Page 64

FENOMÉN

Schieblock v Nizozemsku

Přímo na řece Hudson v Central Parku má vzniknout bazén pro lidi, kteří se touží v létě smočit.

Odvahu riskovat má i nizozemská firma ZUS. Ta si nenechala ujít příležitost koupit ve svém domovském Rotterdamu obrovskou prázdnou kancelářskou budovu zvanou Schieblock a předělala ji na kolektivní pracovní prostory pro kreativní průmysl i své vlastní ředitelství. Tímto krokem se architekti stali přímými účastníky procesu obnovy města a díky tomu mohou pokračovat ve formování svého nejbližšího okolí. Na střeše Schieblocku už vyrostla zeleninová zahrada a následuje lávka pro pěší z nedalekého Centrálního nádraží na ulici Shiekade, která zbavuje cestující nutnosti kličkovat cestou z nádraží mezi auty a překonávat několikery semafory. Nutno dodat, že tento projekt vznikl díky crowd fundingu (složilo se na to hodně lidí), a to je taky trend jako hrom. KUPTE SI DLAŽDIČKU Crowd funding se ukazuje jako dobrá možnost pro architekty, kteří chtějí zlepšit život ve veřejném prostoru pro všechny. Třeba postavit lávku nebo bazén jako v New Yorku. Přímo na řece Hudson v newyorském Central Parku má vzniknout ojedinělý venkovní bazén pro všechny Newyorčany, kteří se v horkých dnech touží smočit. Projekt, který se skrze web kickstarter.com pokusil získat od dárců prvních 25 000 dolarů, měl ještě před uzavřením prvního kola na kontě přes 41 000 dolarů a jede dál. Fanoušků i dárců má pořád dostatek. Slavnostní

64

otevření opravdu krásné atrakce se plánuje na květen 2015. Obyvatelé čtvrti s příznačným názvem Resident Hill v americkém Baltimoru si díky Kickstarteru zase postavili městskou farmu.

KONEČNĚ ZASE VIZIONÁŘI „Proměna profese architekta v časech, kdy celé odvětví skomírá kvůli finanční krizi, vypadá jako správné východisko. Nečekejme, až přijde klient s objednávkou, ale navrhujme, co město potřebuje, a pak to postavme,“ shrnuje svou představu „nového architekta“ web popupcity.net. A David Chipperfield, jeden z nejvlivnějších britských profíků, podle listu The Independent připustil, že něco se stát musí. Dnešní neuspokojivá pozice architektů v procesu stavby podle něj naznačuje, že „současná verze Homo architectural vymře kolem roku 2025. Ztratí se pod horou orazítkovaných lejster jako vedlejší účinek škod způsobených politickými a ekonomickými zájmy“. Případy firem jako ZUS nebo NOW představují další možnou verzi scénáře, způsob, jak pracovat i ve větším měřítku a na veřejných projektech svobodně. Tak, aby se architekt mohl místo slouhy firem znovu stát budovatelem vesmíru.

<

ČiliChili | 3 | 2013 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2013 | 03 | Čilichili: Sto  

100. číslo o čísle 100

2013 | 03 | Čilichili: Sto  

100. číslo o čísle 100