__MAIN_TEXT__

Page 1

dárek

8/ 2006

www.cilichili.cz

VODAFONE – VYBRANÉ TELEFONY A TARIFY, PLUS POČTENÍČKO JAKO

8 2006 B˘t vámi, tak neváhám a otevfiu to! Vědec Albert Einstein Polárník Sir Robert Peary

Řidička Eliška Junková Kosmonaut Jurij Gagarin

www.cilichili.cz

20 Dobrodruhů

KTEŘÍ PŘEMOHLI STRACH


Chilli_190x245_IMG

5/17/06

11:07 AM

Str. 1

2 horoskopy mě osvítí a konečně se rozhodnu

Vodafone live! S Vodafone live! mobilem stačí kliknout a dostanete všechny informace, které vás zajímají. Třeba horoskopy, sportovní výsledky, dopravní informace a další. Navíc vždy předem víte, kolik a za co platíte. Nová služba Vodafone live! Buďte osvíceni.

Více na www.vodafone.cz nebo 800 777 777

Je to ve vašich rukou.


Jak asi vypadají monitory slavných

Jára Cimrman


zápraží OBSAH

zápraží 3 Monitor

KULTURA

Jára Cimrman samozřejmě vymyslel počítač. Tak jsme se podívali, jak vypadá skutečný originál.

6 Výkop Jak se zpívá v Knoflíkové válce, nikdo netušíííí, že (autor této stránky) má v kalhotách díru jak trám a také co tentokrát napíše šéfredaktor do svého sloupku. Jak by taky, když je ještě před uzávěrkou.

8 Dopisy a citáty Co pronášejí moudří, když klábosí o dovolené, a pár dopisů od vás.

10 Pavlač Pro Emila Hakla je každý den dobrodružstvím.

12 Top Ten Chrám, nebo hřiště na hlavě? Ano, i to najdete v desítce nejšílenějších klobouků.

58 Kalendář

Hlavní kusy 25 Duel Strašlivá bitva mezi bazény a rybníky.

26 Na výzvědách Proč se většina hasičů jmenuje Vašek, jsme nezjistili, ale spoustu jiných věcí nám prozradili.

30 Dobrodruzi

Kde se to v člověku bere, ta touha, co ho tahá z místa na místo…? Zkusili jsme Waldemarovi na tuhle otázku odpovědět.

42 Letem světem

Cesty: Tady se dočtete i to, jak vypadá španělská vesnice.

Víkend: Slovácko, to slovo chutná… Hádejte čím!

46 Seat Altea FR

14 Svět mobilů

Tak tohle je podle všeho auto snů.

James Blunt vám poví, zda je lepší skákat do vody v kalhotách nebo bez nich, a my zase, jak mohou pomoci mobily nevidomým.

48 Povídání

18 Čumenda Stejná louka, ale každý ji může vidět jinak. Zkuste třeba pohled Jana Pohribného.

22 Zoom Na souši se nějak dorozumíte, ale chcete se domluvit i na vodě? Pomůžeme vám. âILICHILI * 4

Aleš Najbrt

Tenhle renesanční člověk vám třeba poví, jak bolí, když vystřihnou králíka.

52 Móda Čekali jste nějaké letní hrátky? Tak jsou konečně tady.

56 Sporák A do třetice další píseň. Sladké mámení. marmeládové.

S touhle dvoustránkou si můžete naplánovat celé léto

60 Hudba Festivaly a léto k sobě patří jako vepřo a knedlo (zelí nebo špenát necháme na vás).

62 Hudba Může hrát dobře, když Prohrála v kartách?

64 Film Tenhle film do kin nepřichází a přijíždí. Auta od Pixaru k nám vtrhnou s celou parádou.

66 Knihy Život po francouzsku a další chuťovky.

123 VOLÁ

VODAFONE

68 123 – Snadná cesta k Vodafonu 70Vodafonelive! 72 Akce 73Párinformací navíc 75 Vodafone karta 76Připojení 77 Žargon 78Telefonyvplné parádě 94 Telefony ve zkratce 99VodafoneWorld Roaming 100 Mobil na splátky 101Dalšíinformace onabídceproduktů aslužeb 102 Naše prodejny


©2006 Samsung Electronics Co. Ltd. Screen images are simulated.

Představte si 3G telefon pro šampiony Výjimečný talent mezinárodní úrovně přichází v podobě Samsung Z400, vybaven technologií 3G pro video hovory, stylovým výsuvným konceptem, fotoaparátem s 2 Megapixely a MP3 přehrávačem, díky kterému si můžete vychutnat neopakovatelný zvuk vítězství.

Z400 CILICHILI 190 x 245 240%.indd 1

Tenký, atraktivní design Fotoaparát s 2 Megapixely TFT

UMTS/ video hovory Barevný displej 262K QVGA

21.6.2006 17:34:52


Před šesti lety jsem se v Paříži

foto: Isifa

setkal s opravdovým dobrodruhem. Jmenoval se Robert Swan a byl první na světě, kdo došel pěšky na oba póly. Při další expedici přešel bez doprovodu celou Antarktidu a ještě jindy zase se svým týmem odklidil z pólu 1000 tun odpadu, co tam zanechaly jiné expedice. Prostě frajer, jak má být. Zeptal jsem se tehdy Roberta, co bylo na jeho dobrodružstvích nejtěžší. A co na to ten slavný chlapík a čestný velvyslanec OSN? To nejhroznější na jeho cestách prý bylo — dojít si ven na záchod! V polárním mrazu prý jakákoli obnažená tkáň zmodrá po 30 sekundách a po minutě hrozí akutní odpadnutí. No a Robert a jeho přátelé měli spočítáno, že jako muži potřebují na dokončení celé operace 40-50 sekund, což je prý neobyčejně stresující. Robert to naštěstí všechno přežil a na funkci (ani na tu u OSN) to prý nemělo žádný vliv. Ale já si od té doby pamatuju, že dobrodružství nejsou jen takové ty nádherné romantické záběry, co známe z filmů. Dobrodružství jsou i všechny ty drobné trampoty, o kterých se nemluví. Ale i tak prý dobrodružství stojí za to, říkal Robert. My si to myslíme taky, a proto jsme dobrodruhům zasvětili tohle letní dvojčíslo. Užijte si to a dejte si pozor na tu minutu!

cilichili@vodafone.com âILICHILI * 6

Lidé v ČILICHILI Jaké největší dobrodružství jste kdy zažili?

âILICHILI 7/2006 ročník II. www.cilichili.cz (tohle je povinná tiráž pro právníky) Šéfredaktor Martin Jaroš Obálka Simon Brown Vydavatel Boomerang Publishing, s. r. o., Poděbradská 110/1, Praha 9 tel.: 244 023 201 www.bpublishing.cz pro Vodafone Czech Republic a.s. Tisk Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání 17. 6. 2006 Datum vydání 1. 7. 2006 Distribuce Česká republika Periodicita Měsíčník Prodej inzerce Michal Koubek, Boomerang Publishing tel.: 244 023 103 e-mail: koubek@bpublishing.cz Uzávěrka podkladů inzerce 7/2006 14. 8. 2006 MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz.

HOLKA PRO VŠECHNO Martin Jaroš: Svatba s Maďarkou a následná salamizace. KREATIVNÍ ŘEDITEL Simon Brown, &&& Ltd: Největší dobrodružství přijde s mým příštím projektem. MANAŽER VÝROBY Gabriela Bubeníková: Zatím maturita. PSAVCI Michal Schindler: Když jsem se ve čtyřech letech ztratil v křoví u nás před panelákem. Štefan Švec: Parkování do řady v autoškole. Martin Groman: To teprve začne. Jen co seženu prstýnky. Jakub König: Můj první paraglidingový let - včera večer v Roudnici nad Labem. Silvie Dumalasová: Měřeno mírou adrenalinu nepochybně svatba. Maie Crumpton: Tesco na Národní třídě. EDITOŘI Jindřich Novák: Bohužel to ještě není promlčené... Filip Horáček: Asi stop v jižní Franci s chlápkem, co tvrdil, že je agent FBI a zároveň dealer čokolády... Ale to je dlouhý příběh. DESIGNÉŘI Chrissy Mouncey: Popíjet s Čechy. Petr Šmíd: I vstávání z postele může být nebezpečné. ČILICHILI MANAŽER Marek Slezák: Jít na jednoho panáka s Horáčkem... MANAŽER INZERCE Michal Koubek: Honil mne býk po vesnici, když jsem jel na „fichtlovi“. PRODUKČNÍ Pavel Matuška: Autostop z Moravy do Londýna za 24 hodin. DTP OPERÁTOR Aleš Duroň: Když jsem v 8 letech přecházel Doliny – bažiny světa.


www.nokia.cz

Hudba je můj život

Nokia N91 má paměť až na tisíce písniček. A přepínání z hovoru na hudbu v Hi-Fi kvalitě a zpátky je až provokativně snadné. Tohle je totiž telefon s hudbou v srdci. Nokia N91. Váš telefon, Vaše hudba.

Nokia Nseries See new. Hear new. Feel new. Copyright © 2006 Nokia. Všechna práva vyhrazena. Nokia a Nokia Connecting People jsou registrovanými ochrannými známkami společnosti Nokia Corporation. Ostatní uvedená jména a produkty mohou být ochrannými známkami jejich právoplatných majitelů. * Údaj o kapacitě vychází z předpokladu 3:45 min. na 1 song a kódování 48 kbps eAAC+. Kapacita s rychlostí 128 kbps AAC kódováním je až 1000 songů.

Cili_Chili_190x245.indd 1

14.4.2006 15:38:55


ilustrace: Chrissy Mouncey

zápraží DOPISY A CITÁTY

VODAFO NE – VYBRAN É TEL EFONY A TAR IFY, PLU S POČ TENÍČK O JAK O 6 2006

6/ 200 6 www tak neváh ám a otevfiu to!

www .cilich ili.cz

Dopis měsíce

R_06_

06.ind

d 1

ANGLIE

Elbert Hubbard

dobrá

výzv�d MAS(O )MEDIÁ ách JAK SE SPÍ LNÍ LEK CE Pov SE LVY LET Šmrnc EM SVĚ VELKÉ ídání PET TEM, PRÁDLO RA HŮL ŠVÉDSK TOP 10 OVÁ ÝM STO VODKU NEJŠÍL LEM ENĚJŠÍ NA KŘIŽOV MĚ NEZKOU ATKY ŠEJTE SVĚTA

Milý Vodafone, chci vám jen napsat, že jste úplně nejlepší stejně jako vaše služby, bez kterých bych se neobešla. Neodešla bych od vás, ani kdybyste mě vy sami vyhazovali. Sládková

Řekli o dovolené

„Nikdo nepotřebuje dovolenou tolik jako ten, kdo se zrovna vrátil z dovolené.“

B˘t vámi,

Stará N ová

Na

COVE

dárek

.cilichili.c z

Archiv všech čísel najdete na www.cilichili.cz

5/18/0

6 6:25:5

6 PM

ČILICHILI, protože chvály není nikdy dost, i já trochu přispěji. Myslím, že po grafické stránce je váš časopis mezi nejlepšími u nás. Skoro se mi chce napsat, že jste světoví. A to pracuji v oboru. Jen tak dál, držím vám palce. Kuba Zdarec, psali jste o Praze, o Anglii, ale o Brně nic nebude? Měli byste to napravit, je to přeci jen zlatá loď. Budu se těšit. Lucinka

„Jet na dovolenou bývávalo luxusem, v dnešním světě se z toho stala nutnost.“ Neznámý autor

„Věčné prázdniny je celkem dobrá pracovní definice pekla.“ George Bernard Shaw

„Chvíli jsme váhali, jestli se máme rozvést, nebo jet na dovolenou. Pak nám došlo, že dovolená na Bermudách je za dva týdny pryč, ale rozvod, to už je napořád…“ Woody Allen

„Báječná dovolená končí ve chvíli, kdy se začnete těšit do práce.“ Morris Fishbein

„Smích jsou instantní prázdniny.“ Milton Berle

âILICHILI * 8


Chili_190x245_img

5/12/06

5:03 PM

Str. 4

1 české slovo mě teď dělí od domova

Víme, jak hřejivé je slyšet známý hlas, když jste ztraceni na druhém konci světa, a že to poslední, co v tu chvíli chcete řešit, je, kolik bude tento dotek domova stát. Vodafone proto jednoduše rozděluje celý svět jen do tří cenových pásem, takže vždy víte sazbu, za kterou voláte. A pokud voláte v rámci partnerských sítí Vodafonu, dostanete na všechna odchozí volání slevu 15 %. Užijte si jednoduchost našeho světového roamingu. Více informací na www.vodafone.cz a 800 777 777.

Je to ve vašich rukou.


zápraží PAVLAâ

ilustrace: ReD

Sám sobě dobrodruhem

Emil Hakl

ř

ekl bych, že naplnění skutkové podstaty dobrodružství se nezakládá ani tak na nečekaném útoku čtyřtunového hlavonožce, jako spíš na přítomnosti někoho, kdo člověka v takovou chvíli nepodrazí. Jak ostatně vyplývá z významu slova samého. Ale protože dobří druhové nebývají moc často po ruce (kde by se taky vzali, když se od rána do večera hákuje, jelikož se splácí hypotéka, a ve zbytku času se zírá na dvd), je zážitek toho typu čím dál vzácnější. Respektive byl by, kdyby si příroda občas nepomohla sama. Je to jednoduché – stačí, když se mysl adepta tak trochu rozdvojí neboli rozštěpí, a on se rázem stává dobrým druhem sám sobě.

Onehdy jsem mizel na pár dní za hranice a večer před odjezdem dumal, kam bych ukryl náprsní tašku po dědovi, v níž jsem měl doklady, hotovost, kartu do bankomatu, lítačku, veškeré prostředky k další existenci. Pro jistotu, kdyby někdo vykopl dveře. Přemýšlel jsem, až jsem vymyslel skvělou skrýš. Pak jsem šel spát. Pak jsem odfrčel. Pak jsem se vrátil. Potom jsem nutně potřeboval občanku, abych si vyzvedl něco na poště. První den jsem hledal jenom tak lehce; druhý jsem přeoral šuplíky, knihovnu, všechny skříně. Třetího dne jsem to bral systematicky: přerovnal jsem kvartýr, našel spoustu zbytečností, narval je do spousty igelitek a nesl vyhodit. Před kontejnerem jsem si to rozmyslel, nanosil je zpátky a v předsíni je ještě jednou přebral. Kešeň zmizela. Nebyla nikde.

si vyzvednout poštu, peníze, nemohl jsem do MHD, nemohl jsem nic. Po týdnu jsem si v zoufalství chtěl vařit špagety jen tak bez ničeho a roztržitě hmátl do spodního fochu kredence po hrnci, který se vůbec nepoužívá. Portmonka ležela pod pokličkou a smála se na mě. Vůbec žádná možnost zkrátka není dost dementní na to, aby se nemohla změnit ve skutečnost. No, možná to není úplně to pravé dobrodružství... Jsou jistě lidé, pro které je ztracený den, kdy neseskočí z vrtulníku na ledovec a nesjedou ho na lyžích, den, kdy se nevrhnou na horském kole ze skály do řeky. Pro mě je naprosto stejný výdej energie, když hledám intenzivně pět hodin mobil a nakonec ho najdu v mrazáku. Mimochodem po rozmrazení fungoval. Nebyl to totiž ........., byla to ..., no nic.

„Vůbec žádná možnost zkrátka není dost dementní na to, aby se nemohla změnit ve skutečnost.“ Čtvrtý den už jsem nespal a do rána probíral, kam jsem ji jenom mohl založit. Pátý den jsem se potácel po 1+1 jako zombie a večer jsem padal únavou. Nemohl jsem âILICHILI * 10


#

-

9

#-

-9

OBISÈWÈNTMFEVKVTOÓNÈN WTFDIOPEÓLZKFEOÏLBSUF

#9

¥

%ÓLZ QPV[JUÓ QBNFUPWÏ LBSUZ 4BO%JTL WF WBTFN NPCJMV TF WÈT QSÓTUSPK #-9

+

TUÈWÈWÓDFOF[KFOPCZDFKOâNUFMFGPOFN'PUÓ QSFISÈWÈQÓTOJDLZ EPLPODF [PCSB[VKF mMNZ " UP OFKMFQTÓ 4BO%JTL NÈ LBSUV QSP QSBLUJDLZ KBLâLPMJW NPCJM /FOÓ EJWV [F TF OB UVUP nFTLV TQPMÏIBKÓ MJEÏ WÓD OF[ OB KJOPV 8 8 8 4 " / % * 4 , $ 0 . 8 8 8 4 " / % * 4 , , " 3 5 : $ ; 5.

5.

NJOJ4%

5.

..$NPCJMF

NJDSP4%

.FNPSZ4UJDL 130%VP 5.

4BO%JTL MPHP 4BO%JTL B 4UPSF :PVS 8PSME JO 0VST KTPV PDISBOOÏ [OÈNLZ 4BO%JTL $PSQPSBUJPO SFHJTUSPWBOÏ W 64" B EBMÝÓDI [FNÓDI ..$NPCJMF KF PDISBOOPV [OÈNLPV .VMUJ.FEJB$BSE "TTPDJBUJPO 4BO%JTL KF BVUPSJ[PWBOâN WMBTUOÓLFN MJDFODF OB PDISBOOPV [OÈNLV 4% .FNPSZ 4UJDL 130 KF PDISBOOPV [OÈNLPV 4POZ $PSQPSBUJPO %BMÝÓ OÈ[WZ [OBŘFL [EF [NÓOŞOÏ TMPVäÓ QPV[F L JEFOUJmLBŘOÓN ÞŘFMƉN B NPIPV CâU PDISBOOâNJ [OÈNLBNJ KFKJDI QżÓTMVÝOâDI WMBTUOÓLƉ ª 4BO%JTL $PSQPSBUJPO 7ÝFDIOB QSÈWB WZISB[FOB NFHBCZUF .#  NJMJPO CBKUƉ HJHBCZUF (#  NJMJBSEB CBKUƉ ėÈTU [ VWFEFOÏ LBQBDJUZ TF QPVäÓWÈ OB GPSNÈUPWÈOÓ B EBMÝÓ GVOLDF UVEÓä OFOÓ EPTUVQOÈ QSP VLMÈEÈOÓ EBU


Top

4

3

10

NEJŠÍLENĚJŠÍCH KLOBOUKŮ Na návštěvu Barbie s Kenem

Na mši

6

5

Na Wimbledon

7 Na rande

1 Do pralesa Do větru

2

foto: Profimedia.cz, Isifa

8

Když bude občerstvení na stojáka

Do mlékárny

9

Na fotbal

10

Na přistání UFO


zápraží RECENZE

Černý elegán

Různých mp3 přehrávačů je na trhu opravdu hromada. Lehounká a skladná krabička, ze které vedou sluchátka, jeden by řekl, že to není žádná věda. Ale jak se říká, jeden nikdy neví. Věda to samosebou je. Vytvořit přístroj, který je elegantní, funkční, lehoučký a snadno ovladatelný. Přehrávač, který má všechny skvělé vlastnosti těch ostatních, ale ještě něco navíc. To vážně není legrace. Koumákům v SanDisku se to ale podařilo. Přehrávač Sansa e250 je skutečně neskutečně elegantní. Černá věcička s modře svítícím kruhovým ovladačem a fortelným kovovým zadním krytem je opravdu krásná. I když jen tak leží na stole, nebo visí na šňůrce kolem krku, vypadá moc pěkně. A co teprve, když přístroj zapnete!

Barevný displej s jednoduchými a přehlednými ikonami, snadné, intuitivní ovládání. Máte chuť na film? Žádný problém. Otočte kolečkem a je to. Stejně jako, když si chcete prohlédnout fotky z dovolené, nebo pustit nějaký pořádný nářez. Sansa e250 funguje i jako kvalitní diktafon. Pro lovce zvuků naprosto ideální. Oceníte i slot na microSD kartu i zabudovaný akumulátor, který vydrží až 20 hodin přehrávání. Co vám teda radíme? Vybrat mezi verzemi s pamětí 2GB, 4GB či 6GB, přes přiložený USB kabel naprat přehrávač svou oblíbenou muzikou, fotografiemi a nějakým tím prima videem. A pak už si jen užívat všech skvělých vychytávek, které tenhle černý švihák nabízí. Kdo ho vyzkouší, už nikdy nebude chtít jinak.

www.sandisk-karty.cz

Rozměry: 88x44x13 mm Napájení: zabudovaná Li-ion výměnná baterie 750mAh Podpora: Video, obrázky, MP3, WMA, Podcast Přídavná paměť: microSD

Výhradní distributor pro ČR a SK Hama spol. s r.o., Kšírova 150, 619 00 Brno, e-mail: info@hama.cz 13 * âILICHILI


zápraží MOBIL MùSÍCE

Krasavice inteligentní

O Nokii 6131 tvrdí její fanoušci, že je to nejkrásnější véčko na světě. Že je opravdu svůdná se přesvědčí každý, kdo ji uvidí na vlastní oči. Můžete ji mít v bílé i v černé barvě a hned na začátku vás ohromí vnitřní i vnější displej s tak zářivými barvami, že by se před nimi styděly i drahokamy. Abychom ale nemluvili jenom o vzhledu. Nokia 6131 samozřejmě umí Vodafone live! a je pro něj jako stvořená. Má megapixelový foťák, MP3 přehrávač a FM rádio a najdete v ní spoustu chytrých aplikací. Má EDGE a úžasně snadné ovládání zvenku i zevnitř.

Vyhrajte novou

Naše véčková královna je vyrobená tak, aby ji šlo otvírat i ovládat jednou rukou. Aplikace jsou uspořádány s uživatelskou přívětivostí a můžete si je sami přizpůsobit. Udělá vám prostě, co vám uvidí na duhovkách!

Nokii 6131! Stačí do konce srpna odpovědět na následující otázky a můžete vyhrát jeden kousek tohoto úžasného telefonu. 1. U vašeho telefonu upřednostňujete: a) fotoaparát s vysokým rozlišením b) možnost nahrávat video. 2. Kolik platných kreativních návrhů bylo zasláno do soutěže Crazy DJ, pořádané v rámci Vodafone festivalů Vibrations 2006? Svoji SMS s odpověďmi zasílejte na číslo 9001107 ve formátu: NOKIA (mezera) PÍSMENO ODPOVĚDI (mezera) VÁŠ ODHAD POČTU ZASLANÝCH NÁVRHŮ. Příklad: NOKIA B 12562 Ten z vás, kdo v soutěžní SMS odpoví na obě otázky a zároveň správně určí počet zaslaných kreativních návrhů nebo jehož odpověď bude nejpřesnější, získá telefon Nokia 6131. Výherce uveřejníme v říjnovém vydání âILICHILI. Soutěž pořádá Vodafone ve spolupráci s mMarketing.cz, technicky zajišťuje ATS Praha. Cena 1 SMS je 7 Kč včetně DPH. Plné znění pravidel najdete na www.cilichili.cz/soutez

jak âILICHILI * 14

Radomil: Nádhera, nádhera, nádhera! Rád mobily měním, ale tohle véčko si nechám asi dlouho. Už dlouho jsem nebyl s telefonem a jeho vnitřním vybavením tak spokojený. Stylový design to jenom potvrzuje.

Eržika: Pro Nokie jsem měla vždycky slabost a není divu. Jsem nadšená. Tlačítko pro zapínání foťáku je sice trochu citlivé, takže si ho občas nechtě spustím sama od sebe, ale jinak mě nokijka uchvátila. Beru ji s sebou a všude ji ukazuju, protože je opravdu šik.

jak


zápraží VODAFONE

Nahradí mobily

slepecké psy?!

Vrátí se zepelliny?! České nebe a na něm česká vzducholoď! To není nový Cimrman, ale další studentský projekt, jenž vznikl za podpory Vodafone stipendia. Vzducholoď Biggie, kterou postavili studenti v rámci Výzkumného a vývojového centra (RDC), je mrštný vzdušný korábek zvící 6 metrů a řízený na bázi GSM technologie, takže létá všude, kde je pokrytí GSM signálem. Biggie může sloužit jako reklamní nosič stejně jako létající vědecká laboratoř a její elektromotory to vytáhnou až na 60 km/h.

A náklady? „Biggie je tak trochu perpetum mobile,“ říká její tvůrce Filip Kobrzek a dodává: „Hélium, na které „lítáme“, je recyklovatelné, takže náklady za let jsou nepatrné.“ S dopravou osob se u Biggie zatím nepočítá, ale vývoj jde stále kupředu a v RDC už začali se stavbou Biggie II. – větší a silnější, takže kdoví...

Zkuste zavřít oči a poslepu absolvovat cestu do práce, oblíbeného pohostinství nebo k tetě do Hodkoviček. Bez pomoci kolemjdoucích se daleko nedostanete. Pro slepce je ztráta orientace každodenní realitou. První GPS/GSM navigační systém pro nevidomé na světě, na jehož vývoji se Vodafone podílel, to však může změnit! Nenápadná černá krabička umístěná na rameni nevidomého dokáže během pár vteřin lokalizovat jeho polohu s přesností až na 2 metry a odeslat tyto parametry operátorovi navigačního centra, který nevidomého dále naviguje pomocí mobilního telefonu. Nevidomí mohou systém využívat všude, kde je pokrytí signálem GSM a GPS a kde jsou k dispozici mapové podklady. Systém pomáhá nejenom při ztrátě orientace, ale otevírá nevidomým svět. Mohou bezpečně cestovat, a to rozhodně dál než jen do Hodkoviček. Navigační systém byl vyvinut v rámci Vodafone stipendia studenty Výzkumného a vývojového centra na Českém vysokém učení technickém – výzkumném pracovišti, které Vodafone spoluzakládal a jehož provoz financuje. www.rdc.cz

Sháníte podporu pro své vědecké projekty? Chcete získat Vodafone stipendium? Zkuste Výzkumné a vývojové centrum – www.rdc.cz

Nadace Vodafone Česká republika

Potřebujete podporu pro svůj neziskový projekt? Zkuste Nadaci Vodafone! www.nadacevodafone.cz


zápraží SVùT MOBILÒ

Máte taky kapesního koně? (mobily jako hobby)

Mobilní telefony se z koníčka mění v pořádně velkého oře. Nabízejí čím dál víc zábavy, informací, hudby, a vůbec možností, jak si naplno užít volný čas. Velký průzkum Vodafone zoom tentokrát zjišťoval, jak moc vás mobilní telefony berou a k čemu všemu je máte! Ono to žbluňká!

Nejoblíbenější zábavou pro opravdové milovníky mobilů je jejich vylepšování. Přes čtyřicet procent uživatelů telefonů si už stáhlo nebo nahrálo do stroje aspoň jeden obrázek nebo melodii, aby měli vlastní tapetu nebo zvonění. Není divu, nabídka nových zvuků, obrázků, témat a ostatních vychytávek je na Vodafone live!, na WAPu a na www.vodafone.cz neodolatelně široká!

Zastřel svoji modelku...

Jiní zákazníci Vodafonu se nezajímají ani tak o mobil, jako o to, k čemu všemu jim může být dobrý. Třeba hru si v telefonu zahrálo už víc než šedesát procent lidí a kolem třiceti procent si hraje pravidelně, protože je mobilní střílečky, arkády a simulátory baví. Každý šestý uživatel WAPu a Vodafone live! se taky aspoň jednou týdně podívá do erotické sekce (a to jsou jenom ti, kteří se přiznali J) Slovo „sex“ je v našich vyhledávačích samozřejmě nejčastější!

Skočte na to!

Ne každý už nové skvělé možnosti mobilů objevil. Třetina lidí ještě pořád telefon používá jenom pro volání a psaní SMSek. Pro ně je tu teď nový portál Vodafone live!, který si oblíbí každý, kdo si pořídí Vodafone live! telefon. Přes osmdesát procent jeho majitelů zabrousí na Vodafone live! každý den. Není načase se přidat? Hurá do toho!


zápraží VODAFONE LIVE!

Roztočte to s VODAFONE LIVE!

Vodafone live! je další důvod toho, proč mobily dobývají svět. Jeho nadupané menu vám nabídne zábavu i informace v množství větším než velkém, dokonce větším než obrovském. Nečekejte na nic a rychle si Vodafone live! telefon obstarejte, než vás všichni předběhnou!

Vodafone live! vám pomůže, když se nudíte, když potřebujete rychle zjistit, co vám odkud jede, když se budete chtít seznámit... Pomůže vám prostě v tolika věcech, že kdybychom je chtěli všechny vypsat, padne na to les. Jestli nám nevěříte, zeptejte se v našich obchodech. Budete valit kukadla!

Za kolik?

Prohlížet menu Vodafone live! a náhledy obsahu můžete úplně zadarmo. Zaplatíte jenom za obsah ke stažení a obsah k prohlížení, který si vyberete. Cenu budete navíc znát vždycky předem, budete tak mít naprostou kontrolu nad svými výdaji. Na Vodafone live! najdete hned několik typů cen, ale nemějte strach, že se v nich nevyznáte, je jich opravdu tak málo, že si je snadno zapamatujete. Některé kousky ke stažení přijdou na pouhých 30 Kč a vybraný obsah k prohlížení si můžete předplatit třeba již za skvělých 7 Kč na den. Navíc pro vás máme výhodné balíčky s obsahem ke stažení. Pokaždé vás před přijetím placené služby upozorníme, co a jak platíte, takže budete přesně vědět, kolik jste utratili. Všechny ceny uvádíme včetně 19% DPH a jsou konečné, neplatíte už nic navíc, dokonce ani za stažení.

Na Vodafone live! objevíte Zprávy a počasí Hudbu Hry a aplikace Obrázky Sport foto: Isifa, Profimedia.cz

Zábavu Informace a služby Erotiku Pravidelné SMS a MMS prostě všechno, na co si vzpomenete!

Hurá na to! Ale jak?

To hlavní, co potřebujete, je Vodafone live! telefon. Dostanete ho neuvěřitelně výhodně v našich obchodech, v Samoobsluze Můj Vodafone nebo kontaktujte Vodafone prodej na telefonním čísle 800 777 777. Pak už jen stisknete speciální Vodafone live! tlačítko a všechno půjde jako po másle. Tak do toho! Podrobnější informace si nenechte ujít na www.vodafone.cz


zápraží âUMENDA

Jan Pohribný

text Filip Serranito, Jan Pohribný (popisky) foto Jan Pohribný

Dneska se budeme věnovat krajinkám. Cože? Nuda? Tak se koukněte na tyhle fotky. Fotograf Jan Pohribný totiž vidí krajinu trochu jiným okem. Tahle není skutečná, těžko ji někde najdete. Tedy vlastně ano, v autorově fantazii. Jejím prostřednictvím s pomocí světla přírodu tak trochu upravuje. A hned je tajemnější. Tady už by mohly žít tajemné či pohádkové bytosti. A asi i žijí.

Jan Pohribný se narodil 8. 2. 1961 v Praze. Je držitelem dvou druhých cen z Czech Press Foto (Umění a kultura – 1995 a Příroda a ochrana životního prostředí – 1997) a jedné třetí (Umění a kultura – 2001). Evropská asociace profesionálních fotografů FEP mu v roce 2002 udělila titul Qualified European Photographer. É Llyn Brenig, 1994, z cyklu Nová doba kamenná (Severní Wales, Velká Británie)

Můj zájem o megalitickou kulturu a prastará kultovní místa mi umožnil rozšířit Projekt Displacement and Change v severním Walesu. Kamenný kruh byl nejen vymezením pro rituály a obřady našich prapředků, ale také symbolem věčného přírodního koloběhu – od zrození ke smrti a znovu k oslavě života i zániku.

ÅNa odvrácené straně, rok vzniku 2005, z cyklu Nová doba kamenná (Karkonosze, Polsko)

Od dětství jezdím na naši rodinnou chalupu do Krkonoš, ale teprve vloni jsem poprvé fotografoval také na jejich polské straně. Planetu – Měsíc, kterou jsem uválel ze sněhu, také známe jen z jedné strany…. 19 * âILICHILI


zápraží âUMENDA

Silencio, rok vzniku 2004, z cyklu Nová doba kamenná (Costa del Silencio, Tenerife)

Vulkanická krajina Kanárských ostrovů jako by obnažovala prvopočátky naší planety a ohromnou sílu přírodních živlů. Sopky utichly, láva ztuhla, vyvržené kameny zůstávají na povrchu. Ale ticho (Silencio) může být jen zdánlivé….

ÑFjordoko, 2002, z cyklu Nová doba kamenná (Aga, Norsko)

ÅVše má čas (Rešovské vodopády), 2002, z cyklu Nová doba kamenná (severní Morava, ČR)

Když jsem hledal motivy pro kalendář, doporučil mi přítel krásné zákoutí kraje pod Jeseníky. Symbol času, zrání i jeho zdánlivého nedostatku mne napadl, když jsem putoval k těmto místům a vždy měl pocit, že jsem přišel pozdě. âILICHILI * 20

Síla severské krajiny, zvláště jako je ta v Norsku, spočívá také v atmosféře, dramatických scenériích, kde se střetávají tři živly – voda, hory a nebesa. Když v takovém místě objevíte (takřka náhodně) i prastarý kultovní kámen s kresbami z doby bronzové, snadno vás inspiruje jeho „pohled“ do krajiny.


Chilli_190x245_IMG

5/17/06

11:07 AM

Str. 2

1 fotbalový výsledek mě osvítí a jsem z toho venku Vodafone live! S Vodafone live! mobilem stačí kliknout a dostanete všechny informace, které vás zajímají. Třeba sportovní výsledky, horoskopy, dopravní informace a další. Navíc vždy předem víte, kolik a za co platíte. Nová služba Vodafone live! Buďte osvíceni. Více na www.vodafone.cz nebo 800 777 777

Je to ve vašich rukou.


ZOOM

Dlouho to vypadalo jako olej...


ZOOM

KOMU ŠPLOUCHÁ NA MAJÁK? Chcete se vyhnout oleji, peklu a smrti? Udělat z mlejna mlejnek a přitom se neudělat? Přezíravě zdravit beduíny v průběhu soulodění předtím, než vstoupíte do ráje? A chcete rozumět předchozím větám? Pak čtěte dál. text Juchma Juchmovič Machaj foto Profimedia.cz, Isifa

Vodáctví je v naší česko-moravsko-slezské kotlině zábavou tradiční a takřka každý na vodě alespoň jednou byl, nebo na ni pojede. Velké množství přiměřených veletoků, toků a potoků přitahuje vyznavače kanoistiky jako magnet, a to především v době časného léta, kdy po dobrovolném či nedobrovolném namočení máte možnost uschnout bez podchlazení. V této době poklidné vodní zurčení, kolotání a klokotání vodních toků přehlušuje halasné halekání, smích či volání o pomoc lidí, kterým se ploutve přeměnily v končetiny v průběhu evoluce asi jako posledním. Pro

profesory lingvistiky a badatele v jazyce českém se to rovná požitkům Jeana-Michaela Cousteaua plavajícího v Amazonce s piraňami. Vodácký slang je nádherně dynamický (v paralele s dravostí řeky) a věcný, používající mnohdy jednoslovných přirovnání, jako například: olej – stojatá voda, kde se musí hodně pádlovat , peklo nebo taky smrt – hodně dlouhá stojatá voda, jako třeba vodní nádrž Lipno, mlejn – jez, jejž si vodáci prohlížejí před proplutím, mlejnek – ten samý jez, avšak již po proplutí, klacek – pádlo , beduín – člověk, který na vodáky kouká z břehu (určitě má suché ponožky), porcelán – případný třetí člověk v kánoi, udělat se – převrátit loď, ráj – občerstvovací stanice (hospoda). Výraz, který mám nejradši, je

23 * âILICHILI


Pádlo alias klacek většinou dostanete spolu s lodí, když ne, tak za 10 až 20 Kč. Když se cvaknete, je vaší první povinností pevně ho držet.

ZOOM

Barel - v řadě půjčoven vám ho přidají k lodi. Samostatně ho můžete mít tak za 10 až 20 kč na den.

Kanoe – cena za půjčení takové lodě na den by neměla přesáhnout tři stovky.

soulodění, tedy spojení se více lodí bokem, nechajících se unášet proudem, a podávání si flašky rumu. Kam za vodou Jak jsem se již zmínil, je u nás velké množství sjízdných toků, jejich přehled s aktuálním stavem vody je například na webu www.raft.cz. Má maličkost se osobně namočila pouze na dvou českých řekách, a to na Otavě a Vltavě. Projížďka vltavskými meandry na jejím horním toku je romantickým zážitkem i pro takovýho „stouna“, jako jsem já. Jet hodiny Boubínským pralesem a nevidět žádný výtvor člověka je okouzlující. Otava je taky super, i když v čase, kdy jsem ji jel, byl malý stav vody a museli jsme hodně přetahovat. Sušici jsme si vlastně prošli řekou. Dalšími vodními ikonami v ČR jsou Jizera, Labe, Morava či Svitava. Co všechno brázdí naše řeky Pryč jsou doby, kdy naše řeky patřily pouze kánoím. V dnešní době velice populární rafting na nafukovacích člunech se ujal i na našich tocích, zejména při kulminacích jejich vodních stavů. Je-li považován za nástupce sjíždění na traktorových duších, pak svého předka úplně „nevyhladil“. Ideální pro rafting v ČR je doba, kdy se odpouštějí vodní nádrže, pro opravdový adrenalin zpěněných peřejí však musíte za âILICHILI * 24

Doprava lodí po souši vás stojí od cca 6 do 20 Kč/km podle počtu lodí a vzdálenosti.

hranice. Doporučuji Alpy, Dolomity a Julské a šestimístný okolo jednoho tisíce korun Alpy. Opravdový ráj pro rafťáky je v dubnu českých. Počítejte s dalšími náklady za na korsické řece Golo. pádla a lodní vaky (pádlo za dvacku, vak kolem stokoruny). Podrobnější informace Igelitových sáčků není nikdy dost si najděte na internetu. S tím, že se namočíte, počítejte, proto jsou do lodě asi nejlepší plavky a na nohy staré Závěrem tenisky. Nezbytná je i záchranná vesta. Je Za všechny nezdary může háček (ten, hloupé hrát si na „Hasellhofa“ a pak blinkat co je v kánoi vepředu). Pádluje se křížem některou z našich řek! To, že jste na lodi a střídání stran se hlásí zvoláním „změna“ mokří, je naprosto v pořádku, ale jakmile a zvednutím pádla nad hlavu. Překážky vystoupíte na břeh, radím vám, převlečte se hlásí háček (má hlásit i ty, co jsou těsně pod do suchého. Vodák s nudlí u nosu si to moc hladinou a nejsou vidět). Při převrhnutí lodi neužívá. Připlaťte si za barel, do kterého se první chytají pádla! Loď na břeh vytahuje všechny své věci takřka vodotěsně uzavřete. háček. První dostává pivo kapitán, zadák, Pro naprostou vodotěsnost slouží igelitové kormidelník, no prostě ten v lodi vzadu. sáčky. Ten, kdo se neobejde bez svého Mějte se mokře a mezinárodně AHÓÓÓJ ! mobilu, tedy skoro každý, nechť použije uzavíratelné plastové pytlíky. Poslední nezbytností je láhev špiritusu, která zahřeje a zajišťuje stabilitu na vratké lodi. S tím posledním to nepřehánějte! A lékárničku s sebou ! Kde a za kolik Dvoumístná kánoe na více než jeden den stojí od dvou do tří set korun českých, čtyřmístný raft Hodně dlouhá stojatá voda od šesti do osmi set korun je peklo nebo smrt.


SOUBOJ SOUBOJ

Bazén Na kvalitu vody tu mají odborníky Tahle legrace něco stojí Bazén není sjezdovka, s nočním koupáním máte smůlu Nohu vám bude ožužlávat maximálně plavčík Kachlíky a chlor, to přece není romantika

Rybník 1:0 1:1 1:2 2:2 2:3

Když je teplo,vodníkovi voda jenom kvete Člověk může ušetřit i za plavky Za měsíčku v rybníčku, to je víc než koupaní. REM vědí... Pro někoho je kapr slizoun slizácká Kvákání žab, šumění rákosí, ještě něco chcete slyšet?

2 3 âILICHILI * 25


NA VÝZVùDÁCH

HASIČEM NA JEDEN DEN text Jiří Holubec foto Michael Kratochvíl

Nevím, co se vám vybaví, když se řekne profesionální hasič. Já jsem vždycky měl pocit, že je to člověk, co do práce přijede na nadupané mašině, přes den vynáší z hořících oken vnadné blondýny a ve volných chvílích poslouchá drsné balady v podání Daniela Landy.

Stačí jen naskočit, natáhnout a jede se...

xxx Ve tři hodiny odpoledne se to pohnulo... âILICHILI * 26

Ráno Jsou tři čtvrtě na sedm ráno. Přešlapuji na dvoře centrály hasičského sboru a snažím se probrat, abych byl schopen dělat si poznámky. Opodál čeká na nástup parta kluků v uniformách a k mé radosti si s velitelem směny ukazují jizvy utržené minule, což jsem zatím viděl jen v parodiích na akční filmy. Úderem sedmé všechno začne houkat, blikat, na nádvoří vyjíždějí auta, a než se stačím rozkoukat, tak na mě kolega fotograf mává z třicetimetrové výšky vysunuté záchranné plošiny. Poslouchám instrukce od velitele směny. Budeme vyjíždět ke každému zásahu, pročež dostáváme erární kabát, přílbu a připomenutí, že na nás nebudou čekat. Vypadá to na zajímavý den. Dávám řeč s členy družstva. K mému překvapení to jsou docela normální mladí kluci, kteří mi do mé připravené definice drsňáků moc nezapadají, což mě docela těší. Taky se mi líbí, že se většina z nich jmenuje Venca. Na jména mám špatnou paměť a tohle mi dost usnadní komunikaci. Všichni se přesunují do jídelny na snídani a u připravených aut zůstávají jen vysoké boty s navlečenými shrnutými kalhotami. Stačí jen naskočit, natáhnout a jede se...


NA VÝZVùDÁCH

...než se stačím rozkoukat, tak na mě kolega fotograf mává z třicetimetrové výšky... Zatímco se mužstvo láduje bábovkou, obloženými chleby a vlašským salátem (ne dohromady!), vyzvídám na jednom z Venců, jak se člověk stane profesionálním hasičem. „To máš různý,“ odtuší, „buď člověk absolvuje střední školu ve Frýdku-Místku, nebo si po maturitě udělá šestiměsíční kurs a nástavby podle specializace. Kvůli tomu jsme tady hlavně my mladý. Pro člověka s rodinou je většinou těžký bejt půl roku pryč a domů se dostat jen na víkend.“ První akce V 8.45, zrovna když si zkouším sjezd do přízemí po tyči (ano, po té tyči, co na ní Bridget Jonesová ukazovala špeky), zabzučí poprvé siréna. Zapadáme s fotografem do auta a těšíme se na první akci. Až po cestě se od uculujícího se velitele dozvídáme, že jedeme k vytopené třídě základní školy, pod kterou se nachází volební místnost. Když dorazíme na místo, vidíme jen tři hasiče, jak v přílbách a bojových mundůrech ždímají k obveselení dětí hadry do kbelíku. Poněkud zklamaní se vracíme na základnu a zastihujeme mužstvo právě uprostřed cvičení, které spočívá hlavně v lezení po střechách okolních domů, rozbalování

a smotávání hadic a komunikaci vysílačkami. Všichni sice vypadají dost relaxovaně, ale je vidět, že to, co dělají, berou vážně. Ono ručkovat ve dvaceti metrech po žebříku a táhnout za sebou hadici asi ani jinak nejde. Když je doručkováno, chápou se všichni smetáků, hadic a rejžáků a začne šůrování garáží. Hasiče s kbelíkem už jsme viděli, takže se jdeme podívat do velína. Proč mají hasiči rádi novináře Na rozdíl od cvrkotu venku tady vládne klid. U čtyř stanovišť sedí obsluha a má za úkol přeložit údaje typu „Hoří tady! Přijeďte!“ do podoby, kterou lze zadat do automatického systému, jenž vysílá jednotlivá družstva do akce. Když prozradíme, že jsme přišli kvůli článku do časopisu, všichni nás najednou začnou mít rádi. Podle jejich zkušenosti je totiž v takovém případě čeká klidná služba, kdy se vůbec nic nestane... „Proč ses rozhodl být hasičem?“ ptám se dalšího Václava, když mi s názorným výkladem ukazuje, jak se zachytává sebevrah do speciálního sedáku. „U mě to bylo jednoduchý. Když mi bylo šest let, dal mi děda na hlavu přílbu, a od tý doby mám jasno,“ šklebí se. „Nedokážu si představit, že bych měl

sedět osm hodin denně v kanclu,“ dodává za souhlasného pokyvování ostatních. „A jak to je s penězi?“ nedávám se a útočím na citlivé místo všech státních zaměstnanců. „Když to vezmu podle kamarádů, tak je na tom tak půlka líp a půlka zase hůř. Takže co bych si stěžoval,“ odráží hladce můj zákeřný výpad. Opravdu všichni vypadají spokojeně, zvlášť když dochází na slova chlapíka z velína a siréna ne a ne zabzučet. Čas plyne a kromě konzumace španělských ptáčků s knedlíkem se nic závažného neděje. Kluci se nás snaží rozveselit vzpomínkami na různé případy, které zažili. Třeba jak vyjíždělo auto s hydraulickými nůžkami do zahradní kolonie vysvobodit pravé varle jednoho pána zachycené do škvíry v plastové židličce. Trocha teorie Po obědě se přesouváme na strážnici, což je poněkud zatuchlá místnost s kulečníkovým stolem a různorodou sestavou křesel a židlí. Probíhá zde teoretické školení, zaměřené na nadcházející léto. Všichni vypadají, že si berou slova velitele k srdci. Většina školení, které jsem já v životě absolvoval, probíhala zhruba tak, že člověk, který 27 * âILICHILI


NA VÝZVùDÁCH

Otevření zámku bytu ve čtvrtém patře je otázka několika vteřin.

nikdy v životě neopustil kancelář, předčítal nesmysly z brožury a posluchači (zejména já) si mezitím kreslili jeho karikatury. Tady naopak starý pardál mluví striktně k věci a klidně se vsadím, že všechny ty zkazky od benzínu na rozpáleném asfaltu až po včelu v kalhotách dvacet metrů nad zemí zažil na vlastní kůži. Začínám si uvědomovat, že profesionální hasiči nejsou adrenalinoví šílenci, co se po hlavě vrhají do hořících budov, ale lidé vykonávající náročnou práci, při které je dobré vědět, jak se co nejlépe vyhnout nebezpečí. Po skončení školení se všichni oddávají čekání. Někdo čte noviny, někdo podřimuje, jiní si jdou zahrát ping pong. Já se trochu nudím. V mých představách by teď měli všichni brousit sekery, olejovat závity proudnic, soutěžit v páce nebo koukat na filmy s Arnoldem Schwarzeneggerem. Ani ten Landa ne a ne zaznít. Další akce Ve tři hodiny odpoledne se to pohnulo. Probíjíme se pražským dopravním kolapsem (opravdu jsem to jenom já, kdo se snaží houkajícímu autu uhnout z cesty?) a dorážíme na místo, kde ze starého favorita čůrkem vytéká benzín. Během několika âILICHILI * 28

vteřin je pod autem plastový pekáč a louže je zasypaná neutralizačním práškem. Celkem zásah trvá asi pět minut a nejzajímavější na něm je to, jak jsou kluci sehraní. Jen zabzučel poplach, už na zem dopadaly první nohy, za pár vteřin naskákaly nejdřív do připravených bot, potom do aut a za okamžik už řezali zatáčku na ucpanou magistrálu. Všichni jedou naplno. Sotva si stihnu dát zpátky na základně cigáro, a jedeme znovu. Tentokrát do Vršovic, kde je sousedům divné, že ze svého bytu už delší dobu nevychází starý pán. Otevření zámku bytu ve čtvrtém patře je otázka několika vteřin. Bohužel se potvrdily předpoklady a místo předáváme přítomným policistům. Starý pán už klukům za jejich rychlou akci nepoděkuje... Tímto smutným případem naše akce skončily. Na základnu padá večer a po něm přichází noc. Mužstvo se láduje bramborovou kaší se sekanou a nikdo neví, kdy se rozsvítí semafor na dvoře a vyšle posádku k dalšímu případu. K jakému, to je těžko říct. Ale od té doby, co jsem hasiče poznal, jsem o trochu klidnější. Fakt si dokážou poradit s lecčím, i když na plastové židličky si budu pro jistotu dávat pozor.

7 FAKTŮ O HASIČÍCH 1. Prsaté blondýny se nesnášejí v náručí po žebříku, ale sváží se na záchranné plošině. 2. Dobrovolní hasiči nejsou těmi profesionálními považováni za neužitečnou havěť, ale za kolegy, co udělají spoustu „černé“ práce. 3. Hasič nemusí mít postavu jako Sylvester Stallone (pokud si nechce přivydělávat jako model). Dovedete si představit Stalloneho prolézat úzkou technickou šachtu? O.K. dovedete, ale víte, co myslím... 4. Ten superlesklý zrcadlový povrch přílby nemá žádný účel. Je tam prostě jen proto, že je to hezký. 5. Hasiči se nezabývají výhradně hašením. Dokážou si poradit skoro všude, kde nastane nějaký průšvih. 6. Tajemné zasvěcovací rituály do hasičského bratrstva spočívají v tom, že nováček dostane kýbl. Vody. Za krk. 7. Hasiči opravdu občas sundávají babičkám kočky ze stromů. Ale fakt jim kvůli tomu nevolejte.


Chili_190x245_img

5/12/06

5:02 PM

Str. 1

1 spolehlivá síť mě teď spojuje se světem

Vodafone je největší mobilní rodina na světě s více než 170 miliony uživatelů. Nejdůležitější pro nás je, aby každý z nich měl ještě lepší signál vždy a všude. Za posledních šest měsíců jsme opět výrazně zlepšili náš signál i v ČR, kde síť Vodafonu pokrývá přes 99 % populace. Užijte si světovou kvalitu mobilního pokrytí. Více informací na www.vodafone.cz a 800 777 777.

Je to ve vašich rukou.


TÉMA

âILICHILI * 30


TÉMA

20

dobrodruhů,

KTEŘÍ PŘEMOHLI STRACH text Johana Kratochvílová, Natálie Veselá foto Profimedia.cz, Isifa, archiv Alaina Robertse, Dannyho Waye a Tomáše Sůvy, RGS, ČTK

Pro některé lidi je životní drogou látka, která za peníze není k mání. Nosíme si ji v sobě, její množství můžeme ovlivňovat tím, co děláme, a má neskutečné účinky: adrenalin – hormon dřeně nadledvinek. Dobrodruzi se jím nenasytně opájejí a hnacím motorem je pro ně nová, jiná zkušenost. V životě eliminují to, čemu se všeobecně říká nuda, tedy duševní stav podmíněný monotónností, likvidují pocity zbytečnosti a nezajímavosti, neznají slova pasivita a ztracený čas. Rádi byste společnost uhranuli vlastními příběhy a sledovali, jak posluchačům padá dolní čelist

směrem k zemi, oči se nezvykle vyvalují a lidé nekontrolovaně vydávají obdivné zvuky? Bohužel, častěji jsme v roli toho, kdo si nakonec zase srovná ústa a oči do normálu a historku pouze reprodukuje dál (a při tom ji důkladně přibarví). Pokud chceme dobrodružství sami prožít, nesmí to příště skončit jen ve fázi „bych“. Kolikrát už jste si říkali, že příští dovolenou konečně prolomíte chalupářský stereotyp a vyměníte sladkou vodu za slanou? Pro inspiraci vám přinášíme portréty dvacítky skutečně zajímavých dobrodruhů a dobrodružek.

„I cesta může být cíl.“

31 * âILICHILI


TÉMA

Profil

Dobrodruha

1

Z hlediska psychopatologie, tedy stanovení diagnózy, se člověk-dobrodruh jeví jako:

Charles Lindbergh Američan, letec

1. člověk, který touží po sebeuplatnění, jeho ideálem může být sláva, obdiv, popularita 2. často člověk nestálý, toulavý 3. tendence k riskantnímu chování – mimořádné zážitky, extrémní stavy (hazard, riziko, drogy…) 4. někdy mívá problém s agresí a sebedestrukcí (nevědomé jednání) Recept na dobrodružství podle odborníků není tak prostý. Nejde čistě o to, řídit se hesly jako „risk je koření života“, „kdo neriskuje, nevyhraje“. Kdyby tomu tak bylo, mohli bychom ušetřit peníze za všechny ty činnosti s přívlastkem extrémní, exotické či adrenalinové a přebíhat přes dálnici tam a zpět. L.A. Times před časem napsaly, že „lidé se pídí po autentických zážitcích,

„Zvítězí ten, kdo vytrvá.“ při nichž je možné riziko jedním, ale nikoli jediným faktorem. Tou další složkou je obvykle neporušená divoká příroda či odlišná kultura. Dobrodružství je zkouškou nás samých – snaha pokoušet štěstí způsobem, který virtuální realita ani zábavní park nenahradí.“ Zda člověk propadne dobrodružství, je velmi individuální. Někdo si jednou skočí bungee a jde od toho, jiného neodradí ani zkušenost třeba s ozbrojenými únosci nebo nedobrovolný pobyt na jídelníčku krokodýla. Tito lidé extrémní situace vyhledávají kvůli momentu, jenž se podobá stavu transu. Tato skupina lidí je značně ohrožená, protože pud sebezáchovy klesl na minimum. Psychologové říkají, že pokud se na takové aktivity necítíte, tak je nedělejte, touto cestou si dokazovat nic nemusíte. âILICHILI * 32

Pouze na sebe a na vlastnosti „železného ptáka“ se musel spolehnout, pokud chtěl zkrátit čas cestování mezi Amerikou a Evropou. Vzdálenost překonal po 33 hodinách a 32 minutách. Do neznáma se vznesl 20. května 1927 v New Yorku a pro nesmrtelnost si doletěl až do Paříže. Navigace pro něj byla tehdy španělská vesnice, a tak se orientoval jen podle kompasu. Jeho plán byl letět stále na východ, a až narazí na pevninu, bude teprve hledat Paříž. Tu našel podle Seiny a svým heroickým činem naplnil stránky všech novin, na titulky se ale bohužel dostal ještě o 5 let později, to když byl unesen a zavražděn jeho prvorozený syn.

2 David Blaine iluzionista Američan,

Tenhle americký iluzionista a kouzelník čaruje i s vlastním tělem. Mezi jeho kousky patří třeba ledová kúra, kterou si dopřál v roce 2000. Na manhattanském Times Square strávil ve velkém bloku ledu polonahý 62 hodin. Když ho vyprostili, nebyl schopen pronést souvislou větu. Na podzim o tři roky později předvedl jiný výkon. Přes 40 dní se vznášel nad Temží v zavěšené průhledné krychli. Někde tam nad řekou nechal 23 kilo. Lékař, který ho po hladovění uváděl do pořádku, prohlásil: „Když se na něj podíváte, vypadá skvěle, ale já myslím, že žil z čistého adrenalinu.“ Kdysi se také nechal „pohřbít“ zaživa v průhledné rakvi. Teď se prý chystá bydlet 7 dní pod vodou v newyorské nádrži.


TÉMA

3 Fakta

• Narodila se 7. 11. 1867 ve Varšavě. Její otec byl profesorem matematiky a fyziky na gymnáziu.

Marie Curie Skłodowská Polka, objevitelka

Je jistě objevitelka radia a polonia, stejně jako nositelka dvou Nobelových cen a je i legendou. Ale byla tahle podle očitých svědků drobná a křehká žena i dobrodruhem? Zbožňovala riziko? Objevování neznámého? No tak se na ni trochu podíváme.

radium bylo objeveno ve strašných podmínkách: kůlna, která mu poskytla přístřeší, je dnes opředena legendou.

Podmínky, za kterých bylo objeveno radium: „Je pravda, že

• V roce 1891 odešla studovat na pařížskou Sorbonu.

Ale její romantický půvab nám nepřinesl žádnou výhodu: zbytečně nás vysílil a odsunul realizaci našich pokusů.“

• Seznamuje se s profesorem fyziky Pierrem Curiem a po roční známosti se za něj v roce 1894 provdá. Mají spolu dvě dcery.

že už nemám ráda slunce ani květiny, bolí mne, jakmile je spatřím, a je mi lépe za pochmurných dnů, jako byl ten den, kdy jsi zemřel. K pěkným dnům

• S manželem izolovala polonium a radium (1898). V roce 1903 teoreticky prokázala existenci radia a v roce 1910 izolovala radium v kovovém stavu. • V roce 1903 získala Nobelovu cenu za fyziku za zkoumání radiačních jevů. • V roce 1906 Pierre umírá pod koly koňského povozu. • V témže roce byla jmenována na místo svého manžela, a stala se tak první profesorkou na Sorboně. • V roce 1911 získala Nobelovu cenu za chemii za objev radia a polonia. • Během 1. světové války se Curie-Skłodowská stala šéfkou vojenské lékařské buňky, která se zabývala organizací polních rentgenových stanic, jež vyšetřily celkem více než 3 miliony zraněných vojáků. • Zemřela 4. července 1934 na leukemii.

Smrt manžela Pierra Curie: „Chci ti také říci,

necítím nenávist jen proto, že je mé děti potřebují…“ píše v deníku necelý měsíc po jeho smrti. Válka: „Když se Marie vážně odhodlala žít v

obležené, bombardované nebo

dobyté Paříži, chce ale uchránit před útočníkem poklad,

gram radia, který patří laboratoři. Nikomu by se neodvážila svěřit drahocennou částečku a rozhoduje se, že ji sama dopraví do Bordeaux.“ Dobrodružství: „…A také si nemyslím, že v našem světě mizí smysl pro dobrodružství. Vidím-li kolem sebe něco životného, je to právě tenhle smysl pro dobrodružství, který se spojuje se zvídavostí, a ten nelze vymýtit…“

Objevování: „Kde se bere ta energie, pravda minimální, která se ve formě vyzařování soustavně uvolňuje z uranových sloučenin? Jaké jsou vlastnosti těchto paprsků? Tento předmět vábí Marii tím víc, že je to

panenská, neprozkoumaná půda.“ Riskování : „Vždycky pohrdala opatrností, kterou přísně nařizovala

žákům; asistenti smějí brát tuby s radioaktivními látkami jen pinzetami, nesmějí se dotýkat tub holými prsty, musí nosit olověné štíty, aby se uchránili před zhoubnými následky vyzařování. Podrobuje se jen pravidelným krevním zkouškám v Radiologickém ústavu. Krevní obraz

je normální. Pchá…“

Smrt: „Paní Curieová zemřela v Sancellemozu 4. července 1934. Choroba: aplastická zhoubná anemie rychlého průběhu s horečkami. Kostní dřeň nereagovala. Patrně byla porušena dlouhodobým působením radiových paprsků,“ zapsal si toho dne doktor Tobé do lékařského deníku.

Vybráno z knihy Paní Curieová, Autor Eva Curieová (dcera Marie Curie), Vydáno 1959


TÉMA

4

Alain Roberts Francouz, pavouk

Odmalička zbožňoval horolezce, a když si ve dvanácti zapomněl klíče, a následně vylezl do osmého patra a dostal se domů oknem, měl o své budoucnosti jasno. Zalíbilo se mu heslo: Spadneš – zemřeš, a tak začal lézt bez pomůcek a jištění. Aby toho nebylo málo, útesy mu přestaly brzy stačit a ke slovu přišlo „industriální lezení“. Dnes

má za sebou free sóla na více než 70 nejvyšších světových stavbách, včetně Eiffelovky, Empire State Buildingu či dvojčat Petronas Towers v Kuala Lumpuru. Zatím jednou spadl z 15 metrů na hlavu, pět dní ležel v komatu – a o rok později už lezl dál. Častěji než v nemocnici ho ale najdete na policejní stanici. Věžáky totiž zdolává bez povolení.

7Albert Einstein vědec Němec,

Jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Mezi jeho příspěvky fyzice patří speciální teorie relativity (1905), myšlenka kvantování elektromagnetického pole a vysvětlení fotoefektu (1905), vysvětlení Brownova pohybu (1905) a snad nejvíce obecná teorie relativity (1915), která doposud nejlépe popisuje vesmír ve velkých měřítcích. V roce 1921 získal Nobelovu cenu za fyziku za vysvětlení fotoelektrického jevu a zásluhy o teoretickou fyziku, nicméně většina fyziků se domnívá, že tuto cenu by si zasloužila každá ze čtyř Einsteinových prací z roku 1905 a především pak obecná teorie relativity. Byl považován za pomalého žáka, pravděpodobně kvůli dyslexii, ostýchavosti nebo velmi vzácné a neobvyklé struktuře svého mozku. âILICHILI * 34

8 Martin Štěpánek Čech, potápěč (freediving)

Nakonec se jeho jméno ale stalo synonymem pro genialitu. Narodil se v Německu, dlouho žil ve Švýcarsku, kde pracoval na patentním úřadě. Později se usadil v Berlíně. Poté co byl nařčen nacisty z vytváření židovské fyziky, opustil Německo a stal se americkým občanem. Hitler vypsal odměnu na jeho dopadení. Byl dvakrát ženatý, podruhé se svou sestřenicí Elsou. Stát Izrael mu nabídl, aby se stal jeho prezidentem, což odmítl. Zemřel 18. dubna 1955.

Dobrodružstvím je pro rodáka z Náchoda magická hlubina. Vzdálenost přes 100 metrů vertikálně směrem ke dnu zdolává jakoby nic. Výběr některých fyzických údajů: funkční vitální kapacita plic 8,381 litru, což odpovídá 194 % průměru, množství tělesného tuku méně než 1 %, vyrovnávání středoušního tlaku při ponoru bez použití rukou, zklidnění těla při výkonu ve vodě na deset tepů za minutu. Je držitelem světového rekordu v konstantní zátěži (potápění na nádech bez lana). V roce 2004 dosáhl 103 metrů. S lanem má také světový rekord. 102 metrů. Odmítá, že by freediving byl adrenalinovým sportem. Prý je to relaxace...


TÉMA

5 Dian Fosseyová

... a ve filmové představě.

Američanka, bioložka

Češka, automobilová závodnice

Velkou část života jí dělaly společnost gorily. Jejich život studovala přímo v Africe, v pohoří Virungas. Kromě nebezpečí hrozícího od goril samotných čelila i hrozbě neustálých tamních občanských nepokojů. Její vražda v roce 1985 zůstává neobjasněná. O jejím životě pojednává film Gorily v mlze. Vypadá tam jako Sigourney Weaver. Dian Fossey v reálu...

9 Fernão

De Magalhães

Portugalec, mořeplavec

Tvar modré planety potvrdila výprava v roce 1522, kterou vedl portugalský mořeplavec Magalhães. Jako první si to tato posádka „dala dokola“ neboli obeplula Zemi, ale vůdce a organizátor plavby se toho nedožil. Dobrodružství na této výpravě shrnuli zubožení námořníci po návratu takto: „Jedli jsme suchary, vlastně už prach s červy smíchaný a vodu žlutou, až shnilou jsme pili mnoho dnů, a také hovězí kůži jsme jedli, která byla podložena pod ráhny…“

6 Eliška Junková

10 Kryštof Kolumbus

Ital, mořeplavec

Na tohle jméno asi žádný dějepisář žáka nenachytá. Většina si pamatuje i ten letopočet: 1492 – objevení Ameriky. Admirál oceánu tušil, že země je kulatá (resp. představoval si ji spíše ve tvaru hrušky), hledal vodní cestu do Indie a objevil při tom Nový svět. V zemích Jižní a Střední Ameriky asi nepatří Kryštof Kolumbus mezi největší oblíbence, ale my Evropané mu vděčíme za import takových zásadních plodin, jakými byly brambory či kukuřice (ano, hranolky a pop-corn), kuřáci ho velebí za dovoz tabáku.

11Jurij Gagarin

Alžběta Pospíšilová pracovala jako úřednice. A když se vydala na stáž do Francie, nedala o sobě tři měsíce vědět. Její snoubenec Čeněk Junek byl rozhodnut najít ji „i na konci světa“. A málem tam musel. Eliška chtěla navštívit Cejlon, a tak vyrazila. Ale španělští celníci ji nepustili. Tak se snažila dostat do kuchyně britské zaoceánské lodi. Ale ani to nevyšlo. Čeněk ji našel v Paříži. Setkali se na Autosalonu. A on, vášnivý motorista, ji přivedl k závodění. „...v jejím útlém těle bije srdce statečného muže a její dětské ruce s neomylnou jistotou vedou v závratném tempu vůz zatáčkami,“ psaly noviny v roce 1925, kdy jako první žena světa vyhrála mezinárodní závod (Zbraslav-Jíloviště). Ve slavném a ve své době nejtěžším závodě Targa Florio na Sicílii v roce 1928 získala tři poháry. Celkově skončila na 5. místě. Přes technické potíže jezdila dlouho jako druhá, pak ale prorazila pneumatiku. Jako jediná žena v historii se vyrovnala mužským závodníkům. Po smrti svého manžela na okruhu Nürburgringu, kde ona sama dříve zvítězila jako dosud jediná žena, zanechala aktivního závodění a vydala se na vysněnou cestu na Cejlon. Ettore Bugatti jí na to poskytl vůz. Až do konce života se věnovala motorismu. Zemřela 5. ledna 1994.

Rus, kosmonaut

Jako první zjistil, co znamená stav beztíže, na výletě po oběžné dráze měl evidentně dobrou náladu: „Všechno probíhá normálně. Cítím se výborně. Nálada dobrá, všechno v pořádku...“ 108 minut pobyl ve vesmíru. Během cesty oběhl Gagarin na palubě Vostoku jedenkrát Zemi. Okolo Země se proháněl rychlostí 27 400 kilometrů za hodinu. V nejvzdálenějším bodě se dostal na 327 kilometrů od Země. Gagarin neměl možnost let nijak řídit, raketa byla řízena počítačem, který dostával rádiové signály z pozemského řídícího střediska. Řízení bylo zamčeno, ale v případě nouze mohl Gagarin použít bezpečnostní klíč a převzít manuální řízení. 35 * âILICHILI


TÉMA

12 Fakta

• Narodil se 8. 2. 1828 ve francouzském Nantes jako syn advokáta. • Nedokončí studium práv a poté pracuje na burze. • Zkouší se neúspěšně prosadit jako dramatik. • V roce 1863 vydává úspěšný cestopisný román Pět neděl v balóně. • Jeho dobrodružné romány se staly základem nového žánru – sci-fi. • Stal se z něj velmi bohatý muž. • V roce 1876 koupil jachtu, s níž se plavil kolem Evropy. • Zemřel 24. března 1905 na cukrovku.

Jules Verne

Francouz, spisovatel

Říká se to přetěžko, ale náš milovaný průkopník sci-fi Jules Verne kdovíjak dobrodružný a bouřlivý život neprožil. Z biografie Herberta Lottmana se naopak dovídáme třeba to, že byl pěkný hypochondr. Ptáte se tedy, co v našem výčtu pohledává? Svými romány totiž nejednoho z uvedených dobrodruhů inspiroval, a přitom byl stejný zápecník jako většina z nás. Tak proto… Studentská léta: Díky pečlivým badatelům víme, že maturitu složil na chvalitebnou. Avšak jestliže známky z řečtiny, latiny a filozofie byly uspokojivé, pak

z fyziky, chemie, francouzštiny a písemných prací byl budoucí spisovatel a autor vědeckých románů odměněn dostatečnou. Za revoluce 1848 nepatřil Jules ke vzbouřencům. Schvaloval spíše umírněný klid…

Námluvy: „Ruku své dcery mi nenabídl, nevděčník, hadrník jeden…! Jako bych nebyl stejně způsobilý obšťastnit jeho mladičkou dědičku jako jiný.

Až příště přijedu do Nantes, jsem pevně odhodlán ji unést.“

O Pěti nedělích v balóně: „Cestu vzduchem jsem zvolil proto, že ji dodnes

považuji za správný způsob, jak projít Afrikou. A nadto

přiznávám, mi tento druh dopravy umožnil nové efekty, nová dobrodružství.“ První a jediný let balónem, trvající osmdesát minut, absolvoval Verne deset let po vydání.

Na sever se Verne nejdále dostal do norského Osla, na jih do Středomoří. Hlavním

Cestovatelské zkušenosti:

geografickým zdrojem mu bylo cestování ve fotelu.

Sám o sobě napsal: „Ohnivý vypravěč, který se vyrovná nejnadanějším romanopiscům, je zároveň obdařen nejvědečtější soudobou inteligencí. Nikdo nedodal utopiím úchvatnější reality…“ Účast v prusko-francouzské válce: Od dvaačtyřicetiletého spisovatele se neočekávalo, že by bojoval na frontě.

Jako majitel lodě byl určen ke službě v pobřežní hlídce s tuctem veteránů z krymské války z padesátých let; veškerou jejich výzbrojí byly

tři křesadlovky a malý kanón. Vybráno z knihy Jules Verne, Autor Herbert R. Lottman, Vydáno 1998.


13

Danny Way

Američan, skateboardista

Skateboardistů se v ulicích měst prohánějí jistě tisíce. Ale jen jeden na prkně s kolečky přeskočil Čínskou zeď. Narodil v roce 1974 a na skatu jezdil od šesti let. V 11 se zúčastnil prvních závodů a zvítězil, v čemž pokračuje v dalších letech. Nicméně stále je sice úspěšným, ale obyčejným skateboardistou. Bláznivé nápady ho asi atakují na nemocničním lůžku. V osmnácti si zlomil krční páteř a po měsících operací a rehabilitace přišel s nápadem na skok na rampu z vrtulníku. Uskutečnil ho roku 1997. V letech 1999 až 2002 utrpěl

dalších sedm zranění, pak sestrojil megarampu a překonal vlastní rekord v nejdelším skoku. Letěl téměř 20 metrů. A překonal i výškový rekord ve skoku z rampy. Dosáhl asi 5,5 metru. V roce 2004 doskočil do dálky dokonce 24 metrů.V červnu 2005 pak jako první člověk světa úspěšně přeskočil Čínskou zeď bez použití motoru. Na skateboardu, pochopitelně (pokus o přeskok na kole BMX z roku 2002 skončil smrtí jezdce). První pokus Dannymu nevyšel a museli se o něj starat lékaři. To mu nevadilo a druhý den zeď přeletěl rychlostí 90 km/hod.

37 * âILICHILI


„Mysleli jsme na to, že jsme zvládli to, co se mnoha ostatním nepodařilo.“

„Nezáleží na tom, kdo tam byl dřív. Jeden bez druhého bychom to nedokázali,“ řekl Hillary, když teprve nedávno odtajnil, že byl na Mount Everestu jako první..

V půl dvanácté, 29. května 1953, stáli prokazatelně první lidé na nejvyšší hoře světa, ve výšce 8850 metrů. Hillary, který dorazil první, podal Tenzingovi ruku ke gratulaci, Nepálec ho však spontánně objal.

Členové výpravy na ně čekali ve výšce 7906 metrů. První je uviděl Hillaryho kamarád George Lowe. Když se přiblížil, Hillary řekl: „Tak, Georgi, toho bastarda jsme vyřídili.“ Tuhle větu si Hillary dodnes vyčítá: „Matce by se ta slova asi nelíbila.“


TÉMA

14 Edmund Hillary & Tenzing Norgay

Novozélanďan a Nepálec,

horolezci

Jako první zdolali vrchol světa – Mount Everest. V roce 1953 se vydali jižní cestou a stanuli na nejvyšším bodě planety, kde pobyli asi 15 minut. Hillary se zúčastnil i dalších expedic, např. dosáhl po souši jižního pólu nebo vedl výpravu po řece Ganze. Po úspěšných pokusech dalších odvážlivců zdolat Everest šerpa Tenzing Norgay řekl: „Lanovka na vrchol? Doufám, že se to nestane. To by bylo příšerné, i když nikoli nemožné.“

17 Robert Peary Američan, cestovatel

Je považován za dobyvatele severního pólu. Jako pětadvacetiletý vstoupil do amerického námořnictva. Strávil několik let v Nikaragui, ale lákaly ho studenější krajiny. Na svůj první polární výlet se vydal v roce 1886 do vnitrozemí Grónska. Na další cestě ho provázel Frederick Cook. Od roku 1898 se pokoušel doškrábat na severní pól. Výpravu na lodi zastavil led, saně zase otevřené moře. Umrzlo mu několik prstů na nohou. 1. března roku 1909 vyrazil s několika Eskymáky, pěti bělochy a svým nerozlučným černošským pomocníkem Matthewem Hensonem na další cestu. 19 saní táhlo sto třicet tři psů. Po měsíci se vrátila poslední podpůrná skupina a Peary s Hensonem a čtyřmi Eskymáky zamířil dále k severu. 5. září 1909 vypuklo v redakci New York Heraldu pozdvižení. Dorazil telegram, v němž Peary sděloval, že

15mořeplavec, Thor Heyerdahl Nor,

experimentální archeolog

16cestovatel, Emil Holub lékař

Rekonstruoval plavby dávných civilizací. V mapách bylo v polovině 20. století už prakticky vše zakreslené, a přesto se Nor stal průkopníkem v objevování. Dokázal, že dávno před velkými evropskými objevnými plavbami byli lidé schopni urazit velké vzdálenosti po oceánech na primitivních plavidlech. Vnuk mořeplavce Olav Heyerdahl nyní vyráží po stopách dědečkovy Kon-Tiki, voru, který před 59 lety urazil vzdálenost 6880 kilometrů z Peru do Polynésie.

Čech ,

Dobrodruh, který chtěl poznat úplně všechno. Neobjevená místa, rostliny, lidi… Naštěstí měl i sběratelskou vášeň, takže hodně z toho, co si z cest přivezl, můžeme vidět ještě dnes, ačkoli původně nebyl o jeho sbírky příliš velký zájem. Typickou věcí, kterou mu učitelé zabavovali na základní škole, byly knihy – cestopisy, zeměpisné črty. Ale stihl při tom hltání přírodopisných a odborných článků i sem tam dávat pozor, takže s prospěchem byl na tom dobře. Tak dobře, že vystudoval medicínu.

Svou lékařskou kariéru nezačal budovat v rodné zemi, ale hned po promoci odjel do jižní Afriky. Na jednom místě ale nemohl vydržet, první výpravy vedly k řece Zambezi. Na druhou výpravu černým kontinentem už vezl i svoji novomanželku. Vzdorným místním nosičům věřícím magii svou autoritu předvedl trochu nefér kouskem – v misce dokázal zapálit „vodu“, ve skutečnosti mu tenkrát posloužil líh. V Zambii byla Holubovi ve městě Livingstone odhalena loni socha.

„Cook nikdy nebyl na pólu. Ani 21. dubna 1908, ani kdykoliv jindy. Prostě veřejnost oklamal.“ Robert Peary 6. dubna téhož roku dosáhl severního pólu. O pouhé čtyři dny dříve došel jiný telegram podobného znění. Podle něj Frederick Cook dosáhl severního pólu už 21. dubna 1908. Cook ale už v minulosti vydal falešné prohlášení, že zdolal vrchol nejvyšší hory USA Mount McKinley, a tak bylo jeho prvenství zpochybněno Národní geografickou společností a samotným Pearym. Kongres nakonec přiřkl prvenství Pearymu. Ale i o tom panují pochybnosti. Peary se vrátil k poslední skupině za pouhé čtyři dny a podle mnohých nemohl trasu k pólu (asi 250 km) urazit tak rychle. Podle dochovaných záznamů oba rivalové v centrální Arktidě byli, ale ani jeden nepředložil žádný důkaz o své přítomnosti na pólu.

Steve Fossett 18podnikatel, Brit,

rekordman

Člověk, který dokázal, že „štěstí si za prachy koupit lze“. Ne to dlouhodobé, ale krátkodobé ano, to s vůní adrenalinu, chvilkové štěstí, které si pamatujete celý život. Fossett drží světové rekordy v 5 kategoriích: motorové létání, balonové létání, vzducholodě, bezmotorové létání, jachting.


TÉMA

19Alberto Vojtěch Frič Čech,

cestovatel

Odborník na indiánské kmeny a „kaktusolog“. Nohy a duše začaly být neklidné hned po maturitě –

v necelých 20 letech vyrazil tam, odkud

pocházely jeho milované sukulenty a kaktusy. První cestu do Jižní Ameriky v roce 1901 částečně financoval Fričovi jeho otec, který zřejmě doufal, že jedna cesta syna z podobných nápadů vyléčí. Dosáhl ale pravého opaku. Mladý Vojtěch se vydal za dobrodružstvím. Kromě suchomilných rostlin ho lákalo také poznat místa,

kde zmizelo mnoho cestovatelů, místa, kam se často neodvažovali ani domorodci. Asi nejdobrodružnější cesta byla po

stopách cestovatele Ibarrety, který zmizel v močálech řeky Pilcomoya. Kromě odvahy

prokázal i detektivní talent. Tak poznal indiány kmene Pilagá. Z

této cesty si

přivezl kromě nových rostlinných kousků a sběratelských suvenýrů také malárii. Ale touha vrátit se byla veliká. Dalším Fričovým oblíbeným kmenem byli Čamakokové.

Do Evropy s sebou vzal náčelníkova syna, který se stal v Praze

neuvěřitelnou atrakcí. Společně se pak vydali přes Atlantik k „Červíčkovým“ kořenům.

Frič pokoušel i „dobrodružství mysli“. Věnoval totiž pozornost

kaktusům

s narkotickými účinky: „Při prvém pokusu užil jsem dvou nejodpornější chuť, jakou si dovedu představit. Lepkavá šťáva lepila se poměrně velkých rostlin. Prvá, již jsem rozžvýkal, měla

na zuby, jazyk a patro s pocitem slizu. Jako by člověk žvýkal živého slintavého plže…

Druhá rostlina zdála se mi býti úplně bez chuti… Výsledek u mne byl, mimo barevné přeludy jevící se na obrysech stromů, kamenů a vůbec celého okolí, o něco markantnější, než když se díváme neachromatickým kukátkem.“ Frič měl porozumění pro mentalitu Indiánů, dovedl s nimi žít a hlavně je respektoval. Ve svých zápiscích také napsal: „Volný Indián dovede zapomenout i ránu pěstí, ale nesnese, aby se na něj křičelo.“

20 Tomáš Sůva Současný český dobrodruh.

Na malé jachtě přeplul Atlantik bez autonavigace, jezdí offroady a enduro motokrosy, v České republice zlezl všechno, co se dá (s jištěním i bez), absolvoval těžké výstupy např. v Austrálii či Thajsku, surfuje, uváděl pořad ČT Extravýzva... Kam by ses chtěl v nejbližší době podívat a co tam dělat? Chtěl bych s kamarádama projet Afriku od jihu na sever na endurech. Je to pořád tajemný a nebezpečný kontinent. Stranou si nechávám své dva sny: zlezení stěn El Capitan a Cerro Torre. A kam bys naopak vůbec nechtěl jet, které aktivity tě nelákají? Nelákají mě všechny ty pseudoadrenalinové sporty (bungee, tandem seskoky apod.). A nešel bych si sednout do parlamentu. Jinak se ničemu nebráním, jenom bych nejel s cestovkou, to je vždycky nějaké nemilé překvapení. Jezdíš i do turisticky profláknutých zemí? Jasně. Letos jsem se válel na plážích v Dahabu nebo na Kanárských ostrovech – teda když nefoukalo. Tahle pakárna – čekání na vítr – k windsurfingu prostě patří. Čím se živíš a spojuješ adrenalinový koníček s prací? Tááák různě. Pro svoji naprostou svobodu mám rád výškové práce. To zahrnuje všechno, kam se už normální montér nedostane. Ale moc adrenalinu při tom necítím. Všechno, co děláš dlouho a dosáhneš v tom určité úrovně, už v tobě nevyvolává ty vzrušující pocity, že překračuješ svoje limity.

âILICHILI * 40


TÉMA

Dotazník

Co šlo dělat za „totáče“, když chtěl člověk prožít nevšední zážitky? Třeba sprchování na Václaváku nebo mlátička na Národní třídě, to byly opravdu nevšední zážitky. Ale vážně. U nás je výborný lezení, těžké a nebezpečné cesty, a tenkrát to stačilo. Šlo ti někdy o život? Několikrát. Vždyť to je to, co vyhledávám. Tělo konečně prodá další dávku áčka. Strach se přemění v hysterickou radost – teda když to vyjde, jinak taky někdy v bolest, ale to k tomu patří. Plánuješ cesty? Neplánuju ani zítřejší večer. Jsi introvert, nebo nedokážeš být sám? Tak i tak. Některé věci člověk dělá sám, ale sdílí ten prostor a zážitky s kamarády. Ve světě je teď módní taková atrakce, necháš se pustit v kleci s kusem masa mezi žraloky? Hmm, dobrá blbost pro chlápky, co odložej kravatu a notebook a hrajou si v naprosto bezpečným prostředí na drsný a zbytečně provokujou žraloky. Tváří v tvář jsem viděl žraloka několikrát i bez klece a je to pěkná ryba. Chodíš do fitness? Devětkrát týdně tak na 14–18 hodin… Říkají ti něco slova jako helma, chrániče…? Čím víc se někdo snaží vymyslet něco pro tvoji bezpečnost, tím víc tě okrádá o zážitek

z nebezpečí. Ale v některých situacích je to asi nutný. Jde o to překročit tu pomyslnou čáru jen o kousek, ne spáchat sebevraždu. To musí člověk odhadnout podle vlastních schopností. Ve filmu Lost Highway říká hlavní hrdina, že nenatáčí, protože si „rád věci pamatuje, jak chce on, ne tak, jak se skutečně staly“. Jak jsi na tom ty? Jeli jsme přes Atlantik tři lidi skoro měsíc. Když si přečteš náš deník, jak každý viděl tu samou cestu jinýma očima, pochopíš, že tvoje vlastní vzpomínky jsou stejně nejvíc pravda. Fotkám se ale nebráním, když se pak na ně díváš, vidíš jen tak, jak chceš vidět. Co ty a umění? Hraju na kytaru, fotím, dělám počítačové obrazy a umím si vychutnat okamžik. Ochutnáš cokoli? Hady, psy a spol.? Klidně i Marťana v rozkladu. Chtěl bys jít na výpravu s Reinholdem Messnerem? Nebo třeba zkusit něco z minulosti – Kolumbova výprava, let na Měsíc, Gagarin? Jo, to bych rád. Až astronomové objeví novou obydlenou planetu, chci být na první výpravě. Z historie by mě lákaly všechny objevitelské a dobyvatelské výpravy, ale nechtěl bych být řadový námořník nebo pěšák, takový ten typ „ano, pane“.

Věk: věk čarodějů se neprozrazuje Mimo rodnou hroudu: Někde po Evropě jsem pořád, a co se vzdálenějších míst týče, tak třeba Austrálie, Nikaragua, Kostarika, Thajsko, Malajsie, Maroko, Egypt, ostrovy Karibiku… Na čem se pohybuji: loď, surf, enduro motorky, letadlo, místní autobusy, lana, nohy, ruce Co proti nudě: Třeba Austrálie je supr na offroad, Karibik je nemyslitelný bez lodě, endura kdekoli, na jachtě přes Atlantik, lezu na všechno možný i nemožný, rád jdu i pěšky. Před kamerou: Moderoval jsem v ČT pořad Extravýzva, v Thajsku jsem točil film o lezení. Velká láska: Lezení – to je životní filozofie. Cestou překonáváš překážky, které tě můžou i zabít, přičemž stále míříš k vrcholu. To překonávání obtíží a pokoření hranic vyvolává v člověku euforické stavy. Motto: Život se stal tak bezpečným, že v „normálním“ životě už těžko najdeš ten euforický pocit vítězství nad tím, co jsi překonal.

41 * âILICHILI


Costa Brava, Costa Blanca,

Costa, kam se podíváš

text Andrea Lacková foto Profimedia.cz, Isifa

Když si ve Španělsku na mobilu naladíte naši partnerskou síť Vodafone Espana S. A., jste za vodou. Pokrývá totiž sakumprdum nejen celé Španěly, ale dokonce i přilehlé Kanárské ostrovy a Mallorcu. Jestli na ně hodláte přeplavat, doporučujeme dát mobil do voděvzdorného saku.

Fata Morgana na španělský způsob – sladkovodní nádrž u Guadalestu.


Adresu poznáte podle barev

CESTY LETEM SVùTEM

Korida, Carmen, flamenco, fotbal, sluníčko a moře. Až na španělského ptáčka všechno najdete ve Španělsku. Cesta přes půl Evropy nakonec vede po rozeklaném pobřeží. Právě tato nepřístupnost chrání řadu míst na Costa Brava, prvním pobřeží jižně od Francie, před nekontrolovaným cestovním ruchem.

Kdo se vám vybaví, když se řekne Figueres? Městská plovárna na Costa Brava

Při cestě k moři přes Barcelonu by byl hřích tuto metropoli Katalánska nebo Katalánie trochu neprozkoumat. Starému centru vévodí gotická čtvrť u náměstí Sant Jaume. Nedaleko odsud narazíte na spoustu staveb, na kterých se částečně podepsal jeden z nejslavnějších architektů Antonio Gaudí. Jeho hlavní dílo, chrám Sagrada Familia označovaný za osmý div světa, najdete v novější části města Paseo de Gracía. Kolumbus, respektive jeho socha, dohlíží nad přístavem a jeho uličkami, přičemž toulky můžete zakončit v jedné z kaváren na slavném korze Le Rambles, kde jen stěží odoláte nátlaku pouličních umělců nabízejících své výtvory. Pak už můžete vyrazit do opravdové divočiny na sever, protože Costa Brava znamená divoké pobřeží. Costa Brava bylo jedním z prvních pobřeží, u kterého si Španělé začali v 50. letech uvědomovat ekonomický potenciál smaragdové vody, písčitých pláží, špičatých útesů a tajemných jeskyní. Vodovody zaváděné do rybářských vesnic postupně nahradily původní distributory pitné vody – muly a osly, rybáři přestali házet odpadky do moře a uprostřed hájů začaly růst hotely jako houby po dešti. Otestujte Eskymáky Snaha přilákat turisty se místy téměř vymkla z rukou, což se projevuje především v době letních prázdnin. Do střediska Lloret de Mar se vejde tolik lidí, že pokud se ráno neuhnízdíte na pláži, jinými slovy když si na zlatém písku nerozložíte svůj ručník, odpoledne už asi nenajdete volné místo. Pláž najednou změní barvu, protože je zcela pokrytá rohožemi, lehátky a ručníky, takže o písku svědčí jen úzké průchody mezi nimi. I tady se ale najdou

tichá zákoutí se skálami a pozůstatky středověkého opevnění, romantické uličky s historickými budovami nebo téměř liduprázdné pláže ukryté u mnoha zátok. Pokud se chcete hlavně bavit, pak je Lloret de Mar ideálním místem pro nepřetržitou zábavu přes den u moře nebo v obřím vodním parku Water World plném tobogánů a skluzavek, ale hlavně v noci v bezpočtu klubů a diskoték. Z Lloret de Mar je snadný přesun do dalších populárních letovisek, ať už jižně do Tossa de Mar ležícího pod opevněným starým městem, nebo do Sant Feliu de Guíxols. Cesta vede podél pláží, které se řadí k nejkrásnějším na Costa Brava. Střední část pobřeží je poněkud stylovější už proto, že jednotlivé vesnice díky své poloze nemohly přerůst do mohutných rozměrů. Jedním z příkladů je Callela de Palafrugell se sněhobílými domy typickými spíš pro Andalusii. Asi čtvrt hodiny pěšky po promenádě leží Llafranc s další vyhledávanou pláží, odkud se dá pěšky podél slané vody pokračovat až do rybářské vesničky Tamariu. Díky poloze v zátoce mezi skalami je její pobřeží velmi klidné. Moře tak přímo láká k půjčení kajaků a prozkoumávání skalistých břehů z druhé strany. Eskymáky na kajacích neuvidíte, zato si je můžete nacvičit. Kdo preferuje pohled pod hladinu, jen stěží se nabaží potápění v podmořské rezervaci L´Estartit, která leží asi kilometr od pobřeží. Tak trochu svérázný dům Suvenýry je lepší sbírat na pláži nebo je koupit na jednom z mnoha tržišť. Třeba tu narazíte na „originál“ surrealistického mistra Salvadora Dalího, který se v této oblasti ve vesnici Figueres, kde dnes stojí jeho muzeum, narodil. Vzhledem 43 * âILICHILI


CESTY LETEM SVùTEM

...netrapte se tím, že váš dům je příliš obyčejný. Ne každý pochází z jiné planety… k tomu, že během svého života údajně podepsal tisíce prázdných pláten, na kterých se pak mohl vyřádit někdo jiný, by se takový „originál“ mohl někde objevit. Třeba v dalším Dalího působišti Cadaqués, v malé rybářské vesnici u strmého pobřeží, kde strávil nejdelší část svého života. Při pohledu na tvary zdejších zátok, útesů a skal u mysu Cap de Creus je zřejmé, co Dalího inspirovalo. Nedaleko mysu v Port Lligat je veřejnosti přístupná Dalího vila, která vznikla svérázným přetvářením malého rybářského domku. Po návštěvě labyrintu pokojů doplněných na dvoře bazénem a vodotrysky se zbytečně netrapte tím, že váš byt nebo dům je příliš obyčejný. Ne každý pochází z jiné planety… Za bílým pískem Costa Brava má co nabídnout, ovšem samotní Španělé dávají přednost pobřeží více na jihu ve Valencijském regionu v provincii Alicante, Costa Blanca. Při pohledu na světlý písek zdejších pláží je zjevné, proč se pobřeží jmenuje Bílé. Turistickou jedničkou je bezesporu Benidorm, který se od padesátých let, kdy sem jezdilo jen pár boháčů z Madridu

âILICHILI * 44

a Valencie, změnil k nepoznání. Hlavní zásluha na rozvoji turistiky je připisována tehdejšímu starostovi, jenž by možná nebyl tak úspěšný, kdyby ho nepodporoval generál Franco. Takové přesile nakonec ustoupila i rigidní katolická církev, která se do té doby obávala bikin turistek především ze severní Evropy jako čert kříže. Dnes v Benidormu najdete kolem sto padesáti hotelů v čele s dvaapadesátiposchoďovým Bali, jenž patří vůbec k nejvyšším budovám v Evropě. Dvě hlavní pláže v Benidormu, západní Poniente a východní Levante, připomínají spíš pláže na Miami – moc soukromí si na nich neužijete. Ovšem i sem se jezdí především za zábavou nejen k moři, ale třeba do jednoho z největších španělských vodních parků Aqualandu nebo do zábavního parku s mořským světem Mundomar. Vděčnými diváky vystoupení cvičených delfínů jsou tu hlavně děti. Ostatní pro změnu ocení nekonečnou fiestu na vyhlášených diskotékách, v barech, klubech nebo restauracích. Kam na paellu Bouřlivý noční život bez následků zvládnou jen silní jedinci, kterým určitě

nebude dělat problém zajít další den do dalšího zábavního Terra Mitica – Theme park. Pokud by ovšem pouhá představa jízdy na jedné z mnoha horských drah vyvolávala nevolnost, nabízí se výlet do asi třicet kilometrů vzdálené horské už ne dráhy, ale pevnosti s názvem Guadalest. Po průchodu tunelem ve skále v ní najdete rozvaliny původního arabského hradu. Vzhledem k tomu, že koupání ve zdejší vodní nádrži sloužící jako zásobárna pitné vody je zakázáno, návrat k moři více než potěší. Na cestě mezi Benidormem a historickým městem Alicante narazíte přímo na pláži na cikánské městečko Villayoyosa, jehož domy s pestrobarevnými fasádami ve staré čtvrti považují architekti za poklad. Nicméně ať se vypravíte kamkoli, všude na vás kromě příjemného klimatu, slunce, zábavy a historie čeká spousta gastronomických specialit, jejichž základem jsou u moře samozřejmě jeho plody a výrazné koření. Valencijskou paellu, tedy směs rýže s kuřecím a králičím masem spolu s různými mušlemi a krevetami, můžete ochutnat kdekoli, protože se stala součástí mezinárodní kuchyně. Ovšem přímo v regionu svého původu, třeba ve městě Alicante s dochovanými základy ze 4. století před Kristem, chutná zcela výjimečně.

Hotelů je na Costa Blanca dost. O střechu nad hlavou nemusíte mít strach.

Vlevo dole máte volný flek


CESTY VÍKENDOVKA

Slovácko,,to není jen víno (ale mezi námi…)

text Andrea Lacková foto Michael Kratochvíl, Fotobanka.cz

Zdejší moravskoslovenština napovídá, kde Slovácko hledat – na pomezí Moravy a Slovenska. Oblast vyhlášená udržováním zvyků a folkloru. Například ve Strážnici se to šikovnými šohaji a galánečkami každoročně v červnu během mezinárodního folklorního festivalu jen hemží. Sledovat cimbálovou kapelu s křepčícími tanečníky oblečenými v džínách by asi nebylo ono. K takové podívané nutně patří kroj. Podle ručně vyšívaných krojů znalci dodnes poznají, odkud kdo pochází. Svůj kroj nepovažují nositelé za divadelní kostým, ve kterém předvádějí vystoupení. Pro ně je součástí rodinného dědictví. Dost možná, že právě díky krojům dnes kypí zdravím. Už pro jejich praprababičky totiž býval spolehlivým rozlišovacím znamením, podle něhož si vybíraly ženicha. Kroje se lišily vesnici od vesnice, takže bylo snadné rozpoznat přespolní mládence od domácích, kteří byli většinou příbuznými nevěsty. Sňatek s „cizincem“ pak do jisté míry zaručoval pokračování zdravého rodu. Mezi centra Slovácka patří Uherské Hradiště a okolí. Pravidelně se tu koná druhý největší filmový festival v Česku – Letní filmová škola. Festivaly jsou ovšem pouze jednou za rok, přičemž město a okolí mají co nabídnout celých dvanáct měsíců. Stačí se vyšplhat nebo dojet na kole po jedné z cyklostezek z uherskohradišťského předměstí Mařatice na vyhlídkovou věž nad městem, odkud jsou vidět vrchy Chřibů a Bílé Karpaty, přímo volající po pěší turistice. Při zkoumání lidové architektury je nejlepší, jak se říká, zabít dvě mouchy

To je ale parádní architektura.

Hrad Buchlov z letadla

Velehradská bazilika s Buchlovem v pozadí

jednou ranou, přičemž na Slovácku jich zabijete ještě víc. Schválně počítejte: charakteristickými ukázkami lidové architektury jsou vinné sklípky. Pod pláštíkem čirého zájmu o dovednost původních stavařů decentně utajíte hlavní důvod návštěvy – ochutnávku neboli koštování vyhlášených slováckých

vín. Nikde jinde v republice nepěstuje víno tolik lidí jako právě na Slovácku. Například Vlčnov, známý mezi folkloristy spíše svou každoroční květnovou Jízdou králů, nabízí největší památkovou rezervaci vinohradnických staveb v zemi. A byl by skutečně hřích neochutnat výsledek kvašení hroznů, kterým se tu opravdu daří – stačí vyslovit zvučné názvy Müller Thurgau, Muškát moravský, Rulandské bílé či Rulandské modré. Obhlídku sklípků lze absolvovat i zcela netradičně lodí po Baťově kanálu, historické vodní cestě, která od 30. let minulého století původně spojovala Otrokovice s Rohatcem. Dnes si na rozšířeném kanálu stačí například ve Veselí nad Moravou naskočit na loď, jež vás zaveze ke strážnickému skanzenu nebo k vinným sklípkům v Plžích. Pak ovšem záleží na soudnosti každého, zda bude schopen pokračovat v plavbě bez „mořské“ nemoci. Pohostinní obyvatelé Slovácka rádi poradí, kudy kam, ať už na kole, pěšky, na koni, nebo po vodě. Slovácko totiž už dávno nenabízí jen skvělé víno, pálenku z trnek a nověji z oskoruše, škvarky, sádlo, klobásy a vydatné domácí pečivo, o kterém dietologové nechtějí nic vědět. Na druhou stranu není vedle aktivního pohybu ani tohle k zahození… 45 * âILICHILI


VENTIL

Motor 2.0 TDI Max. výkon 125 kw / 170 k při 4200 rpm Max. rychlost 208 km/h Max. točivý moment 350 Nm při 1800 rpm Z 0 na 100 km/h 8,6 s Kombinovaná spotřeba 6,2 l/100 km

SEAT

FRontální útok

FR

text Michal Kotrba foto Robert Vykrent

Kdyby existoval bůh aut, jak by se k němu asi čeští chlapi modlili? Podle mě by chtěli motor, který skoro nežere a přitom jede jako drak. Chtěli by auto, v němž si užijí stříkající adrenalin a zároveň se v něm nebudou cítit jako sardinky. Chtěli by prostě asi takovou káru, jako je SEAT Altea FR s lahůdkovým dieselem 2.0 TDI 125 kW! Altea už se u nás prodává přes rok, ale ostrá verze FR přichází na český trh jako horká novinka. Zkratka FR (Fórmula Racing) znamená pro Španěly téměř totéž, co u škodovky RS — ačkoli se nejedná o vrchol řady, jímž je provedení Cupra. No a protože jsme v Čechách a dobře si rozmýšlíme, za co své korunky utratíme, rozhodli jsme se otestovat její úspornou naftovou variantu s vypiplaným dvoulitrem o síle 125 kW. Řekněte sami — nechtěli byste prohánět 170 španělských kobyl a lít jim jen 6 litrů nafty na sto kilometrů? âILICHILI * 46

Zvenčí Už když Alteu FR poprvé spatříte, srdce vám poskočí. Ona i obyčejná Altea vypadá jako pěkný pořez, sebevědomý, vysoký a udělaný. Ale s atletem jménem FR si designéři vyhráli ještě víc, takže je hned jasné, že jeho macatost nejsou špeky, ale vyrýsované svaly. Jeďte očima po fotkách. Fajnová sedmnáctipalcová kola a nafukovací lodě 225/45. Brzdové kotouče jak tácy na pizzu. Brutální nasávací otvory v předním nárazníku. Dvojitá koncovka výfuku s pěkně drzým průměrem. Krásně

řvavá červeň, tradiční stříbrná zrcátka a hrdé logo FR všude, kam se podíváte — takhle vypadá sportovní muskulatura, která je razantní, ale pořád ještě vkusná. Celá Altea je obsypaná chytrými detaily, na nichž by se ostatní mohli učit. Jeden příklad za všechny: přední stěrače, které v klidovém stavu vůbec nejsou vidět, ale jsou vtipně ukryté v A sloupcích. Hlavičky vystrkují jedině za deště, stírají shora dolů a pohybují se do motýlku. Drobnost, řeknete si. No jo, ale tahle drobnost má fůru výhod! Za prvé je to elegantní a přední sklo vypadá vzdušněji. Za druhé vás stěrače aerodynamicky nebrzdí, když se řítíte po dálnici. Za třetí se okno stírá až k samým okrajům a v rozích vám nezůstávají klasické šmouhy. No a za čtvrté si můžete být jisti, že vaše skvělá stírátka jen tak nějaký poberta neukradne. Uvnitř Když otevřete dveře, výborný dojem zvenku se ještě umocní. Skvělé sedačky s měkčeným, ale příkladně houževnatým bočním vedením. Malinká řadicí páka, která vypadá jako joystick pro ty nejdrsnější střílečky. No a pak volant. Každý chlap ví, že s volanty se to má přesně naopak než s modelkami: nejlepší jsou malé a tlusté.


Všechna tři červená – znalci už vědí...

S Alteou FR si na okreskách opravdu zařádíte!

Altea FR je krasavice se sportovní, ale zároveň vkusnou muskulaturou.

Přesně takový je volant Altey: sportovní, díky koženému obšití maximálně příjemný na dotek a perfektní do ruky. Budíky jsou ryze sportovní, hluboce zapuštěné, přístrojovku dekoruje karbon, displeje rádia a navigace jsou velké a skvěle přehledné. Přičtěte k tomu kvalitní materiály a až překvapivě mnoho prostoru pro nohy vzadu a je vám jasné, že v interiéru tohoto SEATu se řidič i posádka budou cítit jako doma. Na startu Co dál? Nastartujete, přístrojovou desku prokreslí rudý nádech a vy uslyšíte motor.

Na fleku je vám jasné, že tohle není jen tak nějaký pohodový bubla. Takhle drsný projev turbodieselu tu snad ještě nebyl — tenhle stroj přímo křičí „tah tah tah tah“! Na volnoběh je tohle TDI opravdu trochu hlučnější, ale to je taky asi jediná věc, kterou mu můžete vytknout. Jakmile pocítíte jeho sílu, rádi mu brumlání odpustíte. Ale zpátky za pedály. Sešlápnete spojku, která je jenom o málo tvrdší než u běžných aut, a zařadíte jedničku. Plyn musíte hlídat, jinak bude kontrolka ESP blikat jako na kolotoči. Jakmile můžete dát dvojku, jste

z nejhoršího venku. I průměrný řidič už může přišlápnout plyn. Motor se mu za to odvděčí zvukem, který už nelze chápat jinak než jako varování. Skvělé pneumatiky Bridgestone párkrát mírně proklouznou, ale pak se auto přisaje na silnici a teď už je vám úplně jasné, že sportovní ladění SEATu nejsou jen marketingové řečičky. TDI se rve dopředu nečekaně brutální silou, řev motoru se nevybíravě stupňuje a těsně za 4000 otáčkami dosahuje vrcholu. Ani na vteřinu si přitom neodpustí surové dunění a před červeným polem už se po vás otočí i tetřev hlušec. Skvělou řadicí pákou tam hodíte trojku, posádka se nadechne a zase rvete asfalt. To už jste dost za stovkou a v krevním oběhu adrenalin přečísluje bílé krvinky. Takže trochu povolujete. Jedna zatáčka, druhá, klesání, ostrý kopec. Bez řazení šlapete na plyn, motor se ďábelsky zachechtá a zatáhne jako o život. V letu Altea FR je opravdu skvěle disponovaná pro řádění na okreskách. Na její výšku nehleďte — díky skvělému podvozku a pneumatikám drží v šikanách jak přibitá. Počítejte ovšem s tím, že podvozek je tvrdý jak tři dny staré housky a že si každou nerovnost pěkně vychutnáte! To je ovšem daň za vynikající chování v zatáčkách a ke sportovnímu chování to prostě patří. Utěšit vás může to, že i když to s Alteou natřete kdekomu, svou vlastní peněženku přitom nevybílíte. Kombinovaná spotřeba je podle výrobce jen 6,2 litru a při ustálené jízdě mimo město dokonce pouhých 5 litrů! My jsme sice v reálném provozu naměřili cca o litřík a půl více, ale motor testovaného vozu byl ještě zcela syrový a můžeme se vsadit, že spotřeba časem ještě klesne. Závěrem Základní cena Altey FR byla stanovena na 737 900 Kč, přičemž v sériové výbavě najdete například dvouzónovou klimatizaci Climatronic, vyspělé stabilizační systémy, „kompletní elektriku“, rádio s MP3 nebo 6 airbagů. Když uvážíte, že za tuhle částku získáte svižný a úsporný rodinný vůz, s nímž v sobotu proženete všechny páprdy na okreskách a v neděli v pohodě odvezete velký nákup z IKEA, tak se cena nijak vysoká nezdá. Rozhodně je to auto, které ve vás vzbudí emoce — překvapivě pozitivní! 47 * âILICHILI


POVÍDÁNÍ

Aleš Najbrt Mě to tady baví...

Renesanční člověk. Tak za prvé: jedna z nejvýraznějších osobností českého grafického designu. Pracoval jako art direktor časopisu Reflex, spoluvytváří výtvarnou podobu filmového festivalu Karlovy Vary, je autorem desítek log; například loga Prahy. Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Najbrt. To on vymyslel řadu skvělých filmových plakátů, například k filmům Pelíšky, Želary nebo Příběhy obyčejného šílenství. On vytvořil obal k Nohavicově desce Babylon. text Goča Komárek foto archiv

Kdyby mi bylo osmnáct a chtěl bych se stát úspěšným grafickým designérem, potřebuju nějaký extra talent? Nevím, ale můžu říct svou vlastní zkušenost – do patnácti let jsem jenom sportoval a nic jiného mě nezajímalo. Opravdu nebylo znát, že ve vás dřímá nadějný výtvarník? Samozřejmě jsem se učil dělat linoryty, kreslit, nebo jsem pomáhal tátovi, který se zabýval typografií a nenápadně mě k tomu vedl, ale nebral jsem to nijak vážně. Což se zlomilo až v době, kdy mě vzali na střední grafickou školu – najednou jsem se dostal do úplně jiného prostředí a během jednoho roku poznal, co chci v životě dělat. Do té doby vůbec. A tak si myslím, že mají děti čas – někomu se udělá jasno v šestnácti, někomu až ve dvaadvaceti. Že jste neměl žádné zvláštní předpoklady, to myslíte vážně? U sebe si jich nejsem vědomý. Jak říkám – až na střední škole mě to opravdu pohltilo.

A tehdy jste zavrhl i sport? Ano, úplně jsem s ním přestal. A teď mě zase hodně zajímá: jako diváka, to fandím Spartě, ale fotbal mě baví i hrát. Zpátky na střední školu, kde jste se jako výtvarník probudil. Najednou vám to šlo samo od ruky? Nešlo mi to vůbec. Tehdy jsem hodně dělal klasickou kaligrafii, kreslil, pokoušel se o plakáty, ale neměl jsem žádné nápady. Ty přišly až později, na vysoké. Takže jste si to vydřel? Myslím, že jo. A taky to souviselo s tím, že jsem se dostal do divadelního prostředí. Najednou jsem navrhoval plakáty na věci, které jsem znal, které mě bavily a v nichž byl humor, jaký jsem do té doby ve své práci nepoužíval. Výtvarníci se berou hodně vážně a v divadle to najednou tak nebylo. Ta sranda se potom dostávala i do mé práce. Máte už několik cen za skvělé filmové plakáty. Připravil jste teď nějaký i k Hřebejkově Krásce v nesnázích? Pomáhám s ním, ale hlavním autorem je Mikuláš Macháček. Já jsem vlastně takový art director – na začátku jsem navrhl, co by tam asi mělo být, diskutoval jsem o tom s režisérem a producentem, ale jak plakát nakonec vypadá, to je práce toho grafika. Já ji koriguju.


Aleš Najbrt

je mimo jiné:

Členem Tros Sketos Skupina vznikla ze spontánní potřeby jejích členů (Róna, Skála, Najbrt) zasketovat si a zastepovat. Stejně spontánní jsou její vystoupení. Existuje již dvacet let.

Zpěvákem M.T.O. Universal Sám tvrdí, že je záhadou, jak je možné, že ho v M.T.O. stále nechávají, protože objektivně je a vždy bude ten nejhorší zpěvák z celého souboru. „Prostě jsem se tam nacpal a už jsem tam zůstal. A hrozně mě to baví,“ říká. V souboru září také Tomáš Hanák, František Skála, Zdeněk Lhotský či Lenka Vychodilová.

Aleš Najbrt

*3/5/1962, Praha Je ženatý a má dvě dospívající dcery Julii a Natálii. 1977–1981 Střední průmyslová škola grafická v Praze 1982–1988 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze 1990–1993 art director časopisu Reflex Od roku 1992 šéfredaktor a art director časopisu Raut Od roku 1996 člen Typo Design Clubu Od roku 1997 člen redakční rady časopisu Deleatur Od roku 1999 předseda Organizačního výboru Bienále grafického designu Brno

Členem dvojice Thomas & Ruhller Aleš Najbrt a Jan Slovák. Podle jejich oficiálního vyjádření jde o „holandské umělecké duo, slavné především v cizině, které v Česku doposud nebylo plně objeveno. Zahraniční publikum oceňuje na performanci Thomase a Ruhllera schopnost postihnout hlubší podtexty, jako je neradostný obraz komunismu nebo boj proti rasismu...“ Zvláštní znamení: všechno dělají mlčky a pomalu!


Když na nějakém plakátu pracujete, musíte film předem vidět? Chci to tak. U filmařů, se kterými máme dlouhodobější spolupráci, čtu scénář ještě dřív, než se začne točit. Dopředu vymýšlíme, jak by plakát mohl vypadat a co by se během natáčení mohlo nafotit. Což ale neznamená, že to tak ve finále dopadne...

Nesplácíte to už dávno tím, že pro staré kamarády pracujete za kamarádské ceny? Něco určitě můžete vytvořit zadarmo, ale potom je spousta věcí, které děláte za normální peníze, přestože jsou pro přátele. Je to práce a oni to respektujou. Nebo jste myslel, že dělám všechno zadarmo?

Jaké zádrhele vznikají? Třeba se zjistí, že to, co jsme podle scénáře považovali za důležité, nakonec důležité není. A ještě ve střižně spousta věcí zmizí. Příklad: dělali jsme plakát pro Příběhy obyčejného šílenství, kde byla postava králíka, který ve filmu jezdil na ještěrce po skladě. S Petrem Zelenkou nás napadlo, že by to mohl být dobrý motiv, a tak jsme fotili králíka, vymýšleli plakáty... A nakonec nám Petr suše oznámil, že je králík vystřiženej.

Myslel jsem, že když třeba přišel váš kolega ze Sklepa Robert Nebřenský, ať uděláte obal desky pro jeho Vltavu, tak ano – klidně zadarmo. Desku vydávala firma a já se o ceně za obal bavil s ní. Samozřejmě že Vltavy se neprodávalo tolik jako třeba Nohavici, a proto byly honoráře nižší, ale s tím už do toho jdu. Když mě osloví nějaká neznámá skupina, která mě ale baví a zajímá, tak respektuju komerční stránku věci – moc na tom nevydělá firma ani kapela, tak na tom tolik nevydělám ani já.

Myslíte, že byste byl jako grafický designér stejně úspěšný, nestat se roku 1987 členem kultovního Divadla Sklep? Určitě mi to pomohlo, ale kdybych byl jenom ten ze Sklepa, tak už bych dávno ztratil dech – na tom se nedá stavět. I když na mě ta spolupráce měla samozřejmě velký vliv. Spolupracoval jsem na filmech s Tomášem Vorlem nebo s Tvrdohlavými při výstavách... Mohl jsem dělat věci, ke kterým jsem měl vztah, a to je ideální.

Jaký obal hudebního alba máte nejraději? Skvělých jich je spousta. Miluju bílé dvojalbum od Beatles, skvělý je Warholův banán pro Velvety... A v Česku? Napadá mě výborný obal od Michala Cihláře k Nohavicovým Třem prasátkům. Anebo Roman Holý – ten na to hodně dbá. Často obaly vymýšlí sám, takže to se zájmem sleduju. Nelíbí se mi všechno, ale je dobré, jak o to pečuje; že se to vždycky snaží udělat jinak a s nápadem. Vy ve svém grafickém studiu pracujete od rána do večera, ale zároveň nepřestáváte hrát divadlo a zpívat. To stíháte chodit i na zkoušky?

âILICHILI * 50

Tak třeba takovéhle plakáty dělá Aleš Najbrt.

Ano, zkoušíme. Viděl jste někdy celovečerní představení Tros Sketos? Vy, Jaroslav Róna a František Skála – jeden z nejzábavnějších večerů mého života! Nedalo by se to hrát bez zkoušek, i když moc časté pravda nejsou. A další projekt, Thomas & Ruhller, to je spíš improvizace. Obojí to děláme dvacet let, takže už pracujeme intuitivně a spoléháme na to, že jeden o druhém víme. Kdy vás prvně napadlo, že byste mohl na veřejnosti tančit nebo zpívat? Mě to vlastně samotného nenapadlo nikdy. Ale jednou mě oslovil Šimon


POVÍDÁNÍ Caban, když jsme šli na Umprum do menzy na oběd. Říká: „Děláme takový taneční výstupy a chceme to předvést na nějakém středoškolském plese. Nebavilo by tě to?“ A já říkám: „Proč ne?“ Byl jsem v té době otevřený všemu. Nikdy dřív jsem sice netancoval, ale takových nás tam byla většina... A najednou jsme začali dělat s bratry Cabany představení – ani nevím jak. Takhle vznikla Baletní jednotka Křeč, ale tam jste přece ještě nezpíval! Tam jsem jen tancoval. Nějakou písničku jsem poprvé zpíval až ve Sklepě, ale zkusilo se to dvakrát, a pak už to tam nikdo nechtěl. Celkem logicky, protože moc zpívat neumím. Ale pak jsem se stal členem M.T.O. Universal. Vlastně nevím, jak jsem se tam dostal, zpívání mě vždycky strašně bavilo, a mít kapelu, to byl sen. A přestože v tomhle souboru zpívám nejhůř, tak tam pořád jsem. Vaši Tros Sketos, to je podle mě trochu elitářská záležitost... ...Tros Sketos? Jak to?

Hrajete málokdy a na koncert přijdou většinou vaši známí. Zatímco my, neznámí, se o představení mnohdy ani nedozvíme. Vůbec to není elitářská záležitost! Tros Sketos, to začalo jako naše zábava na soukromých večírcích. Všichni tři jsme výtvarníci, takže jsme občas udělali výstup na vernisáži, no a jednoho dne jsme začali vystupovat na Besídkách Sklepa. A nakonec přišel David Ondříček s tím, že by nás rád použil do znělky karlovarského festivalu. Ano, v té jste se proslavili. Tehdy jsme zvažovali, jestli to není blbost, protože jsme se nechtěli nikam cpát. Ale nakonec jsme souhlasili, díky čemuž jsme se trošku populárníma stali, ale brzdili jsme to. Nechtěli jsme, aby se z nás staly hvězdičky bulváru. Opravdu ne? Ne. Každý máme svoji práci a málo času. Poslední dobou vystupujeme jen občas, ale to je z toho důvodu, že se nedokážeme sladit termínově. Jednoho bolí čtvrt roku

záda, druhý pak má operaci kolena... Všichni jsme už dost staří. Ale když už se rozhodneme, že budeme hrát, tak je to veřejná věc – v programu divadla Dobeška je to normálně napsáno a každý si může koupit lístek. My jsme, upřímně řečeno, vždycky rádi, když se představení vyprodá. Řekněte – nikdy vás nelákalo odjet do ciziny a pracovat tam za lepší peníze? Abych pravdu řekl, uvažoval jsem o tom. Mockrát. Ale nakonec ta touha nikdy nebyla dost velká. Jasně, člověka to láká, pracovat třeba v Londýně, ale vždycky jsem si řekl, že i u nás je dost zajímavých příležitostí. A mě to tady baví.

síť prodejen po celé ČR

Barevný 190-ti stránkový katalog ZDARMA - vyjde v létě 2006, (původní katalog k dispozici již pouze na CD)

Dovedete si představit život bez koupelny?

V případě zájmu zašlete SMS na: tel.: 775 715 517 ve tvaru: CILI, JMENO, PRIJMENI, ULICE, MESTO, PSC SAPHO, Líbeznice u Prahy, 250 65, koupelny@sapho.cz

www.sapho.cz 51 * âILICHILI


ON: Košile, Stefanel 1 730,- Motýlek, Tie Rack 469,- Sako, H&M 1499,- Kalhoty, Stefanel 2 010,- Boty Sergio Rossi, Pařížská 18, 11 250,ONA: Šaty, H&M 1 499,- Sukně, Mango 1 899,- Boty, Gianna Meliani 7 700,- Kabelka, Mango 2 599,- Náramky, Coccinelle 2 800,-

foto Michael Kratochvíl ilustrace Georgia Harrison styling Tereza Kytková, Chrissy Mouncey produkce Natálie Veselá

âILICHILI * 52


ON: Kšiltovka, Adidas 790,- Brýle, Pilgrim 3 650,- Tílko G-Star, Denim 799,- Košile G-sus, Denim 1 699, Náramek, H&M 149,- Plavky Ezekiel, N1, 1 750,- Žabky, H&M 149,ONA: Brýle, H&M 179,- Náhrdelník, Mango 599,- Plavky Adidas, kalhotky 990,-/podprsenka 990,Župánek Vixen, serve&protect-župany na míru 2 900,- Kabelka, Coccinelle 4 800,Náramek, H&M 249,- Žabky Guess, Pařížská 22, 1 490,-

PRO OLIVE: Pruhovaný šátek, Tie Rack 299,- Puntíkatá sukně, Stefanel 2 180,- Bílé šaty, Mango 3 799,- Pásek, H & M 899,- Bikiny, Vero Moda 699,- Pruhované šortky, Moshino 7200,- Podkolenky, Kenvelo 249,- Tílko, Moshino 6 100,- Džínová sukně, Stefanel 1 180, Džínové kraťasy, Vero Moda 1 399,- Bílé sáčko Only, Vero Moda 1 299,PRO PEPKA: Mikina Paul Frank, Malo 4 000,- Červené triko, Stefanel 1 140, Džíny Sisley, Benetton 1 990, Šle Bagpipe, Beltissimo 999, Bílé kraťasy Tommy Hilfiger, Denim 2599,- Triko P. J., Denim 3 999,- Košile Asprenas, Benetton 1 499,- Červené plavky, Benetton 499,-

foto Michael Kratochvíl styling Tereza Kytková, Chrissy Mouncey produkce Natálie Veselá


ŠMRNC

âILICHILI * 54

Pantofle, Vagabond 1 990,- Taška G. Armani, Beltissimo 4 990,- Pásek, Denim 1 599,- Hodinky, Jackpot 3 599,- Sandálky Dolce & Gabbana, Pařížská 18, 8 430,- Brýle G-sus, Denim 2 799,Stříbrný náhrdelník se srdcem, Vero Moda 399,- Červený náhrdelník se srdcem, H & M 149,- Pruhované balerínky, Vero Moda 999,- Bílé korále, Diva 339,- Modré a červené korále, Vero Moda 399,- Tenisky Paul Frank, Malo 3 100,- Lodičky Marc Jacobs, Malo 11 700,- Kabelka Dolce & Gabanna, Pařížská 18, 14 670,-

ADRESÁŘ:

ON: Čepice, Zara 549,- Triko, H&M 299,- Kapitánská páska, Puma 380,- Pásek, Benetton 599, Šortky Sisley, Benetton 1 599,- Boty, Puma 1 499,ONA: Kšilt, H&M 179,- Mikina, Puma 2 190,- Tílko, H&M 249,- Šle, H&M 179,- Šortky, Stefanel 1 480,Tenisky, Adidas 3 890,- Podkolenky, H&M 119,-

Adresář: Adidas, Jungmannova 34, P-1, Benetton, Na Příkopě 4, Praha 1, Plzeňská 8, Praha 5, Coccinelle, Železná 22, P-1, Denim, Slovanský Dům, P-1, Galerie Vaňkovka, Brno, Gianna Meliani, Pařížská 15, P-1, H & M, Jindřišská 1, P-1, OC Nový Smíchov, P-5, OC Olympia Plzeň, Mango, Na Příkopě 8, P-1, Česká 7, Brno, OC Olympia Plzeň, N1 Snow & Skate Benediktská 12, P-1, Pilgrim, Pasáž Myslbek, P-1, Puma, Na Příkopě 25, P-1, OC Tesco, Chebská 81, Karlovy Vary, OC Olympia, Písecká 972/1, Plzeň, Sergio Rossi, Pařížská 18, Praha 1, Stefanel, Železná 14, P-1, Swatch, Palác Koruna, P-1, Tie Rack, Palác Myslbek, Na Příkopě 19, P-1, Vixen serve & protect, Popcorn, Milady Horákové 32, P-7, nebo na e-mailu: 777@mail.cz, Zara, Na Příkopě 15, P-1, OC Nový Smíchov, P-5, OC Chodov, P-4


SPORÁK

Sladké mámení text Johana Kratochvílová foto Tomáš Dostálek

Pokud máte rádi letní model stravování „z ruky do pusy“, nastal váš čas. Borůvky, maliny či rybíz chutnají nejlépe přímo z keříku. Ale překonejte své chutě, protože z kyblíku, který si přinesete, připravíte lahodnou marmeládu, na které si pochutnáte ještě dlouho po sezóně.

âILICHILI * 56


SPORÁK

C.I.A. radí Olda Sahajdák, šéfkuchař sítí restaurací Ambiente a pastacaffé Tonino Lamborghini a absolvent kurzu C.I.A. (Culinary Institute of America, nejprestižnější kuchařská škola na světě), je tu pro vás. Dotazy pro mistra šéfkuchaře posílejte na cilichili@vodafone.com.

Na sběr plodů vyrazte brzy ráno, jednak máte šanci ještě něco ukořistit (nepředběhne vás půlka vesnice a I. jakost nebude vysbíraná), a také většina legendárních kuchařek radí sbírat ovoce za chladnějšího ranního počasí. Ačkoli budou plody nemilosrdně rozdrceny na hmotu, nezapomeňte, že je to surovina, na které záleží výsledný efekt. Tak to neodbuďte prohnilými nebo červivými plody. Co nakoupit/nasbírat: ovoce – zralé, ale ne přezrálé, použít se dá prakticky cokoli cukr krystal voda Džeming Teď už vás čeká jen taneček kolem hrnce. Platí, že na 1 kilo ovoce připadá přibližně 200 gramů cukru. Pokud je ovoce kyselejší, dáte o něco více. Marmeládu si můžete vyrobit dvěma způsoby, buď přímo z čerstvého ovoce, nebo ze zmraženého. To je varianta

vhodná pro zimu, pokud nechcete kupovat marmelády s různými prapodivnými přísadami a schovali jste si část ovoce z léta. Nejprve dáme vařit 2 dcl vody s cukrem. Když směs začne vřít, stáhneme teplotu. Postupně budeme mít v hrnci rosolovitou až sirupovou hmotu (asi jako řídký med), do ní přidáme čerstvé ovoce a plamen ještě stáhneme. Všechno necháme v klidu povařit, dokud ovoce nebude měkké, resp. rozpadlé. To může trvat i déle, ale pozor,

tekutina se nesmí úplně vyvařit. Marmeládu je nejlepší uskladnit do menších sklenic. Tipy šéfkuchaře: 1. Když se ovoce rozvaří, můžete přepasírovat (důkladně přecedit) polovinu hmoty a do té přimíchat čerstvé ovoce, pak dolijte zbytek teplé hmoty, promíchejte a budete mít marmeládu s kousky ovoce. 2. Pokud si budete marmeládu vyrábět z mražené úschovy, již nedávejte vodu, ovoce smíchejte pouze s cukrem.

Jaké jsou druhy brambor, a jak připravit dobrou kaši? V zásadě se používají tři druhy. Nejchutnější a nejlepší jsou nové / rané nebo taktéž jarní. Jejich období je přibližně od května do července. Mají tenoučkou, nejednotnou slupku a je to to nejčerstvější, co můžete sníst. Brambory moučné mají drsnější slupku, po uvaření se více rozpadají, můžete je použít třeba do bramborového těsta. Nejsou bývalými jarními, jinak se pěstují. Pak ještě existují brambory červené, ty mají univerzálnější použití. Nejhorší brambory, jaké můžete koupit, jsou s klíčky. Kaši dělejte pokud možno pouze z nových brambor, ale slupku oloupejte. Vodu osolte při vaření, pak sceďte, vraťte na chvilku hrnec na malý plamen a pořád míchejte, přidejte máslo a trošku mléka, rozmixujte nebo rozšťouchejte. 57 * âILICHILI


âILICHILI * 58

ILUSTROVANÝ KALENDÁŘ THEATTAIPRESS.COM

LÉTO 2006

ÚŽASNÉ POZVÁNKY, SKVùLÉ TIPY NA PARÁDNÍ ZÁBAVU, OBâAS NùJAKÉ POVÍDÁNÍ A PÁR KOUSKÒ DO KNIHOVNY NAVRCH

KULTURA


59 * âILICHILI

Nezapomeňte! Zítra začíná hudební festival Rock for People v Českém Brodě (4.–6. 7) a hned první den vystoupí populární Manu Chao. www. rockforpeople.cz

19 červenec, Středa Nezapomenutelná Suzanne Vega opět v ČR a to ve Státní Opeře v Praze. www.1015.cz

Včera začal 41. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Potrvá až do 8. 7. Letos sice nepřijede Sharon Stone, ale zato například Danny Trejo, bubák z Tarantinových filmů. www.iffkv.cz

15 červenec, Sobota 17 červenec, Pondělí

V historickém centru Botanicus ležícím v Ostré u Lysé nad Labem se dnes koná Den středověké kuchyně. Do jedné ruky kančí stehno a do druhé číši! www.botanicus.cz

18 srpen, Pátek

Pro všechny s čepicemi na stranu a kalhotami proklatě nízko se nabízí ubytování v Hradci Králové. Hip Hop Kemp… www. hiphopkemp.cz

Legendární hudební festival Trutnov Open Air probíhá od 18. srpna a končí právě dnes. Hlavní hvězdou jsou populární Living Colour. www. festivaltrutnov.cz

20 srpen, Neděle

V našich kinech opět vyvádí kapitán Jack Sparow. Druhé pokračování Pirátů z Karibiku s podtitulem Truhla mrtvého muže se promítá od 3. srpna. www.falcon.cz

Dnes začíná sedmý ročník kulturně společenské akce Kozí mejdan na (kupodivu) kozí farmě v Milkovicích u Brna. Slavnost na podporu koz a svobodomyslného způsobu života. www.kozy.cz

Na Pražském hradě bude řádit Othello a trpět Desdemona. Letní Shakespearovské slavnosti probíhají od 21. června do 10. září. www. shakespeare.cz

4 srpen, Pátek

2 srpen, Středa

16 srpen, Středa

SRPEN

V rámci akce Galerie ve vlaku se od zítřka přesouvá výstava Persona fotografa Antonína Kratochvíla do Ostravy. www.lgp.cz

3 červenec, Pondělí

1 červenec, Sobota

ČERVENEC

Na pražské Letné vykvetou cirkusové stany. Třetí ročník mezinárodního setkání nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění vůbec pod názvem Letní Letná probíhá od 21. 8. do 3.9. www.letniletna.cz

22 srpen, Úterý

Poslední možnost navštívit jeden z nejoblíbenějších letních hudebních festivalů Sázava Fest. Začalo se 3. srpna a končí se právě dnes. www.sazavafest.cz

6 srpen, Neděle

Právě začíná již 32. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Letos na téma Člověk a příroda s retrospektivami Africký film a Kanadský film. www.lfs.cz

21 červenec, Pátek

Den otevřených vinných sklepů v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Svátek ochutnavačů. www.mnves.cz

5 červenec, Středa

Ve Strakonicích se již posedmnácté sejdou dudáci ze všech končin světa na Mezinárodním dudáckém festivalu. www. dudackyfestival.cz

24 srpen, Čtvrtek

V samotném centru Prahy se koná další ročník výstavy uměleckých děl a dalších podivností přímo na ulici Sculpture Grande 05. www. galleryartfactory.cz

8 srpen, Úterý

Dnes končí hudební festival Colours of Ostrava, který probíhá od 20. července. Zahrají a zazpívají Robert Plant, Värttinä, Salif Keita a mnozí další. www.colours.cz

23 červenec, Neděle

Jindřichohradecká činohra. Divadelní festival na nádvoří zdejšího zámku. info@jh.cz

7 červenec, Pátek Ivana Chýlková coby Mrs.Robinson. Divadelní hra Absolvent ve Švandově divadle v rámci Léta hereckých osobností. www. svandovodivadlo.cz

11 červenec, Úterý

Na pomezí ČR, Slovenska a Rakouska začal včera festival Eurotrialog Mikulov. Vystoupí pestrá škála umělců ze všech tří zemí a balkánská dechovka Boban i Marko Markovic Orkestar. www.eurotrialog.cz

26 srpen, Sobota

Nejvíce tvrďácký hudební festival letošního léta Brutal Assault začíná ve Svojšicích u Přelouče. Strašit budou Fear Factory, Dimmu Borgir i samotní Napalm Death. Oprašte pyramidy… www.shindy.cz

10 srpen, Čtvrtek

Hudební festival pro kamarády Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou začal 22. a končí 29. srpna. www. folkoveprazdniny.cz

33. ročník mezinárodního agrosalónu v Českých Budějovicích, pověstná Země živitelka. Od 24. do 29. srpna. www.vcb.cb

28 srpen, Pondělí

Během včerejšího a dnešního dne vystoupí na Bruselské cestě takové hvězdy jako Pet Shop Boys, Franz Ferdinand nebo Ministry. V pražské Stromovce se koná Love Planet. www.loveplanet.cz

12 srpen, Sobota

V obci Hrachovec u Valašského Meziříčí dnes začíná hudební festival Hrachovka. Rozhodně ale není instantní, vystoupí například Skye Edwards, Soulfly nebo The Exploited. www.hrachovka.cz

25 červenec, Úterý 27 červenec, Čtvrtek

Ve zdravém těle zdravý duch. Poprvé v České republice se koná mistrovství Evropy v běhu do vrchu a to v Úpici u Malých Svatoňovic. www. maratonstav.cz

9 červenec, Neděle

Dračí lodě poprvé v ČR! Mistrovství Evropy dračích lodí se koná ode dneška do 3. září a zájemci se stále mohou hlásit. www.dragonboat.cz

30 srpen, Středa

Nesoutěžní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov probíhá již po 76.! Letos od 11. do 19. srpna. www.hronov.cz/ hronov

14 srpen, Pondělí

Všechny Barvy léta budou k vidění v Poděbradech u jezera spolu s Clou nebo The Chancers. www.barvyleta.cz

29 červenec, Sobota

Cornell s Cobainem jim v počátcích grunge nosili aparátenectví. První turné seattleských Mudhoney po Evropě od roku 1995 nemine ani pražské Roxy.

14 červenec, Pátek


KULTURA MUZIKA + KINO + TIPY + KNIHY

MUZIKA ZÍTRA SE BUDE TANČIT VŠUDE (vyražte na fesÈák s Vodafone live!)

Děti počaté na hudebních festivalech prý odmalička tančí jako profíci. Na svátky hudby pod širým nebem se holt nezapomíná. S Vodafone live! teď můžete být při tom, naplánujte si s námi klidně celé festivalové léto! Podívejte se, kolik pro vás máme skvělých možností:

alech ací o festiv Více inform dafone Vo jdete na a soutěži na aly. iv st Fe lu iá live! ve spec

Takhle to šlapalo minulý rok na HipHop kempu...

... a takhle na Summer of Love

ROCK FOR PEOPLE

SÁZAVA FEST

COSMIC TRIP

Kdo: Manu

Kdo: Banco De Gaia, Manau, Caňaman HRADHOUSE

Kdo: Carl Craig, Kevin Saunderson, Andy C. Feat. Dynamite Mc SUMMER OF LOVE

Kde: Český Brod Kdy: 4.–6. 7.

Chao, Fun Lovin‘ Criminals, Mattafix SVOJŠICE Kde: Svojšice Kdy: 15. 7. Kdo:

Kde: Sázava Kdy: 3.–6. 8.

Kde: Boskovice U Kdy: 5. 8.

Brna

Glenn Willson, Colin Dále Kdo: Justin Robertson, Fergie, Pendulum + Mc Verse MIGHTY SOUNDS Kde: Olší U Tábora LOVE PLANET Kdy: 14.–16. 7.

Panteon Rococó, The Toasters, The Hotknives COLOURS OF OSTRAVA Kdo:

Kde: Ostrava Kdy: 20.–23. 7.

Robert Plant, Salif Keita, Värttinä Kdo:

âILICHILI * 60

Kde: Praha Kdy: 11.–12. 8.

Pet Shop Boys, Franz Ferdinand, Ministry TRUTNOV OPEN AIR Kdo:

Kde: Trutnov;

Kdy: 18.–20. 8.

Living Colour, Monkey Business, Support Lesbiens Kdo:

Kde: Teplice Kdy: 21.–22. 7.

Kde: Pardubice Kdy: 19. 8.

Kdo: Kraftwerk, Adam Freeland, Jeff Mills HIPHOP KEMP Kde: Hradec Králové Kdy: 18.–20. 8.

Kdo: Guru, Non Phixion, Little Brother SEMTEX CULTURE Kde: Brno Kdy: 8.–9. 9. Kdo:

Kosheen, Monkey Business, Support Lesbiens


MUZIKA + KINO + TIPY + KNIHY KULTURA

NAŽIVO S VODAFONE LIVE! cosmictrip2006_inz_74x105mm.qxd

6.6.2006

17:43

Pag

C MY K

Užijte si festivalovou atmosféru naživo s Vodafone live! Vyražte na fest nebo koncert, nadopujte se pořádnou porcí skvělé muziky a vyzkoušejte zadarmo Vodafone live! v přítomném stánku. Hned na místě můžete vyhrát některou ze stylových cen! Všechno důležité najdete přímo na Vodafone live! nebo na stránkách www.nazivosvodafonelive.cz (stačí si tu adresu třikrát přemumlat a budete si ji pamatovat). Tam můžete vyhrát vstupenky na všechny akce v seznamu a spoustu dalších věcí!

��������������������� ������������������������������������ �������������������������������� �������������������������������������������������� ������������������������������������������������ ��������������������������������������������� ������������������������������������������������������������������������� ����������������������������������������������������������������������������� ������������������������������������������������������������������������������� �������������������������������������������������������������������������������� ������������������������������������������������������������� � � � � � �� � � � �� � � � � � �� � � �� � � � �

� � �� � � � � � � � � � � � � � � � ����������������������������������������������������������������������������� �������������������������������������������������������������������

61 * âILICHILI


MUZIKA + KINO + TIPY + KNIHY KULTURA

RECENZE PROHRÁLA V KARTÁCH Jaký to bude za vodou

JARRET Vztahem zapni

Za vodou to bude skvělý. Producent Jan Šmejkal zastihl kapelu ve skvělé formě a metodou cukru z ní dostal to nejlepší. Už od první písničky Proč nás svět nenechává spát je jasné, že to mají chlapci z „Prohrály“ pod klobouky pěkně srovnané. Nápaditě vystavěné skladby s důrazem na silné refrény, které se budou dobře vyřvávat v klubu i středně velké hale. A hlavně tlak, tlak, tlak. Dlouho střádaná energie a hromada práce zkoncentrovaná do našláplé třináctipísňové placky. „Tatínku, jaký to bude za vodou?“ „Neřeš a pádluj!“

Když se řekne folkrock, leckdo si dokáže představit akorát ešus, v kterým holka s igelitem přes hlavu (to kdyby přišel k ránu déšť) vyváří jazyk z kanady na zálesácký čaj. Někdo si na druhou stranu vzpomene na hudební festival Zahrada a jiného napadnou rovnou Jarret. A tady už žádné ešusy nehledejte. Vztahem zapni je skvěle zprodukovaná deska, kde se křehké písničkářství snoubí se subtilní elektronikou. Kde uslyšíte bicí a elektrické kytary stejně jako soprán saxofon hostujícího Marcela Bárty. Krásné písničky na pomezí folku, rocku a jazzu s intenzivními texty. Rozhodně stojí za poslech. V klidu domova i pod širákem.

NEJLEPŠÍ VERŠÍČEK:

Krev jenom sem tam, vždyť přece nejsme žádný špíny. Koho že myslím? No ty, co líp tancujou.

Stačí si u Vodafonu nově aktivovat některý z tarifů Naplno a získáte slevu na kterýkoli telefon z naší nabídky. To vše bez písemné smlouvy. Tak neváhejte a stavte se u Vodafonu.

letos v létě telefon od 1 Kč.

Více na www.vodafone.cz/firma nebo 800 77 77 00

Nabídka telefonů za zvýhodněné ceny platí do vyprodání zásob nebo do 30. 8. 2006 a je podmíněna aktivací nové SIM karty s tarifem Naplno (kromě Rozjezdu Naplno) a jeho řádným užíváním po dobu min. 6 měsíců. V případě porušení této podmínky může Vodafone zákazníkovi doúčtovat rozdíl mezi zvýhodněnou a standardní cenou telefonu. Uvedené ceny již zahrnují slevu a jsou platné při aktivaci tarifu 500 Naplno.

Je to ve vašich rukou.

1 Kč

1 Kč

Vyplatí se být živnostníkem,

Sony Ericsson K750i

Str. 1

1 Kč

10:46 AM

Sony Ericsson K310i

7/19/06

Nedivím se, že tě to bolí, jenom stát a přikyvovat. Toho jsme si užili dřív, až hanba pamatovat.

Nokia 6234

Chilli_190x122,5_ICO_08

NEJLEPŠÍ VERŠÍČEK:


Službu VPN si můžete pořídit k tarifům Naplno (bez Rozjezdu naplno) do 31. 7. 2006. Volání zdarma platí mezi čísly zařazenými v síti VPN do 31. 8. 2006. Pro zákazníky bez písemné smlouvy platí v rámci max. 4 čísel. Aktivace je zdarma u nově pořízených tarifů. Cena telefonů platí do vyprodání zásob a je podmíněna uzavřením písemné smlouvy na 2 roky.

Chilli_190x245_vpn07

6/15/06

5:18 PM

Page 1

0

Kč za volání ve firmě vám umožní plnit i nečekaná přání zákazníků

Se službou VPN firma neomezeně si teď můžete volat ve firmě všichni zdarma a jak dlouho jen budete chtít. Navíc můžete získat i telefon již od 1 Kč. A to vše bez aktivačního poplatku, už od 2 SIM karet. Užívejte si s Vodafonem neomezeného volání s kolegy. Více na www.vodafone.cz/firma Objednávejte na 800 77 77 00 Nokia 6230i

1 Kč

Je to ve vašich rukou.


KULTURA MUZIKA + KINO + TIPY + KNIHY

FILM SKVĚLÝ VOZOVÝ PARK Auta, vozy, káry nebo fára, fiíkejte si jim, jak chcete. Staly se už hrdiny mnoha filmÛ. Ale nikdy to nebylo takové jako nyní. Ve snímku Auta, nejnovûjším hitu studia PIXAR, které má na svûdomí trháky typu ÚžasÀákovi nebo Hledá se Nemo, hrají roli nejen hlavní, ale i jedinou. TvÛrci stvofiili imaginární svût, ve kterém žijí (ano!) jenom auta. Svût uvûfiitelný a podivuhodný, ale hlavnû velmi zábavný. foto Falcon Ambiciózní závoďák Blesk McQueen se při cestě na rozhodující závod soutěže Zlatý píst shodou náhod dostane do zapomenutého městečka Kardanová Lhota (Radiator Springs), ležícího od slavné Route 66 kousek sice malý, ale dostatečný na to, aby o něm nikdo nic nevěděl. Místní obyvatelé jsou na první pohled hrozně jednoduší, usedlí a hlavně nudní, ale nakonec arogantního a nafoukaného závoďáka přivedou na správnou cestu. Jak plytké, což? Ale vždyť jde přece jenom o auta! Auta tady dokáží cokoli.

Nejen Blesk McQueen, ale i všechny další postavy tohoto báječného snímku. Bouráci strohých tvarů s vyzývavými nárazníky, limuzínky oblých tvarů či postarší seladoni cadillaci jezdící s podvozkem proklatě nízko… Místo baru mají benzinky, na stadiónech si místo hot-dogů kupují samolepky a k doktorovi chodí víte kam… Dokonce i hmyz je zde v podobě automobilů (roztomilost auto-světlušek poletujících ve filmu nutně vyvolává jasnou představu, že merchandise k tomuto filmu bude ve

znamení létajících angličáků)! Je téměř neuvěřitelné, jaké grimasy se dají vykouzlit jenom pomocí předního skla a kapoty. Skvělá atmosféra, výtečné provedení, zábavné citace slavných děl a několik skutečně fantastických scén (strašení traktorů bude převratem v kinematografii!) tento film posouvají ne do kategorie horních deseti tisíc, ale přímo do Gold Class. Tenhle film skutečně voní benzinem! Řečeno po jejich, ve své kategorii je opravdovým Ferrari. A kdo by se v něm nechtěl alespoň jednou projet…

© Disney.Pixar

FILM AUTA (CARS) MÁ V ČESKÝCH KINECH PREMIÉRU 13. ČERVENCE.

âILICHILI * 64


MUZIKA + KINO + TIPY + KNIHY KULTURA

TIPY

foto Isifa, Falcon

PRO FAJNŠMEKRY...

BOLEK POLÍVKA:

Jsem šerif a kdo je víc Bolek Polívka dostal za úkol propÛjãit svÛj hlas autu. Tedy konkrétnû šerifovi mezi auty. Už někdy promlouvala vaším hlasem nějaká kreslená figurka? Právě nedávno jsem ve zlínském studiu namluvil film Krysáci – tam dabuju tři krysy, které žijí na smetišti u Vizovic. A to je vlastně moje jediná dabingová zkušenost. Když tedy porovnáte tyto dvě zkušenosti, co je těžší – namlouvat krysu, nebo šerifské auto? Neznám toho herce, který šerifa v originále mluvil, ale jít v jeho stopách bylo příjemný. Jinak jsem zjistil, že kolikrát jsou postsynchrony vlastní postavy těžší – tedy trefit se sám sobě do pusy – než trefit se do auta. Tím, že je to stylizované, je to volnější. Vašemu prostřednímu synovi Jeníčkovi jsou dva roky – tedy věk na animované filmy… Má je rád? No a jak! Jeho miláčkem je Nemo a taky Krteček. Už se těším, jak bude koukat, až auťák promluví tatovým hlasem. To bude pro něj příjemné překvapení. Navíc jsem šerif, a kdo je víc?

A jaký jste divák animovaných filmů vy? Já mám rád disneyovky. Třeba takové, jako Kniha džunglí. A samozřejmě ta naše česká klasika, to jsou nádherné věci. Po pátým dítěti to teprve člověk umí ocenit! Už jsem – mohu prohlásit – skoro znalec různých animovaných pohádek a večerníčků. To bych snad mohl napsat i nějakou diplomku na toto téma. Proč si myslíte, že jste dostal právě roli šerifského vozu? No to já nevím, původně jsem totiž měl být ten hippiesovský volkswagen ze 60. let, co pak dostal Jirka Macháček. Pro jaká auta máte slabost ve skutečnosti? Měl jsem štěstí, že jsem si vždycky vybral dobré auto. Potřebuju hlavně pohodlný a přiměřeně rychlý auťák. A na farmě máme i traktor. Čas od času si na něm zajezdím. Musím, kvůli klukovi. Jet s tatou na traktoře, to je něco!

Z TOHOHLE SKVĚLÉHO ANIMOVANÉHO FILMU PANA DISNEYE SE MOŽNÁ STANE KULT. NA VODAFONE LIVE! K NĚMU NAJDETE TEMATICKÉ JAVA HRY, TAPETY A TAKY SOUTĚŽ O BÁJEČNÉ CENY.

Obří broskev nezná každý, ale kdo už ji zná, ten něco znamená. Tuhle kapelu vyrobil pámbů pro lidi, co mají rádi chytré texty a muziku, která nezačne otravovat po třetím omletí na Frekvenci 1. Dokazuje to i druhá broskví deska, bezejmenné EPčko (bůhví co to přesně znamená, ale zní to cool) se třemi písničkami a bonusem ve formě datové stopy. Proti první desce, Vybraným scénám z dětského snu, je ta nová střízlivější, pomalejší, nemá booklet, nehostuje na ní Lenka Dusilová a vůbec působí trochu raritně, písničky jsou ale po pár posleších pořád dobré. Broskev přibrala ke kytarám, saxofonu a bicím ještě klávesy Olgy Matouškové, a prospělo jí to. Klávesistka dokonce jeden ze tří songů i napsala a zpívá, čímž dokazuje, že trocha něhy každé pánské sestavě jenom prospěje. Obří broskev je asfaltová, městská, dlouhotónová kapela se zvláštní poetikou a příjemně ujetým frontmanem, pomalu se zjemňuje a obrušuje do diamantu. Její nové CDčko se dá poslouchat o samotě a nemusíte se ho stydět pustit přátelům. Datová stopa potěší fanynky zpěváka Cannyho i ostatních členů kapely fotkami a třemi videoklipy, najdete na ní i texty písniček, díky čemuž zjistíte, že se dají číst jako poezie. Už ty názvy: Řezníkova žena, Hlavně že jí chutná, Hlídám těkavou...


KULTURA MUZIKA + KINO + TIPY + KNIHY

KNIHY

SLOUPEK LITERÁRNÍ

NEJLEPŠÍ VĚTA, ABYSTE TO NEMUSELI CELÉ ČÍST

„Už nemám žádnou víru, Paule, vůbec žádnou. Náboženství mi nikdy nic nedalo. Naopak, oslabovalo mě. Naučilo mě padat na kolena, nic víc.“

1

str. 261 Život po francouzsku

„Čím svobodnější a přírodnější má za

sebou kuře život, tím je lepší i v pekáči. Úplně nejšťastnější jsou světově proslulá pětihvězdičková kuřata z Bresse.“ str. 160 Chuťopis

1 Život po francouzsku Jean-Paul Dubois

2 Chuťopis Jitka Rákosníková, Denisa Prošková

z francouzštiny přeložila Alexandra Pflimpflová, doslov Petr Dytrt, Euromedia Group – Odeon 2006, 284 stran.

editorka Iveta Coufalová, Nakladatelství Lidové noviny 2006, 167 stran.

Tenhle francouzský pán v nejlepších letech píše jako bůh. Má za sebou 10 románů a fůru dalšího spisování a jeho nejnovější kniha je literární šperk. Mockrát jsem tady chválil skvělý styl, pronikavost nebo ryzost našlápnutých mladíčků, kteří z chaosu světa vysekli briliant. Dubois je mistr zlatník a takové kameny jsou pro něj základní surovina. Brilantní vypravěčství by mohl přednášet na univerzitě, jeho postavy jsou malé psychologické studie a jejich příběhy plynou tak samozřejmě, a přitom nevypočitatelně, jako stuha smutečního věnce v proudu. Kdo má chuť, může navíc knížku číst i jako rekapitulaci posledních desetiletí francouzské historie. Autorův hrdina Paul Blick je dítě štěstěny. Aspoň to tak vypadá. Než si spolu s ním uvědomíte, že štěstí, které jako by padalo z nebe, udělá z člověka tragickou postavu raz dva.

Kuchařky jsou mor. Jasně že ne ty živé s vařečkou v ruce, na těch stojí lidstvo, ale knihy receptů. No řekněte sami. Pořídíte si jednu, druhou a za chvíli se to doma množí jako králíci. Ale taková knížka o putování za unikátními jídly, ve které je sem tam prima recept, to je pane jiná. Léto je přece oficiální doba cestování a plných pupků. „Místopřísežně prohlašuji, že země, místa, dopravní spojení i historky jsou absolutně pravdivé a uváděné recepty spousta lidí skutečně otestovala,“ slibuje se na úvod. A pak už to sviští, až se hrnce natřásají: Finsko, Laponsko, Švédsko, Bavorsko, Monte Carlo… Počítejte s tím, že jak dojde na barevné fotky, spustí vaše chuťové pohárky takový virvál, až radši zapnete troubu a něco vyzkoušíte. Třeba švýcarský koláč cholera, to nezní špatně. Mimochodem, kdyby vám vaření začalo pít krev, v sekci o rumunské kuchyni se těší hrabě Drákula.

âILICHILI * 66

2

Natáčení „Jel bys s námi na reportáž?“ povídá kamarád z rozhlasu. „No jéje,“ říkám, protože jsem mu u ohně vždycky záviděl dobrodružné historky. Třeba jak ho na soutěži v pojídání knedlíků místní žrouti hecovali, ať to taky zkusí, a pak mu chtěli převrátit auto, protože vyhrál. „Na Šumavě našli pohanský pohřebiště a teď v sobotu před slunovratem ho v šest ráno otevřou,“ lákal mě. Představil jsem si východ slunce v mlžném oparu lesnatých kopců a dívky v ledabyle zavázaných řízách. „Jedu!“ „Tak zejtra večer v osm čekej u Thomayerovky.“ Na nic jsem se neptal, nedivil se, že bude teprve čtvrtek, sbalil věci na dva dny a v domluvený čas byl na místě. Ihned jsme vyrazili. Ovšem jenom přes silnici do Krčského lesa. „Musíme toho co nejvíc předtočit, aby se to stihlo,“ vysvětluje kamarád. „A tady nejsou slyšet tramvaje.“ Tupě jsem přikývnul. „Dobré ráno, je přesně šest hodin a my stojíme uprostřed šumavských hvozdů,“ hlásá reportér do mikrofonu. Bylo něco po osmé večer, stáli jsme v pražské Krči a místo dívky v průhledné říze vykoukla z křoví důchodkyně s pudlem. Vytřeštila oči. Kamarád nehnul brvou a zvučně pronesl: „Nad Plešným jezerem právě vychází slunce.“ Začala ječet. Vytratil jsem se na autobus. Jistě se časem u ohně dozvím, jak to dopadlo. Ale upřímně řečeno, daleko radši bych si poslechl vyprávění té paní s pudlem. To bude dobrodružná historka! Michal Schindler


Volá Vodafone 123 – Snadná cesta k Vodafonu 68 Vodafone live! 70 Akce 72 Pár informací navíc 73 Vodafone karta 75 Připojení 76 Žargon 77 Telefony v plné parádě 78 Telefony ve zkratce 94 Vodafone World Roaming 99 Mobil na splátky 100 Další informace o nabídce produktů a služeb 101 Naše prodejny 102

Tato část obsahuje informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Vodafone svým zákazníkům.


Snadná cesta k Vodafonu KROK Vyberte si tarif

KROK Vyberte si dárek

Vyberte si z našich tarifů ten, který nejvíc sedne právě vám. Navíc si můžete k Vodafonu přenést i své stávající číslo.

Rozhodněte se, jestli chcete zvýhodněný telefon, nebo raději zdarma balíček z Dárkového koše!

Více informací o přenositelnosti čísel najdete na str. 101, bod 6

Buď

Tarify Naplno Volné minuty

Měsíční paušál

Další minuty

50 Kč/59,50 Kč

5,00 Kč/5,95 Kč/min.

250 Kč/297,50 Kč

4,50 Kč/5,36 Kč/min.

600 Kč/714,00 Kč

4,00 Kč/4,76 Kč/min.

1000 Kč/1190,00 Kč

3,50 Kč/4,17 Kč/min.

1600 Kč/1904,00 Kč

3,33 Kč/3,96 Kč/min.

ROZJEZD NAPLNO* 0 minut

50 NAPLNO 50 minut

si můžete pořídit zvýhodněný telefon s letním bonusem, se kterým si zdarma užijete 600 SMS nebo 120 minut volání. Víc informací o téhle nabídne najdete na str. 72.

Každý Vodafone telefon má jednu standardní a čtyři postupně stále výhodnější ceny. Čím vyšší tarif, tím levnější telefon!

150 NAPLNO 150 minut

300 NAPLNO 300 minut

500 NAPLNO 500 minut

SMS za 1 Kč

Pokud se rozhodnete pro Vodafone live! telefon, získáte navíc možnost vyzkoušet si Vodafone live! celý měsíc zadarmo. Ve vybraných sekcích Vodafone live! si tak budete moci číst, co hrdlo ráčí, a k tomu budete mít možnost stáhnout si do svého mobilu zadarmo až 5 skvělých obrázků, 5 her a 5 melodií. Více informací o Vodafone live! a nabídce vyzkoušení služby na měsíc zdarma najdete na str. 70 a 101 nebo na www.vodafone.cz Aktuální nabídka našich telefonů je na stránkách 78 až 97. Více informací o zvýhodněných telefonech najdete na str. 101, bod 1

1,19 Kč

* K tomuto tarifu se nevztahuje nabídka Dárkového koše.

Ovládejte svůj účet sami a získejte slevu 20 % na volání se službou Po svém. Po svém

Cena volání se službou Po svém

50 NAPLNO

3,60 Kč/4,28 Kč/min.

150 NAPLNO

3,20 Kč/3,81 Kč/min.

300 NAPLNO

2,80 Kč/3,33 Kč/min.

Nebo Balíček

2,66 Kč/3,17 Kč/min.

Podrobné podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz

âILICHILI * 68

Volných jednotek za měsíc

Balíček volné minuty

40 minut

Balíček víkendové hovory

neomezeně

Balíček víkendové SMS

neomezeně

Balíček SMS

200 SMS

Balíček MMS Balíček vydrží zdarma

30 MMS

3 měsíce

500 NAPLNO

si můžete pořídit jeden z těchto balíčků

6 měsíců

Informace o balíčcích na str. 74 a 101.

9 měsíců

12 měsíců


Tři jednoduché kroky ke správnému tarifu, telefonu a službám KROK Zvažte, komu voláte A teď něco navíc, co se může hodit. Jestli máte přátele nebo členy rodiny s Vodafonem, můžete jim volat výhodněji! Můžete si vybrat jednu z těchto tří služeb:

Program jednička 200 Kč 238,00 Kč aktivační poplatek za službu

Malé shrnutí Krok 1

Tarif:

Služba Po svém

Krok 2 1,50 Kč/min. 1,79 Kč/min. při volání vaší jedničce

Krok 3

Nebo Program rodina 100 Kč 119,00 Kč

1,50 Kč/min. 1,79 Kč/min.

Počáteční částka

aktivační poplatek za každou SIM při volání až mezi 4 čísly v rámci rodiny

Celková měsíční částka

Nebo Program nej... 20 Kč 23,80 Kč měsíčně

SLEVA 1,00 Kč/min. 1,19 Kč/min. při volání na 5 vybraných čísel

Volací jistina (více informací na str. 72 a 101)

Ceny uvedené v tabulkách v krocích 1-2-3 jsou bez/včetně 19 % DPH.

FlexiStrop (více informací na str. 72 a 101)

FlexiLimit

© Disney.Pixar / © 2006 2005 Mr.Goodliving Ltd. All rights reserved

(více informací na str. 72 a 101)

Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodněné nabídky telefonů najdete na www.vodafone.cz nebo volejte Vodafone prodej 800 777 777.

69 * âILICHILI


K moři zábavy i pevné půdě užitečných informací se teď dostanete snadno přes displej mobilu. Prubněte to hned!

Hudba Hry a aplikace Obrázky Sport

Vodafone live!

Zábava

je brána do světa aktuálních informací i báječné zábavy.Snadno a hned si díky němu přečtete nejnovější zprávy, zkontrolujete předpověď počasí, najdete nejbližší spoj a stáhnete si ty nejnovější hry, obrázky a hudbu.

Informace a služby Erotika Pravidelné SMS a MMS

A to není zdaleka všechno...

Díky velkému barevnému displeji si surfování užijete stejně skvěle jako na internetu. Ke všemu, co potřebujete vědět, se dostanete stiskem jediného tlačítka svého Vodafone live! telefonu. V menu Vodafone live! a náhledech obsahu se navíc pohybujete úplně zdarma, pokud nejste zrovna v zahraničí. Cenu za obsah vám vždycky prozradíme předem, takže ani kačka nepřijde nazmar.

Voda fon na mě e live! síc

ZDAR MA

Více informací o Vodafone live! najdete na www.vodafone.cz a na straně 101, bod 7

...na měsíc zdarma! Rozsvítíme vám na tváři úsměv! Pořiďte si Vodafone live! telefon a můžete si vyzkoušet službu Vodafone live! na celý měsíc zdarma! S Vodafonem nikdy nekupujete hlodavce v sáčku! Hurá do toho!

Je to hračka. Pořiďte si Vodafone live! mobil z naší nabídky a celý měsíc můžete v sekcích Vodafone live! Zprávy a počasí, Sport, Zábava a Informace a služby číst, co hrdlo ráčí. Přímo v mobilu budete mít aktuální zprávy i skvělou zábavu – na co si vzpomenete. Samozřejmě zadarmo!

Navíc v každé ze sekcí Hudba, Obrázky, Hry a aplikace máte možnost stáhnout si do mobilu až pět vychytávek, které se vám budou líbit. Pět skvělých her, pět svých nejoblíbenějších písniček a pět obrázků, kterými můžete vyparádit svůj nový mobil! A nebudou vás stát ani korunu.

Více informací o nabídce najdete na www.vodafone.cz a na straně 101, bod 8

Jediné, co potřebujete, je Vodafone live! telefon. Pořiďte si ho v našich obchodech, na čísle 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz. Tak šup! âILICHILI * 70

Who Wants To Be A Millionaire? logo and TM and © 2005 Celador International Ltd. All rights reserved.

Svět na dlani...

Zprávy a počasí


Vodafone live! lahůdky na srpen Superman se vrací Nejzajímavější pecky o filmu, který se právě sune do našich kin, spolu se skvělou galerií supermanovských tapet najdete (kde jinde než) na Vodafone live!

Díky téhle hře zažijete atmosféru filmu na vlastní, slanou vodou omyté a větrem vyšisované kůži. Budete velet pirátské lodi, plavit se mořem a hledat poklady a dobrodružství! Spousta bojů a napětí k nalezení na Vodafone live!

Festivaly s Vodafone live!

Objednací SMS kód: 700946 139603

139552

Java hru “Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže” můžete hrát na Vodafone live! telefonech: Nokia 6101, 6230i, 6234, N70; Motorola SLVR L7; Sharp GX29 a Sony Ericsson w810i

Tapety 139533

139540

139602

Nepropásněte soutěž o vstupenky!

Spousta informací o filmu, na který česká kina napjatě čekala, je na Vodafone live! spolu s báječnou Java hrou, celou v češtině! Java hra

Tapety

Seznam všech hudebních festivalů letošního léta najdete jen a pouze na Vodafone live! Na zvláštních festivalových stránkách pro vás máme podrobné informace o čtyřech desítkách akcí, nechybí Cosmic Trip, Hip Hop Kemp, Summer of Love ani Semtex Culture! Čekají na vás programy, rozhovory s hlavními hvězdami, články o vašich oblíbených skupinách, fotogalerie a tematická zvonění do telefonu.

Piráti z Karibiku:

Truhla mrtvého muže

139548

137487

137524

137540

137505

137554

137578

137515

139548

137574

139538

139546

Warner Bros.© 2006 Warner Bros. Ent. Inc. TM & © DC Comics.

© 2005 Walt Disney Pictures and JERRY BRUCKHEIMER, Inc.

Jestli si chcete tapetu objednat, stačí poslat SMSku s objednacím kódem na číslo 4444. Další tapety najdete na live.vodafone.cz.

Jestli si chcete tapetu nebo Java hru objednat, stačí poslat SMSku s objednacím kódem na číslo 4444. Další tapety najdete na live.vodafone.cz.

Cena SMSky je standardní podle tarifu. Tapeta stojí 30 Kč včetně 19% DPH a poplatků za datový přenos.

Cena SMSky je standardní podle tarifu. Tapeta stojí 30 Kč a hra 90 Kč včetně 19% DPH a poplatků za datový přenos.

71 * âILICHILI


AKCE

K mobilu vám přibalíme

6 kilo SMSek!

V srpnu na vás čeká pořádná nálož! Pořiďte si u nás některý z našich prima tarifů Naplno (kromě Rozjezdu naplno) se zvýhodněným telefonem už od 77 Kč a my vám k tomu dáme zadarmo rovných 600 textovek nebo 120 volných minut! Do 30. srpna si totiž můžete k tarifu a zvýhodněnému telefonu aktivovat jeden ze dvou balíčků na 3 měsíce zadarmo.

Jaké že prima balíčky to jsou?

S Balíčkem SMS vám na konto naskáče pěkných 200 textovek do všech sítí v ČR každý měsíc, což dělá 600 SMSek za 3 měsíce. Balíček Volné minuty vám vynese 40 volných minut měsíčně do všech sítí v ČR na měsíc, celkem tedy 120 minut za 3 měsíce. Uvidíte sami, že na takovou zátěž vám jedna ruka stačit nebude. Co ruka, ani všech deset prstů, dvě uši a pusa nebudou stíhat.

Chcete vědět víc? Zavolejte zdarma na 800 777 777 nebo jukněte na www.vodafone.cz, kde můžete i objednávat a objednávat a objednávat a objednávat a objednávat...

âILICHILI * 72


Odpárejte si Výdaje pod 20 % z účtu kontrolou FlexiStrop za volání Získejte slevu se službou Po svém Jakmile dojdou volné minuty, voláte o 20 % levněji. Zadarmo získáte službami nabitou SIM plus kartu. Zadarmo vám zařídíme i přehledné podrobné elektronické vyúčtování. Nemusíte se otravovat s tištěnou fakturou. Jenom pozor, jeden hovor na linku Vodafone péče o zákazníky přijde na 30 Kč! Jak si službu aktivovat Je to hračka. Buď si o ni jednoduše řeknete už při pořizování nového tarifu, anebo si ji zaskočíte aktivovat do Samoobsluhy Můj Vodafone − zařídíte to raz dva jak přes internet na www.vodafone.cz/samoobsluha, tak v Hlasové samoobsluze na čísle *077. Služba se rozběhne okamžitě. Kdybyste ji snad někdy chtěli zase zrušit, k deaktivaci dojde až na konci zúčtovacího období.

Hlídač vašich upovídaných pus a rychlých palců J Můžete si totiž sami nastavit, kolik chcete měsíčně s telefonem probendit, a poté co hranice dosáhnete, nebudete moci utrácet za placené služby, tzn. například volat a SMSkovat. Když si to rozmyslíte, strop si můžete ihned zrušit. Strop pro účet můžete nastavit např. i svým dětem v rámci Programu rodina, a na konci měsíce se tak nedočkáte nepříjemného překvapení. Aktivace FlexiStropu je zdarma v celé Samoobsluze Můj Vodafone a hodnotu stropu si můžete měnit. Více informací na www. vodafone.cz a na straně 101.

Chytrý přehled Díky téhle prima službě si kdykoli a kdekoli snadno zjistíte, kolik už jste provolali a jak moc se ještě můžete rozšoupnout. S tarify Naplno budete mít navíc přehled i o svých textovkách a volných minutách.

Volací jistina Protože po vás nechceme žádnou písemnou smlouvu, je při pořízení tarifu potřeba na čas složit vratnou Volací jistinu. Je to minimálně 1000 Kč (pro Rozjezd naplno 500 Kč). Ale za pár měsíců ji můžete mít zase doma. Výše Volací jistiny určuje také váš Volací limit nad rámec volných minut – po překročení této hranice může Vodafone vaši SIM kartu zablokovat.

Co byste ještě měli vědět Prima službu Po svém si můžete pořídit ke všem našim tarifům. O 20 % výhodnější volání získáte pouze s tarify Naplno (mimo tarif Rozjezd naplno). Pokud máte na zákaznickém účtu víc telefonních čísel, budete si výhody této služby užívat na každém z nich. Pro jistotu dodáváme, že nebudete dostávat papírovou složenku a že elektronické podrobné vyúčtování se nedá použít jako daňový doklad. Ostatně služba je určena jen pro nefiremní zákazníky. Kompletní informace a podmínky služby Po svém najdete na www.vodafone.cz.

Parádní nástroj na hlídání vašich nákladů. Stačí si nastavit, kolik chcete měsíčně za Vodafone orientačně utratit, a my vám dáme vědět SMSkou, až téhle hranice dosáhnete. Ale když se rozhodnete ji překročit, omezovat vás nebudeme.

Ceny uvedené na této straně jsou bez 19 % DPH.

Více informací na str. 101, bod 2

FlexiLimit

Tarify Naplno vás dostanou Rozjezd naplno

Pošlete předplacenou kartu k vodě! Teď místo ní můžete mít tenhle prima startovací program se všemi super výhodami tarifu. Cena za měsíční paušál je tak mrňavá, že byste ji tady ani nepřečetli, a ceny za volání a SMSky jsou božské!

50 Naplno

Dokonalý tarif pro všechny, kteří už mají rozjezd za sebou a chtějí se občas po telefonu i kapku rozšoupnout. Paušál za lidských 250 Kč vám naservíruje parádních 50 volných minut, a navíc textovky po koruně. Prostě hotový bestseller.

150 Naplno

Když máte měsíčně 150 volných minut, tak to už se do mobilu můžete opravdu opřít. A protože si je navíc budete užívat za pouhých šest stovek paušálu, pojede vám pusa jedna báseň. Nebojte se to vyzkoušet.

300 Naplno

Jistě, tisícovka měsíčně za paušál, to už není úplně pohodička. Však také tenhle tarif není pro každého! Jestli si každý měsíc poradíte s rovnými 5 hodinami volání, můžete si na něj troufnout.

500 Naplno

Aristokrat mezi tarify, vyšlechtěný pro nejnáročnější zákazníky. Za 1600 Kč měsíčně dostanete 8 hodin volání do všech sítí a každou další minutu jen za 3,33 Kč. Je to prostě extra třída s extra nabídkou. Výše jistiny při koupi dotovaného telefonu se liši podle zvoleného tarifu, více na str. 101, bod 1

73 * âILICHILI


Užije si i vaše rodina a přátelé Program jednička Náramná služba pro zvýhodněné povídání s tím, kdo je vám v naší síti nejbližší. A jestli to bude váš životní partner, osobní bankéř nebo ten chlápek, co u vás v ulici rozváží pizzu, do toho vám nikdo mluvit nebude. Za minutu hovoru s vaší jedničkou dáte každopádně jenom 1,50 Kč. Volné minuty přitom šetříte pro jiné hovory.

Program rodina Skvělá služba pro moderní domácnosti od dvou do čtyř členů (psa ani kočku tentokrát nepočítejte J). Budete si mezi sebou volat za skvělou 1,50 Kč za minutu a hlava rodiny bude mít navíc dokonalý přehled o výdajích za telefon − všechna čísla jsou totiž na jednom zákaznickém účtu. Volné minuty si šetříte pro jiné hovory.

Program nej Taky si vždycky s přáteli domluvíte sraz, ale pokaždé do toho někomu něco vleze, takže se ta schůzka musí pořád posouvat a měnit? No aby ne! I pro takové případy jsme vymysleli službu Program nej... Takže jestli jsou ti přátelé opravdoví a mají Vodafone, můžete až pěti z nich volat o korunu za minutu výhodněji! Funguje to od chvíle, kdy v daném měsíci provoláte své volné minuty.

74 * âILICHILI

Vodafone balíčky Vyberte si z nabídky našich balíčků těch nejoblíbenějších služeb za ještě výhodnější ceny! Název balíčku Hlasové balíčky Balíček volné minuty

Měsíční paušál bez DPH s 19 % DPH 80,00 Kč 95,20 Kč

Počet volných jednotek měsíčně

Balíček víkendové hovory

150,00 Kč

178,50 Kč

Neomezený počet hovorů v síti Vodafone během víkendu

SMS balíčky Balíček SMS

80,00 Kč

95,20 Kč

100 SMS do všech mobilních sítí

Balíček víkendové SMS

90,00 Kč

107,10 Kč

Neomezený počet SMS v síti Vodafone během víkendu

90,00 Kč 45,00 Kč

107,10 Kč 53,55 Kč

15 MMS do všech sítí 15 MMS v síti Vodafone

45,00 Kč

53,55 Kč

40 minut připojení na WAP

MMS balíčky Balíček MMS Balíček Vodafone MMS* Ostatní balíčky Balíček WAP

20 minut do všech sítí

*Balíček Vodafone MMS si můžete aktivovat zdarma při pořízení jednoho z tarifů Naplno (mimo tarifu Rozjezd naplno) na období 3–12 měsíců podle zvoleného tarifu. Nelze kombinovat s Balíčkem MMS. Po uplynutí bezplatného období zůstane služba nadále aktivní a bude zpoplatněna podle platného ceníku.

Více podrobností o balíčcích naleznete na str. 101, bod 3


Vodafone karta

Pokud vám z paušálů ještě pořád naskakuje kopřivka, můžete si mobil pořídit s naší prima předplacenou službou Vodafone karta! Výdaje za mobil máte dokonale pod kontrolou, stačí si prostě včas dobíjet kredit.

Předplacená služba Vodafone karta a Vodafone super karta Je normální, že se ještě nechcete vázat. •okamžitá aktivace •žádný měsíční paušál a účty •s Vodafone super kartou volání již od 2 Kč za minutu (bez 19 % DPH) •s balíčkem Nonstop víkend neomezené volání v síti Vodafone o víkendech •první migrace mezi tarify Vodafone karta a Vodafone super karta je zdarma, každá další migrace stojí 80 Kč (bez 19 % DPH)

Za hranicemi je Vodafone karta úplně zlatá! U Vodafonu neplatíte žádné sestavovací poplatky za spojení přes více operátorů a s Vodafone kartou se navíc nemusíte starat ani o roamingovou jistinu. Zaplatíte zkrátka to, co provoláte. Roaming si aktivujete úplně snadno: stačí zadarmo poslat textovkou kód ROAM A 1234 na číslo 7700 (místo 1234 zadejte samozřejmě své heslo pro vstup do Samoobsluhy Můj Vodafone), a bude.

Jak Vodafone kartu nakrmit

Předplacená služba Vodafone karta Volání do sítě Vodafone/min. Volání do ostatních sítí v ČR/min. SMS do všech mobilních sítí/za zprávu

3,00 Kč 6,00 Kč 2,00 Kč

3,57 Kč 7,14 Kč 2,38 Kč

Předplacená služba Vodafone super karta Volání do všech sítí v ČR/min. Program dvojka*/volání za min. SMS do všech mobilních sítí/za zprávu SMS balíček** (40 SMS na 1 týden) Balíček Nonstop víkend

6,00 Kč 2,00 Kč 2,00 Kč 50,00 Kč 50,00 Kč

7,14 Kč 2,38 Kč 2,38 Kč 59,50 Kč 59,50 Kč

* Program dvojka (volání na 2 čísla v síti Vodafone) – první nastavení zdarma, každá další změna zpoplatněna částkou 80 Kč/95,20 Kč (bez/včetně 19 % DPH). ** SMS v rámci SMS balíčku je možno využít 7 dní od aktivace balíčku.

Další služby k předplacené službě Vodafone karta a Vodafone super karta Poslání FotoPošta MMS/za zprávu*** 9,50 Kč 11,31 Kč Poslání FotoPošta MMS do MMS studia/za zprávu 2,00 Kč 2,38 Kč *** Poslání FotoPošta MMS nebo poslání MMS z MMS studia do všech mobilních sítí v ČR, na Slovensko a na e-mail. Všechny ceny uvádíme bez/včetně 19 % DPH.

Vodafone karta v cizině

Možností, jak si dobít kredit, máte spoustu. Když jste někde na vzduchu, je ideální použít některý z 2000 bankomatů s logem Vodafone, případně terminály Sazky, ve kterých můžete dobíjet po korunách už od 200 Kč. Pokud máte SIM plus kartu, zařídíte to hravě třeba i z vany přes M-Platby. Pomocí internetového bankovnictví Poštovní spořitelny nebo ČSOB zase můžete dobíjet hodnotami od 400 do 9999 Kč. No a jestli máte slabost pro klasické dobíjecí kupony, vybrat si můžete mezi hodnotami 500 a 1200 Kč.

Poznámka pro zapomnětlivé: Když vám vyprší platnost kreditu, takže propadne, můžete ho získat zpátky! Stačí si Vodafone kartu včas dobít aspoň částkou 200 korun. My váš kredit zase oživíme a za pár dní je u vás. J

75 * âILICHILI


Bez internetu už ani ránu

Je konec hledání začouzených internetových kaváren, zapomeňte na počítač připoutaný ke zdi kabelem. S Vodafonem jste nezávislí a volní jako ptáci. Nabízíme vám totiž hned tři datové tarify, se kterými můžete internet používat kdekoli. Navíc nemusíte surfovat jenom po internetu, ale i po WAPu. Takže třeba maily máte doslova v kapse.

Tarify Připojení: Připojení na dlouho

Ideální pro časté surfování. A ke všemu nemusíte být zrovna Rothschild, abyste mohli viset na netu v jednom kuse – stačí vám 800 Kč měsíčně (plus 19 % DPH) a můžete internet využívat neomezeně. A když budete některý měsíc používat datové přenosy méně, tarif Připojení na dlouho to pozná, takže ještě ušetříte.

Připojení na skok

Parádní, když na web zabrousíte jenom občas. Neplatíte žádný měsíční paušál, ale jen za uskutečněné datové přenosy.

Vodafone karta připojení

Tarif pro majitele předplacených karet. Platíte jen za přenesená data a délka připojení nehraje roli.

Jak skamarádit počítač a telefon?

Abyste mohli využívat všechny tyhle skvělé služby, musí váš počítač a telefon spolu bezvadně komunikovat. Ze všeho nejdřív se mrkněte, jestli si váš mobil poradí s technologií EDGE nebo GPRS. A taky má-li Bluetooth nebo infračervený port (IrDA). Totéž platí pro stolní počítače, notebooky nebo PDA. Mobil a počítač sice můžete propojit i kabelem, ale ten musíte obyčejně dokoupit.

Jak nejlépe propojit počítač a telefon

Bluetooth – hvězda mobilního připojení. Telefon stačí mít kdekoli v okruhu asi 10 metrů od počítače. A jestli váš počítač Bluetooth nemá, snadno si ho u Vodafonu dokoupíte. IrDA – taky parádní, ale telefon musíte mít po dobu přenosu u počítače. Pokud má IrDA port váš telefon i notebook/PDA, nemusíte nic shánět. Kabel – klasické, i když trošku staromódní řešení.

Tip Pokud používáte notebook a samostatnou SIM kartu, bude se vám pro surfování hodit Datová karta (PCMCIA). Pak se nemusíte propojováním telefonu s počítačem vůbec zabývat.

Snadné připojení

Bojíte se, že nastavení počítače pro mobilní připojení k internetu je horor? Žádné obavy. Připravili jsme pro vás prográmek Vodafone snadné připojení, který to zvládne za vás. Dostanete ho od nás na CD při aktivaci tarifu Připojení nebo si ho kdykoli snadno stáhnete z www.vodafone.cz. Mobilní Připojení k internetu není prostě u Vodafonu žádná věda!

Co za to? aneb Malý ceník Tarif Připojení na dlouho Měsíční paušál (0–10 MB) Pásmo 10–40 MB Pásmo 40–70 MB Pásmo více než 70 MB

Další tarify WAP/kB Internet/kB

bez DPH 200,00 Kč + 200,00 Kč + 400,00 Kč + 600,00 Kč

Připojení na skok 0,40 Kč 0,48 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

s 19 % DPH 238,00 Kč + 238,00 Kč + 476,00 Kč + 714,00 Kč

Vodafone karta připojení 0,57 Kč 0,68 Kč 0,05 Kč 0,06 Kč

Ceny jsou bez/včetně 19 % DPH. Kompletní ceník najdete na www.vodafone.cz. Tak tam koukněte, čeká tam na vás i moře dalších užitečných informací. Více podrobností o Připojení najdete na str. 101, bod 4

Rychleji a všude kolem!

Rychlost dneska frčí. Rychlá auta, Rychlé šípy nebo třeba rychlý internet. Pro všechny rychlíky má Vodafone svoje EDGE pokrytí. Můžete s ním pohodově brouzdat po internetu, stahovat velké a ještě větší soubory, rychleji prohlížet WAP i MMSky. Pořád málo? Tak co třeba internetové rádio? Abyste v létě mohli cestovat bez starostí, rozšířili jsme pro vás EDGE už do 21 měst! K tomu máme pokryto dalších 113 menších míst, takže se nedivte, když vám WAP a internet posviští třeba i na Klínovci. A než se děti zase uvelebí ve školních lavicích, přiřítí se vlna EDGE do dalších měst. Sledujte proto aktuální stav míst s EDGE pokrytím na www.vodafone.cz. 76 * âILICHILI


Vodafone live!

telefon je král mezi mobily...

Poznáte ho snadno Má na krytu logo Vodafone, takže všichni poznají, jak je výjimečný.

Ve speciálním Vodafone live! menu najdete všechno potřebné snadno a intuitivně.

Všechny důležité služby máte přednastavené, takže s nastavovacími SMSkami, nefunkčními hrami a dalšími problémy je konec.

Je nabitý funkcemi, © 2006 2005 Mr.Goodliving Ltd. All rights reserved.

vždycky má foťák, umí posílat i přijímat MMSky a zahrajete si na něm Java hry.

Žargon

poradí vám, co každý telefon umí

Polyfonní vyzvánění Jestli už vás omrzelo obyčejné pípání, oceníte určitě vícehlasé melodie. Telefon s nimi vyhrává skoro jako orchestr a vyzvánění je hned mnohem příjemnější.

Java Do mobilu s Javou si můžete stáhnout spoustu dalších her a prográmků. Aplikací v Javě rychle přibývá, takže váš telefon se může pořád učit nové a nové kousky.

MMS Telefony s MMS umějí posílat tzv. multimediální zprávy. Zní to strašně složitě, ale vlastně je to jednoduché: k textu můžete přibalit i obrázky a zvuky, což je o sto procent víc legrace!

Bluetooth „Modrý zub“ je skvělý vynález, který váš mobil propojí s handsfree sadou nebo třeba dalším telefonem. Dráty k tomu nepotřebujete, stačí, aby i druhý přístroj uměl Bluetooth.

Fotoaparát Když má mobil zabudovaný fotoaparát, užijete si s ním mnohem více švandy. Co si vyfotíte, můžete díky službě MMS hned poslat přátelům.

Připojení Díky službě Připojení už nemusíte sedět doma, když chcete na internet. Svá data a e-maily si snadno stáhnete rychle a pohodlně za výhodnou cenu.

Vodafone nezaručuje nabídku uvedeného barevného provedení telefonů. Technické parametry je třeba vždy ověřit při koupi telefonu.

77 * âILICHILI


2977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 977 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

olyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

toaparát

Připojení

uetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Java hry

MMS

Polyfonní melodie

Java hry

Připojení

2977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 1577 Kč 577 Kč 77 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

Podpora Java™ pro stahování her a aplikací Vestavěný fotoaparát Infraport

Připojení

Připojení

Vestavěný fotoaparát Dva displeje Podpora Java™ pro stahování her a aplikací

Sony Ericsson K310i

Samsung X660V

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Polyfonní melodie/tóny

ano/64

Hry

ano/6

MMS

ano

Užitečné funkce

Hry MMS

ano/3 ano

Užitečné funkce

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

âILICHILI * 78

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

© 2005 Walt Disney Pictures and JERRY BRUCKHEIMER, Inc

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno


3577 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 1977 Kč 577 Kč 77 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Java hry

MMS

Polyfonní melodie

Java hry

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

K dostání pouze u Vodafone Atraktivní provedení Bluetooth

Připojení

Připojení

Vestavěný fotoaparát Podpora Java™ pro stahování her a aplikací Triband 900/1800/1900 MHz

Sharp GX29

Nokia 6070*

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Polyfonní melodie/tóny

ano/24

Hry MMS

ano/3 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

© Disney.Pixar

3577 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 1977 Kč 977 Kč 77 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Hry MMS

ano/4 ano

Užitečné funkce až 640/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 500/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+1

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/3+1

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

* k dispozici v průběhu měsíce srpna Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

79 * âILICHILI


4577 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 2577 Kč 1577 Kč 77 Kč 77 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

lyfonní elodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

oaparát

Připojení

uetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Java hry

MMS

Polyfonní melodie

Java hry

4577 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 2977 Kč 1577 Kč 577 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

Vestavěný fotoaparát Bluetooth Triband 900/1800/1900 MHz

Připojení

Připojení

Stereo sluchátka v balení Vestavěný fotoaparát a FM rádio Atraktivní design, dva barevné displeje

Samsung X680V*

Nokia 6101

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Polyfonní melodie/tóny

ano/24

Hry

ano/6

MMS

ano

Užitečné funkce

Hry MMS

ano/1 ano

Užitečné funkce

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 500/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/3+2

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

* k dispozici v průběhu měsíce srpna âILICHILI * 80

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 94

© 2006 Warner Bros. Ent. Inc. TM & (c) DC Comics.

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno


5577 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 3977 Kč 2577 Kč 977 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

Bluetooth, barevný displej Velmi tenký design Vestavěný fotoaparát

Připojení

Připojení

Bluetooth Vestavěný fotoaparát a FM rádio Paměťová karta MMC 32 MB a sluchátka v balení

Motorola SLVR L7

Nokia 6230i

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/24

Polyfonní melodie/tóny

ano/64

Hry MMS

ano/3 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

© Disney.Pixar

6577 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 4577 Kč 3577 Kč 1977 Kč 977 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Hry MMS

ano/3 ano

Užitečné funkce až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

ne 81 * âILICHILI


Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

lyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

toaparát

Připojení

uetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

6977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 4977 Kč 3977 Kč 2977 Kč 1577 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

K dostání pouze u Vodafone Otočný fotoaparát 1,3 MPIX Bluetooth

Připojení

Připojení

FM rádio a stereo sluchátka v balení Vestavěný fotoaparát 1,3 MPIX Atraktivní provedení

Samsung ZV40

Nokia 6131*

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/64

Polyfonní melodie/tóny

ano/64

Hry

ano/5

MMS

ano

Užitečné funkce

Hry MMS

ano/5 ano

Užitečné funkce

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

* k dispozici v průběhu měsíce srpna

âILICHILI * 82

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

© 1980 2001 NAMCO LTD., ALL RIGHTS RESERVED. / Tower BloxxT © 2005 Digital Chocolate. All Rights Reserved.

6977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 4977 Kč 3977 Kč 2577 Kč 977 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

7577 Kč 5577 Kč 3977 Kč 2577 Kč 1577 Kč

Tento telefon podporuje

Vodafone live!

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Připojení

K dostání jen u Vodafone Vestavěný fotoaparát 2 MPIX Paměťová karta 256 MB v baleni

Sony Ericsson V630i* Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/72

Hry

© Hudson Soft 2005 – presented by livingmobile

MMS

ano/6 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

Podpora Business Email Plus

ne

* k dispozici v průběhu měsíce srpna Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 95

83 * âILICHILI


Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

lyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

oaparát

Připojení

uetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Připojení

7977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 5977 Kč 4977 Kč 3577 Kč 2577 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

K dostání pouze u Vodafone Vestavěný fotoaparát 2 MPIX FM rádio, headset v balení

Připojení

Připojení

Bluetooth, dva barevné displeje Atraktivní design, 14 mm tenký Vestavěný fotoaparát 1 MPIX

Nokia 6234

Motorola V3i

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/128

Polyfonní melodie/tóny

ano/24

Hry

ano/6

MMS

ano

Užitečné funkce

Hry MMS

ano/5 ano

Užitečné funkce

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

âILICHILI * 84

ne

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

© 2006 2005 Mr.Goodliving Ltd. All rights reserved. / Who Wants To Be A Millionaire? logo and TM and © 2005 Celador International Ltd. All rights reserved.

7577 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 5577 Kč 4577 Kč 2977 Kč 1577 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno


8977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 7577 Kč 5977 Kč 4577 Kč 3577 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

© 2006 Warner Bros. Ent. Inc. TM & (c) DC Comics. / Who Wants To Be A Millionaire? logo and TM and © 2005 Celador International Ltd. All rights reserved.

Polyfonní melodie

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Připojení

9977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 8577 Kč 6977 Kč 5977 Kč 4577 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

Telefon, walkman Fotoaparát 2 MPIX s autofocusem Bluetooth, 512 MB paměťová karta v balení

Připojení

Připojení

Operační systém Symbian MP3 přehrávač, Bluetooth 2 megapixelový fotoaparát s bleskem

Sony Ericsson W810i

Nokia N70

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Polyfonní melodie/tóny

ano/64

Zábava

Hry MMS

Zábava

ano/5 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

Hry MMS

ano/2 ano

Užitečné funkce až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 30MB/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

ano

85 * âILICHILI


10977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 8577 Kč 6977 Kč 5977 Kč 4577 Kč

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

Bluetooth

Fotoaparát

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

lyfonní elodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

oaparát

Připojení

uetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Připojení

11977 Kč Tento telefon podporuje Vodafone live! 9577 Kč 7977 Kč 6577 Kč 5577 Kč

Polyfonní melodie

Polyfonní melodie

MMS

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

MMS

Atraktivní design Vysouvací provedení Vestavěný fotoaparát 2 MPIX

Připojení

Připojení

Fotoaparát 3,2 MPIX s autofocusem a stabilizátorem MP3 přehrávač Bluetooth

Samsung Z400V

Sony Ericsson K800i*

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/64

Polyfonní melodie/tóny

ano/72

Hry

ano/6

MMS

ano

Užitečné funkce

Hry MMS

ano/5 ano

Užitečné funkce

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

* k dispozici v průběhu měsíce srpna âILICHILI * 86

Více informací o Vodafone live! najdete na str. 70 a 71 a na www.vodafone.cz Další technické údaje najdete na str. 96

© 2006 Warner Bros. Ent. Inc. TM & (c) DC Comics. / © 2005 Walt Disney Pictures and JERRY BRUCKHEIMER, Inc

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

1777 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Polyfonní melodie

Java hry

Polyfonní melodie

MMS

Java hry Bluetooth

MMS

Fotoaparát Bluetooth Připojení

1777 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč

Polyfonní vyzvánění Mluvící hodiny Barevný displej

Připojení

Snadné ovládání Barevný displej Dualband 900/1800 MHz

Siemens A31

Nokia 1600

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/20

Polyfonní melodie/tóny

ano/32

Hry MMS

ano/4 ne

Kalendář

MMS

až 200/220 ne

Paměť na jména (tel/SIM)

ano

ano ano

ano

Budík

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ne/ne

až 1000/220

Kalendář

Budík WAP/Připojení k WAPu

ano/2

Užitečné funkce

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

Hry

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+1

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

Další technické údaje najdete na str. 97

87 * âILICHILI


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

oaparát

1977 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Připojení

Fotoaparát

MMS

2577 Kč 977 Kč 77 Kč 77 Kč 77 Kč

Snadné ovládání MMS a WAP Malé rozměry

Připojení

Podpora Java™ pro stahování her a aplikací Atraktivní design Polyfonní vyzvánění

Sony Ericsson J220i

Samsung X200*

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Hry MMS

ano/2 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

Hry

ano/2

MMS

ano

Užitečné funkce až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

* do vyprodání zásob âILICHILI * 88

Další technické údaje najdete na str. 97


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

3577 Kč 1977 Kč 577 Kč 77 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Java hry

MMS

Polyfonní melodie

Java hry

Připojení

5577 Kč 3577 Kč 2577 Kč 977 Kč 77 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

Vestavěný fotoaparát Zvýšená odolnost proti vodě, otřesům a prachu Triband 900/1800/1900 MHz

Siemens ME75 Zábava

Připojení

Připojení

FM rádio a stereo sluchátka v balení Vestavěný fotoaparát Atraktivní provedení

Nokia 7360 Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Polyfonní melodie/tóny

ano/24

Hry MMS

ano/2 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

Hry MMS

ano/2 ano

Užitečné funkce až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 500/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/3+2

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

Další technické údaje najdete na str. 97

ne 89 * âILICHILI


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

5977 Kč 3977 Kč 2577 Kč 977 Kč 77 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

lyfonní elodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

oaparát

Připojení

uetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Připojení

Připojení

6577 Kč 4577 Kč 3577 Kč 1977 Kč 77 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

Bluetooth

Fotoaparát

MMS

Klasické provedení Bluetooth 1,3 MPIX fotoaparát

Připojení

Připojení

FM rádio a 2MPIX fotoaparát s autofocusem Paměťová karta Memory Stick Duo 64 MB Sluchátka a datový kabel v balení, Bluetooth

Samsung X700*

Sony Ericsson K750i

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Polyfonní melodie/tóny

ano/40

Hry MMS

ano/2 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

Hry

ano/3

MMS

ano

Užitečné funkce až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 1000/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ne

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ne

* do vyprodání zásob âILICHILI * 90

Další technické údaje najdete na str. 98


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

6977 Kč 4977 Kč 3977 Kč 2977 Kč 1977 Kč

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

10977 Kč 8977 Kč 7977 Kč 6977 Kč 5977 Kč

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

FM rádio a stereo sluchátka v balení Vestavěný fotoaparát 1,3 MPIX Atraktivní vysouvací provedení

Připojení

Plnohodnotná klávesnice MP3 přehrávač, Bluetooth Operační systém Symbian

Nokia 6111

Nokia E61*

Zábava

Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/64

Polyfonní melodie/tóny

ano/48

Hry MMS

ano/4 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

Hry MMS

ano/2 ano

Užitečné funkce až 1000/220

Paměť na jména (tel/SIM)

až 64MB/220

Kalendář

ano

Kalendář

ano

Budík

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+1

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+3

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+1

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+3

Podpora Business Email Plus

ne

Podpora Business Email Plus

ano

* k dispozici v průběhu měsíce srpna Další technické údaje najdete na str. 98

91 * âILICHILI


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

11977 Kč 9577 Kč 8577 Kč 7577 Kč 6577 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

lyfonní elodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

ava hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

oaparát

Připojení

Připojení

Operační systém Symbian Dotykový displej Internetový prohlížeč

Sony Ericsson M600i* Zábava

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/48

Hry MMS

ano/2 ano

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

až 60MB/220

Kalendář

ano

Budík

ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

ano

WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty Podpora Business Email Plus

ne ano

* k dispozici v průběhu měsíce srpna âILICHILI * 92

Další technické údaje najdete na str. 98


Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

Standardní cena n 50 Naplno n 150 Naplno n 300 Naplno n 500 Naplno

13977 Kč 11977 Kč 10977 Kč 9577 Kč 8977 Kč

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Java hry

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

MMS

Bluetooth

Fotoaparát

Připojení

Fotoaparát

Připojení

Polyfonní melodie

Java hry

MMS

4977 Kč 4577 Kč 4577 Kč 4577 Kč 4577 Kč

Připojení

Bluetooth

Fotoaparát

Paměťová karta MMC 128 MB a datový kabel v balení Podpora důležitých kancelářských aplikací Bluetooth, operační systém Symbian

Nokia 9300 Zábava

Připojení

Podporuje GPRS a EDGE datové přenosy Externí modem pro osobní počítač nebo notebook Quadband 850/900/1800/1900 MHz

Siemens ES75 Užitečné funkce

Loga/Melodie/Obrázky

ano/ano/ano

Polyfonní melodie/tóny

ano/16

Paměť na jména (tel/SIM) Podpora hlasových hovorů

Hry

ano

Rozměry (mm)

MMS

ano

Váha (g) Ovládací SW a externí anténa v balení

Užitečné funkce Paměť na jména (tel/SIM)

Ovládání přes SW instalovaný v notebooku až 80 MB/220

v počítači/220 ne 53x75x31 110 ano ano

Připojení přes USB/sériový (COM) kabel

ano/ano ano/ne

Kalendář

ano

Externí napájecí zdroj/provoz na baterii

Budík

ano

Typ SIM karty Plug-in

ano

ne

Odesílání/příjem SMS

ano/ano

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9) WAP/Připojení k WAPu

ano/ano

Data/fax

ano/ano

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+4

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (Připojení k Internetu) / timesloty

ano/4+2

Podpora Business Email Plus

ano 93 * âILICHILI


Zábavné funkce

Sony Ericsson K310i

Nokia 6070

Samsung X680V

Nokia 6101

l/l/l

–/l/l

–/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 40

l / 64

l / 40

l / 24

l / 40

l / 24

Hry

l/6

l/3

l/3

l/4

l/6

l/1

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

l / 640x480

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/–

l/l

l/–

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+1

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 3+1

l / 4+2

l / 3+2

–/l

–/l

l/–

–/l

l/–

–/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

l/–

–/–

l/–

l/–

–/–

l/–

l

l

l

l

l

15 MB

8 MB

2,1 MB

3,2 MB

23 MB

4,4 MB

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Sharp GX29

Loga / Melodie / Obrázky

Kalendář / Budík / Kalkulačka

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 640 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

102x44x18

89x45x21

94x46x20

105x44x19

90x45x22

85x45x24

82

79

90

97

78

97

Baterie (kapacita/typ)

750 mAh / Li-Pol

800 mAh / Li-Ion

780 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 420

až 210

až 210

až 240

360

až 240

Pohotovostní doba (hodin)

až 360

až 200

až 250

až 300

250

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

Samsung X660V

65536

65536

262144

65536

65536

65536

128x160

128x160

240x320

128x160

128x160

128x160

20

25

10

20

30

20

20 / 20

25 / 25

10 / 10

20 / 20

30 / 30

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Modrá

Černo-Stříbrná

Černo-Stříbrná

Světle-Modrá

Černo-Stříbrná

Černo-Stříbrná

Sony Ericsson

Samsung

Sharp

Nokia Series 40

Samsung

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém

âILICHILI * 94

l ano

— ne


Zábavné funkce

Motorola SLVR L7

Nokia 6230i

Samsung ZV40

Nokia 6131

Sony Ericsson V630i

Loga / Melodie / Obrázky

–/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l/l/l

l / 24

l / 64

l / 64

l / 128

Hry

l / 72

l/3

l/3

l/5

l/2

l/6

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 640x480

l / 1280x1024

l / 1280x1024

l / 1280x960

l / 1632x1224 –

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

MP3 přehrávač

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/l

l/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l/–

l/l

l/–

l/l

l/–

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l/–

l/l

l/l

l/l

l/l

l

l

l

l

l

5 MB

32 MB + 32 MB MMC

36 MB + Micro SD 64MB

11 MB

16 MB + 256 MB MS Micro l / Memory Stick Micro

Snímání / Přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Užitečné funkce

Bluetooth / Infraport

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty

l / Micro SD

l / MMC

l / Micro SD

l / Micro SD

Paměť na jména (v telefonu/SIM)

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

113x49x11

103x44x20

91x47,5x23

92x48x20

102x46x17

95

99

93

102

91

Baterie (kapacita/typ)

820 mAh / Li-Ion

850 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 400

až 300

až 260

až 200

až 420

Pohotovostní doba (hodin)

až 350

až 300

až 400

až 240

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev

262144

65536

262144

16777216

262144

Rozlišení displeje

176x220

208x208

176x220

320x240

176x220

Paměť odchozích hovorů

Technické parametry

Paměť příchozích / ztracených hovorů

10

20

30

20

20

10 / 10

20 / 20

30 / 30

20 / 20

20 / 20

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

Černá

Černo-Stříbrná

Šedá

Černá

Černá

Motorola

Nokia Series 40

Samsung

Nokia Series 40

Sony Ericsson

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém

l ano

— ne

95 * âILICHILI


Nokia 6234

Zábavné funkce

Nokia N70

Samsung Z400V

Sony Ericsson K800i

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l / 128

l / 24

l / 40

l / 64

l / 64

l / 72

l/6

l/5

l/5

l/2

l/6

l/5

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l / 1600x1200

l / 1280x960

l / 1632x1224

l / 1600x1200

l / 1600x1200

l / 2048x1536

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

l

l

Hry

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

MP3 přehrávač Snímání / Přehrávání videa

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l/l

l/–

l/l

l/–

l/–

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

l/l

l/–

l/–

l/l

l/l

l/l

l

l

l

l

l

l

Uživatelská paměť telefonu

6 MB + 64 MB Micro SD

12 MB + 64 MB Micro SD

20 MB + 512 MB MS Duo

30 MB + 64 MB RS-MMC

32 MB

64 MB

Paměťové karty / Typ karty

l / Micro SD

l / Micro SD

l / Memory Stick Duo

l / RS-MMC

l / Micro SD

l / Memory Stick Micro

Paměť na jména (v telefonu/SIM)

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 30 MB / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

109x46x19

98x53x14

100x46x20

109x53x22

96,5x48x19

106x47x22

110

96

99

126

107

115

Baterie (kapacita/typ)

1110 mAh / Li-Ion

710 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

900 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 240

až 400

až 480

až 210

až 260

až 420

Pohotovostní doba (hodin)

až 340

až 310

až 350

až 264

až 400

až 350

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Bluetooth / Infraport

Užitečné funkce

Sony Ericsson W810i

Loga / Melodie / Obrázky

Polyfonní melodie / Tóny

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree

Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev Rozlišení displeje Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

Motorola V3i

262144

262144

262144

262144

262144

262144

320x240

176x220

176x220

176x208

240x320

240x320

20

10

20

20

30

40

20 / 20

10 / 10

20 / 20

20 / 20

30 / 30

40 / 40

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Stříbrná

Vínová

Černá

Stříbrná

Stříbrná

Černá

Nokia Series 40

Motorola

Sony Ericsson

Symbian Series 60

Samsung

Sony Ericsson

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém

âILICHILI * 96

l ano

— ne


Zábavné funkce

Nokia 1600

Siemens A31

Sony Ericsson J220i

Samsung X200

Siemens ME75

Nokia 7360

Loga / Melodie / Obrázky

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

–/–/–

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 20

l/l/l

l / 32

l / 40

l / 40

l / 40

Hry

l / 24

l/4

l/2

l/2

l/4

l/2

l / 24

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

l / 640x480

l / 640x480

Přídavný fotoaparát

l

l

FM rádio

l

MP3 přehrávač

l

Snímání / Přehrávání videa

l/l

l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

–/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/–

l/l

l/l

l/l

l/l

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l

–/–

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+1

– / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 3+2

–/–

–/–

–/–

–/l

–/l

–/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

–/–

–/–

–/–

–/–

l/–

l/–

l

l

l

l

l

4 MB

1,3 MB

0,7 MB

0,7 MB

10MB

4,4 MB

Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Užitečné funkce

Bluetooth / Infraport

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu Paměťové karty / Typ karty Paměť na jména (v telefonu/SIM)

až 500 / 220

až 510 / 220

až 1000 / 220

až 1000 / 220

až 500 / 220

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

Rozměry (mm)

104x45x17

102x46x17

85x43x19

85x43x19

105x46x18

105x45x18

85

80

77

77

95

92

Baterie (kapacita/typ)

850 mAh / Li-Ion

820 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Pol / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

Délka hovoru (minut)

až 330

až 300

až 360

až 180

až 480

až 240

Pohotovostní doba (hodin)

až 450

až 270

až 300

až 150

až 450

až 450

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev

65536

65536

65536

65536

65536

65536

Rozlišení displeje

98x70

128x128

128x160

128x160

132x176

128x160

20

až 100

20

20

až 100

20

20 / 20

100 / 100

20 / 20

20 / 20

až 100 / až 100

20 / 20

Data / Fax

–/–

l/l

–/–

l/–

l/l

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

l

l

l

l

l

l

Černá

Stříbrno-Šedá

Modrá

Černo-Stříbrná

Šedo-Černá

Béžová-Zlatá

Nokia Series 30

Siemens

Sony Ericsson

Samsung

Siemens

Nokia Series 40

Paměť odchozích hovorů Paměť příchozích / ztracených hovorů

Technické parametry

– až 200 / 220

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém

l ano

— ne

97 * âILICHILI


Zábavné funkce

Samsung X700

Sony Ericsson K750i

Nokia 6111

Nokia E61

Sony Ericsson M600i

Nokia 9300

Loga / Melodie / Obrázky

–/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

MMS Obrázky / Text / Zvuky

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Polyfonní melodie / Tóny

l / 40

l / 40

l / 64

l / 48

l / 40

l / 16

Hry

l/3

l/3

l/4

l/2

l/2

l

Podpora Java pro stahování her a aplikací

l

l

l

l

l

l

Výměnné kryty

l

l / 1280x1024

l / 1632x1224

l / 1152x864

Přídavný fotoaparát

FM rádio

l

l

l

MP3 přehrávač

l

l

l

l

l

l

Vestavěný fotoaparát / Max. rozlišení

l/l

l/l

l/l

–/l

–/l

–/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

l/l/l

Vibrační vyzvánění / Převodník měn

l/l

l/l

l/l

l/l

l/–

–/–

Zjednodušené psaní SMS zpráv (T9)

l

l

l

l

l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

GPRS (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+2

l / 4+1

l / 4+3

l / 4+2

l / 4+2

EDGE (Připojení k internetu) / Timesloty

l / 4+2

l / 4+1

l / 4+3

l / 4+2

l/–

l/l

l/l

l/–

l/l

l/l

Podpora připojení datovým kabelem

l

l

l

l

l

l

PCMCIA karta pro notebook – slot typu II

Synchronizace s PC

l

l

l

l

l

l

l/–

l/–

l/–

l/l

l/l

l/l

l

l

l

l

l

l

30 MB

34 MB + 64 MB MS Duo

23 MB

64 MB + 64MB mini SD

60 MB + 64MB MS Micro

80 MB + 128 MB MMC

Paměťové karty / Typ karty

l / Micro SD

l / Memory Stick Duo

l / mini SD

l / Memory Stick Micro

l / MMC

Paměť na jména (v telefonu/SIM)

až 1000 / 220

až 500 / 220

až 1000 / 220

až 64 MB / 220

až 60 MB / 220

až 80 MB / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900 / 2100

900 / 1800 / 1900

108x43x19

100x46x21

84x47x23

117x70x14

105x54x15

132x51x21

95

99

92

144

112

167

Baterie (kapacita/typ)

950 mAh / Li-Ion

900 mAh / Li-Pol

760 mAh / Li-Ion

1500 mAh / Li-Ion

950 mAh / Li-Pol

970 mAh / Li-Pol

Délka hovoru (minut)

až 450

až 540

až 210

až 540

až 450

až 420

Pohotovostní doba (hodin)

až 450

až 400

až 240

až 408

až 350

až 200

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Snímání / Přehrávání videa Kalendář / Budík / Kalkulačka

WAP / Připojení k WAPu

Užitečné funkce

Bluetooth / Infraport

E-mailový klient / Internetový prohlížeč Hlasité handsfree Uživatelská paměť telefonu

Frekvence (MHz) Rozměry (mm) Hmotnost (g)

Displej Počet zobrazených barev

262144

262144

262144

16777216

262144

65536

Rozlišení displeje

128x160

176x220

128x160

240x320

240x320

640x200

Paměť odchozích hovorů

Technické parametry

Paměť příchozích / ztracených hovorů

20

30

20

20

40

20

20 / 20

30 / 30

20 / 20

20 / 20

40 / 40

20 / 20 l/l

Data / Fax

l/–

l/–

l/–

l/–

l/–

Odesílání / Příjem SMS

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

l/l

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu Barevné provedení Operační systém

âILICHILI * 98

l

l

l

l

l

l

Černá

Černá

Černo-Stříbrná

Stříbrná

Černá

Stříbrná

Samsung

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Symbian 9.1

Symbian 9.1

Symbian Series 80

l ano

— ne


Stěhování národů v našem ceníku Volejte z ciziny výhodněji Takové stěhování národů tady ještě nebylo! Od 9. června 2006 jsme se rozhodli přesunout některé země do výhodnější cenové zóny v ceníku Vodafone World Roamingu, takže můžete ze zahraničí volat levněji téměř z celé Evropy a dokonce i ze zámoří! Tak o sobě určitě dejte vědět svým blízkých, jak se máte na dovolené báječně. J Z cenové zóny 2 jsme nově přesunuli do cenové zóny 1 tyto země: Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Nizozemí, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie. I z těchto zemí tedy můžete volat už od 21,25 Kč bez 19 % DPH. Vaše volání

tak bude nyní až o 16 % levnější. Výhodněji si zavoláte, dokonce i když vás dopravní prostředky donesou mnohem dál. Z cenové zóny 3 do cenové zóny 2 jsme přesunuli Egypt, Izrael, Maroko, Sýrii, Tunisko a dokonce i USA a Kanadu. V těchto zemích můžete volat dokonce o polovinu levněji než dřív! Tak ať vám to povídá.

Díky našim službám můžete svůj telefon v zahraničí používat, skoro jako byste byli doma. Máme pro vás už přes 217 roamingových partnerů ve více než 104 zemích, takže můžete: •volat i přijímat hovory •posílat i přijímat SMSky •využívat služby jako M-Banka, M-Platby, SMS chat, SMS e-mail, SMS info a další •v mnoha zemích využívat i Připojení a MMS roaming A kolik vás to bude stát? Odchozí hovor v partnerské síti*

Odchozí hovor z ostatních sítí

Příchozí hovor

Odeslání SMS

Zóna 1**

21,25 Kč 25,29 Kč

25,00 Kč 29,75 Kč

12,00 Kč 14,28 Kč

7,00 Kč

8,33 Kč

Zóna 2**

25,50 Kč 30,35 Kč

30,00 Kč 35,70 Kč

15,00 Kč 17,85 Kč

8,00 Kč

9,52 Kč

Zóna 3**

51,00 Kč 60,69 Kč

60,00 Kč 71,40 Kč

30,00 Kč 35,70 Kč

12,00 Kč 14,28 Kč

Pro tarify i Vodafone kartu teď platí stejné ceny. Ceny jsou uvedeny bez/včetně 19% DPH. Doba hovoru je účtována po minutách. S Vodafone kartou voláte ze zahraničí pomocí služby zpětného volání. Podrobný seznam zemí, v nichž je dostupná služba Zpětného volání, naleznete na www.vodafone.cz. Ne všechny partnerské sítě podporují službu zpětného volání. Uvedené ceny již zohledňují poskytovanou 15% slevu. Ve všech evropských zemích je volání na tísňovou linku 112 zdarma. Nezapomeňte, že pokud v zahraničí využíváte službu Vodafone live!, zaplatíte nejen za objednané parádičky, ale i za samotné Připojení Vodafone podle cen pro Připojení a MMS roaming.

*Aktuální seznam partnerských sítí najdete na www.vodafone.cz, orientační přehled je zde:

Zóna 1: Belgie – Proximus, Dánsko – TDC Mobil A/S, Estonsko – Elisa, Finsko – Elisa, Francie – SFR, Chorvatsko – VIPnet, Itálie – Vodafone, Irsko – Vodafone, Kypr – Cytamobile – Vodafone, Litva – Bité GSM, Lucembursko – P&T Luxembourg, Maďarsko – Vodafone, Malta – Vodafone, Monako – SFR, Německo – Vodafone, Nizozemí – Vodafone, Polsko – Polkomtel S.A. (Plus GSM), Portugalsko – Vodafone, Rakousko – Mobilkom (A1), Řecko – Vodafone, San Marino – Vodafone, Slovensko – Orange, Slovinsko – SI.mobil – Vodafone, Španělsko – Vodafone Espana S.A., Švédsko – Vodafone Sverige AB, Vatikán – Vodafone, Velká Británie – Vodafone Zóna 2: Albánie – Vodafone Albania, Egypt – Vodafone Egypt, Island – Og Vodafone, Rumunsko – Vodafone Romania S.A., Švýcarsko – Swisscom, Turecko – Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S, USA – T-Mobile USA, Inc Zóna 3: Austrálie – Vodafone, Bahrajn – MTC Vodafone Bahrain, Hongkong – SmarTone-Vodafone, Japonsko – Vodafone K.K., Jihoafrická republika – Vodacom, Kuvajt – MTC – Vodafone, Nový Zéland – Vodafone, Singapur – MobileOne Ltd. ** Informace o zemích, v nichž jsou dostupné roamingové služby najdete na www.vodafone.cz

99 * âILICHILI


Mobil na splátky

Abyste věděli, že vás máme rádi, můžete si u Vodafonu dopřát telefon, který se vám opravdu líbí! A vůbec nevadí, že třeba zrovna nemáte peníze pohromadě.

Chcete Sony Ericsson K750i? Stačí mít v kapse jen 358 Kč!

A jestli máte vyhlédnutý jiný kousek, mrkněte, kolik za něj měsíčně zaplatíte (v Kč)1): Telefon / Tarif Siemens ME75 Sharp GX29 Nokia 6070 Samsung X680V Nokia 6101 Nokia 7360 Motorola SLVR L7 Samsung X700 SonyEricsson K750i Nokia 6230i Samsung ZV40 Nokia 6131 Nokia 6111 SonyEricsson V630i Nokia 6234 Motorola V3i SonyEricsson W810i Nokia N70 Samsung Z400V Nokia E61 SonyEricsson K800i SonyEricsson M600i Nokia 9300 Siemens ES75

Standardní cena 358 Kč 358 Kč 358 Kč 458 Kč 458 Kč 558 Kč 558 Kč 598 Kč 658 Kč 658 Kč 698 Kč 698 Kč 698 Kč 758 Kč 758 Kč 798 Kč 898 Kč 998 Kč 1098 Kč 1098Kč – – – 498 Kč

K tomu měsíční paušál

50 Naplno – – – – – 358 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 458 Kč 498 Kč 498 Kč 498 Kč 558 Kč 558 Kč 598 Kč 758 Kč 858 Kč 858 Kč 898 Kč 958 Kč 958 Kč – 458 Kč

59,5

150 Naplno2) – – – – – – – – 358 Kč 358 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 398 Kč 458 Kč 498 Kč 598 Kč 698 Kč 698 Kč 798 Kč 798 Kč 858 Kč 1098 Kč 458 Kč

297,5

300 Naplno – – – – – – – – – – – – – – – 358 Kč 458 Kč 598 Kč 598 Kč 698 Kč 658 Kč 758 Kč 958 Kč 458 Kč

714

500 Naplno – – – – – – – – – – – – – – – – 358 Kč 458 Kč 458 Kč 598 Kč 558 Kč 658 Kč 898 Kč 458 Kč

1190

Celkem vás to bude stát3) 1) Po dobu 10 měsíců po složení 10 % ceny telefonu při jeho koupi. 2) Stejná výše splátek platí i pro tarif Mezi námi.

3) Tato suma nezahrnuje cenu ostatních využitých služeb nad rámec tarifního paušálu. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH. Více informací naleznete na str. 101, bod 5

Jak vidíte, pořídit si u nás parádní mobil dneska není žádný problém. Mezi přáteli přece nejsou peníze to hlavní J. A nečeká vás ani žádné složité vyřizování. Pořídit si telefon na splátky je u Vodafonu jednoduché jako facka. Stačí udělat 3 věci:

1 Vzít s sebou svou občanku + další doklad totožnosti (řidičák, pas apod.). 2 Opsat si v práci IČO, telefon a adresu svého zaměstnavatele. 3 A samozřejmě vyrazit do některého z našich obchodů nebo zavolat na Vodafone prodej 800 777 777. Poznámka pro firemní zákazníky: Vy můžete objednávat i přes Vodafone firemní prodej 800 777 700.

âILICHILI * 100

1904


Další informace

k nabídce produktů a služeb pro opravdu vášnivé čtenáře Zvýhodněné ceny telefonů (str. 68) Nabídka zvýhodněné ceny telefonu je platná pouze při současné aktivaci nové SIM karty spolu s jedním z tarifů, ke kterým se zvýhodněná cena nabízí. Výše jistiny, kterou bude zákazník při koupi telefonu skládat a která určuje výši volacího limitu, se odvozuje od zvoleného tarifu, se kterým si zákazník telefon za zvýhodněnou cenu pořizuje – s tarifem 50 Naplno je to 1000 Kč, s tarifem 150 Naplno je to 1500 Kč, s tarifem 300 Naplno je to 2000 Kč a s tarifem 500 Naplno je to 3000 Kč; přitom platí, že podmínky marketingových akcí mohou určit skládání volací jistiny a nastavení volacího limitu jinak. V ostatních podmínkách platí standardní pravidla volacího limitu a volací jistiny (viz bod 2 dále). Zvýhodněná cena je poskytována pouze za podmínky, že zákazník setrvá na aktivovaném tarifu po dobu nejméně 6 měsíců od data aktivace SIM karty s příslušným tarifem. Pokud bude tato podmínka porušena, je Vodafone oprávněn zákazníkovi doúčtovat rozdíl mezi zvýhodněnou a standardní cenou telefonu. Další podmínky nabídky zvýhodněné ceny telefonů (zejména specifika nabídky pro stávající zákazníky a firemní zákazníky) Vaše výdaje pod kontrolou (str. 73) Chytrý přehled nabízí možnost kdykoli snadno a zdarma zjistit, kolik zákazník utratil za naše služby na jsou na www.vodafone.cz. telefonním čísle a/nebo celém zákaznickém účtu. Ke všem Tarifům Naplno je navíc k dispozici přehled provolaných minut a přehled poslaných SMS. V rámci služby Chytrý přehled jsou uváděny částky včetně 19% DPH (na rozdíl od Volacího limitu a FlexiLimitu). Částky jsou platné vždy k uvedenému datu a hodině a jsou pouze orientační. U některých služeb totiž může dojít ke zpoždění účtování (např. v případě roamingu může dojít ke zpoždění účtování až o několik dní). Chytrý přehled zohledňuje naše služby podléhající DPH (nezohledňuje tedy např. jistiny a pokuty); Chytrý přehled dále nezohledňuje jednorázové platby (např. aktivační poplatky). Chytrý přehled je přístupný přes všechny kanály Samoobsluhy Můj Vodafone (ten nejchytřejší přehled najdou zákazníci s Tarify Naplno na webové samoobsluze). FlexiLimit je kontrolním nástrojem; jde o částku, kterou zákazník plánuje „provolat“ nad rámec volných minut a kterou si v rámci FlexiLimitu předem stanoví sám. FlexiLimit zákazníka automaticky zdarma SMSkou informuje poté, co provolá částku, kterou si nastavil. Tato funkce je čistě informativní, k blokaci SIM karty pro využívání služeb nedochází. FlexiLimit se počítá bez 19% DPH a je pouze orientačním nástrojem. FlexiLimit lze nastavit v Samoobsluze Můj Vodafone. Volací jistina je finanční částka, kterou zákazník skládá při pořízení SIM karty s tarifem nebo při přechodu z Vodafone karty na tarif. Volací jistina slouží k zajištění plnění povinností zákazníka vyplývajících ze smlouvy s Vodafonem. Prostřednictvím Volací jistiny si zákazník určuje výši tzv. Volacího limitu pro svůj zákaznický účet. Volací limit je limit vyjádřený v korunách odpovídající Volací jistině, do kterého může zákazník využívat naše služby nad rámec volných minut podle tarifu v daném zúčtovacím období (počítá se vždy bez 19% DPH). Prostřednictvím Volacího limitu kontroluje Vodafone využívání služeb a při jeho překročení je oprávněn zablokovat SIM kartu. Vždy, když zákazník překročí 50%, 75% a 100% svého Volacího limitu, pošle mu Vodafone zadarmo upozorňovací SMSku. Minimální částka Volací jistiny je 1000 Kč, na tuto hodnotu je také nastaven Volací limit; pro tarif Rozjezd naplno pořízený od 1. 11. 2005 platí Volací jistina a Volací limit v minimální výši 500 Kč. FlexiStrop umožňuje zákazníkovi nastavit individuální Volací strop s blokovací funkcí pro jednotlivá telefonní čísla. FlexiStrop je možné nastavit v celých stokorunách v rozmezí od 100 Kč pro jedno telefonní číslo (FlexiStrop nepočítá s 19% DPH) až do celkové výše Volacího limitu pro zákaznický účet. Jakmile příslušná SIM karta dosáhne výše FlexiStropu, dojde k zablokování daného telefonního čísla pro placené služby. Čísla zablokovaná díky FlexiStropu může ten, kdo zná heslo k danému zákaznickému účtu (u firemních zákazníků administrátorské heslo) snadno odblokovat bez navyšování Volací jistiny. Odblokováním se pro dané telefonní číslo FlexiStrop zruší – je třeba je případně znovu aktivovat. Do FlexiStropu se nezapočítávají paušály, jednorázové platby, služby, které jsou zdarma (např. Hodina Zdarma nebo balíčky Dárkového koše). FlexiStrop je pouze orientační – může totiž dojít ke zpoždění v účtování některých služeb. FlexiStrop neblokuje při dosažení Vodafone nastaveného limitu v průběhu využívání služby, tj. např. v průběhu hovoru. Nastavit a ovládat FlexiStrop lze přes všechny kanály Samoobsluhy Můj Vodafone. balíčky (str. 74) Hlasové balíčky a SMS balíčky si mohou aktivovat zákazníci s Tarify nové generace nebo s Tarify Naplno, MMS balíčky a WAP balíček si mohou aktivovat zákazníci s jakýmkoli naším tarifem. Balíček volné minuty, SMS a MMS může zákazník využívat do všech sítí. Ostatní balíčky platí jen do sítě Vodafone. Ze skupiny hlasových, SMS a MMS balíčků si lze vždy aktivovat pouze jeden balíček ze skupiny. Balíček WAP lze kombinovat s jakýmkoli jiným balíčkem. Balíček je aktivní nejpozději od půlnoci toho dne, kdy jste si jej aktivovali; měsíční paušál se platí celý i za to zúčtovací období, ve kterém si zákazník balíček aktivoval – zákazník dostane v tomto období celý balíček, i když si ho aktivuje v již probíhajícím zúčtovacím období. Deaktivace balíčku probíhá vždy ke konci zúčtovacího období. Nevyčerpané jednotky se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. Víkendový balíček může zákazník využívat od soboty 0.00 do neděle 24.00 a ve svátcích od 0.00 do 24.00. Nový zákazník si při pořízení SIM karty s jedním z Tarifů Naplno (kromě Rozjezdu) může objednat nabídku balíčků z tzv. Dárkového koše (objednávka zvýhodněného telefonu a Dárkového koše se standardně vylučuje). Balíček je pak poskytován zdarma na různě dlouhá období v závislosti na zvoleném Tarifu Naplno – viz str. 68. Bližší informace o jednotlivých balíčcích a podmínkách nabídky Dárkového Připojení Vodafone (str. 76) S tarifem Připojení na dlouho zaplatí zákazník vždy paušál dle ceníku, za což může přenést data až do 10 MB koše jsou na www.vodafone.cz včetně. Pak si k této částce připlatí podle objemu přenesených dat dle jednotlivých pásem v ceníku. Maximálně zaplatí 800 Kč bez 19 % DPH při překročení 70 MB; nad tuto hranici už datuje v daném zúčtovacím období neomezeně. Nevyužité MB v daném pásmu se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. S tarify Připojení na skok a Vodafone karta připojení neplatí zákazník žádný měsíční paušál, platí se jen za přenesená data. Čas připojení nehraje roli. Využité kB se pro účely Vyúčtování zaokrouhlují na celé Mobil na splátky (str. 100) O úvěr na koupi telefonu může zažádat každá fyzická osoba starší 18 let s občanstvím v ČR a stálým zdrojem příjmů, jednotky směrem nahoru. která si u Vodafonu koupí mobilní telefon a/nebo příslušenství a k tomu jednu z SIM karet Vodafone s Tarifem Naplno nebo tarifem pro firemní zákazníky Na jistotu nebo Na zisk. Noví zákazníci mohou poskytnutí úvěru vyřídit přímo v naší prodejně, a to po předložení občanského průkazu a dalšího dokladu totožnosti, anebo mohou požádat telefonicky prostřednictvím linky Vodafone prodej (800 777 777) nebo Vodafone firemní prodej (800 777 700), pokud o úvěr žádá firemní zákazník bez písemné účastnické smlouvy. Stávající zákazníci Vodafonu mohou o úvěr požádat prostřednictvím linky Vodafone péče o zákazníky (*077) anebo Vodafone firemní prodej (800 772 277), pokud o úvěr žádá firemní zákazník bez písemné účastnické smlouvy, aniž by si museli pořizovat novou SIM kartu s naším tarifem (ceny mobilních telefonů a příslušenství se v takovém případě řídí Nabídkou telefonů Vodafone pro stávající zákazníky). Úvěr poskytuje společnost Home Credit, a. s. K žádosti o úvěr není třeba ručitele ani potvrzení o příjmech, je třeba znát adresu, telefonní číslo a případně i IČO zaměstnavatele. V případě telefonické žádosti o úvěr budou od zákazníka získány údaje nezbytné pro uzavření smlouvy. Mobilní telefon a/nebo příslušenství bude následně zaslán(o) poštou. Pokud zákazník žádá o úvěr telefonicky, souhlasí s tím, že jeho hovor s operátorem příslušné zákaznické linky Vodafone může být nahráván, a to za účelem zajištění souhlasu se zpracováním jeho osobních údajů společností Home Credit, a. s. Minimální částka úvěru je 3000 Kč, maximální 10 000 Kč. Částka, kterou musí zákazník uhradit při koupi telefonu, je 10 % ceny. Zbývající část zákazník doplatí v deseti úvěrových splátkách. Úvěr není možno poskytnout právnickým osobám a firemním zákazníkům s písemnou účastnickou smlouvou. Úvěr se poskytuje výhradně na mobilní telefon a/nebo příslušenství. RPSN Přenositelnost mobilního čísla (str. 68) Pokud má zákazník zájem přenést k Vodafonu své telefonní číslo, které dnes využívá u jiného mobilního operátora, měl je 26,3 %. by navštívit prodejnu Vodafone nebo kontaktovat Vodafone prodej na tel. 800 777 777. Tam se zákazníkem vytvoří objednávku na přenesení čísla. Poté by zákazník měl do 10 pracovních dnů doručit svému současnému operátorovi výpověď smlouvy a žádost o ověření objednávky. Pokud ji tento operátor úspěšně ověří a uvolní číslo, prostřednictvím Vodafone live! (str. 70) Službu mohou využívat www.vodafone.cz nebo na čísle 800 777 711 si zákazník stanoví na datu přenosu čísla. Více informací na www.vodafone.cz zákazníci s tarifem nebo předplacenou kartou, kteří mají speciální Vodafone live! telefon, tj. telefon označený logem Vodafone umožňující přístup na portál Vodafone live! Telefony jsou dostupné v naší nabídce. Pokud zákazník přistoupí na portál prostřednictvím jiného než Vodafone live! telefonu, vztahují se na něho podmínky služby stejně jako na Vodafone live! zákazníka; Vodafone ale v takovém případě nezaručuje plnohodnotný provoz služby. Prostřednictvím portálu získají zákazníci přístup k multimediálnímu obsahu, který zahrnuje (i) obsah ke stažení (Hry a aplikace, Obrázky, Hudba a vybraný obsah v sekci Erotika) a (ii) obsah k prohlížení (Zprávy a počasí, Sport, Zábava a Informace a služby a vybraný obsah v sekci Erotika) a možnost jeho prohlížení, stažení do mobilního telefonu apod. Za Vodafone live! neplatí zákazník žádný paušální poplatek. Přístup na portál a prohlížení menu včetně náhledů obsahu je zdarma (s výjimkou využívání služby v zahraničí nebo prostřednictvím Vytáčeného spojení). Před přístupem ke zpoplatněnému obsahu bude zákazník vždy předem upozorněn a informován o ceně vybraného obsahu. Ceny obsahu včetně zvýhodněných balíčků, podmínky využívání služby v roamingu a další podmínky služby Vodafone live! jsou na www.vodafone.cz Nabídka Vodafone live! na měsíc zdarma (str. 70) Nabídka platí pro nové i stávající zákazníky, kteří si k některému z tarifů nebo k předplacené kartě u Vodafonu pořídí Vodafone live! telefon. K jedné SIM kartě (telefonnímu číslu) může zákazník nabídku využít pouze jednou. Nabídku lze využít pouze se SIM kartou ve Vodafone live! telefonu. Nabídku lze využívat 1 měsíc ode dne dne, kdy byla aktivována; skončí vždy v den, jehož číselné označení je stejné jako číselné označení dne, kdy byla aktivována; není-li v příslušném měsíci den s takovým číselným označením, skončí nabídka posledním dnem v tomto měsíci. Využitím nabídky získá zákazník po dobu jejího trvání zdarma přístup k obsahu k prohlížení v sekcích Vodafone live! Zprávy a počasí, Sport, Zábava a Informace a služby a možnost stáhnout si v až 15 kusů obsahu ke stažení v cenové kategorii Standard ze sekcí Vodafone live! Hry a aplikace, Hudba a Obrázky – vždy maximálně 5 kusů z každé této sekce. Více o nabídce na www.vodafone.cz Pokud se v jakýchkoli materiálech uvádí „Vodafone“, míní se tím samozřejmě česká společnost Vodafone Czech Republic a. s. (a její síť, produkty a služby), pokud z kontextu nevyplývá něco jiného.

101 * âILICHILI


Naše prodejny Praha Václavské nám. 47, 110 00 Praha 1 Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Na Příkopě 8, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 9.00–20.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Národní 28, 110 00 Praha 1

Po–Pá: 9.00–21.00, So: 9.00–18.00, Ne: 10.00–18.00

Hlavní nádraží, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2 Po–Pá: 7.00–19.00, So: 9.00–14.00, Ne: 12.00–19.00

Hradec Králové Hypernova Čestlice 111, 251 01 Praha Průhonice Po–Ne: 9.00–21.00

Centrum Chodov, Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 Po–Ne: 9.00–21.00

Galerie Butovice, Radlická 117, 158 00 Praha 5

OC Nový Smíchov, Plzeňská 8, 150 00 Praha 5 DVĚPRODEJNY

Po–Ne: 9.00–20.00

Po–Ne: 9.00–21.00

Metropole Zličín, Řevnická 1, 155 00 Praha 5 Po–Ne: 10.00–21.00

Centrum Černý Most, Chlumecká 765/6, 109 00 Praha 9 Po–Ne: 9.00–21.00

Tesco Letňany, Veselská 663, 199 00 Praha 9 Po–Ne: 10.00–21.00

NC EDEN, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10

Futurum, Brněnská 1825/23a, 500 03 Po–Ne 9.00–21.00

Svobody 547/19, 350 02

Olympia, U Dálnice 777, Modřice 664 42

Tesco Zličín, Skandinávská 25/144, 155 00 Praha 5

Po–Ne: 9.00–21.00

Brno

NC Palác Flóra, Vinohradská 149, 3. patro, 130 00 Praha 3

Po–Ne: 9.00–21.00

Hypernova Kukleny, Kutnohorská 226, 500 04

Cheb

NC Královo Pole, Cimburkova 4, 612 00

Po–So: 9.00–21.00, Ne: 10.00–21.00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Jugoslávská 11, 120 00 Praha 2

Po–Pá 9.00–19.00, So 9.00–14.00, Ne: zavřeno

S. K. Neumanna 281, 500 02

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 10.00–21.00, So–Ne: 9.00–21.00

Tesco, Skandinávská 2, 619 00

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Jihlava Benešova 28, 586 01

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Masarykova 2, 602 00

Karlovy Vary

Galerie Vaňkovka, Ve Vaňkovce 1, 602 00

T. G. Masaryka 697/5, 360 01

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: Zavřeno

Po–So: 9.00–21.00, Ne: 9.00–20.00

České Budějovice nám. Přemysla Otakara II. 90, 370 01

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

IGY centrum, Pražská 1247/24, 370 04 Po–Ne: 9.00–21.00

Frýdek-Místek

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

Kladno T. G. Masaryka 772, 272 01

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Liberec Pražská 147/30, 460 01

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

nám. Svobody 16, 738 01

NISA Center, České mládeže 456, 463 12

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno NOVÁPRODEJNA Datum otevreni 29. 8. 2006

Havířov

Mladá Boleslav

Vinohradská 167, 100 00 Praha 10

Fibichova 228/23, 736 01

Olympia, Jičínská 1350/III., 293 01

Po–Ne: 9.00–21.00

Dejvická 35/575, 160 00 Praha 6

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–14.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 8.30–18.30, So: 8.30–12.30, Ne: zavřeno

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Ne: 9.00–21.00

KIOSEK*

* Tyto prodejny nepřijímají reklamace

âILICHILI * 102


V naší prostějovské prodejně o vás bude skvěle postaráno. A pokud tam Katku nenajdete, bude určitě k zastižení na volejbalovém kurtu. Martin ve volném čase zase rád sní o tuningu na své auto...

Olomouc Vodafone turné Mobilní obchody

Ostružnická 15, 771 00

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Globus, Pražská ul., v. k. u. Řepčín, 779 00

Po–Ne: 8.30–20.30

Po–Pá: 9.00–19.00, St: 9.00–17.00, So: 9.00–15.00, Ne: zavřeno

Opava

31. 7.–2. 8.

Jindřichův Hradec, Náměstí Míru

3. 8.–5. 8.

Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí

Čechy

Globus, Těšínská 83, 746 41

Po–Ne: 8.00–20.00

Ostrava

Tábor

Avion Shopping Park Ostrava, Rudná 114, 700 30

Erbenova 572, 390 02

Po–Pá: 8.00–18.30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

Zeyerova 347/4, 702 00

Teplice

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Futurum, Novinářská 6a, 702 00

U Krupské brány 24, 415 01

Po–Ne: 9.00–21.00

Po–Pá: 9.00–18.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Pardubice

Uherské Hradiště

Globus, Poděbradská 293, 530 09

Po–Ne: 8:30–20:30

nám. Republiky 56, 530 02

Po–Pá: 9.00–19.00, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Plzeň nám. Republiky 3, 301 00

Po–Pá: 8.00–18:30, So: 9.00–12.00, Ne: zavřeno

NC Borská pole, U Letiště 2/1074, 301 00 KIOSEK*

Po–Ne: 9.00–21.00

Tesco, Rokycanská 1385/130, 301 00

Po–Čt: 10.00–20.00, Pá–Ne: 10.00–21.00

Prostějov Tesco, Konečná 25, 796 01

Po–Čt: 9.00–21.00, Pa–Ne: 10.00–21.00

7. 8.–8. 8.

Příbram, náměstí T. G. M

9. 8.–12. 8.

Písek, Parkoviště u Kulturního domu

14. 8.–17. 8.

Trutnov, ulice Horská č.p. 888 u ČSOB, pěší zóna

18. 8.–20. 8. Hradec Králové*, Letiště (Festival Hip Hop Kemp) 21. 8.–23. 8. Sokolov, náměstí Budovatelů 24. 8.–26. 8. Most, místo mezi Priorem a Městským úřadem 28. 8.–30. 8. Děčín, Husovo náměstí 31. 8.–2. 9.

Litoměřice, Mírové náměstí

Morava 31. 7.–2. 8.

Rožnov pod Radhoštěm, Lázeňská ulice

3. 8.–5. 8.

Ústí nad Labem

Šumperk, Hlavní třída (u Spořitelny)

7. 8.–9. 8.

Šumperk, Hlavní třída (u Spořitelny)

Mírové nám. 207, 401 00

10. 8.–12. 8.

Přerov, nám. Přerovského povstání

14. 8.–16. 8.

Žďár nad Sázavou, náměstí Republiky

17. 8.–18. 8.

Valašské Meziříčí, náměstí

19. 8.

Pardubice*, Areal dostihového závodiště (Festival Summer of Love)

Masarykovo nám. 37-38, 686 01

Po–Pá: 8.00–19.00, So: 8.00–13.00, Ne: zavřeno

Po–Pá: 9.00–18.30, So: 9.00–13.00, Ne: zavřeno

Zlín Centro Zlín, ul. 3. května 1170, Malenovice 760 01

Po–Ne: 9.00–21.00

21. 8.–23. 8. Třebíč, Karlovo náměstí 24. 8.–26. 8. Přerov, nám. Přerovského povstání 28. 8.–30. 8. Hodonín, Velkomoravská ulice 31. 8.–2. 9.

Šumperk, Hlavní třída (u Spořitelny)

*Otevírací doba dle programu festivalu

103 * âILICHILI


Nabídka 600 SMS platí do 30. 8. 2006 při pořízení tarifu Naplno spolu s telefonem za zvýhodněnou cenu. Nabídka vyzkoušení Vodafone live! zahrnuje přístup k Obsahu k prohlížení a v omezeném rozsahu k Obsahu ke stažení ve vybraných sekcích Vodafone live! Ceny telefonů platí do vyprodání zásob a jsou podmíněny aktivací nového tarifu 500 Naplno a jeho řádným užíváním po dobu alespoň 6 měsíců. Více na www.vodafone.cz

CiliChili_190x245_holka_600SMS_08

7/19/06

6:07 PM

Str. 1

Navíc

600

SMS ZDARMA

77

za Vodafone live! mobil a jste osvíceni

Stačí kliknout a máte všechny informace, které potřebujete: horoskopy, dopravní informace, sportovní výsledky atd. Vyzkoušejte si novou službu na celý měsíc zdarma s Vodafone live! mobilem nabitým speciálním bonusem – 600 volnými SMS. Osvícení ještě nikdy nebylo tak snadné. Objednávejte na 800 777 777 nebo na www.vodafone.cz

Sony Ericsson K310i 77 Kč

Nokia 6234 1577 Kč

Je to ve vašich rukou.

Profile for Čilichili

2006 | 08 | Čilichili: Dobrodruzi  

20 dobrodruhů, kteří přemohli strach a žijí pro hormon dřeně nadledvinek.

2006 | 08 | Čilichili: Dobrodruzi  

20 dobrodruhů, kteří přemohli strach a žijí pro hormon dřeně nadledvinek.

Profile for cilichili
Advertisement