Page 54

LETEM SVĚTEM

V půlce září už se ve Stockholmu maká naplno. Čím víc lidí je v práci, tím je to lepší, protože seznámit se se Švédy jen tak, jinde, není dost dobře možné. Klišé o jejich studenosti a uzavřenosti tak nějak platí. Dnes už si kolegové zvykli, že když přijdu do práce, tak zařvu: „Dobréééé rááááno“. Dřív ale předstírali, že tam nejsou nebo že mě neslyší. Dneska už i odpoví. Jsou fakt slušní. A když se napijí, tak jsou i hrozně přátelští.

PÍT, ČI NEPÍT

VËHOSPODæ JE ÜASTO AŽ 30 PÍP, NEMLUVæ OËDALŠÍCH PæTI STECH DRUZÍCH LAHVOVÝCH PIV. ZËCELÉHO SVæTA.

O švédském pití koluje hrozně moc zkazek. Není to ale tak horké. Švédové pijí úplně normálně a spíš méně než Češi. Ani s tou prohibicí to není tak vážné. V podstatě jde o to, že alkohol se prodává jen ve státních obchodech, které mají od soboty 15.00 do pondělí rána zavřeno. Takže je jen potřeba trochu plánovat. Ale hospody mají otevřeno úplně normálně. Snad jen ty ceny jsou prohibitivní. Obchody s alkoholem se jmenují Systembolaget a mají svůj půvab. Ten půvab vězí ve výběru, který je opravdu velký. Člověk tu sežene všechen možný špiritus, národním patokem akvavit počínaje a kvalitní skotskou konče. Vína několik set druhů, ale co těší mě, je pivo – 50 různých druhů je minimální standard. Ještě větší je výběr piva v hospodách. V mých oblíbených mám občas chuť ochutnat vše, ale to prostě nejde. Často je tam až 30 píp, nemluvě o dalších 500 druzích lahvových. Z celého světa, i z těch nejzapadlejších a nejexkluzivnějších minipivovárků. A české pivo tu mají fakt rádi. Co potěší, ale i překvapí, je pak kvalita piva švédského.

54

Ledový bar v Kiruně

Pokud se tím člověk trošku zabývá, nestačí se divit, kolik je ve Švédsku mini a mikropivovarů, které vyrábějí dobrý a různorodý mok. Zdaleka ne jen ležák. To ale neznamená, že běžné výčepní pivo je skvělé – je třeba si vybírat.

POZOROVAT ZÁŘI Ano, v zimě je zima. Ale ve Stockholmu se to dá vydržet. Dnů, kdy teploty jdou pod –15 ºC, moc není. Spíš je těch –5 ºC. Na severu mají krásných –30 ºC běžně. Co ale dělá místní zimu fakt hnusnou, je její délka a temnota. Špatně se zvyká na to, že v prosinci a lednu je světlo jen od devíti do tří. Lidé jsou obecně ještě uzavřenější než obvykle. Pokud není zrovna víkend po výplatě. Když po výplatě je, veselí se Švédové pomocí několika zimních kratochvílí. Bruslí se všude, v každé čtvrti je kluziště. Cestuje se na sever do Kiruny spát v ledovém hotelu a pozorovat polární záři. Občas někdo vyjede i na jezera a rybaří na ledu. Nejlepší ale samozřejmě je odletět do Thajska.

<

ČiliChili | 4 | 2013 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2013 | 04 | Čilichili: Sdílení, nebo život  

Nežijeme pro sebe, ale pro svůj profil na Facebooku.

2013 | 04 | Čilichili: Sdílení, nebo život  

Nežijeme pro sebe, ale pro svůj profil na Facebooku.