Page 17

2,04 přátel. Zatímco před osmadvaceti lety nemělo jen 10 % Američanů s kým probírat důležité věci, v roce 2004 chyběl takový člověk celé čtvrtině národa.“ Zato celosvětově vzrůstá počet rodinných, manželských a životních poradců, psychoterapeutů, sociálních pracovníků a psychologů, kteří nám mají pomoci vyrovnat se s tím, „čemu se dříve říkalo každodenní problémy.“ A co s tím vším má společného Facebook, jehož úkolem je lidi sbližovat?

ZRCADLENÍ

MILIARDA VYTIKANÝCH KURÁTORŮ Všichni víme, jak to se sebeprezentací na Facebooku je. Je neustálá, zprostředkovaná a posedlá falešnou nonšalancí, která vylučuje spontaneitu. „Podívejte, jakou náhodou jsem pořídil tyhle tři fotky z párty, na které jsem udělal 300 fotek!“ Kurátorství výstavy sebe sama se stalo naším nikdy nekončícím zaměstnáním. Opravdové nebezpečí Facebooku nespočívá v tom, že nás nechává v izolaci, ale v tom, že mícháním strachu z lidí s marnivostí vytváří úplně nový druh osamění. Není to samota hrdého nezávislého solitéra, ani ta, kterou zažívá kosmonaut, když vstupuje do nových světů. Facebooková izolace je monotónní dřina. Co je na ní skutečně děsivé, není její objem, ale pravidelnost, kterou si žádá. Více než polovina uživatelů a každý třináctý člověk na planetě se napojí každý den. Ve věkové skupině 18 až 34 let zapíná skoro polovina uživatelů Facebook jen pár minut poté, co se vzbudí, a 28 % z nich tak činí ještě než vylezou z postele. A tato neúprosnost je tím novým, potenciálně transformačním faktorem. Facebook nikdy neodpočívá. My nikdy neodpočíváme. Lidé odjakživa vytvářeli obrazy sebe sama, ale nikdy předtím to nedělali každý den ještě před tím, než si vůbec stihnou vyčistit zuby. Počítač Yvette Vickersové běžel, i když umírala.

SKORO POLOVINA UŽIVATELĵ MEZI 18 AË34 ROKY SI ZAPÍNÁ FACEBOOK JEN PÁR MINUT POTÉ, CO SE PROBUDÍ.

„Je to osamělá věc bloudit labyrinty pseudoidentit svých přátel a pseudopřátel ve snaze zjistit, jakou část sebe chcete ukázat vy, koho to vlastně zajímá a co chtějí ostatní slyšet,“ říká psycholožka specializovaná na vztahy s počítači Moira Burkeová. A tady je nejspíš zakopaný pes. Jak říkal už Sofokles, čím víc se snažíte být šťastní, tím nešťastnější ve skutečnosti jste. Facebook staví hon za štěstím do popředí i středu našich digitálních životů a mění koncept toho, čemu jsme si zvykli říkat identita. Řečeno slovy Jarona Laniera, autora knihy You Are Not A Gadget: „Bojím se, že se začínáme měnit proto, abychom vyhověli svým digitálním identitám, a bojím se, že během tohoto procesu ztrácíme empatii a lidskost.“

<

PŘEHLED SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Facebook Huráááá! Mám kuášnýho novýho pejska, malýho, šikovnýho!

LinkedIn Mezi mé nové schopnosti patĜí výchova psĶ.

FourSquare Uživatel Pes byl na procházce vËChotkových sadech

Pinterest Mrknçte naËobrázky mých oblíbených internetových psĶ!

Twitter Netušíte, jak moc bolí #Psí kastrace?

MySpace Zrovna poslouchám hit Pejskové se koušou odËpaní Pojkarový

YouTube Mrknçte naËsuper video, jak náš pes dvç hodiny spí!

GoodReads Sháním nçco naËÝtení pro psa.

Skype Zavolám veterináĜi, jestli by se nechtçl pĜes kameru mrknout Ýoklíkovi naËzuby.

Google+ Sdílet pĜíspçvek „Náš pes“ vËkruhu „Lidi, co se rádi baví oËpsech.“

Badoo Nebyl by tu nçjakej prima pes naËromantický rande?

Spolužáci Vole kluci, to jsme se zas vÝera zlili jako dogy.

ČiliChili | 4 | 2013 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

17

2013 | 04 | Čilichili: Sdílení, nebo život  

Nežijeme pro sebe, ale pro svůj profil na Facebooku.

2013 | 04 | Čilichili: Sdílení, nebo život  

Nežijeme pro sebe, ale pro svůj profil na Facebooku.