Page 19

SMOKE (1995) Jeden z nejhezÝích Ýasosbçrných dokumentĶ se objevil deset let pĜed vznikem YouTube ve ŏlmu Smoke z roku 1995. Majitel obchodu s doutníky Auggie tam každé ráno fotí kĜižovatku se svým obchodem. Každé ráno je jiná, s jiným sluncem, jinými lidmi a jejich osudy. http://www.fdb.cz/ŏlm/smoke/19109

NUDA, NEBO REVOLUCE? Jonathan Lipkin, autor knihy „Photography Reborn“, mluví o fotografické revoluci. „Digitální technologie změnila především to, jak dnes vypadají portréty. Když se podíváte na Facebook, MySpace, Flickr atd., hned vidíte, jak jsou ty fotky stylizované.“ Richard Benson, fotograf a profesor na Yale University, ale vidí projekty typu Everyday jako „absolutní ztrátu času“. „Jsou to lidé, kteří nevědí, co dělají, a oslavují jen sami sebe,“ říká. „Podle mého názoru je to čistá nuda.“ Na tom něco je. Nicméně některé projekty přeci jenom stojí za vidění.

SLAVNÉ ČASOSBĚRY V roce 1999 se Brian Benson ze San Franciska rozhodl, že se vysprchuje se stovkou různých žen a se všemi se zároveň vyfotí. Pokud si The Shower Project najdete na Facebooku, můžete se přesvědčit, že se mu to podařilo. Teď se Brian sprchuje s muži. Švéd Alberto Frigo se v roce 2004 pustil do dokumentování každého předmětu, kterého se dotkne jeho pravá ruka. Fotograf Matt Frondorf projel napříč Spojenými státy z New Yorku do San Franciska a každou ujetou míli zdokumentoval. Výsledkem je kolekce 3304 fotografií toho, co se zrovna nacházelo u silnice. Další Američan, Allen Bukoff, fotografoval všechny dveře, dvířka a zásuvky, držadla a úchytky, na které sáhl během jednoho dne v červenci roku 1999. Už patnáct let, od roku 1998, fotí Australan Neil White každé ráno východ slunce. Londýňan Tom Phillips fotí od roku 1973 dvacítku vybraných míst v jižní části hlavního města Spojeného království. Jednou ročně, ve stejný den, ve stejném pořadí a ve stejný čas ze stejného místa. Prezentace na jeho webu vám umožní sledovat, jak se měnil vozový park, rostl strom před domem a jaké politické názory rodina vyjadřovala samolepkami na oknech. A to všechno je jen zlomek toho, jak lidi dokumentují sami sebe a svět kolem.

<

Sem napište komentář Sdílejte svůj komentář na Facebooku s Vodafone QR čtečkou.

ČiliChili | 4 | 2013 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

19

2013 | 04 | Čilichili: Sdílení, nebo život  

Nežijeme pro sebe, ale pro svůj profil na Facebooku.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you