__MAIN_TEXT__

Page 1


Chili_190x245_img

7.4.2006

13:28

Str. 1

1 spolehlivá síť mě teď spojuje se světem

Vodafone je největší mobilní rodina na světě s více než 170 miliony uživatelů. Nejdůležitější pro nás je, aby každý z nich měl ještě lepší signál vždy a všude. Za posledních šest měsíců jsme opět výrazně zlepšili náš signál i v ČR, kde síť Vodafonu pokrývá přes 99 % populace. Užijte si světovou kvalitu mobilního pokrytí. Více informací na www.vodafone.cz a 800 777 777.

Je to ve vašich rukou.


O čem si píší slavní

âILICHILI

O čem si píší slavní

Plocha Přemka Podlahy Superman

Ptačí zob

Přehled sezón

Ptačí jedy

Co všechno mám zadarmo

Ptačí chřipka

www.kutil.tim

Superman Dobrý den, omlouvám se za nevyžádanou zprávu, ale jsem bez práce, nepohrdnu žádnou možností výdělku. Posekám zahrádku, umyji podlahu... Přemek To jsou laciné vtipy, příteli! Já jsem čistý!

Past na loskutáka

Generátor diváckých dopisů

Nápady na zahrádku

Superman Velmi mě to mrzí, nechtěl jsem vás urazit, mohu vám jako omluvu posekat zahrádku? Přemek Zahrádku mi seká inženýr Chuchla z Michle za to, že ho beru do televize. Ale můžete mi vyhubit krtky!

Jak zničit krtka

Jak zahladit stopy

Moje oblíbené rýče

Superman Krtky? Krtek je živý tvor! Viděl jsem o něm večerníček! Nemohu zabít krtka! Zabíjím jen zloduchy! Přemek Krtek JE zloduch! Užírá kořínky bramboříkům. Nedá se chovat na kožešinu. Na manželčin kožich jsme jich museli 1375 umlátit lopatou bez poškození srsti. I s pomocí televizních diváků to trvalo tři roky! Než jsme zabili posledního, dali se do prvního čmelíci. Umíte odstranit čmelíky? Superman Čmelíky? Čmelík je živý tvor! Viděl jsem o něm večerníček čmelí medvídci! Nemohu zabít čmelíka! Zabíjím jen zloduchy! Přemek Pletete si čmelíky a čmeláky. Čmelíci ničí oblečení, čmeláci obtěžují bzukotem při natáčení. Mám na ně takový aerosol...

Koš

Superman Zloduchu! Již nejsem bez práce! Za čmelíky!!!!

#03


âILICHILI

#04

obsah

��

6 VÝKOP

Poselství šéfredakora a vaše milá psaní. 8 MALÝ KUSY

Citáty o strachu a fobiích a názory jednoho Japonce. 9 TOP 10

10 nej metalových image 10 DROBKY

Most Chucka Norisse a jiné šílenosti. 12 PAVLAČ

Mistr nemá komiks ale vůbec rád.

� ��

13 MOBIL MĚSÍCE

Chcete vyhrát krasavce od Nokie? 14–15 VODAFONE

Sličná nomádka z Nadace Vodafonu a spousta zajímavostí ze světa mobilů. 16–19 ČUMENDA

Amanita Design Samorostlý svět Jakuba Dvorského. 20–24 REPORTÁŽ

Na šňůře s Divokym Billem Divocí námořníci, opilí novináři, roztoužené fanynky... 25 SOUBOJ

��

Divoká bitka v lůně našich zahrad!

��

26–34 TÉMA

Malovaný svět

Žlutý spratek nebyl první, Superman má padoucnici a Hitler zase dostal na frak. 36–38 ZOOM

Oktoberfest Při mnichovské pivní slavnosti by jeden zabloudil. 38–42 CESTY

Arménie a Benátky

�� ��

Velká výprava do země, kde turistu nepotkáte, a malá výprava do města, kde ano. 44–45 VENTIL

VW Eos

V tomhle autě jste prostě bourák. 46–49 POVÍDÁNÍ

Ostravak Ostravski Interview s mužem, kterému asi nebudete úplně rozumět. 50–52 MÓDA

Cesta z města 54–55 SPORÁK

Gulášek jak od maminky

��

56–66 KULTURA

Hudba, filmy, knihy, události V září se máte na co těšit. Nejen na Madonnu.

123VOLÁ VODAFONE 68 123 – Snadná cesta k Vodafonu 70 Nabité tarify 71 Lahůdky na září 72 Nabité tarify a výdaje pod kontrolou 73 Z karty na tarif 74 Vodafone balíčky 75 Vodafone karta 76 Připojení 77 Vodafone live! 78 Telefony v plné parádě 94 Telefony ve zkratce 99 Mobil na splátky 100 Vodafone World Roaming 101 Další informace o nabídce produktů a služeb 102 Naše prodejny


KB-G2 CHILI 190x245

8.8.2006

11:04

Str. 1


âILICHILI

#06

výkop âILICHILI 9/2006 ročník II. www.cilichili.cz (tohle je povinná tiráž pro právníky) Ředitel redakce: Martin Jaroš Šéfredaktor: Michal Schindler Zástupce šéfredaktora: Štefan Švec Obálka: Jiří Grus Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Poděbradská 110/1, Praha 9, tel.: 244 023 201, www.bpublishing.cz pro Vodafone Czech Republic a.s. Tisk: Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání: 21. 8. 2006 Datum vydání: 1. 9. 2006 Distribuce: Česká republika Periodicita: měsíčník Prodej inzerce: Michal Koubek, Boomerang Publishing, tel.: 244 023 103, e-mail: koubek@bpublishing.cz Uzávěrka podkladů inzerce 10/2006: 15. 9. 2006 MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz

HRDINA ČÍSLA

trochu vám tohle ČILICHILI okomentuji

VÝKOP

Buřtguláš jsem si opravdu zamiloval až potom, co přátelé ze Čtyřlístku v roce 1984 v příběhu Rychlé občerstvení rozvařili párky. Nejdřív to vypadalo, že dostanou padáka, ale pak si vzala hrnec do parády Fifinka a za chvilku už se stála fronta na gulášek. Komiksy holt mění člověku život. Kde já mohl dneska být, kdyby tenkrát Superman uměl přeletět železnou oponu a já bych místo na guláši vyrostl na paprscích gama! Ale k věci. Komiksová lobby zřejmě nabírá sílu, protože tolik námětů na články neposílají ani zahrádkáři, a to je v zemi Přemka Podlahy co říct! Dali jsme na vás, tak ať vám obrázkové čtení šmakuje. PS: Při malé nehodě s vesmírnými paprsky získal náš web www.cilichili.cz nadpřirozené schopnosti. Umí teď stokrát víc než kdy dřív, tak si ho nenechte ujít. PPS: Náš starý dobrý šéfredaktor povýšil, takže máme nového. Mě.

michal.schindler@vodafone.com

Norman Bates...

Jsem nejslavnějším vraždící m filmovým schizofrenikem. Jmenuji se Norman Bates. Kecám, jmenuji se Nor ma Batesová a jsem Normanovo u matkou. Režisér Hitchcock mě do Psy cha stvořil podle stejnojmenného rom ánu Roberta Blocha. Hrál mě Anthony Per kins a prý naprosto skvěle. Akorát jsem se pro něj stala trochu prokletím. Byl tak přesvědčivý psychouš, že ho režiséři nechtěli obsazovat do jiných rolí. Co by si beze mě, synáček, počal.

DOPISY

Ahoj ČILI!

Čus čiláci,

Milé ČiliChili,

Že bylo v létě dvojčíslo, to jste mě dostali. Těšila jsem se v srpnu na počteníčko, a houby s voctem! Ještěže ve dvojčísle bylo těch 10 nejujetějších klobouků, vyrobily jsme si se ségrou každá jeden, i když ven se v nich odvážíme málokdy. Ale doma jsem s tím svým už stihla roztřískat lustr. Těším se, co budu vyrábět v září! Lulu mafiánka

jsem už od školy dislektik, vystudoval jsem s tím sice strojárnu, ale přesto moc nečtu. Vás si ale přelítnu vždycky, a je to fakt mazec, díky! Nechcete mít téma dislexie? Třeba jedno číslo s písmenkama přes půl stránky :o) Jára Zdichiněc

můj syn Vašík chtěl být hasičem, ale když jsme si četli váš článek, prý ho to vyléčilo z dětského snu. Teď chce být kosmonautem. Nemohli byste napsat něco o kosmonautech? Díky Marie Hůlková

Odpověď Tohle že je novej šéfredaktor? Tak to je psycho!

Milá Lulu, když se podíváš na 10 nej metalových image, určitě najdeš spoustu inspirace. Pošli fotku!

Odpověď

SUPER NÁPAD, JÁRO!

Odpověď Děkujeme a možná něco vymyslíme. Nestačilo by Vaškovi zjištění, že kosmonauti místo jídla cucají tuby pasty na zuby? Další skvělé dopisy najdete na www.cilichili.cz. A jestli máte sami něco na srdci, můžete si ho tam rovnou vylít! Rádi si to vypijeme. Díky!

LIDÉ V âILICHILI A KOMIKSOVÍ HRDINOVÉ, KTEŘÍ JIM LEZOU KRKEM: DOZORCE Martin Jaroš: Nemám moc rád tu agresivní myš z Toma a Jerryho. Vždycky jsem držel palce kocourovi, páč je to chudák. 1. NOHSLED Michal Schindler: Otec chudáka Jimmyho Corrigana. Hroznej buran! 2. NOHSLED Štefan Švec: Sněhurka, protože zazdila trpaslíky kvůli navoněnýmu frajerovi. KREATIVNÍ ŘEDITEL Simon Brown, &&& Ltd: Dan Dare MANAŽER VÝROBY Gabriela Bubeníkova: Rozhodně Brouk Pytlík, všechno zná, všude byl, akorát teď nevím, jestli je to komiksová postava... PSAVCI Martin Groman: Včelku Máju, protože píchá. Jakub König: Mirek Dušín je nejhorší, protože nikdy nemohu být jako on. Maie Crumpton: Nemám ráda všechny, co si vycpávají podvlíkačky ponožkama a dělají si klamavou reklamu! Daniela Jedličková: Myšpulín – pseudointelektuál, podlejzal Fifince a shazoval mého favorita Bobíka. Tomáš Fürstenzeller: Žádná komiksová postava mi nikdy nesedla. Všechny jsou mi volné. Hlavně v oblasti bicepsů a hrudníku. EDITOŘI Jindřich Novák: Fifinka. Fena jedna podlejzavá. Filip Horáček: Rahan. Tenkrát jsem mu rozuměl jen to Rahaaaaaaa!!! DESIGNÉŘI Chrissy Mouncey: Yellow Kid a Jindřich ví proč. Petr Šmíd: Radiáček. ČILICHILI MANAŽER Marek Slezák: Z komiksů znám opravdu dobře jen Rychlé šípy a ty přece nemůžou nikomu lézt na nervy, himbajsšůviks. PRODUKČNÍ Pavel Matuška: Frajeři ze Sedmičky pionýrů... VICEPREZIDENT PRO ZNAČKU A KOMUNIKACI Gary McGuire: Superman. Je proklatě dobrej. Vsadím se, že ani na záchodě po něm nezůstane smrad!


©2006 Samsung Electronics Co. Ltd. Screen images are simulated.

Představte si 3G telefon pro šampiony Výjimečný talent mezinárodní úrovně přichází v podobě Samsung Z400, vybaven technologií 3G pro video hovory, stylovým výsuvným konceptem, fotoaparátem s 2 Megapixely a MP3 přehrávačem, díky kterému si můžete vychutnat neopakovatelný zvuk vítězství.

Z400

CILICHILI 190 x 245 240%.indd 1

Tenký, atraktivní design Fotoaparát s 2 Megapixely TFT

UMTS/ video hovory Barevný displej 262K QVGA

21.6.2006 17:34:52


âILICHILI

#08

malý kusy

ROAMING INTERVIEW

ŘEKLI

Taro Kondo

O strachu a jiných fobiích

Rozhodli jsme se čas od času zavolat někomu, kdo žije v jiné zemi, a udělat si představu, jak se tam mají. Na začátek jsme se dovolali obyčejnému Japonci Taro Kondovi (27), abychom zjistili, jak jim tam dupou králíci.

Největší strach ve vězení má ředitel. G. B. Shaw

Mám fobii ze všeho, co neumře po pěti minutách v mikrovlnce.

„Svou fotk u vám posílat ne budu, najděte si na internet u jakéhokoli Japonce. Stejně vypa dáme všichni stej ně, no ne?“ odtušil Ta ro. Toto te dy není Taro , ani Kond o, ale určitě je to Japone c.

Shannon Hoon

Kdo přemůže strach, přemůže i tygra. Tamilské přísloví

Když jsou všichni odvážní, je to důvod ke strachu. Gabriel Laub

Jestli se bojím vysokých tónů? Samozřejmě. Který normální člověk by se jich nebál? Luciano Pavarotti

Jedl si někdy rybu fugu? Kdy naposledy? Je to opravdu taková lahůdka? A je to nebezpečné? Znáš někoho, kdo nepřežil? Já tu zkušenost nemám, ale dobrá fugu je prý skutečná lahůdka. Mohlo by to být nebezpečné, když ji připravuje nekvalifikovaný kuchař. Neznám osobně nikoho, kdo by měl to štěstí jíst fugu a zemřít. Kdy jsi byl naposledy na karaoke a co jsi zpíval? Asi před dvěma měsíci. Fake Plastic Tree (Radiohead), With or Without You (U2), Honesty (Billy Joel) aj. Rád zpívám anglické písničky. Nerad totiž zpívám to, co si sám nemyslím. Když je to však v angličtině, je to pro mě cizí jazyk, a je mi tak docela jedno, o čem zpívám.

Říká Ří ti něco pes Goro? Vím jenom, že je to prý nějaký japonský televizní seriál, který Japonci neznají a Češi znají. Pravděpodobně jde o severokorejský seriál, kde hrál pes unesený z Japonska. Kolikrát za den se tak asi ukloníš? Stokrát? Nevím, nepočítám. Je to pro nás jako dýchání. Co máte proti velrybám? Jsou veliké. Při přípravě ovšem děláme nudličky.

Není nic krásnějšího než děsit lidi za peníze. Alfred Hitchcock

Nechápu, že se lidi bojí hadů nebo pavouků, ale auta milujou. Ještě jsem neslyšel, že by někoho na přechodu srazil chřestýš. Neznámý Pražan

Co se ti vybaví, když se řekne Yamaha? Hudební nástroj, motorka, nebo něco jiného? Hudební nástroj. Existují ještě samurajové a gejši? Znáš nějakého nebo nějakou? Samurajové už nejsou. Gejši jsou. Jak se dělá tempura? Rychle. To je nejdůležitější. To platí i u suši.

Jak se zbavit strachu, zjistíte na www.tarifofobie.cz


top 10

10 nej metalových image

�. Lordi

Tahle partička letos vyhrála cenu Eurovize. Skladba se kupodivu nejmenovala Symfonie pro popelnici, ale Hard Rock Hallelujah. No potěš Pánbůh!

� GWAR – Totální magoři. Našli jsme i horší fotky, ale to by nám útvar mravních deliktů zrušil časopis. � Slipknot – Už jste viděli na pódiu prasečí hlavy? Nemyslíme tím nic osobního, tihle typové je tam prostě občas přinesou... � KISS – Jejich jméno znamená Polibek, ale kdo by se s tímhle muckal? � Petr Janda – Drsňák z Propasti. Nevypadá na to, ale v mládí sjel po zadku holou skálu. � Marilyn Manson – Nikdo neví, jestli chodí čurat na chlapečky, nebo na holčičky. � Blue Murder – Sponzoruje Lybar. � Alice Cooper – Ani krémy proti vráskám a šminky nezmůžou všechno. Hey Stupid! � Judas Priest – Vidět tuhle partičku Jidáš, tak si hodí mašli. �� Gimli – Zatím kapelu nemá, ale pokud jde o image, mohli by se od něj ostří hoši učit. Až jednou zatne sekeru a chmátne po kytaře, bude to nářez.

��

âILICHILI

#09


âILICHILI

#10

drobky

HRAČKA ČÍSLA

DROBKY

Chcete blufovat o víně?

Na této a dalších stránkách najdete rozsypané drobky opravdu neuvěřitelných příběhů. Pouze jeden z nich se ale nestal. My víme, že nám na všechno neskočíte, ale můžeme si to snad vyzkoušet, ne? O tom, který z následujících příběhů není pravdivý, můžete hlasovat na www.cilichili.cz.

Začíná vinobraní. Že vy vínu nerozumíte? Máme pro vás jedinečného pomocníka. S tímhle bluetoothovým znalcem vína projdete kolem láhve a on už vám z čárového kódu vyčte vše potřebné, abyste mohli o daném vzorku zasvěceně pohovořit. Představte si to. Jen se tak poflakujete po vinotéce, děláte jakoby nic a pak bleskově ukážete na láhev a své partnerce zarecitujete pár detailů o zmíněném víně. Na to, zda je i dobré, se ale raději nenápadně zeptejte přítomného prodavače. Kapesní znalec vás každopádně vyjde na 300 dolarů. Bluetoothový znalec vína gadgets.zive.cz/ ?q=node/722

Budou mít Maďaři most Chucka Norrise? Že má přímá demokracie i své stinné stránky, zjišťují v Maďarsku. Když se rozhodli postavit nový most přes Dunaj, nenapadlo je nic lepšího než nechat o jeho názvu hlasovat občany na internetu. Pokud by se úřady rozhodly vyslyšet přání voličů, budou mít Maďaři most Chucka Norrise. Ano, toho představitele béčkových akčních filmů. Takový název totiž s 11 % hlasů v anketě vede. Chuck předstihl populárního humoristu Gezu Hofiho a získal třikrát víc hlasů než zakladatel státu Szent Istvan. Některé návrhy poukazovaly na průtahy ve stavbě, jako třeba „Most, co nikdy nebude“. Vládní výbor oznámil, že tři vítězná jména a další návrhy předá k posouzení místní samosprávě, kartografům, lingvistům a dalším odborníkům. Třeba bude mít někdo z nich rozum…

Proč má policie ráda papoušky Osamělá starší dáma zburcovala jednou v noci v německém Koblenzi tamní policii. Z vedlejšího bytu se už několik hodin ozývalo zoufalé dětské volání: „Mámo, mámo.“ Policisté neváhali a vyrazili řešit další případ zanedbávání péče o dítě. Jaké bylo jejich překvapení, když v bytě našli jen starého mluvícího papouška.

Ztrácejí Britové smysl pro humor? Přestože ta cedule visela na plotu jejího domu už 31 let, musí ji nyní vdova Jean Grovesová na pokyn britské policie odstranit. Nápis je podle ní urážlivý, útočný a nevhodný. Zněl: Naši psi se krmí Svědky Jehovovými. Jak Jean řekla listu The Sun, Svědky Jehovovy cedule vždy pobavila a rozesmála, ale její dům nenavštívili. „Pokud vidíme takové nápisy, jdeme prostě jinam,“ uvedli zástupci sekty. Podle Jeanina syna Richarda to

dokazuje, že cedule plnila svůj účel. „Dal ji tam můj muž a podle mě byla hlavně živoucím památníkem jeho smyslu pro humor,“ prozradila Jean. Smysl pro humor ale asi ztratila britská policie.

Roztržitý otec Německý řidič, který novinářům prozradil jen své křestní jméno Richard, byl velice překvapen, když ho velmi důrazně zablokovalo policejní vozidlo. Jel velmi pomalu a vždy dbá na dodržování pravidel silničního provozu. Zvlášť když veze svého malého syna. Ještě větší překvapení ho ale čekalo, když zjistil, že ho muži zákona staví právě kvůli dítěti. I se sedačkou ho totiž vezl na střeše svého vozu. Díky Richardově opatrné jízdě a tomu, že měl na střeše zahrádku, se naštěstí nic nestalo. „Bylo mi divné, že mi žena tak mává na rozloučenou, když jedu jen na nákup,“ řekl k incidentu roztržitý řidič.


www.nokia.cz

Hudba je můj život

Nokia N91 má paměť až na tisíce písniček. A přepínání z hovoru na hudbu v Hi-Fi kvalitě a zpátky je až provokativně snadné. Tohle je totiž telefon s hudbou v srdci. Nokia N91. Váš telefon, Vaše hudba.

Nokia Nseries See new. Hear new. Feel new. Copyright © 2006 Nokia. Všechna práva vyhrazena. Nokia a Nokia Connecting People jsou registrovanými ochrannými známkami společnosti Nokia Corporation. Ostatní uvedená jména a produkty mohou být ochrannými známkami jejich právoplatných majitelů. * Údaj o kapacitě vychází z předpokladu 3:45 min. na 1 song a kódování 48 kbps eAAC+. Kapacita s rychlostí 128 kbps AAC kódováním je až 1000 songů.

Cili_Chili_190x245.indd 1

14.4.2006 15:38:55


âILICHILI

#12

pavlač ZÁŘIJOVÝ PŘÍTEL

Guy Ritchie Manžel Madonny, aneb Kdo by vám mohl tento měsíc nejvíc bodnout. Dostane vás zadarmo na koncert. Vezme vás na vzduch, nesnáší horko (a Madonna naopak klimatizaci). Kdyby vás to nebavilo, pustí vám do sluchátek irské lidovky. Má je radši než hudbu své ženy.

Beng!

Základ kresleného seriálu je otřesně zjednodušená pohádka podaná tak, aby se v ní zorientoval i hodně unavený hlídací pes – co je správně, co špatně. To je důvod jeho bezkonkurenční obliby. Někdo by řekl, že nahrává vymašťování nejširších vrstev, no, to by bylo zbytečně přísné. Nejširší vrstvy stejně po ničem jiném nesáhnou než po tom, pomocí čeho se mohou účinně vymašťovat; zjednodušení je totiž naprosto neodolatelné. Když se na mě vysypou při hledání něčeho úplně jiného staré sešity Rychlých šípů, vždycky znovu trnu a žasnu. Štětináč proti Jarkovi Metelkovi, Mlezivour kontra Jindra Hojer – jak jsou ti hoši jiní, jakoby z různých planet. Na jedné žijí nosaté ploskolebé kreatury, na druhé učesaná, strojově spravedlivá mládež. Vtip je však, pakliže se nějaký vyskytne, vždycky na straně těch prvních. Což je mimochodem na tom to pěkné. Že ti hajzlové nad námi nikdy nezvítězí, ale vždycky nás pobaví.

Kamarád ležel zasypán letáky a katalogy a snažil se vstát, zatímco na něj volali pořadatele. Kamarád se v hanbě vytratil a nikdy by se byl nedozvěděl, proč se mu to stalo. Nebýt nějakého mejdanu, kde to vyšvitořila jedna slečna, která tu historku znala v podání druhé strany. Spiderman chodil s dívkou, a ta ho opustila kvůli tomuhle mému kamarádovi. V civilu to byl plochodrážní jezdec, horolezec, vodák, vysokoškolák, manažer, kulturista, tak něco. Uviděl nepřítele, a jak byl zvyklý ze skály jednat rovnou, jednal. V kostýmu pavoučího muže byl proto, že mu to zkrátka někdo nabídl. Kvůli té jeho figuře. Což nejde odmítnout. A jak se stalo, že se to ta roštěnka dozvěděla? Inu, jako v každém kladném hrdinovi se i v horolezci zauzlovalo svědomí a musel se ze svého hříchu očistit, tj. vykecat. To není důležité. Důležité je to, čeho si kamarád všiml, když ještě ležel v časopisech. V očích všech přítomných viděl jen a jen zadostiučinění. Nikdo se neptal:

„Poté k němu Spiderman přistoupil a flákl mu jednu takovou, že kamarád porazil stánek." Než o něčem jiném. Stalo se kamarádovi, že byl na nějakém veletrhu spotřební elektroniky a potkal tam Spidermana. Ramenatého maníka navlečeného do těch sítí pojednaných hadrů. Najednou si však všiml, že ho červenomodrý kašpar registruje, že na něj hledí z anonymní masky pozorné oči. Měl ten kamarád pocit, že ho dokonce studuje. Značně ho zamrazilo. Poté k němu Spiderman přistoupil a flákl mu jednu takovou, že kamarád porazil stánek. Pak mlčky odešel.

„Kdo to byl, ten co ho praštil?“ Všichni to totiž věděli. Byl to Spiderman. A rovnou věděli i to, že ten, kdo se právě vyhrabává jako hekající hovnivál z rozházených brožur, musí být asi hodně velký šmejd, když toho našeho kluka tak rozzlobil. Než bych dál vymýšlel prázdné hyperboly, raději zafušuju do rezortu kolegovi Schindlerovi a doporučím ctěnému čtenáři k nahlédnutí esej Jana Sterna Úvod do teorie hrdiny, je na internetu, je čtivá a jde přímo k věci. Začíná slovy: „Archetyp Hrdiny je v naší kultuře zcela klíčový.“

10. 9. má narozeniny, takže mu budete muset koupit dárek.

Ilustrace Eric Sevigny, www.ericsevigny.com Foto Profimedia.cz

EMIL HAKL


mobil měsíce NOKIA 6070

âILICHILI

#13

SOUTĚŽ

Spolehněte se, Vaše Veličenstvo...

Vyhraj skvělou Nokii 6070

Nová Nokia 6070 se narodila jako dokonalý sluha. Najdete v ní klasického pracanta, který všechno včas splní a zodpovědně vyřídí. To, že umí vzít za práci, samozřejmě neznamená, že vám nedovede připravit kvalitní zábavu – v Nokii 6070 najdete vestavěný VGA foťák, můžete s ní nahrávat video i hrát Java hry a brouzdat po internetu. A ta cena – levnějšího služebníka podobných kvalit prostě neseženete!

Stačí do konce září odpovědět na následující otázky a můžete vyhrát jeden kousek tohoto úžasného telefonu. 1. U vašeho telefonu je pro vás důležitější: a) pohodlné ovládání kláves b) design telefonu 2. Kolik zaměstnanců Vodafone CZ pracuje v oddělení prodeje, péče o zákazníky a v našich prodejnách podle údajů k březnu 2006? Svoji SMS s odpověďmi zasílejte na číslo 9001107 ve formátu: NOKIA (mezera) PÍSMENO ODPOVĚDI (mezera)VÁŠ ODHAD POČTU ZAMĚSTNANCŮ Příklad: NOKIA B 230

TIPY

Komu sedne:

Obchodním zástupcům v terénu Pevná a pohodlná konstrukce se hodí pro časté služební cesty a telefonování na nezvyklých místech, dejme tomu v uličce vlaku PrahaŽatec-Postoloprty!

Ženám na mateřské Není třeba učit se žádné zvláštní fígle, Nokia 6070 je uživatelsky jednoduchá a přívětivá jako plínky na suchý zip!

Mužům na otcovské Java hry jsou tu pro zábavu a foťák od toho, aby měla mimina dost fotek na ukazování tak za 18 let.

Ten z vás, kdo v soutěžní SMS odpoví na obě soutěžní otázky a zároveň správně určí počet zaměstnanců, nebo jehož odpověď bude nejpřesnější, získá telefon Nokia 6070. Výherce uveřejníme v listopadovém vydání ČILICHILI.

Displej

Na ohromném displeji se skvělou čitelností vám nikdy neunikne nic důležitého. Najdete na něm 65 536 barev!

FM rádio

Nalaďte si klasiku, nebo třeba hip hop říznutý metalem, díky vestavěnému rádiu můžete poslouchat cokoliv!

Klávesy

Na pohodlné klávesy si zvyknete tak rychle, že už nebudete chtít žádné jiné. Vaše palce najdou to, co vždycky hledaly.

Vítězkou červnové soutěže se stala a vymazlenou Nokii 6234 od nás dostala Jitka Hořeňovská z Černošic. Soutěž pořádá Vodafone ve spolupráci s mMarketing.cz, technicky zajišťuje ATS Praha. Cena 1 SMS je 7 Kč včetně DPH. Plné znění pravidel najdete na www.cilichili.cz/soutez


âILICHILI

#14 vodafone

VODAFONE ROZHOVOR

Nomádka v čele Nadace

text Filip Hrubý foto Michael Kratochvíl

Inga Kaškelyte je nomád. Z rodné Litvy se před deseti lety vydala do Čech, kde působila v Nadaci Terezy Maxové a Nadaci rozvoje občanské společnosti. Následovalo studium v Británii a práce na rozvojových projektech v Bulharsku. V červnu se opět v Praze stala ředitelkou Nadace Vodafone ČR. Zkrátka nomád, ovšem bez velbloudí karavany. „Nedivte se, charita není o penězích,“ říká Inga plynnou češtinou. Právě proto potřebuje podporu silného dárce. Tady se tradičně podporují intervenční programy, které řeší problémy. Nízkoprahové kluby se naopak snaží problémům předcházet. Nabízejí týnejdžrům bezpečné místo pro trávení volného času, pomocnou ruku a prostor pro seberealizaci. Nabízejí alternativu k životu na ulici, drogám nebo kriminalitě. V rámci programu Vpoho podpoříme v tomto roce tyto kluby částkou více než 10 milionů korun.

Do Čech se vracíte po deseti letech. Změnila se oblast charity a firemního dárcovství? Neziskový sektor je na veřejnosti určitě víc vidět. Firemní dárcovství bylo v Čechách před deseti lety v plenkách a dnes jsem mile překvapena profesionalitou, s jakou k němu zejména zahraniční firmy přistupují. Už to není o tom, že by se jednou za čas koupily hračky do dětského domova, ale o jasných koncepcích a strategiích.

Můžeme firemním dárcům věřit, že charitu nedělají jenom pro lepší image? Samozřejmě že to dělají pro lepší image, ale každou firmu tvoří přece normální lidé, kteří mají přirozenou lidskou potřebu pomáhat tam, kde je třeba, a v tom vidím hlavní motivaci. Nadace Vodafone začala jako jedna z prvních firemních nadací podporovat nízkoprahové kluby pro mládež. To není zrovna mediálně atraktivní oblast.

Člověk by čekal, že nadace mobilního operátora bude hlavně rozdávat telefony potřebným... To je přesně příklad nekoncepční pomoci. Zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným ovšem tvoří významnou část strategie naší nadace. Spolupodíleli jsme se na vývoji navigačního systému pro nevidomé na bázi GPS a GPRS a podpoříme dvěma miliony korun implementaci tohoto systému do praxe. Češi tak budou první na světě, kteří nevidomým umožní navigaci pomocí mobilního telefonu. Na podzim navíc chystáme spustit projekt podpory jedné z nejprestižnějších neziskových organizací u nás, u které tvoří telefon nejpodstatnější část její činnosti, více o tom ale ještě nemůžu prozradit. Je to poprvé, co pracujete pro velkou korporaci. Překvapilo vás něco ve srovnání s neziskovým sektorem? Vysoké pracovní tempo, entuziasmus a pozitivní pohled na věc byly přijemným překvapením, ovšem na ty ohromné otevřené kanceláře neboli „open spaces“ si asi budu zvykat trošku déle (smích).

TV VODAFONE

Dvanáct odvážných Znáte někoho, kdo je odvážný? Dejte nám na něj tip! Hledáme nové hrdiny dokumentárního seriálu Vodafonu Dvanáct odvážných (znáte z TV Prima J) o podnikatelích, kteří se nebojí jít za svými sny. Pro čtvrté pokračování seriálu můžete nominovat své odvážné opět i vy. Pokud znáte úspěšné podnikatele a chcete je příští rok vidět na televizní obrazovce, nebuďte skoupí na slovo a dejte nám vědět. Můžete samozřejmě nominovat také sami sebe, stačí kliknout na www.dvanactodvaznych.cz.


vodafone

âILICHILI

#15

VODAFONE LIVE!

Roztočte to

Vodafone live! vám pomůže, když se nudíte, když potřebujete rychle zjistit, co vám odkud jede, když se budete chtít seznámit... Pomůže vám prostě v tolika věcech, že kdybychom je chtěli všechny vypsat, padne na to les. Jestli nám nevěříte, zeptejte se v našich obchodech. Budete valit kukadla!

VODAFONE ZOOM

Studenti versus mobily Vodafone má studenty rád, v jejich mozkovnách ostatně leží budoucnost naší země. A protože pro ně už brzo plánujeme něco speciálního, vypravili jsme se v našem průzkumu na fakulty a katétry, abychom se mrkli, co tak nosí po kapsách a co s tím mezi přednáškami provádějí. Šlo nám samozřejmě o telefony. J Studenti milují textovky! Skoro 80 % z nich smaží SMSky denně a téměř všichni se navíc přiznali, že nejenom o přestávkách (přes 20 % zaškrtlo u datlování pod lavicí odpověď „velmi často“). Na denní mobilní povídání si naopak najde čas jen něco málo přes 30 % respondentů a drtivá většina z nich neprovolá ani 5 minut. Nejčastěji se prý volá rodičům a maminka je favorit čtvrtiny budoucí elity národa. Mobilní tahák Zajímavé je, že zase skoro 80 % respondentů odkývalo častější používání mobilu během školního roku. Bude to i tím, že asi jen 30 % z nich ho nepoužívá při

studiu. Ostatní ho často vytáhnou kvůli kalkulačce, slovníku apod. (Za tím „a podobně“ se skrývá přes 30 % studentů, kteří už použili mobil jako tahák – kvalitní foťáky zaručují dobrou čitelnost ofocených textů, funkce T9 zmákne gramatiku...). Další služby přes mobil studenty neberou. Sem tam si dají hru, občas kouknou na počasí nebo jízdní řády. Tarifní generace Studenti si umějí spočítat, co je pro ně nejvýhodnější, takže asi 70 % z nich má nějaký měsíční tarif – speciální studentský ale jen necelá polovina. A pokud jde o značky, vede Nokia (asi 40 %), následují Siemens (něco přes 20 %) a Sony-Ericsson (podobně).

Za kolik? Prohlížet menu Vodafone live! a náhledy obsahu můžete úplně zadarmo. Zaplatíte jenom za obsah ke stažení a obsah k prohlížení, který si vyberete. Cenu budete navíc znát vždycky předem, budete tak mít naprostou kontrolu nad svými výdaji. Na Vodafone live! najdete hned několik typů cen, ale nemějte strach, že se v nich nevyznáte, je jich opravdu tak málo, že si je snadno zapamatujete. Některé kousky ke stažení přijdou na pouhých 30 Kč a vybraný obsah k prohlížení si můžete předplatit třeba již za skvělých 7 Kč na den. Navíc pro vás máme výhodné balíčky s obsahem ke stažení. Pokaždé vás před přijetím placené služby upozorníme, co

Na Vodafone live! objevíte Zprávy a počasí Hudbu Hry a aplikace Obrázky Sport Zábavu Informace a služby Erotiku Pravidelné SMS a MMS prostě všechno, na co si vzpomenete!

a jak platíte, takže budete přesně vědět, kolik jste utratili. Všechny ceny uvádíme včetně 19% DPH a jsou konečné, neplatíte už nic navíc, dokonce ani za stažení. Hurá na to! Ale jak? To hlavní, co potřebujete, je Vodafone live! telefon. Dostanete ho neuvěřitelně výhodně v našich obchodech, v Samoobsluze Můj Vodafone nebo kontaktujte Vodafone prodej na telefonním čísle 800 777 777. Pak už jen stisknete speciální Vodafone live! tlačítko a všechno půjde jako po másle. Tak do toho! Podrobnější informace si nenechte ujít na www.vodafone.cz

Who Wants to Be a Millionnaire? logo and TM and © 2005 Celador International Ltd. All rights reserved.

Vodafone live! je další důvod toho, proč mobily dobývají svět. Jeho nadupané menu vám nabídne zábavu i informace v množství větším než velkém, dokonce větším než obrovském. Nečekejte na nic a rychle si Vodafone live! telefon obstarejte, než vás všichni předběhnou!


âILICHILI

#16

čumenda

Vkus naší designérky Co je nového nebo zajímavého ve světě designu podle naší designérky Chrissy Mouncey

Amanita Design

Hrátky se samorostem

Uvařte si kávu nebo čaj, nebo si prostě něco nalejte, udělejte si hodinku volna, vyhledejte internetové stránky samorost2.net, seberte veškerou trpělivost, intuici a detektivní schopnosti, přidejte kapku nostalgie a vstupte do světa Samorostu. V jednom počítačovém magazínu jsem našla zmínku o flashové hře Jakuba Dvorského zvané Samorost. Odpoledne v práci se vleklo přesně jako odpoledne v práci, a tak jsem na ten link klikla. A na další hodinu bylo po práci. Propadla jsem nějakou dírou do světa Samorostu. Do světa, kde se bratříčkuje fantazie s realitou. Tahle nenápadná „hra“ je totiž značně návyková. Dvorský není ani tak průkopník nových technologií nebo hybný faktor vývoje počítačových her, jako tvůrce neotřelého svěžího světa, který nepotřebuje špičkový design. Pokud si ale myslíte, že chci naznačit, že by snad jeho hry nebyly graficky dokonalé nebo technologicky propracované, tak to tedy prrr. Naopak. Kombinace primitivních, bizarních a přitom půvabných ilustrací s přirozeně nasnímanými obrazy vytváří

Ze hry Samorost. Takovýhle fantastický svět vás čeká, pokud se ponoříte do téhle hry.

světy, které jsou ukotveny v realitě, a přitom vám připomínají fantastické světy, jaké si vytvářejí děti, když se toulají po lesích. A navíc je v tom nebeský klid, jenž vyzařuje jak Černobyl. Jakub Dvorský absolvoval studium v ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze pod vedením Jiřího Bárty. První verze jeho hry Samorost byla součástí jeho diplomové práce, ale dočkala se nejednoznačného přijetí, neboť se jednalo o jediný interaktivní projekt. Ovšem laici věděli své, a tak hra během několika týdnů zapříčinila zhroucení serveru, na kterém byla původně umístěna. Samorost je jakýmsi průsečíkem počítačové hry, umění a animace s nádherně poutavou, fantastickou alternativou k tradičním počítačovým hrám. Žádné divoké zběsilosti počítačově vytvořeného světa násilí či šílených závodů. Jen téměř naivní grafika s jednoduchými animovanými postavičkami a místnostmi na pozadí fotografií přírodních scenerií, kde se z padlých větví stávají celé


Perokresba ze Samorostu No všude to není úplná pohodička


âILICHILI

#18

čumenda

Na tu Svatbu

z videoklipu pro kapelu Kamil Jasmín samorost2.net/natusvatbu

Samorost

I takhle může vypadat animovaný hrdina počítačové hry

planety a všechno je pokryté mechem. Fotografie byly pořízeny v lesích v okolí Dvorského domova v Čechách. Název hry může znamenat jak kus starého kořene nebo větve, tak někoho, jehož chování a myšlení se odlišuje od zbytku světa. Právě tento druhý význam je pro hru, díky níž zapomenete na všechno, co byste měli dělat, až ironicky přiléhavý. Tato kombinace reality s fantazií prostupuje veškerou tvorbou studia Amanita Design včetně videoklipů pro kapely Na tu Svatbu a Polyphonic Spree a překvapivě se objevuje i v online hře vytvořené pro společnost Nike. Pozor, to kafe nebo čaj si zalijte, než hru spustíte.

'Plantage'

z videoklipu pro dánskou skupinu Under Byen www.samorost2.net/plantage


předplatné

é v o n j í ř m . . á . v o l y k e t Ab u e n I L I H ČILIC

âILICHILI

#19

e t j e n d e j b O u ... o k S M S o h si

omů. d ž a s i časop, se svým jménemba: m á v e učím MSku s heslem CCa PSČ! (Takže třevás r o d a vku ����� napište S Nezapomeňte n). Nechceme na ece jen o t x e t I ř e � . Napišmtzáří nám na číshloce�te �asopis po� sPlaRtIBRAM-PODsLlaEtSčasopis pošttonuě pDPH). po ��� vče rou c Běhe ZNI �, � ávku, zabalit a za �� korun ( , na kte E u R o B s e A r ,N dn Ska a ad NOVAK rovat vaši obje objednací SM N A J C t C regis oto je t, ale za něco stojí, pr a v lá ě d vy

Podrobnosti: jednou SMSkou si můžete objednat jen jedno říjnové číslo ČILICHILI . Časopis vám přijde poštou už zadarmo, všechno zaplatíte objednací SMSkou. Osobní údaje, které od vás získáme, použijeme samozřejmě jenom pro účely zaslání objednaného ČILICHILI! Nabídka služby SMSkové objednávky platí jeden měsíc, tzn. od ��. srpna do ��. září ���� včetně, nebo do vyčerpání zásob časopisu, které jsou určeny pro tuto nabídku. A to je všechno. Stačí jedna SMSka a říjnové ČILICHILI vám neuteče, ani kdyby mu někdo přimaloval nožičky. Tak hurá do toho! Distribuci zajišťuje pro Vodafone společnost Boomerang Publishing, s.r.o., Poděbradská ���/�, Praha �, SMS realizuje mMarketing.cz, technicky zajišťuje ATS Praha. Cena � SMS je �� Kč včetně DPH. Kdybyste měli s odesláním SMSky nebo s doručením časopisu jakýkoliv problém, brnkněte do Boomerangu na číslo ��� ��� ��� (pracovní den �.��–��.�� hod), kde se vám pokusí pomoci. (Pozor, je to obyčejná linka, ne bezplatná.)


âILICHILI

#20

na výzvědách

Aplaus pro divoké námořníky... aneb Na šňůře se skupinou Divokej Bill „Ty seš redaktor?“ zvou mě v Úvalech muzikanti do dodávky, tak říkám: „Jasně, těším se na víkend,“ ale trošku přeháním. Nejsem osmnáctiletá holka. I když mě hity jako Pocit, Rozárka anebo Znamení v rádiu neurazí, tak si desky Divokýho Billa dobrovolně nepouštím. Jenže: až se z téhle šňůry vrátím, budu mít absťák, že mě nečeká další koncert. A taky mi bude chybět atmosféra party, která nadšeně dělá přesně to, co ji baví. text Goča Komárek foto Michael Kratochvíl

Zatímco my se před polednem scházíme na úvalském náměstí s kapelou, v Českém Krumlově už se čtyři hodiny staví obří pódium. „Tahle šňůra zaměstnává skoro padesát lidí,“ vysvětluje mi kytarista Prochajda. „A jednou tolik brigádníků dodá ještě na místě pořadatel.“ Vynášíme nástroje ze zkušebny, která by se jednou měla změnit v klub s názvem „U Špinavců“, ale jeden nemusí být stavař, aby poznal, že si hospoda na první zákazníky ještě počká. Teď máme jiné cíle: za prvé tu nic nenechat. Prochajda říká: „Jednou si Mára zapomněl činely, tak je musela známá přivézt na koncert do Znojma, což nás vyšlo na čtyřku. Skoro jako taxík.“ Právě bubeník Mára nám před odjezdem dává dýchnout, a hned máme historku – jeden z muzikantů má už po ránu 1,28 promile. Prý po včerejších osmi pivech. „Ale nejmenuj mě v tom článku, kvůli mámě. Klidně napiš, že jsme zakalili po koncertě, ale o tomhle ne.“ „Takže nasedat do dodávky,“ velí nám Bohouš, znalec tvrdé rockové hudby s vizáží Apače. Muzice se věnuje hlavně jako

novinář, ale na této šňůře s Billem má jiné funkce: je řidič, pomáhá technikům a míchá rumy s kolou. Náš směr? Český Krumlov. Dvaatřicátý koncert šňůry, která letos nemá obdoby a při níž chodí na koncert v průměru tři tisíce diváků. Střílí po nás! Kapela jede na jih v několika autech a zrovna v tom našem je podivuhodný zápach. Rádio tiše hraje, všichni kouří, a až na první pumpě zjišťujeme, že byl v koši celý týden nevypitý lahváč. Proto ten smrad. Bohouš vypráví: „Touhle prací se bavím. Už jsem jezdil s mnoha kapelama, a jednou přišel Marek, kterého jsem znal dřív třeba z Arakainu, jestli nechci vozit i Billa. Tak říkám jo, jasně... A jestli jsou kluci divoký? Někdy. Třeba je chci odvézt

po koncertě domů, ale když se do půl čtvrtý nehnou, tak na to kašlu a zleju se s nima. Potom se spí v autě a okolí...“ Jsme v Plané nad Lužnicí a před obchodem s hudebninami přibíráme kapelníka – Vaška. Mrkám na basáka Jurdu, který pije z plechovky pivo: „Nevadí Vencovi, když

před koncertem chlastáte?“ Jurda sebou trhá: „Ale proč? Vůbec do toho nemluví. Už víme, co si můžeme dovolit a že nesmíme hrát ožralý.“ Jurda pokuřuje startku a pozoruje Vaška, který se tváří jako čerstvý otec. Má důvod – přijel si sem pro kombo, ale nakonec koupil nádhernou zlatou kytaru v ceně měsíční dovolené v Thajsku. „Nedalo se odolat. Jasně že na ni dnes budu hrát, to je zvuk! To je jízda!“ Kapela v posledních letech slušně vydělává, a ačkoli pánové zatím nezpychli, své vozové parky už obměnili dost, pročež si cestou povídáme hlavně o motorech. „Tady na tý rovince,“ ukazuje Vašek, „jsem před týdnem jel dost rychle,“ a hned mluví o tolika kilometrech v hodině, že se šofér Bohouš zmůže na jedinou větu: „Až přijde padesát lidí o práci, tak to se Vašek vysekal na motorce.“ Je vedro, ploužíme se v zácpě a někdo z posádky zvyšuje hlas: „Hele, nejsou támhle před náma Karty?“ Význam mi dochází, když dojíždíme jakousi dodávku a Špinavci se vyklánějí z oken: „Kam jedete? Do Krumlova? A co tam budete


na výzvědách

âILICHILI

#21

Všechno dobře dopadlo, je tu poslední aplaus

Před koncertem je potřeba dobít baterky


âILICHILI

#22

na výzvědách

A potom začíná: „Podepiš se mi!“ svlékají si dívky trička a podávají fixy. dělat?“ smějou se. Na příští pumpě už se zdravíme s předkapelou Prohrála v kartách: „Přespíte tam?“ ptá se její bubeník Matouš a Jurda mu povídá: „No jasně, bude mejdan, ne?“ Matouš se tváří rezignovaně jako herec z Národního. K branám krumlovského letního kina bychom nakonec dojeli jako výprava seniorů na Velehrad, kdyby naši dodávku nepředjížděl v osobáku bubeník Mára a nezačal po nás střílet z kuličkové pistole. Štípe to. Tento článek neunese nadávky, které za Márovým autem huláká Bohouš. Asi byste netipovali, že míjíte kapelu, jejíž členové spolu jezdí dobrovolně na čundry. Nikde žádná kráska „Nazdar, čau!“ Vystupujeme z dodávky vedle pódia, po němž šplhají technici jako makakové. Jejich šéf Petr říká, ať nemám péči, že jde o zkušené horolezce. Ptám se na jeho práci. „O stavbu pódia se stará šest stavěčů a dvanáct bedňáků. Zvládne se to od osmi do dvanácti. Celou scénu přiváží na místo náklaďák, za kterým je vlek na konstrukce, a další auto veze lidi. Po koncertě všechno sklidíme do pěti a jede se na další štaci.“ Je půl čtvrté, takže rychle na zvukovou zkoušku. I to je zážitek, a nejen proto, že vidět dnes Vaška, jak mhouří oči s novou kytarou, je jako spatřit všechno štěstí světa. Za chvíli jeho kapela energicky vypálí song Marihuana, kterého se večer posluchači nedočkají. „A proč jsi tu vlastně ty?“ oslovuju Petra Fořta, manažera kapely a organizátora Rock

For People. Vím, že spousta manažerů na koncerty nejezdí. „Tebe ta hudba pořád tak baví?“ A Fořťák vysvětluje: „Mně koncerty kupodivu nevadí, i když už jsem Billa viděl pětsetkrát. Ne že bych prostál všechny od začátku do konce, ale užívám si spíš po koncertě a během přejezdů, protože je potřeba udělat z turné i zábavu, jinak by se z toho stala asi rutina. A taky jsem tu proto, aby se kapela netrápila s drobnými problémy. Třeba tady, v Krumlově, je málo záchodů, tak je teď musím doobjednat. A sehnal jsem i elektrocentrálu, protože jinak by proud mohl vypadávat.“ Potom ještě Fořťák říká, že prý dnes přijdou dva a půl tisíce lidí, takže bude letní kino plné. Začínám se těšit. „Panáka?“ ptám se basáka Jurdy na baru, ale on se překvapivě ošívá. „Asi ne. Nebo počkej, kolik je? Čtyři hodiny do šou? Tak jednoho.“ Na pódiu zvučí předkapela a ochranka pouští první hosty – ze dvou třetin dívky. Stá, dvoustá, třístá, a nikde žádná kráska. Jurda myslí, že za to může nedaleká rakouská hranice, ale ochotně se každé podepisuje na plakáty. Opilá dáma na pódiu O klidný vstup do areálu se stará čtyřčlenná ochranka. „Jestli chrání nás?“ uvažuje Jurda. „Nevím, před čím...“ Divokej Bill je kapela, která svým fanouškům neutíká, klidně si popovídá s každým. „Ale to víš, že se kluci hodili, třeba když jsme měli autogramiády v Intersparu.“ Nepřestávám ochranku pozorovat. Už chápu. Ti plešatí hromotluci dohlížejí, aby se posluchači plynule dostávali do letního kina, a potom taky dávají pozor, aby se kapele nic neztratilo. Nebylo by to prvně – letos už kdosi při koncertě ukradl Jurdovi ledvinku s patnácti tisícovkami. Občas

se objeví zlitej fanoušek, co se snaží vběhnout na pódium, ale jinak nic. Zastavuju se na kus řeči u siláka

Dana. „Tohle je poměrně klidná kapela, takže jsme na turné neměli zásadnější problém. Takže tady hlavně máme dohled nad místní ochrankou a taky víme, kdo má být v zákulisí, kdo na pódiu, jaké písničky se můžou fotit... My už o kapele víme všechno. Po tolika koncertech to jsou naši kamarádi.“ Z čeho tahle ochranka určitě radost nemá, toho budu svědkem za chvíli. Začala totiž hrát předkapela, a ta to vůbec nemá jednoduché. Lidi přišli hlavně na Billa, a tak si Prohrála v kartách musí každou zvednutou ruku vybojovat. Daří se to skvěle, a tak zpěvák Filip v jednu chvíli

podává svou kytaru do prvních řad – ať si na ni fandové zabrnkají. Ochranka se směje: „Z tohohle nadšení nejsme. Při jednom

koncertě se už ta kytara ztratila někde mezi lidma, ale naštěstí jsme ji dohnali.“ Na pódium pak ještě

vbíhá opilá paní a sápe se po mikrofonu, ale ochranka ji s přehledem vyvádí. Po necelé hodině předkapela končí. Při poslední písni procházejí po pódiu hlavní hvězdy – euforie. I já jsem v euforii, neboť jsem stál dlouho u baru, takže mám od této chvíle okno. Pokud se následující výjevy odehrály až nazítří v Klatovech, přijměte velkou omluvu: Tak tedy – než začne Divokej Bill hrát, potřebuje čtvrthodinovou přípravu, a tuto pauzu vyplňuje na dvou projekčních plátnech večerníček o Krakonošovi, který uvěznil lakomého Trautenberka v jeskyni. Ze zákulisí se pak ozývá rituál kapely: „Mrdat!“ řve jeden, a ostatní se přidávají: „Jó!“ Dlaně o sebe plácají. A pak už – krásná rocková smršť. Kapelník Vašek měl pravdu, když říkal: „Proč stojí naše koncerty přes dvě stovky? Přece abychom měli lepší zvuk, pěkný světla, videoprojekce a představení bez rozlomené kytary...“ Vidíme profesionální výkon. Bez velkých řečí odehraných dvacet písní, z nichž většinu vyřvává několikatisícový dav. Na závěrečnou Rozárku už nastupuji i kolegové z Prohrála v kartách, pódium je muzikantů plné. A potom začíná: „Podepiš se mi!“ svlékají si dívky trička a podávají fixy. Pořadatel navíc připravil do šatny vynikající bramborový salát a k dispozici je taky sud piva – kdo patří ke kapele, ten ať si natočí. Vyrážíme na tah do města a v každém baru pouští diskžokej Divokého Billa. Hudebníci se postupně rozcházejí do svých hotelů, jen já se ráno probouzím – o vše okradený – na náměstí. Mejdan může pokračovat. Sedm tisíc piv za koncert Kapela spí celé dopoledne, takže nás čeká až oběd v restauraci na pravém břehu Vltavy. Vystřízlivění – tady se k nám jako k hvězdám nechovají. O všechno si říkáme dvakrát. A platíme rakouské ceny. Manažer Fořťák vypráví, proč si letos kapela zařizuje všechno sama – vždy si zamluví prostory, ale jinak je celý večer v její režii a s pořadatelem si nakonec jen rozdělí zisk. „Chtěli jsme si pohlídat kvalitu služeb. Na koncertech třeba máme naše bary, takže se už nestává, že by byla pro dva tisíce lidí jenom


jedna fronta na pivo a jedna na buřty. A taky máme jistotu, že když máme jako partnera třeba Red Bull, tak tu nikdo nebude prodávat Semtex. Jsme s tímhle systémem spokojení.“ Přes most míříme k dodávkám a Vašek ještě křičí na vodáky, kteří se topí pod jezem, ahój! a natáčí si je na kameru. „Nahrávám všechno, třeba něco použiju na DVD.“ V Klatovech se na travnaté hřiště směstnají skoro čtyři tisíce fanoušků – zemi definitivně ovládla billmánie. Snad i proto, že se Lucie rozpadla a Kabát jaksi usnul... I když je na pivo šest front, čekáme dlouho. Dávám se do řeči s barmanem Tomášem. „Na tomhle turné se někdy vypije i sedm tisíc piv za koncert, průměrně tak čtyři. Strikně nenalíváme mladistvým. Kdybychom tohle nedodržovali, tak se určitě natočí víc. A řeknu ti, že na Billech se vypije mnohonásobně víc než třeba na Chinaski. Na ty totiž chodí víc děti. Zatímco dnes jsme na

Soustředění před koncertem Vidět dnes Vaška, jak mhouří oči s novou kytarou, to je jako spatřit všechno štěstí světa

tomhle baru vytočili třináct sudů, na Chinaski by to byly jenom tři.“

Podpisy, to je tečka za koncertem

A zase už fosforeskuje nad pódiem obrovský koráb, protože tohle turné je námořnické, a zase už Divokej Bill zpívá „Vůbec nám nevadí, že to neladí,“ ačkoli jim to ladí přesně. Koncert končí, muzikanti si rozdělují peníze. Manažer Fořťák vysvětluje systém: „Takhle hned po koncertech si kluci berou domluvený základ a zbytek se dává do rezervy. Jednou za měsíc se sejdeme a řekneme si, jestli se rozdělí půlka rezervy, celá, anebo nic – podle toho, jaká investice nás čeká. Teď si budeme točit sami DVD, takže se rozděluje míň...“ A kolik tedy pánové vydělávají? Vašek odpovídá diplomaticky: „Jsou měsíce, kdy ani korunu, a pak si za měsíc vydělám na motorku.“ Odjíždíme domů. Někdo si pustí na notebooku film, jiný usíná. A manažer se loučí s tím, že napřesrok chystá novinku – po šňůře námořnické přijde cirkusácká. „Už se dají pořídit i stany pro pět tisíc lidí,“ vysvětluje. Divokej Bill žije totálně muzikou, takže není důvod, proč by se nemohl stát nejnavštěvovanějším cirkusem v české historii.

S těmahle chlapama bych teda do sprchy nešel.


#24

souboj

Sekačka

Kosa

Je jednoznačně levnější Nikdy jí nedojde šťáva Kosa často padne na kámen Kde není kosa, ani smrt nebere Sousedova kosa vás o víkendu nevzbudí Kosa většinou hodně pamatuje Kosa vám klidně vezme nohu

1:0 1:0 1:1 1:0 1:0 1:1 0:1

Leze do peněz Hrozně žere Sekačka taky šutry nemusí Sekačku by stařena nad hlavou neroztočila Pražákova sekačka startuje v 8.00 I sekačky už dneska mají paměť Sekačka vždycky seká dobrotu

6 3 Alternativní duel najdete na www.cilichili.cz/souboj

Ilustrace: Ollie Bland, Blanddesigns.co.uk

âILICHILI


DVD REKORDÉRY THOMSON h r a č k y, n a k t e r é s i r y c h l e z v y k n e t e DTH8560E DVD rekordér +RW / +R s 250GB HDD Přehrává DVD-RW/-R/+RW/+R, S-VCD, VCD, CD-R/RW, MP3, JPEG, WMA, DivX Kompatibilní s Dolby Digital 5.1, DTS, MPEG 2 audio Digitální rozhraní HDMI (up conversion) VPS, ShowView Virtual Surround USB DV vstup THOMSON SALES EUROPE S.A. | Jankovcova 53, 170 00 Praha 7 | tel.: 284 001 111 | www.thomson.cz

190x245.indd 1

13.7.2006 13:21:32


âILICHILI

#26

téma

Lidstvo má odnepaměti radši obrázky než písmenka. Vezměte si třeba jeskynní malby v Altamiře. Co jsou tyhle hrdinské příběhy s komentářem jiného než komiks jak vyrytý. Nebo hieroglyfy v egyptských hrobkách. Totéž. A tak to šlo až dodnes. Výbušná směs obrazového fantazírování se stopovým množstvím textu přežila i nástup filmu i televize. A tak musí neohrožení polobozi den co den do rachoty. Zachraňovat svět, případně ho ničit. niččit. ni čit. text Stanislav Rýdl spolupráce Štefan Švec, Michal Schindler, Martin Groman ilustrace Jiří Grus

Svuj první komiks jsem maloval Ramsesovi. Když umřel. el.


téma

âILICHILI

#27


âILICHILI

#28

téma

istě se ptáte, proč je herdek obrázkové čtení tak úspěšné? Co si budeme povídat, v knížkách jsou sice parádní příběhy taky, jenomže komiks má holt navíc obrázky. A jestli vám to dneska přijde málo, koukněte na žebříčky nejúspěšnějších filmů a gamesek. Kdejaký z těchhle hitů vycucal nějaký úspěšný komiks do poslední kapky krve. Mohou to být šestákové báchorky i luxusní knihy se zlatou ražbou. Můžete se na ně koukat skrz prsty (pak se ovšem čtou blbě), ale měli byste vědět, že z nich opisovala či obkreslovala i taková esa jako Andy Warhol nebo George Lucas. Současná kultura prostě s komiksem kráčí pařát v pařátě. Žlutý břichomluvec Dnes už je komiks nejen kratičký strip s inženýrem Dilbertem, ale třeba stostránkový sešit o temném Batmanovi. V začátcích by se kreslířům m nad takovým flákem asi zatmělo před řed očima. První oficiálně uznaný komiksový hrdina toho moc nenaklobásil, pardon, nenaklábosil ábosil a vystačil s pár okýnky. nky. Yellow Kid R. F. Outcaultea přišel el na svět 16. 2. 1896. Bubliny ubliny byly ještě hudba budoucnosti, a tak za něj mluvily nápisy na triku. Nosil osil sice velikost XXL, moc se tam toho ale nevešlo.

Superman se naučil létat až ve 40. letech minulého století! Právě Žlutý Kid je základním kamenem komiksových proužků v novinách. Už o nich byla řeč, tak jen pro jistotu − to jsou ta okénka, ve kterých se prohánějí kocour Garfield a Snoopy a říká se jim stripy. Za žlutým neposedou následovala celá plejáda postav jako třeba Little Nemo nebo Krazy Kat (pro nás kocour Felix). Na konci 20. let minulého století se objevili dva dobrodruzi – Tarzan a Buck Rogers. Do komiksů už ale začala víc a víc pronikat temná skutečnost. Z hospodářské krize a válek gangů vyvstal Dick Tracy (detektiv ve žlutém kabátu). Šmakoval, ale ještě to nebylo ono. Lidi potřebují boha. Nebo aspoň poloboha. Dámy a pánové, na scénu přichází...

Chytnul jsem Hitlera za flígr! Superman! Majitele nejt nejtěsnějších slipů ve vesmíru vymysleli Jerome Siegel a Joseph Schuster. Štěstí s ním ale neudělali a v roce 1938 ho prodali nakladatelstv nakladatelství DC (Detective Comics). To vlo vložilo nemotorn nemotorného novináře Clarka Kenta a motorného supermuže do časopisu Action Comics. A co byste neřekli, do té doby směšný létající panák pan se zakrátko vypracoval na

vlastní komiksovou sérii! Za 2. světové války se Superman dokonce zapojil do boje jako člen hrdinské ligy Ameriky − vytáhl Hitlera za límec až na orbit. 4% chlap Superman se mnohokrát rodil znova a znova, takže vznikly mnohonásobné série, které se čerta staraly o děj těch předchozích. Zatím naposledy přilétl na Zemi v roce 2003, a to v limitované sérii s podtitulem Birthbright. V předchozích příbězích například ztratil paměť, dokonce se i oženil. Vždycky to ale bylo na jedničku. Prostě opravdový chlap. K tomu patří, že ho některá média označila za ikonu homosexuálů. Není divu, taková ikona nemůže být žádná třasořitka. Batman Úspěch muže s velkým S na hrudi přinesl potřebu dalších manických, maniakálních... prostě hrdinů s „man“ na konci. Mezi záplavou maskovaných poloblbečků, mutantů a jiných plev vynikl Bruce Wayne, jinak známý jako Batman. Toho vymyslel pracovník vydavatele sešitů Action Comics Bob Kane. Zkombinoval mstitele Zorra se zloduchem jménem Bat (Netopýr) z knihy Mary R. Rinehartové. A udeřil vrut do týlu, protože Batmana bylo za chvíli všude plno. Mimochodem: v žánru komiksu jde asi o nejznámější předválečnou postavu, která


téma

âILICHILI

#29

Zleva: Jeden z party X-menů žaluje Jak si ve třicátých letech minulého století představovali přistání na Měsíci Typická komiksová obálka

nevznikla kkřížením člověka s radioaktivním meteoritem, což je milá výjimka. Zlatá léta Po 2. světové válce se z autorů těch nejznámějších komiksů staly svého druhu kultovní postavy. Statut poloboha v tomto ranku obhajuje Stan Lee (Spiderman, Hulk a Daredevil a X-meni). A na plno to rozjela i nejvýznamnější vydavatelství – Marvel a DC. Vítejte v Sin City Na přelomu 70. a 80. let komiks trochu ztrácel dech. Naštěstí přichází nová krev. V čele je Alan Moore, považovaný za jednoho z nejlepších scenáristů současnosti (Strážci, Bažináč, Liga výjimečných). Frank Miller zase pekelně dobře resuscitoval žánr noir (geniální Sin City, Návrat temného rytíře). Autor mnoha populárních románů Neil Gaiman nás uvedl do světa snů v Sandmanovi a Garth Ennis představil pěkně drsného kněze (Preacher), který ví, že Bůh opustil nebesa a hlavně Texas... A jsou tu i jedineční kreslíři jako Mike Mignola (Hellboy) či Jim Lee (X-men, Batman). Technika malby má až nepochopitelnou úroveň (Glen Fabry a jeho Sláine či soudce Dredd). Komiks je znovu v kurzu a nevypadá to, že by chtěl vyklidit pole třeba opeře...

Já jsem malý Nemo a spoďáry přes kalhoty jsem začal nosit jako první.

Nechytnul jsem Hitlera za flígr... Po Žlutém klukovi vtrhnul na stránky novin další infantilní hrdina s podivným ohozem.


âILICHILI

#30

téma

Rychlé šípy přinesly ísto Jaroslavu Foglarovi m ve skautské síni slávy i nařčení z pedofilie. Radostně mávají rukama a slintají slastí...

Komiks mimo Ameriku Země vycházejícího porna

Kreslený galský kohout

Dlouhé Bobidlo

Potkáte-li v japonském metru čtenáře zírajícího do pornokomiksu, nelekněte se. Dost pravděpodobně to není úchyl. Tahle zajímavá literatura je v zemi veřejně přijatelná. Tam, kde se Evropan u erotiky začíná bát, Japonec ještě ani nezaregistroval podezřelý obsah. V pornografickém hentai (tak se žánr označuje) jde hlavně o akci, a to na všechny (ne)myslitelné způsoby. Oblíbenými náměty jsou: žena znásilňovaná mnoha muži; žena znásilňovaná mimozemšťany; žena znásilňovaná robotem s osmnácti chapadly; žena s osmnácti chapadly, znásilňovaná... ehm. Ještě že v Japonsku existují i komiksy pro druhé pohlaví. Hentai vychází z hlubší (nejen pornografické) tradice japonského komiksu, z unikátního stylu kresby zvaného manga. Manga poznáte nejlíp podle dívek, kterým oči zabírají polovinu hlavy a poprsí polovinu těla. Svůdnost mají přetočenou na maximum. Kresba se ale od evropské liší hlouběji, jednotlivá políčka se navzájem prolínají a jiný je i repertoár vyjadřování pocitů. Třeba vzrušení se vyjadřuje slintáním a radost mácháním všemi končetinami. Zkuste si to doma.

Z Evropanů jsou asi největšími milovníky komiksů Francouzi. Asterix s Obelixem tvoří půvabný galský páreček už od roku 1959 a jejich autoři Renné Goscinny a Albert Uderzo jsou doma považováni za génie. Není divu, stvořili nejznámější evropský obrázkový seriál, po kterém slintají vzrušením i filmoví tvůrci a z něhož pořád ještě mávají radostně rukama i nohama čtenáři i za oceánem.

Nemůžeme samozřejmě zapomenout na komiks domácí, který se v Evropě rozhodně nemá za co stydět. První příběhy se začaly objevovat už v roce 1924 (inspirací jim byl Švejk), v Lidových novinách zobalo kuře Napipi a pro fiflenu Berušku se tam soužil Ferda Mravenec. Ondřej Sekora se při jeho vymýšlení údajně inspiroval u Walta Disneye.

I další slavný kreslený Evropan je frankofonní, jmenuje se Tintin a je po Herculu Poirotovi zřejmě druhým nejproslulejším Belgičanem. Drobný hrdina učesaný na Hurvínka patří ke klasice realistického komiksu a jeho autor Hergé (vlastním jménem Georges Remi) s ním vyjel v roce 1928 nejprve v Sovětském svazu. Tam byl tehdy realismus koneckonců v módě.

Kresbu man ga poznáte nejlíp podle dív oči zabírají p ek, kterým olo a poprsí polo vinu hlavy vinu těla.

Snad nejznámější český komiks, čestné a spravedlivé Rychlé šípy, přinesl Jaroslavu Foglarovi místo ve skautské síni slávy i nařčení z pedofilie. Sláva holt není zadarmo. Od padesátých let minulého století byl komiks považován za buržoazní přežitek, ale přesto vycházel v Pionýru, Sedmičce i v Mateřídoušce. Barbánka si z Ohníčku pamatují všichni dnešní třicátníci a ABC si kvůli komiksům o Strážcích či o Kruanovi schovávaly celé generace. Hvězdou mezi komiksovými časopisy ale byl a zůstává Čtyřlístek se žroutem Bobíkem, strašpytlem Pinďou, šílencem Myšpulínem a promiskuitní Fifinkou. Čtyři zvířecí zrůdičky si dál získávají srdce dětí od šesti let do hrobu, a to je důkaz jejich neutuchající vitality. Po listopadu 1989 se s komiksy u nás roztrhl pytel pytlů, což žánr posílilo i poškodilo. Hned se vyrojila spousta komiksových periodik, z nichž nejdéle vydržela Kometa, která zkrachovala a až v roce 1992. Dnes u už existují specializovaná nakladatelstv nakladatelství Mot, Crew či BB art, která se věnují vysokoúrovňovému komiksu, často s uměleckými ambicemi. V BB artu vyšly i výbory z klasiky ABC. Ferdu Mravence s Bob Bobíkem ale hned tak někdo nep nepředežene. Možná Jiří Grus...


téma

âILICHILI

#31

Myslíte to s komiksem vážně? Třeba vám pomůže kniha Stavba komiksu od Thierryho Groensteena. Vyšlo v nakladatelství HOST v roce 2005.

foto Michael Kratochvíl

Zapamatujte si ho [Ilustrátor komiksů]

Jiří Grus Je asi nejznámější komiksový kreslíř u nás. Dokazují to mimo jiné dvě ceny ComiCZaward a mezinárodní úspěchy (třeba první místo za komiks Epilog na XIII. mezinárodním komiksovém festivalu v Lodži v roce 2002). Narodil se 20. listopadu 1978, je tedy členem generace, která vyrostla na ABC a na Kometě. Přes Lidovou školu umění a Výtvarnou školu Václava Hollara to dotáhl na AVU. V počátcích bezmezně obdivoval Káju Saudka, později Zdeňka Buriana. Hned

jeho první publikovaný komiks vyhrál v roce 1999 soutěž časopisu Crew. Od té doby se pravidelně objevuje v něm a v magazínu Aargh. Chtěl byste se komiksem živit? Představa, že si na jídlo a nájem vydělávám jako kreslíř komiksů, je mi stejně příjemná jako ta, že si na něj vydělávám prodejem svých obrazů. Jak tedy vypadá váš běžný den? Vstávám s úvahou, zda dostanu kšeft jako písmomalíř obálek pro rozesílání pozvánek

celebritám, či nakreslím komiks o dvou sexy rybářkách, propagující krmivo pro kapry. Je to boj, proti němuž je závěrečná krvavá bitva v našem komiksu Nitro těžkné glycerínem pouhou plácanou. A co vás vlastně ke komiksu přivedlo? První fascinace komiksem proběhla někdy mezi osmým a devátým rokem a víc než fakt, že ty obrázky nesou nějaký příběh, mě udivovalo spíš to, že jich je hodně pohromadě. Naprosto mě tenkrát uhranul Kája Saudek.


âILICHILI

#32

téma

Bang! Bang! Bang! Zbraň v rukou hysterického idiota, který se nikdy netrefí.

Komiksový slovníček

Klucí íííííí!! !! Fifink u

honí pavo bezhla uk, vý r nebo ytíř jin devia ý nt.

Aaaaaaaaarrrrgh!!!

Komiksové rekordy

Au.

Nejvíce vydávaný komiks

Himbajs!

Peanuts

Rychlonožka šlápl na Ježka v kleci.

Plopt! Jejky, zřejmě mi někdo prokopl játro!

Che che che che Che che che che

Příběhy psa Snoopyho a jeho přátel se objevily v 2620 novinách v 75 zemích.

Nejvýdělečnější komiksový film

Spiderman

Film v pokladnách kin druhý den po premiéře vydělal 43,6 milionů dolarů.

Nejmenší komiks

Agent 327

Nizozemský komiks o velikosti 2,58 x 3,7 cm.

Nejdéle vycházející komiks

The Dandy

Komiks v hlavní roli s kovbojem vychází od 4. prosince 1937.

Nejdražší komiks

Pay Copy

Ghrmphhhhchglgl... Promiňte, není mi nejlépe, mohl by někdo zavolat gastroenterologa?

h!!! Krrrrrrrrycghoganhalýzhu. Potřebuju ps

Komiks od vydavatelství Marvel z roku 1939 přišel (doufáme) šťastného majitele na 350 000 dolarů. Podobné ceny by měl dosáhnout i první komiks, kde se objevil Batman.


téma

Inteligence není na překážku Obecně se soudí, že čtení komiksu se hodí k lidem, kteří pracují hlavou leda tak při pití piva na ex nebo střílení hlaviček do sítě. Ale přitom existuje široká parta autorů i čtenářů, kteří komiks vyhledávají jako možnost vyjádřit neotřele zásadní myšlenky a otázky lidského bytí. No fakt!

Důležité momenty z historie neprobírá jenom Komiksová historie světa a další obrázkové knížky pro děti. Například komiks Maus I a II od Arta Spiegelmanna je dramatickým zpracováním příběhu židovské rodiny z Polska, jejích osudů v době holocaustu i v moderní Americe. Knížka vzbudila velkou diskuzi. Za prvé proto, že definitivně dokázala myšlenkovou sílu komiksu − Spiegelmann za ni dostal prestižní Pullitzerovu cenu. Za druhé proto, že autor použil brutální stylizaci: Němci jsou kočky s hranatou hlavou připomínající hákový kříž, Židé myši, Poláci prasata atd. Jestli nějaký komiks naboural představy o tomhle žánru, byl to Maus (česky vydal Torst). Z pekla smůla Méně závažným, ale podobně nervydrásajícím čtením je komiks Z pekla (česky BB art), ve kterém Alan Moore předkládá svou verzi příběhu o Jacku Rozparovači. Tenhle autor dokázal uspět jak v komiksovém mainstreamu (Bažináč, Strážci), tak i na jeho pomezí. Tam patří třeba Liga výjimečných. Jinou historií se

âILICHILI

#33

„Batman se měl původně jmenovat Birdman!”

Potracený Pixy zvedne telefon a volá ze záhrobí svojí mámě, proč ho nechtěla. inspiroval Frank Miller v knize 300 (česky nakl. Calibre). Ta je o bitvě u Thermopyl. Kromě dějepisu najdete v kategorii intelektuálního komiksu taky osobní výpovědi. Speciální postavení tady má zejména francouzský komiks. Proslulá je třeba šestidílná série Padoucnice, v níž se s bratrovou epilepsií vyrovnává David B. Záměrně skoro naivní kresba a systematicky černobílé zpracování dávají vyniknout silnému příběhu, který by obstál v kdejakém románu nebo filmu. Otázka je, jestli by si zachoval svoji komiksovou sílu. Padoucnice vychází česky postupně v nakladatelství Mot. Volání hrobu Ve stejné české stáji vyšel taky Pixy šílence Maxe Anderssona, v němž je hlavní postavou potracený plod. Tahle knížka je

plná inteligentního humoru, ovšem toho nejčernějšího a nejhrubšího zrna. Když Pixy zvedne telefon a volá ze záhrobí svojí mámě, proč ho nechtěla, člověk se pochechtává a zároveň ho mrazí. Se životem se po svém vyrovnává i Jimmy Corrigan (česky BB art). Jimmy je nejchytřejší chlapec na světě, akorát si toho nikdo nevšiml. Nejméně jeho buranský otec. Lehkou nostalgií a těžkou nedávnou historií je cítit i česká série s nádražákem Aloisem Nebelem z nakladatelství Labyrint, kterou pozitivně zaznamenala i jinak celkem netečná lokální kritika. Upřímně řečeno, intelektuálské komiksy nejsou zrovna čtení na dobrou noc, ale rozhodně se po nich neblbne. Spíš naopak. Vyzkoušejte je!


âILICHILI

#34

téma

Z papíru ru na stříbrné stříbrn ří říbrn é plátno Asi prvního filmového supermuže jsme u nás viděli ve Vorlíčkově Kdo chce zabít Jessii. Svaly mu propůjčil kulturista Juraj Višný. V kinech na západ od nás se komiksoví hrdinové zabydleli dávno předtím a daří se jim ve filmu líp a líp. Obrázky promluvily Komiks a film jsou jako bratři v triku. Jeden bez druhého už nedá ránu a parádně se doplňují tam, kde jednomu nebo druhému něco chybí. Díky filmu kreslení hrdinové poprvé promluvili a komiks zase přivedl do kin fantastické proporce svalnatých reků a vyvinutých rekyň. Všechno to začal před 1. světovou válkou zatím jenom kreslený Malý Nemo (Little Nemo, 1911). První komiksový pašák, který to opravdu dotáhl ze stránek časopisů až do hraného filmu, byl gangsterobijec Dick Tracy. V 50. letech pak konečně vlítnul do kin Superman. Velkolepý první dojem ale neudělal − za vše mluví už název propadáku: Superman a krtčí lidé. Výrazně lépe se pak v 60. letech neuvedl ani Batman. I jeho první filmové kroky z roku 1966 působí spíš jako parodie. A tak nakonec klasikou filmového komiksu své doby zůstává svižně odvyprávěná Barbarella postavená na dvou motivech − hledání uprchlého vědce a znásilňování polonahé hlavní postavy. Jane Fondová ve vrcholné fyzické formě, prostě zosobněná 60. léta. Kam se hrabe Dubček. Dva mušketýři po třiceti vzletech 70. léta vrátila do hry Supermana o poznání úspěšněji. Neškodné krtky přenechal Bédovi Trávníčkovi a sám se vrhnul na havěť typu Lexe Luthora (Gene Hackman). Ve scénáři spisovatele Maria Puza (Kmotr) najdete všechno potřebné z historie slavného hrdiny včetně vystřelení z rodné planety Kryptonit a pohledné kolegyně Lois Laneové. První film (následovaly ještě tři) dokázal vytvořit

blíbení Vezmou se dva o jí se do mastodonti, spo masakru jednoho velkého a úspěch v tzv. crossoveru je zaručen.

věrohodnou komiksovou atmosféru. Pomohl tomu hlavně Christopher Reeve, který v trikově náročných scénách nevypadal jako jelimánek s patkou v přiléhavém pyžámku, který mává na letadlo. Přelom staletí − hrdina na každém rohu Po úspěchu Supermuže se s trháky podobného ražení doslova roztrhl sak. Na tehdy populárního Flashe Gordona třeba ještě vzpomínají příznivci skupiny Queen, která měla prsty v soundtracku. To obskurního Pepka námořníka s plastikovými svaly a tunou špenátu nezachránil ani Robin Williams v hlavní roli. Pak ale po komiksu hrábl mág Tim Burton a na světě byla vynikající adaptace Batmana, na kterou dodnes nedá dopustit spousta fandů (další poměrně početná skupina ji stejn stejně náruživě zatracuje). I tento hrdina ale ch producentů postupně v rukách šikovných zmíral, až se nakonec otrávený George Clooney líně producíroval před ed Arnoldem Schwarzeneggerem s hrudním m štítem tem a mohutně rý rrýsovanými sovanými bradavkami. Ještě že se na to nemohl dívat í ívat Christopher Nolan, vrátil Batmana na začátek a vzal to v roce 2005 od podlahy. Začátkem tkem 21. století nastalo ve

Christopher Ree ve nevypadal jako jelimánek s patk ou v přilehlém pyžámku, který mává na letadlo.

filmu slavné komiksové období. Lidstvo zachraňují nebo ohrožují (podle naturelu) Spiderman, Blade, Hellboy, Constantine… Nemá smysl vyjmenovávat všechna díla, lepší i strašlivá. A tak už jenom nový trend a balíme: Vetřelec nebo Predátor se vydali opačnou cestou než všichni ti supermanové. Začali ve filmu, pak je spojil komiks a počítačová hra a nakonec se ruku v ruce do kin vrátili. Film Vetřelec vs. Predátor je sice dost shit (slušně řečeno), ale je to přesná ukázka populárního komiksového triku. Vezmou se dva oblíbení mastodonti, spojí se do jednoho velkého masakru v tzv. crossoveru a úspěch je zaručen. Jejich příběh si totiž koupí fanoušci obou táborů a mož možná i ti, které zaujme nečekaná kombinace. Je asi jen otázka času, kdy dojde na plátně k souboji Garfield vs. Terminátor.


��������������������������� ����������������������������������������������� ��������������������������� ����� �������� ��������� ������ ������� � ��� ������ �������� ��� ���� ��������� ����������������������������������������������� ������������������������������������������������������������������������� �

����� �������� ��������� ������ ������� � ��� ������ ��� �������������� ��������� ���������� ������ �� ��� ���������� �������� ��� ������ �������� ���� ���������� ������������������������������������������������������������������������� ������� ����� ����������� ��� ��� ����� ������ ���������� ����� ���� ���� ��� ������ ���������� ������ �� ��� ���������� �������� ��� ������ ���� ���������� ���������� �� � � ���� ��� � � ���� � � ������ ��� ����� ���� ������� ����� ����������� ��� ��� ����� ������ ���������� � � �� � � � � � � � � � � � � � � � �

Ultra II TM ������� Mobile TM ��������� Ultra II ������ microSD Mobile

��

��

��

Ultra II TM ������������ Mobile MS ������� PRO Duo ��

miniSD ���������

��

������

� � �� � � � � � � � � � � � � � �� � � � � � � � � � � � � � � � �

�������

��

��

������������ ������� ��

��������� ����� �������� �� ������ ����� ������ ��� ����� ����� ��������� ������� �������� ������������� ������������� �� ���� �� �������� �������� ���������� ��� ���������� �������� ��������������� ������������� �������� ��� �������������� ����������� �������� ��� ���������� ������� ���� ������� ������ ���� ��� ���������� �������� ����� ������������� ������ ������ ������� ���� �������� ������� ������ �� �������������� ������� �� ������ ���� ����������� ��������� ������� ������������ ����������� �� ����� �������� ������������� �������� ������ ����������� �� ��������� ����� �� �� ������� ������� �� ��������� ����� �� �� ��������� ������� ����� �� �������� ��������� ��� �������� ��� ������������ �� ������ �������� ������ ����� ��������� ���� ��������� ���� ��������� ����� �������� �� ������ ����� ������ ��� ����� ����� ��������� ������� �������� ������������� ������������� �� ���� �� �������� �������� ���������� ��� ���������� �������� ��������������� ������������� �������� ��� �������������� ����������� �������� ��� ���������� ������� ���� ������� ������ ���� ��� ���������� �������� ����� ������������� ������ ������ ������� ���� �������� ������� ������ �� �������������� ������� �� ������ ���� ����������� ��������� ������� ������������ ����������� �� ����� �������� ������������� �������� ������ ����������� �� ��������� ����� �� �� ������� ������� �� ��������� ����� �� �� ��������� ������� ����� �� �������� ��������� ��� �������� ��� ������������ �� ������ �������� ������ ����� ��������� ���� ��������� ����

scandisk.indd 13

14.8.2006 10:45:03


#36

zoom

Přežili byste Oktoberfest? text Patrik Balogh foto Profimedia.cz

může tento pláne k sloužit jako mapa . Ale úplně na to ne spoléhejte. (pozn. grafika)

âILICHILI

1

Pokud jste zapřisáhlým abstinentem, tohle nebude nic pro vás. Oktoberfest je především oslavou pití piva, a tak k různým nechutnostem (někdo říká radovánkám) není daleko. Prostě a jasně – vstup jen na vlastní nebezpečí. Tudy se požene povoz se starostou Mnichova na zahajovací ceremoniál, tak nezapomeňte uskočit. Máte-li rádi politiky předvádějící se v nezvyklých situacích, bude vás to bavit. Míjíte parkoviště, ale pokud jste nepřijeli hned na otevření, zaparkujete těžko. A je tu první atrakce, vinný stan. Asi už vám říkali, že kombinace piva a vína je vražedná. Říkali to ale japonským turistům? Jste na hlavní tepně. Máte fobii ze spousty lidí na jednom místě? Zvlášť když je řada z nich v bavorských krojích (padací mosty, tralaláčky a tak) a mluví německy? Zachraňte se a jděte vlevo. Ostatní vpravo. A jedeme dál! Čeká vás pověstný jódlovací stan. Nahání-li vám strach noční můra o 80 jódlujících Bavorácích, dejte se vpravo. Hudba ano, ale ne folklor ani world music? Vlevo. Fanoušci žánru pokračují rovně. Vězte, že když kapela zahraje fanfáru „prosit“ (cca každou chvíli), musíte si s někým připít. Ze stanu, který zrovna míjíte, začal hrát rock’n‘roll. Neklamné to znamení, že se blíží šestá. Zbožňujete-li takové

2 3 4 5 6

7

lahůdky, jako je volská hnáta, tučná kachna nebo vepřové koleno, jste tu správně a jděte rovně. Vegetariáni a sportovci v tréninku vpravo. Kardiaci a lidé s dobrovolnou nebo vynucenou dietou vlevo. Ještě máte hlad? Vaším největším potěšením je sýr, smrdící jak ponožky rok po pohřbu? Zkuste zdejší lahůdku – sýr Obazda. Ti, co v přítomnosti syrečků nasazují plynovou masku, pokračují vpravo. Ha! Připadá vám soutěž v lukostřelbě po pěti pivech jako naprosto úžasný nápad? Trefte býčí oko a dostanete dobrotu i pivo zdarma. A můžete postupovat rovně. Vilém Tell nebyl váš praděda? Vlevo. Ještě jste neodpadli? Vstupte do Hippodromu, stanu všech stanů. Představte si desítky statných bavorský žen a mužů tančících na stolech a lavicích, zbytky jídel, střepy a další odpadky se válejí všude kolem a v nich se to všechno vlní, skotačí a rajtuje! Výzdoba: fáborky a figurky nezdravě vyhlížejících koníčků. Sborový zpěv lidovek máte k tomu od nás jako bonus. Je to na vás už trochu moc? Tak vlevo. Pokud vás ani tohle neodradí, tak rovně. Samozřejmě že musíte ochutnat zdejší schnaps – pálenka Obstler se honosí tím, že je z různých ňam peckovin, ale chutná jak z brambor! Zvládnete to? Pokračujete vlevo. Že to je ee a že ne-e? Prosíme pěkně rovně.

8 9

10

Po třech zrzavejch

Říkáte si každý rok touhle dobou: Co na tom Oktoberfestu ti Němci mají? Stálo by to za výlet? Není to nebezpečné? Nechutné? Nudné? Zkuste naše bludiště a možná budete znát odpovědi.

5

6

4

3

2

1

11

em padá s nadhled Tak takhle to vy


zoom jlepší medicína Na trávení ne

...a teď si

7

všichni za tleskám e.

8 9

10 13 11

12

Slušel by vám tralaláček? To víte, že ho tady pořídíte (i když s takovým by asi každý pravý Mnichovan vytřel podlahu). Můžete vlevo. Že by se vám doma smáli nebo vám už nezbyly peníze? Tak to musíte doprava.

13

No jasně, není to jen pití piva a Obstleru. Tady je místní Matějská. Myslíte, že po tom všem, co jste dnes snědli a vypili, je horská drahá prostě geniální nápad? Můžete rovně. Ostatní vpravo.

Gratulujeme. Pokud jste došli až sem, zarezervujte si zájezd u cestovky Alles gute. Oktoberfest, to je akce vám šitá na míru. Ne, toto není cíl. Ale nezoufejte, tohle nebyla skutečnost a vy díky nám víte, že Oktoberfest si můžete nechat ujít. Nás těší, že jsme vám pravděpodobně zachránili život.

12

âILICHILI

#37


âILICHILI

#38

letem světem

To není Colorado, to je Arménie


letem světem

âILICHILI

#39

„Až přijeli ti pánové z UNESCO…“ [Jerevan: 40°10´s. š. 44°31´v. d.]

Zjevil se vedle mě v kapli, hned vedle prostého oltáře z desátého století. Svíčka v jeho rukou hořela jasně a bezkrevně. „Jsem zdejší správce,“ řekl plynnou ruštinou a zahleděl se mi zkoumavě do očí. „Jestli chcete, povím vám o chrámu víc, než se dozvíte z vašich knih. A… nechci peníze,“ dodal klidně, poté co jsme odcházeli z kaple a on nepatrným pohybem ruky zhasnul masivní svíci pod obrazem shovívavě se usmívající Bohorodice. text Pavel Kachlíř foto Profimedia.cz a autor ilustrace Chrissy Mouncey

Arménský klášter v Haghpatu, který je od roku 1996 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, stojí vysoko nad zpola vylidněným hornickým městem Alaverdi, rozříznutým vpůli kaňonem řeky Debed. Město tvoří autobusové nádraží, několik starých domů s padajícími balkóny, houfy vzpřímených šedých paneláků a opuštěné hromady šrotu, které za sovětských časů bývaly továrními halami. Slunce již ten den zapadalo, když mě z Alaverdi až k mlčenlivému klášteru po klikaté, výmoly poseté cestě dlouhé asi deset kilometrů dovezl stařičký autobus. Byl říjen, a to už je na arménských horách zima. „Ubytování? Tak pojďte dovnitř,“ ujala se mě hostinská, z níž se vyklubala místní učitelka vydělávající na turistech, ovšem jen v sezoně, která končí. Pět dolarů za noc? I s jídlem? Dobrá. Ne, suchý záchod na zahradě mi nevadí. Deku navíc beru. Ale – dá se ještě zajít do chrámu? „Běžte až ráno, teď je asi zavřeno,“ říká nejistě paní domácí. Slyšel jsem správně? Zachvěl se jí hlas? Zimou? Nebo se mi to jen zdálo?

Zavřeno nebylo. Takže jsem vstoupil do kaple a obdivoval prostý oltář z desátého století, když se tu zjevil ten muž, jehož svíce nezhasínala ani v největším průvanu. „Haghpat byl založen nejpozději v roce 991.

Největší slávu zažil mezi 10. a 13. stoletím, tehdy tu žila mnišská elita,“ vyprávěl šedovlasý muž v ošoupaných kalhotách. Chvílemi

se zdálo, že spíš vzpomíná. „Pak se na něj trochu pozapomnělo, to víte, Sovětský svaz. Až přijeli ti pánové z UNESCO, aby zde vyfotili každý detail. Pomáhal jsem jim,“ blýsklo se muži v očích. Duch? Když jsme vyšli ven, zálibně pohladil chačkary, charakteristické křížové kameny zdobené složitým ornamentem, které jsou chloubou Arménů. Podle historiků existovaly ještě předtím, než Arméni přijali zkraje 4. století křesťanství – tehdy však oslavovaly jiného boha. Vznikaly jako upomínka významných událostí i coby náhrobní kameny. Muž mluvil a já se propadal časem.

Probral jsem se před hospodou. „Dobře že jdete… na oběd,“ vítala mě paní hostinská. Druhého dne jsem se vypravil do nedalekého kláštera Sanahin, který rovněž učaroval historikům z UNESCO. Zde jsem nenašel letitého průvodce, točil tu jen německý filmový štáb a podupávali dva promrzlí rakouští baťůžkáři s ušankami na hlavách. Když jsem se vrátil do Haghpatu, nedalo mi to – přelezl jsem zídku a jal se tajně zkoumat toho dne zavřený klášter. Čekal jsem to: můj včerejší průvodce spal v jedné z vedlejších kaplí na svém loži jako již staletí. Něčím se po ta léta bavit musí. Jerevan mramorový i panelový Na velkém barevném televizoru stojí velké pozlacené hodiny. Z velkého zlatého rámečku se na svět směje okatá vnučka paní domu. S velkou mašlí ve vlasech. V nevelkém obývacím pokoji na čestných místech polehávají hned tři popelníky. Rozhlížím se po typickém arménském bytě, panelákové dvougarsonce sotva pět minut od náměstí Republiky, pomyslného středu arménské metropole Jerevanu.


âILICHILI

#40

letem světem Co je dobré i užitečné vědět při cestě do Arménie

V klášteře Haghpat prý opravdu můžete potkat duchy

Kde hlavu složit Nejlevnější ubytování lze sehnat mezi pěti (to na venkově) a jedenácti dolary (v nově otevřeném jerevanském hostelu Envoy, který vede sympatický arménský pár s australským občanstvím). Co přivézt Obvyklým suvenýrem je brandy, kterou si z Arménie nechal posílat i britský premiér Winston Churchill. Spotřeboval prý 365 lahví do roka.

Má dočasná hostitelka je lékařka a pochází z Náhorního Karabachu, kde během etnických srážek mezi Armény a Azery zkraje 90. let přišla o otce i bratra. Její příběh je smutný a obvyklý: muži z rodiny byli zabiti, sestra odešla do Ruska, ona studovala a posléze zůstala v Jerevanu. A právě se mi chystá pronajmout svůj byt za patnáct dolarů na noc, vyprat špinavé kalhoty a poradit, jak se co nejrychleji dostanu k Opeře. A tedy také přilehlému parku, který proslul mondénními kavárnami. Jerevan klame tělem. Jeho hlavní třídy září mramorem a luxusním zbožím, křižují je opravdové přechody s fungujícími semafory, o kterých se všem bytostem v Haghpatu může jen zdát. Zdejší kavárny jsou – podobně jako zdejší ženy – kouzelnou směsicí orientálního a evropského. Páté na radooost Stačí však obejít roh, opustit vydlážděný chodník a ponořit se do šedivého Jerevanu panelových domů s neosvětlenými schodišti a vyvrácenými zábradlími, jimž se lze vyhnout

jen dobrodužnou cestou rozpadajícím se výtahem. Tady si kluci v teplákách

kopají gumovým míčem o vrak rozebraného žigulíka a ulice nemají jména, jen čísla. Lidé si stěžují

na drahotu. Jenže já mířím k elegantní Opeře, u níž se válí ruský harmonikář a arménské studentky na neuvěřitelně vysokých podpatcích vyhlížejí přítele. Okolní přepych zaplatili Arméni, dobří obchodníci, kteří odešli do zahraničí. „Brandy, prosím,“ objednávám si jako oni. Jazyk mírně dřevění a vůně dráždí smysly. Pět let odpočívalo v sudu. Vtom kolem brouzdají již rozmrzlí Rakušané, takže druhé. Třetí, když dorazil americký dobrovolník – máme totiž společné známé. Čtvrté rovněž dobrovolně s Američanem. Páté na radooost… Konečně usínám u velké arménské televize. Dům mi otevřel laskavý muž, který pak na chodbě rozsvítil jen pohybem ruky. Ráno jsem to zkoušel a nešlo to – chyběla žárovka.

„Navštivte zdejší pobočku Batesova motelu. Nevšední zážitky z koupelny a výborn á maminčina kuchyně.“ Tak vypadá jerevanský hypermarket

Faux pas Měli byste vědět, že Arméni si koncem 19. a začátkem 20. století užili své především od Osmanské říše, jejímž faktickým následníkem je Turecko. Není proto zrovna vhodné chodit po Jerevanu v tureckých barvách. Čím oslníte Armény naopak potěšíte, když z hlavy vyjmenujete ty, kteří to ve světě dotáhli daleko a mají arménskou krev – v USA to byli spisovatel William Saroyan, zpěvačka Cher (občanským jménem Cheryl Sarkissianová), rockeři ze skupiny System of a Down. Ve Francii pak zpěvák Charles Aznavour. Co stojí za vidění Jezero Sevan je v turistických letácích vzýváno pro své „tyrkysové vody“ i polohu ve středu „vznešených hor“. V letní sezoně jde o jediné místo (vyjma Jerevanu), kde je chládek a nějaká zábava. Ečmiadzin je cosi jako místní Vatikán, neboť zde sídlí unikátní arménská církev. Bezvěrce tu čeká klidné město s impozantními historickými chrámy a studeným pivem ve zdejší zahradní restauraci. Kláštěr Tatev vyrůstá z kamene na vysokém skalním ostrohu. Jde o impozantní stavbu, kde je pochován národní světec Řehoř Osvětitel. Idževan V nabídce cestovních kanceláří ho nenajdete. Pěstuje se zde víno a nejezdí sem turisté, na které proto místní hledí jak na mimozemšťany. Hotely jsou levné a bary prázdné. Kolonáda u řeky je v pravém smyslu slova pitoreskní.


víkendovka

âILICHILI

#41

St ra da No va

10

o rr Fe d. a v Ri

2

Sa lizz ad a

S. L io

ri bb l Fa De lle Ca

9 e rozz . Car C. d

8

6 1

Campo S. Stefano

P Gaablazzo riell i

. Fo sca nn i

nne d. Fa am. Fond

Rio ter ra A

3

Fon dam . Za tter e ai

er nat l Pig . De z z Sali

11

Ri va S. Bi ag io

5

7

4 Rio terra S. Vio

Ges uat i

Benátky: Půvab šikmé plochy text Jindra Vostrá foto Profimedia.cz

Na té naší širé globalizované placce, kde se i z toho nejzapadlejšího místa dostanete za 48 hodin domů, neexistuje příliš profláknutějších destinací, než jsou Benátky. Když ony opravdu stojí za to, a pokud budete chytří, holubové vás tam neušlapou a ostatní turisté oblek nepotřísní. Platí i naopak. S nízkonákladovými aerolinkami se tam navíc dostanete za pár švestek. O potápějícím se městě, stojícím po staletí na dřevěných pilotách, toho bylo naslátáno mraky, tak si pojďme shrnout, komu by víkend v Benátkách bodnul. Určitě všem umělcům, estétům a milovníkům architektury, poněvadž italské gotické a renesanční kostely a paláce šmrncnuté Byzancí mají nepopiratelné kouzlo stejně jako galerie plné drahých originálů.

Ekologickým aktivistům, protože když to správně navléknete, nepotkáte za celý víkend auto. Na druhou stranu bude ale město na laguně vyhovovat i nepřátelům zeleně, poněvadž až na park Il Giardino na strom prakticky nenarazíte. Chovatelům holubů, poněvadž se na náměstí Sv. Marka přemnožili. Benátky ale mohou sloužit jako výcvikový prostor pro orientační běžce,

poněvadž bez mapy zabloudíte na 100 metrech. Nebo jako sanatorium vyhaslých bonvivánů, poněvadž hodinu před půlnocí vám už skoro nikde nenalejí. Pobyt ve městě na laguně ale může přijít vhod také všem emočně nestabilním jedincům – Benátky jdou ke dnu, a tak je každá věž či vyšší budova viditelně šikmá. A nejen je může oddych na šikmé ploše pořádně vyklidnit.


âILICHILI

#42

víkendovka

Doprava Praha-Benátky zpáteční letenka od 2500 Kč včetně letištních poplatků

3 Galeria della Academia Nejúplnější sbírka benátských mistrů – Tizian, Bellini a tak.

4 Guggenheim Collection

autobusem za cca 1 euro lodí za 10 eur vodním taxi za 60 eur

„Poslední dóže“ Peggy Guggenheimová v milovaných Benátkách shromáždila jednu z největších soukromých sbírek umění 20. století.

Veřejná doprava

5 Museo Storico Navale

linkové čluny (vaporetto) od 3,50 eur. Tip: na víkend se vyplatí třídenní permanentka za 25 euro. Vaporettem se dostanete nejen na Lido, ale i na vzdálenější ostrovy Murano a Burano. A plavit se po Canale Grande jednou nestačí. Gondoly: úřední cena činí 73 eur za 50 min.

Benátky patřily k největším námořním velmocím a muzeum lodí potěší hlavně pány.

Letiště Marco Polo centrum

Muzea, galerie, pamětihodnosti 1 Basilica di San Marco Teprve v jednom z nejluxusnějších kostelů světa vám opravdu dojde, co Benátčané za staletí nakradli a vydělali.

2 Ponte di Rialto „Karlův most“ na Canale Grande. I s těmi turisty.

Ubytování Noclehu v pevninské části Benátek se vyvarujte – atmosféra je v tahu a trmácení busem denním chlebem.

6 Casa Linger Levné, ale čisté pidipokoje s výhledem do zdi – stejně bydlí i většina Benátčanů. Nachází se ve čtvrti Castello pět minut od Piazza San Marco. Cena: od 30 eur/noc. Adresa: Fondamenta S. Antonin, Castello 3541

7 Hotel Rivamare Útulný hotýlek na Lidu kousek od pláže Excelsior a centra dění filmového festivalu.

Cena: od 40 eur/noc Adresa: Lungomare Marconi, 44, Lido

8 Antico Fiore

dekadentně, ale chutná znamenitě.

Podzimní události

Přiměřeně luxusní hotel za přiměřenou cenu přiměřeně daleko od Canale Grande. Cena: od 65 eur/noc Adresa: Corte Lucatello, S. Marco 3486

Mezinárodní filmový festival

Bary a restaurace

Mezinárodní architektonické bienále

9 Harry‘s Bar V téhle proklatě drahé restauraci se kdysi prý zduněl Hemingway, takže ráj pro snoby z celé planety.

10 Al Fontego dei Pescatori Jedna z nejlepších rybích restaurací ve městě poblíž rybího trhu u Canale Grande.

11 Bařík s čínskou obsluhou otevřený do 2.00. Naprosto výjimečný podnik, jehož jméno a přesnou polohu si autor nepamatuje.

Kulinářská specialita: Seppie in umido con polenta Černý chuchvalec v inkoustové omáčce s polentou vypadá

30. 8.–9. 9. 2006

Historická regata na Canale Grande 3. 9. 2006

10. 9.–19. 11. 2006

Rada nad zlato Na náměstí Sv. Marka se vydejte buď pozdě večer, nebo brzo ráno, kdy jsou turisti a holubi zalezlí. Na návštěvu Dóžecího paláce raději také rezignujte, pokud tedy nezbožňujete tříhodinové fronty.

Vodafone Roaming Z Itálie je nejvýhodnější volat přes partnera Vodafone IT.

Koupačka Písečná pláž na Lidu ujde, jen se musíte trefit na tu veřejnou. Od zastávky vaporetta se vydejte napříč ostrovem a neminete ji.


board.indd 1

21.8.2006, 13:50:23


âILICHILI

#44 ventil

Nahoře bez

Myši se chytají na sýr, kočky zase na kabriolety. Jezdili jsme týden s novinkou VW Eos a můžeme to potvrdit! text Martin Mančál foto Michael Kratochvíl

Každý správný donchuán vám řekne, že nejlepší afrodiziakum je kabrio. Okouzlené dívky mohou skákat přímo do vozu a zejména v plážových oblastech je možný takřka kombajnový sběr slečen z bulvárů. Ale pozor! Když už máte ve voze nějakou tu kamarádku, často se stane, že si odloží pár přebytečných hadříků a začne jí být zima. Galantní šofér to samozřejmě řeší tím, že přes vůz milosrdně přetáhne skládací střechu a jede dál. No a co udělat, když chcete mít maximální pocit sucha a bezpečí? Na to jsou nejlepší kabriolety s kovovou střechou, kterým se v branži říká také kupé-kabriolety neboli cécéčka. Tuhle třídu aut rozšířili po Evropě hlavně Francouzi 206 CC, 307 CC a Mégane CC, časem se pak přidala i Astra Twin Top, Focus CC a námi testovaná novinka, Volkswagen Eos.

Vizáž Řekneme to bez obalu: Eos je určitě nejkrásnější ze všech aut, co dnes Volkswagen chrlí. A co víc — má podle nás i nejharmoničtější design ze všech kupé-kabrio, které tu máme. Kabria s kovovou střechou mívají jeden velký kosmetický problém: až příliš vyvinutou prdelku, na kterou věru není hezký pohled. Není to tím, že by designéři příliš čučeli na Bridget Jonesovou — musejí prostě někam schovat pláty střechy a ještě přitom nechat alespoň symbolický prostor pro bagáž. To ale není všechno. Další bolístka je čelní sklo, které je z konstrukčních důvodů opravdu hodně skloněné. Jeho rám pak zasahuje hluboko do prostoru posádky a způsobuje řidiči monstrózní modřiny, podle kterých novopečené majitele vozů CC poznáte už zdálky.

Eos ovšem obě tyhle mouchy beze zbytku odstraňuje. Na rozdíl od konkurence má vícedílnou střechu, která nepotřebuje při skládání tolik místa a zároveň se umí natáhnout víc do délky. Výsledkem je opravdu šmrncovní profil a mnohem ladnější křivky se střechou i bez. Když k tomu přidáte opravdu dynamickou příď a třeskutě elegantní světlý interiér, máte krasavce k pohledání. A propos, střecha. Otvírá se a zavírá spínačem na středové konzoli a je to tak okouzlující hra pák, motorků a kloubů, že by ji rovnou mohli natočit na film a pouštět to v telce jako večerníček pro chlapy. Nedoporučujeme ovšem machrovat s ní na semaforech — operace přece jen trvá skoro 30 sekund a může probíhat jen za minimálních rychlostí. Interiér Eosu navrhoval pro Volkswagen


ventil

âILICHILI

#45

Připoutejte se, prosím, budeme startovat.

Proměna začíná...

...a teď hledejte kabriolet.

VW Eos 2.0 FSI Zdvihový objem 1984 cm3 Nejvyšší výkon 110 kW (150 k) při 6000 ot/min Nejvyšší točivý moment 200 Nm při 3500 ot/min Nejvyšší rychlost 210 km/h Zrychlení 0-100 km/h 9,8 s Kombinovaná spotřeba 8,3 l/100 km Základní cena 737 100 Kč

slovenský designér a dlužno říci, že se mu zatraceně povedl. No jasně, zkombinoval přitom prvky z Golfu i z Passatu, ale vnesl do nich něco nového. To třeba Mégane CC, Peugeot 307 CC či Astra Twin Top přebírají interiér základního modelu prakticky beze změny. Jízda Kabriolety většina nemají moc tuhou karosérii, takže v zatáčkách se vlní jako Anife na baru. Eos je ale výjimka — je tak fortelně ukovaný, že si klidně dá i okresku a nezalekne se ani ostrých serpentin. Naladění podvozku je ovšem spíš komfortní; kabria se kupují pro pomalé frajeření na bulvárech, ne pro běsnění ve vojenském prostoru Ralsko. Vůz se nám občas zdál trochu nedotáčivý, to je ale pro moderní volkswageny či audi typické. Výzkumy prý ukazují, že tahle vlastnost je pro

nás obyčejné řidiče bezpečnější a snáze stravitelná než přetáčivost. Do 80 km/h jsme jezdili s otevřenou střechou naprosto bez problémů a v naprosté akustické pohodě. Ještě i při stotřicítce na dálnici je možné v otevřeném autě konverzovat; kdybyste náhodou chtěli jet rychleji, tak si holt budete posílat psaníčka. Vítr je velmi dobře odstíněn; zvlášť když vytáhnete boční okénka a necháte topení, aby kolem vás vytvářelo teplou vzduchovou šálu, tak vám i rychlá jízda přijde velmi příjemná. Pomalé korzování krajinou uprostřed slunečného dne je pak nezapomenutelný zážitek. Motor Volkswagen bude časem do Eosu montovat pět motorů: 4 benzíny (85-110-147-184 kW) a pro skalní příznivce „zátahu vocpoda“ pak i jeden nafťák — populární turbodiesel 2.0

TDI. My jsme měli k dispozici agregát 2.0 FSI, který má 110 kW (150 koníků) a českým pilotům je dobře známý z octavií a passatů. Tenhle dvoulitr je tak povedený, že nad ním pochvalně funí i lidi, kteří jinak koncern VW zrovna nemilují. Je tichý, má krásný lineární tah a síly na Eos tak akorát. Spotřebu udává výrobce 8,3 litru na 100 kilometrů a vzhledem k tomu, jak venku zuří bodový systém, máte dobrou šanci, že tohoto hezkého čísla opravdu dosáhnete. My jsme pravda jezdili o litřík a půl výše, ale to je při testovacím nasazení normální. Řazení je přesné a na krátkých drahách, za to VW zaslouží tradiční jedničku. Prostor Ani nejzarytější chalupáři jistě nečekají, že Eosem odvezou na chajdu gauč po tetě Maruně nebo novou boudu pro Azora. Přesto se do kufru vejde 205 litrů (když je střecha složená v zádi) a při nasazené střeše dokonce solidních 380 litrů, tedy o 30 více než u Golfu. Co se místa pro cestující týče, vepředu vás čeká zhruba stejný komfort jako v Golfu, jen s tím rozdílem, že budete sedět níž. Zadní sedadlo poslouží dvěma dospělým na kratší cestu, ale od výšky 180 cm nahoru jsme již naráželi na limity růstu. Berme to jako jemné doporučení výrobce, že dozadu nepatří žádní chlapi, ale výhradně subtilní dívenky lepých tvarů, které s vozem ladí i esteticky. Závěrem Kabriolety nikdy nebudou v Čechách masové zboží, ledaže bychom se dožili toho, že to globální oteplování vezme za správný konec a od Benešova dolů budou kokosy. Ale pokud si chcete udělat radost a koupit kabrio s pevnou střechou pod milion, tak lepší volbu než VW Eos momentálně nenajdete. Nadčasový design, žádné kompromisy v zatáčkách, precizní inženýrská práce a překvapivě praktické řešení detailů, to všechno se počítá. Čert ale vem praktičnost — kabrio si přece kupujete proto, aby vás oblézaly holky a ne promovaní inženýři se šuplérami! Tak lovu zdar!


âILICHILI

#46

povídání

Tuž a či sem jakisyk Hemingvaj? [Ostravak Ostravski]

Stali jste se závislými na dřystech neznámého Ostravaka? Žádný strach, se svými zápisky skoncovat nehodlá: „Furt mě to bavi.“ Ostravak Ostravski vydal v posledním roce hned čtyři velmi úspěšné knižní díly svého deníku, ale pořád prý chodí do práce. Ačkoli: „Možna za rok za dva napišu bichlu jak telefoni zeznam a budu žiť z dyvidend.“ text: Goča Komárek ilustrace: Noma Bar

[

Jak to začalo? 24. prosince 2004: Uvitani. Tuž zdar z Ostravy. Dostal sem taki fajny napad psat se jakisyk denik. Po novu se temu pry pravi weblog či jak, tuž to musym zkusyť, bo mi to něda a aji ja chcu byť moderni a isť s dobu. Aji v Ostravě žiju moderni ludě jako přyklad ja. Tuž dufam, že budě furt o čim psať a že se tu něbudětě nudiť. Tuž zdař buch.

Tuší vaše přítelkyně Blanka, že píšete blog? Spiš nětuši, bo jak by to zystila, tuž možna bych na Dubině zvonil zbytečně. A navic ju to na tym surfu moc něbavi. Ech, o jakém surfu to mluvíte? Surfovani na internetě. Rozumím. A není možné, že kdyby vás odhalila, byla by hrdá? Hrda? Tuž je to možne, ale tež by mi to mohla přy jakesyk hadce otřyskať o palu.

To si nedovedu představit – co by vám vyčetla? To je to taková fúrie? Vy stě se eště pořadně něhadal s robku? Ty jak cosyk potřebuju, vyčtu vam aji to, že stě byl nejrychlejši spermija. Dovedl byste definovat, proč milujete právě Blanku? „Milovať“ a „definovať“, to mi jaksyk k sobě něštymuje. Je to jednoduche – šikovna, fajna robka, sympatycka – a to ostatni je chemija.

]

Uvažujete už o svatbě? Dyť se zname deprem přes pulroka. To je malo na take uvažovani. Ale možna raz... Na čem ztroskotaly vaše predešlé vztahy? Jak to vemu pozpatku, tak Zdenka byla Dokonala, ale potem se cosyk posmolilo. Jaruna byla spiš roba na akcyje než na dlužši znamosť, Dana od Edyzona se na chvilu rozešla ze svojim byvalym a dal už se něpamatuju.


povídání

âILICHILI

#47


âILICHILI

#48

povídání

Psaní blogu se musíte věnovat několik hodin týdně. Co si myslí vaši blízcí, že v těch chvílích děláte? Nezdá se jim, že se flákáte? Jak pišu, moji blizcy už davno chrňa, navic indě, jak ja meškam. A ja mam v nocy stejnak vyply tydlifon, tuž se mi ani mama nědovola, aji jak by chtěla. Vy trpíte nespavostí? Spim, jak se mi chce. Semtam idu do lužka spiš a semtam pozdějši. A jak se zbudim moc skoro a mam chuť, cosyk napišu. Než jste sám začal psát, četl jste nějaké jiné blogy? Tuž to se už něpamatuju, bo to už je vic jak rok, ale věčinu sem čital akurat noviny, bo doma sem neměl komputer a v robotě sem neměl ten internet. A dnes už konkurenční blogy čtete? Neni času. Šef mě vytěžuje jak staru šachtu a doma přydu ztrhany jak předloňski kalendař, tuž sem rad, jak se podivam aspoň na spravy v kisni. Ale proč vlastně ještě chodíte do práce? Copak by vás už neuživilo vaše psaní? Tuž a či sem jakisyk Hemingvaj? Anebo se myslitě, že mam za jednu knižku tajak sejšelski turysta? A navic, robota mě furt eště bavi. Možna za rok za dva napišu bichlu jak telefoni zeznam a budu žiť z dyvidend. Přesto – nediví se maminka či Blanka, odkud že vám to chodí ? Mama je rada, že se umi vybrať z bankomatu kartu chechtaky, a Blanka se něstara. A zas tak jednoduchi, abych chodil s familiju vybirať chechtaki, to nejsem. Kolik lidí z vašeho okolí tedy ví, že právě vy píšete nejpopulárnější český blog? Tuž sem tak trochu schizofrenyk, tuž paru ludi to věděť budě. Nicméně nikdo, kdo by vás mohl odhalit? Tuž či sem jakisyk pamatnik, aby mě kdosyk odhaloval? Možná vám jednou památník postaví. Mimochodem – šel vám v dětství sloh? Měl

jste úspěchy v žákovských soutěžích? Jak sem byl maly pajtaš, měl sem uspěch na Puškinovym pamatniku (to neni žadny notysek od jakehosyk Rusaka, to byla taka literarni sutěž), ale to se asy něpočita, bo to bylo v cyzym jazyku, co? A nědavno mi šef, eště jak byl zdravy, vratil zpatki spravu, kera pry něodpovidala češtinařskemu slohu, tuž nevim. Co jste na tom Puškinově památníku recitoval? To už je tak davno, že se taktak spominam, že to bylo ruski. I když učitelka furt krutila hlavu jak na tenyse, bo se ji ta moja polskoslovenskoruska vyslovnosť moc něpozdavala. Když nepíšete, ale čtete, tak co nejraději? Semtam mam zachvat a čitam všecko, co je po ruce, obalem od harmasanu počinaje a Kaufland-novinami konče. Aji k temu Remarkovi a Čapkovi sem se nědavno vratil. A tež sem přečet všecko, co napsal Přečet. Jak si vysvětlujete, že se v Ostravě v listopadu 1989 tak málo demonstrovalo? Tuž ja nejsem ani socyjolog amater, ale řeknul bych, že tu su ludě syce pomalejši, ale zato rozhodnějši. A navic je z Prahi do Ostravy tak daleko, že než se tu cosyk dostaně, to trva.

„ Ale abych se kvuli křyvonohim chlopum, keřy licu tam a zpatki za balonem, s kimsyk rval, tuž to ni.“

Vy jste vyrazil s trikolorou do ulic hned v pondělí? Ni, ja sem se deprem v ponděli dozvěděl, co se robi, bo vikend sem tenkrat travil s taku šikovnu studentku. Jak mám rozumět tomu, že zatímco před dvěma lety se na Baník nedaly sehnat lístky, teď aby se zas na tribunách jeden bál? A včil trochu hospocke treneřyny – tuž to je jasne, že na cyzym uspěchu se každy rad sveze, no ni? Co vy – býval jste někdy fotbalový chuligán? Co to je, taki fodbalovy chuligan? Esli myslitě, že sem jako obeďarovany pajtaš chodil v bilomodre do kotla a pořvaval s ostatnimi, tuž to ja. Ale abych se kvuli křyvonohim chlopum, keřy licu tam a zpatki za balonem, s kimsyk rval, tuž to ni. Fandíte v pohárech Spartě? Ja mam nejrači z poharu vanylkovy s jahodami a pořadnu kupu šlehački. Teho bych zežral aji kibel. Ale co ta Sparta? Sparta ma dosť svojich fanušku, ale jak idě o dobry fodbal, tuž to se rad podivam aji na Ghanu. Hlavně jak rozhodči su rozhodči a ni maskovani hrači. Nezbývá než se zeptat přímo – máte něco proti Pražákům? Němam. Dokavaď mě jakisyk pajtaš, co spěcha do svojeho rodneho města, na Maryjanskohorske v tmavěmodre oktafce nězačně lechtať na zadnim narazniku a skušať, esli mu funguju dalkače. A kdybyste měl Pražáky nalákat, aby se přestěhovali do Ostravy... ...kdybysem byl polityk, tuž to na ně skusym nižšim najmem, ale kdo by tu šel, jak tu neni moc roboty na vyběr? Ale myslim se, že koho už omrzela ta jejich placka, mohly by ho tu nalakať ty naše fajne hory, bo z centra sem v Beskidach za pulhodiny. Jak mi nědojdě olej ve felině. Měl jste už při psaní blogu krizi? Tuž semtam něstiham, bo do te klavijattury klepu pomalejši, než život kolem plyně. Ale furt mě to bavi, aji jak mam delši přestavki. Takže je to psaní pro vás droga? Zavisly sem akurat na turku. Ale možna, kdybych to čital...

Přestaň mlžit a přiznej, že jsi moje máma!


Program „auto-plus“ byl vyvinut a je provozován společností Import Volkswagen Group, s.r.o., oficiálním dovozcem vozů značky Volkswagen, Audi a SEAT „auto-plus“ má nejrozsáhlejší obchodní síť s ojetými vozy v České republice u vybraných prodejců značek Volkswagen, Audi, SEAT a Volkswagen-užitkové vozy Partnery programu „auto-plus“ se mohou stát jen obchodníci z řad autorizovaných prodejců vozů Volkswagen, Audi, SEAT a Volkswagen-užitkové vozy v České republice Obchodníci „auto-plus“ plní kvalitativní standardy nejen značky „auto-plus“, ale i značek Volkswagen, Audi,SEAT a Volkswagen-užitkové vozy, které zastupují Základní prioritou obchodníka „auto-plus“ je, stejně jako u celého koncernu Volkswagen, spokojený zákazník „auto-plus“ nabízí nejširší nabídku referentských, předváděcích a zánovních vozů na trhu „auto-plus“ představuje pohodlný a přehledný výběr vozů na www.auto-plus.cz – stálá nabídka 2500 vozů k prodeji „auto-plus“ obchodníci zajistí zákazníkovi komplexní služby na nejvyšší úrovni v oblasti výkupu, prodeje, servisu, financování a pojištění ojetých vozů „auto-plus“ představuje jistotu důvěryhodného a stabilního partnera se silným zázemím

autoplus.indd 1 indd 1 autoplus klasický formát formát.indd

8.8.2006 12:40:06 26.6.2006 26 6 2006 10:33:45


šmrnc

âILICHILI

#51

foto Michael Kratochvíl styling Tereza Kytková, Chrissy Mouncey produkce Natálie Veselá

PRO NI: Svetr, Stefanel 1380,– Šála, Stefanel 1670,– Šortky, H&M 799,– Kabelka, H&M 1199,– PRO NĚJ: Sako, Stefanel 2840,– Svetr, Stefanel 1610,– Triko, Mexx 649,– Šála, Cerruti 2290,– Kraťasy, H&M 1199,– PRO NI: Top, Klára Nademlýnská 4390,– Svetřík, Mango 899,– Sukně, Cerruti 4999,– PRO NĚJ: Sako, H&M 1199,– Košile, Cerruti 3790,– Pásek, H&M 349,– Kalhoty, Cerruti 4790,– Korále, H&M 179,– Taška, Stefanel 980,–


âILICHILI

#52

šmrnc Shora: Kabelka, Klára Nademlýnská 4800,– Přívěsek, Klára Nademlýnská 950,– Náušnice H&M 149,– Náhrdelník s plíšky, Pilgrim 2250,– Kožený náramek, H&M 179,– Růžové balerínky, Tie Rack 599,– Náušnice, Tie Rack 224,– Náramky, Klára Nademlýnská 560,– Pantofle, Beltissimo 1645,– Korále, Pilgrim 1500,– Přívěsek na kůži, H&M 119,– Náhrdelník s bambulkami, Tie Rack 899,– Náhrdelník, Pilgrim 3450,– Náramek, Pilgrim 2950,– Náramky, Klára Nademlýnská 560,– Leopardí balerínky, Mango 1499,– Vyšívaná kabelka, Stefanel 1220,–

Adresář: Beltissimo, U Prašné brány, P-1 Cerruti, Slovanský dům, Na Příkopě 22, P-1 H&M, Jindřišská 1, P-1, OC Nový Smíchov, P-5 Mexx, Slovanský dům, Na Příkopě 22, P-1 H&M, Jindřišská 1, P-1, OC Nový Smíchov, P-5 Klára Nademlýnská, Dlouhá 7, P-1 Mango, Na Příkopě 8, P-1, Česká 7, Brno, OC Olympia Plzeň Pilgrim, Pasáž Myslbek, Na Příkopě 21, P-1 Stefanel, Železná 14, P-1 Tie Rack, Pasáž Myslbek, Na Příkopě 21, P-1


âILICHILI

#54

sporák


sporák

âILICHILI

Prvotřídní gulášek

Dietmetr

V seriálu Vlak dětství a naděje tvrdila Anna Urbanová v nezapomenutelném podání Heleny Růžičkové, že umí gulášek, který je „tak jemný, že jej mohou úplný nemluvňata a stařičký vládní radové“. Vy se za chvilku naučíte totéž.

Co nakoupit

kalorbomba

pro 4 jedlíky 800 g hovězí kližka 1600 g bílá cibule 20 g česnek 5 g mletý kmín 5 g pepř černý mletý 4,5 l hovězí vývar (sami vyrobíme) 150 g vepřové škvařené sádlo

Olda Sahajdák

text Johana Kratochvílová, Olda Sahajdák (šéfkuchař sítí restaurací Ambiente) foto Tomáš Dostálek

dietka

#55

Tipy šéfkuchaře Ačkoli se prosazuje všude a pořád zdravá výživa, kvalitní suroviny a netučné stravování, jedno jídlo má na českém jídelníčku pevnou pozici. Guláš nám vařila maminka, a když nebylo moc peněz a šlo se do hospody, tahle hotovka vyhrála. I když základem není zrovna prvoligové maso, dohromady se všemi ingrediencemi je to pyšná lahůdka z vývěsních tabulí. V mnoha průvodcích ČR se doporučuje „goulash“ ochutnat, ale jídlo má svůj původ v Maďarsku. Variant je několik, naše je z Vídně.

Gulášek jako od maminky!

Vídeňský guláš Hned na úvod obhajoba kližky, tedy lýtkové části hovězího, která bývá často nahrazovaná „lepším“ masem v dobré víře, že pak bude i guláš lepší. Není to ale pravda. Kližka má v guláši své opodstatnění a dobrý řezník určitě nezanedbá ani tento kousek. Silně prorostlá svalovina, která teplem změkne, je při správném postupu právě tou největší lahůdkou. Tato chutná rozvařená želatina má vysoký obsah kolagenu, takže můžete doplnit bílkoviny. Kližku očistíme, okrájíme tlusté. Připravíme si vývar – maso a kořenovou zeleninu dáme do studené vody a přivedeme k varu, hned stáhneme plamen a necháme pak pár minut vřít. Připravíme si také kostičky kližky, do nichž vpasírujeme česnek a kmín,

posolíme a opepříme (nejlepší je nechat takto naložené přes noc). Na sádle osmahněte nadrobno nakrájenou cibuli – dotmava, ale nesmí se pálit. Podlijte trochou vývaru a přidejte kostičky masa. Kližka se musí pomalu opéct ze všech stran. Pak začněte podlévat hovězím vývarem a maso se bude dusit – v této fázi nepotopte maso úplně ve vývaru a duste pod pokličkou. Občas zkontrolujte a znovu podlijte. Až bude maso měkké, přichází fáze druhá, ve které už můžete kostičky úplně utopit a takto povařit ještě 5 minut. Potom vyndejte maso stranou a přelijte ho omáčkou přes cedník. To, co dělá omáčku pěkně hustou, je rozvařená cibule. Dosolte a opepřete. Guláš je nejlepší s čerstvým chlebem nebo s knedlíkem a hlavně s pivečkem.

1. Cibule si připravte jednou tolik co masa. 2. Při dušení masa je třeba pečlivě hlídat, zda se nám tekutina nevyvařila. Připravte se na to, že podlévat budete minimálně desetkrát.

Variace Česká verze U našeho vídeňského guláše je základem dobrá cibule. Základem českého guláše bývá často rajčatový protlak, mletá sladká paprika, majoránka a dobrým zahušťovadlem pro tuto variantu je rozdrobený chléb.

Maďarská verze Do maďarského guláše patří také rajčatové pyré, ale přikrájejí se i čerstvá rajčátka a paprika bude taktéž jako koření – ale pálivá, i jako čerstvá, na kousky nakrájená.


KULTURA Září 2006

Úžasné pozvánky, skvělé tipy na parádní zábavu, nějaké to povídání a pár kousků do knihovny.

4 Pondělí

5 Úterý

Česká zemědělská univerzita v Praze-Suchdole slaví první stovku se zpěvem, tancem a spoustou zábavy nejen pro absolventy.

Zajímavá výstava Art Brut v domě U Kamenného zvonu v Praze končí již 10. září. Velmi intimní a intenzivní díla neškolených autorů sebraná z převážně soukromých sbírek.

100let.czu.cz

www.citygalleryprague.cz

11 Pondělí

12 Úterý

Světová premiéra multimediálního projektu Missa Ecumenica k 5. výročí teroristického útoku na USA a zároveň vzpomenutí na všechny oběti a pozůstalé. Obecní dům v Praze.

Pohádky živě. Šestnáctý ročník festivalu Jičín – město pohádky začíná dnes a potrvá do 17. září. Hlavní téma letošního festivalu jsou strašidla. Tak pozor! www.pohádka.cz

www.obecnidum.cz

18 Pondělí

19 Úterý

Festival hudby, tance a divadla Mladá Smetanova Litomyšl probíhá po celé září právě tam.

Klezmer pro sultána zazní v pražském Divadle Archa. Yinon Muallem Ensemble and Berrak Yedak. World music z Turecka.

www.hudebnimladez.cz/ litomysl

www.archatheatre.cz

25 Pondělí

26 Úterý

Včera začal hudební festival Struny podzimu, který potrvá do 19. 11. V jeho rámci vystoupí například zpěvačka Ute Lemper nebo klavírista Brad Mehldau. Sledujte

V Lucerna Music Baru přistane Mig 21 s pilotem Jiřím Macháčkem.

www.strunypodzimu.cz

www.musicbar.cz


kultura

âILICHILI

#57

1 Pátek

2 Sobota

3 Neděle

Další školní rok, co? Tak levou děti, levou...

ČR vs. Wales. První zápas kvalifikace na ME sehrajeme v Teplicích.

Včera a dnes na letišti v Brně probíhají letecké dny. Czech International Air Fest je jedna z největších akcí svého druhu v ČR a jedna z nejprestižnějších v Evropě.

www.cmfs.cz

www.airshow.cz

6 Středa

7 Čtvrtek

8 Pátek

9 Sobota

10 Neděle

Konečně! Madonna v ČR. Dnes a zítra v Sazka Aréně v Praze. Ale jen pro ty, co sehnali lístky...

Populární festival sportovní módy Sport Fashion – Sport Prague startuje na výstavišti v Letňanech právě dnes.

www.interkoncerts.cz

www.terinvest.com

Začíná tradiční a čím dál lepší festival Semtex Culture Brno. Letos přijede Skye Edwards, Kosheen a mnoho jiných. Tančit se bude až do sobotní noci.

České provedení legendární Zdi od Pink Floyd v rámci benefiční akce pro Den bez bariér. The Wall 2006, Český Krumlov, zahrady pivovaru Eggenberg, 20.00.

Dny otevřených památek v Uherském Hradišti spojené se slováckými slavnostmi vína. Už to začíná. Včera a dnes v UH. Kroj s sebou...

www.semtexculture.cz

www.ckrumlov.cz/thewall

www.slovacko.cz

13 Středa

14 Čtvrtek

15 Pátek

16 Sobota

17 Neděle

Včera začal v Plzni Mezinárodní festival Divadlo. Letos již počtrnácté.

Zítra začíná nejnavštěvovanější zahradnický veletrh v ČR, Zahrada Čech v Litoměřicích. Na třicátém ročníku Přemek se Šikulou jistě chybět nebudou...

Taneční party Antistatic v Aréně Čas v Ostravě s hvězdným lineupem.

Září je hezký měsíc. Další vinobraní, tentokrát ve Znojmě a okolí. Prý přijde i Jan Lucemburský s chotí Eliškou.

Dnes končí v Litomyšli Mistrovství ČR v požárním sportu, které začalo v pátek 15. září. Zúčastní se konečně i Máňa?

festival.divadlo.cz

www.websound.cz

www.znojmocity.cz/ vinobrani.php

www.litomysl.cz

www.zahrada.cech.cz

20 Středa

21 Čtvrtek

22 Pátek

23 Sobota

24 Neděle

Waldemar Matuška na Žofíně. Co dodat...

Pražská cyklojízda startuje v 17.45 na náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem. Na kole je dobře...

Vytáhněte kostkované košile a farmářky. V T-Mobile Aréně vystoupí Pearl Jam.

V Novém Městě nad Metují začíná dnes festival české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu. Tak pokud vám bude smutno...

A znovu slavnosti vína. Mělník bude plný těch, co hledají pravdu, již od 22. září, ale jistě na vás něco zbude, i když přijedete až dnes...

www.volny.cz/hrnecsmichu

www.melnik.info

www.interkoncerts.cz

cyklojizda.ecn.cz

27 Středa

28 Čtvrtek

29 Pátek

30 Sobota

V Paláci Akropolis křtí novou desku Lewis Neptune populárně zábavná skupina Mojmir Papalescu and The Nihilists.

Svatý Václav má jmeniny. Slavit se bude na mnoha místech, například také v Českém Krumlově. Tam až do prvního října, a to ve velkém stylu.

Spoustu bramborových pochoutek můžete ode dneška do 1. 10. ochutnat v Karlovicích-Radvanovicích na akci s lahodným názvem Bramborák 2006.

Nick Cave se svými baladami přijede do Kongresového centra v Praze sice bez Bad Seeds, ale zato s unikátním sólovým vystoupením.

www.ckrumlov.cz/slavnosti

www.karlovice-sedmihorky. cz/kultura

www.nihilists.cz

www.1015.cz


âILICHILI

#58 kultura text Filip Serranito foto Profimedia.cz, ČTK

pokec

S Madonnou

Kdyby se náhodou u nás doma setkali účastnici všech kulturních akcí, které se tu v září budou konat, rozhodli jsme se jim takovou párty usnadnit a připravili jim konverzační témata, aby nám tady náhodou na sebe nečuměli jak puci (jak se u nás hezky říká). Je jasné, že v září se bude vše točit kolem Madonny.

Pedro Alm

odóvar

V tuzemských kinech má premiéru nový film Volver tohoto španělské režiséra (Mluv s ní, Vše o mé matce). Mohli by zavzpomínat. Almodóvar učinkoval ve filmu S Madonnou v posteli.

Australský rockový baladista vystoupí 30. září v Praze. O literatuře. Oba napsali několik knih.

Nick Cave

Pearl Jam

Legenda seattleského grunge se 22. září vrací do Prahy. O politice – jak kapela, tak zpěvačka nenávidí prezidenta Bushe.

Front Line Assembly Kultovní elektronická kapela pustí proud 1. září v pražském Abatonu. O jedné písničce. FLA nahráli coververzi Madonnina hitu Justify My Love.

Jan Hřebejk

Steven Soderbergh

V kinech má premiéru jeho nový film Kráska v nesnázích. Mohli by se bavit asi tak leda o dětech.

Režisér snímků Sex, lži a video, Angličan, Erin Brokowich, Traffic – Nadvláda gangů nebo Dannyho parťáci. V září má u nás premiéru jeho novinka Bublina. O kritice. V roce 2002 se na 10. příčce mezi nejhoršími filmy roku podle USA Today ocitla hned dvě jeho díla: Hollywood, Hollywood a Solaris. Madonna je ovšem lepší, ve stejném žebříčku vyhrál snímek jejího manžela Guye Ritchieho Trosečníci s Madonnou v hlavní roli.

Do kin přichází její film Hezké chvilky bez záruky. O modelingu: Obě si tak na počátcích svých kariér přivydělávaly. Nicméně není nám známo, zda první dáma českého filmu fotila i akty. O Madonně to ví každý.

Věra Chytilová Do kin přichází jeho novinka World Trade Center s Nicholasem Cagem v roli hasiče. Tihle dva by se k sobě přibližovat neměli. Stone kdysi prohlásil, že Madonna zahrála hlavní roli ve filmu Evita špatně, „protože je schopná zahrát historickou postavu jen jako děvku.“ Je ale nutné dodat, že Stone měl na zfilmování příběhu Evity Perónové také spadeno...

Oliver Stone


kultura

âILICHILI

#59

top 5

písní na začátek školního roku Vjecy Škola je kráva 1Wanastowi

Tady jsem tak tady mě máš Škola je kráva, bere mi moje práva – kouř jí dám

zvířat 2 Sto Škola

Ty vole, na základní škole mám průsery a koule a s naší účou problém je to golem a má knír

Vondráčková 3Helena Pátá Zvonek zvoní, škola končí po schodech se běží Novák leze po jabloni a je náhle svěží

Žbirka 4 Miro Zlomky

Zlomky, zlomky! Spadla škola na mňa zletela Pomôžte nájsť spoločného menovateľa

Eben 5 Marek Tak to chodí

Škola, ta mě zasáhla v kulometné dávce, chlapče, chlapče, kam jsi se to dostal, makat budeš v hodině, čurat o přestávce, chlapče, chlapče, kam jsi se to dostal.

Melen Bonus Pepa Ne pětku ne Ne pětku ne, běda jsem ztracený Táta se rozzlobí, zas budu trestaný


âILICHILI

#60 kultura text Vladimír Rejlek foto Profimedia.cz, BontonFilm

film

11. září

podle Olivera Stonea a Paula Greengrasse Tento rok se do kin dostávají dva tituly na téma teroristických útoků z 11. září 2001. Legendární režisér Oliver Stone sledoval příběh dvou policistů uvězněných pod troskami WTC a britský talent Paul Greengrass se zaměřil na osud lidí ve čtvrtém uneseném letadle, které ale minulo svůj cíl.

premiéra 5. 10.

premiéra 24. 8.

Let číslo 93

World Trade Center Oliver Stone už pomalu patří mezi žijící klasiky. Filmy jako Četa, Narozen 4. července, Wall Street, Doors nebo JFK snad netřeba ani připomínat. Bohužel poslední léta není zbožňovaný i nenáviděný v úplně nejlepší formě (Alexander Veliký) a jeho jméno už není ta jistota co dříve. Začínal jako scenárista (Barbar Conan).

Policisté Will Jimeno (Michael Pena – zámečník z Crash) a John McLoughlin (Nicolas Cage) vyrážejí na pravidelnou obchůzku Manhattanu.

ráno

Pasažéři pravidelného letu United Airlines 93 z Newarku do San Franciska jsou odbavováni.

První unesené letadlo narazí do severní věže WTC. Jimeno a McLouglin jsou mezi prvními, kdo spěchá na pomoc, a vstupují do budovy.

United 93 se vznesl do vzduchu po třičtvrtěhodinovém zpoždění. Cestující zatím nic netuší.

Will a John jsou stále v budově a snaží se evakuovat co nejvíce lidí. Mezitím druhé letadlo narazí do jižní věže WTC.

Piloti dostávají varování před násilným vniknutím do kokpitu. Záhy nato je letadlo pod kontrolou teroristů a je přerušena komunikace s věží.

Hroutí se jižní budova a za 20 minut poté i severní. Jimeno s McLoughlinem zůstávají uvězněni pod troskami. Nevidí na sebe, ale slyší se a vzájemně si dodávají odvahy.

K pasažérům se dostává zpráva o událostech v New Yorku a rozhodnou se k zoufalému činu. Letadlo havaruje v neobydlené části Pensylvánie. 44 lidí a 4 teroristé jsou na místě mrtví.

Po více než 12 hodinách jsou Jimeno a McLoughlin zachráněni.

Paul Greengrasse je o 9 let mladší než Stone. Začínal na divadle a v televizi. Posbíral řadu cen za své, u nás méně známé, snímky Teorie létání nebo The Murder of Stephen Lawrence. Jméno si udělal filmem Krvavá neděle (Bloody Sunday) o masakru v Severním Irsku. V Hollywoodu mu svěřili Bournův mýtus (pokračování Agenta bez minulosti) a nezklamal. Stejně jako Stone si rád občas píše scénáře.


chili_190x245_chlapek

8/21/06

3:41 PM

Page 1

Nemusíte se tvářit jako velká firma, Uvedené výhody se vztahují k nově pořízenému tarifu Nabito 1800. Trvalé firemní volání zdarma platí se službou VPN firma neomezeně v rámci max. 4 čísel. Zvýhodněná cena telefonu platí do vyprodání zásob a je podmíněna řádným užíváním uvedeného tarifu po dobu min. 6 měsíců.

abyste dostali stejné výhody.

Nabito pro firmy Nyní nabízíme výhody určené velkým společnostem i těm nejmenším firmám. S nabídkou Nabito pro firmy nemusíte podepisovat žádné smlouvy a přitom můžete získat vše, co si vaše společnost zaslouží. Možná nemáte honosnou kancelář jako velká firma, jste ale stejně dobří a třeba i lepší. Tak proč nemít stejné výhody? volání v rámci firmy trvale zdarma dalších více než 1000 volných minut zdarma na 1 rok firemní telefony již od 1 Kč díky dodatečné slevě 2000 Kč Objednávejte na 800 77 77 00, více na www.vodafone.cz/firma

Nokia 6230i

1 Kč

Je to ve vašich rukou.


âILICHILI

#62 kultura text Vladimír Rejlek foto Profimedia.cz, Warnerbross

film

Jak se stát mistrem děsu

kuchařka M. Night Shyamalana dobré 1Mít zázemí a původ

Nejlépe se narodit v nějaké exotické zemi (Indie) a pak se hned odstěhovat do Ameriky (Philadelphie). Nechat se trochu rozmazlit (v 8 letech dostat kameru) od svých vzdělaných rodičů (oba lékaři) a hned začít točit amatérské filmy (do 17 stihnout aspoň 45 kousků).

si 2 Vyrobit tajemné jméno

Shyamalan je perfektní, zní jako magické zaříkávadlo. Manoj Nelliyattu je až moc exotické. Manoj lze snadno obestřít tajemnem – zkrátíme na „M.“ a Nelliyattu prostě nahradíme hrůzu tmy přivolávající „Night“.

tu správnou 3 Mít inspiraci

Vidět všechny filmy Stevena Spielberga a Alfreda Hitchcocka alespoň třikrát. Číst hodně komiksy. A do pracovny si dát plakát Bruce Willise, kdyby se náhodou stavil, aby byl ohromen a chtěl hned na příštím filmu spolupracovat.

Nikdy nezapomenout 4 na povinné ingredience Děj musí obsahovat minimálně jeden zcela šokující zvrat, tak aby film při druhém sledování byl vlastně o něčem úplně jiném (prodáte také dvakrát tolik vstupenek). Třepotající se záclony za měsíčního svitu a sklep. Na sklep nelze zapomenout, postačí i obyčejný nebo snížené poschodí (Šestý smysl). Trauma hlavního hrdiny nejlépe spojit s autohavárií anebo bouračku alespoň zakomponovat někam do děje. Nestřídat hudebního skladatele (James Newton Howard). Vždy si zahrát alespoň drobnou roli. Mít talent na talenty (Haley Joel Osment, Bryce Dallas Howard).

Shyamalanovy filmy 1992 Praying with Anger

ie. Ještě O návratu do rodné Ind žitost. zále bní oso áci, žádní bub Děsometr

vs. Nezranitelný Bruce Willis n. kso Jac L. uel Sam křehký pan uby. Comics převrácený nar

1998 Úplně vzhůru (Wide Awake)

ly, O studentovi katolické ško ávání smrti dědečka a vyrovn á se s životem. Neúspěšn ie. psychologie Děsometr

1999 Šestý smysl (The Sixth Sense)

Psycholog Bruce Willis Joel pomáhá chlapci (Haley rtvé „m í vid rý kte , nt) me Os o lidi“. Vzkříšení hororovéh kulžánru, renesance děsu, tovní duchařský thriller. Děsometr

2000 Vyvolený (Unbreakable)

Děsometr

2002 Znamení (The Signs)

í tajemFarmář Mel Gibson lušt se ve ývá skr a lí obi v hy né kru ny. sklepě před ufo Děsometr

2004 Vesnice (The Village)

v izoSpolečenství lidí žijících m lovaném světě obklopené ry. nst mo i ým mn lesy a taje novka. Druhá nejlepší shyamala ětí. nap a éra osf atm Pohlcující Děsometr

2006 Žena ve vodě (Lady in the Water)

otářský Premiéra v ČR 14. 9. Sam pomátti) ma Gia ul (Pa ř žbá údr ward) há víle (Bryce Dallas Ho světa. ho své do t zpě se tat dos ky? ouš fan Zklamání pro Děsometr ? ? ? ? ?

Kdo od Shyamalana opisuje

1999 Pod povrchem (What lies beneath)

Michelle Pfeifferovou terorizuje ve vaně duch dívky zamordované Harrisonem Fordem. Děsometr

2001 Ti druzí (The Others)

Nicole Kidmanovou a její děti obklopili duchové ve strašidelném domě. Děsometr

2002 Oko (Gin Gwai)

Slepá dívka po transplantaci očí opět vidí. Kromě živých

bohužel i mrtvé. Nejlépe zvládnutý Shyamalanův styl (nechybí ani autohavárie). Děsometr

2003 Gothika

Psychiatrička Halle Berry se probudí jako pacientka ve své vlastní léčebně. Děsometr

2006 Scary movie 3

Farmář Charlie Sheen a prezident USA Leslie Nielsen bojují s kruhy v obilí a ufony močícími ukazováčkem. Děsometr


âILICHILI

#64 kultura text Vladimír Rejlek foto Archiv

test

A jak dobrá je vaše videopůjčovna?

Ani hromada kazet a DVD, nejžhavější novinky, dobrá cena, rozumná otevírací doba a příjemná obsluha ještě nemusí znamenat, že vaše videopůjčovna je ta pravá. Máme pro vás jednoduchý test, jak tomu přijít na kloub. Pokud vaše půjčovna získá alespoň 3 body, tak jste v suchu, jinak si začněte hledat jiný lokál! + 1 bod Úchylná hororová béčka Dnes již Hollywoodem zdeformovaný Sam Raimi (Spider-man) začínal jako režisér kultovního béčka Evil Dead (u nás z videokazet známé jako Smrtelné zlo nebo Lesní duch) s Brucem Campbellem, který s pár přáteli na opuštěné chatě v lesích probudí zlo. Třetí díl trilogie je Armáda temnot a Campbell v ní bojuje s nemrtvými pomocí upilované brokovnice a motorové pily a trousí jednu hlášku za druhou (podle filmu se samplovala hra Duke Nukem 3D – Come get some!). Podobně jako v případě Raimiho vzešla z vod videa i hvězda Petera Jacksona (Pán prstenů). Braindead (Živí mrtví) je unikátní příspěvek do žánru zombie. Maminku hlavního hrdiny pokouše krysí opice ze Sumatry a zanedlouho je malé novozélandské městečko vzhůru nohama. Bod je váš, pokud ve své videopůjčovně najdete alespoň jeden díl Evil Dead nebo jeden z hororů Petera Jacksona.

+ 1 bod Blázniviny bláznivých Američanů Americký komik Chevy Chase začínal v Saturday Night Live a poté natočil celou řadu „bláznivých“ komedií. Nejlepší z nich je vánoční díl série Bláznivých dovolených (po Americe, po Evropě, do Las Vegas, Vánoční prázdniny). Rodina Griswoldů v něm bojuje se senilním příbuzenstvem, příliš košatým stromkem, nevrlými sousedy nebo psem Slintákem. 1 bod je za libovolnou verzi Bláznivé dovolené. 1⁄2 bodu získáte za jakoukoli jinou bláznivou komedii s Chevy Chasem nebo se Stevem Martinem, Martinem Shortem, Danem Aykroydem, Randy Quaidem, Richardem Pryorem, Genem Wilderem, Jamesem Belushim, Johnem Ritterem, Tomem Hanksem nebo Billem Murrayem.

+ 1 bod Arnold a spol. Těžký bod vyžaduje najít alespoň 2 akční tituly s rokem výroby před 1995 od každého z následujících borců (v závorce naše doporučení): Arnold Schwarzenegger (Terminátor, Predátor), Sylvester Stallone (Rambo, Rocky), Jean Claude Van Damme (Univerzální voják, Živý terč), Steven Seagal (Muž s cejchem smrti, Přepadení v Pacifiku), Dolph Lundgren (Zúčtování v Malém Tokiu, Temný anděl), Mel Gibson (Šílený Max, Smrtonosná zbraň), Bruce Willis (Poslední skaut, Smrtonosná past).

+ 1 bod + 1 bod Pro hrst dolarů aneb Černobílá je klasika spaghetti-western Zkuste najít alespoň Sergio Leone definoval nový subžánr westernu. Spaghetti-western se vyznačoval osamělým hrdinou často jednajícím za hranou zákona, uhrančivými detailními záběry do tváří soupeřících pistolníků a skvostnou hudbou Ennia Moricconeho. Bod je za jakýkoli Leoneho western. Nejlépe dolarová trilogie (Pro hrst dolarů, Pro hrst dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý) nebo Tenkrát na Západě.

2 filmy z 30. nebo 40. let. Ideálně Casablanca a Občan Kane nebo cokoli s Humphrey Bogartem, Cary Grantem, Jamesem Stewartem, Jamesem Cagneym, Lawrencem Olivierem, Lauren Bacallovou, Katharine Hepburnovou, Ingrid Bergmanovou apod.


kultura

âILICHILI

#65

text Jakub König foto Jan Buriánek

rozhovor

Myslím, že by to mohlo bejt velký

Kapelník N.O.D., bubeník Štěpán Smetáček, mě přivítal na ztichlé Ořechovce v podkroví vily, která patřila jeho dědečkovi, dirigentu Václavu Smetáčkovi. Kolem monitoru polehávalo několik kytar, zdroj obstarožních kláves tiše škvrkal. Kutloch původně metalového bubeníka jsem si tedy představoval trochu jinak.

Být malý, to prostě má své výhody.

Vyberte si mobil s velkým cenovým zvýhodněním a další výhody, jaké běžně dostávají pouze velké společnosti. • volání v rámci firmy trvale zdarma • dalších více než 1000 volných minut zdarma na 1 rok • firemní telefony již od 1 Kč díky dodatečné slevě 2000 Kč

Objednávejte na 800 77 77 00, více na www.vodafone.cz/firma Uvedené výhody se vztahují k nově pořízenému tarifu Nabito 1800. Trvalé firemní volání zdarma platí se službou VPN firma neomezeně v rámci max. 4 čísel. Zvýhodněná cena telefonu platí do vyprodání zásob a je podmíněna řádným užíváním uvedeného tarifu po dobu min. 6 měsíců.

Je to ve vašich rukou.

Nokia N70

1 Kč

2577 Kč

gramové celky. Jeden jsou moje instrumentální skladby, druhej písně, který zpívám buď já, nebo Michael Kyselka z Hookers. A další je program s Tonyou Graves z Monkey Business. To jsou většinou swingové, rockové i popové covery, nevyhýbáme se ničemu. Vybíráme z toho, co máme oba rádi. Bude oslava vašeho desetiletí? 7. září v Paláci Akropolis. Máme připravenej takovej letmej průlet vším, čím N.O.D. prošlo. Bude zpívat jak Michael, tak Tonya, recitovat Pavel Kočí. Zahrajeme starší pecky i nový instrumentálky. A jako náznak budoucnosti představíme spojení bigbandu s plzeňskou hiphopovou formací 2. jakost. Koncert budeme natáčet a záznam asi poslouží jako základ desky. Myslím, že by to mohlo bejt velký.

Sony Ericsson K310i

1 Kč

1za Kč mobil

S N.O.D. také nepracuješ extra komerčním způsobem. Jeli jste šňůru jako heavymetalový Iron Meidan. Pak jsi hrával na bicí sám, doprovázený samplerem. A před rokem jsem vás viděl jako swingový bigband. Vydali jste pět desek a každá je jiná. Tak mi to ale vyhovuje. Když něco vytvořím, vždycky nějaký čas trvá, než se to dostane k lidem. A to už jsem zase někde jinde. Je to můj způsob práce. Absorbuju spoustu různých vlivů. Ale nepřijde mi, že by moje tvorba nějak trpěla tím, že se nepohybuju v rámci jednoho žánru. Je to o úhlu pohledu. Moje výpověď je čitelnější spíš v rámci několika alb, v rámci delšího časového období. Jde o kontinuální proces. Jak teď tedy N.O.D. vypadá? Takovej zvláštní bigband. S touhle sestavou máme tři hlavní pro-

Nokia 6230i

Necítíš se tady jako poustevník? Necítím. Proti jiným místům, kde jsem žil, je tohle taková světlá, veselá oáza. Rád tu přijímám návštěvy, rád někoho očekávám. Rád někoho hostím. Když je teda čím. Teď se třeba vážně hodí, že jsi dones víno. :) Co tě znám, jdeš nekompromisně za vlastní hudební vizí. Odešel jsi z našlápnutých kapel Wanastowi Vjecy, z Druhé trávy i ze Secretion Lenky Dusilové. Nějaká nemoc možná. :) Ty okolnosti jsou pokaždý trochu jiný. Štěpán Smetáček se narodil Někdy jsme se třeba tak úplně roku 1971. V 10 letech začal nepotkali v tom, co a jak chceme chodit na bicí, v 18 nastoupil hrát. Jindy to byla spíš otázka do Arakainu. Hrál s formarozdílných osobních příběhů. cemi Wanastowy Vjecy, Die Ale je pravda, že jsem se nakonec El. Eleffant?!, Druhá Tráva či pokaždý vrátil k projektu N.O.D. Traditional Jazz Studio svého (New Orchestra of Dreams), na otce Pavla Smetáčka. Více inforkterým pracuju už deset let. etacek.com. na www.sm macíPM chili_190x82_chlapek 8/21/06 5:17 Page 1


âILICHILI

#66 kultura text Michal Schindler foto Archiv

knihy

Hollywoodská nemoc

Pražské nakladatelství Mot přišlo na svět v roce 2000 a hnedle vrhlo na trh jednu ze špiček francouzského intelektuálního komiksu − Davida B. a jeho Padoucnici. Depresivní černobílá kresba a náročné téma možná pár čtenářům připravilo noční můry, ale kritika zajásala. Francouz Ivan Stable se snaží, aby se na komiks začali jinýma očima dívat i ostatní. Tak co, zlepšila se za těch šest let pověst komiksů, nebo na vás ještě pořád někteří knihkupci dělají kyselé ksichty? Těžko mluvit o komiksech obecně. Naše situace se změnila, ale nezlepšila. Spolupracujeme teď přímo s prodejci knížek po celé republice a snažíme se vystavět malou síť knihkupectví, ve kterých může fungovat vztah nakladatel-knihkupec-čtenář. Nepomohl vám boom „komiksových“ filmů? To se mě netýká. Filmaře zajímají hlavně komiksy se superhrdiny,

úspěch. Ale na to už moc nekoukám. Chci, aby každá knížka byla jedinečná a kvalitní, formou i obsahem. Chystáme poslední dva díly Padoucnice, novou knihu Maxe Anderssona a taky nějaké novinky, které ještě neprozradím. Co vás to vůbec napadlo, začít vydávat komiksy v cizí zemi? Zvlášť když je tak malá jako ta naše a knížky tu vycházejí v nákladech třeba jen 300 kusů... Od začátku 90. let jsem k vám jezdil pravidelně a před šesti lety se úplně přestěhoval.

Čím hůř se společnosti vede, tím lepší budou její literatura a umění. ke kterým já od dětství nemám žádný vztah. Není to pomoc. Jenom se tím podporuje image komiksů jako banální literatury o superhrdinech. Tenhle žánr přitom mimo USA dělá asi jenom 5 % produkce i prodeje. Jistě existují i výjimky, ale současný boom je spíš hollywoodská nemoc. Začali jste s intelektuálními komiksy. Držíte pořád laťku takhle vysoko, nebo děláte kompromisy kvůli přežití? Asi jsem masochista, protože dělám kompromisů míň a míň. Mot bude stejně ztrátový, v nejlepším případě se dostaneme na nulu. Každopádně neexistuje žádná jednoduchá pravda jako stupidní komiks rovná se velké prodeje a inteligentní komiks rovná se ležák. Pixy nebo Exit mají třeba relativní komerční

Začít tady vydávat komiksy byla výzva a taky šance přinést něco nového. Třeba z Pixyho se tady stala kultovní knížka, přitom ve Francii se ztratil mezi tisícem novinek ročně. Možná se to nezdá, ale tady se dočkám většího uznání než ve Francii, kde bojuje o svých 300 výtisků jedné knihy 100 malých nakladatelů. Nechtěl bych být ten 101. Když už to člověk nedělá pro peníze, tak aspoň ego aby si užívalo. Ale podle toho, jak depresivní jsou často vaše komiksy, by člověk neřekl, že si vaše ego zrovna užívá. Vidíte svět tak černě, nebo je to jenom náhoda? Do značné míry náhoda. Většinu titulů jsme vybrali ještě s mým bývalým kolegou a spoluzakladatelem. Úspěch Pixyho nás taky možná přivedl

Ivan Stable (*1971) je Francouz, studoval „l´ école de la rue“ a trochu filozofii na Sorbonně. V roce 2000 se přestěhoval do ČR a založil s kolegou Jakubem Němečkem komiksové nakladatelství Mot, které od roku 2005 řídí sám. Více informací na www.motkomiks.cz.

ke knihám s podobně černým humorem (Exit). Ale je pravda, že to odpovídá mému pohledu na svět a zejména na literaturu. Největší spisovatelé musí podle mě nějak trpět nebo být aspoň svědky nějaké společenské choroby. Čím hůř se společnosti vede, tím lepší budou její literatura a umění. Schválně: znáte víc švédských, nebo ruských spisovatelů? Jak je na tom současný český komiks? Společnosti se vede docela dobře... Saháme světové úrovni aspoň po kolena? Místní potenciál je jasná věc. Od začátku pomáháme mladým autorům ve fanzinech a sbornících. Teď je přelomové období, kdy už se ti hodně nadaní musí rozhodnout, jestli se pustí do opravdové komiksové knihy. Být komiksovým autorem, zvlášť v malé zemi, není jako být úředník. Co podle vás komiksu nejvíc ubližuje? Předsudky. Když budeme mluvit o filmu, možná se vám vybaví sladké hollywoodské blbosti, ale taky Kusturica, Bergmann, Fellini, Allen. Když řeknu literatura, napadne vás nejspíš Dostojevský, Kafka nebo Vonnegut a ne Cartlandová... Od začátku naší existence chceme dokázat, že i když je řeč o komiksech, existuje velký výběr a velký rozdíl kvality.


Volá Vodafone 123 – Snadná cesta k Vodafonu 68 Nabité tarify 70 Vodafone live! lahůdky na září 71 Nabité tarify a výdaje pod kontrolou 72 Z karty na tarif 73 Vodafone balíčky 74 Vodafone karta 75 Připojení 76 Vodafone live! 77 Telefony v plné parádě 78 Telefony ve zkratce 94 Mobil na splátky 99 Vodafone World Roaming 100 Další informace o nabídce produktů a služeb 101 Naše prodejny 102

Tato část obsahuje informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Vodafone svým zákazníkům.


âILICHILI

#68 snadná cesta k Vodafonu

Snadná cesta k Vodafonu

1

Vyberte si tarif Nové Nabité tarify přinášejí revoluční možnost využití paušálu na volání a posílání sms. Poměr volání a sms záleží pouze na vás a může být každý měsíc jiný.

Mixujte volání a sms, jak chcete! Způsob využití paušálu je pouze na vás. Tarif

Nabito 100

Nabito 300

Nabito 600

Nabito 1000

Nabito 1800

Měsíční paušál

100 Kč

300 Kč

600 Kč

1000 Kč

1800 Kč

119,00 Kč

357,00 Kč

714,00 Kč

1190,00 Kč

2142,00 Kč

Cena za minutu

5,50 Kč

4,50 Kč

4,00 Kč

3,33 Kč

2,90 Kč

6,55 Kč

5,36 Kč

4,76 Kč

3,96 Kč

3,45 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,00 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

v rámci i nad rámec paušálu

Cena za sms v rámci i nad rámec paušálu

18 min 100 sms

nebo až

Volné minuty nebo sms Libovolná kombinace

66 min 300 sms

nebo až

150 min 600 sms

nebo až

300 min 1000 sms

nebo až

620 min 1800 sms

nebo až

Užívejte si minuty a sms - každou chvíli jak se vám to hodí.

minuty

sms

Nabité tarify spojují všechny výhody tarifů s přehledností a jednoduchostí, na které jste si zvykli při používání předplacené karty. Pokud například používáte tarif 600 Nabito a provedete minutový hovor, odečte se jeho cena (4 Kč) z vašeho kreditu 600 Kč. Zbyde vám tudíž 596 Kč. Pokud pošlete ještě sms za korunu, odečte se také a vám zbyde 595 Kč. Opravdu jako u předplacené karty. Účet ale platíte vždycky až po měsíci.

Ovládejte svůj účet sami a získejte slevu 20 % na volání se službou Po svém. Po svém

Cena volání se službou Po svém

Nabito 1100

4,40 Kč/min

5,24 Kč/min

Nabito 1300

3,60 Kč/min

4,28 Kč/min

Nabito 1600

3,20 Kč/min

3,81 Kč/min

Nabito 1000

2,66 Kč/min

3,17 Kč/min

Nabito 1800

2,32 Kč/min

2,76 Kč/min

Podrobné podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz


snadná cesta k Vodafonu

âILICHILI

#69

Tři jednoduché kroky ke správnému tarifu, telefonu a službám

2 Buď

Vyberte si dárek Rozhodněte se, jestli chcete zvýhodněný telefon, nebo raději zdarma balíček z Dárkového koše!

si můžete pořídit jeden zvýhodněný telefon

Každý Vodafone telefon má jednu standardní a pět postupně stále výhodnějších cen. Čím vyšší tarif, tím levnější telefon!

Nebo

si můžete pořídit jeden z těchto balíčků

Balíček

v hodnotě

Balíček extra nabito (20 % hodnoty paušálu navíc) měsíční hodnota

celková hodnota

20 Kč 60 Kč 120 Kč 200 Kč 360 Kč

40 Kč 240 Kč 720 Kč 1800 Kč 4320 Kč

Tarif Nabito 1100 Tarif Nabito 1300 Tarif Nabito 1600 Tarif Nabito 1000 Tarif Nabito 1800 Balíček víkendové hovory

neomezeně

Balíček víkendové SMS

neomezeně

v síti Vodafone v síti Vodafone

30 MMS

Balíček MMS Balíček vydrží zdarma: 2 měsíce

Aktuální nabídka našich telefonů je na stránkách 76 až 97. Více informací o zvýhodněných telefonech najdete na str. 101, bod 1

3

4 měsíce

6 měsíců

9 měsíců

12 měsíců

Více o nabídce Dárkového koše najdete na www.vodafone.cz.

Další cenová zvýhodnění na nejčastěji volaná čísla A teď něco navíc, co se může hodit. Jestli máte přátele nebo členy rodiny s Vodafonem, můžete jim volat výhodněji! Můžete si vybrat jednu z těchto tří služeb:

Buď Program jednička 200 Kč 238,00 Kč

Nebo Program rodina 100 Kč 119,00 Kč

Nebo Program nej... 20 Kč 23,80 Kč

aktivační poplatek za službu

aktivační poplatek za každou SIM

měsíčně

1,50 Kč/min. 1,79 Kč/min.

1,50 Kč/min. 1,79 Kč/min.

SLEVA 1,00 Kč/min. 1,19 Kč/min.

při volání vaší jedničce

při volání až mezi 4 čísly v rámci rodiny

při volání na 5 vybraných čísel

Více o doplňkových Programech najdete na str. 101, bod 4

Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodněné nabídky telefonů najdete na www.vodafone.cz nebo volejte Vodafone prodej 800 777 777. Ceny uvedené v tabulkách v krocích 1-2-3 jsou bez/včetně 19 % DPH. Hodnota Balíčku extra nabito je uvedena bez 19 % DPH


âILICHILI

#70 nabité tarify

Revoluce začíná právě teď! Mysleli jste si, že už vás u Vodafonu nemůžeme ničím překvapit? Tak to jste se mýlili, naši milí. Je to právě naopak. Ještě toho pro vás máme připraveno opravdu hodně. Aktuální třešničkou na báječném dortu našich služeb jsou revoluční Nabité tarify.

Co nabízejí Nabité tarify? Čím že jsou tak výjimečné? No, je toho víc. Ale začneme třeba tím, že elegantně spojují to, co máte rádi na předplacených kartách, s fantastickými výhodami tarifů. • Nově totiž nábízíme v rámci paušálu jak volné minuty, tak SMS. Jejich ceny se odečítají z vašeho paušálu. Co budete využívat víc, to už je jen na vás. Ať už raději telefonujete, nebo píšete, od nás dostanete vždycky maximum. • K novým tarifům navíc patří speciální nástroje, například Chytrý přehled, díky kterým budete vždycky přesně vědět, kolik už jste utratili a kolik vám ještě zbývá. Což je další plus. • Velice brzy tak zjistíte, jak jsou Nabité tarify výhodné. A to budete teprve koukat. Nové tarify totiž skutečně pracují pro vás. Navíc je pořídíte bez jakékoli písemné smlouvy. • Jak sami vidíte, ať už používáte tarif, nebo předplacenou kartu, opravdu se vyplatí vyměnit je za jeden z Nabitých tarifů. Ale o tom vás teď už určitě nemusíme nijak přesvědčovat.

Pokud byste chtěli vědět víc: Zavolejte určitě na 800 777 777 nebo navštivte naše internetové stránky na www.vodafone.cz. Budou rády, navíc si na nich kromě informací můžete pořídit i spoustu dalších prima věcí.


vodafone live!

âILICHILI

#71

Vodafone live! lahůdky na září Kulturní průvodce

Filmové tipy z Premiere Jestli plánujete růžové filmové rande nebo rozpustilou skupinovou kinopárty, poradí vám sekce Premiere na Vodafone live!, který film je ten pravý. Najdete tu přehled všech snímků,

Southpark

Hudba

Zabili Kennyho, parchanti! Připomeňte si kreativní vraždičky tichého školáka a příhody jeho hlasitějších kamarádů s našimi tapetami!

Je libo trošku popíku Husákových dětí jako vyzvánění? Chinaski vás rozhodně nezklamou, Mig 21 vás hodí do pohody a No Name s Mekym Žbirkou definitivně připomenou sladké Československo. Tak bratia, do toho!

135953

135943

Chinaski

Meky Žbirka

1.Signalní REAL228911

Nespál‘me to krásne v nás REAL229057

1970 REAL228912

Všechno důležité o kultuře máte v kapse! Popis filmů, upoutávky na ty právě uváděné, a samozřejmě program kin!!! Najdete zde i hitparádu nejnavštěvovanějších filmů, program divadel, aktuální výstavy a nové DVD. Speciál z časopisu Maxim

135942

135940

Dlouhej Kouř REAL228919 Dobrák Od Kosti REAL228920

135939

které právě běží v českých kinech, a to včetně stručného obsahu, podle něhož se dá rozhodnout!

135933

Chcete-li si objednat tapety, pošlete SMSku s objednacím kódem na číslo 4444. Další spoustu tapet najdete na live.vodafone.cz. Cena SMSky je standardní podle tarifu. Tapeta stojí 30 Kč včetně 19% DPH a poplatků za datový přenos.

Ty a ja REAL229067 Miliónkrát REAL229117

Drobná Paralela REAL228922

Kráľovna Rannej Krásy REAL229108

Klára REAL228928

Láskoliek REAL229109

Kutil REAL228929 Můj Svět REAL228936 Tabáček REAL228947 Vedoucí REAL228954 Vrchlabí REAL228958

No Name Čím To Je REAL229093 Lekná REAL229112 Panic a panna REAL229128 Prvá REAL229137

Mig 21 Pop pop pop REAL229134

Nabijte se časákem pro pány, kteří mají rádi ženy, extrémní sporty a adrenalin i při čtení!

Poslechni si pravdu REAL229135 V dnešním světě kompůjtrů REAL229146 Vlajky vlají REAL229148

Starosta REAL229142 Stromy REAL229143 Ty A Tvoja Sestra REAL229145 Večnost REAL229147 Žily REAL229150

Chcete-li si objednat reálné tóny, pošlete SMSku s objednacím kódem na číslo 4444. Další spoustu hudby a zvuků najdete na live. vodafone.cz. Cena SMSky je standardní podle vašeho tarifu. Reálné tóny stojí 60 Kč včetně 19% DPH a poplatků za datový přenos.


âILICHILI

#72 pár informací navíc

Výdaje pod kontrolou FlexiStrop

Nabité tarify vás dostanou! Nabito 100

Chcete začít zlehka. Jenom tak otestovat, jaké to je? V tom případě máte možnost využít náš nejlehčí tarif. Dalo by se o něm říct, že je nejnižší, ale vzhledem k tomu, jak doslova přetéká výhodami, je nám to tak trochu žinantní.

Nabito 300

Z tohoto tarifu s přehledem vytáhnete až 66 volných minut anebo až 300 SMS. Jestli spíš hovoříte, nebo píšete, to už je jenom na vás. Stejně jako to, v jakém poměru si nakonec obě možnosti namixujete.

Nabito 600

Zlatá střední cesta obvykle znamená, že člověk nic neriskuje. Ale zároveň si toho taky moc neužije. U nás je to jinak. S Nabito 600 už můžete svým blízkým vymluvit do hlavy slušivou díru. Pokud tarif navíc zkombinujete s Balíčkem extra nabito 120 z Dárkového koše, zaplatíte 600 Kč, ale vychutnáte si volání a SMSkování za 720 Kč. Balíček dostanete zdarma na půl roku.

Nabito 1000

A tady už jde opravdu do tuhého. Tenhle tarif je pro všechny, kdo ocení opravdovou kvalitu. Pro všechny, které lákají výzvy. Až 300 minut nebo 1000 SMSek. To už je prostě porcička pro skutečné gurmány.

Nabito 1800

Jedním slovem komfort, komfort, komfort. Že to jsou tři slova? To nevadí, tady už to tak počítat nemusíte. Volejte, jak se vám zlíbí, šeptejte, hulákejte, zpívejte, vyprávějte vtipy. Je to na vás. Tenhle tarif jen tak neutaháte.

Hlídač vašich upovídaných pus a rychlých palců J Můžete si totiž sami nastavit, kolik chcete měsíčně s telefonem probendit, a poté co hranice dosáhnete, nebudete moci utrácet za placené služby, tzn. například volat a SMSkovat. Když si to rozmyslíte, strop si můžete ihned zrušit. Strop pro účet můžete nastavit např. i svým dětem v rámci Programu rodina, a na konci měsíce se tak nedočkáte nepříjemného překvapení. Aktivace FlexiStropu je zdarma v celé Samoobsluze Můj Vodafone a hodnotu stropu si můžete měnit. Více informací na www.vodafone.cz a na straně 101.

Chytrý přehled Díky téhle prima službě si kdykoli a kdekoli snadno zjistíte, kolik už jste provolali a jak moc se ještě můžete rozšoupnout. S Nabitými tarify budete mít navíc i přehled o částce, kterou vám převedeme z vašeho paušálu.

Volací jistina Protože po vás nechceme žádnou písemnou smlouvu, je při pořízení tarifu potřeba na čas složit vratnou Volací jistinu. Je to minimálně 1000 Kč (pro Nabito 100 – 500 Kč). Ale za pár měsíců ji můžete mít zase doma. Výše Volací jistiny určuje také váš Volací limit nad rámec paušálu – po překročení této hranice může Vodafone vaši SIM kartu zablokovat.

FlexiLimit Parádní nástroj na hlídání vašich nákladů. Stačí si nastavit, kolik chcete měsíčně za Vodafone orientačně utratit, a my vám dáme vědět SMSkou, až téhle hranice dosáhnete. Ale když se rozhodnete ji překročit, omezovat vás nebudeme.

Odpárejte si 20 % z účtu za volání Získejte slevu se službou Po svém • NAD RÁMEC VAŠEHO PAUŠÁLU VOLÁTE O 20 % LEVNĚJI. • ZADARMO ZÍSKÁTE SLUŽBAMI NABITOU SIM PLUS KARTU. • ZADARMO VÁM ZAŘÍDÍME I PŘEHLEDNÉ PODROBNÉ ELEKTRONICKÉ VYÚČTOVÁNÍ. • NEMUSÍTE SE OTRAVOVAT S TIŠTĚNOU FAKTUROU. • JENOM POZOR, JEDEN HOVOR NA LINKU VODAFONE PÉČE O ZÁKAZNÍKY PŘIJDE NA 30 KČ! Jak si službu aktivovat Je to hračka. Buď si o ni jednoduše řeknete už při pořizování nového tarifu, anebo si ji zaskočíte aktivovat do Samoobsluhy Můj Vodafone − zařídíte to raz dva jak přes internet na www.vodafone. cz/samoobsluha, tak v Hlasové samoobsluze na čísle *077. Služba se rozběhne okamžitě. Kdybyste ji snad někdy chtěli zase zrušit, k deaktivaci dojde až na konci zúčtovacího období. Co byste ještě měli vědět Prima službu Po svém si můžete pořídit ke všem našim tarifům. O 20 % výhodnější volání získáte s vybranými tarify (mimo jiné i s Nabitými tarify). Pokud máte na zákaznickém účtu víc telefonních čísel, budete si výhody této služby užívat na každém z nich. Pro jistotu dodáváme, že nebudete dostávat papírovou složenku a že elektronické podrobné vyúčtování se nedá použít jako daňový doklad. Ostatně služba je určena jen pro nefiremní zákazníky. Kompletní informace a podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz.


z karty na tarif

âILICHILI

#73

Nabijte se Nabitými tarify!

Přejděte z Vodafone karty na paušál, je to radost! Užíváte si svobodu předplacené karty? S novými Nabitými tarify ji budete mít taky, a zároveň i výhodné ceny za volání i za SMSky díky paušálu! Abyste nás žádostmi přejít z Vodafone karty k novým tarifům úplně nezavalili, připravili jsme pro vás tři vstupní podmínky. Ale nebojte, splnit je je neuvěřitelně snadné! Stačí: Dát za dobu, co jste u Vodafonu, do kreditu celkově aspoň 1000 Kč (započítává se i počáteční kredit při pořízení Vodafone karty)

1 2 3

Požádat si v naší Internetové samoobsluze na www.vodafone.cz o zaslání kódu na měsíční paušál (v žádosti stačí vyplnit adresu, na kterou vám budeme později posílat vyúčtování). Jste-li u Vodafonu míň než 6 měsíců, je třeba mít při přechodu na tarif kredit aspoň 500 Kč. Tento kredit slouží jako Volací jistina, jež určuje váš Volací limit (to je částka, kterou můžete provolat nebo použít na jiné služby po vyčerpání svého paušálu). Volací jistinu vám hned po prvním půlroku s paušálem vrátíme.

Protože pro vás tyhle podmínky určitě nejsou žádný problém, doporučujeme vám rovnou: Skočit do Internetové samoobsluhy na https://samoobsluha.vodafone. cz, tam na Můj účet a pak Přechod na měsíční tarif.

1

Proč přejít z karty na Nabité tarify? • BUDETE MÍT LEVNĚJŠÍ VOLÁNÍ A SMSKY JEN ZA 1 KČ (1,19 KČ S DPH) • SVŮJ PAUŠÁL BUDETE MOCI VYUŽÍT NA VOLÁNÍ I SMSKY PODLE SVÉHO • NÁKLADY BUDETE MÍT VŽDY POD KONTROLOU S CHYTRÝM PŘEHLEDEM • NEPOTŘEBUJETE ŽÁDNÉ PÍSEMNÉ SMLOUVY, ŽÁDNÉ ZÁLOHY, ŽÁDNÉ POPLATKY ZA AKTIVACI! • ZŮSTANE VÁM VAŠE TELEFONNÍ ČÍSLO

2 3

Tam stačí kliknout na Odeslat žádost o kód. Ten dostanete na svoji doručovací adresu. Pokud jste nám ještě žádnou neuvedli, stačí ji doplnit v sekci Informace o mně a pak žádost o kód zopakovat. Pak už stačí počkat, až vám ověřovací kód přijde poštou domů. Jakmile dorazí, brnkněte hned na *077 a nadiktujte kód našemu operátorovi. Radši to zbytečně neodkládejte, kód platí jen jeden měsíc. S operátorem se taky rovnou domluvíte na nejvýhodnějším tarifu a na výběru doplňkových služeb.

Nezapomeňte: Pokud jste měl(a) aktivován roaming na své předplacené kartě, nezapomeňte si ho aktivovat i s měsíčním tarifem. Stačí se zmínit operátorovi a pak složit jednorázovou a vratnou Volací jistinu 3000 Kč.


âILICHILI

#74 pár informací navíc

Užije si i vaše rodina a přátelé Program jednička Náramná služba pro zvýhodněné povídání s tím, kdo je vám v naší síti nejbližší. A jestli to bude váš životní partner, osobní bankéř nebo ten chlápek, co u vás v ulici rozváží pizzu, do toho vám nikdo mluvit nebude. Za minutu hovoru s vaší jedničkou dáte každopádně jenom 1,50 Kč. Hovory nejsou odečítány z hodnoty vašeho paušalu.

Program rodina Skvělá služba pro moderní domácnosti od dvou do čtyř členů (psa ani kočku tentokrát nepočítejte J). Budete si mezi sebou volat za skvělou 1,50 Kč za minutu a hlava rodiny bude mít navíc dokonalý přehled o výdajích za telefon − všechna čísla jsou totiž na jednom zákaznickém účtu. Hovory nejsou odečítány z hodnoty vašeho paušalu.

Program nej Taky si vždycky s přáteli domluvíte sraz, ale pokaždé do toho někomu něco vleze, takže se ta schůzka musí pořád posouvat a měnit? No aby ne! I pro takové případy jsme vymysleli službu Program nej... Takže jestli jsou ti přátelé opravdoví a mají Vodafone, můžete až pěti z nich volat o korunu za minutu výhodněji! Hovory jsou odečítány z hodnoty vašeho paušálu.

Vodafone balíčky Vyberte si z nabídky našich balíčků těch nejoblíbenějších služeb za ještě výhodnější ceny! Balíček extra nabito (20% hodnoty paušálu navíc) Název tarifu Nabito 100 Nabito 300 Nabito 600 Nabito 1000 Nabito 1800

Název balíčku Balíček extra nabito 20 Balíček extra nabito 60 Balíček extra nabito 120 Balíček extra nabito 200 Balíček extra nabito 360

Název balíčku Balíček víkendové hovory

Hodnota balíčku 20 Kč 60 Kč 120 Kč 200 Kč 360 Kč

Měsíční paušál 150,00 Kč 178,50 Kč

Měsíční paušál 10 Kč 11,90 Kč 30 Kč 35,70 Kč 60 Kč 71,40 Kč 100 Kč 119,00 Kč 180 Kč 214,20 Kč

Počet volných jednotek měsíčně Neomezený počet hovorů v síti Vodafone během víkendu

Balíček víkendové SMS

90,00 Kč

107,10 Kč

Neomezený počet SMS v síti Vodafone během víkendu

Balíček MMS Balíček Vodafone MMS* Balíček WAP

90,00 Kč 45,00 Kč 45,00 Kč

107,10 Kč 53,55 Kč 53,55 Kč

15 MMS do všech sítí 15 MMS v síti Vodafone 40 minut připojení na WAP

Všechny ceny uvádíme bez/včetně 19 % DPH. *Balíček Vodafone MMS si můžete aktivovat zdarma při pořízení jednoho z Nabitých tarifů na období 2–12 měsíců podle zvoleného tarifu. Nelze kombinovat s Balíčkem MMS. Po uplynutí bezplatného období zůstane služba nadále aktivní a bude zpoplatněna podle platného ceníku. Více podrobností o balíčcích naleznete na str. 101, bod 3


vodafone karta

âILICHILI

#75

Vodafone karta Pokud vám z paušálů ještě pořád naskakuje kopřivka, můžete si mobil pořídit s naší prima předplacenou službou Vodafone karta! Výdaje za mobil máte dokonale pod kontrolou, stačí si prostě včas dobíjet kredit. Vodafone karta v cizině

Předplacená služba Vodafone karta a Vodafone super karta Je normální, že se ještě nechcete vázat. • OKAMŽITÁ AKTIVACE • ŽÁDNÝ MĚSÍČNÍ PAUŠÁL A ÚČTY • S VODAFONE SUPER KARTOU VOLÁNÍ JIŽ OD 2 KČ ZA MINUTU (BEZ 19 % DPH)

Za hranicemi je Vodafone karta úplně zlatá! U Vodafonu neplatíte žádné sestavovací poplatky za spojení přes více operátorů a s Vodafone kartou se navíc nemusíte starat ani o roamingovou jistinu. Zaplatíte zkrátka to, co provoláte. Roaming si aktivujete úplně snadno: stačí zadarmo poslat textovkou kód ROAM A 1234 na číslo 7700 (místo 1234 zadejte samozřejmě své heslo pro vstup do Samoobsluhy Můj Vodafone), a bude.

Jak Vodafone kartu nakrmit

• S BALÍČKEM NONSTOP VÍKEND NEOMEZENÉ VOLÁNÍ V SÍTI VODAFONE O VÍKENDECH • PRVNÍ ZMĚNA MEZI VODAFONE KARTOU A VODAFONE SUPER KARTOU JE ZDARMA, KAŽDÁ DALŠÍ ZMĚNA STOJÍ 80 KČ (BEZ 19 % DPH)

Možností, jak si dobít kredit, máte spoustu. Když jste někde na vzduchu, je ideální použít některý z 2000 bankomatů s logem Vodafone, případně terminály Sazky, ve kterých můžete dobíjet po korunách už od 200 Kč. Pokud máte SIM plus kartu, zařídíte to hravě třeba i z vany přes M-Platby. Pomocí internetového bankovnictví Poštovní spořitelny nebo ČSOB zase můžete dobíjet hodnotami od 400 do 9999 Kč. No a jestli máte slabost pro klasické dobíjecí kupony, vybrat si můžete mezi hodnotami 500 a 1200 Kč. Poznámka pro zapomnětlivé: Když vám vyprší platnost kreditu, takže propadne, můžete ho získat zpátky! Stačí si Vodafone kartu včas dobít aspoň částkou 200 korun. My váš kredit zase oživíme a za pár dní je u vás. J

Předplacená služba Vodafone karta Volání do sítě Vodafone/min. Volání do ostatních sítí v ČR/min. SMS do všech mobilních sítí/za zprávu

3,00 Kč 6,00 Kč 2,00 Kč

3,57 Kč 7,14 Kč 2,38 Kč

Předplacená služba Vodafone super karta Volání do všech sítí v ČR/min. Program dvojka*/volání za min. SMS do všech mobilních sítí/za zprávu SMS balíček** (40 SMS na 1 týden) Balíček Nonstop víkend

6,00 Kč 2,00 Kč 2,00 Kč 50,00 Kč 50,00 Kč

7,14 Kč 2,38 Kč 2,38 Kč 59,50 Kč 59,50 Kč

* Program dvojka (volání na 2 čísla v síti Vodafone) – první nastavení zdarma, každá další změna zpoplatněna částkou 80 Kč/95,20 Kč (bez/včetně 19 % DPH). ** SMS v rámci SMS balíčku je možno využít 7 dní od aktivace balíčku.

Další služby k předplacené službě Vodafone karta a Vodafone super karta Poslání FotoPošta MMS/za zprávu*** 9,50 Kč 11,31 Kč Poslání FotoPošta MMS do MMS studia/za zprávu 2,00 Kč 2,38 Kč *** Poslání FotoPošta MMS nebo poslání MMS z MMS studia do všech mobilních sítí v ČR, na Slovensko a na e-mail. Všechny ceny uvádíme bez/včetně 19 % DPH.


âILICHILI

#76 připojení

Bez internetu už ani ránu Je konec hledání začouzených internetových kaváren, zapomeňte na počítač připoutaný ke zdi kabelem. S Vodafonem jste nezávislí a volní jako ptáci. Nabízíme vám totiž hned tři datové tarify, se kterými můžete internet používat kdekoli. Navíc nemusíte surfovat jenom po internetu, ale i po WAPu. Takže třeba maily máte doslova v kapse. Rychleji a všude kolem!

Jak skamarádit počítač a telefon? Abyste mohli využívat všechny tyhle skvělé služby, musí váš počítač a telefon spolu bezvadně komunikovat. Ze všeho nejdřív se mrkněte, jestli si váš mobil poradí s technologií EDGE nebo GPRS. A taky má-li Bluetooth nebo infračervený port (IrDA). Totéž platí pro stolní počítače, notebooky nebo PDA. Mobil a počítač sice můžete propojit i kabelem, ale ten musíte obyčejně dokoupit.

Jak nejlépe propojit počítač a telefon

Tarify Připojení: Připojení na dlouho Ideální pro časté surfování. A ke všemu nemusíte být zrovna Rothschild, abyste mohli viset na netu v jednom kuse – stačí vám 800 Kč měsíčně (plus 19 % DPH) a můžete internet využívat neomezeně. A když budete některý měsíc používat datové přenosy méně, tarif Připojení na dlouho to pozná, takže ještě ušetříte.

Připojení na skok Parádní, když na web zabrousíte jenom občas. Neplatíte žádný měsíční paušál, ale jen za uskutečněné datové přenosy.

Vodafone karta připojení Tarif pro majitele předplacených karet. Platíte jen za přenesená data a délka připojení nehraje roli.

Bluetooth – hvězda mobilního připojení. Telefon stačí mít kdekoli v okruhu asi 10 metrů od počítače. A jestli váš počítač Bluetooth nemá, snadno si ho u Vodafonu dokoupíte. IrDA – taky parádní, ale telefon musíte mít po dobu přenosu u počítače. Pokud má IrDA port váš telefon i notebook/PDA, nemusíte nic shánět. Kabel – klasické, i když trošku staromódní řešení.

Snadné připojení Bojíte se, že nastavení počítače pro mobilní připojení k internetu je horor? Žádné obavy. Připravili jsme pro vás prográmek Vodafone snadné připojení, který to zvládne za vás. Dostanete ho od nás na CD při aktivaci tarifu Připojení nebo si ho kdykoli snadno stáhnete z www.vodafone.cz. Mobilní Připojení k internetu není prostě u Vodafonu žádná věda!

Rychlost dneska frčí. Rychlá auta, Rychlé šípy nebo třeba rychlý internet. Pro všechny rychlíky má Vodafone svoje EDGE pokrytí. Můžete s ním pohodově brouzdat po internetu, stahovat velké a ještě větší soubory, rychleji prohlížet WAP i MMSky. Pořád málo? Tak co třeba internetové rádio? V září se z rychlého internetu s technologií EDGE budou radovat už ve 34 českých městech! To ale není všechno, pokryli jsme jí totiž i dalších 113 menších míst. Takže se nedivte, až vám WAP a internet bleskově posviští třeba i na Klínovci. Mrkněte na www.vodafone.cz na prima přehlednou interaktivní mapu pokrytí EDGE a budete vědět, kde to můžete s daty rozbalit naplno.

Co za to? aneb Malý ceník Tarif Připojení na dlouho Měsíční paušál (0–10 MB) Pásmo 10–40 MB Pásmo 40–70 MB Pásmo více než 70 MB Další tarify WAP/kB Internet/kB

bez DPH 200,00 Kč + 200,00 Kč + 400,00 Kč + 600,00 Kč Připojení na skok 0,40 Kč 0,48 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

s 19 % DPH 238,00 Kč + 238,00 Kč + 476,00 Kč + 714,00 Kč Vodafone karta připojení 0,57 Kč 0,68 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

Ceny jsou bez/včetně 19 % DPH. Kompletní ceník najdete na www.vodafone.cz. Tak tam koukněte, čeká tam na vás i moře dalších užitečných informací. Více podrobností o Připojení najdete na str. 101, bod 4


vodafone live!

Vodafone live! – svět na dlani Koukněte se na svět novým mobilem! Díky službě Vodafone live! budete mít v ruce kdykoliv nejčerstvější noviny, jízdní řád, abyste stihli každý autobus a vlak, a k tomu fůru her, muziky a vtipů, abyste se ani chvilku nenudili. A co dalšího vám nový telefon s Vodafone live! nabídne? Obraz jako v televizi – díky velkému barevnému displeji.

Žádná věda – jen jedno tlačítko telefonu vás dělí od světa Vodafone live!.

Ani kačka nazmar – prohlížejte v menu zdarma.

Nekupujte sysla v pytli – vždycky předem víte, za co budete platit.

Vodafone live! telefon je král mezi mobily... Poznáte ho snadno Máá na krytu logo Vodafone, takže všichni poznají, jak je výjimečný.

Ve speciálním Vodafone live! menu enu najdete všechno potřebné snadno a intuitivně.

Všechny ny důležité služby máte přednastavené, takže s nastavovacími SMSkami, nefunkčními hrami a dalšími problémy je konec.

Je nabitý funkcemi, vždycky má foťák, umí posílat i přijímat MMSky a zahrajete si na něm Java hry.

Více na str. 101 bod 9

âILICHILI

#77


âILICHILI

#78 telefony

Sony Ericsson K310i STANDARDNÍ CENA 2977 KČ • NABITO 100 2577 KČ 977 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ne ne

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

© Disney Enterprises, Inc.

Nejdostupnější klasický telefon s foťákem, na který si bleskurychle zvyknete.


Sharp GX29

STANDARDNÍ CENA 2977 KČ • NABITO 100 2577 KČ • NABITO 300 1577 KČ 577 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 3577 KČ • NABITO 100 2977 KČ • NABITO 300 1977 KČ 577 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Stříbrnočerná stylovka se dvěma displeji a foťákem za skvělou cenu vás hned dostane. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ne ne/ano ano ano/4+2 ne ne

© 2005 Gameloft. All Rights Reserved. Published by Gameloft under license from Ubisoft Entertainment. Based on Prince of Persia® created by Jordan Mechner.

Samsung X660V*

âILICHILI

#79

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Sharp GX29 koupíte jen u Vodafone. Má unikátní véčkový design a skvělý displej. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

* do vyprodání zásob Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

až 640/220 ano/640x480 ano/ano ne ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© C 2004 Gameloft. All Rights Reserved. Based on Prince of Persia® created by Jordan Mechner. Prince of Persia and Prince of Persia Warrior Within are trademarks of Jordan Mechner used under license by Gameloft.

telefony


#80 telefony

Nokia 6070

Motorola SLVR L7

STANDARDNÍ CENA 3577 KČ • NABITO 100 2977 KČ • NABITO 300 1977 KČ 977 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Nejdostupnější Nokia s foťákem a rádiem. Oceníte velká tlačítka a jednoduché ovládání.

Velká stylovka v klasickém tvaru. Ultratenký tvar s kovovým krytem prostě nemá chybu.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+1 ano/3+1 ne

© Disney.Pixar

Vodafone live!

3977 KČ 3777 KČ 2977 KČ 1577 KČ 77 KČ 77 KČ

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© 2005 Gameloft. All Rights Reserved. Gameloft, Gameloft logo and New York Nights: Success in the City are trademarks of Gameloft the US and/or other countries.

âILICHILI


telefony

Samsung X680V

4577 KČ 3977 KČ 2977 KČ 1577 KČ 577 KČ 77 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Nadupané véčko od Nokie s foťákem, dvěma barevnými displeji a rádiem co skvěle vypadá. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ano/3+2 ne

Worms © 2006. Exclusively licensed and published by THQ Wireless. All Rights Reserved.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#81

4577 KČ 3777 KČ 2577 KČ 1577 KČ 77 KČ 77 KČ

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Černostříbrný design, vymazlený tvar, dva displeje a foťák vám padnou do ruky. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94 a 95

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© Disney.Pixar

Nokia 6101

âILICHILI


#82 telefony

Motorola RAZR V3i 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Ultratenké véčko s unikátním povrchem se spoustou funkcí vám bude každý závidět. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/1280x960 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

Street SoccerT C A Sumea game developed and published by Digital Chocolate, Inc. Copyright 2004. All Rights Reserved.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Sony Ericsson K750i* 6577 KČ 5177 KČ 4577 KČ 3577 KČ 1977 KČ 77 KČ

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Trefa do černého. Nabušený mobil, co má 2MPIX foťák s autofocusem a skvěle vypadá. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * k dispozici v průběhu měsíce září

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 500/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

© 2003 PopCap Games. All rights reserved. Zuma is a registered trademark of PopCap Games, Inc.

âILICHILI


telefony

Samsung ZV40

6577 KČ 5777 KČ 4577 KČ 3577 KČ 1977 KČ 977 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Je libo fotku? Nebo trochu hudby z FM rádia? A nebo se vám hodí Bluetooth? Tak tohle je pro vás správná volba! Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

The Fast and The Furious and 2Fast 2Furious are trademarks and copyrights of Universal Studios. Licensed by Universal Studios. Licensed by Universal Studios Licensing LLLP. All Rights Reserved.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#83

6977 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2577 KČ 977 KČ

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Samsung, který potkáte jenom u Vodafonu. A poznáte ho snadno, má parádní otočný foťák s 1.3 MPIX. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

© 2005 Comedy Partners

Nokia 6230i

âILICHILI


#84 telefony

Nokia 6131 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Sony Ericsson V630i

6977 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2977 KČ 1577 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

6977 KČ 6177 KČ 5577 KČ 3977 KČ 2577 KČ 1577 KČ

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Dejte nudě vale s tímto véčkem, které má FM rádio, 1,3 MPIX foťák a displej se 16 milióny barev.

Hudební mobil s velkou pamětí na MP3 a 2MPIX foťákem. Tohle koupíte jedině u Vodafone.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 1000/220 ano/1280x1024 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2005 Comedy Partners

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95 a 96

až 1000/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ne ne

Warner Bros. 2006 Warner Bros. Ent. Inc. TM C DC Comics.

âILICHILI


telefony

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

#85

Sony Ericsson W810i*

7577 KČ 6577 KČ 5577 KČ 4577 KČ 2977 KČ 1577 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

8577 KČ 8277 KČ 7577 KČ 5977 KČ 4577 KČ 3577 KČ

Tento telefon podporuje

Tento telefon podporuje

Skvěle padne do ruky, má 2MPIX foťák, velký displej a rychlá data. Je vyroben speciálně pro Vodafone.

Dva v jednom. Walkman a mobil. 512 MB paměti a speciální sluchátka čekají na vaše songy.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Vodafone live!

až 500/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Warner Bros. 2006 Warner Bros. Ent. Inc. TM C DC Comics.

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * do vyprodání zásob

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/1632x1224 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ne

© 2006 Gameloft. All rights reserved. Gameloft and the Gameloft logo are trademarks of Gameloft.

Nokia 6234

âILICHILI


#86 telefony

Nokia N70 9977 KČ 9277 KČ 8577 KČ 6977 KČ 5977 KČ 4577 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Prostě počítač i mobil. 2 MPX foťák, rychlá data, e-mail a velký displej zvládnou práci za vás. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 30 MB/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ano

Who Wants to Be a Millionnaire? logo and TM and © 2005 Celador International Ltd. All rights reserved.

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Samsung Z400V 9977 KČ 8777 KČ 7977 KČ 6977 KČ 5577 KČ 3977 KČ

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Samsung ve vysouvacím provedení s parádním 2 MPIX fotoaparátem potěší i fajnšmekry. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

až 1000/220 ano/1600x1200 ano/ano ano ano/ne ano ano/4+2 ano/4+2 ne

Who Wants to Be a Millionnaire? logo and TM and © 2005 Celador International Ltd. All rights reserved.

âILICHILI


telefony

âILICHILI

#87

Sony Ericsson K800i STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

11977 KČ 10177 KČ 9577 KČ 7977 KČ 6577 KČ 5577 KČ

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 1000/220 ano/2048x1536 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ne

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

Warner Bros. 2006 Warner Bros. Ent. Inc. TM C DC Comics.

Je libo pořádný foťák a mobil v jednom? 3,2 MPX foťák s autofocusem a obrovský displej vám nedají spát.


âILICHILI

#88 telefony

Nokia 1600

Siemens A31

STANDARDNÍ CENA 1777 KČ • NABITO 100 1377 KČ 77 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 1777 KČ • NABITO 100 1377 KČ 77 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

Nejdostupnější Nokia s jednoduchým ovládáním a barevným displejem. Budete si s ní rozumět.

Skvěle vypadá a snadno se ovládá. Rádi byste k němu i barevný displej? Tak to jste doma.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 97

až 200/220 ne ano/ano ne ne/ne ne ne ne ne

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ne ano/ano ne ne/ne ano ano/4+2 ne ne


telefony

âILICHILI

#89

Sony Ericsson J220i*

Samsung C130*

STANDARDNÍ CENA 1777 KČ • NABITO 100 1577 KČ 77 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA 1977 KČ • NABITO 100 1577 KČ 577 KČ • NABITO 300 77 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

Potřebujete mít po ruce hlavně SMS nebo WAP? S tímhle mobilem je budete zvládat jako nic.

Chcete něco nového, co dobře vypadá a je za dobrou cenu? Pak máte vybráno.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * do vyprodání zásob Další technické údaje najdete na str. 97

až 510/220 ne ano/ano ne ne/ne ano ano/4+2 ne ne

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus * k dispozici v průběhu měsíce září

až 1000/220 ne ano/ano ne ne/ne ano ano/4+1 ne ne


âILICHILI

#90 telefony

Siemens ME75

Nokia 7360

STANDARDNÍ CENA 3577 KČ • NABITO 100 2977 KČ • NABITO 300 1977 KČ 577 KČ • NABITO 600 77 KČ • NABITO 1000 77 KČ • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Telefon do nepohody – má zvýšenou odolnost proti vodě, otřesům i prachu a ještě to všechno prima vyfotí.

Elegantní štramák na rozjetý večírek – kdekoli vám zahraje z FM rádia a udělá momentku z parádní jízdy.

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 97 a 98

až 1000/220 ano/640x480 ano/ano ne ne/ano ano ano/4+2 ne ne

5577 KČ 4977 KČ 3577 KČ 2577 KČ 977 KČ 77 KČ

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 500/220 ano/640x480 ano/ano ano ne/ano ano ano/4+2 ano/3+2 ne


telefony

Nokia 6111* STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

Malý ale po čertech šikovný telefon s FM rádiem se stereo sluchátky a 1,2 MPIX fotoaparátem.

* do vyprodání zásob Další technické údaje najdete na str. 98

#91

Nokia E61

6977 KČ 5977 KČ 4977 KČ 3977 KČ 2977 KČ 1977 KČ

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

âILICHILI

až 1000/220 ano/1152x864 ano/ano ano ano/ano ano ano/4+1 ano/4+1 ne

10977 KČ 9777 KČ 8977 KČ 7977 KČ 6977 KČ 5977 KČ

Kancelář od Nokie do kapsy. Obrovský displej, plnohodnotná klávesnice, internet a e-mail...a jste mobilní. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus

až 64 MB/220 ne ano/ano ano ano/ne ano ano/4+3 ano/4+3 ano


âILICHILI

#92 telefony

Sony Ericsson M600i STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

11977 KČ 10277 KČ 9577 KČ 8577 KČ 7577 KČ 6577 KČ

Kancelář v mobilu. Velký dotykový displej a klávesnice. Vyrobený pro vaše e-maily a internet. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 98

až 60 MB/220 ne ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ne ano


telefony

Nokia 9300 STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

âILICHILI

#93

Siemens ES75

13977 KČ 12977 KČ 11977 KČ 10977 KČ 9577 KČ 8977 KČ

STANDARDNÍ CENA • NABITO 100 • NABITO 300 • NABITO 600 • NABITO 1000 • NABITO 1800

4977 KČ 4577 KČ 4577 KČ 4577 KČ 4577 KČ 4577 KČ

Podporuje GPRS a EDGE datové přenosy, a můžete se s ním užívat externí modem pro osobní počítač nebo notebook.

S tímhle komunikátorem strčíte práci do kapsy. Podporuje kancelářské aplikace, stačí jen otevřít. Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Fotoaparát / Rozlišení Obrázky / Hry MP3 zvonění Bluetooth / Infraport MMS GPRS / timesloty EDGE / timesloty Podpora Business e-mail plus Další technické údaje najdete na str. 98

až 80 MB/220 ne ano/ano ano ano/ano ano ano/4+2 ano/4+2 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM) Podpora hlasových hovorů Rozměry (mm) Váha (g) Ovládací SW a externí anténa v balení Ovládání přes SW instalovaný v notebooku Připojení přes USB/sériový (COM) kabel Externí napájecí zdroj/provoz na baterii Typ SIM karty Plug-in Odesílání/příjem SMS Data/fax GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty Podpora Business Email Plus

v počítači/220 ne 53x75x31 110 ano ano ano/ano ano/ne ano ano/ano ano/ano ano/4+4 ano/4+2 ne


âILICHILI

#94 telefony

Sony Ericsson K310i

Zábavné funkce

Nokia 6070

Motorola SLVR L7

Nokia 6101

l/l/l

–/l/l

–/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 40

l / 64

l / 40

l / 24

l / 24

l / 24

Hry

l/6

l/3

l/3

l/4

l/3

l/1

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/–

l/l

l/–

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+1

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 3+1

l / 3+2

–/l

–/l

l/–

–/l

l/–

–/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

l/–

–/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l

l

l

l

l

15 MB

8 MB

2,1 MB

3,2 MB

5 MB

4,4 MB

Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Sharp GX29

Loga / Melodie / Obrázky

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu

l / Micro SD

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 640 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

102x44x18

89x45x21

94x46x20

105x44x19

113x49x11

85x45x24

82

79

90

97

95

97

Baterie (kapacita/typ)

750 mAh / Li-Pol

800 mAh / Li-Ion

780 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

820 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 420

až 210

až 210

až 240

až 400

až 240

Pohotovostní doba (hodin)

až 360

až 200

až 250

až 300

až 350

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

Samsung X660V

65536

65536

262144

65536

262144

65536

128x160

128x160

240x320

128x160

176x220

128x160

20

25

10

20

10

20

20 / 20

25 / 25

10 / 10

20 / 20

10 / 10

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Modrá

Černo-Stříbrná

Černo-Stříbrná

Světle-Modrá

Černá

Černo-Stříbrná

Sony Ericsson

Samsung

Sharp

Nokia Series 40

Motorola

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


telefony

Samsung X680V

Zábavné funkce

Nokia 6230i

Samsung ZV40

Nokia 6131

–/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 40

l / 24

l / 40

l / 64

l / 64

l / 128

Hry

l/6

l/5

l/3

l/3

l/5

l/2

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 640x480

l / 1280x960

l / 1632x1224

l / 1280x1024

l / 1280x1024

l / 1280x1024

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

l

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/–

l/–

l/l

l/l

l/–

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

–/–

l/–

l/–

l/l

l/l

l/l

l

l

l

l

l

l

23 MB

12 MB + 64 MB Micro SD

34 MB + 64 MB MS Duo

32 MB + 32 MB MMC

36 MB + 64 MB Micro SD

11 MB

Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Sony Ericsson K750i

#95

Loga / Melodie / Obrázky

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu

l / Micro SD

l / Memory Stick Duo

l / MMC

l / Micro SD

l / Micro SD

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

90x45x22

98x53x14

100x46x21

103x44x20

91x47,5x23

92x48x20

78

96

99

99

93

102

Baterie (kapacita/typ)

800 mAh / Li-Ion

710 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

850 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

360

až 400

až 540

až 300

až 260

až 200

Pohotovostní doba (hodin)

250

až 310

až 400

až 300

až 400

až 240

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

Motorola V3i

âILICHILI

65536

262144

262144

65536

262144

16777216

128x160

176x220

176x220

208x208

176x220

320x240

30

10

30

20

30

20

30 / 30

10 / 10

30 / 30

20 / 20

30 / 30

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Černo-Stříbrná

Vínová

Černá

Černo-Stříbrná

Šedá

Černá

Samsung

Motorola

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Samsung

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


âILICHILI

#96 telefony

Sony Ericsson V630i

Nokia 6234

Sony Ericsson W810i

Nokia N70

Loga / Melodie / Obrázky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 72

l / 128

Hry

l/6

Podpora Java pro stahování her a aplikací Výměnné kryty

Zábavné funkce

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l / 40

l / 64

l / 64

l / 72

l/6

l/5

l/2

l/6

l/5

l

l

l

l

l

l

l / 1632x1224

l / 1600x1200

l / 1632x1224

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 2048x1536

FM rádio

l

l

l

l

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/–

l/l

l/l

l/l

l/l

l/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/–

l/l

l/l

l/–

l/–

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/–

l/l

l/l

l/l

l

l

l

l

l

l

Uživatelská paměť telefonu

16 MB + 256 MB MS Micro

6 MB + 64 MB Micro SD

20 MB + 512 MB MS Duo

30 MB + 64 MB RS-MMC

32 MB

64 MB

Paměťové karty / Typ karty

l / Memory Stick Micro

l / Micro SD

l / Memory Stick Duo

l / RS-MMC

l / Micro SD

l / Memory Stick Micro

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 30 MB / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

102x46x17

109x46x19

100x46x20

109x53x22

96,5x48x19

106x47x22

91

110

99

126

107

115

Baterie (kapacita/typ)

900 mAh / Li-Pol

1110 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

900 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 420

až 240

až 480

až 210

až 260

až 420

Pohotovostní doba (hodin)

až 350

až 340

až 350

až 264

až 400

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Sony Ericsson K800i

Přídavný fotoaparát

Kalendář / Budík / Kalkulačka

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree

Paměť na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev

262144

262144

262144

262144

262144

262144

Rozlišení displeje

176x220

320x240

176x220

176x208

240x320

240x320

Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

Samsung Z400V

20

20

20

20

30

40

20 / 20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

30 / 30

40 / 40

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Černá

Stříbrná

Černá

Stříbrná

Stříbrná

Černá

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Sony Ericsson

Symbian Series 60

Samsung

Sony Ericsson

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


Zábavné funkce

telefony

Nokia 1600

Siemens A31

Sony Ericsson J220i

Loga / Melodie / Obrázky

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

–/–/–

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 20

Hry

Siemens ME75

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l / 32

l / 40

l / 40

l / 40

l/4

l/2

l/2

l/1

l/2

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

Výměnné kryty

l

l

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

l / 640x480

Přídavný fotoaparát

l

l

FM rádio

MP3 přehrávač

Snímání / Přehrávání videa

–/–

l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/–

l/l

l/–

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

–/–

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+1

– / 4+2

l / 4+1

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

–/–

–/–

–/–

–/–

–/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

–/–

–/–

–/–

–/–

l/–

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

#97

Samsung C130

Kalendář / Budík / Kalkulačka

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu/SIM)

l

l

l

l

l

4 MB

1,3 MB

0,7 MB

1,1 MB

10MB

až 200 / 220

až 500 / 220

až 510 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

Rozměry (mm)

104x45x17

102x46x17

85x43x19

102x45x15

105x46x18

85

80

77

80

95

Baterie (kapacita/typ)

850 mAh / Li-Ion

820 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Pol / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 330

až 300

až 360

až 180

až 480

Pohotovostní doba (hodin)

až 450

až 270

až 300

až 350

až 450

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev

65536

65536

65536

65536

65536

Rozlišení displeje

98x70

128x128

128x160

128x128

132x176

Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

âILICHILI

20

až 100

20

20

až 100

20 / 20

100 / 100

20 / 20

20 / 20

až 100 / až 100

Data / Fax

–/–

l/–

–/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

Černá

Stříbrno-Šedá

Modrá

Světle-Modrá

Šedo-Černá

Nokia Series 30

Siemens

Sony Ericsson

Samsung

Siemens

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém


âILICHILI

#98 telefony

Nokia 7360

Nokia 6111

Nokia E61

Sony Ericsson M600i

Nokia 9300

Loga / Melodie / Obrázky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 24

l / 64

l / 48

l / 40

l / 16

Hry

l / 24

l/4

l/2

l/2

l

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 640x480

l / 1152x864

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

MP3 přehrávač

l

l

l

l

l

Zábavné funkce

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

l/l

l/l

–/l

–/l

–/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/–

–/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+1

l / 4+3

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 3+2

l / 4+1

l / 4+3

l / 4+2

–/l

l/l

l/–

l/l

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l/–

l/–

l/l

l/l

l/l

l

l

l

l

l

4,4 MB

23 MB

64 MB + 64MB mini SD

60 MB + 64MB MS Micro

80 MB + 128 MB MMC

Snímání / Přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Užitečné funkce

Bluetooth / Infraport

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu

l / mini SD

l / Memory Stick Micro

l / MMC

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 64 MB / 220

až 60 MB / 220

až 80 MB / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900

105x45x18

84x47x23

117x70x14

105x54x15

132x51x21

92

92

144

112

167

Baterie (kapacita/typ)

760 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

1500 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Pol

970 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 240

až 210

až 540

až 450

až 420

Pohotovostní doba (hodin)

až 450

až 240

až 408

až 350

až 200

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

65536

262144

16777216

262144

65536

128x160

128x160

240x320

240x320

640x200

Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Paměť odchozích hovorů

Technické parametry

Paměť příchozích / ztracených hovorů

20

20

20

40

20

20 / 20

20 / 20

20 / 20

40 / 40

20 / 20 l/l

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém

l

l

l

l

l

Béžová-Zlatá

Černo-Stříbrná

Stříbrná

Černá

Stříbrná

Nokia Series 40

Nokia Series 40

Symbian 9.1

Symbian 9.1

Symbian Series 80


financování

âILICHILI

#99

Mobil na splátky Abyste věděli, že vás máme rádi, můžete si u Vodafonu dopřát telefon, který se vám opravdu líbí! A vůbec nevadí, že třeba zrovna nemáte peníze pohromadě. Chcete Sony Ericsson V630i? Stačí mít v kapse jen 398 Kč!

A jestli máte vyhlédnutý jiný kousek, mrkněte, kolik za něj měsíčně zaplatíte (v Kč)1): Telefon / Tarif Siemens ME75 Sharp GX29 Nokia 6070 Motorola SLVR L7 Samsung X680V Nokia 6101 Nokia 7360 Motorola RAZR V3i Sony Ericsson K750i Nokia 6230i Samsung ZV40 Nokia 6131 Nokia 6111 SonyEricsson V630i Nokia 6234 SonyEricsson W810i Samsung Z400V Nokia N70 Nokia E61 SonyEricsson K800i SonyEricsson M600i Nokia 9300 Siemens ES75 K tomu měsíční paušál

Standardní cena 358 Kč 358 Kč 358 Kč 398 Kč 458 Kč 458 Kč 558 Kč 598 Kč 658 Kč 658 Kč 698 Kč 698 Kč 698 Kč 698 Kč 758 Kč 858 Kč 998 Kč 998 Kč 1098 Kč – – – 498 Kč

Nabito 100 – – – 378 Kč 378 Kč 398 Kč 498 Kč 498 Kč 518 Kč 578 Kč 598 Kč 598 Kč 598 Kč 618 Kč 658 Kč 828 Kč 878 Kč 928 Kč 978 Kč 1018 Kč 1028 Kč – 458 Kč

Nabito 300 – – – – – – 358 Kč 398 Kč 458 Kč 458 Kč 498 Kč 498 Kč 498 Kč 558 Kč 558 Kč 758 Kč 798 Kč 858 Kč 898 Kč 958 Kč 958 Kč – 458 Kč

Nabito 600 2) – – – – – – – – 358 Kč 358 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 598 Kč 698 Kč 698 Kč 798 Kč 798 Kč 858 Kč 1098 Kč 458 Kč

Nabito 1000 – – – – – – – – – – – – – – – 458 Kč 558 Kč 598 Kč 698 Kč 658 Kč 758 Kč 958 Kč 458 Kč

Nabito 1800 – – – – – – – – – – – – – – – 358 Kč 398 Kč 458 Kč 598 Kč 558 Kč 658 Kč 898 Kč 458 Kč

119 Kč

357 Kč

714 Kč

1190 Kč

2142 Kč

Celkem vás to bude stát3) 1) Po dobu 10 měsíců po složení 10 % ceny telefonu při jeho koupi. 2) Stejná výše splátek platí i pro tarif Mezi námi. 3) Tato suma nezahrnuje cenu ostatních využitých služeb nad rámec tarifního paušálu. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH. Více informací naleznete na str. 101, bod 6

Jak vidíte, pořídit si u nás parádní mobil dneska není žádný problém. Mezi přáteli přece nejsou peníze to hlavní J. A nečeká vás ani žádné složité vyřizování.

Pořídit si telefon na splátky je u Vodafonu jednoduché jako facka. Stačí udělat 3 věci: • VZÍT S SEBOU SVOU OBČANKU + DALŠÍ DOKLAD TOTOŽNOSTI (ŘIDIČÁK, PAS APOD.). • OPSAT SI V PRÁCI IČO, TELEFON A ADRESU SVÉHO ZAMĚSTNAVATELE. • A SAMOZŘEJMĚ VYRAZIT DO NĚKTERÉHO Z NAŠICH OBCHODŮ NEBO ZAVOLAT NA

VODAFONE PRODEJ 800 777 777. Poznámka pro firemní zákazníky: Vy můžete objednávat i přes Vodafone firemní prodej 800 777 700.


âILICHILI

#100 roaming

Stěhování národů v našem ceníku Volejte z ciziny výhodněji

Takové stěhování národů tady ještě nebylo! Od 9. června 2006 jsme se rozhodli přesunout některé země do výhodnější cenové zóny v ceníku Vodafone World Roamingu, takže můžete ze zahraničí volat levněji téměř z celé Evropy a dokonce i ze zámoří! Tak o sobě určitě dejte vědět svým blízkých, jak se máte na dovolené báječně. J Z cenové zóny 2 jsme nově přesunuli do cenové zóny 1 tyto země: Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Nizozemí, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko,

Švédsko a Velká Británie. I z těchto zemí tedy můžete volat už od 21,25 Kč bez 19 % DPH. Vaše volání tak bude nyní až o 16 % levnější. Výhodněji si zavoláte, dokonce i když vás dopravní prostředky donesou mnohem dál.

Z cenové zóny 3 do cenové zóny 2 jsme přesunuli Egypt, Izrael, Maroko, Sýrii, Tunisko a dokonce i USA a Kanadu. V těchto zemích můžete volat dokonce o polovinu levněji než dřív! Tak ať vám to povídá.

Díky našim službám můžete svůj telefon v zahraničí používat, skoro jako byste byli doma. Máme pro vás už přes 217 roamingových partnerů ve více než 104 zemích, takže můžete: • VOLAT I PŘIJÍMAT HOVORY • POSÍLAT I PŘIJÍMAT SMSKY • VYUŽÍVAT SLUŽBY JAKO M-BANKA, M-PLATBY, SMS CHAT, SMS E-MAIL, SMS INFO A DALŠÍ • V MNOHA ZEMÍCH VYUŽÍVAT I PŘIPOJENÍ A MMS ROAMING

Zóna 1** Zóna 2** Zóna 3**

Odchozí hovor v partnerské síti* 21,25 Kč 25,29 Kč 25,50 Kč 30,35 Kč 51,00 Kč 60,69 Kč

Odchozí hovor z ostatních sítí 25,00 Kč 29,75 Kč 30,00 Kč 35,70 Kč 60,00 Kč 71,40 Kč

Příchozí hovor 12,00 Kč 14,28 Kč 15,00 Kč 17,85 Kč 30,00 Kč 35,70 Kč

Odeslání SMS 7,00 Kč 8,33 Kč 8,00 Kč 9,52 Kč 12,00 Kč 14,28 Kč

Pro tarify i Vodafone kartu teď platí stejné ceny. Ceny jsou uvedeny bez/včetně 19% DPH. Doba hovoru je účtována po minutách. S Vodafone kartou voláte ze zahraničí pomocí služby zpětného volání. Podrobný seznam zemí, v nichž je dostupná služba Zpětného volání, naleznete na www.vodafone.cz. Ne všechny partnerské sítě podporují službu zpětného volání. Uvedené ceny již zohledňují poskytovanou 15% slevu.

*Aktuální seznam partnerských sítí najdete na www.vodafone.cz, orientační přehled je zde: Zóna 1: Belgie – Proximus, Dánsko – TDC Mobil A/S, Estonsko – Elisa, Finsko – Elisa, Francie – SFR, Chorvatsko – VIPnet, Itálie – Vodafone, Irsko – Vodafone, Kypr – Cytamobile – Vodafone, Litva – Bité GSM, Lucembursko – P&T Luxembourg, Maďarsko – Vodafone, Malta – Vodafone, Monako – SFR, Německo – Vodafone, Nizozemí – Vodafone, Polsko – Polkomtel S.A. (Plus GSM), Portugalsko – Vodafone, Rakousko – Mobilkom (A1), Řecko – Vodafone, San Marino – Vodafone, Slovensko – Orange, Slovinsko – SI.mobil – Vodafone, Španělsko – Vodafone Espana S.A., Švédsko – Vodafone Sverige AB, Vatikán – Vodafone, Velká Británie – Vodafone Zóna 2: Albánie – Vodafone Albania, Egypt – Vodafone Egypt, Island – Og Vodafone, Rumunsko – Vodafone Romania S.A., Švýcarsko – Swisscom, Turecko – Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S, USA – T-Mobile USA, Inc Zóna 3: Austrálie – Vodafone, Bahrajn – MTC Vodafone Bahrain, Hongkong – SmarTone-Vodafone, Japonsko – Vodafone K.K., Jihoafrická republika – Vodacom, Kuvajt – MTC – Vodafone, Nový Zéland – Vodafone, Singapur – MobileOne Ltd. ** Informace o zemích, v nichž jsou dostupné roamingové služby včetně zařazení zemí do cenových zón, najdete na www.vodafone.cz


âILICHILI

#102 prodejny

Naše prodejny Praha

Brno

Václavské nám. 47, 110 00 Praha 1

NC Královo Pole, Cimburkova 4, 612 00

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Na Příkopě 8, 110 00 Praha 1

Olympia, U Dálnice 777, Modřice 664 42 Po–Pá: 10.00–21.00, So–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Národní 28, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Hlavní nádraží, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2 Po–Pá: 7.00–19.00, So: 9.00–14.00, Ne: 12.00–19.00

Jugoslávská 11, 120 00 Praha 2

Po–Pá 9.00–19.00, So 9.00–14.00, Ne: zavřeno

NC Palác Flóra, Vinohradská 149, 3. patro, 130 00 Praha 3 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 10.00–21.00

OC Nový Smíchov, Plzeňská 8, 150 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

DVĚ PRODEJNY

Tesco Zličín, Skandinávská 25/144, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 9.00–21.00

Metropole Zličín, Řevnická 1, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 10.00–21.00

Centrum Černý Most, Chlumecká 765/6, 109 00 Praha 9

Tesco, Skandinávská 2, 619 00 Po–Ne: 9.00–20.00

Masarykova 2, 602 00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: Zavřeno

Galerie Vaňkovka, Ve Vaňkovce 1, 602 00 Po–So: 9.00–21.00, Ne: 9.00–20.00

České Budějovice nám. Přemysla Otakara II. 90, 370 01

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

IGY centrum, Pražská 1247/24, 370 04 Po–Ne: 9.00–21.00

T. G. Masaryka 697/5, 360 01

Frýdek-Místek nám. Svobody 16, 738 01

Po–Pá: 8.30–18.30, So: 8.30–12.30, Ne: zavřeno

Po–Ne: 10.00–21.00

Havířov Fibichova 228/23, 736 01

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

S. K. Neumanna 281, 500 02

Po–Ne: 9.00–21.00

Hypernova Kukleny, Kutnohorská 226, 500 04 Futurum, Brněnská 1825/23a, 500 03

Cheb

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

NISA Center, České mládeže 456, 463 12 Po–Ne: 9.00–21.00

Olympia, Jičínská 1350/III., 293 01 Po–Ne: 9.00–21.00

Svobody 547/19, 350 02

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Centrum Chodov, Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 Galerie Butovice, Radlická 117, 158 00 Praha 5

Pražská 147/30, 460 01

Mladá Boleslav

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Liberec

Po–Ne 9.00–21.00

Vinohradská 167, 100 00 Praha 10

Po–Ne: 9.00–21.00

Kladno

Hradec Králové

Dejvická 35/575, 160 00 Praha 6

Hypernova Čestlice 111, 251 01 Praha Průhonice

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno NOVÁ PRODEJNA

Kladno

T. G. Masaryka 772, 272 01

NC EDEN, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10 Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

T. G. Masaryka 772, 272 01

Po–Ne: 9.00–21.00

Tesco Letňany, Veselská 663, 199 00 Praha 9

Karlovy Vary

KIOSEK*

Olomouc

Jihlava

Ostružnická 15, 771 00

Benešova 28, 586 01

Globus, Pražská ul., v. k. u. Řepčín, 779 00

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno Po–Ne: 8.30–20.30


prodejny

âILICHILI

#103

Nejmodernější telefony a spoustu našich skvělých služeb vám v brněnské Olympii nabídne Jana Hladká, která hrozně ráda a často mění barvu svého účesu a právě se snaží o řidičák, nebo sympaťák Štěpán Balcar. Jeho představa ideálního volna? Sex a rock & roll!

Vodafone turné Mobilní obchody Po–Pá: 9.00–19.00, St: 9.00–17.00, So: 9.00–15.00, Ne: zavřeno

Čechy 31. 8.–1. 9.

Litoměřice, Mírové náměstí

4. 9.–5. 9.

Příbram, náměstí T. G. M.

6. 9.–9. 9.

Trutnov, ulice Horská č. p. 888 u ČSOB, pěší zóna

11. 9.–13 9. Sokolov, náměstí Budovatelů

Opava

Prostějov

Globus, Těšínská 83, 746 41

Tesco, Konečná 25, 796 01

Po–Ne: 8.00–20.00

Po–Čt: 9.00–21.00, Pa–Ne: 10.00–21.00

Ostrava Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 114, 700 30

18. 9.–20. 9. Jindřichův Hradec, Náměstí Míru 21. 9.–23. 9. Písek, Parkoviště u Kulturního domu

Tábor

25. 9.–27. 9. Trutnov, ulice Horská č. p. 888 u ČSOB, pěší zóna

Erbenova 572, 390 02

28. 9.–30. 9. Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

14. 9.–16. 9. Most, místo mezi Priorem a Městským úřadem

Zeyerova 347/4, 702 00

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Futurum, Novinářská 6a, 702 00 Po–Ne: 9.00–21.00

Teplice U Krupské brány 24, 415 01

Morava 31. 8.–2. 9.

Šumperk, Hlavní třída (u Spořitelny)

4. 9.–6. 9.

Žďár nad Sázavou, náměstí Republiky

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Pardubice Globus, Poděbradská 293, 530 09 Po–Ne: 8:30–20:30

Uherské Hradiště

nám. Republiky 56, 530 02

Masarykovo nám. 37-38, 686 01

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Plzeň

Ústí nad Labem

nám. Republiky 3, 301 00

Mírové nám. 207, 401 00

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Čt: 10.00–20.00, Pá–Ne: 10.00–21.00 * Tyto prodejny nepřijímají reklamace

Brno, Mariánské udolí (festival Semtex Culture Brno)*

14. 9.–16. 9. Přerov, náměstí Přerovského povstání 18. 9.–20. 9. Třebíč, Karlovo náměstí 21. 9.–23. 9. Hodonín, Velkomoravská ulice

KIOSEK*

Tesco, Rokycanská 1385/130, 301 00

Valašské Meziříčí, náměstí

8. 9.–9. 9.

11. 9.–13. 9. Rožnov pod Radhoštěm, Lázeňská ulice

NC Borská pole, U Letiště 2/1074, 301 00 Po–Ne: 9.00–21.00

7. 9.

Zlín

25. 9.–27. 9. Šumperk, Hlavní třída (u Spořitelny)

Centro Zlín, ul. 3. května 1170, Malenovice 760 01

28. 9.–30. 9. Žďár nad Sázavou, náměstí Republiky

Po–Ne: 9.00–21.00

*Oteviraci doba dle programu festivalu


Chili_190x245_had

8/17/06

11:47 AM

Str. 1

Vyléčíme vaši Tarifofobii Ostatní fobie už jsou na vás

Nové Nabité tarify Přechod na tarif patří mezi nejrozšířenější fobie. Naše revoluční tarify vás však strachu rychle zbaví. Stejně jako u předplacené karty nebudete podepisovat žádnou smlouvu a díky službě Chytrý přehled budete mít svoje náklady zcela pod kontrolou. Vaše volání však bude levnější. K Nabitým tarifům si můžete vybrat telefon za zvýhodněnou cenu. Objednávejte na 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz

Je to ve vašich rukou. Více na www.vodafone.cz

Profile for Čilichili

2006 | 09 | Čilichili: Malovaný svět  

Komiks, aneb výbušná směs obrazového fantazírování s kapkou textu.

2006 | 09 | Čilichili: Malovaný svět  

Komiks, aneb výbušná směs obrazového fantazírování s kapkou textu.

Profile for cilichili
Advertisement