Page 44

TRENDBOX

ZPÍVAT NEUMÍ KDEKDO PĜípad Dajdou

VÁŠ KONÍK TROCHU HŘEJE

O sexualní oriantaci vašich koní víme vše

P

růmysl urážení se v Evropě a Americe rozmohl jako mor. Muslimy urážejí pomluvy ve filmech a karikatury proroka Mohameda, křesťany Madonnin koncert a Harry Potter, Židy výstava v klubu NoD. Němce pohoršují vtipy o nacistech, ženy polonahé modelky na billboardech. Všechno to urážení by bylo v pořádku, kdyby se uražení nedomáhali zákazů. Rušení koncertů, zastavení novin s karikaturami, odškodnění za duševní újmu.

SVOBODA NADÁVEK Ve Velké Británii už vznikla iniciativa, která se snaží průmysl urážení zabrzdit. Tváří kampaně, která chce změnit zákony zneužívané profesionálními citlivkami, se se nestal nikdo jiný než Rowan Atkinson, tedy Mr. Bean. Už proto, že se urážkami tak trochu živí. „Kritika, zesměšňování, sarkasmus a cokoliv, co přináší alternativní pohled, se dá interpretovat jako urážlivé,“ řekl v říjnu loňského roku. Ke kampani se pak přidal i Stephen Fry z pořadu Top Gear a další celebrity. Britové jsou celosvětově proslulí svou zdvořilostí a slušností. Má na ni dohlížet zákon zvaný Section 5, který zakazuje urážení spoluobčanů. Jenže právě ten britští urážlivci začali masově zneužívat.

44

Paragraf na urážení už vyprodukoval několik bizarních kauz. Například v roce 2005 zatkli studenta, který řekl jízdnímu policistovi, že jeho kůň je gay. V roce 2011 pak majitele kavárny, který ve svém podniku promítal na obrazovku citáty z Nového zákona, a šestnáctiletého kluka, který zaštěkal na venčeného labradora. Odnesl to i mladík, který se v roce 2008 před londýnským sídlem Scientologické církve procházel s transparentem „Scientologie je nebezpečný kult“. Křesťanští majitelé hotelu byli zatčeni kvůli údajnému označení muslimského hosta za teroristu. Starý pán, který si do okna svého bytu pověsil ceduli s nápisem „Náboženství je pohádka pro dospělé“, byl naštěstí varován sousedy dříve, než stačil kohokoliv urazit. Zákon z roku 1986 zakazuje „užívání slov, chování nebo gest, která jsou výhružná, hrubá nebo urážlivá v blízkosti osob, které by se jimi mohly cítit pohoršeny“. Problémem je ono slovo „urážlivá“. Jak říká poslanec

VËprosinci 2005 zažalovala osmnáctiletá studentka Anna Gleisnerová, známá zËprvní série soutçže Üesko hledá SuperStar jako Dajdou, soukromou ekonomickou školu vËMladé Boleslavi, kde studovala, zaËjejí reklamní slogan „NauÝíme vás všechno, jen zpívat ne“. Soud žalobu pro urážku naËcti zamítl sËodĶvodnçním, že vËtéto zemi je možné svobodnç tvrdit oËkaždém, že neumí zpívat.

UČITEL MLUVÍ VAŠÍ ŘEČÍ PĜípad Primitiv

UÝitelka angliÝtiny Vlasta Bobálová zËOtrokovic vytkla vËroce 2011 žákovi, že se „kamarádí sËtakovými primitivy“. Matka jednoho zË„primitivĶ“ se obrátila naËsoud, který žalobu zamítl sËtím, že uÝitelé mohou vËrámci výchovy používat jazyk svých žákĶ.

2013 | 03 | Čilichili: Sto  

100. číslo o čísle 100

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you