__MAIN_TEXT__

Page 1

* vybrané Oskarovy telefony a tarify, plus poãteníãko jako

dárek

6 / 2005

www.cilichili.cz

6 2005 B˘t vámi, tak neváhám a otevfiu to!

Š PIONI Mata Hari KGB James Bond Susan Lindauerová Mossad Jo Bakerová Agent XY CIA Aldrich Ames BIS Agent Otto MI5 Rosenbergovi www.cilichili.cz

Naãerveno!

&RYHUB6%B$33529('LQGG6HF
Nacerveno_CHILLI_190x245 5/25/05 16:42 Stránka 1

Česká republika je zas o hodně barevnější. Oskar teď patří do rodiny Vodafone, a to už je důvod si červenou zamilovat. Oskarovy skvělé vychytávky vám zůstanou a navíc se můžete těšit na spoustu výhod. Jsme přece součástí největšího operátora na světě.


dĂĄrek

6/ 2005

vybranĂŠ Oskarovy telefony a tarify, plus poĂŁtenĂ­ĂŁko jako

I N H I Ĺ˜ T J S E Y V V O NI H C S TĹ˜IH EJ U A YS V

VĂ Ĺ Ĺ PI OSOB O PĹ˜E NSKĂ? NĂ? VLE K

V HO BNĂ? C S O A UVĹŽJ OS SKĂ? T

FRYHUQRWDSSURYHGLQGG

ON Ĺ PI VLEK PĹ˜E
8 SLOVO PlåŞ 10 DROBKY KdyŞ si u nås chlapi vyperou a dalťí ťílenosti 11 DOPISY âILICHILI kazí pracovní morålku

12 KOMIKS T+G+M Moudrosti ze zåhrobí 12 PAVLAâ Lepťí ãasy Emila Hakla 13 OSKAR ZlatÊ ãíslo pro språvný ãísla

14 âUMENDA Rem Koolhaas 20 ZOOM 22 TÉMA

TREFĂ?TE

ZnĂĄte svĂŠho

(do) srdce Evropy?

ĹĄpiona?

30 CESTY Tirana Råj penzionovaných mercedesÛ 33 SOUBOJ Plavky úplnÝ na kusy 34 VENTIL Nebe nad hlavou

36 POV�Dà N� Sestry na vÝãnÊ ãasy

Lou FanĂĄnek Hagen

40 ¡MRNC Do plavek! 43 TEST Ztratíte se na potlachu?

44 SPORĂ K PďŹ eplnĂťnĂŠ knedlĂ­ky KULTURA 46 kompletnĂ­ prĹŻvodce galaxiĂ­ 48 VĂĄlka svÄ›tĹŻ a dalĹĄĂ­ kousky 49 Avril a rockovĂŠ VĂĄnoce v lĂŠtÄ› 50 KNIHY Satan v celuloidu! 51 OSKAR VOLĂ

123 52 Snadnå cesta k Oskarovi 54 Pår informací navíc 56 Oskarta 58 Vyberte ten pravý 59 Žargon 60 Telefony v plnÊ parådě 76 Telefony ve zkratce 80 Oskarovo připojení 83 Mobil na splåtky 84 Jsme posedlí pokrytím 86 Oskarovy prodejny âILICHILI * 4

&RQWHQWLQGG
obsah

âILICHILI co víme, to roztroubíme!

5 * âILICHILI

&RQWHQWLQGG
* ZÁPRAÎÍ

Tady orel, tady orel, šišlavý sysel přiletí o půlnoci. Jsou penály připravený? Ano, jen Hugo narazil na kudlanku a má obrácený krovky... Rozumíte tomu? Vidíte, já taky ne. Ale takhle nějak prý spolu mluví špioni, kterým jsme věnovali červnové ČILICHILI. Tak jsem si říkal, že bych měl začít stylově, abych vás na to super čtení připravil. Co se dozvíte? No tak třeba to, že Bondovic hoch by se agentem nikdy nestal, protože na tuhle práci berou jen muže pod 180 cm (a dámy pod 173). Nebo že špionáž na nejvyšší úrovni dělali i Češi. Dnes si někteří z nich užívají penzi v Mariánkách a jejich soukromí stále chrání ministerstvo vnitra. Víc ale radši prozrazovat nebudu, aby mi taky někdo nepřipravil penál. Jen si to pěkně přečtěte sami!

cilichili@oskar.cz

âILICHILI 06/2005 ročník II. www.cilichili.cz (tohle je povinná tiráž pro právníky)

Šéfredaktor Martin Jaroš Obálka &&& Ltd Foto obálky Michael Kratochvíl Vydavatel Boomerang Publishing, s. r. o., Poděbradská 110/1 , Praha 9, tel.: 244 023 201 www.bpublishing.cz pro Oskar Mobil, a. s. Tisk Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání 19. 5. 2005 Datum vydání 1. 6. 2005 Distribuce Česká republika Periodicita Měsíčník MKČR 15371 Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.oskar.cz.

âILICHILI * 6

WLUD]LQGG
TIRÁÎ TIRÁÎ * *

ILI H C I L I tita Č n e d i Pravá

7 * âILICHILI -7 * âILICHILI

WLUD]LQGG
SLOVO

Obsazenรก plรกลพ I.

Panenskรก plรกลพ

Pod kopyty plรกลพ

Plรกลพ bronzovรก

Obsazenรก plรกลพ II.

7x Plรกลพ

foto Profimedia.cz/Corbis

รขILICHILI * 8

GUREN\LQGG
Bažanti jdou přes pláž

Mroži to chtěj taky 9 * âILICHILI

GUREN\LQGG
DROBKY

Feminismus v koupelnû

Dělá vám problémy přimět manžela, aby taky jednou vypral? Španělský designér Pepe Torres našel řešení, které se zaručeně bude líbit všem hospodyňkám. Navrhl pračku, která se jmenuje „Your Turn“ („Teď je řada na tobě“). Vynález v sobě má čtečku otisků prstů a speciální software, který nedovolí, aby pračku použila dvakrát po sobě jedna osoba. Střídání služeb je tak zaručeno. „Vím, že leckterý muž radši pračku přečipuje, než aby vypral. Proto je tam i speciální obrana proti hackerům,“ ubezpečuje zrádce mužské věci Pepe Torres.

âILICHILI * 10

GUREN\LQGG
DOPISY 7(1%</92'67$6, jako poãteníãko tarify, plus telefony a é Oskarovy

dárek

* vybran

5 / 2005

i.cz www.cilichil

5 2005

foto: Profimedia.cz/Corbis

Většina geniálních umělců předběhne svou dobu a bývá pochopena až léta po smrti. Britský výtvarník Mark McGowan ale produkuje kumšt takového druhu, že ho nebudou chtít pochopit asi ani příští generace. Běhá totiž po ulicích se svazkem klíčů a vyškrabává své vize do karoserií vozů. Při poslední akci dokázal takto umělecky uchopit 50 aut, než ho zastavila londýnská policie. „Majitelé aut ovšem někdy protestují,“ připustil Mark, „ale to je tím, že lidi jsou ve své podstatě burani bez kouska uměleckého citu.“

Když dítko školou povinné dostane zaracha, je to normálka. Ale když týden domácího vězení vyfasuje učitelka biologie, je to na pováženou. Přihodilo se to mladé holandské pedagožce Ingrid, která se nechala vyfotit nahá pro časopis Foxy. Pobouřené matky si stěžovaly u ředitele školy, zatímco žáci a jejich otcové vykoupili Foxy ve všech trafikách v okolí. Reakce školské rady byla mimořádně osvícená: „Ingrid jsme na týden poslali domů, ale o vyhazovu neuvažujeme. Dobrý pedagog ze sebe vydá úplně všechno – třeba i co se týče anatomie.”

J E A N S

www.cilichili.cz

Jen si tak trošku škrábnout

Škola hrou

otevfiu to!

Policisté v australském Melbourne nevěřili vlastním uším, když jim tamní dopravní podnik nahlásil krádež tramvajové soupravy. Jak se ukázalo po půlhodinové honičce, tramvaj odcizil teenager, který od dětství miloval vláčky. Hoch se vloudil do depa, rozjel tramvaj a vyrazil na trať, přičemž normálně zastavoval a bral cestující. Policie ho zastavila až tím, že vypla proud. Pasažéři si ovšem ničeho nevšimli a mladého řidiče naopak chválili: „Jel rozhodně méně agresivně než ten chlapík, co řídil včera,“ prohlásil jeden z cestujících.

neváhám a

Když naãerno jede tramvaják

B˘t vámi, tak

Medvûdí služba Ne každá pomoc je super, jak se o tom přesvědčil polský turista ve východním Německu. Jeho vůz vypověděl poslušnost, ale vzápětí u něho zastavil laskavý Němec a nabídl odtažení. Polák byl tak okouzlen nabídkou, že si ani nevšiml, že jeho zachránce je až moc rozjařený. Jeho nadšení se brzy změnilo v hrůzu. Německý řidič – jak se později ukázalo, byl úplně namol – zrychlil na 160 km/h, předjížděl auto za autem a divoce měnil pruhy. Jízda skončila až nárazem do stavebního stroje, který oba vozy definitivně zlikvidoval. „Je to zvláštní začátek dovolené,“ vyjádřil se turista.

Archiv všech čísel najdete na www.cilichili.cz

  

Dopis mûsíce Radek z Ostravy

Ahoj lidi z CILICHILI, obalka je super. Fakt se povedla. Je videt, ze nase holky jsou krev a mleko a ne zadna umelina a nahrazka. Jen tak dal, no a vic obrazku s Klarkou a pekne vyvedenou a oblecenou by neuskodilo! Souhlasím s Vaším názorem ohledně džínů... Ten obal s modelkou je úžasný... Jen tak dál a ovládnete všechny uživatele jiných operátorů. Michal Milé Čilichili, rozhodli jsme se u nás v bance, že Ti kolektivně napíšeme, protože nám kazíš pracovní morálku ;-) Vždycky, když Tě některá z nás přinese do práce, celé dopoledne už nic neuděláme. Nejlepší jsou Tvoje testy. Nemohlo by CILICHILI chodit na adresu šéfa, je to morous a mohlo by ho aspoň občas rozesmát. Za všechny kočky z banky Mája, Jitka a Klárka Chci se zeptat, jestli ty komiksy odněkud opisujete nebo proč jsou autoři pokaždé jiní. Také by mě zajímalo, jestli se třeba už nějaký historický spolek neurazil. Kristýna D.

Díky za dopisy! Moc nás těší, že obálka s modelkou Klárou sklidila tak nehorázný úspěch. Nebudete tomu věřit, ale Klára je jedna z vás, čtenářů ČILICHILI! Někdy v březnu nám napsala, že se jí ČILICHILI líbí, že by pro nás ráda fotila a jestli bychom něco nevymysleli. Slovo dalo slovo a už v květnu byla na obálce! A komiksy? Ty pro vás vytváří trojice Oskarových psavců, kteří mají s tímhle žánrem už nemalé zkušenosti. Musíme to zaklepat, historičtí velikáni to zatím berou s přehledem a žádný z nich si zatím nestěžoval... :-) cilichili@oskar.cz

11 * âILICHILI

GUREN\LQGG
PAVLAČ

7*0Štefan Švec

To heslo, co jsem vãera vyhlásil, se mi fakt povedlo.

Lepší ãasy Emil Hakl

Promiňte mi, že jsem řekl blbce, ona by se se mnou jinak nebavila...

Nebát se a nekrást...

Další komiksy od nás i jiných frajerů najdete na comix.spaceport.cz, foto: ČTK

právně:

Šlohnul jsem to Palackému.

Chtěl jsem napsat o nějakém darebáctví – sloupkařův cíl je tepat – a kamarád mi nabídl námět: v ulici Na Švihance, kde bydlí, stály dvě řady vzrostlých starých sakur, vybuchujících vždycky v dubnu pološíleně krásnými růžovými květy. Do té doby, než se je někdo na zastupitelstvu Prahy 3 rozhodl pokácet. Stromy uřezali a vykopali a já na to konto vypálil hodně ostrý článek, jenže za pár dní poté přijel do ulice náklaďáček, vyložil hromadu sakur nových, mladých, třímetrových, a do konce týdne už byla Švihanka stejná jako předtím, jenom najednou vypadala jako na fotce z roku, řekněme... jak dlouho může růst sakura? A tak mi nezbývá než psát o tom, jak se všechno zlepšuje. V zelenině na Vinohradské jsem šestkrát dostal dýško (když jsem dost rychle nevylovil drobné) a mnohokrát mi jako prémii za to, že si mou hubu pamatují, věnovali zdarma čtvrtku ananasu. Poté, co jsem půl roku z notářky nemohl vypáčit opis dokladu, který když nebudu mít, tak mi co nejdřív obstaví účet, jsem si v zoufalství sehnal právníka. Od pohledu i od projevu korektní člověk vyslechl problém, zvedl telefon a zavolal nějaké kolegyni, zda by to nezařídila. „Magdo,“ řekl, „mám tady u sebe jednoho blbce, co ztratil výpis o převodu, mohla bys to pro toho vola najít?“ Pak to položil a řekl omluvně: „Promiňte mi, že jsem řekl blbce, ona by se se mnou jinak nebavila...“ A bylo vyřízeno (možná se hodí

dodat, že lidé, kteří nemají žádného známého, co nemá známého advokáta, můžou až neuvěřitelně lehce upadnout do sankcí a zjevně nemají, kam by se odvolali). Další oblast, která mě plní radostí, vyplývá z faktu, že dennodenně sleduji diskuse na různých serverech – je jedno, na co jsou specializované, jde mi o dialog. Je zajímavé, že se v každé debatě vyskytne člověk, který kolem sebe sype otázky jako buráky. Je úpěnlivý, jako by volal o pomoc, a ostatní mu o překot radí a odpovídají, ale on vůbec nereaguje a hned sype další dotazy. Je to rezident. Nádherný trubec, který postupně donutí všechny až k pláči. Debaty končí výkřiky: Kašlu na to, du něco dělat! Kecejte beze mě, nemám na to nervy! A samozřejmě daleko břitšími výroky. Takovou zázračnou moc má totiž hysterie jedince. Pravda je, že toho psychického záškodníka nikdy neodhalí jako škodnou, naopak ho začnou mít rádi a přijmou ho mezi sebe jako šaška. Což je poučný moment. Pravda taky je, že ty nově zasazené sakury možná vůbec nejsou sakury, a je též fakt, že zelinář z Vinohradské pochází z Vietnamu, Čech by něco takového neudělal, protože se neměl kde naučit, že rozhodující je obrat, a ne pár findíků do kapsy. Pravda rovněž je, že se nedají číst už vůbec žádné noviny a že nás čeká léto s katastrofálně silnou sluneční aktivitou. A ten JUDr.? To byl zkrátka a dobře mimořádně slušný člověk.

âILICHILI * 12

GUREN\LQGG
OSKAR *

Jste číslo? Pořiďte si zlaté číslo!

Znáte někoho, kdo je odvážný? Práskněte to na něj! Nemáme teď zrovna na mysli vašeho souseda, co vytáhne padesátku startek denně a hučí do vás, že má zdravý kořínek. Hledáme nové hrdiny Oskarova televizního seriálu Dvanáct odvážných (znáte z TV Prima -) o podnikatelích, kteří se nebojí jít za svými sny. Věříme, že nám o nich řeknete právě vy. Říká se, že „odvážnému štěstí přeje” a hrdinové Dvanácti odvážných o tom ví své. Takový Pavel Blata – výrobce minimotorek – ovládl devadesát procent trhu s minibiky v USA; majitel papírnické manufaktury Petr Řehák dodává luxusní ruční papír britské královně Alžbětě II. a třeba brnění od platnéře Martina Junka můžete vidět v druhém dílu Harryho Pottera. Pro třetí pokračování seriálu můžete nominovat své „odvážné” i vy. Pokud znáte úspěšné podnikatele, kteří si plní své sny a inspirují ostatní, nebuďte skoupí na slovo a dejte nám vědět na

www.dvanactodvaznych.cz. Těšíme se na vaše tipy!

Potkáváte někdy na ulicích mercedesy se značkami jako xxx 7777 nebo poršáky yyy 0911? A říkáte si, jak ti lidé k tak krásným číslům přišli? Inu, majitelé drahých vozů mají prostě často štěstí a vyjdou na ně hezká čísla ve frontě... :-) Kupování značek na přání totiž v České republice není legální a pěkné číslo dostane jen ten, kdo má známé na dopravním inspektorátě a umí něco podstrčit do té správné kapsy. To v okolních zemích jsou zákony chytřejší. Lidé si mohou krásnou značku koupit – a protože zájem je veliký, státní pokladna si hezky přilepší. Třeba na Slovensku si za pět tisíc Sk můžete za dvojmístné označení okresu přidat jakoukoli kombinaci písmen a číslic. A tak pan Kája z Bratislavy může na svůj favorit s klidem namontovat značku BA – KAROL a nikomu to nepřijde divné. To samé platí i v Maďarsku, kde dokonce publikovali i hitparádu nejoblíběnějších značek. Největší zájem mají tamní motoristé o různé variace slova SZEX, které jistě dokážete rozluštit i bez znalosti maďarštiny.

Podobně liberální pravidla mají i ve většině zemí západní Evropy a v USA. Za padesát dolarů můžete ve státech New York nebo Nevada pořídit cedulky s nápisy třeba PEPA, JABLKO nebo VACLAV 4. V Coloradu a Kentucky však už tuto volbu zakázali. Lidé si prý na auta dávali sprostá a pobuřující slova. Se značkami na auta se dějí čachry, že někdy zůstane rozum stát. Po epidemii nemoci šílených krav byly například v kanadské Albertě změněny registračky začínající BSE. Mrzí vás, že v ČR si pěknou značku na auto legálně koupit nemůžete? Nevěšte hlavu! U Oskara si to můžete vynahradit alespoň krásným číslem. Když si pořídíte tarif 300 nebo 500 Naplno, můžete si zvolit tzv. Zlaté číslo zdarma. A to je výhoda, za kterou se jinak platí 3000 Kč. Akce platí od 9. do 30. června, takže si pospěšte. Znáte to, kdo dřív přijde, ten dřív mele...

13 * âILICHILI

RVNDULQGG
design_4_RemKoolhaas.qxd

23.5.2005

11:16

Stránka 14

* âUMENDA

Rem Koolhaas

Picasso architektury

Text: Filip Horáček Foto: © OMA, Charlie Koolhaas

Tenhle chlapík prožil dětství v Indonésii a nějakou dobu se živil jako redaktor a autor scénářů. Ale to na něm není to nejzajímavější. Nakonec to dotáhl na jednoho z nejuznávanějších architektů současnosti. A to s tímto oborem po studiích začínal jako teoretik. V té době napsal knihu Třeštící New York, která je dodnes jednou ze základních příruček oboru. Mimo jiné se v ní vyznal z obdivu k nekontrolovanému rozrůstání Manhattanu. A přitom nesnáší mrakodrapy. Každopádně disharmonie protichůdných elementů se stala později jedním z poznávacích znamení jeho staveb. Dnes je spolu se svým studiem OMA držitelem celé řady ocenění včetně Pritzkerovy ceny, což je u architektů jakási obdoba Nobelovky. Po celé řadě slavných projektů, jako jsou budova Kunsthall v Rotterdamu (1992), Grand Palais ve francouzském Lille, nizozemská ambasáda v Berlíně, rozšíření parlamentu v Haagu nebo knihovna v Seattlu, přesunul svou pozornost na Čínu. V roce 2008 bude otevřena nová dominanta Pekingu – budova vedení čínské Ústřední televize. Její užitná plocha přesáhne půl milionu čtverečních metrů a má vypadat jako mrakodrap, který se chystá k saltu.

âILICHILI * 14


design_4_RemKoolhaas.qxd

20.5.2005

11:57

Stránka 15

CCTV, Čína Místo: Peking Otevření: 2008 Před Olympiádou v Pekingu probíhá v tomto městě pravý architektonický šrumec. Koolhaas u toho se svým studiem samozřejmě nemůže chybět. Na stavbu budovy CCTV –

Ústřední televize – dostal od čínské vlády 750 milionů dolarů. Stavba je vysoká 230 metrů, přičemž horní část budovy tvoří 18 podlaží. K projektu patří i sousední budova, v níž bude umístěno kulturní středisko a hotel.

15 * âILICHILI


design_4_RemKoolhaas.qxd

23.5.2005

14:59

Stránka 16

* âUMENDA

Casa da Música Místo: Porto Otevření: duben 2005 Mnohými je tento koncertní sál považován za nejlepší dílo Koolhaase a studia OMA. Rozhodl se zrušit elitářství, osamocenost a výlučnost takového

typu budovy a propojit dění uvnitř s okolním městem. Prosklené plochy tak rámují pozadí jeviště a dvou hlavních hledišť. V hlavním hledišti je 1300 sedadel, v menším 350. Pokud někdy do Porta zavítáte, v budově najdete také osm zkušeben, nahrávací studia, obchod, učebny, VIP pokoje, restauraci, terasu a parkoviště.

TYHLE DOMEâKY SE NA SATELITU PùKNù VYJÍMAJ âILICHILI * 16


design_4_RemKoolhaas.qxd

20.5.2005

11:57

Stránka 17

Knihovna Místo: Seattle Otevření: 2004 Projektu předcházelo studium nejslavnějších knihoven světa. Se spoluautorem Joshuou Ramusem se shodli na tom, že

musí vyhovovat i požadavkům budoucích technologii a být nejen knihovnou, ale i prostorem pro pořádání kulturních akcí a místem k setkávání. Jednotlivá patra – platformy – jsou umístěny zcela nepravidelně. Samotná knihovna vypadá jako místo k procházce mezi oblíbenými knihami.

Celá budova je pak překryta sklem a ocelovými mřížkami. „Je to budova, která v sobě spojuje prvky stability i nestabilnosti, věci předvídatelné i zcela netušené,“ řekl Koolhaas.

17 * âILICHILI


O5_E04_trucker_chili.qxd

17.5.2005

18:01

Stránka 18

Radek Polášek, 33 let, řidič Dobrý den. Mé jméno je Radek Polášek a jezdím jako řidič u přepravní firmy. Mám náklaďák s chladicí nástavbou na potraviny. Převážím zeleninu a ovoce z místa na místo po celé republice a nejvíce po Moravě. V létě třeba květák, jablka nebo zelí rovnou z pole a v zimě jezdím hlavně do velkoskladů. Firma, pro kterou pracuji, je u Oskara asi dva roky. Všichni máme VPNku, takže si můžeme volat jak je třeba jednodušeji a výhodněji. Když je nehoda na cestě, nějaké zpoždění, více řepy na poli nebo jiné překvápko, hned volám na centrálu, aby věděli, co se děje. Ještě se mi nestalo, abych měl problém se signálem. Před týdnem jsem byl třeba ve Starém Hrozenkově, a i když je to na hranicích, signál jsem měl plný.

A to si všimněte, je to tam samý hrb! Občas zajíždím i do skladů v hodně malých dědinách, Vranovice, Vrbátky, někdy dokonce nakládám přímo na poli. I když jezdím po poměrně neobydlených místech, tak se z dosahu signálu nedostanu. Toho taky využívá moje žena. Voláme si několikrát denně a jsme moc rádi, že máme alespoň ty telefony. Mám dvě děti, to víte, a vidím je pár hodin týdně. Jsem na cestách opravdu ve dne v noci a mobil mi slouží jako téměř jediný kontakt s rodinou. Můžu vám říct, že kde jsem Oskara potřeboval, tam vždy byl. Taky jste s Oskarem zažili něco prima? Napište nám na www.oskar.cz/pribehy. Nejlepší příběhy odměníme a zveřejníme.


O5_E04_trucker_chili.qxd

17.5.2005

18:01

Strรกnka 19


* ZOOM text František Ráliš foto Profimedia.cz/Corbis

Trefíte (do) Evropy?

srdce

Pořádnému Čechovi přijde taková otázka zbytečná. Srdce Evropy jsme přece my a kdo se chce trefit přímo na komoru, ať zamíří do stověžaté matičky. Zkuste se ale zeptat takového Belgičana nebo Rakušana, kde ho vidí on! Z jejich odpovědí se vám možná udělá těžko pod aortou... Srdce Evropy není totéž co střed Evropy, ačkoli si to mnozí myslí. Srdce člověka také neleží v přesném středu lidského těla, ale jaksi mírně doleva. Tento ne zcela přesný anatomický údaj si obyvatelé kontinentu vysvětlili po svém, a tak si nárok na titul „srdce Evropy“ dělá kdekdo. Ale která z evropských metropolí má vlastně pravdu? Je to Brusel s jeho armádou okravatělých úředníků? Nebo snad Bratislava, která na sloganu se srdcem Evropy postavila marketingovou kampaň? Nebo mají pravdu bodří Čechové, kteří tvrdí, že srdce Evropy je kousek od Staromáku, v hostinci U Zlatého tygra, dva metry vlevo od hajzlíků? Určit geografický střed Evropy je podstatně jednodušší. Nárok v podstatě mají tři místa: Toruň v Polsku, Rachiv na západní Ukrajině a Bernotai u litevského Vilniusu, kde dokonce postavili památník a park s geodetickým kamenem. Legrace ovšem je, že ani jedno

z těchto míst se o titul srdce Evropy nedere a když už tam nějaký turista zabloudí, určitě žádnou evropskou chlopeň nespatří. Ten pravý srdeční boj se odehrává mnohem západněji. Už v roce 1954 sepsal geograf Karl Sinnhuber pojednání, v němž našel pro jistotu hned 16 různých evropských srdcí. Jedno v Londýně, další v Paříži, Bruselu, Bonnu, Benátkách... To všechno bychom ještě skousli. Ale řekněte sami: je fér, aby se za „křišťálové srdce“ Evropy prohlašovaly i Špicberky?! Jediné země, které měly dost sebekritiky, aby u sebe srdce Evropy nehledaly, byly Portugalsko a Španělsko. Geografové se ovšem diskusím o tak „vágních“ pojmech jako je srdce Evropy vyhýbají a raději pracují s exaktními údaji. O titul srdce Evropy tak soutěží různá města a regiony z mnohem prozaičtějších důvodů: aby přilákaly co nejvíc turistů s naditou prkenicí. Poděbrady, které můžeme doporučit všem turistům kardiakům, jsme však mezi nimi překvapivě nenašli. Cesta do srdce Evropy je zkrátka velmi klikatá, což ukazuje i internet. Jen vyhledavač Google v angličtině nabízí k heslu „srdce Evropy“ 17 600 000 odkazů. A který z nich je na prvním místě? No přece Bratislava...

Kde všude prý tepe srdce Evropy a proč Praha: Je krásná, leží mezi východem a západem, mísí se tu snad všechny architektonické styly a místní jsou kabrňáci na ischemickou chorobu srdeční. Bratislava: Podobné důvody jako Praha, navíc leží na důležitém evropském veletoku Dunaji. Budapešť: To samé v bledě modrém: leží ve vnitru kontinentu na důležité křižovatce, mísí se tu různé styly života i staveb a leží na Dunaji. Brusel: Je tradičním evropským obchodním centrem a posledních padesát let i centrem evropské integrace. Sídlí tu většina důležitých institucí Evropské unie a jestli to není srdce Evropy, tak pupek určitě. Štrasburk: Leží na pomezí dvou historických rivalů, Francie a Německa, stal se symbolem evropského sjednocení po druhé světové válce a je jedním ze sídel Evropského parlamentu. Lucemburk: Důvody jsou podobné jako u Bruselu a Štrasburku. Místní zdůrazňují čistotu a ekologický přístup k životu. Proto je jejich město „zeleným“ srdcem Evropy. Bavorsko: Nemá moře, má Dunaj a podobně jako Čechy a Morava bylo místem mnoha dějinných událostí. Švýcarsko: Švýcaři musí mít všechno nejlepší, proto je logické, že se pokládají i za srdce Evropy. Vídeň: Taková trochu pořádnější Praha a nudnější Budapešť. Navíc tu sídlí řada mezinárodních organizací. Hannover: Je prý srdcem Evropy kvůli proslulým veletrhům, které jsou důležité pro celý kontinent. Polsko: britský historik Norman Davies napsal knihu „Srdce Evropy: stručné dějiny Polska“, v níž ukázal, jak jsou Poláci jednou vítězi, podruhé poraženými ve všech evropských konfliktech. Na druhou stranu je třeba přiznat, že Polsko nikdy nepostavilo marketingovou kampaň na sloganu se srdcem Evropy.

âILICHILI * 20

]RRPLQGG
21 * 창ILICHILI

]RRPLQGG
* TÉMA

Rtěnka – pistole Polibek smrti od sovětské KGB, aneb rtěnka z roku 1965 schopná vystřelit jednu 4,5 mm kulku. Byla odhalena na hranici mezi Východním a Západním Berlínem.

âILICHILI * 22

6SLHVLQGG
TOP SECRET *

Jak se žije špionům Špioni – to je něco jako mimozemšťani, vodníci nebo prezident USA. Známe je z knih, televize, ale opravdu je viděl málokdo a kdo ví, jak to u nich chodí. Naše zkušenosti s ufony nebo mořskými potvorami naznačují, že to asi nebude jako ve filmu. Pátrali jsme a věřte, že auta neumí lítat, ani asi neexistují hodinky, které ultrazvukem rozbijí neprůstřelné sklo. Ale nudní špioni nejsou. Používají jiné vychytávky, občas se jim něco povede a občas ne. Jsou skoro jako my. Text: Jan Jukl Foto: Profimedia.cz/Corbis

23 * âILICHILI

6SLHVLQGG
* TÉMA

007 Versus Agent XY Fikce versus skutečnost

Bonda známe všichni. Tak to asi zase tak dobrý agent nebude. Takový musí zůstat utajen.

Špionařina, to je dřina Schválně, vzpomeňte si co nejrychleji na jméno nějakého špiona! Cože, James Bond, Austin Powers, agent Smith? Co to má být? Výčet hollywoodských postav? A co nějaké skutečné jméno? Nic? Není divu! Život filmových superagentů je mnohem přitažlivější než příběhy bezejmenných dříčů…

Entrée versus infiltrace Vzpomínáte si, jak se v úvodu poslední bondovky (Dnes neumírej) dostal James Bond na severokorejské pobřeží? Přeci na surfu! Zmákl to s parťáky na vlnách velikosti pětipatrového domu, za tmy, která by se dala krájet. V »prkně« měl přitom uložen malý vysílač a další technické vychytávky. Prostě paráda! Efektní vstup na scénu, jak se na pravého hrdinu patří. Ale jak by se na stejné místo a se stejným vybavením dostal skutečný agent? Do Koreje by nejspíš přiletěl prozaicky letadlem s diplomatickým pasem. Nebo by tu už pár let pracoval, třeba jako účetní korejské pobočky Roveru. Na pobřeží by dojel vlakem nebo autem. Necpal by se do neoprénu a netahal se s prknem, techniku by mu na místě zajistili spolupracující agenti. Docela nuda, co myslíte? A nejspíš právě to je příčinou, proč špiony s povolením zabíjet prostě žereme. Práce skutečných agentů je ale víc o taktice než akci, víc obyčejnou prací než adrenalinovým sportem…

Popleta nebo zabiják? Filmový špion existuje zásadě ve dvou provedeních. Buď je to neomylný profesionál nebo roztomilý popleta, motající se ve víru komických situací. Tak či tak, vždy se můžeme těšit na happyend. Realita je ale jiná. Ve světě tajných služeb se hraje jinak. V případě prozrazení příběh prostě končí. Agent je vyhoštěn, uvězněn nebo popraven. Tajná služba popře jeho existenci, jeho jméno se nikdy nedozvíme. Osudy lidí, kteří dokázali změnit proud dějin, se na veřejnosti často neobjevují. A pokud ano, tak je rychle zapomínáme. Asi proto, že na rozdíl od těch filmových jsou tihle agenti smrtelní… Kult jménem Bond I'm Bond, James Bond. Některé věci prostě znáte, aniž byste bondovky milovali. Sečtete-li dvacet filmů a jejich úspěšnost, logicky se za rovnítkem musí objevit fenomén. Děj sice nemá s realitou nic společného, asi proto se nám na to dobře dívá. Takže se těšme na další. A zatím si můžeme dát vodku s martini, protřepat, nemíchat!

Výška Agent 007: 187 cm Agent XY: Ne víc než 180 cm (ženy 173 cm). To je maximální výška agentů britské tajné služby MI5. Měli by tak snáze zapadnout v davu a být nenápadní. Urostlí hrdinové jsou prostě příliš vidět.

Účes Agent 007: Vždy podle poslední módy, používá speciálně vyvinuté ultra fixační tužidlo. Jak jinak si vysvětlit, že i při jízdě na motorce nebo vznášedle se mu nehne ani vlásek? Agent XY: Obyčejný účes z průměrného kadeřnictví. Nic, co by působilo příliš nápadně.

Oblek Agent 007: Kdekoliv a kdykoliv si nechá poslat pro svého krejčího. Nosí pouze skvěle padnoucí obleky, ve kterých může dělat cokoliv včetně pádů ze závratných výšek. Bez poškození, samozřejmě. Při oblékání/svlékání v hotelovém pokoji pravidelně odhaluje ukryté nepřátelské agenty. Agent XY: Standardní oblečení, běžné značky. Styl odpovídá postavení agenta v civilní společnosti. Může to tedy být oblek, pohybuje-li se ve vyšších kruzích, nebo prostě džíny.

âILICHILI * 24

6SLHVLQGG
TOP SECRET *

007

007 – přitažlivý a nápadný

Agent XY

XY – šedý a přehlédnutelný

Hodinky

Prsten

Agent 007: Na značce nezáleží (tedy pokud producenti zrovna nepodepsali nějakou výhodnou marketingovou smlouvu třeba s firmou Omega), musí nicméně obsahovat detonátor a dálkový spínač. Pozor! Nesmí si doma zapomenout pár kostek trhaviny C4, jinak využije jen laser. Agent XY: Tuctové, nenápadné hodinky. Žádná zvláštní výbava. Nosit cokoliv v hodinkách (např. šifrovací klíč) je příliš riskantní.

Agent 007: James má vždycky připravenou nějakou vychytávku. Tady je to prsten, po otočení vydává ultravysoké zvukové vlny, díky nimž se i neprůstřelné sklo rozsype jako nic. Agent XY: Pokud vůbec nějaký prsten má, tak obyčejný, snubní. Dodává na věrohodnosti.

Zbraň Agent 007: Je vcelku jedno, jakou zbraň má v ruce, střílet umí vším. Jeho vlastní zbraní je ale Walter PPK. Důležité je,

že v ní jako zázrakem nikdy nedojdou náboje. Agent XY: Obvykle se s podobnými krámy netahá. V drtivé většině neozbrojen.

Ženy Agent 007: Když Halle Berry vylézá z vody, přestáváme dýchat. Bond Girls jsou prostě krásné, chytré, vášnivé a hlavně neodolatelné. A když to s nimi jde tak lehce… Agent XY: Pokud už má vedle sebe ženu, tak je usměvavá, milá a hlavně – tuctová a nenápadná. Setkání se sexy kráskou? To není náhoda. Pozor!

Auto Agent 007: V tomto případě Aston Martin Vanquish, které umí zmizet, protože má neviditelný režim. Jindy to je BMW Z8, FORD Mustang nebo Lotus Esprit. V plné výbavě, tedy s klimatizací, kulometem a torpédy. Agent XY: Obyčejné auto, běžná značka jako Ford nebo Volvo. Žádné extrémy, maximálně důraz na spolehlivost. Prostě co nejhůř zapamatovatelné vozítko.

25 * âILICHILI

6SLHVLQGG
* TÉMA

Špioni v sukních Odposlech v pařezu Výtvor CIA z roku 1970, která zařízení umístila v lesíku u sovětské vojenské základny. Pařez napájený sluneční energií vysílal informace přes satelit.

Důvodů, proč jsou ženy dobrými špiony, je mnoho. Jeden je ale zásadní. Umí totiž dokonale využít jednu mužskou slabost – náklonnost k něžnému pohlaví.

MATA HARI Místo narození: Holandsko Povolání: Revuální tanečnice Příběh: Mata Hari, původním jménem Margaretha Geertruida Zellová, měla prostě ráda život. Po krátkém manželství přesídlila do Paříže. Vystupovala jako orientální tanečnice. Její představení, přestože prý neuměla tančit, měla úspěch. Asi proto, že se nestyděla svléknout. S vlastní show dobyla Evropu a na cestách střídala milence. V Berlíně prožila románek se šéfem policie a stala se agentkou německé tajné služby. Mezi její „klienty“ patřili jen vysocí důstojníci i vládní úředníci. V jejím horkém objetí ze sebe rychle sypali důležité informace. V roce 1917 ji ale zatkla francouzská tajná služba a 15. října v 6.15 byla popravena… Zvláštní znamení: Chronická lhářka! Podle historiků je totiž na legendě o Matě Hari jen málo pravdy. Nebyla z Indie, jak tvrdila, ale z Holandska. Práce pro jakoukoliv tajnou službu nebyla nikdy prokázána, údajně se jednalo jen o lži, kterými krmila tisk. Možná se nakonec prolhala až k popravě? JO BAKEROVÁ Místo narození: USA Povolání: Zpěvačka, tanečnice Příběh: Krásná černoška si nikdy nedělala hlavu s přebytečnými svršky. Skvěle tančila a zpívala. Byla miláčkem publika. Slavila úspěchy v evropských metropolích včetně Prahy. Dokázala přitom umně skrývat svoji roli špionky. Ve Francii si koupila zámek Les Mirandes, který během okupace nacisty fungoval jako základna

zpravodajské služby Spojenců. Později sama pracovala jako poslíček pro francouzskou tajnou službu. S její pomocí se podařilo odhalit důležité agenty nacistického abwehru. Nepřestala tančit až do konce svého života v roce 1975. Zvláštní znamení: Pozor, ryzí nadšenec! Za své služby prý nikdy nevzala ani frank! SUSAN LINDAUEROVÁ Místo narození: USA Povolání: Parlamentní poradkyně, bývalá novinářka Příběh: Jako poradkyně Susan intenzivně cestovala. Během návštěv irácké mise OSN v New Yorku se podle obžaloby setkala s členy iráckých tajných služeb, kteří prý byli zapojeni do pokusu o atentát na bývalého prezidenta George Bushe. Za donášení informací před invazí do Iráku měla od Saddáma dostat 10 tisíc dolarů. Polovinu v USA, druhou přímo v Bagdádu, při setkání s iráckými agenty. CIA ale byla výkonnější, než čekala, a před rokem ji zatkla. Zvláštní znamení: Za pár dolarů udá vlastní matku.

SS Jo Bakerová

věděla jak na to S Cena Susan

Lindauerové je 10 000 dolarů

Šifrovací stroj Enigma Prolomení legendárního německého kódu Enigma je historiky považován za jeden z hlavních faktorů, které přispěly k vítězství Spojenců. Němci vynalezli elektro-mechanické zařízení v roce 1923 a stále ho vylepšovali. K prolomení kódu byl použit první počítač na světě – Colossus I.

âILICHILI * 26

6SLHVLQGG
TOP SECRET *

Holub s foťákem V raných dobách špionáže byl ochočený holub nejlepším přítelem agenta. Rychlý a schopný vrátit se domů za jakéhokoliv počasí. Pták vybavený fotoaparátem byl vypuštěn nad vojenský prostor a přístroj v pravidelných intervalech snímal území, nad kterým proletěl.

Steineck ABC Hodinky s fotoaparátem Tenhle německý foťák z roku 1949 umožňuje majiteli nenápadně fotit při předstírání zájmu o čas. V hodinkách je schovaný stočený kousek filmu na šest snímků.

Bondovo auto Poprvé se objevilo ve filmu Goldfinger. Finální model byl vybaven kulomety, neprůstřelnými štíty, olejovými tryskami a radarovou obrazovkou nebo katapultovým sedadlem. Inspirovalo i špionážní agentury k implantaci podobných zařízení do jejich vozů.

Špionské vychytávky Od minifoťáku přes pistole v tužce až po satelity – tyhle hračičky jsou prostě fascinující. Tady je pár příkladů. Bota s vysílačkou v podpatku Vysílačka–bota byla vyvinuta KGB v šedesátých letech ke sledování tajných rozhovorů. Vysílačka, mikrofon a baterky byly zapuštěny v padpatku sledovaného. Kdokoli v jeho blízkosti mohl vysílačku aktivovat tím, že vytáhl špendlík z podpatku.

27 * âILICHILI

6SLHVLQGG
* TĂ&#x2030;MA

Ĺ pionskĂŠ perly ZĂ HADA PĹ&#x2122;ed pĂĄr mÄ&#x203A;sĂ­ci naĹĄli rybĂĄĹ&#x2122;i u japonskĂŠho ostrova TanegaĹĄima, na nÄ&#x203A;mĹž mĂĄ Japonsko stĹ&#x2122;eĹženou kosmickou zĂĄkladnu, neznĂĄmĂŠho muĹže v triÄ?ku s korejskĂ˝m nĂĄpisem. KdyĹž ho dostali do rukou japonĹĄtĂ­ vyĹĄetĹ&#x2122;ovatelĂŠ, nevÄ&#x203A;dÄ&#x203A;li si s nĂ­m rady. MuĹž neĹ&#x2122;ekl ani slovo, odmĂ­tl psĂĄt i cokoli naznaÄ?it. Jeho totoĹžnost je dodnes neznĂĄmĂĄ, stejnÄ&#x203A; jako to, jestli jde o severokorejskĂŠho ĹĄpiona, jak jsou o tom pĹ&#x2122;esvÄ&#x203A;dÄ?eni vyĹĄetĹ&#x2122;ovatelĂŠ. LUKRATIVNĂ? DĹ˝OB ZĂ­skal bĂ˝valĂ˝ kubĂĄnskĂ˝ ĹĄpion Delfin Fernandez, krycĂ­m jmĂŠnem Agent Otto. DlouhĂ˝ch patnĂĄct let pracoval pro Fidela Castra, mimo jinĂŠ odposlouchĂĄval zahraniÄ?nĂ­ delegace v hotelĂ­ch. Pak si ho ale najal fotbalista David Beckham, aby ĹĄĂŠfoval dvanĂĄctiÄ?lennĂŠmu tĂ˝mu peÄ?ujĂ­cĂ­mu o bezpeÄ?Ă­ Beckhama i celĂŠ jeho rodiny. ZĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; lĂŠpe placenĂĄ prĂĄciÄ?ka. PODIVĂ?N PlukovnĂ­k sovÄ&#x203A;tskĂŠ vojenskĂŠ rozvÄ&#x203A;dky Oleg PeĹ&#x2C6;kovskij dal britskĂŠ tajnĂŠ sluĹžbÄ&#x203A; opravdu zabrat. Sice BritĹŻm prozradil mnoho cennĂ˝ch informacĂ­ o sovÄ&#x203A;tskĂŠm raketovĂŠm systĂŠmu, o jadernĂ˝ch zbranĂ­ch a klĂ­Ä?ovĂ˝ch vojenskĂ˝ch objektech poblĂ­Ĺž Moskvy, ale Şådal za to kromÄ&#x203A; penÄ&#x203A;z spoustu zvlĂĄĹĄtnĂ­ch vÄ&#x203A;cĂ­. NapĹ&#x2122;Ă­klad mu museli dodat na mĂ­ru uĹĄitĂŠ uniformy plukovnĂ­ka britskĂŠ a americkĂŠ armĂĄdy, ve kterĂ˝ch se PeĹ&#x2C6;kovskij s oblibou fotografoval. I to na nÄ&#x203A;j upozornilo KGB, kterĂĄ ho v roce 1963 chytila a nĂĄslednÄ&#x203A; popravila. SKVÄ&#x161;LE PĹ&#x2DC;IPRAVENĂ? ATENTĂ T Kupodivu ho nezinscenovali agenti Mossadu ani CIA, ale dva Ä?lenovĂŠ Al-KĂĄjdy, kteĹ&#x2122;Ă­ se nechali inspirovat prĂĄvÄ&#x203A; Mossadem. PĹ&#x2122;estrojili se za Ä?leny televiznĂ­ho ĹĄtĂĄbu a dva dny pĹ&#x2122;ed teroristickĂ˝m Ăştokem na New York vyrazili vyzpovĂ­dat Ahmada Ĺ ĂĄha Massuda, afghĂĄnskĂŠho odpĹŻrce terorismu. BÄ&#x203A;hem rozhovoru vybuchla nĂĄloĹž ukrytĂĄ v kameĹ&#x2122;e a Ahmad dva dny potĂŠ zranÄ&#x203A;nĂ­m podlehlâ&#x20AC;Ś

Poslední polibek Rosenbergových

PracoviĹĄtÄ&#x203A; prĹŻmyslovĂŠho ĹĄpiona

OBSKURNĂ? METODY PouŞívaly je obÄ&#x203A; strany znepĹ&#x2122;ĂĄtelenĂŠho bloku, ale SovÄ&#x203A;ti v tom zĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; vedli. KGB dokonce jeden Ä?as ustavila speciĂĄlnĂ­ oddÄ&#x203A;lenĂ­, kterĂŠ mÄ&#x203A;lo prokĂĄzat, zda je vhodnĂŠ pĹ&#x2122;i ĹĄpionĂĄĹži pouŞívat sluĹžby astrologĹŻ. Test trval nÄ&#x203A;kolik mÄ&#x203A;sĂ­cĹŻ, pak se ale hvÄ&#x203A;zdy postavily k astrologĹŻm zĂĄdy. Podle listu Komsomolskaja pravda byli vĹĄichni pozvĂĄni na obÄ&#x203A;d mimo Moskvu. Agenti KGB je posadili do autobusu a odvezli neznĂĄmo kam â&#x20AC;&#x201C; asi do gulagu. Ă&#x161;SPÄ&#x161;Ĺ NĂ PRĹŽMYSLOVĂ Ĺ PIONĂ Ĺ˝ Vedou v nĂ­ SpojenĂŠ stĂĄty americkĂŠ. UĹž se jim podaĹ&#x2122;ila dlouhĂĄ Ĺ&#x2122;ĂĄdka majstrĹĄtykĹŻ. TajnĂĄ sluĹžba tĹ&#x2122;eba odposlechla telefonnĂ­ hovor mezi francouzskou spoleÄ?nostĂ­ Thomson-CSF a brazilskĂ˝m koncernem SIVAM. ZakĂĄzku za tĂŠmÄ&#x203A;Ĺ&#x2122; 1,5 miliardy dolarĹŻ tak nakonec zĂ­skala americkĂĄ firma, protoĹže pĹ&#x2122;ekvapivÄ&#x203A; nabĂ­dla lepĹĄĂ­ podmĂ­nky. Jindy agenti zachytili komunikaci mezi evropskĂ˝m konsorciem Airbus a vlĂĄdou SaĂşdskĂŠ ArĂĄbie. AmerickĂŠ firmy Boeing a McDonnell Douglas pak na poslednĂ­ chvĂ­li nabĂ­dly lepĹĄĂ­ cenu a kontrakt od SaĂşdskĂŠ ArĂĄbie zĂ­skaly.

LĂ SKA PO Ĺ PIONSKU V Ä?ervnu 1953 Ä?ekali manĹželĂŠ Julia a Ethel Rosenbergovi na smrt, zatĂ­mco SovÄ&#x203A;ti slavili zisk plĂĄnĹŻ jadernĂŠ bomby, kterĂĄ zniÄ?ila Nagasaki. ZĂ­skali je prĂĄvÄ&#x203A; dĂ­ky manĹželĹŻm a jejich komplicĹŻm, kteĹ&#x2122;Ă­ plĂĄny vynesli ze sĂ­dla americkĂŠho atomovĂŠho vĂ˝zkumu. Soud za to Rosenbergovi poslal na popraviĹĄtÄ&#x203A; navzdory protestĹŻm. DĹŻvod? Rosenbergovi byli odsouzeni na zĂĄkladÄ&#x203A; nepĹ&#x2122;Ă­mĂ˝ch dĹŻkazĹŻ. CĂ­lem bylo varovat AmeriÄ?any pĹ&#x2122;ed spolupracĂ­ se SovÄ&#x203A;ty. Byli jedinĂ˝mi AmeriÄ?any popravenĂ˝mi v USA za ĹĄpionĂĄĹž. PoÄ?et RusĹŻ zabitĂ˝ch za stejnĂ˝ Ä?in v tehdejĹĄĂ­m SSSR nebyl nikdy vyÄ?Ă­slenâ&#x20AC;Ś

âILICHILI * 28

6SLHVLQGG
TOP SECRET *

Vítězství a prohry

tajných služeb Hlavní špionážní služby světa jistě znáte. Ale znáte jejich střežené úspěchy a průšvihy? Tady jsou. KGB (Sovětský svaz) Podařilo se: Zlanařit podplukovníka CIA Aldricha Amese byla pro Sověty trefa do černého. Vždyť působil v kontrašpionážním oddělení CIA a měl k dispozici seznam agentů KGB, kteří pracovali pro USA. Stačilo poslat Amesovi necelé tři miliony dolarů… Parádní průšvih: Sovětské velvyslanectví ve Washingtonu bylo snad nejpečlivěji střeženou budovou v USA. Sověty ale nenapadlo, že CIA nechá pod velvyslanectvím vykutat tunel, odkud bude odposlouchávat vysoké sovětské představitele. Kuriozita: KGB spolupracovala mimo jiné i s hypnotizéry. Využila je třeba v roce 1978 při mistrovství světa v šachu. Hypnotizér měl narušit soustředění génia Korčného,

který ze SSSR emigroval a porážel sovětské šachisty na hlavu. CIA (USA) Podařilo se: Získala do svých služeb Poláka Kuklinského, který pracoval v generálním štábu polské armády a zároveň byl styčným důstojníkem u Sovětů. Od roku 1971 předal CIA kolem 40 tisíc stránek tajných dokumentů. Když v roce 1981 hrozilo jeho prozrazení, propašovala ho CIA i s manželkou a dětmi do USA. Parádní průšvih: Je jich hodně, před lety například CIA spolu s FBI přišla na špiona, bývalého příslušníka vojenského letectva Reagana. Za 13 milionů dolarů prodal Iráku a možná i Číně tajné mapy. Kuriozita: CIA má dlouhé prsty. A tak když si čínský prezident

v roce 2002 objednal zbrusu nový Boeing 747, instalovali do něj agenti CIA 27 štěnic. Čínská kontrarozvědka je nicméně odhalila dřív, než se prezident uvelebil v sedačce. MI5, MI6 (Velká Británie) Podařilo se: V roce 1988 zatklo speciální komando špiona Erwina van Haarlema, navzdory nizozemskému jménu údajně českého občana. Našli u něj mýdlo, v němž byly šifrovací tabulky, pomocí nichž posílal šifrované depeše do Prahy. Van Haarlem řekl jen: „Informujte o mém zadržení československé velvyslanectví.“ To se od něj sice distancovalo, v roce 1993 byl však v tichosti vydán do České republiky. Dnes prý žije v Mariánských Lázních. Parádní průšvih: Špionka KGB Melita Nordwoodová pracovala jako sekretářka v londýnském Ústavu pro výzkum neželezných kovů a celých 40 let předávala Moskvě informace o britském jaderném programu. Kuriozita: Britové využívali služby tzv. agentů-Romeů. Procházeli psychologickým

kurzem, jak svádět ženy. Třeba takový John Symonds zlomil v letech 1972 až 1980 srdce stovce žen na ambasádách cizích zemí po celém světě… MOSSAD (Izrael) Podařilo se: Legendární je únos nacisty Adolfa Eichmana z Argentiny v roce 1960. Do akce šlo dvacet špionů a jedna žena. Eichmana zatkli, navlékli do uniformy izraelského pilota a do Izraele dopravili na palubě letadla, které ten den dovezlo do Argentiny oficiální izraelskou delegaci. Eichman pak dostal v Izraeli trest smrti. Parádní průšvih: I mistr tesař se někdy utne. Mossad má na triku i pár slušných průšvihů. Třeba totální ochlazení vztahů s USA, protože CIA přišla na to, že Mossad kupuje od amerického Žida Jonathana Pollacka, příslušníka námořnictva, tajné informace. Pollack byl v roce 1987 odsouzen za špionáž k doživotí. Kuriozita: Izraelští agenti byli motivováni k tomu, aby si za manželky brali muslimky, a tak se snáz infiltrovali mezi arabské obyvatele Izraele.

90 60 90 obdivuj mě. Vyberte si zdarma Zlaté číslo, kterým ohromíte své přátele! Ale pospěšte si, ubývají! Nabídka platí do 30. 6. při nákupu nového tarifu 300 nebo 500 Naplno a je podmíněna jeho užíváním min. 6 měsíců. V opačném případě bude zákazníkovi doúčtována cena za výběr Zlatého čísla dle ceníku.

Volejte 800 777 777 6SLHVLQGG

29 * âILICHILI

Stačí říct. 


CESTY

text VĂĄclav Sochor foto Profimedia.cz/Corbis

Tirana VĂ­tejte v zemi,

kde ĂŁtvrtina obyvatel dĂťlĂĄ v automyĂŁkĂĄch Na ten sloup jsem se opravdu tÄ&#x203A;ĹĄil. â&#x20AC;&#x17E;V AlbĂĄnii majĂ­ jen jednu dĂĄlnici. No, spĂ­ĹĄ takovou ĹĄirokou silnici,â&#x20AC;&#x153; vysvÄ&#x203A;tloval mi kamarĂĄd, kterĂŠmu jsem zĂĄvidÄ&#x203A;l, Ĺže uĹž sloup vidÄ&#x203A;l. â&#x20AC;&#x17E;Vede z tiranskĂŠho letiĹĄtÄ&#x203A; do mÄ&#x203A;sta. UprostĹ&#x2122;ed jĂ­zdnĂ­ho pruhu stojĂ­ tlustĂ˝ pilĂ­Ĺ&#x2122;. NenĂ­ pĹ&#x2122;ed nĂ­m ŞådnĂĄ znaÄ?ka ani policajt. Jen ten sloup.â&#x20AC;&#x153; A ukazoval mi fotky. PeÄ?livÄ&#x203A; jsem si nachystal aparĂĄt a byl pevnÄ&#x203A; rozhodnut, Ĺže pĹ&#x2122;imÄ&#x203A;ji Ĺ&#x2122;idiÄ?e mĂŠho mercedesu, aby â&#x20AC;&#x201C; aĹž to pĹ&#x2122;ijde â&#x20AC;&#x201C; zastavil u krajnice a jĂĄ si mohl nejnebezpeÄ?nÄ&#x203A;jĹĄĂ­ sloup na svÄ&#x203A;tÄ&#x203A; vyfotit. Celou cestu jsem nespustil oÄ?i z â&#x20AC;&#x17E;dĂĄlniceâ&#x20AC;&#x153; a â&#x20AC;&#x201C; nic. KdyĹž uĹž jsme se prodĂ­rali tiranskou dopravnĂ­ zĂĄcpou mezi ostatnĂ­mi mercedesy a bavorĂĄky, pokusil jsem se Ĺ&#x2122;idiÄ?e na sloup optat. â&#x20AC;&#x17E;UĹž ho zbourali. StejnÄ&#x203A; byl celej otluÄ?enej.â&#x20AC;&#x153; ChtÄ&#x203A;l jsem mu namĂ­tnout, Ĺže mÄ&#x203A;sto pĹ&#x2122;iĹĄlo

o svou nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ atrakci, ale moĹžnĂĄ bych ho urazil a to jsem nechtÄ&#x203A;l. TuristĂŠ z NÄ&#x203A;mecka TaxĂ­kĂĄĹ&#x2122;ĹŻv mercedes mÄ&#x203A;l balkĂĄnsky vyhlĂ­ĹžejĂ­cĂ­ poznĂĄvacĂ­ znaÄ?ku, coĹž u mÄ&#x203A; vzbuzovalo pocit solidnosti. Kolem nĂĄs se totiĹž prohĂĄnÄ&#x203A;ly limuzĂ­ny s ĂŠspĂŠzetkami vĹĄech moĹžnĂ˝ch evropskĂ˝ch zemĂ­. PrvnĂ­ch pĂĄr kilometrĹŻ jsem se podivoval, jak je AlbĂĄnie tĹ&#x2122;eba u nÄ&#x203A;meckĂ˝ch turistĹŻ v kurzu, rychle jsem si ale uvÄ&#x203A;domil, Ĺže je to nao-

pak. NÄ&#x203A;mecko je oblĂ­benĂ˝m obchodnĂ­m partnerem albĂĄnskĂ˝ch autodealerĹŻ. O TiranÄ&#x203A; koluje uĹž fousatĂŠ rÄ?enĂ­, Ĺže je to mÄ&#x203A;sto s nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ koncentracĂ­ mercedesĹŻ na poÄ?et obyvatel. VozovĂ˝ park tiranskĂŠ stĹ&#x2122;ednĂ­ tĹ&#x2122;Ă­dy doplĹ&#x2C6;ujĂ­ dalĹĄĂ­ luxusnĂ­ znaÄ?ky, nicmĂŠnÄ&#x203A; s pomalĂ˝m, leÄ? setrvalĂ˝m rĹŻstem kupnĂ­ sĂ­ly AlbĂĄncĹŻ paradoxnÄ&#x203A; pĹ&#x2122;ibĂ˝vĂĄ i docela obyÄ?ejnĂ˝ch aut. I ta jsou ale zatĂ­m koupena ojetĂĄ, respektive â&#x20AC;&#x17E;ujetĂĄâ&#x20AC;&#x153; pĹŻvodnĂ­mu majiteli. Autorizovanou prodejnu jsem v TiranÄ&#x203A; nezahlĂŠdl. A tak v ulicĂ­ch nejchudĹĄĂ­ metropole Evropy potkĂĄte vedle audin a bavorĂĄkĹŻ sem tam i oktĂĄvii s dosud platnou Ä?eskou dĂĄlniÄ?nĂ­ znĂĄmkou. JeĹĄtÄ&#x203A; vĂ­c neĹž s pĹŻvodnĂ­mi majiteli meÄ?ĂĄkĹŻ a oktĂĄvek jsem ale soucĂ­til s pĹ&#x2122;edeĹĄlĂ˝m provozovatelem dodĂĄvky s vĂ˝dejnĂ­m okĂŠnkem a nĂĄpisem â&#x20AC;&#x17E;GrĂŠcke ĹĄpecialityâ&#x20AC;&#x153;. Na gyrosech z pojĂ­zdnĂŠho stĂĄnku si jeĹĄtÄ&#x203A;

âILICHILI * 30

7UDYHOLQGG
=$6/¼%(1¹=(09<3$'¹7( 1(1¹3$'1,6.$/$¶1,.29(0

nedávno mohli pochutnat milovníci řecké kuchyně v Košicích, soudě dle poznávací značky. Noví albánští majitelé bohužel provozují už jen tu dodávku, nikoli živnost, a výdejní pultík automobilu zaparkovaného na špalcích zdobí místo láhví s ouzem úhledné květináče. Poměrně dlouho jsem nemohl přijít na to, jak mohou všechny limuzíny v bahnu tiranských ulic tak blyštivě zářit. Vysvětlila mi to až má domorodá kolegyně (byl jsem v Tiraně pracovně): „Ty sis nevšiml těch proluk s jámou a hadicí?“ Všiml. Považoval jsem je ale za albánský design garáže. Jsou to myčky. A v Tiraně jich je víc než trafik. Drobný podnikatel vykope díru, nakopne letitý městský vodovod, připojí k němu hadici a myje. Téměř zdarma, ale pořád. Bahnitá voda stéká do pomalu se plnící díry, případně zpátky na silnici, a zajišťuje tak kšeft i na zítra. Jezdit do myčky je pro Albánce stejně přirozené jako chodit každé ráno k holiči. Ostatně, důvtipnější živnostníci vás v autě rovnou i oholí. Bombastická šatna I Tirana, stejně jako mnoho dalších evropských metropolí, ožívá až v noci. Oplývá překvapivě širokým portfoliem luxusních restaurací, barů a klubů. Moje albánská kolegyně mne večer pyšně zavedla do své oblíbené diskotéky. „Tahle je nejlepší ve městě. Budeš se tam cítit jako doma, všichni jsou v pohodě,“ přesvědčovala mě ještě před vchodem s červeným kobercem lemovaným asi tuctem bodyguardů. Poslední dva z nich měli jako hradní stráž u brány zkřížené samopaly. „Váš kabát, please,“ požádala mne plynulou angličtinou šatnářka bujarých tvarů o mé svršky. Ještě jsme ale nebyli vevnitř – čekala nás druhá šatna: „Your arms, please,“ zdvořile mne poprosil krásný svalnatý chlap o zbraně, střelivo a granáty. Když jsem mu neměl co dát, nedůvěřivě mne nasměroval do bezpečnostního rámu známého z letištních terminálů. Poté, co se rám rozezněl jak hasičská siréna, okolí zbystřilo a bodyguardi se samopaly se ležérně otočili mým směrem. Byl jsem důkladně osahán vysokou švédskou blondýnou, která pak ochrance s úsměvem oznámila, že nic tvrdého nenahmatala. Diskotéka začínala mramorovým foyer s asi tuctem obchodů se zlatem a diamanty. V sále bylo zakouřeno, narváno, tma

WW

V tiranském provozu je živo W Skanderbergovo náměstí kromě veksláků hostí i Národní muzeum T Albánská SPZ zdá se není povinná. Potkáte tu exempláře z celé Evropy.

a takový kravál, že jsem nerozeznal píseň albánského hitmakera od Postmodern Talking. Rychle jsem se vrátil do foyer a zamířil k baru nabízejícím pouze X.O. koňaky a třicetileté skotské. Dal jsem si asi tři, utratil diety a ráno byl rád, že ještě vidím. Ranní bolehlav z pravé albánské whisky v pravých skotských láhvích bych vám zažít nepřál. Esprit nejcharizmatičtější metropole Evropy ale určitě ano. Do Tirany nepojedete kvůli památkám (i když vylézt na věž s hodinami stojí za to), ale kvůli atmosféře, kterou nikde jinde – a brzy už ani nikdy jindy – nezažijete.

Wall Street po albánsku „Čenč, čenč, weksl,“ oslovil mne na Skanderbergově náměstí jeden ze stovek tatíků pozdravem, který představuje obdobu našeho „Dobrý den“. Nepočetní turisté jsou ale jen doplňkovým příjmem. V parku na hlavním náměstí to vypadá jak na newyorské burze: chlapíci otcovského věku se tu překřikují a mávají ve vzduchu neuvěřitelně tučnými vějíři albánských bankovek, kdykoli se v jejich středu objeví kolega s valutou. Jak na tom mohou vydělávat, nevím – směňování stále stejného balíčku valut za albánské frfníky a zase zpět laikovi nedává smysl.

Voláme s Oskarem Nebudete tomu věřit, ale i v Albánii si můžete s Oskarem vybrat ze dvou roamingových partnerů: Vodafone Albania a AMC. Na volání domů doporučujeme Vodafone, bez potíží budete posílat i SMSky. 31 * âILICHILI

7UDYHOLQGG
CESTY

Taxi, taxi... Chcte si vyzkouĹĄet jak se v naĹĄĂ­ metropoli cĂ­tĂ­ zahraniÄ?nĂ­ turista? Zkuste BÄžavu, resp. tamnĂ­ taxikĂĄĹ&#x2122;e. Kdo znĂĄ mÄ&#x203A;sto lĂŠpe neĹž jĂĄ, Ĺ&#x2122;ekne, Ĺže Rozhlas je od nĂĄdraŞí co by i kufrem dohodil, jĂĄ to ale nevÄ&#x203A;dÄ&#x203A;l a vzal si taxĂ­ka. BÄ&#x203A;hem pĹŻlhodinovĂŠ jĂ­zdy jsem si prohlĂŠdl S Roswell? Nikoliv, ufoni rozhodnÄ&#x203A; pĹ&#x2122;istĂĄli v BratislavÄ&#x203A;

1.9'WXPÂ&#x20AC;OD SDUiGQtREMHNW0Â&#x20AC;OL MVPHWXPHMGDQ\ VHVRYÂ&#x20AC;WDPDNWHUt VHYUDFHOL]9tGQÂ&#x20AC;

DobďŹ e se blâ&#x20AC;&#x2122;avte!

text & foto VĂĄclav Sochor

Do Blâ&#x20AC;&#x2122;avy jsem pĹ&#x2122;ijel asi po deseti letech. Vlakem. TÄ&#x203A;ĹĄil jsem se. VĹŻbec jsem nevÄ&#x203A;dÄ&#x203A;l na co, ale tÄ&#x203A;ĹĄil. PĹ&#x2122;Ă­ĹĄtĂ­ rĂĄno jsem do sebe v penziĂłniku Pod pyramidou v budovÄ&#x203A; SlovenskĂŠho rozhlasu spokojenÄ&#x203A; soukal pĂĄrek, kdyĹž se ozvala tĹ&#x2122;eĹĄtivĂĄ rĂĄna, zastĂŠnĂĄnĂ­ a tupĂĄ ozvÄ&#x203A;na kostelnĂ­ho zvonu. DvoumetrovĂ˝ Richard MĂźller, jehoĹž jsem si pĹ&#x2122;edtĂ­m vĹŻbec nevĹĄiml, na opaÄ?nĂŠm konci restaurace vstĂĄval od nedopitĂŠho Ä?aje a drĹžel se za hlavu. Ä&#x152;Ă­ĹĄnĂ­k a majitel rozhlasovĂŠho penziĂłnku v jednom se ĂşplnÄ&#x203A; zbyteÄ?nÄ&#x203A; zaÄ?al omlouvat . ChvĂ­li jsem vĂĄhal, zda krvĂĄcejĂ­cĂ­ho RiĹĄu oslovit, jsem koneckoncĹŻ novinĂĄĹ&#x2122;, ale myslĂ­m, Ĺže autogram by v tĂŠ chvĂ­li byl neÄ?itelnĂ˝ a rozhovor nepublikovatelnĂ˝. ZahrĂĄdky a ufoni Blâ&#x20AC;&#x2122;ava je za pÄ&#x203A;knĂŠho poÄ?asĂ­ krĂĄsnĂĄ. KdyĹž PunĹĽa prozĂĄĹ&#x2122;Ă­ fasĂĄdy miniaturnĂ­ho historickĂŠho centra, vy sedĂ­te v jednĂŠ ze zahrĂĄdek, smädnĂ˝ jako mnĂ­ch usrkĂĄvĂĄte ZlatĂŠho baĹžanta a do uĹĄĂ­ vĂĄm ĹĄvitoĹ&#x2122;Ă­

Zde se praĹĄtila do hlavy nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ legenda vĂ˝chodoevropskĂŠ popmjĂşzik blâ&#x20AC;&#x2122;abÄ?ĂĄci, prostoupĂ­ vĂĄs pocit blâ&#x20AC;&#x2122;aha. ProhlĂ­dku StarĂŠho mÄ&#x203A;sta lze zaÄ?Ă­t kdekoli, je velmi malĂŠ. Zkuste to tĹ&#x2122;eba na HlavnĂ­m nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­. Jeho dominantou je StarĂĄ radnice a kaĹĄna. Na mapÄ&#x203A; je poznĂĄte podle finskĂŠ, japonskĂŠ a francouzskĂŠ vlajky. Slovensko je pyĹĄnĂŠ na svou zĂĄnovnĂ­ stĂĄtnost a vĹĄechny mapy mÄ&#x203A;sta se hemŞí pestrobarevnĂ˝mi vlajeÄ?kami velvyslanectvĂ­.

VydĂĄte-li se z â&#x20AC;&#x17E;HlavnĂ­hoâ&#x20AC;&#x153; KostelnĂ­ ulicĂ­, hned dojdete na PrimaciĂĄlnĂ­ nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­. TamnĂ­ palĂĄc je opravdovĂ˝m ĹĄperkem klasicistnĂ­ architektury. Je tu i turistickĂŠ centrum, tak si rozbalte pĂĄr map a pĹ&#x2122;esvÄ&#x203A;dÄ?ete se, Ĺže si s vlajeÄ?kami nevymýťlĂ­m. KdyĹž pĹŻjdete z HlavnĂ­ho nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ po smÄ&#x203A;ru italskĂŠ vlajeÄ?ky, dojdete k MichalskĂŠ brĂĄnÄ&#x203A;, jednĂŠ z nejpĹŻsobivÄ&#x203A;jĹĄĂ­ch bratislavskĂ˝ch pamĂĄtek. Jde o jedinou dochovanou brĂĄnu z pĹŻvodnĂ­ho opevnÄ&#x203A;nĂ­ mÄ&#x203A;sta, s gotickĂ˝mi zĂĄklady ze 14. stoletĂ­. A vydĂĄte-li se po britskĂŠ, Ä?eskĂŠ a americkĂŠ zĂĄstavÄ&#x203A;, dojdete na Hviezdoslavovo nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­, takovĂ˝ bratislavskĂ˝ VĂĄclavĂĄk. Na jednom jeho konci se tyÄ?Ă­ SlovenskĂŠ nĂĄrodnĂ­ divadlo. Z opaÄ?nĂŠho konce uĹž to nemĂĄte daleko k ZĂĄmeckĂ˝m schodĹŻm, kterĂŠ vĂĄs pĹ&#x2122;ekvapivÄ&#x203A; nezavedou na zĂĄmek, ale na hrad. Na BratislavskĂ˝ hrad. V nÄ&#x203A;m nic nehledejte. Je odtud ale hezkĂ˝ pohled na Blâ&#x20AC;&#x2122;avu. VÄ?etnÄ&#x203A; mostu znĂĄmĂŠho z fotek. Na vrchol nosnĂŠho pilĂ­Ĺ&#x2122;e nevzhlednĂŠho dĂĄlniÄ?nĂ­ho pĹ&#x2122;emostÄ&#x203A;nĂ­ pĹ&#x2122;istĂĄlo ufo a k odletu ho nepĹ&#x2122;imÄ&#x203A;la ani zmÄ&#x203A;na reĹžimu. Ufoni pĹ&#x2122;ed lety zavĹ&#x2122;eli kaviareĹ&#x2C6;, kterou v talĂ­Ĺ&#x2122;i provozovali, teÄ? ji ale rekonstruujĂ­ a v den, kdy dostanete tenhle Ä?asopis do ruky, uĹž by mÄ&#x203A;lo bĂ˝t jasnĂŠ, zda zvlĂĄdli dodrĹžet termĂ­n otevĹ&#x2122;enĂ­. A aĹž se na â&#x20AC;&#x17E;mĂŠmâ&#x20AC;&#x153; penzionku po Ä?ase zaskvĂ­ deska s nĂĄpisem â&#x20AC;&#x17E;Zde se praĹĄtila do hlavy nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ legenda vĂ˝chodoevropskĂŠ popmjĂşzik,â&#x20AC;&#x153; budu si moct Ĺ&#x2122;Ă­ct, Ĺže jsem byl u toho.

celĂŠ centrum, a kdyĹž jsem koneÄ?nÄ&#x203A; spatĹ&#x2122;il peÄ?livÄ&#x203A; objĂ­ĹždÄ&#x203A;nou rozhlasovou pyramidu, zaÄ?al jsem protestovat. TaxĂ­kĂĄĹ&#x2122; mi jeĹĄtÄ&#x203A; zvlĂĄdl vysvÄ&#x203A;tlit, Ĺže kolem Rozhlasu jsou jednosmÄ&#x203A;rky, a pĹ&#x2122;itoÄ?it na tachometru dalĹĄĂ­ch 80 korĂşn, Ä?Ă­mĹž se cifra zaokrouhlila na 450. Byl to ale hodnĂ˝ chlapĂ­k, protoĹže mi jako kĂĄmoĹĄovi dal zlâ&#x20AC;&#x2122;avu: zmuchlal ĂşÄ?tenku a velkoryse Ĺ&#x2122;ekl â&#x20AC;&#x17E;dejte mi jen Ä?tyĹ&#x2122;i staâ&#x20AC;&#x153;.

VolĂĄme s Oskarem Na Slovensku mĹŻĹžete telefonovat s Eurotelem Bratislava nebo s Orangem. DobrĂ˝ tip: s tĂ­m prvnĂ­m poĹ&#x2122;Ă­dĂ­te hovory do Ä&#x152;ech o troĹĄku vĂ˝hodnÄ&#x203A;ji.

âILICHILI * 32

7UDYHOLQGG
SOUBOJ *

Foto : Profimedia.cz/Corbis

Plavky

Dvojdílné : Jednodílné Když ztratíte jeden díl, zbude druhý Opálíte se víc Skočíte šipku a můžou z vás spadnout Jsou in Kluci to ocení, navíc stačí zatáhnout...

1:0 2: 0 2:1 3:1 4:1

Když je ztratíte, ztratíte všechno Neopálíte si břicho Drží i přes všechny vodní radovánky Nosí je už jen plavkyně a starý báby Budou vás podezřívat, že skrýváte tělesnou vadu

4: 1 33 * âILICHILI

&RPEDWLQGG
je modrý a zlatý... text Jan Koubek foto Archiv

âILICHILI * 34

YHQWLOLQGG
VENTIL *

Tak to vypadĂĄ, Ĺže nĂĄm koneÄ?nÄ&#x203A; dorazilo lĂŠto. ZaÄ?Ă­nĂĄ sezona motorek, jenĹže ne kaĹždĂ˝ mĂĄ dost odvahy, aby se svÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;il vratkĂŠmu, pĹ&#x2122;emotorovanĂŠmu oĹ&#x2122;i. Ĺ&#x2DC;eĹĄenĂ­? StĹ&#x2122;echu dolĹŻ! Kdo to nikdy nezaĹžil, nepochopĂ­. JĂ­zda v kabrioletu je prostÄ&#x203A; zĂĄĹžitek. NepĹ&#x2122;ipadĂĄte si jako zavĹ&#x2122;enĂ­ v plechovce, vĹĄude je svÄ&#x203A;tlo, Ä?erstvĂ˝ vzduch a volnĂ˝ prostor. V naĹĄich zemĂ­ch ovĹĄem pĹ&#x2122;evlĂĄdĂĄ nĂĄzor, Ĺže kabriolet je velmi sezonnĂ­ zĂĄleĹžitost, kterĂĄ Ä?lovÄ&#x203A;ka nutĂ­ ke kompromisĹŻm. JenĹže to uĹž dĂĄvno neplatĂ­. ZapomeĹ&#x2C6;te na starĂŠ felicie, dneĹĄnĂ­ kabriolety se dajĂ­ s klidem pouŞívat i v zimÄ&#x203A;. A pokud to chcete mĂ­t se zĂĄrukou, Ĺ&#x2122;eĹĄenĂ­ uĹž je na svÄ&#x203A;tÄ&#x203A;. SklĂĄdacĂ­ stĹ&#x2122;echa se dĂĄ totiĹž udÄ&#x203A;lat i z plechu. KdyĹž pomineme americkĂŠ pokusy ze ĹĄedesĂĄtĂ˝ch let, v modernĂ­ dobÄ&#x203A; s tĂ­m pĹ&#x2122;iĹĄel Mercedes s modelem SLK. Po nÄ&#x203A;m nĂĄsledoval dostupnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ malĂ˝ Peugeot 206 CC a pro ty, kterĂ˝m je malĂ˝ aĹž pĹ&#x2122;Ă­liĹĄ, teÄ? firma vyrĂĄbĂ­ vÄ&#x203A;tĹĄĂ­ho bratĹ&#x2122;Ă­Ä?ka, 307 CC. Jeho pĹ&#x2122;Ă­mĂ˝m soupeĹ&#x2122;em ze zemÄ&#x203A; galskĂŠho kohouta je Renault MĂŠgane CC. Jeho sklĂĄdacĂ­ stĹ&#x2122;echa je tĂŠmÄ&#x203A;Ĺ&#x2122; celĂĄ prosklenĂĄ, takĹže prĹŻhled na nebe nad hlavou vĂĄm zĹŻstane, i kdyĹž je venku zrovna

pod nulou nebo zaÄ?ne krĂĄpat. KdyĹž se oteplĂ­ a vysvitne slunce, staÄ?Ă­ jen zastavit, stisknout tlaÄ?Ă­tko a sledovat, jak se stĹ&#x2122;echa sloŞí jako origami a zmizĂ­ v kufru. KdyĹž to budete dÄ&#x203A;lat pĹ&#x2122;ed nÄ&#x203A;jakou kavĂĄrnou, o zĂĄjem sleÄ?en mĂĄte postarĂĄno. VĹĄechno mĂĄ pochopitelnÄ&#x203A; svĂŠ vĂ˝hody a nevĂ˝hody. KdyĹž mĂĄte stĹ&#x2122;echu dole, v zavazadlovĂŠm prostoru vĂĄm moc mĂ­sta nezbyde. Mechanismus, kterĂ˝ stĹ&#x2122;echu ze skla a oceli sklĂĄdĂĄ, je celkem tÄ&#x203A;ĹžkĂ˝. A kdyĹž pĹ&#x2122;idĂĄte vĂ˝ztuhy karoserie, kterĂŠ jsou v kaĹždĂŠm autÄ&#x203A; bez stĹ&#x2122;echy nutnostĂ­, problĂŠm je na svÄ&#x203A;tÄ&#x203A;. MĂŠgane CC, Peugeot 307 CC, menĹĄĂ­ Opel Tigra i vĹĄechna podobnĂĄ auta jsou daleko tÄ&#x203A;Şťí neĹž jejich trvale zastĹ&#x2122;eĹĄenĂ­ sourozenci, takĹže majĂ­ vÄ&#x203A;tĹĄĂ­ spotĹ&#x2122;ebu a na sportovnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ jĂ­zdu se pĹ&#x2122;Ă­liĹĄ nehodĂ­. To ostatnÄ&#x203A; ani nenĂ­ jejich ĂşÄ?elem. Kabrio je spĂ­ĹĄ k pohodovĂŠ jĂ­zdÄ&#x203A;, pĹ&#x2122;i kterĂŠ si mĹŻĹžete vychutnat pÄ&#x203A;knou krajinu a mĂ­rnĂ˝ vĂĄnek ve vlasech. Dokonce ani kdyĹž chcete jet rychleji, nemusĂ­te se bĂĄt zacuchanĂ˝ch vlasĹŻ. StaÄ?Ă­ vytĂĄhnout boÄ?nĂ­ okna a vĂ­Ĺ&#x2122;enĂ­ vzduchu je snesitelnĂŠ i pĹ&#x2122;i dĂĄlniÄ?nĂ­ch rychlostech. Ani stĹ&#x2122;echy z rĹŻznĂ˝ch modernĂ­ch tkanin ale nejsou odsouzeny k zĂĄhubÄ&#x203A;. Najdete je tĹ&#x2122;eba na Ä?tyĹ&#x2122;mĂ­stnĂŠm Audi A4, na roztomilĂŠm Mini Cabrio a svĂŠ trvalĂŠ mĂ­sto majĂ­ na ryzĂ­ch sporĹĽĂĄcĂ­ch, jako je BMW Z4 nebo Porsche Boxster. Jsou pochopitelnÄ&#x203A; absolutnÄ&#x203A; nepromokavĂŠ a majĂ­ i velmi dobrĂŠ tepelnÄ&#x203A; izolaÄ?nĂ­ vlastnosti, takĹže se nemusĂ­te bĂĄt, Ĺže by na vĂĄs v zimÄ&#x203A; tĂĄhlo. Jejich komplikovanĂĄ konstrukce takĂŠ zaruÄ?uje tvarovou stabilitu a nĂ­zkou hluÄ?nost, i kdyĹž to na dĂĄlnici trochu rozparĂĄdĂ­te.

120<-60(63Ÿœ3527, 9Ÿ7(-$.'23$'.(11('<

Ano, kabriolet je a asi vĹždycky bude trochu kompromisem. Ale to je Ĺživot a nÄ&#x203A;kterĂŠ kompromisy prostÄ&#x203A; stojĂ­ za to!

Pokud byste rĂĄdi nebe nad hlavou, ale potrpĂ­te si na luxus, mĂĄte se na co tÄ&#x203A;ĹĄit. PrestiĹžnĂ­ Rolls-Royce totiĹž oznĂĄmil, Ĺže chystĂĄ otevĹ&#x2122;enou verzi svĂŠho luxusnĂ­ho modelu Phantom, kterĂĄ bude vychĂĄzet z loĹ&#x2C6;skĂŠho konceptu 100EX.

Jestli chcete bĂ˝t okĂĄzalĂ­, ale Rolls vĂĄm pĹ&#x2122;ipadĂĄ moc pĂĄprdovskĂ˝, coĹž takhle zbrusu novĂŠ Ferrari 430 Spider? Na volantu mĂĄte ovladaÄ? elektronickĂŠho diferenciĂĄlu a za hlavou vĂĄm vyje, hĹ&#x2122;mĂ­, burĂĄcĂ­ a jeÄ?Ă­ 490 plnokrevnĂ˝ch hĹ&#x2122;ebcĹŻ. Co vĂ­c si pĹ&#x2122;ĂĄt?

Na Ferrari ale nemĂĄ kaĹždĂ˝ a poĹ&#x2122;ĂĄdnÄ&#x203A; adrenalinovĂ˝ zĂĄĹžitek nabĂ­dnou i jinĂĄ auta. TĹ&#x2122;eba ryzĂ­ sportovnĂ­ nĂĄĹ&#x2122;adĂ­ jmĂŠnem Caterham R500, coĹž je replika starĂŠho Lotusu Super Seven, kterĂĄ vyuŞívĂĄ nejmodernÄ&#x203A;jĹĄĂ­ techniku a poskytne vĂĄm doslova zĂĄvodnĂ­ zĂĄĹžitky. MĹŻĹžete jet bez helmy, ale muĹĄky budete mĂ­t vĹĄude!

35 * âILICHILI

YHQWLOLQGG
Co když je mezi našimi posluchači někdo, kdo třeba nepije? Nějaký rozvraceč kompaktního jádra?

âILICHILI * 36

LQWHUYLHZB/28LQGG
LOUFA NĂ NEK HAGEN text GoÄ?a KomĂĄrek foto Ä&#x152;TK, EMI, VĂĄclav Pancer

DoĹživotnÄ&#x203A; odsouzenĂ˝ ke TĹ&#x2122;em sestrĂĄm

ZpÄ&#x203A;vĂĄkovi TĹ&#x2122;Ă­ sester tĂĄhne na Ä?tyĹ&#x2122;icet a jeho kapela prĂĄvÄ&#x203A; teÄ? slavĂ­ dvacetiny. Ale zmoudĹ&#x2122;enĂ­? Ne. FanĂĄnek a jeho soudruzi o sobÄ&#x203A; poĹ&#x2122;ĂĄd hovoĹ&#x2122;Ă­ jako o souboru kretĂŠnĹŻ a nudĂ­ se na koncertech, kterĂŠ podivuhodnou shodou nĂĄhod odehrajĂ­ vĹĄichni stĹ&#x2122;Ă­zlivĂ­. DostĂĄvĂĄte od svĂŠho jedinĂŠho ĹĄĂŠfa, kapelnĂ­ka InĹženĂ˝ra Magora, pokuty? Stalo se. Spravedlivou nĂĄhradu ĹĄkody jsem dostal, kdyĹž jsem se pĹ&#x2122;ed deseti lety zĹ&#x2122;Ă­til po druhĂŠ pĂ­sniÄ?ce ĂşplnÄ&#x203A; zpitej z pĂłdia.

Kde to bylo? V RĂĄjci na MoravÄ&#x203A;. Proto teÄ? Ĺ&#x2122;Ă­kĂĄme, kdyĹž je nÄ&#x203A;kdo hodnÄ&#x203A; oĹžralej, Ĺže to uĹž je skoro RĂĄjec. UĹž cestou na ten koncert jsem vydÄ&#x203A;sil InĹženĂ˝ra nÄ&#x203A;kde na odpoÄ?Ă­vadle u Olomouce, kdyĹž jsem mu Ĺ&#x2122;ekl, Ĺže pĹ&#x2122;ed sebou vidĂ­m JiĹžnĂ­ MÄ&#x203A;sto, a nakonec jsem dostal Ăşhradu toho koncertu. NÄ&#x203A;jakĂ˝ch dvacet pÄ&#x203A;t tisĂ­c.

37 * âILICHILI

LQWHUYLHZB/28LQGG
* POVĂ?DĂ NĂ?

SouÄ?asnĂ˝ FanĂĄnek

Mimochodem, mĂĄte fanouĹĄka, kterĂ˝ by na vĂĄs chodil celĂ˝ch tÄ&#x203A;ch dvacet let? MyslĂ­m, Ĺže ne. PĂĄr se jich sice hlĂĄsĂ­, ale to jsou spĂ­ĹĄ takovĂ­ poloblĂĄzni. PoloblĂĄzni? Jak to myslĂ­te? TakovĂ­ opruzĂĄci, kteĹ&#x2122;Ă­ majĂ­ tĹ&#x2122;eba i vĂ­c oblĂ­benĂ˝ch kapel a snaŞí se na nich vĂ˝hodaĹ&#x2122;it â&#x20AC;&#x201C; vĹždycky Ĺ&#x2122;Ă­kaj, jak dlouho uĹž chodĂ­, a nÄ&#x203A;co po nĂĄs chtÄ&#x203A;j. Ale urÄ?itÄ&#x203A; jsou i takovĂ­, co nĂĄm ve svĂŠm mÄ&#x203A;stÄ&#x203A; fandĂ­ dlouhĂĄ lĂŠta a pravidelnÄ&#x203A;, ale nehlĂĄsĂ­ se k nĂĄm, coĹž je mnohem sympatiÄ?tÄ&#x203A;jĹĄĂ­. HeleÄ?te se, mĂĄte vy vĹŻbec fanouĹĄky TĹ&#x2122;Ă­ sester rĂĄd? No urÄ?itÄ&#x203A;, je to skupina lidĂ­ podle mĂŠho obrazu. Takhle by lidi mÄ&#x203A;li vypadat. SnaŞím se na nÄ&#x203A; v textech pĹŻsobit vĂ˝chovnÄ&#x203A;, zobrazovat jim ty sprĂĄvnĂŠ hodnoty, jako Ĺže veÄ?Ă­rek a alkohol jsou principem relaxace, a to naĹĄe fanouĹĄky spojuje dohromady. AspoĹ&#x2C6; tomu vÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;Ă­m. TakĹže poselstvĂ­m Sester je veÄ?Ă­rek, jakoĹžto nejlepĹĄĂ­ zpĹŻsob relaxace? Jo. JasnÄ&#x203A; Ĺ&#x2122;Ă­kĂĄme, Ĺže to je dobrĂ˝. Ale teÄ? mÄ&#x203A; napadlo prvnÄ&#x203A; v ĹživotÄ&#x203A;: Co kdyĹž je mezi naĹĄimi posluchaÄ?i nÄ&#x203A;kdo, kdo tĹ&#x2122;eba nepije? NÄ&#x203A;jakĂ˝ rozvraceÄ? kompaktnĂ­ho jĂĄdra, kterĂŠ jsme si vytvoĹ&#x2122;ili?! BavĂ­te se s fanouĹĄky po koncertech, abyste si tohle zjistili? To ani moc ne. Jen nÄ&#x203A;kteĹ&#x2122;Ă­ z nich pĹ&#x2122;ijdou a majĂ­ vysokou kulturu chovĂĄnĂ­ â&#x20AC;&#x201C; vidÄ&#x203A;j, jak jsme zpocenĂ­ a vyĹ&#x2122;Ă­zenĂ­ po dvou a pĹŻl hodinĂĄch na pĂłdiu, Ĺže jsme maximĂĄlnÄ&#x203A; schopnĂ­ povĂ­dat si sami se sebou, a tak poprosĂ­ o podpis, Ĺ&#x2122;eknou, Ĺže â&#x20AC;&#x17E;dobrĂ˝ to dneska bylo,â&#x20AC;&#x153; a ahoj. Ale spousta dalĹĄĂ­ch pĹ&#x2122;ijde, jako by na nÄ&#x203A;jakĂŠm rĂĄdiu vyhrĂĄli soutÄ&#x203A;Ĺž o pĹŻlhodinu v ĹĄatnÄ&#x203A; s Ester. Tak na nĂĄs koukaj...

â&#x20AC;&#x17E;VeÄ?Ă­rek a alkohol jsou principem relaxaceâ&#x20AC;&#x153; V ĹĄatnÄ&#x203A; s Ester? V ĹĄatnÄ&#x203A; Sester. PĹŻlhodina s Ester LĂĄdovou, to by byl vÄ&#x203A;tĹĄĂ­ bonus. Ale tihle fanouĹĄci nejdĹ&#x2122;Ă­v dĂ­ky svĂŠ mazanosti projdou pĹ&#x2122;es dvÄ&#x203A; ochranky, a pak se jeĹĄtÄ&#x203A; zdrĂĄhaj, kdyĹž jim Ĺ&#x2122;Ă­kĂĄme, aĹĽ odejdou. To potom dojde i k drobnĂ˝m potyÄ?kĂĄm. NemĂĄme ŞådnĂŠ bodyguardy, takĹže nezbĂ˝vĂĄ neĹž pĹ&#x2122;iloĹžit ruku k dĂ­lu, coĹž je nepĹ&#x2122;Ă­jemnĂŠ. Jsou to nesoudnĂ˝ lidi. Ĺ&#x2DC;eknÄ&#x203A;te â&#x20AC;&#x201C; zpĂ­vĂĄte nÄ&#x203A;kdy na pĂłdiu ĂşplnÄ&#x203A; stĹ&#x2122;Ă­zlivĂ˝? Ale jo. KdyĹž nejedeme turnĂŠ, tak vÄ&#x203A;tĹĄinou Ĺ&#x2122;Ă­dĂ­m. A nudnĂ˝ to bĂ˝vĂĄ jen tehdy, kdyĹž nenĂ­ pod vlivem vĹŻbec nikdo. KdyĹž nikdo nedÄ&#x203A;lĂĄ opiÄ?ky... JĂĄ tĹ&#x2122;eba piju jenom vodu, ale mĂĄm radost, kdyĹž se pĹ&#x2122;iopije bubenĂ­k VrĂĄna â&#x20AC;&#x201C; objednĂĄ si panĂĄka, mĂ­sto aby zaÄ?al pĂ­sniÄ?ku, anebo hrajeme Dederon a on se s paliÄ?kama neÄ?ekanÄ&#x203A; proplazĂ­ harmonikĂĄĹ&#x2122;ce mezi nohama... Pak to je ĹživÄ&#x203A;jĹĄĂ­. A ĂşplnÄ&#x203A; nejlepĹĄĂ­ jsou samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; koncerty, kdy jsme pĹ&#x2122;ipitĂ˝ vĹĄichni.

KdyĹž mĂĄte po tÄ&#x203A;ch dvaceti letech hranĂ­ vyrazit na koncert do opravdovĂŠho zapadĂĄkova, tÄ&#x203A;ĹĄĂ­te se vĹŻbec? NaĹĄtvanĂ˝ nejsem, jen je u neznĂĄmĂ˝ch sĂĄlĹŻ loterie, jestli tam tĹ&#x2122;eba nebude zĂĄchod naĹĄtorc pĹ&#x2122;es vĹĄechny lidi v sĂĄle. To nenĂĄvidĂ­m â&#x20AC;&#x201C; prodĂ­rĂĄte se, oni po vĂĄs tlapkaj a myslej to samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; dobĹ&#x2122;e, jenĹže kdyĹž jeĹĄtÄ&#x203A; vĹĄichni radĂ­, co mĂĄte zahrĂĄt, tak je to pĹ&#x2122;Ă­ĹĄernĂ˝. Na zĂĄchodÄ&#x203A; pak bĂ˝vĂĄ jenom jeden ĹžlĂĄbek a kolem houf chlapĹŻ, kteĹ&#x2122;Ă­ Ĺ&#x2122;Ă­kajĂ­, â&#x20AC;&#x17E;hele FanĂĄnek!â&#x20AC;&#x153; A tak to uĹž Ĺ&#x2122;eĹĄĂ­me tĂ­m, Ĺže Ä?ĹŻrĂĄme tĹ&#x2122;eba do petlahvĂ­. To si dÄ&#x203A;lĂĄte legraci. Ne. Dokonce jsme loni jednou Ä?ĹŻrali i do kelĂ­mkĹŻ. A jak pijeme bĂ­lĂ˝ stĹ&#x2122;iky, tak InĹženĂ˝r Magor pĹ&#x2122;ijel pozdÄ&#x203A;ji, jeden kelĂ­mek si vzal a troĹĄiÄ?ku se napil. FanĂĄnku, vy mĂĄte dva dospĂ­vajĂ­cĂ­, skoro dospÄ&#x203A;lĂŠ syny. MĹŻĹžete jim vĹŻbec nÄ&#x203A;co zakazovat, kdyĹž Ä?etli autobiografickou knĂ­Ĺžku o vaĹĄem divokĂŠm mlĂĄdĂ­? NemĂĄm s nima problĂŠmy a taky si myslĂ­m, Ĺže moji knĂ­Ĺžku ani neÄ?etli. Ä&#x152;tou mĂĄlo a jĂĄ jim

âILICHILI * 38

LQWHUYLHZB/28LQGG
POVÍDÁNÍ *

Lou Fanánek Hagen 1966 Kapela Tři sestry vznikla jednoho červnového dne v půli 80. let v branické hospodě Na Kovárně. Vsadila na přímočarý punkrock a vulgární texty odkrákorané Fanánkovým hlasovým rozsahem čtyř půltónů. Po několika zkouškách se Tři sestry představily přátelům, kteří jim doporučili zkrátit už tehdy jen minutové písně. Zanedlouho kapela dočasně dohrála – jistý svazák Fanánka udal, že zpívá opilý. Zákazem se Sestry proslavily. Syn je někdy překvapený, čeho všeho jsem se zúčastnil

nic nevnucuju. Ten starší, dvacetiletý Dan, většinou až od svých spolužáků zjišťuje, co máme za písničky – jede na pařbu a tam hrajou Sestry od rána do večera, protože mezi jeho kamarádama jsou naši fanoušci, kteří si vozej sudy na každou akci, a Dan si nás takhle postupně mapuje. Někdy je překvapený, čeho všeho jsem se zúčastnil. Že jsem třeba zpíval na desce Alkeholu. A co Dan Landa – líbí se vám způsob, jakým předělal Krylovy písně? To se mi nelíbí vůbec. Kdyby ty písničky někdo nahrál normálně, tak proč ne, ale s touhle pompou, kdy se otevírá Blaník a z něj vyjíždějí rytíři se slovama „Bratříčku, zavírej vrátka“ na rtech, takhle mi to připadá dost divný. Jak si vysvětlujete, že je Landa skoro nejúspěšnějším zpěvákem v republice? Posluchači potřebujou někoho, kdo jim zahraje na patetickou strunu. Vždyť to jsou všechno pohádkové příběhy – čistý hrdina, který čelí spiknutí, ale na pomyslném koni tím projede. Landa to zpívá drsně a lidi to mají rádi, ale nemá to žádný nadhled. Celé je to hrozně vážné.

Po roce 1989 se donedávna zakázané ovoce skvěle prodává. Po kompilaci Punk´n´Oi nabízí začínající Monitor kapele smlouvu. Alba Na Kovárně to je nářez se prodá 70 000 kusů. Fanánek stále tvrdí: „Parta trotlů, jako jsme my, nebude nikdy profesionální.“

Na koncerty se začínají sjíždět několikatisícové návštěvy, alkoholové orgie ale zhoršují kondici muzikantů. Vztahy v kapele se ochlazují, Fanánek se raději věnuje projektu Hagen Baden. Tvůrčí pauzou posilněné Tři sestry vydávají znamenitou Hudbu z Marsu (1995).

Z Fanánka se stává špičkový textař, jehož schopností využilo duo Gott–Bílá. Textováním šmoulovských a těžkopokondrovských písniček si bohémský rocker a otec vydělává víc než alby Sester. Letos Fanánek a spol. slaví dvacetiny.

Nepodléháme jakýmkoliv c trendům e Nudné to bývá jen tehdy,

když není pod vlivem vůbec nikdo

Co jste udělal, když jste poprvé spatřil své dítě opilé? Seřval jste ho, nebo poplácal po ramenou? Ani tak, ani tak. Přísná je maminka, ta jim říká zásadní pravdy. Já ne. Asi před třema lety, když bylo klukovi sedmnáct, tak ho z diskotéky přivezl taxík úplně opilýho, jenže druhý den jsem přijel já ze Zlína ve velmi podobném stavu. To bylo až komický. Měl jsem stejně špinavé kapsáče a dokonce jsme se pak hádali, čí jsou ty špinavější, protože on je stejně velkej, jako já. Ale to byla výjimka. On se jinak z těch svých akcí vrátí sice nevyspalej a chcíplej, ale tak nějak normálně. Co říkají vaši vrstevníci na to, že s kapelou pořád hrajete? Žárlí, jak si po klubech udržujete mládí, anebo si ťukají na čelo? Skoro s nikým mimo kapelu neudržuju dlouhodobé přátelské vztahy. Ze známých asi nejvíc duševně zestárnul náš kytarista Jírovec, který na konci osmdesátých let utekl do Kanady. Nemá žádné kumpány, kteří by ho vytáhli na pivo, to je tam drahý. A tak žije s dětma, chodí do práce, občas si koupí nový auto... A? Závidí vám? Vždycky kouká jak vrána. Naposledy s náma byl u Magora na chalupě, kde mělo být zkoušení, ale úplně jsme to zrušili a krásně prokalili tři dny po hospodách. A Jírovec vždycky večer, když se mu udělalo trochu líp, přišel za náma a nechápal, co se děje. Myslíte si, že jsou Tři sestry kapelou na doživotí? Asi jo. Nepodléháme jakýmkoli trendům, těch pár akordů se dá uskupit jakkoli a příběhy snad taky budou pořád. Takže nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo skončit. 39 * âILICHILI

LQWHUYLHZB/28LQGG
* ·MRNC

Plažová kočka: plavky 1490,Chilli Chilli Klobouk 149,H&M náramek 399,náušnice 240,náhrdelník 380,Accessorize Plážový povaleč: čepice 199,náramek 99,náhrdelník 99,H&M plavky 799,Zara

âILICHILI * 40

IDVKLRQLQGG
LÉTO2005

Neplavte v průšvihu Plavat můžete v létě v pěkném průšvihu, pokud jdete na plovárnu, nebo pláž, a nemáte na to tu správnou výstroj ve formě super hot and sexy plavek a plážových doplňků. A hlavně se nezapomeňte pořádně namazat... foto: Martin Matějíček modelka: Jana (Scouteen Model Management) model: Tomáš (Conect) make up a vlasy: Zdeněk Fencl styling, produkce a text: Džamila Nováková a Filip Vaněk Poděkování za poskytnutí lokace: koupalistě Kraví Hora Brno - www.kravihora.brno.cz tel: 543 216 434

opalovaci gel 730,- Clinique žabky 599,- Chilli Chilli opalovaci sprej Estee Lauder 790,- Estee Lauder plážová taška 999,- Chilli Chilli

41 * âILICHILI

IDVKLRQLQGG
* ·MRNC

kšilt 99,kosmetická taška 59,manikůra 49,tělový krém 99,šátek 149,termotaška 199,H&M

plavky 2390,Guess brýle 1990,Calvin Klein

samopalovací krém 730,Clinique letní líčení (pudr, make up, lesky na rty) 1190,Estee Lauder

Adresář Accessorize Koruna Palace Václavské nám. 1 Praha 1 Olympia Centrum Brno U dálnice 777 Brno Clinique OC Nový Smíchov OC Metropole Zličín, Praha 5 Corso Havelská 4 Praha 1

Chilli Chilli Na Příkopě Praha 1 Estee Lauder Želená 18 Praha 1 OC Metropole Zličín, Praha 5 Tesco Národní třída 25, Praha 1 Maximo Koruna Palace Vaclávské nám. 1 Praha 1 H&M Jindřižská 1 Praha 1

OC Nový Smíchov Praha 5 Na Přikopě 19 Praha 1 Guess OC Nový Smíchov Praha 5 Calvin Klein Pařížská 24 Praha 1 Zara Na Příkopě 15/583 Praha 1 OC Nový Smíchov Praha 5

âILICHILI * 42

IDVKLRQLQGG
foto Profimedia.cz/Corbis

PROVĚRKA *

Smíte ke kotlíku? Každému se to párkrát za život stane. Místo víkendového válení pod peřinou se nedopatřením ocitnete u ohně padesát mil od civilizace, kolem vás hlomozí tlupa khaki figur, zatímco kolega z práce, který vás pozval, si nechává říkat Syslík. Nelekejte se. Nejdůležitější je správně nýt tklivé trampské písně a vyřvávat ty veselejší. A nepoplést to. Zjistěte si v našem testu, jak při kotlíkovém třeštění obstojíte vy:

1 – Kolik strun mívá obvykle trampská kytara? a) pět b) šest c) čím víc, tím líp

2 – Jarek Nohavica je občanským jménem: a) Jaromír b) Jaroslav c) Jarek

3 – V písni Bedna od whisky se poslední verš: a) šišlá b) vyťukává do stehna souseda po pravé ruce c) mlčí

Jak jste na tom:

4 – Na břehu Niagary stojí: a) Stradivari b) tulák starý c) jinoch jarý

5 – Kolikrát člověk může mít rád, tak opravdu z lásky? a) dvakrát či třikrát b) jednou je dost c) vždycky, když je skoro půlnoc

6 – „Fesťák“ je:

7 – Píseň „Severní vítr je krutý“ pochází z filmu: a) Vrchní, prchni! b) Amundsen c) Amundsene, prchni!

8 – Když chcete zpívat trampské písně, tak potřebujete: a) hlas b) sluch c) atmošku, páč ta je nejdůležitější

a) festival, nejlépe folkový b) festovní spací pytel pro tři c) přezdívka Wabi Daňka od koncertu, který odehrál v elastických kraťasech

Za správnou odpověď 1b; 2a; 3c; 4b; 5b; 6a; 7a; 8c si připočítejte bod

0

1–4

5–8

Vy jste neuhodli ani struny od kytary? Nevadí, dokonce i vy můžete zpívat trampské písně! Nejdůležitější je nadšení. Ale pro jistotu radši jen tak broukejte. Ne moc nahlas.

No, nejste úplný profík, ale nic si z toho nedělejte. Večer u ohně byste zvládli. Zpívejte to, co znáte, a u zbytku se prostě jen tak romanticky usmívejte, jakože vzpomínáte na mládí. Projde to.

No teda, jste šikulka! Přiznejte se, že vy ještě dneska občas zaslzíte při vzpomínce na první noc pod širákem! Neobejde se bez vás žádná vatra a v mraveništi se vám sedí jako na trůnu. Gratulujeme, vy se trampů bát opravdu nemusíte. A teď už šup lovit bobříky! 43 * âILICHILI

WHVWLQGG
* SPORĂ K

KnedlĂ­ĂŁky pro mlsnĂŠ jazýãky LĂŠto je tak trochu obdobĂ­m hĹ&#x2122;Ă­chu a tak se dopusĹĽte drobnĂ˝ch prohĹ&#x2122;eĹĄkĹŻ i ve vaĹĄĂ­ ĹživotosprĂĄvÄ&#x203A; a dopĹ&#x2122;ejte si ponÄ&#x203A;kud vĂ­ce kaloriĂ­ v podobÄ&#x203A; kulatĂŠho ovocnĂŠho zĂĄzraku. text Johana KratochvĂ­lovĂĄ foto Filip Ĺ lapal, Gabriela Kontra âILICHILI * 44

IRRGLQGG
â&#x20AC;&#x17E;Kdo jĂ­ knedlĂ­ky, ten vyroste velikĂ˝, ten mĹŻĹže jĂ­t za Kolumbem do Ameriky.â&#x20AC;&#x153; Takovou poklonu vysekl knedlĂ­kĹŻm (nebo â&#x20AC;&#x201C; jak takĂŠ babiÄ?ky Ĺ&#x2122;Ă­kĂĄvaly â&#x20AC;&#x201C; blbounĹŻm Ä?i knoflĹŻm) v 19. stoletĂ­ znĂĄmĂ˝ pĂ­sniÄ?kĂĄĹ&#x2122; FrantiĹĄek Hais. Tehdy mÄ&#x203A;l na mysli ĹĄvestkovĂŠ, ale protoĹže lĂŠto je bohatĂŠ na dary naĹĄich zahrad a lesĹŻ, mĹŻĹžete kousky tÄ&#x203A;sta naplnit v podstatÄ&#x203A; Ä?Ă­mkoli. My jsme pro vĂĄs pĹ&#x2122;ipravili nĂĄplĹ&#x2C6; barvy rudĂŠ â&#x20AC;&#x201C; zdravĂŠ a taktĂŠĹž afrodiziakĂĄlnĂ­ jahody. TvarohovĂŠ knedlĂ­ky mĹŻĹžete podĂĄvat jako hlavnĂ­ jĂ­dlo i jako dezert.

Co nakoupit / nasbĂ­rat: jahody nebo jinĂŠ ovoce mÄ&#x203A;kkĂ˝ tvaroh â&#x20AC;&#x201C; 250 g (1 vaniÄ?ka) kvalitnĂ­ hoĹ&#x2122;kĂĄ Ä?okolĂĄda strouhanĂ˝ pernĂ­k Ä?i oĹ&#x2122;Ă­ĹĄky UrÄ?itÄ&#x203A; mĂĄte doma: mouÄ?kovĂ˝ cukr polohrubĂĄ mouka sĹŻl mĂĄslo vejce PĹ&#x2122;Ă­prava tvarohovĂŠho tÄ&#x203A;sta: Do misky dĂĄme mÄ&#x203A;kkĂ˝ tvaroh, do nÄ&#x203A;j vyklepneme jedno vejce a pĹ&#x2122;idĂĄme polĂŠvkovou lŞíci mouÄ?kovĂŠho cukru. SmĂ­chĂĄme a pomalu pĹ&#x2122;isypĂĄvĂĄme polohrubou mouku, dokud se tÄ&#x203A;sto nepĹ&#x2122;estane lepit a spojĂ­ se v hladkou hmotu. Pozor, s moukou se to nesmĂ­ pĹ&#x2122;ehnat â&#x20AC;&#x201C; tÄ&#x203A;sto by se nemÄ&#x203A;lo lepit na ruce, ale

musĂ­ zĹŻstat vlĂĄÄ?nĂŠ a mÄ&#x203A;kkĂŠ, platĂ­ totiĹž, Ĺže tÄ&#x203A;sto tvrdĂŠ za syrova je jeĹĄtÄ&#x203A; tvrdĹĄĂ­ po uvaĹ&#x2122;enĂ­! VĂĄlenĂ­ a plnÄ&#x203A;nĂ­: SluĹĄivĂ˝ kabĂĄtek naĹĄim jahĹŻdkĂĄm pĹ&#x2122;ipravĂ­me jednoduchĂ˝m zpĹŻsobem. RozvĂĄlĂ­me tÄ&#x203A;sto na plĂĄty cca 3â&#x20AC;&#x201C;5 mm a hrnkem Ä?i skleniÄ?kou vykrĂĄjĂ­me koleÄ?ka. Do jednoho knedlĂ­ku pĹ&#x2122;ijde jedna jahoda a ĹĄpetka cukru. TÄ&#x203A;sto okolo jahody zabalĂ­me a uvĂĄlĂ­me v ruce jako kuliÄ?ku.VaĹ&#x2122;Ă­me ve vroucĂ­ vodÄ&#x203A; s trochou soli. Obvykle se knedlĂ­ky vaĹ&#x2122;Ă­ 8-10 minut bez ohledu na velikost jahod!

-(-'$7$'<%<6(6&+29š9$/2&<$1.š/,

Poleva: UvaĹ&#x2122;enĂŠ knedlĂ­ky dĂĄme na talĂ­Ĺ&#x2122; a polijeme rozehĹ&#x2122;ĂĄtĂ˝m mĂĄslem, rozpuĹĄtÄ&#x203A;nou Ä?okolĂĄdou a posypeme strouhanĂ˝m pernĂ­kem Ä?i oĹ&#x2122;Ă­ĹĄky, zkrĂĄtka na co mĂĄte chuĹĽ. 2 tipy ĹĄĂŠfkuchaĹ&#x2122;e: 1. NĂĄkup â&#x20AC;&#x201C; v obchodÄ&#x203A; jsou k dostĂĄnĂ­ 2 druhy mÄ&#x203A;kkĂŠho tvarohu ve vaniÄ?ce â&#x20AC;&#x201C; kupte tu s Ä?ervenĂ˝m obalem 2. NĂĄplĹ&#x2C6; â&#x20AC;&#x201C; do ovocnĂ˝ch knedlĂ­kĹŻ se hodĂ­ zejmĂŠna kyselĂŠ druhy ovoce

Ĺ&#x2DC;ez knedlĂ­kem

lĂ­k vyjmÄ&#x203A;te RadÄ&#x203A;ji si jeden kned a rozkrojte ve dĹ&#x2122;Ă­ z hrnce o trochu li, zda uĹž va olo ntr zko e ho, abyst ti. MÄ&#x203A;l by os mĂĄ ty sprĂĄvnĂŠ vlastn â&#x20AC;&#x201C; tenkĂŠ ku rĂĄz ob na vypadat jako tovĂ˝ ho Ne . rvy ba jnĂŠ ste tÄ&#x203A;sto tÄ&#x203A;sta syrovĂ˝ knedlĂ­k je ve spodu ). sta mĂ­ vĂĄ (bĂ­lĂĄ mazla

C.I.A. radĂ­ Olda SahajdĂĄk, ĹĄĂŠfkuchaĹ&#x2122; sĂ­tĂ­ restauracĂ­ Ambiente a pastacaffĂŠ Tonino Lamborghini a absolvent kurzu C.I.A (Culinary Institute of America, nejprestiĹžnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ kuchaĹ&#x2122;skĂĄ ĹĄkola na svÄ&#x203A;tÄ&#x203A;) je tu pro vĂĄs. Dotazy pro mistra ĹĄĂŠfkuchaĹ&#x2122;e posĂ­lejte na cilichili@oskar.cz. JakĂ˝ je nejlepĹĄĂ­ zpĹŻsob ochutnĂĄvĂĄnĂ­ jĂ­dla? NÄ&#x203A;kolikrĂĄt bÄ&#x203A;hem pĹ&#x2122;Ă­pravy nebo jen jednou? JĂĄ osobnÄ&#x203A; ochutnĂĄvĂĄm pouze dvakrĂĄt. Jednou na zaÄ?ĂĄtku po pĹ&#x2122;idĂĄnĂ­ prvnĂ­ vĂĄrky koĹ&#x2122;enĂ­ a potom pĹ&#x2122;ed dokonÄ?enĂ­m. Ale pokud pracuji s Ä?okolĂĄdou nebo podobnou â&#x20AC;&#x17E;drogouâ&#x20AC;&#x153;, ochutnĂĄvĂĄm, co to jen jde;-) Jak dĹŻleĹžitĂĄ je kvalita vĂ­na, pokud ho chci pouŞít â&#x20AC;&#x17E;jenâ&#x20AC;&#x153; na pĹ&#x2122;Ă­pravu pokrmu? Je nutnĂŠ pouŞít kvalitnĂ­ vĂ­no nebo horĹĄĂ­m nic nezkazĂ­m? S vĂ­nem na vaĹ&#x2122;enĂ­ je to stejnĂŠ jako s ostatnĂ­mi surovinami â&#x20AC;&#x201C; mraĹženĂŠ maso vs. Ä?erstvĂŠ maso, suĹĄenĂŠ bylinky vs. Ä?erstvĂŠ bylinky, levnĂŠ vĂ­no (krabice a plastovĂŠ lahve) vs. kvalitnĂ­ vĂ­no. Pokud chceme mĂ­t vĂ˝bornĂŠ jĂ­dlo, musĂ­ tomu odpovĂ­dat i vĂ­no, ale staÄ?Ă­-li nĂĄm dobrĂŠ jĂ­dlo pouĹžijeme vĂ­no â&#x20AC;&#x17E;dobrĂŠâ&#x20AC;&#x153;. Pokud vĂĄm vĂ­no nechutnĂĄ, nevaĹ&#x2122;te z nÄ&#x203A;j a naopak. ProstÄ&#x203A; je to jen dalĹĄĂ­ surovina a jestli nĂĄm nechutnĂĄ, nebude chutnat ani vĂ˝slednĂ˝ pokrm.

45 * âILICHILI

IRRGLQGG
KULTURA * * KINO KINO

MUZIKA TIPY

Nepropadejte

foto Archiv

panice! Tak vĂĄĹženĂ­, zavolejte vĹĄem znĂĄmĂ˝m, s kterĂ˝mi jste dlouho nemluvili, nechoÄ?te do prĂĄce a nechĂĄvejte obrovskĂŠ tuzĂŠry v restauracĂ­ch. MĂĄte poslednĂ­ pĹ&#x2122;Ă­leĹžitost se na tĂŠhle naprosto zanedbatelnĂŠ modrozelenĂŠ planetÄ&#x203A; trochu pĹ&#x2122;edvĂŠst! BlíŞí se konec svÄ&#x203A;ta. ZemÄ&#x203A; musĂ­ ustoupit novĂŠ hyperprostorovĂŠ expresnĂ­ dĂĄlnici, a bude tudĂ­Ĺž zdemolovĂĄna. A to asi tak za dvanĂĄct minut. A jeĹĄtÄ&#x203A; ke vĹĄemu musĂ­ bĂ˝t samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; Ä?tvrtek. âILICHILI * 46

NXOWXUDLQGG
TEXT Kino: Michal PaĹ&#x2122;Ă­zek Muzika: Michal PaĹ&#x2122;Ă­zek Knihy: Michal Schindler

Jak stopovat po galaxii? Ve Ä?tvrtek (!) 2. 6. se pĹŻvodnÄ&#x203A; ĹĄestidĂ­lnĂ˝ rozhlasovĂ˝ seriĂĄl z produkce BBC StopaĹ&#x2122;ĹŻv prĹŻvodce po galaxii, ze kterĂŠho vzeĹĄla legendĂĄrnĂ­ kniĹžnĂ­ pentalogie Douglase Adamse, koneÄ?nÄ&#x203A; dostĂĄvĂĄ na plĂĄtna kin. Artur Dent se jednou rĂĄno snaŞí zabrĂĄnit demolici svĂŠho domu. Jeho dlouholetĂ˝ pĹ&#x2122;Ă­tel Ford Prefect mu ale vysvÄ&#x203A;tlĂ­, Ĺže to je opravdu nedĹŻleĹžitĂŠ. KromÄ&#x203A; toho ho pĹ&#x2122;ekvapĂ­ pĹ&#x2122;iznĂĄnĂ­m, Ĺže se rozhodnÄ&#x203A; nenarodil na Zemi a dĂĄle mu sdÄ&#x203A;lĂ­, Ĺže i kdyĹž jeho dĹŻm bude zbourĂĄn, planeta ZemÄ&#x203A; ho nepĹ&#x2122;eĹžije o vĂ­ce neĹž pĂĄr minut. Je tedy nejvyĹĄĹĄĂ­ Ä?as sbalit ruÄ?nĂ­k a vyrazit na stop. Takhle zaÄ?Ă­nĂĄ jedno z nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ch vesmĂ­rnĂ˝ch dobrodruĹžstvĂ­ a rozhodnÄ&#x203A; to nejvtipnÄ&#x203A;jĹĄĂ­. Vedle fantastickĂŠ literĂĄrnĂ­ pĹ&#x2122;edlohy pomohl ďŹ lmu i velmi dobrĂ˝ vĂ˝bÄ&#x203A;r hercĹŻ. Martin Freeman (Artur Dent) je tak obyÄ?ejnĂ˝, jak jen mĹŻĹže nejobyÄ?ejnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ Brit na svÄ&#x203A;tÄ&#x203A; bĂ˝t; Mos Def v roli Forda Prefekta mnohĂŠ pĹ&#x2122;ekvapĂ­ a Samuel Rockwell coby Zafod

BĂ­blbfox jim zdatnÄ&#x203A; sekunduje. FamĂłznĂ­ je Bill Nighy v roli Slartibartfasta, pĹ&#x2122;edvĂĄdĂ­ vĂ˝kon srovnatelnĂ˝ se svou kreacĂ­ vyhaslĂŠ r'n'r hvÄ&#x203A;zdy ve ďŹ lmu LĂĄska nebeskĂĄ. DebutujĂ­cĂ­ reĹžisĂŠr Garth Jennings spolu s producentem Nickem Goldsmithem prostÄ&#x203A; odvedli dobrou prĂĄci, o kterĂŠ se bude na internetovĂ˝ch fĂłrech diskutovat jeĹĄtÄ&#x203A; dlouho. NezapomeĹ&#x2C6;te tedy na to, Ĺže zĂĄnik vaĹĄĂ­ planety rozhodnÄ&#x203A; nemusĂ­ bĂ˝t koncem svÄ&#x203A;ta, ale pouhĂ˝m zaÄ?ĂĄtkem jednoho neobyÄ?ejnĂŠho dobrodruĹžstvĂ­. Stopovat vesmĂ­rnĂŠ korĂĄby se mĹŻĹže zdĂĄt bĂ˝t obtĂ­ĹžnĂŠ, ale Artur s Fordem vĂĄs pĹ&#x2122;esvÄ&#x203A;dÄ?Ă­, Ĺže kvĹŻli tĂŠ legraci se to vyplatĂ­. Je tĹ&#x2122;eba jen dĂĄt pozor na depresivnĂ­ho robota Marvina, kterĂ˝ se srandu pokouĹĄĂ­ pokazit. Zabalte si tedy ruÄ?nĂ­k (uvidĂ­te proÄ?) a jdÄ&#x203A;te do kina pĹ&#x2122;emýťlet nad tĂ­m, proÄ? je Ä?Ă­slo 42 tĂ­m nejdĹŻleĹžitÄ&#x203A;jĹĄĂ­m v celĂŠm vesmĂ­ru... 47 * âILICHILI

NXOWXUDLQGG
KULTURA KINO FILM

VĂĄlka svÄ&#x203A;tĹŻ NovĂŠ zpracovĂĄnĂ­ klasickĂŠho sci-fi romĂĄnu H. G. Wellse. Vzhledem k tomu, Ĺže se reĹžie ujal Steven Spielberg a hlavnĂ­ roli ztvĂĄrnil Tom Cruise, jednĂĄ se o skuteÄ?nou udĂĄlost. UvidĂ­me, jestli film bude takovĂĄ bomba jako rozhlasovĂŠ ztvĂĄrnÄ&#x203A;nĂ­ tĂŠhoĹž pĹ&#x2122;Ă­bÄ&#x203A;hu z roku 1938, kterĂŠ namlouval Orson Welles tak dokonale, Ĺže mu posluchaÄ?i uvÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;ili. ZdĂĄ se to velmi nepravdÄ&#x203A;podobnĂŠ, ale tenkrĂĄt skuteÄ?nÄ&#x203A; pokojnĂ­ obÄ?anĂŠ pod vlivem dokonalĂŠ adaptace pĹ&#x2122;Ă­bÄ&#x203A;h poklĂĄdali za skuteÄ?nost a zaÄ?ala panika, kterou nakonec musela uklidĹ&#x2C6;ovat armĂĄda.

ProkletĂ­ BlíŞí se lĂŠto a s nĂ­m i oblĂ­benĂĄ letnĂ­ kina. A do letnĂ­ho kina je samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; nejlepĹĄĂ­ jĂ­t na horor. Klasik Şånru Wes Craven (tĹ&#x2122;eba NoÄ?nĂ­ mĹŻra v Elm Street a sĂŠrie VĹ&#x2122;Ă­skot) se opÄ&#x203A;t spojil se scĂŠnĂĄristou Kevinem Williamsonem (takĂŠ VĹ&#x2122;Ă­skot, ale i TajemstvĂ­ loĹ&#x2C6;skĂŠho lĂŠta a Fakulta) a vytvoĹ&#x2122;ili novĂŠ ProkletĂ­. V hlavnĂ­ roli uvidĂ­me Christinu Ricciovou a vlkodlaka. âILICHILI * 48

NXOWXUDLQGG
KULTURA KINO

KULTURA MUZIKA Festiváááááály Letní hudební festivaly patří k létu jako úsměv k Oskarovi. Tady máte pár prvních vlašťovek na rozjezd:

Respekt Etnic & World Festival 2005 10.–11. 6. Štvanice Praha Susheela Raman (Indie/ Velká Británie), Amadou & Mariam (Mali), Bonga (Angola), Konono No.1 (Kongo)

Slavkov 2005 18. 6. Zámek Slavkov u Brna Aneta Langerová, Hradišťan, Vojta Kotek + ROHlick, Wohnout, Hana Hegerová a další

Sk8tová princezna Je jí dvacet let, narodila se v Kanadě, měří pouhých 157 centimetrů, ale prodala už přes dvacet milionů svých alb. Kdopak to asi může být? Jo jasně, zapomněl jsem, že jezdí na skejtu a na inlajnech, často nosí své oblíbené kravaty a vypadá jako by měla prostředníček stále v pozoru. Ale jenom vypadá, protože je to v podstatě hodná holka, vychovaná v křesťanské rodině. Dokonce nemá ani jedno tetování! Všechno, co má na těle nakresleno, je jenom henna, protože chce být první rocková hvězda bez tetování (tak proč po sobě kreslí, co?). Stále nic? Tak další nápověda.

Často ji přirovnávají k Britney Spears, ale ona sama ji spíš lituje. Nikdy by prý ze sebe nedělala princezničku, co se na pódium obléká jako prostitutka. Vše, co nosí na scéně, by si klidně vzala do školy. Pořád nevíte? Snaží se být upřímná a hlavně si své písničky píše sama. Vydala dvě alba Let Go a Under My Skin. Pořád si nejste jisti? Ale jména singlů jako Complicated a Sk8ter Boi už vám napovídají všechno. No jistě, je to Avril Lavigne a se svou čtyřčlennou doprovodnou skupinou zahraje 3. 6. v pražské T-Mobile Aréně!

Urban Rapublic Hip Hop & Reggae Festival 24.–25. 6. Knížecí rybník u Tábora Scratch (USA), Tajai (USA), Zion I (USA), Roosevelt Franklin (USA), Phi-Life Cypher (UK) PSH /CZ/ a další

Zámostí 3.–4. 6. Třebíč The Young Gods (Ch), Wohnout, Moimir Papalescu & the Nihilist, Aneta Langerová, Imodium, Dan Bárta a další

Ouvalskej Bigbít

Rockové Vánoce v létě Na přelomu června a července Praha zažije něco, co tu ještě nebylo. Tři z nejlepších rockových kapel současnosti tady vystoupí během patnácti dnů! Queens of the Stone Age, The Mars Volta a hlavně White Stripes, to je opravdová první liga. Jako první se u nás objeví Queens of the Stone Age. Tahle parta má za sebou čtyři desky, a hvězdami se stali po vydání alba Songs for the Deaf v roce 2002. Jejich post-rock-trash-punk-n-roll uslyšíme na pódiu v Roxy 20. června.

Hned dva dny poté uvidíme také v Roxy skupinu The Mars Volta. To jsou nástupci At The Drive-In. Na jejich deskách najdeme neuvěřitelnou směsici art rocku, psychedelie, punku a latiny. To úplně nejzajímavější nás čeká 3. července. V pražské Arše se představí detroitská dvojice White Stripes, hlavní hvězdy letošního festivalu v Glastonbury. Dialog bicích s kytarou, se střídmým použitím piana, vytváří neskutečně plný zvuk.

4. 6. Úvaly u Prahy Tři sestry, Divokej Bill, Vypsaná Fixa, Wohnout, Prohrála v kartách, Cocotte Minute a další

Experiment 17.– 18. 6 Podbořany Chinaski, Krucipüsk, Banánový rybičky, Divokej Bill, Mig 21, Anna K & Band a další

49 * âILICHILI

NXOWXUDLQGG
KULTURA KNIHY Sloupek literární

Muži, ženy, orgány Když chce člověk napsat knížku, ale neví zrovna o čem, osvědčilo se zalovit ve vlastní minulosti. Autenticitu mají lidi rádi a bezprostřednost osudu má taky kolikrát mnohem lepší tah na bránu než stylizované mudrování o smyslu bytí. A věřte, že tak vznikla už nejedna prima knížka. Problém je, když se autorovi nepodaří pojmout život tak, aby čtenáři jeho prožitky a myšlenky něco řekly. Když čtete, jak vypravěč niterně trpí, ale je vám to putna, je někde chyba. Může být, že na tuhle literaturu nejste. Ale třeba vám ten soubor vzpomínek, historek a snů prostě jen nedává smysl. Hrbáčova kniha je o zrání v muže, který se postupně stane tak trochu i ženou, ale vůbec nejradši by zůstal dítětem. Žádnou z těch poloh jsem ale bohužel nedokázal brát vážně. Celé mi to nakonec přišlo jako efektní hra na city, pláč a upřímnost. Abychom všichni viděli!

Za literaturu krásnější!

Kosti, maso, tekutiny, Petr Hrbáč, Petrov 2005, 315 stran.

Napadlo mě, jestli by se něco podobného nedalo aplikovat jaksi plošně. Jak má mít třeba naše literatura opravdovou velikost, když se každý druhý český literát jmenuje Havlíček, Poláček, Zahradníček, Řezníček nebo Matoušek? Nic proti nim, ale s takovou nás Goethe, Hemingway nebo i King převálcují, kdy se jim zamane! A máme takový pech, že když už se u nás urodí opravdové spisovatelské eso, musí to být zrovna Kafka. To pro nás herdek literární historie nemohla najít většího ptáka? (Z vlasteneckých důvodů nemluvě o tom, že Franz K. byl vlastně německý Žid).

ěta Nejlepší v „Jsem jenom věčné dítě. Nejistého pohlaví.“ (str. 224)

To abyste to nemuseli celé číst

Satan v celuloidu Film je nástroj ďábla! Nemyslete si, kouknete na nějaké rouhačské nebo obscénní svinstvo a vaši čistou duši ovládnou temné síly. Ještě že si lidi vymysleli cenzuru, abychom se všichni měli krásně. Někteří jedinci to ale nechápou, a ještě o cenzuře píšou fuj knížky. Hanba! Jinými slovy, Zakázané filmy vás provedou historií americké filmové cenzury, která svoje nenechavé prsty ráda strká i do zahraniční produkce. Po užitečné souhrnné předmluvě vás čeká 125 pěkně podrobných ministudií filmů cenzurovaných z nejrůznějších důvodů v letech 1908−1999. Víte třeba, že první opravdu hanbatý film natočili Češi, že nejstaršímu filmovému Draculovi cenzoři vytkli homosexuální podtext nebo že kvůli Poslednímu tangu v Paříži sebrali Bertoluccimu v Itálii volební právo? No vidíte! Je to prostě šťavnaté čtení. Zakázané filmy, 125 příběhů filmové cenzury, Dawn B. Sova, Euromedia Group 2005, přel. Naďa Randová, předmluva Karel Spěšný, 320 stran + 16 stran fotografií.

ěta Nejlepší v

Tuhle jsem přemýšlel, co nezdravého bych ještě na noc snědl, když mi při šmejdění po kuchyni padlo oko na kulturně historickou revue Dějiny a současnost (ta se teď v moderních domácnostech dost rozmáhá). Bylo to jako vždy čtení zdravé a výživné. Dozvěděl jsem se třeba, že v Hradci Králové budou mít možná rynek Jana Pavla II. Ono Děkanské náměstí už asi nemá ten správný šmak a my Češi, Moravané a Slezané jsme na tohle pünktlich. Jak se nám nějaká ulice pár let jmenuje stejně, hned máme svrbění.

Nedá se svítit. Jestli to máme někam přivést, naše literatura se prostě neobejde bez pseudonymů. To je pořád řečí, že je zrovna dneska používá tolik českých autorů. Píše se o nich, že si za svojí tvorbou nestojí a kdesi cosi. Ale pravda je jiná. Jsou to prostě vlastenci a bojují za českou krásnou literaturu ještě krásnější! Nechtějí, aby si je lidi pletli s jinými spisovateli, nebo se za svoje jméno prostě jenom stydí. A co na tom. Vzali si příklad z Otokara Březiny. Ten dobře věděl, že kdyby své jímavé eseje podepsal Václav Jebavý, do čítanek by se nedostal. Takže jen víc a hustší kapky! Michal von Schindler

„Agentura nařídila, aby distributoři vypustili veškeré záběry Mellorse a lady Chatterleyové ležících ve stavu obnaženosti na slamníku...“ (str. 148) To abyste to nemuseli celé číst

âILICHILI * 50

NXOWXUDLQGG
Volá Oskar 123 – Snadná cesta k Oskarovi 52 Pár informací navíc 54 Oskarta 56 Vyberte si mobil na tělo 58 Žargon 59 Telefony v plné parádě 60 Telefony ve zkratce 76 Oskarovo připojení 80 Hrajte si 82 Mobil na splátky 83 Oskarovy prodejny 86

Tato část obsahuje informace o vybraných službách a produktech, které nabízí Oskar svým zákazníkům.

&KLOOLB&RUSLQGG
Tři jednoduché kroky ke správnému Snadná cesta k Oskarovi

Vyberte si tarif Zlaté číslo

Vyberte si dárek

zdarm

a! , platí jen od 9. do 30 . června k tarifům 300 a 500 Naplno!

Neváhejte

Krok

Vyberte si tarif

Krok

Máme pro vás báječné tarify. A že jste to vy, můžete si k nim navíc pořídit i službu Po svém!

Vyberte si dárek

Rozhodněte se, jestli chcete ZVÝHODNĚNÝ TELEFON nebo raději zdarma balíček z Dárkového koše! BUĎ SI MŮŽETE KOUPIT JEDEN ZVÝHODNĚNÝ TELEFON

Volné minuty

Měsíční paušál

Další minuty Každý náš telefon má jednu standardní a čtyři postupně stále výhodnější ceny. Čím vyšší tarif, tím levnější telefon!

ROZJEZD NAPLNO* 0 minut 50 Kč/59,50 Kč

5,00 Kč/5,95 Kč/min

50 NAPLNO 50 minut

250 Kč/297,50 Kč

4,50 Kč/5,36 Kč/min

Aktuální nabídka našich parádních telefonů je na stranách 60 až 79

150 NAPLNO 150 minut

600 Kč/714,00 Kč

4,00 Kč/4,76 Kč/min

NEBO SI MŮŽETE KOUPIT JEDEN Z TĚCHTO BALÍČKŮ

300 NAPLNO 300 minut

1000 Kč/1190,00 Kč

3,50 Kč/4,17 Kč/min

500 NAPLNO 500 minut

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7

Balíček

Volných jednotek za měsíc

5 hovorů 20 minut

Moje dlouhé hovory Moje volné minuty

1600 Kč/1904,00 Kč

3,33 Kč/3,96 Kč/min

SMS za 1 Kč/1,19 Kč * K tomuto tarifu se nevztahuje nabídka zvýhodněných telefonů, Dárkového koše ani % sleva na volání v rámci služby Po svém. Ceny bez/včetně 19% DPH.

Nyní slev a 50 % Ovládejte svůj účet sami a získejte 50% slevu na volání se službou Po svém

Moje víkendové hovory

neomezeně

Moje víkendové SMS

neomezeně

Moje SMS

100 SMS 15 MMS

Moje MMS Balíček vydrží zdarma 3 měsíce 6 měsíců

Cena volání se službou Po svém

50 NAPLNO

2,25 Kč/2,68 Kč/min

150 NAPLNO

2,00 Kč/2,38 Kč/min

300 NAPLNO

1,75 Kč/2,08 Kč/min

500 NAPLNO

1,67 Kč/1,98 Kč/min

Ceny jsou uvedeny bez/včetně 19% DPH.

12 měsíců

NEBO SI VYBERTE DVA MENŠÍ BALÍČKY

Balíček Po svém

12 měsíců

Volných jednotek za měsíc

Moje Oskar MMS** Moje SMS Info Moje SMS Zábava Moje Loga, Melodie a Obrázky

15 MMS do Oskara 30 informací 25 SMS 5 ks

Můj WAP

40 minut

Balíček vydrží zdarma 3 měsíce 6 měsíců

12 měsíců

12 měsíců

Sleva 50 % platí do 31. 7. 2005.

Ceny služeb uvedených jako zdarma jsou zahrnuty v cenách ostatních poskytovaných služeb.

âILICHILI * 52

** Možnost kombinace se zvýhodněným MMS telefonem.

&KLOOLB&RUSLQGG
tarifu, telefonu a službám Zvažte, komu voláte...

Krok

Zvažte, komu voláte...

A teď něco navíc, co se může hodit. Jestli máte přátele nebo členy rodiny s Oskarem, můžete jim volat výhodněji! Můžete si vybrat JEDNU z těchto tří služeb: Moje Jednička

200 Kč 238,00 Kč aktivační poplatek za službu

1,50 Kč/min 1,79 Kč/min

Malé shrnutí: Krok 1

Služba Po svém

Tarif

Krok 2

při volání vaší jedničce

Krok 3

NEBO Moje Rodina

100 Kč 119,00 Kč aktivační poplatek za každou SIM

1,50 Kč/min 1,79 Kč/min

Počáteční částka:

při volání až mezi 4 čísly v rámci rodiny

NEBO CELKOVÁ měsíční částka: Moji Nej...

20 Kč 23,80 Kč měsíčně

SLEVA 1,00 Kč/min 1,19 Kč/min při volání na 5 vybraných čísel

Všechny tři služby platí jen pro čísla v síti Oskar. Ceny bez/včetně 19% DPH.

Volací jistina... (nejméně 1000 Kč)

FlexiLimit...

Mějte účet pod kontrolou Volací jistina – Při nákupu tarifu je potřeba složit takzvanou Volací jistinu v minimální výši tisíc korun. Nastavte si vlastní FlexiLimit! – Chcete, aby vám někdo hlídal náklady? Stanovte si svůj FlexiLimit a my vám dáme vědět SMSkou, až své hranice dosáhnete. Užitečné a přitom náramně pohodlné!

(ohlídá vaše náklady)

Další informace o tarifech, produktech, službách a podmínkách pro zvýhodněné nabídky telefonu najdete na www.oskar.cz nebo volejte OskarKontakt 800 777 777.

Řiďte svůj účet pomocí Oskarovy Samoobsluhy Internetová Samoobsluha – zajděte na www.oskar.cz SMS Samoobsluha – posílejte SMS na 7700 Hlasová Samoobsluha – volejte na *077

Tyto nabídky služeb platí pro tarify Naplno.

53 * âILICHILI

&KLOOLB&RUSLQGG
PĂĄr informacĂ­ navĂ­c Tarify Naplno vĂĄs dostanou Rozjezd Naplno: Jestli jste mÄ&#x203A;li pĹ&#x2122;edplacenou kartu a chcete si koneÄ?nÄ&#x203A; uŞít vĂ˝hod tarifu, Rozjezd Naplno je pro vĂĄs jasnĂĄ volba. MÄ&#x203A;sĂ­Ä?nĂ­ho pauĹĄĂĄlu si ani nevĹĄimnete, jak je mrĹ&#x2C6;avĂ˝, ale ceny za volĂĄnĂ­ a textovky vĂĄs nadchnou! 50 Naplno: IdeĂĄlnĂ­ tarif pro ty, kdo to majĂ­ dobĹ&#x2122;e spoÄ?Ă­tanĂŠ. PadesĂĄt volnĂ˝ch minut, pauĹĄĂĄl tak akorĂĄt (250 korun) a textovky za korunku â&#x20AC;&#x201D; neberte to za tu cenu! 150 Naplno: Pro ty, co chtÄ&#x203A;jĂ­ volat opravdu naplno. Sto padesĂĄt volnĂ˝ch minut za takovou cenu jen tak nedostanete. No vĂĄĹžnÄ&#x203A;, mÄ&#x203A;sĂ­Ä?nĂ­ pauĹĄĂĄl dÄ&#x203A;lĂĄ jen 600 KÄ?. 300 Naplno: TĹ&#x2122;i sta volnĂ˝ch minut: ani si to nemusĂ­te dÄ&#x203A;lit, je to poctivĂ˝ch pÄ&#x203A;t hodin volĂĄnĂ­. Za rovnou tisĂ­covku. A navĂ­c k tomuto tarifu mĹŻĹžete dostat i skvÄ&#x203A;lou cenu na telefon. 500 Naplno: PatĹ&#x2122;Ă­te mezi lidi, kteĹ&#x2122;Ă­ telefon nedajĂ­ z ruky? Tak tohle je tarif pro vĂĄs! Za 1600 korun mÄ&#x203A;sĂ­Ä?nÄ&#x203A; dostanete pĹ&#x2122;es 8 hodin volĂĄnĂ­ do vĹĄech sĂ­tĂ­. A kdyby to nebylo dost, kaĹždĂĄ dalĹĄĂ­ minuta stojĂ­ jen 3,33 koruny. KrĂĄsnĂĄ cena nejen podle vzhledu, co Ĺ&#x2122;Ă­kĂĄte? UvedenĂŠ ceny bez 19 % DPH.

DalĹĄĂ­ sluĹžby k tarifĹŻm Naplno

PoslĂĄnĂ­ MMS/za zprĂĄvu* PoslĂĄnĂ­ FotoPoĹĄta MMS do MMS Studia/za zprĂĄvu WAP/min. PoslĂĄnĂ­ SMS E-mail/za zprĂĄvu PoslĂĄnĂ­ SMS Chat/za zprĂĄvu PoslĂĄnĂ­ M-Banka a M-Platby SMS/za zprĂĄvu

bez DPH

s DPH

9,50 KÄ? 2,00 KÄ? 1,50 KÄ? 2,00 KÄ? 2,50 KÄ? 1,00 KÄ?

11,31 KÄ? 2,38 KÄ? 1,79 KÄ? 2,38 KÄ? 2,98 KÄ? 1,19 KÄ?

Ceny bez/vÄ?etnÄ&#x203A; 19% DPH. PoslĂĄnĂ­ faxu a dat za minutu se ĂşÄ?tuje stejnÄ&#x203A; jako volĂĄnĂ­ do vĹĄech sĂ­tĂ­ v Ä&#x152;R. * PoslĂĄnĂ­ FotoPoĹĄta MMS nebo poslĂĄnĂ­ MMS z MMS Studia do vĹĄech mobilnĂ­ch sĂ­tĂ­ v Ä&#x152;R, na Slovensko a na e-mail.

Tarify PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Ceny datovĂŠho pĹ&#x2122;ipojenĂ­ pomocĂ­ technologie GPRS nebo EDGE PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Nadlouho MÄ&#x203A;sĂ­Ä?nĂ­ pauĹĄĂĄl (0â&#x20AC;&#x201C;10 MB) PĂĄsmo 10â&#x20AC;&#x201C;40 MB PĂĄsmo 40â&#x20AC;&#x201C;70 MB PĂĄsmo vĂ­ce neĹž 70 MB

200,00 KÄ? +200,00 KÄ? +400,00 KÄ? +600,00 KÄ?

238,00 KÄ? + 238,00 KÄ? + 476,00 KÄ? + 714,00 KÄ?

Ceny bez/vÄ?etnÄ&#x203A; 19% DPH.

S tarifem PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Nadlouho se dostanete na WAP i na internet a zaplatĂ­te vĹždy pauĹĄĂĄl 200 KÄ? bez 19% DPH, za coĹž mĹŻĹžete stahovat data aĹž do 10 MB vÄ?etnÄ&#x203A;. Pak si k tĂŠto Ä?ĂĄstce pĹ&#x2122;iplatĂ­te podle objemu vĂĄmi pĹ&#x2122;enesenĂ˝ch dat, viz jednotlivĂĄ pĂĄsma. MaximĂĄlnÄ&#x203A; zaplatĂ­te 200 KÄ? + 600 KÄ? bez 19% DPH, a to pĹ&#x2122;i pĹ&#x2122;ekroÄ?enĂ­ 70 MB. Pak uĹž mĹŻĹžete v danĂŠm zĂşÄ?tovacĂ­m obdobĂ­ stahovat data neomezenÄ&#x203A;. JeĹĄtÄ&#x203A; upozorĹ&#x2C6;ujeme, Ĺže nevyuĹžitĂŠ MB v danĂŠm pĂĄsmu se nepĹ&#x2122;evĂĄdÄ&#x203A;jĂ­ do dalĹĄĂ­ho zĂşÄ?tovacĂ­ho obdobĂ­. PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Naskok WAP/kB Internet/kB

0,40 KÄ? 0,05 KÄ?

0,48 KÄ? 0,06 KÄ?

Ceny bez/vÄ?etnÄ&#x203A; 19% DPH.

VyuĹžitĂŠ kB se pro ĂşÄ?ely VyĂşÄ?tovĂĄnĂ­ zaokrouhlujĂ­ na celĂŠ jednotky smÄ&#x203A;rem nahoru. âILICHILI * 54

&KLOOLB&RUSLQGG
Moje Balíčky – balíčky těch nejoblíbenějších služeb za ještě výhodnější ceny Název balíčku

Počet volných jednotek měsíčně

Hlasové balíčky* Moje volné minuty Moje dlouhé hovory

20 minut 5 hovorů v síti Oskar

Moje víkendové hovory SMS balíčky* Moje SMS Moje víkendové SMS MMS balíčky** Moje MMS Moje Oskar MMS Ostatní balíčky** Můj WAP Moje SMS Info Moje SMS Zábava Moje Loga, Melodie, Obrázky

Neomezený počet hovorů v síti Oskar během víkendu

Měsíční paušál

Cena volné jednotky

80,00 Kč 90,00 Kč

95,20 Kč 107,10 Kč

4,00 Kč 18,00 Kč

4,76 Kč 21,42 Kč

150,00 Kč

178,50 Kč

100 SMS do všech mobilních sítí

80,00 Kč

95,20 Kč

0,80 Kč

0,95 Kč

Neomezený počet SMS v síti Oskar během víkendu

90,00 Kč

107,10 Kč

15 MMS 15 MMS v síti Oskar

90,00 Kč 45,00 Kč

107,10 Kč 53,55 Kč

6,00 Kč 3,00 Kč

7,14 Kč 3,57 Kč

40 minut připojení na WAP 30 SMS Info 25 SMS 5 log, melodií nebo obrázků

45,00 Kč 45,00 Kč 45,00 Kč 45,00 Kč

53,55 Kč 53,55 Kč 53,55 Kč 53,55 Kč

1,13 Kč 1,50 Kč 1,80 Kč 9,00 Kč

1,34 Kč 1,79 Kč 2,14 Kč 10,71 Kč

Ceny bez/včetně 19% DPH. * Balíčky si mohou aktivovat zákazníci s Tarifem nové generace nebo s tarify Naplno. Nabídka se nevztahuje na zákazníky, kteří využívají službu Volej kolej. Zákazníci, kteří mají aktivovanou službu Štědré Hodiny, si nemohou aktivovat Hlasové balíčky. ** Balíčky si mohou aktivovat zákazníci s jakýmkoli Oskarovým tarifem. Hlasové, SMS a MMS balíčky – lze si aktivovat pouze jeden balíček ze skupiny. Balíček vám pofrčí už od půlnoci toho dne, kdy jste si jej aktivovali. Měsíční paušál se platí celý a zákazník dostane celý balíček, i když si ho aktivuje v již probíhajícím zúčtovacím období. Deaktivace je vždy ke konci zúčtovacího období. Nevyčerpané jednotky se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. Víkendový balíček můžete využívat od soboty 0:00 do neděle 24:00 a ve svátcích od 0:00 do 24:00. Bližší informace o jednotlivých balíčcích najdete na www.oskar.cz.

Užije si i vaše rodina a přátelé Moje Jednička

Co byste ještě měli vědět FlexiLimit

Tuto službu oceníte při hovorech s tím, kdo je vám v síti Oskar nejbližší. Může to být vaše milenka, kamarád ze školy nebo třeba bankéř — proti gustu žádný dišputát. Hovory s vaší jedničkou vás vyjdou jen na 1,50 Kč. Na výhodnou sazbu volání nespotřebováváte volné minuty.

Moje Rodina Jestli jste dva až čtyři a všichni jste u Oskara, tak byste měli zvážit službu Moje Rodina. Získáte skvělou cenu za volání v rámci skupiny a navíc i kontrolu nad výdaji. Všechna čísla v rodině jsou totiž na jednom zákaznickém účtu a jeho majitel tak má o útratách rodiny perfektní přehled. Na výhodnou sazbu volání nespotřebováváte volné minuty.

Moji Nej... Tato služba se hodí těm, kdo často volají přátelům v rámci Oskara. Můžete si jich vybrat až pět a pak jim volat o korunu levněji. Zvýhodněné volání se účtuje až po provolání volných minut. Uvedené ceny bez 19% DPH.

rmací na o f n i e c í V ar.cz www.osk

Služba FlexiLimit vám umožní lépe kontrolovat náklady na volání. Sami si nastavíte hodnotu, kterou hodláte provolat nad rámec volných minut. Na vyčerpání limitu vás upozorníme SMS zprávou. Nastavíte si například limit 300 korun. Systém pak sleduje užívání služeb a po dosažení limitu vás upozorní textovkou. Měsíční paušál a volné minuty se do FlexiLimitu nepočítají.

Volací jistina Volací jistina je korunový limit, prostřednictvím kterého můžeme kontrolovat vaši útratu nad rámec volných minut. Pokud v daném zúčtovacím období Volací jistinu překročíte, Oskar může vaši SIM kartu zablokovat. O čerpání Volací jistiny vás průběžně a zdarma informujeme textovkami. První dostanete po vyčerpání 50 %, další po 75 % a poslední až jistinu spotřebujete celou. Minimální hodnota Volací jistiny je 1000 Kč.

Dárkový koš Balíčky Moje volné minuty, Moje SMS a Moje MMS platí do všech sítí. Ostatní velké balíčky můžete využít jedině v rámci Oskarovy sítě. Balíček Moje Oskar MMS si můžete pořídit i k cenově zvýhodněnému telefonu.

55 * âILICHILI

&KLOOLB&RUSLQGG
Oskarta

Předplacená služba Oskarta je skvělá, když chcete hned volat a nechcete nic řešit. Aktivace je okamžitá, neplatíte žádný měsíční paušál a máte stálou kontrolu nad výdaji. Oskarta s FlexiSazbou Se službou FlexiSazba můžete volat a posílat textovky do Oskara ještě o korunu levněji. Pokud totiž během 30 dnů vyčerpáte nejméně 700 Kč kreditu, na další třicetidenní období vás FlexiSazba automaticky a zdarma převede na výhodnější účtování. Předplacená služba Oskarta FlexiSazba Volání do sítě Oskar/min. SMS do sítě Oskar/za zprávu Volání do ostatních sítí v ČR/min. SMS do ostatních sítí/za zprávu

vyčerpáte méně než 700 Kč 3,00 Kč 2,00 Kč

3,57 Kč 2,38 Kč

vyčerpáte více než 700 Kč** 2,00 Kč 1,00 Kč

6,00 Kč 2,00 Kč

2,38 Kč 1,19 Kč 7,14 Kč 2,38 Kč

Další služby k předplacené službě Oskarta Volání do Hlasové schránky Poslání FotoPošta MMS/za zprávu* Poslání FotoPošta MMS do MMS Studia/za zprávu WAP/min. Poslání faxu a dat/min. Poslání SMS E-mail/za zprávu Poslání SMS Chat/za zprávu Poslání M-Banka a M-Platby SMS/za zprávu

zdarma 9,50 Kč 2,00 Kč 1,50 Kč 6,00 Kč 3,00 Kč 3,50 Kč 2,00 Kč

11,31 Kč

0,57 Kč 0,05 Kč

0,68 Kč

2,38 Kč 1,79 Kč 7,14 Kč 3,57 Kč 4,17 Kč 2,38 Kč

Připojení Oskarta WAP/kB*** Internet/kB***

0,06 Kč

Ceny bez/včetně 19% DPH. * Poslání FotoPošta MMS nebo poslání MMS z MMS Studia do všech mobilních sítí v ČR a na Slovensko a na e-mail. ** Kredit použitý na uhrazení služby Připojení Oskarta se do částky pro FlexiSazbu nezahrnuje. *** Využité kB se pro účely Vyúčtování zaokrouhlují na celé jednotky směrem nahoru.

Oskarta a cizina Oskarta je báječná i v zahraničí. Na Roaming (tedy volání z ciziny) nepotřebujete skládat žádnou jistinu a při hovoru neplatíte sestavovací poplatky. Roaming si můžete aktivovat například přes SMS Samoobsluhu – jednoduše pošlete zdarma příkaz ROAM A 1234 na číslo 7700. Místo 1234 zadejte prosím své heslo.

Dobíjení Oskarty Oskartu můžete dobít v bankomatech s logem Oskar, kterých je už více než 2000. Jde to také přes službu M-Platby (pokud máte kartu SIM Plus) nebo v terminálech společnosti Sazka, ve kterých můžete dobíjet dokonce po celých korunách už od 200 Kč. V případě, že trváte na kupónech, můžete si vybrat mezi hodnotami 500 a 1200 Kč. Když vám vyprší platnost kreditu, můžete ho získat zpět, pokud ještě včas Oskartu dobijete aspoň 200 korunami. âILICHILI * 56

&KLOOLB&RUSLQGG
OdpĂĄrejte si 50

% z ĂşÄ?tu za volĂĄnĂ­

ZĂ­skejte slevu se sluĹžbou Po svĂŠm

Po vyÄ?erpĂĄnĂ­ volnĂ˝ch minut volĂĄte o 50 % levnÄ&#x203A;ji (neplatĂ­ pro Rozjezd Naplno) SIM Plus zdarma PodrobnĂŠ elektronickĂŠ vyĂşÄ?tovĂĄnĂ­ zdarma NedostĂĄvĂĄte tiĹĄtÄ&#x203A;nou fakturu Hovor na OskarLinku je zpoplatnÄ&#x203A;n Ä?ĂĄstkou 30 KÄ? (bez 19% DPH)

Jak si sluĹžbu aktivovat SluĹžbu Po svĂŠm si mĹŻĹžete nechat aktivovat jiĹž pĹ&#x2122;i poĹ&#x2122;Ă­zenĂ­ tarifu, popĹ&#x2122; si ji jednoduĹĄe a rychle aktivujete v OskarovÄ&#x203A; Samoobsluze â&#x20AC;&#x201C; jak v tĂŠ InternetovĂŠ na www.oskar.cz, tak v HlasovĂŠ na Ä?Ă­sle *077. Aktivace probÄ&#x203A;hne okamĹžitÄ&#x203A;. Kdybyste se snad sluĹžby Po svĂŠm nĂĄhodou chtÄ&#x203A;li vzdĂĄt, tak poÄ?Ă­tejte s tĂ­m, Ĺže deaktivace se uskuteÄ?nĂ­ aĹž na konci zĂşÄ?tovacĂ­ho obdobĂ­.

Co byste jeĹĄtÄ&#x203A; mÄ&#x203A;li vÄ&#x203A;dÄ&#x203A;t NabĂ­dku lze kombinovat se zakoupenĂ­m telefonu za zvĂ˝hodnÄ&#x203A;nou cenu. SluĹžba je urÄ?ena vĂ˝hradnÄ&#x203A; pro nefiremnĂ­ zĂĄkaznĂ­ky. MĂĄte-li na jednom zĂĄkaznickĂŠm ĂşÄ?tu vĂ­ce telefonnĂ­ch Ä?Ă­sel, sluĹžba bude aktivnĂ­ vĹždy na vĹĄech. ElektronickĂŠ podrobnĂŠ vyĂşÄ?tovĂĄnĂ­ se nedĂĄ pouŞít jako daĹ&#x2C6;ovĂ˝ doklad. Nebudete dostĂĄvat sloĹženku. KompletnĂ­ informace o sluĹžbÄ&#x203A; a PodmĂ­nky sluĹžby najdete na www.oskar.cz. * Sleva 50 % platĂ­ do 31. 7. 2005 namĂ­sto standardnĂ­ 20 % slevy.

57 * âILICHILI

&KLOOLB&RUSLQGG
Oskar Telefony

Vyberte si mobil, kterĂ˝ vĂĄm sedne

Jestli hledĂĄte osvÄ&#x203A;dÄ?enĂ˝ telefon za pĹ&#x2122;Ă­znivou cenu, tak jste tu sprĂĄvnÄ&#x203A;. Co si budeme povĂ­dat, vÄ&#x203A;tĹĄina z nĂĄs chce hlavnÄ&#x203A; volat a posĂ­lat SMSky. K tomu potĹ&#x2122;ebujete spolehlivĂ˝ mobil, kterĂ˝ vĂĄm neudÄ&#x203A;lĂĄ dĂ­ru do penÄ&#x203A;Ĺženky a bude vĂĄs udrĹžovat v kontaktu.

KdyĹž Ä?lovÄ&#x203A;k sportuje nebo pracuje venku, mÄ&#x203A;l by mĂ­t mobil, kterĂ˝ uĹž nÄ&#x203A;co vydrŞí. NesmĂ­ mu vadit prach, nÄ&#x203A;jakĂ˝ ten pĂĄd nebo obÄ?asnĂĄ sprcha â&#x20AC;&#x201C; prostÄ&#x203A; nesmĂ­ to bĂ˝t ŞådnĂĄ princezna na hrĂĄĹĄku. Oskar pamatuje i na to a nabĂ­zĂ­ odolnĂŠ telefony do vĹĄech podmĂ­nek!

Jste nĂĄroÄ?nĂ­ a potrpĂ­te si na kvalitu? Tak to potĹ&#x2122;ebujete mobil, kterĂ˝ s vĂĄmi udrŞí krok. ChytrĂ˝ telefon plnĂ˝ uĹžiteÄ?nĂ˝ch funkcĂ­, kterĂ˝ jen tak nezestĂĄrne a bude vĂĄs vĹĄude dobĹ&#x2122;e reprezentovat. MĂĄme takovĂ˝ch telefonĹŻ celou Ĺ&#x2122;adu, takĹže si mĹŻĹžete vybrat pĹ&#x2122;esnÄ&#x203A; podle vkusu a potĹ&#x2122;eby.

Ĺ˝ivot je zĂĄbava a je potĹ&#x2122;eba vychutnat si z nÄ&#x203A;j kaĹždou minutu. NeĹž pĹ&#x2122;ijede tramvaj, ostatnĂ­ mĹŻĹžou civÄ&#x203A;t do zemÄ&#x203A;, vy ale vytĂĄhnete svĹŻj super telefon a pustĂ­te si poĹ&#x2122;ĂĄdnou hru nebo kvalitnĂ­ muziku. KdyĹž si vyberete mobil od Oskara, zaĹženete nudu jednou provĹždy!

PotrpĂ­te si na krĂĄsnĂŠ vÄ&#x203A;ci a rĂĄdi vystupujete z davu? PodĂ­vejte se na vĂ˝jimeÄ?nĂŠ telefony, kterĂŠ jsme pĹ&#x2122;ipravili pro ty nejnĂĄroÄ?nÄ&#x203A;jĹĄĂ­. OkouzlĂ­ vĂĄs nadÄ?asovĂ˝m designem a rozmazlĂ­ uĹĄlechtilĂ˝mi materiĂĄly. Podtrhnou vaĹĄi eleganci a dotvoĹ&#x2122;Ă­ vĂĄĹĄ styl.

LeŞí v prĂĄci vĹĄechno na vaĹĄich bedrech? ChtÄ&#x203A;li byste vĂ˝konnĂŠho pomocnĂ­ka, kterĂ˝ nebude chtĂ­t co dva mÄ&#x203A;sĂ­ce pĹ&#x2122;idat? KomunikĂĄtory od Oskara jsou ĹĄpiÄ?ka ve svĂŠm oboru - pamÄ&#x203A;ĹĽ majĂ­ jako sloni a internetem surfujĂ­ jako blesk. StaÄ?Ă­ je mĂ­t u sebe a vĹĄechno bÄ&#x203A;Şí jako po mĂĄsle.

âILICHILI * 58

&KLOOLB&RUSLQGG
Oskar Telefony

Žargon

Polyfonní vyzvánění Jestli už vás omrzelo obyčejné pípání, oceníte určitě vícehlasé melodie. Telefon s nimi vyhrává skoro jako orchestr a vyzvánění je hned mnohem příjemnější.

Java Do mobilu s Javou si můžete stáhnout spoustu dalších her a prográmků. Aplikací v Javě rychle přibývá, takže váš telefon se může pořád učit nové a nové kousky.

MMS Telefony s MMS umějí posílat tzv. multimediální zprávy. Zní to strašně složitě, ale vlastně je to jednoduché: k textu můžete přibalit i obrázky a zvuky, což je o sto procent víc legrace!

Bluetooth „Modrý zub“ je skvělý vynález, který váš mobil propojí s handsfree sadou nebo třeba dalším telefonem. Dráty k tomu nepotřebujete, stačí, aby i druhý přístroj uměl Bluetooth.

Fotoaparát Když má mobil zabudovaný fotoaparát, užijete si s ním mnohem více švandy. Co si vyfotíte, můžete díky službě MMS hned poslat přátelům.

Připojení Díky službě Připojení už nemusíte sedět doma, když chcete na internet. Svá data a e-maily si snadno stáhnete rychle a pohodlně za výhodnou cenu.

Oskar nezaručuje nabídku uvedeného barevného provedení telefonů. Technické parametry je třeba vždy ověřit při koupi telefonu.

59 * âILICHILI

&KLOOLB&RUSLQGG
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

2577 KÄ?

1577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;577 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ?

PolyfonnĂ­ melodie

PolyfonnĂ­ vyzvĂĄnÄ&#x203A;nĂ­ VĂ˝mÄ&#x203A;nnĂŠ kryty BarevnĂ˝ displej

Nokia 2600 ZĂĄbava Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/4

Hry

ano/3

MMS

ne

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

aĹž 200/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9) WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano ne/ne

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

âILICHILI * 60

WHOHIRQ\BBLQGG

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 76
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

2577 KÄ?

1577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E; 77 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ?

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

3277 KÄ?

1977 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;577 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ?

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

PolyfonnĂ­ melodie

MMS

Java hry

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

MMS

FotoaparĂĄt

SnadnĂŠ ovlĂĄdĂĄnĂ­ BarevnĂ˝ displej Triband 900/1800/1900 MHz

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt Podpora Javaâ&#x201E;˘ pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­ VelkĂĄ vnitĹ&#x2122;nĂ­ pamÄ&#x203A;ĹĽ 10 MB

Siemens A65

Siemens C65

ZĂĄbava

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/4

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/24

Hry

ano/3

Hry

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM) KalendĂĄĹ&#x2122;

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce 100/220 ne

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

ano ano

ano

BudĂ­k

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano/ano

1000/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

BudĂ­k WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/4

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne/4+1

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 76

WHOHIRQ\BBLQGG

61 * âILICHILI
Oskar Telefony  

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

4577 KÄ?

3577 KÄ? Â&#x201E; 1977 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;577 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ?

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

4577 KÄ?

3577 KÄ? Â&#x201E; 1977 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;577 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ?

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

PolyfonnĂ­ melodie

MMS

Java hry

Bluetooth

MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

FotoaparĂĄt

E-mailovĂ˝ klient VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt Bluetooth

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt a FM rĂĄdio Stereo sluchĂĄtka v balenĂ­ Triband 900/1800/1900 MHz

Sony Ericsson T630

Nokia 6610i

ZĂĄbava

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/32

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/4

Hry

ano/2

Hry MMS

ano/2 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce 510/220

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

500/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

BudĂ­k

ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+1

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/3+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

âILICHILI * 62

WHOHIRQ\BBLQGG

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 76
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

5977 KÄ?

4977 KÄ? Â&#x201E; 3577 KÄ? Â&#x201E; 2577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;977 KÄ?

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

6977 KÄ?

5577 KÄ? Â&#x201E; 4577 KÄ? Â&#x201E; 2977 KÄ? Â&#x201E; 1977 KÄ? Â&#x201E;

PolyfonnĂ­ melodie

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

Java hry

MMS

MMS

Bluetooth

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

FotoaparĂĄt

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt Podpora Javaâ&#x201E;˘ pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­ Triband 900/1800/1900 MHz

VestavÄ&#x203A;nĂŠ FM rĂĄdio a fotoaparĂĄt VelkĂĄ kapacita uĹživatelskĂŠ pamÄ&#x203A;ti SluchĂĄtka v balenĂ­, Bluetooth

Nokia 6020

Sony Ericsson K700i

ZĂĄbava

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/16

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/40

Hry MMS

ano/2 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

Hry MMS

ano/5 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce aĹž 500/220

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

510/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

KalendĂĄĹ&#x2122;

BudĂ­k

ano

BudĂ­k

ano ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/3+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 76 a 77

WHOHIRQ\BBLQGG

63 * âILICHILI
Oskar Telefony  

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

9977 KÄ?

7977 KÄ? Â&#x201E; 6977 KÄ? Â&#x201E; 5977 KÄ? Â&#x201E; 4577 KÄ? Â&#x201E;

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

PamÄ&#x203A;ĹĽovĂĄ karta MMC 32 MB a sluchĂĄtka v balenĂ­ FM rĂĄdio Bluetooth a 1,3 MPIX vestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt

Nokia 6230i* ZĂĄbava Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/64

Hry MMS

ano/3 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

1000/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

* k dispozici v prĹŻbÄ&#x203A;hu Ä?ervna 2005 âILICHILI * 64

WHOHIRQ\BBLQGG

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 77
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

3577 KÄ?

2577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;977 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ?

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

3977 KÄ?

2977 KÄ? Â&#x201E; 1577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;577 KÄ? 77 KÄ? Â&#x201E; 

PolyfonnĂ­ melodie

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

Java hry

MMS

MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

Podpora Javaâ&#x201E;˘ pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­ AtraktivnĂ­ design PolyfonnĂ­ vyzvĂĄnÄ&#x203A;nĂ­

Podpora Javaâ&#x201E;˘ pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­ Synchronizace s PC VĂ˝mÄ&#x203A;nnĂŠ kryty

Samsung X480

Nokia 6100

ZĂĄbava

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/40

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/4

Hry

ano/40

Hry

ano/2

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce aĹž 1000/220

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

300/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

KalendĂĄĹ&#x2122;

BudĂ­k

ano

BudĂ­k

ano ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/3+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 77

WHOHIRQ\BBLQGG

65 * âILICHILI
Oskar Telefony  

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

4577 KÄ?

3577 KÄ? Â&#x201E; 1977 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;977 KÄ? Â&#x201E; 77 KÄ?

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

Dva displeje AtraktivnĂ­ design VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt

LG C3320 ZĂĄbava Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/48

Hry MMS

ano/3 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

200/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

âILICHILI * 66

WHOHIRQ\BBLQGG

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 77
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

5577 KÄ?

3577 KÄ? Â&#x201E; 2577 KÄ? Â&#x201E; 1577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E; 77 KÄ?

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt AtraktivnĂ­ design OsobnĂ­ handsfree v balenĂ­

Samsung X640* ZĂĄbava Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ne/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/40

Hry MMS

ano/2 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

aĹž 1000/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

* k dispozici v prĹŻbÄ&#x203A;hu Ä?ervna 2005 DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 77

WHOHIRQ\BBLQGG

67 * âILICHILI
Oskar Telefony  

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

5977 KÄ?

4577 KÄ? Â&#x201E; 2977 KÄ? Â&#x201E; 1977 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;977 KÄ?

PolyfonnĂ­ melodie

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

Java hry

MMS

MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

FotoaparĂĄt

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt Dva barevnĂŠ displeje OsobnĂ­ handsfree v balenĂ­

VestavÄ&#x203A;nĂŠ FM rĂĄdio StereosluchĂĄtka v balenĂ­ AtraktivnĂ­ design

Samsung E330

Nokia 7260

ZĂĄbava

6977 KÄ?

5577 KÄ? Â&#x201E; 3977 KÄ? Â&#x201E; 2977 KÄ? Â&#x201E; 2577 KÄ? Â&#x201E;

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/40

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/16

Hry MMS

ano/2 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

Hry

ano/2

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce aĹž 1000/220

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

aĹž 500/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

KalendĂĄĹ&#x2122;

BudĂ­k

ano

BudĂ­k

ano ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/3+2

âILICHILI * 68

WHOHIRQ\BBLQGG

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 78
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

9977 KÄ?

8977 KÄ? Â&#x201E; 7577 KÄ? Â&#x201E; 5977 KÄ? Â&#x201E; 4977 KÄ? Â&#x201E;

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

Headset, datovĂ˝ kabel a koĹženĂŠ pouzdro v balenĂ­ AtraktivnĂ­ design, pouze 14 mm tenkĂ˝ VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt a Bluetooth

Motorola V3 RAZR ZĂĄbava Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ne/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/24

Hry MMS

ano/5 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

aĹž 1000/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 78

WHOHIRQ\BBLQGG

69 * âILICHILI
Oskar Telefony  

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

7577 KÄ?

6577 KÄ? Â&#x201E; 4977 KÄ? Â&#x201E; 3577 KÄ? Â&#x201E; 2577 KÄ? Â&#x201E;

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

11977 KÄ?

9977 KÄ? Â&#x201E; 8577 KÄ? Â&#x201E; 7577 KÄ? Â&#x201E; 6577 KÄ? Â&#x201E;

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry PolyfonnĂ­ melodie

MMS Java hry

Bluetooth MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­ PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt FotoaparĂĄt

AtraktivnĂ­ design Plug-in speaker v balenĂ­ (externĂ­ reproduktor) VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt

StereosluchĂĄtka v balenĂ­ InternĂ­ pamÄ&#x203A;ĹĽ 96 MB Bluetooth a 1,3 MPIX fotoaparĂĄt

Samsung E630

Samsung D500

ZĂĄbava

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ne/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ne/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/64

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/64

Hry MMS

ano/2 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

Hry

ano/3

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce aĹž 1000/220

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

aĹž 1000/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

KalendĂĄĹ&#x2122;

BudĂ­k

ano

BudĂ­k

ano ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

âILICHILI * 70

WHOHIRQ\BBLQGG

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 78
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

10977 KÄ?

9577 KÄ? Â&#x201E; 7977 KÄ? Â&#x201E; 6977 KÄ? Â&#x201E; 5977 KÄ? Â&#x201E;

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

Bluetooth a 1 MPIX fotoaparĂĄt Dva barevnĂŠ displeje AtraktivnĂ­ design

Samsung E720* ZĂĄbava Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ne/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/64

Hry MMS

ano/4 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

aĹž 1000/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

* k dispozici v prĹŻbÄ&#x203A;hu Ä?ervna 2005 DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 78

WHOHIRQ\BBLQGG

71 * âILICHILI
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

5577 KÄ?

3977 KÄ? Â&#x201E; 2577 KÄ? Â&#x201E; 1577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;577 KÄ?

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

9977 KÄ?

8977 KÄ? Â&#x201E; 7577 KÄ? Â&#x201E; 6577 KÄ? Â&#x201E; 5577 KÄ? Â&#x201E;

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry PolyfonnĂ­ melodie

MMS Java hry

Bluetooth MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­ PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt FotoaparĂĄt

Podpora Javaâ&#x201E;˘ pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­ VyzvĂĄnÄ&#x203A;cĂ­ osvÄ&#x203A;tlenĂ­ VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt

Podpora Javaâ&#x201E;˘ pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­ MP3 pĹ&#x2122;ehrĂĄvaÄ? a FM rĂĄdio 1,3 megapixelovĂ˝ fotoaparĂĄt

Nokia 3220

Nokia 3230

ZĂĄbava

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/16

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/48

Hry MMS

ano/5 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

Hry

ano/3

MMS

ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce 500/220

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

500/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

KalendĂĄĹ&#x2122;

BudĂ­k

ano

BudĂ­k

ano ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/3+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/2+2

âILICHILI * 72

WHOHIRQ\BBLQGG

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 79
 

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

4977 KÄ?

3977 KÄ? Â&#x201E; 2577 KÄ? Â&#x201E; 1577 KÄ? Â&#x201E; Â&#x201E;577 KÄ?

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

MMS

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

FotoaparĂĄt

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt ZvýťenĂĄ odolnost proti vodÄ&#x203A;, otĹ&#x2122;esĹŻm a prachu Triband 900/1800/1900 MHz

Siemens M65 ZĂĄbava Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/24

Hry MMS

ano/3 ano

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM) KalendĂĄĹ&#x2122;

1000/220 ano

BudĂ­k

ano

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+1

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ne

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 79

WHOHIRQ\BBLQGG

73 * âILICHILI
Oskar Telefony  

StandardnĂ­ cena 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

 

18977 KÄ?

Â&#x201E;16977 KÄ? Â&#x201E;15577 KÄ? Â&#x201E;13977 KÄ? Â&#x201E;12977 KÄ?

StandardnĂ­ cena  50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

7977 KÄ?

6977 KÄ? Â&#x201E; 6977 KÄ? Â&#x201E; 6977 KÄ? Â&#x201E; 6977 KÄ? Â&#x201E;

PolyfonnĂ­ melodie

Java hry

MMS

Bluetooth

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

PĹ&#x2122;ipojenĂ­

PamÄ&#x203A;ĹĽovĂĄ karta MMC 128 MB a datovĂ˝ kabel v balenĂ­ Podpora dĹŻleĹžitĂ˝ch kancelĂĄĹ&#x2122;skĂ˝ch aplikacĂ­ Bluetooth

DatovĂĄ karta PCMCIA typu II pro notebooky Triband 900/1800/1900 MHz Podporuje GPRS a EDGE datovĂŠ pĹ&#x2122;enosy

Nokia 9300

Sony Ericsson GC85

ZĂĄbava

ZĂĄbava

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

ano/ano/ano

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ano/16

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

ne/ne/ne ne

Hry

ano

Hry

ne

MMS

ano

MMS

ne

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

UĹžiteÄ?nĂŠ funkce aĹž 80 MB/220

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (tel/SIM)

v notebooku/220

KalendĂĄĹ&#x2122;

ano

KalendĂĄĹ&#x2122;

BudĂ­k

ano

BudĂ­k

ne

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ne

ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9)

ne

ne

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

ano/ano

WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

ano/4+2

âILICHILI * 74

WHOHIRQ\BBLQGG

ne/ne

DalĹĄĂ­ technickĂŠ Ăşdaje najdete na str. 79
&LOL&KLOLB[LQGG
ZĂĄbavnĂŠ funkce

Oskar Telefony

Nokia 2600

Siemens A65

Siemens C65

Sony Ericsson T630

Nokia 6610i

Nokia 6020

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

MMS ObrĂĄzky/Text/Zvuky

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

z/4

z/4

z / 24

z / 32

z/4

z / 16

Hry

z/3

z/3

z/4

z/2

z/2

z/4

Podpora Java pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

z

z

z

VĂ˝mÄ&#x203A;nnĂŠ kryty

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt/MaximĂĄlnĂ­ rozliĹĄenĂ­ (pixely)

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z / 352x288

z / 640x480

z / 352x288

z / 640x480

PĹ&#x2122;Ă­davnĂ˝ fotoaparĂĄt

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

FM rĂĄdio

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

MP3 pĹ&#x2122;ehrĂĄvaÄ?

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

SnĂ­mĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;ehrĂĄvĂĄnĂ­ videa

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z

z

z

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C; / 4+1

z / 4+2

z / 4+1

z / 3+2

z / 4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z / 3+2

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/z

z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z

â&#x20AC;&#x201C;/z

Podpora pĹ&#x2122;ipojenĂ­ datovĂ˝m kabelem

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook (PCMCIA slot typu II)

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

Synchronizace s PC

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

z

z

E-mailovĂ˝ klient

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

z

InternetovĂ˝ prohlĂ­ĹžeÄ?

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

UĹživatelskĂĄ pamÄ&#x203A;ĹĽ telefonu

â&#x20AC;&#x201C;

1,9 MB

10 MB

2 MB

4 MB

3,4 MB

KalendĂĄĹ&#x2122; / BudĂ­k / KalkulaÄ?ka VibraÄ?nĂ­ vyzvĂĄnÄ&#x203A;nĂ­/PĹ&#x2122;evodnĂ­k mÄ&#x203A;n ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9) WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

UĂ?iteĂŁnĂŠ funkce

Bluetooth / Infraport

PamÄ&#x203A;ĹĽovĂŠ karty/Typ karty

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

aĹž 200 / 220

aĹž 100 / 250

aĹž 1000 / 250

aĹž 510 / 220

aĹž 500 / 220

aĹž 500 / 220

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

RozmÄ&#x203A;ry (mm)

108x46x21

101x45x19

105x47x18

102x43x17

106x44x19

105x45x18

96

76

86

93

87

92

850 mAh / Li-Ion

700 mAh / Li-Ion

600 mAh / Li-Ion

770 mAh / Li-Pol

720 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

DĂŠlka hovoru (minut)

aĹž 210

aĹž 300

aĹž 300

aĹž 540

300

aĹž 180

PohotovostnĂ­ doba (hodin)

aĹž 250

aĹž 250

aĹž 410

aĹž 300

300

aĹž 350

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

4096

4096

65536

65536

4096

65536

128x128

101x80

130x130

128x160

128x128

128x128

10

aĹž 10

aĹž 100

30

20

20

10 / 10

10 / 10

aĹž 100

30 / 30

20 / 20

20 / 20

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (v telefonu/SIM)

Hmotnost (g) Baterie (kapacita/typ)

Displej PoÄ?et zobrazenĂ˝ch barev RozliĹĄenĂ­ displeje PoslednĂ­ odchozĂ­ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti

TechnickĂŠ parametry

PoslednĂ­ pĹ&#x2122;Ă­chozĂ­/ztracenĂŠ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti Data/Fax

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

OdesĂ­lĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;Ă­jem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

z

z

z

z

Ĺ edĂĄ

Ĺ edĂĄ

ModrĂĄ

Ä&#x152;ernĂĄ

ModrĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brno-Ĺ edĂĄ

Nokia Series 30

Siemens

Siemens

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Nokia Series 40

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu BarevnĂŠ provedenĂ­ OperaÄ?nĂ­ systĂŠm

âILICHILI * 76

VXPDU\BBLQGG

z ano

â&#x20AC;&#x201D; ne
ZĂĄbavnĂŠ funkce

Sony Ericsson K700i

Nokia 6230i

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

z/z/z

MMS ObrĂĄzky/Text/Zvuky

z/z/z

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny Hry

z/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

z/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z / 40

z / 64

z / 40

z/4

z / 40

z / 40

z/5

z/3

z/4

z/2

z/3

z/2

Podpora Java pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­

z

z

z

z

z

z

VĂ˝mÄ&#x203A;nnĂŠ kryty

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z / 640x480

z / 1280x1024

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z / 640x480

z / 640x480

PĹ&#x2122;Ă­davnĂ˝ fotoaparĂĄt

â&#x20AC;&#x201C;

Ne

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

FM rĂĄdio

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

MP3 pĹ&#x2122;ehrĂĄvaÄ?

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

SnĂ­mĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;ehrĂĄvĂĄnĂ­ videa

z

z/z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 3+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

â&#x20AC;&#x201C;

z / 4+2

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C; z

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt/MaximĂĄlnĂ­ rozliĹĄenĂ­ (pixely)

VibraÄ?nĂ­ vyzvĂĄnÄ&#x203A;nĂ­/PĹ&#x2122;evodnĂ­k mÄ&#x203A;n ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9) WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

Bluetooth / Infraport

UĂ?iteĂŁnĂŠ funkce

Samsung X640

Nokia 6100

KalendĂĄĹ&#x2122; / BudĂ­k / KalkulaÄ?ka

Podpora pĹ&#x2122;ipojenĂ­ datovĂ˝m kabelem

z

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook (PCMCIA slot typu II)

â&#x20AC;&#x201C;

Ne

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

z

E-mailovĂ˝ klient

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

InternetovĂ˝ prohlĂ­ĹžeÄ?

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

41 MB

32 MB + 32 MB MMC

2 MB

725 kB

4 MB

7 MB

UĹživatelskĂĄ pamÄ&#x203A;ĹĽ telefonu PamÄ&#x203A;ĹĽovĂŠ karty/Typ karty

â&#x20AC;&#x201C;

Ano / MMC

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

aĹž 510 / 220

aĹž 1000 / 220

aĹž 1000 / 220

aĹž 300 / 220

aĹž 200 / 250

aĹž 1000 / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

99x47x20

103x44x20

85x43x22

106x45x18

89x48x25

87x47x23

93

99

75

83

92

85

Baterie (kapacita/typ)

700 mAh / Li-Pol / Li-Ion

850 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-ion

720 mAh / Li-Ion

1000 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-ion

DĂŠlka hovoru (minut)

aĹž 480

aĹž 300

aĹž 220

aĹž 360

aĹž 210

aĹž 210

PohotovostnĂ­ doba (hodin)

aĹž 300

aĹž 300

aĹž 360

aĹž 290

aĹž 200

aĹž 220

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

65536

65536

65536

4096

65536

65536

176x220

208x208

128x160

128x128

160x128

128x160

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) RozmÄ&#x203A;ry (mm) Hmotnost (g)

Displej PoÄ?et zobrazenĂ˝ch barev RozliĹĄenĂ­ displeje PoslednĂ­ odchozĂ­ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti PoslednĂ­ pĹ&#x2122;Ă­chozĂ­/ztracenĂŠ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti

TechnickĂŠ parametry

LG C3320

Samsung X480

30

20

25

20

aĹž 10

25

30 / 30

20 / 20

25 / 25

20 / 20

10 / 10

25 / 25

Data/Fax

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

OdesĂ­lĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;Ă­jem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

Ano

z

z

z

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

Ä&#x152;erno-StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

SvÄ&#x203A;tle modrĂĄ

Ĺ edo-StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

Sony Ericsson

Nokia Series 40

Samsung

Nokia Series 40

LG

Samsung

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu BarevnĂŠ provedenĂ­ OperaÄ?nĂ­ systĂŠm

z ano

â&#x20AC;&#x201D; ne

VXPDU\BBLQGG

77 * âILICHILI
ZĂĄbavnĂŠ funkce

Oskar Telefony

Nokia 7260

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

z/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z/z

MMS ObrĂĄzky/Text/Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

z / 40

z / 16

z / 24

z / 64

z / 64

z / 64

Hry

z/2

z/2

z/5

z/2

z/3

z/4

Podpora Java pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­

z

z

z

z

z

z

VĂ˝mÄ&#x203A;nnĂŠ kryty

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

Ne

Samsung E630

Samsung E720

z / 640x480

z / 640x480

z / 640x480

z / 640x480

z / 1280x1024

z / 1152x864

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

FM rĂĄdio

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

MP3 pĹ&#x2122;ehrĂĄvaÄ?

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

SnĂ­mĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;ehrĂĄvĂĄnĂ­ videa

VibraÄ?nĂ­ vyzvĂĄnÄ&#x203A;nĂ­/PĹ&#x2122;evodnĂ­k mÄ&#x203A;n ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9) WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

â&#x20AC;&#x201C;

z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z

z

z

z

z

z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z z / 4+2

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

â&#x20AC;&#x201C;

z / 3+2

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/z

z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

Podpora pĹ&#x2122;ipojenĂ­ datovĂ˝m kabelem

z

z

z

z

z

z

PCMCIA karta pro notebook (PCMCIA slot typu II)

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

Synchronizace s PC

z

z

z

z

z

z

E-mailovĂ˝ klient

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

InternetovĂ˝ prohlĂ­ĹžeÄ?

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

7 MB

4 MB

5 MB

18 MB

96 MB

80 MB

Bluetooth / Infraport

UĂ?iteĂŁnĂŠ funkce

Motorola V3 RAZR

PĹ&#x2122;Ă­davnĂ˝ fotoaparĂĄt

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt/MaximĂĄlnĂ­ rozliĹĄenĂ­ (pixely)

KalendĂĄĹ&#x2122; / BudĂ­k / KalkulaÄ?ka

UĹživatelskĂĄ pamÄ&#x203A;ĹĽ telefonu PamÄ&#x203A;ĹĽovĂŠ karty/Typ karty

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

aĹž 1000 / 220

aĹž 500 / 220

aĹž 1000 / 220

aĹž 1000 / 220

aĹž 1000 / 220

aĹž 1000 / 220

Frekvence (MHz)

900 / 1800

900 / 1800 / 1900

850 / 900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

RozmÄ&#x203A;ry (mm)

87x46x23

105x45x18

98x53x13,9

85x43x22

93x45x23

91x45x23

85

92

95

79

99

90

800 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

700 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion

800 mAh / Li-Ion aĹž 330

PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (v telefonu/SIM)

Hmotnost (g) Baterie (kapacita/typ) DĂŠlka hovoru (minut)

aĹž 210

aĹž 180

aĹž 430

aĹž 350

aĹž 390

PohotovostnĂ­ doba (hodin)

aĹž 280

aĹž 350

aĹž 290

aĹž 300

aĹž 300

aĹž 200

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

Displej PoÄ?et zobrazenĂ˝ch barev RozliĹĄenĂ­ displeje PoslednĂ­ odchozĂ­ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti PoslednĂ­ pĹ&#x2122;Ă­chozĂ­/ztracenĂŠ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti

TechnickĂŠ parametry

Samsung D500

Samsung E330

65536

65536

262144

65536

262144

262144

128x160

128x128

176x220

128x160

176x220

176x220

25

20

10

25

20

25

25 / 25

20 / 20

10 / 10

25 / 25

20 / 20

25 / 25

Data/Fax

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

OdesĂ­lĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;Ă­jem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

z

z

z

z

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

Ä&#x152;ernĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

Ĺ edo-Ä?ernĂĄ

Ä&#x152;ernĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

Samsung

Nokia Series 40

Motorola

Samsung

Samsung

Samsung

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu BarevnĂŠ provedenĂ­ OperaÄ?nĂ­ systĂŠm

âILICHILI * 78

VXPDU\BBLQGG

z ano

â&#x20AC;&#x201D; ne
ZĂĄbavnĂŠ funkce

Nokia 3220

Nokia 3230

Siemens M65

Nokia 9300

Sony Ericsson GC85

Loga/Melodie/ObrĂĄzky

z/z/z

z/z/z

MMS ObrĂĄzky/Text/Zvuky

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z/z/z

z/z/z

PolyfonnĂ­ melodie/tĂłny

z / 16

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z / 48

z / 24

z / 16

Hry

â&#x20AC;&#x201C;

z/5

z/3

z/3

z

â&#x20AC;&#x201C;

Podpora Java pro stahovĂĄnĂ­ her a aplikacĂ­

z

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

VĂ˝mÄ&#x203A;nnĂŠ kryty

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

z / 640x480

z / 1280x960

z / 640x480

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

PĹ&#x2122;Ă­davnĂ˝ fotoaparĂĄt

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

FM rĂĄdio

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

MP3 pĹ&#x2122;ehrĂĄvaÄ?

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

z

â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z

â&#x20AC;&#x201C;/z

â&#x20AC;&#x201C;

z/z/z

z/z/z

z/z/z

z/z/z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z/z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z/z

z/z

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

GPRS (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

z / 4+2

z / 4+2

z / 4+1

z / 4+2

z / 4+2

EDGE (PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k Internetu) / timesloty

z / 3+2

z / 2+2

â&#x20AC;&#x201C;

z / 4+2

z / 4+2

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

â&#x20AC;&#x201C;/z

z/z

â&#x20AC;&#x201C;

Podpora pĹ&#x2122;ipojenĂ­ datovĂ˝m kabelem

z

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

PCMCIA karta pro notebook (PCMCIA slot typu II)

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z

Synchronizace s PC

z

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

E-mailovĂ˝ klient

z

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

InternetovĂ˝ prohlĂ­ĹžeÄ?

â&#x20AC;&#x201C;

z

z

z

â&#x20AC;&#x201C;

4 MB

6 MB + 32 MB RS-MMC

10 MB

80 MB + 128 MB MMC

â&#x20AC;&#x201C;

â&#x20AC;&#x201C;

z / RS-MMC

â&#x20AC;&#x201C;

z / MMC

â&#x20AC;&#x201C;

aĹž 500 / 220

aĹž 6 MB / 220

aĹž 1000 / 220

aĹž 80 MB / 220

pamÄ&#x203A;ĹĽ notebooku / 220

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

900 / 1800 / 1900

105x44x19

110x60x21

109x49x19

132x51x21

87x54x5

86

110

104

167

44

760 mAh / Li-Ion

760 mAh / Li-Ion

750 mAh / Li-Ion

970 mAh / Li-Pol

napĂĄjenĂ­ z notebooku

DĂŠlka hovoru (minut)

aĹž 210

aĹž 240

aĹž 330

aĹž 420

napĂĄjenĂ­ z notebooku

PohotovostnĂ­ doba (hodin)

aĹž 350

aĹž 150

aĹž 300

aĹž 200

napĂĄjenĂ­ z notebooku

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

barevnĂ˝

ovlĂĄdĂĄnĂ­ z notebooku

65536

65536

65536

65536

ovlĂĄdĂĄnĂ­ z notebooku

128x128

176x208

132x176

640x200

ovlĂĄdĂĄnĂ­ z notebooku

20

20

aĹž 500

20

â&#x20AC;&#x201C;

20 / 20

20 / 20

aĹž 500

20 / 20

â&#x20AC;&#x201C;/â&#x20AC;&#x201C;

VestavÄ&#x203A;nĂ˝ fotoaparĂĄt/MaximĂĄlnĂ­ rozliĹĄenĂ­ (pixely)

SnĂ­mĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;ehrĂĄvĂĄnĂ­ videa KalendĂĄĹ&#x2122; / BudĂ­k / KalkulaÄ?ka VibraÄ?nĂ­ vyzvĂĄnÄ&#x203A;nĂ­/PĹ&#x2122;evodnĂ­k mÄ&#x203A;n ZjednoduĹĄenĂŠ psanĂ­ SMS zprĂĄv (T9) WAP/PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k WAPu

UĂ?iteĂŁnĂŠ funkce

Bluetooth / Infraport

UĹživatelskĂĄ pamÄ&#x203A;ĹĽ telefonu PamÄ&#x203A;ĹĽovĂŠ karty/Typ karty PamÄ&#x203A;ĹĽ na jmĂŠna (v telefonu/SIM) Frekvence (MHz) RozmÄ&#x203A;ry (mm) Hmotnost (g) Baterie (kapacita/typ)

Displej PoÄ?et zobrazenĂ˝ch barev RozliĹĄenĂ­ displeje PoslednĂ­ odchozĂ­ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti

TechnickĂŠ parametry

PoslednĂ­ pĹ&#x2122;Ă­chozĂ­/ztracenĂŠ hovory â&#x20AC;&#x201C; kapacita pamÄ&#x203A;ti Data/Fax

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/â&#x20AC;&#x201C;

z/z

z/z

z/â&#x20AC;&#x201C;

OdesĂ­lĂĄnĂ­/pĹ&#x2122;Ă­jem SMS

z/z

z/z

z/z

z/z

z/z

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

Plug-in

z

z

z

z

z

Ä&#x152;erno-ModrĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brno-GrafitovĂĄ

OranĹžovo-Ĺ edĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

StĹ&#x2122;Ă­brnĂĄ

Nokia Series 40

Symbian Series 60

Siemens

Symbian Series 80

Sony Ericsson

Typ SIM karty Podpora SIM Toolkitu BarevnĂŠ provedenĂ­ OperaÄ?nĂ­ systĂŠm

z ano

â&#x20AC;&#x201D; ne

VXPDU\BBLQGG

79 * âILICHILI
Oskar pĹ&#x2122;ipojenĂ­

Oskarovo PĹ&#x2122;ipojenĂ­ na internet aneb mobilnĂ­ pĹ&#x2122;enosy dat jako po mĂĄsle MĂĄte mobil, kterĂ˝ miluje surfovĂĄnĂ­ po internetu? Tak proÄ? byste se mÄ&#x203A;li placatit u bĹ&#x2122;ehu s plovacĂ­m kruhem? Oskarovo PĹ&#x2122;ipojenĂ­ pĹ&#x2122;ece vyuŞívĂĄ technologie GPRS a EDGE!* Surfujte s nĂĄmi na webu i po WAPu nejvyĹĄĹĄĂ­ moĹžnou rychlostĂ­ a provÄ&#x203A;trejte i svoje e-mailovĂŠ schrĂĄnky.

A

Oskarovo PĹ&#x2122;ipojenĂ­ mĂĄ pro vĂĄs tarify ĹĄitĂŠ na mĂ­ru

Tarify PĹ&#x2122;ipojenĂ­: PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Nadlouho â&#x20AC;&#x201C; Pokud sjĂ­ĹždĂ­te internet Ä?asto, nemĹŻĹžete si vybrat lĂ­p. Tento tarif vĂĄm nabĂ­zĂ­ neomezenĂŠ surfovĂĄnĂ­ za 800 korun mÄ&#x203A;sĂ­Ä?nÄ&#x203A; (plus 19% DPH). Pokud ale budete nÄ&#x203A;kterĂ˝ mÄ&#x203A;sĂ­c pouŞívat datovĂŠ pĹ&#x2122;enosy mĂŠnÄ&#x203A;, tarif Nadlouho to poznĂĄ, takĹže mĹŻĹžete uĹĄetĹ&#x2122;it. PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Naskok â&#x20AC;&#x201C; Jestli se na web pĹ&#x2122;ipojujete jenom obÄ?as, je pro vĂĄs ideĂĄlnĂ­. NeplatĂ­te ŞådnĂ˝ mÄ&#x203A;sĂ­Ä?nĂ­ pauĹĄĂĄl, platĂ­te jen za uskuteÄ?nÄ&#x203A;nĂŠ datovĂŠ pĹ&#x2122;enosy. PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Oskarta â&#x20AC;&#x201C; Jak nĂĄzev napovĂ­dĂĄ, tarif pro majitele pĹ&#x2122;edplacenĂ˝ch karet. A hlavnĂ­ vĂ˝hoda? VĹždyĹĽ vĂ­te, platĂ­te jen za pĹ&#x2122;enesenĂĄ data. DĂŠlka pĹ&#x2122;ipojenĂ­ nehraje roli.

MĹŻj tarif

MrknÄ&#x203A;te na cenĂ­k...

Tarif PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Nadlouho PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Nadlouho MÄ&#x203A;sĂ­Ä?nĂ­ pauĹĄĂĄl (0 â&#x20AC;&#x201C; 10 MB) PĂĄsmo 10 â&#x20AC;&#x201C; 40 MB PĂĄsmo 40 â&#x20AC;&#x201C; 70 MB PĂĄsmo vĂ­ce neĹž 70 MB

200,00 KÄ? + 200,00 KÄ? + 400,00 KÄ? + 600,00 KÄ?

238,00 KÄ? + 238,00 KÄ? + 476,00 KÄ? + 714,00 KÄ?

DalĹĄĂ­ Tarify PĹ&#x2122;ipojenĂ­ PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Naskok WAP/kB Internet/kB

0,40 KÄ? 0,05 KÄ?

PĹ&#x2122;ipojenĂ­ Oskarta 0,48 KÄ? 0,06 KÄ?

0,57 KÄ? 0,05 KÄ?

0,68 KÄ? 0,06 KÄ?

Ceny bez/vÄ?etnÄ&#x203A; 19% DPH. KompletnĂ­ cenĂ­k najdete na str. 54 a 56. * PokrytĂ­ technologiĂ­ EDGE je v dobÄ&#x203A; spuĹĄtÄ&#x203A;nĂ­ sluĹžby PĹ&#x2122;ipojenĂ­ v Praze a v BrnÄ&#x203A;, ale bude se postupnÄ&#x203A; rozĹĄiĹ&#x2122;ovat na dalĹĄĂ­ mÄ&#x203A;sta.

âILICHILI * 80

&KLOOLB&RUSLQGG
B

HĂĄrdvĂŠr aneb MaĹĄiny, bez kterĂ˝ch se nepĹ&#x2122;ipojĂ­te

Co musĂ­ zvlĂĄdat telefon a poÄ?Ă­taÄ??

Jak nejlĂŠpe poÄ?Ă­taÄ? a telefon propojit?

S mobilem je to snadnĂŠ. Jenom se mrknÄ&#x203A;te, jestli si poradĂ­ s technologiĂ­ EDGE nebo alespoĹ&#x2C6; GPRS. A taky mĂĄ-li Bluetooth nebo infraÄ?ervenĂ˝ port (IrDA). Pokud jde o poÄ?Ă­taÄ?, tedy nejen stolnĂ­ PC, ale hlavnÄ&#x203A; notebooky nebo PDA, taky by se vĂĄm v nich hodil Bluetooth nebo IrDA. Mobil a poÄ?Ă­taÄ? sice vĹždycky mĹŻĹžete propojit i kabelem, ale to pĹ&#x2122;ece jen nenĂ­ ono. A navĂ­c kabel Ä?asto musĂ­te dokoupit.

JakĂ˝ mĂĄm mobil: MĹŻj mobil umĂ­

Bluetooth â&#x20AC;&#x201C; Velmi pohodlnĂŠ a maximĂĄlnÄ&#x203A; mobilnĂ­. Telefon staÄ?Ă­ mĂ­t kdekoli v okruhu zhruba 10 metrĹŻ od poÄ?Ă­taÄ?e. A jestli vĂĄĹĄ poÄ?Ă­taÄ? Bluetooth nemĂĄ, snadno si ho u Oskara dokoupĂ­te. IrDA â&#x20AC;&#x201C; Taky parĂĄdnĂ­, ale telefon musĂ­te mĂ­t po dobu pĹ&#x2122;enosu pĹ&#x2122;Ă­mo u poÄ?Ă­taÄ?e. Pokud mĂĄ IrDA port vĂĄĹĄ telefon i notebook/PDA, nemusĂ­te nic shĂĄnÄ&#x203A;t. Kabel â&#x20AC;&#x201C; KlasickĂŠ, troĹĄku uĹž staromĂłdnĂ­ Ĺ&#x2122;eĹĄenĂ­.

JakĂ˝ mĂĄm poÄ?Ă­taÄ?: BT

IrDA

Kabel

MĹŻj poÄ?Ă­taÄ? umĂ­

BT

IrDA

Kabel

MĹŻj zpĹŻsob pĹ&#x2122;ipojenĂ­

TIP: Pokud vyuŞívĂĄte notebook a samostatnou SIM kartu, pouĹžijte pro surfovĂĄnĂ­ po webu mĂ­sto telefonu Datovou (PCMCIA) kartu. NemusĂ­te se trĂĄpit propojenĂ­m telefonu s poÄ?Ă­taÄ?em a taky s sebou nebudete muset poĹ&#x2122;ĂĄd tahat nabĂ­jeÄ?ku k telefonu.

Bude pro mÄ&#x203A; vĂ˝hodnĂĄ dalĹĄĂ­ SIM pro pohodlnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ PĹ&#x2122;ipojenĂ­? Ano â&#x20AC;&#x201C; datuji Ä?asto a volĂĄm hodnÄ&#x203A;

C

SpĂ­ĹĄe ano â&#x20AC;&#x201C; datuji obÄ?as a volĂĄm hodnÄ&#x203A;

Ne â&#x20AC;&#x201C; datuji pĹ&#x2122;Ă­leĹžitostnÄ&#x203A; a volĂĄm mĂĄlo

PĹ&#x2122;ipojte se raz dva

UrÄ?itÄ&#x203A; uĹž jste slyĹĄeli spoustu hororĹŻ o nastavovĂĄnĂ­ poÄ?Ă­taÄ?e pro mobilnĂ­ pĹ&#x2122;ipojenĂ­ k internetu. My taky. A proto jsme pro vĂĄs pĹ&#x2122;ipravili progrĂĄmek Oskarovo SnadnĂŠ PĹ&#x2122;ipojenĂ­, kterĂ˝ to zvlĂĄdne za vĂĄs. Program od nĂĄs dostanete na CD pĹ&#x2122;i aktivaci jednoho z tarifĹŻ PĹ&#x2122;ipojenĂ­ nebo si ho mĹŻĹžete kdykoli snadno stĂĄhnout na www.oskar.cz. TakĹže nad tĂ­m moc nemudrujte, mobilnĂ­ PĹ&#x2122;ipojenĂ­ k internetu nenĂ­ u Oskara ŞådnĂĄ vÄ&#x203A;da! Chci program na CD

Ståhnu si program z www.oskar.cz 81 * âILICHILI

&KLOOLB&RUSLQGG
Hrajte_Si_ad 17.05.05.qxd

20.5.2005

10:28

Stránka 1

Jde jen o to, co vás baví nejvíc S programem „Hrajte si“ můžete oťuknout ty nejžhavější Oskarovy služby! Klidně si s nimi hrajte až dva měsíce. Nic za to nedáte a ještě si užijete! Sledujte www.hrajtesi.cz

Stačí říct.


Oskar FinancovĂĄnĂ­

Mobil na splĂĄtky CelĂŠ noci se vĂĄm zdĂĄ o Sony Ericssonu K700i, ale nemĹŻĹžete si dovolit dĂĄt za nÄ&#x203A;j tolik penÄ&#x203A;z najednou? ŽådnĂ˝ problĂŠm! Dnes si jej mĹŻĹžete vzĂ­t domĹŻ za pouhĂ˝ch 458 KÄ? a zbytek doplatĂ­te v pĹ&#x2122;Ă­ĹĄtĂ­ch 10 mÄ&#x203A;sĂ­cĂ­ch. Je to tak. UĹž i pĹ&#x2122;enosnĂŠho ĹĄikulu svĂ˝ch snĹŻ si mĹŻĹžete poĹ&#x2122;Ă­dit, aniĹž byste mÄ&#x203A;li v penÄ&#x203A;Ĺžence jmÄ&#x203A;nĂ­. PĹ&#x2122;ipravte si obÄ?anskĂ˝ prĹŻkaz a jeĹĄtÄ&#x203A; jeden doklad totoĹžnosti a hurĂĄ do Oskarovy prodejny nebo zavolejte Oskarkontakt 800 777 777! MÄ&#x203A;sĂ­Ä?nÄ&#x203A; zaplatĂ­te za ĂşvÄ&#x203A;r na telefon (v KÄ?)1) Telefon/Tarif VeStylu Samsung X480 VeStylu Nokia 6100 VeStylu LG C3320 VeStylu Samsung X640 VeStylu Samsung E330 ProZĂĄbavu Nokia 3220 DoExtrĂŠmu Siemens M65 MeziLidi Sony Ericsson T630 MeziLidi Nokia 6610i VeStylu Nokia 7260 MeziLidi Nokia 6020 VeStylu Samsung E630 MeziLidi Sony Ericsson K700i MeziLidi Nokia 6230i VeStylu Motorola V3 RAZR ProZĂĄbavu Nokia 3230 ProPrĂĄci Sony Ericsson GC85 CARD VeStylu Samsung D500 VeStylu Samsung E720

Rozjezd Naplno2) 358 398 458 558 598 558 498 458 458 698 598 758 698 998 998 998 798 â&#x20AC;&#x201C; 1098

50 Naplno â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; 358 358 458 398 398 358 358 558 498 658 558 798 898 898 698 998 958

150 Naplno3) â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; 398 358 498 458 698 758 758 698 858 798

300 Naplno â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; 358 â&#x20AC;&#x201C; 598 598 658 698 758 698

500 Naplno â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; â&#x20AC;&#x201C; 458 498 558 698 658 598

297,5

714

1190

1904

+ K tomu mÄ&#x203A;sĂ­Ä?nĂ­ pauĹĄĂĄl

59,5

= Celkem vĂĄs to bude stĂĄt4)

1) Po dobu 10 mÄ&#x203A;sĂ­cĹŻ po sloĹženĂ­ 10 % z ceny telefonu pĹ&#x2122;i jeho koupi. 2) StejnĂĄ výťe splĂĄtek platĂ­ pro telefon za standardnĂ­ cenu. 3) StejnĂĄ výťe splĂĄtek platĂ­ i pro tarif Mezi nĂĄmi. 4) Tato suma nezahrnuje cenu za sluĹžby mimo volnĂŠ minuty. VĹĄechny ceny jsou uvedeny s DPH. O ĂşvÄ&#x203A;r na koupi telefonu mĹŻĹže zaŞådat kaĹždĂĄ fyzickĂĄ osoba starĹĄĂ­ 18 let s obÄ?anstvĂ­m v Ä&#x152;R a stĂĄlĂ˝m zdrojem pĹ&#x2122;Ă­jmĹŻ, kterĂĄ si u Oskara zakoupĂ­ mobilnĂ­ telefon a/nebo pĹ&#x2122;Ă­sluĹĄenstvĂ­ a k tomu jednu z OskarovĂ˝ch SIM karet s tarifem Naplno nebo tarifem pro firemnĂ­ zĂĄkaznĂ­ky Na jistotu nebo Na zisk. NovĂ­ zĂĄkaznĂ­ci mohou poskytnutĂ­ ĂşvÄ&#x203A;ru vyĹ&#x2122;Ă­dit pĹ&#x2122;Ă­mo v OskarovÄ&#x203A; prodejnÄ&#x203A;, a to po pĹ&#x2122;edloĹženĂ­ obÄ?anskĂŠho prĹŻkazu a dalĹĄĂ­ho dokladu totoĹžnosti. Od 12. 1. 2005 mohou o ĂşvÄ&#x203A;r poŞådat takĂŠ telefonicky prostĹ&#x2122;ednictvĂ­m OskarKontaktu (800 777 777) nebo OskarBusinessKontaktu (800 777 700), pokud o ĂşvÄ&#x203A;r ŞådĂĄ firemni zakaznik bez pĂ­semnĂŠ ĂşÄ?astnickĂŠ smlouvy. StĂĄvajĂ­cĂ­ zĂĄkaznĂ­ci: StĂĄvajĂ­cĂ­ zĂĄkaznĂ­ci Oskara mohou od 12. 1. 2005 o ĂşvÄ&#x203A;r poŞådat prostĹ&#x2122;ednictvĂ­m OskarLinky (*077) anebo OskarBusinessLinky (800 772 277), pokud o ĂşvÄ&#x203A;r ŞådĂĄ firemni zakaznik bez pisemnĂŠ ĂşÄ?astnickĂŠ smlouvy , aniĹž by si museli poĹ&#x2122;izovat novou SIM kartu s OskarovĂ˝m tarifem (ceny mobilnĂ­ch telefonĹŻ a pĹ&#x2122;Ă­sluĹĄenstvĂ­ se v takovĂŠm pĹ&#x2122;Ă­padÄ&#x203A; Ĺ&#x2122;Ă­dĂ­ NabĂ­dkou telefonĹŻ Oskara pro stĂĄvajĂ­cĂ­ zĂĄkaznĂ­ky). O ĂşvÄ&#x203A;r na koupi telefonu mĹŻĹže v tomto pĹ&#x2122;Ă­padÄ&#x203A; zaŞådat kaĹždĂĄ fyzickĂĄ osoba starĹĄĂ­ 18 let s obÄ?anstvĂ­m v Ä&#x152;R a stĂĄlĂ˝m zdrojem pĹ&#x2122;Ă­jmĹŻ, kterĂĄ pouŞívĂĄ nÄ&#x203A;kterĂ˝ z OskarovĂ˝ch pauĹĄĂĄlnĂ­ch tarifĹŻ. Ă&#x161;vÄ&#x203A;r poskytuje spoleÄ?nost Home Credit Finance a.s. K Şådosti o ĂşvÄ&#x203A;r nenĂ­ tĹ&#x2122;eba ruÄ?itele ani potvrzenĂ­ o pĹ&#x2122;Ă­jmech. MÄ&#x203A;li byste ale znĂĄt adresu, telefonnĂ­ Ä?Ă­slo a pĹ&#x2122;Ă­padnÄ&#x203A; i IÄ&#x152;O svĂŠho zamÄ&#x203A;stnavatele. V pĹ&#x2122;Ă­padÄ&#x203A; telefonickĂŠ Şådosti o ĂşvÄ&#x203A;r budou od zĂĄkaznĂ­ka zĂ­skĂĄny Ăşdaje nezbytnĂŠ pro uzavĹ&#x2122;enĂ­ smlouvy. MobilnĂ­ telefon a/nebo pĹ&#x2122;Ă­sluĹĄenstvĂ­ bude nĂĄslednÄ&#x203A; zaslĂĄn poĹĄtou. Pokud zĂĄkaznĂ­k ŞådĂĄ o ĂşvÄ&#x203A;r telefonicky, souhlasĂ­ s tĂ­m, Ĺže jeho hovor s operĂĄtorem pĹ&#x2122;Ă­sluĹĄnĂŠ Oskarovy zĂĄkaznickĂŠ linky mĹŻĹže bĂ˝t nahrĂĄvĂĄn, a to za ĂşÄ?elem zajiĹĄtÄ&#x203A;nĂ­ souhlasu se zpracovĂĄnĂ­m jeho osobnĂ­ch ĂşdajĹŻ spoleÄ?nostĂ­ Home Credit Finance a.s. SouÄ?ĂĄstĂ­ smlouvy je Ä?estnĂŠ prohlĂĄĹĄenĂ­. MinimĂĄlnĂ­ Ä?ĂĄstka ĂşvÄ&#x203A;ru je 3000 KÄ?, maximĂĄlnĂ­ 10 000 KÄ?. Ä&#x152;ĂĄstka, kterou musĂ­ zĂĄkaznĂ­k uhradit pĹ&#x2122;i koupi telefonu, je 10 % ceny. ZbĂ˝vajĂ­cĂ­ Ä?ĂĄst zĂĄkaznĂ­k doplatĂ­ v deseti ĂşvÄ&#x203A;rovĂ˝ch splĂĄtkĂĄch. Ă&#x161;vÄ&#x203A;r nenĂ­ moĹžno poskytnout prĂĄvnickĂ˝m osobĂĄm a firemnĂ­m zĂĄkaznĂ­kĹŻm s pĂ­semnou ĂşÄ?astnickou smlouvou. Ă&#x161;vÄ&#x203A;r se poskytuje vĂ˝hradnÄ&#x203A; na mobilnĂ­ telefon a/ nebo pĹ&#x2122;Ă­sluĹĄenstvĂ­. RPSN je 26,3 %.

83 * âILICHILI

&KLOOLB&RUSLQGG
fil

m

oc en ěn ý

Os ka re m

Chilli PRINT 5/18/05 16:39 Stránka 1

Pro svou vášeň udělá všechno… Kdykoli... Kdekoli... Míst, kde se objevil, je stále víc a víc.

POSEDL¯ POKRYTÍM Oskar uvádí nekonečný příběh o zdokonalování sítě. Najde si i vás. Sledujte na vašich telefonech. www.oskar.cz


Refer&Gain_AW.Q4.qxd

19.4.2005

15:40

Stránka 1

Oskara je dost pro vˇSechny Jste s Oskarem spokojeni? Doporučte nás i svým přátelům! Aby se vám ten dobrý skutek dělal snáz, přihodíme vám odměnu :o) Za doporučení vám dáme až 2500 Kč * Každý váš kamarád dostane až 500 Kč Můžete doporučit až 5 kamarádů *Maximální výše odměny platí v případě, že sami máte Oskarův tarif kromě níže uvedených a doporučíte nám pět zákazníků, kteří si pořídí tarif 300 Naplno nebo 500 Naplno.

Jak na to? Máte hned tři možnosti: Výše vaší odměny, když doporučujete a máte tarif

1) Zaveďte svého kamaráda do jedné z Oskarových prodejen a řekněte, že ho chcete doporučit Oskarovi.

Oskarta

2) Zavolejte OskarKontakt na 800 77 77 10 a dejte nám číslo a jméno svého kamaráda. Ten se pak může těšit, že ho naši prodejci kontaktují.

Rozjezd Naplno 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno

                      

Výše vaší odměny, když doporučujete a máte Oskartu

Oskarta Rozjezd Naplno 50 Naplno 150 Naplno 300 Naplno 500 Naplno                      

3) Kamarád nám může na OskarKontakt zavolat sám nebo se sám stavit v prodejně a prozradit, kdo ho doporučil Poznámky: Doporučit své známé nemohou uživatelé tarifů Slyším Vás, Odepiš, Junior, Na zisk, Na jistotu, Oskarta bez limitu a firemní zákazníci Oskara. Částky odměn dostanete v podobě Oskarových služeb – započtením na Vyúčtování tarifních zákazníků nebo jako kredit na Oskartě. Bližší podmínky na www.oskar.cz

Stačí říct.


PRAHA

Ä&#x152;ESKĂ&#x2030; BUDÄ&#x161;JOVICE

VĂĄclavskĂŠ nĂĄm. 47, 110 00 Praha 1

nĂĄm. PĹ&#x2122;emysla Otakara II. 90, 370 01

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;18.00, Ne: 10.00â&#x20AC;&#x201C;18.00

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;18:30, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;12.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

NĂĄrodnĂ­ 28, 110 00 Praha 1

IGY centrum, PraĹžskĂĄ 1247/24, 370 04

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;18.00, Ne: 10.00â&#x20AC;&#x201C;18.00

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Myslbek, Na PĹ&#x2122;Ă­kopÄ&#x203A; 19-21, 110 00 Praha 1 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.30, So: 10.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, Ne: 10.00â&#x20AC;&#x201C;18.00

Hlavní nådraŞí, Wilsonova 300/80, 120 61 Praha 2

FRĂ?DEK-MĂ?STEK

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 7.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;14.00, Ne: 12.00â&#x20AC;&#x201C;19.00

JugoslĂĄvskĂĄ 11, 120 00 Praha 2

nĂĄm. Svobody 16, 738 01

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So 9.00â&#x20AC;&#x201C;14.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

PalĂĄc FlĂłra, VinohradskĂĄ 149, 3. patro, 130 00 Praha 3 Poâ&#x20AC;&#x201C;So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00, Ne: 10.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Carrefour NovĂ˝ SmĂ­chov, RadlickĂĄ 1 a, b, 150 00 Praha 5

HAVĂ?Ĺ&#x2DC;OV

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Tesco ZliÄ?Ă­n, SkandinĂĄvskĂĄ 25/144, 155 00 Praha 5 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Fibichova 228/23, 736 01 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Metropole ZliÄ?Ă­n, Ĺ&#x2DC;evnickĂĄ 1, 155 00 Praha 5 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 10.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

NovĂ˝ SmĂ­chov, PlzeĹ&#x2C6;skĂĄ 8, 150 00 Praha 5

HRADEC KRĂ LOVĂ&#x2030;

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Centrum Ä&#x152;ernĂ˝ Most, ChlumeckĂĄ 765/6, 109 00 Praha 9

S. K. Neumanna 281, 500 02

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Tesco LetĹ&#x2C6;any, VeselskĂĄ 663, 199 00 Praha 9

Hypernova Kukleny, KutnohorskĂĄ 226, 500 04

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 10.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Carrefour EDEN, U Slavie 1527, 101 00 Praha 10

Futurum, BrnÄ&#x203A;nskĂĄ 1825/23a, 500 03

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

VinohradskĂĄ 167, 100 00 Praha 10 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;18.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;14.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Hypernova Ä&#x152;estlice 111, 251 01 Praha PrĹŻhonice Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Galerie Butovice, RadlickĂĄ 117, 158 00 Praha 5 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

BRNO Carrefour KrĂĄlovo Pole, Cimburkova 4, 612 00

JIHLAVA BeneĹĄova 28, 586 01 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;18:30, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;12.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno Pozor! Jsme na novĂŠ adrese!

KARLOVY VARY

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

T. G. Masaryka 697/5, 360 01

Olympia, U DĂĄlnice 777, ModĹ&#x2122;ice 664 42

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;18.30, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;14.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Tesco, SkandinĂĄvskĂĄ 2, 619 00 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;20.00

KLADNO

Masarykova 2, 602 00 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: ZavĹ&#x2122;eno

T. G. Masaryka 550, 272 01

VaĹ&#x2C6;kovka, Ve VaĹ&#x2C6;kovce 1, 602 00

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;18.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

LIBEREC PraĹžskĂĄ 147/30, 460 01 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

NISA Center â&#x20AC;&#x201C; Ä&#x152;eskĂŠ mlĂĄdeĹže 456, 463 12 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

âILICHILI * 86

&KLOOLB&RUSLQGG
Oskar Prodejny

MLADĂ BOLESLAV

TĂ BOR

Olympia, JiÄ?Ă­nskĂĄ 1350/III., 293 01

Erbenova 572, 390 02

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;18.30, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;12.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

TEPLICE

OLOMOUC

U KrupskĂŠ brĂĄny 24, 415 01

OstruĹžnickĂĄ 15, 771 00

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;18.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Globus, PraĹžskĂĄ ul., v. k. u. Ĺ&#x2DC;epÄ?Ă­n, 779 00

UHERSKĂ&#x2030; HRADIĹ TÄ&#x161;

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 8.30â&#x20AC;&#x201C;20.30

Masarykovo nĂĄm. 37-38, 686 01

OPAVA

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 8.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Globus, TÄ&#x203A;ĹĄĂ­nskĂĄ 83, 746 41

Ă&#x161;STĂ? NAD LABEM

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 8.00â&#x20AC;&#x201C;20.00

MĂ­rovĂŠ nĂĄm. 207, 401 00 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;18.30, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

OSTRAVA ZLĂ?N

Shopping Park Ostrava, RudnĂĄ 114, 700 30 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Centro ZlĂ­n, ul. 3. kvÄ&#x203A;tna 1170, Malenovice 760 01

Zeyerova 347/4, 702 00

Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 8.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Futurum, NovinĂĄĹ&#x2122;skĂĄ 6a, 702 00 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

PojĂ­zdnĂŠ prodejny Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, St: 9.00â&#x20AC;&#x201C;17.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;15.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

PARDUBICE

Ä&#x152;echy

Globus, PodÄ&#x203A;bradskĂĄ 293, 530 09 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 8:30â&#x20AC;&#x201C;20:30

nĂĄm. Republiky 56, 530 02 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 9.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;13.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno Pozor! Na tuto adresu jsme se pĹ&#x2122;estÄ&#x203A;hovali z Grandu!

PLZEĹ&#x2021; nĂĄm. Republiky 3, 301 00 Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ: 8.00â&#x20AC;&#x201C;18:30, So: 9.00â&#x20AC;&#x201C;12.00, Ne: zavĹ&#x2122;eno

Carrefour BorskĂĄ pole, U LetiĹĄtÄ&#x203A; 2/1074, 301 00 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

Tesco, RokycanskĂĄ 1385/130, 301 00 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 10.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

PROSTÄ&#x161;JOV Tesco, KoneÄ?nĂĄ 25, 796 01 Poâ&#x20AC;&#x201C;Ne: 9.00â&#x20AC;&#x201C;21.00

EJNA PROD NOVĂ

1. 6. 2. 6.â&#x20AC;&#x201C;4. 6. 6. 6.â&#x20AC;&#x201C;7. 6. 8. 6.â&#x20AC;&#x201C;11. 6. 13. 6.â&#x20AC;&#x201C;14. 6. 15. 6.â&#x20AC;&#x201C;18. 6. 20. 6.â&#x20AC;&#x201C;22. 6. 23. 6.â&#x20AC;&#x201C;25. 6. 27. 6.â&#x20AC;&#x201C;29. 6. 30. 6.â&#x20AC;&#x201C;2. 7.

Trutnov â&#x20AC;&#x201C; ulice HorskĂĄ, pÄ&#x203A;ĹĄĂ­ zona u Ä&#x152;SOB KolĂ­n â&#x20AC;&#x201C; Karlovo nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ Cheb â&#x20AC;&#x201C; kĹ&#x2122;iĹžovatka MĂĄjovĂŠ ulice a tĹ&#x2122;Ă­dy Svobody Most â&#x20AC;&#x201C; mĂ­sto mezi Priorem a MÄ&#x203A;stskĂ˝m ĂşĹ&#x2122;adem PĹ&#x2122;Ă­bram â&#x20AC;&#x201C; nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ TGM Sokolov â&#x20AC;&#x201C; nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ BudovatelĹŻ DÄ&#x203A;Ä?Ă­n â&#x20AC;&#x201C; Husovo nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ LitomÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;ice â&#x20AC;&#x201C; MĂ­rovĂŠ nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ JindĹ&#x2122;ichĹŻv Hradec â&#x20AC;&#x201C; nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ MĂ­ru HavlĂ­Ä?kĹŻv Brod â&#x20AC;&#x201C; HavlĂ­Ä?kovo nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­

Morava 30. 5.â&#x20AC;&#x201C;4. 6. 6. 6.â&#x20AC;&#x201C;8. 6. 9. 6.â&#x20AC;&#x201C;12. 6. 13. 6.â&#x20AC;&#x201C;15. 6. 16. 6.â&#x20AC;&#x201C;18. 6. 20. 6.â&#x20AC;&#x201C;22. 6. 23. 6.â&#x20AC;&#x201C;25. 6. 27. 6.â&#x20AC;&#x201C;29. 6. 30. 6.â&#x20AC;&#x201C;2. 7.

Znojmo â&#x20AC;&#x201C; HornĂ­ nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ Ĺ˝Ä?ĂĄr nad SĂĄzavou â&#x20AC;&#x201C; nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ Republiky Olomouc â&#x20AC;&#x201C; parkoviĹĄtÄ&#x203A; OD Carrefour Ĺ umperk â&#x20AC;&#x201C; HlavnĂ­ tĹ&#x2122;Ă­da u SpoĹ&#x2122;itelny Znojmo â&#x20AC;&#x201C; HornĂ­ nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ HodonĂ­n â&#x20AC;&#x201C; VelkomoravskĂĄ ulice ValaĹĄskĂŠ MeziĹ&#x2122;Ă­Ä?Ă­ â&#x20AC;&#x201C; nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ PĹ&#x2122;erov â&#x20AC;&#x201C; nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ PĹ&#x2122;erovskĂŠho povstĂĄnĂ­ Znojmo â&#x20AC;&#x201C; HornĂ­ nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­

87 * âILICHILI

&KLOOLB&RUSLQGG
Platí pro vybrané tarify nefiremních zákazníků. 50% sleva platí do 31. 7. 2005.

CHILLI_190x245_holka50% 5/18/05 3:22 PM Stránka 1

50 %

Odpárejte si z účtu za volání. Pořiďte si jeden z tarifů Naplno se službou Po svém a získáte 50% slevu na volání. Stačí jen ovládat svůj účet bez pomoci operátora – přes internet, SMS nebo Oskarovu Hlasovou Samoobsluhu. Vydělejte tak na své samostatnosti. Více info na www.oskar.cz.

Objednávejte na 800 777 777

Stačí říct.

Profile for Čilichili

2005 | 06 | Čilichili: Špioni  

Známe je všichni a opravdu je viděl málokdo.

2005 | 06 | Čilichili: Špioni  

Známe je všichni a opravdu je viděl málokdo.

Profile for cilichili
Advertisement