__MAIN_TEXT__

Page 1

10 2006 Být vámi, tak neváhám a otevřu to! www.cilichili.cz

ů ř a h c šéfku

Magie

www.cilichili.cz

10/ 2006

Vodafone – vybrané telefony a tarify, plus počteníčko jako dárek


1 sazba

mě teď spojuje se všemi přáteli

S Vodafonem máte ke všem stejně daleko. Ať už si vyberete kterýkoli z našich tarifů Naplno nebo dáte přednost předplacené kartě, voláte komukoli a kdykoli v ČR za stejnou cenu. Je to jednodušší, přehlednější a hlavně spravedlivější. Užijte si výhody volání za rovnou cenu. Více informací na www.vodafone.cz a 800 777 777.

Je to ve vašich rukou.


O čem si píší slavní

O čem si píší slavní Plocha Štefana Margity

âILICHILI

Česko-slovenský slovník

Victoria Beckham

Převleky do Hogo Fogo

Převleky do Homo Fobo

www.ruzovypanter.cz

www.ruzovypartner.cz

Psi pro Haničku písničku

Aida

Victoria Milá Margito! Zhubla jsem podle vaší diety 37 kilo. Tisk ze mě udělal anorektičku. Při zpěvu chrastím. Nevím, co dál! Štefan Žádný strach, Vicky. Píšu novou knihu Tloustněte se Štefanem. Za chvíli budete zase jako hroch obojživelný. Zvládá to Halinka, zvládnete to taky! Mimochodem, jsem muž. Victoria Jste moje záchrana! Opravdu budu zase tlustá? Kdy? Miluji vás, vy můj chlapáku! Pošlu vám pět tisíc podpisových karet! Co je to Halinka?

Tosca

Harapes

Texty na rozezpívání

Žežicha žežicha žežicha žežicha... Žebžík žebžík žebžík žebžík...

Nová zpráva Odeslat

Štefan S mou novou antidietou přiberete každý den půl kila. Do tří měsíců mě zastoupíte v opeře Boris Godunov. Začneme od toho, co nejraději jíte. Victoria Nejím. Dvakrát týdně žmoulám vatu namočenou v rybízovém džusu. David mi říká Xylofon. Nevím, jestli to dokážu. Pomozte mi! Jak to zvládl Halinka??? Štefan Nejdůležitější je vytrvat. Příští týden si džus dáte třikrát. Namáčejte opakovaně. Mimochodem, Halinka je žena. Myslím. Victoria Jste zázrak! Děkuji! David mi pomůže s rozvrhem, umí počítat do šesti. Musíme vás pozvat na čaj! Štefan Děkuji, bude mi ctí. Přivedu svou ženu Haničku. Přikutálím Halinku. Naučím vás ochutnávat rýži!

Vážený pane šéfredaktore, budu váš časopis žalovat za zveřejnění pomluv o své orientaci. Orientuji se na svůj věk skvěle. Jsem ochoten své rozhodnutí změnit, pokud se mnou zajdete na stříček...

Koš

#03


âILICHILI

#04

1. Vodík Nejrozšířenější látka ve vesmíru. Upozorňuje na vlnovou délku jeho záření 21 cm, na které předpokládáme cizí depeše, a také definuje rozměry.

obsah

2. Poměrově znázorněná sonda

Piktogram ze sondy Pioneer

3. Binárně napsaná osmička Když 8 vynásobíme 21 (viz 1), dostaneme číslo 168, což je průměrná výška ženy a samozřejmě lidské postavy.

Tenhle piktogram odnesla do vesmíru v roce 1972 sonda Pioneer a má o nás poskytnout základní informace mimozemšťanům, kdyby na ně loď narazila. Lidstvo si možnost přihodit na palubu poselství uvědomilo poměrně pozdě, a tak měli autoři na jeho vymyšlení jen 3 týdny. Schválně jsme vybrali u stanice metra kousek od redakce pokusného pozemšťana a zeptali se, jak tomu rozumí... 1 Trochu divný oči... 2 To je reprák, to znám. 3 Nemáte lupu? Ale ta baba vedle vypadá dobře. 4 Světlo? Pořádný světlo?

4. Pozice Slunce Je znázorněna pomocí 14 pulsarů. Opět ve dvojkové soustavě je zde znázorněn počet kmitů záření neutrálního vodíku na jeden kmit pulsarů v době startu sondy.

5 Ty jo, nějaký prášky, co? Jasně, pozvánka na technoparty.

5. Schéma sluneční soustavy Šipka vycházející ze třetí planety určuje, odkud byla sonda vyslána.

O tom, co všechno dokážou piktogramy, čtěte na straně .

123VOLÁ 6 VÝKOP

Menu od šéfredaktora a od jednoho parádního kanibala. 8 MALÝ KUSY

Co lze také říct o vegetariánství a pak ještě jeden obyčejný Ind. 9 TOP 10

10 nejlákavějších dortů 10 DROBKY

Hajení Skotů (to není překlep) a co zbylo po Britney. 12 PAVLAČ

Co jí spisovatel na chatě u Kokořína.

20–24 REPORTÁŽ

44–45 VENTIL

U psího Freuda

Honda Civic

Na návštěvě šéfa psí smečky, který žije v maringotce a je mu tam dobře.

Co Däniken vytušil.

25 SOUBOJ

Velká dárková válka!

To víte, že ne ta zpod vlaku, ale ta z televizních titulků.

26–34 TÉMA

50–52 MÓDA

Magie šéfkuchařů

Náměsíčníci

Vlezli jsme jim do kuchyně, volali jim domů a zjišťovali, jak se jim kuchtí. 36–38 ZOOM

13 MOBIL MĚSÍCE

Piktogramy

Chtěli byste vyhrát Nokii?

Co všechno je možné napsat bez písmenek.

14–15 VODAFONE

Co spolu podnikli pankáči a večerníček a jedna mistrovská liga. 16–19 ČUMENDA

Designers Republic Nejbarevnější, nejhravější, nejkontroverznější?

46–49 POVÍDÁNÍ

Anna Kareninová

54–55 SPORÁK

Sláva slávkám 56–66 KULTURA

Hudba, filmy, knihy, události Kultura v říji, tedy v říjnu. Průvodce filmovými hotely a hadi v letadle.

38–42 CESTY

Srí Lanka a Rožnov pod Radhoštěm Velká cejlonská túra mezi čajem a malá folklorní ochutnávka slivovice.

Na straně 6 se dozvíte, co tady dělám.

VODAFONE 68 123 – Snadná cesta k Vodafonu 70 Nabité tarify 71 Pár informací navíc 72 Vodafone balíÎky 73 Z karty na tarif 74 Vodafone live! lahİdky na Ěíjen 76 Vodafone karta 77 Vodafone live! 78 Telefony v plné parádÜ 94 Telefony ve zkratce 99 Mobil na splátky 100 PĚipojení 101 Další informace o nabídce produktİ a služeb 102 Naše prodejny


âILICHILI

#06

výkop ČÍSLEM PRŮVODCE r te ec Hannibal L t jsem filmovým

ke Podle mnoha an lo jedna. A také padouchem mís ým vrahiatrem, masov špimkovým psyc jednom. v em ým gurmán hem a kanibalsk arris H as om Th l te isova me Vymyslel m€ sp em D an žisér Jonath proa proslavil m€ re ko Ja k. te ­á jeh lmení t svým filmem M va to en m mám mest ko slulý šéfkuchaÀ CHILI. toto míslo âILI . ZaÀídil jdete v KultuÀe na n€ m o Více tam byl. jsem si, abych

DOPISY VÝKOP

Jídlo je grunt! Málo platné, jestli láska prochází žaludkem, pak duchovno u nás v české kotlině pasírujeme přes knedlík. Stačí kouknout na naši mateřštinu a člověk rychle chápe, proč patříme k nejmacatější populaci na planetě. To je samé krmení, opíjení rohlíkem, tahání na vařené nudli, mazání medu okolo huby nebo smažení ve vlastní šťávě. Kdepak bychom hopsli na brokolici. Našinec musí skočit ausgerechnet na špek! Zkrátka: co věta, to nadbytečné kalorie. Ještě tak to zobání z ruky by možná dietolog skousnul... Jsme v tom s vámi a přihříváme si polívčičku. Píšeme tentokrát hlavně o vaření a kuchaření. Snad vám bude chutnat. Abyste nás pak v dopisech moc neosolili.

michal.schindler@vodafone.com

Dobrý den, reaguji na jeden z příběhů 20 dobrodruhů, kterými jste chtěli v letním čísle ČILICHILI inspirovat čtenáře k odvaze překonávat překážky. Ráda bych vás informovala, že vskutku neobvyklý a zážitky nabitý osud cestovatele a kaktusáře A. V. Friče pokračuje i v současnosti. V jihoamerickém kmeni Chamacoco totiž žije jeho dnes stoletá dcera, krásná bělovlasá indiánská babička, která vychovala osm dětí a spousty vnuků a pravnuků, takže A. V. Frič a také naše česká rodina má v Paraguayi na 160 indiánsko-českých příbuzných. Snažíme se jim pomoci založit chov hovězího dobytka, zavést vodu do vesnice, zásobovat je léky (více na www.checomacoco.cz). Je to docela úžasné dobrodružství, ačkoliv naprosto nezapadá do Profilu Dobrodruha, jak jste ho otiskli: netoužíme po slávě, obdivu a popularitě, nemáme toulavé boty a neriskujeme kvůli adrenalinu... Se srdečným pozdravem PhDr. Yvonna Fričová

Tohohle ! chlápka žeru

Já fakt nemám slov!

Pane šéfredaktore,

Vždycky když si přečtu nový ČILI, tak mám potom celej den hubu v křeči. Od smíchu! Posílám hubana! Lenka

podle fotky jsem usoudil, že víte všechno. Neznáte nějaký prostředek proti zvýšené tvorbě zubního plaku a kazivosti zubů? Petr Dras, 17 let, Brno

Odpověď Díky za podporu i za hubana. Podělili jsme se o něj s kolegy. Na oplátku jsme vám chtěli jednoho společného poslat zpátky, ale grafici se vzbouřili, že by se jim kously mašiny, že by to pak rozhodilo rotačku a tak. Tak bacha na tu křeč a příjemné čtení i tentokrát.

Odpověď Upřímně řečeno, není to moje fotka. Byl jsem zrovna u zubaře a narychlo za mě při focení zaskočila nějaká troska. MS Další skvělé dopisy najdete na www.cilichili.cz. A jestli máte sami něco na srdci, můžete si ho tam rovnou vylít! Rádi si to vypijeme. Díky!

âILICHILI 10/2006 ročník II. www.cilichili.cz (tohle je povinná tiráž pro právníky) Ředitel redakce: Martin Jaroš Šéfredaktor: Michal Schindler Zástupce šéfredaktora: Štefan Švec Obálka: foodstyling: Lukáš Pohl, foto: Tomáš Dostálek Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Poděbradská 110/1, Praha 9, tel.: 244 023 201, www.bpublishing. cz pro Vodafone Czech Republic a.s. Tisk: Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání: 19. 9. 2006 Datum vydání: 1. 10. 2006 Distribuce: Česká republika Periodicita: měsíčník Prodej inzerce: Michal Koubek, Boomerang Publishing, tel.: 244 023 103, e-mail: koubek@bpublishing.cz Uzávěrka podkladů inzerce 11/2006: 16. 10. 2006 MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz

LIDÉ V âILICHILI A JÍDLO, KTERÉ OPRAVDU NESKOUSNOU: DOZORCE Martin Jaroš: Čočkovku, to radši čestně umřít. 1. NOHSLED Michal Schindler: Dršťkovku. 2. NOHSLED Štefan Švec: Koprovku. Ledaže by byla bez kopru. KREATIVNÍ ŘEDITEL Simon Brown, &&& Ltd: Ovci, je příliš veliká. MANAŽER VÝROBY Gabriela Bubeníkova: Kolínka s univerzální oranžovou omáčkou. PSAVCI Martin Groman: Smažený celer. Jakub König: Maso je vražda. Maie Crumpton: Když jsme byli děti, jedla jsem dokonce pavouky, abych rozbrečela mladší sestru. Daniela Jedličková: Do sulcu jsem se ještě neodvážila... Tomáš Fürstenzeller: Jen ty brambory v polívce nemusim. EDITOŘI Jindřich Novák: Prdelačku. Filip Horáček: Květák. Nevím, jak chutná, ale smrdí mi. DESIGNÉŘI Chrissy Mouncey: Banány, ďábelské to ovoce. Petr Šmíd: Cokoliv, co má víc jak čtyři nožičky. ČILICHILI MANAŽER Marek Slezák: Rajče. PRODUKČNÍ Pavel Matuška: Herinka. VICEPREZIDENT PRO ZNAČKU A KOMUNIKACI Gary McGuire: Dikobraza nebo ostnatou rybu – jehlanku.


âILICHILI

#08

malý kusy

ROAMING INTERVIEW

ŘEKLI

Gopakumar P. Krishnankutty

O vegetariánství „Nejsem vegetariánkou proto, že miluji zvíÀata. Jsem vegetariánkou, protože nenávidím rostliny.“

Tentokrát jsme se dovolali do jižní Indie, abychom zjistili, jak si žije šestadvacetiletý Gopakumar P. Krishnankutty. Schváln€ si zkuste to jméno hezky nahlas vyslovit. Žádná legrace, co? A pÀitom je to úpln€ b€žné jméno obymejného indického sympaËáka.

A . Whitney Brown

„Vegetarián je mlov€k, který nejí nic, co mÕže mít d€ti.“ David Brenner

„Nedotýkám se masa zejména proto, co k tomuto tématu Àekl Wagner.“ Adolf Hitler

„Kdokoli je vlídný k božím stvoÀením, je vlídný k sob€ samému.“ Prorok Mohamed

Při jaké příležitosti jsi naposledy zpíval národní hymnu? Na posledním plesu. Jak vůbec mladí lidé v Indii rádi tráví víkendy? Ve městě sedí doma a civí na televizi. Na vesnici sedí doma a odpočívají. Co je vlastně opravdové kari? Taková omáčka, se kterou je rýže ještě lepší než suchá. A co jóga, cvičíš, cvičíš? Ne, a ani většina Indů, které znám, jógu necvičí.

Na slonu si ale snad jel? To ano, to mě docela baví. Ale na delší vzdálenosti je auto přece jen pohodlnější a rychlejší. Máš raději filmy z Hollywoodu, nebo Bollywoodu? Nevím, jak vy, ale já to nerozlišuji. Když mě baví, tak mě baví. Umíš hrát na sitár? Umím, ale Ravi Šankar hraje lépe. Znáte ho tam u vás? Známe, někteří. Kým jsi vůbec byl v minulém životě? Líným mužem, který žil politicky aktivním životem. Znáš osobně nějakého fakíra? Neznám. A taky nevím, co s nima všichni cizinci pořád máte.

Tip Mimochodem, víte, že i do Indie vás bude stát SMSka jenom 1 korunu? A dovolat se můžete za 25 Kč/min! (K oběma cenám si přihoďte ještě trošku té 19% DPH.)

Albert Einstein ilustrace Chrissy Mouncey

Který sport je v Indii nejpopulárnější? Stále kriket. Britské kořeny zarostly v indické půdě pěkně hluboko.

„Nic nemÕže víc prosp€t lidskému zdraví a zvýšit šanci na zachování života na Zemi nežli vývoj k vegetariánskému zpÕsobu stravování.“


top 10

âILICHILI

#09

10 nejvypeÄ?enÄ›jĹĄĂ­ch dortĹŻ . V. I. Lenin VĹŻdce svÄ›tovĂŠho proletariĂĄtu. Neni sladkej?

 JedinĂĄ elektronickĂĄ hra, po kterĂŠ oblĂ­znete vĹĄech deset.Tohle není puntíkatå postel, ale největťí dort na světě. Må podle Guinessovky 16 metrů.PolĂĄrkĂĄÄ? pro Godzillu. Na pĹ™ivĂ­tĂĄnĂ­ Narozeniny aneb King Konga. Pandy si cpou PandÄ›ro.

NarozeninovĂĄ noÄ?nĂ­ mĹŻra gamblera diabetika.

Dietka z Vietnamu: 16 tun lidovědemokratickÊho cukru.TradiÄ?nĂ­ Ä?Ă­nskĂ˝ MÄ›sĂ­Ä?nĂ­ dort. Obvykle ale Tenhle dostal Jan Pavel II. bĂ˝vĂĄ menĹĄĂ­. NeĹž MÄ›sĂ­c. k ĹĄedesĂĄtinĂĄm. BoŞí.RakviÄ?ku mĂĄme stejnÄ› nejradĹĄi...


âILICHILI

#10

drobky

HRAČKA ČÍSLA

Stolní táborák Ochlazuje se, což. Pryč je čas mastných buřtů, tklivých kytary tónů a zvlhlých očí Kitty (v civilu asistentky Kateřiny). Pryč je vůně vyuzených triček, mechu a rozlitého piva. Ptáci letí do teplých krajin a lidé se vrací do škol, školek, továren i kanceláří. Jeden by si chtěl alespoň malý kousek těch vůní, zvuků, citů i pocitů uchovat, aby ta zima nebyla tak zimní a aby ten čas do dalšího zažehnutí táborového ohně utekl rychleji. Designér Carl Mertens to má asi podobně. Ale nechtěl jen tak odevzdaně sedět se založenýma rukama. K problému se postavil čelem a vymyslel stolní táborák. To by vám mohlo pomoct navodit ve vaší třídě, dílně či kanceláři atmosféru letního večera. Ovšem nejdříve musíte sehnat 340 dolarů. Stolní ohniště http://www.gnr8.biz/ product_info.php?products_ id=29

DROBKY Na této stránce najdete rozsypané drobky opravdu neuv€Àitelných pÀíb€hÕ. Pouze jeden z nich se ale nestal. My víme, že nám na všechno neskomíte, ale mÕžeme si to snad vyzkoušet, ne? O tom, který z následujících pÀíb€hÕ není pravdivý, mÕžete hlasovat na www.cilichili.cz.

Holubí šampióni Důsledný trénink dokáže dělat divy. To už ví i Jacek Maslowski z městečka Tychy u polských Katowic, který je vášnivým chovatelem poštovních holubů. Své svěřence jednou vyslal na šampionát. V požadovaném limitu ale jeho holubi do cíle nedorazili. Když se nevrátili ani dva dny po limitu, vydal se je hledat. Narazil na ně 5 kilometrů od domova. Jaké ale bylo jeho překvapení, když zjistil, že holubi se nevracejí letmo, ale pěkně šlapou po silnici pěšky. Z dlouhého letu byli tak vyčerpaní, že už nedokázali využít svých křídel. Výkon hodný šampiónů.

Dojedete to po Britney?

Dýško za všechny prachy Americká servírka doslova oněměla šokem, když zjistila, jaké dostala spropitné. Útrata jejího stálého hosta činila 26 dolarů, zákazník poděkoval a zaplatil šekem na 10 026 dolarů. Šokovaná servírka Cindy Kienow později svěřila tisku, že hosta zná a obsluhuje tak tři roky a že na ní sice nikdy nešetřil, ale 10 000 dolarů opravdu nečekala. Za normálních okolností by zmíněný štamgast vyplnil šek a položil ho na stůl lícem dolů. Tentokrát, když si pro něj Cindy přišla, ležel lícem nahoru a na něm vyplněná ona astronomická částka. „Chci, abyste věděla, že tohle není vtip,“ vysvětlil host. „Kupte si něco hezkého.“ Cindy se zmohla pouze na „Ano“ a naprosto perplex si šek odnesla za bar. „Doufám, že přijde znovu, abych mu mohla poděkovat. Vůbec jsem

toho nebyla v tu chvíli schopná.“ Majitel restaurace Rhodi McNee potvrdil, že vystavený šek je krytý.

Nestřílejte Skoty! Občané Yorku byli veřejně vyzváni k podpisu ujednání, ve kterém se zavážou, že nikdy, ale opravdu nikdy nezaútočí na Skota s lukem a šípem. Současná britská legislativa jim to totiž na území jejich města umožňuje. Středověký zákon, který nebyl nikdy zrušen, inspiroval manžele Mainovy k hapenningu za zlepšení skotsko-anglických vztahů. Smlouvu, signovanou všemi pacifisticky smýšlejícími spoluobčany, dopraví pěšky až do rukou starosty 240 km vzdáleného Edinburghu. Kromě slibu, že žádný Skot nebude v Yorku ohrožován lukem a šípem, se každý signatář mírového poselství zavazuje také k pohostinnosti a přátelskému přijetí jakéhokoliv skotského turisty.

Pro skalní fanoušky popové princezny má server e-bay velmi speciální suvenýr. Sendvič s vejcem a salátem, tedy vlastně půlku sendviče s vejcem a salátem, kterou nedojedla Britney Spears. Vzácnou relikvii zachránil číšník, jehož políbila podnikatelská múza. Nedojedený sendvič si odnesl domů, vyfotil z několika úhlů, vakuově zabalil a přihlásil do virtuální dražby. „Vakuově zabalený vydrží třeba i několik let,“ ujišťuje zájemce číšník. Takže ho budoucí majitel může posvačit třeba na zpěvaččiny narozeniny. Zatím projevilo zájem 21 lidí a nejvyšší nabídka se vyšplhala na 47,52 britských liber.

Dítě nejelo na střeše Tomu, že Maďaři možná budou mít Most Chucka Norrise, nechtělo věřit 34 % z vás. Ale to jsme si nevymysleli. Vyfantazírovali jsme tatínka, který řídil vozidlo se synem v sedačce na střeše. Poznalo to 21 % z vás, 79 % naletělo.


âILICHILI

#12

pavlač ŘÍJNOVÝ PŘÍTEL

Miroslav Smotlacha Nejv€tší meský expert na houby aneb Kdo by vám mohl tento m€síc nejvíc bodnout

EMIL HAKL

Stalo se u hradu Kokořína – přijeli jsme v sobotu večer k někomu na chatu a padl na nás hlad. Nebyl by problém, protože v chatě bivakovala den před námi nějaká maminka a nechala nám tam v kastrolu telecí řízečky v omáčce. Daly by se akorát slíznout, kdyby k nim bylo co, jenže ono nebylo nic. Ani rýže, ani špagety, ani zapomenutá brambora, ani ztvrdlý chleba, prostě nic. Zato tam byla pěkná zahrada. A v ní dva vzrostlé kaštany, normální, nejedlé, jírovce maďaly, kaštany koňské, zkrátka tyhle. A já si vzpomněl na příručku k přežití britských speciálních jednotek, kterou jsem kdysi k ukrácení času četl v čekárně u zubaře. Nasbírali jsme jich při baterce ošatku, oloupali je, ty světlé vnitřky napůl rozkrojili a dali do první vody vařit.

„A já si vzpomněl na příručku k přežití britských speciálních jednotek." Vodu jsme vyměnili celkem osmkrát, což je podle názoru speciálních jednotek moc důležité. Nakonec jsme je vysypali na plech, osolili a opražili v troubě. Jako příloha k řízečkům byly geniální. Vlastně ty řízečky jsme mezitím už snědli, abych nelhal. Kaštany byly až pak, jen tak bez ničeho. A i samotné byly geniální. Zbývá samozřejmě dodat: nejezte kaštany, jsou mírně jedovaté. Jenomže co z toho, co člověk běžně jí, není mírně jedovaté... Náš závěr pod Kokořínem zněl: kaštany si je možno párkrát za rok klidně dát a nikomu o tom radši moc nevykládat. Koneckonců se přímo nabízí možnost zhotovit si z nich tolik populární zvířátka, chvíli si s nimi hrát a pak šup do hrnce.

Chtěl jsem však vyprávět jinou příhodu. Dostal jsem večer na starost italskou historičku, někdo se jí potřeboval na chvíli zbavit, ač ji snad jinak měl rád, zkrátka šlo o to bavit jeden večer cizokrajnou intoušku. Fajn, koupil jsem víno a uvařil. Ona přišla, najedla se, pochválila velmi a řekla, že to jsem kvůli ní nemusel až tak. Až tak co, ptal jsem se. Dělat jídlo z kraje, odkud pocházím, odpověděla. Ale to není z vašeho kraje, namítl jsem. To je moje jídlo, to jsem si vymyslel já! Ona se jaksi zatuhle zasmála. To je přece NÁŠ recept, řekla a v hlase se jí chvěl tón, který mi dal nahlédnout, že mě rozhodně nečeká uvolněný večírek. Recept byl – kvůli posouzení – zhruba tento: uvaří se normální kupované noky, dají se s hrudkou másla na dno pekáčku, zasypou se rozdrobenou brynzou. Pak přijde vrstva hrubě sekané šunky od kosti. Další vrstva jsou lehounce podušené zelené fazolky, na ně a mezi ně přijde zbytek šunky, která se poté překryje nakrájenými masitými rajčaty. Nahoru přijde zase brynza, plátky másla a na závěr se to zalije smetanou, do které se přidalo rozkvedlané vejce, pepř, sůl a trocha sójové omáčky. Dá se nepokryté zapéct do trouby, za půl hodinky je hotovo. Alternativa je vrazit tam místo šunky půlku vykostěného grilovaného kuřete, rozmontovaného na co nejmenší kousky. Kdybych to byl býval udělal tak, možná jsem nemusel poslouchat celovečerní přednášku o globalizaci, manipulaci, integraci a o neúctě k regionálním hodnotám.

Prý zná všechny jedlé houby. Nikdy se nepřiotrávil. Našel houby i u Národního muzea. Ví, jak na dřevomorku (mimochodem, tvrdí, že prý je moc chutná). Má medaili od prezidenta. Vymyslel také mraženou dršťkovku... Ale přišel při tom o hlas. Prý začíná zapomínat.

Ilustrace Eric Sevigny, www.ericsevigny.com Foto ČTK

Kaštany à la commandos


mobil měsíce

âILICHILI

#13

NOKIA N73

SOUTĚŽ

Královna fotografie

Vyhrajte skvělou Nokii N73

Až se pÀed vámi zas bude n€jaký frajer chlubit, že má megapixelový foËák, jednoduše vytáhn€te Nokii N73. Ta má totiž megapixely víc než 3. Není vÕbec od v€ci se ptát, jestli je tenhle stroj víc telefon nebo foËák. Ob€ ty role totiž Nokia N73 zvládá skv€le.

Stačí do konce října odpovědět na následující otázky a můžete vyhrát jeden kousek tohoto úžasného telefonu. 1. Dokupujete si k novému telefonu nabízená příslušenství? a) ano b) ne 2. Kolik zákazníků měla světová síť Vodafone k 31. březnu 2006? Svoji SMS s odpověďmi zasílejte na číslo 9001107 ve formátu: NOKIA (mezera) PÍSMENO ODPOVĚDI (mezera)VÁŠ ODHAD POČTU ZÁKAZNÍKŮ Příklad: NOKIA B 853 120

TIPY Komu sedne: Technologickým guru Pokud milujete mobilní novinky nejlepší ve své kategorii, je Nokia N73 právě pro vás. Ohromíte i podobně postižené přátele!

Špiónům Pokud potřebujete kvalitní a nenápadné fotky cizích agentů, prostě si je zazoomujete a blesknete třeba z tramvaje.

Manažerkám Před důležitým meetingem se vždycky rychle vyfotíte a zjistíte, že jste opravdu pořád šik!

Ten z vás, kdo v soutěžní SMS odpoví na obě soutěžní otázky a zároveň správně určí počet zákazníků, nebo jehož odpověď bude nejpřesnější, získá telefon Nokia N73. Výherce uveřejníme v prosincovém vydání ČILICHILI. Vítězkou letní soutěže se stala a vymazlenou Nokii 6131 od nás dostala Hana Matějová z Tachova. Soutěž pořádá Vodafone ve spolupráci s mMarketing.cz, technicky zajišťuje ATS Praha. Cena 1 SMS je 7 Kč včetně DPH. Plné znění pravidel najdete na www.cilichili.cz/soutez

Fotoaparát S Carl Zeiss optikou je fotoaparát uvnitř nové Nokie naprostá špička. Má mechanickou závěrku a vylepšené ostření, takže se nemusíte bát fotit i pohybující se objekty. A fotky si z tohohle foťáku už klidně můžete nechat vytisknout!

Editor snímků Přímo v sobě má tenhle telefon zabudovaný editor snímků, místo na foto a videogalerii. Svoje obrázky si můžete upravit tak, aby byly ještě krásnější!

Paměťová karta Na 1 GB kartu miniSD se vejde až 175 minut videa, 1219 snímků nebo až 1092 hudebních skladeb. A to už jen tak nevyčerpáte!


âILICHILI

#14 vodafone

NADACE VODAFONE

TV VODAFONE

Pankáči i večerníček podporují nízkoprahy!

Liga mistrů s Vodafonem!

Co spojuje staré punkery, mladé rockery a skladatele vemernímkÕ? Tour pro nízkoprahy! Práv€ v rámci téhle benefimní akce se na jednom pódiu setkají kapely TÀi sestry, Vypsaná fixa, Wohnout a Jaroslav UhlíÀ, aby svou hudbou podpoÀili nízkoprahové kluby pro d€ti a mládež. Co jsou to nízkoprahové kluby? Krkolomný název vyjadřuje jednoduchou věc − spousta českých týnejdžrů se ukrutně nudí, neví, co s volným časem, případně nemá na drahé koníčky peníze. Velkou část dne jsou na ulici, experimentují s drogami a drobnou kriminalitou. Nízkoprahové kluby těmto dětem nabízejí bezpečný prostor pro trávení volného času. Vstup do klubů je zadarmo a děti zde mohou být samy sebou – poslouchat muziku, dělat graffiti, zkoušet s kapelou, účastnit se výtvarných kroužků nebo si popovídat o svých problémech s klubovými koordinátory. Tour pro nízkoprahy 27. 10., 19.00 Pardubice, ČEZ Aréna, Sukovo nábřeží 1735

Tour pro nízkoprahy má tři zastávky: Pardubice (27. 10.), Havlíčkův Brod (28. 10.) a Opavu (3. 11.). Protože jde o benefici, bude výtěžek věnován nízkoprahovým klubům zapojeným v grantovém programu Vpoho Nadace

Vodafone. Máte tak ideální příležitost spojit příjemné s užitečným – užít si muziku a pomoci dobré věci. „Cílem tour není pouze získat peníze na podporu nízkoprahových klubů, ale také zvýšit povědomí veřejnosti o tom, co jsou nízkoprahové kluby a proč je dospívající potřebují,“ říká ředitelka Nadace Vodafone ČR Inga Kaškelyte. Další podrobnosti najdete na www.vpoho.cz.

28. 10., 18.00 Havlíčkův Brod, kulturní dům Ostrov, Na ostrově 28 3. 11., 18.00 Opava, Víceúčelová hala Opava, Žižkova 8

Fotbal je super hra, a proto skupina Vodafone uzavÀela tÀíletou smlouvu na sponzorství Ligy mistrÕ UEFA. A že to vzali zgruntu, stává se z Vodafonu nejenom oficiální partner, ale taky oficiální mobilní síË téhle sportovní lahÕdky. Paráda! Ale určitě se ptáte, co z toho budete mít vy, zákazníci Vodafonu ČR. Budete koukat. Připravili jsme pro vás totiž fotbalový speciál Liga mistrů UEFA na Vodafone live! A nebudou to jen tak nějaké stránky − přímo do mobilu se vám díky nim nastěhují aktuální zpravodajství, informace o týmech, výsledky jednotlivých zápasů, on-line přenosy i fotografie a videozáznamy. Bude tu i možnost objednat si aktuality v SMSkách nebo přes MMS magazín. A to nejlepší nakonec: chystáme pro vás i soutěže o lístky na vybraná utkání Ligy mistrů! Jak to zkrátka u Vodafonu chodí, máte se zase na co těšit.


vodafone

âILICHILI

#15

LIGA MISTRŮ

Fotbalová pouť do Atén odstartovala Možná vás to pÀekvapí, ale na pomátku nejv€tší sportovní události Evropy soumasnosti bylo sv€tlo. Lépe Àemeno technická vymoženost, která umožnila všem fanouškÕm zajít si na fotbal po práci. Za obrovskou popularitu fotbalové Ligy mistrÕ vlastn€ tak trochu vd€míme i pánÕm elektrikáÀÕm. Stadion Molineux ve Wolwerhamptonu – právě tady se začaly psát dějiny Ligy mistrů

Fotbalová Liga mistrů UEFA se v poslední době stala fenoménem, který bez nadsázky spojuje Evropu víc než leckterá instituce ve Štrasburku. Můžete se vsadit, že se každý hrací den soutěže večery v takovém portugalském Portu od ukrajinského Kyjeva zas tak moc neliší. Půlka města, omotaná klubovými šálami, okupuje místní kavárny, bary a obýváky (zlomek šťastlivců si užívá na místním stadionu) a všichni do jednoho tlačí očima míč do branky protivníka. Druhá půlka obyvatel lomí rukama a nudí se u seriálů.

Na počátku bylo světlo Když se budeme pídit po počátku novodobé evropské lidové zábavy, najdeme v pozadí volty, ohmy a ampéry. Musíme se ale vrátit na počátek 50. let minulého století, kdy fotbalové zápasy končily ještě před soumrakem. Teprve v roce 1953 bylo na fotbalový stadion nainstalováno první umělé osvětlení. Reflektory se poprvé rozzářily na stadionu Molineux, kde si to místní klub Wolwerhampton Wanderers

rozdal s výběrem Jižní Afriky. Brzy následovaly další večerní zápasy s předními týmy té doby. Série těchto zápasů stála za nápadem editora francouzského časopisu L‘Équipe Gabriela Hanota uspořádat mezinárodní soutěž nejlepších evropských týmů. O dva roky později se prvním vítězem tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí – hrál se dvoukolovým vyřazovacím způsobem – stal slavný Real Madrid. Tento systém vydržel až do roku 1992, kdy si v tzv. nultém ročníku Ligy mistrů kluby poprvé vyzkoušely hru ve skupinách. Novinka se ujala, prestiž soutěže narůstala a v roce 1999 následoval logický krok. Z kvalitnějších evropských lig se neúčastní pouze mistr, ale také další nejlepší kluby.

Nejen míče létají vzduchem Liga mistrů má spoustu neoficiálních názvů, jeden jí ale sedí dokonale – milionářská soutěž. Fotbal je totiž zábava, na které se dá vydělat. Ostatně posuďte sami. Hrubý příjem z televizních práv a ostatních kontraktů je na letošní ročník očekáván ve výši přes 21,5 miliard

korun. Značná část z této částky putuje na účty evropských klubů, které postoupily do základních skupin soutěže. I tým, jenž neuhraje ani jednu mizernou plichtu (=remízu), získá téměř 127 milionů. Mužstvo, které

by naopak prošlo sout€ží bez ztráty bodu, zinkasuje neskutemných 658 milionÕ korun. Ale dost peněz, to největší vzrušení divákům i fotbalistům stále přinášejí góly. Jejich první porci oslavili fanoušci po celé Evropě 12. září. Další nášup bude pokračovat v průběhu sezony a vyvrcholí 25. května 2007 v Aténách. Právě na zdejším Olympijském stadionu se ve finále rozhodne, který tým vystoupí na evropský fotbalový trůn. Na tuhle třešinku si sice budeme muset nějakou chvíli počkat, nicméně jedno vám můžeme slíbit už teď. Lize mistrů se budeme na stránkách ČILICHILI často věnovat a díky partnerství Vodafonu vám přineseme spoustu zajímavostí takříkajíc z kuchyně. Máte se na co těšit!

Liga mistrů v mobilu Zajímá vás, jak si vedli v úvodních kolech čeští hráči a jejich kluby? Tyto a spousty dalších aktuálních informací najdete ve Vodafone live! v sekci Liga mistrů UEFA. Tabulku s přehledem zápasů najdete na www.cilichili.cz.


âILICHILI

#16

čumenda

Vkus naší designérky Co je nového nebo zajímavého ve světě designu podle naší designérky Chrissy Mouncey

Průkopníci designu a nových médií

THE DESIGNERS REPUBLIC Brain Aided Design – Navrženo s pomocí mozku – název jedné z jejich výstav může naznačovat, proč jakákoliv debata o jejich práci způsobuje zvláštní lesk v očích všech designérů, které znám. Republiku designérů, studio, které začalo udávat směr vývoje designu v devadesátých letech minulého století, založil v roce 1986 chlapík jménem Ian Anderson. Původně DJ a hudební promotér si jednoho dne uvědomil, že by se možná na tomto světě uplatnil mnohem lépe, kdyby se soustředil i na jiné výtvarné aktivity než jen na designování letáků a plakátů na svoje akce. A tak vznikla TDR a její produkce, která patří k těm nejbarevnějším, nejhravějším a nejkontroverznějším designovým počinům vůbec. Podle svých zákazníků, například Elektronica label, Warp Records, Aphex Twin a klub Gatecrasher, byli TDR od prvního dne velkými experimentátory s nápady ostrými jak břitva. Dnes se v portfoliu studia skví jména gigantů jako Coca-Cola, Swatch nebo Playstation, mohou se pochlubit i autorstvím nové státní vlajky Slovinska nebo nového znaku Quita, hlavního města Ekvádoru. Kromě prestižní klientely jsou TDR ve světě designu dobře známí jako hračičkové se

Plakát „Obchodní domy jsou naše nové katedrály.“ Štiplavá poznámka o nové

Vlevo:

posedlosti Západu – nakupování – v kombinaci s krásnou grafikou vedla ke vzniku velmi výrazného plakátu. Nahoře: Plakát „DR vs. Shop 33“


symboly a logy, kteří mají extra talent na výrobu kontroverzní grafiky. Na svědomí mají plakáty s nápisy typu: „Maso, čistá svatá kráva…“ nebo „100% šťavnatá zvířecí mrtvola napumpovaná konzervačními přísadami a dalšími látkami, ze kterých se vám budou sbíhat sliny.“ Pěkně šťavnatý vzkaz zakamuflovaný do plakátu, který vypadá jako klasická reklama na klasickou hamburge-rárnu, vás dostane dotykem ironie, a dokonce může i na okamžik rozesmát, než ovšem pochopíte jeho skutečný význam. A právě tahle schopnost provokovat skrze celistvý, oku libý, barevňoučký, ilustrovaný koncept, všechny ostatní designéry na práci TDR fascinuje. Věřte mi, že právě tahle kombinace je snem každého z nich,

Nahoře:

Kniha 3D > 2D

Vznikla pro slovinskou společnost Sadar Vugar Architekti s cílem přenést 3D zážitek z architektury na dvourozměrné médium jménem papír.

Vlevo a dole:

Electroglide 2004 Největší japonský festival taneční hudby s kapacitou 20 000 lidí. V roce 2004 pro něj TDR vytvořili plakát, uměleckou instalaci, interní značení a live VJing.

ať už navrhují obal na zubní kartáček, nebo výtvarný koncept časopisu! To je možná taky důvod, proč je jejich práce častým východiskem jiných designérů a proč vám může připadat povědomá, přestože ji vidíte poprvé. Důležitou vlastností designéra je smysl pro humor a ironii jako životní postoj. Právě ten pravděpodobně umožňuje TDR překonávat fakt, že pracují pro největší nadnárodní giganty této planety a zároveň pečlivě přikrmují svoji pověst antikapitalisticky smýšlejících umělců, co neustále kladou nevhodné otázky a vztyčují varovně ukazováky. Vrcholným stupněm téhle ironie je jejich vlastní on-line shop, kde svá díla úspěšně prodávají. Na těchto stránkách najdete jen malou ochutnávku z tvorby TDR, více pak na thedesignersrepublic.com nebo na thepeoplesbureau.com.


âILICHILI

#18

čumenda

TDR dělaj muziku Nejznámější práce TDR se pravděpodobně točí kolem hudby. Například re-branding elektronického labelu Warp Record (koukněte na warprecords.com) nebo jejich spolupráce s Aphex Twin. Tady je pár dalších příkladů cover designu.

Gatecrasher Obálky alb

Yourcodenameis:Milo Obal singlu All Roads to Fault

Supergrass Obal alba Life on other Planets

Aphex Twin Obal alba Come to Daddy

Coca Cola Design limitované edice lahví, která odstartovala příchod nových hliníkových lahví na kolu. TDR spolu s partou dalších designérů slavných jmen jako Caviar, LOBO a Rex & Tennant McKey vytvořili sběratelskou edici lahví a propagační spoty. Ten od TDR nazvaný Joy s hudbou od Citizen Bird najdete na them5.com v sekci Video úplně nalevo.


předplatnÊ

âILICHILI

#19

ĂŠ v o d a p o t s i l m . ĂĄ . . v o y l b k e A t u e n I L I H C I ÄŒIL

e t j e n d e j b O u ... o k S M S o h si

mĹŻ. o d Ĺž a sopis svĂ˝m jmĂŠnem a Ä? m ĂĄ Ä?Ă­me vSku s heslem CCP, sSeÄŒ! (TakĹže tĹ™ebĂĄas: u r o d vku a  napiĹĄte SMNezapomeĹˆte n.a) Nechceme na evce jen o t x e t I  Ĺ™ e . NapiĹĄtříjna nĂĄm na Ä?Ă­shlocete asopis po sPlaRtIBRAM-PODsLlaEtSÄ?asopis poĹĄttonuÄ› pDPH). vÄ?e a po BÄ›hem , na kterou c EZNI ,  korun ( zabalit ,  u u R  o k B s a v e z A ĂĄ r ,N dn Ska a ad NOVAK rovat vaĹĄi obje objednacĂ­ SM N A J C t C regis oto je t, ale za nÄ›co stojĂ­, pr a v lĂĄ Ä› d vy

Podrobnosti: jednou SMSkou si mĹŻĹžete objednat jen jedno listopadovĂŠ Ä?Ă­slo ÄŒILICHILI . ÄŒasopis vĂĄm pĹ™ijde poĹĄtou uĹž zadarmo, vĹĄechno zaplatĂ­te objednacĂ­ SMSkou. OsobnĂ­ Ăşdaje, kterĂŠ od vĂĄs zĂ­skĂĄme, pouĹžijeme samozĹ™ejmÄ› jenom pro ĂşÄ?ely zaslĂĄnĂ­ objednanĂŠho ÄŒILICHILI! NabĂ­dka sluĹžby SMSkovĂŠ objednĂĄvky platĂ­ jeden mÄ›sĂ­c, tzn. od . října do . října  vÄ?etnÄ›, nebo do vyÄ?erpĂĄnĂ­ zĂĄsob Ä?asopisu, kterĂŠ jsou urÄ?eny pro tuto nabĂ­dku. A to je vĹĄechno. StaÄ?Ă­ jedna SMSka a listopadovĂŠ ÄŒILICHILI vĂĄm neuteÄ?e, ani kdyby mu nÄ›kdo pĹ™imaloval noĹžiÄ?ky. Tak hurĂĄ do toho! Distribuci zajiĹĄĹĽuje pro Vodafone spoleÄ?nost Boomerang Publishing, s.r.o., PodÄ›bradskĂĄ /, Praha , SMS realizuje mMarketing.cz, technicky zajiĹĄĹĽuje ATS Praha. Cena  SMS je  KÄ? vÄ?etnÄ› DPH. Kdybyste mÄ›li s odeslĂĄnĂ­m SMSky nebo s doruÄ?enĂ­m Ä?asopisu jakĂ˝koliv problĂŠm, brnknÄ›te do Boomerangu na Ä?Ă­slo    (pracovnĂ­ den .–. hod), kde se vĂĄm pokusĂ­ pomoci. (Pozor, je to obyÄ?ejnĂĄ linka, ne bezplatnĂĄ.)


âILICHILI

#20

Krade psy hrobníkovi z lopaty V šestnácti pÀišel ke svému prvnímu psu, který m€l skonmit v guláši, a rozhodl se, že ho zkusí vychovat. Povedlo se, a tak u toho zÕstal. Na své sv€Àence prý vrmí a klidn€ je i kousne, dometla jsem se o n€m. Setkání se psím psychologem vypadá na poÀádný úlet. text Natálie Veselá foto Michael Kratochvíl

„Být vámi, tak se na tu kliku koukám, šáhnete vedle a dostanete pořádnou ránu,“ říká nám na uvítanou Rudolf Desenský, jediný psycholog psů v Čechách a možná i na světě. Procházím bránou pozemku obehnaného plotem s elektrickým ohradníkem dekorovaným varovnými cedulemi. Jako bych lezla do lvího výběhu. Branka se za námi zavírá a v ústrety nám běží asi pět velkých zvědavých psů. Že tohle nejsou místní chovanci, ale terapeuti, se dozvím až mnohem později. Se srdcem v krku spolu s nimi cupitám za „vůdcem smečky“ směrem k maringotce, jediné nemovitosti na pozemku. Dělám, že nevidím ohlodané kosti v trávě, že nemám sennou rýmu a necítím žádný strach. V jámě lvové Před maringotkou, která pro Rudolfa Desenského představuje plnohodnotnou domácnost, je proti sluníčku natažená celta. Desenský mi dává čas, mluví pomalu. Tichým hlasem mě seznamuje se svou smečkou a popisuje vztahy, které v ní panují, i příběhy jednotlivých psů. Všichni bývali kdysi nebezpeční svému okolí. Dnes


na výzvědách

âILICHILI

Mailem, pozorováním přímého přenosu psího chování a telefonickou psí poradnou tráví Rudolf Desenský velkou část svého dne.

#21


âILICHILI

#22

na výzvědách Dole: Po několika hodinách s ním se zabijáci mění v mazlíčky. Střed: Maringotka, to může být pěkný byteček. Vpravo nahoře: „Bacha, na elektřinu.“ Pozemek je obehnán elektrickým plotem. Vpravo dole: Taková smečka toho asi hodně sežere.

„nedělám nic, jen tady jsem" má každý svou specializaci. Ten, který byl dříve ustrašený, nyní pomáhá nováčkovi trpícímu fobiemi, druhý je odborníkem na hyperaktivitu. Psí pacienti si sami najdou své místo ve smečce (nebo v životě?) a začnou se „uzdravovat“. „Já vlastně nedělám nic, jen tady jsem, pomáhám jim přizpůsobit se nové situaci, napovídám jim a zasahuju až v momentě, když se děje něco špatně.“ Nechávám se očuchávat od obrovského chlupatého stvoření à la Maxipes Fík a pro jistotu se nehýbu. Dvounohých členů se v místní smečce asi vyskytuje víc. Za elektrošokovým plotem dvě holky hrabou seno, koník frká, atmosféra jak na prázdninách u babičky. Přichází Lucka, pejskařka, která si sem kdysi chodila pro rady, jak vychovávat pitbullku, a postupně se sem nakonec přestěhovala. S ní ještě jeden kluk. Dochází mi, že jsem se neocitla ve psím pasťáku ani na psím buzerplace, ale přímo ve středu domácnosti člověka, který na své okolí uplatňuje terapii lásky a porozumění. „Chci, aby se jim vrátila radost ze života a přestali mít strach.“ Ten je totiž stejně jako u lidí na počátku všech problémů. V případě psů většinou působí ještě další činitel. Člověk. Páníček. Majitel. Psí šaman může vyprávět stovky příběhů o tom, jak lze nedorozuměními, vzájemnou nedůvěrou a v neposlední řadě i dobrým úmyslem zkazit

Lidem, co jedí psy, bych se rád podíval na zoubek.

psa. Opět je to stejné jako u lidí, i dítě vám

může přerůst přes hlavu. Myslet jako pes V psychologické ordinaci je schopnost empatie, vcítění se do myšlení, pocitů a momentální situace toho druhého nesmírně důležitá. U psů to funguje stejně, ale znáte někoho, kdo umí myslet a cítit jako pes? Rudolf Desenský to prý umí. Svoje metody si na základě experimentálního ověřování vyvíjel sám. „Moje učebnice se netisknou, ale rodí,“ říká jednoduše. V šestnácti přišel ke svému prvnímu psovi, který měl skončit v guláši, a rozhodl se, že ho zkusí vychovat. Nastoupil na dobrodružnou cestu objevitele neznámého a posbíral tak pár zranění od frustrovaných psů, xenofobních a zabedněných lidí a strojově fungujících úřadů. A taky našel sám sebe, pár přátel… Cestu do psí duše mu

ukázal vlk, respektive vlmice. ktyÀi roky se jí umil rozum€t. Díky ní pak začal pracovat s těmi nejtěžšími případy agresivních a deprivovaných jedinců, se kterými si už nikdo neví rady. Po více než dvaceti letech mu většinou stačí jeden pohled na pacienta a ví, odkud vítr fouká. Další minutu obvykle potřebuje k tomu, aby ho pes vnímal jako autoritu.

Po několika hodinách s ním se zabijáci mění v mazlíčky. „Už se nemýlím, po tolika letech…“ Za ta léta mu prošlo rukama přes 2000 pacientů. V médích je proslulý tím, že se psy jedná jako pes, leze po čtyřech, vrčí na ně, povalí je na záda a třeba je i kousne, když je třeba, aby si zjednal respekt. Ve skutečnosti většinou stačí jen jeho přítomnost a pes vycítí, s kým má tu čest. Vteřinu dlouhá rvačka Vůdce smečky na chvíli zmizí kamsi za maringotku. Kolem jde Lucka a říká cosi o zelňačce. Najednou, ani si nestihnu všimnout jak, strhne se přímo přede mnou psí bitka. Všichni se přidávají, v tom chlupatém chumlu je za vteřinu tak pět šest hlav a moje počáteční panika je zpět. Rudolf se beze spěchu otočí, ud€lá pár krokÕ

ke chlupaté zm€ti, jedno gesto, jeden povel, a je po všem. Ani jeden nemá ani škrábnutí. Abych to rozdýchala, jdu se podívat do Desenského domácnosti. Na první pohled je jasné, že jeho druhým koníčkem jsou počítače. Skromně zařízené maringotce vévodí model „udělej si sám“, kterým se spojuje s okolním světem. Online kamera monitoruje pohyb psů i okolí jejich pozemku. „Věděl jsem o vás, už když jste přijížděli,“ vysvětluje. Mailem,


âILICHILI

pozorováním přímého přenosu psího chování a telefonickou psí poradnou tráví velkou část svého dne. Esoterika místo vakcíny Muž, který dnes spí se psy v posteli, má za

sebou d€tství astmatika a t€žkého alergika, kdy si psa nemohl ani pohladit. A taky výchovu bez lásky, postupné sebepoznávání a sebeléčbu. Svůj úspěch přikládá otevřeným očím a taky trochu zvláštním schopnostem, talentu pro práci s energií. Vlastní i cizí. Když do jeho života vstoupili psi, poznal, že jim dovede rozumět, a zamiloval si je. Pochopil, že netouží po kariéře, moci, majetku nebo

obdivu ostatních. „Jediné, co chci, je respekt a trochu úcty,“ říká s pohledem upřeným před sebe a po chvilce dodává: „No, ale když ho nemám, tak se taky nezblázním.“ Všechno jde, když se chce. Za služby psího psychologa se neplatí. Terapeutikum funguje z darů vděčných pejskařů, příspěvků přes web a pomoci přátel. On sám mnoho nepotřebuje a díky pomoci okolí netrpí nouzí ani pacienti. Navíc, jak sám říká, asi by ani nebylo možné tohle místo legalizovat, protože by nedokázal naplnit normy a předpisy EU. Připadá mu to zbytečné, svou pozornost věnuje raději psům. „Nestojím o žádnou buzeraci.“ Když se tak kolem

#23

rozhlížím, docela to chápu. Nedokážu si představit, že by tohle nějaký úřad zkousnul. Krade psy hrobníkovi z lopaty. Ptám se ho, jestli se stává, že na psí problém jeho schopnosti a metody nestačí. Chvíli přemýšlí a počítá nahlas. V 99,8 % případů si Rudolf Desenský dovede se psím strachem poradit. Horší je to ale se strachem lidským. Na různých pejskařských serverech objevíte informace o tom, jak své psy týrá a mučí hlady. Pracovníci Ligy na ochranu zvířat, kteří ho osobně znají, mu ale důvěřují, poněvadž často zachrání problémovému psovi život. V Děčíně, odkud psí medicinman pochází, nechtěli podivína, co žije ve společnosti zabijáckých psů, ani občané, ani úřady. A tak se spolu se svými terapeuty i chovanci stěhoval a stěhoval, až skončil na samotě u polní cesty mezi dvěma vesnicemi. Obec Křížkový Újezdec, pod kterou tohle místo spadá, mu prý problémy nedělá. Trápí ho ale pytláci, kteří kvůli jeho přítomnosti nemohou v pohodě pytlačit a psy mu tráví. Nový majitel pozemku má s parcelou taky jiné plány. Psí léčebna se bude stěhovat zas. Po předchozích zkušenostech chce Rudolf Desenský přesídlit co možná nejdál od lidí. Kdo od něj chce poradit nebo pomoci, ten za ním přijede třeba na Sněžku. Nikdo druhý takový totiž není. Aspoň zatím.


#24

souboj

Bonboniéra

Kytice

Má jen estetickou hodnotu Je jenom na jedno použití Kopretina chutná jenom koze Hodí se pro každou příležitost Můžete se kvůli ní osypat Natrháte ji zadarmo podél cesty Kytky inspirují malíře už po staletí

0:1 0:1 0:1 1:0 1:1 1:0 1:0

Má navíc i fůru kalorií Když ji někomu věnujete, může být putovní Na nugátku si pošmákne i vegetarián Na rakvi parádu neudělá Taky se kvůli ní můžete osypat Bez peněz nedarujete ani pralinku Bonboniéra v umění moc neprorazila

4 4 Vzhledem k nerozhodnému výsledku nastoupili oba soupeři do prodloužení. To se bohužel dohrálo až po uzávěrce, a tak si výsledek můžete přečíst na www.cilichili.cz

Ilustrace: Ollie Bland, Blanddesigns.co.uk

âILICHILI


âILICHILI

#26

téma

Magie

šéfkuchařů Kdo si pamatuje československou socialistickou pseudogastronomii, musí uznat, že jsme udělali veliký pokrok. Tenkrát se opravdový mistr šéfkuchař producíroval tak leda v černobílých filmech pro pamětníky. Cesta od přesmažených řízků, šizené svíčkové a jiných RaJ (ne)poživatin byla dlouhá, ale za tu dobu i u nás vyrostli kuchařští čarodějové a s nimi i pěkná řádka restaurací, kde dostanete třeba to, co snídá britská královna. Asi ještě nejsme tak daleko, že by většina z nás vysypala z rukávu jména několika šéfkuchařů, jejichž speciality s námi pořádně zacloumaly, ale možná za pár let už budeme chodit do restaurací právě za svým mistrem vařečky. Text Johana Kratochvílová, Jiří Holubec Foto Profimedia.cz, ČTK, Francesc Guillamet, Michael Kratochvíl, František Ortmann Za spolupráci děkujeme restauracím Ambiente, Corinthia Towers Hotel, CzecHouse Grill&Rotisserie, panu Pavlovi Maurerovi a panu cukráři Lukáši Pohlovi za artefakt na obálku.


téma

âILICHILI

#27


âILICHILI

#28

téma

e i r o Te

Vlevo: Tohle je Vanilková voda na uvítanou. V El Bulli ji dělali v roce 2004... Dole: ...a tohle polévka z růžových grapefruitů se slanými pralinkami.

Sezona je důležitá aneb Kam mělo 12 měsíčků poslat Marušku Už se vám stalo, že jste si po určité době chtěli zopakovat kulinářský zážitek v nějaké dobré restauraci, všem jste o tom řekli a teď se s celou tlupou natěšených hladovců vracíte na místo činu, a ejhle! V jídelním lístku ne a ne natrefit na toho báječného lososa. Stalo se tak pravděpodobně ze dvou důvodů. Jedním je sezonnost surovin neboli snaha o maximální čerstvost, druhým je vyvarování se monotónnosti a nudy. V časopise Asociace kuchařů a cukrářů ČR (AKC ČR) se uvádí: „Rajčata vypěstovaná v létě mají daleko více chuti než ta, která dostanete v zimě, která byla sbírána oranžová, chemicky ošetřena, na lodi dopravena na jejich určená místa, a upÀímn€, chutnají jako karton

nebo celulóza. Dobrý kuchař by je mohl být schopen spravit trochou cukru, aby se stáhla kyselost, přidat sůl a nějaké bylinky, aby se zvýraznila veškerá chuť, která v nich je, a mohl by umět udělat patřičnou šťávu. Ale není to nic ve srovnání s chutí, která vás nasytí daleko lépe a s menším množstvím práce.“ Rytmus sezon zkrátka působí i na kuchaře. U slavných šéfkuchařů neuvidíte podávat dýni

v červenci či borůvky v zimě. Takže 12 měsíčků mělo Marušce vysvětlit, že jahody v zimě jsou kulinářský hřích, a poslat ji třeba domů. Většina kuchařů se shodne – jestliže nasloucháte svému tělu, řekne vám, co vařit.

Vařečka a infračervený spektrometr Šéfkuchař také nesmí připustit, aby zákazník znal nazpaměť celé menu a neměl se nač těšit. Chuťové buňky v péči vašeho oblíbeného kuchaře nesmějí zakrnět a přibližně každé 3–4 měsíce by měly dostat novou dávku. Ale vyhlášené zahraniční restaurace si se svými klienty pohrávají ještě důsledněji. Hra na tajemství trvá do poslední chvíle, protože jídelní lístek

prakticky neexistuje, každý den je něco nového, a zjednodušeně řečeno, záleží to na tom, co měli prodejci ráno na trhu. El Bulli je španělská restaurace s mnoha oceněními, má otevřeno pouze od dubna do září. Ve zbytku roku pracuje šéfkuchař Ferran Adriá na vymýšlení nového menu. Co bude

od nové sezony na lístku, je výsledkem doslova molekulární gastronomie. Adriá se totiž uzavře do své barcelonské laboratoře a analyzuje, rozkládá, kombinuje… K tomu prý používá takové pomůcky, jako je infračervený spektrometr. Jeho kolega Heston Blumenthal ze slavné restaurace Fat Duck při tvorbě


téma svých jídel spolupracuje se špičkovými vědci od fyziků až po psychology.

Surovina je mantra a dodavatel důvěrný přítel Mystickým slovem, zaklínadlem či mantrou, kterou každý dobrý šéfkuchař opakuje jako nutnou absolutní konstantu, je surovina s přívlastkem kvalitní. Za žádných okolností nesmí být nahrazena něčím méně kvalitním. Platí to i o těch, které jen dotvářejí celkovou chuť. Použije-li se např. levné dezertní víno, rozlučte se s pětihvězdičkovým jídlem, ačkoli k přípravě bylo použito prvotřídní maso. Slavný gastroprůvodce Michelin se ve svém hodnocení zaměřuje i na využití domácích surovin. Tak např. z našich luhů jsou tradičně kvalitní mléko, chřest, sladkovodní ryby (candát), jehněčí, zvěřina, pražská šunka, jahody, houby, husy… Pokud kuchař vybere opravdu dobrého výrobce či pěstitele, není třeba lovit v zahraničních vodách. Kvůli drobnému geografickému nedostatku u nás ale přece jen jeden důležitý druh surovin chybí. Podle českých šéfkuchařů je bytostně důležité, jaký vztah navážete s dodavatelem mořských ryb a plodů. Dost často se totiž stává, že na český trh už dojde zboží značně probrané, taková druhá, třetí liga. Ty nejlepší kousky už po

prvním ranním zátahu skonmily v restauracích na pobÀeží a na suchozemské „outsidery“ nikdo nepomýšlí. Proto je trochu riziko založit si v našich podmínkách rybí restauraci, poněvadž i s těmi nejlepšími úmysly jste pořád závislí na dodavateli a měnící se kvalitě surovin.

âILICHILI

#29

Kam táhnou gurmáni Od roku 2002, kdy časopis Restaurant Magazine vyhlásil anketu poprvé, volí přes šest set šéfkuchařů, gastronomických kritiků a restauratérů 50 nejlepších restaurací světa. Pokud byste chtěli v některé z nich zažít kulinářskou extázi, počkáte si minimálně rok, dřív rezervaci nedostanete. Představujeme nejsilnější pětku za rok 2006: 1 El Bulli

3 Pierre Gagnaire

Španělsko www.ellbulli.com Šéfkuchař: Ferran Adrià Vždy na MENU: žádné jídlo není stálou součástí, šéfkuchař připravuje jen to, na co má ten den ty nejlepší a nejčerstvější suroviny; co je ale garantováno, jsou stoprocentní výkony a kuchařské techniky; vždy zde můžete ochutnat famózní pěny a omáčky Zajímavost: Adrià dostal svoji první práci v kuchyni jako student – umýval nádobí, aby mohl za utržené peníze jet na prázdniny na Ibizu Umístění 2005: 2.

Francie www.pierre-gagnaire.com Šéfkuchař: Pierre Gagnaire Vždy na MENU: Le Grand Dessert Pierre Gagnaire Zajímavost: francouzská hudební skupina Aston Villa použila ve své písni Slowfood z roku 2002 Gagnaireovo menu Umístění 2005: 6.

2 Fat Duck Velká Británie www.fatduck.co.uk Šéfkuchař: Heston Blumenthal a Head Chef Ashley Palmer Watts Vždy na MENU: šneci se šunkou a fenyklem (Snail Porridge with Joselito Ham and Shaved Fennel) Zajímavost: Blumenthal proslul chuťovými experimenty jako slanina s vajíčkovou zmrzlinou. A abyste si mohli jídlo náležitě vychutnat, najdete na stole sluchátka… Umístění 2005: 1.

4 French Laundry USA www.frenchlaundry.com Šéfkuchař: Thomas Keller a Chef de Cuisine Corey Lee Vždy na MENU: ústřice Zajímavost: než se v roce 1978 stal podnik vyhlášenou restaurací, bývala v tomto domě putyka, nevěstinec a pochopitelně prádelna Umístění 2005: 3.

5 Tetsuya´s Austrálie www.tetsuyas.com Šéfkuchař: Tetsuya Wakuda Vždy na MENU: pstruh (Confit of Petuna Tasmanian Ocean Trout with Konbu, Daikon & Fennel) Zajímavost: restauraci v centru Sydney vévodí japonská zahrada a mistr Wakuda zde kombinuje japonské tradice s francouzskou kuchyní Umístění 2005: 4.


âILICHILI

#30

téma

Zažitým termínem pro sestavu v kuchyni je pojem BRIGÁDA: grande brigade de cuisine: velká brigáda: 1 šéfkuchař, minimálně 6 kuchařů brigade de cuisine moyenne: střední brigáda: 1 šéfkuchař, 4 kuchaři petite brigade de cuisine: malá brigáda: 1 šéfkuchař, minimálně 2 kuchaři

al

z Han slav

c

de hef

tie:

par

y měn šéf s

o Mir

i tutt s u o di cap n Paul : e isin ř Roma u c cha f de che – šéfku i cap


téma

âILICHILI

#31

í n e ř a v m á r h C

že Mů haři . t a ad uc vyp baní k ba d e krá ohl Tře ní p lí a poš ý řád. luvit do v r p n h e na , osma uje pev eměl m ostí ž ů ist ny yn inn km o ta í plame u ale ex áčky, b kolik č t ž ě m dy aj ti t bí o stane n tná. s, i k de šleh tečnos á r o y a u v h u za se c klo. Vš . Ve sku n, kdo racích práce n á n e ou rov tau lba i. T t pe ě ne omína ní a síp kuchař ých res ísná dě n y h ř p n fu zi Kuc nce při am, kcí me V rodin vích je p t a o dok ají sem lení fun ajčata. ostinst h ě íh ír pob ní rozd do kráj ších po ič k ět trad tomu, ale ve v ce k, prá ově l č n jede

gr

i rd F

: ku

mis

com

rtie

e pa

fd che

n

pou

í Ka

Jiř ěny éf sm

cha k Ri chtí

Kuchaři specialisté jsou: saucier: kuchař přes omáčky entremetier: kuchař připravující zeleninu, těstoviny, předkrmy garde-manger: výroba studených pokrmů grilladin: kuchař, který se zabývá grilováním pâtissier: úsek všeho sladkého poissonnier: odborník přes ryby rôtisseur: pečení a smažení


âILICHILI

#32

téma

e x a r P lubJiřecí Holubec í Ho tor: Autor: JiřAu

Nekterá místa vypadají úplně jinak, než jste si je představovali. Tak třeba já právě sedím v malé vykachlíčkované místnosti sousedící s obrovskou kuchyní a snažím se vyrovnat s tím, že namísto tlustého zarudlého kuchaře pohlavkujícího kuchtíky tu se mnou sedí usměvavý třicátník a trpělivě se mi snaží vysvětlit, co znamená Chef d’Partie. Po nějaké době mi už jde z francouzských výrazů hlava kolem, a tak radši prosím Romana Pauluse, šéfkuchaře restaurace CzecHouse Grill&Rotisserie, aby mě a kolegu fotografa provedl po trase, kterou musí jídlo absolvovat. Výhody řezníka bez sekáčku Fází číslo jedna je vždycky nákup ingrediencí. Pracovní den každého kuchaře začíná ve velkých skladech, do kterých se podle předem připraveného rozpisu přesouvá zboží od dodavatelů, načež se, už oloupané,

očištěné a vůbec připravené, přesunuje do menších skladů. Vše pěkně odděleně. Zelenina

zvlášË, maso zvlášË, vajímka zvlášË, všechno monitorované, nahrávané a sledované způsobem, který byste očekávali spíš v laboratořích NASA. Jak mi ale vysvětlili, v případě, že dvěma stům lidí zruší let, protože pilot dostal průjem, je dobré být schopen dokázat, že vina není na straně restaurace. Samostatnou kapitolou se ukazuje být přípravna masa, vedená zachmuřeným mistrem řeznickým, kterému se evidentně nelíbí, že do jeho království vtrhli dva nezasvěcenci, byť doprovázení šéfkuchařem. Přednášku o rozdílech mezi dobrou a nejlepší svíčkovou jsme proto radši zakončili a uklidili se do bezpečí (a to pan řezník ani neměl v ruce sekáček). Přesto jsme se dozvěděli aspoň neuvěřitelné novinky o metodách masáže kravích zad, kterou mazaní Japonci dostávají šťávodárný lůj dovnitř masa

...nemusím běhat rychleji Jsme zpátky v kuchyni. Ještě pořád se nenašel žádný důvod, proč by měl kuchtík dostat pohlavek. Popravdě ani nepoznám, která z pobíhajících postav kuchtík je. Všichni zúčastnění kmitají po place, přenášejí roztodivné hrnce a krájejí nepřeberné množství věcí, ze kterých jsem schopen identifikovat zhruba polovinu. Všichni evidentně vědí, co mají dělat, všechno jede jako na drátkách, a proto mi nedá se nezeptat, jaká je vlastně role šéfkuchaře v celém procesu. „Šéfkuchař je něco jako trenér fotbalového družstva,“ odpovídá náš průvodce. „Když mužstvo funguje, tak jak má, nechá ho dělat jeho práci. Když se něco zadrhne, tak musí vědět, jak to napravit. Stejně jako trenér nemusí běhat rychleji než jeho svěřenec, tak já nemusím nutn€

um€t d€lat lepší svímkovou než mÕj saucier. Musím mu ale umět utvořit nejlepší podmínky k tomu, aby mohl podat špičkový výkon.“


téma

âILICHILI

#33

Legenda Michelin

Vlevo: ...ani nepoznám, kdo je kuchtík... Nahoře: Ještě poslední pomazání Nahoře vlevo: Vše je připraveno na start Nahoře vpravo: Nůž, to je základ výbavy každého kuchaře

Na otevřené scéně Úderem čtvrté, tedy dvě hodiny před otevřením restaurace, všechno dostává konkrétnější ráz. Jednotlivé ingredience jsou smíchány dohromady, z hrnců na plotnách se linou čím dál tím lákavější vůně a začíná velký přesun na scénu dnešního večerního představení. V našem případě to myslím doslova, protože malá kuchyň, kde probíhá finální příprava jídel pro hosty, je od restaurace oddělena prosklenou výlohou. Zajímá mě, jak to ovlivňuje práci kuchařů. „Po pravdě řečeno máme většinou tolik práce, že to ani moc nevnímáme,“ dozvídám se. „Když ale občas vyhlédnu skrz sklo do restaurace, většinou má minimálně polovina hostů židle natočené k nám a vypadají, že je baví nás sledovat. Navíc si málokdo postěžuje na dobu přípravy jídla, když vidí, jak se v kuchyni otáčíme.“ Vyřizování stížností také patří mezi šéfkuchařovy „milé“ povinnosti, v místní restauraci jsou ale výjimečné. „Zastávám názor, že k problémům by se člověk měl postavit čelem a řešit je jako chlap. Hosté to

většinou ocení a nejednou dojde i

na to, že dobÀe vyÀízená reklamace znamená o jednoho štamgasta víc,“ komentuje to Roman Paulus, načež

zmizí pro další várku čehosi, co je v kuchyni potřeba připravit před hodinou „H“. Za sklem vidím, jak vrchní číšník dost ostře komentuje prostřený stůl, kde zřejmě jedna z vidliček svírá špatný úhel s dezertní lžičkou, a svítá ve mně naděje, že nakonec dojde i na kýžený pohlavek. Nedošlo... Co se bude hrát Úderem šesté je všechno připraveno a všichni s napětím očekávají prvního zákazníka. Číšník přijímá objednávku, která vyjíždí z kasy natištěná na papírku. Šéfkuchař ji přebere, přelétne očima a oznámí svému mužstvu, co se bude hrát. Je na čase, abych se vytratil a nepřekážel ve hře. Než tak učiním, stačím si všimnout, jak se pohledy hostů pomalu, ale jistě začínají stáčet směrem ke kuchyni.

Na každoročně vydávaného průvodce plného hvězdiček čeká netrpělivé celý gastronomický svět. Restauratéři, kteří očekávají hodnocení svého podniku, buď vyladí svoje ego, anebo skončí na kardiologii. Možná právě proto, že je bedekr Michelin tolik přeceňován, zaujímají k němu někteří šéfkuchaři lhostejný postoj. Podle některých kritik je Michelin příliš konzervativní a pomalý při registrování jakéhokoliv nového směru, a také inspektoři a jejich hodnocení je naprosto neprůhledné. Spousta kuchařů ale považuje michelinské hvězdičky za absolutní vrchol. Michelinův průvodce uděluje 1 až 3 hvězdičky už přes 100 let a dostat se do jeho elitní společnosti restaurací není vůbec jednoduché. Zisk první a jakékoli další hvězdy je každopádně pro šéfkuchaře pocta, obzvlášť pro ty francouzské, a mnoho lidí listuje touto knihou jako biblí před spaním. O ekonomickém dopadu tohoto ocenění tudíž není pochyb.

lina taurací, e h Mic ky 26 resnou

a z něné 3 havsělzoduičží 7st0aaurjeadcí t k fa ostalo vyischelinšunzit 425 re

y sd eM h leto si podl může p a, nýc jídl ova dvě dou se lita servír a z v ě k hv ně tika hlav este a tí se sluhy, osfér o n ku ho d lost ob ová atm d ro itě o ž r t rych l a celk e ř. s ře ocu , nap nep jíde ní si Paula B ; pozor e c u e no hod taurac o Lyon 80 eur yšší a es ek nejv 5 drží r nedal stojí cc ých s olet 196 llogne nýži tu ouh teré l d a o l , z v C vka s den ty – něk dlouho il je polé ybn st anke amu už vání h c zpo sto ezn rno 004 regulé ou na s vých te vány ce 2 o s o ů v ro notitel které j y bez n ignor u , hod aurace ězdičk iné jso ař v j uch rest ávají h ménu, šéfk y ý t j s k i t s do kvůl ouz ze ztrá vodem n anc ů a je al fr bavám jí, že d h c á a o 3 sp ý kvůli ale řík 0 0 ce 2 u pr roje émy ném v ro vražd jiné zd í probl sně e vyja ard e n seb dičky; inančn z f l při (Edou ce – hvě velké d ynu n zah icheli průvo u byly k M tro ro my s o a t g o ir toh šéf f kromě umatik – e ětnu lodi v kv ěstí na terá je bou pn k t neš helin), ně výro Mic á hlav m zná


âILICHILI

#34

téma

Topsk5ých kuchařů

tuzem vla Maurera podle Pa Pavel Maurer je několik let vydavatelem publikace Maurerův výběr Grand Restaurant (www.grand-restaurant. cz), uznávaného přehledu restaurací v ČR, který obsahuje i hodnocení nezávislých dobrovolných hodnotitelů. Maurer je i autorem knihy Tajemství nejlepších šéfkuchařů, v níž najdete recepty vybraných mistrů. Dost důvodů, abychom se ho na kuchaře zeptali. Myslíte si, že některý z českých šéfkuchařů je tak populární, jako je tomu u kuchařských celebrit v zahraničí? Zatím ne. Naše společenské magazíny ještě pořád tupě recyklují ty samé nudné tváře poloherců a takyzpěváků.

Proč tomu tak je? Před sametovou revolucí tu byla jedna ruská, jedna čínská a jedna indická restaurace. Víc nic. Čekalo se na ně týdny ve frontě. A pak samozřejmě česká klasika. Dnes se tu a tam stane, že někdo jde na večeři do svého oblíbeného podniku. Ale ke konkrétnímu šéfkuchaři – to dělá jen několik skutečných gurmánů anebo snobů.

Kdo z tuzemských kuchařů by podle vás mohl jednou takovou celebritou být? Jsem přesvědčen, že by jí mohl být kterýkoliv kuchař, jenž vaří v restaurantech patřících v mém výběru do TOP 20. Definitivně se ale stane celebritou šéfkuchař, který jako první získá ocenění od nejslavnějšího gastronomického průvodce na světě, tedy od Michelin Guide.

Michal Göth Šéfkuchař restaurace U Kastelána v Brně Nejzvláštnějším jídlem, které jedl, byl prý modrohlav s vanilkovým krémem s borůvkovými těstovinami ( jestli netušíte, o co jde, nevěšte vařečky na hřebík – my to také netušili. Ale našli jsme to a... je to ryba. Prý...). A za největší kuchařskou celebritu u nás považuje toho chlapíka o fous vedle, přesněji Vita Molliku.

Vito Mollica Four Seasons hotel, Allegro Své nejzvláštnější jídlo jedl v El Bulli, takže asi sehnal rezervaci. Byly to kalamárové ravioly s kokosovým mlékem. „Nejsou z těsta, ale z kalamárových těl a explodují vám záplavou kokosového mléka v ústech,“ vzpomíná. Nejlepší bylo v tříhvězdičkové restauraci Gualtiero marchesi poblíž Milana. A nejhorší jedl kupodivu také v podniku s třemi hvězdičkami. „Byla to tzv. personálka pro tamní zaměstnance.” A jeho tip na kuchařskou celebritu? „Největšími celebritami jsou pro mne ti, kteří zásadně změnili historický vývoj jídla: Francouzi Auguste Escoffie, který položil základy moderní gastronomie, Paul Bocus vytvořil cuisine nouvelle, Alan Ducass přidal jídlu úžasnou eleganci a Španěl Adria Ferran měl odvahu postavit některé věci v kuchyni totálně na hlavu.“

Jiří Král Šéfkuchař Francouzské restaurace Obecního domu Nejhorší kulinářský zážitek měl ve školce z rýžového nákypu. A z poslední doby restaurace v patře na náměstí v Klatovech plná Němců. „Humrový koktejl – surimi s krenexem. Brr! Dále gumová kachna s připáleným zelím, tvrdým knedlíkem z mikrovlnky a hustou omáčkou dochucenou polévkovým kořením. A navrch?! Obloha ze salátu a rajčátka. Obsluha pomalá a po zjištění, že jsme Češi, ještě pomalejší... hrozné a smutné,“ vzpomíná. Jako nejzvláštnější si vybaví slepičí pařátky, živé scampi a syrového černého hada v čínské restauraci v Singapuru. „Víc raději neřeknu, ale v Evropě to není ani trochu obvyklé,“ dodává. S Jiřím Štiftem se shodne na Paulovi Bocusovi, u nás je podle něj největší kuchařskou celebritou Ladislav Nódl. „Znalosti a zkušenosti má úžasné, a co víc? Dovede se o ně podělit, poradit. I já mu musím poděkovat,“ dodává.


Jamie Oliver e iz v e l e t z ř a h c Ku Jiří Štift Šéfkuchař restaurací Alcron a La Rotonde hotelu SAS Radisson Nejvíc mu prý chutnalo v Bruselu v restauraci Sea Grill, která má dvě hvězdy Michelinu. „Měl jsem to velké štěstí, že jsem tam mohl být měsíc na praxi,“ říká. A kuchařská celebrita podle Jiřího Štifta? „Pro mě vždy byl a zůstává kuchařským bohem Paul Bocuse. Váží si ho celý kuchařský svět, jeho kuchyně je velmi konzervativní a nepodléhá žádným trendům. Mořský vlk pečený v listovém těstě s omáčkou Choron bylo jedno z nejlepších jídel, co jsem kdy ochutnal. Nebo například polévka s černými lanýži a foie gras, kterou Paul Bocuse dělá, je prostě geniální.“

Marek Raditsch Executive Chef Kampa Group Nerad vzpomíná na školní jídelny a také na dvě restaurace v Praze, které mu prý připravily „velmi“ nemilé zakončení noci, po požití jídel z jejich nabídky. Ale jmenovat nechce. Věřili byste, že to nejzvláštnější jídlo, které jedl, byl pečený vepřový bůček? Byl ovšem s kaviárem Beluga a bramborovým pyré. Dal si ho v restauraci El Raco de Can Fabes u Barcelony. Jeho největší kuchařská celebrita je Eyvind Hellstrøms z restaurace Bagatelle v Oslu.

Dosta li jste chuť n dobré a něc ho? S o kvělé najde recep te v se ty kci Pr Vodaf o dám one li y na ve!

Kuchařských celebrit ze světa i kandidátů na tuto pozici od nás se na těchto stránkách objevilo už několik. Ale pořád vám tu někdo chybí, že? Ano, kuchaři televizní – to jsou opravdové celebrity. Třeba Delia Smith, Nigella Lawson a hlavně Jamie Oliver. Důvody jeho úspěchu? Je to sympaťák, a to televize potřebuje. Vymyká se obvyklé představě kuchaře – naopak si zakládá na tom, že je „bez čepice“, jezdí

na skútru a hraje na bicí v rockové kapele. Ale hlavně dokáže vaření podat jako snadnou a zábavnou věc. Jak ho ale někteří Britové milují, jiní ho nenávidí. Například v anketě o Nejhoršího Brita se umístil na 28. místě. Proč? Vytýkají mu obrovskou medializaci a komercializaci. Možná je to prostě jen závist, přece Jamieho úspěch zní jako pohádka. Abyste si mohli udělat představu, máme tu pár citátů. Od něj i o něm:

Kuchyn€ v londýnských restauracích jsou plné drog. Vid€l jsem, co to dokáže ud€lat i s velkými kuchaÀi. Sm€s horkého oleje, ostrých nožÕ a kokainu je smrtící. Jamie Oliver

Jeho show je pro mladé lidi a hospody­ky. Nicmén€ jeho recepty jsou dobré a snadno realizovatelné. V dob€ fastfoodu a náhražek považuji každou propagaci pÀirozeného jídla za dobrou. Vít Hepnar z restaurace Le terroir v Lidových novinách

Strávil jsem dva roky tím, že jsem se k rodimÕm choval diplomaticky. Avšak teu je namase Àíct: Když d€tem dáváte do školy sladké bublinkové nápoje, jste kretén a debil. Jamie Oliver

V pÀehledu nejlepších anglických šéfkuchaÀÕ se vyskytoval blonuámek, o n€mž se mluvilo jako o odhaleném šéfkuchaÀi. Pochopil jsem, že je to skutemný bohám, co se prohání po Londýn€ na Vesp€ a vaÀí zelené kari pro své kámoše. V jeho TV poÀadu jsem ho ale nikdy nevid€l nahatého. To „odhalený“ zÀejm€ oznamuje jednoduché, fádní a prosté jídlo, které vaÀí. Amkoli ho zbož­ují miliony hospodyn€k, s chutí bych ho poslal zpátky do školy. Trochu drilu a buzerace potÀebuje jako sÕl. slavný kuchař Anthony Bourdain v knize Šéfkuchař na cestách


Pochopí ufoni piktogramy? Piktogramy jsou někdy hotové romány bez písmenek. Člověk se kvůli nim nemusí učit číst a rozumí jim hravě i v cizině. Tedy většinou. Dobrý piktogram má jasně a rychle varovat, přikazovat nebo navádět. Věří se dokonce, že je pochopí i ufoni. Znáte přece tu pozlacenou placku se základními informacemi o lidstvu, kterou jsme šoupli do kosmu v sondách Pioneer 10 a Pioneer 11. Jestli ji zelení pidižvíci nevyluští, tak pánbů s náma. text Johana Kratochvílová spolupráce Michal Schindler, Štefan Švec

?


zoom Piktogramy bývají nenápadné, ale často nám zachrání krk. Třeba bez dopravních značek bychom ve zdraví nepřejeli ani první křižovatku. Slušný zmatek by nastal i bez typických rodových rozlišováků – dveře s panáčkem nebo panenkou nás spolehlivě orientují v krizových situacích společenského života. Vidlička překřížená nožem udělá hladovému radost, naopak lebka s překříženými hnáty ho varuje, že palačinky zrovna z téhle „mouky“ by byly jeho poslední. Piktogramy jsou prostě doslova nacucané významem: psí hlava na plotě rovná se potenciálně prokousnutá noha, cedulka s ochrannými brýlemi rovná se možná špona v oku. Brrr! Indiánská kronika a rozsypaný čaj Historickou celebritou mezi piktogramy jsou třeba indiánské Zimní kroniky psané (vlastně malované) na buvolí kůži. Z obrázků na nich dodnes v pohodě zjistíte, co se u Indiánů v minulých staletích dělo. A že by to opravdu vydalo na román! Vezměme takovou Dakotu v roce 1850: rozvodněná řeka, zatmění Slunce, bitka s nepřátelským kmenem, hrůzná epidemie! Kdyby tenkrát tyhle kroniky měla na starosti nějaká bledá tvář, jistě by vědci luštili její škrabopis ještě dneska. Piktogramy svého druhu jsou i čínské znaky. Třeba znak muž se skládá ze znaků pole a síla. (Zlé jazyky tvrdí, že znak žena se skládá ze znaků muž a nůžky, ale nemáme to potvrzeno.) Pro Evropana, zvyklého na slabých pár desítek jednoduchých písmenek, to vypadá jako peklo. Ale představte si, že pro pochopení 90 procent běžných textů stačí Číňanům znalost asi 900 piktogramů, spisovná čínština jich má přitom kolem 50 000! Není to tím, že by jejich texty byly tak banální. Takový Konfucius by vám za tohle tvrzení jistě hnedle vrazil facáka, ať už to s tou cestou Tao a nekladení odporu myslel jakkoli. Je to zkrátka i proto, že obrázky mají daleko pestřejší významy než to naše vychrtlé hůlkové písmo. V některých zemích můžou piktogramy rozhodovat volby. Třeba v Egyptě nebo Indii si každá strana a politik vyberou z několika oficiál-

ně nabízených piktogramů, které je reprezentují. Nejvýhodnějšími symboly jsou v Egyptě velbloud (síla a trpělivost) a půlměsíc (islám), a tak není divu, že jdou před volbami na dračku. V Indii jsou mezi stranami oblíbené obrázky rukou a květin. U nás jsou asi nejznámější rudé třešinky nebo modrý opeřenec. Čuník, korýtko a obrázek slepičí farmy jsou kupodivu ještě volné. Znaky, kam se podíváš Nákresy a cedulky, které něco sdělují, jsou všude kolem nás. Od obchodů, do kterých nesmíte se psem a se zmrzlinou, přes metro, kde se máte přidržovat pohyblivých madel, až po trávník, na který je zakázáno šlapat, pouštět psa a odhazovat nedopalky. Z toho je také patrné, že piktogramy se většinou vyjadřují jenom k tomu, co se v daných prostorech očekává nebo neočekává. Do sámošky byste samozřejmě nejen neměli brát psa, ale ani vjíždět bagrem. Jenomže u bagru je to samosebou, u psa by třeba někdo váhal. A piktogram mu řekne, ať to pustí z hlavy. (Mimochodem, tabulku se škrtnutým bagrem jsme viděli na parkovišti u jednoho supermarketu v Polsku. Na prodejně samotné se bez ní obešli.) V cizích zemích vás budou piktogramy spolehlivě provázet, aniž byste potřebovali rozumět místnímu jazyku. Jen někdy s nimi budete mít trochu problém, například až budete muset chtě nechtě poznat kouzlo toalet v arabském světě. Pátrejte po cedulkách, na kterých je místo postavy obličej. A bude! I když oba druhy mají

pochopiteln€ šátek, což orientaci zase pon€kud zt€žuje... Ale co bychom jim vytýkali. I u nás je značení WC velice různorodé. Už jen proto, že lidová tvořivost našeho národa nezná hranic. Až budete jednou ve zmíněné krizové situaci stát před dvojicí dveří s obrázky šicího stroje a soustruhu, vzpomeňte si. Většinou ale piktogramy naše kroky nebo pneumatiky orientují více méně spolehlivě. Třeba šipky mluví jasnou řečí vždycky. Když někde ucítíte kouř, vyplatí se rychle hledat zelenobílé prchající panáčky, popřípadě cedulky EXIT. Tradiční jsou i grafické série

Dozorčí Přidržujte se Neběhejte! pohyblivých madel!

âILICHILI

#37

v dopravních prostředcích. Kdo holduje kouření, nehledá ve vlaku popelníky, ale shání se po obrázku zapálené cigarety. Kdo to trochu přepískl s váhou zavazadel, hledá na letišti cedulku s kufrem na vozíku. Ostatně pro piktogramy nemusíme ani vystrčit nos z bytu. Například při praní se vyplatí obrázky a symboly sledovat opravdu bedlivě. Abyste po prvním praní nevytáhli z pračky místo večerní róby obleček pro strašidelnou panenku Chuckie. Piktogramoví profíci Vytvořit dobrý piktogram není žádná legrace. Skoro platí, že čím vypadá jednodušeji, tím víc rachoty za ním je. Živí se tím um€lci a tÀeba

i celá architektonická studia. Designér Paul Mijksenaar je

Galerie v metru Piktogramy pražského metra vymyslel Jiří Rathouský. Že to vypadá jednoduše? Vězte, že za prvé to všechno musí působit uceleně, prakticky a esteticky (a taky odpovídat přísným normám), a za druhé tohle autor dělal v roce 1969, kdy ještě nebyly grafické programy. Jestli chcete vědět víc, skočte na www.metroweb. cz/metro/ piktogram/piktogram.htm.

specialistou na obrázky rozeseté po letištích. Jeho grafické pojetí toalet, zavazadlového a celního prostoru či odbavovacích přepážek najdete například na letištích v New Yorku, Amsterodamu a dalších terminálech po celém světě. Pokud se chcete dozvědět, jak ztvárnit panáčky, telefony, kufry, bankomaty nebo letadlo na tisíc způsobů a zachovat při tom tu nejjednodušší formu, mrkněte na stránku www.mijksenaar.com. (Samozřejmě na webu, ne tady. -) Ale machry přes navigační grafiku máme i u nás doma. Hlavním designérem pražského metra je typograf Jiří Rathouský. Navrhl metru jednotný systém informačního značení, který mají Pražáci podobně zautomatizovaný jako stání na eskalátorech vpravo (i to je ostatně naučil piktogram). Pan typograf se nechal částečně inspirovat značením montrealského metra. Pro naši krtkodráhu ale vytvořil i speciální písmo, které nazval příznačně Metron. Je to font se zvláštním kolmým zakončením a typickou vodorovnou čárkou místo háčku. Má i vlastní originální řadu číslic. Některé grafické prvky se od té doby kapík změnily, ale jiné zůstaly v původní podobě. Jiří Rathouský je i spoluautorem loga pražského metra – známého a doslova okřídleného M. Původní návrh vytvářel Jaromír Windsor a jeho poslední, dodnes platná verze je z roku 1988.


âILICHILI

#38

letem světem

[Colombo: 6°54' s. š. 79°50' z. d.]

Buddha na dovolené „Háry, háry...!“ kÀimí nahán€m cestujících na rušném autobusovém nádraží. Na cestu z hlavního srílanského m€sta Colomba do Kandy se vydáváme totáln€ pÀepln€ným busem, který toho zjevn€ zažil spoustu. B€hem mnoha pokusÕ o nastartování se sázíme, kolik kilometrÕ ujede, než klekne. text Daniela Jedličková foto Daniela Jedličková, Martin Roubíček, Profimedia.cz

Spolucestujícím v autobuse se asi líbíme, protože ze všech stran posílají domácí pálivé chilli koláčky a exotické plody z vlastní zahrádky. Možná jsme středem zájmu díky objemným krosnám, možná proto, že jsme široko daleko jediní běloši. Nemluvě o tom, že naše tváře blednou hrůzou ještě o stupeň víc při pohledu na kvalitu cejlonských silnic v horských průsmycích. Problikávající oltář s barevnými diodami nad řidičovou hlavou, svaté obrázky a sošky s umělými lotosovými květy na palubní desce působí jako psychedelický klip k největším srílanským hitům, které se na plné pecky linou z obřích reproduktorů. Naši spolucestující jsou očividně na hlasité ječení zvyklí a ve spánku pokládají hlavy na ramena sousedů...

Na Srí Lanku (dřív se jí říkalo Cejlon) se dlouho jezdilo hlavně za rajskými plážemi a potápěním mezi korálovými útesy. Krásu korálů ale nedávno odnesla ničivá vlna tsunami a ještě desítky let potrvá, než se bohatý podmořský život vrátí. Srí Lanka ale neměla všechna svoje kouzla pod hladinou. Pokud toužíte po místě bez hroznů turistů na každém rohu, jste tu správně. Návštěva u Pana Zuba Naftový kostitřas kupodivu zvládl i horské serpentýny a v pořádku nás dopravil až do královského města Kandy. Jako první nás udeřil do nosu smrádek ze spalovaných odpadků (popeláře a jejich služby Sinhálci bohužel neznají), vzápětí ale následuje omamná vůně koření a na ulici prodávaných specialit. Jsme v samotném srdci Srí Lanky – Kandy je posvátné město. V tajemném chrámu na břehu jezera buddhističtí mniši ukrývají před zvědavými zraky relikvii z nejvzácnějších: Buddhův zub. Máme štěstí, protože druhý den se koná slavnost úplňku Poya a také

Perahera – náboženský průvod tanečníků, bubeníků a ozdobených slonů na počest špičáku uctívaného mudrce. Jedná se o tak vzrušující zážitek, že ráno nemůžeme dospat a ještě před rozbřeskem vyrážíme do komplexu chrámů, kde se nachází i Chrám Zubu. V pět hodin, ještě za černočerné tmy, se řadíme do fronty mezi bíle oděné a upravené vyznavače buddhismu. Čekání probíhá mlčky a ve vší počestnosti – ženy a muži tvoří oddělené zástupy. Každý přinesl vzácnému Zubu něco na zub. Nejčastěji se obětují lotosové květy a zralé plody ovoce. Cestu k nejposvátnějšímu zubu střeží ozbrojení vojáci. Podstupujeme důkladnou tělesnou prohlídku, po pár set metrech další a pak znova.... Později se dozvídáme, že tyhle prohlídky zavánějící pettingem se tu začaly praktikovat až po roce 1998, kdy ozbrojení Tamilští tygři rozstříleli desítky modlících se Sinhálců a poté poškodili výbuchem chrám se stovkou věřících uvnitř. Napadá mě, že Buddha musel být tou dobou na dovolené, protože jinak by tak


Na Srí Lance si můžete užít parádní budhistické mejdany i s účastí slonů. Tohle je slavnost Perahara.


âILICHILI

#40

letem světem

Čajové plantáže – předávkujte se zelenou

Dokázali byste nedat malý bakšiš?

krvavý masakr v mírumilovné zemi, kde jej zbožně uctívají, nemohl dopustit... Konečně se bosí dostáváme až do chrámu samotného. Arak – atak Buddhismus je na Srí Lance státním náboženstvím. Život tu ale nechodí jen po Buddhově cestě. Osvobození si mnoho místních navazuje alkoholem. Vláda vydává spousty peněz na boj s metlou lidstva, ale arak – pálenka vyráb€ná

nedokážu poznat rozdíl ve stáří a kvalitě, později ztrácím schopnost rozpoznávat cokoli, ale to už se vlníme se svatebčany v rytmu reggae. Bob Marley je tu bůh a na všechno dohlíží kamenný Buddha... Ráno opouštíme liduprázdné pláže a s lehkou kocovinou se vydáváme na pouť do Kataragamy. V období poya (obětování) to v tomhle důležitém náboženském poutním místě bzučí jako ve včelíně. Vyznavači buddhismu společně s muslimy a hinduisty přinášejí oběti do zdejší svatyně Maha Devale během třídenních masových modliteb. Chrámoví sloni se klaní sochám Šivova syna Skandy stejně jako bohu Ganéšovi a na zářivý „oltář“ před Buddhovu sochu chobotem pokládají voňavé lotosové květy. Kam se hrabe cirkus Humberto! Za panem Liptonem Na poslední dny putování tropickým ostrovem se jedeme zchladit do hor. Cestování vláčkem se mi zalíbilo, pohled na zelené čajové plantáže je jako balzám na duši. V 19. století angličtí kolonizátoři vybudovali v horách síť železnic, aby mohli zvýšit export čaje na oblíbené párty o páté. Vlak do Haputale má kvůli výpadku elektřiny zpoždění, ale nakonec se s jazykem na vestě vyšplhá až do výšky 1800 metrů nad mořem. V roce 1890 zde sir Thomas Lipton založil jednu z nejslavnějších továren na čaj. Když se Srí Lanky (tehdy vlastně Cejlonu) zmocnili socialisté, všechny továrničky znárodnili a jejich majitele ze země vyhnali, takže ani tahle už panu Liptonovi dávno nepatří. Takové příběhy koneckonců známe z našich zeměpisných šířek. Odměnou za výstup do úchvatného království čajovníků je nám úžasný výhled na Konec světa s továrničkou na čaj dole v údolí. Cejlonské čajové plantáže jsou ideálním místem pro pročištění hlavy. „Zdržuj se zla, konej dobro a ovládej svou mysl,“ – to je nejtypičtější životní postoj buddhisticky založených Sinhálců. I cesta může být cíl. A hledání a poznávání Srí Lanky na vlastní kůži může být odpovědí.

ze zkvašeného a kultivovaného toddy (toddy je jakýsi mošt z kokosového mléka) – atakuje mozkové buňky a kosí původní obyvatele se silou srovnatelnou s vlnou tsunami. Náš místní kamarád Ananda si pochvaluje: „Nejlepší arak je dvanáctiletý,“ a hned smutně dodává: „taky nejdražší.“ Už po několika málo dnech pobytu na ostrově se nám ale zdá nemožné, že by tu kdokoliv vydržel čekat tak dlouho. „Tamil people – good. Tamil Tigers – no good...“ ...odpovídá mi sinhálský řezbář z Unawatuny na otázku, jak to vlastně s těmi Tamilskými tygry je. Sinhálci (původní obyvatelé Srí Lanky) ani Tamilové (přistěhovalci) nemají z téhle bandy teroristů strach, takže se snad není čeho bát. Jak praví tamilské přísloví, „Kdo přemůže strach, přemůže i tygra.“ Místní obyvatelé jsou přátelští lidé se širokým upřímným úsměvem. V (bývalém) potápěčském ráji Unawatuně jsme se skamarádili s místními surfaři a prodejci suvenýrů. Jsou velmi pozorní, i když se občas chovají jako přísavky. „I am a famous man!“ chlubí se prodejce tradičních masek. „Jo, jasně! Slavnej chlápek...“ potvrzuji ze zdvořilosti. „Ne, opravdu jsem slavný – podívejte!“ a vytahuje průvodce v dánštině, kde na straně 33 je skutečně fotka vysmátého chlapíka s knírkem. Jen měl při focení ještě o dobrých patnáct kilo míň... Spřátelení beach boys nás dokonce pozvali na svatbu. Po setmění se vydáváme na zahradní slavnost, kde teče arak proudem. Po ochutnávce několika panáků

Jsem slavný muž!

Tipy Na vlastní pěst Pokud nepotřebujete pětihvězdičkový hotel a lokaje, vyrazte na Srí Lanku jen tak, bez cestovky. Chcete-li zažít pocit, že máte romantické pláže pro sebe, a v horských oblastech navázat kontakty s tamilskými sběračkami čajů, stačí si pořídit last minute letenku a po ostrově cestovat autobusy a vlaky. Busem či vlakem Autobusem či tuk tukem (to je taxi trojkolka) se dostanete úplně všude. Neptejte se na jízdní řády, pokaždé dostanete stejnou odpověď: „Do Kegalle (Dambully, Polonnaruwy, aj.) jede autobus za pět minut!“ Zato na vlakových nádražích jízdní řády mají, ale vlaky často mají zpoždění, takže se opět obejdete bez hodinek. Pozor! Názvy měst na autobusech jsou v sinhálštině (někde i v tamilštině, což nám stejně nepomůže), a tak je dobré vytvořit si mnemotechnické pomůcky. Například nápis Hikkaduwa vypadá jako žabička, had, had, želva a na konci jablíčko se stopkou...


víkendovka

âILICHILI

#41

5,7

bř. Na

ní až dr Na

6

ká čs de Vi

ů din ch hr lský e k Du

ého eck Pal

2,8

1,9

Bay ero va

3

Rožnov pod Radhoštěm: Jak si užít folklor „Tři limonády, jasně. A kolik slivovic?” obrátil se na nás pan Jeřábek ze stylové dřevěné hospody ve Valašském muzeu v přírodě. A nám bylo jasné, že původní záměr – tedy vlastivědně-naučná procházka po slavném rožnovském skanzenu – se začíná zvrhávat zcela jiným směrem. Jeřábek byl neoblomný a na slivovicích trval. Nefungovala ani námitka, že bychom rádi viděli zbytek skanzenu, který je opravdu nádherný. „Tak se otoč,“ odmítl všechny námitky rázně Valach. text Filip Serranito foto Fotobanka.cz

Rožnov pod Radhoštěm je prostě turistické lákadlo se spoustou umně rozmístěných pastí. Nejen hospody ve skanzenu nabízejí řadu místních specialit (teď nemyslíme jen slivovici a borovičku). Takovou ochutnávku si můžete dopřát v řadě dalších restaurací po celém městě (můžeme doporučit třeba Společenský dům). Tady již pochopili, že italskou pizzu nebo ňadro z kuřete 100x jinak si můžete dát kdekoliv, ale halušky, strapačky, pohankové kaše či trnkovou

máčku (ano, správně, švestková omáčka) aby jeden pohledal. Samotné Valašské muzeum v přírodě má tři okruhy (přes zimu je ale většinou otevřený jen první z nich), a pokud chcete vidět vše, rezervujte si alespoň celé odpoledne (a to nesmíte narazit na Jeřábka). Kromě příjemně pošimraných smyslů si odnesete i spoustu nepotřebných nesmyslů. Oni už vás tady dokážou přesvědčit, že bez řehtačky, valašského

klobouku nebo brousku („Pískovcem nabrósíš, břidliců dohladíš… A vždycky namáčať při práci!“) se prostě neobejdete. Ale Rožnov, to není jen skanzen. Najdete tu spoustu dalších památek, zajímavostí a jiné zábavy. A pokud vám to nestačí, vyjeďte na nedaleké Pustevny, kde si kromě sochy Radegasta můžete prohlédnout i dvě hospody honosící se titulem národní památka (pravda zaslouženě) a v zimě si zalyžovat.

4


âILICHILI

#42

víkendovka

Doprava Rožnov pod Radhoštěm leží v okrese Vsetín ve Zlínském kraji a dostanete se sem vlakem, autobusem, autem, ale i letadlem – tedy alespoň na letiště Ostrava-Mošnov.

Muzea, galerie, pamětihodnosti 1 Valašské muzeum v přírodě Tady si prostě můžete pěkně zblízka prohlédnout, jak se dřív žilo, bydlelo a pracovalo.

2 Lázeňský dům V Rožnově bývaly lázně na plicní choroby, kde hlavní medicínou byl zdejší vzduch a žinčica. Dnes je tu stylová restaurace.

3 Zřícenina hradu Hradisko Pochází z 2. poloviny 14. století a patří k ní i nádherný výhled na město.

4 Pustevny Najdete zde dvě „útulny“ – horské hotely s restaurací, které byly postaveny ve stylu tzv. lidové secese v roce 1899. Jak Libušín, tak Maměnka jsou národními kulturními památkami a také fungujícími restauracemi.

Ubytování Rožnov nabízí ubytování od čtyřhvězdičkového hotelu (5 Eroplan, Horní Paseky 451, od 1390 Kč za noc) přes penziony (např. 6 Penzion Bečva, Meziříčská 1652, 550 Kč za dvoulůžkový pokoj) až po ubytování v soukromí (u pana 7 Jiřího Cvrčka – Horní Paseky 987 – si například můžete pronajmout na noc za 800 kč domek pro 10 osob. Další možnosti najdete na www. roznov.cz a www.valasko.cz

Bary a restaurace 8 Společenský dům Palackého 487 Najdete tu restauraci Rožnovský

rynek inspirovanou podobou rožnovského náměstí v 18. století, zahradní posezení Včelín, Sportbar, ale hlavně vynikající regionální kuchyni.

9 Valašské muzeum v přírodě Palackého 147 Pokud chcete zkusit skutečně historické posezení v hospodě, využijte zdejší pohostinství – Vaškova hospoda a Na posledním groši.

Kulinářská specialita Rožnov je skutečným rájem regionálních specialit a jedna večeře vám na to určitě nestačí. Kromě halušek a strapaček (zjistit, jaký je mezi nimi rozdíl, se nám nepodařilo – pokud to víte, napište nám) jsou to třeba vynikající koláče – valašské frgály, trnková máčka, tedy švestková omáčka, řízek Ondráš, což je řízek v bramborovém těstíčku, nebo jáhlové a pohankové kaše. A pak je tu samozřejmě ještě slivovice a borovička.

Podzimní události Úroda z polí, zahrad a sadů Od druhé poloviny října se v rožnovském skanzenu koná výstava plodin pěstovaných na Valašsku.

Rada nad zlato Počítejte s tím, že Valaši prostě nedokážou pochopit žádný z důvodů, kterými se chcete vykroutit z ochutnání slivovice. Pro ně to není alkohol, ale lék.

Co dál Nejen gastronomií, folklorem a prohlídkou památek živ je turista. Tady se můžete věnovat třeba horolezectví, jízdě na koni, golfu, minigolfu, tenisu, kuželkám, cyklistice, bowlingu nebo vyzkoušet lezení v lanové dráze. A je-li sníh, pak samozřejmě můžete lyžovat.


âILICHILI

#44 ventil

Blízká setkání hondího druhu

Starý pan Däniken m€l pÀece pravdu. V minulosti muselo v Pacifiku nouzov€ pÀistát UFO, japonská armáda se zmocnila mlenÕ posádky a pak z nich celé roky pámila, jak postavit nový Civic. Po zevrubných testech výsledku této spolupráce jsme došli k záv€ru, že borci z Kryptonu se postarali nejen o karosérii, ale že vypomohli i s motorem 1,8 i-VTEC. text Martin Mančal foto Michael Kratochvíl

Zvenčí Japonská auta mívala vždycky skvělou techniku, ale jejich design ještě v předešlé generaci vypadal na to, že ho vyfik pan vrátný tři dny před cestou na autosalón. Pak ale přišel nový Civic a všechno je jinak. Pro Hondu tentokrát musel pracovat opravdu špičkový tvůrce: smělý vizionář, který beze strachu načrtne šíleně odvážnou koncepci, a zároveň přepečlivý detailista, který si disciplinovaně pohraje i s tím nejdrobnějším tlačítkem. Myslíme, že takovou revoluci kvalitního designu neviděla nižší střední třída od dob prvního focusu − a stejně jako tehdy, i tentokrát to mnozí budou jen těžko rozdýchávat. Příď šokuje zamračeným pohledem a ozdobným polykarbonátovým pásem mezi světlomety. Co na fotce vypadá trochu pouťově, to ve skutečnosti vyzařuje ohromné sebevědomí, agresivitu a jistotu. Zrovna tak dynamický je i boční profil, na němž vynikne kratičký přední převis, nezvykle příkrá kapota a plynulý přechod k přednímu oknu. Komu připadá předek až moc ulítlý, ten ať se na záď raději nedívá. Vzadu dominuje divoce zvlněné okno a především výrazná odtrhová hrana, za kterou ale musíme panu designérovi vyčinit. Funkčnost tu kvůli vzhledu dostala trošku na pudelku − hrana úplně rozbíjí výhled z okna a řidič snadno přehlédne třeba malucha. Uvnitř Jestli interiér nenavrhoval stejný divočák jako vnějšek, tak to musel být jeho brácha. Zapomeňte na nudnou kapličku před volantem, jakou mají ostatní auta. Na palubní desce Civicu jsou rozházeny hned TŘI skupiny displejů, a to prosím každá na svém vlastním „patře“. Zpočátku to vypadá trošku psychedelicky, ale jakmile se přístroje rozsvítí, tak oceníte, jak je jejich rozmístění ergonomické. Například rychloměr (digitální) je vystrčen úplně nahoru, prakticky až do předního okna. Díky tomu máte tachometr neustále v zorném poli a bez jediného pohybu hlavou vidíte, jestli vám rychlost omylem nestoupla na zločinných 131 km/hod. I další ovladače a páčky jsou skvěle umístěné a dají se intuitivně zvládnout bez otevření manuálu, což mají chlapi rádi. Startuje se pochopitelně tlačítkem, to už je v poslední době mus; oldschoolový klíček však kupodivu přesto budete potřebovat. Řadicí páka nemá klasickou manžetu, ale kulový kloub, který běhá opravdu hladce. Báječný je volant − futuristický, plný ovládacích prvků, ideálně tlustý a příjemný do ruky. Pokud bychom na palubní desce něco měnili, tak snad jen plastový kryt otáčkoměru − modravá barva nemusí každému vyhovovat. Sedačky jsou vynikající a poskytují skvělé vedení i v ostrých zatáčkách, použité materiály příkladně kvalitní. Posez vepředu je pohodlný; na rozdíl od tolika jiných vozů nižší střední třídy se řidič nemusí bát, že si otlačí koleno o tvrdou a nepochopitelně vyčnívající středovou konzoli. I vzadu je překvapivě mnoho místa pro nohy, jen na výšku už to není taková sláva – daň za dynamický sklon karosérie. A když jsme u toho prostoru, musíme pochválit i zavazadelník. Pravověrný hondista se o takové mastňácké věci neza-


ventil jímá, ale nás nudné rodinné typy potěší, že do kufru se vejde neskutečných 415 litrů. Snad nikdo v této třídě nenabízí víc, pochopitelně kromě Škody Octavia, která ovšem v tomto ohledu pokoří i středně rostlou Avii. Motor Konečně se dostáváme k věci, o kterou se pravověrný hondista naopak zajímá ze všeho nejvíc – tedy k motoru. Honda zatím do Civicu montuje tři agregáty − benzínovou čtrnáctistovku (61 kW), krásnou osmnáctistovku (103 kW) a konečně i naftový 2,2 i-CTDi o výkonu 103 kW. My jsme měli k dispozici motor 1,8 i-VTEC, který má nejvíc hondí charakter a po němž jistě sáhne většina zákazníků. Je pochopitelně vybaven proměnným časováním sacích ventilů, což je proslulá technologie Hondy zvyšující výkon a snižující spotřebu.Jak se projevuje v praxi? Je to přesně ta vysokoobrátková bestie, kterou od Hondy očekáváte. Šlape jako hodinky, miluje vytáčení a zejména v pásmu 5500−6500 otáček oblažuje řidiče nádherným, byť poněkud uječeným zvukem. Není ovšem nutné dřít ho věčně v otáčkách jako slavnou Hondu S2000 nebo další hondí „cirkulárky“. Motor velmi pružně pracuje i v pásmu 2000−3500 otáček, což se příznivě projeví na spotřebě. Náš týdenní průměr činil 7,2 na sto, což je sice více než hodnota uváděná výrobcem (6,6 l/100 km), ale na sportovní auto s vynikajícím požitkem z jízdy je to pořád skvělé číslo. Jízdní vlastnosti Jestli čekáte, že nový Civic bude tvrdý jako prkno a vytřese z posádky duši, tak pro vás máme příjemné překvapení. Podvozek je kupodivu naladěn poměrně komfortně a elegantně se vyrovnává i s pražskými kolejemi, kočičími hlavami a příčnými prahy. To nedávno testovaný Seat Altea FR byl k zadnicím pasažérů o poznání krutější, třebaže jezdil na kolech o stejném rozměru 17“ 225/45. Honda tu zvolila mnohem kompromisnější naladění než u předešlé generace Civicu − jak vidno, pokouší se oslovit i širší motoristickou veřejnost, nejen hard-core mlaďochy jako dříve. Zadní náprava je pevná, i když předchozí generace nás rozmazlila vyspělejším víceprvkem. Podvozek je ovšem vyladěn tak skvěle, že běžný řidič absenci víceprvkové nápravy jen těžko pozná. Průjezd zatáčkami je nekompromisní a jistý, v šikanách se široký a relativně nízký Civic cítí jako doma. I dálniční cestování zvládá Honda suverénně, ačkoli v rychlostech nad 140 km/h je hluk i na poměry nižší střední třídy zbytečně vysoký. Závěrem Ať jste víkendový Fittipaldi, nebo spořádaný otec rodiny, nový Civic vás nadchne. Tolik sportovního ducha v praktickém a přitom celkem ekonomickém balení vám jen tak někdo nenabídne. Živá osmnáctistovka ve verzi Sport vyjde na 589 tisíc, což už zahrnuje takové příjemné serepetičky jako klimatizaci, tempomat, vyhřívané sedačky či 17palcová litá kola. Pokud vám sedne odvážný hondí design, potrpíte si na technologické parádičky a nevadí vám, že po vás občas půjdou Muži v černém, tak nemáte v nižší střední třídě co řešit.

Honda Civic 5D 1,8 i-VTEC Sport Zdvihový objem 1799 cm3 Nejvyšší výkon 103 kW (140 k) při 6300 ot/min Nejvyšší točivý moment 174 Nm při 4300 ot/min Nejvyšší rychlost 205 km/h Zrychlení 0−100 km/h 8,9 s Kombinovaná spotřeba 6,6 l/100 km Základní cena 559 000 Kč

âILICHILI

#45


âILICHILI

#46

povídání


povídání

âILICHILI

#47

Jsem tatarský nájezdník, co prochází Prahou... [Anna Kareninová]

Jako d€vme cht€la míst knihy v originálech, a tak se zamala umit jazyky. Umí jich spoustu. Do meštiny už pÀekládala stovky krásných filmÕ, to je její práce. Z lásky pak pÀekládá knihy dvou velmi kontroverzních spisovatelÕ. I její osud by už vydal na knihu, ale tu Anna Kareninová napsat nechce... text: Goma Komárek foto: Michal Kratochvíl

[

]

Anna Kareninová 1954 Její jméno zná každý skutečný filmový fanoušek. Přeložila okolo dvou set snímků ze všech možných jazyků a nejsou to jen klasikové: Fellini, Antonioni, Buñuel nebo Godard. V posledních letech jsme díky ní rozuměli třeba i trhákům jako Pianista, Moulin Rouge, Tanec v temnotách či Americká krása. Vedle toho ale úctu vzbuzují i její překlady knih Célina nebo Pounda. Říká o sobě, že je česko-ukrajinsko-tatarského původu. Jejím mužem byl básník Petr Kabeš, který loni zemřel. Má dceru a syna.

Oba vaši rodime byli skv€lí operní zp€váci, ale co vy? Nikdy jste po takové kariéÀe netoužila? Ne, i když jsem zpívala ráda a snad mám talent. Dokonce jsme s kapelou hráli po klubech folk, ale m€ spíš zajímala literatura, knížky. Vaši nestáli o to, abyste pokramovala v operní tradici? Tatínek si pÀál, abych byla lékaÀka, ale do nimeho m€ nenutil. A vypráv€l mi o kráse jazykÕ a hudby. Prý k n€mu chodíval na hodiny i mladý Karel Gott. To jste hned musela stoupnout v omích spolužamek! Tatínek ho m€l rád jako syna, ale já jsem ani nev€d€la, že je Karel Gott slavný. ketlo se u vás v rodin€? U nás byly v knihovn€ klavírní výtahy oper. Tatínek mesky metl špatn€ a maminka zd€dila jen krásn€ svázané obrozence, takže jsem pÀemetla celou Sv€tlou a Boženu N€mcovou... I Tyla. Brzy jsem zamala chodit do knihovny. Co jste si pÕjmovala nejrad€ji? Všechno. A co m€ nebavilo, to jsem odložila. Svého masu jsem metla poÀád dokola Chandlerovy detektivky – jsou skv€le napsané.

Vášniví mtenáÀi n€kdy zanedbávají pro knihy i vlastní partnery – máte tu zkušenost? V tom si hlavn€ ženy st€žují na muže, ale já jsem si vždycky cht€la s n€kým míst; to je nejv€tší, co mÕžu s druhými sdílet. Taky mi masto Àíkají, že jsem dost mužsky založená... PotÀebujete si od pÀekládání a od mtení n€kdy odpominout? M€ to napl­uje; to není práce, to je zpÕsob vnímání – a od sebe si t€žko odpominete. Když potÀebuju vydechnout od sebe, pustím si n€jaké detektivky. Které jste sama pÀekládala? Co vás nemá! Dokonce jsem teu jedny detektivky odmítla pÀekládat s tím, že je to vlastn€ poslední, na co se momentáln€ z tohoto žánru mÕžu v televizi dívat: kdybych to pÀekládala, co by mi zbylo? Jaké detektivky máte ráda? Práv€ ten chandlerovský typ. A na maigretovkách v originále jsem se naumila poÀádn€ francouzskou gramatiku: Simenon používá i málo frekventované mluvnické masy a konstrukce. PÀed sebou jste m€la detektivku a slovník? Ten u detektivek nepotÀebuju, ale když pÀekládám své dva autory, Ezru Pounda

a Célina, tak slovníky devastuji. U Célina znimím tém€À na každý román jednu sadu a zase musím pro tutéž do antikvariátu. Oba masto používají slova ve významu, který je ve slovníku uvedený až jako poslední, takže listuju, dumám a pÀekládám tÀeba dv€ stránky celý den. Už jste naznamila, že váš otec nebyl kech – roku 1917 utekl z Ukrajiny pÀed bolševickou revolucí. Pojedete tam n€kdy vypátrat, co se vašim pÀíbuzným tenkrát stalo? Tatínek si zm€nil pÀíjmení, takže nevím, koho hledat. Jméno si tatínek m€nil na n€kolikrát – jeho první zastávkou byl B€lehrad, a už tam si údajn€ posunul rok narození; ve skutemnosti byl starší, než jak to stálo v jeho novém rodném list€. Vy si ani nemÕžete být jistá, jestli na Ukrajin€ tu hrÕzu n€kdo z jeho blízkých nepÀežil... NepÀežil. Tatínek vypráv€l, že mu pÀíbuzné upálili ve stodole a z celé rodiny zÕstala jen matka, která hlídala usedlost, než se pÀežene revoluce. Nakonec zamala v zim€ pálit parkety, a pak umÀela hlady. To v€d€l bezpemn€. O té historii byste mohla n€co napsat... Ne. Nemám ráda pÀíb€hy, které nejsou pÀetvoÀeny skutemn€ literárn€. Ale ráda bych tu otcovu cestu znala kvÕli sob€ a ješt€ víc by m€ zajímali pÀedkové mé babimky, jeho matky, protože to byli TataÀi. Co myslíte – máte kus Tatara v sob€? Lidé kolem m€ mi masto Àíkali, že jsem tatarský nájezdník, co prochází Prahou. V krvi to mám nepochybn€.


âILICHILI

#48

povídání „Než abych vypouštěla do světa další, nijak světoborné psaní, raději budu zprostředkovávat to skutečně podstatné.“

Jaký první jazyk jste se zamala umit? N€kdy v šesti letech n€mminu. A ve tÀetí tÀíd€ samozÀejm€ rusky. Já cht€la brzy míst autory v originále, takže jsem se umila kvÕli tomu. Prom vám nestamily pÀeklady? TÀeba staré básníky pojímali masto pÀekladatelé až pÀíliš vznešen€ a já nechápala, jak ty vymp€lé verše mohly pÀetrvat tolik staletí. Pak jsem se podívala do originálu a zjistila, že tam mají verše pÀirozenou hudbu a že jsou i po staletích sv€ží. Prom nepíšete knihy sama? Než abych vypoušt€la do sv€ta další, nijak sv€toborné psaní, rad€ji budu zprostÀedkovávat to skutemn€ podstatné. Dokonce jsem se zlobila na n€které kolegy, kteÀí vydávali vlastní špatnou literaturu, ale když rozhodovali o tom, co pÀeložit do meštiny, m€li nároky vysoké. N€kteÀí asi cht€jí být vid€t… To já radši pozoruju. Jaký je nejv€tší rozdíl mezi pÀekládáním knih a filmÕ? Jazyk filmÕ je mnohem jednodušší, jen slouží obrazu. Jsou samozÀejm€ výjimky,

[

které byly t€žké jako literatura – nedávno to byl Libertin, nádherný film o básníkovi sedmnáctého století Johnu Wilmotovi z Rochesteru, kterého hraje úžasn€ Johnny Depp. Taky u Felliniho záleží na každém slov€ a t€žko se n€kdy pÀekládá Godard, Visconti... Ale u b€žných filmových pÀíb€hÕ stamí jen základní slovní zásoba. Za jak dlouho pÀeložíte film? Ideální jsou dva týdny, ale když sp€cháte, jde to i rychleji. Výjimemn€. Nemohla bych napÀíklad pÀekládat dlouhý seriál, protože to je sp€ch na dlouhou traË, a kdybych u pÀekladÕ pÀestala mít mas na pÀemýšlení, ztratila bych mást vnímavosti. Vybíráte si filmy, které budete pÀekládat? Spíš n€co odmítám, a n€kdy tÀeba pÀímo doporumím kolegu, o kterém vím, že by ho nabídka pot€šila víc. Na akmní filmy mám tÀeba kolegyni, která Àíká: Já jsem akmní. Anebo znám kolegy, kteÀí cht€jí d€lat horory. Mn€ nabízejí v€tšinou hodn€ literární filmy, masto filozoficky lad€né. Nebo vícejazymné. Je pÀekládání filmÕ finanmn€ zajímav€jší než pÀekládání knih? V mém pÀípad€ ano, protože moji autoÀi se pÀekládají velmi pomalu, ale u n€kterých typÕ knih je to srovnatelné. Jenže práv€ proto, že se literaturou neživím, v ní mám obrovskou volnost. Film mi pomáhá, tam se cvimím, živí m€, ale literaturou žiju. PÀekládáte dva fascinující, ale kontroverzní autory: Louise-Ferdinanda Célina a Ezru Pounda. Poznala jste n€koho z jejich rodin? Ano, byla jsem ve Francii za Célinovou vdovou, které už je tém€À sto let, a byla jsem i na stÀedov€kém hrad€ v italském Tyrolsku u Poundovy dcery. Co soudí o svých geniálních pÀíbuzných? Poundova dcera se v€nuje otcovu dílu, pÀijímá na Brunnenburgu studenty, zÀídila tu knihovnu a PoundÕv archiv. PÀeložila do italštiny jeho základní dílo – básnickou skladbu Cantos. Pro ni je poezie a Pound životní téma.

Ptala jste se jí, prom Pound uv€Àil Mussolinimu? Mluvily jsme spíš o jeho díle – ob€ jsme ho pÀekládaly a ona m€la tu výhodu, že se otce jistou dobu mohla ptát. Bylo na ní vid€t, jak ho ctí. Muselo to být t€žké – Pound byl po válce tÀináct let internovaný v americkém ústavu pro choromyslné, jinak by ho popravili. Ješt€ v Itálii ve vojenském trestném táboÀe ho Amerimani zavÀeli do venkovní klece, kde s ním nesm€l mluvit ani dozorce. A co Àíkala Célinova žena, jejíž geniální manžel byl antisemita? Já ji poznala jako starou dámu. Už se nepohybuje, má pemovatelku, a Célinovy knihy tolik nemetla. Bylo mezi nimi spíš lidské pouto: ona ho ke stáru živila tím, že v jejich dom€ u PaÀíže vyumovala balet. Ten baletní sál mi ukazovala. S manželem prožívala všechny perzekuce a doplatila na n€ zdravím – Céline byl po válce v€zn€ný v Dánsku, protože ve Francii by ho zavraždili. Vypráv€la mi, že ješt€ pÀed pár lety se n€kdo pokusil CélinÕv dÕm podpálit. Céline a Pound, to jsou dva podobné osudy! Ti dva velcí spisovatelé si zadali se zlem, ale t€žko soudit: mlov€k v té dob€ nežil. Oba pozd€ji litovali a taky za své chyby zaplatili. Každý m€l své pohnutky; Pound nenávid€l lichvu a bohaté magnáty a tvrdil, že práv€ na n€ doplatí ostatní Židé. Céline to bral osobn€ a taky se bál masakrÕ, které pak pÀišly. Tvrdil, že Židé budou ohniskem sváru. Célinovy zlostné výpady pak byly neomluvitelné a choré. PÀekládala byste sebev€tší padouchy, kdyby psali krásn€? Ne. Pro m€ je sm€rodatné, aby autor m€l pevnost a charakter. A u t€ch dvou to vím, protože hodn€ znám jejich životy. Oni jasn€ vid€li nebezpemí komunismu, který podle nich snižoval lidskou dÕstojnost podobn€ jako bezohledná chamtivost. Byli v tom prozÀetelní a nesmiÀitelní, ale zavedlo je to k jinému omylu. A to se jim vymstilo mnohonásobn€.

]

Jméno, či pseudonym? Anna Kareninová je skutečné jméno, překladatelka ho má v rodném listě. „Otec byl carský důstojník a po revoluci 1917 musel utéct z Ruska. Jeho rodina v Kyjevě byla povražděna, otec se po různých peripetiích stal operním tenoristou a pod jménem Karenin vystupoval po celém světě. Za druhé světové války měl shodou okolností angažmá v Národním divadle v Praze. Po válce tady zůstal, žil nějaký čas v Olomouci, a potom se stal profesorem na pražské konzervatoři.“ Pro připomenutí – literární Anna Karenina je hrdinkou románu Lva Nikolajeviče Tolstého.


ON: Sako G-Star, Denim 5090,– Svetr, Puma 3890,– Čepice, Vero Moda 299,– Triko, H&M 349,– Řetízek, H&M 149,– Kalhoty, H&M 1199,– Tenisky, Puma 3290,– ONA: Rolák, H&M 399,– Svetr, H&M 599,– Bunda, Mango 3999,– Kabelka Nannini, Beltissimo 5690,– Rukavice, H&M 79,– Boty, Salamander 3990,–


âILICHILI

#51

foto Michael Kratochvíl styling Tereza Kytková, Chrissy Mouncey produkce Natálie Veselá ilustrace Adam Ambrož

šmrnc

ONA A LUNA: Čepice, Accessorize 576,– Košile G-sus, Denim 2099,– Svetr, H&M 899,– Placky, H&M 79,– Kus Sukně, H&M 899,– Legíny, H&M 299,– Boty, Mango 2299,– Kabelka, Mexx 1899,–


Adresář: Accessorize, Palác Koruna, Václavské nám. 1, P-1, OC Olympia, U Dálnice 777, Brno Beltissimo, U Prašné brány, P-1 Denim, Slovanský dům, Na Příkopě 8, P-1, Galerie Vaňkovka, Brno H&M, Jindřišská 1, P-1, OC Nový Smíchov, P-5, OC Olympia, Plzeň Mango, Na Příkopě 8, P-1, Česká 7, Brno, OC Olympia, Plzeň Mexx, Slovanský dům, Na Příkopě 8, P-1 Puma, Na Příkopě 25, P-1, OC Olympia, Brno Salamander, Na Příkopě 16, P-1, Masarykova 9, Brno Stefanel, Železná 14, P-1 Vero Moda, Na Příkopě 27, P-1

âILICHILI

#52

šmrnc

ON: Bunda, Stefanel 10 230,– Triko G-Star, Denim 1199,– Kravata, Mango 499,– Vesta, Puma 2190,– Kalhoty, Stefanel 2290,– Boty, Beltissimo 7790,– Čepice, Puma 550,– Taška Armani, Beltissimo 6990,–


THE SPRINT SISTER TOO. ŽIVOTEM V BEHU.


âILICHILI

#54

sporák

Sláva slávkám! [Moules mariniérs]

Mnozí živomichové ukrývají pod svými lasturami, ulitami, skoÀápkami a krunýÀi obrovské delikatesy, jejichž pojídání považují Francouzi mi Belgimané za kulináÀskou rozkoš. Text a fotografie vznikly ve spolupráci s Oldřichem Sahajdákem, šéfkuchařem sítě restaurací Ambiente. text Johana Kratochvílová foto Tomáš Dostálek

Dnešní recept je pro požitkáře, kterým chutnají plody moře. A protože k nám, bezmořcům, se všechny lahůdky vylovené z vln dostávají až později, po transportu, je důležité nepodcenit kvalitu suroviny. Na mušle tedy uspořádejte výpravu pouze do dobré restaurace nebo si jakost potvůrek ve škebli ověřte sami doma a pak pozvěte přátele na gastronomický koncert. Kromě měkkých částí těla můžete využít i pevné schránky – pokud jste kreativní, vyrobíte si sami třeba ozdoby do bytu nebo šperky, takže skořápky určitě nevyhazujte.

Moules mariniérs (námořnické slávky) Zkontrolujeme, zda jsou živé, jinými slovy poživatelné. Pokud jsou lehce pootevřené, poklepeme na ně – když se nezavřou, hned s nima do koše, mrtvé nekonzumujte. Úplně otevřené slávky už také do party neberte. Zkažené mušle poznáte i po čichu, většinou dost nevábně voní. Takže nikdy nevyměňte kvalitu za pár korun. Mušle pod vodou dobře očistíme kartáčkem a necháme okapat.

Ve velké pánvi či hrnci necháme na olivovém oleji zesklovatět na půlkolečka pokrájenou cibuli a větvičky tymiánu. Přidáme slávky a zalijeme vínem do poloviny nádoby. Přivedeme k varu a vaříme 5 až 7 minut přiklopené. Potom osolíme a opepříme a necháme odstavené z ohně a přiklopené asi 8 minut. Slávky se mezitím otevřou, pustí šťávu a nasají omáčku. Nakonec ještě na chvíli dáme na oheň, přidáme máslo a nasekanou petrželku, krátce povaříme a servírujeme.

Mušle? Že by nějaké trauma z dětství? Já doporučuji játra. A k pití chianti.


Dietmetr dietka

kalorbomba

Co nakoupit

Olda Sahajdák

4 porce 1200g Čerstvé slávky 200g Cibule 80g Čerstvá petrželka 15g Mořská sůl 120g Máslo 4dc Bílé víno (suché) 3 větvičky tymiánu Olivový olej (e.v.)

Tipy šéfkuchaře 1. Na začátku pojídání si vyberte nejvíce otevřenou mušli (bez masa), a ta vám pak bude sloužit jako kleštičky místo příboru. 2. Slávky jsou v Belgii prakticky národním jídlem a nejčastěji je dostanete s hranolky a pivem – zkuste to také.

Varianta Se zeleninou Pokud máte rádi více zeleniny a barvy, vyzkoušejte si i následující variantu. K cibuli přidejte na pánev ještě česnek, na to mušle a pak dejte do směsi nadrobno pokrájená oloupaná rajčata bez slupky (nikdy nenahrazujte protlakem!) Rajčat by mělo být zhruba třetinové množství co slávek. I zde dochuťte petrželkou. Pokud mušle pustí méně šťávy, přilijte (domácí) zeleninový nebo rybí vývar. K této omáčce se spíše hodí bageta nebo bílý chléb a víno.


âILICHILI

#56 kultura

KULTURA Říjen 2006

ilustrovaný www.deliciousdesignleague.com

Úžasné pozvánky, skvělé tipy na parádní zábavu, nějaké to povídání a pár kousků do knihovny. 2. Pondělí

3. Úterý

Zítra začíná v Karlových Varech další filmový festival. Tentokrát věnovaný turistickým filmům a videím. Takže sbalit usárnu a cancák (tedy kameru) a hurá na Tourfilm.

Částečné zatmění Slunce můžete pozorovat v dopoledních hodinách a potrvá více než dvě a půl hodiny. www.astro.sci.muni.cz

www.tourfilm.cz

9. Pondělí

10. Úterý

Nejstarší evropský festival filmů o životním prostředí Ekofilm vstupuje právě dnes v Českém Krumlově a Českých Budějovicích do svého 32. ročníku.

V rámci hudebního festivalu Struny podzimu vystoupí v kostele sv. Anny proslulá klavíristka Aziza Mustafa Zadeh z tajemného Ázerbájdžánu.

www.ekofilm.cz

www.strunypodzimu.cz

16. Pondělí

17. Úterý

V Lucerna music baru vystoupí newyorská skupina Groove Collective, která ve své hudbě kombinuje hip hop, jazz i soul.

Od včerejška do 21. října probíhá v Hradci Králové festival Jazz Goes To Town. Letos přijede například hvězdný basista Richard Bona.

www.musicbar.cz

www.jazzgoestotown.cz

23. Pondělí

24. Úterý

V pražském Divadle Archa hostuje soubor brněnského Divadla na Provázku s představením Sto roků kobry na motivy děl F. M. Dostojevského.

Nesmrtelný Olympic povede neunavitelný Petr Janda na slovenské turné. Dnes v Košicích. www.bestia.cz

www.archatheatre.cz

30. Pondělí

31. Úterý

30. ročník International Jazz Festival Prague se letos koná mezi 26. říjnem a 2. listopadem. Podrobný program na

Dnes v Brně na výstavišti začíná Gaudeamus – Evropský veletrh pro pomaturitní vzdělávání. Takže pokud nevíte, kam do školy...

www.jazzfestivalpraha.cz

www.bw.cz


1. Neděle Tradiční derby pražských rivalů, zápas 1. fotbalové ligy Slavia Praha – Sparta Praha od 17.00 na Strahově. www.slavia.cz nebo www.sparta.cz

4. Středa

5. Čtvrtek

6. Pátek

7. Sobota

8. Neděle

První den výstavy pražské fotografky německého původu Grete Popper. Jedinečné dobové momentky z ulic hlavního města budou k vidění v Obecním domě v Praze.

Burčákové slavnosti v Hustopečích se spoustou doprovodných akcí včetně historického průvodu a třeba i zabijačky.

V komorním prostředí Švandova divadla v Praze vystoupí americká písničkářka Suzanne Vega.

Třetí zápas Brücknerovy družiny v kvalifikaci na fotbalové EURO 2008, tentokrát v Liberci proti San Marinu.

Hardrocková legenda Deep Purple zaduní v Ostravě.

www.svandovodivadlo.cz

www.interkoncerts.cz

www.obecnidum.cz

Infocentrum1@hustopececity.cz

11. Středa

12. Čtvrtek

13. Pátek

14. Sobota

15. Neděle

Legendy experimentální taneční hudby britští Coldcut poprvé v Praze.

V pražských kinech Aero a Světozor je v těchto dnech cítit vůně Indie. Nekonečně dlouhé filmy, indická jídla a mnoho dalšího na Festivalu bollywoodského filmu od 9. do 15. října.

Veliký hiphopový mejdan se chystá v L-klubu v Pardubicích pod skromným názvem První 1. liga, volume 2.

Miss kočka 2006. Soutěž krásy přijímá účastnice bez ohledu na původ. Šanci má tedy i vaše čičinka.

V Pardubicích se pojede na ploché dráze o populární Zlatou přilbu již po padesáté osmé.

www.dcpromo.cz

www.misskocka.cz

www.zlataprilba.cz

www.movefestival.eu

www.cmfs.cz

www.sweb.cz/bollywood

18. Středa

19. Čtvrtek

20. Pátek

21. Sobota

22. Neděle

Dnes začíná v Praze festival hudebních filmů Music On Film Film On Music s bohatým doprovodným programem.

V Národním domě na Smíchově v Praze se uskuteční Festival autorského šansonu.

Dámy, pozor! Britský soulový zpěvák a krasavec Seal se vrací do ČR. Tentokrát do Brna...

www.sanson.cz

www.seal.com

Oživlý hrad Kost – Od gotiky po baroko. Netradiční prohlídka hradu Kost spojená s historickou slavností.

V Českém Krumlově dnes končí unikátní výstava grafik a skulptur Alberta Giacomettiho spojená s expozicí fotografií Ernsta Sheideggera.

www.kinski-dal-borgo.cz

www.moffom.cz

www.schieleartcentrum.cz

25. Středa

26. Čtvrtek

27. Pátek

28. Sobota

29. Neděle

Česká pantomima oslaví 50. výročí v Divadle Ponec v Praze na Žižkově.

V Havířově v klubu Stolárna vystoupí jesenická skupina Priessnitz v rámci Stereotour 2006.

V hale Novesta ve Zlíně proběhne divoká taneční party KamikaCZe 2006.

Dnes a zítra v Prášilech na Šumavě oslavy Samhainu – keltského nového roku. Účastníky čeká mimo jiné chůze po žhavých uhlících nebo pití čarovných nápojů.

V Ostravě vrcholí Mistrovství světa v kulturistice mužů. Spousta svalů bude v Ostravě k vidění po dva dny.

www.zizkov.cz

www.priessnitz.com

www.kamikacze.wz.cz

Info na tel. 376 589 061

www.kulturistika2006.cz


âILICHILI

#58 kultura text Vladimír Rejlek foto Warner Bross

film

Hadi nejen v letadle Samuel L. Jackson a hadi v akci Trháky se dnes kvůli pirátství drží v tajnosti, a tak do poslední chvíle recenzent ani divák netuší, o čem film bude. Popisné názvy jim mohou pomoct. „Hadi v letadle“ je proto jméno geniální. Říká vše. „Hadí teror“ českých distributorů tak geniální není, ale film přesto vystihuje. Drsný polda Samuel L. Jackson eskortuje důležitého svědka vraždy k soudu do Los Angeles. Mocný mafiánský boss ale nemá svědky rád, alespoň ty žijící, a ukuje rafinovaný plán. Na palubu letu do L.A. propašuje stovky hadů, kteří mají vykonat krvavý čin. Pravda, řešení svízelného mafiánského problému by se jistě dalo najít jednodušší, ale čert to vem, berme to tak, že mafie v L.A. má prostě ráda kanadské žertíky. Jak vznikla legenda Nejen díky názvu se „Hadi v letadle“ stali kultem, ještě než se dostali do kin. Rozruch kolem ještě nehotového snímku vypukl na internetu. Fanoušci žánru se rozčílili, když autoři trochu očesali scénář, tak aby film mohl být označen přístupností PG-13 (přístupný od 13 let). Na webových

stránkách se vyrojily falešné trailery parodující ještě nehotový film a v jednom z nich byla do úst postavy Samuela L. Jacksona vložena hláška: „I’m tired of these motherfucking snakes on this motherfucking plane!“ (Ve volném překladu: Ti nevábní hádci mne v tomto nevlídném letadle již poněkud unavují.) Filmaři i Jackson se proto vrátili na plac, přidali krev a drsné hlášky (včetně té zmíněné) a na přání internetové komunity přetočili film jako nepřístupný (kategorie R). Hned po americké premiéře se film dostal na čelo žebříčku návštěvnosti a na věhlasné filmové databázi IMDb se jeho průměrné hodnocení stále pohybuje na 7,7 bodech z 10 (a to je vážně dost).

Fakta bez záruky aconda 3“

„An Pracovní název filmu byl filmu měl být „Pacific ev náz Původní distribuční Samuelu L. Jacksonovi Air 121“, ale ten se nelíbil at Ronny Yu („Freddy Původně měl film režírov ěsta“), nakonec ho ale nev yho uck „Ch vs. Jason“, ida R. Ellise („Nezvratný Dav producenti vyměnili za osud 2“, „Cellular“) 450 živých hadů Při natáčení bylo použito


kultura

âILICHILI

#59

hudba

Hadi ve vedlejší roli Dobyvatelé ztracené archy (1981) Každý přece ví, že jestli něco Indiana Jones opravdu nenávidí, tak jsou to hadi.

Kill Bill 2 (2005) Daryl Hannah likviduje hamižného Michaela Madsena pomocí smrtící mamby skryté v kufříku s penězi.

Barbar Conan (1982) Arnold Schwarzenegger bojuje s Jamesem Earlem Jonesem – napůl bohem, napůl obřím hadem.

Blade Runner (1982) Stopa hadích šupin má zásadní vliv na pátrání Harrisona Forda po zmizelých androidech.

Od soumraku do úsvitu (1996) Na tanec Salmy Hayek s velkým hadem nelze zapomenout. Oči z důlků málem vypadly i Georgi Clooneymu.

Hadi v hlavní roli Venom (1981) Teroristu Klause Kinského terorizuje smrtící černá mamba v uzavřeném londýnském bytě, kde drží své rukojmí.

Anaconda (1997) Skupina dokumentaristů (včetně Jennifer Lopez) se vypraví do pralesa natočit anakondu. Kromě obřího hada narazí i na psychopatického lovce (skvělý Jon Voight).

Král kobra (1999) Trenér Karate Kida (Pat Morita) vs. obří zmutovaný had v jednom filmu? Tomu nelze odolat.

Python (2000) Šílený vědec Robert Englund (alias Freddy Kruger) vypěstuje obřího hada jako super zbraň pro armádu. Zvíře má ale svoji hlavu a samo si začne sestavovat jídelníček.

Hadí stisk (Venomous) (2002) Zmutovaní hadi uprchli z vládní laboratoře a svým uštknutím šíří smrtící nákazu. Zvládne je zastavit Treat „Vlasy Miloše Formana“ Williams?

Coldcut – Pionýři remixů V rámci festivalu MOVE, který se uskuteční v pražských klubech mezi 9.–14. říjnem a vystoupí v Roxy jedna z největších legend taneční hudby, britská dvojice Coldcut. V příštím roce oslaví již dvacáté výročí existence, jejich první nahrávkou byl singl Say Kids..., mimo jiné první na samplech postavená skladba vydaná ve Spojeném království. Jonathan More a Matt Black jsou zakladateli pověstné firmy Ninja Tune a jedněmi z pionýrů v oblasti remixů a VJingu. Díky své bezbřehé odvaze, naprostému nerespektování tradičních hudebních omezení a důvěře v moderní technologie a hlavně v to, že žádná skladba není tak dokonalá, aby se nedala rozstříhat a znovu slepit lépe, jsou i po dvou desetiletích stále na vrcholu. Zatím poslední album Sound Mirrors vyšlo letos v únoru a je hodnoceno jako jedno z jejich nejlepších. Jejich živá vystoupení jsou divokými multimediálními orgiemi, které pravděpodobně nemají konkurenci. Žhavý tip na koncert roku.


âILICHILI

#60 kultura text Vladimír Rejlek foto Profimedia.cz

film

top 5

Hannibal Lecter

českých Hannibalů

oblíbený filmový gurmán

naše tipy na obsazení Hannibala českými herci

Postavu psychiatra Hannibala Lectera stvořil spisovatel Thomas Harris. Filozof a lékař Hannibal si rád pochutnává na lidském mase. Celosvětovou slávu Lecter získal roku 1991, kdy jej v oscarovém hitu Mlčení jehňátek ztvárnil Anthony Hopkins. Nebyl ale prvním, ani posledním filmovým Hannibalem. 1986

Brian Cox Lovec lidí První adaptaci Harrisova románu Červený drak představil Michael Mann (Nelítostný souboj, Collateral) jako režisér a scenárista v jedné osobě. Agent FBI Will Graham (William Petersen) vyhledá při pátrání po sériovém vrahovi pomoc u vězněného Hannibala v podání Briana Coxe. Velmi pracovitý skotský herec se proslavil teprve v posledních letech (Trója, X-Men 2, Kruh) a v Mannově adaptaci měl jen velmi málo prostoru.

1991

2001

2002

2007

Anthony Hopkins Mlčení jehňátek

Anthony Hopkins Hannibal

Anthony Hopkins Červený drak

Celý film je věnován Lecterovi. Hannibal je tentokrát na svobodě a prchá nejen před zákonem, ale především před pomstychtivým Masonem Vergerem (Gary Oldman), přeživší Hannibalovou obětí. Agentku Clarice už nehraje Jodie Fosterová, ale Julianne Moorová. Snímek režíroval Ridley Scott, autor Vetřelce a Blade Runnera.

Hopkins do třetice všeho dobrého i zlého. Další adaptace Harrisova románu Červený drak má hvězdné obsazení (Edward Norton, Ralph Fiennes, Harvey Keitel, Philip Seymour Hoffman), obsahuje víc scén s Hannibalem a jako bonus Anthony Hopkinse digitálně omlazeného.

Gaspard Ulliel Mladý Hannibal: Pod maskou

V režii Jonathana Demmeho – 5 oscarů v hlavních kategoriích a jeden z nejlepších thrillerů vůbec (27. místo na IMDb, 19. místo v Česko-slovenské filmové databázi). Agentka Clarice Starlingová (Jodie Fosterová) stopuje vraha jménem Buffalo Bill a je nucená hrát hru něco za něco s Hannibalem. Hopkinsova kreace Lectera byla natolik silná, že britskému herci trvalo několik let, než vystoupil z jejího stínu.

Jde o právě dokončovaný snímek o začátcích Hannibala Lectera. Natáčelo se hodně v České republice (ano, opět nebude chybět Marek Vašut) a hlavní úlohy se zhostil talentovaný francouzský mladíček Gaspard Ulliel, kterého si pamatujeme jako ztraceného snoubence Audrey Tautou z filmu Příliš dlouhé zásnuby.

1Jiří Bartoška

Své oběti by uhranul sexy pohledem a svůdným hlasem. Flambované lidské maso by si nechal připravit v Thermalu.

2 Karel Roden

Český kanibal v Hollywoodu. S východoevropským přízvukem by se toulal po L.A. a z každého producenta, který by mu nedal roli, by si udělal hamburger.

3Vladimír Brabec

Jako Honza Zeman toho musel zažít dost. Nebylo by divu, kdyby ho v penzi popadla chuť na lidské maso. Starý Brůna totiž házel do Studny pouze zbytky.

4 Boris Rösner

Hannibal Othello. Zlomyslný Jago by mu otrávil mysl vylhanou nevěrou manželky. Hannibal by Desdemoně nejprve ukousl kus ucha, ale když se ani pak nepřizná, uvaří si z ní polívku. Velká škoda, že právě tenhle pán už si Hannibala nikdy nezahraje.

5 Jan Kanyza

Jako Hannibal by vysedával v Hospodě. Spolu s Menzelem a Potměšilem by si pochutnával na lidském gulášku od Nárožného.


Chilichili_190x245_zena

9/20/06

9:53 AM

Page 1

Nemusíte se tvářit jako velká firma, Uvedené výhody se vztahují k nově pořízenému tarifu Nabito 1800. Trvalé firemní volání zdarma platí se službou VPN firma neomezeně v rámci max. 4 čísel. Zvýhodněná cena telefonu platí do vyprodání zásob a je podmíněna řádným užíváním uvedeného tarifu po dobu min. 6 měsíců. Více na www.vodafone.cz

abyste dostali stejné výhody.

Nabito pro firmy Nyní nabízíme výhody určené velkým společnostem i těm nejmenším firmám. S nabídkou Nabito pro firmy nemusíte podepisovat žádné smlouvy a přitom můžete získat vše, co si vaše společnost zaslouží. Možná nemáte honosnou kancelář jako velká firma, jste ale stejně dobří a třeba i lepší. Tak proč nemít stejné výhody? volání v rámci firmy trvale zdarma dalších více než 1000 volných minut zdarma na 1 rok firemní telefony již od 1 Kč díky dodatečné slevě 2000 Kč Objednávejte na 800 77 77 00 nebo na www.vodafone.cz/firma

Nokia N70

1577 Kč

Je to ve vašich rukou.


âILICHILI

#62 kultura text Vladimír Rejlek foto ČTK

film

filmový jídelníček

Karel Janák

Dobré chutnání...

Jsme asi trochu workoholici Nový film populární trojice Janák / Kotek / Mádl je před dokončením. Do 1. listopadu, kdy z pláten našich kin zazní Ro(c)k podvraťáků, ještě zbývá pár týdnů, ale rozhovor s jeho režisérem Karlem Janákem si můžete přečíst už teď.

Vše o filmu Ro(c )k podvraťáků, jeho na táčení, aktuality nebo tře ba tapety ke stažení najde te na Vodafone live!

Vystudoval jste fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT Praha. Proč jste nezůstal u fyziky a vrhnul se na režii? Režisér jsem chtěl být už od svých dvanácti let. V době, kdy jsem se hlásil na střední školu, se mohla podat přihláška jen na jednu vysokou školu, a dostat se na FAMU na režii není vůbec jednoduché. Bál jsem se, že mě nepřijmou a budu muset na vojnu. Takže jsem sáhnul po druhé věci, která mě bavila, a to byla fyzika. Vlastně jsem ale nevěřil, že se budu fyzice někdy

v budoucnu věnovat. Režie byla pro mě vždycky na prvním místě. Říká se, že na režírování jsou nejhorší malé děti a zvířata. Myslíte si to také? Jak kdy. Už jsem například točil reklamu, kde jsem musel s dospělými herci každý záběr několikrát opakovat, protože to stále kazili. Pak přišel na scénu pes, který měl docela složitou akci. Záběry s ním jsme točili maximálně dvakrát, protože byl naprosto bezchybný a vždy udělal přesně to, co jsme po něm chtěli. To samé platí i pro malé děti. Důležitý je správný výběr, a když máte štěstí, tak vám děti a zvířata dají mnohem víc než dospělí herci. Koho byste chtěl jednou v životě režírovat? Každý herec je pro mě úžasná výzva a příležitost k vytvoření zajímavé filmové postavy. Ale kdyby se mi dostal do ruky některý z hollywoodských herců jako například Tom Hanks, či Nicole Kidman, tak bych byl určitě štěstím bez sebe.

Jak pokračují práce na vašem novém filmu Ro(c)k podvraťáků? Máme už před sebou poslední fázi dokončovaček, a tou je mix zvuku. Ten dokončíme koncem září a bude hotovo. Pak mě čeká už jen měsíc napjatého čekání, jak se film bude líbit divákům v kinech. Máte už v hlavě nějaký další projekt? Jsme asi trochu workoholici, a tak už samozřejmě připravujeme další film. Máme už druhou verzi scénáře, a když to dobře dopadne, budeme točit už v zimě. Zatím ale nemůžu prozradit, o co jde. Snowboarďákama jsme ukázali, jak moc tu chyběly teenegerovské komedie, a vzápětí se vyrojila spousta dalších teenegerovských komedií. Náš nový film podle mě způsobí něco podobného, protože je to žánr, který v Čechách ještě nikdy nikdo nenatočil, a přitom je divácky velmi vděčný. Chtěli bychom být první, a tak náš projekt zatím tajíme. Stíháte chodit do kina? A jaký film jste viděl naposled? Mám práce až nad hlavu, tak bohužel moc volného času nemám. Do kina chodím hrozně rád, ale ne tak často, jak bych rád. Naposledy jsem byl na Pirátech z Karibiku a hrozně jsem si to užil. Škoda že v Čechách nemáme ty možnosti jako v Americe a nemůžeme točit podobné filmy. Bylo by to filmařský nebe.

Pokud patříte mezi filmové gurmány, určitě vám přijde vhod naše doporučení ohledně šéfkuchaře, restaurace i menu: Kuchař: Steven Seagal skvěle ovládá nože a dovede si poradit i s teroristy, kdyby vás snad chtěl při jídle někdo vyrušovat („Přepadení v Pacifiku“ (1992)).

Místo: Vřele vám proto doporučujeme „Grand restaurant pana Septima“ (1966). Když budete mít štěstí, obslouží vás sám Louis de Funès.

Předkrm: Hamburger přece nikomu neublíží. Na rozjezd si dejte „Super size me“ (2004) a uvidíte, v jaké kondici jsou vaše játra.

Hlavní chod: Proč chodit kolem horké kaše, když se do ní a všech dalších možných i nemožných specialit můžete pustit pěkně naplno. „Velká žranice“ (1966) jde přímo k věci.

Dezert: Něco sladkého na závěr? Máme pro vás tu nejjemnější „Čokoládu“ (2000). Servíruje šarmantní Juliette Binoche.


kultura

âILICHILI

#63

text Michal Pařízek foto Profimedia.cz, ČFN

film

Filmové hotely Čtvrtý film režiséra Davida Ondříčka Grandhotel má premiéru 12. října. Zatím ještě nevíme, zda si v Grandhotelu budou samotáři šeptat, či tleskat jednou rukou. Jaké budou jeho ubytovací možnosti, ranking, kuchyně a tak vůbec. Tak jsme se podívali do filmové historie, kde najdeme hotely různých kategorií...

1

2

4

3

5

Modrá hvězda 1Hotel Hotel Modrá hvězda

1941 (ČR) Stařičký hotýlek s mladičkou majitelkou a poněkud nemotornou obsluhou, leč vcelku roztomilý. Ale pozor! Romantika tady visí ve vzduchu a sentiment se tu podává non stop. Doporučeno pro páry...

ÌÌÌÌÌ New Hampshire 2Hotel The New Hampshire Hotel

1984 (Can/GB) Ubytovna patřící poněkud bláznivé rodince se střídavě otevírá v Maine a ve Vídni. Prostorné a vzdušné pokoje, ale obyvatelé jsou řekněme neobvyklí. Narazíme zde na dívku převlečenou za medvěda a také na partičku teroristů.

ÌÌÌÌÌ

3

Hotel Overlook Shining

1980 (USA) Osamělý horský hotel, který je v zimě naprosto nedostupný a mírně řečeno strašidelný.

6

Na zimní sporty zapomeňte, tady se odehrává úplně jiná soutěž s daleko větším stupněm adrenalinu. Jak uniknout šílenému správci...

ÌÌÌÌÌ Signor Hotel 4Mon Four Rooms

1995 (USA) V Los Angeles se jistě najde mnoho hotelů, ale jen málokterý má tak bláznivé nájemníky jako tento. Doporučujeme navštívit o silvestrovské noci. Zažijete mnoho bláznivých příhod, ale obsluha vázne. Pikolík je totiž poněkud zaměstnán...

ÌÌÌÌÌ Million Dollar Hotel 5Roslyn The Million Dollar Hotel

2000 (USA,Ger) Jeden z pověstných hotelů ze slavné éry Hollywoodu, dnes poněkud zchátralý. Opět v Los Angeles, opět podivní obyvatelé a zvláštní události. Ve vzduchu jsou slyšet U2, obhlíží tam Mel Gibson a bydlí v něm bývalý pátý člen The Beatles.

ÌÌÌÌÌ

7

des Mille Collines 6Hotel Hotel Rwanda

2004 (SA, GB, ITA) Komfortní hotel Kigali ve Rwandě, který je ovšem ve velmi nebezpečné zóně a díky hrdinství svého majitele momentálně naprosto obsazen. V současné době doporučeno nenavštěvovat.

ÌÌÌÌÌ Excelsior 7Hotel Vražda v hotelu Excelsior

1971 (ČR) Luxusní hotel v Praze se stal místem vraždy, kterou přijíždí vyšetřovat proslulá mordparta vedená radou Vacátkem. Podezřelí jsou obyvatelé včetně perského diplomata, a také personál spolu s ředitelem. Neopakovatelná atmosféra první republiky a setkání s galérkou v ceně...

ÌÌÌÌÌ


âILICHILI

#64 kultura text Michal Pařízek foto Archiv

pozvánka

MOFFOM – Festival hudebních filmů Třetí ročník filmové parády, která vám provětrá bubínky Film a hudba k sobě neoddělitelně patří. Již z názvu třetího ročníku filmového festivalu Music On Film – Film On Music je zřejmé, že akce konající se v Praze mezi 18. a 22. říjnem je věnovaná filmům hudebním. Uvidíme dokumenty o muzikantech, hudebních stylech a místech různě s hudbou spojených, záznamy koncertů, klipy atd. Že by něco s Mozartem?

S Les Nubians – Francouzky úspěšné v USA T Saving Jazz – Záchrana archivu snímků jazzových hvězd po zatopení New Orleans

Mariza a uhrančivý styl fado

V prostorách kin Lucerna, Světozor, Evald, Ponrepo a sálech Městské knihovny, Francouzského institutu a Španělské synagogy bude během těchto dnů uvedeno 120 audiovizuálních děl. Mezi největší lákadla bude jistě patřit promítání německého němého filmu Der Golem za doprovodu živé hudby mladého kanadského hip hopera Socalled, osobní účast kytaristy Alexe Hackeho z Einstürzende Neubauten, který uvede dokument o fanoušcích své skupiny, britského filmaře Juliena Templea nebo legendárního promotéra festivalu Womex Simona Broughtona. Právě dva posledně jmenovaní osobně představí své filmy, které patří mezi to nejzajímavější v programu letošního ročníku. Julien Temple představí svůj dokument o Sex Pistols a hlavně unikátní film o věhlasném rockovém festivalu Glastonbury,

který je vytvořen ze sedmi set výročí. Podrobný program hodin dokumentárního materinajdete na www.moffom.org, álu. Simon Broughton uvede ve toto je pouze několik chuťovek světové premiéře snímek Mariza z bohatého festivalového menu. and the story of fado, dokuK festivalu samozřejmě patří ment o výjimečné portugalské bohatý doprovodný koncertní zpěvačce, která loni uhranula program v pražských klubech. návštěvníky festivalu Colours of Ostrava, a o pěveckém stylu, který tak skvěle reprezentuje. Ve světové premiéře uvede festival také další dva Beastie Boys: filmy. Snímek režiséra 50 kamer a 40 tisíc očí Andyho Jonese As Další unikátní hudební dokument z proOld as My Tongue gramu festivalu, který by se měl dostat o životě legendárního i do širší distribuce. Jedná se o jedinečný zpěváka Bi Kudede ze záznam koncertu americké skupiny Zanzibaru a oficiální Beastie Boys z 9. října 2004 v newyordokument o Plastic ské Madison Square Garden. Populární People of the Universe. srandisté rozdali mezi publikum padesát Festival představí také kamer a jediný pokyn zněl: „Až se objevísnímky o jednom z hlavme na pódiu, tak bez přestání točte. A to ních měst hudby New cokoli...“ Jeden z trojice, Adam Yauch, Orleansu a samozřejmě následné záznamy sestříhal a výsledek se nezapomene také máte nyní možnost vidět. Nic se nezměnina letošní Mozartovo lo, a to je dobře. Beastie Boys stále bojují za „právo na pařbu“!


kultura

âILICHILI

#65

text Michal Pařízek

anketa

Města, městečka a vesnice Franta Kotva Žlutý pes

Těch míst, kde rádi hrajeme, jsou mraky. Neradi vysazujeme jedno nad druhé, neb to nedělá dobrotu. Jen tak letmo si vybavuju Vostrov u Mnichova Hradiště. Ten je prospěšný pro naše duše a neprospěšný pro naše játra. Jinak máme rádi festivaly. Máme je projetý od těch malejch až po obří, jako je Rock For People. Každej má něco do sebe.

Výborná je Ostrava a celkově je Morava asi lepší. Ale střídá se to. Jak hraješ delší dobu, tak se postupně vyměňujou lidi. Rádi jsme hráli vždycky v Kutný Hoře nebo v Písku, ale teď jsme tam dlouho nebyli, tak nevím. Ale je zajímavý, že v tom našem malým Hobitíně je hodně poznat, jestli přijedeš do západních Čech, do východních nebo na Moravu.

Nejradši máme asi Lucerna Music Bar, to je taková naše domácí scéna. Pak se nám dobře hraje v Brně nebo také v Hradci Králové a ve východních Čechách vůbec. Možná to bude tím, že odtamtud pocházíme. Ale poslední dobou je to skvělé všude.

Rádi hrajeme v Praze. Možná to bude i díky tomu, že na nás chodí spousta studentů. Ale jinak celkově nám vyhovují spíš ty severnější místa, například Ústí nad Labem, Krnov nebo Ostrava. Čím víc na jih, tím to trochu upadá.

Hodně to záleží na lidech. Teď takhle narychlo se mi vybavuje Plzeň, Olomouc, Hodonín a asi taky Praha. Ale když jsou dobrý lidi, tak je to jedno, ani si všechny ty kluby, kde jsme hráli, nepamatuju...

Hraje se dobře tam, kde přijdou lidi. Nedá se to jednoznačně říct. Za léta, co hraju, se to několikrát změnilo. Ale platí, že když máš dobrej den, tak je to skvělý. A když to stojí za prd, tak to stojí za prd a nic nenaděláš. A hlavně. Kde jsou dobrý pořadatelé, tam se hraje dobře vždy!

1za Kč mobil Být malý, to prostě má své výhody.

Vyberte si mobil s velkým cenovým zvýhodněním a další výhody, jaké běžně dostávají pouze velké společnosti. • volání v rámci firmy trvale zdarma • dalších více než 1000 volných minut zdarma na 1 rok • firemní telefony již od 1 Kč díky dodatečné slevě 2000 Kč

Objednávejte na 800 77 77 00 nebo na www.vodafone.cz/firma Uvedené výhody se vztahují k nově pořízenému tarifu Nabito 1800. Trvalé firemní volání zdarma platí se službou VPN firma neomezeně v rámci max. 4 čísel. Zvýhodněná cena telefonu platí do vyprodání zásob a je podmíněna řádným užíváním uvedeného tarifu po dobu min. 6 měsíců. Více na www.vodafone.cz

Je to ve vašich rukou.

Nokia E61

Indy Indy a Wich

1 577 Kč

Jaromír Švejdík Priessnitz

Nokia N70

Pavel Grohman Chinaski

1 Kč

Márdí Vypsaná Fixa

Nokia 6070

Honza Homola Wohnout

3 977 Kč

Tentokrát to trochu obrátíme. Většinou kdekdo hodnotí muzikanty a my jsme tentokrát vyzvali je, aby se vyjádřili. A koho že mají hodnotit? No přece publikum. Myslíte si, že právě ve vašem městě je nejlepší publikum pro vaše oblíbené hudební skupiny? Že právě u vás je to nejrozjetější, nejlépe se jim tu hraje? Uvidíme.


âILICHILI

#66 kultura text Michal Schindler foto Archiv

knihy

Magorovo evangelium „Jsem obklopen tak strašlivou sedlinou lidství, že se o tom nedá ani vyprávět,“ napsal historik umění, básník a undergroundový živel Ivan Martin Jirous (*1944) své ženě roku 1982 z jedné z nejdrsnějších věznic socialistického Československa. Magor mu přátelé říkali už dřív. Ale až mezi vrahy ve Valdicích se začal opravdu bát o rozum... Je to už skoro deset let, co vyšel soubor Jirousovy publicistiky a jeho odborných esejů pod názvem Magorův zápisník (Torst 1997). O rok později tamtéž vydali i Magorovu summu, přehled jeho básnické tvorby. Před pár týdny Torst trilogii zásadních textů autorova života uzavřel svazkem Magorovy dopisy. Jde o několik set stran všech dochovaných psaní, která poslal během čtyř trestů v letech 1973–1985. Během více než 7 let nespravedlivého věznění. Plastici a zkažená mládež Komunisti nemohli Jirouse vystát. Proslul jako neúnavný organizátor undergroundových akcí. Už od roku 1969 byl třeba tzv. uměleckým vedoucím hudební skupiny The Plastic People of the Universe, která totálně rozbíjela představu o slušné zábavě rudé mládeže. Třebaže na Karlově univerzitě vystudoval dějiny umění, brzy se mohl živit jen jako pomocný dělník nebo noční hlídač. Umění se věnoval jen neoficiálně, zejména ve sdružení s ironickým názvem Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu.

Kde se r? vzal Mago čal

k prý za Jirousovi ta lavsa v roce la říkat Mej H ě po jednom 1972. Zřejm i kterém se př , nů z mejda il tak strašop jmenovaný i následky an livě, že tady .. it. líč vy nemůžeme

Svůj odpor k totalitě neskrýval. Spíš naopak. V roce

káznice. Většinu trestu stráví ve Valdicích mezi nejhoršími vrahy. Není divu, že právě texty z Valdic jsou nejdrsnější součástí Magorových dopisů. I během dřívějších trestů ho ubíjel neustálý hluk, ostrá cenzura a tupost spoluvězňů. Ale to všechno bylo jenom předpeklí. „Nic už nenapíšu,

1973 se v hospodě pohádal s bývalým lampasákem komunistické tajné policie StB, v amoku rozkousal Rudé právo a prý dokonce v bezprostřední křičel: „Zítra takhle sežereme komunisty!“ blízkosti mýho ucha se odehrává tak Přišel první trest, 10 měsíců. Jestli ale soudruzi mysleli, že debilní rozhovor, mu srazí hřebínek, zatraceně se že kdybych Ti ho spletli. Jak vystrčil nohu z basy, popsal, stejně by pořádal jednu ilegální akci za sis myslela, že si druhou. Například dva ročníky vymejšlím,“ píše domů. Festivalu druhé kultury v ČSSR (1974, 1976). V roce 1975 napsal proslulou Zprávu o 3. českém hudebním obrození, která později vyšla v Paříži v exilovém časopise Svědectví. Dva měsíce po svatbě s druhou manželkou, malířkou Julianou Stritzkovou, dostal v roce 1976 v procesu s hudebním undergroundem 18 měsíců natvrdo, tentokrát v přísnější, II. nápravně-výchovné skupině. Valdické peklo Po návratu z basy stihl podepsat Chartu 77, která ostatně vznikla i na základě „jeho“ procesu, a za 37 dní už byl zase za katrem. Na nějaké vernisáži veřejně řekl, co si myslí, a dostal dalších 18 měsíců ve „dvojce“. Překousl to. V dubnu 1979 začíná spolupracovat se samizdatovým časopisem Vokno. A kvůli tomu ho na podzim 1981 zase zatkli. A tentokrát už jde do tuhého, dostal 3,5 roku nejostřejší

Bere antidepresiva a uzavírá se do světa víry, lásky k ženě i dvěma malým dcerkám a do pevnosti poezie. Vždycky se snažil využít čas ve vězení a učil se postupně anglicky, francouzsky, rusky, německy, maďarsky i romsky. Ve Valdicích už směl psát jen jeden dopis za tři týdny. Nic jiného. Přesto se tam tajně učil latinsky, psal pohádky pro své dcerky (Magor dětem, 1986) vytvořil svou nejsilnější

Magorovy labutí písně aneb Poezie z pekla Šustí pytlíky s acetonem, mlaskají pederastů ústa, venku za mříží je tma hustá. Jenom to Pane vědět chci, jestli už teď jsem v očistci. Píseň si zpívám má jeden takt, s Ďáblem se nesmí sjednat pakt. Jen to nutkání k oběšení, nikdy mi asi nezevšední.

básnickou sbírku – Magorovy labutí písně. Temné jako noc. Prokleté verše zasvěcené víře v nejvyšší spravedlnost. Jedině v nich mohl Jirous vypovědět, co by cenzura nikdy ven nepustila. Takže jestli vás třeba stovky stran dopisů odradí, Labutí písně si ujít nenechte. A nemusíte mít ani exilové vydání. Najdete je i v Summě.


Volá Vodafone 123 – Snadná cesta k Vodafonu 68 Nabité tarify 70 Pár informací navíc 71 Vodafone balíÏky 72 Z karty na tarif 73 Vodafone live! lahıdky na ěíjen 74 Vodafone karta 76 Vodafone live! 77 Telefony v plné parádÝ 78 Telefony ve zkratce 94 Mobil na splátky 99 Pěipojení 100 Další informace o nabídce produktı a služeb 101 Naše prodejny 102

Tato Îást obsahuje informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Vodafone svým zákazníkİm.


âILICHILI

#68 snadná cesta k Vodafonu

Snadná cesta k Vodafonu Vyberte si tarif

1

Nové Nabité tarify pęinášejí revoluÍní možnost využití paušálu na volání a posílání sms. PomÛr volání a sms záleží pouze na vás a mįže být každý mÛsíc jiný.

Mixujte volání a sms, jak chcete! Zpısob využití paušálu je pouze na vás. Tarif

Nabito 100

Nabito 300

Nabito 600

Nabito 1000

Nabito 1800

MÜsíÎní paušál

100 KÎ

300 KÎ

600 KÎ

1000 KÎ

1800 KÎ

119,00 KÏ

357,00 KÏ

714,00 KÏ

1190,00 KÏ

2142,00 KÏ

Cena za minutu

5,50 KÎ

4,50 KÎ

4,00 KÎ

3,33 KÎ

2,90 KÎ

v rámci i nad rámec paušálu

6,55 KÏ

5,36 KÏ

4,76 KÏ

3,96 KÏ

3,45 KÏ

Cena za sms

1,00 KÎ

1,00 KÎ

1,00 KÎ

1,00 KÎ

1,00 KÎ

v rámci i nad rámec paušálu

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

1,19 KÏ

18 min 100 sms

nebo až

Volné minuty nebo sms

66 min 300 sms

nebo až

150 min 600 sms

nebo až

300 min 1000 sms

nebo až

620 min 1800 sms

nebo až

Užívejte si minuty a sms – každou chvíli, jak se vám to hodí.

Libovolná kombinace

minuty

sms

Nabité tarify spojují všechny výhody tarifı s pěehledností a jednoduchostí, na které jste si zvykli pěi používání pěedplacené karty. Pokud napěíklad používáte tarif 600 Nabito a provedete minutový hovor, odeÏte se jeho cena (4 KÏ) z vašeho kreditu 600 KÏ. Zbyde vám tudíž 596 KÏ. Pokud pošlete ještÝ sms za korunu, odeÏte se také a vám zbyde 595 KÏ. Opravdu jako u pěedplacené karty. ÚÏet ale platíte vždycky až po mÝsíci.

Ovládejte svıj úÏet sami a získejte slevu 20 % na volání se službou Po svém. Po svém

Cena volání se službou Po svém

Nabito 1100

4,40 KÏ/min

5,24 KÏ/min

Nabito 1300

3,60 KÏ/min

4,28 KÏ/min

Nabito 1600

3,20 KÏ/min

3,81 KÏ/min

Nabito 1000

2,66 KÏ/min

3,17 KÏ/min

Nabito 1800

2,32 KÏ/min

2,76 KÏ/min

Podrobné podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz


snadná cesta k Vodafonu

âILICHILI

#69

Těi jednoduché kroky ke správnému tarifu, telefonu a službám

2 BuÑ

Vyberte si dárek RozhodnÛte se, jestli chcete zvýhodnÛný telefon, nebo radÛji zdarma balíÍek z Dárkového koše!

si mıžete poěídit jeden zvýhodnÝný telefon

Každý Vodafone telefon má jednu standardní a pÝt postupnÝ stále výhodnÝjších cen. Îím vyšší tarif, tím levnÝjší telefon!

Nebo

si mıžete poěídit jeden z tÝchto balíÏkı

BalíÎek

v hodnotÜ

BalíÏek extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) mÝsíÏní hodnota

Tarif Nabito 1100 Tarif Nabito 1300 Tarif Nabito 1600 Tarif Nabito 1000 Tarif Nabito 1800 BalíÏek víkendové hovory

v síti Vodafone

neomezenÝ

BalíÏek víkendové SMS BalíÏek MMS Student extra nabito*

celková hodnota

20 KÏ 40 KÏ 60 KÏ 240 KÏ 120 KÏ 720 KÏ 200 KÏ 1800 KÏ 360 KÏ 4320 KÏ neomezenÝ v síti Vodafone

30 MMS 50 % hodnoty paušálu navíc

BalíÏek vydrží zdarma: 2 mÜsíce Aktuální nabídka našich telefonı je na stránkách 76 až 97. Více informací o zvýhodnÝných telefonech najdete na str. 101, bod 1

3

4 mÜsíce

6 mÜsícİ

9 mÜsícİ

12 mÜsícİ

*BalíÏek je urÏen pro studenty ve vÝku 15–26 let s tarifem Nabito 100. Platnost je 1 rok. Více informací najdete na str. 101, bod 4

Další cenová zvýhodnÝní na nejÏastÝji volaná Ïísla A teÏ nÛco navíc, co se mįže hodit. Jestli máte pęátele nebo Íleny rodiny s Vodafonem, mįžete jim volat výhodnÛji! Mįžete si vybrat jednu z tÛchto tęí služeb:

BuÑ Program jedniÏka 200 KÏ 238,00 KÏ

Nebo Program rodina 100 KÏ 119,00 KÏ

Nebo Program nej... 20 KÏ 23,80 KÏ

aktivaÏní poplatek za službu

aktivaÏní poplatek za každou SIM

mÝsíÏnÝ

1,50 KÏ/min. 1,79 KÏ/min.

1,50 KÏ/min. 1,79 KÏ/min.

SLEVA 1,00 KÏ/min. 1,19 KÏ/min.

pěi volání vaší jedniÏce

pěi volání až mezi 4 Ïísly v rámci rodiny

pěi volání na 5 vybraných Ïísel

Více o doplĊkových Programech najdete na str. 101, bod 5

Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodnÜné nabídky telefonİ najdete na www.vodafone.cz, nebo volejte Vodafone prodej 800 777 777. Ceny uvedené v tabulkách v krocích 1-2-3 jsou bez/vÏetnÝ 19 % DPH. Hodnota BalíÏku extra nabito je uvedena bez 19 % DPH


âILICHILI

#70 nabité tarify

Revoluce zaÏíná právÝ teÑ! Mysleli jste si, že už vás u Vodafonu nemįžeme niÍím pęekvapit? Tak to jste se mýlili, naši milí. Je to právÛ naopak. JeštÛ toho pro vás máme pęipraveno opravdu hodnÛ. Aktuální tęešniÍkou na bájeÍném dortu našich služeb jsou revoluÍní Nabité tarify.

Co nabízejí Nabité tarify? Ìím že jsou tak výjimeÍné? No, je toho víc. Ale zaÍneme tęeba tím, že elegantnÛ spojují to, co máte rádi na pęedplacených kartách, s fantastickými výhodami tarifį. • NovÝ totiž nábízíme v rámci paušálu jak volné minuty, tak SMS. Jejich ceny se odeÏítají z vašeho paušálu. Co budete využívat víc, to už je jen na vás. Aħ už radÝji telefonujete, nebo píšete, od nás dostanete vždycky maximum. • K novým tarifım navíc patěí speciální nástroje, napěíklad Chytrý pěehled, díky kterým budete vždycky pěesnÝ vÝdÝt, kolik už jste utratili a kolik vám ještÝ zbývá. Což je další plus. • Velice brzy tak zjistíte, jak jsou Nabité tarify výhodné. A to budete teprve koukat. Nové tarify totiž skuteÏnÝ pracují pro vás. Navíc je poěídíte bez jakékoli písemné smlouvy. • Jak sami vidíte, aħ už používáte tarif, nebo pěedplacenou kartu, opravdu se vyplatí vymÝnit je za jeden z Nabitých tarifı. Ale o tom vás teÑ už urÏitÝ nemusíme nijak pěesvÝdÏovat.

Pokud byste chtÜli vÜdÜt víc: Zavolejte urÏitÝ na 800 777 777 nebo navštivte naše internetové stránky na www.vodafone.cz. Budou rády, navíc si na nich kromÝ informací mıžete poěídit i spoustu dalších prima vÝcí.


pár informací navíc

Odpárejte si 20 % z úÏtu za volání Získejte slevu se službou Po svém • NAD RÁMEC SVÉHO PAUŠÁLU VOLÁTE O 20 % LEVNÛJI. • ZADARMO ZÍSKÁTE SLUŽBAMI NABITOU SIM PLUS KARTU. • ZADARMO VÁM ZAęÍDÍME I PęEHLEDNÉ PODROBNÉ ELEKTRONICKÉ VYÚÍTOVÁNÍ. • NEMUSÍTE SE OTRAVOVAT S TIŠTÛNOU FAKTUROU. • JENOM POZOR, JEDEN HOVOR NA LINKU VODAFONE PÉÍE O ZÁKAZNÍKY PęIJDE NA 30 KÍ! Jak si službu aktivovat Je to hraÏka. BuÑ si o ni jednoduše ěeknete už pěi poěizování nového tarifu, anebo si ji zaskoÏíte aktivovat do Samoobsluhy Mıj Vodafone ť zaěídíte to raz dva jak pěes internet na www.vodafone. cz/samoobsluha, tak v Hlasové samoobsluze na Ïísle *077. Služba se rozbÝhne okamžitÝ. Kdybyste ji snad nÝkdy chtÝli zase zrušit, k deaktivaci dojde až na konci zúÏtovacího období. Co byste ještÜ mÜli vÜdÜt Prima službu Po svém si mıžete poěídit ke všem našim tarifım. O 20 % výhodnÝjší volání získáte s vybranými tarify (mimo jiné i s Nabitými tarify). Pokud máte na zákaznickém úÏtu víc telefonních Ïísel, budete si výhody této služby užívat na každém z nich. Pro jistotu dodáváme, že nebudete dostávat papírovou složenku a že elektronické podrobné vyúÏtování se nedá použít jako daĊový doklad. OstatnÝ služba je urÏena jen pro nefiremní zákazníky. Kompletní informace a podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz.

âILICHILI

#71

Výdaje pod kontrolou FlexiStrop HlídaÏ vašich upovídaných pus a rychlých palcı - Mıžete si totiž sami nastavit, kolik chcete mÝsíÏnÝ s telefonem probendit, a poté co hranice dosáhnete, nebudete moci utrácet za placené služby, tzn. napěíklad volat a SMSkovat. Když si to rozmyslíte, strop si mıžete ihned zrušit. Strop pro úÏet mıžete nastavit napě. i svým dÝtem v rámci Programu rodina, a na konci mÝsíce se tak nedoÏkáte nepěíjemného pěekvapení. Aktivace FlexiStropu je zdarma v celé Samoobsluze Mıj Vodafone a hodnotu stropu si mıžete mÝnit. Více informací na www.vodafone.cz a na stranÝ 101.

Chytrý pěehled Díky téhle prima službÝ si kdykoli a kdekoli snadno zjistíte, kolik už jste provolali a jak moc se ještÝ mıžete rozšoupnout. S Nabitými tarify budete mít navíc i pěehled o Ïástce, kterou vám pěevedeme z vašeho paušálu.

Volací jistina Protože po vás nechceme žádnou písemnou smlouvu, je pěi poěízení tarifu potěeba na Ïas složit vratnou Volací jistinu. Je to minimálnÝ 1000 KÏ (pro Nabito 100 – 500 KÏ). Ale za pár mÝsícı ji mıžete mít zase doma. Výše Volací jistiny urÏuje také váš Volací limit nad rámec paušálu – po pěekroÏení této hranice mıže Vodafone vaši SIM kartu zablokovat.

FlexiLimit Parádní nástroj na hlídání vašich nákladı. StaÏí si nastavit, kolik chcete mÝsíÏnÝ za Vodafone orientaÏnÝ utratit, a my vám dáme vÝdÝt SMSkou, až téhle hranice dosáhnete. Ale když se rozhodnete ji pěekroÏit, omezovat vás nebudeme.

Nabité tarify vás dostanou! Nabito 100 Chcete zaÏít zlehka. Jenom tak otestovat, jaké to je? V tom pěípadÝ máte možnost využít náš nejlehÏí tarif. Dalo by se o nÝm ěíct, že je nejnižší, ale vzhledem k tomu, jak doslova pěetéká výhodami, je nám to tak trochu žinantní.

Nabito 300 Z tohoto tarifu s pěehledem vytáhnete až 66 volných minut anebo až 300 SMS. Jestli spíš hovoěíte, nebo píšete, to už je jenom na vás. StejnÝ jako to, v jakém pomÝru si nakonec obÝ možnosti namixujete.

Nabito 600 Zlatá stěední cesta obvykle znamená, že ÏlovÝk nic neriskuje. Ale zároveĊ si toho taky moc neužije. U nás je to jinak. S Nabito 600 už mıžete svým blízkým vymluvit do hlavy slušivou díru. Pokud tarif navíc zkombinujete s BalíÏkem extra nabito 120 z Dárkového koše, zaplatíte 600 KÏ, ale vychutnáte si volání a SMSkování za 720 KÏ. BalíÏek dostanete zdarma na pıl roku.

Nabito 1000 A tady už jde opravdu do tuhého. Tenhle tarif je pro všechny, kdo ocení opravdovou kvalitu. Pro všechny, které lákají výzvy. Až 300 minut nebo 1000 SMSek. To už je prostÝ porciÏka pro skuteÏné gurmány.

Nabito 1800 Jedním slovem komfort, komfort, komfort. Že to jsou těi slova? To nevadí, tady už to tak poÏítat nemusíte. Volejte, jak se vám zlíbí, šeptejte, hulákejte, zpívejte, vyprávÝjte vtipy. Je to na vás. Tenhle tarif jen tak neutaháte.


âILICHILI

#72 pár informací navíc

Vodafone balíÏky Vyberte si z nabídky našich balíÍkį tÛch nejoblíbenÛjších služeb za ještÛ výhodnÛjší ceny!

DoporuÏte nás i svým kamarádım a známým a získejte navíc až 2500 KÏ*.

BalíÏek extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc)

• Za každého doporuÏeného kamaráda od nás získáte až 500 KÏ.

Název tarifu Nabito 100 Nabito 300 Nabito 600 Nabito 1000 Nabito 1800

Název balíÎku BalíÏek extra nabito 20 BalíÏek extra nabito 60 BalíÏek extra nabito 120 BalíÏek extra nabito 200 BalíÏek extra nabito 360

Název balíÎku BalíÏek víkendové hovory

Hodnota balíÎku 20 KÏ 60 KÏ 120 KÏ 200 KÏ 360 KÏ

MÜsíÎní paušál 150,00 KÏ 178,50 KÏ

MÜsíÎní paušál 10 KÏ 11,90 KÏ 30 KÏ 35,70 KÏ 60 KÏ 71,40 KÏ 100 KÏ 119,00 KÏ 180 KÏ 214,20 KÏ

PoÎet volných jednotek mÜsíÎnÜ Neomezený poÏet hovorı v síti Vodafone bÝhem víkendu

BalíÏek víkendové SMS

90,00 KÏ

107,10 KÏ

Neomezený poÏet SMS v síti Vodafone bÝhem víkendu

BalíÏek MMS BalíÏek Vodafone MMS* BalíÏek WAP

90,00 KÏ 45,00 KÏ 45,00 KÏ

107,10 KÏ 53,55 KÏ 53,55 KÏ

15 MMS do všech sítí 15 MMS v síti Vodafone 40 minut pěipojení na WAP

Všechny ceny uvádíme bez/vÏetnÝ 19 % DPH. *BalíÏek Vodafone MMS si mıžete aktivovat zdarma pěi poěízení jednoho z Nabitých tarifı na období 2–12 mÝsícı podle zvoleného tarifu. Nelze kombinovat s BalíÏkem MMS. Po uplynutí bezplatného období zıstane služba nadále aktivní a bude zpoplatnÝna podle platného ceníku.

• Každý váš kamarád mıže dostat až 500 KÏ. • Mıžete doporuÏit až 5 kamarádı. TĚi možnosti, jak to provést: ZajdÝte se svým kamarádem do naší prodejny a ěeknÝte, že ho chcete doporuÏit.

1 2

Zavolejte bezplatnÝ na Vodafone prodej 800 777 710. StaÏí, abyste nám na svého známého dali kontaktní jméno a Ïíslo. Váš kamarád nám mıže zavolat sám a prozradit, kdo ho doporuÏil. My si to jen telefonicky ovÝěíme a pošleme odmÝnu.

3

OdmÝna za doporuÏení je vÏetnÝ DPH a je urÏena výhradnÝ na Ïerpání služeb Vodafonu. Více o nabídkách se dozvíte na www.vodafone.cz.

Více podrobností o balíÏcích naleznete na str. 101, bod 3

Nabídka Student extra nabito* Užívejte si studentských výhod, dokud to jde! Vodafone pro vás pěipravil novou speciální studentskou nabídku s nejnižším paušálem na trhu. Za pouhých 100 KÏ mıžete Ïerpat služby v hodnotÝ 150 KÏ a volat i smskovat za výhodnou cenu. V rámci tarifu Nabito 100 tak získáte až 27 minut nebo až 150 SMS!

A jaké jsou další výhody balíÏku? • MįŽETE SI HO NECHAT NA ROK ÚPLNÛ ZADARMO • ZA JEHO AKTIVACI NEPLATÍTE ANI KAÍKU • 20% SLEVA NA VOLÁNÍ NAD RÁMEC PAUŠÁLU SE SLUŽBOU „PO SVÉM“ • BALÍÍEK JE MOŽNÉ KOMBINOVAT S PROGRAMEM DOPORUÍTE A ZÍSKEJTE • BALÍÍEK LZE KOMBINOVAT S PROGRAMY PRO RODINU A PęÁTELE • NABÍDKU ZÍSKÁVÁTE BEZ PODPISU SMLOUVY Název balíÎku Student extra nabito

Hodnota balíÎku 50 KÏ

MÜsíÎní paušál 0 KÏ

* BalíÏek je možné kombinovat pouze s tarifem Nabito 100. BalíÏek je urÏen pro studenty nepodnikatele ve vÝku 15 až 26 let. Abychom poznali, že jste skuteÏnÝ studentem, vezmÝte si s sebou do prodejny studijní prıkaz Ïi jiné potvrzení o studiu, pěi volání na naši prodejní linku nám staÏí provÝěit Ïíslo vaší ISIC karty. Îástky u balíÏku Student extra nabito uvádíme bez 19 % DPH. Více podrobností naleznete na str. 101, bod 4


z karty na tarif

âILICHILI

#73

Nabijte se Nabitými tarify! Přejděte z Vodafone karty na paušál, je to radost! Užíváte si svobodu pęedplacené karty? S novými Nabitými tarify ji budete mít taky, a zároveĈ i výhodné ceny za volání i za SMSky díky paušálu!

Abyste nás žádostmi pęejít z Vodafone karty k novým tarifįm úplnÛ nezavalili, pęipravili jsme pro vás dvÛ vstupní podmínky. Ale nebojte, splnit je je neuvÛęitelnÛ snadné! StaÍí: Dát za dobu, co jste u Vodafonu, do kreditu celkovÝ aspoĊ 1000 KÏ (zapoÏítává se i poÏáteÏní kredit pěi poěízení Vodafone karty)

1 2

Jste-li u Vodafonu míĊ než 6 mÝsícı, je těeba mít pěi pěechodu na tarif kredit aspoĊ 500 KÏ. Tento kredit slouží jako Volací jistina, jež urÏuje váš Volací limit (to je Ïástka, kterou mıžete provolat nebo použít na jiné služby po vyÏerpání svého paušálu). Volací jistinu vám hned po prvním pılroku s paušálem vrátíme.

Jak získám Nabité tarify? Jednoduše staÏí zavolat na *077 Nezapomeĉte: Pokud jste mÝl(a) aktivován roaming na své pěedplacené kartÝ, nezapomeĊte si ho aktivovat i s mÝsíÏním tarifem. StaÏí se zmínit operátorovi a pak složit jednorázovou a vratnou Volací jistinu 3000 KÏ.

ProÏ pěejít z karty na Nabité tarify? • BUDETE MÍT LEVNÛJŠÍ VOLÁNÍ A SMSKY JEN ZA 1 KÍ (1,19 KÍ S DPH) • SVįJ PAUŠÁL BUDETE MOCI VYUŽÍT NA VOLÁNÍ I SMSKY PODLE SVÉHO • NÁKLADY BUDETE MÍT VŽDY POD KONTROLOU S CHYTRÝM PęEHLEDEM • NEPOTęEBUJETE ŽÁDNÉ PÍSEMNÉ SMLOUVY, ŽÁDNÉ ZÁLOHY, ŽÁDNÉ POPLATKY ZA AKTIVACI! • ZįSTANE VÁM VAŠE TELEFONNÍ ÍÍSLO

Navíc získáte cenová zvýhodnÝní na nejÏastÝji volaná Ïísla • PROGRAM JEDNIÍKA • PROGRAM RODINA • PROGRAM NEJ...


âILICHILI

#74 vodafone live!

Vodafone live! lahıdky na ěíjen Speciál Ro(c)k Podvraħákı Vše, co jste kdy chtÝli vÝdÝt o filmu, teÑ bleskurychle najdete na Vodafone live! Těeba ve Speciálu na vás Ïeká Ro(c)k Podvraħákı (detaily o filmu, tvırcích, hercích, historky z natáÏení atd.).

140219

140217

140220

140218

140221

140140

141640

141621

140136

Pro objednání tapet pošlete SMSku s objednacím kódem na Ïíslo 4444. Více tapet najdete na live.vodafone.cz. Cena SMSky je standardní podle tarifu. Cena tapety je 30 KÏ vÏetnÝ 19 % DPH a poplatkı za datový pěenos.

Speciál Liga mistrı UEFA Žijte fotbalem! Vodafone, hrdý sponzor Ligy mistrį, pro vás na Vodafone live! pęipravil fotbalový speciál „UEFA Liga mistrį”. Po ruce tam kdykoli máte žhavé zprávy o Íeských hráÍích, týmech a skupinách, výsledky jednotlivých zápasį, fotografie ze zelených trávníkį nebo tapety, hry a tematická vyzvánÛní. KromÛ textových on-line pęenosį si mįžete objednat navíc pravidelné posílání SMS nebo MMS zpráv, takže vám už neproklouzne ani gól! A brzy se ke všemu mįžete tÛšit na soutÛže o lístky na vybraná utkání Ligy mistrį.

Více informací o službÝ Vodafone live! najdete na str. 101, bod 8


vodafone live!

Kulturní prıvodce

Nechcete už nikdy prošvihnout zajímavý film? TeÑ mıžete mít program všech kin u nás rovnou ve svém mobilu! StaÏí, když na Vodafone live! mrknete do

sekce Zábava a v ní do Programu kin. Kina jsou ale jenom Ïást našeho Kulturního prıvodce. Tenhle nepostradatelný rádce má spousty nápadı, co podniknout s volným Ïasem. Zjistí za vás, co zajímavého se chystá v divadlech, klubech nebo galeriích. A v sekci Recenze najdete i zajímavosti kolem muziky, DVD Ïi divadel. A nakonec Hitparády! Bez tÝch se dneska už jeden opravdu neobejde – jasnÝ a struÏnÝ vám ěeknou, co je zrovna in, pěidají tipy na písniÏky, filmy a DíVíDíÏka.

âILICHILI

#75

Erotika

Reálná vyzvánÝní na Vodafone live! aneb Co zrovna letí Pro objednání reálného zvonÝní pošlete SMSku s objednacím kódem na Ïíslo 4444. Více zvonÝní najdete na live.vodafone.cz. Interpret

Název zvonÜní

Flipsyde

Happy Birthday

Objednací kód REAL223202

Chinaski

Vedoucí

REAL228954

Ready Kirken

1+1

REAL229158

Pussycat Dolls

Buttons

REAL215681

James Blunt

Goodbye My Lover

REAL216968

Bob Sinclair

World Hold On

REAL222585

Bob Sinclair

Love Generation

REAL215137

Shakira

Hips Don't Lie

REAL223069

Robbie Williams

Rudebox

REAL229492

Divokej Bill

Síħ

REAL227769

Robbie Williams

Sin Sin Sin

REAL220270

No Name

Stromy

REAL229143

Pussycat Dolls

Beep

REAL215726

Madonna

Sorry

REAL217493

Beyoncé

Check On It

REAL221307

Madonna

Get Together

REAL217489

Juanes

A dios le pido

REAL219857

Madonna

Jump

REAL217491

Black Eyed Peas

Pump It

REAL211380

NejúspÝšnÝjší zvonÝní za poslední mÝsíc na Vodafone live! aneb TOP 10 Interpret

Název zvonÜní

Objednací kód

1) AC/DC 2) Depeche Mode

Highway to hell Enjoy The Silence

REAL211727 REAL203848

3) Mattafix

To & fro

REAL220218

4) Fort Minor 5) Madonna

Where‘d You Go Sorry

REAL220249 REAL217493

6) Shakira

Hips don‘t lie

REAL223069

7) Bob Sinclair

World, Hold On

REAL222585

8) Kelly Clarkson 9) Juanes

Because of you Volverte A Ver

REAL221306 REAL219900

10) Anastacia

Sick and tired

REAL203536

Cena SMSky je standardní podle tarifu. Reálné tóny stojí 60 KÏ vÏetnÝ 19 % DPH a poplatkı za datový pěenos.

Jakmile se setmí a na oblohu se vyhoupne mÝsíc, domovská stránka Vodafone live! se pěevlíkne do své veÏerní toalety. SchválnÝ sem nÝkdy kouknÝte po 22. hodinÝ a budete valit oÏi. Vodafone live! se v tuhle dobu jenom hemží erotickými obrázky. Znalci jistÝ ocení díla znaÏek jako Playboy, Vivid, Private, Dívka Blesku a moěe dalších. Najdete tady všechno od našlapaných obrázkových galerií, pěes erotické Java hry až po tapety pro vaše telefony.


âILICHILI

#76 vodafone karta

Vodafone karta Pokud vám z paušálį ještÛ poęád naskakuje kopęivka, mįžete si mobil poęídit s naší prima pęedplacenou službou Vodafone karta! Výdaje za mobil máte dokonale pod kontrolou, staÍí si prostÛ vÍas dobíjet kredit.

Pěedplacená služba Vodafone karta a Vodafone super karta Je normální, že se ještÛ nechcete vázat. • OKAMŽITÁ AKTIVACE • ŽÁDNÝM ÛSÍÍNÍ PAUŠÁL A ÚÍTY • S VODAFONE SUPER KARTOU VOLÁNÍ JIŽ OD 2 KÍ ZA MINUTU (BEZ 19 %DPH) • S BALÍÍKEM NONSTOP VÍKEND NEOMEZENÉ VOLÁNÍ V SÍTI VODAFONE O VÍKENDECH

Vodafone karta v cizinÝ Za hranicemi je Vodafone karta úplnÝ zlatá! U Vodafonu neplatíte žádné sestavovací poplatky za spojení pěes více operátorı a s Vodafone kartou se navíc nemusíte starat ani o roamingovou jistinu. Zaplatíte zkrátka to, co provoláte. Roaming si aktivujete úplnÝ snadno: staÏí zadarmo poslat textovkou kód ROAM A 1234 na Ïíslo 7700 (místo 1234 zadejte samozěejmÝ své heslo pro vstup do Samoobsluhy Mıj Vodafone), a bude.

Jak Vodafone kartu nakrmit Možností, jak si dobít kredit, máte spoustu. Když jste nÝkde na vzduchu, je ideální použít nÝkterý z 2000 bankomatı s logem Vodafone, pěípadnÝ terminály Sazky, ve kterých mıžete dobíjet po korunách už od 200 KÏ. Pokud máte SIM plus kartu, zaěídíte to hravÝ těeba i z vany pěes M-Platby. Pomocí internetového bankovnictví Poštovní spoěitelny nebo ÎSOB zase mıžete dobíjet hodnotami od 400 do 9999 KÏ. No a jestli máte slabost pro klasické dobíjecí kupony, vybrat si mıžete mezi hodnotami 500 a 1200 KÏ. Poznámka pro zapomnÝtlivé: Když vám vyprší platnost kreditu, takže propadne, mıžete ho získat zpátky! StaÏí si Vodafone kartu vÏas dobít aspoĊ Ïástkou 200 korun. My váš kredit zase oživíme a za pár dní je u vás. -

• PRVNÍ ZMÛNA MEZI VODAFONE KARTOU A VODAFONE SUPER KARTOU JE ZDARMA, KAŽDÁ DALŠÍ ZMÛNA STOJÍ 80 KÍ (BEZ 19 %DPH)

PĚedplacená služba Vodafone karta Volání do sítÝ Vodafone/min. Volání do ostatních sítí v ÎR/min. SMS do všech mobilních sítí/za zprávu

3,00 KÏ 6,00 KÏ 2,00 KÏ

3,57 KÏ 7,14 KÏ 2,38 KÏ

PĚedplacená služba Vodafone super karta Volání do všech sítí v ÎR/min. Program dvojka*/volání za min. SMS do všech mobilních sítí/za zprávu SMS balíÏek** (40 SMS na 1 týden) BalíÏek Nonstop víkend

6,00 KÏ 2,00 KÏ 2,00 KÏ 50,00 KÏ 50,00 KÏ

7,14 KÏ 2,38 KÏ 2,38 KÏ 59,50 KÏ 59,50 KÏ

* Program dvojka (volání na 2 Ïísla v síti Vodafone) – první nastavení zdarma, každá další zmÝna zpoplatnÝna Ïástkou 80 KÏ/95,20 KÏ (bez/vÏetnÝ 19 % DPH). ** SMS v rámci SMS balíÏku je možno využít 7 dní od aktivace balíÏku.

Další službyk p Ěedplacenéslužb Ü Vodafone karta a Vodafone super karta Poslání FotoPošta MMS/za zprávu*** 9,50 KÏ 11,31 KÏ Poslání FotoPošta MMS do MMS studia/za zprávu 2,00 KÏ 2,38 KÏ *** Poslání FotoPošta MMS nebo poslání MMS z MMS studia do všech mobilních sítí v ÎR, na Slovensko a na e-mail. Všechny ceny uvádíme bez/vÏetnÝ 19 % DPH.


vodafone live!

âILICHILI

Vodafone live! – svÝt na dlani KouknÛte se na svÛt novým mobilem! Díky službÛ Vodafone live! budete mít v ruce kdykoliv nejÍerstvÛjší noviny, jízdní ęád, abyste stihli každý autobus a vlak, a k tomu fįru her, muziky a vtipį, abyste se ani chvilku nenudili. A co dalšího vám nový telefon s Vodafone live! nabídne? Obraz jako v televizi –díky velkému barevnému displeji.

Žádná vÝda –jen jedno tla Ïítko telefonu vás dÝlí od svÝta Vodafone live!.

Ani kaÏka nazmar –prohlížejte v menu zdarma.

Nekupujte sysla v pytli –vždycky p ěedem víte, za co budete platit.

Vodafone live! telefon je král mezi mobily... Poznáte ho snadno Má na krytu logo Vodafone, takže všichni poznají, jak je výjime Ïný .

Ve speciálním Vodafone live! menu najdete všechno potěebné snadno a intuitivnÝ.

Všechny dıležité služby máte pěednastavené, takže s nastavovacími SMSkami, nefunkÏními hrami a dalšími problémy je konec.

Je nabitý funkcemi, vždycky má foħák, umí posílat i pěijímat MMSky a zahrajete si na nÝm Java hry.

11bod Více na str. 0

9

#77


âILICHILI

#78 telefony

Sony Ericsson K310i

Tento telefon podporuje

Vodafone live! NejdostupnÛjší klasický telefon s foĥákem, na který si bleskurychle zvyknete. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ne ne

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

Tower Bloxx™ ©2005 Digital Chocolate. All Rights Reserved. Tower BloxxTM is a trademark of Digital Chocolate. All other trademarks and trade names are the property of their respective holders.

STANDARDNÍ CENA 2977 KÎ • NABITO 100 2577 KÎ 977 KÎ • NABITO 300 77 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800


âILICHILI

Nokia 6070

STANDARDNÍ CENA 2977 KÎ • NABITO 100 2577 KÎ • NABITO 300 1577 KÎ 577 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 2977 KÎ • NABITO 100 2577 KÎ • NABITO 300 1977 KÎ 577 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Vodafone live!

StęíbrnoÍerná stylovka se dvÛma displeji a foĥákem za skvÛlou cenu vás hned dostane.

NejdostupnÛjší Nokia s foĥákem a rádiem. Oceníte velká tlaÍítka a jednoduché ovládání.

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ne ne/ano ano ano/4+2 ne ne

Beach Ping Pong™ ©2006 Digital Chocolate. All Rights Reserved.

Samsung X660V*

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

* do vyprodání zásob Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+1 ano/3+1 ne

#79

© 2006 Gameloft. All rights reserved. Gameloft and the Gameloft logo are registered trademarks of Gameloft.

telefony


#80 telefony

Nokia 6101

STANDARDNÍ CENA 3577 KÎ • NABITO 100 2577 KÎ • NABITO 300 1977 KÎ 577 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Sharp GX29 koupíte jen u Vodafone. Má unikátní véÍkový design a skvÛlý displej. UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 640/220 ano/640x480 ano/ano ne ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© 2004 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft, Gameloft logo and Asphalt: Urban GT are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries. All other trademarks and registered trademarks are property of their respective owners.

Sharp GX29

3977 KÎ 3577 KÎ 2577 KÎ 1577 KÎ 77 KÎ 77 KÎ

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Nadupané véÍko od Nokie s foĥákem, dvÛma barevnými displeji a rádiem co skvÛle vypadá. UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ano/3+2 ne

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and the Gameloft logo are trademarks of Gameloft in the U.S. and/or other countries.

âILICHILI


telefony

Motorola SLVR L7

3977 KÎ 3577 KÎ 2577 KÎ 1577 KÎ 77 KÎ 77 KÎ

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Ìernostęíbrný design, vymazlený tvar, dva displeje a foĥák vám padnou do ruky. UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x48 0 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

3977 KÎ 3777 KÎ 2977 KÎ 1577 KÎ 77 KÎ 77 KÎ

er trademarks and trade names are the property of their respective holders.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

© 2005 Gameloft. All Rights Reserved. Splinter Cell, Splinter Cell Chaos h Teory, and Sam Fisher are trademarks of Ubisoft Enter tainment in the U.S. and/or other countries.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#81

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Velká stylovka v klasickém tvaru. Ultratenký tvar s kovovým krytem prostÛ nemá chybu. UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 1000/220 ano/640x48 0 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

ightclub Empire™ ©2006 Digital Chocolate. All Rights Reserved. iNghtclub EmpireTM is a trademark of Digital Chocolate. All oth N

Samsung X680V

âILICHILI


âILICHILI

#82 telefony

Sony Ericsson K750i 5577 KÎ 4577 KÎ 3977 KÎ 2977 KÎ 1577 KÎ 77 KÎ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

5577 KÎ 4577 KÎ 3977 KÎ 2977 KÎ 1577 KÎ 77 KÎ

Vodafone live! Trefa do Íerného. Nabušený mobil, co má 2 MPIX foĥák s autofocusem a skvÛle vypadá. UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Je libo fotku? Nebo trochu hudby z FM rádia? Anebo se vám hodí Bluetooth? Tak tohle je pro vás správná volba! UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 1000/220 ano/128 0x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

ho aWnts to Be a Millionnaire?logo and ™ and © 2005 Celador International tLd. All rights reserved. W

Tento telefon podporuje

© 2006 Electronic Arts Inc. All Rights Reserved. Official FIFA licensed product. h Te FIFA oLgo © 1977 FIFA M T . Manufactured und

er license by Electronic Arts Inc.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Nokia 6230i


telefony

Nokia 6131

5977 KÎ 4977 KÎ 3977 KÎ 2577 KÎ 977 KÎ 77 KÎ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Ultratenké véÍko s unikátním povrchem se spoustou funkcí vám bude každý závidÛt. UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/128 0x960 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© 2006 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft and the Gameloft logo are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries. Under license by Ubisoft Entertainment.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#83

6577 KÎ 5577 KÎ 4977 KÎ 3977 KÎ 2577 KÎ 1577 KÎ

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Dejte nudÛ vale s tímto véÍkem, které má FM rádio, 1,3 MPIX foĥák a displej se 16 miliony barev. UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 1000/220 ano/128 0x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2005 Gameloft. All Rights Reserved.

Motorola RAZR V3i

âILICHILI


#84 telefony

Samsung ZV40 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Sony Ericsson V630i

6977 KÎ 5577 KÎ 4977 KÎ 3977 KÎ 2577 KÎ 977 KÎ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

6977 KÎ 6177 KÎ 5577 KÎ 3977 KÎ 2577 KÎ 1577 KÎ

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Vodafone live!

Samsung, který potkáte jenom u Vodafonu. A poznáte ho snadno, má parádní otoÍný foĥák s 1.3 MPIX.

Hudební mobil s velkou pamÛtí na MP3 a 2 MPIX foĥákem. Tohle koupíte jedinÛ u Vodafone.

UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/128 0x1024 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

TM &© 2006 Fox

Tento telefon podporuje

UžiteÎné funkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© 2005 Gameloft. All rights reserved. Published by Gameloft under license from Ubisoft Entertainment.

âILICHILI


telefony

Samsung Z400V

7577 KÎ 6577 KÎ 5577 KÎ 4577 KÎ 2977 KÎ 1577 KÎ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live! SkvÛle padne do ruky, má 2 MPIX foĥák, velký displej a rychlá data. Je vyroben speciálnÛ pro Vodafone. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2005 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft, Gameloft logo and Midnight Bowling are trademarks of Gameloft in the US and/or other countries.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#85

8977 KÎ 7977 KÎ 6977 KÎ 5977 KÎ 4577 KÎ 3577 KÎ

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Samsung ve vysouvacím provedení s parádním 2 MPIX fotoaparátem potÛší i fajnšmekry. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Mini Golf: Castles™ A Sumea game developed and published by Digital Chocolate, Inc. Copyright 2004. All rights reserved.

Nokia 6234

âILICHILI


#86 telefony

Nokia N70 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Sony Ericsson K800i

8977 KÎ 8577 KÎ 7577 KÎ 5977 KÎ 4977 KÎ 3577 KÎ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

10977 KÎ 9577 KÎ 8577 KÎ 7577 KÎ 5977 KÎ 4977 KÎ

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Vodafone live!

ProstÛ poÍítaÍ i mobil. 2 MPX foĥák, rychlá data, e-mail a velký displej zvládnou práci za vás.

Je libo poęádný foĥák a mobil v jednom? 3,2 MPX foĥák s autofocusem a obrovský displej vám nedají spát.

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 30 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ano

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

Tetris® Mania ® & © 1985 – 2006 Tetris Holding, LLC. Licensed to The Tetris Company. All Rights Reserved. Sublicensed to Electronic Arts Inc.

âILICHILI


telefony

Motorola KRZR K1* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

10977 KÎ 9977 KÎ 9577 KÎ 8577 KÎ 6977 KÎ 5577 KÎ

Tento telefon podporuje

Vodafone live! Lahįdka pro nároÍné. 2 MPIX foĥák, EDGE a MP3 pęehrávaÍ v úžasném tenkém designu. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

* k dispozici v prıbÝhu mÝsíce ěíjna Více informací o Vodafone live! najdete na str. 74 a 77 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 97

âILICHILI

#87


âILICHILI

#88 telefony

Nokia 1600

Siemens A31

STANDARDNÍ CENA 1777 KÎ • NABITO 100 1377 KÎ 77 KÎ • NABITO 300 77 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 1777 KÎ • NABITO 100 1377 KÎ 77 KÎ • NABITO 300 77 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800

NejdostupnÛjší Nokia s jednoduchým ovládáním a barevným displejem. Budete si s ní rozumÛt.

SkvÛle vypadá a snadno se ovládá. Rádi byste k nÛmu i barevný displej? Tak to jste doma.

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 97

až 200/220 ne ano/ano ne ne/ne ne ne ne ne

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ne ano/ano ne ne/ne ano ano/4+2 ne ne


telefony

âILICHILI

#89

Samsung C130

Siemens ME75*

STANDARDNÍ CENA 1977 KÎ • NABITO 100 1577 KÎ 577 KÎ • NABITO 300 77 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 2577 KÎ • NABITO 100 1977 KÎ • NABITO 300 1577 KÎ 577 KÎ • NABITO 600 77 KÎ • NABITO 1000 77 KÎ • NABITO 1800

Chcete nÛco nového, co dobęe vypadá a je za dobrou cenu? Pak máte vybráno.

Telefon do nepohody – má zvýšenou odolnost proti vodÛ, otęesįm i prachu a ještÛ to všechno prima vyfotí.

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ne ano/ano ne ne/ne ano ano/4+1 ne ne

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * do vyprodání zásob

Další technické údaje najdete na str. 97

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ne ne/ano ano ano/4+2 ne ne


âILICHILI

#90 telefony

Nokia 5500 Sport*

Nokia 7360 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

4577 KÎ 3977 KÎ 3577 KÎ 2577 KÎ 977 KÎ 77 KÎ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Elegantní štramák na rozjetý veÍírek – kdekoli vám zahraje z FM rádia a udÛlá momentku z parádní jízdy. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ano/3+2 ne

8977 KÎ 7577 KÎ 6977 KÎ 5977 KÎ 5577 KÎ 3577 KÎ

Je pro vás sport vším? Pak pro vás máme kámoše do extrému, jehož fuknce vás dostanou do formy. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * k dispozici v prıbÝhu mÝsíce ěíjna

Další technické údaje najdete na str. 98

až 11 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne


âILICHILI

#100 pěipojení

Bez internetu už ani ránu Je konec hledání zaÍouzených internetových kaváren, zapomeĈte na poÍítaÍ pęipoutaný ke zdi kabelem. S Vodafonem jste nezávislí a volní jako ptáci. Nabízíme vám totiž hned tęi datové tarify, se kterými mįžete internet používat kdekoli. Navíc nemusíte surfovat jenom po internetu, ale i po WAPu. Takže tęeba maily máte doslova v kapse. Jak dostat internet do svého poÏítaÏe? Internet s naším Pěípojením mıžete mít v notebooku, poÏítaÏi nebo PDA. Skamarádit tato zaěízení s Pěipojením k internetu je navíc docela jednoduché. Podívejte, jaké možnosti se vám nabízejí:

1. PĚipojení po ÎítaÎe k internetu pomocí datovékarty S datovou kartou Vodafone Mobile Connect pěipojíte svıj notebook k síti vždy a všude. Kartu staÏí jednoduše zasunout do notebooku. Navíc k ní od nás dostanete CD se softwarem Vodafone Mobile Connect, pomocí kterého budete své internetové pěipojení ovládat jediným kliknutím.

2. PĚipojení po ÎítaÎe k internetu pomocí telefonu Pokud váš mobilní telefon zvládá technologii EDGE nebo GPRS, je pro datové pěenosy jako stvoěený. StaÏí zvolit zpısob pěenosu dat mezi ním a poÏítaÏem (nejen stolním PC, ale i notebookem nebo PDA). Mıže to být: Bluetooth – hvÝzda mobilního pěipojení. Telefon staÏí mít kdekoli v okruhu zhruba 10 metrı od poÏítaÏe. A jestli váš poÏítaÏ Bluetooth nemá, snadno si u Vodafonu dokoupíte adaptér. IrDA (infraÏervený port ) – taky pohodlné, ale telefon musíte mít po dobu pěenosu pěímo u poÏítaÏe. Pokud má IrDA port váš telefon i notebook/PDA, nemusíte nic shánÝt. Kabel – klasické, i když trošku staromódní ěešení. A plete se pod ruce.

Tarify Připojení: Pěipojení na dlouho Ideální pro Ïasté surfování. A ke všemu nemusíte být zrovna Rothschild, abyste mohli viset na netu v jednom kuse – staÏí vám 800 KÏ mÝsíÏnÝ (plus 19 % DPH) a mıžete internet využívat neomezenÝ. A když budete nÝkterý mÝsíc používat datové pěenosy ménÝ, tarif Pěipojení na dlouho to pozná, takže mıžete ušetěit až 600 KÏ (plus 19 % DPH).

Pěipojení na skok Parádní, když na web zabrousíte jenom obÏas. Neplatíte žádný mÝsíÏní paušál, ale jen za uskuteÏnÝné datové pěenosy.

Vodafone karta pěipojení Tarif pro majitele pěedplacených karet. Platíte jen za pěenesená data a délka pěipojení nehraje roli.

S nastavením poÎítaÎe pro mobilní pĚipojení k internetu si nemusíte lámat hlavu. Pěipravili jsme pro vás program, který to zvládne za vás. PoÏítaÏ a mobil nejen nastaví, ale zároveĊ vám doběe poslouží pěi pěipojování k internetu. Prográmek najdete na www.vodafone.cz, nebo ho od nás dostanete na CD. StaÏí zaskoÏit do nÝkteré z našich Vodafone prodejen, pěípadnÝ zavolat na *007, a my vám CD doruÏíme poštou rovnou domı.

Kde všude se k internetu pěipojíte? TémÝě všude. Technologií GPRS máme pokryto pěes 99 % obyvatel! ZároveĊ rozšiěujeme pokrytí EDGE, abyste si s touto technologií mohli užít rychlejší datové pěenosy na co nejvíce místech. MrknÝte na www.vodafone.cz na prima pěehlednou interaktivní mapu a hned budete vÝdÝt, kde to mıžete s daty rozbalit naplno.

Co za to? aneb Malý ceník Tarif PĚipojení na dlouh o MÝsíÏní paušál (0–10 MB) Pásmo 10–40 MB Pásmo 40–70 MB Pásmo více než 70 MB Další tarify WAP/kB Internet/kB

bezDPH 200,00 KÏ + 200,00 KÏ + 400,00 KÏ + 600,00 KÏ P Ěipojení na skok 0,40 KÏ 0,48 KÏ 0,05 KÏ 0,06 KÏ

Ceny jsou bez/vÏetnÝ 19 % DPH. Kompletní ceník najdete na www.vodafone.cz. Tak tam kouknÝte, Ïeká tam na vás i moěe dalších užiteÏných informací. Více podrobností o Pěipojení najdete na str. 101, bod 6

s 19 %DPH 238,00 KÏ + 238,00 KÏ + 476,00 KÏ + 714,00 KÏ Vodafone karta p Ěipojení 0,57 KÏ 0,68 KÏ 0,05 KÏ 0,06 KÏ


telefony

Nokia E61 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Kanceláę od Nokie do kapsy. Obrovský displej, plnohodnotná klávesnice, internet a e-mail... a jste mobilní.

Další technické údaje najdete na str. 98

#91

Sony Ericsson M600i

10977 KÎ 9777 KÎ 8977 KÎ 7977 KÎ 6977 KÎ 5977 KÎ

Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI

až 64 MB/220 ne ano/ano ano ano/ne ano ano/4+3 ano/4+3 ano

10977 KÎ 9977 KÎ 9577 KÎ 7977 KÎ 6977 KÎ 5977 KÎ

Kanceláę v mobilu. Velký dotykový displej a klávesnice. Vyrobený pro vaše e-maily a internet. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 60 MB/220 ne ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ano


âILICHILI

#92 telefony

Nokia N73* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Nokia 9300

12977 KÎ 11577 KÎ 10977 KÎ 9977 KÎ 8577 KÎ 6977 KÎ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Technologická špiÍka. 3,2 MPIX foĥák, internetový prohlížeÍ a emailový klient, co víc si pęát? Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * k dispozici v prıbÝhu mÝsíce ěíjna Další technické údaje najdete na str. 98

až 42 MB/220 Ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano

12977 KÎ 11977 KÎ 11577 KÎ 10577 KÎ 9577 KÎ 7977 KÎ

S tímhle komunikátorem strÍíte práci do kapsy. Podporuje kanceláęské aplikace, staÍí jen otevęít. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonÝní Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 80 MB/220 ne ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano


telefony

Vodafone Mobile Connect karta STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#93

Siemens ES75 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

4977 KÎ 4577 KÎ 4577 KÎ 4577 KÎ 4577 KÎ 4577 KÎ

Datová karta, kterou staÍí píchnout do notebooku a už frÍíte, má EDGE i GPRS, prostÛ ideál na pęenosy dat. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Podpora frekvencí 900/1800/1900/2100 (MHz) Podpora hlasových hovorı RozmÝry (mm) Váha (g) Ovládací SW v balení Ovládání pěes SW instalovaný v notebooku Pro PCMCIA slot typu II v notebooku Napájení z notebooku Typ SIM karty Plug-in Odesílání/pěíjem SMS Data/fax GPRS (Pěipojení k Internetu) / timesloty EDGE (Pěipojení k Internetu) / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI

v poÏítaÏi/220 ano ne 120x54x10 55 ano ano ano ano ano ano/ano ano/ne ano/4+2 ano/4+2 ne

4977 KÎ 3977 KÎ 3977 KÎ 3977 KÎ 3977 KÎ 3977 KÎ

Podporuje GPRS a EDGE datové pęenosy, a mįžete se s ním užívat externí modem pro osobní poÍítaÍ nebo notebook. Užite Înéfunkce PamÝħ na jména (tel/SIM) Podpora hlasových hovorı RozmÝry (mm) Váha (g) Ovládací SW a externí anténa v balení Ovládání pěes SW instalovaný v notebooku Pěipojení pěes USB/sériový (COM) kabel Externí napájecí zdroj/provoz na baterii Typ SIM karty Plug-in Odesílání/pěíjem SMS Data/fax GPRS (Pěipojení k Internetu) / timesloty EDGE (Pěipojení k Internetu) / timesloty Podpora Business e-mail plus

v poÏítaÏi/220 ne 53x75x31 110 ano ano ano/ano ano/ne ano ano/ano ano/ano ano/4+4 ano/4+2 ne


âILICHILI

#94 telefony

Sony Ericsson K310i

Zábavné funkce

Sharp GX29

Nokia 6101

z/z/z

–/z/z

z/z/z

–/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

Polyfonní melodie / Tóny

z / 40

z / 64

z / 24

z / 40

z / 24

Hry

z/6

z/3

z/4

z/3

z/1

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z

z / 640x480

z / 640x480

z / 640x480

z / 640x480

z / 640x480

Pěídavný fotoaparát

FM rádio

z

z

MP3 pěehrávaÏ Snímání / Pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/–

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+1

z / 4+2

z / 4+2

EDGE (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 3+1

z / 3+2

–/z

–/z

–/z

z/–

–/z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

z/z

–/–

z/z

z/–

z/z

z

z

z

z

15 MB

8 MB

3,2 MB

2,1 MB

4,4 MB

WAP / Pěipojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

UžiteÏné funkce

Nokia 6070

Loga / Melodie / Obrázky

VestavÝný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ Hlasité handsfree Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħové karty / Typ karty

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 500 / 220

až 640 / 220

až 500 / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

102x44x18

89x45x21

105x44x19

94x46x20

85x45x24

82

79

97

90

97

Baterie (kapacita/typ)

750 mAh / Li-Pol

800 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

780 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 420

až 210

až 240

až 210

až 240

Pohotovostní doba (hodin)

až 360

až 200

až 300

až 250

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Displej PoÏet zobrazených barev Rozlišení displeje PamÝħ odchozích hovorı PamÝħ pěíchozích / ztracených hovorı

Technické parametry

Samsung X660V

65536

65536

65536

262144

65536

128x160

128x160

128x160

240x320

128x160

20

25

20

10

20

20 / 20

25 / 25

20 / 20

10 / 10

20 / 20

Data / Fax

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

Odesílání / Pěíjem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

z

z

z

Modrá

Černo-Stříbrná

Světle-Modrá

Černo-Stříbrná

Bílá

Sony Ericsson

Samsung

Nokia Series 40

Sharp

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém


telefony

Samsung X680V

Zábavné funkce

Nokia 6230i

Motorola V3i

Nokia 6131

–/z/z

–/z/z

z/z/z

z/z/z

–/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

Polyfonní melodie / Tóny

z / 40

z / 24

z / 40

z / 64

z / 24

z / 128

Hry

z/6

z/3

z/3

z/3

z/5

z/2

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z

z / 640x480

z / 640x480

z / 1632x1224

z / 1280x1024

z / 1280x960

z / 1280x1024

Pěídavný fotoaparát

FM rádio

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ Snímání / Pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z/–

z/–

z/z

z/z

z/–

z/z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

z

–/–

z/–

z/z

z/z

z/–

z/z

z

z

z

z

z

z

23 MB

5 MB

34 MB + 64 MB MS Duo

32 MB + 32 MB MMC

12 MB + 64 MB Micro SD

11 MB

WAP / Pěipojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

UžiteÏné funkce

Sony Ericsson K750i

#95

Loga / Melodie / Obrázky

VestavÝný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ Hlasité handsfree Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħové karty / Typ karty

z / Micro SD

z / Memory Stick Duo

z / MMC

z / Micro SD

z / Micro SD

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

90x45x22

113x49x11

100x46x21

103x44x20

98x53x14

92x48x20

78

95

99

99

96

102

Baterie (kapacita/typ)

800 mAh / Li-Ion

820 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

850 mAh / Li-Ion

710 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

360

až 400

až 540

až 300

až 400

až 200

Pohotovostní doba (hodin)

250

až 350

až 400

až 300

až 310

až 240

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Displej PoÏet zobrazených barev Rozlišení displeje PamÝħ odchozích hovorı PamÝħ pěíchozích / ztracených hovorı

Technické parametry

Motorola SLVR L7

âILICHILI

65536

262144

262144

65536

262144

16777216

128x160

176x220

176x220

208x208

176x220

320x240

30

10

30

20

10

20

30 / 30

10 / 10

30 / 30

20 / 20

10 / 10

20 / 20

Data / Fax

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

Odesílání / Pěíjem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

z

z

z

z

Černo-Stříbrná

Stříbrná

Černá

Černo-Stříbrná

Vínová

Černá

Samsung

Motorola

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Motorola

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém


âILICHILI

#96 telefony

Samsung ZV40

Sony Ericsson V630i

Nokia 6234

Samsung Z400V

Nokia N70

Sony Ericsson K800i

Loga / Melodie / Obrázky

–/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

–/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

Polyfonní melodie / Tóny

z / 64

z/z/z

z / 72

z / 128

z / 64

z / 64

Hry

z / 72

z/5

z/6

z/6

z/6

z/2

z/5

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z / 1280x1024

z / 1632x1224

z / 1600x1200

z / 1600x1200

z / 1600x1200

z / 2048x1536

Pěídavný fotoaparát

FM rádio

z

z

z

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / Max. rozlišení

MP3 pěehrávaÏ Snímání / Pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z

z/–

z/z

z/z

z/z

z/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z/–

z/–

z/z

z/–

z/–

z/z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z

z

z

z

z

z

36 MB + 64 MB Micro SD

16 MB + 256 MB MS Micro

6 MB + 64 MB Micro SD

32 MB

30 MB + 64 MB RS-MMC

64 MB

PamÝħové karty / Typ karty

z / Micro SD

z / Memory Stick Micro

z / Micro SD

z / Micro SD

z / RS-MMC

z / Memory Stick Micro

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM)

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 30 MB / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

91x47,5x23

102x46x17

109x46x19

96,5x48x19

109x53x22

106x47x22

93

91

110

107

126

115

Baterie (kapacita/typ)

950 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

1110 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 260

až 420

až 240

až 260

až 210

až 420

Pohotovostní doba (hodin)

až 400

až 350

až 340

až 400

až 264

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Bluetooth / Infraport

UžiteÏné funkce

z z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

WAP / Pěipojení k WAPu

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ Hlasité handsfree Uživatelská pamÝħ telefonu

Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Displej PoÏet zobrazených barev

262144

262144

262144

262144

262144

262144

Rozlišení displeje

176x220

176x220

320x240

240x320

176x208

240x320

PamÝħ odchozích hovorı PamÝħ pěíchozích / ztracených hovorı

Technické parametry

z z/z

30

20

20

30

20

40

30 / 30

20 / 20

20 / 20

30 / 30

20 / 20

40 / 40

Data / Fax

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

Odesílání / Pěíjem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

z

z

z

z

Šedá

Černá

Stříbrno-Černá

Stříbrná

Stříbrná

Černá

Samsung

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Samsung

Symbian Series 60

Sony Ericsson

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém


telefony

Motorola KRZR K1

Nokia 1600

Siemens A31

Loga / Melodie / Obrázky

–/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

–/–/–

Polyfonní melodie / Tóny

z / 24

Hry

Siemens ME75

z/z/z

–/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 20

z / 32

z / 40

z / 40

z/5

z/4

z/2

z/1

z/2

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z

z / 1600x1200

z / 640x480

Pěídavný fotoaparát

z

FM rádio

MP3 pěehrávaÏ

z

z/z

–/–

z/z

Zábavné funkce

Snímání / Pěehrávání videa Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

z/z/z

–/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/–

z/–

z/z

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z/z

–/–

z/z

z/z

z/z

GPRS (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z / 4+1

z / 4+1

z / 4+2

EDGE (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z/–

–/–

–/–

–/–

–/z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

z

z

z/–

–/–

–/–

–/–

z/–

WAP / Pěipojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

UžiteÏné funkce

#97

Samsung C130

VestavÝný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ Hlasité handsfree Uživatelská pamÝħ telefonu

z

z

z

z

z

20 MB + 128 MB Micro SD

4 MB

1,3 MB

1,1 MB

10MB

PamÝħové karty / Typ karty

z / Micro SD

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM)

až 1000 / 220

až 200 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

Frekvence (MHz)

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

103x42x16

104x45x17

102x46x17

102x45x15

105x46x18

95

85

80

80

95

Baterie (kapacita/typ)

780 mAh / Li-Ion

850 mAh / Li-Ion

820 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 350

až 330

až 300

až 180

až 480

Pohotovostní doba (hodin)

až 300

až 450

až 270

až 350

až 450

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Displej PoÏet zobrazených barev

262144

65536

65536

65536

65536

Rozlišení displeje

176x220

98x70

128x128

128x128

132x176

PamÝħ odchozích hovorı PamÝħ pěíchozích / ztracených hovorı

Technické parametry

âILICHILI

20

20

až 100

20

až 100

20 / 20

20 / 20

100 / 100

20 / 20

až 100 / až 100

Data / Fax

z/–

–/–

z/–

z/–

z/–

Odesílání / Pěíjem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

z

z

z

Modrá

Černá

Stříbrno-Šedá

Světle-Modrá

Šedo-Černá

Motorola

Nokia Series 30

Siemens

Samsung

Siemens

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém


âILICHILI

#98 telefony

Nokia 7360

Nokia 5500 Sport

Nokia E61

Sony Ericsson M600i

Nokia N73

Nokia 9300

Loga / Melodie / Obrázky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

MMS Obrázky / Text / Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

Polyfonní melodie / Tóny

z / 24

z / 64

z / 48

z / 40

z / 64

z / 16

Hry

z / 24

z

z/2

z/2

z

z

Podpora Java pro stahování her a aplikací

z

z

z

z

z

z

VýmÝnné kryty

z

z / 640x480

z / 1600x1200

z / 2048x1536

Pěídavný fotoaparát

FM rádio

z

z

z

MP3 pěehrávaÏ

z

z

z

z

z

z

Zábavné funkce

VestavÝný fotoaparát / Max. rozlišení

Snímání / Pěehrávání videa

z/z

z/z

–/z

–/z

z/z

–/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

VibraÏní vyzvánÝní / Pěevodník mÝn

z/z

z/z

z/z

z/–

z/z

–/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+3

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE (Pěipojení k internetu) / Timesloty

z / 3+2

z / 4+2

z / 4+3

z / 4+2

z / 4+2

–/z

z/z

z/–

z/z

z/z

z/z

Podpora pěipojení datovým kabelem

z

z

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

z

z/–

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z

z

z

z

z

z

4,4 MB

11 MB + 256 MB Micro SD

64 MB + 64MB mini SD

60 MB + 64MB MS Micro

42 MB

80 MB + 128 MB MMC

Kalendáě / Budík / KalkulaÏka

WAP / Pěipojení k WAPu

UžiteÏné funkce

Bluetooth / Infraport

E-mailový klient / Internetový prohlížeÏ Hlasité handsfree Uživatelská pamÝħ telefonu PamÝħové karty / Typ karty

z / Micro SD

z / mini SD

z / Memory Stick Micro

z / mini SD

z / MMC

až 500 / 220

až 11 MB / 220

až 64 MB / 220

až 60 MB / 220

až 42 MB / 220

až 80 MB / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900

105x45x18

107x45x18

117x70x14

105x54x15

110x49x19

132x51x21

92

104

144

112

116

167

Baterie (kapacita/typ)

760 mAh / Li-Ion

860 mAh / Li-Ion

1500 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Pol

1100 mAh / Li-Ion

970 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 240

až 200

až 540

až 450

až 220

až 420

Pohotovostní doba (hodin)

až 450

až 200

až 408

až 350

až 350

až 200

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

65536

262144

16777216

262144

262144

65536

128x160

208x208

240x320

240x320

240x320

640x200

PamÝħ na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) RozmÝry (mm) Hmotnost (g)

Displej PoÏet zobrazených barev Rozlišení displeje PamÝħ odchozích hovorı

Technické parametry

PamÝħ pěíchozích / ztracených hovorı

20

20

20

40

20

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

40 / 40

20 / 20

20 / 20 z/z

Data / Fax

z/–

z/–

z/–

z/–

z/–

Odesílání / Pěíjem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení OperaÏní systém

z

z

z

z

z

z

Béžová-Zlatá

Černo-Stříbrná

Stříbrná

Černá

Fialovo-Stříbrná

Stříbrná

Nokia Series 40

Symbian Series 60

Symbian Series 60

Symbian 9.1

Symbian Series 60

Symbian Series 80


financování

âILICHILI

#99

Mobil na splátky Abyste vÛdÛli, že vás máme rádi, mįžete si u Vodafonu dopęát telefon, který se vám opravdu líbí! A vįbec nevadí, že tęeba zrovna nemáte peníze pohromadÛ. Chcete Sony Ericsson V630i? StaÏí mít v kapse jen 398 KÏ!

A jestli máte vyhlédnutý jiný kousek, mrknÝte, kolik za nÝj mÝsíÏnÝ zaplatíte (v KÏ)1): Telefon / Tarif Sharp GX29 Nokia 6101 Samsung X680V Motorola SLVR L7 Nokia 7360 Sony Ericsson K750i Nokia 6230i Motorola RAZR V3i Nokia 6131 Samsung ZV40 SonyEricsson V630i Nokia 6234 Nokia 5500 Sport Samsung Z400V Nokia N70 SonyEricsson K800i Nokia E61 SonyEricsson M600i Motorola KRZR K1 Nokia N73 Nokia 9300 Siemens ES75 Vodafone Mobile Connect karta K tomu mÜsíÎní paušál

Standardní cena 358 KÏ 398 KÏ 398 KÏ 398 KÏ 458 KÏ 558 KÏ 558 KÏ 598 KÏ 658 KÏ 698 KÏ 698 KÏ 758 KÏ 898 KÏ 898 KÏ 898 KÏ 1098 KÏ 1098 KÏ 1098 KÏ 1098 KÏ – – 498 KÏ 498 KÏ

Nabito 100 – 358 KÏ 358 KÏ 378 KÏ 398 KÏ 458 KÏ 458 KÏ 498 KÏ 558 KÏ 558 KÏ 618 KÏ 658 KÏ 758 KÏ 798 KÏ 858 KÏ 958 KÏ 978 KÏ 998 KÏ 998 KÏ – – 398 KÏ 458 KÏ

Nabito 300 – – – – 358 KÏ 398 KÏ 398 KÏ 398 KÏ 498 KÏ 498 KÏ 558 KÏ 558 KÏ 698 KÏ 698 KÏ 758 KÏ 858 KÏ 898 KÏ 958 KÏ 958 KÏ 1098 KÏ – 398 KÏ 458 KÏ

Nabito 600 2) – – – – – – – – 398 KÏ 398 KÏ 398 KÏ 458 KÏ 598 KÏ 598 KÏ 598 KÏ 758 KÏ 798 KÏ 798 KÏ 858 KÏ 998 KÏ 1058 KÏ 398 KÏ 458 KÏ

Nabito 1000 – – – – – – – – – – – – 558 KÏ 458 KÏ 498 KÏ 598 KÏ 698 KÏ 698 KÏ 698 KÏ 858 KÏ 958 KÏ 398 KÏ 458 KÏ

Nabito 1800 – – – – – – – – – – – – 358 KÏ 358 KÏ 358 KÏ 498 KÏ 598 KÏ 598 KÏ 558 KÏ 698 KÏ 798 KÏ 398 KÏ 458 KÏ

119 KÎ

357 KÎ

714 KÎ

1190 KÎ

2142 KÎ

Celkem vás to bude stát3) 1) Po dobu 10 mÝsícı po složení 10 % ceny telefonu pěi jeho koupi. 2) Stejná výše splátek platí i pro tarif Mezi námi. 3) Tato suma nezahrnuje cenu ostatních využitých služeb nad rámec tarifního paušálu. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH. Více informací naleznete na str. 101, bod 7

Jak vidíte, poěídit si u nás parádní mobil dneska není žádný problém. Mezi pěáteli pěece nejsou peníze to hlavní -. A neÏeká vás ani žádné složité vyěizování.

Poěídit si telefon na splátky je u Vodafonu jednoduché jako facka. StaÏí udÝlat těi vÝci: • VZÍT S SEBOU SVOU OBÍANKU + DALŠÍ DOKLAD TOTOŽNOSTI (ęIDIÍÁK, PAS APOD.). • OPSAT SI V PRÁCI IÍO, TELEFON A ADRESU SVÉHO ZAMÛSTNAVATELE. • A SAMOZęEJMÛ VYRAZIT DO NÛKTERÉHO Z NAŠICH OBCHODį NEBO ZAVOLAT NA

VODAFONE PRODEJ 800 777 777. Poznámka pro firemní zákazníky: vy mıžete objednávat i pěes Vodafone firemní prodej 800 777 700.


podmínky

âILICHILI

#101

Další informace k nabídce produktı a služeb pro opravdu vášnivé Ïtenáěe ZvýhodnÜné ceny telefonİ (str. 69) Nabídka zvýhodnÜné ceny telefonu je platná pĚi souÎasné aktivaci nové SIM karty spolu s jedním z Nabitých tarifİ. Standardní výše jistiny, kterou bude zákazník pĚi koupi telefonu skládat a která urÎuje výši volacího limitu, se odvozuje od zvoleného tarifu – s tarifem Nabito 100 je to 500 KÎ, s tarifem Nabito 300 je to 1000 KÎ, s tarifem Nabito 600 je to 1500 KÎ, s tarifem Nabito 1000 je to 2000 KÎ a s tarifem Nabito 1800 je to 3000 KÎ. V ostatních podmínkách platí standardní pravidla volacího limitu a volací jistiny (viz bod 2 dále). ZvýhodnÜná cena je poskytována za podmínky, že zákazník setrvá na aktivovaném tarifu po dobu nejménÜ 6 mÜsícİ od data aktivace SIM karty. Pokud bude tato podmínka porušena, je Vodafone oprávnÜn zákazníkovi doúÎtovat rozdíl mezi zvýhodnÜnou a standardní cenou telefonu. Další podmínky nabídky jsou na www.vodafone.cz. Vaše výdaje pod kontrolou (str. 71) Chytrý pěehled nabízí možnost kdykoli zdarma zjistit, kolik zákazník utratil za služby na telefonním Îísle a/nebo zákaznickém úÎtu. V rámci služby Chytrý pěehled jsou uvádÝny Ïástky vÏetnÜ 19 % DPH. Íástky jsou platné vždy k uvedenému datu a hodinÜ a jsou pouze orientaÎní. U nÜkterých služeb totiž mİže dojít ke zpoždÝní úÏtování (napě. u roamingu). Chytrý pĚehled zohledĉuje služby podléhající DPH, nezohledĉuje jistiny, pokuty ani jednorázové platby (napĚ. aktivaÎní poplatky). Chytrý pěehled je pěístupný pěes všechny kanály Samoobsluhy Mİj Vodafone. FlexiLimit je kontrolním nástrojem; jde o Îástku, kterou zákazník plánuje „využít“ nad rámec svého tarifu/paušálu a kterou si v pěedem stanoví. FlexiLimit zákazníka automaticky zdarma SMSkou informuje poté, co “provolá” Îástku, kterou si nastavil. Tato funkce je ÏistÝ informativní a orientaÏní. FlexiLimit se poÎítá bez 19 % DPH. FlexiLimit lze nastavit v Samoobsluze Mİj Vodafone. Volací jistina je finanÎní Îástka, kterou zákazník skládá pěi poěízení tarifua která slouží k zajištÝní plnÝní povinností vyplývajících ze smlouvy. ProstĚednictvím Volací jistiny si zákazník urÎuje výši tzv. Volacího limitu. Volací limit je limit, do kterého mıže zákazník využívat služby nad rámec volných minut Îi hodnoty paušálu v daném zúÎtovacím období (poÎítá se bez 19 % DPH). Po pěekroÏení Volacího limitu je Vodafone oprávnÝn zablokovat SIM kartu. Minimální Îástka Volací jistiny je 1000 KÎ (u tarifu Nabito 100 je to 500 KÎ), na uvedenou hodnotu je také nastaven Volací limit. FlexiStrop umožĊuje nastavit individuální Volací strop s blokovací funkcí pro jednotlivá telefonní Îísla. FlexiStrop je možné nastavit v celých stokorunách v rozmezí od 100 KÏ pro jedno telefonní Ïíslo (FlexiStrop nepoÎítá s 19 % DPH) až do celkové výše Volacího limitu pro zákaznický úÎet. Jakmile pĚíslušná SIM karta dosáhne výše FlexiStropu, dojde k jejímu zablokování pro placené služby. FlexiStrop neblokuje v prİbÜhu využívání služby, napĚ. v prİbÜhu hovoru. Odblokovat SIM karty zablokované díky FlexiStropu mıže snadno ten, kdo zná heslo k zákaznickému úÎtu (u firemních zákazníkİ administrátorské heslo). Odblokováním se pro dané telefonní Ïíslo FlexiStrop zruší – je těeba ho pěípadnÝ znovu aktivovat. Do FlexiStropu se nezapoÎítávají paušály, jednorázové platby a služby, které jsou zdarma. FlexiStrop je pouze orientaÏní – mıže totiž dojít ke zpoždÝní v úÏtování nÝkterých služeb. Nastavit a ovládat FlexiStrop lze pĚes všechny kanály Samoobsluhy. Moje balíÎky (str. 72) BalíÎky Extra nabito si mohou aktivovat zákazníci s Nabitými tarify, balíÏky Víkendové hovory a Víkendové SMS zákazníci s Tarify nové generace, Naplno a Nabitými tarify a MMS balíÏky a WAP balíÏek zákazníci s jakýmkoli tarifem. BalíÏek Extra nabito a BalíÎek MMS mİže zákazník využívat do všech sítí. Ostatní balíÎky platí jen do sítÜ Vodafone. Všechny balíÏky lze kombinovat s jakýmkoli jiným balíÏkem (jen MMS balíÎky nelze kombinovat). BalíÎek je aktivní nejpozdÜji od pİlnoci dne, kdy si jej zákazník aktivoval; mÜsíÏní paušál se platí celý i za to zúÏtovací období, ve kterém si zákazník balíÎek aktivoval, neboĦ dostane i v tomto období celý balíÎek. Deaktivace balíÎku probíhá vždy ke konci zúÏtovacího období. NevyÏerpané jednotky se nepĚevádÜjí do dalšího zúÎtovacího období. Víkendový balíÎek mİže zákazník využívat od soboty 0.00 do nedÜle 24.00 a ve svátcích od 0.00 do 24.00. Nový zákazník, který si poĚizuje SIM kartu s jedním z Nabitých tarifİ a nekupuje si zvýhodnÜný telefon, si mİže objednat jeden z balíÏkı z tzv. Dárkového koše. BalíÏek je pak poskytován zdarma na rİznÜ dlouhá období v závislosti na zvoleném tarifu– viz str. 68. Bližší informace o jednotlivých balíÏcích a podmínkách nabídky Dárkového koše jsou na www.vodafone.cz BalíÎek Student extra nabito (str. 69 a 72) (dále „BalíÎek“) je urÎen pro studenty Ěádného studia (nepodnikatele) ve vÜku 15-26 let s platným dokladem o studiu (ISIC, potvrzení o studiu ne starší než 3 mÜsíce Îi platný INDEX u studentİ vysokých škol). V pěípadÝ aktivace BalíÏku prostĚednictvím telefonních linek Vodafone prodej a Vodafone péÎe bude po studentovi požadováno sdÜlení Îísla ISIC. Pokud student nemá ISIC k dispozici, bude BalíÎek aktivován, avšak student bude povinen do 14 dnİ zaslat na sdÜlené faxové Îíslo kopii potvrzení o studiu, v opaÎném pĚípadÜ je Vodafone oprávnÝn BalíÏek deaktivovat. BalíÎek je poskytnut v plné výši ve zúÎtovacím období aktivace a dále po dobu 12 následujících zúÎtovacích období. BalíÎek je poskytnut pouze k tarifu Nabito 100 a je Îerpán pĚed Îerpáním mÜsíÎního paušálu uvedeného tarifu. NevyÎerpaná výše BalíÎku se nepĚevádí do dalšího období. Po uplynutí doby, na kterou je BalíÏek poskytován, bude automaticky deaktivován. Po deaktivaci je student oprávnÜn znovu požádat o aktivaci, podmínkou je doložení platných dokladİ o studiu. BalíÏek není možné kombinovat s jinými BalíÎky z Dárkového koše ani s koupí telefonu za zvýhodnÜnou cenu. Další podmínky BalíÎku jsou k dispozici na www.vodafone.cz. Doplĉkové programy (str. 69) Hovory v rámci Programu jedniÎka a Programu rodina jsou úÎtovány mimo rámec paušálu, hovory v rámci Programu nej jsou u Nabitých tarifİ odeÎítány z hodnoty paušálu. PĚipojení Vodafone (str. 100) S tarifem PĚipojení na dlouho zaplatí zákazník vždy paušál dle ceníku, za což mıže pěenést data až do 10 MB vÎetnÜ. Pak si k této Îástce pĚiplatí podle objemu pĚenesených dat dle jednotlivých pásem v ceníku. MaximálnÜ zaplatí 800 KÏ bez 19 % DPH pěi pěekroÎení 70 MB; nad tuto hranici už datuje v daném zúÎtovacím období neomezenÜ. Nevyužité MB v daném pásmu se nepĚevádÜjí do dalšího zúÎtovacího období. S tarify PĚipojení na skok a Vodafone karta pĚipojení neplatí zákazník žádný mÜsíÎní paušál, platí se jen za pĚenesená data. Využité kB se pro úÎely VyúÎtování zaokrouhlují na celé jednotky smÜrem nahoru. Mobil na splátky (str. 99) O úvÜr na koupi telefonu mİže požádat každý zákazník Vodafonu, který je fyzickou osobou starší 18 let s obÎanstvím v ÍR a stálým zdrojem pĚíjmİ, a u Vodafonu si koupí mobilní telefon a/nebo pĚíslušenství. Nový zákazník si musí zároveĉ s koupí mobilního telefonu a/nebo pĚíslušenství zároveĉ poĚídit SIM kartu s nÜkterým z tarifİ Vodafone. Noví zákazníci mohou poskytnutí úvÜru vyĚídit pĚímo v naší prodejnÜ, a to po pěedložení obÏanského prİkazu a dalšího dokladu totožnosti, anebo mohou požádat telefonicky prostĚednictvím linky Vodafone prodej (800 777 777) nebo Vodafone firemní prodej (800 777 700), pokud o úvÜr žádá firemní zákazník bez písemné úÎastnické smlouvy. Stávající zákazníci Vodafonu mohou o úvÜr požádat prostěednictvím linky Vodafone péÎe o zákazníky (*077) anebo Vodafone firemní prodej (800 772 277), pokud o úvÜr žádá firemní zákazník bez písemné úÎastnické smlouvy, aniž by si museli poěizovat novou SIM kartu s naším tarifem (ceny mobilních telefonİ a pĚíslušenství se v takovém pĚípadÜ Ěídí Nabídkou telefonİ Vodafone pro stávající zákazníky). ÚvÝr poskytuje spoleÎnost Home Credit, a. s. K žádosti o úvÜr není tĚeba ruÎitele ani potvrzení o pĚíjmech, je tĚeba znát adresu, telefonní Îíslo a pĚípadnÜ i IÎO zamÝstnavatele. V pĚípadÜ telefonické žádosti o úvÜr budou od zákazníka získány údaje nezbytné pro uzavĚení smlouvy. Mobilní telefon a/nebo pĚíslušenství bude následnÝ zaslán(o) poštou. Pokud zákazník žádá o úvÜr telefonicky, souhlasí s tím, že jeho hovor s operátorem pĚíslušné zákaznické linky Vodafone mİže být nahráván, a to za úÏelem zajištÜní souhlasu se zpracováním jeho osobních údajİ spoleÎností Home Credit, a. s. Minimální Îástka úvÜru je 3000 KÎ, maximální 10 000 KÎ. Îástka, kterou musí zákazník uhradit pĚi koupi telefonu, je 10 % ceny. Zbývající Îást zákazník doplatí v deseti úvÜrových splátkách. ÚvÜr není možno poskytnout právnickým osobám a firemním zákazníkİm s písemnou úÎastnickou smlouvou. ÚvÜr se poskytuje výhradnÜ na mobilní telefon a/nebo pĚíslušenství. RPSN je 26,3 %. Vodafone live! (str. 74) Službu mohou využívat zákazníci s tarifem nebo pĚedplacenou kartou, kteĚí mají speciální Vodafone live! telefon oznaÎený logem Vodafone umožĉující pĚístup na portál Vodafone live! S jinými telefony Vodafone nezaruÎuje plnohodnotný provoz služby. ProstĚednictvím portálu získají zákazníci pĚístup k multimediálnímu obsahu, který zahrnuje (i) obsah ke stažení (Hry a aplikace, Obrázky, Hudba a vybraný obsah v sekci Erotika) a (ii) obsah k prohlížení (Zprávy a poÎasí, Sport, Zábava a Informace a služby a vybraný obsah v sekci Erotika). Za Vodafone live! neplatí zákazník žádný paušální poplatek. PĚístup na portál a prohlížení menu vÎetnÜ náhledİ obsahu je zdarma (s výjimkou využívání služby v zahraniÎí nebo prostĚednictvím VytáÎeného spojení). Ceny vÎetnÜ zvýhodnÜných balíÎkİ a další podmínky služby Vodafone live! jsou na www.vodafone.cz. Nabídka Vodafone live! na mÜsíc zdarma (str. 77) Nabídka platí pro všechny zákazníky, kteĚí si poĚídí Vodafone live! telefon. Využitím nabídky získá zákazník po dobu jejího trvání zdarma pĚístup k obsahu k prohlížení a možnost stáhnout si až 15 kusİ obsahu ke stažení v cenové kategorii Standard ze sekcí Vodafone live! Hry a aplikace, Hudba a Obrázky – vždy maximálnÜ 5 kusİ z každé této sekce. Více o nabídce na www.vodafone.cz Ceny služeb uvedené jako zdarma jsou zahrnuty v cenách ostatních poskytovaných služeb. Pokud se v jakýchkoli materiálech uvádí „Vodafone“, míní se tím samozĚejmÜ Îeská spoleÎnost Vodafone Czech Republic a. s. (a její síĦ, produkty a služby), pokud z kontextu nevyplývá nÜco jiného.


âILICHILI

#102 prodejny

Naše prodejny Praha

Brno

Václavské nám. 47, 110 00 Praha 1

NC Královo Pole, Cimburkova 4, 612 00

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Po–Ne: 9.00–21.00

Na PĚíkopÜ 8, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 10.00–21.00, So–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Tesco, Skandinávská 2, 619 00

Národní 28, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Hlavní nádraží, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2

Olympia, U Dálnice 777, ModĚice 664 42

Po–Ne: 9.00–20.00

Masarykova 2, 602 00 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: Zavěeno

Galerie Vaĉkovka, Ve Vaĉkovce 1, 602 00 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 9.00–20.00

Po–Pá: 7.00–19.00, So: 9.00–14.00, Ne: 12.00–19.00

Jugoslávská 11, 120 00 Praha 2

Îeské BudÝjovice

Po–Pá 9.00–19.00, So 9.00–14.00, Ne: zavěeno

nám. PĚemysla Otakara II. 90, 370 01

NC Palác Flóra, Vinohradská 149, 3. patro, 130 00 Praha 3

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Po–So: 9.00–21.00, Ne: 10.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

IGY centrum, Pražská 1247/24, 370 04

T. G. Masaryka 697/5, 360 01

OC Nový Smíchov, Plzeĉská 8, 150 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

DVÜ PRODEJNY

Tesco ZliÎín, Skandinávská 25/144, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Metropole ZliÎín, ęevnická 1, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 10.00–21.00

Centrum Íerný Most, Chlumecká 765/6, 109 00 Praha 9

Karlovy Vary Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–14.00, Ne: zavěeno

Frýdek-Místek nám. Svobody 16, 738 01 Po–Pá: 8.30–18.30, So: 8.30–12.30, Ne: zavěeno

Kladno T. G. Masaryka 772, 272 01 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Havíěov Fibichova 228/23, 736 01 Po–Pá: 8.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Liberec Pražská 147/30, 460 01 Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Tesco Letĉany, Veselská 663, 199 00 Praha 9

Hradec Králové

Po–Ne: 10.00–21.00

S. K. Neumanna 281, 500 02

NC EDEN, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

NISA Center, Íeské mládeže 456, 463 12 Po–Ne: 9.00–21.00

Hypernova Kukleny, Kutnohorská 226, 500 04

Mladá Boleslav

Po–Ne: 9.00–21.00

Dejvická 35/575, 160 00 Praha 6

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno NOVÁ PRODEJNA

Futurum, BrnÜnská 1825/23a, 500 03 Po–Ne 9.00–21.00

Olomouc

Vinohradská 167, 100 00 Praha 10 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–14.00, Ne: zavěeno

Hypernova Íestlice 111, 251 01 Praha Prİhonice Po–Ne: 9.00–21.00

Olympia, JiÎínská 1350/III., 293 01

Cheb

Ostružnická 15, 771 00

Svobody 547/19, 350 02

Globus, Pražská ul., v. k. u. ęepÎín, 779 00

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno Po–Ne: 8.30–20.30

Centrum Chodov, Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 Po–Ne: 9.00–21.00

Galerie Butovice, Radlická 117, 158 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Jihlava

Opava

Benešova 28, 586 01

Globus, TÜšínská 83, 746 41

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Po–Ne: 8.00–20.00


prodejny

âILICHILI

#103

V moravském Vodafone turné vám Nabité tarify s líbezným úsmÝvem nabídne Natálie Marusenková. Datový specialista David KuÏera ví, jak propojit telefony s poÏítaÏi. A Pavel Racl? Ten vám zase doporuÏí ten nejžhavÝjší mobil, který v tomhle super Trucku mají. Ale pospÝšte si, mobilní obchod ve vašem mÝstÝ bude jen pár dnı...

Vodafone turné Mobilní obchody Po–Pá: 9.00–19.00, St: 9.00–17.00, So: 9.00–15.00, Ne: zavěeno

Îechy 2. 10.–4. 10.

DÜÎín, Husovo námÝstí

5. 10.–6. 10.

Sokolov, námÝstí Budovatelı

Ostrava

Tábor

9. 10.–10. 10. PĚíbram, námÝstí T. G. M.

Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 114, 700 30

Erbenova 572, 390 02

11. 10.–14. 10. Trutnov, ulice Horská Ï. p. 888 u ÎSOB, pÝší zona

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

16. 10.–21. 10. Most, místo mezi Priorem a MÝstským úěadem

Po–Ne: 9.00–21.00

Zeyerova 347/4, 702 00 Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavěeno

Futurum, NovináĚská 6a, 702 00 Po–Ne: 9.00–21.00

23. 10.–25. 10. JindĚichİv Hradec, námÝstí Míru

Teplice U Krupské brány 24, 415 01 Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

Pardubice Globus, PodÜbradská 293, 530 09 Po–Ne: 8:30–20:30

Uherské HradištÝ

nám. Republiky 56, 530 02

Masarykovo nám. 37-38, 686 01

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

26. 10.–28. 10. Písek, parkovištÝ u Kulturního domu 30. 10.–1. 11. Most, místo mezi Priorem a MÝstským úěadem

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavěeno

Morava PlzeĊ nám. Republiky 3, 301 00

Ústí nad Labem

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Mírové nám. 207, 401 00

NC Borská pole, U LetištÜ 2/1074, 301 00

Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavěeno

BĚeclav, Jana Palacha (pěed Kulturním domem)

5. 10.–7. 10.

Jeseník, námÝstí T. G. M.

9. 10.–11. 10. TĚebíÎ, Karlovo námÝstí

Po–Ne: 9.00–21.00

12. 10.–14. 10. Rožnov pod RadhoštÜm, LázeĊská ulice

Tesco, Rokycanská 1385/130, 301 00 Po–Ît: 10.00–20.00, Pá–Ne: 10.00–21.00

Zlín

ProstÝjov

Centro Zlín, ul. 3. kvÜtna 1170, Malenovice 760 01

Tesco, KoneÎná 25, 796 01

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ît: 9.00–21.00, Pa–Ne: 10.00–21.00

16. 10.–18. 10. PĚerov, námÝstí Pěerovského povstání 19. 10.–21. 10. Hodonín, Velkomoravská ulice 23. 10.–25. 10. Šumperk, Hlavní těída (u Spoěitelny)

Pěíbram

Znojmo

T. G. Masaryka 157, 261 01

Obroková ulice 19 , 669 02

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavěeno

OD 26. 10. 2006 – NOVÁ PRODEJNA

2. 10–4. 10.

OD 27. 9. 2006 – NOVÁ PRODEJNA

26. 10.–28. 10. ŽÐár nad Sázavou, námÝstí Republiky 30. 10.–1. 11. Valašské MeziĚíÎí, námÝstí


Chili_190x245_had

8/17/06

11:47 AM

Str. 1

Vyléčíme vaši Tarifofobii Ostatní fobie už jsou na vás

Nové Nabité tarify Přechod na tarif patří mezi nejrozšířenější fobie. Naše revoluční tarify vás však strachu rychle zbaví. Stejně jako u předplacené karty nebudete podepisovat žádnou smlouvu a díky službě Chytrý přehled budete mít svoje náklady zcela pod kontrolou. Vaše volání však bude levnější. K Nabitým tarifům si můžete vybrat telefon za zvýhodněnou cenu. Objednávejte na 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz

Je to ve vašich rukou. Více na www.vodafone.cz

Profile for Čilichili

2006 | 10 | Čilichili: Velká žranice  

Magie šéfkuchařů, kterým už dokážeme přijít na jméno.

2006 | 10 | Čilichili: Velká žranice  

Magie šéfkuchařů, kterým už dokážeme přijít na jméno.

Profile for cilichili
Advertisement