Page 54

LETEM SVĚTEM

DJ Větrák

„Měla Indii ‚zcivilizovat‘ a udělat z ní moderní industriální zemi. Taky proměnila veřejný prostor a dlouhé cesty ve společném kupé pomohly spojit různé národy, kasty a komunity.“ Já jsem se z toho cítila teda víc rozložená než sjednocená.

VEËVAGÓNU MÁTE ÜAS ZËHORNÍ PALANDY KOUKAT, JAK VěÍSKAJÍ UMOUNæNÁ DæCKA, JAK PROBÍHAJÍ RANNÍ MODLITBY, JAK SI STARÝ IND TAHÁ HLENY ZËKRKU KOVOVOU STRUNOU

STYLOVÁ ÚLEVA Pro věci, o kterých se nemluví, vám indická železnice dává možnost volby. Záchody se tu nedělí na holky a kluky, což je s podivem, když jsou v metru ženské vagóny, v autobusech ženská sedadla a existují i ženské fronty, aby vás chlapi neošahávali. Ve vlaku jsou kabinky označeny nápisy INDIAN STYLE a WESTERN STYLE. Na západní straně trůní porcelánová mísa, která působí jako zjevení, a navíc v mnoha Indech vzbuzuje dojem, že se na prkýnku má stát. A protože indický vláček s vámi dovede pořádně zacukat, fakt doporučuju dát si tohle pěkně po indicku. Prostě do díry.

Nakonec zjistíte, že je to vlastně strašně dobře, když vás ten indický vláček spolkne klidně na půl dne. V té hromadě lidí na ulici, kde o půl hlavy všechny převyšujete, a už jen to, jak vypadáte, na všechny z daleka křičí „jsem cizí, cizí, cizí“, si toho paradoxně tolik neprohlédnete. Ale ve vagónu máte čas z horní palandy koukat, jak vřískají umouněná děcka, jak probíhají ranní modlitby, jak si starý Ind tahá hleny z krku kovovou strunou, jak se mladá dívka češe, strojí a upravuje si bindí na čele. Okukujete, jak se rodinka dělí o jídlo nebo jak se vojáci smějou a z okna plivou sliny rudé od rozžvýkaného betelu, a to vám dá trochu času si tu hemživou Indii fakt užít. A jestli někdo zuřivě loví „tu pravou Indii“ v chrámech u Gangy nebo v leprových táborech, fajn, ale stejně si myslím, že jí je daleko víc v obyčejném modrém vláčku. Nebo na jeho střeše, i když je to zakázané.

<

54

ČiliChili | 3 | 2013 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2013 | 03 | Čilichili: Sto  

100. číslo o čísle 100

2013 | 03 | Čilichili: Sto  

100. číslo o čísle 100