__MAIN_TEXT__

Page 1

3/ 2007

www.cilichili.cz

Vodafone – vybrané telefony a tarify, plus počteníčko jako dárek

3 2007 B˘t vámi, tak neváhám a otevfiu to! www.cilichili.cz


886970_CiliChili_190x245_Holky.i1 1

2/12/07 10:57:48 AM


O čem si píší slavní

âILICHILI

O čem si píší slavní

Generátor

Plocha Miroslava Donutila

Generátor

Koš

Iva alternativa – zpráva Mirda: Ivenko Bittová, ty moje Eržiko, rybko, to su já, tvůj Nikolka loupežník! Já su děvčico neščastný jak valach pod Bolkem. Možu si s tebó chvilenku psát?

Generátor pravdivých historek o Frantovi Kocourkovi

Iva alternativa: Můžeš Mirečku, kloktám kalafunu. Co se děje?

Zadej pět slov: Generuj historku

Mirda: Ivenko, Praha mňa schlamstla. Ludé v Brně mňa majó za Pražáka, vypóštějó mně pneumatiky, škrabó fáro, prý ho i objíždějó padesátikorunó. Chtěl sem sa pomstít a objel pár fár v Brně stokorunó, ale moc mně to nepomohlo. To jde, kloktat kalafunu?

Zpět

Franta - hotové historky

Iva alternativa: Jenom horkou, Mirečku, chutná jako asfalt. Potřebuju to pro hlas na svou novou desku Mlaskot dlaska z cyklu Utajený les. Natáčím to v New Yorku s orchestrem Metropolitní opery. Pošlu ti to, až to vyjde.

Jak Franta oběhl Špilas Jak Franta rozkousal krigl Jak Franta zrušil Prahu Jak Franta složil uhlí Jak Franta složil policajta Jak Franta spal s Pechou Jak Franta chroustal chrousta

Mirda: Děvunko moje, neposílaj! Já bych zas musel zobať paralén, jako dyžs ně poslala te Sebrané zvuky dálnice Bristol-Birmingham pro soprán a klarinet. Radši si se mnó povídaj. Já už si vóbec nepřipadám jako umělec. Ludé po mně pořád chtějú jenem veselé vyprávěnky, všici mňa poslúchajú, ale nikdo mňa doopravdy neuznává.

Vydat knihy

Vydat knihy: Býval jsem i hercem 1 (Paměti) Býval jsem i hercem 2 (Co jsem v pamětech zapomněl) Veselé historky Ještě veselejší historky Nejveselejší historky Další veselé historky Ty samé veselé historky v jiném uspořádání Historky, které nejsou moc veselé, ale já se u nich směju Výbor z veselých historek Veselé historky od diváků Kam si možu strčit veselé historky?

Franta

Iva alternativa: Nic si z toho, Mirečku, nedělej, mě zase všichni uznávají, ale nikdo neposlouchá. Přitom jsem se snažila posluchačům přiblížit, natočila jsem Veselé popěvky laponských kráječů tuku, ale pustili to jednou na Vltavě a prý jim to shodilo signál na Budějovicku. Mirda: Joj holčičko moja, pamatuješ sa, jak nám Franta Kocórek vyprávěl o Laponsku? Jak tam vlezl do teho jezera, ponořil sa a vytáhnul utopenó šestičlennó rodinu? Joj to byla švanda! Iva alternativa: Mirečku, nerada ti to píšu, ale víš přece, co říká paní psycholožka. Frantu Kocourka sis vymyslel, když ti ve třetí třídě auto přejelo kocourka Frantu. Mirda: Huf. Za tohle ti v krku ztuhne kalafuna, káčo rozcuchaná!

Středověké i moderní donucovací prostředky za lidové ceny na www.donutil-nas-kplaci.cz. Těšíme se na vaše objednávky. Našleháme zadek i vajíčka!

www.kocourkov.cz

Iva alternativa

Iva alternativa

Franta - hotové historky

Generátor

Vydat knihy

#03


âILICHILI

#04 obsah

Jazykové uzlo vání

123VOLÁ

Téma tohoto čísla jsme zasv ětili jazyku. A proto že na začátek je vždycky dobrá rozcvička, mám e pro vás pár uži tečných jazyko lamů. Zlomte je až k vazu!

VODAFONE

V naší peci piš tí myši, v naší

peci psíci spí. V Londýně u lahodné bled lorda Donalda dávali lepili okolo lo ule, hladoví blondýni udavě cedule Vlky plky, d .

rb prst zvlhl, zhltu vrbu, vlk zmrzl, l hrst zrn. Kolouch, koh

chloubou ho out s mouchou mnohou, u s ouzkou, chro pou nohou, plavou dlouh hloupou ou upou oukrop s pouhou hou strouhou skou.

Utlum tu hub u a kup tu kup u hub!

Nejnekulaťoul inkovaťější z nejnekulaťou linkovaťějších .

Rozprostovla Nabuchodonsatila-li se dcera krále se dcera krále ozora, či nerozprostovlasa Nabuchodon tila-li ozora.

6 VÝKOP

13 MOBIL MĚSÍCE

Co se stane, když náš šéfredaktor potká dívku z Těšína.

Chcete vyhrát novou Nokii?

8 MALÝ KUSY

Jak pomáhají mobily, jak je natankovat a jedna Formule.

Chcete si ujasnit svůj pohled na Francouze? Jednomu jsme zavolali. A pár citátů o češtině k tomu. 9 TOP 10

Koťátka Oáza klidu. Tady si naposledy oddechnete. Pak už to bude jízda. 12 PAVLAČ

Čeština, cihla, chlápci z lešení a Emil Hakl.

14–15 VODAFONE

16–18 ČUMENDA

Petr Babák

26–34 TÉMA

Jak nám zobák narost

Česky se u nás mluví. To asi víte. Ale místo od místa trochu jinak. Trochu jsme to zmapovali. 36–37 ZOOM

68 123 – Snadná cesta k Vodafonu 70 Vodafone live! lahůdky na březen 71 Program pro rodinu a přátele 72 Tarify Nabito 73 Vodafone balíčky 74 Z karty na tarif 75 Vodafone divoká karta 76 Připojení 77 Vodafone live! 78 Telefony v plné parádě 95 Telefony ve zkratce 100 Mobil na splátky 101 Další informace o nabídce produktů a služeb 102 Naše prodejny

44–45 VENTIL

Hyundai Accent Malá lekce všem základním výbavám. 46–48 POVÍDÁNÍ

Jan Svěrák

Oskarový režisér Vratné lahve natočil. Tak jsme si popovídali.

Hračička grafického designu

Lamače hlav

20–23 REPORTÁŽ

Nejlepší hlavolamy, na které u nás můžete narazit.

Pas de quatre

38–42 CESTY

Syrová svíčková

Život degustátora Když je vychutnávání člověku povoláním. 24 SOUBOJ

Tuhle zimu se nám kamna a radiátory trochu nudily. Tak jsme pro ně uspořádali malý turnaj.

Angola

Možná byste to neřekli, ale i mezi minovým poli můžete prožít pěknou dovolenou.

50–52 MÓDA

54–55 SPORÁK

No, nebude to o tataráku. 56–66 KULTURA

Hudba, filmy, knihy, události Popová latinka a další kousky.

âILICHILI 3/2007 ročník III. www.cilichili.cz (tohle je povinná tiráž pro právníky) Ředitel redakce: Martin Jaroš Šéfredaktor: Michal Schindler Zástupce šéfredaktora: Štefan Švec Obálka: Ollie Bland Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Poděbradská 110/1, Praha 9, tel.: 244 023 201, www.bpublishing.cz pro Vodafone Czech Republic a.s. Tisk: Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání: 18. 2. 2007 Datum vydání: 1. 3. 2007 Distribuce: Česká republika Periodicita: měsíčník Prodej inzerce: Marek Hammerschmied, Boomerang Publishing, tel.: 244 023 223, e-mail: marek.hammer@bpublishing.cz Uzávěrka podkladů inzerce 4/2007: 15. 3. 2007 MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz


âILICHILI

#06 výkop

PRŮVODCI ČÍSLEM

Šašek a královna

vnu. Je to despotka, bezcitná Já jsem šašek a vyfasoval jsem králo ýšlet nějakou zábavu. Mučí vym ím tyranka a nudí se. Pořád mus mě a neumí čéééésky. šaška. Jsem despotka, bezcitJá jsem královna a vyfasovala jsem a a neumím čéééésky. šašk ím ná tyranka a nudím se. Muč ka a Chantal Poullain Polív k Bole ní. ledá Jsme páreček k poh é. Březnovým čístilov Chy nás hráli v divadle a ve filmu Věry . dolů i ru naho u, spol lem vás provedeme

DOPISY VÝKOP

Jazyk na cestě Když se člověk čas od času vypraví z většinových jazykových oblastí naší vlasti do některé malebné výspy, často s překvapením kouká, jak je mu tam čeština houby platná. Když vám třeba těšínská dívčina zavrká do ouška, že jste gryfczok, není to nadávka, ale máte velkou šanci zlomit jí srdce. Odpovězte, že je chudyrka jako laň, a uvidíte, že začne hnedle milostně gruchać. Pokud jsem to ovšem na internetu našel blbě, možná dostanete po pysku. Tím spíš ale platí: kolik nářečí umíš, tolikrát jsi Čechem, Moravanem a Slezanem. Na druhou stranu je ale pravda, že když se lidem chce, je jazyková bariéra to poslední, co je rozděluje. Ostatně jistě jste si taky mnohokrát ověřili, že je často těžší domluvit se s domorodým hovadem než se vstřícným cizincem.

michal.schindler@vodafone.com

Vážený pán Schindler,

s Vašim kolektívom autorov, fotografov a všetkých ľudí v pozadí i tých uvedených pod čiarou robíte skvelý časopis, na ktorý sa teším každý mesiac. A nie som sám, o čom svedčí i množstvo spokojných a vďačných mejlov. V čísle 2/2007 ma zvlášť potešil článok o Veľkej Fatre. Napísaný skvele, pravdivo, s primeranou dávkou humoru. Pán Patrik Balogh, autor článku, si ale zaslúži pokarhanie za informácie o doprave, konkrétne ceste autom do Ružomberka (nie Ružomberoku, ako uvádza!!!) a Martina. Vraj – citujem – „vyplatí se jet „oklikou“ přes Brno a Bratislavu, je to nejrychlejší cesta“. Odporúčam, nech si tú cestu vyskúša – nielen, že urobí strašne veľa kilometrov naviac, ale v Bratislave sa može dostať do zápchy a može tam i zablúdiť kvoli zlému značeniu. Dalším stresujúcim faktorom (doslova) je nedokončená diaľnica Bratislava – Žilina, ktorá

je stále vo výstavbe. Rýchlosť je v úseku Považská Bystrica – Žilina, vďaka stavbe, obmedzená miestami na „úžasných“ 30 km/h, platí zákaz predbiehania a dajú sa tam zažiť i desať kilometrové kolóny. A všade blato a prach. Kto má čas a je totálny flegmatik, nech skúsi. Auto odporúčam umyť až za Žilinou. Podstatne rýchlejšia (a kratšia) je trasa Praha – Brno – Olomouc – Hranice – Rožnov p. Radhoštěm – Makov – Bytča – Žilina – Ružomberok. Jazdím ju pravidelne a v Martine som za cca 6–6,5 hod, do Ružomberka je to asi hodinu ďalej. Podotýkam, že bez zbytočného pokúšania rýchlosti a strachu o stratu bodíkov. Myslím, že táto oprava by stála za uverejnenie. Ušetríte tým kopec času a nervov všetkým poteciálnym cestovateľom. Do ďalšej činnosti prajem veľa úspechov a ešte viac spokojných čitateľov. Jožo

Odpověď Děkujeme!

Vážená redakce,

mám váš časopis poměrně ráda a chodím si jej zdarma vyzvedávat k nám do Vaší prodejny. Jsou i lepší magazíny, ale ty stojí moc peněz. Ale musím vám napsat. Nerozumím tomu, proč prezentujete články, které nemají vůbec nic společného s mobilními telefony. Já sama mobil nemám, ale mnoho lidí ano. Často také uvádíte články nevhodné pro mládež. (Například o zbytečně rychlých vozech.) Nechci Vám do Vaší práce mluvit, ale jestli se Váš postoj nezmění, přestanu si Váš časopis vyzvedávat. M. Novotná, Praha.

Odpověď

Je nám líto, že Vám âILICHILI nesedne. Ale jak to vypadá, budeme se s tím holt muset smířit. „Váš“ výtisk jistě udáme někomu jinému, nebojte. My se taky nebojíme. Další skvělé dopisy najdete na www.cilichili.cz. A jestli máte sami něco na srdci, můžete si ho tam rovnou vylít! Rádi si to vypijeme. Díky!

LIDÉ V âILICHILI A JEJICH NEJOBLÍBENĚJŠÍ POŘEKADLA: HLAVNÍ PSAVCI Michal Schindler: Když jeden hlupák hodí do moře kámen, ani sto moudrých ho nevytáhne. Štefan Švec: Sám sobě ježek kadeřav. KREATIVNÍ ŘEDITEL Simon Brown, &&& Ltd: Ber život z té lepší stránky. MANAŽER VÝROBY Gabriela Bubeníková: Nikdy neříkej nikdy. PSAVCI Martin Groman: Kdo jinému jámu kopá, je u něj na brigádě. Jakub König: Maso je vražda. Vlastně přísloví jsou vražda. Maie Crumpton: Prázdný sud nejvíc duní. Daniela Jedličková: Kolik třešní, tolik višní... Tomáš Fürstenzeller: Když položíš lejno na polici, tak se tváří jako marmeláda. EDITOŘI Jindřich Novák: Z hovna bič neupleteš. A když upleteš, tak nezapráskáš. Filip Horáček: Kdo nepracuje, ať nejí. Kdo pracuje, ať nejí taky! DESIGNÉŘI Honza Trnka Život není peříčko, ale pořádný péééro. Petr Šmíd: O co tady vlastně jde? ČILICHILI MANAŽER Marek Slezák: Když nemůžeš, tak přidej. (Emil Zátopek) PRODUKČNÍ Pavel Matuška: Podle nosa poznáš kosa? ASISTENTKA Markéta Andělová: Nikdy neříkej nikdy. ŘEDITEL REDAKCE Martin Jaroš: Se lží projdeš celý svět, ale zpátky už ne. VICEPREZIDENT PRO ZNAČKU A KOMUNIKACI Gary McGuire: Teprve když je opravdu temno, vidí člověk hvězdy.


ChilChil_190x245.indd 1

14.2.2007 13:39:57


předplatnÊ

âILICHILI

#07

Aby vĂĄm dubnovĂŠ ÄŒILICHILI neuteklo...

...objednejte si ho SMSkou...

...NapiĹĄte textovku a doruÄ?Ă­me vĂĄm Ä?asopis aĹž domĹŻ. BÄ›hem bĹ™ezna nĂĄm na Ä?Ă­slo  napiĹĄte SMSku s heslem CC, se svĂ˝m jmĂŠnem a adresou, na kterou chcete Ä?asopis poslat. NezapomeĹˆte na PSÄŒ! (TakĹže tĹ™eba: CC JAN NOVAK, NABREZNI ,  PRIBRAM-PODLESI) Nechceme na vĂĄs vydÄ›lĂĄvat, ale zaregistrovat vaĹĄi objednĂĄvku, zabalit a poslat Ä?asopis poĹĄtou pĹ™ece jen nÄ›co stojĂ­, proto je objednacĂ­ SMSka za  korun (vÄ?etnÄ› DPH). Podrobnosti: jednou SMSkou si mĹŻĹžete objednat jen jedno dubnovĂŠ Ä?Ă­slo ÄŒILICHILI. ÄŒasopis vĂĄm pĹ™ijde poĹĄtou uĹž zadarmo, vĹĄechno zaplatĂ­te objednacĂ­ SMSkou. OsobnĂ­ Ăşdaje, kterĂŠ od vĂĄs zĂ­skĂĄme, pouĹžijeme samozĹ™ejmÄ› jenom pro ĂşÄ?ely zaslĂĄnĂ­ objednanĂŠho ÄŒILICHILI! NabĂ­dka sluĹžby SMSkovĂŠ objednĂĄvky platĂ­ jeden mÄ›sĂ­c, tzn. od . do . bĹ™ezna  vÄ?etnÄ›, nebo do vyÄ?erpĂĄnĂ­ zĂĄsob Ä?asopisu, kterĂŠ jsou urÄ?eny pro tuto nabĂ­dku. A to je vĹĄechno. StaÄ?Ă­ jedna SMSka a dubnovĂŠ ÄŒILICHILI vĂĄm neuteÄ?e, ani kdyby mu nÄ›kdo pĹ™imaloval noĹžiÄ?ky. Tak hurĂĄ do toho! Distribuci zajiĹĄĹĽuje pro Vodafone spoleÄ?nost Boomerang Publishing, s.r.o., PodÄ›bradskĂĄ /, Praha , SMS realizuje mMarketing.cz, technicky zajiĹĄĹĽuje ATS Praha. Cena  SMS je  KÄ? vÄ?etnÄ› DPH. Kdybyste mÄ›li s odeslĂĄnĂ­m SMSky nebo s doruÄ?enĂ­m Ä?asopisu jakĂ˝koliv problĂŠm, brnknÄ›te do Boomerangu na Ä?Ă­slo    (pracovnĂ­ den .–. hod.), kde se vĂĄm pokusĂ­ pomoci. (Pozor, je to obyÄ?ejnĂĄ linka, ne bezplatnĂĄ.)


#08 malý kusy

ROAMING INTERVIEW

ŘEKLI

David Juras

Myslíte si, že Francouzi rozumí jídlu a vínu, ale třeba v pop music tápou hůř než tapíři? Zavolali jsme jednomu z městečka Meylam, abyste si mohli udělat obrázek. Při jaké příležitosti jste naposledy zpíval státní hymnu? Hm, tak to se musím zamyslet. Často si ji zpívám v duchu, ale nahlas nikdy. Aha, ano, když jsem byl na vojně. Která kapela teď u vás letí? Netuším, mě současná hudba moc nebere. Myslíte francouzskou kapelu? Nebo cizí? Ve Francii všichni milují Olivii Ruiz, ale mně se víc líbí Superbus. Z cizích kapel bych řekl, že moji oblíbenci jsou Franz Ferdinand a možná že pro některé lidi by to naneštěstí byl někdo takový jako Kevin Federline. Co děláte nejraději o víkendu? Sejdu se s přáteli, dám si dobré jídlo a spím celé dopoledne. Opravdu jíte žabí stehýnka? No jistě... každá země má pár zvláštních a specifických jídel. Žabí stehýnka jsou delikatesa, ale nezapomeňte, že milujeme taky šneky. Pokud jde o podobná jídla, všechno závisí na tom, jak je uvaříte. A tady ve Francii na tom s vařením nejsme tak špatně. Je Zidane hulvát, nebo frajer? Frajer, protože je náš nejlepší fotbalista století. Hulvát, protože předvádí jednu šílenost za druhou (a to nemluvím jen o hlavičce Materazzimu). Ale my ho stejně milujeme. Pokaždé když hraje, znamená to pro nás hodně radosti. Znáte nějaký vtip o Belgičanech? Jsou jich spousty. Ale Belgičani zase mají spousty vtipů o Francouzích.

o češtině „Pro každého Vietnamce je čeština „smrští zvuků vystřelených z kalašnikova“, a to i u lidí, kteří z pohledu Čechů mluví docela pomalu.“ Nguyen Bao Ngoc, Lidové noviny

Holandští studenti si musí uvědomit, že čeština je nejtěžší v prvních lekcích. Naopak dobrou zprávou pro ně je, že čeština má jenom 3 časy a ten minulý je velmi jednoduchý. www.tsjechisch.tk, Kurz češtiny pro Nizozemce

Jakou restauraci u vás doma byste nám doporučil a proč? Hm, řekl bych Auberge Napoleon. Je sice dražší, ale nabízí opravdu dobrou francouzskou kuchyni. A šéfkuchařem je žena!!! Co bychom měli ve Francii určitě vidět, slyšet a ochutnat? Vidět? Je tady toho tolik... Udělejte si dva týdny volno a projděte si Paříž (i když pro mě je nejkrásnější město na světě Praha), jeďte do Nice a toho krásného kraje kolem, v Alpách se zastavte na sjezdovce a na jihozápadě blízko Biarritz si pak dejte pauzu. Slyšet? Těžká otázka. Jeďte na Korsiku a poslechněte si polyfonní zpěváky, to je krása. Ochutnat byste měli víno, sýr a tradiční burgundská jídla. Který sýr je nejlepší? To je těžká otázka... Je jich fůra. Co víte o hokeji? Spoustu věcí... Můj otec je Čech, takže fandím českému týmu! Podle mě je nejlepší.

Tip Do Francie můžete s Vodafone volat za 9,50 Kč/min bez 19% DPH. Pokud tam pojedete na návštěvu, využijte našeho partnera SFR.

Myslím, že lidi jsou tady k sobě zlí, protože čeština je zlá. To je blbej jazyk; tvrdej a složitej. Pořád nějaký možná a kdyby... A aby a by... Nikdo neumí říct, co chtěl. Co by chtěl. Co by chtěl. Co by chtěl. A všichni tady lžou. Vesna, Samotáři

Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Karel Čapek, Chvála řeči české

Nikdy jsem mezi německým národem nežil. Němčina je mi mateřštinou, a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci.“ Franz Kafka

ilustrace Chrissy Mouncey

âILICHILI


top 10

âILICHILI

#09

10 nejlepších koťátek

Protože si někteří čtenáři opakovaně stěžují, že dáváme do rubriky TOP 10 samé úchylárny (proto jsme ji ovšem zřídili), vycházíme tentokrát vstříc veřejnému mínění a máme pro vás něco opravdu roztomilého.

UÁÁÁ Takhle se dělají kočičí jazýčky.

Hospodská Chlapi, nelejte to pivo z oken!

Slezte z toho lustru, Garfielde, vidím vás!

. Kocourek Modrokočko

Tajemství proutěného kočíku Jsem chleba. Ale nekrájet!Kočka na lízing RPSN 11,6 %.Život na psí knížku Klid, kotě, máma prej byla zamlada taky kočka.Folkoťátko Honza Medvěd to s kočičkama umí.Kocour v botách A ještě do druhý nohy.

Létající Čestmír Létá tam a zpět.Salma Hayek Taky kočka, ale skončila poslední, protože nemá ocásek.


âILICHILI

#10 12 odvážných

PROFIL

Druhá čtyřka se představuje Oblíbený dokumentární seriál Dvanáct odvážných, jehož duchovním otcem a producentem je Vodafone, se vrací! Nenechte si ujít příběhy odvážných podnikatelů, které jste na televizní obrazovku sami nominovali. Jejich příběhy můžete už ve čtvrté sérii sledovat každou sobotu okolo 15.45 na Primě.

Znáte odvážné podnikatele? Chcete se objevit na obrazovce? Klikněte na www.dvanactodvaznych.cz


#

-

9

#-

1DNUPPH Y

-9

#9

#-9

+

1\QtV )0UiGLHP

6OHGXM7DKOHYHFLFNDMHSHNQHKODGRYi0X]LNXIRWN\VH]HUHYVHFKQR9]DOXGNXPiEDWHULLVY\GU]tD] Y

YY

Y

Y

Y

Y YY

Y

Y Y Y KRGLQDVORWSURPLFUR6' NDUW\-HMDNRSLUDQDYDNYiUNXSOQpP]ODW\FKU\EHN3ULSUDYVHQDMHKRKODG Y Y Y Y Y OpKODGRYpPRQVWUXP H03SUHKUiYDFMHMHGQRPD KRNUPLWSURWR]HWHQKO D]DFQL 70

 MHGQRVH/LO–0RQVWD

/LO0RQVWDFRP ZZZVDQGLVNNDUW\F] 4BO%JTL MPHP4BO%JTLB4BOTBKTPVPDISBOOâNJ[OÈNLBNJ4BO%JTL$PSQPSBUJPO SFHJTUSPWBOâNJW64"BEBMãÓDI[FNÓDI.JDSP4%KFPDISBOOPV[OÈNLPV %BMãÓOÈ[WZ[OBþFLBWâSPCLĤKTPVPDISBOOâNJ[OÈNLBNJKFKJDIQĜÓTMVãOâDIWMBTUOÓLĤª4BO%JTL$PSQPSBUJPO7ãFDIOBQSÈWBWZISB[FOB

¥

H

¥

F


âILICHILI

#12 pavlač BŘEZNOVÝ PŘÍTEL

Kateřina Neumannová

královna běhacích lyží aneb Kdo by vám mohl tento měsíc bodnout. Bůhví jak to bude s počasím, ale když bude sníh, vezme vás na běžky. Asi vám srazí sebevědomí na sjezdovce. Předjede vás. Na běžkách. Když sníh nebude, vezme vás na horské kolo.

Nenišanc Ráno mi strčili pod dveře cedulku. VÁŽNÝ KUPEC HLEDÁ BYT NA PRAZE 2, PRODEJTE MU HO, četl jsem. A pod tím: Vážný kupec hledá odpovídající byt na Praze 2 do ceny 4 500 000 Kč, prodejte mu ho. Propadl jsem tichému nadšení. Řeč jako rána kozáckou šavlí, žádné zbytečné doprošování, žádné manažerské triky. Dej! Cedulku jsem uschoval. Pak jsem šel na čínu do bistra na Francouzské, je mi fuk, že tam všechny pokrmy chutnají jako smažené kecky, obsluha je fajn a je tam klid. Celou dobu, co jsem do sebe soukal kousky pryže, jsem četl velkou tištěnou ceduli: POLEVKŮ SI MUČEME NA BIDNUT VCHODU. Když si představím, jak by se asi našinec prezentoval v Číně, tiše se klaním podnikavému lidu a odcházím do metra. Ve vestibulu stojí jedinec, co řve každý den: „Oyššé oryas to! Oyššé oryas to!“ Tomu se neposmívám, tak můžu skončit raz dva. Pak sedím u okna, ťukám do mašiny. Dělají nám novou omítku, tak zároveň poslouchám dva Čechy na lešení: „Koa divse žeyž natove vrhám plachtuve, prajalta óseadam elíbí, ajá tó prcámdoucha natři doby, ve. Soumergleve, nenišanc! Vycul řánou paštiku, nebo mive chuchni na škundr, ne!“ „Nošakv!“ „Řáckyudom, olagum, dva šašky, pýc, pýc a pýc, hlínaje doma, ve! Noé?“ „Nošakv, šak.“ „Nenišanc, stěřikámé nenišanc!“ „Nošakv.“ Potom si běžím pro douw egberts přes ulici. Cestou mě málem srazí dodávka s nápisem: ZÁTIŠÍ CATERING, EXKLUZIVNÍ CATERER GALA

VEČEŘÍ HLAV STÁTŮ SUMMITU NATO. Zvonek. „Dobrkr, poslednr jaksemvr vamkr ty složenkr, stornujkr, javamkr, damkrři jeden do schrankr!“ říká majitel domu, kde pracuji. Tak jo. Za minutu mi šeptá uklízečka: „Ňucsu ztuh hulujt nuďulujt, justlo tuhu chudúk nukupírujut, vuněmu uplně vuřízlu kusnushrtun, chudúk. Dutum kýbl truchuzus juku ducku?“ Napouštím do kbelíku horkou, zavírám dveře, sedám k mašině. Hoši na lešení pokračují: „Adyktion snáď ani neni tam šó... Žebyjakňák nás mocvojížděl, vonjestě letadlo, tryskáč, vžžn, šunta vydlabaná áá hlínadoma, zumíš.“ „Nošakv. Nošakv.“ Jdu si koupit cigarety. Když se vracím, stojí na rohu dva širocí hejskové ve sportovních soupravách se stříbrnými lampasy. „Ty ve, jaktože nejseš v páře, ve?“ povídá jeden. „Ty ve, protože za chvíli mažu naftu a nechce se mi tankovat, ve,“ na to druhý. Těm jako prvním rozumím každé

Řáckyudom, olagum, dva šašky, pýc, pýc a pýc, hlínaje doma, ve! slovo. Z lešení na baráku, kde mám zapnutou mašinu, něco padá. Metr od mojí hlavy se na chodníku roztříští s dutou ranou tvárnice. Přes trubky se nakloní ti dva. „Cihla,“ řeknou oba. Z okna na chodbě vystrčí hlavu uklízečka: „Cihle, júú,“ řekne. Majitel domu se rovněž ukáže, zakroutí hlavou a řekne: „Cihla.“ Češi. Teprve ohrožení nás stmelí do houfu. Najednou si všichni rozumíme. Večer mi zase někdo strčil pod dveře lístek s nápisem: VÁŽNÝ KUPEC HLEDÁ BYT NA PRAZE 2, PRODEJTE MU HO. To je, panečku, headline s perexem! Vážný kupec hledá odpovídající byt na Praze 2 do ceny 4 500 000 Kč, prodejte mu ho.

Umí skvěle křičet: Píchej, píchej! Když zapadnete s autem, projede vám stopu. Má snad nejdražší penzion na Šumavě. I s posilovnou. Třeba vám dá slevu. Vyplaší tetřeva i ochranáře Když si dá na krk všechny medaile, vybadá hrbatá. Předbíhá Rusky. Kdo ví, co na to říká mafie. Svým diplomem z okresního přeboru v běhu z kopce ji neohromíte.

ilustrace Eric Sevigny, www.ericsevigny.com

Poradí vám, jak (se) dobře namazat.

EMIL HAKL


mobil měsíce

âILICHILI

#13

NOKIA E65

SOUTĚŽ

Éčková řada Nokie, to je jeden výkonný superman vedle druhého. Mezi všemi těmi nadupanými telefony ale září fungl nový model E65. Kromě toho, že všechno umí, je totiž taky krásný. Dvoumegový fotoaparát, EDGE, 3G, podpora UMTS a Wi-Fi, všechna další špičková technika a to všechno v tak elegantním obalu, to je prostě lahoda.

Pro účast v soutěži stačí poslat alespoň jednu SMSku a můžete vyhrát jeden kousek tohoto úžasného telefonu.

Mladý génius

Vyhrajte skvělou Nokii E65

Svoje SMS ve tvaru „NOKIA“ posílejte do konce března na číslo 9001107 Ten z vás, kdo zašle soutěžní SMSku ve správném formátu, bude mít štěstí a bude vylosován, získá telefon Nokia E65. Výherce uveřejníme v dubnovém vydání ČILICHILI. Výhercem prosincové soutěže o mobil Samsung se stal Pavel Zbahna z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Soutěž pořádá Vodafone ve spolupráci s mMarketing.cz, technicky zajišťuje ATS Praha. Cena 1 SMS je 7 Kč včetně DPH. Plné znění pravidel najdete na www.cilichili.cz/soutez

KOMU SEDNE Inženýrům Všechny možnosti tohohle chytrého telefonu, Wi-Fi, EDGE atd. ocení hlavně fajnšmekři. Věřte nám, že s touhle hračkou si vydržíte hrát dlouho.

Svůdcům I vy určitě potřebujete, aby vám běželo víc aplikací najednou. Navíc telefon s tímhle vzhledem okouzlí každou ženu. Zvlášť, když ho vysunete.

Manažerkám Když potřebujete opravdového pomocníka a zároveň stylový doplněk, se kterým se budete cítit skvěle, je pro vás E65 ten pravý.

Design

Stylová vysouvací konstrukce, kvalitní materiály, pěkná barva. Na tomhle modelu Nokia prostě nešetřila a je to vidět na první, druhý a každý další pohled.

Operační systém

Nokia E65 má Symbian, takže může mít spuštěných několik aplikací najednou, prostě je to chytrý telefon bez kompromisů.

Snadné ovládání

Kdo je chytrý, nepotřebuje být složitý. S E65 si můžete být jistí, že se ke každé funkci dostanete snadno a rychle. Ovládání je intuitivní a mimořádně přátelské k uživateli.


âILICHILI

#14 vodafone

Telefony pomáhají nevidomým i proti rakovině Taky pořád zapomínáte na preventivní prohlídky u lékařů? A víte, že včasná lékařská prohlídka je účinnou prevencí například rakoviny děložního čípku? Protože je Vodafone společensky odpovědná firma, začali jsme ve spolupráci s Evropskou asociací pro prevenci rakoviny děložního čípku (ECCA) vyvíjet první SMS informační službu, která bude ženy zdarma a automaticky informovat o blížícím se datu preventivní gynekologické prohlídky, poskytne kontakty a ordinační hodiny na nejbližšího gynekologa a další informace. Jen si to představte, nemusíte na prohlídku myslet, a přesto ji nepropásnete. Službu spustíme v průběhu roku 2007.

Navigace pro nevidomé

Mobily a zdraví

Výzkumy o vlivu mobilních technologií na lidské zdraví probíhají po celém světě. Ve Vodafonu víme, že skrývat informace by nám v ničem nepomohlo, a hlavně to není náš styl. Jsme tak otevření, jak je to jen možné, a chceme vás informovat o všem, co se o telefonech a zdraví dozvíme. Pokud jde o signál mobilních sítí, který je ve vzduchu, jde v podstatě o stejný druh vlnění, který používají rádia a televize, jen je nesrovnatelně slabší. S rozhlasem a televizí žijeme už desetiletí a žádný škodlivý vliv na lidské zdraví se dodnes neprokázal. Ani pokud jste v blízkosti základnových stanic naší sítě, není pravděpodobné, že by to mělo negativní vliv na vaše zdraví. Dodnes provedené výzkumy nepotvrdily ani žádnou škodlivost záření při telefonování z mobilu, samozřejmě při dodržení limitů stanovených Mezinárodní komisí pro ochranu před neionizujícícm zářením (ICNIRP). Tyto limity ve Vodafonu přísně dodržujeme. Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že na základě znalostí ze současného vědeckého výzkumu není třeba při používání mobilních telefonů a provozování sítí přijímat žádná zvláštní bezpečnostní opatření.

Je ale jasné, že výzkumy zatím nejsou u konce. Pokud se vlivu telefonování na své zdraví přesto bojíte, můžete omezit dobu svých telefonátů, anebo, a to vám zvlášť doporučujeme, používat hands-free. Abychom pro vás získali ty nejpřesnější a nejjasnější informace, podporuje Vodafone nezávislé výzkumy. V rámci tohoto úsilí věnoval v letech 1999 až 2007 více než 9 milionů eur na výzkumné programy a projekty. I v budoucnosti při tom chceme uplatňovat přístup založený na maximální otevřenosti. Další zdroje informací na téma mobilní telefony a zdraví: Státní Zdravotní Ústav (SZU) www.szu.cz/chpnp Mezinárodní komise na ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP) www.icnirp.de Světová zdravotnická organizace (WHO) www.who.int Vodafone vnímá svoji společenskou odpovědnost. Chcete-li se o tom dozvědět víc, zasurfujte na www.vodafone.com/responsibility.

Mobilní technologie se prostě dají používat na pomoc potřebným. Nadace Vodafone ČR například podporuje projekt, který usnadní pohyb a cestování nevidomým. Jak? Nevidomý bude mít u sebe GPS přijímač, který umí zjišťovat jeho polohu. V případě ztráty orientace kontaktuje call centrum, které určí polohu nevidomého na mapě a dovede ho do cíle. Nevidomý však může systém využívat také jako navigačního průvodce pro cestování do míst mimo svůj obvyklý „akční rádius“ (např. pro meziměstské cesty). Na vývoji a zavádění služby se podílí Výzkumné a vývojové centrum (společný projekt Vodafonu, Ericsonu a Českého vysokého učení technického), Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých a Nadace Vodafone. V České republice dnes žije zhruba 10 000 jeho potenciálních uživatelů, kteří se mohou těšit na brzké uvedení systému do praxe, jelikož testování je už úspěšně dokončené. Nadace Vodafone podpořila vznik call centra tohoto navigačního systému grantem ve výši 2 milionů Kč.


vodafone BUSINESS CLASS

âILICHILI

#15

FORMULE 1

E-mail v mobilu? Tři, dva, jedna... start! Pětiměsíční čekání je u konce. 18. března začíná Ochutnejte Občas prostě potřebujete vyřídit e-maily, i když nejste u počítače. Není nic snazšího. Pořiďte si Business e-mail plus. Můžete s ním v klidu odejít od svého pracovního stolu, aniž byste ztratili kontakt se světem. E-mail a kalendář máte stále po ruce a můžete kdykoli: • číst a odpovídat na e-maily nebo je přeposílat • psát a posílat e-maily • přijímat a přikládat přílohy e-mailových zpráv • mít přístup ke svým kontaktům • organizovat, přijímat a odmítat schůzky To všechno přímo z mobilu, ihned a s maximální bezpečností přenosu dat. Nejste si ještě jistí? Zkuste si to a uvidíte. Aktivace služby je zdarma a při první aktivaci služby na své SIM kartě získáte dva měsíce na její vyzkoušení. Během nich nezaplatíte za službu, ale jen za uskutečněné datové přenosy podle svého datového tarifu. S Business e-mail plus ĚŽ můžete v březnu navíc vyhrát SOUT takovýhle super headset headset. Jak? Stačí: • když si v březnu službu Business e-mail plus aktivujete, • e-mailem ze svého mobilu prostřednictvím Business e-mail plus odešlete na adresu beplus@vodafone. cz zprávu ve znění: „Používám Business e-mail plus!“ Do Předmětu napište „Soutěž“. • budete jedním z prvních 20, od kterých zpráva dorazí. Podrobnosti o službě a postup při aktivaci najdete na www.vodafone.cz/business.

na okruhu Albert Park Circuit v Austrálii další ročník závodů Formule 1. Jako partner jednoho ze dvou nejúspěšnějších týmů historie závodu, Vodafone McLaren Mercedes, budeme u toho. VODAFONE PRODEJNY

Přijďte se k nám dobít

Ročník 2007 bude zajímavý hned v několika ohledech. Bude po 16 letech první bez sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera. Fernando Alonso, loňský a předloňský mistr světa, zase vyměnil stáj. V Austrálii se poprvé představí právě jako pilot týmu Vodafone McLaren Mercedes. Druhý jezdec stáje Vodafone McLaren Mercedes Brit Lewis Hamilton je sice nováčkem, ale jedno prvenství už má. Je prvním pilotem tmavé pleti v dějinách F1. Změny v kalendáři Letos bude závodů 17, tedy o jeden méně. Z kalendáře F1 vypadla Velká cena San Marina. Ruší se také GP Evropy a v Německu se tak pojede jen jeden závod (Nürburgring). Vrací se tradiční Velká cena Belgie na zmodernizovaném okruhu ve Spa-Francorchamps. Celý kalendář závodů F1 najdete na www.cilichili.cz. A také řadu dalších informací. Změny pravidel Pro nový ročník byly také připraveny některé změny pravidel. Největší je přechod k jediné značce pneumatik: Bridgestone Potenza. Aby ale diváci nepřišli o drama spočívající ve vhodném výběru pneumatik, jezdci teď budou muset během závodu použít pneumatiky dvou různých charakteristik. Dřív si museli vybrat už před kvalifikací a zůstat u zvolené varianty i při závodě, i kdyby začaly padat trakaře. Teď se nebude rozhodovat, který typ zvolit, ale kdy ho nasadit. Jezdci se tak musí vypořádat s tím, že část závodu určitě pojedou na gumách, které se pro dané podmínky nehodí. V tréninku smí tým nasadit nejvýš dva vozy, řídit je ale mohou až tři jezdci. Páteční tréninky se prodlužují na 90 minut. Omezení pro použití jednoho motoru ve dvou závodních víkendech se vztahuje jen na sobotu a neděli. Motory pro období 2007 až 2010 byly homologovány na konci roku 2006 a nebude na nich povolen další vývoj. Jakmile vyjede zpomalovací vůz na trať, nesmí nikdo zajet do boxů, než se za ním všechny monoposty seřadí. Změn je prostě fůra, a to proto, aby se vám Formule 1 líbila ještě víc.

Asi se vám to už stalo. Nutně si potřebujete zavolat, když v tom váš mobil začne hlásit, že mu došla šťáva, a odmítá provést jakoukoliv operaci. Nabíječku přitom máte doma, nebo ji nosíte s sebou, ale zásuvka zrovna není po ruce. Od 19. února letošního roku si už nemusíte zoufat. Protože Vodafone vás jako jediný operátor nenechá ve štychu. Ve většině našich prodejen (kromě Vodafone turné a kiosků – Metropole Zličín, OC Nový Smíchov) zdarma doplníme energii více než 200 typům vašich telefonů značky Nokia a Sony Ericsson, pro které máme připraveny značkové nabíječky. U ostatních značek bude záležet na možnostech prodejny. K nabití můžete ale použít také svou vlastní nabíječku, kterou si přinesete s sebou. Abyste měli jistotu, že si po dobu nabíjení nebude nikdo telefonovat třeba tetičce do Austrálie, bude váš mobil plně chráněn proti případnému zneužití. SIM kartu z telefonu vyjmeme a dáme vám ji v obálce, takže ji během dobíjení budete mít u sebe. A jak vše funguje? Jednoduše. Stačí se zastavit v naší prodejně označené samolepkou s nápisem „Dodáme vašemu mobilu šťávu“. Prodejce s vámi vyplní malý formulář se základními údaji o telefonu a o vás. Pak obdržíte štítek s identifikačním číslem. Po jeho předložení dostanete mobil zpět, nabitý a uložený v krásné tašce. Naší nové služby mohou využít i klienti ostatních operátorů!


âILICHILI

#16

čumenda [Ne]vkus našeho redakčního tygra Co je nového nebo zajímavého ve světě designu podle našeho designéra Honzy [tygra] Trnky

Grafika na hraní

Stejně jako v samoobslužné jídelně si v grafickém designu každý najde něco jiného. Někoho oslovuje střídmá tvorba oscilující na hraně minimalismu a prázdnoty, jiný dává svůj hlas hravému, experimentálnímu stylu. Pokud patříte k první skupině, pak se s čtením téhle Čumendy nemusíte trápit. text Honza Trnka foto www.laboratory.cz

Seznamte se S tvorbou Petra Babáka jste se dost možná osobně setkali a ani o tom nevíte. Je autorem grafické podoby řady knih i vizuálního stylu výstav z oboru volného umění, designu a architektury. Podílí se na tvorbě webových prezentací a vytváří tzv. corporate identity design, tedy vizuální podobu všeho souvisejícího s danou značkou, od cedule na dveřích až po obálky. Účastnil se řady domácích i zahraničních výstav v oblasti grafického designu i volného umění. Je držitelem mnoha domácích i zahraničních cen, členem prestižního spolku sdružujícího opravdové profíky – TypoDesignClubu Praha a také organizačního výboru mezinárodního grafického svatostánku – Bienále Brno.

Letos je nominován na grafického designéra roku v čerstvoučké soutěži Czech Grand Design. Zahlédnout ho můžete také na řadě workshopů a přednášek věnovaných grafickému designu. Prostě šikulka.

Tah na bránu Píše se rok 1997 a Petr Babák spolu s Tomášem Machkem zakládají jedno z prémiových tuzemských grafických studií – Studio Machek&Babák – které vytvářelo „the best of“ práce, jaké v našich zeměpisných šířkách vznikaly. Studio se zabývalo zejména vizuálním stylem, výstavní grafikou, dále knižní a plakátovou tvorbou. Dali tak třeba tvář, nebo chcete-li ksicht, městu Zlín, výstavě Ladislava Sutnara, společnosti Sipral nebo Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze.

Jedna je víc než dvě V roce 2003, po rozpadu studia, Petr založil vlastní Laboratoř (www.laboratory.cz), ve které spolu s několika podobně poblázněnými dobrovolníky zkoumají rozsah grafického designu. Od roku 2005 je vedoucím ateliéru „Grafický design a nová média“ na Vysoké

Oskarplast, logotyp a vizuální styl společnosti zabývající se obalovým designem Dole: Jiří Pelcl, monografie

škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ateliéru, který měl možnost budovat společně se svým asistentem Štěpánem Malovcem od úplného začátku. „Je to čistá, neprobádaná, vonící a ještě zelená louka,“ říká sám Petr. A to je pro něj asi stimulující. Výstupy ze Studia Machek&Babák se vyznačovaly precizností, profesionalitou i originalitou, ale podle mě je současná Laboratoř mnohem hlubší studnicí nápadů. Líbí se mi, když někdo jde

proti proudu, neomezuje se pouze na léty prověřené postupy a naopak se pouští do vod neprobádaných. Z prací, které vznikají

v rámci Laboratoře, je cítit hravost, nadšení a život. Ukazují, že když máte dobrý nápad, lze ho realizovat i zcela originálním způsobem.


čumenda

Žádnej designér! Šašek počmáranej!

1

2

âILICHILI

#17

3

6

4

5

8

7

1 Monidee Country, plakát k fashion show 2 Team One, fotbalové dresy a fanouškovské karty s podpisem 3 Laughter and Tears, plakát a program pro České centrum v Londýně 4 Octobriana, inzerát ke knize undergroundového komixu 5 Ján Mančuška, Praha 13, plakát k výstavě 6 Czech Design, katalog 7 Vacek Jewellery, logo a vizuální styl šperkaře (vizitka, katalog) 8 Lab placky, laboratorní dárek


Dílny tvořivosti, logotyp a vizuální styl občanského sdružení

Expo 2005, obálka katalogu české prezentace pro výstavu v Japonsku

Lakeside Church: Sunrise, design hudebního CD (foto: Václav Jirásek a Petr Babák)

A to mě baví. V současném portfóliu Laboratoře naleznete např. společnosti Tranzit, Monidee, mminterier, Famu, Display, Hippos Design nebo časopis Zlatý řez.

Uvolněte se, prosím Žijeme v době, kdy je vše instantní a pomíjivé. O to více si vážím v tvorbě „lidské ruky“ v pravém slova smyslu. Z věcí, které můžete vidět na www.laboratory.cz, je cítit ona živelnost a opravdovost, která je pro mě příjemným oživením sterilního světa grafiky. Laboratorní práce jsou mnohdy syrové, živelné, na první pohled působící nedodělaně. Pod slovem laboratoř si představuji místo, kde běhají potrhlí lidé plní nadšení a ze kterých čas od času vypadne věc, která mnohé inspiruje. A taková je i tahle Laboratoř. Vafle, plakát k výstavě písma Vafle


Laboratoř stěna, oboustranný plakát studia

Smyslůplný Petr aneb Co všechno s úspěchem útočí na smysly našeho vyvoleného. zrak> Kalhotky s Mickey Mousem. Neřeknu čí, kdy ani kde.

čich> Šatna po středečním fotbalu.

K4Architects, portfolio

MonideeTue!, katalog fashion studia tvořící street style

Chodíme až pozdě navečer, takže na nás už čeká řada naštosovaných ultra puchů. sluch> Harfa, spinet a další zvláštnosti v prstech Joanny Newsom. hmat> Ruka v ježatých vlasech našeho Edíka, kdykoliv. chuť> Záhadná jídla ve sklepním bufetu VŠUP. Ať už jsou z čehokoliv, chutnají vždy stejně. Nezbývá než přidat panáka vodky.

Chalupa Architekti, logo architektonického studia


Tak copak to tu dneska mรกme


na výzvědách

âILICHILI

#21

Orgie pro jazýček [reportáž z míst, kde je čůčo sprosté slovo] V naleštěné sklence se temně třpytí víno. Jemnými pohyby zakroužíte, nasajete vůni a teprve pak dovolíte prvnímu doušku, aby zaplavil vaše chuťové pohárky. Skvělé. Slastně poválíte na jazyku nejlepší víno sezony, pak se otočíte k decentnímu stříbrnému kbelíku a celou tu lahodu do něj vyflusnete. Nepřišli jste se sem namazat. Jste profík, degustátor. text Jiří Holubec foto Michael Kratochvíl, Archiv


âILICHILI

#22

na výzvědách

Kdo si dneska čistil zuby?

Ostře nabroušené smysly Stát se degustátorem není vůbec jednoduché. Nepotřebujete jen chuťové a čichové buňky mimozemských kvalit a fenomenální paměť. Musíte se taky zříct spousty věcí, které ostatním zpříjemňují život. Dát si k večeři kotel nabroušeného chilli a na vytrávení si zapálit? Na to rovnou zapomeňte. Kořeněná jídla pro vás neexistují, tabák taky ne. Před degustací si dokonce nesmíte ani čistit zuby. V ideálním případě z vás degustátora budou chtít mít už vaši rodiče a budou před vámi pečlivě schovávat veškeré koření, alkohol, cigarety, mentolové žvýkačky, parfémy a vody po holení. Přibližně ve vašich dvaceti

Šavle hore!

K nejpůsobivější m rituálům, které se k vínu po jí, patří tzv. Sabrage (čti: so bráž). Jde o prastarý způs ob otevírání sektu, kdy se hr dlo natlakované lahve odsekne bu ď tradiční šavlí, nebo jiným i, často roztodivnými př edměty. Jeden z našich ne jlepších sommeliérů Libo r Nazarčuk to na loňském m istrovství republiky doká zal šavlí, sekáčkem na m aso, talířkem, sklenkou na vín o ( jejím dolním koncem), prázdn ou lahví, svícnem a neusp ěl až při pokusu s okovanou pato u čižmy ze slováckého kroj e.

nastane okamžik pravdy. Buď se ukáže, že je z vás machr, anebo zjistíte, že vás příroda neobdařila. Pak zbudou jen oči pro pláč a vzpo­­mínky na dětství bez chuti a zápachu. „Stát se degustátorem vyžaduje hodně nadání a studia,“ vysvětluje sommeliérka Marie Vasileská, zatímco připravuje ochutnávku v luxusní restauraci, zručně odzátkovává lahve, čichem kontroluje, zda víno nezreagovalo s korkem, a rovná zátky. „Třeba já mám za sebou sommeliérské zkoušky, které prověří hlavně schopnost víno prezentovat. Zkoušky na degustátora jsou už hodně specializované na odborné znalosti o víně. Například člověk musí ze tří takřka stejných vzorků rozpoznat jeden, který se v něčem liší, a správně určit, v čem. Nebo se zkouší schopnost odhalit a identifikovat vadu vína. Když to člověk zvládne, může pak zasedat v komisích, hodnotit vína, psát posudky a tak dále.“ Po kontrole zátek přichází na řadu rychlá ochutnávka z každé lahve. „Dělá se to, abych měla jistotu, že víno nemá žádnou vadu, je dobře připravené a vzorky správně seřazené,“ je mi vysvětleno. „Když jsem dnes ráno lahve vybírala ve skladu, zdálo se mi, že je tam na červené trochu chladněji. Nezbylo než zapojit kolegyně v kanceláři. Každá dostala na židli za záda jednu lahev, a než jsem vyjela, tak byla teplota ideální,“ směje se. První doušek Když k nám dorazí pan majitel restaurace a do vyleštěných sklenic začne proudit voňavé víno, nevím, jestli mám psát, poslouchat zasvěcený dialog těch dvou anebo

se soustředit na orgie ve svých chuťových pohárcích. Ještě že mám k dispozici katalog. Tento Cabernet Sauvignon vám připomene tu lepší část puberty. Mládí, svěžest a žádné komplikace. Tomu říkám popis. „Pro popis vína se zachovává určitý postup,“ dozvídám se později. „Nejdřív se hodnotí jeho barva a viskozita, potom vůně a nakonec chuť. Takové ty ustálené výrazy pomůžou čichový a chuťový dojem poměrně přesně popsat, ale je věcí fantazie každého sommeliera, jak víno odprezentuje. Pokud průběh chuti vína přirovnáte k linii zad krásné ženy, která se na závěr připomene elegantním zaoblením, zaujmete zákazníka určitě víc, než když budete půl hodiny básnit o kyselinách a tříslovinách.“ Jasně, říkám si, taky mě to zaujalo. Jen jsem trochu zapomněl, kvůli čemu tady jsem. Aha, už si vzpomínám – víno! Za jakou cenu Lidské chuťové buňky jsou prý nastavené tak, že nejintenzivněji vnímají třetí vzorek. Ty moje mi po intenzivním ataku chilského Cabernet Sauvignonu od Cono Sur vysílají do mozku hlášku „budiž pozdraveno vše dokonalé“. Jde


Auu, my bychom taky ochutnali!

Rychlé špunty

Dražší korkové zátky jsou vyro beny vcelku, ty obyčejnější se lepí z několika kusů a střed je vyplněn korkovou drtí. Korkov ých dubů je ale málo, jejich kůra se dá sklízet jen jednou za deset let. Stále více vín se tedy dnes uzavírá zátkami umělými. Novinkou, na kterou si budeme muset zvyknout, jsou šroubovací kovové uzávěry, tzv. screwca ps. Ty ve skutečnosti vykazují lepší vlastnos ti než zátky umělé a v lecčems předčí i ty echt korkové.

o limitovanou edici, která se na pulty běžných obchodů nedostane, ale díky osvícené filozofii majitele restaurace za něj nemusíte utratit výplatu. „Vždycky mi vadilo, že se v restauracích dobrá vína prodávají za tak vysoké ceny. Ještě než jsem se svou restaurací začal, dozvěděl jsem se o přístupu francouzských šéfkuchařů, kteří ke svým pokrmům prosazují

Vinný poklad

Národní vinařské centrum sídlí ve Valtickém zámku, v jehož sklepeních je umístěn Salon vín ČR. V něm je umístěno sto nejlepších tuzemských vín, která vybírají nezávislí špičkoví degustátoři. Salon je přístupný veřejnosti jak k návštěvě, tak k ochutnávkám.

kvalitní vína tím, že je zákazníkům nabízejí za velkoobchodní ceny jen s malou přirážkou za „korkovné“. Rozhodl jsem se dělat to stejně a musím říct, že toho ani v nejmenším nelituji. Lidé se v poslední době naučili kvalitní vína oceňovat a vyhledávat, a když ho u nás dostanou za příznivou cenu, tak se k nám rádi vrací už kvůli němu,“ vysvětluje. Místnost pokladů Propracováváme se k poslední lahvi, kterou je cuvé, neboli směs odrůd Cabernet Sauvignon a Carmenere. Na etiketě má starý bicykl a je delikatesní a navíc bio. Pan majitel je zřejmě spokojen, protože se nám dostane té cti být pozváni do svatyně podniku. Za dřevěnými dveřmi na nás dýchne chlad, podél zdí od podlahy až ke stropu vrší na policích lahve všeho druhu. Nepokládám se za úplného vinného ignoranta, tady jsem se už ale začal v zasvěceném dialogu odborníků opravdu ztrácet. Abych je dostal zpátky do své úrovně,

ptám se, jak dlouho lze víno skladovat. Ne že by lahve pod efektní pokrývkou pavučin nevypadaly působivě. Pamatuji si ale, jak jsme jednou s kamarády načnuli jeden takový skvost a jediný způsob, jak víno zkonzumovat, bylo rozbít lahev, obsah nakrájet na kostičky a napichovat je párátkem. „Každé víno má svůj potenciál, který stanovuje, při jakém stáří by mělo chutnat nejlépe,“ vysvětluje pan majitel. „Výrobce buď vína po zrání v sudech nalahvuje, uskladní a po dosažení optimálního věku vypustí do distribuce, nebo je prodá mladá a nechá na zákaznících, aby si je uskladnili sami. Záleží samozřejmě na způsobu uskladnění, na teplotě a vlhkosti vzduchu, na kvalitě zátky a spoustě dalších věcí. Když se na nic nezapomene, výsledek stojí za čekání. Zrovna minulou sobotu jsme otevřeli lahev z 87. roku a víno bylo výborné.“ Rozšířené obzory Když o něco později odcházíme, na stolku se stále ještě skví lahve s lahodným mokem. Je prý dobré, když může ochutnat i personál restaurace, protože to jsou koneckonců lidé, kteří víno hostům doporučují a servírují. Ještě než se před restaurací rozloučíme, nedá mi to nezeptat se, jestli má odborník na víno chuť zajít po práci někam na skleničku. „Ale ano,“ směje se Marie Vasileská, zatímco si rovná propriety do auta. „U lidí, co pracují s vínem, je to jiné než u cukráře, který zavře krám a skočí si pro dvacet deka tlačenky. V restauraci si víno ráda dám, a zvlášť když natrefím na nějaké, které neznám.“ Chápu. Člověk by si měl neustále doplňovat vzdělání a rozšiřovat obzory. U některých povolání to bývá příjemnější než u jiných.


souboj

#24

Ústřední topení

Kamna

Můžete za nimi přečkat březen a duben Sedne si na ně jenom masochista Uvaříte na nich, co vás napadne Musíte k nim v noci z postele Rozfajrovat kamna je pěkná makačka Můžete se ohřát, kdykoli vás napadne Kamna spálí, co jim přijde do tlamy

4

1:0 0:1 1:0 0:1 0:1 1:0 1:0

Za topení se vleze leda Twiggy Na topení leckdo prodřepí celou základku Na radiátoru si leda ohřejete párek Ústřední topení vás nechá v klidu vyspat Stačí umět pořádně otočit čudlíkem Musíte si počkat na topnou sezonu Radiátor je při likvidaci stop k ničemu

3

Kamna sice nejsou tak uživatelsky přítulná jako ústřední topení, ale hlasují pro ně ilegální organizace celého světa. Takže vyhrála těsně, ale zcela po zásluze. Alternativní souboj najdete na www.cilichili.cz

Ilustrace: Ollie Bland, Blanddesigns.co.uk

âILICHILI


Vodafone Fotbálek Kdo tÜ zastaví na cestÜ do finále?!

Vodafone roztáÏí nejvÝtší fotbalové dobrodružství roku. Zapoj se do velkého turnaje ve stolním fotbálku, postav se ostatním a ukaž, kdo je tu šampion. Je to ve tvých rukou.

Nejlepší poletí na finále Ligy mistrİ UEFA v Aténách! Ostrava – Avion Shopping Park • Hradec Králové – Nákupní centrum Tesco Praha – OC Centrum Chodov • Olomouc – Nákupní centrum Olympia Brno – Olympia • Íeské BudÜjovice – Globus Registrace a podrobnosti na www.nazivosvodafonem.cz

vizual_CiliChiliFIN.indd 2

2/9/07 12:29:03 PM


âILICHILI

#26

téma


téma

âILICHILI

#27

Tak jaký máte zobák? Kratki ostravski? Pražskéééj dlouhéééj otevřenéééj? Plzeňacííí taky majííí  svoje zobácííí. Nebo snad máte Brněnsků čuňu? Či klapete hubó jako na Hané? A tušíte, kde se  všechna ta nářečí vzala? A jestli náhodou nevyhynou? Budeme mluvit jednou všichni stejně?  text Natálie Veselá, Petr Smetana, Martin Groman ilustrace Oliver Bland, Chrissy Mouncey foto profimedia.cz, fotobanka.cz, ČTK, Jan Zavřel, Michael Kratochvíl

Babylón po Česku Brňáci jsou hrdí na svůj hantec, Ostravak  Ostravski to s laštinou dotáhl z blogu až do  televize, různá nářečí se hojně používají  i v reklamě. Prostě, i když máme jeden  úřední jazyk, mluví se u nás leckdy tak, že  slovům z opačného kouta republiky nerozumíme. Nebo se jim smějeme.  Dialekty sice nejsou česká specialita, ale situace u nás je přece jen trochu jiná než za  humny. „Když se totiž čeští obrozenci  rozhodli přivést český národ opět k životu,  nepoužili za základ k vytvoření spisovné  češtiny tehdejší hovorovou češtinu, ale  zastaralé tvarosloví z 16. a 17. století.  Následkem toho je dnešní situace, kdy  spisovně nemluví téměř nikdo a do hovorové češtiny se v jednotlivých krajích míchají  slovíčka z místního dialektu,“ říká Marie  Bačová z dialektologického oddělení Ústavu  pro jazyk český Akademie věd. Takže vidíte,  odborníci v tom mají jasno. No ale čert aby se někdy domluvil. Když na vás vybafnou 

místní nějaké ty svoje tepichy, křusky, cukle,  baga, pajtáše, pěruny, poudání, hodé, šajny,  frgále, ogary a spol., jeden aby hned sahal  po slovníku.  Leckteří naši krajané si přitom myslí, že zrovna oni válí češtinu, jak se má. Není to úplně  pravda. Když se třeba Moraváci pošklebují  Čechům za to jejich vokno, hezkej a přijdu  dýl, má to háček. Poslední výzkumy jasně  prokazují, že i na Moravě se stále víc prosazují jevy z obecné hovorové češtiny. A tak  v Brně můžete docela dobře slyšet to je  dobrý a ty seš dobrej a i tam si místní  začínají kupovat mlíko. Sice to ještě říkají  s jiným přízvukem, základ je ale tak jako tak  nespisovný. A za všechno jako obvykle  můžou média, ta totiž pracují převážně  s obecnou češtinou a zatímco moravské  dialekty zní z obrazovky jen při dabingu  německých seriálů, protáhlá čeština s koncovkami ej a ýho se na nás valí ze všech  stran. 


âILICHILI

#28

téma

Brambora v místních nářečích

Ertepl, erteple Brambur, brambura

Erteple, herteple, ertepl, kartofl,   brambur, bandor* Zemák, zemče, kobzol,   erteple, ertepl, brambor Zemák, zemňák

*další možné výrazy v dané oblasti

Zemák, zemče,  ertepl Brambur, zemák

Krumple

Erteple, brambura

Nářečí na prkně? A proto mluví všichni čím dál stejněji. Nářečí nahrazuje hovorová a obecná čeština, která se sice drobně liší podle toho, kde zrovna jste, ale už to není takový galimatyáš. Jasně, jestli nevíte, co je to šufánek, tak ho prostě moravské hospodyni nepodáte. Nebo pokud jste nevyrostli u stařenky v Krkonoších, asi těžko pochytíte, co znamená herkal po perkynkách do Verchlábe. Ale už jenom o kousek dál na jih pořád lidi chodí nakrmit králíci, myslivci střílejí bažanti a tak dále. V Třeboni vám zase možná představí tatínkovo rodiče, na Plzeňsku ukážou Mirkovo domek a na severu vás zase pošlou ukázat to dědoj. A není to tím, že by obyvatelé těchto regionů neuměli skloňovat.

Erteplo, grumbír, krumple

Mají Češi vůbec nářečí? Jen z jejich původního nářečí už mnoho ne­zbylo, a tak vás možná překvapí, když se sem tam v jejich mluvě objeví. Nemusíte se ani stěhovat z Ostravy do Prahy nebo obráceně, abyste postupně své rodné nářečí opustili. Televize na nás mluví všude stejně, ať si jí pustíte v Chomutově nebo v Olomouci. Rádio až na výjimky zrovna tak. Takže se dneska budeme potkávat častěji už jenom s rozdíly v jazyce různých generací. Babičku ale stejně nikdo neposlouchá a teenager je zase možná rád, že mu rodiče nerozumí, když se baví s kamarády. Nářečí tak asi už neodkladně za pár let skončí na prkně, jestli teda už nejsou dávno pod drnem.

Ještě dneska to vidím jasně. Novák stojí u tabule a blekotá: Nářečí, nářečí, ty jsou na Moravě. Dostává kuli a dobře mu tak. Nářečí totiž jenom na Moravě nejsou, i když ta česká mizí o poznání rychleji. I v Čechách ale nářeční skupiny stále existují. Když vám někdo řekne, že se s kámošem bavil vo tý pěkný holce s bílou čepicí, víte určitě, že není Jiho- nebo Západočech, protože to by řekl, že se s kámošem bavil vo tej pěknej holce s bílou čepicí, a taky si můžete být jistí, že není ze severovýchodu, protože pak by mluvil vo tej pěknej holce s bílou čepicej. To přece není nic jiného než nářečí.


téma

Sněhová vánice v místních nářečích Prachota, vánice, fujavice, fuja

âILICHILI

Čina, metelenice, foukanice

Metelenice, metelice, chumelenice Vijatika, věje, vějka

Prášenice, chumelice

Vánice, zametanice

Prachota, chumelenice Prachota, chumela, práška

Chumelice, práška, povije Fifronice, čina, vánice

Činěnice, fujava, zametanice, prášenice, metel

Fujavice, fujanice, vijatika, cúda, dryja

Fujanice, metelenice, dřice, kouřenice,   chujavice  

Činěnice, čina

Kdo tady mluví jako tatar? Na druhou stranu musíme přiznat, že Češi leckdy Moravanům rozumějí hůř, než je tomu naopak. To je způsobeno faktem, že spisovná čeština nebo její hovorová forma, kterou bychom měli slýchat z celoplošných médií, nebo i čeština obecná, kterou v běžném kontaktu používá většina Čechů, vychází ze středočeského nářečí. Takže „středočeštinu“ Moravané slýchávají častěji než Češi moravštinu. Dá se předpokládat, že Moravan pochopí, když někoho uslyší lamentovat, že nastoupil do blbý tramvaje a ještě ke všemu v bačkorách, zatímco Čech může tápat, kdyby mu někdo řekl, že nalézl do blbé šaliny ke všemu v papučích/ papučách. Moravan by mohl mít problém

#29

Morava řeční jako kniha s lítačkou, ale stejně tak Čech s šalinkartou. Někdy je ovšem jakékoliv porozumění vyloučeno. Tak například napyzgřit si hnáty gyzdem, což asi na Valašsku v pohodě schroustnou, Čech rozluští těžko. Rozhodně ho nenapadne, že si má namazat nohy krémem. Stejně jako kdyby se ho někdo zeptal rychle a nečekaně: Skama si?, případně Uz ju čul? A pak existují i nářečí, která si na své nesrozumitelnosti tak trošku zakládají, třeba brněnský hantec. Když uslyšíte, že zoncna rumpluje na príglu, nejde o výhružku, abyste položili na zem peněženku a mazali. Je to prosté a z hantecu skoro nejznámější konstatování, že na brněnské přehradě svítí slunce.

Jiný mýtus říká, že Moravané mluví hezky a spisovně, kdežto Češi zpívají, mluví ošklivě a nespisovně. Je to ale jenom první dojem. Pravda, zatímco Čech řekne: sem se škráb vo ten blbej vostnatej drát, Moravan kultivovaně pronese: škrábnul sem se o ten blbý ostnatý drát. Ale mohl by taky říct, že sa drápnul o ten blbé ostatné drát, a v tom případě není po spisovné češtině ani památky. Záleží zkrátka na tom, odkud přesně Moravan pochází. Hlavně na střední Moravě se místní mluva vlivem složitých historických jazykových změn v určitých rysech podobá češtině spisovné. Ale po jiných stránkách, třeba zvukových či zmíněných lexikálních, to mají Moravané zase horší.


âILICHILI

#30

téma

Pes jitrničku sežral, docela maličkou, viděl ho při tom kuchař


téma

âILICHILI

#31

Kolik zobáků vám narostlo S češtinou jste se naučili aspoň čtyři další jazyky. Je to tak. Jestli obdivujete polygloty, postavte  se před zrcadlo a pořádně si zatleskejte. Buřt fotrovi nešmakoval Začít nemůžeme ničím jiným než němčinou.  Vzhledem k sousedům a historii našeho  rodného ďolíku je logické, že čeština je  germanismů prostě plná. I když se za  obrození brusiči snažili, co mohli, hlubokozníky a nosočistopleny se prostě nějak  nechytly. Zato basu a šnuptychl zná dodnes  každý správný Čech i Moravan. Jsou dokonce slova, která bychom s čistým  svědomím označili za krásné české výrazy,  a ve skutečnosti jsou to jen dobře  etablované germanismy. Například cukr,  cibule nebo slovní spojení „napral to do  stromu“, které má původ v německém slovese prallen neboli narazit. Obrozenecké  čištění dávno pominulo, a tak můžou nepochopení autoři beztrestně psát do šuplíku,  aniž by je někdo vinil z neznalosti slova zásuvka. Hospodský může mít své oblíbené  štamgasty a krejčová sichrhajcky. Na čundru  si opečete buřty, a když prolezete  ostružiním, budete mít nohy samý šlic. 

Označíte-li milovníka dobré hudby za fajnšmekra, každý pochopí, stejně jako když si jdete koupit šmirglpapír. Moravští vinaři vás i v 21. století pozvou na košt a klidně to i napíší na plakát

a nikdo, kdo se zove echtovním Čechem,  z toho nebude hin. Mouku najdete ve špajzu  a šraňky na přejezdu. Dobrý řemeslník  zůstává fachmanem. A tak je to furt. Dobrý  kšeft vám naplní šrajtofli, a zrcadla se musí  čas od času vypulírovat, aby měla ten  správný glanc. A musíte-li nedejbože do  špitálu, nezapomeňte si teplé fusekle. Každý  z nás zkrátka mluví trochu německy, aniž by  musel navštěvovat jazykové kurzy.

Pažravá ťava zhĺtla čučoriedku Dnes češtinu ovládá víc Slováků než  slovenštinu Čechů. Čeština se na Slovensku  používá, uslyšíte ji v pohádkách, česky je  nadabovaná spousta filmů. A to přesto, že  na Slovensku platí zákon o používání slovenského jazyka a většina programů by  podle něj měla být slovensky. Slovenská

televize dostala dokonce pokutu za pohádku Spejbl a Hurvínek, tedy za večerníček v češtině. Je to paradox, protože čeština zní ve slovenských médiích bezpochyby častěji než slovenština v médiích českých. Lidé na Slovensku 

polština (i té kdysi Češi rozuměli perfektně).  Máme proti nejmladší generaci výhodu jednoho jazyka navíc. Víme, že loptička je  míček. Jsme na jazyky prostě lepší.

Dů jů spík čekliš? Zatímco němčinu a slovenštinu ovládáme  tak nějak odpradávna, angličtina se do  našich pus a uší probojovává teprve poslední dobou. Ale zato razantně.  V globalizovaném světě 21. století patří  k bontonu, stejně jako kdysi v carském  Rusku francouzština. Chcete-li být in a cool,  musíte prostě angličtinu sem tam narvat do  české věty stůj co stůj. A tak hledáme vizuály  pro  nový design svojí image, chodíme na  meetingy s bossem, abychom vydělali many

si znalost češtiny dobrovolně udržují na stejné úrovni jako za bývalé federace. A jak je to  naopak? Prakticky  všichni Češi mají  střední úroveň  znalosti  slovenštiny, to  znamená, že  perfektně rozumí  slovenskému textu  a byli by schopni  s mírnými problémy ve slovenštině psát  i rozsáhlejší texty. Pravděpodobně by v nich  ale byly čechismy a jiné chyby. Mladší  ročníky už mají se slovenštinou problémy.  „Televizní stanice v Čechách až na výjimky  nezařazují pořady, ve kterých by byla  slovenština slyšet,“ podotýká Naďa  Vokušová ze Slovensko-českého klubu.  Děti si proto slovenštinu nemají kde  zažít. Pro mrňousy bude slovenština  zřejmě co nevidět něco jako pro nás 

praštil ho paličkou. Plakali všichni psové, vykopali mu hrob, na


âILICHILI

#32

téma In lingua veritas

a mohli být trendy, díky novému softwaru si  mailujeme přes net, kdy půjdeme do hypermarketu nebo do shopping centra, jakou si  bookneme letenku a jaký si dáme drink na  party, která bude mít drajv. Jsou lidé, kteří na  vpád angličtiny nadávají, bojí se ho a mluví   o budoucím zániku češtiny. Čeština už ale  vydržela jiné nájezdy. Dá se čekat, že angličtina nám, stejně jako všechny ostatní módy,  jazyk spíš obohatí. A komu se to nelíbí, toho  globalizovaný svět pořádně vyfakuje. 

Mezi jazyky, kterými jako Češi a Moravané  mluvíme sami od sebe, samozřejmě patří  i latina. Jan Kollár si kdysi myslel, že čeština  (potažmo slovanština) je latině  nejpříbuznější ze všech ostatních evropských řečí. Ať to tak je nebo ne, latinsky  mluví v Evropě vlastně každý. Kromě  okřídlených úsloví jako „in medias res“, „ad  hoc“ nebo „hic sunt leones“, kterými perlí  hlavně pseudointelektuálové, jsou latinská  (a někdy i starořecká) slova skoro všude. 

Z latiny je maturita i doktorát, a taky magistrát, i kdyby jenom ten městský. Latinsky je  gramatika a vlastně celá škola (schola). 

Taky literatura pochází z latiny, a kromě ní i spousta moderních, novověkých slov (třeba televize nebo 

kosmonaut). Na latinu zkrátka narazíte, kam  se podíváte. Prostě kdybyste potkali někde  v autobusu Cicera, tak při troše snahy za  chvíli najdete společnou řeč. 

Německy prostě umíte Abychom vám to dokázali, připravili jsme pro vás malý  jazykově-kulturní testík. Projeďte si ho a uvidíte.  Komisař Schimanski je ...

Kunčaft si v knajpě objednal ...

a) policajt b) trotl c) machr

a) šnicl b) rundu c)  šňaps

Buřty s cibulí jsou ...

Správné odpovědi: Ať prubnete kteroukoli, vždycky 

a) fajn gábl b) eklhaft c) vošajstlich

budete mít recht. Fajn kauf, co říkáte?

Boris Becker byl pěknej ... a) sígr b) fracek c) ksicht Heike Sommerová každou sobotu ... a) pucuje ... kvartýr  b) gruntuje    c) pulíruje  

Kdo umí česky? Kromě zmíněných čtyř jazyků  samozřejmě trochu ovládáme  i spoustu jiných, třeba ruštinu  (z ruštiny pocházejí tak obvyklá slova jako soustava nebo  nářečí), italštinu (tenor, violoncello), francouzštinu (pudr,  impresionismus, atašé) a třeba  i turečtinu (víte, že klobouk je  z tureckého kalpak?). Zároveň je nutné vědět, že  ci zinci někdy umí docela dobře  česky. Neměli byste před nimi  plánovat loupež banky,  protože dobře chápou význam  slova pistole (tohle  mezinárodně znějící slovo je  z ryze české píšťaly), od bratří  Čapků se naučili pojmenovávat  roboty a klidně je můžete  vy zvat, aby si s vámi zatančili  polku. Rakušané by měli  rozumět slasti, kterou vyvolává  výraz povidla (Powidel či  Powidl), a Němci zase té, která  pramení ze slova slivovice  (Slibowitz, Sliwowitz). Jak  vidíte, světu máme co dát  a s češtinou si v mnoha  důležitých situacích vystačíme.  Ať žije slivovice s povidly!

desce mramorové byl nápis těchto slov: Pes jitrničku sežral


téma

âILICHILI

#33

Cizinci, kteří si s češtinou potykali Čeština se právem řadí k nejtěžším jazykům na světě. Když se nějaký cizinec rozhodne tuhle  pevnost dobýt, zaslouží si uznání. Našli jsme pár takových, co mluví česky, jako když bičem mrská. 

Denica Ivanova

Bea Jarošová

Rich Forsyth

28 let, Bulharka

30 let, Maďarka

25 let, Angličan

Vystudovala slovanskou filologii v Sofii a hovoří pěti jazyky.

Bea bydlí v Benešově a naučila se česky tak fantasticky, že ji Středočeši považují za rodilou Moravanku.

Jeho otec je tlumočník a ovládá pět jazyků. Rich sám je velký jazykový talent, i když sám svou češtinu nazývá „hospodskou“.

Kde a jak si vás čeština našla? V Erlangenu roce 1997, když jsem potkala  svého budoucího muže, který je z Čech.  Začala jsem učebnicí pro samouky, ale  hrozně jsem se natrápila. Hlavní hrdinka  tam bydlela „na kolejích“ a já jsem asi dvacet  lekcí nemohla pochopit, jak to, že studentka  žije na nádraží.

Kdy jste poprvé narazil na češtinu? Před deseti lety. Přijel jsem s rodinou  navštívit bráchu do Prahy. První dojem byl  skvělý.  Pamatuju si první myšlenky: „Bože,  Češky jsou tak hezký“ a „Smetana a džem na  maso? No to je úlet.“ 

Kdy vám padla čeština do ucha? V seriálu Arabela asi ve dvanácti letech. Byl  to krásný zážitek, ačkoli jsem při titulcích  nechápala, co to máte za písmena. Studovat  jsem ji pak začala v roce 1996 na Sofijské  univerzitě.  Kde je v ní největší past? Pády! My v bulharštině neskloňujeme, takže  pořád nechápu, proč zkrátka neřeknete:  Byla jsem u kadeřník, ale mučíte se  s koncovkami: Byla jsem u kadeřní-ka. Ze  všech jazyků, které umím, mi čeština přijde  druhá nejtěžší, hned po turečtině. Ale až  začnu s čínštinou, asi změním názor.  Stal se vám nějaký vtipný jazykový omyl? No vtipný... Jednou jsem na pláži sáhla na  svého českého přítele, a protože měl hrozně  horkou kůži, vykřikla jsem na všechny okolo:  „Ty seš teplej!“ Už spolu nechodíme. 

Líbí se vám čeština? Ano, čím dál tím víc. Nejvíc mě potěší, když  se mě někdo po 15 minutách hovoru zeptá,  jestli náhodou nejsem z Moravy. To je ten  nejlepší kompliment. Máte ráda ř? Tak to vůbec ne. Kvůli ř třeba nikdy  nekupuju tři nebo čtyři rohlíky, ale vždycky  dva nebo potom zase pět. Ty číslovky  mezitím se totiž nedají vyslovit a já se nechci  trápit před prodavačkou. 

Za jak dlouho jste ovládl češtinu plynně? Neříkal bych „plynně“, to by bylo domýšlivé.  Odmítal jsem kurzy, učil jsem se metodou  pokus-omyl a základy pochopil z učebnic pro  samouky. Výsledkem je, že mám příšernou  gramatiku a slovní zásobu jsem posbíral po  barech. Nedávno mi jedna česká kámoška  řekla, že mluvím jako patnáctiletý kluk.  Co vám dělalo největší problémy? Praha. Je tady spousta cizinců a hodně  Čechů tu mluví velmi dobře anglicky. Po  dvou letech jsem zjistil, že česky mluvím  lépe, než rozumím. Peklo jsou ty vaše  pády. Slovo, kterému bych  rozuměl, jsem  vyskloňované prostě neznal. 

docela maličkou, viděl ho při tom kuchař, praštil ho paličkou.


âILICHILI

#34

téma

Pamatují si, jak jim zobák narost? Zajímalo nás, jestli skutečně mluvíme, jak nám zobák narost. Teda jestli se s našimi krajany v regionech domluvíme nářečím, které dialektologové jednotlivým oblastem přisoudili. 

Olomouc

Jindřichův Hradec

Kobylí

Kdy chetnó tvargle  správne šmak? (Kdy  tvarůžky dostanou  správnou chuť?)

Upečete na Velikonoce  nějakou tu hlavičku?  (=nádivka s uzeným  a kopřivami?)

Skuhýňala byste, kdyby  vám někdo sťochnul  šráky? (= Naříkala byste,  kdyby vám někdo ukradl  kšandy?)

. No zaležený. Ale tady se  hanácky moc nemluví.

A připálila jste někdy  podvodnici? (=vánoční  pečivo, které kyne  pod vodou?) Ano, hlavičku doma pečeme.

Až jsou starý, ne? Já žádnou neznám.

Skuhýňat? To slovo se u nás nepoužívalo. Když mi tak mezi sebú mluvíme, tak ono na různý slova dojde. Když máme zarážení hory1, čteme si z tej knihy rodačky Augusty Šebestové, co psala enem tým nářečím... Třeba tady. Pote všichni jezt. Podá se legátka2, posedajú si na truhlu. Podá se chlíb3... On se enem začúří, vínem jak beleš napitej4.

1To se tady před  vinobraním zarazí  nazdobenej kůl. Potom už  nesmí nikdo do vinohradu  vkročit. 2židle 3chléb  4On se jenom zasměje,  vínem jak vdolek sádlem  nacucaný.

Šilhéřovice ve Slezsku Či pan tež robi v domie  vlastni viendline? (Děláte  si doma taky vlastní  uzené?)

Esli jako udím? Pravdaže! Viendzok byl kejši v co drugej chalupě. (Jesli udíme? Jistě! Udírna byla kdysi v každé druhé chalupě).

Kaj ľatoš jeďesz na urlaub?  (Kam jedeš letos na  dovolenou?)

Na včasy. (= K moři).

Plakali všichni psové, vykopali mu hrob, na desce mramorové byl


téma

âILICHILI

#35

S kým máte tu čest Určitě se vám bude hodit malý praktický manuál, který předejde nejednomu faux pas. Jakože  neuděláte botu a poznáte, odkud vítr vane. Tedy s kama kořeň došel.  Jak poznáte Brňáka? Na Moravě se prý mluví  spisovněji než v Čechách, aspoň  se to traduje. Ve skutečnosti mají  Brňáci uzavřenější samohlásky,  takže Čechům připadá, že i ve  vyjmenovaných slovech říkají  měkké i, co vi na to, sičácí?  V Brně, bývalé baště němčiny,  se navíc používá spousta  germanismů. Zoncna  (slunce) je od slova die  Sonne, bichla (kniha) od  slova das Buch a augle  (oči) od slova Auge. 

Jak poznáte Pražáka? Každý správný Pražák má větší nebo menší tendenci ke zpívání.  Co jde, to nenapodobitelným způsobem protááhnééé a pokud  možno i zazpíííváááá. U sloves pak v 1.osobě všechno zkrátí  (myslim, vidim). K oblíbeným neřestem patří i přidávání  písmenka ,,V“ před slova.

Jak poznáte Východočecha? V podkrkonoší systematicky  pracují na zrušení písmena  V a mají kreu místo krev  a praudu místo pravdy. Jinak  zpívají jako Pražáci.

Jak poznáte Západočecha (z Chodska či Doudlebska)? Na Chodsku si zase oblíbili  „H“, kterému se říká protetické  a používá se před slovo začínající  na samohlásku (hale místo ale,  Hyn sa hukáže místo Taky ti  spadne hřebínek, tajtrlíku).

Jak poznáte Ostraváka? V Ostravě zcela zrušili  dlouhé samohlásky. I tady  se mluví „hantecem“, který  kromě toho, že zní krátce,  používá i řadu spisovných  slov (někdy až archaických,  jako třeba robota) a hromadu  složenin a odvozenin z polštiny  a němčiny. V extrémních  podobách jde vůbec o nejméně  srozumitelný dialekt u nás, takže  jestli někdo mluvi kratce a něviš,  co muvi, je to šlonzak. 

í a SMS Nekonečné volání a SMS v síti Vodafone. až 4 kamarádům v síti Vodafone.

7 nebo www.vodafone.cz Aktivace a více informací na 800 777 777 nebo www.vodafone.cz

nápis těchto slov:

Je to ve vašich rukou.


âILICHILI

#36

Myslim, že nevim.

zoom

Zlomte si hlavu! Vaz ne! Vážně! Více než dva tisíce let se lidi trápí s hlavolamy. Teda někteří. Ti, co nemají do čeho píchnout a z nudy by si i hlavu zlomili. Ať už mezi takové šťastlivce patříte či ne, máme pro vás nejlepší kusy ze sedmitisícové sbírky Jaroslava Flejberka. Až to na vás třeba přijde. text Petr Smetana foto Michael Kratochvíl

Hlavolamy vznikly pravděpodobně v Indii, odkud doputovaly i do starého Egypta. Ale i staří Číňané a Japonci (včetně mladých mezi těmi starými) je zbožňovali. V Evropě na nich prokazatelně ulítával už Archimédes. Do módy se dostaly v 16. století s výpravami do zámoří. Evropská renesanční šlechta na nich doslova ujela. Bodejť, bejt šlechtic musí být pěkná nuda. Příznivce měly i u nás, a tak některé kousky můžete studovat například ve sbírkách na Hluboké nebo Orlíku. Drátěný slon Drátěné hlavolamy byly velmi oblíbené ve viktoriánské Anglii 19. století a milovaly je hlavně ženy. Muži na ně pravděpodobně neměli čas, protože něco kolonizovali. Tento hlavolam je celkem věrnou kopií originálu z roku 1750, který najdeme v Londýně. Asi vás překvapí jeho rozměry – je totiž půlmetrový. obtížnost

Česká těžká klasika „Když natočíte nejdelší osten...“, píše Jan Tleskač ve svém deníku. Ježek v kleci je nejznámější český hlavolam a tenhle kousek je v exkluzivním provedení. Uvnitř totiž najdete překvapivě i plánek létacího kola. Nabitá kreditka by asi byla větší motivací, ale i takový nákres se může hodit . obtížnost

Tantrix z roku 1988. Vynálezcem je Novozélanďan Mike McManaway a hru vymyslel v při návštěvě Patagonie. Hlavolam můžete skládat sami, nebo si to užít s přáteli. Hra se skládá z 56 kamenů šestiúhelníkového tvaru. Na každém kameni jsou tři linie v různých barvách (celkově jsou barvy 4). Hráči se vhodným přikládáním kamenů snaží vytvořit co nejdelšího hada své barvy, a zároveň co nejvíce zkomplikovat stavění ostatním.

Semafor pro vesmírné lety Když sestavíte tenhle hlavolam správně podle barev, karet a čárek, rozbliká se. Akorát si musíte dát majzla, aby vám nevytekla baterka. Řešení tohohle problémku se totiž může pěkně protáhnout.

obtížnost obtížnost


zoom

âILICHILI

#37

3

2

Dřevěný slon

1

Čínský dřevěný slon původně pochází z 9. století. Rozložený se skládá ze 14 nestej nestejných dílků. Každý tento dílek má přesnou pozici a pořadí, kdy je třeba ho použít. Stačí jediná chyba, a musíte začít od začátku. obtížnost

Rubikovka Model Rubikovy kostky 3x3x3 dokázaly složit i děti. Tento model 5x5x5 umí v ČR složit pouze asi dvacet lidí, a i proto se jí říká Profesorská kostka. Je prý nejsložitějším hlavolamem na této dvoustraně. Tedy hned po titulku.

News Hlavolam News od Noba Yoshigary vyžaduje skutečné mistry, nebo malý trik. Japonci jsou v produkci hlavolamů jedničky a tenhle reprezentuje pravý japonský design. Hlavolam je vyroben ze speciální slitiny bronzu, která umí získat rychle lidskou teplotu. Proto je taky velice příjemný do ruky.

obtížnost

Skládanky mají obvykle 7 až 209 dílků. Nejsou to klasické puzzle, ale ze stejných dílků se má vždy sestavit další tvar. Tady děláme čtverec a 1500 dalších možností. Skládal to prokazatelně i Archimédes a i staří Číňané se snažili.

1

1 Toto provedení je z roku 1860 a vyrobili jej mladý Otto a Gustav Lilienthalové. Výroba kostek a hraček se jim prý zdála být příliš nebezpečná, a tak se stali průkopníky letectví. 2

2 Než ho znovu rozhodíme, zapamatujte si jméno hlavolamu TANGRAM (důmyslná hádanka ze sedmi dílků). Hrál si s ním i ten BONAPARTE (pro mladší NAPOLEON). obtížnost

obtížnost

hraje Pán, co si rád ) patří Flejberk (*1962 v RNDr. Jarosla mechae el at ěr sb nější mezi nejvýznam m ný va amů a je uzná nických hlavol ho Je r. he h ýc ensk znalcem společ olamů. Je než 7000 hlav sbírka čítá více Hrátky du řa po ho sové autorem rozhla o 2, ČR ci se na stani s logikou (vysílá berk ej Fl ik at em at ů). M vě každých 14 dn rio sé o íh entem prvn je také produc u Ježek am ol av hl ho vové vyráběného ko a dále vacím ježkem v kleci se šroubo e ve aj rn tu o íh stn chlo je ředitelem ry bice). du ar (P vy kostky skládání Rubiko stavy vý í čn di tra je zu Založil a organi Y. A HLAVOLAM s názvem HRY


âILICHILI

#38

letem světem

[Luanda: 8°50' j. š. 13°20' v. d.]

Angola Dovolená v minovém poli

„Co si tak vzpomínám, tak kromě jednoho pána, který se jel podívat na místo svého únosu v Alto Catumbela, tady žádní turisté z Čech už pár desítek let nebyli,“ říká pracovník české ambasády v Luandě. Nedá se nic dělat, země plná min a zničená téměř čtyřiceti lety bojů není zrovna rájem turistů. Válka v Angole skončila teprve v roce 2002 smrtí Jonase Savimbiho, vůdce UNITA. text Pavel Jirát foto Profimedia.cz

Angola se začíná probouzet a lidé jsou stále ještě plni euforie a dobroty. Až na pár ruských a izraelských obchodníků tu moc bělochů nepotkáte. Kdybyste náhodou sháněli nějaké diamanty, rtuť nebo kulomet, obraťte se na ně, zaručeně vám pomůžou. V některých oblastech také narazíte na pracovníky charitativních a rozvojových nevládních organizací (NGO), kteří se snaží pomáhat. Snad právě proto, že masová turistika tu ještě neexistuje, není od věci se sem mrknout. Hledáte-li trošku neobvyklý zážitek, budete spokojeni. Slušný nářez Mírně jetá budova mezinárodního letiště v Luandě praská ve švech. Ten chaos, co tu panuje, se dá jen stěží popsat. Hned po přistání se snažíme koupit vnitrostátní letenku do Lubanga na jihu země a je to

opravdový boj. Pojem fronta tu neexistuje, vítězí silnější a drzejší. Naštěstí jsme tři, takže se nám společnými silami daří postupně probojovat k okénku. Potom už nás letištní hala vyplivne do víru a špíny hlavního města. Okamžitě se noříme do vrstvy červeného prachu a odpadků. Už se stmívá, kolem se potácejí postavy, bílé zuby svítí do všech stran, všude zní smích, troubení aut a směs angolského hip-hopu a evropského diska.

Občas někdo jen tak v klidu močí hned vedle cesty. Na silnicích se pohybují

rozpadající se auta různé provenience, s řízením napravo i nalevo a s ještě původními espézetkami snad všech zemí světa. Do toho občas ladně proskáká po

výmolech a dírách úplně nový Mercedes či BMW. Kriminalita, zvláště v Luandě, je na vysoké úrovni. V ulicích je bohužel také dost žebráků a nezřídka se jedná o malé, sotva desetileté děti. „Luanda je moc malá,“ povídá jeden z mnoha neoficiálních taxikářů, který nás nabral. Troubí na všechny strany a dělá občas těžko uvěřitelné manévry. Já na něj nechápavě zírám, protože zas tak malá se mi Luanda rozhodně nezdá. „Dřív tady žilo 600 000 lidí, ale během války se sem začali stahovat


letem světem

âILICHILI

#39

Afrika vám rozšíří obzor

Vyhlídka Fenda da Tundavala, dolů 1 km uprchlíci z celý Angoly,“ objasňuje. „Takže teď tady najednou máme 2 500 000 lidí. Anebo možná i víc. To nikdo ani neví.“ „A vědět ani nemůže,“ říkám si v duchu, když si vzpomenu na prstenec dřevěných a igelitových obydlí, který obklopuje město. „Schovej ten foťák,“ zasyčí na mě kamarádka, když se na ulici objeví policista. Má na zádech kalašnikov a slídí, kde se co děje. „Tady něco blbě vyfotíš, anebo jen tak máš foťák a už po tobě chtějí prachy,“ říká.

Místní žebračka je vděčná i za banán V Angole už žije nějakých 18 měsíců a ví, jak to tu chodí. Pracuje na českém projektu NGO výstavby zemědělské střední školy v provincii Bié. Za léta války už Angolané pomalu zapomněli normálně žít a starat se o pole. Všechno se dováží, a proto je tu dost draho. Pro turistu zvlášť. Půjčení ojetého VW Polo stojí 120 USD na den, pokoj v hotelu postaveném z přepravních kontejnerů je za 60 USD. Ale při pohledu na něj mě napadá, že tu lidé mají neuvěřitelnou invenci.

Vkusný fasádový vzor od firmy Kalašnikov Válečné muzeum Zajímáte-li se o vojenskou techniku, tak právě Angola je místo, kam jet. Silnice jsou lemované všemožnou bojovou technikou. Její původ je zejména v bývalém Sovětském svazu. Ale najdete tu stroje francouzské,

britské, jihoafrické... Válka musela být

dobrý byznys. Díky angolskému nerostnému bohatství mohly boje trvat téměř 40 let. Nejprve


âILICHILI

#40

letem světem

Domorodá žena z jihu v tradičním oděvu (vlevo)

osvobozenecký boj s koloniálním Portugalskem a hned potom občanská válka – na jedné straně spíše pravicová UNITA , na druhé levicová MPLA. UNITA měla diamanty, MPLA ropu. Nyní je konečně mír. Podstatnou vadou na kráse jsou ale miny, kterých je celá zem plná. V praxi to znamená, že se jen těžko může rozjíždět zemědělství, cesty vedou odminovanými koridory a vy zrovna nemáte chuť si jen tak vyrazit na procházku za město. Odstrašujícím mementem jsou tisíce beznohých Angolanů, belhajících se o berlích. V muzeu min ve městě Kuito najdete i „kvalitní“ československý výrobek, který při aktivaci vyskočí do výšky 1,5 metru a zabije všechno okolo. Tady se ale muselo žít Pocit zmaru vás chytne, když vidíte pohledné budovy z 60. let a kdysi nádherné portugalské koloniální vily, dokonale rozstřílené na kusy. „Jó, tady se muselo dřív ale žít,“ řeknete si. Opravdu, Angola je jinak krásná země s velice příjemným klimatem a nádhernou přírodou. Vyhaslé neony barů a kabaretů připomínají, že

to tady fakt žilo. Ale hospody tu najdete i dnes. Angolská piva

Cuca nebo Ngola vůbec nejsou špatná. Whisky se občas prodává v igelitových pytlíčcích. Docela srandovní bývá hospodská výzdoba. V jedné z nich například mají květináče vyrobené z bomb.

Co se týká přírody, tak Angola má skoro všechno. Džungle na severu, stepi uprostřed, pouště na jihu a krásné čisté předlouhé pláže na západě. Jediné, co tu nějak chybí, jsou lesy. Značná část stromů byla během války použita na otop. Zvířata dopadla podobně – téměř veškerá divoká zvěř skončila na pekáčích. Snad se tyto škody podaří jednou napravit. Prý se na tom pracuje. Ale asi to nebude hned, neboť v Angole se žije a pracuje poměrně pomalu. Tady se spíš užívá nebo přežívá. Angolané sami mají neuvěřitelně pohodovou povahu. Přátelští, spontánní, neustále se smějí a nemají s ničím problém. Je to až neuvěřitelné, představíte-li si, že ještě před nedávnem se i sousedé zabíjeli navzájem. V tomto případě je fakt asi dobré zapomenout. „Víš, nebylo to jednoduchý,“ říká Raul před rozstříleným stadionem. „Moji první manželku zastřelili, táta umřel hlady a máma šlápla na minu,“ konstatuje s klidným výrazem. „Ale hlavně, že už je tomu konec, máme klid.“

Tipy Kde spát Ubytování rozhodně není nejlevnější. Někdy se vám poštěstí najít hotýlek za 10 USD na osobu, ale často budete platit víc. Dost často žádné ubytování ani nenajdete, takže vás to stejně ani nebude trápit. Jak cestovat Vzhledem ke stavu silnic a vzdálenostem není zrovna jednoduché cestovat po zemi. Na kratší vzdálenosti buď kandongierou (modrými dodávkami), nebo si půjčit auto. Ideální je někoho znát. Na delší vzdálenosti dává smysl jedině letadlo. Vnitrostátní spoje mezi městy poměrně fungují. Co si přivézt Určitě dřevěné sošky a masky. Na trhu kousek za Luandou je všeho nepřeberné množství. Docela zajímavé jsou i dřevěné stoličky potažené kozí kůží. Skvěle se na nich sedí. A já jsem si ještě přivezl značku „Perigo minas“, tj. „Pozor miny“. Co si dát Nic moc. Angola není pro gurmány. Alespoň zatím. Nejčastějším jídlem je kukuřičná kaše, občas připomínající vesmírnou stravu, na kterou jsou ne všichni připraveni. Seženete kousek hovězího, případně rybu, nebo různé nedobroty z konzerv. Výběr bývá omezený na pár jídel, pokud je vůbec nějaký. Co nedělat Rozhodně nepodceňujte minová pole. Raději se jim obloukem vyhýbejte. Ať vás ani nenapadne tam chodit. A vlastně radši ani nechoďte mimo vyšlapané

pěšinky. Také nefoťte žádnou provozuschopnou bojovou techniku nebo vojáky. Jednou jsem musel vzít nohy na ramena a nebylo to příjemné. Čím Angolany oslníte Tím, že s k nim budete chovat přátelsky a rovně. Budou k vám mít respekt a hlavně vás budou mít rádi. A umět alespoň trošku jeden z jejich národních jazyků (umbundu a kimbundu), to vám otevře dveře. Co ještě stojí za vidění Velvíčije (Welvichia mirabilis) Národní rostlina Angoly. Je endemická, roste jen v oblasti jižní Angoly a severní Namibie a je opravdu ošklivá. Ale na druhou stranu budete žasnout nad tím, jak něco tak velkého může vyrůst jen tak z pouštního písku. Nepotřebuje téměř žádnou vodu. Přírodní zlom Fenda da Tundavala Kousek od města Lubango se z ničeho nic láme Středo-africká náhorní plošina. Dojít až k okraji několik desítek kilometrů dlouhého zlomu a koukat se do několikasetmetrové hloubky je opravdu zážitek. Cestou tam a všude okolo vás čekají setkání třetího druhu s domorodci žijícími v chýších postavených z proutí a bahna. Cabo Ledo Jihozápadně od Luandy je krásné moře, nekonečné a čisté pláže a pár hezkých hotýlků. Tady můžete nerušeně relaxovat. Lidí zde bývá poskrovnu. Budou-li vám chybět, projděte se do rybářských vesniček okolo. Města Huambo a Kuito Ač to není zrovna optimistický pohled, tak i to snad stojí za vidění. Dvě neuvěřitelně válkou zdevastovaná města, kam se rychle navrací život. Budete se divit, co jsou lidi schopni udělat.


Pivo.

víkendovka

âILICHILI

#41

Mnichov zahrada pod Alpami „ Po půstu si musíme trochu vyhodit z kopýtka,“ prohodil břichatý kmet a prolil hrdlem zbytek piva, odpočívajícího na dně obrovského tupláku. „Játra si musí zase zvykat,“ usmál se a začal očima hledat číšnice proslavené hospody Löwenbrauekeller. Jaro klepe na mnichovské brány pokaždé zvesela. Jeho příchod hlásí Sezona silných ležáků. text Patrik Balogh foto Profimedia

Berlín – Hamburg – Mnichov. Pěkně podle velikosti. Pokud však vezmete hustotu osídlení, je Mnichov v Německu na prvním místě a z toho vyplývá mnohé. Třeba skutečnost, že každou minutu šlápnete na nohu buď chlápkovi s tralalákem, nebo Turkovi ze zdejší početné komunity, nemluvě o turistech. „Nejlepší dopravní infrastruktura v Evropě!“ upozorňuje mě spolužák z vejšky, který tu čtyři roky pracuje a bydlí. „Mnichov je rájem pro cyklisty, jinak se po městě nepohybuji. A když chci zajet někam dál, třeba k jezerům připomínajícím naše velké přehrady, jsem tam za půl hodiny S-Bahnem.“ Právě jezera s výhledem na Alpy, které jsou na

jaře plné kontrastů a barev, si jarní výlet rozhodně zaslouží. Město je až na výjimky čisté a udržované, a i když v něm žije tolik lidí jako v Praze, nenajdete žádné zrůdnosti typu panelákových sídlišť. Městu dávají tvář malebné domky typické pro bavorskou architekturu a spousta zeleně. V Mnichově si na své přijdou návštěvníci, kteří touží po historických památkách, protože se zde i přes bouřlivý historický vývoj zachovala řada gotických a barokních kostelů, orloj či dóm. Daří se tu ale rovněž moderní architektuře. Nejste-li masochisti, co touží po hromadných akcích typu Oktoberfest či jiných bavorských folklorních slavnostech,

oslavte příchod jara v místních pivních zahradách. Atmosféra je podobná, s tím rozdílem, že i přes tisíc lidí pohromadě se tolik netlačíte u stolů a výčepu. Na čerstvém vzduchu vám navíc bude chutnat i pivo, vyhlášené tak možná mezi Francouzi. Když to vezmeme v kostce: ráno leťte s nízkorozpočtovou společností tam, po Mnichově jezděte S-Bahnem nebo na vypůjčeném kole, navštivte zmiňované památky a atrakce a večer se ubytujte v penzionu. Druhý den se zajeďte podívat k jezerům na jihu. Posledním S-bahnem se vraťte zpět, přespěte a brzy ráno leťte domů. Nic míň si Mnichov nezaslouží, ale vlastně ani o moc víc.


âILICHILI

víkendovka

#42

Doprava

Památky, galerie

Ubytování

Letadlem: Praha Ruzyně – Mnichov. Ceny u nízkorozpočtových společností jsou vstřícné, známý rekord pro zpáteční letenku je 600 Kč včetně letištních poplatků. Autem: Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg – Mnichov, kritickým místem je most a tunel v Regensburgu. Zácpě a popojíždění se vyhnete jízdou v noci, trvá okolo 4 hodin.

1 Marienplatz

Mnichov je dost drahé město, proto lépe poslouží penziony než hotely. Pro baťůžkáře existují i varianty campingu např. 4 Thalkirchen (se stanem za 8 eur). Pro ostatní třeba penzion, 5 Ideal Service Appartements, 6 Giesing nebo Gästezimmer/Ferienwohnung in der Au, Jamnitzerstraße 13. Jsou čisté a útulné, 25 eur za noc pro jednoho, pokoj pro dva za 40 eur.

Po Mnichově: Z letiště S-Bahnem, za 9,60 eur je k mání jízdenka pro všechna pásma. Za 9 eur si lze také půjčit kolo, které má všude přednost. Mnichov je navíc placka, takže jde o vynikající způsob dopravy.

Nekorunované centrum a dobrý výchozí bod s radnicí a dvěma kostely. Frauenkirche. Pozdně gotický kostel s cibulovitými věžemi zobrazený na každém druhém suvenýru, včetně pivních tácků. (Frauenplatz 1) 2 Olympiazentrum Vylezte na věž a uvidíte město jako na dlani. Dále v areálu navštivte fotbalový stadion, podvodní svět, tradiční restauraci nebo jeden z četných koncertů.

Pivnice, restaurace 7 Augustiner Keller (Arnulfstraße 52): pět minut od hlavního nádraží leží pivní zahrádka plná zeleně.

3 Alte Pinakothek, Neue Pinakothek. Dvě špičkové galerie s orientací na starší i novější umění, od da Vinciho po Maneta. (Barer Str. 27)

8 Chinesischer Turm: leží sice přímo u Čínské věže, ale bývá hodně zaplněná turisty. Méně

2 9 5 7

4

zalidněná je nedaleká Hirschau na břehu jezera Kleinhesseloher See (Gyßlingstr. 15).

9 Osteria Italiana (Schellingstr. 62). Výborná kuchyně, díky které sem chodil svého času Hitler. Prý vždy dlouho vybíral a nakonec zařval: „Ravioli!“

Speciality V centru jsou kromě památek i tradiční trhy, kde denně koupíte čerstvou zeleninu a maso takové kvality, o jaké se nám u nás bohužel ani nezdá. Z temné strany Síly lze ochutnat schnaps, po němž vám výborně vytráví, zvlášť pokud zkonzumujete volskou kýtu.

Jarní události Sezona silných ležáků 22. 2. – 1. 4. Ve chvíli, kdy skončí masopustní karneval Fasching, Mnichované plynule přejdou do konzumace jarních silných ležáků. Vypíjendu doprovází ve vyhlášených pivnicích folklorní program a legrácky typu zdvihání obřích šutrů. www.loewenbraeukeller.com, www.nockherberg.com Andreas Gursky/Retrospective 17. 2. – 13. 5.

3 6

8

1

Celoživotní průřez tvorbou slavného německého fotografa pořádá Das Haus Der Kunst. www.hausderkunst.de BMW Open 28. 4. Tenisový turnaj na antuce začíná kvalifikací a trvá až do 6. května.


Švýcarsko za hubičku! Využijte nového přímého spojení a zalete si na víkend třeba do Basileje. – ZÁBAVA, SWISS MADE. –

4x týdně přímé lety z Prahy. Ceny zpátečních letenek již od 1800 Kč včetně letištních poplatků! Více informací a rezervace na tel. 234 008 227 – 230, online na SWISS.COM/CZECH nebo ve vaší oblíbené cestovní kanceláři. SWISS.COM

055_300_Basel_190x245_VodafoneMa1 1

13.2.2007 11:19:28 Uhr


âILICHILI

#44 ventil

Základní lekce Značka Hyundai sice pro některé řidiče znamená méně prestiže, ale povídejte o tom někomu, kdo nechce za solidní rodinné auto vypláznout půl milionu a víc. Přesvědčili jsme se, že dostupnost automaticky neznamená mizernou kvalitu ani nezáživnou jízdu. Zkuste ostatně přijít na nějakou prémiovou značku, která vám do základního modelu sedanu s motorem 1,4 dopřeje bezmála 100 koní, nadstandardní výbavu, a to všechno pod tři sta tisíc. text Robert Vykrent foto Michael Kratochvíl

Pohled zvenku Pokud jde o design, auta z Asie to v Evropě nikdy neměla lehké. Západní civilizace je na svou představu o kráse hodně háklivá a trefit se zdejším zákazníkům do vkusu je pekelný oříšek i pro našince. Vezměte třeba mistry ladných křivek Italy a nešťastný Fiat Stilo. Prima auto, ale u zkoušky z přitažlivosti propadlo takovým způsobem, že to málem automobilka nerozchodila a její pověst zachránilo až Grande Punto. Není tedy divu, že se musí i Hyundai hodně snažit, aby nám jejich auta padla do oka. Stačí ale mrknout na galaktický

Kte se flaka sitič!

rozdíl mezi předchozí a novou generací SUV Santa Fe a máte jasno, jak rychle nás dostali na lopatu. Šestá verze oblíbeného sedanu Hyundai Accent až takový premiant není, ale štíhlé boční linie s dynamickými prolisy a úplně nová přední maska s výraznými světlomety jsou hlavně v tmavších odstínech laku přitažlivě decentní a rodinnému autu budou slušet ještě za několik let. Pohled zevnitř Využijte možnosti nastavit si nejen výšku, ale taky ideální zdvih sedáku pod stehny, zapněte výškově nastavitelný pás a seřiďte

si volant nad koleny. Hned potom si můžete všimnout, že vás sedačky pohodlně obejmou a zdůrazní prostorný interiér. Nový Accent narostl na 4 280 mm (Fabia sedan 4 232 mm, Thalia 4 171 mm), což je spolu s příjemným rozvorem 2 500 mm (Fabia 2 462 mm, Thalia 2 472 mm) základ pro rozumné cestovní pohodlí. Interiér odpovídá ceně, takže nečekejte potahy z alcantary nebo palubku z pravého umělého dřeva. Všechny

Přitažlivé a decentní na několik let

ovládaných oken (všech čtyř), zrcátek (vyhřívaná už od základu) i klimatizace (od druhé úrovně výbavy v ceně) jsou velké a s jasnými piktogramy. A hlavně fungují, jako když bičem mrská. Snad jenom na polohu chytrého tlačítka palubního počítače za volantem si zvyknete až po nějaké době. Motor I základní benzinová jedna čtyřka je výborná. Podobně jako další asijské automobilky na vzestupu ani Hyundai u nejnižších motorizací neškudlí výkonem, takže si můžete v Accentu za levný peníz užívat skvělých 97 koní. Při dynamické jízdě sice motor křičí po vyšších otáčkách (a to doslova, protože o dostatečném odhlučnění se dá mluvit zhruba do 2 500 otáček), ale když zrovna nevezete pospávající ratolesti nebo nerudnou tetu Máňu, můžete na to bez obav šlapat. My jsme stáli na plynu skoro pořád, protože nám poměr cena/výkon

plasty jsou ale slícované a na dotek příjemné, převládá praktičnost. Budíky jsou jednoduché a přehledné. Čudlíky i páčky elektricky


Hyundai Accent 1,4 MPi: Zdvihový objem 1399 cm³ (V4, 16V) Nejvyšší výkon 71,3 kW (97 k) při 6 000 ot/min Nejvyšší točivý moment 125,5 Nm při 4 700 ot/min Nejvyšší rychlost 177 km/h Zrychlení 0–100 km/h 12,3 s Kombinovaná spotřeba 6,2 l/100 km Hmotnost 1 133–1 241 kg Zavazadlový prostor 390 l Základní cena 279 900 Kč

Parádní porce výbavy a výkonu nešel na rozum (a hledali jsme marně nějakou mouchu), a stejně jsme se v průměru dostali asi na 8 l/100 km. Což zname-

ná, že když zrovna tetu Máňu povezete, kombinovaná spotřeba možná klesne i pod 6,2 l z prospektů. Rychlosti jsou poskládané

V interiéru převládá praktičnost

Čudlíky fungují, jako když bičem mrská

nakrátko a díky nízko posazené pětce můžete jezdit na spotřebu už na okreskách. Na dálnici pak ovšem musíte motor vytáčet, takže baští víc. Jenže pokud si Accent kupujete na drandění po Evropě, stačí si připlatit a můžete mít pod kapotou turbodiesel 1.5 CRDi s výkonem 110 koní a zátahem 235 Nm. Vzhledem k tomu, že je to jeden z nejlepších motorů ve své třídě, je cenový rozdíl 30 000 Kč opravdu legrace. Navíc se budete vozit za 4,6 l/100 km a zapomenete, kde je vaše oblíbená pumpa. Jízdní vlastnosti Accent je především pohodlné auto, a tomu odpovídá i podvozek. Jízda po kočičích hlavách se v kabině projevuje jako plavba po jemně zčeřené hladině, přejezd přes průměrně zanedbané tramvajové koleje spíš slyšíte než cítíte. Auto zkrátka přes nerovnosti pluje jako člun přes vodní brázdu za trajektem

a k tomu mírné houpání patří. Když máte jízdní charakter Accentu v ruce, můžete si troufnout i na trochu rošťačení. Zvykněte si, že rychlé zatáčky krájí trochu rozvážněji a že hlavní snaha podvozku je nerovnosti tlumit, nikoli se k nim přisávat. Aspoň vás pak nebude bolet sedací aparát. Mimochodem, přesné dráhy řazení vám budou dělat radost při rozjezdu, účinné a pěkně dávkované brzdy vás rychle a bezpečně zpomalí. Spíš než rychlé manévry ale sedí Accentu ladná jízda. Závěrem Hyundai Accent vám už za základní cenu 279 900 Kč nabízí takovou porci výkonu a výbavy, o jakých se vám může u drtivé většiny konkurentů jenom zdát. I to je důvod, proč Hyundai v žebříčku největších výrobců aut na světě válcuje jednu proslulou značku za druhou a má nakročeno do první pětky! Dokud budou tradiční výrobci mezi příplatkovou výbavu počítat kdejaký kobereček a kvůli optickému snížení základní ceny nabízet i do nižší střední třídy motory vhodné leda pro Smart (Octavia II, 1230 kg, 80 koní; Focus sedan, 1247 kg, 80 koní), bude je Hyundai v prodejích stírat i dál. A dobře že tak, třeba jim časem docvakne, kde dělají chybu.


âILICHILI

#46

povídání

[Jan Svěrák]

Já budu jinej stařík „Budu mnohem smutnější než můj táta,“ obává se režisér Jan Svěrák. Uvědomil si to při natáčení nového filmu Vratné lahve, v němž jeho otec Zdeněk nezmizí z plátna. text Goča Komárek foto ČTK, Archiv

Co bylo při natáčení Vratných lahví nejtěžší? Zvládnout tříletého kluka, který tam hraje vnoučka. Vím, roztomilý Tomík... Ano, roztomilý. Už když jsme natáčeli s pětiletým Koljou, tak to bylo strašný. A když máte dítě tříleté, tak skoro není možné, aby zároveň opakovalo text, dělalo nějakou činnost a ještě se nekoukalo do kamery. Tenhle chlapeček byl výjimečný, text ho bavil, ale zvládl ho zopakovat tak čtyřikrát, než ho bavit přestal, a pak už se s ním nehnulo. Jak to řešit? Hodně pomohl můj táta, na kterého děti dají. Víte, co je zvláštní? Moje děti s ním na chalupě ochotně skládají uhlí, s čímž mně by nikdy, nikdy nepomohly... Táta si toho chlapečka bral na starosti i o přestávkách a říkal: „Tak, a konec legrace, jdeme pracovat. Pak si zase budeme hrát.“ To na něj buď platilo, nebo nakonec musel pomoct jeho vlastní táta. Kdy třeba? V jedné scéně Jirka Macháček uspává malého písničkou, aby mohl jít balit jeho maminku. Jenže kluk neuměl dělat, že spí! Zavřel oči, ale potom hrozně kroutil obličejem – uvolněný výraz to nebyl. Takže jsme přerušili natáčení, tatínek si ho vzal na rameno, šedesát lidí ze štábu si potichu sedlo, tatínek chodil po dekoraci, uspával, všichni čekali... Za půl hodiny ho konečně položil do postýlky, my se tiše připravili, tiše klapli, natočili záběr, chlapeček si u toho ještě pomlaskl, a pak se ozvalo: „Stop, hotovo, probuďte ho...“

Nevíte, jak se má dnes Kolja? Tuším. Ještě několik let po natáčení tu dokonce chodil do české školy – všichni ho znali, dávali mu dárky, čehož jeho maminka využívala. Jenže jak sláva opadávala a chlapec se měnil, najednou to už nebylo ono. Jeho matka nedala na radu, aby se s ním vrátila do Moskvy a nedělala z něj malého herce. Proč jste jí to radili? Velká sláva v tomhle věku je zničující – představte si, že už ničeho většího nedosáhnete. U takových lidí se bojím, aby z nich nevyrostli narkomani nebo alkoholici. Nicméně

matka se rozhodla, že vyždíme, co půjde, takže hrál Kolja ještě v několika filmech, kde opakoval roztomilé chování z Kolji. A dnes už nedělá ani tohle – je to takovej přitloustlej puberťák s odbarveným hárem.

Čím byla práce na filmu nezapomenutelná? Užívali jsme si, že to je nejspíš můj poslední film s tátou, protože hlavní roli pro tak starého chlapa už někdo napíše jen ztěží. Dával jste pozor, aby se váš otec při natáčení nenastydl nebo nezranil? Myslíte, když třeba přistane s balonem ve vodě? To na sobě měli herci do půli pasu neopren, který je měl hřát. Ale jinak na herce pozor dávat musím – o tátovi jsem věděl, že potřebuje přestávky, a tak jsme si vždycky v jedenáct dávali kávičku. Zastavil jsem natáčení, řekl, nezlobte se, a rozbil den odpočinkovou kávou. Váš táta ve filmu rozváží zásilky na kole – to pro něj nebezpečné nebylo? Ano, jezdí tam z kopce na kočičích hlavách. Napadl sníh, on měl starého favorita s úzkými


Natáčení s tátou jsem si užíval – hlavní roli pro tak starého chlapa už asi nikdo nenapíše.


âILICHILI

#48

povídání

Jan Svěrák by chtěl letos začít pracovat na dalším filmu.

ráfky, a my se báli, že si namele, než to stihneme natočit. Už o den dřív jsme solili chodníky, aby nejezdil po ledu. Máme tam i záběr, kdy jelo auto s kamerou, táta metr za ním, a pak hned další auto, které hraje. Kdyby sebou švihnul, tak by ho to druhé celkem zmáčklo. Ale musím říct, že šlape jako junák. Jo, jezdí dobře. On je v pohybu pořád; na chalupě něco buduje, s divadlem jezdívá na běžky, a do loňského roku měl úplně stejného starého favorita jako ve filmu – je na něj zvyklý. My jezdíme na horských kolech, on s těma beranama a tuhým převodem. Necháváte při natáčení herce improvizovat? Třeba dialogy si upravují málokdy. Táta má zásadu, že když se s nimi mořil několik dnů, tak to jiní těžko vymyslí za několik minut a ve stresu líp. Ale změny někdy na místě děláme, protože každý herec mívá jiný rytmus a třeba mu nesedne, jak jsem scénu vymyslel. Třeba Landovský...

...ten vykupuje lahve s vaším tátou... ...a já mu radši dával hodně úkolů, aby byl přirozenější – trochu naštvaný, nejistý a divný. V jednu chvíli si musel povolovat kravatu, sundavat brýle, markovat na pokladně, do toho říct tři slova... A čím víc se musel soustředit, tím byl lepší. Landovský má pověst problémového herce – vy jste ho zkrotil? Tolik úkolů jsem mu dával právě proto, aby neměl čas zlobit a povídat. Je totiž prav-

da, že jakmile mu dáte čas, tak začne vyprávět historky z disentu, jak byli s Havlem a tajnýmu policajtovi dal pěstí... Ale u našeho filmu na

to neměl čas. Normálně bývají velké pauzy, při kterých si herci sednou a povídají, pak se svítí, hledají se šminky, nějaký kabel, ale tady se nečekalo na nic – já ani neměl čas si zakouřit, protože všechno bylo připravené. Landov-

Jan Svěrák (*1965) Je držitelem dvou Oscarů: prvního už za studentský film Ropáci, druhého za nejlepší cizojazyčný film Kolja. Vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU a roku 1991 natočil komedii Obecná škola, do které obsadil svého otce nebo Jana Třísku. Pak se pustil do komediální fantasy Akumulátor I (1994), která však neměla očekávanou diváckou odezvu. Brzy natočil nízkorozpočtovou Jízdu, která se překvapivě stala hitem, a roku 1996 uvádí Kolju – nejúspěšnější porevoluční film, který získal šest Českých lvů a hlavně Oscara. Po Koljovi natočil válečný velkofilm Tmavomodrý svět (2001), velmi ambiciózní dílo, které ale mnoho cen neposbíralo. Jan Svěrák je ženatý, žije v Praze a má tři děti.

ský se soustředil a byl až geniání, protože v sobě má obě polohy, které hrál. Šarmantního Oldřicha Nového i protivného poustevníka. A nevíte v čem je kouzlo Jiřího Macháčka? Nemá sice hlavní roli, ale zase ve filmu září. To taky nechápu. Při kontrolní projekci se objevil na plátně, řekl jednu větu a lidi se smáli. Má dar filmových hvězd, do kterých za vteřinu skočíte jak do teplých bot – víte, že je komický herec, a jdete mu už předem naproti. Znáte herce s podobnou schopností? Znám. Tatínka. Ten když něco řekne, tak lidi taky vědí, že to asi bude legrační. Spřátelili se ti dva při natáčení? Rozuměli si, ale to není důležité. Vezměte si Luise de Funése – to byl namyšlený protiva, který při natáčení všechny otravoval, a říkalo se, že mu nikdo nepřijde na pohřeb, jenže ve filmech o četnících je kouzelnej. Takže nezáleží na tom, jestli si ti dva rozuměli. I kdyby ne, tak jim na plátně věříte, že jsou kamarádi. A moc jim to sluší, protože se setkává starý svět s tím novým. Necháváte si při filmování radit od své mámy? Čte scénáře, a tentokrát nám od začátku říkala, že to je kravina. Takže vy na její názor nedáte... Vyslechneme ji. Tentokrát tvrdila, že je nepravděpodobné, aby učitel pracoval v samoobsluze u lahví, protože by to bylo pod jeho důstojnost. Že prý si to prostředí romantizujeme, protože nechodíme nakupovat. Ale my jí říkali, že je to nadsázka, co se nám hodí. Je pro vás táta vzorem toho, jak se vyrovnávat se stářím? Já budu jinej stařík, protože nemám divadlo, které by mě udržovalo v takové kondici... Většina lidí se změní odchodem do důchodu – dokud má pan doktor pacienty, tak si nemůže dovolit být nemocný nebo umřít. A táta má večer divadlo, kde jsou na něm závislí další herci, kde si zahraje a ještě má potlesk. To nemám. Budu si něco muset vymyslet. Vždyť můžete natáčet do sedmdesáti. To by bylo vyčerpávající. Musel bych to šidit a režírovat jenom z křesílka, šlo by to pomalu, a na filmu by to pak bylo vidět. Obdivuju energii, kterou má Forman – že ve svém věku ještě natočil film, a ten možná není poslední. Napadá vás, co byste ve stáří mohl dělat jiného? Co já můžu dělat? Snad režírovat operu, protože mám vztah k hudbě a k showbyznysu. Nebo učit filmařinu, ale to je všechno. A není to práce, která vás nutí neumřít, takže opravdu nevím. Jako většina lidí.


povídání

âILICHILI

#49

Nechtěl byste psát scénáře? Ne. Do toho já umím jenom kafrat. Podílel jsem se na scénářích k Akumulátoru a Jízdě, a byla to taková znouzectnost – nejsou to tak dobré scénáře jako ty tátovy. Zbytečně sklouzávám k popisu: Tam vám byla řeka, u té řeky nádherný kůň, který se pásl... A zapomenu na to, že mi někde zuří bitva. Když jste přesně před deseti lety získal Oscara za Kolju, změnil se váš život navždy?

Víte, filmař se těžko dozví, jestli se pro svou profesi rozhodl dobře, ale právě Oscar vás zbaví nejistoty. Další film už se vám třeba nepo-

vede, Oscarovi se už nepřiblížíte, ale jednou jsem tam byl... Už nikdy si o sobě nebudu říkat, že jsem neschopný. A v praxi vám ta soška pomáhá? Nejvíc pomáhala první tři roky, kdy jsem mohl oslovit jakéhokoli herce na světě a asi bych bez problému sehnal peníze na anglicky mluvený film. Nikdo neví, kdo je Jan Svěrák, ale když slyší, že má Svěrák Oscara, něco to znamená. Snadněji prodáte film do zahraničí? Proto se to taky píše na plakáty... Jirka Menzel dostal Oscara před čtyřiceti lety za Ostře sledované vlaky, a když teď jde jeho Anglický král, nahoře je napsáno: Film oscarového režiséra. U mě to bude stejné. Vidíte mezi slavným Koljou a Vratnými lahvemi nějaký posun? Hlavně obsahový, protože v Koljovi byla jasná otázka i odpověď: Má cenu žít sobecky, nebo jste bohatší, když za někoho vezmete

Největší úspěch tandemu Svěrák a Svěrák – Oscar za Kolju zodpovědnost? Odpověď zněla ano: člověk je bohatší, stojí to za to. Zatímco u Vratných lahví? Ty jsou o manželství nebo o konečnosti života, a uspokojivou odpověď nedávají... Otázka tady zní, jestli je možné se smířit se smrtí. A? Není. Racionálně si vysvětlíme, že je konec přirozený, ale smířit se s ním nedokážeme.

Co bude dál – chcete si od filmů odpočinout? To ne, i když jsem vyflusanej. Chtěl bych ještě letos připravit další, protože když jste rozjetý, tak to jde snadno. Jako když malíř namaluje první plátno, a na dalším jsou už tahy štětcem lehčí. Toho chci využít. No jo, ale kdo vám napíše scénář? Možná Alice Nellis, ta psát umí. A rozumíme si spolu.


ON: Mikina, Nike 2190,- Tepláky, Nike 1390,- ONA: Kšiltovka, Adidas 650,- Náramek, Vero Moda 249,- Tílko, Nation Street 39, 750,-/set Svetřík, Promod 599,- Sukně, Nike 1190a,- Elasťáky, H&M 299,ONA: Mikina, Adidas 2790,- Plavky, H&M 299,- Rukavice, Nike 640,- Kalhotky, Nation Street 39, 750,-/set Tepláky, Adidas 8799,-/set ON: Triko, Adidas 2190,- Potítko, Puma 290,-/2 ks Tepláky, H&M 399,-

ZLEVA,

PAS


Pas de quatre je balet pro štíži. Ne pro hadi a štíži.

DE QUATRE foto Michael Kratochvíl styling Tereza Kytková, Natálie Veselá modelové členové baletu ND design Honza Trnka


ADIDAS Jungmannova 34, P-1 H&M Jindřišská 1, P-1, OC Nový Smíchov, P-5, OC Olympia Plzeň Mexx Slovanský dům, Na Příkopě 22, P-1 Nation Street 39 Národní 39, P-1, Palác Flóra, P-3 Nike Prague Store Václavské nám. 18, P-1 Puma Palác Flóra, P-3, Na Příkopě 25, P-1 OC Tesco, Chebská 81, Karlovy Vary, OC Olympia, Písecká 972/1, Plzeň Promod Václavské nám. 2, P-1, Palác Flóra, P-3 Vero Moda Na Příkopě 27, P-1

âILICHILI Stříbrné botky, Puma 2490,- Ponožky, Puma 340,- Náramky puntíky, Promod 249,Korále, H&M 199,- Sprchový gel, H&M 79,- Taška, Nike 3390,- Trenky, Puma 590,Čelenka, Mexx 129,- Náušnice, H&M 59,- Brýle, H&M 179,- Brož, H&M 149,Hodinky, Puma 3320,- Taška, Nation Street 39, 1090,- Láhev, Nike 290,Potítko, Puma 290,-/2 ks Kalhotky-plavky, H&M 299,- Tenisky, Adidas 4490,-

#52

Adresář:

Z LEVÉHO HORNÍHO ROHU

zápraží


SYROVÁ SVÍČKOVÁ [Carpaccio]

Tentokrát se nad plamenem neohřejete. Ale ačkoli se ke sporáku ani nepřiblížíte, připravíte luxusní předkrm, který rozpálí vaše chuťové buňky. Tohle že má být syrové maso? Text a fotografie vznikly ve spolupráci s Oldřichem Sahajdákem, šéfkuchařem sítě restaurací Ambiente. text Johana Kratochvílová foto Tomáš Dostálek

Carpaccio můžete připravit jako předkrm, ale hodí se i na home party – jen tak na stůl „k zobání“. A protože se jedná o syrovou surovinu, vyhněte se obloukem obchodům, kde maso hraje všemi barvami. Hovězí vyberte u spolehlivého řezníka, jen pak může být zážitek z plátků tenkých jako papír intenzivní. V kuchyni budete tentokrát spíše jako v dílně – jemné řezání a dojde taky na hobliny...

Malíř & talíř Jak se ocitl slavný malíř na talíři? Giuseppe Cipriani, restauratér a majitel dnes slavné benátské restaurace Harry 's bar, připravil poprvé „krvavý talíř“ v roce 1950 jisté zákaznici, která měla údajně od lékaře zakázané tepelně upravené maso. Ale jak bez masa žít? Giuseppe vynechal tedy slovo „tepelně“ a madam naservíroval tenoučké plátky lahodného masa s trochou ochucené

majonézy. A právě tato barevná kombinace nás přivádí k malíři Vittore Carpacciovi. On totiž s oblibou používal takovou červenou, jakou má kvalitní hovězí. No, asi by si na něj Cipriani jen tak nevzpomněl, ale v Benátkách právě probíhala jeho výstava, a tak si vlastní výtvor pojmenoval právě po italském malíři.

Carpaccio classico Hovězí svíčkovou důkladně očistěte, zbavte blan a okrájejte tak,

aby zůstal rovnoměrný válec. Nasekejte čerstvou bazalku a maso v ní obalte. Svíčkovou zabalte do průhledné fólie a dejte do mrazáku ztuhnout. Připravte si studený talíř a všechny ostatní ingredience. Maso krájejte na nářezáku (ale s kvalitním profi nožem to zvládnete také) na tenké plátky a ty poskládejte na talíř. Přelijte olivovým olejem té nejlepší kvality a pak pokapejte šťávou z citronu, přidejte olivy, rukolu a hoblinky parmezánu.


sporák

âILICHILI

#55

O čem to je dietmetr dietka

kalorbomba

obtížnost novic

šéfkuchař

doba přípravy 30 minut

málo

hodně

Co nakoupit cca na 5 porcí 250 g pravé hovězí svíčkové 50 g parmezánu 50 g černých oliv Rukola Citronová šťáva Čerstvá bazalka Olivový olej e.v.

Olda Sahajdák

Ostatně soudím, že carpaccio musí být zničeno.

Tip šéfkuchaře 1. Hovězí ve fólii nenechte ztuhnout na kámen – jen tak, aby se dalo dobře krájet a bylo vychlazené 2. Dopřejte si ke carpacciu červené, kořeněné víno

Varianta *Carpaccio můžete připravit i v ostřejší variantě. Kvalitní olivový olej a bazalka zůstávají, ale ke svíčkové přidáte navíc ještě marinované chilli papričky a koriandr. Místo citronu použijte raději šťávu z limetek. Pravé carpaccio je samozřejmě z masa, ale předkrm v podobě „plátků s něčím“ můžete připravit i z jiných surovin – např. hříbkové carpaccio.


KULTURA Březen 2007

ilustrace loulou

Úžasné pozvánky, skvělé tipy na parádní zábavu, nějaké to povídání a pár kousků do knihovny.

5. Pondělí

6. Úterý

Rock’n’roll v Národním divadle. Drama britského autora Toma Stopparda o českém undergroundu.

Po výtečném albu vydaném na sklonku roku 2006 zítra zahájí evropské turné romano hip hopový projekt Gipsy.cz v pražském klubu Retro Music Hall.

www.narodni-divadlo.cz

www.retropraha.cz

12. Pondělí

13. Úterý

V brněnském klubu Fléda se od 11. do 15. března koná 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Expozice nové hudby. Dnes mj. vystoupí alternativní legenda Cris Cutler.

Groteskní komedii Tango o absurdním soužití velké rodiny v jednom pokoji dnes uvede pražské Divadlo Bez zábradlí. www.bezzabradli.cz

www.enh.cz

19. Pondělí

20. Úterý

Tvůrce nezapomenutelného hudebního doprovodu k milované Amelii z Montmartru Yann Tiersen se dnes představí v divadle Archa se svou skupinou.

Klasické kompozice W. A. Mozarta převedené do latinských kubánských rytmů zazní dnes v Paláci Akropolis. Mozart Meets Cuba ve 20.00. www.palacakropolis.cz

www.archatheatre.cz

26. Pondělí

27. Úterý

Velikonoce se blíží a v Třešti na Jihlavsku si můžete prohlédnout Velikonoční výstavu betlémů spojenou s ukázkami lidové tvořivosti.

Dnes začíná na brněnském výstavišti mezinárodní veletrh gastronomie, hotelových služeb a veřejného stravování G+H. Novinky z gastronomického světa budou k vidění do 29. března.

www.trest.cz

www.bvv.cz


1. Čtvrtek

2. Pátek

3. Sobota

4. Neděle

První březnový den uvádí divadlo Archa taneční představení Kočka v pytli inspirované dada poezií počátku 20. století.

Zítra proběhne předávání Českých lvů za nejlepší filmová díla uplynulého roku.

Moimir Papalescu and The Nihilists dnes uvádí Manipulation Night Vol. 1, divoký hudební večer za účasti své, Warren Suicide, Fatal Shore a Take Death.

Svátek saxofonů v Paláci Akropolis. Vystoupení kvartetu Rova Saxophone Quartet, který tvoří virtuózové tohoto nástroje.

www.ceskylev.cz

www.archatheatre.cz

www.palacakropolis.cz

www.nihilists.cz

7. Středa

8 Čtvrtek

9. Pátek

10. Sobota

11. Neděle

Zítra vystoupí v Paláci Akropolis skupina Tinariwen. Tuarégové z Mali vyměnili samopaly za elektrické kytary a hrají divoké saharské blues.

Legendárního country hudebníka a filmového představitele Billyho Kida Krise Kristoffersona zavedla cesta až do pražského Kongresového centra.

V Sazka Aréně dojme všechny fanynky romantický elegán Lionel Richie. Kapesníčky s sebou!

Poslední den knižního veletrhu Libri a s ním spojeného Literárního festivalu. Obě akce se konají na výstavišti Flora v Olomouci.

Ve snad definitivně zachráněném legendárním pražském klubu 007 Strahov dnes vystoupí neméně legendární americká ska formace The Toasters.

www.rachot.cz

www.interkoncerts.cz

www.flora-ol.cz

www.1015.cz

www.klub007strahov.cz

14. Středa

15. Čtvrtek

16. Pátek

17. Sobota

18. Neděle

Těžkotonážní metalová formace Manowar zahajuje krátké turné po Čechách.

Dnes vstupuje do našich kin adaptace komiksu Ghost Rider. Nicolas Cage jako démonický motocyklový kaskadér, který samozřejmě musí spasit svět!

V rámci festivalu Echo Blues Alive vystoupí v Šumperku významný bluesman Otis Taylor.

V ostravské ČEZ Aréně se dnes objeví Andělé, kteří přilétnou od Akademie populární hudby ke svým novým majitelům.

Divoká kalifornská skupina Incubus to dnes roztočí ve Velkém sále Lucerny.

www.ticketpro.cz

www.dksumperk.cz

www.ticketpro.cz

www.aph.cz

www.falcon.cz

21. Středa

22. Čtvrtek

23. Pátek

24. Sobota

25. Neděle

Ode dneška až do 25. března můžete zajít na koníčky. Výjimečně ne sázet, ale podívat se na ty nejlepší a na vše, co k nim patří, na 8. ročník výstavy Jaro s koňmi v Lysé nad Labem.

Dnes začíná filmový festival Febiofest, pravidelný svátek všech fanoušků pohyblivých obrázků.

Fotbaloví fanoušci pozor! Zítra to začíná! První kvalifikační zápas české fotbalové reprezentace v roce 2007 a hned proti Německu. Toyota Aréna na Letné.

Jedno z mála vystoupení pověstné zpěvačky Moniky Načevy. Tak doplňte ledničku a večer hurá do Akropole!

Dnes je poslední možnost navštívit výstavu slavného českého fotografa Josef Sudek neznámý v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.

www.febio.cz

www.palacakropolis.cz

www.fotbal.cz

www.moravska-galerie.cz

www.vll.cz

28. Středa

29 Čtvrtek

30 Pátek

31 Sobota

Praha hostí 2. mistrovství světa v luštění sudoku, které začíná právě dnes.

Spejbl a Hurvínek se již po 42. objeví ve Strakonicích. Festival Skupovy Strakonice.

www.sudoku.wz.cz

www.kultura.strakonice.cz

V pardubickém klubu Žlutý pes přistane v rámci Velikonočního turné zábavní letecká formace Mig 21.

Putování za vínem ve Velkých Bílovicích. Dnes se slavnostně otevírá více než 20 vinařství, akce je spojená s ochutnávkou nových ročníků.

www.zlutak.cz

www.velkebilovice.com


âILICHILI

#58 kultura text Michal Pařízek, Filip Serranito foto Profimedia.cz

hudba

Neznámý svět latino popu Madonna nebo Robbie Williams. Tahle jména se asi vybaví Evropanům, když se řekne pop. A budou si myslet, že tak je tomu všude. Jenže na druhé straně planety tahle jména sice znají, ale z popové škatulky začnou tahat jména exotická a našemu Evropanovi neznámá. Výjimkou je třeba Kolumbijka Shakira. Ta k nám přijede 3. března. Flamenco, tango, merenque, salsa, samba, cumbia, banda nebo reggaeton a mnoho dalších latinskoamerických stylů před pár lety Juan Gabriel začalo u ve slušivém oblek dobývat i nešpanělsky mluvící svět. Ten náš Evropan asi zaslechl jména jako Ricky Martin, Gloria Estefan a Enrique Iglesias. Tihle a mnozí další, o nichž náš Evropan nikdy neslyšel, prodávají na jih od hraničního přechodu v Tijuaně (mezi Mexikem a Kalifornií) minimálně stejně desek jako výše zmíněná Madonna a Robbie Williams.

hudbu prostě miluje. A hvězdy popu z obou světů – tedy toho latinskoamerického i toho řekněme angloamerického – vědí, že vstřícný krok se vyplatí. Třeba Madonnina La Isla Bonita, Ireemplazable od Beyonce nebo Mi Chico Latino jsou dobře mířené trefy do obou táborů. Jedni ocení exotickou melodiku, druzí svou rodnou řeč.

Abba? Tedy do skupiny těch, kteří prodali po světě více než 250 milionů desek. A takových je jich víc. Jméno Roberto Carlos téměř každému navodí slavného obránce Realu Madrid a brazilské reprezentace, ale právě tohoto sportovce matka pojmenovala po stejnojmenném zpěvákovi, který sklízí úspěchy již od 60. let a má na kontě více než sto milionů prodaných alb. Podobně jako AC/DC nebo David Bowie. Mexický zpěvák stylů ranchera a mariachi Juan Gabriel prodal podobné množství desek a neuškodilo mu ani přiznání k homosexuální orientaci, což ve světě vyznávajícím macho ideál není úplně jednoduché. Možná pomohlo, že je otcem čtyř dětí. Další Mexičan, Luís Miguel, je příslušníkem daleko mladší generace. Narodil se v době, když Carlos a Gabriel již své kariéry započali. Přesto i on dokázal prodat už přes 70 milionů alb a jeho poslední turné čítalo 101 koncertů.

Shakira vyrostla na Zeppelínech! Platí to i naopak, hvězdy latino popu čas od času zapějí v angličtině, aby se jim otevřela další vrátka. „Narodila jsem se a vyrostla v Kolumbii, ale poslouchala jsem kapely jako Led Zeppelin, The Cure, Police, Beatles a Nirvanu,“ ostatně říká právě Shakira. „Byla jsem zamilovaná do rockové hudby, ale zároveň jsem díky svému otci, který je libanonského původu, poslouchala arabskou hudbu. Dneska produkuji určitou fúzi všech Obrovský trh těchto stylů, které dokážu Těžko říct, jestli to začalo lambadou či nikoli, v jednu chvíli sladit do jediné ale právě tato píseň do Čech pravděpodobně skladby.“ To možná vysvětSmyslná nevinnost Mark An přinesla první závan pop latino, jak mu říkají luje, proč svět zná zrovna podle Marqueze thony nesnáší rodilí mluvčí. Od té doby bylo podobných tuto Kolumbijku. A pak je tu No, a pak tu také máme knoflíky odrhovaček daleko více, vzpomeňme na ještě jedna zvláštnost. Jistou Marka Anthonyho. Macarenu nebo před málo lety velmi popujazykovou spřízněnost si uvědomují Portoričan narozený lární Las Ketchup Song (Asereje). To je ovšem i Italové, a tak mnohá jména italské pop music v New Yorku začínal svou jen to nejtransparentnější, co se z populární znají ve Střední i Jižní Americe. Ti z vás, kteří kariéru jako zpěvák a DJ house music, aby se hudby těchto končin dostává k nejširší si ještě pamatují na italskou osvětu Miloše postupně vrátil ke kořenům a přešel k salse celosvětové veřejnosti. V USA to již dávno Skalky z 80. let, tak mají prima konverzační a latině vůbec. Kromě několika cen Latino pochopili, jistě také díky široké téma do mexického nebo Grammy bodoval i v oficiální americké latinskoamerické populaci. třeba kolumbijského baru. taneční hitparádě a také u populární herečky Na slavných Grammy se tak A když už tady máme tu a zpěvačky Jennifer Lopez. Díky tomu jste se dlouho udílely ceny za nejlepší Shakiru, můžeme využít s jeho jménem možná už setkali. A tak by se latino alba, až to dospělo příležitost a pár dalších dalo pokračovat dlouhou dobu, interprety, k tomu, že se Latino Grammy jmen vám představit. jako jsou Elvis Crespo, Juan Luis Guerra nebo zcela oddělily. Mnoho popuPaula Rubio, počínaje a nedávno zesnulou Roberto Carlos taky zpívá lárních interpretů natočilo své Julio Iglesiase možná znáte, Celií Cruz konče. Tahle kubánská emigrantpísně ve španělštině, namátka je v Latinské Americe asi stejně známá ale věděli jste, že v žebříčkou například Madonna, cích prodejnosti alb patří do jako Fidel a Che. V Miami má dnes svůj park Cher, Sting nebo Spice stejné skupiny jako zmíněná a v Muzeu americké historie expozici. Nebo Girls. Tamní trh je obrovMadonna, The Beatles nebo třeba Gilberto Gil, který to dotáhl až na brazilský a latinskoamerický lid ského ministra kultury. Svět latinskoamerické Luís Miguel vypadá trochu jako politik


kultura

âILICHILI

#59 59

Natálii Ore iro možná zn áte

Latino pop a telenovely

pop music je sice velmi pestrý, ale tamní hvězdy v angloamerických hitparádách zabodují jen občas. Ale jak je vidět na příkladu Shakiry, která se přes hraní v telenovelách a několik desek vydaných pouze na latinskoamerickém trhu nakonec do čela světových hitparád dostala, možnosti tu jsou. A že znáte ještě jednoho Kolumbijce? Myslíte-li toho, co my, pak tenhle Gabriel Garcia Marquez o Shakiře prohlásil: „Její hudba má zcela osobní pečeť – s nikým si ji nespletete, nikdo nedokáže zpívat nebo tančit jako ona. Navíc s tak smyslnou nevinností, která působí, jako by byla vynálezem samotné Shakiry.“ A to je pořádné doporučení.

Shakiru má rád i nositel nobelovky za literaturu Gabriel Garcia Marquez

Manuela, Esmeralda, Cholito, Ošklivka Betty a mnoho dalš ích. Kdo by je neznal, když oku pují každé televizní odpoledne. Mnohé z hvězd latinského popu nebo filmu začínalo právě v nich . V ČR běžela například série Divoký Anděl s uruguayskou hvězdič kou Natálií Oreiro. Další zpěvač ka, Paulina Rubio z Mexika, se proslavila v devadesátých lete ch díky rolím v sériích Pasión Y Poder nebo Baila Conmigo a dnes má na kontě sedmnáct mili onů prodaných alb. Ale v telenov elách najdeme i jména daleko známější, například Portori čan Ricky Martin si zahrál na poč átku devadesátých let v mex ické telenovele Alcazar una Estr ela. Ale zřejmě mu to nestačilo a po přesídlení do Kalifornie přij al roli barmana v americké soap opeře General Hospital, která běž í od roku 1963 dodnes. Salma Hayek také začínala v telenovelác h (Teresa, El Vuelo del Aguiila) , ale dnes už je z ní světová herečk a. Leč stará láska nerezaví, a tak se rozhodla převést remake kolumbijské telenovely Ošk livka Betty do americké televize . Stalo se, série je velmi úspěšná a Salma si vystřihla malou roličku. Využila malého prostoru nap lno a v jedné epizodě se stihla napůl svléknout. Hledejte na You Tube, klíčová slova Salma Hay ek a Ugly Betty. A ostatně Sha kira si v telenovele také zahrála.


âILICHILI

#60 kultura text Michal Pařízek, Filip Serranito foto Profimedia.cz, ČTK

hudba

Jak si poradit

na koncertech Lionela Richieho a Krise Kristoffersona

V Praze vystoupí na začátku března dva hudební starouši. Ostře řezaný kovboj Kris Kristofferson (8. 3. Kongresové Centrum) a legenda černé hudby Lionel Richie (9. 3. Sazka Arena). Dva chlápci reprezentující opačné konce spektra americké hudby. Poradíme vám, jak na jejich koncertech zapadnout.

fferson ím Kris Krislito n vědět, než s Co byste měivko do saloonu p skočíte n. 6.a 19 36. va.

tect Narodil se 22 amerického le generálmajor l by l ec ča ot za ho ké Je a tam ta itánii Oxford Studoval v Br ech ub kl po u ro ta vystupovat s ky tectva. le ho ké ic u amer hudbě. Pět let sloužil začal věnovat se e hnnyho Cash uklízeč , Jo ru em ba iv v vl ný d át Po acoval jako vr pr il, jednou přistál ( ad os ry té pr Než se pilot helikop bo ne iu máče). ud st u předal své de v nahrávacím Cashe, aby m ho ny s. hn ue Jo Bl u baráku gl Viet Nam dal úspěšný sin í pro jiné V roce 1966 vy jako autor písn al st do e rv jp ne Once More se al ád ps ar na Do hitp y Lee Lewise rr Je o pr obby př era Me And B interprety, na Rogerea Mill o pr . a in g pl in Jo el s With Fe ívala i Jani později nazp d ve la ík př na l rá McGee, kterou rce. H ho kariéra he oj, Zrodila Úspěšná je i je The Kid, Konv lly Bi a tt re ar opic. y et an Pl filmech Pat G bo v remaku ne e ad Bl , da se hvěz

Čím přijel t: Willis armádní Jeep Nejlepší by by sebe: Co si vzít nšilai, sako z jelenice s třásněmi, ko Kostkovanou ojský klobouk , džíny a kovb ty bo é sk oj kovb

sebou: Koho vzít asVěru Martinovou Wabiho Daňka odu: Co mít vtřeiP Cashe, Boba ba Johnnyho Kromě Krise na Willieho Nelso Dylana nebo

Lionel Ric hie C

o byste m mu pochvá ěli vědět, než líte ohoz Narodil se

20. 6. 1949 . Zpívá a hra je na piáno a saxofon. V roce 1967 spoluzaklád á velmi úsp nou soulov ěšou skupinu Commodor V roce 198 es. 0 napsal pro country zp Lady, o rok ěváka Kenn později naz yho Rogerse píval duet E a v roce 19 hit ndless Lov 82 opouští e s Dianou Commodor Jeho asi nejv Ross es a začíná ětší hity jsou sólovou drá písně Say Y Hallo nebo hu. ou Say Me, Dancing O n The Ceilin Je spoluauto g. rem charitat ivního hitu V roce 1988 We Are Th byla zatčen e World. a jeho první z násilí a va žena Brend ndalismu, kd a a obviněna yž Richieho na pokoji s jeho čapala v ho budoucí dru telovém hou ženou V roce 200 Alexandrou. 6 vystoupil sp olu s José C koncertě u arrerasem příležitosti v Libyi na 20. výročí am ní. Koncert erického bom u přihlížel i lib bardováyjský vůdce V populární Muammar m komiksu Kaddáfí. Bloom Cou kapela Dea nty fiktivní he thtöngue sl avymetalov oží píseň „P á řejeď Lionel Čím přijet: a Richieho tankem“. Růžovým C adillakem El dorado

Co si vzít

na sebe: Bílé kalhoty do zvonu, b arevnou ko šili a sako s Koho vzít blýskavými s flitry s e b o Karla Černo u : cha a Jitku Z elenkovou Co mít v iP

odu: Kromě Lion ela třeba St evieho Wondera, C ommodores , Jackson Fi ve nebo

Dianu Ross


Příští schůzka na: 50°4‘37.76“N,14°29‘16.45“E. Komunikátor HTC P3300 s GPS navigací Zkuste si teď v hlavě přehrát celou cestu na nejbližší obchodní schůzku. Nemůžete, protože tam jedete poprvé? Abyste vždy našli tu nejlepší cestu, je tady praktický komunikátor velikosti mobilního telefonu s unikátním ovládáním a operačním systémem Windows Mobile 5.0 a především se zabudovaným GPS příjímačem a softwarem TomTom Navigátor 6. Tím široká nabídka produktů a služeb Business Class pro vaše podnikání teprve začíná. Nebojte se být nároční. Business Class Bonus: při pořízení komunikátoru HTC P3300 získáte u Vodafonu zdarma mapu České republiky od společnosti TomTom a praktický držák do auta s nabíječkou. Více informací a objednávky na www.vodafone.cz nebo 800 77 77 00

Odvážní si zaslouží Business Class.

Chili_190x245_GPS.indd 1

13.2.2007 15:11:41


âILICHILI

#62 kultura text Vladimír Dubský foto Warner Bross, Bonton Film

film

Zombíci versus Peršani Režisér Zack Snyder rozhodně netrpí nízkou úrovní sebevědomí. V rozmezí pouhých tří let se vrhnul na dvě – nebojme se toho slova – klasické předlohy, aby z nich udělal filmy. V roce 2004 byl k vidění Úsvit mrtvých a právě nyní přichází do kin 300: bitva u Thermopyl. Mají jedno společné. V obou příbězích má malá skupina lidí dost vážný problém s opravdu velkými davy krvežíznivých zrůdiček – zombií a Peršanů... 2004 – Úprk je na nic Jako filmový nováček poněkud upgradoval zombíky z – opět se toho slova nebojme – kultovního nízkorozpočťáku George Romera Úsvit mrtvých z roku 1978. Nebyl to remake v pravém slova smyslu. Společné mají oba filmy vlastně pouze zombie a supermarket jako útočiště hrstky ještě nesežraných či nenakažených lidí. Ve Snyderově podání se však hordy nemrtvých hladovců pohybují velmi slušnou rychlostí. Sám režisér tento rozdíl oproti původnímu dílu vysvětloval jednoduše: „Aby se mohl přes noc zhroutit celý svět, musí být zhola

nemožné zombie zastavit. Ne že by měli nadpřirozenou sílu, magické schopnosti nebo uměli létat, ale prostě necítí bolest. Proto mohou běžet maximální rychlostí a nikdy se neunaví.“ Lidé mají proti zombíkům kromě dobře zásobeného útočiště ještě dvě výhody: mozek a zbraně. Proti taktice nemrtvých však přesto nemají šanci (i když si to do

poslední chvíle myslí a snaží se zdrhnout někam do bezpečí). Mrtváků jsou totiž tisíce (tedy v dohledu, bráno globálně jich jsou miliardy). Zombíci na své ztráty nehledí, neúnavně útočí, instinktivně využívají každou skulinu k průniku do útočiště kořisti.

Zombie nadělají pěknou paseku


divadlo Úsvit mrtvých o premiérovém víkendu sesadil z čela kasovního žebříčku Gibsonův trhák Umučení Krista. „To není žádná náhoda, že jsme je porazili právě my. Oni vzkřísili z mrtvých jediného člověka, zato my celé tisíce,“ glosovala to tehdy jedna z hlavních hrdinek filmu Sarah Polleyová. 2007 – Sparta, Sparta... 300: bitva u Thermopyl je Snyderovým druhým celovečerním filmem. Jako předlohu si vybral komiks Franka Millera „300“ ( jak se také film v originále jmenuje). Miller je známý především jako autor temného komiksu Sin City. Příběh několika stovek Sparťanů, kteří se pod vedením krále Leonidase postavili tisícinásobné přesile Peršanů, je jeho dalším mistrovským kouskem. Možná téměř dokonalým. Snyder, stejně jako Robert Rodriguez ve filmové adaptaci Sin City, vsadil na nejmodernější techniku (herci hrají před zeleným čímsi, davy, budovy, krajinu a spoustu

krve tam pak někdo nějak dokreslí) a věrnost předloze. Kolik vlastně Sparťanů u průsmyku Thermopyly bojovalo, nikdo přesně neví. Miller (a s ním i Snyder) se drží oněch v titulu zmiňovaných 300. Ale možná jich byly dokonce jen dvě stovky plus pár vojáků z jiných řeckých států. Všichni věděli, že tuhle bitvu nepřežijí (král Leonidas: „Užijte si snídani, Sparťané! Večeřet budeme v pekle.“) Nikdo nechtěl zdrhnout. To podle sparťanské poučky, že domů se vrací buď se štítem, nebo na štítě. A proti nim? Perský král Xerxes a možná až statisíce vojáků. Taktika? Peršané měli na své straně všechny výhody. Přesilu i zradu v řadách obránců Řecka. Peršané neúnavně útočí na úzký průsmyk, na ztráty téměř nehledí a – nevyhnutelně – v této bitvě vítězí.

Studentská divadelní párty v Brně Od 27. do 31. března mají v Brně Janáčkovy akademie múzicSetkání studenti divadelních škol. kých umění. Letos se zúčastní Setkání je název mezinárodního 14 domácích a zahraničních festivalu, na kterém si dají sraz škol z Německa, Polska, Ruska, mladí adepti herectví z domova Bulharska, Slovenska, Slovinska, i ze světa. Studenti a navíc herci, Maďarska, Švýcarska, Belgie, to tedy asi bude mejdan. Ale jinak Srbska. Představení budou tvrdí, že posláním je vytvářet probíhat na pěti brněnských scéprostor pro setkání studentů, nách: ve Studiu Marta, v Divadle pedagogů a divadelníků z celéHusa Na provázku, HaDivadle, ho světa, umožnit vzájemnou Divadle Bolka Polívky a divadle výměnu zkušeností, metod a Polárka. Nedílnou součástí je výsledků práce a rozvíjet diskusi velká festivalová párty. Více se o budoucnosti vysokoškolských dozvíte na http://encounter. vzdělávacích programů zamějamu.cz/. řených na divadlo. Inu dobrá. Festival pořádá Divadelní19.2.2007 fakulta cilichilli_95x122 11:54 Str. 1

NEUVĚŘITELNÉ MINI. NOVÉ MINI.

Frank Miller se na výrobě také podílel a zatím se nikde nenechal slyšet, že by se mu film nelíbil. Takže se zřejmě je opravdu na co těšit.

ŘIJDEŠ NA JINÉ MYŠLENKY.

Ahoj lidi, um íte řvát tak jako já?

Setkání s novým MINI je nezapomenutelným zážitkem. Neodolatelný vzhled, individuální provedení interiéru, nové výkonné motory a fantastické jízdní vlastnosti. Nové MINI je neuvěřitelně hbité a každá silnice pod jeho koly se mění na závodní okruh. Přesvědč se sám. Zaregistruj se na testovací jízdu na www.mini.com.cz. Kombinovaná spotřeba a emise CO2 modelu MINI Cooper: 5,8 l/100 km, 139 g/km

UPALUJ NA WWW.MINI.COM.CZ


âILICHILI

#64 kultura

film

text Vladimír Dubský, redakce foto Warner Bross

Vlajka vzhůru letí...

film

Ghost Rider

Makačka po americku...

Skutečně žhavý stroj

...brnkačka po japonsku Zamlada si Clint Eastwood v několika filmech z druhé světové války zahrál, na stará kolena se rozhodl pár jich natočit. První část onoho páru se jmenuje Dopisy z Iwodžimy, druhá Vlajky našich otců. Oba filmy se točí kolem krvavé bitvy o ostrov Iwodžima v Tichomoří a její souvislosti z pohledů obou znepřátelených stran. Zatímco Dopisy sklidily úspěch na Zlatých Glóbech, Vlajky jsou přijímány rozpačitěji. Tedy vlajky. Jde o jednu, tu, kterou pět vojáků námořní pěchoty a námořní poddůstojník vztyčují na hoře Suribači. Fotografie tohoto činu se stala jedním z nejslavnějších a nejprofláknutějších symbolů amerického pohledu na druhou světovou válku. Část vztyčovacího komanda nedlouho po akci padla. Z ostatních se pak stanou oslavovaní hrdinové,

kteří coby nástroj propagandy hovoří o svém činu všude tam, kam je armáda pošle. Jednomu by to vlezlo na mozek, zvlášť když se marně snaží přesvědčit dav o tom, že opravdoví hrdinové jsou ti druzí, co zemřeli na plážích Iwodžimy. Film je plný typického patriotismu i morálního poučování. Občas mu lze vytknout nudu, příliš sentimentu, umělost. Ale je potřeba připomenout, že dílo opravdu bylo natočeno jako americký pohled na zrod jedné legendy. Neameričany tedy celkem logicky více zaujmou Dopisy, Američané si smlsnou na Vlajkách. A dost možná, že ne naposledy. Matně si vzpomínám, jak tuhle jednu také vztyčovali. Na Manhattanu...

Ano, Mark Steven Johnson je ten Johnson, co už v roce 2003 totálně pohřbil filmovou předělávku komiksu Daredevil. Ben Affleck tu v hlavní roli slepého právníka Matta Murdocka ve dne bojuje proti zločinu v soudních síních a v noci pak ty, co spravedlnosti vyklouznou, mlátí holemi po hlavě. Pro šarmantního Bena to byl jeden ze tří propadáků, ve kterých se v letech 2003 a 2004 ( ještě Gigli a Táta na plný úvazek) objevil, a zatím nic moc nenasvědčuje tomu, že by bylo na obzoru zlepšení jeho kariéry. Johnsonovi to ale nestačilo. Pár let po Daredevilovi zazdil i samostatný příběh Murdockovy dočasné společnice Elektry. A naposled se Johnson pokouší vdechnout život temnému příběhu o motocyklovém kaskadérovi, který se shodou okolností dostane do Satanových služeb, a přesto se alespoň občas snaží konat dobro. Cage dost riskoval, když vzal roli hlavního hrdiny v nejnovějším Johnsonově pokusu o průnik mezi alespoň průměrně zdatné režiséry. Jeho kariéra se totiž, na rozdíl od Afflecka, v posledních letech vyznačuje pravidelnou účastí v opravdu dobrých filmech (Adaptace, Obchodník se smrtí).


Potvrzení e-mailem do 3 pracovních vteřin. Business e-mail plus Víme, že informace jsou pro vaše podnikání zásadní. Abyste měli přístup k důležitým mailům kdykoliv, nabízíme vám teď Business e-mail plus. Elektronickou poštu, kontakty i organizér jednoduše dostupné on-line přímo ve vašem mobilu. Je to jedna z mnoha služeb, které vám Business Class přináší. Věříme totiž, že odvaha a rychlost se v podnikání vyplácí. Business Class bonus: při první aktivaci služby Business e-mail plus na vaší SIM kartě získáte 2 měsíce na její vyzkoušení, kdy vám nebudeme účtovat měsíční paušál za službu. Více informací a objednávky na www.vodafone.cz nebo 800 77 77 00

Odvážní si zaslouží Business Class.


âILICHILI

#66 kultura text Alex Röhrich, redakce foto ČTK

knihy

Návod pro začínající spisovatele Gramatické noční můry

Čeština je jazyk krásný, ale složitý. Škola vám pomocí desetiminutovek gramatiku asi lehce znechutila, ale psát jak tatar je ostuda. Zvlášť pokud pokukujete po vavřínu literáta. Máme pro vás pár jednoduchých triků, jak nad nejznámějšími gramatickými záludnostmi vyzrát. Pak už stačí jen trocha talentu a Slavín máte zaručený!

Pouček je spousta, gramatika říká, že dlouhý tvar mně lze použít pouze ve třetím a šestém pádě. Mně se to líbí. O mně se nemluvilo. Pokud ale nechcete u každého mě/mně počítat pády, máme pro vás pomůcku: Pokuste se místo mě/mně použít starší tvar mne. - Když to jde, patří do věty krátká varianta mě (konečně mne/mě naučili gramatiku). - Když tam mne nesedí, tak dlouhá varianta mně (a mne/mně se to líbí). Není to hračka? Otcovi a matčini synové, otcovy a matčiny dcery K málo oblíbeným pravopisným kapitolám patří přivlastňovací přídavná jména. Pokud pro někoho mluvíme už teď turecky, jsou to takové ty tvary jako Raisovi Zapadlí vlastenci nebo bratrovy polobotky. Nechuť k těmhle tvarům je přitom úplně zbytečná. Tady máme snadnou pomůcku, jak je zmáknout: a) Stačí si vzpomenout, že tahle slova skloňujeme podle vzorů otcův a matčin. Zatímco u vzoru matčin/matčina/matčino žádný problém není, s otci je to složitější, protože i/y se v nich nachází za obojetnou souhláskou v. Když si nejsme jistí, stačí přivlastňovací jméno v mužském rodě nahradit ženským vzorem matčin. Když je v něm tvrdé y, napíšete ho taky do mužského tvaru, když měkké i, tak je měkký i muž. Takže matčini, a proto

Raisovi Zapadlí vlastenci, ale matčiny, takže bratrovy polobotky. A je to. Přísudek se někdy s podmětem neshodne Jestlipak už byly děti dneska venku a byli-li s nimi i rodiče? Tisíckrát prokletá shoda přísudku s podmětem v množném čísle a minulém čase. Proč si to

neusnadníme jako třeba Slováci, kteří mají pro tyto příležitosti prostě jen měkké i, ať se děje, co se děje? Holt jsme prostě fajnovky a musíme za to pykat. Pamatovat byste si měli asi tohle: a) Měkké i se píše vždycky, když je podmět rodu mužského životného (páni, muži, předsedové, soudci pracovali – to jsou vzory). b) Tvrdé y se píše vždycky, když je podmět rodu mužského neživotného (hrady, stroje stály), a vždy, když je rodu ženského (ženy, růže, písně a kosti byly) c) A, na nějž prosím zapomínejme, se píše vždy, když je podmět rodu středního (města, moře, kuřata a stavení byla) S ženským a středním rodem problém není, oboje poznáme snadno. K ženskému rodu patří v množném čísle tvrdé y (ženy byly), ke střednímu rodu a (města byla). Problém přichází u rodu mužského, který se dělí na životný a neživotný. I tady si naštěstí můžeme pomoct zájmenem ten. Když můžeme říct u množného čísla v prvním pádě ti (muži, pánové, předsedové, soudci, sněhuláci...), jde o jméno životné a u slovesa v přísudku píšeme měkké i (páni byli). Když ti říct nemůžeme (ti hrady a ti stroje je blbost), jde o jména neživotná a musíme psát tvrdé y (obchody byly). A když se pojí životné jméno s neživotným nebo třeba s ženským rodem, vyhrává vždycky to životné, ať si je třeba významově úplně bezvýznamné (anglická

královna Alžběta a její sluha Pepík Vomáčka jeli autem). Tenhle příklad jsme si mimochodem vypůjčili z krásné knížky Pavla Eisnera Chrám i tvrz, to kdybyste si chtěli kromě psaní i něco užitečného přečíst. Shoda podmětu s přísudkem není úplně jednoduchá, ale žádná vražda to taky není. Abychom řekli pravdu, je podle nás lepší na chvíli zatnout zuby, naučit se pár pouček a být po zbytek života v pohodě, než psát jako hokejista. Závěrečná desetiminutovka Úkol ( jak jinak) zní: doplňte správný tvar: Pro___( já) za ___( já) si všichni Jungmannov_ dědicové, Nerudov_ dědičky a Tylov__ dítka můžou psát, jak je jim libo. Důležité je jen to, aby si Češi a Moravané uvědomil_ , že jejich pravopisné normy se vyvíjel_ celá staletí a tvary jejich slov se ustálil_ tak, aby vyhovoval_ jak prezidentov_m projevům, tak tomu, když mluví Hrabalov_ lidoví hrdinové. To, jak píšeme, vypovídá mnohé o vás i o __( já). Vyhodnocení: (mě/mne, mě/mne, Jungmannovi, Nerudovy, Tylova, uvědomili, vyvíjely a ustálily, vyhovovaly, prezidentovým, Hrabalovi, mně)

Mě mně nevadí Zájmeno já nám v prvním pádě nedělá žádný problém. Nesnáze začínají při skloňování. Kdy se píše mě a kdy mně, když se to sakryš stejně vyslovuje? A to tu máme ještě archaický tvar mne!


Volá Vodafone 123 – Snadná cesta k Vodafonu 68 Vodafone live! lahůdky na březen 70 Program pro rodinu a přátele 71 Tarify Nabito 72 Vodafone balíčky 73 Z karty na tarif 74 Vodafone divoká karta 75 Připojení 76 Vodafone live! 77 Telefony v plné parádě 78 Telefony ve zkratce 95 Mobil na splátky 100 Další informace o nabídce produktů a služeb 101 Naše prodejny 102

Tato část obsahuje informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Vodafone svým zákazníkům.


âILICHILI

#68 snadná cesta k Vodafonu

1

Snadná cesta k Vodafonu Vyberte si tarif Nové Nabité tarify přinášejí revoluční možnost využití paušálu na volání a posílání sms. Poměr volání a sms záleží pouze na vás a může být každý měsíc jiný.

Mixujte volání a sms, jak chcete! Způsob využití paušálu je pouze na vás. Tarif

Nabito 100

Nabito 300

Nabito 600

Nabito 1000

Nabito 1800

Měsíční paušál

100 Kč

300 Kč

600 Kč

1000 Kč

1800 Kč

119,00 Kč

357,00 Kč

714,00 Kč

1190,00 Kč

2142,00 Kč

Cena za minutu

5,50 Kč

4,50 Kč

4,00 Kč

3,33 Kč

2,90 Kč

6,55 Kč

5,36 Kč

4,76 Kč

3,96 Kč

3,45 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

v rámci i nad rámec paušálu

Cena za sms v rámci i nad rámec paušálu

18 min 100 sms

nebo až

Volné minuty nebo sms Libovolná kombinace

66 min 300 sms

nebo až

150 min 600 sms

nebo až

300 min 1000 sms

nebo až

620 min 1800 sms

nebo až

Užívejte si minuty a sms – každou chvíli, jak se vám to hodí.

minuty

sms

Nabité tarify spojují všechny výhody tarifů s přehledností a jednoduchostí, na které jste si zvykli při používání předplacené karty. Pokud například používáte tarif 600 Nabito a provedete minutový hovor, odečte se jeho cena (4 Kč) z vašeho kreditu 600 Kč. Zbyde vám tudíž 596 Kč. Pokud pošlete ještě sms za korunu, odečte se také a vám zbyde 595 Kč. Opravdu jako u předplacené karty. Účet ale platíte vždycky až po měsíci.

Ovládejte svůj účet sami a získejte slevu 20 % na volání se službou Po svém. Po svém

Cena volání se službou Po svém

Nabito 1100

4,40 Kč/min

5,24 Kč/min

Nabito 1300

3,60 Kč/min

4,28 Kč/min

Nabito 1600

3,20 Kč/min

3,81 Kč/min

Nabito 1000

2,66 Kč/min

3,17 Kč/min

Nabito 1800

2,32 Kč/min

2,76 Kč/min

Podrobné podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz

Nad rámec svého paušálu voláte o 20 % levněji. Zadarmo vám zařídíme i přehledné podrobné elektronické vyúčtování. Nemusíte se otravovat s tištěnou fakturou. Jenom pozor, jeden hovor na linku Vodafone péče o zákazníky přijde na 30 Kč!


snadná cesta k Vodafonu

âILICHILI

#69

Tři jednoduché kroky ke správnému tarifu, telefonu a službám

2 Buď

Vyberte si dárek Rozhodněte se, jestli chcete zvýhodněný telefon, nebo raději zdarma balíček z Dárkového koše!

si můžete pořídit jeden zvýhodněný telefon

Každý Vodafone telefon má jednu standardní a pět postupně stále výhodnějších cen. Čím vyšší tarif, tím levnější telefon!

Nebo

si můžete pořídit jeden z těchto balíčků

Balíček

v hodnotě

Balíček extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) měsíční hodnota

Tarif Nabito 1100 Tarif Nabito 1300 Tarif Nabito 1600 Tarif Nabito 1000 Tarif Nabito 1800

celková hodnota

20 Kč 40 Kč 60 Kč 240 Kč 120 Kč 720 Kč 200 Kč 1800 Kč 360 Kč 4320 Kč neomezeně

Balíček víkendové hovory

v síti Vodafone

neomezeně

Balíček víkendové SMS

v síti Vodafone

30 MMS 50 % hodnoty

Balíček MMS Student extra nabito*

paušálu navíc

Balíček vydrží zdarma: 2 měsíce Aktuální nabídka našich telefonů je na stránkách 78 až 99. Více informací o zvýhodněných telefonech najdete na str. 101, bod 1

3

4 měsíce

6 měsíců

9 měsíců

*Balíček je určen pro studenty ve věku 15–26 let s tarifem Nabito 100. Platnost je 1 rok. Více informací najdete na str. 101, bod 4

A teď něco navíc, co se může hodit. Jestli máte přátele nebo členy rodiny s Vodafonem, můžete jim volat výhodněji! Můžete si vybrat jednu z těchto dvou služeb:

Program rodina 100 Kč 119,00 Kč aktivační poplatek za každou SIM 1,50 Kč/min. 1,79 Kč/min. při volání až mezi 4 čísly v rámci rodiny

190 Kč 226,10 Kč / 2 čísla 240 Kč 285,60 Kč / 4 čísla

Neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná čísla v síti Vodafone. Více o doplňkových Programech najdete na str. 101, bod 5

Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodněné nabídky telefonů najdete na www.vodafone.cz, nebo volejte Vodafone prodej 800 777 777. Ceny uvedené v tabulkách v krocích 1-2-3 jsou bez/včetně 19 % DPH. Hodnota Balíčku extra nabito je uvedena bez 19 % DPH

• URČUJE VÝŠI VAŠEHO VOLACÍHO LIMITU NAD RÁMEC PAUŠÁLU • SLOUŽÍ JAKO ORIENTAČNÍ BEZPEČNOSTNÍ POJISTKA PRO KONTROLU VAŠICH VÝDAJŮ Vaše Volací jistina bez zvýhodněného telefonu Název tarifu Nabito 0100 Nabito 0300 Nabito 0600 Nabito 1000 Nabito 1800

minimální výše Volací jistiny/ limitu 500 Kč 1000 Kč 1000 Kč 1000 Kč 1000 Kč

Vaše Volací jistina se zvýhodněným telefonem podmínkou koupě zvýhodněného telefonu je používání stejného, popřípadě vyššího tarifu po dobu alespoň 6 měsíců

Nebo Program kamarádi 150 Kč 178,50 Kč / 1 číslo 220 Kč 261,80 Kč / 3 čísla

• JE VRATNÁ FINANČNÍ ČÁSTKA, KTEROU SKLÁDÁTE PŘI KOUPI SIM KARTY NEBO PŘI PŘECHODU Z VODAFONE KARTY NA TARIF

12 měsíců

Další cenová zvýhodnění na nejčastěji volaná čísla

Buď

Volací jistina

Název tarifu Nabito 0100 Nabito 0300 Nabito 0600 Nabito 1000 Nabito 1800

minimální výše Volací jistiny/ limitu 500 Kč 1000 Kč 1500 Kč 2000 Kč 3000 Kč


âILICHILI

Volací jistina Jak funguje Volací jistina a Volací limit? Tak třeba pokud máte tarif Nabito 600, tak za svých 600 Kč (+ 19% DPH) můžete každý měsíc v rámci ČR provolat až 150 minut nebo poslat až 600 SMS. Pokud jste k tomu složili ještě Volací jistinu třeba 2000 Kč, můžete měsíčně utratit za volání, SMSky, MMSky a jiné služby ještě 2000 Kč nad rámec svého tarifu (tedy nad 600 Kč). A Volací limit u vás v takovém případě taky dělá 2000 Kč. Tipy pro vás: • V rámci vámi vybraného limitu můžete volat, SMSkovat atd., co hrdlo ráčí nad rámec svého tarifu. • Aktuální výši čerpání svojí Volací jistiny můžete zjistit v naší Internetové samoobsluze na www.vodafone.cz. • Při vyčerpání 50 %, 75 % a 100 % vašeho limitu vás vždy upozorníme SMSkou. • Jakmile využijete 100 % svého Volacího limitu, můžeme vám dočasně zablokovat SIM kartu. Takže je dobré mít Volací jistinu dostatečně vysokou, abyste naše služby mohli využívat bez omezení (hlavně pokud jste v zahraničí). Příchozí volání a SMS placené druhým účastníkem vám samozřejmě budou fungovat dál. • Pokud jste už vyčerpali 100 % Volacího limitu a zablokovala se vám SIM karta, můžete: • počkat na začátek následujícího zúčtovacího období (SIM karta se zase automaticky odblokuje) nebo • navýšit Volací jistinu, a tím zvýšit svůj Volací limit I když vám Volací jistinu vrátíme, s vaším Volacím limitem se nic nemění – informativní SMSky o tom, kolik jste už z Volacího limitu využili, vám budeme samozřejmě posílat dál. Více informací o Volací jistině a Volacím limitu najdete na str. 71, v Hlasové samoobsluze *077 v menu 1 – Můj účet a v Internetové samoobsluze (Hlavní stránka > Výdaje pod kontrolou > Volací jistina a Volací limit) nebo ceníku na www.vodafone.cz.

#70 vodafone live!

Vodafone live! lahůdky na březen Nové hry Vodafone live! na Vodafone live! pro všechny! K Vodafone live! mají teď přístup všichni naši zákazníci! Stačí si v telefonu otevřít wapový prohlížeč. Domovskou stránku jsme přednastavili rovnou na Vodafone live! portál. Chcete-li, můžete si sami zadat adresu http://live. vodafone.com – tak se na Vodafone live! dostanete zcela jistě. Neváhejte ani minutu a vstupte do světa informací i moře zábavy ve svém telefonu – kdykoliv a kdekoliv. A nezapomeňte, že s Vodafone live! máte dokonalý přehled o tom, kolik platíte. Za prohlížení menu včetně náhledů obsahu přitom se službou Připojení neplatíte vůbec nic! A když se rozhodnete pro nákup, cenu vidíte vždy dopředu. Prostě žádné triky!

Padla vám do oka některá z našich her? Tak pošlete SMSku s jejím objednacím kódem na číslo 4444 a můžete si ji užívat do sytosti. Ještě více her najdete na www.vodafone.cz v sekci Vodafone live!

Jestli mate zálusk na nějaké to vyzvánění, pošlete SMSku s příslušným kódem na číslo 4444.

Lemmings™ Návrat Objednávací kód 701840 Cena 90,- s DPH

Lodě: Velitel mise Objednávací kód 701801 Cena 60,- s DPH Interpret / Název zvonění

Objednací kód

Peha

REAL229191

Spomal

Ztraceni Objednávací kód 701871 Cena 90,- s DPH

Vyhrajte zájezd na finále Ligy mistrů UEFA! Na Vodafone live! jsme pro vás v rámci Speciálu Liga mistrů UEFA připravili opravdovou lahůdku. Stačí správně zodpovědět soutěžní otázky a zájezd do Atén na finále UEFA Champions League může být váš. Kromě soutěže pro vás máme i aktuální zpravodajství, výsledky jednotlivých zápasů, fotografie a videa ze zelených trávníků a třeba i tapety a hry.

Top zvonění na Vodafone live!

Kryštof

REAL236717

Rubikon

Fergie

REAL232511

Fergalicious

Stacie Orrico

REAL230682

I‘m not missing you

Rihanna We Ride

U2

Tom Clancy‘s Rainbow Six® Vegas Objednávací kód 701857 Cena 90,- s DPH

The Saints Are Coming

Robbie Williams Bongo Bong

Justin Timberlake My love

Rihanna Unfaithful

REAL229746 REAL235390 REAL232581 REAL232081 REAL228026

My Chemical Romance REAL234075 Welcome To The Black Parade Jestli ta která hra bude běhat i na vašem telefonu, to hravě zjistíte na http://games.vodafone.cz. Cena SMSky je standardní podle tarifu. Cena her je uvedena včetně 19% DPH a poplatku za datový přenos. (c) 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft is a trademark of Gameloft in the US and/or other countries. Under license by (c) Touchstone Television. All Rights Reserved; (c) 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and Naval Battle: Mission Commander are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries; Lemmings(tm) (c) 2006 Psygnosis Limited. Lemmings is a trademark of Psygnosis Ltd. All rights reserved. Published and developed by Glu Mobile Ltd.

Cena SMSky je standardní podle tarifu. Reálné tóny stojí 60 Kč včetně 19% DPH a poplatku za datový přenos.

Více informací o službě Vodafone live! najedet na straně 101, bod 7.


program pro rodinu a přátele

âILICHILI

#71

Volejte až čtyřem kamarádům neomezeně!

Pořiďte si Program kamarádi a volejte i SMSkujte až čtyřem přátelům bez limitu! S novým Programem kamarádi už nemusíte při volání svým nejbližším hlídat minuty. Voláte jim prostě, jak dlouho chcete, a můžete jim posílat i neomezené množství SMSek! Zaplatíte výhodný měsíční paušál a už nic navíc. Stačí si vybrat až 4 přátele, kteří volají s Vodafonem, a Program kamarádi si pro ně nastavit. Neplatíte žádný aktivační poplatek. A neomezené volání a textování vás nemusí stát víc než 71,40 Kč pro jedno číslo! • PŘI AKTIVACI DO KONCE DUBNA 2007 VÁM PRVNÍ DVA MĚSÍCE AUTOMATICKY ODPUSTÍME 50 % MĚSÍČNÍHO POPLATKU • PROGRAM KAMARÁDI JE PRO NOVÉ I STÁVAJÍCÍ ZÁKAZNÍKY

Více o Programu kamarádi se dozvíte na str. 101, bod 5 a na www.vodafone.cz

Program kamarádi

Měsíční paušál 1 číslo 2 čísla 3 čísla 4 čísla

150 Kč 190 Kč 220 Kč 240 Kč

178,50 Kč 226,10 Kč 261,80 Kč 285,60 Kč

Za jedno číslo tedy zaplatíte 150 Kč 95 Kč 73,33 Kč 60 Kč

178,50 Kč 113,05 Kč 87,27 Kč 71,40 Kč

Ceny bez/s 19% DPH.

• PROGRAM JE URČENÝ PRO VYBRANÉ TARIFY • NEPLATÍTE ŽÁDNÝ AKTIVAČNÍ POPLATEK

Program kamarádi si můžete aktivovat na čísle 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz

Nezapomeňte! Každý náš zákazník může až do března posílat o víkendu SMSky do Vodafonu zdarma.

Cena za minutu volání, cena za SMS

0 Kč


âILICHILI

#72 pár informací navíc

Výdaje pod kontrolou Odpárejte Volací jistina Jak si navýším Volací jistinu? • Tak třeba přes bankomaty označené logem Vodafone (kromě bankomatů České spořitelny) – platba se k nám takhle dostane nejrychlejším možným způsobem (do 4 hodin), a služby vám tak můžeme obnovit dřív, než kdybyste jistinu navyšovali jinak. • Přes SIM plus kartu – s M-platbami k nám peníze dojdou do 4 hodin, přes M-banku do 3 pracovních dnů. • Nebo navštivte naši prodejnu (platbu obdržíme do 24 hodin). • Taky si můžete vybrat bankovní převod (platbu obdržíme do 3 pracovních dnů). • A ještě stará dobrá poštovní poukázka (platbu obdržíme také do 3 pracovních dnů).

Nabité tarify vás dostanou! Nabito 100

Chcete začít zlehka. V tom případě máte možnost využít náš nejlehčí tarif. Dalo by se říct, že je nejnižší, ale vzhledem k tomu, jak přetéká výhodami, je nám to žinantní.

Nabito 300

Z tohoto tarifu s přehledem vytáhnete až 66 volných minut anebo až 300 SMS. Jestli spíš hovoříte, nebo píšete, to už je na vás. Stejně jako to, v jakém poměru si nakonec obě možnosti namixujete.

Nabito 600

U nás je to jinak. S Nabito 600 můžete svým blízkým vymluvit do hlavy slušivou díru. Pokud tarif navíc zkombinujete s Balíčkem extra nabito 120 z Dárkového koše, zaplatíte 600 Kč, ale vychutnáte si volání a SMSkování za 720 Kč. Balíček dostanete zdarma na půl roku.

Nabito 1000

Tenhle tarif je pro všechny, kdo ocení opravdovou kvalitu. Až 300 minut nebo 1000 SMSek. To už je porcička pro skutečné gurmány.

Nabito 1800

Jedním slovem komfort, komfort, komfort. Že to jsou tři slova? To nevadí, tady už počítat nemusíte. Volejte, jak se vám zlíbí, šeptejte, hulákejte, zpívejte, vyprávějte vtipy. Je to na vás. Tenhle tarif jen tak neutaháte.

Jak se mi vrátí Volací jistina? Záleží na tom, jaký způsob vrácení Volací jistiny si vyberete. Pokud si způsob nezvolíte, vrátíme vám ji poštovní poukázkou na vaši poslední známou adresu. Jinak vám ji můžeme doručit • na váš bankovní účet • nebo ji převedeme do vašeho dalšího Vyúčtování Kdy se mi Volací jistina vrátí? • Volací jistinu vám vrátíme při ukončení smlouvy ke konkrétní SIM kartě nebo • když včas zaplatíte šest po sobě jdoucích Vyúčtování

FlexiStrop Hlídač vašich upovídaných pus a rychlých palců J Můžete si sami nastavit, kolik chcete měsíčně probendit, a když hranice dosáhnete, nebudete moci utrácet za placené služby, tzn. například volat a SMSkovat. Když si to rozmyslíte, strop si můžete ihned zrušit. Strop můžete nastavit např. i svým dětem v Programu rodina, a na konci měsíce se tak nedočkáte nepříjemného překvapení. Aktivace FlexiStropu je zdarma a jeho hodnotu si můžete měnit. Více informací na www.vodafone.cz a na straně 101.

Chytrý přehled Díky téhle prima službě si kdykoli a kdekoli snadno zjistíte, kolik už jste provolali. S Nabitými tarify budete mít navíc i přehled o částce, kterou vám převedeme z vašeho paušálu do dalšího zúčtovacího období.

FlexiLimit Parádní nástroj na hlídání vašich nákladů. Stačí si nastavit, kolik chcete měsíčně za Vodafone orientačně utratit, a my vám dáme vědět SMSkou, až téhle hranice dosáhnete. Ale když se rozhodnete ji překročit, omezovat vás nebudeme. Více informací o vašich výdajích pod kontrolou najdete na str. 101, bod 2

si 20 % z účtu za volání

Získejte slevu se službou Po svém Jak si službu aktivovat Buď si o ni jednoduše řeknete už při pořizování tarifu, nebo si ji skočíte aktivovat do Samoobsluhy Můj Vodafone − zařídíte to raz dva na www.vodafone. cz/samoobsluha i v Hlasové samoobsluze na čísle *077. Služba se rozběhne okamžitě. Kdybyste ji někdy chtěli zase zrušit, k deaktivaci dojde na konci zúčtovacího období. Co byste ještě měli vědět Službu Po svém si můžete pořídit ke všem našim tarifům. O 20 % výhodnější volání získáte s vybranými tarify (mimo jiné i s Nabitými tarify). Pokud máte na zákaznickém účtu víc čísel, budete si výhody služby užívat na každém z nich. Pro jistotu dodáváme, že nebudete dostávat papírovou složenku a že elektronické podrobné vyúčtování se nedá použít jako daňový doklad. Služba je určena pro nefiremní zákazníky. Kompletní informace a podmínky najdete na www.vodafone.cz.


pár informací navíc

âILICHILI

#73

Vodafone balíčky Vyberte si z nabídky našich balíčků těch nejoblíbenějších služeb za ještě výhodnější ceny! Balíček extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) Název tarifu Nabito 100 Nabito 300 Nabito 600 Nabito 1000 Nabito 1800

Název balíčku Balíček extra nabito 20 Balíček extra nabito 60 Balíček extra nabito 120 Balíček extra nabito 200 Balíček extra nabito 360

Název balíčku Balíček víkendové hovory

Hodnota balíčku 20 Kč 60 Kč 120 Kč 200 Kč 360 Kč

Měsíční paušál 150,00 Kč 178,50 Kč

Měsíční paušál 10 Kč 11,90 Kč 30 Kč 35,70 Kč 60 Kč 71,40 Kč 100 Kč 119,00 Kč 180 Kč 214,20 Kč

Počet volných jednotek měsíčně Neomezený počet hovorů v síti Vodafone během víkendu

Balíček víkendové SMS

90,00 Kč

107,10 Kč

Neomezený počet SMS v síti Vodafone během víkendu

Balíček MMS Balíček Vodafone MMS* Balíček WAP

90,00 Kč 45,00 Kč 45,00 Kč

107,10 Kč 53,55 Kč 53,55 Kč

15 MMS do všech sítí 15 MMS v síti Vodafone 40 minut připojení na WAP

Všechny ceny uvádíme bez/včetně 19 % DPH. *Balíček Vodafone MMS si můžete aktivovat zdarma při pořízení jednoho z Nabitých tarifů na období 2–12 měsíců podle zvoleného tarifu. Nelze kombinovat s Balíčkem MMS. Po uplynutí bezplatného období zůstane služba nadále aktivní a bude zpoplatněna podle platného ceníku. Více podrobností o balíčcích naleznete na str. 101, bod 3

Doporučte nás i svým kamarádům a známým a získejte navíc až 2500 Kč*. • Za každého doporučeného kamaráda od nás získáte až 500 Kč.

Nabídka Student extra nabito* Užívejte si studentských výhod, dokud to jde! Vodafone pro vás připravil speciální studentskou nabídku s nejnižším paušálem na trhu. Za pouhých 100 Kč můžete čerpat služby v hodnotě 150 Kč a volat i smskovat za výhodnou cenu. V rámci tarifu Nabito 100 tak získáte až 27 minut nebo až 150 SMS!

• MŮŽETE SI HO NECHAT NA ROK ÚPLNĚ ZADARMO • ZA JEHO AKTIVACI NEPLATÍTE ANI KAČKU • 20% SLEVA NA VOLÁNÍ NAD RÁMEC PAUŠÁLU SE SLUŽBOU „PO SVÉM“ • BALÍČEK JE MOŽNÉ KOMBINOVAT S PROGRAMEM DOPORUČTE A ZÍSKEJTE • BALÍČEK LZE KOMBINOVAT S PROGRAMY PRO RODINU A PŘÁTELE • NABÍDKU ZÍSKÁVÁTE BEZ PODPISU SMLOUVY Hodnota balíčku 50 Kč

Měsíční paušál 0 Kč

* Balíček je možné kombinovat pouze s tarifem Nabito 100. Balíček je určen pro studenty nepodnikatele ve věku 15 až 26 let. Abychom poznali, že jste skutečně studentem, vezměte si s sebou do prodejny studijní průkaz či jiné potvrzení o studiu, při volání na naši prodejní linku nám stačí prověřit číslo vaší ISIC karty. Částky u balíčku Student extra nabito uvádíme bez 19 % DPH. Více podrobností naleznete na str. 101, bod 4

• Můžete doporučit až 5 kamarádů. Tři možnosti, jak to provést: Zajděte se svým kamarádem do naší prodejny a řekněte, že ho chcete doporučit.

1 2 3

Zavolejte bezplatně na Vodafone prodej 800 777 710. Stačí, abyste nám na svého známého dali kontaktní jméno a číslo.

A jaké jsou další výhody balíčku?

Název balíčku Student extra nabito

• Každý váš kamarád může dostat až 500 Kč.

Váš kamarád nám může zavolat sám a prozradit, kdo ho doporučil. My si to jen telefonicky ověříme a pošleme odměnu. Odměna za doporučení je včetně DPH a je určena výhradně na čerpání služeb Vodafonu. Více o nabídkách se dozvíte na www.vodafone.cz.


âILICHILI

#74 z karty na tarif

Přejděte z Vodafone karty na paušál a volejte až čtyřem přátelům neomezeně s Programem kamarádi! A co víc, při aktivaci Programu kamarádi do konce dubna 2007 vám první dva měsíce automaticky odpustíme 50 % měsíčního poplatku za tuto službu. Komunikujete často s přáteli? A nechcete si pořád hlídat, kolik za to utratíte? Přejděte na naše Nabité tarify, pořiďte si zbrusu nový, výhodný Program kamarádi a můžete až čtyřem svým přátelům volat, jak dlouho chcete, a posílat SMSek, kolik chcete. A to už jde, ne? Podrobnosti k Programu kamarádi naleznete na straně 71.

Proč přejít z karty na Nabité tarify? • Nemusíte řešit, kam voláte, budete mít stejně výhodné volání do všech sítí v ČR • Svůj paušál využijete na volání i SMSky podle svého podobně jako na předplacené kartě • Neutratíte, víc než chcete, s užitečnými nástroji Výdaje pod kontrolou • Nepotřebujete žádné písemné smlouvy, žádné zálohy, žádné poplatky za aktivaci! • Zůstane vám vaše telefonní číslo Abyste nás žádostmi přejít z Vodafone karty k našim tarifům úplně nezavalili, připravili jsme pro vás dvě vstupní podmínky. Ale nebojte, splnit je je neuvěřitelně snadné! Stačí:

1 2

Dát za dobu, co jste u Vodafonu, do kreditu celkově aspoň 1000 Kč (započítává se i počáteční kredit při pořízení Vodafone karty).

A navíc získáte cenová zvýhodnění na nejčastěji volaná čísla v síti Vodafone

Jste-li u Vodafonu míň než 6 měsíců, je třeba mít při přechodu na tarif kredit aspoň 500 Kč. Tento kredit slouží jako Volací jistina, jež určuje váš Volací limit (to je částka, kterou můžete provolat nebo použít na jiné služby po vyčerpání svého paušálu). Volací jistinu vám hned po prvním půlroku s paušálem vrátíme.

• PROGRAM KAMARÁDI

Jak získám Nabité tarify? Jednoduše stačí zavolat na *077

vzájemné volání až mezi 4 čísly v rámci rodiny za cenu 1,50 Kč/min (1,79 Kč s DPH)

Nezapomeňte: Pokud jste měl(a) aktivován roaming na své předplacené kartě, nezapomeňte si ho aktivovat i s měsíčním tarifem. Stačí se zmínit operátorovi a pak složit jednorázovou a vratnou Volací jistinu 3000 Kč.

neomezené volání a SMSky až na 4 vybraná čísla za odstupňovaný měsíční poplatek

• PROGRAM RODINA


vodafone divoká karta

Vodafone divoká karta váš předplacený trumf

âILICHILI

#75

Dobíje i v prodjte si nově Electro ejnách World.

Je normální, že se ještě nechcete vázat. Pokud vám z paušálu zatím pořád naskakuje kopřivka, pořiďte si naši prima Vodafone divokou kartu! Vodafone divoká karta v cizině Za hranicemi je Vodafone divoká karta úplně zlatá! U Vodafonu neplatíte žádné sestavovací poplatky za spojení přes více operátorů a s Vodafone divokou kartou se navíc nemusíte starat ani o roamingovou jistinu. Zaplatíte zkrátka to, co provoláte. Roaming si aktivujete úplně snadno: stačí zadarmo poslat textovkou kód ROAM A 1234 na číslo 7700 (místo 1234 zadejte samozřejmě své heslo pro vstup do Samoobsluhy Můj Vodafone), a bude.

Jak nakrmíte Vodafone divokou kartu? Možností, jak si dobít kredit, máte spoustu. Když jste třeba někde na vzduchu, je ideální použít některý z 2 000 bankomatů s logem Vodafone nebo terminály Sazky, ve kterých můžete dobíjet po korunách už od 200 Kč. Pokud máte SIM plus kartu, zařídíte to hravě třeba i z vany přes M-Platby. Pomocí internetového a telefonního bankovnictví České spořitelny, ČSOB, Poštovní spořitelny zase můžete dobíjet od 200 do 9 999 Kč. Pomocí internetového bankovnictví GE Money Bank či Živnostenské banky lze dobíjet částkami 250, 500, 1200 nebo 2400 Kč. No a jestli máte slabost pro klasické dobíjecí kupony, vybrat si můžete mezi hodnotami 500 a 1200 Kč. Novinkou je dobíjení v obchodních řetězcích – těší se na vás prodejny Electro World, hypermarkety Globus a síť parfumerií a drogerií Rossmann.

Vodafone divokou kartu dostanete snadno přes náš e-shop na www.vodafone.cz, přes telefonního operátora na čísle 800 777 777 nebo v kterékoli z prodejen Vodafonu! Poznámka pro zapomnětlivé: Když vám vyprší platnost kreditu, takže propadne, můžete ho získat zpátky! Stačí si Vodafone kartu včas dobít aspoň částkou 200 korun. My váš kredit zase oživíme a za pár dní je u vás. J

Výhody Vodafone divoké karty: • ŽÁDNÝ MĚSÍČNÍ PAUŠÁL A VÝDAJE POD KONTROLOU • JEDNOTNÉ CENY PO CELÝ DEN A VOLÁNÍ DO VODAFONU JIŽ OD 2,00/2,38 KČ ZA MINUTU • ZA 200 KORUN ZÍSKÁTE POČÁTEČNÍ KREDIT 200 KČ

Předplacená služba Vodafone divoká karta Volání do sítě Vodafone / min. Volání do ostatních sítí v ČR / min. SMS do všech mobilních sítí / za zprávu

2,50 Kč 6,00 Kč 2,00 Kč

2,98 Kč 7,14 Kč 2,38 Kč

Další služby k předplacené službě Vodafone divoká karta Poslání MMS / za zprávu* Poslání MMS do MMS studia / za zprávu WAP / min. Poslání faxu a dat / min.

9,50 Kč 2,00 Kč 1,50 Kč 6,00 Kč

11,31 Kč 2,38 Kč 1,79 Kč 7,14 Kč

*Poslání MMS nebo poslání MMS z MMS studia do všech mobilních sítí v ČR, na Slovensko a na e-mail.

Ceny programu a balíčků k Vodafone divoké kartě Program dvojka* / volaní za minutu Balíček Nonstop víkend** SMS balíček***

2,00 Kč 50,00 Kč 50,00 Kč

2,38 Kč 59,50 Kč 59,50 Kč

Programy a balíčky si můžete aktivovat ve vaší samoobsluze. * Program dvojka nabízí levnější volání na 2 vybraná čísla v síti Vodafone ČR. První nastavení 2 čísel je zdarma, každá další změna vybraného čísla je zpoplatněna částkou 80 Kč / 95,20 Kč (bez/včetně 19% DPH). ** Balíček Nonstop víkend obsahuje neomezené volání zdarma v síti Vodafone ČR po dobu příslušného víkendu. Bezplatné volání se nevztahuje na čísla v rámci Programu dvojka. Víkend trvá od soboty 00:00 do neděle 24:00. Pokud hovor začal v době víkendu, ale pokračuje i po jeho uplynutí, část hovoru uskutečněná po uplynutí víkendu je zpoplatněna dle platného ceníku. *** SMS balíček obsahuje 40 volných SMS do všech mobilních sítí v České republice (Neplatí při využívání služeb v zahraničí). Na využití balíčku máte 7 následujících dnů od aktivace balíčku, nevyužité SMSky pak propadnou. Další balíček si můžete pořídit až za 7 dní od předcházející aktivace. Ceny bez/včetně 19% DPH.


âILICHILI

#76 připojení

Bez internetu už ani ránu Je konec hledání začouzených internetových kaváren, zapomeňte na počítač připoutaný ke zdi kabelem. S Vodafonem jste nezávislí a volní jako ptáci. Nabízíme vám totiž hned tři datové tarify, se kterými můžete internet používat kdekoli. Navíc nemusíte surfovat jenom po internetu, ale i po WAPu. Takže třeba maily máte doslova v kapse. Jak dostat internet do svého počítače? Internet s naším Připojením můžete mít v notebooku, počítači nebo PDA. Skamarádit tato zařízení s Připojením k internetu je navíc docela jednoduché. Podívejte, jaké možnosti se vám nabízejí:

1. Připojení počítače k internetu pomocí datového zařízení S datovou kartou nebo USB modemem Vodafone Mobile Connect připojíte svůj notebook a počítač k síti vždycky a všude. Zařížení stačí s počítačem jednoduše propojit. Jako součást balení od nás dostanete CD se softwarem Vodafone Mobile Connect, který vám pomůže ovládat vaše internetové připojení jediným kliknutím. Navíc s ním budete moci své datové přenosy optimalizovat a přenesete tak stejné množství dat rychleji!

2. Připojení počítače k internetu pomocí telefonu Pokud váš mobilní telefon umí zacházet s EDGE nebo GPRS, je pro datové přenosy jako stvořený. S počítačem ho můžete propojit pomocí technologie Bluetooth, infračerveného portu nebo kabelu. S nějakým zdlouhavým nastavováním si ale hlavu lámat nemusíte – máme pro vás totiž program Snadné připojení. A s ním to jde jako po másle. Kde takové Snadné připojení najdete? Přímo na www.vodafone.cz. A nebo na CD – stačí navštívit některou z našich prodejen nebo zavolat na *077. My vám pak Snadné připojení pošleme šupem rovnou domů.

Tarify Připojení: Připojení na dlouho Ideální pro časté surfování. A ke všemu nemusíte být zrovna Rothschild, abyste mohli viset na netu v jednom kuse – stačí vám 800 Kč měsíčně (plus 19 % DPH) a můžete internet využívat neomezeně. A když budete některý měsíc používat datové přenosy méně, tarif Připojení na dlouho to pozná, takže můžete ušetřit až 600 Kč (plus 19 % DPH).

Připojení na skok Parádní, když na web zabrousíte jenom občas. Neplatíte žádný měsíční paušál, ale jen za uskutečněné datové přenosy.

Vodafone karta připojení Tarif pro majitele předplacených karet. Platíte jen za přenesená data a délka připojení nehraje roli.

Kde všude se k internetu připojíte? Téměř všude. Technologií GPRS máme pokryto přes 99 % obyvatel ČR! Zároveň rozšiřujeme pokrytí EDGE, abyste si s touto technologií mohli užít rychlejší datové přenosy na co nejvíce místech. Mrkněte na www.vodafone.cz na prima přehlednou interaktivní mapu a hned budete vědět, kde to můžete s daty rozbalit naplno.

Co za to? aneb Malý ceník Tarif Připojení na dlouho Měsíční paušál (0–10 MB) Pásmo 10–40 MB Pásmo 40–70 MB Pásmo více než 70 MB Další tarify WAP/kB Internet/kB

bez DPH 200,00 Kč + 200,00 Kč + 400,00 Kč + 600,00 Kč

Připojení na skok 0,40 Kč 0,48 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

s 19 % DPH 238,00 Kč + 238,00 Kč + 476,00 Kč + 714,00 Kč Vodafone karta připojení 0,57 Kč 0,68 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

Ceny jsou bez/včetně 19 % DPH. Kompletní ceník najdete na www.vodafone.cz. Tak tam koukněte, čeká tam na vás i moře dalších užitečných informací. Více podrobností o Připojení najdete na str. 101, bod 9


vodafone live!

âILICHILI

Vodafone live! – svět na dlani Koukněte se na svět novým mobilem! Díky službě Vodafone live! budete mít v ruce kdykoli nejčerstvější noviny, jízdní řád, abyste stihli každý autobus a vlak, a k tomu fůru her, muziky a vtipů, abyste se ani chvilku nenudili. A co dalšího vám nový telefon s Vodafone live! nabídne? Obraz jako v televizi – díky velkému barevnému displeji.

Žádná věda – jen jedno tlačítko telefonu vás dělí od světa Vodafone live!

Ani kačka nazmar – prohlížejte v menu zdarma.

Nekupujte sysla v pytli – vždycky předem víte, za co budete platit.

Vodafone live! telefon je král mezi mobily... Poznáte ho snadno Máá na krytu logo Vodafone, takže všichni poznají, jak je výjimečný.

Ve speciálním Vodafone live! menu enu najdete všechno potřebné snadno a intuitivně.

Všechny ny důležité služby máte přednastavené, takže s nastavovacími SMSkami, nefunkčními hrami a dalšími problémy je konec.

Je nabitý funkcemi, vždycky má foťák, umí posílat i přijímat MMSky a zahrajete si na něm Java hry.

Více na str. 101 bod 8

#77


âILICHILI

#78 telefony

Sagem my400V

Sony Ericsson K310i

STANDARDNÍ CENA 2277 KČ 1577 KČ 577 KČ 77 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 2577 KČ 2177 KČ 977 KČ 77 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Rubicks Bloxx Twister Pošlete SMS s kódem 701813 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tom Clancy‘s Rainbow Six® Vegas

Vodafone live!

Tenký krasavec s foťákem a podporou Vodafone live! za bezkonkurenční cenu. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ne ne

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Klasický telefon s foťákem a MP3 zvoněním, na který si bleskurychle zvyknete. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ne ne

©1998-2006. Seven Towns, Ltd. All rights reserved.

Tento telefon podporuje

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Published by Gameloft under License of Ubisoft Entertainment. Rainbow Six, Red Storm and the logo Red Storm are trademarks of Red Storm Entertainment Inc. Ubisoft and the logo Ubisoft are trademarks of Ubisoft Entertainment in the US and/or other countries. Gameloft is a trademark of Gameloft in the US and/or other countries.

Pošlete SMS s kódem 701857 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


telefony

Sharp GX29

Nokia 6070

STANDARDNÍ CENA 2977 KČ 1977 KČ 977 KČ 77 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

âILICHILI

#79

STANDARDNÍ CENA 2977 KČ 2577 KČ 1577 KČ 577 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Scarface™ Pošlete SMS s kódem 701814 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Chu Chu Rocket Pošlete SMS s kódem 701837 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Sharp GX29 koupíte jen u Vodafone. Má unikátní véčkový design a skvělý displej.

Nejdostupnější Nokia s foťákem a rádiem. Oceníte velká tlačítka a jednoduché ovládání.

až 640/220 ano/640x480 ano/ano ne ano/ne ano ano/4+2 ne ne

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+1 ano/3+1 ne

Scarface™ & © Universal © Living Mobile

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

© SEGA Corporation

Vodafone live!


#80 telefony

Samsung X680V

Nokia 6101

STANDARDNÍ CENA 3577 KČ 2977 KČ 2577 KČ 1577 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 3577 KČ 2977 KČ 2577 KČ 1577 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Lemmings™: Návrat

Lumines Block Challenge

Pošlete SMS s kódem 701840 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Vodafone live!

Červený design, vymazlený tvar, dva displeje a foťák vám padnou do ruky. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Lemmings™ © 2006 Psygnosis Limited. Lemmings is a trademark of Psygnosis Ltd. All rights reserved. Published and developed by Glu Mobile Ltd.

Tento telefon podporuje

Pošlete SMS s kódem 701162 na číslo 4444. Cena hry 30 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Nadupané véčko od Nokie s foťákem, dvěma barevnými displeji a rádiem, co skvěle vypadá. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ano/3+2 ne

© Q Entertainment © Bandai 2004. Lumines is a trademark of Bandai. All Rights Reserved. Published by © 2006 Gameloft. Gameloft is a trademark of Gameloft in the US and/or other countries.

âILICHILI


telefony

Sharp GL29ML

Motorola SLVR L7

STANDARDNÍ CENA 3977 KČ 3177 KČ 2577 KČ 1577 KČ 577 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

âILICHILI

#81

STANDARDNÍ CENA 3977 KČ 3577 KČ 2977 KČ 1577 KČ 77 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Lodě: Velitel mise Pošlete SMS s kódem 701801 na číslo 4444. Cena hry 60 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Virtua Tennis

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Skvělý Sharp GX29 oblečený do kabátu McLaren Mercedes jinde než u Vodafone nekoupíte. Jak se vám líbí?

Velká stylovka v klasickém tvaru. Ultratenký tvar s kovovým krytem prostě nemá chybu.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 640/220 ano/640x480 ano/ano ne ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© SEGA Corporation

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and Naval Battle: Mission Commander are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries.

Pošlete SMS s kódem 701835 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


âILICHILI

#82 telefony

Sony Ericsson K750i

Nokia 6230i

STANDARDNÍ CENA 4577 KČ 3977 KČ 2977 KČ 1977 KČ 577 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ 3977 KČ 3577 KČ 1977 KČ 577 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Ztraceni Pošlete SMS s kódem 701871 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Trefa do černého. Nabušený mobil, co má 2 MPIX foťák s autofocusem a skvěle vypadá. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Je libo fotku? Nebo trochu hudby z FM rádia? Anebo se vám hodí Bluetooth? Tak tohle je pro vás správná volba! Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© Disney Developed by Living Mobile 2006. All rights reserved.

Vodafone live!

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft is a trademark of Gameloft in the US and/or other countries. Under license by © Touchstone Television. All Rights Reserved.

Tento telefon podporuje

Tron 2,0 3D Pošlete SMS s kódem 701815 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


telefony

Motorola RAZR V3i

Nokia 6131

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ 3977 KČ 3577 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 5577 KČ 4577 KČ 3977 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Rafa Nadal Tennis

World Series of Poker® Application

Pošlete SMS s kódem 701883 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Ultratenké véčko s unikátním povrchem se spoustou funkcí vám bude každý závidět. až 1000/220 ano/1280x960 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

World Series of Poker®, WSOP and related designs are trademarks of Harrah’s License Company, LLC. Used with permission. This product is intended for use by those 21 or older for amusement purposes only.

Pošlete SMS s kódem 701833 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Dejte nudě vale s tímto véčkem, které má FM rádio, 1,3 MPIX foťák a displej se 16 miliony barev. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

#83


âILICHILI

#84 telefony

Samsung E570V*

Sony Ericsson V630i

STANDARDNÍ CENA 5577 KČ 4577 KČ 3977 KČ 2977 KČ 1577 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Brain Genius™ Pošlete SMS s kódem 701744 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Block Breaker Deluxe

Vodafone live!

Samsung se vším, co může moderní žena potřebovat. MP3 přehrávač, 1,3 MPIX foťák a Bluetooth ve skvělém designu. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Hudební mobil s velkou pamětí na MP3 a 2 MPIX foťákem. Tohle koupíte jedině u Vodafone. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

* I v růžovém provedení. Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 97

až 1000/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© 2006 Glu Mobile Ltd. All Rights Reserved.

Tento telefon podporuje

© 2002 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and Block Breaker Deluxe are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries.

Pošlete SMS s kódem 701158 na číslo 4444. Cena hry 60 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


telefony

Nokia 6234

Nokia N70

STANDARDNÍ CENA 6577 KČ 5577 KČ 4977 KČ 3577 KČ 1977 KČ 577 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

âILICHILI

#85

STANDARDNÍ CENA 6977 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2977 KČ 1577 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Sexy Babes: Akvapark Pošlete SMS s kódem 700934 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Bejeweled™

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Skvěle padne do ruky, má 2 MPIX foťák, velký displej a rychlá data. Je vyroben speciálně pro Vodafone.

Prostě počítač i mobil. 2 MPX foťák, rychlá data, e-mail a velký displej zvládnou práci za vás.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 500/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2006 Glu Mobile Ltd. All Rights Reserved.

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 97

až 30 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ano

Bejeweled © 2003-2006 PopCap Games, Inc. All rights reserved. Published by Electronic Arts under license from PopCap Games, Inc. Electronic Arts, EA, and the EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. Bejeweled is a trademark of PopCap Games,, Inc. and is used with permission. All other trademarks and trade names are the properties of their respective owners. EA™ is an Electronic Arts™ brand.

Pošlete SMS s kódem 701861 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


âILICHILI

#86 telefony

Nokia 6288

Motorola KRZR K1

STANDARDNÍ CENA 7977 KČ 6977 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2577 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 8577 KČ 7577 KČ 6577 KČ 5577 KČ 4577 KČ 2977 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

The OC Pošlete SMS s kódem 701591 na číslo 4444. Cena hry 60 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Elegantní Nokia v moderním vysouvacím provedení. Má 2 MPIX foťák, rádio a paměťovou kartu 512 MB v balení. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Lahůdka pro náročné. 2 MPIX foťák, EDGE a MP3 přehrávač v úžasném tenkém designu. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 97

až 1000/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Copyright © 2006 RealNetworks, Inc a Hot Lava Games, LP. Všechna práva vyhrazena. Vydáno společností RealNetworks, Inc. Vyvinuto společnostmi ThreePenny Software, LLC a GameHouse, Inc. Tato hra je chráněna autorskými právy a je vlastnictvím společností RealNetworks, Inc a Hot Lava Games, LP. Jakékoliv kopírování, úpravy, šíření nebo veřejné předvádění této hry bez písemného souhlasu společností RealNetworks, Inc. a Hot Lava Games, LP je přísně zakázáno.

Vodafone live!

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and the Gameloft logo is a trademark of Gameloft in the U.S. and/or other countries. The O.C. and all related characters and elements are trademarks of and © Warner Bros. Entertainment Inc.

Tento telefon podporuje

7 Wonders Pošlete SMS s kódem 701795 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


telefony

Sony Ericsson K800i

Nokia N73

STANDARDNÍ CENA 9977 KČ 8577 KČ 7577 KČ 6577 KČ 5577 KČ 3977 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

âILICHILI

#87

STANDARDNÍ CENA 11977 KČ 10577 KČ 9577 KČ 8577 KČ 7577 KČ 5977 KČ

• NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Brain Challenge™: Výzva pro vaše IQ Massive Snowboarding™ 3D

Pošlete SMS s kódem 701781 na číslo 4444. Cena hry 60 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Technologická špička. 3,2 MPIX foťák, internetový prohlížeč a emailový klient, co víc si přát? Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70, str. 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 98

až 42 MB/220 Ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano

© 2005 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and Massive Snowboarding are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries.

Vodafone live!

Je libo pořádný foťák a mobil v jednom? 3,2 MPX foťák s autofocusem a obrovský displej vám nedají spát.

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and Brain Challenge are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries.

Tento telefon podporuje

Pošlete SMS s kódem 701701 na číslo 4444. Cena hry 90 Kč s DPH, cena SMS dle tarifu.


âILICHILI

#88 telefony

Nokia 1600

Motorola W220

STANDARDNÍ CENA 1577 KČ • NABITO 100 1177 KČ 77 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 1977 KČ • NABITO 100 1577 KČ 977 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

Nejdostupnější Nokia s jednoduchým ovládáním a barevným displejem. Budete si s ní rozumět.

Perfektní design za skvělou cenu. Navíc nejdostupnější telefon s rádiem v nabídce Vodafone.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 98

až 200/220 ne ano/ano ne ne/ne ne ne ne ne

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 600/220 ne ano/ano ne ne/ne ano ano/4+1 ne ne


telefony

âILICHILI

#89

Nokia 2610

Samsung E250

STANDARDNÍ CENA 2277 KČ • NABITO 100 1577 KČ 977 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Skvělá volba, když nepotřebujete foťák. Jednoduchost Nokie, povedený design, velká tlačítka a praktické funkce.

Vysouvací Samsung s foťákem, MP3 přehrávačem, slotem na paměťové karty a Bluetooth za svělou cenu, co na něj říkáte?

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 98

až 300/220 ne ano/ano ano ne/ne ano ano/3+1 ne ne

3977 KČ 3277 KČ 2977 KČ 1977 KČ 977 KČ 77 KČ

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne


âILICHILI

#90 telefony

Nokia 5500 Sport* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Samsung D900

7577 KČ 6577 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 1977 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Je pro vás sport vším? Pak pro vás máme kámoše do extrému, jehož funkce vás dostanou do formy. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 11 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

8977 KČ 7977 KČ 7577 KČ 6577 KČ 5577 KČ 3977 KČ

Nejtenčí mobil s 3 MPX foťákem u Vodafone. Vysouvací managerský Samsung nabitý funkcemi s velkým displejem. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

* Každý zákazník obdrží k tomuto zakoupenému telefonu bluetooth headset Nokia BH-202 za 1,-. Nabídka platí do 31. 3. 2007 nebo do vyprodání zásob. Další technické údaje najdete na str. 99

až 1000/220 ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne


telefony

Sony Ericsson M600i STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Kancelář v mobilu. Velký dotykový displej a klávesnice. Vyrobený pro vaše e-maily a internet.

Další technické údaje najdete na str. 99

#91

Nokia E61

10977 KČ 9577 KČ 8977 KČ 7977 KČ 6977 KČ 5977 KČ

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI

až 60 MB/220 ne ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ano

10977 KČ 9577 KČ 8977 KČ 7977 KČ 6977 KČ 5977 KČ

Kancelář od Nokie do kapsy. Obrovský displej, plnohodnotná klávesnice, internet a e-mail... a jste mobilní. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 64 MB/220 ne ano/ano ano ano/ne ano ano/4+3 ano/4+3 ano


âILICHILI

#92 telefony

Nokia E65* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

11977 KČ 9977 KČ 9577 KČ 8577 KČ 7577 KČ 5977 KČ

Nadupaný vysouvák Nokia E65 vás svými funkcemi prostě dostane. Foťák 2 MPIX, internetový prohlížeč a úžasný displej. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * K dispozici v průběhu března. Další technické údaje najdete na str. 99

až 50 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano


telefony

HTC P3300* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#93

Vodafone 1605*

15977 KČ 15577 KČ 14977 KČ 13977 KČ 12577 KČ 9977 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Jestli toužíte po namakaném PDA s dotykovým displejem a vestavěnou GPS, podívejte se na tenhle vybroušený klenot moderní techniky. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI

až 64 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano

* K telefonu získáte zdarma držák s nabíječkou do auta a také mikro SD kartu s mapami České republiky. Další technické údaje najdete na str. 99

17977 KČ 15977 KČ 14977 KČ 13977 KČ 12977 KČ 10977 KČ

Jestli potřebujete opravdovou mobilní minikancelář, je pro vás Vodafone 1605 nejlepším řešením. Připojíte se s ním snadno k internetu, zprávy, poznámky a e-maily můžete psát na plnohodnotné klávesnici a navíc se můžete pochlubit exklusivním designem od Vodafonu. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * Ve vybraných obchodech pouze na objednávku, více na www.vodafone.cz

až 64 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano


âILICHILI

#94 telefony

Vodafone Mobile Connect USB modem

Vodafone Mobile Connect karta

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ NOVÝ TARIF A PŘIPOJENÍ NA DLOUHO* 2977 KČ

STANDARDNÍ CENA 4977 KČ NOVÝ TARIF A PŘIPOJENÍ NA DLOUHO* 2977 KČ

Datový modem, který připojíte pomocí USB portu k vašemu PC a během okamžiku už jste na internetu

Datová karta, kterou stačí píchnout do notebooku a už frčíte, má EDGE i GPRS, prostě ideál na přenosy dat.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Podpora frekvencí 900/1800/1900/2100 (MHz) Podpora hlasových hovorů Rozměry (mm) Váha (g) Ovládací SW v balení Ovládání přes SW instalovaný v notebooku Připojení přes USB port Napájení z notebooku Typ SIM karty Plug-in Odesílání/příjem SMS Data/fax GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty Podpora Business e-mail plus

v počítači/220 ano ne 100x42,5x14,5 50 ano ano ano ano ano ano/ano ano/ne ano/4+2 ano/4+2 ne

* Datový tarif Připojení na dlouho si můžete aktivovat k jakémukoliv hlasovému tarifu. Zvýhodněná cena platí do 30. 4. 2007. Podmínkou je užívání Připojení Na dlouho po dobu min. 6 měsíců od aktivace. Více na www.vodafone.cz

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Podpora frekvencí 900/1800/1900/2100 (MHz) Podpora hlasových hovorů Rozměry (mm) Váha (g) Ovládací SW v balení Ovládání přes SW instalovaný v notebooku Pro PCMCIA slot typu II v notebooku Napájení z notebooku Typ SIM karty Plug-in Odesílání/příjem SMS Data/fax GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty Podpora Business e-mail plus

v počítači/220 ano ne 120x54x10 55 ano ano ano ano ano ano/ano ano/ne ano/4+2 ano/4+2 ne


telefony

Sagem my400V

Sony Ericsson K310i

Sharp GX29

Nokia 6070

Loga / Melodie / Obrázky

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 32

l / 40

Hry

l/5

Podpora Java pro stahování her a aplikací Výměnné kryty

Nokia 6101

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l / 40

l / 24

l / 40

l / 24

l/6

l/3

l/4

l/6

l/1

l

l

l

l

l

l

l

l

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

Zábavné funkce

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/–

l/–

l/l

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+1

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 3+1

l / 4+2

l / 3+2

–/l

–/l

l/–

–/l

l/–

–/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

–/–

l/l

l/–

l/l

–/–

l/l

l

l

l

l

l

12 MB

15 MB

2,1 MB

3,2 MB

23 MB

4,4 MB

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

#95

Samsung X680V

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 640 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

Rozměry (mm)

105x46x14

102x44x18

94x46x20

105x44x19

90x45x22

85x45x24

90

82

90

97

78

97

Baterie (kapacita/typ)

750 mAh / Li-Ion

750 mAh / Li-Pol

780 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 240

až 420

až 210

až 240

360

až 240

Pohotovostní doba (hodin)

až 350

až 360

až 250

až 300

250

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Paměť na jména (v telefonu/SIM)

Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

âILICHILI

65536

65536

262144

65536

65536

65536

128x160

128x160

240x320

128x160

128x160

128x160

20

20

10

20

30

20

20 / 20

20 / 20

10 / 10

20 / 20

30 / 30

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Barevné provedení

Stříbrná

Modrá

Černo-Stříbrná

Světle-Modrá

Červená

Bílá

Operační systém

Sagem

Sony Ericsson

Sharp

Nokia Series 40

Samsung

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu


âILICHILI

#96 telefony

Sharp GX29ML

Zábavné funkce

Nokia 6230i

Motorola V3i

Nokia 6131

–/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 40

l / 24

l / 40

l / 64

l / 24

l / 128

Hry

l/3

l/3

l/3

l/3

l/5

l/2

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 640x480

l / 640x480

l / 1632x1224

l / 1280x1024

l / 1280x960

l / 1280x1024

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

l

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/–

l/l

l/l

l/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l/–

l/–

l/l

l/l

l/–

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

l/–

l/–

l/l

l/l

l/–

l/l

l

l

l

l

l

2,1 MB

5 MB

34 MB + 64 MB MS Duo

32 MB + 32 MB MMC

12 MB + 64 MB Micro SD

11 MB

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Sony Ericsson K750i

Loga / Melodie / Obrázky

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty

l / Micro SD

l / Memory Stick Duo

l / MMC

l / Micro SD

l / Micro SD

až 640 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

94x46x20

113x49x11

100x46x21

103x44x20

98x53x14

92x48x20

90

95

99

99

96

102

Baterie (kapacita/typ)

780 mAh / Li-Ion

820 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

850 mAh / Li-Ion

710 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 210

až 400

až 540

až 300

až 400

až 200

Pohotovostní doba (hodin)

až 250

až 350

až 400

až 300

až 310

až 240

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Paměť na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev

262144

262144

262144

65536

262144

16777216

Rozlišení displeje

240x320

176x220

176x220

208x208

176x220

320x240

10

10

30

20

10

20

10 / 10

10 / 10

30 / 30

20 / 20

10 / 10

20 / 20

Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

Motorola SLVR L7

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Černo-Stříbrná

Stříbrná

Černá

Černo-Stříbrná

Vínová

Černá

Sharp

Motorola

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Motorola

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


telefony

Sony Ericsson V630i

Nokia 6234

Nokia N70

Nokia 6288

Loga / Melodie / Obrázky

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 40

l / 72

l / 128

l / 64

l / 64

l / 24

Hry

l/3

l/6

l/6

l/2

l/5

l/5

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l / 1280x1024

l / 1632x1224

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 1600x1200

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

l

MP3 přehrávač

l

l

l

l

l

l

Zábavné funkce

Snímání / Přehrávání videa

Motorola KRZR K1

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/–

l/l

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/–

l/–

l/l

l/–

l/l

l/–

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

–/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/–

l

l

l

l

l

l

23 MB

16 MB + 256 MB MS Micro

6 MB + 64 MB Micro SD

30 MB + 64 MB RS-MMC

6MB + 512 MB Mini SD

20 MB + 128 MB Micro SD

Paměťové karty / Typ karty

l / Micro SD

l / Memory Stick Micro

l / Micro SD

l / RS-MMC

l / Mini SD

l / Micro SD

Paměť na jména (v telefonu/SIM)

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 30 MB / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

86x45x24

102x46x17

109x46x19

109x53x22

100x46x21

103x42x16

80

91

110

126

115

95

Baterie (kapacita/typ)

800 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

1110 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Ion

1100 mAh / Li-Ion

780 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 390

až 420

až 240

až 210

až 240

až 350

Pohotovostní doba (hodin)

až 230

až 350

až 340

až 264

až 340

až 300

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

#97

Samsung E570V

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu

Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

âILICHILI

65536

262144

262144

262144

262144

262144

176x220

176x220

320x240

176x208

320x240

176x220

30

20

20

20

20

20

30 / 30

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Fialovo-Černá, Růžová

Černá

Stříbrno-Černá

Stříbrná

Černá

Modrá

Samsung

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Symbian Series 60

Nokia Series 40

Motorola

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


âILICHILI

#98 telefony

Sony Ericsson K800i

Nokia N73

Nokia 1600

Loga / Melodie / Obrázky

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 72

Hry

l/5

Podpora Java pro stahování her a aplikací Výměnné kryty

Zábavné funkce

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

Samsung E250

l/l/l

–/l/l

l/l/l

–/l/l

–/–/–

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l / 64

l / 20

l / 32

l / 24

l / 40

l

l/4

l/3

l/2

l/8

l

l

l

l

l

l

l / 2048x1536

l / 2048x1536

l / 640x480

FM rádio

l

l

l

l

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa

l

l

l

l/l

l/l

–/–

–/–

l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/–

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

–/–

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+1

l / 3+1

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l/l

l/l

–/–

–/–

–/–

l/–

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l/l

l/l

–/–

–/–

l/–

l/–

l

l

l

l

l

Uživatelská paměť telefonu

64 MB

42 MB + 128 MB Mini SD

4 MB

634 kB

4,5 MB

10 MB

Paměťové karty / Typ karty

l / Memory Stick Micro

l / Mini SD

l / Micro SD

až 1000 / 220

až 42 MB / 220

až 200 / 220

až 600 / 220

až 300 / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

106x47x22

110x49x19

104x45x17

95x47x17

104x43x18

99x49x14

115

116

85

93

91

80

Baterie (kapacita/typ)

900 mAh / Li-Pol

1100 mAh / Li-Ion

850 mAh / Li-Ion

880 mAh / Li-Ion

970 mAh / Li-Ion

750 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 420

až 220

až 330

až 490

až 180

až 250

Pohotovostní doba (hodin)

až 350

až 350

až 450

až 290

až 300

až 300

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Nokia 2610

Přídavný fotoaparát

Kalendář / Budík / Kalkulačka

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree

Paměť na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev

262144

262144

65536

65536

65536

65536

Rozlišení displeje

240x320

240x320

98x70

128x128

128x128

128x160

Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

Motorola W220

40

20

20

20

20

30

40 / 40

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

30 / 30

Data / Fax

l/–

l/–

–/–

–/–

–/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Černá

Fialovo-Stříbrná

Černá

Černá

Černá

Černá

Sony Ericsson

Symbian Series 60

Nokia Series 30

Motorola

Nokia Series 40

Samsung

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


telefony

Technické parametry

Užitečné funkce

Zábavné funkce

Nokia 5500 Sport

HTC P3300

âILICHILI

#99

Samsung D900

Sony Ericsson M600i

Nokia E61

Nokia E65

Vodafone 1605

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l / 64

l / 64

l / 40

l / 48

l / 48

l / 40

l / 40

l

l/7

l/2

l/2

l

l/2

l/2

l

l

l

l

l

l

l

l / 1600x1200

l / 2048x1536

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 1600x1200 –

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

–/l

–/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l

l/l

l/–

l/l

l/l

l/–

l/–

l

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+3

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+3

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/l

l/–

l/l

l/–

l/l

l/–

l/l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l

l

l

l

l

l

l

11 MB + 256 MB Micro SD

60MB

60 MB + 64MB MS Micro

64 MB + 64MB mini SD

50 MB

64 MB

64 MB

l / Micro SD

l / Micro SD

l / Memory Stick Micro

l / mini SD

l / Micro SD

l / Micro SD

l / Micro SD

až 11 MB / 220

až 1000 / 220

až 60 MB / 220

až 64 MB / 220

až 50 MB / 220

až 64MB / 220

až 64MB / 220

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

107x45x18

103x51x13

105x54x15

117x70x14

105x45x15,5

108x58x17

112.5x58x22

104

93

112

144

118

130

176

860 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Pol

1500 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

1200 mAh / Li-Pol

1350 mAh / Li-Pol

až 200

až 390

až 450

až 540

až 400

až 300

až 300

až 200

až 260

až 350

až 408

až 350

až 200

až 250

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

262144

262144

262144

16777216

16777216

65536

65536

208x208

240x320

240x320

240x320

240x320

240x320

240x320

20

20

40

20

20

20

20

20 / 20

20 / 20

40 / 40

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

l

Šedo-Žlutá

Černá

Černá

Stříbrná

Hnědo-Stříbrná

Šedá

Šedá

Symbian Series 60

Samsung

Symbian 9.1

Symbian Series 60

Symbian Series 60

MS Windows Mobile 5.0

MS Windows Mobile 5.0


âILICHILI

#100 financování

Mobil na splátky Abyste věděli, že vás máme rádi, můžete si u Vodafonu dopřát telefon, který se vám opravdu líbí! A vůbec nevadí, že třeba zrovna nemáte peníze pohromadě. Chcete Sony Ericsson V630i? Stačí mít v kapse jen 398 Kč!

A jestli máte vyhlédnutý jiný kousek, mrkněte, kolik za něj měsíčně zaplatíte (v Kč)1): Telefon / Tarif Nokia 6101 Samsung X680V Sharp GX29 McLaren Mercedes Samsung E250 Motorola SLVR L7 Sony Ericsson K750i Nokia 6230i Motorola RAZR V3i Nokia 6131 Samsung E570V SonyEricsson V630i Nokia 6234 Nokia N70 Nokia 5500 Sport Nokia 6288 Motorola KRZR K1 Samsung D900 SonyEricsson K800i SonyEricsson M600i Nokia E61 Nokia E65 Nokia N73 HTC P3300 Vodafone 1605 Vodafone Mobile Connect karta Vodafone Mobile Connect USB modem K tomu měsíční paušál

Standardní cena 358 Kč 358 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 498 Kč 498 Kč 558 Kč 558 Kč 598 Kč 658 Kč 698 Kč 758 Kč 798 Kč 858 Kč 898 Kč 998 Kč 1098 Kč 1098 Kč – – – – 498 Kč 498 Kč

Nabito 100 – – – – 358 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 458 Kč 498 Kč 558 Kč 598 Kč 658 Kč 698 Kč 758 Kč 798 Kč 858 Kč 958 Kč 958 Kč 998 Kč 1058 Kč – – – –

Nabito 300 – – – – – – 358 Kč 358 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 498 Kč 498 Kč 598 Kč 598 Kč 658 Kč 758 Kč 758 Kč 898 Kč 898 Kč 958 Kč 958 Kč – – – –

Nabito 600 2) – – – – – – – – – – – 358 Kč 398 Kč 498 Kč 498 Kč 558 Kč 658 Kč 658 Kč 798 Kč 798 Kč 858 Kč 858 Kč – – – –

Nabito 1000 – – – – – – – – – – – – – 398 Kč 398 Kč 458 Kč 558 Kč 558 Kč 698 Kč 698 Kč 758 Kč 758 Kč – – – –

Nabito 1800 – – – – – – – – – – – – – – – – 398 Kč 398 Kč 598 Kč 598 Kč 598 Kč 598 Kč 998 Kč 1098 Kč – –

119 Kč

357 Kč

714 Kč

1190 Kč

2142 Kč

Celkem vás to bude stát3) 1) Po dobu 10 měsíců po složení 10 % ceny telefonu při jeho koupi. 2) Stejná výše splátek platí i pro tarif Mezi námi. 3) Tato suma nezahrnuje cenu ostatních využitých služeb nad rámec tarifního paušálu. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH. Více informací naleznete na str. 101, bod 6

Jak vidíte, pořídit si u nás parádní mobil dneska není žádný problém. Mezi přáteli přece nejsou peníze to hlavní J. A nečeká vás ani žádné složité vyřizování.

Pořídit si telefon na splátky je u Vodafonu jednoduché jako facka. Stačí udělat tři věci: • VZÍT S SEBOU SVOU OBČANKU + DALŠÍ DOKLAD TOTOŽNOSTI (ŘIDIČÁK, PAS APOD.). • OPSAT SI V PRÁCI IČO, TELEFON A ADRESU SVÉHO ZAMĚSTNAVATELE. • A SAMOZŘEJMĚ VYRAZIT DO NĚKTERÉHO Z NAŠICH OBCHODŮ NEBO ZAVOLAT NA

VODAFONE PRODEJ 800 777 777. Poznámka pro firemní zákazníky: Vy můžete objednávat i přes Vodafone firemní prodej 800 777 700.


podmínky

âILICHILI

#101

Další informace

k nabídce produktů a služeb pro opravdu vášnivé čtenáře Zvýhodněné ceny telefonů (str. 69) Nabídka zvýhodněné ceny telefonu je platná při současné aktivaci nové SIM karty spolu s jedním z Nabitých tarifů. Standardní výše jistiny, kterou bude zákazník při koupi telefonu skládat a která určuje výši volacího limitu, se odvozuje od zvoleného tarifu – s tarifem Nabito 100 je to 500 Kč, s tarifem Nabito 300 je to 1000 Kč, s tarifem Nabito 600 je to 1500 Kč, s tarifem Nabito 1000 je to 2000 Kč a s tarifem Nabito 1800 je to 3000 Kč. V ostatních podmínkách platí standardní pravidla volacího limitu a volací jistiny (viz bod 2 dále). Zvýhodněná cena je poskytována za podmínky, že zákazník setrvá na aktivovaném tarifu po dobu nejméně 6 měsíců od data aktivace SIM karty. Pokud bude tato podmínka porušena, je Vodafone oprávněn zákazníkovi doúčtovat rozdíl mezi zvýhodněnou a standardní cenou telefonu. Další podmínky nabídky jsou na www.vodafone.cz. Vaše výdaje pod kontrolou (str. 74) Chytrý přehled nabízí možnost kdykoli zdarma zjistit, kolik zákazník utratil za služby na telefonním čísle a/nebo zákaznickém účtu. V rámci služby Chytrý přehled jsou uváděny částky včetně 19 % DPH. Částky jsou platné vždy k uvedenému datu a hodině a jsou pouze orientační. U některých služeb totiž může dojít ke zpoždění účtování (např. u roamingu). Chytrý přehled zohledňuje služby podléhající DPH, nezohledňuje jistiny, pokuty ani jednorázové platby (např. aktivační poplatky). Chytrý přehled je přístupný přes všechny kanály Samoobsluhy Můj Vodafone. FlexiLimit je kontrolním nástrojem; jde o částku, kterou zákazník plánuje „využít“ nad rámec svého tarifu/paušálu a kterou si v předem stanoví. FlexiLimit zákazníka automaticky zdarma SMSkou informuje poté, co “provolá” částku, kterou si nastavil. Tato funkce je čistě informativní a orientační. FlexiLimit se počítá bez 19 % DPH. FlexiLimit lze nastavit v Samoobsluze Můj Vodafone. Volací jistina je finanční částka, kterou zákazník skládá při pořízení tarifua která slouží k zajištění plnění povinností vyplývajících ze smlouvy. Prostřednictvím Volací jistiny si zákazník určuje výši tzv. Volacího limitu. Volací limit je limit, do kterého může zákazník využívat služby nad rámec volných minut či hodnoty paušálu v daném zúčtovacím období (počítá se bez 19 % DPH). Po překročení Volacího limitu je Vodafone oprávněn zablokovat SIM kartu. Minimální částka Volací jistiny je 1000 Kč (u tarifu Nabito 100 je to 500 Kč), na uvedenou hodnotu je také nastaven Volací limit. FlexiStrop umožňuje nastavit individuální Volací strop s blokovací funkcí pro jednotlivá telefonní čísla. FlexiStrop je možné nastavit v celých stokorunách v rozmezí od 100 Kč pro jedno telefonní číslo (FlexiStrop nepočítá s 19 % DPH) až do celkové výše Volacího limitu pro zákaznický účet. Jakmile příslušná SIM karta dosáhne výše FlexiStropu, dojde k jejímu zablokování pro placené služby. FlexiStrop neblokuje v průběhu využívání služby, např. v průběhu hovoru. Odblokovat SIM karty zablokované díky FlexiStropu může snadno ten, kdo zná heslo k zákaznickému účtu (u firemních zákazníků administrátorské heslo). Odblokováním se pro dané telefonní číslo FlexiStrop zruší – je třeba ho případně znovu aktivovat. Do FlexiStropu se nezapočítávají paušály, jednorázové platby a služby, které jsou zdarma. FlexiStrop je pouze orientační – může totiž dojít ke zpoždění v účtování některých služeb. Nastavit a ovládat FlexiStrop lze přes všechny kanály Samoobsluhy. Moje balíčky (str. 75) Balíčky Extra nabito si mohou aktivovat zákazníci s Nabitými tarify, balíčky Víkendové hovory a Víkendové SMS zákazníci s Tarify nové generace, Naplno a Nabitými tarify a MMS balíčky a WAP balíček zákazníci s jakýmkoli tarifem. Balíček Extra nabito a Balíček MMS může zákazník využívat do všech sítí. Ostatní balíčky platí jen do sítě Vodafone. Všechny balíčky lze kombinovat s jakýmkoli jiným balíčkem (jen MMS balíčky nelze kombinovat). Balíček je aktivní nejpozději od půlnoci dne, kdy si jej zákazník aktivoval; měsíční paušál se platí celý i za to zúčtovací období, ve kterém si zákazník balíček aktivoval, neboť dostane i v tomto období celý balíček. Deaktivace balíčku probíhá vždy ke konci zúčtovacího období. Nevyčerpané jednotky se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. Víkendový balíček může zákazník využívat od soboty 0.00 do neděle 24.00 a ve svátcích od 0.00 do 24.00. Nový zákazník, který si pořizuje SIM kartu s jedním z Nabitých tarifů a nekupuje si zvýhodněný telefon, si může objednat jeden z balíčků z tzv. Dárkového koše. Balíček je pak poskytován zdarma na různě dlouhá období v závislosti na zvoleném tarifu– viz str. 68. Bližší informace o jednotlivých balíčcích a podmínkách nabídky Dárkového koše jsou na www.vodafone.cz Balíček Student extra nabito (str. 75) (dále „Balíček“) je určen pro studenty řádného studia (nepodnikatele) ve věku 15-26 let s platným dokladem o studiu (ISIC, potvrzení o studiu ne starší než 3 měsíce či platný INDEX u studentů vysokých škol). V případě aktivace Balíčku prostřednictvím telefonních linek Vodafone prodej a Vodafone péče bude po studentovi požadováno sdělení čísla ISIC. Pokud student nemá ISIC k dispozici, bude Balíček aktivován, avšak student bude povinen do 14 dnů zaslat na sdělené faxové číslo kopii potvrzení o studiu, v opačném případě je Vodafone oprávněn Balíček deaktivovat. Balíček je poskytnut v plné výši ve zúčtovacím období aktivace a dále po dobu 12 následujících zúčtovacích období. Balíček je poskytnut pouze k tarifu Nabito 100 a je čerpán před čerpáním měsíčního paušálu uvedeného tarifu. Nevyčerpaná výše Balíčku se nepřevádí do dalšího období. Po uplynutí doby, na kterou je Balíček poskytován, bude automaticky deaktivován. Po deaktivaci je student oprávněn znovu požádat o aktivaci, podmínkou je doložení platných dokladů o studiu. Balíček není možné kombinovat s jinými Balíčky z Dárkového koše ani s koupí telefonu za zvýhodněnou cenu. Další podmínky Balíčku jsou k dispozici na www.vodafone.cz. Doplňkové Programy (str. 69) Hovory v rámci Programu moje rodina a Programu kamarádi jsou účtovány mimo rámec paušálu zvoleného tarifu. Uvedené programy nelze vzájemně kombinovat. Program kamarádi je dostupný s Nabitými tarify, tarify Naplno a Tarify nové generace. Mobil na splátky (str. 99) O úvěr na koupi telefonu může požádat každý zákazník Vodafonu, který je fyzickou osobou starší 18 let s občanstvím v ČR a stálým zdrojem příjmů, a u Vodafonu si koupí mobilní telefon a/nebo příslušenství. Nový zákazník si musí zároveň s koupí mobilního telefonu a/nebo příslušenství zároveň pořídit SIM kartu s některým z tarifů Vodafone. Noví zákazníci mohou poskytnutí úvěru vyřídit přímo v naší prodejně, a to po předložení občanského průkazu a dalšího dokladu totožnosti, anebo mohou požádat telefonicky prostřednictvím linky Vodafone prodej (800 777 777) nebo Vodafone firemní prodej (800 777 700), pokud o úvěr žádá firemní zákazník bez písemné účastnické smlouvy. Stávající zákazníci Vodafonu mohou o úvěr požádat prostřednictvím linky Vodafone péče o zákazníky (*077) anebo Vodafone firemní prodej (800 772 277), pokud o úvěr žádá firemní zákazník bez písemné účastnické smlouvy, aniž by si museli pořizovat novou SIM kartu s naším tarifem (ceny mobilních telefonů a příslušenství se v takovém případě řídí Nabídkou telefonů Vodafone pro stávající zákazníky). Úvěr poskytuje společnost Home Credit, a. s. K žádosti o úvěr není třeba ručitele ani potvrzení o příjmech, je třeba znát adresu, telefonní číslo a případně i IČO zaměstnavatele. V případě telefonické žádosti o úvěr budou od zákazníka získány údaje nezbytné pro uzavření smlouvy. Mobilní telefon a/nebo příslušenství bude následně zaslán(o) poštou. Pokud zákazník žádá o úvěr telefonicky, souhlasí s tím, že jeho hovor s operátorem příslušné zákaznické linky Vodafone může být nahráván, a to za účelem zajištění souhlasu se zpracováním jeho osobních údajů společností Home Credit, a. s. Minimální částka úvěru je 3000 Kč, maximální 10 000 Kč. Částka, kterou musí zákazník uhradit při koupi telefonu, je 10 % ceny. Zbývající část zákazník doplatí v deseti úvěrových splátkách. Úvěr není možno poskytnout právnickým osobám a firemním zákazníkům s písemnou účastnickou smlouvou. Úvěr se poskytuje výhradně na mobilní telefon a/nebo příslušenství. RPSN je 26,3 %. Vodafone live! (str. 79) Službu mohou využívat zákazníci s tarifem nebo předplacenou kartou. Prostřednictvím portálu získají zákazníci přístup k multimediálnímu obsahu, který zahrnuje (i) obsah ke stažení (Hry a aplikace, Obrázky, Hudba a vybraný obsah v sekci Erotika) a (ii) obsah k prohlížení (Zprávy a počasí, Sport, Zábava a Informace a služby a vybraný obsah v sekci Erotika). Za Vodafone live! neplatí zákazník žádný paušální poplatek. Přístup na portál a prohlížení menu včetně náhledů obsahu je zdarma (s výjimkou využívání služby v zahraničí nebo prostřednictvím Vytáčeného spojení). Ceny včetně zvýhodněných balíčků a další podmínky služby Vodafone live! jsou na www. vodafone.cz. Nabídka Vodafone live! na měsíc zdarma (str. 79) Nabídka platí pro nové i stávající zákazníky, kteří si u Vodafonu pořídí Vodafone live! telefon. Využitím nabídky získá zákazník možnost využívat balíček Neomezené prohlížení první měsíc zdarma a navíc možnost stáhnout si po dobu trvání nabídky zdarma až 3 kusy obsahu ke stažení z vybraných sekcí Vodafone live! (tj. až 1 hru, 1 obrázek a 1 vyzvánění). Více o nabídce na www.vodafone.cz.. Připojení Vodafone (str. 100) S tarifem Připojení na dlouho zaplatí zákazník vždy paušál dle ceníku, za což může přenést data až do 10 MB včetně. Pak si k této částce připlatí podle objemu přenesených dat dle jednotlivých pásem v ceníku. Maximálně zaplatí 800 Kč bez 19 % DPH při překročení 70 MB; nad tuto hranici už datuje v daném zúčtovacím období neomezeně. Nevyužité MB v daném pásmu se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. S tarify Připojení na skok a Vodafone karta připojení neplatí zákazník žádný měsíční paušál, platí se jen za přenesená data. Využité kB se pro účely Vyúčtování zaokrouhlují na celé jednotky směrem nahoru. Podmínky nabíjení baterií telefonů v prodejnách Vodafonu Nabídka dobití baterie telefonů Nokia a Sony Ericsson ve vybraných prodejnách je omezena aktuální kapacitou prodejny (počtem nabíječek, které jsou k dispozici). V případě jiných značek telefonu bude nabití provedeno v případě, že zájemce bude mít k dispozici vlastní nabíječku. Podmínkou nabití baterie je předání telefonu bez SIM karty a vyplnění požadovaného formuláře. Telefon je nutné vyzvednout v den, kdy byl Vodafonu předán. V případě, že je telefon zjevně vadný či poškrábaný, vyhrazuje si Vodafone právo jeho přijetí odmítnout. Vodafone neodpovídá za to, že nabití baterie nebude z jakéhokoliv důvodu provedeno. Vodafone neručí za žádnou vadu telefonu, která nebyla prokazatelně způsobena Vodafonem. Vodafone neručí za data uložená v telefonu a neodpovídá za jejich ztrátu při nabíjení. Ceny služeb uvedené jako zdarma jsou zahrnuty v cenách ostatních poskytovaných služeb. Pokud se v jakýchkoli materiálech uvádí „Vodafone“, míní se tím samozřejmě česká společnost Vodafone Czech Republic a. s. (a její síť, produkty a služby), pokud z kontextu nevyplývá něco jiného.


âILICHILI

#102 prodejny

Naše prodejny Praha

Brno

Václavské nám. 47, 110 00 Praha 1

NC Královo Pole, Cimburkova 4, 612 00

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Na Příkopě 8, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Národní 28, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Hlavní nádraží, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2 Po–Pá: 7.00–19.00, So: 9.00–14.00, Ne: 12.00–19.00

Jugoslávská 11, 120 00 Praha 2

Po–Pá 9.00–19.00, So 9.00–14.00, Ne: zavřeno

NC Palác Flóra, Vinohradská 149, 3. patro, 130 00 Praha 3 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 10.00–21.00

OC Nový Smíchov, Plzeňská 8, 150 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

DVĚ PRODEJNY

Tesco Zličín, Skandinávská 25/144, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Metropole Zličín*, Řevnická 1, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 10.00–21.00

Centrum Černý Most, Chlumecká 765/6, 109 00 Praha 9

Po–Ne: 9.00–21.00

Olympia, U Dálnice 777, Modřice 664 42 Po–Pá: 10.00–21.00, So–Ne: 9.00–21.00

Tesco, Skandinávská 2, 619 00 Po–Ne: 9.00–20.00

Masarykova 2, 602 00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: Zavřeno

Galerie Vaňkovka, Ve Vaňkovce 1, 602 00 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 9.00–20.00

České Budějovice nám. Přemysla Otakara II. 90, 370 01

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

IGY centrum, Pražská 1247/24, 370 04 Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne: 10.00–21.00

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

Frýdek-Místek nám. Svobody 16, 738 01

Po–Pá: 8.30–18.30, So: 8.30–12.30, Ne: zavřeno

Fibichova 228/23, 736 01

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Hradec Králové Hypernova Kukleny, Kutnohorská 226, 500 04

Mladá Boleslav Olympia, Jičínská 1350/III., 293 01 Po–Ne: 9.00–21.00

Olomouc Cheb

Ostružnická 15, 771 00

Svobody 547/19, 350 02

Globus, Pražská ul., v. k. u. Řepčín, 779 00

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Centrum Chodov, Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

Galerie Butovice, Radlická 117, 158 00 Praha 5

NISA Center, České mládeže 456, 463 12

Futurum, Brněnská 1825/23a, 500 03

Vinohradská 167, 100 00 Praha 10

Po–Ne: 9.00–21.00

Pražská 147/30, 460 01

S. K. Neumanna 281, 500 02

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

Liberec Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Dejvická 35/575, 160 00 Praha 6

Hypernova Čestlice 111, 251 01 Praha Průhonice

T. G. Masaryka 772, 272 01

Havířov

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Kladno Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

NC EDEN, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10 Po–Ne: 9.00–21.00

Karlovy Vary T. G. Masaryka 697/5, 360 01

Po–Ne: 9.00–21.00

Tesco Letňany, Veselská 663, 199 00 Praha 9

V ostravské prodejně v Zeyerově ulici má všechno na povel vedoucí prodejny Liběna – sympatická šéfová, co ráda cestuje do exotických zemí. Na zákazníky se těší také Katka, kterou po pracovní době najdete na spinningu, a Monika, která prý vyřeší každý váš problém. Potkat tu ale můžete i brigádníky a zároveň studenty Míšu a Tomáše (zleva doprava).

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno Po–Ne: 8.30–20.30

Jihlava

Opava

Benešova 28, 586 01

Globus, Těšínská 83, 746 41

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 8.00–20.00


prodejny

âILICHILI

#103

Vybila se vám v telefonu baterka? Vaši Nokii, Sony Ericsson, a v některých prodejnách i jiné mobily vám u Vodafonu zdarma nabijeme. Dokonce i když nejste naši zákazníci. Máme radost, že vám můžeme jako první a jediní pomoci, když opravdu potřebujete. Více informací najdete na straně 101 bod 10 nebo na www.vodafone.cz.

Vodafone turné Mobilní obchody Po–Pá: 9.00–19.00, St: 9.00–17.00, So: 9.00–15.00, Ne: zavřeno

Čechy* 1. 3.–3. 3.

Písek, parkoviště u Kulturního domu

5. 3.–7. 3.

Děčín, Husovo náměstí

8. 3.–10. 3.

Litoměřice, Mírové náměstí

Ostrava

Tábor

12. 3.–14. 3.

Sokolov, náměstí Budovatelů

Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 114, 700 30

Erbenova 572, 390 02

15. 3.–17. 3.

Most, místo mezi Priorem a Městským úřadem

19. 3.–20. 3.

Jičín, Valdštejnovo náměstí

21. 3.–24. 3.

Trutnov, ulice Horská č.p. 888 u ČSOB, pěší zóna

26. 3.–28. 3.

Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí

29. 3.–31. 3.

Benešov, parkoviště Pod Brankou

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Zeyerova 347/4, 702 00

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Futurum, Novinářská 6a, 702 00 Po–Ne: 9.00–21.00

Teplice U Krupské brány 24, 415 01

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Pardubice Globus, Poděbradská 293, 530 09 Po–Ne: 8:30–20:30

Uherské Hradiště

nám. Republiky 56, 530 02

Masarykovo nám. 37-38, 686 01

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Plzeň

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Ústí nad Labem

nám. Republiky 3, 301 00

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

NC Borská pole, U Letiště 2/1074, 301 00

Mírové nám. 207, 401 00

Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Tesco, Rokycanská 1385/130, 301 00 Po–Čt: 10.00–20.00, Pá–Ne: 10.00–21.00

Zlín

Prostějov

Centro Zlín, ul. 3. května 1170, Malenovice 763 02

Tesco, Konečná 25, 796 01

Po–Ne: 9.00–21.00

Příbram

Znojmo

T. G. Masaryka 157, 261 01

Obroková ulice 19 , 669 02

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno NOVÁ PRODEJNA

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno NOVÁ PRODEJNA

Morava* 1. 3.–3. 3.

Hodonín, Velkomoravská ulice

5. 3.–7. 3.

Přerov, náměstí Přerovského povstání

8. 3.–10. 3.

Vsetín, Svárov

12. 3.–14. 3.

Břeclav, ulice Jana Palacha, (před Kulturním domem)

15. 3.–17. 3.

Žďár nad Sázavou, náměstí Republiky

19. 3.–21. 3.

Jeseník, náměstí T. G. Masaryka

22. 3.–24. 3.

Šumperk, Hlavní třída, (u Spořitelny)

26. 3.–28. 3.

Třebíč, Karlovo náměstí

29. 3.–31. 3.

Hodonín, Velkomoravská ulice

*V těchto prodejnách bohužel službu Nabíjení zdarma nenabízíme.


Chili_190x245_bouda.indd 1

16.2.2007 9:52:38

Profile for Čilichili

2007 | 03 | Čilichili: Jak nám zobák narostl  

Mluvíme česky, ale každý trochu jinak.

2007 | 03 | Čilichili: Jak nám zobák narostl  

Mluvíme česky, ale každý trochu jinak.

Profile for cilichili
Advertisement