Page 60

âILICHILI

#60 kultura text Vladimír Dubský foto Sony Classics

film

Velké čínské spektákly Čínské dobrodružné bijáky milují všichni, co ve škole bojovali s fyzikářem. Dokazují totiž, že Newton i Archimedés byli žabaři a učebnice fyziky patří do sběru. Za chvíli se vznesou

Barvy, barvičky, kameraman si musí užít

Z posledních čtyř filmů, které natočil režisér Yimou Zhang, jsou tři (pseudo)historické příběhy ze staré Číny. Tím posledním je Kletba zlatého květu (distribuce HCE), která se tento měsíc dostává i do českých kin. Stručně řečeno jde o to, že císař má celkem spokojené manželství, ale také dva vroubky z minulosti – dva nemanželské syny. Jeden vyrostl u dvora, druhý zmizel s matkou a z toho budou potíže. Zhang nic neriskoval, do role císaře obsadil Chow Yun-Fata, hongkogského veterána akčních nářezů od Johna Woo, který si ale střihnul i roli krále v rádoby blockbusteru Anna a král. Císařovnu hraje Zhangova oblíbená herečka a bývalá milenka Gong Li (například Gejša,

Pravidla VČS

Kdo si počká, ten se dočká

1. pravidlo VČS – kdo nelétá, není Číňan V hollywoodských filmech jsme si už zvykli na to, že když Arnold lnebo Sly dostanou do ruky stře nou zbraň, mají vždy dostatek nábojů a velmi přesnou mušku. Číňani létají, běhají po vodní hladině, bojují při tom a také jsme si zvykli. Občas už to sice začíná někoho nudit, ale většině diváků je to jedno prostě proto, že to tak nějak hezky vypadá. A navíc, co my víme o Číně. 2. pravidlo VČS – vidíte ta panoramata? Čínská krajina je krásná, domnívají se oprávněně tvůrci filmů. Přidejte tklivou hudbu, výše zmíněné létání, potřebu kameramana také si něco užít a chystejte se na orgie.

Miami Vice, Hannibal – Zrození). A také měl k dispozici 45 milionů dolarů, což z Kletby činí nejdražší čínský film všech dob. Zhang pochopitelně nesází jen na dolary a známé herce. A protože chce Zlaté lvy a alespoň nominace na Oscary a protože niterné příběhy z čínského venkova už tolik netáhnou, vydal se cestou velkých čínských spektáklů (VČS). Šel najisto, cestu do multikin nejen amerických mu už v roce 2000 vyšlapal režisér Ang Lee s Tygrem a drakem. Zhang o dva roky později přišel z Hrdinou, následoval Klan létajících dýk a loni nakonec Kletba zlatého květu. Všechny čtyři filmy mají mnoho společného.

3. pravidlo VČS – kujme pikle, kujme pikle í Intriky a zrada se vždy nacházej o v blízkosti hlavních hrdinů, neb jsou rekové jejich aktivními účastníky. Ke své škodě... 4. pravidlo VČS říká: Slzy musí téct potokem Těžko říci, proč jsou VČS tak ě divácky úspěšné, když si krom „velkého“ příběhu zakládají i na špatných koncích. Špatných v tom smyslu, že sice ti, kterým jsme fandili, na body vyhrají, ale dost si to odskáčou. Většinou umřou. P.S. Zhang ještě k těmto základním pravidlům přidává posedlost barvami a kostýmy.

2007 | 04 | Čilichili: Ať žije alternativa  

Ve světě alternativ, je stále těžší být jiný.

2007 | 04 | Čilichili: Ať žije alternativa  

Ve světě alternativ, je stále těžší být jiný.