Page 49

KÁCÍME MODLY

ZKRÁTKA, TO, ŽE VÁM DOMA NEPLESNIVÍ JÍDLO, NEZNAMENÁ, ŽE JE VYROBENÉ ZËROPY.

vyplývá, že ten humáč je nepoživatelný i pro plísně, že ano? Ve skutečnosti by bylo divné, kdyby zplesnivěl. Když necháte housku na stole, tak na ní nevyraší muchomůrky, ale oschne a ztvrdne, ať je koupená kdekoliv (zeptejte se babičky, jak se vyrábí strouhanka). Když necháte na stole kus mletého osmaženého hovězího, tak taky nezplesniví, ale oschne a ztvrdne (koneckonců ho ani nemusíte smažit – zeptejte se indiánů, jak se vyrábí sušené maso beef jerky). Zkrátka, to, že vám doma neplesniví jídlo, neznamená, že je vyrobené z ropy. Znamená to, že v kuchyni nemáte dostatečně vlhko na to, aby spóry plísní měly z čeho vyklíčit. Gratulujeme – žijete ve zdravém a čistém prostředí. S chemickým složením Big Macu to ale nemá nic společného. Jestli nevěříte, najděte si hezký a obsáhlý článek The Myth of the 12-Year Old McDonald’s Burger That Just Won't Rot, ve kterém autoři celý mýtus vyvracejí pomocí velmi vědeckých srovnávacích metod.

že můžeme jíst dosyta. A zrovna tak je pravda, že toto privilegium zneužíváme a cpeme se až moc. „Jídlo je jednou z největších záhad našich životů,“ říká doktor Wansink. „Co jíme, kolik a proč to jíme, nemá nic společného s rozumným uvažováním. Ani s logikou nebo znalostmi kalorických tabulek. Naopak záleží na zdánlivých maličkostech. Na tom, kde jíme. Jak nám jídlo servírují. Jak se jídlo jmenuje.“ Takže vybrat si jeden druh jídla a udělat z něj morovou ránu a obětního beránka všech civilizačních neduhů je blbost. Superveliká a s dvojitými hranolky.

<

JÍDLO JE ZÁHADA Jestli teď máte dojem, že cheeseburger je základem zdravé snídaně ( jak tvrdí v památné scéně z Pulp Fiction Jules Winnfield), tak to tak není. Jenže zrovna tak burgr není zlo smažené na jedu. Faktem je, že máme to štěstí,

4. týden

Překvapivé těhotenství.

5. týden

Nekontrolovatelné nadýmání.

49

2013 | 05 | Čilichili: Chemie lásky  

Recept na lásku zatím neznáme. Změní to internet?

2013 | 05 | Čilichili: Chemie lásky  

Recept na lásku zatím neznáme. Změní to internet?