Balíček extra nabito 200 Balíček extra nabito 360

Název balíčku Balíček víkendové hovory

Hodnota balíčku 20 Kč 60 Kč 120 Kč 200 Kč 360 Kč

Měsíční paušál 150,00 Kč 178,50 Kč

Měsíční paušál 10 Kč 11,90 Kč 30 Kč 35,70 Kč 60 Kč 71,40 Kč 100 Kč 119,00 Kč 180 Kč 214,20 Kč

Počet volných jednotek měsíčně Neomezený počet hovorů v síti Vodafone během víkendu

Balíček víkendové SMS

90,00 Kč

107,10 Kč

Neomezený počet SMS v síti Vodafone během víkendu

Balíček MMS Balíček Vodafone MMS* Balíček WAP

90,00 Kč 45,00 Kč 45,00 Kč

107,10 Kč 53,55 Kč 53,55 Kč

15 MMS do všech sítí 15 MMS v síti Vodafone 40 minut připojení na WAP

Všechny ceny uvádíme bez/včetně 19 % DPH. *Balíček Vodafone MMS si můžete aktivovat zdarma při pořízení jednoho z Nabitých tarifů na období 2–12 měsíců podle zvoleného tarifu. Nelze kombinovat s Balíčkem MMS. Po uplynutí bezplatného období zůstane služba nadále aktivní a bude zpoplatněna podle platného ceníku. Více podrobností o balíčcích naleznete na str. 109, bod 3

Doporučte nás i svým kamarádům a známým a získejte navíc až 2500 Kč*. • Za každého doporučeného kamaráda od nás získáte až 500 Kč.

Nabídka Student extra nabito* Užívejte si studentských výhod, dokud to jde! Vodafone pro vás připravil speciální studentskou nabídku s nejnižším paušálem na trhu. Za pouhých 100 Kč můžete čerpat služby v hodnotě 150 Kč a volat i smskovat za výhodnou cenu. V rámci tarifu Nabito 100 tak získáte až 27 minut nebo až 150 SMS!

• MŮŽETE SI HO NECHAT NA ROK ÚPLNĚ ZADARMO • ZA JEHO AKTIVACI NEPLATÍTE ANI KAČKU • 20% SLEVA NA VOLÁNÍ NAD RÁMEC PAUŠÁLU SE SLUŽBOU „PO SVÉM“ • BALÍČEK JE MOŽNÉ KOMBINOVAT S PROGRAMEM DOPORUČTE A ZÍSKEJTE • BALÍČEK LZE KOMBINOVAT S PROGRAMY PRO RODINU A PŘÁTELE • NABÍDKU ZÍSKÁVÁTE BEZ PODPISU SMLOUVY Hodnota balíčku 50 Kč

Měsíční paušál 0 Kč

* Balíček je možné kombinovat pouze s tarifem Nabito 100. Balíček je určen pro studenty nepodnikatele ve věku 15 až 26 let. Abychom poznali, že jste skutečně studentem, vezměte si s sebou do prodejny studijní průkaz či jiné potvrzení o studiu, při volání na naši prodejní linku nám stačí prověřit číslo vaší ISIC karty. Částky u balíčku Student extra nabito uvádíme bez 19 % DPH. Více podrobností naleznete na str. 109, bod 4

• Můžete doporučit až 5 kamarádů. Tři možnosti, jak to provést: Zajděte se svým kamarádem do naší prodejny a řekněte, že ho chcete doporučit.

1 2 3

Zavolejte bezplatně na Vodafone prodej 800 777 710. Stačí, abyste nám na svého známého dali kontaktní jméno a číslo.

A jaké jsou další výhody balíčku?

Název balíčku Student extra nabito

• Každý váš kamarád může dostat až 500 Kč.

Váš kamarád nám může zavolat sám a prozradit, kdo ho doporučil. My si to jen telefonicky ověříme a pošleme odměnu. Odměna za doporučení je včetně DPH a je určena výhradně na čerpání služeb Vodafonu. Více o nabídkách se dozvíte na www.vodafone.cz.


âILICHILI

#76 z karty na tarif

Přejděte z Vodafone karty na paušál a volejte až čtyřem přátelům neomezeně s Programem kamarádi! A co víc, při aktivaci Programu kamarádi do konce dubna 2007 vám první dva měsíce automaticky odpustíme 50 % měsíčního poplatku za tuto službu. Komunikujete často s přáteli? A nechcete si pořád hlídat, kolik za to utratíte? Přejděte na naše Nabité tarify, pořiďte si zbrusu nový, výhodný Program kamarádi a můžete až čtyřem svým přátelům volat, jak dlouho chcete, a posílat SMSek, kolik chcete. A to už jde, ne? Podrobnosti k Programu kamarádi naleznete na straně 71.

Proč přejít z karty na Nabité tarify? • Nemusíte řešit, kam voláte, budete mít stejně výhodné volání do všech sítí v ČR • Svůj paušál využijete na volání i SMSky podle svého podobně jako na předplacené kartě • Neutratíte víc, než chcete, s užitečnými nástroji Výdaje pod kontrolou • Nepotřebujete žádné písemné smlouvy, žádné zálohy, žádné poplatky za aktivaci! • Zůstane vám vaše telefonní číslo Abyste nás žádostmi přejít z Vodafone karty k našim tarifům úplně nezavalili, připravili jsme pro vás dvě vstupní podmínky. Ale nebojte, splnit je je neuvěřitelně snadné! Stačí:

1 2

Dát za dobu, co jste u Vodafonu, do kreditu celkově aspoň 1000 Kč (započítává se i počáteční kredit při pořízení Vodafone karty).

A navíc získáte cenová zvýhodnění na nejčastěji volaná čísla v síti Vodafone

Jste-li u Vodafonu míň než 6 měsíců, je třeba mít při přechodu na tarif kredit aspoň 500 Kč. Tento kredit slouží jako Volací jistina, jež určuje váš Volací limit (to je částka, kterou můžete provolat nebo použít na jiné služby po vyčerpání svého paušálu). Volací jistinu vám hned po prvním půlroku s paušálem vrátíme.

• PROGRAM KAMARÁDI

Jak získám Nabité tarify? Jednoduše stačí zavolat na *077

vzájemné volání až mezi 4 čísly v rámci rodiny za cenu 1,50 Kč/min (1,79 Kč s DPH)

Nezapomeňte: Pokud jste měl(a) aktivován roaming na své předplacené kartě, nezapomeňte si ho aktivovat i s měsíčním tarifem. Stačí se zmínit operátorovi a pak složit jednorázovou a vratnou Volací jistinu 3000 Kč.

neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná čísla za odstupňovaný měsíční poplatek

• PROGRAM RODINA


vodafone divoká karta

Vodafone divoká karta váš předplacený trumf

âILICHILI

#77

10 % fin a při dobit nčního bonusu í internet prostřednictvím ového bankovn ic banky d tví Komerční o 30. du bna 200 7

Je normální, že se ještě nechcete vázat. Pokud vám z paušálu zatím pořád naskakuje kopřivka, pořiďte si naši prima Vodafone divokou kartu! Vodafone divoká karta v cizině Za hranicemi je Vodafone divoká karta úplně zlatá! U Vodafonu neplatíte žádné sestavovací poplatky za spojení přes více operátorů, a s Vodafone divokou kartou se navíc nemusíte starat ani o roamingovou jistinu. Zaplatíte zkrátka to, co provoláte. Roaming si aktivujete úplně snadno: stačí zadarmo poslat textovkou kód ROAM A 1234 na číslo 7700 (místo 1234 zadejte samozřejmě své heslo pro vstup do Samoobsluhy Můj Vodafone), a bude.

Jak nakrmíte Vodafone divokou kartu? Možností, jak si dobít kredit, máte spoustu. Když jste třeba někde na vzduchu, je ideální použít některý z 2000 bankomatů s logem Vodafone nebo terminály Sazky, ve kterých můžete dobíjet po korunách už od 200 Kč. Pokud máte SIM plus kartu, zařídíte to hravě třeba i z vany přes M-Platby. Pomocí internetového a telefonního bankovnictví České spořitelny, ČSOB, Poštovní spořitelny, Komerční banky, GE Money Bank a Živnostenské banky zase můžete dobíjet od 200 do 9999 Kč. No a jestli máte slabost pro klasické dobíjecí kupony, vybrat si můžete mezi hodnotami 500 a 1200 Kč. Novinkou je dobíjení na pokladnách v obchodních řetězcích částkou 250, 500 či 1200 Kč – těší se na vás prodejny Electro World, hypermarkety Globus, supermarkety Billa a síť parfumerií a drogerií Rossmann. TIP: Kdykoli a kdekoli vědět, kolik kreditu na volání, SMSky a další služby vám ještě na Vodafone divoké kartě zbývá, stačí zavolat na *22# a víte všechno! Vodafone divokou kartu dostanete snadno přes náš e-shop na www.vodafone.cz, přes telefonního operátora na čísle 800 777 777 nebo v kterékoli z prodejen Vodafonu! Poznámka pro zapomnětlivé: Když vám vyprší platnost kreditu, takže propadne, můžete ho získat zpátky! Stačí si Vodafone kartu včas dobít aspoň částkou 200 korun. My váš kredit zase oživíme a za pár dní je u vás. J

Výhody Vodafone divoké karty: • ŽÁDNÝ MĚSÍČNÍ PAUŠÁL A VÝDAJE POD KONTROLOU • JEDNOTNÉ CENY PO CELÝ DEN A VOLÁNÍ DO VODAFONU JIŽ OD 2,00/2,38 KČ ZA MINUTU • ZA 200 KORUN ZÍSKÁTE POČÁTEČNÍ KREDIT 200 KČ

Předplacená služba Vodafone divoká karta Volání do sítě Vodafone / min. Volání do ostatních sítí v ČR / min. SMS do všech mobilních sítí / za zprávu

2,50 Kč 6,00 Kč 2,00 Kč

2,98 Kč 7,14 Kč 2,38 Kč

Další služby k předplacené službě Vodafone divoká karta Poslání MMS / za zprávu* Poslání MMS do MMS studia / za zprávu WAP / min. Poslání faxu a dat / min.

9,50 Kč 2,00 Kč 1,50 Kč 6,00 Kč

11,31 Kč 2,38 Kč 1,79 Kč 7,14 Kč

*Poslání MMS nebo poslání MMS z MMS studia do všech mobilních sítí v ČR, na Slovensko a na e-mail.

Ceny programu a balíčků k Vodafone divoké kartě Program dvojka* / volaní za minutu Balíček Nonstop víkend** SMS balíček***

2,00 Kč 50,00 Kč 50,00 Kč

2,38 Kč 59,50 Kč 59,50 Kč

Programy a balíčky si můžete aktivovat ve vaší samoobsluze. * Program dvojka nabízí levnější volání na 2 vybraná čísla v síti Vodafone ČR. První nastavení 2 čísel je zdarma, každá další změna vybraného čísla je zpoplatněna částkou 80 Kč / 95,20 Kč (bez/včetně 19% DPH). ** Balíček Nonstop víkend obsahuje neomezené volání zdarma v síti Vodafone ČR po dobu příslušného víkendu. Bezplatné volání se nevztahuje na čísla v rámci Programu dvojka. Víkend trvá od soboty 00:00 do neděle 24:00. Pokud hovor začal v době víkendu, ale pokračuje i po jeho uplynutí, část hovoru uskutečněná po uplynutí víkendu je zpoplatněna dle platného ceníku. *** SMS balíček obsahuje 40 volných SMS do všech mobilních sítí v České republice (Neplatí při využívání služeb v zahraničí). Na využití balíčku máte 7 následujících dnů od aktivace balíčku, nevyužité SMSky pak propadnou. Další balíček si můžete pořídit až za 7 dní od předcházející aktivace. Ceny bez/včetně 19% DPH.


âILICHILI

#78 připojení

Bez internetu už ani ránu Je konec hledání začouzených internetových kaváren, zapomeňte na počítač připoutaný ke zdi kabelem. S Vodafonem jste nezávislí a volní jako ptáci. Nabízíme vám totiž hned tři datové tarify, se kterými můžete internet používat kdekoli. Navíc nemusíte surfovat jenom po internetu, ale i po WAPu. Takže třeba maily máte doslova v kapse. Jak dostat internet do svého počítače? Internet s naším Připojením můžete mít v notebooku, počítači nebo PDA. Skamarádit tato zařízení s Připojením k internetu je navíc docela jednoduché. Podívejte, jaké možnosti se vám nabízejí:

1. Připojení počítače k internetu pomocí datového zařízení S datovou kartou nebo USB modemem Vodafone Mobile Connect připojíte svůj notebook a počítač k síti vždycky a všude. Zařížení stačí s počítačem jednoduše propojit. Jako součást balení od nás dostanete CD se softwarem Vodafone Mobile Connect, který vám pomůže ovládat vaše internetové připojení jediným kliknutím. Navíc s ním budete moci své datové přenosy optimalizovat a přenesete tak stejné množství dat rychleji!

2. Připojení počítače k internetu pomocí telefonu Pokud váš mobilní telefon umí zacházet s EDGE nebo GPRS, je pro datové přenosy jako stvořený. S počítačem ho můžete propojit pomocí technologie Bluetooth, infračerveného portu nebo kabelu. S nějakým zdlouhavým nastavováním si ale hlavu lámat nemusíte – máme pro vás totiž program Snadné připojení. A s ním to jde jako po másle. Kde takové Snadné připojení najdete? Přímo na www.vodafone.cz. A nebo na CD – stačí navštívit některou z našich prodejen nebo zavolat na *077. My vám pak Snadné připojení pošleme šupem rovnou domů.

Tarify Připojení: Připojení na dlouho Ideální pro časté surfování. A ke všemu nemusíte být zrovna Rothschild, abyste mohli viset na netu v jednom kuse – stačí vám 800 Kč měsíčně (plus 19 % DPH) a můžete internet využívat neomezeně. A když budete některý měsíc používat datové přenosy méně, tarif Připojení na dlouho to pozná, takže můžete ušetřit až 600 Kč (plus 19 % DPH).

Připojení na skok Parádní, když na web zabrousíte jenom občas. Neplatíte žádný měsíční paušál, ale jen za uskutečněné datové přenosy.

Vodafone karta připojení Tarif pro majitele předplacených karet. Platíte jen za přenesená data a délka připojení nehraje roli.

Kde všude se k internetu připojíte? Téměř všude. Technologií GPRS máme pokryto přes 99 % obyvatel ČR! Zároveň rozšiřujeme pokrytí EDGE, abyste si s touto technologií mohli užít rychlejší datové přenosy na co nejvíce místech. Mrkněte na www.vodafone.cz na prima přehlednou interaktivní mapu a hned budete vědět, kde to můžete s daty rozbalit naplno.

Co za to? aneb Malý ceník Tarif Připojení na dlouho Měsíční paušál (0–10 MB) Pásmo 10–40 MB Pásmo 40–70 MB Pásmo více než 70 MB Další tarify WAP/kB Internet/kB

bez DPH 200,00 Kč + 200,00 Kč + 400,00 Kč + 600,00 Kč

Připojení na skok 0,40 Kč 0,48 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

s 19 % DPH 238,00 Kč + 238,00 Kč + 476,00 Kč + 714,00 Kč Vodafone karta připojení 0,57 Kč 0,68 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

Ceny jsou bez/včetně 19 % DPH. Kompletní ceník najdete na www.vodafone.cz. Tak tam koukněte, čeká tam na vás i moře dalších užitečných informací. Více podrobností o Připojení najdete na str. 109, bod 9


roaming

âILICHILI

#79

Vodafone World Roaming Vyrážíte na Velikonoce za hranice, aby vám ogaři nemohli našlehat a sličné děvy vás nezlily studenou vodou? Tak se nezapomeňte ozvat domů. A pošlete taky nějakou tu zahraniční MMSku. Ať děcka valí oči!

Zóna 1 Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie Partnerská síť v zóně 1: Belgie - Proximus, Bulharsko - MobilTel, Chorvatsko - VIPnet, Dánsko - TDC Mobil A/S, Estonsko - Elisa, Finsko - Elisa , Francie - SFR, Irsko - Vodafone, Itálie - Vodafone, Kypr - Cytamobile - Vodafone, Litva - Bité GSM, Lotyšsko - SIA Bite Latvija, Lucembursko - P&T Luxembourg, Maďarsko - Vodafone, Malta - Vodafone, Monako - SFR, Německo - Vodafone, Nizozemsko - Vodafone, Polsko - Polkomtel S.A. (Plus GSM), Portugalsko Vodafone, Rakousko - Mobilkom (A1), Rumunsko - Vodafone Romania S.A., Řecko - Vodafone, San Marino - Vodafone, Slovensko - Orange, Slovinsko - SI.mobil - Vodafone, Španělsko Vodafone Espana S.A., Švédsko - Telenor Sverige AB, Vatikán - Vodafone, Velká Británie - Vodafone

Zóna 2 Albánie, Bělorusko, Bermudské ostrovy, Bosna a Hercegovina, Egypt, Island, Izrael, Kanada, Lichtenštejnsko, Makedonie, Maroko, Moldávie, Norsko, Srbsko a Černá Hora, Sýrie, Švýcarsko, Tunisko, Turecko, Ukrajina, USA Partnerská síť v zóně 2: Albánie - Vodafone Albania, Egypt - Vodafone Egypt , Island - Vodafone, Švýcarsko - Swisscom, Turecko - Vodafone Telekom. (TELSIM), USA - T-Mobile USA, Inc

Kolik za to?

Když voláte třeba ze Slovenska, Rakouska, Francie nebo Itálie, přijde vás při použití partnerské sítě jedna minuta hovoru na 18 Kč + 19 % DPH. SMS pošlete vždy za 7 Kč + 19 % DPH. Vodafone v zahraničí – Vodafone World Roaming pro tarify a Vodafone divokou kartu* Odchozí hovor Odchozí hovor Příchozí hovor Odeslání SMS v partnerské síti z ostatních sítí Zóna 1 18 Kč 21,42 Kč 25 Kč 29,75 Kč 10 Kč 11.90 Kč 7 Kč 8,33 Kč Zóna 2 25,50 Kč 30,35 Kč 30 Kč 35,70 Kč 15 Kč 17,85 Kč 8 Kč 9,52 Kč Zóna 3 51 Kč 60,69 Kč 60 Kč 71,40 Kč 30 Kč 35,70 Kč 12 Kč 14,28 Kč Ceny jsou uvedeny bez/včetně 19% DPH, doba spojení je účtována po minutách. * S Vodafone divokou kartou voláte ze zahraničí pomocí služby Zpětného nebo Přímého volání. Více na www.vodafone.cz

Jak si můžete objednat roaming?

To zvládnete jedna dvě. Pokud jste s námi déle než 6 měsíců a platíte Vyúčtování vždycky včas, stačí zdarma poslat SMSku ve tvaru: ROAM A 1234 (místo 1234 zadejte svoje heslo do samoobsluhy) na číslo 7700 a roaming vám během chvíle aktivujeme. Nebo skočte do Internetové samoobsluhy. Pokud jste u nás noví, budete k tomu potřebovat vratnou jistinu, tak mrkněte na www.vodafone.cz-Služby-Roaming, jak jistinu složit a roaming aktivovat. A jestli máte Vodafone kartu, tak nepotřebujete ani žádnou jistinu, stačí si roaming jen aktivovat přes naše Samoobsluhy.

MMSky ze zahraničí...

Pochlubte se svým známým jarní fotečkou z ciziny. Cena jedné MMS je 9,50 Kč + 19 % DPH Poznámka: do 30. 6. 2007 platí zaváděcí cena 9,50 Kč + 19 % DPH, standardní cena je 19 Kč + 19 % DPH. Aktuální seznam partnerů podporujících službu MMS najdete na www.vodafone.cz.

Zóna 3 Afghánistán, Alžír, Argentina, Arménie, Austrálie, Ázerbajdžánská republika, Bahrajn, Bangladéš, Bolívie, Brazílie, Burkina Faso, Čína, Dominikánská republika, Filipíny, Gabon, Gruzie, Guatemala, Honduras, Hongkong, Indie, Indonésie, Japonsko, Jemen, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kazachstán, Keňa, Kolumbie, Korejská republika, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzsko, Libérie, Macao, Malajsie, Maledivy, Mauricius, Mexiko, Nikaragua, Nový Zéland, Omán, Pákistán, Rusko, Salvador, Saúdská Arábie, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Tádžikistán, Tchaj-wan, Thajsko, Uruguay, Uzbekistán Partnerská síť v zóně 3: Austrálie - Vodafone, Bahrajn - MTC Vodafone Bahrain, Hongkong - SmarTone-Vodafone, Japonsko - SOFTBANK MOBILE Corp., Jihoafrická republika - Vodacom, Kuvajt - MTC - Vodafone, Nový Zéland Vodafone, Singapur - MobileOne Ltd. Aktuální seznam zemí a partnerských sítí najdete vždy na www.vodafone.cz.


âILICHILI

#80 vodafone pomáhá

Vodafone pomáhá Zvýhodněné ceny pro zdravotně postižené zákazníky a zákazníky s nízkými příjmy nebo se zvláštními sociálními potřebami můžete získat u Vodafonu.

Co se děje? Dobrá zpráva pro vás! Vodafone poskytuje od 1. ledna 2007 Zvláštní cenový plán, zkrátka Zvýhodněný tarif, abychom to moc nekomplikovali, určený sociálně slabým a zdravotně postiženým občanů.

Kdo může o tento Zvýhodněný tarif požádat?

Zvýhodněný tarif Vodafone poskytne všem zákazníkům s nízkými příjmy nebo se zvláštními sociálními potřebami a také zákazníkům se zdravotním postižením, kteří se prokáží potřebnými doklady. Nárok na čerpání Zvýhodněného tarifu se prokazuje potvrzením vydaným obecním úřadem a dalšími doklady, jejichž přehled najdete na www.vodafone.cz/zvyhodnenytarif.

Jak takový Zvýhodněný tarif vypadá?

Zvýhodněný tarif je odvozený od našich tarifů Nabito. Zvýhodnění znamená, že každý měsíc odečteme zákazníkům s tímto tarifem z jejich paušálu až 200 Kč včetně DPH. Tarif

Nabito 300

Nabito 600

Nabito 1000

Nabito 1800

Měsíční Zvýhodněný paušál

132 Kč

432 Kč

832 Kč

1632 Kč

157 Kč

514 Kč

990 Kč

1942 Kč

Výše kreditu odpovídající paušálu

300 Kč

600 Kč

1000 Kč

1800 Kč

357 Kč

714 Kč

1119 Kč

2142 Kč

Cena za minutu

4,50 Kč

4,00 Kč

3,33 Kč

2,90 Kč

5,36 Kč

4,76 Kč

3,96 Kč

3,45 Kč

Cena za SMS

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

Volné minuty nebo SMS (libovolná kombinace)

až 66 min

až 150 min

až 300 min

až 620 min

nebo až 300 SMS

nebo až 600 SMS

nebo až 1000 SMS

nebo až 1800 SMS

v rámci i nad rámec kreditu v rámci i nad rámec kreditu

Výše kreditu, který získám za měsíční paušál Tolik zaplatím za minutu volání nebo textovou zprávu ze svého kreditu, anebo nad jeho rámec Kredit mohu čerpat na volání nebo SMS, a to v libovolné kombinaci

Ceny bez/s 19% DPH

Jak je tedy čerpání služeb účtováno?

V rámci kreditu, který získáte za zvýhodněný paušál, vás bude minuta volání například se Zvýhodněným tarifem Nabito 300 stát ve skutečnosti jen 2,38 Kč a SMS vás vyjde na 0,52 Kč. V obou případech jde o ceny konečné, tedy včetně DPH. Když vyčerpáte kredit, který za zvýhodněný paušál získáte, již voláte a posíláte SMS za standardní ceny uvedené v tabulce. Přesné podmínky poskytování Zvýhodněného tarifu najdete na www.vodafone.cz/zvyhodnenytarif.

Kde se dá Zvýhodněný tarif získat? Už volám s Vodafonem

Ještě s Vodafonem nevolám

V prodejnách Vodafone CZ nebo na telefonním čísle: *077

V prodejnách Vodafone CZ nebo na telefonním čísle: +420 800 77 77 77


Vodafone vás odmÜní za každou hlavu! DoporuÏte nás až 5 kamarádım a získejte od 50 KÏ do 2500 KÏ. Navíc odmÝna Ïeká i vašeho kamaráda.

TeÐ je to ve vašich rukou.

Když nás doporuÏíte svým známým a ti si aktivují nÝkterý z našich tarifı nebo koupí pěedplacenou Vodafone divokou kartu, odmÝníme vás i je. • • • •

mıžete doporuÏit až 5 pĚátel za každého vám pěiÏteme od 50 do 500 KÎ odmÝnu od 50 do 500 KÏ získá i doporuÎený kamarád výše odmÜny závisí na tarifu, který si vaši pěátelé vyberou

PĚehled odmÜn pro vás

PĚehled odmÜn pro vaše pĚátele

Vaše odmÜna, pokud Vaše odmÜna, Tarif, který si vybral máte nÜkterý z našich pokud máte Vodafone doporuÎený kamarád Nabitých tarifİ divokou kartu

Tarif, který si vybral doporuÎený kamarád

OdmÜna kamaráda

Vodafone divoká karta

50

50

Vodafone divoká karta

50

Nabito 100

150

50

Nabito 100

150

Nabito 300

250

50

Nabito 300

250

Nabito 600

450

50

Nabito 600

450

Nabito 1000

500

50

Nabito 1000

500

Nabito 1800

500

50

Nabito 1800

500

Îástky v tabulkách jsou uvedeny vÏetnÝ 19 % DPH.

Jak na to? • pěijÑte se známým do naší prodejny a my už všechno zaěídíme • zavolejte na linku 800 777 710, dejte nám kontakty na pěátele a my zase vyěídíme zbytek • zavolat na 800 777 710 mıžou i vaši pěátelé, staÏí když nám ěeknou, kdo je doporuÏil Dárek pěipíšeme vám i vašemu známému na Vodafone úÏet. Tedy pokud si váš známý s pěedplacenou Vodafone divokou kartou dobije minimálnÝ 200 KÏ nebo s tarifem zaplatí ěádnÝ a vÏas první dvÝ faktury. Pěipsanou Ïástku pak mıžete využít na naše služby.

Co je ještÜ dİležité vÜdÜt? Tato nabídka bohužel neplatí pro zákazníky, kteěí mají tarify Slyším vás, Odepiš, Junior a Vodafone karta bez limitu. OdmÝny jsou urÏeny pouze na Ïerpání našich služeb. Tarifním zákazníkım jsou zapoÏteny do VyúÏtování, tÝm s pěedplacenými kartami pěidáme kredit. Nabídka neplatí pro firemní zákazníky s písemnou smlouvou, ti mohou doporuÏit své Obchodní partnery prostěednictvím speciálního programu DoporuÏte a získejte. Více informací najdete na www.vodafone.cz.

146_refer&gain.indd 1

3/22/07 3:46:49 PM


âILICHILI

#82 pro firmy

Vodafone Mobile Komunikátor Connect karta HTC P3300 Vodafone Mobile Connect karta vám pomů- HTC P3300 vám pomůže, když chcete: že, když chcete: • komunikátor, který prostě umí všechno, vypadá skvěle • mít pohodlný přístup k internetu i na cestách.

a navíc za skvělou cenu.

• využívat notebook jako mobilní kancelář.

• telefon s Windows pro mobily.

• datový tarif, který se vám přizpůsobí.

• mít v telefonu navigaci.

Ze života

Ze života

Jsem často na cestách nebo na schůzkách s klienty a dodavateli. Potřebuji mít svůj notebook pořád u sebe. A když už ho mám, proč se v mezičase nepodívat třeba na aktuální kurzovní lístek. Chci být v kontaktu se světem, i když si zajedu na chvilku odpočinout na chatu. Zároveň jsem pořád na telefonu, takže se mi připojení přes mobil nehodí. Vyžaduji pohodlí a mobilitu. A tu mi zajistí Vodafone Mobile Connect karta. Zvlášť teď, když díky Datové optimalizaci zrychlili přenos až o 80 %.

Business Class bonus:

Při koupi Vodafone Mobile Connect karty do 30. dubna získáte u Vodafonu voucher s 35% slevou na pořízení notebooku Dell Latitude D520.

Mám rád chytré věci, které usnadňují život. Z tohoto důvodu je pro mne komunikátor HTC P3300 naprosto ideální. Když je to třeba, jsem díky službě Business e-mail plus na příjmu a mám e-maily i s přílohami přímo v mobilu. Navíc už nemusím pořád hledat, kde leží jaká budova. Prostě použiji navigaci a je to. Díky tomuto telefonu mám teď daleko víc času a s žádnými problémy se už netrápím.

Business Class bonus:

Při pořízení komunikátoru HTC P3300 získáte u Vodafonu zdarma mapu České republiky od společnosti TomTom a praktický držák do auta s nabíječkou.

Jak si nabídku pro firmy pořídit? Pokud ještě nejste naším zákazníkem: Jednoduše si pořiďte novou SIM kartu se službou v našem eShopu pro firemní zákazníky na www.vodafone.cz/firma, případně navštivte některou z Vodafone prodejen nebo volejte Vodafone firemní prodej 800 777 700. Pokud již jste naším zákazníkem: Volejte Vodafone firemní péči *007 a naši operátoři se o všechno postarají.


vodafone live!

âILICHILI

#83

Vodafone live! – svět na dlani Koukněte se na svět novým mobilem! Díky službě Vodafone live! budete mít v ruce kdykoli nejčerstvější noviny, jízdní řád, abyste stihli každý autobus a vlak, a k tomu fůru her, muziky a vtipů, abyste se ani chvilku nenudili. A co dalšího vám nový telefon s Vodafone live! nabídne?

Obraz jako v televizi díky velkému barevnému displeji.

Žádná věda

jen jedno tlačítko telefonu vás dělí od světa Vodafone live!

Ani kačka nazmar prohlížejte v menu zdarma.

Nekupujte sysla v pytli – vždycky předem víte, za co budete platit.

Vodafone live! telefon je král mezi mobily... Kudy na Vodafone live! Stačí jedno kliknutí na správné tlačítko.

Ve speciálním Vodafone live! menu najdete všechno potřebné snadno a intuitivně.

Všechny důležité služby máte přednastavené, takže s nastavovacími SMSkami, nefunkčními hrami a dalšími problémy je konec.

Je nabitý funkcemi, vždycky má foťák, umí posílat i přijímat MMSky a zahrajete si na něm Java hry.

Více na str. 109 bod 8


âILICHILI

#84 telefony

LG KP202* STANDARDNÍ CENA 2277 KČ 1577 KČ 977 KČ 77 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Máte zálusk na nějaké pěkné véčko, ale nechcete sahat moc hluboko do kapsy? Ani nemusíte. LG KP202 je opravdu elegantní krasavec za super cenu. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ne ne/ne ano ano/4+2 ne ne

* K dispozici v průběhu měsíce dubna Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 102


telefony

âILICHILI

Sagem my400V

Sony Ericsson K310i

STANDARDNÍ CENA 2277 KČ 1577 KČ 577 KČ 77 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 2577 KČ 1977 KČ 977 KČ 77 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Bejeweled™

EA SPORTS™ FIFA 07

Vodafone live!

Tenký krasavec s foťákem a podporou Vodafone live! za bezkonkurenční cenu. až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ne ne

© 2006 Electronic Arts Inc. Electronic Arts, EA, EA SPORTS and the EA SPORTS logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. Official FIFA licensed product. The FIFA LOGO © 1977 TM. Manufactured under license by Electronic Arts Inc. Player names and likenesses used under license from The International Federation of Professional Footballers “(FIFPro)”, national teams, clubs, and/or leagues. Made in EU. All sponsored products, company names, brand names, trademarks and logos are the property of their respective owners. EA SPORTS™ is an Electronic Arts™ brand.

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Klasický telefon s foťákem a MP3 zvoněním, na který si bleskurychle zvyknete. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 102

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ne ne

Bejeweled © 2003-2006 PopCap Games, Inc. All rights reserved. Published by Electronic Arts under license from PopCap Games, Inc. Electronic Arts, EA, and the EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. Bejeweled is a trademark of PopCap Games,, Inc. and is used with permission. All other trademarks and trade names are the properties of their respective owners. EA™ is an Electronic Arts™ brand.

Pošlete SMS s kódem 701861 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Pošlete SMS s kódem 701387 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

#85


âILICHILI

#86 telefony

Sharp GX29

Nokia 6070

STANDARDNÍ CENA 2977 KČ 1977 KČ 977 KČ 77 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 2977 KČ 1977 KČ 977 KČ 577 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Slide-a-lama Pošlete SMS s kódem 701533 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Rubicks Bloxx Twister Pošlete SMS s kódem 701813 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Sharp GX29 koupíte jen u Vodafone. Má unikátní véčkový design a skvělý displej.

Nejdostupnější Nokia s foťákem a rádiem. Oceníte velká tlačítka a jednoduché ovládání.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 640/220 ano/640x480 ano/ano ne ano/ne ano ano/4+2 ne ne

©1998-2006. Seven Towns, Ltd. All rights reserved.

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 102

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+1 ano/3+1 ne


telefony

Samsung X680V

Samsung E250V

STANDARDNÍ CENA 3577 KČ 2977 KČ 1577 KČ 977 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

âILICHILI

#87

STANDARDNÍ CENA 3577 KČ 2977 KČ 1577 KČ 977 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Lemmings™: Návrat

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Červený design, vymazlený tvar, dva displeje a foťák vám padnou do ruky. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Lemmings™ © 2006 Psygnosis Limited. Lemmings is a trademark of Psygnosis Ltd. All rights reserved. Published and developed by Glu Mobile Ltd.

Pošlete SMS s kódem 701840 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Vysouvací Samsung s foťákem, MP3 přehrávačem, slotem na paměťové karty a Bluetooth za svělou cenu. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 103

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne


âILICHILI

#88 telefony

Sharp GX29ML STANDARDNÍ CENA 3977 KČ 3177 KČ 2577 KČ 1577 KČ 577 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Skvělý Sharp GX29 oblečený do kabátu Vodafone McLaren Mercedes jinde než u nás nekoupíte. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 640/220 ano/640x480 ano/ano ne ano/ne ano ano/4+2 ne ne

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 103


telefony

âILICHILI

MOTOSLVR L7

Sony Ericsson K750i

STANDARDNÍ CENA 3977 KČ 3577 KČ 2977 KČ 1577 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#89

STANDARDNÍ CENA 4577 KČ 3577 KČ 2577 KČ 1577 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Lodě: Velitel mise Pošlete SMS s kódem 701801 na číslo 4444. Cena hry 60 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Autobahn Raser: Police Madness

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Velká stylovka v klasickém tvaru. Ultratenký tvar s kovovým krytem prostě nemá chybu.

Trefa do černého. Nabušený mobil, co má 2 MPIX foťák s autofocusem a skvěle vypadá.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© Davilex

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 103

až 500/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and Naval Battle: Mission Commander are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries.

Pošlete SMS s kódem 701926 na číslo 4444. Cena hry 60 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


âILICHILI

#90 telefony

Nokia 6230i

MOTORAZR V3i

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ 3977 KČ 3577 KČ 1977 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ 3977 KČ 3577 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Zoufalé manželky Pošlete SMS s kódem 701910 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Vodafone live!

Je libo fotku? Nebo trochu hudby z FM rádia? Anebo se vám hodí Bluetooth? Tak tohle je pro vás správná volba! Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Pošlete SMS s kódem 701837 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Ultratenké véčko s unikátním povrchem se spoustou funkcí vám bude každý závidět. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 104

až 1000/220 ano/1280x960 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© SEGA Corporation

Tento telefon podporuje

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and the Gameloft logo are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries. Under license by © Touchstone Television. All Rights Reserved.

Chu Chu Rocket


telefony

Samsung E570V*

Nokia 6131

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ 3977 KČ 3577 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#91

STANDARDNÍ CENA 5577 KČ 4577 KČ 3977 KČ 2577 KČ 577 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Orcs & Elves™

Asphalt 3: Street Rules™

Vodafone live!

Samsung se vším, co může moderní žena potřebovat. MP3 přehrávač, 1,3 MPIX foťák a Bluetooth ve skvělém designu. až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and Asphalt: Street Rules are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries. All manufacturers, cars, motorbikes, names, brands and associated imagery featured in this game are trademarks and/or copyrighted materials of their respective owners. All rights reserved.

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Dejte nudě vale s tímto véčkem, které má FM rádio, 1,3 MPIX foťák a displej se 16 miliony barev. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

* I v růžovém provedení. Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 104

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Electronic Arts, EA, EA SPORTS, EA SPORTS BIG, POGO and EA MOBILE are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. Orcs & Elves, DOOM RPG and ID are either trademarks or registered trademarks of Id Software, Inc. in the United States and/or some other countries. Fountainhead Entertainment is a trademarks of Fountainhead Entertainment, Inc. All other trademarks and trade names are the properties of their respective owners.

Pošlete SMS s kódem 701902 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Pošlete SMS s kódem 701588 na číslo 4444. Cena hry 60 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI


âILICHILI

#92 telefony

Sony Ericsson V630i

Nokia 6234

STANDARDNÍ CENA 5577 KČ 4577 KČ 3977 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 5577 KČ 4577 KČ 3977 KČ 2977 KČ 577 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Sexy Babes: Akvapark Pošlete SMS s kódem 700934 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Ztraceni

Vodafone live!

Hudební mobil s velkou pamětí na MP3 a 2 MPIX foťákem. Tohle koupíte jedině u Vodafone. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Skvěle padne do ruky, má 2 MPIX foťák, velký displej a rychlá data. Je vyroben speciálně pro Vodafone. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 104

až 500/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2006 Glu Mobile Ltd. All Rights Reserved.

Tento telefon podporuje

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft is a trademark of Gameloft in the US and/or other countries. Under license by © Touchstone Television. All Rights Reserved.

Pošlete SMS s kódem 701871 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


telefony

Nokia N70

MOTOKRZR K1

STANDARDNÍ CENA 6977 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 1977 KČ 977 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

âILICHILI

#93

STANDARDNÍ CENA 6977 KČ 5977 KČ 5577 KČ 4577 KČ 2977 KČ 1577 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Rafa Nadal Tennis Pošlete SMS s kódem 701883 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tom Clancy‘s Rainbow Six® Vegas

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Prostě počítač i mobil. 2 MPX foťák, rychlá data, e-mail a velký displej zvládnou práci za vás.

Lahůdka pro náročné. 2 MPIX foťák, EDGE a MP3 přehrávač v úžasném tenkém designu.

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 30 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 105

až 1000/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Published by Gameloft under License of Ubisoft Entertainment. Rainbow Six, Red Storm and the logo Red Storm are trademarks of Red Storm Entertainment Inc. Ubisoft and the logo Ubisoft are trademarks of Ubisoft Entertainment in the US and/or other countries. Gameloft is a trademark of Gameloft in the US and/or other countries.

Pošlete SMS s kódem 701857 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


âILICHILI

#94 telefony

Nokia 6288

Sony Ericsson K800i

STANDARDNÍ CENA 7977 KČ 6977 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2577 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 7977 KČ 6977 KČ 6577 KČ 5577 KČ 3977 KČ 2577 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Monopoly Banking Pošlete SMS s kódem 701604 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Brain Genius™ Pošlete SMS s kódem 701744 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Elegantní Nokia v moderním vysouvacím provedení. Má 2 MPIX foťák, rádio a paměťovou kartu 512 MB v balení.

Je libo pořádný foťák a mobil v jednom? 3,2 MPX foťák s autofocusem a obrovský displej vám nedají spát.

až 500/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 105

až 1000/220 ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

MONOPOLY © 2006 Hasbro. All Rights Reserved.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

© 2006 Glu Mobile Ltd. All Rights Reserved.

Vodafone live!


telefony

âILICHILI

#95

Nokia N73 STANDARDNÍ CENA 10977 KČ 9577 KČ 8977 KČ 7977 KČ 6577 KČ 4977 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Virtua Tennis Pošlete SMS s kódem 701835 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 42 MB/220 Ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 72, str. 83 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 105

© SEGA Corporation

Technologická špička. 3,2 MPIX foťák, internetový prohlížeč a emailový klient, co víc si přát?


âILICHILI

#96 telefony

Nokia 1600

Motorola W220

STANDARDNÍ CENA 1577 KČ 977 KČ • NABITO 100 77 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 1977 KČ • NABITO 100 1577 KČ 977 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

Nejdostupnější Nokia s jednoduchým ovládáním a barevným displejem. Budete si s ní rozumět.

Perfektní design za skvělou cenu. Navíc nejdostupnější telefon s rádiem v nabídce Vodafone.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 106

až 200/220 ne ano/ano ne ne/ne ne ne ne ne

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 600/220 ne ano/ano ne ne/ne ano ano/4+1 ne ne


telefony

âILICHILI

#97

Nokia 2610

Nokia 5500 Sport

STANDARDNÍ CENA 2277 KČ • NABITO 100 1577 KČ 977 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Skvělá volba, když nepotřebujete foťák. Jednoduchost Nokie, povedený design, velká tlačítka a praktické funkce.

Je pro vás sport vším? Pak pro vás máme kámoše do extrému, jehož funkce vás dostanou do formy.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 106

až 300/220 ne ano/ano ano ne/ne ano ano/3+1 ne ne

7577 KČ 6577 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 1977 KČ

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 11 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne


âILICHILI

#98 telefony

Samsung D900 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Sony Ericsson M600i*

7977 KČ 6977 KČ 6577 KČ 5577 KČ 4577 KČ 2977 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Nejtenčí mobil s 3 MPX foťákem u Vodafone. Vysouvací managerský Samsung nabitý funkcemi s velkým displejem. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Kancelář v mobilu. Velký dotykový displej a klávesnice. Vyrobený pro vaše e-maily a internet. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * do vyprodání zásob

Další technické údaje najdete na str. 106 a 107

10977 KČ 9577 KČ 8977 KČ 7977 KČ 6977 KČ 5977 KČ

až 60 MB/220 ne ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ano


telefony

Nokia E61* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Kancelář od Nokie do kapsy. Obrovský displej, plnohodnotná klávesnice, internet a e-mail... a jste mobilní.

* do vyprodání zásob Další technické údaje najdete na str. 107

#99

Nokia E65

10977 KČ 9577 KČ 8977 KČ 7977 KČ 6977 KČ 5977 KČ

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI

až 64 MB/220 ne ano/ano ano ano/ano ano ano/4+3 ano/4+3 ano

11977 KČ 9977 KČ 9577 KČ 8577 KČ 7577 KČ 5977 KČ

Nadupaný vysouvák Nokia E65 vás svými funkcemi prostě dostane. Foťák 2 MPIX, internetový prohlížeč a úžasný displej. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 50 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano


âILICHILI

#100 telefony

HTC P3300* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Vodafone 1605*

15977 KČ 15577 KČ 14977 KČ 13977 KČ 12577 KČ 9977 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Jestli toužíte po namakaném PDA s dotykovým displejem a vestavěnou GPS, podívejte se na tenhle vybroušený klenot moderní techniky. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 64 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano

* K telefonu získáte zdarma držák s nabíječkou do auta a také mikro SD kartu s mapami České republiky. Další technické údaje najdete na str. 107

17977 KČ 15977 KČ 14977 KČ 13977 KČ 12977 KČ 10977 KČ

Jestli potřebujete opravdovou mobilní minikancelář, je pro vás Vodafone 1605 nejlepším řešením. Připojíte se s ním snadno k internetu, zprávy, poznámky a e-maily můžete psát na plnohodnotné klávesnici a navíc se můžete pochlubit exklusivním designem od Vodafonu. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * Ve vybraných obchodech pouze na objednávku, více na www.vodafone.cz

až 64 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano


telefony

âILICHILI

#101

Vodafone Mobile Connect USB modem

Vodafone Mobile Connect karta

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ NOVÝ TARIF A PŘIPOJENÍ NA DLOUHO* 2977 KČ

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ NOVÝ TARIF A PŘIPOJENÍ NA DLOUHO* 2977 KČ

Datový modem, který připojíte pomocí USB portu k vašemu PC a během okamžiku už jste na internetu

Datová karta, kterou stačí píchnout do notebooku a už frčíte, má EDGE i GPRS, prostě ideál na přenosy dat.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Podpora frekvencí 900/1800/1900/2100 (MHz) Podpora hlasových hovorů Rozměry (mm) Váha (g) Ovládací SW v balení Ovládání přes SW instalovaný v notebooku Připojení přes USB port Napájení z notebooku Typ SIM karty Plug-in Odesílání/příjem SMS Data/fax GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty Podpora Business e-mail plus

v počítači/220 ano ne 100x42,5x14,5 50 ano ano ano ano ano ano/ano ano/ne ano/4+2 ano/4+2 ne

* Datový tarif Připojení na dlouho si můžete aktivovat k jakémukoliv hlasovému tarifu. Zvýhodněná cena platí do 30. 4. 2007. Podmínkou je užívání Připojení Na dlouho po dobu min. 6 měsíců od aktivace. Více na www.vodafone.cz

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Podpora frekvencí 900/1800/1900/2100 (MHz) Podpora hlasových hovorů Rozměry (mm) Váha (g) Ovládací SW v balení Ovládání přes SW instalovaný v notebooku Pro PCMCIA slot typu II v notebooku Napájení z notebooku Typ SIM karty Plug-in Odesílání/příjem SMS Data/fax GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty Podpora Business e-mail plus

v počítači/220 ano ne 120x54x10 55 ano ano ano ano ano ano/ano ano/ne ano/4+2 ano/4+2 ne


âILICHILI

#102 telefony

LG KP202

Sagem my400V

Sony Ericsson K310i

Sharp GX29

Nokia 6070

Loga / Melodie / Obrázky

– /l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / tóny

l / 24

l/l/l

l / 32

l / 40

l / 40

Hry

l / 24

l/3

l/5

l/6

l/3

l/4

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

Zábavné funkce

Vestavěný fotoaparát / Maximální rozlišení (pixely)

MP3 přehrávač Snímání / přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/–

l/–

l/–

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+1

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 3+1

–/–

–/l

–/l

l/–

–/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

–/–

–/–

l/–

l/–

l/–

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

l l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

WAP / Připojení k WAPu

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu / SIM) Paměť na SMS

l

l

l

l

2 MB

12 MB

15 MB

2,1 MB

3,2 MB

až 500 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 640 / 220

až 500 / 220

až 250

až 100

až 200

až 200

až 150

900 / 1800 / 1900

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

87x45x20

105x46x14

102x44x18

94x46x20

105x44x19

78

90

82

90

97

830 mAh / Li-Ion

750 mAh / Li-Ion

750 mAh / Li-Pol

780 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 200

až 240

až 420

až 210

až 240

Pohotovostní doba (hodin)

až 270

až 350

až 360

až 250

až 300

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g) Baterie (kapacita / typ)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Poslední odchozí hovory – kapacita paměti Poslední příchozí/ztracené hovory – kapacita paměti

Technické parametry

– –/–

65536

65536

65536

262144

65536

128x160

128x160

128x160

240x320

128x160

10

20

20

10

20

10 / 10

20 / 20

20 / 20

10 / 10

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

Stříbrno-Černá

Stříbrná

Modrá

Černo-Stříbrná

Světle-Modrá

LG

Sagem

Sony Ericsson

Sharp

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


telefony

Samsung X680V

Zábavné funkce

MOTOSLVR L7

Sony Ericsson K750i

–/l/l

–/l/l

–/l/l

–/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / tóny

l / 40

l / 640x480

l / 40

l / 24

l / 40

Hry

l/6

l/4

l/3

l/3

l/3

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 1632x1224

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

MP3 přehrávač Snímání / přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/l

l/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l/–

l/–

l/–

l/–

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

–/–

l/–

l/–

l/–

l/l

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Sharp GX29ML

#103

Loga / Melodie / Obrázky

Vestavěný fotoaparát / Maximální rozlišení (pixely)

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty

l

l

l

l

23 MB

10 MB

2,1 MB

5 MB

34 MB + 64 MB MS Duo

l / Micro SD

l / Micro SD

l / Memory Stick Duo

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 640 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 200

až 200

až 200

až 5 MB

až 100

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

90x45x22

99x49x14

94x46x20

113x49x11

100x46x21

78

80

90

95

99

800 mAh / Li-Ion

Li-Ion

780 mAh / Li-Ion

820 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

360

až 250

až 210

až 400

až 540

Pohotovostní doba (hodin)

250

až 300

až 250

až 350

až 400

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Paměť na jména (v telefonu / SIM) Paměť na SMS Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g) Baterie (kapacita / typ)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Poslední odchozí hovory – kapacita paměti Poslední příchozí/ztracené hovory – kapacita paměti

Technické parametry

Samsung E250V

âILICHILI

65536

65536

262144

262144

262144

128x160

128x160

240x320

176x220

176x220

30

30

10

10

30

30 / 30

30 / 30

10 / 10

10 / 10

30 / 30

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

Černo-Stříbrná

Černá

Černo-Stříbrná

Černá

Černá

Samsung

Samsung

Sharp

Motorola

Sony Ericsson

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


âILICHILI

#104 telefony

Nokia 6230i

Zábavné funkce

Nokia 6131

Sony Ericsson V630i

Nokia 6234

l/l/l

–/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / tóny

l / 64

l / 24

l / 40

l / 128

l / 72

l / 128

Hry

l/3

l/5

l/3

l/2

l/6

l/6

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 1280x1024

l / 1280x960

l / 1280x1024

l / 1280x960

l / 1600x1200

l / 1600x1200

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

l

MP3 přehrávač Snímání / přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/–

l/–

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/l

l/–

l/–

l/l

l/–

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

l/l

l/–

–/l

l/l

l/l

l/l

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Samsung E570V

Loga / Melodie / Obrázky

Vestavěný fotoaparát / Maximální rozlišení (pixely)

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty

l

l

l

l

l

l

32 MB + 32 MB MMC

12 MB + 64 MB Micro SD

23 MB

11 MB

16 MB + 256 MB MS Micro

6 MB + 64 MB Micro SD

l / MMC

l / Micro SD

l / Micro SD

l / Micro SD

l / Memory Stick Micro

l / Micro SD

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 400

až 12 MB

až 200

až 11 MB

až 16 MB

až 6 MB

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

103x44x20

98x53x14

86x45x24

92x48x20

102x46x17

109x46x19

99

96

80

102

91

110

850 mAh / Li-Ion

710 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

1110 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 300

až 400

až 390

až 200

až 420

až 240

Pohotovostní doba (hodin)

až 300

až 310

až 230

až 240

až 350

až 340

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Paměť na jména (v telefonu / SIM) Paměť na SMS Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g) Baterie (kapacita / typ)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Poslední odchozí hovory – kapacita paměti Poslední příchozí/ztracené hovory – kapacita paměti

Technické parametry

MOTORAZR V3i

65536

262144

65536

16777216

262144

262144

208x208

176x220

176x220

320x240

176x220

320x240

20

10

30

20

20

20

20 / 20

10 / 10

30 / 30

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Barevné provedení

Černo-Stříbrná

Vínová

Fialovo-Černá, Růžová

Černá

Černá

Stříbrno-Černá

Operační systém

Nokia Series 40

Motorola

Samsung

Nokia Series 40

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu


telefony

Nokia N70

Zábavné funkce

MOTOKRZR K1

Nokia 6288

Sony Ericsson K800i

Nokia N73

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / tóny

l / 64

l / 24

l / 64

l / 72

l / 64

Hry

l/2

l/5

l/5

l/5

l/6

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 2048x1536

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

l

l

MP3 přehrávač Snímání / přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/–

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/–

l/–

l/l

l/l

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l/l

l/–

l/l

l/l

l/l

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

#105

Loga / Melodie / Obrázky

Vestavěný fotoaparát / Maximální rozlišení (pixely)

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu / SIM) Paměť na SMS

l

l

l

l

l

30 MB + 64 MB RS-MMC

20 MB + 128 MB Micro SD

6MB + 512 MB Mini SD

64 MB

42 MB

l / RS-MMC

l / Micro SD

l / Mini SD

l / Memory Stick Micro

l / mini SD

až 30 MB / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 42 MB / 220

až 30 MB

až 20 MB

až 6 MB

až 64 MB

až 42 MB

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

109x53x22

103x42x16

100x46x21

106x47x22

110x49x19

126

95

115

115

116

900 mAh / Li-Ion

780 mAh / Li-Ion

1100 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

1100 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 210

až 350

až 240

až 420

až 220

Pohotovostní doba (hodin)

až 264

až 300

až 340

až 350

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g) Baterie (kapacita / typ)

Displej Počet zobrazených barev

262144

262144

262144

262144

262144

Rozlišení displeje

176x208

176x220

320x240

240x320

240x320

Poslední odchozí hovory – kapacita paměti Poslední příchozí/ztracené hovory – kapacita paměti

Technické parametry

âILICHILI

20

20

20

40

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

40 / 40

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

Stříbrná

Modrá

Černá

Černá

Fialovo-Stříbrná

Symbian Series 60

Motorola

Nokia Series 40

Sony Ericsson

Symbian Series 60

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


âILICHILI

#106 telefony

Nokia 1600

Motorola W220

Nokia 2610

Nokia 5500 Sport

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

–/–/–

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / tóny

l / 20

l / 32

l / 24

l / 64

l / 64

Hry

l/4

l/3

l/2

l

l/7

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

Výměnné kryty

l

l

Vestavěný fotoaparát / Maximální rozlišení (pixely)

l / 1600x1200

l / 2048x1536

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

MP3 přehrávač

l

l

Loga / Melodie / Obrázky

Zábavné funkce

MMS Obrázky / Text / Zvuky

Snímání / přehrávání videa

–/–

–/–

l/l

l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

–/–

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+1

l / 3+1

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+2

–/–

–/–

–/–

l/l

l/–

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

Synchronizace s PC

l

l

–/–

–/–

l/–

l/l

l/l

Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Užitečné funkce

Bluetooth / Infraport

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu / SIM) Paměť na SMS

l

l

l

l

4 MB

634 kB

4,5 MB

11 MB + 256 MB Micro SD

60MB

l / Micro SD

l / Micro SD

až 200 / 220

až 600 / 220

až 300 / 220

až 11 MB / 220

až 1000 / 220

až 60

až 250

až 150

až 11 MB

až 200

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

Rozměry (mm)

104x45x17

95x47x17

104x43x18

107x45x18

103x51x13

85

93

91

104

93

850 mAh / Li-Ion

880 mAh / Li-Ion

970 mAh / Li-Ion

860 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 330

až 490

až 180

až 200

až 390

Pohotovostní doba (hodin)

až 450

až 290

až 300

až 200

až 260

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Hmotnost (g) Baterie (kapacita / typ)

Displej Počet zobrazených barev

65536

65536

65536

262144

262144

Rozlišení displeje

98x70

128x128

128x128

208x208

240x320

Poslední odchozí hovory – kapacita paměti Poslední příchozí/ztracené hovory – kapacita paměti

Technické parametry

Samsung D900

20

20

20

20

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Data / Fax

–/–

–/–

–/–

l/–

l/–

Odesílání / příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

Černá

Černá

Černá

Šedo-Žlutá

Černá

Nokia Series 30

Motorola

Nokia Series 40

Symbian Series 60

Samsung

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


Zábavné funkce

telefony

Nokia E61

Nokia E65

Loga / Melodie / Obrázky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

–/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / tóny

l / 40

l / 48

l / 48

l / 40

l / 40

Hry

l/2

l/2

l

l/2

l/2

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

Vestavěný fotoaparát / Maximální rozlišení (pixely)

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 1600x1200

Přídavný fotoaparát

FM rádio

MP3 přehrávač

l

l

Snímání / přehrávání videa

l

l

l

–/l

–/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/–

l/l

l/l

l/–

l/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+2

l / 4+3

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

l / 4+3

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/l

l/l

l/l

l/–

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Vodafone 1605

l/l/l

Kalendář / Budík / Kalkulačka

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree

l

l

l

l

l

Uživatelská paměť telefonu

60 MB + 64MB MS Micro

64 MB + 64MB mini SD

50 MB

64 MB

64 MB

Paměťové karty / Typ karty

l / Memory Stick Micro

l / mini SD

l / Micro SD

l / Micro SD

l / Micro SD

až 60 MB / 220

až 64 MB / 220

až 50 MB / 220

až 64 MB / 220

až 64 MB / 220

Paměť na jména (v telefonu / SIM) Paměť na SMS

až 60 MB

až 64 MB

až 50 MB

až 64 MB

až 64 MB

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

105x54x15

117x70x14

105x45x15,5

108x58x17

112.5x58x22

112

144

118

130

176

900 mAh / Li-Pol

1500 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

1200 mAh / Li-Iol

1350 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 450

až 540

až 400

až 300

až 300

Pohotovostní doba (hodin)

až 350

až 408

až 350

až 200

až 250

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Počet zobrazených barev

262144

16777216

16777216

65536

65536

Rozlišení displeje

240x320

240x320

240x320

240x320

240x320

Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g) Baterie (kapacita / typ)

Displej

Poslední odchozí hovory – kapacita paměti Poslední příchozí/ztracené hovory – kapacita paměti

Technické parametry

#107

Sony Ericsson M600i

l

HTC P3300

âILICHILI

40

20

20

20

20

40 / 40

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

Černá

Stříbrná

Hnědo-Stříbrná

Šedá

Šedá

Symbian 9.1

Symbian Series 60

Symbian Series 60

Microsoft Windows Mobile 5.0

Microsoft Windows Mobile 5.0

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


âILICHILI

#108 financování

Mobil na splátky Abyste věděli, že vás máme rádi, můžete si u Vodafonu dopřát telefon, který se vám opravdu líbí! A vůbec nevadí, že třeba zrovna nemáte peníze pohromadě. Chcete Sony Ericsson V630i? Stačí mít v kapse jen 398 Kč!

A jestli máte vyhlédnutý jiný kousek, mrkněte, kolik za něj měsíčně zaplatíte (v Kč)1): Telefon / Tarif Samsung X680V Samsung E250V Sharp GX29 McLaren Mercedes Motorola SLVR L7 Sony Ericsson K750i Nokia 6230i Motorola RAZR V3i Samsung E570V Nokia 6131 SonyEricsson V630i Nokia 6234 Nokia N70 Motorola KRZR K1 Nokia 5500 Sport Nokia 6288 SonyEricsson K800i Samsung D900 Nokia N73 SonyEricsson M600i Nokia E61 Nokia E65 HTC P3300 Vodafone 1605 Vodafone Mobile Connect karta Vodafone Mobile Connect USB modem K tomu měsíční paušál

Standardní cena 358 Kč 358 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 498 Kč 498 Kč 498 Kč 558 Kč 558 Kč 558 Kč 698 Kč 698 Kč 758 Kč 798 Kč 798 Kč 798 Kč 1098 Kč 1098 Kč 1098 Kč – – – 498 Kč 498 Kč

Nabito 100 – – – 358 Kč 358 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 458 Kč 458 Kč 598 Kč 598 Kč 658 Kč 698 Kč 698 Kč 698 Kč 958 Kč 958 Kč 958 Kč 998 Kč – – – –

Nabito 300 – – – – – 358 Kč 358 Kč 358 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 498 Kč 558 Kč 598 Kč 598 Kč 658 Kč 658 Kč 898 Kč 898 Kč 898 Kč 958 Kč – – – –

Nabito 600 2) – – – – – – – – – – – 398 Kč 458 Kč 498 Kč 498 Kč 558 Kč 558 Kč 798 Kč 798 Kč 798 Kč 858 Kč – – – –

Nabito 1000 – – – – – – – – – – – – – 398 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 658 Kč 698 Kč 698 Kč 758 Kč – – – –

Nabito 1800 – – – – – – – – – – – – – – – – – 498 Kč 598 Kč 598 Kč 598 Kč 998 Kč 1098 Kč – –

119 Kč

357 Kč

714 Kč

1190 Kč

2142 Kč

Celkem vás to bude stát3) 1) Po dobu 10 měsíců po složení 10 % ceny telefonu při jeho koupi. 2) Stejná výše splátek platí i pro tarif Mezi námi. 3) Tato suma nezahrnuje cenu ostatních využitých služeb nad rámec tarifního paušálu. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH. Více informací naleznete na str. 109, bod 6

Jak vidíte, pořídit si u nás parádní mobil dneska není žádný problém. Mezi přáteli přece nejsou peníze to hlavní J. A nečeká vás ani žádné složité vyřizování.

Pořídit si telefon na splátky je u Vodafonu jednoduché jako facka. Stačí udělat tři věci: • VZÍT S SEBOU SVOU OBČANKU + DALŠÍ DOKLAD TOTOŽNOSTI (ŘIDIČÁK, PAS APOD.). • OPSAT SI V PRÁCI IČO, TELEFON A ADRESU SVÉHO ZAMĚSTNAVATELE. • A SAMOZŘEJMĚ VYRAZIT DO NĚKTERÉHO Z NAŠICH OBCHODŮ NEBO ZAVOLAT NA

VODAFONE PRODEJ 800 777 777. Poznámka pro firemní zákazníky: Vy můžete objednávat i přes Vodafone firemní prodej 800 777 700.


podmínky

âILICHILI

#

Další informace

k nabídce produktů a služeb pro opravdu vášnivé čtenáře Zvýhodněné ceny telefonů (str. 69) Nabídka zvýhodněné ceny telefonu je platná při současné aktivaci nové SIM karty spolu s jedním z Nabitých tarifů. Standardní výše jistiny, kterou bude zákazník při koupi telefonu skládat a která určuje výši volacího limitu, se odvozuje od zvoleného tarifu – s tarifem Nabito 100 je to 500 Kč, s tarifem Nabito 300 je to 1000 Kč, s tarifem Nabito 600 je to 1500 Kč, s tarifem Nabito 1000 je to 2000 Kč a s tarifem Nabito 1800 je to 3000 Kč. V ostatních podmínkách platí standardní pravidla volacího limitu a volací jistiny (viz bod 2 dále). Zvýhodněná cena je poskytována za podmínky, že zákazník setrvá na aktivovaném tarifu po dobu nejméně 6 měsíců od data aktivace SIM karty. Pokud bude tato podmínka porušena, je Vodafone oprávněn zákazníkovi doúčtovat rozdíl mezi zvýhodněnou a standardní cenou telefonu. Další podmínky nabídky jsou na www.vodafone.cz. Vaše výdaje pod kontrolou (str. 80) Chytrý přehled nabízí možnost kdykoli zdarma zjistit, kolik zákazník utratil za služby na telefonním čísle a/nebo zákaznickém účtu. V rámci služby Chytrý přehled jsou uváděny částky včetně 19 % DPH. Částky jsou platné vždy k uvedenému datu a hodině a jsou pouze orientační. U některých služeb totiž může dojít ke zpoždění účtování (např. u roamingu). Chytrý přehled zohledňuje služby podléhající DPH, nezohledňuje jistiny, pokuty ani jednorázové platby (např. aktivační poplatky). Chytrý přehled je přístupný přes všechny kanály Samoobsluhy Můj Vodafone. FlexiLimit je kontrolním nástrojem; jde o částku, kterou zákazník plánuje „využít“ nad rámec svého tarifu/paušálu a kterou si v předem stanoví. FlexiLimit zákazníka automaticky zdarma SMSkou informuje poté, co “provolá” částku, kterou si nastavil. Tato funkce je čistě informativní a orientační. FlexiLimit se počítá bez 19 % DPH. FlexiLimit lze nastavit v Samoobsluze Můj Vodafone. Volací jistina je finanční částka, kterou zákazník skládá při pořízení tarifua která slouží k zajištění plnění povinností vyplývajících ze smlouvy. Prostřednictvím Volací jistiny si zákazník určuje výši tzv. Volacího limitu. Volací limit je limit, do kterého může zákazník využívat služby nad rámec volných minut či hodnoty paušálu v daném zúčtovacím období (počítá se bez 19 % DPH). Po překročení Volacího limitu je Vodafone oprávněn zablokovat SIM kartu. Minimální částka Volací jistiny je 1000 Kč (u tarifu Nabito 100 je to 500 Kč), na uvedenou hodnotu je také nastaven Volací limit. FlexiStrop umožňuje nastavit individuální Volací strop s blokovací funkcí pro jednotlivá telefonní čísla. FlexiStrop je možné nastavit v celých stokorunách v rozmezí od 100 Kč pro jedno telefonní číslo (FlexiStrop nepočítá s 19 % DPH) až do celkové výše Volacího limitu pro zákaznický účet. Jakmile příslušná SIM karta dosáhne výše FlexiStropu, dojde k jejímu zablokování pro placené služby. FlexiStrop neblokuje v průběhu využívání služby, např. v průběhu hovoru. Odblokovat SIM karty zablokované díky FlexiStropu může snadno ten, kdo zná heslo k zákaznickému účtu (u firemních zákazníků administrátorské heslo). Odblokováním se pro dané telefonní číslo FlexiStrop zruší – je třeba ho případně znovu aktivovat. Do FlexiStropu se nezapočítávají paušály, jednorázové platby a služby, které jsou zdarma. FlexiStrop je pouze orientační – může totiž dojít ke zpoždění v účtování některých služeb. Nastavit a ovládat FlexiStrop lze přes všechny kanály Samoobsluhy. Moje balíčky (str. 81) Balíčky Extra nabito si mohou aktivovat zákazníci s Nabitými tarify, balíčky Víkendové hovory a Víkendové SMS zákazníci s Tarify nové generace, Naplno a Nabitými tarify a MMS balíčky a WAP balíček zákazníci s jakýmkoli tarifem. Balíček Extra nabito a Balíček MMS může zákazník využívat do všech sítí. Ostatní balíčky platí jen do sítě Vodafone. Všechny balíčky lze kombinovat s jakýmkoli jiným balíčkem (jen MMS balíčky nelze kombinovat). Balíček je aktivní nejpozději od půlnoci dne, kdy si jej zákazník aktivoval; měsíční paušál se platí celý i za to zúčtovací období, ve kterém si zákazník balíček aktivoval, neboť dostane i v tomto období celý balíček. Deaktivace balíčku probíhá vždy ke konci zúčtovacího období. Nevyčerpané jednotky se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. Víkendový balíček může zákazník využívat od soboty 0.00 do neděle 24.00 a ve svátcích od 0.00 do 24.00. Nový zákazník, který si pořizuje SIM kartu s jedním z Nabitých tarifů a nekupuje si zvýhodněný telefon, si může objednat jeden z balíčků z tzv. Dárkového koše. Balíček je pak poskytován zdarma na různě dlouhá období v závislosti na zvoleném tarifu– viz str. 68. Bližší informace o jednotlivých balíčcích a podmínkách nabídky Dárkového koše jsou na www.vodafone.cz Balíček Student extra nabito (str. 81) (dále „Balíček“) je určen pro studenty řádného studia (nepodnikatele) ve věku 15-26 let s platným dokladem o studiu (ISIC, potvrzení o studiu ne starší než 3 měsíce či platný INDEX u studentů vysokých škol). V případě aktivace Balíčku prostřednictvím telefonních linek Vodafone prodej a Vodafone péče bude po studentovi požadováno sdělení čísla ISIC. Pokud student nemá ISIC k dispozici, bude Balíček aktivován, avšak student bude povinen do 14 dnů zaslat na sdělené faxové číslo kopii potvrzení o studiu, v opačném případě je Vodafone oprávněn Balíček deaktivovat. Balíček je poskytnut v plné výši ve zúčtovacím období aktivace a dále po dobu 12 následujících zúčtovacích období. Balíček je poskytnut pouze k tarifu Nabito 100 a je čerpán před čerpáním měsíčního paušálu uvedeného tarifu. Nevyčerpaná výše Balíčku se nepřevádí do dalšího období. Po uplynutí doby, na kterou je Balíček poskytován, bude automaticky deaktivován. Po deaktivaci je student oprávněn znovu požádat o aktivaci, podmínkou je doložení platných dokladů o studiu. Balíček není možné kombinovat s jinými Balíčky z Dárkového koše ani s koupí telefonu za zvýhodněnou cenu. Další podmínky Balíčku jsou k dispozici na www.vodafone.cz. Doplňkové Programy (str. 69) Hovory v rámci Programu moje rodina a Programu kamarádi jsou účtovány mimo rámec paušálu zvoleného tarifu. Uvedené programy nelze vzájemně kombinovat. Program kamarádi je dostupný s Nabitými tarify, tarify Naplno a Tarify nové generace. Mobil na splátky (str. 108) O úvěr na koupi telefonu může požádat každý zákazník Vodafonu, který je fyzickou osobou starší 18 let s občanstvím v ČR a stálým zdrojem příjmů, a u Vodafonu si koupí mobilní telefon a/nebo příslušenství. Nový zákazník si musí zároveň s koupí mobilního telefonu a/nebo příslušenství zároveň pořídit SIM kartu s některým z tarifů Vodafone. Noví zákazníci mohou poskytnutí úvěru vyřídit přímo v naší prodejně, a to po předložení občanského průkazu a dalšího dokladu totožnosti, anebo mohou požádat telefonicky prostřednictvím linky Vodafone prodej (800 777 777) nebo Vodafone firemní prodej (800 777 700), pokud o úvěr žádá firemní zákazník bez písemné účastnické smlouvy. Stávající zákazníci Vodafonu mohou o úvěr požádat prostřednictvím linky Vodafone péče o zákazníky (*077) anebo Vodafone firemní prodej (800 772 277), pokud o úvěr žádá firemní zákazník bez písemné účastnické smlouvy, aniž by si museli pořizovat novou SIM kartu s naším tarifem (ceny mobilních telefonů a příslušenství se v takovém případě řídí Nabídkou telefonů Vodafone pro stávající zákazníky). Úvěr poskytuje společnost Home Credit, a. s. K žádosti o úvěr není třeba ručitele ani potvrzení o příjmech, je třeba znát adresu, telefonní číslo a případně i IČO zaměstnavatele. V případě telefonické žádosti o úvěr budou od zákazníka získány údaje nezbytné pro uzavření smlouvy. Mobilní telefon a/nebo příslušenství bude následně zaslán(o) poštou. Pokud zákazník žádá o úvěr telefonicky, souhlasí s tím, že jeho hovor s operátorem příslušné zákaznické linky Vodafone může být nahráván, a to za účelem zajištění souhlasu se zpracováním jeho osobních údajů společností Home Credit, a. s. Minimální částka úvěru je 3000 Kč, maximální 10 000 Kč. Částka, kterou musí zákazník uhradit při koupi telefonu, je 10 % ceny. Zbývající část zákazník doplatí v deseti úvěrových splátkách. Úvěr není možno poskytnout právnickým osobám a firemním zákazníkům s písemnou účastnickou smlouvou. Úvěr se poskytuje výhradně na mobilní telefon a/nebo příslušenství. RPSN je 26,3 %. Vodafone live! (str. 83) Službu mohou využívat zákazníci s tarifem nebo předplacenou kartou. Prostřednictvím portálu získají zákazníci přístup k multimediálnímu obsahu, který zahrnuje (i) obsah ke stažení (Hry a aplikace, Obrázky, Hudba a vybraný obsah v sekci Erotika) a (ii) obsah k prohlížení (Zprávy a počasí, Sport, Zábava a Informace a služby a vybraný obsah v sekci Erotika). Za Vodafone live! neplatí zákazník žádný paušální poplatek. Přístup na portál a prohlížení menu včetně náhledů obsahu je zdarma (s výjimkou využívání služby v zahraničí nebo prostřednictvím Vytáčeného spojení). Ceny včetně zvýhodněných balíčků a další podmínky služby Vodafone live! jsou na www.vodafone.cz. Nabídka Vodafone live! na měsíc zdarma (str. 83) Nabídka platí pro nové i stávající zákazníky, kteří si u Vodafonu pořídí Vodafone live! telefon. Využitím nabídky získá zákazník možnost využívat balíček Neomezené prohlížení první měsíc zdarma a navíc možnost stáhnout si po dobu trvání nabídky zdarma až 3 kusy obsahu ke stažení z vybraných sekcí Vodafone live! (tj. až 1 hru, 1 obrázek a 1 vyzvánění). Více o nabídce na www.vodafone.cz.. Připojení Vodafone (str. 78) S tarifem Připojení na dlouho zaplatí zákazník vždy paušál dle ceníku, za což může přenést data až do 10 MB včetně. Pak si k této částce připlatí podle objemu přenesených dat dle jednotlivých pásem v ceníku. Maximálně zaplatí 800 Kč bez 19 % DPH při překročení 70 MB; nad tuto hranici už datuje v daném zúčtovacím období neomezeně. Nevyužité MB v daném pásmu se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. S tarify Připojení na skok a Vodafone karta připojení neplatí zákazník žádný měsíční paušál, platí se jen za přenesená data. Využité kB se pro účely Vyúčtování zaokrouhlují na celé jednotky směrem nahoru. Podmínky nabíjení baterií telefonů v prodejnách Vodafonu (str. 111) Nabídka dobití baterie telefonů Nokia a Sony Ericsson ve vybraných prodejnách je omezena aktuální kapacitou prodejny (počtem nabíječek, které jsou k dispozici). V případě jiných značek telefonu bude nabití provedeno v případě, že zájemce bude mít k dispozici vlastní nabíječku. Podmínkou nabití baterie je předání telefonu bez SIM karty a vyplnění požadovaného formuláře. Telefon je nutné vyzvednout v den, kdy byl Vodafonu předán. V případě, že je telefon zjevně vadný či poškrábaný, vyhrazuje si Vodafone právo jeho přijetí odmítnout. Vodafone neodpovídá za to, že nabití baterie nebude z jakéhokoliv důvodu provedeno. Vodafone neručí za žádnou vadu telefonu, která nebyla prokazatelně způsobena Vodafonem. Vodafone neručí za data uložená v telefonu a neodpovídá za jejich ztrátu při nabíjení. Ceny služeb uvedené jako zdarma jsou zahrnuty v cenách ostatních poskytovaných služeb. Pokud se v jakýchkoli materiálech uvádí „Vodafone“, míní se tím samozřejmě česká společnost Vodafone Czech Republic a. s. (a její síť, produkty a služby), pokud z kontextu nevyplývá něco jiného.


âILICHILI

#110 prodejny

Naše prodejny Praha

Brno

Václavské nám. 47, 110 00 Praha 1

NC Královo Pole, Cimburkova 4, 612 00

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Na Příkopě 8, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Národní 28, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Hlavní nádraží, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2 Po–Pá: 7.00–19.00, So: 9.00–14.00, Ne: 12.00–19.00

Jugoslávská 11, 120 00 Praha 2

Po–Pá 9.00–19.00, So 9.00–14.00, Ne: zavřeno

NC Palác Flóra, Vinohradská 149, 3. patro, 130 00 Praha 3 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 10.00–21.00

OC Nový Smíchov, Plzeňská 8, 150 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

DVĚ PRODEJNY

Tesco Zličín, Skandinávská 25/144, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Metropole Zličín*, Řevnická 1, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 10.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

Olympia, U Dálnice 777, Modřice 664 42 Po–Pá: 10.00–21.00, So–Ne: 9.00–21.00

Tesco, Skandinávská 2, 619 00 Po–Ne: 9.00–20.00

Masarykova 2, 602 00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: Zavřeno

Galerie Vaňkovka, Ve Vaňkovce 1, 602 00 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 9.00–20.00

České Budějovice Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

IGY centrum, Pražská 1247/24, 370 04 Po–Ne: 9.00–21.00

Frýdek-Místek nám. Svobody 16, 738 01

Po–Pá: 8.30–18.30, So: 8.30–12.30, Ne: zavřeno

Havířov

Tesco Letňany, Veselská 663, 199 00 Praha 9

Hradec Králové

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Dejvická 35/575, 160 00 Praha 6

Po–Ne: 9.00–21.00

Hypernova Kukleny, Kutnohorská 226, 500 04

Po–Ne 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

Galerie Butovice, Radlická 117, 158 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Kroměříž Vodní 88, 767 01

Po–Pá: 8.00–18.00, So: 8.00–12.00, Ne: zavřeno

Liberec Pražská 147/30, 460 01

NISA Center, České mládeže 456, 463 12 Po–Ne: 9.00–21.00

Mladá Boleslav Olympia, Jičínská 1350/III., 293 01 Po–Ne: 9.00–21.00

Olomouc

Cheb

Ostružnická 15, 771 00

Svobody 547/19, 350 02

Globus, Pražská ul., v. k. u. Řepčín, 779 00

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Centrum Chodov, Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 Po–Ne: 9.00–21.00

T. G. Masaryka 772, 272 01

Futurum, Brněnská 1825/23a, 500 03

Vinohradská 167, 100 00 Praha 10

Po–Ne: 9.00–21.00

Kladno

S. K. Neumanna 281, 500 02

NC EDEN, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10

Hypernova Čestlice 111, 251 01 Praha Průhonice

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

T. G. Masaryka 697/5, 360 01

NOVÁ PRODEJNA

Fibichova 228/23, 736 01

Po–Ne: 9.00–21.00

Karlovy Vary

nám. Přemysla Otakara II. 90, 370 01

Centrum Černý Most, Chlumecká 765/6, 109 00 Praha 9

Po–Ne: 10.00–21.00

V naší prodejně v brněnském Tesku se na vás těší sehraný tým prodejců. Vlevo je milovnice adrenalinu Ivana Žaruská, napravo její bývalý kolega Petr Růžička, který byl tak dobrý, že teď už šéfuje naší prodejně ve Znojmě.

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno Po–Ne: 8.30–20.30

Jihlava

Opava

Benešova 28, 586 01

Globus, Těšínská 83, 746 41

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 8.00–20.00


prodejny

âILICHILI

#111

Vybila se vám v telefonu baterka? Vaši Nokii, Sony Ericsson, a v některých prodejnách i jiné mobily vám u Vodafonu zdarma nabijeme. Dokonce i když nejste naši zákazníci. Máme radost, že vám můžeme jako první a jediní pomoci, když opravdu potřebujete. Více informací najdete na straně 109 bod 10 nebo na www.vodafone.cz.

Vodafone turné Mobilní obchody Po–Pá: 9.00–19.00, St: 9.00–17.00, So: 9.00–15.00, Ne: zavřeno

Čechy*

Ostrava

Tábor

Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 114, 700 30

Erbenova 572, 390 02

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Zeyerova 347/4, 702 00

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Futurum, Novinářská 6a, 702 00 Po–Ne: 9.00–21.00

Teplice

2. 4.–4. 4.

Děčín, Husovo náměstí

5. 4.–7. 4.

Litoměřice, Mírové náměstí

10. 4.–11. 4.

Jičín, Valdštejnovo náměstí

12. 4.–14. 4.

Trutnov, ulice Horská č.p. 888 u ČSOB, pěší zóna

16. 4.–18. 4.

Sokolov, náměstí Budovatelů

19. 4.–21. 4.

Most, místo mezi Priorem a Městským úřadem

23. 4.–25. 4.

Kolín, Karlovo náměstí

26. 4.–28. 4.

Písek, parkoviště u Kulturního domu

30. 4.–2. 5.

Benešov, parkoviště Pod Brankou

U Krupské brány 24, 415 01

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Pardubice Globus, Poděbradská 293, 530 09 Po–Ne: 8:30–20:30

Uherské Hradiště

nám. Republiky 56, 530 02

Masarykovo nám. 37-38, 686 01

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Plzeň nám. Republiky 3, 301 00

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

NC Borská pole, U Letiště 2/1074, 301 00

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Ústí nad Labem Mírové nám. 207, 401 00

Tesco, Rokycanská 1385/130, 301 00 Po–Čt: 10.00–20.00, Pá–Ne: 10.00–21.00

Zlín

Prostějov

Centro Zlín, ul. 3. května 1170, Malenovice 763 02 Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

Příbram

Znojmo

T. G. Masaryka 157, 261 01

Obroková ulice 19 , 669 02

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Šumperk, Hlavní třída, (u Spořitelny)

5. 4.–7. 4.

Přerov, náměstí Přerovského povstání

9. 4.–11. 4.

Žďár nad Sázavou, náměstí Republiky

12. 4.–14. 4.

Vsetín, Svárov

16. 4.–18. 4.

Břeclav, ulice Jana Palacha, (před Kulturním domem)

19. 4.–21. 4.

Jeseník, náměstí T. G. Masaryka

23. 4.–25. 4.

Třebíč, Karlovo náměstí

26. 4.–28. 4.

Šumperk, Hlavní třída, (u Spořitelny)

30. 4.–2. 5.

Hodonín, Velkomoravská ulice

Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Tesco, Konečná 25, 796 01

Morava* 2. 4.–4. 4.

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

*V těchto prodejnách bohužel službu Nabíjení zdarma nenabízíme.


N1dph190x245-CiliChilli.indd 1

21.3.2007 16:29:35

Profile for Čilichili

2007 | 04 | Čilichili: Ať žije alternativa  

Ve světě alternativ, je stále těžší být jiný.

2007 | 04 | Čilichili: Ať žije alternativa  

Ve světě alternativ, je stále těžší být jiný.

Profile for cilichili
Advertisement