Page 52

LETEM SVĚTEM

Muž s ptákem na hlavě

se stěhoval. Uprostřed léta znamená, že je ve Stockholmu poloprázdno. Takové menší město duchů. Švédové milují léto a těžko se jim divit. Zaprvé, švédská zima je prostě nechutně temná a dlouhá, a zadruhé, švédské léto je nádherné. K tomu připočtěme to, že Švédi jsou opravdoví maniaci do chataření (snad ještě víc než Češi) a že švédská příroda je krásná, neuvěřitelně čistá a díky velikosti země vám nabídne opravdu hodně soukromí a prostoru. Tak si léto užívají na plné pecky. A aby si to užili opravdu dosyta, tak spousta zaměstnavatelů během léta zkracuje pracovní dobu o hodinu. To mi přijde jako fajn nápad.

ZEMĚ KRASAVCŮ Oproti Arábii, kde jsem pracoval předtím, si ve Švédsku nešlo nevšimnout, že dívky tu po ulicích nechodí zahalené, ale odhalené. Občas jako by testovaly limity toho, kam až to jde. Pastva pro mužské oči. Ale ani ženy nepřicházejí zkrátka. Dokonce jsem viděl statistiku, že ve Stockholmu žijí nejkrásnější muži na světě. Vysocí, štíhlí, zdravě vypadající. Jo, a abych nezapomněl, snad úplně skoro každý tady sportuje. Měl jsem z toho na začátku deprese. Moje postava, poznamenaná nedostatkem pohybu, omezeného na nasednutí a vysednutí z auta, a spoustou dobrého jídla, sem do superübermensch prostředí úplně nezapadala. Hmatatelné komplikace se projevily, když jsem si chtěl koupit něco na sebe. Zdejší míry jsou prostě zdravější.

52

Přesto jsem z auta na kolo nepřesedlal. Z auta se na slečny dívá ve Stockholmu skvěle. Už proto, že se tu řídí bezpečně. Švédové nejsou zrovna nejemotivnější lidé a to se projevuje všude, včetně dopravy. Jsou v klidu a za všech okolností dodržují předpisy. Nejenom dopravní, ale všechny. Jediné, co může být poněkud iritující, je množství řidičů, kteří jedou mnohem pomaleji, než kolik je rychlostní limit. No ale koho to nebaví, může jet hromadnou. Ta taky funguje dobře.

V PRÁCI VYMETENO Letní stěhování do Stockholmu se tedy nakonec i přes drobnější potíže zdařilo a mohl jsem začít v klidu pracovat. Když říkám v klidu, myslím tím v klidu. Jednak to letní poloprázdno a druhak tradiční švédský odstup. Nikdo se tu do vás netankuje, pokud sami nechcete. Volný čas jsem věnoval objevování Stockholmu a jeho okolí. Město vlastně leží na spoustě ostrovů, což ho dělá hezkým i unikátním. Ostrovů a ostrůvků mají ve Stockholmském souostroví dohromady kolem 30 000, což je slušný prostor pro objevování. Ostrůvky jsou propojeny mosty nebo perfektně fungujícími trajekty (fungují jako prodloužení silnic) a dále osobními loděmi, jezdícími skoro jako MHD. Oblíbenou místní kratochvílí je pohybovat se mezi ostrovy na jachtách a motorových člunech, případně na kajacích. Celé souostroví je do jisté míry ČiliChili | 4 | 2013 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2013 | 04 | Čilichili: Sdílení, nebo život  

Nežijeme pro sebe, ale pro svůj profil na Facebooku.

2013 | 04 | Čilichili: Sdílení, nebo život  

Nežijeme pro sebe, ale pro svůj profil na Facebooku.