__MAIN_TEXT__

Page 1

Vybrané telefony a tarify Vodafonu plus porce pěkně ostrého čtení | www.cilichili.cz | 4 | 2019

01_Cover_Cili_04_19.indd 1

19.03.19 14:00


Svou první bitvu, už

předčasný porod

vybojovali . Před nimi je ale ještě dlouhá cesta .

Pojďte ji usnadnit miminkům s námi .

www.aponedo.cz


FAKEBOOK

TOMÁŠ SEDLÁČEK Tomáš Sedláček

Plyšový ekonom

Tomáš Sedláček

Se Zbigniewem Czendlikem, Erikem Taberym a Tomášem Hajzlerem budeme v centru DOX debatovat o tom, že je třeba konečně přestat žvanit a začít něco dělat.

S Tamarou Klusovou, Terezou Voříškovou a Lilií Janeček Kousnutědivou si budeme v botelu Albatros povídat o dynamice partnerských vztahů.

Antonín Kosík: Pokud potřebujete ztratit tři hodiny života, neexistuje lepší možnost.

Tomáš Sedláček Jednokolo už se mi ojezdilo a nepřijde mi dostatečně odlišující. Potřebuju návrhy, jakým jiným originálním samohybem bych se mohl pohybovat po nábřeží. Díky moc! Jan Krup: Jednočtverec? Viktor Faihed: Rudl? Amálie Bílá: Nohy?

Markéta Válková: Tomáši, nedělej to! Víš, jak pak vždycky začneš balit všechny holky na Náplavce včetně labutí!

Tomáš Sedláček

Tomáš Sedláček

Zvu vás na svůj workshop Kreativního myšlení. Workshop probíhá individuálně, o samotě. Po zaplacení 5900 Kč vyrazíte v libovolném čase do ulic, půjdete jakýmkoliv směrem, někoho potkáte, něco uvidíte, něco si o tom pomyslíte, vrátíte se domů a obdržíte certifikát o absolvování workshopu. Svoboda je kreativní! Platbu lze provést v bitcoinech.

Svět internetu je mytickým světem, který ve skutečnosti není, a přesto se do něj ze skutečnosti rádi stěhujeme. #ThursdayThoughts Toto sdíleli uživatelé Facebookové banality, Instantní moudro, Pes Chytropes a Nic mnoha slovy

Toto se líbí 78 452 moderním kreativním lidem.

Duchovědný rozvoj

Tomáš Sedláček

Pane Sedláčku, nenapsal byste nám článek o trvale udržitelném, mírně ubývajícím bohatství?

My svět nevidíme, my jej vyvěřujeme.

Samozřejmě. Musím ale předtím dokončit články pro Rozvoj ducha, Duchovní rozkvět, Dušný rozjezd a Rozpad duchny. Omlouvám se, ale žádnou žádost, někam něco napsat, nedokážu odmítnout.

Martin Grohmann: Promiňte, tomu nerozumím. Tomáš Sedláček: Ano. 3

03_Plocha_Cili_04_19.indd 3

19.03.19 14:41


ROZJEZD

Z OBSAHU

Redakce

6 Zdivočelé surikaty útočí

Ředitelka projektu 01 Markéta Moreno

8 Kde je hip, tam je hop

Šéfredaktorka 02 Tereza Macková Jiráková

22 Strom je tvůj kamarád

Zástupkyně šéfredaktorky 03 Petra Poláková

26 Co nepotřebujete

Obsahový dohled 04 Štefan Švec

28 Hromadné vraždy filmů

Hlavní editor 05 Filip Horáček

32 Činky s pala

Editoři a psavci 06 Jindřich Novák 07 Markéta Bajerová

01

03

04

05

06

Manažer redakce 08 Marek Slezák

Tiráž Vydavatel Boomerang Communication, s. r. o., Nad Kazankou 37/708, 171 00 Praha 7 – Troja, IČ: 26447657, tel.: 244 023 201, www.boomerang.co.com, pro Vodafone Czech Republic, a. s. Tisk Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání 19. 3. 2019. Datum vydání 1. 4. 2019. Distribuce Česká republika. Periodicita měsíčník. Prodej inzerce Marek Hammerschmied, e-mail: marek.hammerschmied@ boomerang.co.com. Uzávěrka podkladů inzerce 5/2019 15. 4. 2019. MK ČR 15371. Rytmus je kuskus, vypadá jak bambus. Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Nebýt hluchá, nebýt němá, budu zpívat Eminema. E-mail do redakce: redakce@cilichili.cz. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz.

07

Online department 09 Jan Studnička

02

Nejsem odborník,

Kreativní ředitel 10 Petr Bláha

minimálně, co se hudby týče. Noty pro mě jsou odjakživa španělská vesnice a můj zpěv by se dal asi nejněžněji označit jako experimentální umění (a to bych na sebe musela být ještě opravdu hodná a moji posluchači částečně nahluchlí). Což mi ale nebrání v tom, abych hudbu milovala. Nejsem vybíravá, radost dokážu najít jak v rocku, tak popu, ale je pravda, že hiphop si mě získal na první dobrou. To spojení melodie, rytmu, slov… a právě ta hrají hlavní roli! Stejně jako miluju knížky, jsem totiž nadšená z toho, jaké příběhy dokáže vytvořit text tříminutové písničky. Zrovna u rapu nejvíc platí: Vždyť to je vlastně všechno poezie. Na chvíli jsme v jiném světě, fantazie si ho může dokreslit dle libosti a něco z něj si třeba přenést i do skutečnosti. (Ideálně něco hezkého. Ne pouliční přestřelky nebo těžký život sirotka žijícího na ulici v ghettu). Stačí se zaposlouchat… nebo v případě dubnového vydání ČILI začíst.

Designéři 11 Tomáš Trnobranský 12 Vendula Kučerová

Tereza Macková Jiráková tereza.jirakova@cilichili.cz

Ilustrátorka 13 Karolína Tomšejová

08

09

10

Produkční 14 Pavel Matuška DTP 15 Jan Pitra

11

12

Manažeři inzerce Marek Hammerschmied Zdeněk Vaculík Fotograf Michael Kratochvíl

13

14

Titulka Karolína Tomšejová 15

Lístok mesiaca Všetkí v ČILICHILI. Rád by som vám napísal zpod Tatier, že aj u nás máte fanúšikov, ktorí vás čítajú s radosťou a potešením. Aj ja medzi nich patrím. Maroš S. Odpověď: Pozdvihol ste nám sebavedomie, Maroš. Vedľa iného. Ďakujeme. Redakcia 4

04-07_Rozjezd_04-19.indd 4

19.03.19 15:53


ROZJEZD

Nejlepším filmem všech dob byl zvolen Terminátor 2.

VZDĚLÁNÍ

Filozofická fakulta otevřela studijní obor plagiátorství Vzhledem k vysoké poptávce nechala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy akreditovat nový magisterský obor plagiátorství. Jeho absolventi budou schopni kopírovat a parafrázovat akademické články, školní práce i firemní prezentace tak, aby nedocházelo k trapným excesům typu aféry profesora Koláře. Služby diplomovaných plagiátorů najdou uplatnění ve státní správě, na vysokých školách i v soukromém sektoru.

Žralok sežral českou učitelku v Alpách. Národní galerie v Praze zve na výstavu deskových maleb gotických mistrů pod názvem Dědovy čmaryky.

České autobazary jsou nejpoctivější na světě, napsal na svůj Facebook mluvčí České obchodní inspekce ze zamčeného auta plnícího se výfukovými plyny. Sázkové kanceláře vypsaly kurz na apokalypsu. Dojde-li ke zničení naší planety a veškerého života na ní, můžete získat až tisícinásobek vložených prostředků!

METAFYZIKA A METACHEMIE

Smrt je optický klam, zjistili vědci Lidé ve skutečnosti neumírají, žijí pořád dál, potvrdil tiskový mluvčí Metafyzikálního ústavu akademie věd Tomáš Halík. Zvláštní optickou iluzí jen v jednu chvíli znehybní jejich tělo, jehož hrubohmotný odraz se dále nepohybuje. Skutečné tělo posléze nepovšimnuto vystoupá cca patnáct kilometrů do výšky, aby mělo výhled, a způsobuje globální oteplování.

116 – Zlaté sedmdesátky. Píše Ž.I.V.O.T, kreslí Nikkarin

5

04-07_Rozjezd_04-19.indd 5

19.03.19 14:01


ROZJEZD

LIFEHACK

Autohypnóza Otáčejte časopisem před očima po směru hodinových ručiček a přivedete se do stavu transu, v němž si sami můžete dávat rozkazy.

Na Letné popravili ženu, která se rouhala proti smoothie. Z továrny na cukrovinky unikl tajný postup, jak vytočit krávy do fialova, aby začaly dojit čokoládu.

DUEL

SNOOP DOGG × LEOŠ MAREŠ Kdo je lepší raper?

Muzeum alchymie ve Zlaté uličce nečekaně vybuchlo.

UMĚNÍ

Škoda, že Beatles nechodili do lidové školy umění

Mark Zuckerberg má toaletní papír potištěný fotkami uživatelů Facebooku, zjistila konkurence.

zloun, podezřelý z dvojité vraždy

0:1

hodný chlapec od Berouna, co rád ho má každý

jednou Dogg a jednou Lion, muž dvou tváří

0:1

v jednom žánru v jednom stylu dál a dál září

s jednou holkou od mládí až doteď zestárnul

1:0

na Moniky Marešové má nejspíš továrnu

moderuje YouTube kanál, a to má kliku

0:1

moderátorů všech král, došel až do Slavíků

pořád dělá nový triky, nový věci

1:0

dvacet let má Svalovce, ty samý kecy

má feat s Eminemem a s dalšíma buřičema

0:1

na feat s božským Karlem nikdo prostě nemá

2:4 Leoš vyhrál, a kdo na něj něco zkusí, tomu král českýho rapu narve kožich do pusy

Sdružení vysloužilých učitelů ZUŠ a LŠU vyjádřilo svou účast oběma zbylým členům kapely s názvem The Beatles, která v minulém století dosáhla jistých úspěchů v propagaci populární hudby. „Je škoda, že tak talentovaní hoši jako vy nenavštěvovali naše organizované umělecké školství,“ píše se ve zdravici, „vaše písně mohly být ještě umělecky hodnotnější.“

Chcete-li víc podobných rapbattlů, mrkněte na YouTube kanál SOUBOYZ. S tímhle Duelem nám pomáhali.

POLITIKA

Libertariáni schválili interní předpis o naprosté poslušnosti vůdcům hnutí. NEBEZPEČÍ

Přemnožené surikaty utekly ze zoo a ohrožují krysy UŽITEČNÝ NÁVOD

Jak pít přiměřeně 1. Nepijte

Nejméně tři sta organizovaných surikat prohryzalo plot svého výběhu v pražské zoo a uteklo do města neznámo kam. Akci, která se odehrála před půl rokem, se podařilo před veřejností utajit a provalila se až dnes, když přemnožené surikaty začaly nahrazovat původní kolonie krys a potkanů v pražské kanalizaci. „Svoje krysy nedáme,“ komentoval situaci vlastenecký web NaStráž.eu a Tomáš Ortel nazpíval píseň Je suis potkan. Odborníci na integraci hlodavců radí zavedení kvót mezi jednotlivá města a dobrovolné holení ocásků, kterým by se surikaty mohly připodobnit našim hodnotám.

6

04-07_Rozjezd_04-19.indd 6

21.03.19 9:39


ROZJEZD

PRŮŠVIH

Top 9 dokladů, že děti neumí kreslit

1. Anička (8)

2. Karlík (6)

3. Erik (6)

Růžový kůň má tak malou hlavu, že vypadá jako žlučník s nohama, Aničko. A ta nalakovaná červená kopyta jsou skoro stejně divná jako chodící bublina vpravo dole.

Za prvé, auta nelítají. Za druhé, domy taky ne. Za třetí, v domě s plotem s každou plaňkou jinou může bydlet jenom člověk na drogách. Jdi na léčení, Karlíku.

Nevíme, jestli je to rozšlápnutý šváb, ježek na paralympiádě, nebo kaštan, ze kterého vespod lezou červi. Ale každopádně na to dopadla fakt velká kapka moči, Eriku.

4. Valerie (7)

5. Martínek (5)

6. Anežka (6)

Možná jsi chtěla namalovat lva, Valerie, ale namalovala jsi hyenu, které někdo roztáhl obličej do placky pomocí kolíčků na prádlo. Gratulujeme.

Jeřáb, který stojí na žluté korbě červeného pásového vozidla, by se převrátil ještě dřív, než by obyvatelé toho neforemného domu bez dveří vzadu vyskákali ze zoufalství okny.

To, že hruška spadne do vody, ještě není důvod začít malovat, Anežko. Zvlášť když je to hruška, která má zjevně pásový opar.

7. Klárka (4)

8. Vítek (7)

9. Jiřinka (8)

Možná to má být hořící dům, ale ten divný pás vzadu vypadá spíš jako průjem z berušek, Klárko. A vůbec, ty nemáš úplně cit pro ladění barev k sobě, viď?

Jako prasečí hlava na zdi by to nebylo špatné, Víťo, ale ty jsi asi chtěl namalovat celé prase, že? Takové jakože prase, do kterého narazil vlak zepředu i zezadu a zdrcnul ho.

Když holčičky malují sebe, většinou se snaží udělat hezké, Jiřko. Oceňujeme, že jdeš proti proudu, ale moc realismu škodí. Příště zkus radši nějakou princeznu, třeba Elsu.

7

04-07_Rozjezd_04-19.indd 7

19.03.19 14:43


TÉMA

RAP JE NOVÝ ROCK'N'ROLL

“WE CULTURE. RAP IS THE NEW ROCK N ROLL. WE THE ROCKSTARS!” KANYE WEST 2013

V roce 2001 potřebovali scenáristé jednoho z dílů Přátel udělat z jakéhosi klučiny co největšího blba. Jako svůj plán do budoucna proto ten nešťastník odhalil, že s kamarádem zakládá rapovou skupinu. Obecenstvo se mohlo potrhat smíchy. A dneska? Text: Jiří Holubec, Karel Veselý Fotky: Michael Kratochvíl, Shutterstock, Profimedia, YouTube.com

8

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 8

19.03.19 14:46


TÉMA

Před pár týdny proběhla tiskem zpráva, že Jay-Z (s manželkou Beyoncé) nabízí doživotní volňásky na své koncerty pro fanoušky, kteří přejdou na veganskou stravu. Víte, kdo se tomu smál? Nikdo. Mezi těmito dvěma událostmi z popkulturní historie leží období, kdy se z okrajového žánru stal celosvětový fenomén. Vzato číselně, hiphop zodpovídá za asi 21 % streamované muziky a  19 % poslouchané hudby vůbec. Jen takový Drake, který určitě nepatří k nejlepším hiphoperům v  historii, má na Spotify neuvěřitelných 32 milio­ nů posluchačů měsíčně a jeho song „One Dance“ nasbíral přes 1,5 miliardy přehrání. Hiphop a jeho interpreti ovládají nejenom hudební svět, ale diktují i módní trendy, vkus, točí obrovskou částí byznysu zaměřeného na mladé lidi a hýbou i politikou (a stravovacími návyky, jak vidno).

CHUDÍ KLUCI Z BRONXU Hiphop začal v  80. letech jako znouze­ ctnost. Chudí kluci z Bronxu neměli peníze na kytaru, zato měli gramofon a sbírku desek svých rodičů. Z mála vytvořili svou vlastní hudbu, která stejně jako jazz a rock strávila první dekádu v undergroundu, během druhé se začala objevovat v hitparádách a v té třetí se z ní stal napulírovaný pop. Na okamžik, kdy nová generace muzikantů

BUDU PREZIDENT / KOUPIM SI KONTINENT / NEMÁM SENTIMENT / ZALOŽIM REGIMENT / ZALOŽIM SI POLICII / UDÁM SE SÁM JAKO ZMIJI / VYHODIM SE Z PRÁCE / BUDU ŽÍT NA SKLÁDCE

přijde s něčím zásadně novým, ale zatím čekáme marně. Zdá se, že s hiphopem budeme muset ještě pár let vydržet. V kořenech má zabudovanou přizpůsobivost a dokáže sebe sama vytvořit v podstatě z čehokoliv a přijmout jakékoliv trendy zvenčí. Pro přežití hudebního stylu je to výhoda, pro jeho podobu naopak neštěstí. Imunitou vůči zániku si totiž hiphop odebral sebeočistnou pojistku. Ta umlčela jazz v okamžiku, kdy se jeho synonymem stal sladkobolně zhůvěřilý Kenny G. Stejně poslala do věčných lovišť rock přecpaný mučivými kytarovými sóly hraničícími s onanií. Současný hiphop přežil svou smrt a začal mutovat.

Stačí se podívat, jak jejich vliv zamával i s tak obří organizací, jakou je americká NFL. Ta je v dlouhodobém sporu s hráčem Colinem Kaepernickem, který na protest proti policejnímu násilí odmítl stát během hymny. Hiphopové hvězdy v čele s Jayem-Z Kaepernicka podporují a vyhlásily bojkot vystoupení na letošním Superbowlu. Poločas nejsledovanější sportovní události v USA byl vždy považován za nejprestižnější pódium, kam se muzikant vůbec může dostat. Letos o něj nikdo nestál a NFL byla nahraná, protože rapové moguly si nikdo nechce rozhádat. Vystoupení se nakonec chopila druhořadá kapela Maroon 5, která se tím dost možná odrovnala navždy. Kam to hiphop nakonec dotáhne, je těžké odhadnout. Jestli ale za dvacet let budete těžko shánět kus flákoty, tak si vzpomeňte na Jaye-Z a jeho výzvu k přechodu na veganství.

DOBA RAPOVÁ V dnešním hiphopu vznikají zásadní díla jako „This Is America“ Childishe Gambina zároveň s  počiny mimořádně bizarními. Jednu z  největších pecek složil Young Signorino. Na YouTube má 26 milionů zhlédnutí a  vystačí si s  kolovrátkovým beatem a  textem „alfa alfa alfa beta / a u a u a u a / alfa alfa alfa beta / ra pa pa pa pa pa pa“. Obrovská popularita staví rapery na roveň nejvlivnějších osobností světa. Na rozdíl od rockerů, kteří politikům nanejvýš statovali v roli maskotů (zdravíme Bona), dnešní hiphopové hvězdy míchají byznysem a politikou.

NOSIM BUNDU S METALÍZOU / VOZIM SE V PÉŘOVÝ KÁŘE / PRACHY HÁŽU DO KRABICE / JAK VÍČKA NA VOZÍČKÁŘE

9

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 9

19.03.19 14:46


TÉMA

VLASTNĚ ROCKEŘI S KŠILTOVKAMA Rap nahradil rock na špičkách hitparád. Jeho dnešní hrdinové jsou ale podobní rockovým bohům minulosti víc, než se může zdát. Nevěříte?

THE POLICE / STING × JAY-Z Zasloužilý veterán, který nemůže odejít. Co je spojuje: Bohaté manželky. Herečka a producentka Trudie Stylerová není tak úplně Beyoncé, ale Sting by taky mohl kdykoliv pověsit kariéru na hřebík. Jay-Z to udělal, ale vzápětí se zase vrátil a je podobně jako Sting poslední roky tak trochu k smíchu.

U2 × DRAKE Spolehlivý hitmaker, kterého můžete klidně pustit i svojí babičce. Co je spojuje: Náboženství. Hodní kluci s vírou. Židovský rap a křesťanský rock k sobě mají blíže, než se zdá. Přinejmenším obojí dobře vynáší. Ještě štěstí, že Drake nechce zachraňovat svět jako Bono. Tedy zatím.

BRUCE SPRINGSTEEN × KENDRICK LAMAR Angažovaný klasik, kterému naslouchají davy, a ať udělá cokoliv, kritika se mu pokloní. Co je spojuje: Nemají je rádi na Grammy. Kendrick vydává skvělé desky, ale porota ho v hlavních kategoriích nepochopitelně ignoruje. I Springsteen se Grammy dočkal až po letech.

EAGLES × POST MALONE Hudebníci prodávající desítky milionů desek, přesto se k nim fanoušci moc hrdě nehlásí. Co je spojuje: Otravné hity. I když se jim budete vyhýbat, jak to jen půjde, nejspíš je stejně uslyšíte někde z rádia a pak si je budete muset zpívat.

DAVID BOWIE × KANYE WEST Samozvaný pošuk, mimozemšťan, který s každou deskou posouvá hranice svého žánru a buduje si kult oddaných fanoušků. Co je spojuje: Diskutabilní politické názory. Oba rádi provokují. Bowie v jedné obzvláště slabé chvilce v sedmdesátých letech obhajoval Hitlera, později se za to omluvil. Kanye zatím nic podobného za své podlézání Trumpovi neudělal.

NIRVANA × THE NOTORIOUS B.I.G. Hlas generace s příliš krátkou kariérou. Co je spojuje: Předčasná smrt. Vydali jen pár desek, ovlivnili ale scénu na roky dopředu a pozůstalí z jejich nahrávek ždímají, co to jde. Cobain odešel dobrovolně, Notorious B.I.G. sice o sebevraždě rapoval, ale zemřel po přestřelce.

COURTNEY LOVE / HOLE × CARDI B Neohrožené hrdinky, které přepisují pravidla průmyslu řízeného muži. Co je spojuje: Striptýz. Obě mají zkušenost ze striptýzových klubů. Cardi tam začala svoji kariéru. Courtney si v stripklubu vydělávala na provoz své kapely.

BEATLES × OUTKAST Vizionáři, kteří se rozpadli příliš brzy. Co je spojuje: Ambiciózní albové projekty a experimenty. OutKast stihli natočit svého Sgt. Peppera (deska Stankonia) i „bílé dvojalbum“ (Speakerboxxx/The Love Below) a pak se vydali každý vlastní cestou.

BOB DYLAN × EMINEM Veršotepci, kteří udělali ze svého žánru umění. Co je spojuje: Učí se o nich na univerzitách. Že je rap jen zábava pro hlupáky? Eminemovu slovní zásobu srovnávali jazykovědci s Shakespearem a o jeho díle, stejně jako třeba o textech Boba Dylana, se vypisují semináře na univerzitách.

JIMI HENDRIX × FUTURE Odborníci na psychedelické výlety. Co je spojuje: Drogy. Hendrix v šedesátých letech spoléhal na látky rozšiřující mysl. Pilulkový král Future jeho lásku k substancím sdílí a rapuje díky tomu jinak.

10

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 10

19.03.19 14:01


TÉMA

HOP A JE TU HIPHOP Je hiphop opravdu nový rock? Hiphop vystřídal rock v žebříčcích poslechovosti. Čistě číselně je to nejposlouchanější, nejstreamovanější a nejsledovanější žánr dneška. Zároveň mám ale trochu problém považovat skladby, které znějí v hitparádách, za hiphop. Možná bych spíš řekl, že hiphop je nový pop. Co to s ním dělá? Dnešní hvězdy hiphopu jsou nejsledovanější a nejvlivnější osobnosti šoubyznysu. Na druhé straně se do toho klubu největších hvězd může dostat kdokoliv. Doslova přes noc. Jedna z největších hvězd nové vlny hiphopu Lil Xan býval fotograf. Pak mu jednoho dne někdo ukradl foťák, on neměl na nový, tak se rozhodl, že bude místo toho dělat hiphop. Během pár týdnů byl slavný. Taková situace v hudebním průmyslu nikdy nebyla a hiphop radikálně změnila. Mění se dnešní rap spolu s tím, jak se mění jeho posluchači? Opouští macho pózy? Rapuje se o emo emocích? Existují gay rapeři? V množství hudby, která vzniká, se asi najde všechno. Celkově ale dnešní hiphop opustil snahu o něčem vyprávět. Pohybuje se v tématech sebeprezentace a egoismu. Párty, auta, zlatý řetězy, peníze. A oblečení. Oblečení je hrozně důležité. Platí to pro celý svět? Raper v Sýrii asi nebude vyprávět o tom, jak si koupil nové yeezy… Politicky angažovaný rap pořád vzniká, ale je to okrajová záležitost. Byl jsem nedávno ve Spojených arabských emirátech a tamější hiphopeři rapují o tom samém, co zbytek světa. O penězích. Proč český hiphop zaostává za slovenským? Když se dělila republika, tak na Slovensku mohli začít budovat hudební scénu od nuly. Nemyslím hudbu samotnou, ale prostředí producentů, dramaturgů rádií a festivalů, nahrávacích firem a podobně. Tím pádem se do slovenského šoubyznysu dostalo hodně mladých lidí, kteří dávali prostor nové muzice. V Česku na stejných pozicích sedí lidé z doby před revolucí. Jak rapují legendární Manželé v roce 1984: Českou hudbu pořád řídí Petr Janda a Miloš Skalka… Jo, to platí dodnes. Upřímně řečeno, závidím Slovákům RádioFM nebo festival Pohoda. To ale neznamená, že

by se českému hiphopu nedařilo. Když jsem sestavoval letošní kategorii hiphop pro cenu Anděl, poslouchal jsem třináct aktuálních alb a celkově je releasů nepočítaně. Třicet českých kapel se hiphopem živí. Bez problémů. Vem si třeba PTK. To je raper z Chebu, o kterém vůbec nevíš, protože dělá věci na YouTube. Kluci jako on jezdí dvacetizastávkové turné, na každém koncertě mají pět set lidí. Honorář si řeknou od třiceti do šedesáti tisíc za vystoupení. Digitální distribuce, streamy a YouTube jim dají třicet měsíčně. K tomu prodají na každém koncertě merč za osmdesát tisíc. Má hiphop v dnešní roztříštěné podobě ještě ambice něco sdělovat? Jasně. Dnešní hiphop nejsou jen youtubové hvězdy. Pořád ho vytváří osobnosti jako Kendrick Lamar, který má celosvětový dopad a k tomu dělá výbornou muziku. Hvězdy typu Jay-Z nebo Cardi B ovlivňují postoje milionů lidí. Včera oslavili De La Soul třicet let od prvního alba a jejich hudba je pořád aktuální. Zároveň ale hiphop funguje v prostředí rychloobrátkového nadbytku. Od muzikantů se neočekává, že budou tvořit kontinuálně a dlouhodobě. Dnešnímu posluchači stačí, když raper vypustí jednu písničku. Až se mu oposlouchá, pustí si bez přemýšlení někoho jiného.

SLEDUJU TĚ CESTOU Z AKCE / DÍVÁM SE TI DO OKEN / VYKASTRUJU TVÝHO CHLAPCE / PROROKUJU ROZKROKEM

DJ PUFAZ Rudolf Rokoš aka DJ Pufaz se v českém i mezinárodním hiphopu pohybuje už přes dvě dekády. Působil v redakci BBaRáKu, sám píše a vydává hiphopový zin Cream.cz, vede vlastní label Humble Grooves a letos sestavoval kategorii hiphop pro žánrové ceny Anděl. Ideální člověk, kterého se zeptat, jak na tom hiphop byl, je a bude.

11

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 11

20.03.19 12:26


TÉMA

PRACHY TEČOU JAK SLZY TVOJÍ BÁBY

Snoop Dogg (třetí zprava) dělá reklamu na švédskou banku.

Peníze z hudby jsou pro hvězdy rapové scény už jenom příjemné dýško. Tu hlavní škváru vaří z úplně jiných věcí.

ICE CUBE

SNOOP DOGG

Je jedním ze zakládajících členů drsné party N.W.A, která se proslavila (kromě jiného) songem Fuck Tha Police a prvním albem v historii označeným oficiálním varováním, že poslech není vhodný pro mládež. Už o tři roky později ale Ice Cube začal pošilhávat po filmové kariéře. Debutoval ještě v dramatech, třeba ve filmu Spika Leeho Boyz n the Hood, ale pak rychle přesedlal na komedie (kultovní Pátek a série Barbershop). Dnes ho uvidíte nejspíš v roli zmateného tatíka v nějakém sitcomu nebo v roli zmateného policajta (Ride Along, 21 Jump Street). Což ještě není nic proti jeho kolegovi jménem Ice T. Ten nejdřív nahrál písničku Cop Killer, načež začal hrát v policejním seriálu Právo a pořádek, ve kterém vystupuje dodnes.

Vydělal si spoustu peněz hudbou nejen vlastní, ale i cizí – je proslulý ochotou hostovat v jakémkoliv žánru včetně vystoupení s příšernou chlapeckou skupinou Big Time Rush. Snoopovi to ale neva, protože díky charismatu dokáže ustát i scény ve filmech vlastní pornoprodukce Doggystyle. Krom toho peníze ukládá do cenných papírů, vlastní podíl v portálu Reddit, investuje do startupů a má svou osobní značku psích pochoutek.

DR. DRE Dr. Dre je nejen jedním z nejúspěš­nějších hiphopových producentů, ale taky jeden z nejbohatších byznysmenů, které hiphop zrodil. Největší zásek se mu povedl v roce 2014, kdy dokázal za tři miliardy dolarů prodat firmě Apple svou firmu na sluchátka Beats.

FLAVOR FLAV Jedna z nejpodceňovanějších osobností hiphopu se jmenuje Flavor Flav. Znáte ho možná jako legračního chlapíka s budíkem na prsou, co hajpuje Chucka D v Public Enemy. Flav je ale ve skutečnosti intelektuál s IQ génia, multiinstrumentalista a úspěšný podnikatel. Má ale za sebou také kopance jako vystupování ve strašlivě špatných televizních reality show. Do historie popkultury vstoupila hlavně epizoda z třetí řady jeho pořadu Flavor of Love, ve které hledá na pokračování dívku svého srdce. Zápletka se točí kolem záhady, která z dívek po sobě zanechala na podlaze lejno.

RUSSELL SIMMONS Hiphopový mogul Russell Simmons, majitel labelu Def Jam, dostal nedlouho po jeho založení nápad rozšířit svůj záběr i do jiných oblastí mluveného slova a spustil vlastní televizní stand-up show Def Comedy Jam. Za svou slávu jí vděčí taková jména jako Chris Tucker, Damon Wayans nebo Dave Chappelle. Aby pan Simmons zasáhl i sofistikovanější obecenstvo, vymyslel další odnož Def Poetry Jam, kterou uváděl známý raper-intelektuál Mos Def, kde vystupovali přední američtí a angličtí spisovatelé a básníci.

NICKI MINAJ Nicki Minaj je v přístupu k byznysu a budování vlastní značky tak důsledná, že se o ní vyučuje na univerzitách. Kromě toho, že má 20 milionů fanoušků na sociálních sítích (a je jedním z největších influencerů vůbec), spravuje vlastní mobilní aplikaci, navrhuje módní kolekce pro luxusní salony i pro Kmart, vlastní svou osobní značku sektu a podílí se na desítkách dalších projektů.

VANILLA ICE

Rob Van Winkle coby Vanilla Ice boural v 90. letech hitparády se songem Ice Ice Baby. Jelikož víc hitů nenahrál, zkusil hrát sám sebe ve strašlivém filmu Cool as Ice a pak v ještě horších Želvách Ninja. Trefil se až s reality show The Vanilla Ice Project, ve které nakupuje, přestavuje a prodává nemovitosti.

12

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 12

19.03.19 14:01


TÉMA

MŮJ ČOKL JE DRAŽŠÍ NEŽ CELÁ TVOJE RODINA / PROTI MNĚ SEŠ PYTEL HNOJE / PROTI MNĚ SEŠ SPODINA JAY-Z Jay-Z se na hudební scéně už vyskytuje spíš sporadicky, ale jinak nezahálí. Provozuje síť nočních klubů, distilérii vodky a několik módních značek, včetně Rocawear, kterou prodal za 200 milionů. V současnosti se zaměřuje na sport – nejdřív koupil a se ziskem prodal podíl v basketbalovém klubu New Jersey Nets a pak založil vlastní agenturu Roc Nation.

R. K. WEST MASTER P EMINEM SIMMONS

USHER

R. SLIM ICE WILLIAMS CUBE

50 CENT

RUN

50 Cent začal kariéru jako dealer kokainu, pak se stal chráněncem Dr. Dre a hvězdou. Peníze investoval do módních značek, luxusní vodky a elektroniky (se sluchátky SMS Audio dokonce konkuroval Beatsům). Největší ránu kariéry ale udělal s minerálkou Vitamin Water, ve které koupil za pár dolarů minoritní podíl a proflákl ji v roce 2007 v písničce I Got Money. Chytla se jí Coca-Cola a koupila ji za 4,1 miliardy dolarů.

Run, jedna třetina tria Run-D.M.C., se po skončení aktivního muzicírování rozhodně nenudí. Je podepsaný pod desítkami scénářů k televizním seriálům, hraje v několika vlastních reality show a je živoucím důkazem, že před hiphopem se neschováte ani v kostele, protože působí jako řádně vysvěcený pastor reverend Run.

150 M

150 M

160 M

170 M

180 M

DR. DRE

21 M

820 M

DIDDY

250 M

855 M

JAY-Z

250 M

930 M USD

340 M

NEJBOHATŠÍ RAPEŘI SVĚTA 2019

LIL PHARELL WAYNE WILLIAMS

KANYE WEST Kanye West se sice poslední dobou stává karikaturou sebe sama, ale nikdo mu nemůže upřít čuch na byznys. Kromě svých známých kecek vyráběných ve spolupráci s Adidasem navrhuje Kanye oblečení pro firmy, jako je A.P.C. a Louis Vuitton a v roce 2011 na fashion weeku v Paříži spustil vlastní značku dámského oblečení DW Kanye. Mimoto spoluvlastní streamovací platformu Tidal.

Kanyeho kolekce pro Adidas.

WILL.I.AM Will.i.am o sobě vždycky prohlašoval, že je v první řadě podnikatel a pak až zpěvák a producent. Navrhuje oblečení, stojí za startupem i.am +, který vyrábí futuristické doplňky (například hodinky Puls, které konkurují Apple Watch). Řídí projekt Ekocycle, který se zasazuje o recyklaci oblečení a módy a firma Intel ho zaměstnává jako ředitele pro kreativní inovace. Díky tomu mohl svou písničku Reach for the Stars odvysílat v premiéře z vozítka na Marsu.

BITCHES SE / ROJEJ / TA PRVNÍ / JE MOJE 13

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 13

21.03.19 9:04


TÉMA

PROČ ČEŠI NEROZUMÍ RAPU

Článek z webu

Publicistka Táňa Zabloudilová napsala na web Heroine.cz článek o rapu. Je v něm super popsáno to, proč je v Česku hiphop slabší než jinde ve světě. Z Tánina článku vybíráme: Konzervativní české publikum mělo vždycky potíž se základními rapovými manýrami. Od devadesátek mělo rap za cosi pro teenagery a smálo se vytahaným kalhotám. Když Supercrooo přišli se svými texty o  tom, že „tvůj cimrman styl prcá dobrman“, jejich drzost se pokládala za projev primitivismu. Možná víc než Hugo Toxxx a James Cole sami čekali.

Pro ty, kdo u nás poslouchají rap, jsou právě Supercrooo spolu s  Penery strýčka Homeboye (PSH) nejlepší skupinou české hiphopové historie. Jenže „vyprodávat haly místo Gotta a Vondráčkové, protože lidi by měli chodit na nás“ se Toxxxovi a Coleovi nikdy nepovedlo. Vladimira 518 z PSH sice média stihla zařadit do okruhu celebrit, kterých se pravidelně ptají na stav české demokracie, rap však stále kdekdo ze starších generací považuje za nepochopitelně agresivní, primitivní žánr, který to nově schytává i  za sexismus. Občas to vypadá, že je nám dobrý leda pro předvolební videa.

Tradice textů o bohatství, děvkách, oblečení od Gucciho a dalších statusových symbolech v  Česku naráží na neochotu pochopit, že vyjadřovací styl obyvatel amerických chudinských čtvrtí není konfrontační a ramenatý bezdůvodně. Rytmusovskému „zo stoky hore“ se v rovnostářském Česku, kde většina obyvatel nikdy nebyla v chudinské čtvrti nebo romské osadě, nefandí. Těžko vysvětlovat českému voliči ODS ve středních letech, proč si člen nejslavnějšího rapového uskupení devadesátých let Wu-Tang Clan kdysi zajel vyzvednout potravinové lístky limuzínou a nechal se u toho natočit MTV a že to řada lidí dokonce považuje za užitečný aktivismus. Tenhle druh vzpoury je nám cizí.

Rap máme rádi, když se podobá tomu, na co jsme zvyklí. Ideálně to pro české publikum trefily projekty jako Xindl X, který se označuje za rapera s kytarou, nebo Prago Union, jehož frontman Kato v textech předvádí hračičkovskou hru se slovy, u  nás tradičně považovanou za sofistikovanou, i když je vyznění tracků většinou banální. Vyplatí se i dělat si z rapu rovnou legraci jako Kapitán Demo.

Neochota porozumět rapovým klišé souvisí s celkovou zaseklostí české pop music. Tak jako v  jiných oblastech české kultury se u nás pokusy o solidní standard často považují za něco, co patří do alternativy. Skutečně zajímavý, nekompromisní rap, vyprávějící o hraničních zkušenostech a destruktivním životě, u nás nemá šanci dostat se daleko.

14

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 14

20.03.19 8:49


TÉMA

JAK ŠEL TRACK BACK

DNESKA

2011

2012

2015

Lil B vydává album I’m Gay (I’m Happy), kterým zahajuje novou éru hiphopu, kde se nerapuje, ale mumlá.

Lil Wayne se ocitá po 109. v hitparádě Billboard Hot 100 a překonává tím letitý rekord Elvise Presleyho.

Na Broadwayi má premiéru hiphopový muzikál Hamilton. Vyhrává 11 cen Tony, Pulitzerovu cenu za nejlepší drama roku a Grammy za nejlepší hudební soundtrack divadelní hry.

2003

2005

2008

2010

Eminem vyhrává Oscara za nejlepší původní píseň ve filmu.

Kanye West nařkl v přímém televizním přenosu prezidenta Bushe z vědomé diskriminace Afroameričanů.

Hiphopové hvězdy se stávají jednou z nejdůležitějších součástí prezidentské kampaně Baracka Obamy.

Nicki Minaj definuje novou podobu ženského hiphopu albem Pink Friday.

1995

1996–1997

2000

2001

Queen Latifah, první dáma hiphopu, vyhrává Grammy.

Beef mezi labely na západním a východním pobřeží skončí smrtí Tupaca Shakura a Biggieho Smallse.

V New Yorku vzniká kolem bubeníka ?uestlova nové hiphopové hnutí Soulquarians, které se vymezuje proti násilí a soustředí se na hudbu.

Eminem vystupuje s Eltonem Johnem, aby dokázal, že není homofob.

1988

1989

1990

1993

MTV spouští Yo! MTV Raps.

Public Enemy vydávají radikálně politickou skladbu Fight the Power.

2 Live Crew jsou zatčeni kvůli oplzlým textům. Hiphop se dostává na pořad soudů bojujících o svobodu vyjádření.

Rok po nepokojích v L.A. vydává Dr. Dre album The Chronic, které definuje West Coast hiphop.

1981

1983

1984

1986

Rap poprvé zní z MTV. Sice z písničky Rapture zpěvačky Blondie, ale přece.

V USA startuje KDAY, první radiostanice specializovaná na hiphop.

Russell Simmons zakládá label Def Jam.

Run-D.M.C. nahrávají společně s Aerosmith Walk This Way. První hiphopová skladba se ocitá na špičce komerčních hitparád.

1973

1974

1976

1979

DJ Kool Herc pořádá párty Back to School Jam považovanou za první hiphop mejdan vůbec.

Lovebug Starski poprvé používá termín hiphop.

Grandmaster Flash vynalézá novou techniku mixování desek. Díky ní může hrát jen rytmické pasáže skladeb, do kterých mohou MCs rapovat.

Vychází první hiphopová deska Rapper’s Delight od Sugarhill Gang.

A teď tu máme utlumenou generaci počmáraných dvacátníků s barevnými dredy. Lil Pump, Post Malone nebo (možná brzy na padesát let odsouzený gangster) 6ix9ine.

VČERA

Potom gangsteři vyrostli v milionáře a miliardáře, takže celou první dekádu 21. století se jely hlavně luxusní kluby, prachy, auta, řetězy a bitches. 50 Cent nebo Jay-Z té doby.

PŘEDEVČÍREM

Devadesátky se nesly hlavně v duchu soupeření East Coast a West Coast, rapeři se stříleli na ulici a obecně se to považuje za zlatou éru hiphopu. Tady musíme jmenovat 2Paca a Biggieho – každý představoval jinou stranu konfliktu, ale oba byli zavražděni stejně.

STŘEDOVĚK

Koncem osmdesátek přišla ke slovu politika a objevili se opravdový gangstas. Public Enemy a především N.W.A.

PRAHIPHOP

První polovina osmdesátek a rozchechtaný lidi v šusťákách s divnýma účesama. Od Sugarhill Gang po Salt-n-Pepa.

15

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 15

20.03.19 12:26


TÉMA

UMŘEL, UMŘEL, A JEŠTĚ UMŘE MOCKRÁT Zánik se hiphopu předpovídá prakticky od doby, co vznikl. Zatímco předpovídače si nikdo nepamatuje, rapeři tu jsou pořád.

Když na sklonku roku 1979 začala rádia hrát skladbu Rapper’s Delight od newyorské skupiny The Sugarhill Gang, posluchači moc nevěděli, co si s rychlým veršováním do funkových rytmů počít. „What you hear is not a test I’m rappin’ to the beat,“ přesvědčovali tři tlouštíci a poprvé dostali hiphop do žebříčků. Rap byl úplně nový fenomén, který se pár let předtím zrodil v Harlemu a jako virus se začal šířit i v dalších velkých městech. Všeobecně se ale soudilo, že je to jen chvilková móda, po které se slehne zem jako po zvonáčích nebo batikovaných sukních. Hitparádám už sice tehdy vládl Afroameričan Michael Jackson s albem Off the Wall, ale ten alespoň normálně zpíval a tancoval. Co s hudbou, ve které se povídá?

Že se rap časem vypaří, si hudební novináři mysleli i o pár let později, v polovině osmdesátek, kdy si miliony lidí kupovali desku Licenced to Ill od Beastie Boys. O pár let později mávali z vrcholu žebříčků na konkurenci N.W.A a lidé z hudebního průmyslu si pomalu začali zvykat, že na tom rapu něco je. Když si v roce 1999 odnesla Lauryn Hillová pět sošek Grammy – včetně té za desku roku, museli už všichni uznat, že to nejspíš není jen móda, která zase odejde. Letos hiphop oslaví čtyřicátiny od svého průlomu do žebříčků a je – ehm, jak se říká o mužích v tomto věku – v nejlepších letech. Vloni se rap stal podle statistiků amerických žebříčků nejpopulárnějším žánrem na hudebním trhu. Definitivně tak skončilo panování rocku. Postupně se stal rap globálním fenoménem. Ať se procházíte pouličním trhem kdekoli ve světě, nejspíš tam v nabídce potištěných triček objevíte i Eminema nebo Tupaca nebo snapbacky s rov-

ným kšiltem. Teenageři už nesní o tom, že budou hoblovat kytaru, chtějí pod stromeček gramofony. Rap je cool. A jestli donedávna figurovali v reklamách rockeři v kožených bundách, teď je nahrazují týpci v kšiltovkách a plandavých kalhotách. Když už se rapuje i v českých reklamách na jogurty, je jasné, že rap je nezastavitelný. I když pro spoustu lidí právě to znamenalo, že ten skutečný umírá. Dnes si díky internetu každý hudební fanoušek žije ve vlastní bublině, nicméně nad­vláda rapu je ve středním proudu nepopiratelná. Statisticky i čistě opticky. Když někdo jako Maroon 5 nebo Bruno Mars potřebuje udělat žebříčkový hit ze svého popového želé, použijte na hostovačku rapovou hvězdu Cardi B nebo atlantskou

16

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 16

19.03.19 14:50


TÉMA

MARTHA COOPEROVÁ Tahle americká fotografka má na slávě hiphopu stejný podíl jako jeho největší hvězdy. Od 70. let, tedy od samého začátku dokumentuje rap, graffiti, street art a celou subkulturu kolem nich. Dostala se k ní díky projektům o dětech ulice.

rapovou star Futurea. Filmové studio chce prodat teenagerům biják, a tak nechá natočit titulní píseň populárním zpěvákem a raperem Postem Malonem, jako se to stalo v případě trháku Spiderman: Paralelní světy. A když chce někdo vypadat před svými fanoušky trendy, tak začne zpívat do trapových podkladů (Ariano Grande, vidíme tě). I u nás – v zemi s jinak velmi konzervativním vkusem – se už rapeři zvládli stát celebritami, fotky Vladimira 518 a Rytmuse shlíží na stáncích z obálek časopisů. Rap přinesl inovace jako samplování nebo práce s rytmem, které pop posunuly úplně jinam. Tím, jak se dělá jednoduše, se trefil do zrychlené doby, místo drahých kytar, bicích a aparátu, k nimž navíc potřebujete i zkušebnu, stačí dnes náctile-

KAŽDEJ VÍ, FAKT KAŽDEJ VÍ / KDO MÁ MÍSTO NA STAGI / NEMÁŠ TO POD KONTROLOU / NEZOBOU TI Z DLANĚ / PŘED PIKOLOU, ZA PIKOLOU / VYSMAHNI A PUSŤ MĚ NA NĚ tým lačným po hudbě počítač a mikrofon. Výsledek se dá smíchat v online programu, nahrát na Soundcloud nebo YouTube a čekat na fanoušky. Rap je v tomto ohledu dítětem technologické revoluce přelomu sedmé a  osmé dekády, která umožnila dělat hudbu skutečně komukoliv. Dříve byl symbolem této demokratizace punk se

svými pověstnými třemi akordy, i ty jsou ale pro hiphop příliš velkým luxusem. Stejně jako rock v šesté a sedmé dekádě se i rap rozrostl za poslední dvě desetiletí do košatého žánrového stromu, který obsahuje všechny možné podoby – od těžkého undergroundu přes experimenty až po absolutní mainstream. Ačkoliv se to při současné popularitě žvýkačkového mumlavého rapu tak úplně nezdá, hiphop může být i uměním – Kendrick Lamar vloni dostal jako první popový umělec vůbec Pulitzerovu cenu. Až jednou rap na výsluní nahradí nějaký jiný žánr, budou se nejspíš jeho desky uctívat s takovou nábožností, s jakou dnes generace našich rodičů kouká na Beatles. Zatímco mladí budou nejspíš poslouchat už zase něco jiného…

17

08-17_Tema_Cili_04_19.indd 17

19.03.19 15:55


ČUMENDA

Trochu jiný bál V australském vnitrozemí má všechno zvláštní měřítka. Za sousedem se na kafe nestavíte za pár minut, ale až zítra, když jste se domluvili vysílačkou, protože bydlíte na farmách deset mil od sebe. A vesnická zábava má taky trochu jiný rozměr. Bachelor and Spinsters Balls (B&S's) mají na australském venkově dlouhou tradici. Původně to byly formální bály pro nesezdané mladíky a slečny. Společenské oblečení zůstalo, ale teď se kupuje na jedno použití v sekáči, protože rána se nedožije. V ceně vstupenky je i jídlo a pítí, a to v množství, co kdo zvládne. A barvy. Protože kdo není od barev, jako by na B&S's ani nebyl. No a na těchto vesnických zábavách fotil Ingvar Kenne a vznikla z toho série The Ball. Foto: Ingvar Kenne

18

18-21_Cumenda_Cili_04_19.indd 18

19.03.19 14:02


ČUMENDA

Z formální společenské události, která měla lidem umožnit, aby si našli životního partnera, se stal hédonistický chaos.

19

18-21_Cumenda_Cili_04_19.indd 19

19.03.19 14:02


ÄŒUMENDA

20

18-21_Cumenda_Cili_04_19.indd 20

19.03.19 14:02


ČUMENDA

Dnešní Bachelor and Spinsters Balls jsou ukázkou nezájmu o tradice a dokladem touhy po zhýralém uspokojení.

21

18-21_Cumenda_Cili_04_19.indd 21

19.03.19 14:02


POKEC

22

22-25_Pokec_Cili_04_19.indd 22

19.03.19 14:02


POKEC

Potřebujeme nasázet šest miliard stromů Josef Čermák vede českou pobočku dobrovolnické organizace PagoPago, která si dala za cíl „stabilizaci, ochranu a zlepšování stavu půdního fondu cílenou výsadbou ovocných a lesních dřevin“. Zjednodušeně řečeno chtějí změnit svět k lepšímu tím, že ho celý osázejí dřevěnými sloupy s listím. Text: Jiří Holubec Foto: Michael Kratochvíl

První otázka má dvě části: Jaký je váš oblíbený film? A proč zrovna „Muž, který sázel stromy“? Ten film mám rád, ale... To měl být fór, omlouvám se. Ten film mě přesto v souvislosti s vámi napadl. Je o pánovi, který v pustině francouzských hor sázel několik desítek let stromy. Zůstal po něm les, díky kterému se do hor vrátila voda, ptáci, hmyz i lidé. Kolik je na tom příběhu pravdy? Film a povídka údajně vypráví o skutečném člověku. Jemu podobných je na světě hodně. Třeba pán jmé­ nem Jadav Payeng zasadil během asi čtyřiceti let kolem pěti milionů stromů a změnil tím ekosystém na obrovském území Indie. Má sázení stromů opravdu tak velký vliv na svět kolem nás? Stromy jsou nejmocnější nástroj, který příroda sama pro sebe vytvořila. Fungují zhruba jako kůže na na­ šem těle. Planeta jejich prostřednictvím dýchá, hos­ podaří s  vodou, s  teplem, chrání a  obnovuje půdu a veškerý život, který se odehrává na povrchu i pod ním. Bez stromů nemůže příroda fungovat, stejně jako člověk nepřežije bez kůže. Nebýt zásahu člověka, tak by Zemi pokrývaly stromy? Dnes nám to může připadat divné, ale je to tak. Při­ rozený vývoj života na naší planetě vždycky směřuje k velkému množství stromů. Nemusíme se ale vracet do dob, kdy Zemi pokrývaly pralesy. Stromů bylo všu­

de kolem nás daleko víc ještě poměrně nedávno. Ze starých kronik se nám dochovaly popisy, že když šel poutník českou krajinou, tak střechy domů uviděl až v okamžiku, kdy vkročil do samotné obce. Zdálky je nebylo skrz koruny stromů vidět. Dnes je to spíš naopak. Skrz domy není vidět stromy. Nemluvíme o tom, ale úbytek stromů v naší krajině je obrovský. Nejde jen o jejich kácení. Ohrožuje je akutní pandemie kaštanů, jasanů, jilmů a dubů. Jehličnany decimuje kůrovcová kalamita. Výsledek je, že vege­ tace pokrývá už jen asi třetinu naší republiky, zbytek se rychle mění na step a poušť. Čím to je? Stručně řečeno: špatným hospodařením. Víme, jak to dělat líp? Ideální způsob fungoval v Sudetech. V horských ob­ lastech, kde obyvatelé museli žít v souladu s krajinou, aby se vůbec uživili. Nedaleko našeho sídla v Nivách je obec Adamov, kde je dodnes jejich systém vidět. Krajina byla osázena vegetačními pásy ovocných stromů. Stromy lemovaly všechny vodoteče, meze, a vrchy, dělily půdu jak podélně, tak příčně. Lidé hos­ podařili na polích, která tak byla přirozeně chráněna před prudkým větrem, vysušováním a  erozí půdy, a zbytek krajiny byl přirozeně zarostlý lesem. Je možné ten stav vrátit? Ano, a není to vůbec nereálné. Spočítali jsme, že by stačilo, abychom na našem území vysadili šest mi­ liard stromů. →

23

22-25_Pokec_Cili_04_19.indd 23

19.03.19 14:02


POKEC

To není nereálné? Zdá se to být obrovské číslo, ale je to jen dojem. V Česku je asi šest tisíc obcí, každá z nich má v katastru půdy asi dva a půl tisíce hektarů. Pokud by každá obec vyčlenila pro výsadbu nových stromů pouhých sto hektarů, mohla by na nich vysadit milion stromů. Sto hektarů není nijak moc. Dají se lehce najít podél vodních toků, na vysokých kótách, na mezích, kolem cest a sem tam nějakém remízku. Tedy přesně na těch místech, kde původně stromy v krajině rostly a kde je jich nejvíc potřeba.

Bude hůř, protože každý rok se vykácí na tři tisíce hektarů ovocných stromů a zasadí se jen desetina. Aha, to vážně zní celkem reálně. To je nejen reálné, ale není to vůbec problém. Jen my ve spolku PagoPago zasadíme ročně na tři sta tisíc stromků. Jen tak, během kurzů sázení. Vypěstovat milion stromů vážně není problém. Ale neděláme to, protože se to nevyplatí finančně. Pokud bychom začali sázet stromy takto ve velkém, zbylo by nám dost půdy na obživu těch cca sedmi miliard lidí, co jich na planetě je? Při dobrém hospodaření by v prostředí naší republiky stačilo na roční obživu jednoho obyvatele 0,2 hektaru orné půdy. V současné době máme k dispozici zhruba dvojnásobek. Kdybychom byli ochotni změnit skladbu svého jídelníčku, tak čísla vychází ještě lépe. Vegetarián potřebuje jen asi 0,1 hektaru a vegan 560 metrů čtverečních. Tam ale vůbec nemusíme zacházet. Můžeme chovat zvířata, jíst vajíčka, vyrábět sýry, a přesto účinně bojovat proti negativním jevům, které odlesněná krajina přináší. Půdy na to máme dost. Proč to tedy neděláme? Jak už jsem říkal – špatně s  půdou hospodaříme. Teoreticky by měla být největším hospodářem firma Lesy ČR. Hned po revoluci, v roce 1992, ale ministerstvo zemědělství rozhodlo, že se její pravomoci převedou na soukromé firmy a  Lesy ČR budou všechno jen administrativně zastřešovat. Soukromé firmy ale mají logicky největší zájem maximalizovat zisk a na ochraně krajiny jim nezáleží. Stejně funguje naše zemědělství. Státní půda u nás už v podstatě téměř neexistuje, a pokud obce nějakou vlastní, mají ji v dlouhodobém nájmu velké zemědělské firmy. Ty nemají zájem vysazovat dřeviny, protože pobírají dotace vypočítané podle plochy osázené půdy. Takže se u nás hospodaří trojpolním systémem pšenice–kukuřice–řepka a výsadba dřevin v krajině je nemožná.

To nezní hezky. Ono to hezké není. Nedávno jsem jel naší krajinou s kamarádem ze zahraničí a on se mě ptal, jak se tu můžeme uživit. Můžeme? Nemůžeme. Třeba ovocnářství dokáže v případě ideální úrody pokrýt naše potřeby jen asi ze 40 %. Bude hůř, protože každý rok se vykácí na tři tisíce hektarů ovocných stromů a zasadí se jen desetina. V roce 1928, kdy po kruté zimě proběhlo sčítání ovocných stromů, jich u nás v ovocných sadech rostlo padesát milionů. To bohatě pokrývalo naši spotřebu a velké množství stromů bylo necháno pro obživu hmyzu a zvěře. Od té doby u nás ale celých 90 % všech ovocných dřevin zmizelo. 24

22-25_Pokec_Cili_04_19.indd 24

19.03.19 14:02


POKEC

Jaké má naše špatné hospodaření důsledky? Za posledních třicet let jsme přišli o 70 % hmyzu, vyhynulo 33 % polního a 16 % lesního ptactva, což je stav přímo katastrofální, ale bohužel je to jen začátek, protože neděláme nic pro to, abychom stav zvrátili. Kam to až může vést, ukazuje příklad Kypru. Ostrov by v ideálním případě potřeboval, aby celých 100 % půdy pokrýval les. Kvůli výstavbě a zemědělské výrobě ho ale dnes na Kypru zbývá necelých 19 % a zdejší ekosystém je v nenávratném rozkladu. Ostrov doslova umírá. Takže nám není pomoci? Je nám pomoci, pokud budeme ochotni radikálně změnit svůj hodnotový systém. Namísto zisku se budeme muset přeorientovat na hodnoty jako solidarita, vzájemnost, udržitelnost, schopnost uskromnit se. Přejít na nový způsob fungování firem, které nebudou primárně generovat zisk a namísto toho budou poskytovat sociální zajištění svých zaměstnanců a ochranu životního prostředí.

Opět se musím ptát sám sebe, jestli je něco takového reálné. Můj názor je, že ano, ale aby starý hodnotový princip mohl zaniknout, musí jeho vyznavači umřít a přijít nová generace, která neodvozuje štěstí z hromadění majetku. Můžeme něco dělat hned? Začít můžete třeba u nás v centru PagoPago v Široké Nivě. V obci, která stojí v oblasti katastrofálně postižené kůrovcovou kalamitou. Pořádáme tu kurzy výsadby a péče o stromy, pěstujeme stromy starých odrůd, pečujeme o školky sazenic a sbíráme semena stromů. Jezdíme po republice s přednáškami a semináři pro veřejnost i pro orgány státní správy. Pomáháme hledat nová místa k výsadbám. Připravujeme učebnici samozásobitelství, kterou chceme aspoň trochu kompenzovat zrušený školní předmět pěstitelských prací. Když se zapojíte do jakékoliv z těchto činností, uděláte hrozně moc. Anebo prostě jen přijeďte. Máme tu malý domek, kde můžete přespat, uvařit si a každé ráno vyrazit do terénu sázet stromy. ×

25

22-25_Pokec_Cili_04_19.indd 25

19.03.19 14:02


NA KREV

SVAL BOLTCOVÝ KOSTRČ

Text: Jiří Holubec Foto: Profimedia

Vnímáme ji většinou jen v případě, že padneme na zadek. Pozůstatek naší hrdé oháňky má každý z nás a v době, kdy jsme se jako embryo plácali u mámy v břiše, jsme ji měli pořádně dlouhou. V prvních zhruba čtyřech týdnech vývoje těla ji tvoří kolem dvanácti obratlů, které ovšem evoluce u lidí a velkých lidoopů naprogramovala tak, aby postupně zakrněly. Místo chápavého ohonu nám zbyla jen malá čudla, na kterou se upínají některé ze svalů pánevního dna. Občas se stane, že místo běžných tří obratlů někomu zůstanou čtyři nebo i pět. Existují i děti, u kterých evoluce nezafunguje a narodí se s vyvinutým ocasem a po narození musí jít na kupírování. Jde ale o supervzácné případy, v odborné literatuře jich je popsáno jen asi čtyřicet.

Kousek muskulatury, kterou evoluce nechala zakrnět, najdete kolem svých uší. Konkrétně jde o přední, zadní a svrchní sval boltcový, který máme na hlavě už od dob, kdy jsme byli malé huňaté zvířátko, co vylézalo jen v noci, aby na něj náhodou nešlápl nějaký dinosaurus. Na rozdíl od kolegů savců je nedokážeme aktivně používat k natáčení slechů. Když do těchhle svalíků zavedeme elektrody, dokážeme ale stále spolehlivě detekovat jejich kontrakce, když se něco kolem nás šustne. Reflexů starých pár milionů let se jen tak nezbavíme.

APENDIX Zakrnělý orgán, který dokáže natropit spoustu nepříjemností, je slepé střevo čili apendix. U opic, lidoopů, hlodavců a vačnatců jde o velký a důležitý orgán, ve kterém jsou uloženy zásoby bakterií pomáhajících trávení rostlinné stravy (v případě, že zvíře chytne průjem a bakterie ze střev vypláchne hnačka ven, má pořád v záloze náhradní náplň v apendixu). U lidí orgán zakrněl pravděpodobně kvůli změně diety, hygienickým návykům a souvisejícím změnám v imunitním prostředí.

Zbytečné tělesné součástky Lidské tělo je slušně vyladěné zařízení a většina jeho součástek se vám někdy během života bude hodit. I přesto v něm ale najdete pár kousků, které jsou tak nějak... k ničemu.

26

26-27_Na Krev_Cili_04_19.indd 26

20.03.19 11:15


NA KREV

TŘETÍ VÍČKO Chrání citlivou rohovku. Celkem by se nám hodilo, ale na rozdíl od šelem, ptáků a plazů nám z něj zbyl jen kousek ukrytý v koutku poblíž nosu. U zvířat tahle blanka vyztužená rohovinou dokáže chránit oko v nepříznivém klimatu nebo během ohrožení. Ptáci a plazi s ním dokonce umí hýbat cíleně. My máme jenom zbyteček.

PALMARIS LONGUS

MUSCULUS PYRAMIDALIS Pro kosmeticko-rekonstruktivní účely se používá i další nepotřebný sval musculus pyramidalis. Nachází se na břiše přibližně v místech, kde mají vačnatci kapsu na mláďata. Šikovný chirurg vám z něj dokáže přešít poškozené chodidlo. Pokud ovšem nepatříte mezi 10–15 % populace, která ho vůbec nemá.

Sval, jehož úpon vám vyskočí na zápěstí, když se palcem dotknete malíčku a ohnete dlaň směrem vzhůru. Anebo nevyskočí, protože asi desetina populace tenhle sval nemá vůbec a 15 % chybí na jedné ruce. Nic si z toho ale nedělejte, protože je nám celkem k ničemu a zůstal nám v těle jako dědictví po opičích předcích, kteří trávili život v korunách stromů. Nezvyšuje sílu ani citlivost úchopu a k užitku přijde v podstatě jen v případě, že vám budou po nějaké škaredé nehodě rekonstruovat obličej a plastický chirurg bude potřebovat kus tkáně, aby vám mohl spíchnout nový nos.

ŽLUČNÍK Změna stravovacích návyků vedla k zakrnění žlučníku, který ukrývá zásoby žluči potřebné k trávení tuků. Naši předci často trpěli hlady, a když se dostali k tučnému dlabanci, nevstali, dokud ho celý nespráskli. Tím pádem se jim zásobárna trávicího enzymu hodila. Modernímu člověku je proti tomu žlučník celkem k ničemu a vystačíme si s čerstvou produkcí žluče z jater.

ARRECTOR PILI Podvědomou reakci zakrnělých svalů zažijete, když vás znenadání ofoukne studený vítr a naskočí vám husí kůže. Vyvolává ji kontrakce minivlákének svalů zvaných arrector pili, které se upínají na naše tělesné osrstění. Savci a ptáci si tímto způsobem zvětšují vrstvu teplotně izolujícího chlupatého či pernatého obalu, my máme smůlu, protože jsme se kdysi dávno rozhodli, že nám to bude víc slušet bez osrstění. Po zvířecích předcích jsme zdědili i druhý reflex napřimování chlupů vyvolaný zvýšenou produkcí adrenalinu. Zvířata se při hrozícím nebezpečí naježí a vypadají tak větší. My se ježíme především u neočekávaných výkonů v talentových soutěžích, takže vypadáme jako větší troubové.

27

26-27_Na Krev_Cili_04_19.indd 27

19.03.19 14:54


FENOMÉN

Fanboyové vrací úder „Dobrý den, rozhodli jsme se udělat několik změn.“ Těmito slovy oznámil letos v únoru oblíbený agregátor filmových recenzí Rotten Tomatoes změnu ve svém hodnoticím systému. Jestli jste tenhle portál ještě nezaznamenali, tak si ho představte jako ČSFD na steroidech. U každého filmu uvádí procento pozitivních recenzí. Pokud jich film nasbírá více než 60 %, objeví se u něj ikonka zdravého červeného rajčátka, skóre nižší mu vyslouží zeleně nahnilý pleskanec. A tenhle portál musel před pár týdny zrušit jednu ze svých sekcí kvůli trollům. Text: Jiří Holubec Ilustrace: Karolína Tomšejová

28

28-31_Fenomen_04-19.indd 28

19.03.19 14:02


FENOMÉN

M

ůže se to zdát jako nepodstatná drobnost, ale servery jako Rotten Tomatoes, Metacritic, IMDb nebo CinemaScore mají obrovskou sledovanost a podle zdravých a shnilých rajčátek se spousta diváků rozhoduje, na co půjdou do kina. Podle výsledků agentury NRG se na Rotten Tomatoes před návštěvou biografu podívá až 50 % všech diváků v USA. 82 % z nich dává přednost filmům s vysokým hodnocením a celé dvě třetiny na filmy s nízkým hodnocením vůbec nejdou. Jinými slovy – internetové recenze mají velký dopad a v merku je mají i šéfové největších filmových studií. Rádi se jimi chlubí, ale jsou stejně tak ochotní svést na ně neúspěch svých projektů. Stížnosti se na recenzenty sypaly například od producentů filmů Baywatch (skóre 18 %), Mumie (16 %), Král Artuš (29 %) nebo Piráti z Karibiku 5 (30 %). Na obranu Rotten Tomatoes lze samozřejmě uvést, že na shnilosti rajčátek se u těchto šlágrů shodli jak běžní diváci, tak filmoví kritici. Jsou ale i jiné případy. Zatímco certifikovaní kritici zahrnuli filmy Poslední z Jediů, Black Panther nebo Captain Marvel chválou, divácká procenta pozitivního hodnocení se u nich

propadají do hlubin, kde do té doby strašily filmové obludy typu Megalodon 3. Co se tedy vlastně stalo? A proč filmoví fanoušci přišli o možnost hlasovat, na které filmy se těší? „Sekci komentářů k filmům před premiérou jsme se rozhodli zrušit kvůli neobvyklému množství nekonstruktivní kritiky, často hraničící s otevřeným trollením. Jsme přesvědčeni, že takové chování nepřináší našim uživatelům nic pozitivního a že vypnutí celé sekce je nejlepší způsob, jak mu zamezit.“ Tiskových zpráv, ve kterých poskytovatel služeb otevřeně označí velkou část svých uživatelů za trolly, není mnoho. Administrátoři Rotten Tomatoes ale byli v tomto případě naprosto v právu, protože facebooková skupina „Down With Disney’s Treatment of Franchises and its Fanboys“ se k manipulaci diváckých hodnocení na recenzních serverech otevřeně hlásila. Svůj záměr obhajovala tím, že jde o odplatu vůči skupině Disney, která skoupila filmové franšízy od Star Wars po Marvel a zachází s nimi způsobem, který uráží pravověrné fanoušky. Ještě než se pustíme do povídání o tom, jakou paseku dokázali „Fanboys“ nadělat, musíme udělat menší odbočku a zamyslet se, jestli ke svému trollení vlastně nemají legitimní důvody. →

29

28-31_Fenomen_04-19.indd 29

19.03.19 14:02


FENOMÉN

PROČ MAJÍ FANBOYS TROCHU PRAVDU

Facebook zrušil skupinu, která si dala za cíl zmanipulovat divácké recenze filmu Black Panther na Rotten Tomatoes. Zprávu o banu, který na Facebooku rebelové dostali, přinesla začátkem loňského roku snad všechna zásadní filmová média. Skupina už za sebou měla v té době hezkou řádku nehezkých akcí, především organizovaný útok na Rotten Tomatoes, kde pomocí botů dokázala srazit veřejné hodnocení Posledního z Jediů na 42 % (skóre v sekci certifikovaných kritiků je 91 %). Jejich další aktivity už se pohybovaly daleko za hranicí omluvitelnou zhrzeným fanouškovstvím. V diskusích nahradil filmová témata otevřený rasismus a nenávist k ženám. Administrátoři skupiny doslova vyzývali k „boji proti feminacistické agendě Kathleen Kennedyové“ (šéfproducentka Disneyho). „Vraťme zpět bílého heterosexuálního mužského hrdinu!“ píše zakladatel stránky v masivně repostovaném příspěvku, pod kterým se skví mem s titulkem „Vyštval jsem Kelly Marii ze sociálních médií a užíval jsem si při tom každou vteřinu“. Pokud vám to uniklo, tak Kelly Marie Tranová je herečka, která v Posledním z Jediů hrála jednu z hlavních postav. Kvůli neustávajícímu přívalu urážek, výhrůžek a vulgarit musela zrušit všechny profily na sociálních sítích. Komunita samozvaných strážců popkulturní čistoty zrušení facebookové stránky přežila. Zmutovala do mnoha podob bujících na platformách od 4Chanu po Reddit. Řádění filmových fanoušků dospělo do stadia, kdy kvůli němu musí upravovat své prostředí a algoritmy nejen recenzentské servery, ale i gigant, jako je Google. Do této fáze jsme se dostali během poslední kampaně proti filmu Captain Marvel. Kromě zmiňovaného zrušení celé sekce očekávanosti filmových premiér administrátoři Rotten Tomatoes bez milosti smazali přes 50 000 nenávistných recenzí, které jejich databázi zaplavily okamžitě po premiéře. Google pak změnil celé řazení výsledků ve vyhledávání videí na YouTube. Na první místa řadí příspěvky od seriózních zdrojů a žurnalistů, zatímco nenávistné výlevy publikované na anonymních profilech s podvodně naklikanou sledovaností spadly hluboko dolů.

Celá aféra se odehrává v prostředí, které je pro svět filmu hodně nové. Především v tom, že kulturní fenomény, jako jsou filmová univerza komiksových megavydavatelství nebo sága Star Wars, už dávno nepatří pouze jejich tvůrcům. Konkrétně v případě Hvězdných válek ji měli producenti v čele s Georgem Lucasem pevně v rukou jen během původní trilogie. V 90. letech k ní ale začali přidávat celý nový panteon knih, komiksů, televizních pořadů, rozhlasových, počítačových a stolních her. Oficiální databáze Star Wars Expanded Universe (zvaná Holocron) se během let rozrostla na více než 55 000 hesel a na příbězích obřího fiktivního vesmíru vyrostlo několik generací fanoušků. Ti doslova hltali cokoliv, co se v předaleké galaxii šustlo. Pořádali sympozia, zakládali diskusní fóra, sepisovali fan fiction, znali dokonale každý detail. S jejich encyklopedickou (vlastně wookiepedickou) znalostí celého univerza Star Wars se v příběhu zakrátko orientovali lépe než samotní tvůrci. A měli proto pocit, že znají pravidla, podle kterých se má další pokračování ságy odehrávat. První ránu dostali v okamžiku, kdy George Lucas pustil v roce 1997 do kin upravenou verzi původní trilogie, která kromě vyčištěného obrazu a dodaných digitálních postav pozměnila pár drobností. Běžnému divákovi je samozřejmě jedno, jestli Han Solo vystřelil v kantýně jako první nebo jestli Luke vykřikl, když po souboji s Darthem Vaderem padal do hlubin. Pro zaryté znalce jsou to ale zásadní momenty a jejich změny vnímali jako svatokrádež. Nepříliš povedená nová trilogie jim náladu nezvedla a posledním hřebíčkem do rakve smíru mezi filmaři a hardcore fanoušky byl okamžik, kdy celou značku Star Wars převzal v roce 2012 konglomerát Disney. Aby si udržel tvůrčí (a finanční) kontrolu nad rozbujelou franšízou, rozhodl se, že jednoduše vyřadí z oficiálního kánonu vše kromě existujících šesti filmů, televizního seriálu Clone Wars a kousku jedné povídky. Všechen ostatní milovaný a opečovávaný obsah byl šmahem odsunut do kategorie „legend“. Takovou urážku fanoušci samozřejmě nerozdýchali, protože sebe samé už dávno nevnímali jako pouhé diváky a považovali se za legitimní spolutvůrce celé ságy.

A MY S NIMI MUSÍME ŽÍT Filmová studia si musí uvědomit, že nemají v rukou materiál, se kterým mohou jen tak mýrnyx týrnyx dělat, co se jim zlíbí. Filmové ságy a desítky let budované vesmíry na sebe nabalily tolik pozornosti, že se staly doopravdy tak trochu veřejným vlastnictvím. A popravdě řečeno – necitlivé zásahy do ustanovených pravidel a dlouho budovaných legend většinou nevedou k ničemu dobrému. Pokud se ale upřímně míněné námitky přemění v cílenou a organizovanou nenávist, musí jít všechna legrace stranou. Naštěstí se zdá, že přestože jsou filmoví radikálové dobře organizovaní a hodně viditelní, není jich ve skutečnosti moc. Zmanipulovaná hodnocení na Rotten Tomatoes nezabránila v miliardových tržbách ani Poslednímu z Jediů, ani Black Panther a ještě větší nenávist budící Captain Marvel zboural hned po premiéře žebříčky návštěvnosti. Kam ale trollení povede, se teprve ukáže. V každém případě s ním budeme muset počítat. ×

NOVÉ NORMY Celá kontroverze by mohla být vlastně celkem roztomilá. Prvotním cílem každého filmu je budit emoce, a dokud jsou fanoušci ochotni za své milované filmy bojovat, dělají filmaři asi něco správně. Příběh má ale jednu méně sympatickou stránku. Když se vrátíme k Hvězdným válkám, nemůže nám uniknout, že nové filmy budí tolik nenávisti kvůli nabourávání systému pravidel, který kolem nich během dlouhých let vznikal. Důvod, proč se filmy od očekávání fanoušků tak liší, ale spočívá v tom, že jejich představy jsou založené na univerzu zakořeněném v popkultuře 70. let. V době, kdy nikoho ani nenapadlo, že by šestihodinová sága měla mít víc ženských postav než jednu a půl nebo že by v celém širokém vesmíru mohli žít i jiní hrdinové než modroocí blonďáci. Bohužel se zdá, že právě tyto „detaily“ nadzvedávají velkou část fanouškovských rebelů. A jakmile se jejich rozhořčení přelilo na další filmy, roztomilost začala rychle vyprchávat. 30

28-31_Fenomen_04-19.indd 30

19.03.19 14:54

Cili-Chi


Vydejte se na cesty se stojednaletým staříkem nebo s akční Češkou Více než 4 200 km sama americkou divočinou. Příběh holky z Vysočiny, která se postavila nemoci, poušti, pumám a omrzlinám.

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět Vzpomínáte si na roztržitého staříka, který v den svých stých narozenin vylezl z okna a zmizel? Jmenuje se Alan Karlsson a vlastně se vůbec na knižní stránky vrátit neměl. Jeho příběh plný náhodných setkání s významnými osobnostmi 20. století skončil na balijské pláži, a tak to taky mělo zůstat. Jenže čtenáři a vzápětí i samotný Alan se začali dožadovat pokračování, které by si tak trochu vzalo na paškál současnou garnituru. A Jonas Jonasson nakonec podlehl… Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.

Cili-Chilli-inzerce_190x245.indd 1

Na Pacifickou hřebenovku se ročně vydá několik tisíc lidí, ale dokončí ji jen desetina z nich. Monika patří mezi ně. A to byla ještě před nedávnem bledou pacientkou, která kvůli nemoci trávila víc času na záchodě, než mezi lidmi. Jak sama sobě říkala: princezna se zlatým špuntem v zadku. Přesto, anebo právě proto, se rozhodla změnit život a splnit si sen: projít celou Ameriku! 4 200 km pěšky. Sama. V divočině. Z Mexika až do Kanady. Nebyla žádná zkušená outdooračka. Zabalila si krém proti vráskám, slivovici, lyžařské hole. A šla. Postavila se poušti, horám, omrzlinám, špatné angličtině. Probudila se s tarantulí na čele. Koukala do očí hladové pumě. Překonala svoji nemoc i tohle všechno. A teď o tom s humorem sobě vlastním vypráví, píše pro Washington Post, plní k prasknutí přednáškové sály a vyprodává regály v knihkupectvích. Tenhle příběh prostě chcete slyšet!

www.albatrosmedia.cz

15.03.2019 9:53:11


SPORÁK

Jen tak. Pokapané citronem. S cukrem, tvarohem nebo čokoládou. Francouzské sladké palačinky, tzv. crêpes, se nikdy neomrzí právě proto, že božsky chutnají snad s čímkoli, tedy kromě sójovky a kečupu. Klíč najdete v těstě a v jeho způsobu přípravy. Jako bonus k palačince pro vás máme slaný karamel. Jeho tajemství nám odhalil sám velký Guillaume Blaise – zakladatel první francouzské palačinkárny v Česku.

Text: Helena Suchá Foto: Michael Kratochvíl

Voulez-vous palačinku?

TIP

Během přípravy karamelu se doporučuje vodu zakápnout citronovou šťávou, podpoří totiž karamelizaci cukru.

KARAMELIZUJTE Začněte karamelem, ať můžete ulizovat. Do hluboké pánve nebo kastrůlku se silným dnem nalijte vodu, zakápněte citronovou šťávou (dvě kapky stačí!), přisypte cukr a míchejte, dokud se nevytvoří hustá pasta. Pak položte pánev na rozpálenou plotnu, během chvilky začne cukrová pasta probublávat. Nemíchejte ji vařečkou, maximálně jemně točte pánví (myslíme to nádobí). Jakmile vložíte do pasty lžíci, karamelizaci zastavíte. A pak už jen hlídáte, než obsah kastrolu zhnědne. Podle Guillauma záleží na ohni, většinou to však trvá pět minut. Jakmile máte zkaramelizováno, postupně vmíchejte smetanu. Pak přidejte jednu dvě špetky soli a naposledy zamíchejte.

MÍCHEJTE Palačinky dělá každý, Francouzi mají ale fígle, díky kterým jsou crepky tak jemné. Nasypte mouku do mísy a rukou v ní udělejte velký důlek. Do něj rozklepněte vejce a přidejte cukr, vanilkový cukr a sůl. Nakonec přilijte trošku mléka a začněte směs promíchávat od středu. „Mouka ze stran postupně padá do dolíku jako zeď do díry,“ říká Guillaume, výhodou toho postupu je, že se vám nevytvoří velké hrudky mouky. Postupně přilévejte mléko a míchejte tak dlouho, až získáte řídké konzistentní těsto.

TOČTE Guillaume na palačinky používá plotnu, vám ale postačí širší pánev. Její dno lehce potřete tukem, aby se palačinka nelepila, a rozlijte naběračkou těsto po pánvi. Francouzi kulatou crepku vytočí špachtlí, vy to zvládnete kroužením pánve. A taky ji neotáčí. Zhruba minutku počkejte, dokud neztuhne těsto a nezezlátne a potřete palačinku karamelem. Ještě na pánvi ji poskládejte do trojúhelníku nebo srolujte a jezte, dokud je teplá!

32

32-33_Sporak_Cili_04_19.indd 32

19.03.19 14:03


SPORÁK

NA SLANÝ KARAMEL: • • • •

50 ml studené vody šťáva z citronu 200 g cukru 200 ml smetany ke šlehání (v pokojové teplotě) • špetku soli

NA CRÊPES POTŘEBUJETE: • • • • • • •

250 g mouky 2 vejce 50 g cukru 10 g vanilkového cukru špetku soli 0,5 l mléka můžeme přidat trošku bílého rumu na chuť • tuk (sádlo, rostlinný nebo kokosový olej)

FRANCOUZ Z MIKROCREPERIE Tolik palačinek jako Guillaume jste určitě „nevytočili“. Francouzská dobrota totiž šarmantního Pařížana provází už od devadesátých let, kdy absolvoval palačinkářskou školu v Bretani a společně se svojí tehdejší partnerkou otevřel kultovní podnik La Crêperie v pražských Holešovicích. „Crepka“ už sice není, ale Guillaumovy sladké palačinky i pohankové galettes ve streetfoodovém provedení si nyní vychutnáte o pár metrů vedle v roztomilé Mikrocreperii. Její návštěva stojí za hřích!

32-33_Sporak_Cili_04_19.indd 33

20.03.19 15:47


KONZUM

ALBUM

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet. Text: Michal Pařízek, Jan Studnička Foto: Archiv

Kometa už je skoro tady

Britský saxofonista Shabaka Hutchings si vydobyl uznání nejen úspěšnými projekty Shabaka and the Ancestors nebo Sons of Kemet, ale hlavně neochvějnou pozicí hybatele širokého londýnského hudebního podhoubí, kde se jazz potkává s elektronikou nebo hiphopem a zdaleka nejen s nimi. Dalším z jeho projektů je The Comet Is Coming, ve kterém působí i elektronický producent Danalogue The Conqueror a bubeník Betamax Killer. Všechny Hutchingsovy projekty využívají každou sebemenší skulinku k útěku z rigidních hranic žánru, ale s The Comet Is Coming míří nejdál. V jazzu nového věku mají své místo tradiční synkopy, kosmická psychedelie i raveové taneční plochy. Nové album Trust In The Lifeforce Of The Deep Mystery vyšlo v polovině března a jde o divokou jízdu, před kterou budou žánroví puristé utíkat ještě rychleji než před alby Milese Davise. The Comet Is Coming: Trust In The Lifeforce Of The Deep Mystery, Verve Records, thecometiscoming.co.uk

KNIHA

Pozor doktor! Nikola Logosová občas ilustruje texty tady v Čili. Kromě toho ale nakreslila tuhle parádní doktorskou encyklopedii pro děti a nás infantilní dospělé. Nám se to moc líbí. Petr Svobodný, Nikola Logosová, Robin Král, Zuzana Lednická: Pozor doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech, Běžíliška, beziliska.cz

34

34-35_Konzum_Cili_04_19.indd 34

19.03.19 15:12


KONZUM

FESTIVAL

VÝSTAVA

Jde to i bez chlebíčků

Radikál v temných chodbách

Showcase akcím se někdy hanlivě přezdívá chlebíčkové festivaly, protože (minimálně v některých případech) jsou vlastní koncerty kapel až na posledním místě. Výjimky ale existují a jednou z nich je slovenský Sharpe, který se uskuteční poslední dubnový víkend v kouzelném areálu Nové Cvernovky, někdejší chemické průmyslovky na kraji Bratislavy. Na Sharpe se důraz klade právě na koncerty. Ty se konají nejen v místních klubových prostorách, ale také v přilehlém parku nebo přímo v učebnách. Představí se tu naprosto reprezentativní výběr domácí scény (namátkou Katarzia a Pjoni, Nvmeri, Darkness Positive, Möebius nebo FVLCRVM), ale také několik zahraničních hostů včetně tří českých zástupců – Market, Ventolin a dné. Nic proti chlebíčkům, ale je osvěžující zjistit, že to jde i bez nich. Sharpe, 26. a 27. 4. 2019, Nová Cvernovka, Bratislava, sharpe.sk

FILM

KONCERT

Žena, která vylučuje ropu

Ruské tance

Íránská kinematografie byla pro Evropany vždycky zvláštně přitažlivá a film Leakage (v originále Nasht) režisérky Suzan Iravanianové tenhle fakt potvrzuje. Proto se objevil i na letošním 69. Berlinále. Podobenství o ženě, která musí emigrovat do Evropy, protože její tělo produkuje ropu, vyvolává spoustu otázek a vtáhne vás svou zvláštní fantazií i civilním způsobem natáčení. Divné a znepokojující. Suzan Iravanianová: Leakage, Berlinale.de

V New Yorku sedmdesátých a osmdesátých let se míchalo umění všeho druhu – hudba, móda, film i výtvarné umění, což ovlivnilo kulturní dění na celém světě na mnoho dekád dopředu. Čerpáme z toho dodnes. V loňském roce byly v Evropě k vidění velké výstavy Keitha Haringa nebo Jeana-Michela Basquiata, teď přichází řada na dalšího významného umělce – filmaře, fotografa a spisovatele Davida Wojnarowicze. Berlínská expozice v galerii KW klade důraz zejména na jeho snímky a fotografie z let 1978–1992. Šance vidět jeho díla takhle pohromadě je výjimečná, klíčové jsou zejména výrazné a často radikální společenské postoje samotného tvůrce. Jedna z evropských galerijních událostí letošního roku funguje také díky atmosféře expozice, snímky, televizory a promítací plátna jsou rozmístěna v temných chodbách a zákoutích, často za pomoci zdánlivě nedbale postavených lešení a bariér. New York v Berlíně je ohromující. David Wojnarowicz: Photography & Film 1978–1992, 9. 2. – 5. 5. 2019, kw-berlin.de

Ruská hudba naštěstí nejsou jenom Alexandrovci. V Evropě se v posledních letech těší nebývalému ohlasu tamní underground. Jednou ze skupin, které zaujaly anglické nebo německé novináře, je bezpochyby petrohradská pětice Shortparis, o které se občas mluví jako o největší ruské koncertní atrakci. Temné vibrace, neúprosné elektro beaty a industriální bubny se čelně potkávají s dramaticky dekadentním přednesem zpěváka Nikolaje Komjagina, který nezapírá výrazné ovlivnění operou nebo dada divadlem. Z přirovnání, která se v zahraničních recenzích objevují, vybíráme jména jako The Fall, Front 242 nebo Liars a zkuste určitě nový brutální taneční track Страшно (Děsivé). Nové album se chystá na druhou polovinu letošního roku, ještě předtím se tahle atrakce ale objeví také v pražském Café V lese. Shortparis, 27. 4., Café V lese, Praha, shortparis.bandcamp.com

ALBUM

Poslední z dětí Kokpitu Okolo již bohužel několik let nefunkčního pražského prostoru Kokpit se na přelomu nultých a jedničkových let utvořila menší scéna, ve které vládly nabroušené vintage kytary, značkové vypulírované boty a pomáda. Skupiny jako Kill the Dandies! nebo The Maggie’s Marshmallows jsou dostatečně známé nejen pražskému publiku, na ně navázala řada dalších kapel a mezi nimi například také Vellocet Roll. Ti letos na konci února konečně přišli s dlouhohrajícím debutem, jako pravděpodobně poslední z „Kids of Kokpit“. Deska A Man Asleep překvapuje nejen titulní citací francouzského spisovatele Georgese Pereca, ale zejména dospělým a plnokrevným zvukem, který dává zapomenout na začátky ve znamení striktního vintage garážového rocku. Z devíti skladeb slyšíme ozvěny berlínské industriální scény, surového newyorského rokenrolu stejně jako chaotický freejazzový saxofon. Potěší pečlivá produkce Dominika Gajarského nebo titulní foto Julie Hrnčířové. Výstižné a vtahující. Vellocet Roll: A Man Asleep, vellocetroll.bandcamp.com 35

34-35_Konzum_Cili_04_19.indd 35

20.03.19 11:27


36

eSIM

Více na vodafone.cz/esim

Tady je Dejte sbohem své Vodafonovo plastové SIM kartě eSIM

36

Zadáno pro Vodafone eDohled

Nově si můžete pořídit eSIM, která se vzdáleně nahrává na čip zabudovaný do zařízení, a odpadá tak nutnost fyzicky vkládat SIM kartu. Na eSIM fungují všechny služby tak, jak jste zvyklí. eSIM voucher získáte v naší prodejně.

37

38 39

Vodafone stroje

40

Vše o telefonech

Telefony a tablety se slevou Předplacená nabídka Připojení s Vodafonem

56

59

Tarify pro firmy

60

Vodafone Pass

62

Tarify pro jednotlivce Tarify pro rodinu

Novinka

54

58

Studentský tarif Nabídka 60+

51

64

65

Kombinovaná nabídka

66 Praktičnost

Duální použití

Více eSIM najednou

Nemusíte řešit velikost SIM karty a hledat, kam ji umístit.

V zařízeních Apple, která jsou duální, budete moci využívat klasickou SIM i eSIM zároveň.

Do svého telefonu můžete nahrát více eSIM profilů najednou. Aktivní ale může být vždy jen jeden eSIM profil.

eSIM si můžete pořídit ke všem našim tarifům a předplaceným kartám. Podporují ji telefony Apple iPhone XR/XS/XS Max a tablet Apple iPad 11.

36_VF_eSIM_04_2019.indd 36

20.03.19 15:18


Zadáno pro Vodafone

37

Více na nadacevodafone.cz

Domácí násilí není jen domácí záležitost

Pokud se s domácím násilím setkáváte i vy nebo někdo ve vašem okolí, neváhejte požádat o pomoc. Ženám ji poskytuje centrum ROSA a mužům pak intervenční centra nebo Bílý kruh bezpečí.

Každá pátá Češka se někdy setkala s fyzickým nebo sexuálním násilím ze strany svého partnera. A domácí násilí se týká i mužů. Tahle traumatická zkušenost oběti ovlivňuje psychicky i pracovně a často se o ní bojí mluvit se svým okolím. Pomůže jim nová aplikace. Častý výskyt domácího násilí je celoevropským problémem. Podle posledního průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva byla fyzickému nebo sexuálnímu násilí vystavena každá třetí žena starší 15 let, pětina žen zažila nebezpečné pronásledování a polovina se setkala s jednou nebo více formami sexuálního obtěžování. Obětí je víc, než si myslíme, a často jsou to lidé v našem okolí, muže a příslušníky LGBT komunity nevyjímaje. Smutnou pravdou je, že týraní lidé své trápení často tají i před blízkými. „Důvodem je nejen stud a strach z další agresivity násilníka, ale mnohdy také necitlivý přístup okolí a státních institucí. Ohlašování incidentů příslušným orgánům je proto ve

37_VF_CSR_domacinasili_04_2019.indd 37

většině případů nedostatečné a policejním vyšetřováním nebo trestním řízením projde jen zlomek případů,“ říká Martina Hronová z centra pro ženy ROSA. Sbírání důkazů Pomoci má aplikace Bright Sky. Ta dokáže prostřednictvím několika otázek vyhodnotit, zda je uživatel týraný, nebo ne, a nabídne mu nejvhodnější postup řešení situace či kontakty na centra pomoci. Pro prokázání násilí, vykázání partnera z bytu nebo při soudních sporech jsou velmi důležité konkrétní důkazy. Proto si oběti mohou do aplikace napsat či nahrát záznamy, kdy byly napadeny, a přiložit fotku nebo video. Nemusí se přitom bát, že by partner tyto důkazy našel nebo smazal. V telefonu nezůstávají.

„Mobilní telefon se v posledních letech proměnil v našeho důvěrníka, kterému svěřujeme detaily osobního života. Proto věříme, že mobilní aplikace Bright Sky bude pro oběti domácího násilí v Česku užitečným rádcem, který jim pomůže vyřešit nelehkou životní situaci efektivněji,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone. Díky podpoře Nadace Vodafone bude Česká republika třetí zemí, kde bude aplikace spuštěna. Už v září 2019 ji bude možné stáhnout pro telefony Android a iOS. Bright Sky chce Vodafone postupně spustit ve všech 27 zemích, kde jako operátor působí.

20.03.19 15:49


38

Pro firmy

Více na vodafone.cz/edohled

Vodafone eDohled: Pohlídáme cokoliv Vlastníte vozový park, stroje nebo třeba doručujete zásilky a chcete mít vše pořád pod kontrolou? Díky službě Vodafone eDohled budete mít neustálý online přehled o tom, kde se váš majetek nachází.

Snadná instalace Nemusíte nic zapojovat, sledovací jednotku přichytíte silným magnetem a dáte do balíku nebo do zavazadla.

eDohled modul Standard

4057 Kč

Baterie vydrží 5 až 6 měsíců bez nabití V pohybu cca 15 000 km Poskytuje stálý přehled o teplotě, vlhkosti, otřesech, překročení rychlosti, časech prostojů a dalších parametrech

Extrémní výdrž baterie Baterie vydrží dle typu jednotky až rok.

eDohled – Evropa Ukládá neomezenou historii a umožňuje nastavení libovolného počtu geozón

240 Kč za měsíc

Monitoring kdekoliv Varianty služby eDohled

Dosah

Cena

pouze na území ČR

129 Kč měsíčně

monitoring po celé EU

240 Kč měsíčně

monitoring po celém světě

360 Kč měsíčně

eDohled Mini eDohled Evropa eDohled Svět

Varianty modulů, které se liší výdrží baterie eDohled modul Mini (nemá magnet) eDohled modul Standard eDohled modul Maxi

Výdrž baterie na jedno nabití

Cena

1 měsíc

3001 Kč

5 až 6 měsíců

4057 Kč

1 rok

5961 Kč

Díky globální SIM můžete sledovat svůj majetek po celém světě.

Obsluha a správa odkudkoliv Ať je jednotka kdekoli v terénu, můžete ji online nastavit a sledovat z portálu.

Potřebujete více informací o službě eDohled? Chcete si eDohled koupit? Rezervujte si schůzku s naším poradcem pro firemní zákazníky. Ceny uvádíme včetně 21% DPH a jsou platné do další aktualizace nabídky.

38_eDohled_04_2019.indd 38

20.03.19 14:24


Vodafone stroje

39

Více na vodafone.cz/nase-zarizeni

Všechno, co chcete od chytrého telefonu Telefony Vodafone nadchnou nejmodernějšími displeji, skvělými fotoaparáty a optimálním výkonem i ty největší fajnšmekry. A pokud si je pořídíte k tarifu s Minimálním měsíčním plněním, zaplatíte za ně jen 1 Kč. 1

Vodafone Smart N9

2

Krása, vize, bezpečnost.

3

Nad vaše očekávání.

13Mpix zadní a 8Mpix přední fotoaparát Čtečka otisků prstů Velký 5,5" displej s malými rámečky Android 8.1 Oreo HD+ rozlišení Ušetříte 3000 Kč 4

Vodafone Smart X9

Vodafone Smart E9

Novinka se spoustou vychytaných funkcí Dvojitý foťák s nočním režimem Operační systém Android 8.1 Oreo 3GB paměť RAM a až 32 GB uživatelské paměti Ušetříte 5000 Kč

1 Kč

1 4

Vodafone Smart N9 lite

Jednoduše spolehlivý. Překvapivě atraktivní. 8Mpix zadní a 5Mpix přední fotoaparát Texturovaná záda pro lepší držení Android 8.1 Oreo (Go edition) Rodičovská kontrola Ušetříte 2500 Kč

3001 Kč

1 Kč

2

I tento nejlevnější telefon Vodafone podporuje VoLTE a Wi-Fi volání pro lepší zážitek při telefonování.

3

2501 Kč

První telefon Vodafone na dvě SIM karty Nejnovější, rychlejší Android Go Skvělý poměr cena/výkon Ušetříte 2000 Kč

1 Kč

2001 Kč

1 Kč

5001 Kč

Sleva pro modely E9, N9, N9 lite je platná pro nové i stávající zákazníky se smlouvou s Minimálním měsíčním plněním 690 Kč na 24 měsíců, přičemž nový zákazník skládá volací jistinu. Slevu k modelu X9 získá nový zákazník po složení volací jistiny a při pořízení Kombinované nabídky Red Home nebo Red+ Home s Minimálním měsíčním plněním 990 až 2290 Kč na 24 měsíců. Stávající zákazník pouze při uzavření nebo navýšení smlouvy s Minimálním měsíčním plněním ve výši 990 až 2290 Kč na 24 měsíců. Více najdete na www.vodafone.cz/sleva-na-telefony-az-3000-Kc a www.vodafone.cz/sleva-az-8000-ke-kombinovane-nabidce

39_Stroje_04_2019.indd 39

19.03.19 13:49


40

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

Výměna displeje telefonu zdarma

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

3 měsíce od nákupu

U nás se o displej nového telefonu bát nemusíte. Pokud vám praskne, zdarma vám ho u všech chytrých telefonů vyměníme. Stačí si u nás telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu.

Vodafone Smart E9

Nokia 1

Vodafone Smart N9 lite

Xiaomi Redmi 6A

LG K9

Huawei Y5 2018

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53.

Sleva

2001 Kč

2177 Kč

2501 Kč

2501 Kč

3001 Kč

3001 Kč

Počáteční platba

81 Kč

257 Kč

101 Kč

101 Kč

601 Kč

601 Kč

Měsíční splátka

80 Kč

80 Kč

100 Kč

100 Kč

100 Kč

100 Kč

24

24

24

24

24

24

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost poslední šance, zeptejte se nás

Aktuální dostupnost

modrá barva – poslední šance, zeptejte se nás

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Displej v cm/"

12,7 cm/5"

11,43 cm/4,5"

13,56 cm/5,34"

13,84 cm/5,45"

12,70 cm/5"

13,84 cm/5,45"

Rozlišení displeje Celková vnitřní paměť/RAM Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

480 × 960

480 × 854

480 × 960

720 × 1440

720 × 1280

720 × 1440

až 8 GB/1 GB

až 8 GB/1 GB

až 16 GB/1 GB

až 16 GB/2 GB

až 16 GB/2 GB

až 16 GB/2 GB

•/32 GB

•/128 GB

•/32 GB

•/256 GB

•/32 GB

•/256 GB

Procesor

4× 1,28 GHz

4× 1,1 GHz

4× 1,28 GHz

4× 2 GHz

4× 1,3 GHz

4× 1,5 GHz

Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

5Mpix/•/–

5Mpix/•/–

8Mpix/•/•

13Mpix/•/•

8Mpix/•/•

8Mpix/•/•

Fotoaparát přední

2Mpix

2Mpix

5Mpix

5Mpix

5Mpix

5Mpix

Kapacita baterie (mAh)

2000

2150

2460

3000

2500

3020

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/–

•/•/–

•/•/–

•/•/–

•/•/–

•/•/–

Bluetooth

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

Frekvence (MHz) LTE

800/900/1800/ 2100/2600

800/850/900/1800/ 2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

800/850/900/1700/ 1800/1900/2100/ 2300/2600

800/900/1800/ 2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

Rozměry (mm)

137,6 × 65,7 × 9,8

133,6 × 67,78 × 9,5

148,2 × 68,88 × 9,4

147,5 × 71,5 × 8,3

146,3 × 73,2 × 8,2

146,5 × 70,9 × 8,3

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

Nano SIM

Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 40

19.03.19 13:49


41

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Vodafone Smart N9 Sleva

Xiaomi Redmi 6

VoLTE a Wi-Fi volání

Nokia 3.1

VoLTE a Wi-Fi volání

Huawei Y6 2019

VoLTE a Wi-Fi volání

Huawei Y6 Prime 2018

Samsung Galaxy J4+

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53. 3001 Kč

3377 Kč

3577 Kč

3677 Kč

3777 Kč

3977 Kč

Počáteční platba

601 Kč

977 Kč

1177 Kč

1277 Kč

1377 Kč

1577 Kč

Měsíční splátka

100 Kč

100 Kč

100 Kč

100 Kč

100 Kč

100 Kč

24

24

24

24

24

24

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

stříbrná varianta – poslední šance, zeptejte se nás

novinka dostupná v průběhu měsíce

zeptejte se nás

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET

Android/•

Android/•

Android/•

Android

Android/•

13,97 cm/5,5"

13,84 cm/5,45"

13,21 cm/5,2"

15,47/6,09"

14,48 cm/5,7"

15,24/6"

720 × 1440

720 × 1440

720 × 1440

720 × 1560

720 × 1440

720 × 1480

Celková vnitřní paměť/RAM

až 16 GB/2 GB

až 32 GB/3 GB

až 16 GB/2 GB

až 32 GB/2 GB

až 32 GB/3 GB

až 32 GB/2 GB

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

•/128 GB

•/256 GB

•/256 GB

•/256 GB

•/256 GB

•/512 GB

4× 2 GHz

4× 1,4 GHz

4× 1,4 GHz

Displej v cm/" Rozlišení displeje

Android/•

Procesor

4× 1,28 GHz

8× 2 GHz

8× (4× 1,5 GHz + 4× 1 GHz)

Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

13Mpix/•/•

12 + 5Mpix/•/•

13Mpix/•/•

13Mpix/•/•

13Mpix/•/•

13Mpix/•/•

Fotoaparát přední

8Mpix

5Mpix

8Mpix

8Mpix

5Mpix

5Mpix

Kapacita baterie (mAh)

2900

3000

2990

3020

3000

3300

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/•

•/•/–

•/•/–

•/•/•

•/•/–

Bluetooth

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

Frekvence (MHz) LTE

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/850/900/ 1700/1800/1900/2100/ 2300/2600

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

700/800/850/900/ 1800/1900/2100/ 2300/2500/2600

Rozměry (mm)

147,1 × 68,8 × 8,7

147,5 × 71,5 × 8,3

146,3 × 68,7 × 8,7

156,28 × 73,5 × 8

152,4 × 73,0 × 7,8

161,4 × 76,9 × 7,9

-

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM/DUAL

NanoSIM/DUAL

Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 41

20.03.19 14:25


42

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

Výměna displeje telefonu zdarma

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

3 měsíce od nákupu

U nás se o displej nového telefonu bát nemusíte. Pokud vám praskne, zdarma vám ho u všech chytrých telefonů vyměníme. Stačí si u nás telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu.

Sony Xperia L3 Sleva

Sony Xperia XA1

Samsung Galaxy J6+

Vodafone Smart X9

Samsung Galaxy A6

Huawei P smart 2019

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53. 5001 Kč

5001 Kč

5001 Kč

5001 Kč

5977 Kč

6001 Kč

Počáteční platba

2601 Kč

2601 Kč

2601 Kč

2601 Kč

2377 Kč

2401 Kč

Měsíční splátka

100 Kč

100 Kč

100 Kč

100 Kč

150 Kč

150 Kč

24

24

24

24

24

24

poslední šance, zeptejte se nás

červená varianta dostupná v e-shopu

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

novinka dostupná v průběhu měsíce

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Displej v cm/"

14,48/5,7"

12,7 cm/5"

15,24 cm/6"

14,48 cm/5,7"

14,22 cm/5,6"

15,77 cm/6,21"

Rozlišení displeje

720 × 1440

720 × 1280

720 × 1480

1080 × 2160

720 × 1480

1080 × 2340

Celková vnitřní paměť/RAM

až 32 GB/3 GB

až 32 GB/3 GB

až 32 GB/3 GB

až 32 GB/3 GB

až 32 GB/3 GB

až 64 GB/3 GB

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

•/512 GB

•/256 GB

•/512 GB

•/256 GB

•/256 GB

•/512 GB

8× (4× 2 GHz + 4× 1,5 GHz)

8× (4× 2,3 GHz + 4× 1,6 GHz)

4× 1,4 GHz

8× 1,8 GHz

8× 1,6 GHz

8× (4× 2,2 GHz + 4× 1,7 GHz)

Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

13 + 2Mpix/•/•

23Mpix/•/•

13 + 5Mpix/•/•

16 + 5Mpix/•/•

16Mpix/•/•

13 + 2Mpix/•/•

Fotoaparát přední

8Mpix

8Mpix

8Mpix

8Mpix

16Mpix

8Mpix

Kapacita baterie (mAh)

3300

2300

3300

3100

3000

3400

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/–

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

Procesor

Bluetooth Frekvence (MHz) LTE Rozměry (mm) Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

•/5.0

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

800/850/900/ 1800/1900/2100/2600

800/850/900/ 1800/1900/2100/2600

800/850/900/1800/ 2100/2300/2500/2600

800/900/1800/ 2100/2600

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

154 × 72 × 8,9

145 × 67 × 8

161,2 × 76,7 × 7,9

148,2 × 71,32 × 7,95

149,9 × 70,8 × 7,7

155,2 × 73,4 × 7,95

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 42

20.03.19 14:25


43

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Samsung Galaxy A40 Sleva

VoLTE a Wi-Fi volání

Samsung Galaxy Xcover 4

VoLTE a Wi-Fi volání

Huawei P20 lite

Xiaomi Mi 8 Lite

VoLTE a Wi-Fi volání

Sony Xperia XA2

Samsung Galaxy A7

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53. 6477 Kč

6477 Kč

6477 Kč

6677 Kč

7001 Kč

7001 Kč

Počáteční platba

2877 Kč

2877 Kč

2877 Kč

3077 Kč

2201 Kč

2201 Kč

Měsíční splátka

150 Kč

150 Kč

150 Kč

150 Kč

200 Kč

200 Kč

24

24

24

24

24

24

ve vybraných prodejnách

růžová a černá varianta – poslední šance

ve vybraných prodejnách, modrá varianta poslední šance

poslední šance, zeptejte se nás

modrá varianta dostupná v e-shopu

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

novinka dostupná v průběhu měsíce, bílá varianta v e-shopu

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET Displej v cm/" Rozlišení displeje

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

Android/•

14,99 cm/5,9"

12,7 cm/5"

14,83 cm/5,84"

15,90 cm/6,26"

13,21 cm/5,2"

15,24 cm/6"

1080 × 2340

720 × 1280

1080 × 2280

1080 × 2280

1080 × 1920

1080 × 2220

Celková vnitřní paměť/RAM

až 64 GB/4 GB

až 16 GB/2 GB

až 64 GB/4 GB

až 64 GB/4 GB

až 32 GB/3 GB

až 64 GB/4 GB

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

•/512 GB

•/256 GB

•/256 GB

–/–

•/256 GB

•/512 GB

8× (2× 1,8 GHz + 6× 1,6 GHz)

4× 1,4 GHz

8× (4× 2,36 GHz + 4× 1,7 GHz)

8× 2,2 GHz

8× 2,2 GHz

8× 2,2 GHz

Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

MicroUSB-C/–

MicroUSB/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

16 + 5Mpix/•/•

13Mpix/•/•

16 + 2Mpix/•/•

12 + 5Mpix/•/•

23Mpix/•/•

24 + 5 + 8Mpix/•/• 24Mpix

Procesor

Fotoaparát přední

25Mpix

5Mpix

16Mpix

24Mpix

8Mpix

Kapacita baterie (mAh)

3100

2800

2900

3350

3300

3300

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/–

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

Bluetooth Frekvence (MHz) LTE Rozměry (mm) Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

•/5.0

•/4.2

•/4.2

•/5.0

•/5.0

•/5.0

800/850/900/1800/ 2100/2300/2500/2600

800/850/900/1800/ 2100/2300/2600

800/900/1800/ 2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/850/900/1800/ 2100/2300/2500/2600

144,4 × 69,2 × 7,9

146,2 × 73,3 × 9,7

148,6 × 71,2 × 7,4

156,4 × 75,8 × 7,5

142 × 70 × 9,7

159,8 × 76,8 × 7,5

-

IP68

–/•/•

NanoSIM/DUAL

MicroSIM

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 43

20.03.19 14:27


44

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

Výměna displeje telefonu zdarma

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

3 měsíce od nákupu

U nás se o displej nového telefonu bát nemusíte. Pokud vám praskne, zdarma vám ho u všech chytrých telefonů vyměníme. Stačí si u nás telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu.

Huawei nova 3i Sleva

Samsung Galaxy A6+

Nokia 7.1

Huawei P30 lite

Samsung Galaxy A50

Sony Xperia 10

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53. 8001 Kč

8001 Kč

8477 Kč

8977 Kč

8977 Kč

8977 Kč

Počáteční platba

3201 Kč

3201 Kč

3677 Kč

2977 Kč

2977 Kč

2977 Kč

Měsíční splátka

200 Kč

200 Kč

200 Kč

250 Kč

250 Kč

250 Kč

24

24

24

24

24

24

poslední šance, zeptejte se nás

ve vybraných prodejnách

novinka dostupná v průběhu měsíce

novinka dostupná v průběhu měsíce, modrá varianta v e-shopu

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET

Android/•

Android/•

Android/•

Android

Android

Android/•

Displej v cm/"

16 cm/6,3"

15,24 cm/6"

14,83 cm/5,84"

15,62 cm/6,15"

16,26 cm/6,4"

15,24 cm/6"

Rozlišení displeje

1080 × 2340

1080 × 2220

1080 × 2280

1080 × 2312

1080 × 2340

1080 × 2520

Celková vnitřní paměť/RAM

až 128 GB/4 GB

až 32 GB/3 GB

až 64 GB/4 GB

až 128 GB/4 GB

až 128 GB/4 GB

až 64 GB/3 GB

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

•/256 GB

•/256 GB

•/256 GB

•/256 GB

•/512 GB

•/512 GB

8× 1,8 GHz

8× (2× 2,6 GHz + + 2× 1,92 GHz + 4× 1,8 GHz)

8× (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz)

8× (4× 2,2 GHz + 4× 1,8 GHz)

Procesor Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení Fotoaparát/Blesk/Autofokus Fotoaparát přední

8× (4× 2,2 GHz + 4× 1,7GHz)

8× 1,8 GHz

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

16 + 2Mpix/•/•

16 + 5Mpix/•/•

12 + 5Mpix/•/•

48 + 8 + 2Mpix/•/•

25 + 8 + 5Mpix/•/•

13 + 5Mpix/•/• 8Mpix

24 + 2Mpix

24Mpix

8Mpix

24Mpix

25Mpix

Kapacita baterie (mAh)

3340

3500

3000

3340

4000

2870

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

Bluetooth

•/4.2

•/4.2

•/5.0

•/5.0

•/5.0

•/5.0

Frekvence (MHz) LTE

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/850/900/1800/ 2100/2600

800/850/900/ 1800/2100/2300/2600

800/900/1700/ 1800/2100/2600

800/850/900/1800/ 2100/2300/2500/2600

700/800/850/900/ 1500/1800/1900/ 2100/2600

Rozměry (mm)

157,6 × 75,2 × 7,6

160,1 × 75,7 × 7,9

149,57 × 71,18 × 7,99

152,9 × 72,7 × 7,4

158,5 × 74,7 × 7,7

156 × 68 × 8,4

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM/DUAL

NanoSIM/DUAL

NanoSIM/DUAL

Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 44

19.03.19 13:49


45

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Apple iPhone 6s

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Huawei nova 3

LG G7 ThinQ

Apple iPhone 7

Xiaomi Mi 8

Xiaomi Mi 9

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53.

Sleva

8977 Kč

9977 Kč

12 477 Kč

12 477 Kč

12 977 Kč

13 977 Kč

Počáteční platba

2977 Kč

3977 Kč

5277 Kč

5277 Kč

5777 Kč

10 377 Kč

Měsíční splátka

250 Kč

250 Kč

300 Kč

300 Kč

300 Kč

150 Kč

24

24

24

24

24

24

modrá varianta dostupná v e-shopu

ve vybraných prodejnách

v e-shopu

novinka dostupná v průběhu měsíce v e-shopu

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET Displej v cm/" Rozlišení displeje

iOS/•

Android/•

Android/•

iOS/•

Android/•

Android/•

11,94 cm/4,7"

16 cm/6,3"

15,49 cm/6,1"

11,94 cm/4,7"

15,77 cm/6,21"

16,23 cm/6,39"

750 × 1334

1080 × 2340

1440 × 3120

750 × 1334

1080 × 2248

2340 × 1080

Celková vnitřní paměť/RAM

až 32 GB/2 GB

až 128 GB/4 GB

až 64 GB/4 GB

až 32 GB/2 GB

až 128 GB/6 GB

až 128 GB/6 GB

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

–/–

•/256 GB

•/2 TB

–/–

–/–

–/–

2× 1,4 GHz

8× (4× 2,36 GHz + 4× 1,8 GHz)

8× 2,8 GHz

4× Twister (4,8 DMIPS/MHz)

Procesor

8× 8× (1× 2,84 GHz + (4× 2,8 GHz + 4× 1,8 GHz) + 3× 2,42 GHz + 4× 1,8 GHz)

Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

Lightning/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/•

Lightning/–

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/•

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

12Mpix/•/•

24 + 16Mpix/•/•

16 +16Mpix/•/•

12Mpix/•/•

12 + 12Mpix/•/•

48+16+12Mpix/•/•

Fotoaparát přední

5Mpix

24 + 2Mpix

8Mpix

7Mpix

20Mpix

20Mpix

Kapacita baterie (mAh)

1810

3750

3000

neuvádí se

3400

3300

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

Bluetooth

•/4.2

•/4.2

•/5.0

•/4.2

•/5.0

•/5.0 800/850/900/1700/ 1800/1900/2100/ 2300/2600 157,5 × 74,7 × 7,6

Frekvence (MHz) LTE

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/850/900/1800/ 2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

700/800/850/900/ 1700/1800/1900/2100/ 2300/2500/2600

Rozměry (mm)

138,3 × 67,1 × 7,1

156,9 × 73,7 × 7,3

153,2 × 71,9 × 7,9

138,3 × 67,1 × 7,1

154,9 × 74,8 × 7,6

IP68

IP67

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM/DUAL

Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 45

19.03.19 13:49


46

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

Výměna displeje telefonu zdarma

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

3 měsíce od nákupu

U nás se o displej nového telefonu bát nemusíte. Pokud vám praskne, zdarma vám ho u všech chytrých telefonů vyměníme. Stačí si u nás telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu.

Samsung Galaxy S8 Sleva

Huawei P30

Huawei P20 Pro

Apple iPhone 8

Samsung Galaxy S9

Sony Xperia XZ3

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53. 14 977 Kč

15 977 Kč

16 977 Kč

17 977 Kč

17 977 Kč

18 977 Kč

Počáteční platba

11 377 Kč

12 377 Kč

12 177 Kč

13 177 Kč

13 177 Kč

14 177 Kč

Měsíční splátka

150 Kč

150 Kč

200 Kč

200 Kč

200 Kč

200 Kč

24

24

24

24

24

24

novinka dostupná v průběhu měsíce ve vybraných prodejnách

poslední šance, zeptejte se nás

poslední šance, zeptejte se nás

v e-shopu

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

poslední šance, zeptejte se nás

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET Displej v cm/" Rozlišení displeje

Android/•

Android/•

Android/•

iOS/•

Android/•

Android/•

14,73 cm/5,8"

15,49 cm/6,1"

15,49 cm/6,1"

11,94 cm/4,7"

14,73 cm/5,8"

15,24 cm/6"

1440 × 2960

1080 × 2340

1080 × 2240

750 × 1334

1440 × 2960

1440 × 2880

Celková vnitřní paměť/RAM

až 64 GB/4 GB

až 128 GB/6 GB

až 128 GB/6 GB

až 64 GB/2 GB

až 64 GB/4 GB

až 64 GB/4 GB

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

•/256 GB

•/256 GB

–/–

–/–

•/400 GB

•/512 GB

8× (4× 2,5 GHz + 4× 1,7 GHz)

8× (2× 2,60 GHz + + 4× 1,92 + 4× 1,8 GHz)

8× (4× 2,36 GHz + 4× 1,8 GHz)

6× Monsoon + Mistral, 10nm

8× (4× 2,7 GHz + 4× 1,9 GHz)

8× (4× 2,7 GHz + 4× 1,7 GHz)

Procesor Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

MicroUSB-C/•

MicroUSB-C/–

MicroUSB-C/–

Lightning/•

MicroUSB-C/•

MicroUSB-C/•

12Mpix/•/•

40 + 16 + 8Mpix/•/•

40 + 20 + 8Mpix/•/•

12Mpix/•/•

12Mpix/•/•

19Mpix/•/•

Fotoaparát přední

8Mpix

32Mpix

24Mpix

7Mpix

8Mpix

13Mpix

Kapacita baterie (mAh)

3000

3650

4000

neuvádí se

3000

3300

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

Bluetooth

•/5.0

•/5.0

•/4.2

•/5.0

•/5.0

•/5.0

700/800/850/900/ 1800/1900/2100/2600

700/850/900/1700/ 1800/1900/2100/2600

700/800/850/900/ 1500/1700/1800/1900/ 2100/2600

800/900/ 1800/2100/2600

700/800/850/900/ 1500/1800/1900/ 2100/2600

700/800/850/900/1500/ 1700/1800/1900/2100/ 2300/2500/2600/5200

148,9 × 68,1 × 8

149,1 × 71,36 × 7,57

155 × 73,9 × 7,8

138,4 × 67,3 × 7,3

147,7 × 68,7 × 8,5

158 × 73 × 9,9

IP68

-

IP67

IP67

IP68

IP68

NanoSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM

NanoSIM

NanoSIM

NanoSIM

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

Frekvence (MHz) LTE Rozměry (mm) Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 46

20.03.19 14:28


47

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Samsung Galaxy S10e Sleva

VoLTE a Wi-Fi volání

Samsung Galaxy S9+

VoLTE a Wi-Fi volání

Huawei Mate 20 Pro

Podporuje eSIM

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Apple Huawei P30 Pro Samsung iPhone XR Galaxy S10 64/128/256 GB

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53. 19 477 Kč

20 977 Kč

21 477 Kč

22 477/23 977/26 977 Kč

22 477 Kč

23 477 Kč

Počáteční platba

14 677 Kč

14 977 Kč

15 477 Kč

16 477/17 977/19 777 Kč

16 477 Kč

17 477 Kč

Měsíční splátka

200 Kč

250 Kč

250 Kč

250/250/300 Kč

250 Kč

250 Kč

24

24

24

24

24

24

poslední šance, zeptejte se nás

v e-shopu

zeptejte se nás

novinka dostupná v průběhu měsíce ve vybraných prodejnách

bílá varianta ve vybraných prodejnách

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

žlutá varianta v e-shopu

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET Displej v cm/" Rozlišení displeje Celková vnitřní paměť/RAM Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty Procesor Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení Fotoaparát/Blesk/Autofokus Fotoaparát přední

Android/•

Android/•

Android/•

iOS/•

Android

Android/•

14,73 cm/5,8"

15,75 cm/6,2"

16,26 cm/6,4"

15,49 cm/6,1"

16,43 cm/6,47"

15,49 cm/6,1"

1080 × 2280

1440 × 2960

1080 × 2160

828 × 1792

1080 × 2340

1440 × 3040

až 128 GB/6 GB

až 64 GB/6 GB

až 128 GB/6 GB

až 64/128/256 GB / 3 GB

až 128 GB/6 GB

až 128 GB/8 GB

•/512 GB

•/400 GB

–/–

•/512 GB

•/512 GB

8× (2× 2,7 GHz + + 2× 2,3 GHz + 4× 1,9 GHz)

8× 8× (2× 2,6 GHz + (4× 2,7 GHz + 4× 1,9 GHz) + 2× 1,92 GHz + 4× 1,8 GHz)

–/– 6× Monsoon + Mistral (4.8 DMIPS/MHz)

8× (2× 2,6 GHz + 8× (2× 2,7 GHz + + 2× 1,92 GHz + 4× 1,8 GHz) + 2× 2,3 GHz + 4× 1,9 GHz)

MicroUSB-C/•

MicroUSB-C/•

MicroUSB-C/•

Lightning/•

MicroUSB-C/•

MicroUSB-C/•

12 + 16Mpix/•/•

12 +12Mpix/•/•

40 + 20 + 8Mpix/•/•

12Mpix/•/•

40 + 20 + 8Mpix/•/•

12 + 12 + 16Mpix/•/• 10Mpix

10Mpix

8Mpix

24Mpix

7Mpix

32Mpix

Kapacita baterie (mAh)

3100

3500

4200

2942

4200

3400

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/–

•/•/•

•/•/•

•/5.0

•/5.0

Bluetooth Frekvence (MHz) LTE Rozměry (mm) Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

•/5.0

•/5.0

700/800/850/900/1500/ 1800/1900/2100/2300/ 2500/2600

700/800/850/900/ 1500/1800/1900/ 2100/2600

142,2 × 69,9 × 7,9

158,1 × 73,8 × 8,5

157,8 × 72,3 × 8,6

IP68

IP68

IP68

Nano SIM/DUAL

NanoSIM

Nano SIM/DUAL

•/5.0

•/5.0

700/850/900/1700/ 1800/1900/2100/2600

700/800/850/900/ 1500/1800/1900/2100/ 2300/2500/2600

150,9 × 75,7 × 8,3

158 × 73,4 × 8,41

149,9 × 70,4 × 7,8

IP67

IP68

Nano SIM/DUAL/eSIM

NanoSIM/DUAL

NanoSIM/DUAL

600/700/800/850/900/ 700/800/850/900/1700/ 1500/1700/1800/1900/ 1800/1900/2100/2600 2100/2300/2600

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 47

21.03.19 9:48


48

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka chytrých telefonů Nabídka tabletů

Výměna displeje telefonu zdarma

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Podporuje eSIM

VoLTE a Wi-Fi volání

VoLTE a Wi-Fi volání

Podporuje eSIM

3 měsíce od nákupu

U nás se o displej nového telefonu bát nemusíte. Pokud vám praskne, zdarma vám ho u všech chytrých telefonů vyměníme. Stačí si u nás telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu.

Samsung Galaxy S10+ 128 GB/1 TB

Samsung Galaxy Note 9 128/512 GB

Apple Apple iPhone X Apple Vodafone iPhone Xs 256 GB iPhone Xs Max Tab N8 64/256/512 GB 64/256/512 GB

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si chytrý telefon nebo tablet pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53.

Sleva 25 977 Kč/41 577 Kč

25 977/32 477 Kč

29 977/34 477/40 477 Kč

31 477 Kč

32 977/37 477/43 477 Kč

3977 Kč

Počáteční platba

18 777/29 577 Kč

18 777/25 277 Kč

22 777/27 277/28 477 Kč

24 277 Kč

25 777/26 677/31 477 Kč

1577 Kč

Měsíční splátka

300/500 Kč

300 Kč

300/300/500 Kč

300 Kč

300/450/500 Kč

100 Kč

24

24

24

24

24

24

128GB varianta dostupná ve vybraných prodejnách, 512GB varianta v e-shopu

zeptejte se nás

poslední šance, zeptejte se nás

zeptejte se nás

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

zeptejte se nás

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Telefony bez poznámky jsou dostupné ve všech prodejnách i v e-shopu. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET Displej v cm/" Rozlišení displeje

Android/•

Android/•

iOS/•

iOS/•

iOS/•

Android/•

16,26 cm/6,4"

16,3 cm/6,4"

14,73 cm/5,8"

14,73 cm/5,8"

16,51 cm/6,5"

25,65 cm/10,1"

1440 × 3040

1440 × 2960

1125 × 2436

1125 × 2436

1242 × 2688

800 × 1280

až 128 GB/8 GB / až 1 TB /12 GB

až 128/512 GB / 6 GB

64/256/512 GB / 4 GB

256 GB/3 GB

64/256/512 GB / 4 GB

až 16 GB/2 GB

•/512 GB

•/512 GB

–/–

–/–

–/–

•/32 GB

8× (2× 2,7 GHz + + 2× 2,3 GHz + 4× 1,9 GHz)

8× (4× 2,9 GHz + 4× 1,9 GHz)

6× Monsoon + Mistral (4.8 DMIPS/MHz)

6× Monsoon + Mistral, 10nm

6× Monsoon + Mistral (4.8 DMIPS/MHz)

4× 1,1 GHz

MicroUSB-C/•

MicroUSB-C/•

Lightning/•

Lightning/•

Lightning/•

MicroUSB/–

12 + 12 + 16Mpix/•/•

12 + 12Mpix/•/•

12 + 12Mpix/•/•

12Mpix/•/•

12 + 12Mpix/•/•

5Mpix/–/–

10 + 8Mpix

8Mpix

7Mpix

7Mpix

7Mpix

2Mpix

Kapacita baterie (mAh)

4100

4000

neuvádí se

neuvádí se

neuvádí se

4600

Wi-Fi/GPS/Čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/•

•/•/–

•/•/–

•/•/–

•/•/–

•/5.0

•/5.0

•/5.0

•/5.0

•/5.0

•/4.2

800/900/1800/ 2100/2600

600/700/800/850/900/ 1500/1700/1800/1900/ 2100/2300/2600

800/900/1800/ 2100/2600 260 × 155 × 8,95

Celková vnitřní paměť/RAM Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty Procesor Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení Fotoaparát/Blesk/Autofokus Fotoaparát přední

Bluetooth Frekvence (MHz) LTE Rozměry (mm) Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

600/700/800/850/900/ 700/800/850/900/ 700/800/850/900/ 1500/1800/1900/2100/ 1800/1900/2100/2300/ 1500/1700/1800/1900/ 2100/2300/2600 2500/2600 2300/2500/2600 157,6 × 74,1 × 7,8

161,9 × 76,4 × 8,8

143,6 × 70,9 × 7,7

143,6 × 70,9 × 7,7

157,5 × 77,4 × 7,7

IP68

IP68

IP68

IP67

IP68

NanoSIM

Nano SIM/DUAL/eSIM

MicroSIM

NanoSIM/DUAL

Nano SIM/DUAL (Dual pouze 512GB verze) Nano SIM/DUAL/eSIM

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání telefonu či tabletu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky. Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 48

19.03.19 13:49


49

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka tabletů

Podporuje eSIM

Huawei MediaPad T5

Samsung Galaxy Tab A 10.1

Apple iPad 2018 32/128 GB

Apple 10.5 iPad Pro 64/256/512 GB

Apple 11 iPad Pro 64/256/512 GB

Získejte navíc slevu 3000, 5000 nebo 8000 Kč. Stačí si tablet pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu. Více informací na str. 51–53.

Sleva

5377 Kč

6477 Kč

12 477/14 977 Kč

22 477/26 977/32 977 Kč

27 477/31 977/37 977 Kč

Počáteční platba

1777 Kč

2877 Kč

5277/11 377 Kč

16 477/19 777/25 777 Kč

20 277/24 777/27 177 Kč

Měsíční splátka

150 Kč

150 Kč

300/150 Kč

250/300/300 Kč

300/300/450 Kč

24

24

24

24

24

ve vybraných prodejnách

v e-shopu

zeptejte se nás

v e-shopu

v e-shopu

Standardní cena Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců Více variant splátek zjistíte u našich prodejců. Dostupnost Aktuální dostupnost

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem. Technická specifikace Operační systém /Podpora EET Displej v cm/" Rozlišení displeje

Android/•

Android/•

iOS/•

iOS/•

iOS/•

25,65 cm/10,1"

25,65 cm/10,1"

24,64 cm/9,7"

26,67 cm/10,5"

27,94 cm/11"

1200 × 1920

1200 × 1920

1536 × 2048

1668 × 2224

1668 × 2388

Celková vnitřní paměť/RAM

až 16 GB/2 GB

až 32 GB/2 GB

až 32/128 GB / 2 GB

až 64/256/512 GB / neuvádí se

až 64/256/512 GB / neuvádí se

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

•/256 GB

•/256 GB

–/–

–/–

–/–

8× (4× 2,36 GH + 4× 1,7 GHz)

8× 1,6 GHz

2× 2,34 GHz

neuvádí se

8× Monsoon + Mistral (4.8 DMIPS/MHz)

Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

MicroUSB/–

MicroUSB/–

Lightning/–

Lightning/–

MicroUSB-C/–

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

12Mpix/•/•

Procesor

5Mpix/–/•

8Mpix/•/•

8Mpix/–/•

12Mpix/•/•

Fotoaparát přední

2Mpix

2Mpix

1,2Mpix

7Mpix

7Mpix

Kapacita baterie (mAh)

5100

7300

neuvádí se

neuvádí se

neuvádí se

Wi-Fi/GPS/čtečka otisků prstů

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/–

Bluetooth

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/4.2

•/5.0

Frekvence (MHz) LTE Rozměry (mm) Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

800/850/900/ 1800/2100/2300/2600

800/850/900/ 1800/2100/2300

800/900/1800/2100/2600

800/900/1800/2100/2600

700/800/850/900/1500/ 1700/1800/1900/2100/ 2300/2600/3500/5200

243 × 164 × 7,8

254,2 × 155,3 × 8,2

240 × 169,5 × 7,5

250,6 × 174,1 × 6,1

247,6 × 178,5 × 5,9

NanoSIM

MicroSIM

NanoSIM

NanoSIM

NanoSIM/eSIM

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání tabletu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 49

20.03.19 14:29


50

Přehled telefonů a tabletů

Nabídka tlačítkových telefonů

VoLTE volání

Výměna displeje telefonu zdarma

VoLTE volání

VYBRANÉ PRODEJNY S ROZŠÍŘENOU NABÍDKOU TELEFONŮ A TABLETŮ

3 měsíce od nákupu

U nás se o displej nového telefonu bát nemusíte. Pokud vám praskne, zdarma vám ho u všech telefonů vyměníme. Stačí si u nás telefon pořídit k novému nebo stávajícímu tarifu.

Brno

• Galerie Vaňkovka • Masarykova 2 • OC Olympia

České Budějovice

• IGY Centrum Pražská

Hradec Králové • OC Futurum

Jihlava

Nokia 130

Doro 1370

Nokia 3310

Nokia 8110 4G

CAT B35

• City Park

Karlovy Vary

• Zeyerova 277/13

Liberec Ceny

• OC Nisa

Ceny se mohou v průběhu měsíce měnit. Zeptejte se prodejců, může vás to příjemně překvapit. 577 Kč

877 Kč

1277 Kč

1477 Kč

2777 Kč

Počáteční platba

97 Kč

397 Kč

317 Kč

37 Kč

377 Kč

Měsíční splátka

40 Kč

40 Kč

40 Kč

60 Kč

100 Kč

12

12

24

24

24

Standardní cena

• OC Olympia

Most

Ceny na splátky (příklad)

Počet měsíců

Mladá Boleslav

• Radniční 3400

Olomouc

• Galerie Šantovka • Globus

Ostrava

Více variant splátek zjistíte u našich prodejců.

• Avion Shopping Park • Nová Karolina

Dostupnost ve vybraných prodejnách

Aktuální dostupnost

ve vybraných prodejnách

Pardubice

• Atrium Palace

Plzeň

Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem.

• náměstí Republiky 3

Praha

Technická specifikace

1× 0,36 GHz

2× 1,1 GHz

2× 1,1 GHz

• • • • • • • • • • • •

Typ nabíjecího konektoru/ Podpora bezdrátového nabíjení

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

MicroUSB/–

Prostějov

Fotoaparát/Blesk/Autofokus

0,3Mpix/–/–

3Mpix/•/–

2Mpix/•/–

2Mpix/•/–

2Mpix/•/–

Tábor

Kapacita baterie (mAh)

1020

1000

1200

1500

2300

Wi-Fi/GPS/čtečka otisků prstů

–/–/–

–/–/–

–/–/–

•/•/–

•/•/–

Bluetooth

•/3.0

•/3.0

•/3.0

•/4.1

•/4.1

800/850/900/ 1800/2100/2600

800/900/1800/ 2100/2600

111,5 × 48,4 × 14,2

125 × 61,5 × 12,6

116 × 51 × 12,8

133,45 × 49,3 × 14,9

138 × 60 × 13,9

Operační systém /Podpora EET

bez operačního systému

bez operačního systému

Nokia Series 30/–

KaiOS/–

KaiOS/–

Displej v cm/"

4,50 cm/1,77"

6,10 cm/2,4"

6,10 cm/2,4"

6,22 cm/2,45"

6,09 cm/2,4"

128 × 160

240 × 320

240 × 320

240 × 320

240 × 320

Celková vnitřní paměť/RAM

až 8 MB/32 MB

až 16 MB/8 MB

–/–

až 4 GB/512 MB

až 4 GB/512 MB

Podpora paměťové karty/ Max. velikost paměťové karty

•/32 GB

•/32 GB

•/32 GB

•/64 GB

•/64 GB

Rozlišení displeje

Procesor

Fotoaparát přední

Frekvence (MHz) LTE Rozměry (mm) Speciální certifikace Formát SIM/Dual SIM/eSIM

IP52

IP67

MiniSIM

MicroSIM

MicroSIM

MicroSIM

MicroSIM/DUAL

Centrum Chodov Centrum Černý Most Dejvická 35 Jugoslávská 11 NC Eden OC Arkády OC Atrium Flora OC Novodvorská Plaza OC Nový Smíchov OC Letňany Palladium Václavské náměstí 48

• Konečná 25 • Erbenova 572

Teplice

• náměstí Svobody 3316

Ústí nad Labem • OC Forum

Zlín

• 3. května 1170 Všechny přístroje je možné objednat do kterékoli prodejny osobně nebo e-mailem.

Uvedené ceny jsou jedním příkladem splátek. Maximální velikost splátky je dána výší Minimálního měsíčního plnění. Délka splácení může být 24, 18 nebo 12 měsíců. Podmínkou získání tabletu či telefonu na splátky je uzavření účastnické smlouvy se zvýhodněním na služby. Další informace o cenách a podmínkách vám rádi sdělí naši prodejci.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH a jsou platné do aktualizace nabídky.

40-50_VF_Telefony_04_2019.indd 50

19.03.19 13:49


Telefony aNabídka tablety pro se slevou věrné

51

Více na 800 777 777

Kupte si stroj se slevou 3000 Kč

1 Kč

2501 Kč

Vodafone Smart N9 lite

Sleva platí na všechny chytré telefony a tablety, které najdete v ceníku na str. 40–49. Stačí si je pořídit k tarifu s Minimálním měsíčním plněním 690 Kč. Zde je malá ochutnávka:

1 Kč

Jednoduše spolehlivý. Překvapivě atraktivní. 8Mpix zadní a 5Mpix přední fotoaparát Texturovaná záda pro lepší držení Android 8.1 Oreo (Go edition) Rodičovská kontrola Ušetříte 2500 Kč

3001 Kč

Huawei Y5 2018

1 Kč

Vodafone Smart N9

3001 Kč

Kvalitní zpracování spolu s několika inovativními prvky.

Krása, vize, bezpečnost. 13Mpix zadní a 8Mpix přední fotoaparát Čtečka otisků prstů Velký 5,5" displej s malými rámečky Android 8.1 Oreo Ušetříte 3000 Kč

5,45" TFT LCD displej nabízí HD rozlišení Odemykání obličejem Android 8.1 Ušetříte 3000 Kč

977 Kč

677 Kč

3977 Kč

3677 Kč

Huawei Y6 2019

Samsung Galaxy J4+

Objevte zcela novou realitu bez hranic.

Objevte úplně novou úroveň vizuálních zážitků s Galaxy J4+.

Displej s minimálním výřezem ve tvaru kapky 8Mpix selfie + 13Mpix zadní fotoaparát Operační systém Android P Až 32 GB uživatelské paměti + podpora SD karet Ušetříte 3000 Kč

6" TFT displej s HD+ rozlišením 13Mpix zadní a 5Mpix přední fotoaparát Baterie s kapacitou 3300 mAh Ušetříte 3000 Kč

Nabídka je platná pro naše nové zákazníky při pořízení tarifu s Minimálním měsíčním plněním ve výši 690 Kč na 24 měsíců a složení volací jistiny. Pro stávající zákazníky nabídka platí při uzavření či prodloužení tarifu s Minimálním měsíčním plněním ve výši 690 Kč na 24 měsíců. Více najdete na www.vodafone.cz/sleva-na-telefony-az-3000-Kc

51-53_VF_Telefony_se_slevou_04_2019.indd 51

20.03.19 14:32


52

Telefony Nabídka pro a tablety věrné se slevou

Více Vícenanavodafone.cz/telefony-pro-verne 800 777 777

1 Kč

6001 Kč

Sleva 5000 Kč

Huawei P smart 2019 Větší pohled, lepší snímky díky AI technologii rozpoznání scény.

Levněji pořídíte všechny chytré telefony a tablety, které jsou v ceníku na str. 40–49, a to při pořízení Kombinované nabídky s Minimálním měsíčním plněním 990 Kč. Vyberte si například:

6,21" FullView displej s jemným designem Dewdrop Sofistikované 3D zaoblené tělo Duální fotoaparát 13 + 2 Mpix Ušetříte dokonce 6000 Kč

1 Kč

5001 Kč

2001 Kč

Samsung Galaxy J6+ Objevte úplně novou úroveň vizuálních zážitků s Galaxy J6+. 6" Infinity displej s poměrem stran 18,5 : 9 a HD+ rozlišením Kapacita baterie 3300 mAh Kompaktní rozměry a podpora dvou SIM karet Ušetříte 5000 Kč

3977 Kč 8977 Kč

7001 Kč

Samsung Galaxy A7 Telefon využívá fotoaparát, se kterým toho zachytíte více než doposud. Tři zadní fotoaparáty Čtečka otisku prstu na boku telefonu Elegantní a odolný design Ušetříte 5000 Kč

3977 Kč 8977 Kč

Sony Xperia 10

Huawei P30 lite

Nový rozměr zážitků s displejem 21 : 9.

48Mpix ultra širokoúhlý fotoaparát s AI.

6" LCD displej 21 : 9 s rozlišením FHD+ Duální fotoaparát 13Mpix + 5Mpix s bokeh efektem Přední 8Mpix fotoaparát se selfie bleskem Vnitřní paměť až 64 GB Operační systém Android 9 Pie Ušetříte 5000 Kč

6,15" displej nové generace Paměť 128 GB Baterie s kapacitou 3340 mAh Osmijádrový procesor Dostupný od poloviny dubna Ušetříte 5000 Kč

Nabídka je platná pro naše nové zákazníky při pořízení Kombinované nabídky Red Home nebo Red+ Home s Minimálním měsíčním plněním ve výši 990 až 2290 Kč na 24 měsíců a složení volací jistiny. Pro stávající zákazníky nabídka platí při uzavření nebo navýšení smlouvy s Minimálním měsíčním plněním 990 až 2290 Kč na 24 měsíců. Více najdete na www.vodafone.cz/sleva-az-8000-ke-kombinovane-nabidce

51-53_VF_Telefony_se_slevou_04_2019.indd 52

20.03.19 14:32


53

Telefony a tablety se slevou

Více na 800 777 777

1 Kč

Sleva 8000 Kč

8001 Kč

Sleva se vztahuje na všechny chytré telefony a tablety, které jsou uvedeny v ceníku na str. 40–49. Nabídka platí při pořízení Kombinované nabídky s Minimálním měsíčním plněním 2490 Kč. Pořídit si můžete třeba:

Samsung Galaxy A6+ Rozsáhlá a téměř bezrámečková Super AMOLED obrazovka s nejjemnějšími detaily. Osmijádrový procesor s taktem 1,8 GHz Funkce Always on Display Jedinečný zážitek díky technologii Dolby Atmos Ušetříte 8000 Kč

7977 Kč 15 977 Kč

Huawei P30

Samsung Galaxy S10e

Překonej limity fotografie.

Zbrusu nový design pro ničím nerušený pohled.

Trojitý fotoaparát Leica s 5× hybridním zoomem OLED displej s úhlopříčkou 6,1" Podpora všech IMS služeb Až 128 GB uživatelské + 6 GB operační paměti Ušetříte 8000 Kč

Pohlcující Infinity displej Profesionální fotoaparát Celodenní výdrž baterie Bezdrátové sdílení energie Čtečka otisku prstu na boku telefonu Ušetříte 8000 Kč

11 477 Kč 19 477 Kč

14 477 Kč

15 477 Kč

22 477 Kč

23 477 Kč

Samsung Galaxy S10 Huawei P30 Pro Překonej limity fotografie. Čtyři fotoaparáty Leica, 10× hybridní zoom OLED displej s úhlopříčkou 6,47" Osmijádrový procesor s umělou inteligencí Podpora dvou SIM karet a paměťové karty Huawei Ušetříte 8000 Kč

Oslavte s námi 10. výročí řady telefonů Samsung Galaxy S. Infinity displej s úhlopříčkou 6,1" Ultrazvukový snímač otisku prstu v displeji Profesionální fotoaparát Celodenní výdrž baterie Bezdrátové sdílení energie Ušetříte 8000 Kč

Nabídka je platná pro naše nové zákazníky při pořízení Kombinované nabídky Red Home nebo Red+ Home s Minimálním měsíčním plněním ve výši 2490 Kč na 24 měsíců a vyšší a složení volací jistiny. Pro stávající zákazníky nabídka platí při uzavření nebo navýšení smlouvy s Minimálním měsíčním plněním ve výši 2490 Kč na 24 měsíců. Více najdete na www.vodafone.cz/sleva-az-8000-ke-kombinovane-nabidce

51-53_VF_Telefony_se_slevou_04_2019.indd 53

20.03.19 14:32


54

Předplacená nabídka

Více na vodafone.cz/predplacene-karty nebo 800 777 777

Vyberte si z našich předplacených karet Ne každý chce mít tarif, a tak pro vás máme parádní předplacené karty. Stačí si jen vybrat.

Karta na volání

Karta na data

V ceně karty je balíček neomezeného volání v síti Vodafonu na první měsíc. Pokud si dobijete do 30 dní od aktivace, získáte ho na druhý měsíc jako dárek. Poté se bude balíček obnovovat za 99 Kč měsíčně. Nastavení karty si můžete jednoduše upravit.

V ceně karty máte balíček 500 MB dat a neomezené SMS v síti Vodafonu na první měsíc. Pokud si dobijete do 30 dní od aktivace, získáte ho na druhý měsíc jako dárek. Poté se bude balíček obnovovat za 99 Kč měsíčně. Nastavení karty můžete kdykoliv upravit.

Aktivujte si Program čtyřka a volejte na čtyři čísla do všech sítí za 1,90 Kč/min. Volání na ostatní čísla v ČR vás bude stát 3,50 Kč/min. SMS stojí 1,90 Kč.

S Programem čtyřka budete volat na čtyři vybraná čísla z jakékoliv sítě za 1,90 Kč/min. Volání na ostatní čísla vás bude stát 3,50 Kč/min a SMS 1,90 Kč.

Pokud se připojíte k internetu, aktivuje se vám balíček Připojení na měsíc se 100 MB dat jen za 49 Kč.

Karta stojí 200 Kč a v ceně je Extra kredit 101 Kč.

Kartu pořídíte za 200 Kč. V ceně je Extra kredit 101 Kč.

Karta 26 pro studenty S Kartou 26 si můžete vybrat ze 2 balíčků ke kartě za skvělou cenu. Balíček s 1,2 GB dat a neomezenými SMS v síti s 50% slevou jen za 100 Kč. Nebo balíček s neomezeným voláním v síti a 100 minutami do ostatních sítí navrch se slevou 40 % za 149 Kč. Aktivovat si je můžete, jak potřebujete. Balíčky lze střídat nebo využívat oba současně. Cena karty je 300 Kč. V ceně je Extra kredit 300 Kč.

Za každé dobití minimálně 250 Kč vás odměníme až 20 % Extra kreditu navíc. Stačí se zaregistrovat. Více na vodafone.cz/odmeny.

Všechny ceny uvádíme i s 21% DPH, jsou zaokrouhlené na celé koruny a platné do další aktualizace nabídky.

54-55_VF_Predplacena_nabidka_04_2019.indd 54

21.03.19 10:13


Předplacená nabídka

55

Více na vodafone.cz/balicky

I s předplacenou kartou můžete volat neomezeně Stačí si aktivovat naše balíčky, které jsou prostě: Neomezené Ano, naše balíčky jsou neomezené jak pro volání, tak pro SMSky.

Bez smlouvy Všechny balíčky jsou beze smluv a závazků. Cenu balíčku vám odečteme z kreditu.

Přizpůsobivé Můžete si vybrat balíček, který právě potřebujete. A když zrovna jedete na dovolenou a chcete mít od telefonu pokoj, můžete zůstat jen u svého kreditu.

S obnovováním po měsíci Balíčky se vám přesně po měsíci automaticky obnoví, takže se o nic nemusíte starat. Například balíček z 20. 3. se vám obnoví 20. 4., 20. 5. atd.

Balíčky na Volání Volání v síti Vodafonu neomezeně 99 Kč Zašlete SMS ve tvaru VOLANI VF FIX na číslo 7700

Volání do všech sítí 30 Neomezené volání v síti Vodafonu + 30 minut do ostatních sítí

169 Kč Zašlete SMS ve tvaru VOLANI VF PLUS 30 na číslo 7700

Volání do všech sítí 100

Ukončení balíčků s obnovováním po měsíci V případě, že nebudete mít v době, kdy se balíček obnovuje, dostatečný kredit, zruší se vám automaticky. Pokud ho budete chtít dále využívat, je potřeba jej znovu aktivovat. Balíček také můžete jednoduše zrušit přes Můj Vodafone.

Neomezené volání v síti Vodafonu + 100 minut do ostatních sítí

249 Kč Zašlete SMS ve tvaru VOLANI VF PLUS FIX na číslo 7700

Volání do všech sítí neomezeně 599 Kč Zašlete SMS ve tvaru VOLANI VSUDE FIX na číslo 7700

Balíčky na Data a SMS 500 MB dat a SMS v síti Vodafonu neomezeně 99 Kč

Datování bez počítání Užívejte si své oblíbené aplikace, aniž by vám čerpaly data. K balíčkům Data a SMS nebo Komplet si stačí vybrat některý z Vodafone Passů – Social, Chat, Music, Video nebo Cloud Pass. Více o nich najdete na stranách 62–63.

Zašlete SMS ve tvaru DATA 99 FIX na číslo 7700

1,2 GB dat a SMS v síti Vodafonu neomezeně 199 Kč Zašlete SMS ve tvaru DATA 199 FIX na číslo 7700

3 GB dat a SMS v síti Vodafonu neomezeně 349 Kč Zašlete SMS ve tvaru DATA 349 FIX na číslo 7700

Data navíc Pokud budete mít některý z balíčků Data a SMS nebo Komplet aktivní, můžete si nyní v aplikaci Můj Vodafone vyzvednout další data navíc.

Balíčky Komplet Komplet v síti 1,2 GB dat, SMS a volání v síti Vodafonu neomezeně

249 Kč Zašlete SMS ve tvaru KOMPLET VF FIX na číslo 7700

Komplet do všech sítí 3 GB dat, SMS a volání do všech sítí neomezeně

899 Kč Zašlete SMS ve tvaru KOMPLET VSUDE FIX na číslo 7700

54-55_VF_Predplacena_nabidka_04_2019.indd 55

19.03.19 13:50


56

Internet

Více na vodafone.cz/internet a vodafone.cz/pripojeni-bez-kabelu nebo 800 777 777

Mobilní internet 4G LTE internet už pokrývá takřka každý kout republiky! Frčet na něm můžete s jakýmkoliv datovým připojením od Vodafonu. Počet SIM karet v tarifu

Datové tarify

Cena

Red Data+ 30 + 2 GB

4

999 Kč

Red Data+ 10 + 2 GB

4

549 Kč

Red Data+ 4 + 2 GB

2

399 Kč

Mobilní připojení 1,5 GB

1

199 Kč

Wi-Fi síť vždy tam, kde jste vy Připojení s 60 GB dat si můžete užít doma i na chatě.

Připojení bez kabelu Naplno 60 GB

K tarifům Red Data+ navíc získáte: 2 GB dat zdarma v aplikaci Můj Vodafone. Stačí ji jen používat a data si vyzvednout v sekci Moje nabídky.

8 Mbit/s pro stahování a 4 Mbit/s pro nahrávání

449 Kč Tarif pro příležitostné připojení – ideální např. pro jízdní řády nebo předpověď počasí

Cena

Připojení na měsíc 100 MB

49 Kč

USB MODEM

977 Kč

Vodafone Connect USB Speed 6

WI-FI HOTSPOT

měsíčně

Datový objem 60 GB obvykle pokryje celou měsíční spotřebu domácnosti. Kdyby vám data přesto chyběla, můžete si je jednoduše navyšovat po 5 GB za 49 Kč. Zapojení je snadné. Můžete připojit až 33 zařízení najednou. Při pořízení služby se smlouvou dostanete slevu 1000 Kč na modem. Standardní cena je 2777 Kč.

Vodafone Mobile Wi-Fi R218h

WI-FI MODEM

Huawei LTE CPE B310

477 Kč

PET TRACKER

Hlídací obojek

s tarify Red Data+ nebo samostatně za 1477 Kč

Díky aplikaci MOVETRACK pro iOS i Android můžete kdykoliv vyhledat polohu psa nebo dostávat upozornění, když opustí bezpečnou zónu.

337 Kč

+ 60 Kč × 24 měsíců = 1777 Kč

Jak si pořídit další datový objem? Objem dat si můžete navýšit v aplikaci Můj Vodafone nebo na muj.vodafone.cz prostřednictvím služeb Zvětšení datového balíčku (o 1 GB/měsíc za 99 Kč) a Dodatečný objem dat. Ceny jsou platné při pořízení se smlouvou na 24 měsíců, zaokrouhlené na celé koruny směrem dolů a uvádíme je i s 21% DPH.

56-57_VF_Internet_04_2019.indd 56

20.03.19 14:33


57

Internet

Více na vodafone.cz/pevny-internet nebo 800 777 777

Neomezený pevný internet Pořiďte si neomezený internet, přes který připojíte celou domácnost nebo třeba menší firmu.

Rychlost až 1000 Mbit/s

Pokrýváme 99 % populace

Připojíme vás přes 4G LTE, ADSL, VDSL nebo optické sítě

Fungujeme na samotě u lesa i v centru měst

Zřízení zdarma Bezplatná aktivace a instalace

Využít můžete například jednu z následujících variant připojení. Jaká rychlost je dostupná u vás doma, si snadno ověříte na vodafone.cz/pevny-internet.

Neomezený pevný internet

20 Mbit/s

50 Mbit/s

100 Mbit/s

250 Mbit/s

500 Mbit/s

1000 Mbit/s

399 Kč

499 Kč

599 Kč

699 Kč

799 Kč

899 Kč

měsíčně

měsíčně

měsíčně

měsíčně

měsíčně

měsíčně

Internet ještě výhodněji Pevný internet si můžete pořídit ještě výhodněji v rámci kombinované nabídky pro jednotlivce a rodinu (str. 66–67) nebo firmu (str. 60–61). Ceny jsou platné při pořízení se smlouvou na 24 měsíců, zaokrouhlené na celé koruny a uvádíme je i s 21% DPH.

56-57_VF_Internet_04_2019.indd 57

19.03.19 13:50


58

Tarify

Více na vodafone.cz/jetovtobe

Rozjeď to s hromadou dat ve studentském tarifu Ještě ti nebylo 27 a máš platný ISIC? To ti bohatě stačí k pořízení parádně nabušeného tarifu #jetovtobě, se kterým už nebudeš muset řešit, kolik provoláš nebo prodatuješ.

Tarif #jetovtobě

12 GB dat z toho 2 GB aktivuj každý měsíc v aplikaci Můj Vodafone Neomezené volání do všech sítí

Neomezené SMS do všech sítí

2 GB dat v aplikaci Můj Vodafone V aplikaci Můj Vodafone na tebe čekají 2 GB dat navíc, tak si je nezapomeň každý měsíc vyzvednout.

Tarif zařídíš jednoduše během chvilky I když jsi u konkurence, nemusíš se bát dlouhého papírování a složitých obstrukcí. Zažádej si u svého současného operátora o kód pro přenos (ČVOP) a převedeme tě k nám nejpozději do deseti dní.

Datuj z telefonu i z tabletu

Datová SIM zdarma

K tarifu ti zdarma přidáme druhou datovou SIM kartu, takže budeš data čerpat najednou jak z telefonu, tak třeba i z tabletu.

499 Kč

měsíčně, bez závazku

Tarif #jetovtobě je bez smlouvy a jeho cena je uvedena včetně 21% DPH.

58_VF_Student_04_2019.indd 58

19.03.19 13:50


59

Tarify

Více na vodafone.cz/60

Po šedesátce spousta výhod Pokud vám už bylo 60, stačí nám ukázat občanku a můžete si vybrat tablet s mobilním internetem, tarif nebo výhodné neomezené volání k předplacené kartě.

Tablet s mobilním internetem Internet 4 GB + tablet Vodafone Tab N8 Nyní zaplatíte 1 Kč a poté 399 Kč × 24 měsíců

Měsíční tarif s volnými jednotkami

Neomezené volání v síti k předplacené kartě 877 Kč

250 MB dat

Neomezené volání

100 minut

Volání do ostatních sítí

do všech sítí, další 3,49 Kč/min

SMS

v síti Vodafone

1,90 Kč/min na 4 vybraná čísla 3,50 Kč/min na ostatní čísla

SMS

1,51 Kč

1,90 Kč

277 Kč

74 Kč

měsíčně

Sleva 500 Kč

Vodafone Smart N9 lite Nyní 81 Kč a poté 80 Kč × 24 měsíců = 2001 Kč (standardní cena je 2501 Kč).

měsíčně

Doporučujeme Doro 1370 Velká přehledná klávesnice Široký barevný displej 3Mpix fotoaparát

Nabídka 60+ je určena pouze zákazníkům starším 60 let. U tabletu s daty se cena 399 Kč skládá ze splátky tabletu, která činí 150 Kč měsíčně, a měsíční ceny tarifu s internetem 249 Kč. Tablet bude plně splacen po 24 měsících. Ceny uvádíme včetně 21% DPH. Jsou platné při podpisu smlouvy s Minimálním měsíčním plněním na 24 měsíců, zaokrouhlené na celé koruny směrem dolů a jsou platné do další aktualizace nabídky.

59_VF_Senior_04_2019.indd 59

19.03.19 13:50


60

Pro firmy

Více na vodafone.cz/red-office nebo 800 777 777

Kombinovaná nabídka pro firmy Získejte slevu na telefon nebo tablet (více na str. 51–53) a 100% slevu na neomezený pevný internet. Jeho rychlost můžete navýšit na 50 Mbit/s za 100 Kč měsíčně, na 100 Mbit/s za 200 Kč měsíčně nebo ještě víc. Podporujeme až 1000 Mbit/s. Záleží na technických možnostech v místě instalace, které ověříte na vodafone.cz/pevny-internet.

Red Office Neomezený internet do kanceláře až 20 Mbit/s

5 GB

mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

1177 Kč měsíčně

5000 Kč sleva na telefon či tablet

Red+ Office

Red+ Office 20 GB

Neomezený internet do kanceláře až 20 Mbit/s

Neomezený internet do kanceláře až 20 Mbit/s

pro 2 členy firmy

10 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

1499 Kč měsíčně

5000 Kč sleva na telefon či tablet

pro 4 členy firmy

20 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

1999 Kč měsíčně

7000 Kč sleva na telefon či tablet

K  pevnému internetu vás připojíme pomocí technologií 4G LTE, ADSL, VDSL nebo optické sítě. Součástí kombinované nabídky je pevný internet s rychlostí až 30 Mbit/s (u nabídky Red+ Office 50 GB pro 4 členy a Red+ Office 30 GB pro 6 členů je součástí pevný internet s rychlostí až 100 Mbit/s), pokud tuto rychlost umožní technické parametry na vaší adrese. Pokud ne, nabídneme vám nižší rychlost podle možností místa instalace. Ty si můžete ověřit na vodafone.cz/pevny-internet.

60-61_VF_Firmy_04_2019.indd 60

19.03.19 13:50


61

Pro Rubrika firmy

Více na vodafone.cz

Buďte mobilní i s pevnou linkou Nevažte se na pevnou linku ve své kanceláři. Všechny hovory vám díky Virtuální lince pohodlně přesměrujeme na mobil. Ke Kombinované nabídce za 99 Kč a k vybraným balíčkům dokonce zdarma. Více informací se dozvíte u prodejců nebo na lince 800 777 777.

Red+ Office 30 GB

Red+ Office 60 GB

Modem za 1 Kč Pevná IP adresa VIP technická podpora

Modem za 1 Kč Pevná IP adresa VIP technická podpora

Neomezený internet do kanceláře až 100 Mbit/s

Neomezený internet do kanceláře až 100 Mbit/s

pro 6 členů firmy

Red+ Office 50 GB pro 4 členy firmy

Neomezený internet do kanceláře až 20 Mbit/s

50 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

2499 Kč měsíčně

30 GB

sdílených mobilních dat

8000 Kč sleva na telefon či tablet

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

2999 Kč měsíčně

8000 Kč sleva na telefon či tablet

pro 6 členů firmy

60 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

3499 Kč měsíčně

8000 Kč sleva na telefon či tablet

M  odem za 1 Kč se nevztahuje na Pevný internet připojený pomocí 4G LTE. Nabídku je možné kombinovat i s dalšími variantami tarifů. Více informací získáte u prodejního týmu. Ceny jsou platné při podpisu smlouvy s Minimálním měsíčním plněním na 24 měsíců, jsou včetně 21% DPH a jsou zaokrouhlené na celé koruny.

60-61_VF_Firmy_04_2019.indd 61

19.03.19 13:50


62

Vodafone Pass

Více na vodafone.cz/music

Buďte v tom spolu až po uši s neomezeným poslechem hudby na 3 měsíce zdarma Užívejte si své oblíbené hudební aplikace bez čerpání dat z tarifu. Stačí si s námi prodloužit smlouvu na dalších 24 měsíců nebo si pořídit nový tarif či předplacenou kartu. Nabídka platí do konce dubna, tak neváhejte. Jako dárek navíc získáte rozdvojku na sluchátka

Jak funguje Music Pass a co všechno si s ním můžete dopřát? Pokud si u nás prodloužíte smlouvu na dalších 24 měsíců nebo si pořídíte nový tarif či předplacenku, získáte Music Pass na 3 měsíce zdarma. Další možnost je, že si ho v aplikaci Můj Vodafone aktivujete za 99 Kč měsíčně nebo 9 Kč za den. A pak už budete streamovat muziku podle libosti a bez obav, že vám dojdou data. U některých aplikací vám přehrávané reklamy mohou odčerpat menší množství dat z vašeho datového balíčku. Je to proto, že jde o obsah třetích stran, na který se balíček nevztahuje. Správné fungování služby vám můžeme zaručit u oficiálních mobilních aplikací, které jsou do vybraného balíčku zařazeny. V případě využití alternativních aplikací nebo webových verzí služeb nemůžeme ovlivnit, že data nebudou počítána. Data nemusíte počítat, pokud používáte obsah přímo v aplikaci a nejde o obsah třetí strany. Se službou Chat Pass vám nepočítáme data při chatování a posílání zpráv s obrázky, fotkami, videi atd. Spotřebu dat vám počítáme jen při audio- a videohovorech. Se službami Video a Music Pass počítáme data v případě přehrání reklamy v rámci videa, hudby nebo když vás reklama odkáže mimo aplikaci. Součástí služeb není předplatné (např. předplatné v rámci HBO GO nebo MusicJetu). Se službou Music Pass v rámci Apple Music počítáme data při přehrání videí. Rozdvojku na sluchátka jako dárek získáte do vydání zásob.

62-63_VF_Tarify_Passy_04_2019.indd 62

19.03.19 13:50


63

Vodafone Pass

Což takhle dát si kvíz – spojte písničku uprostřed s jejím původním interpretem (vpravo) a tvůrcem coveru (vlevo). Pokud si nevíte rady, máte přece Music Pass. Výsledek si ověříte v některé z hudebních appek a nespolkne vám to ani bajt.

Dopřejte si i videa, chatování, zálohování nebo sociální sítě bez počítání dat NOVINKA

Pokud byste jednotlivé Passy potřebovali jen na krátko, máme pro vás řešení. Nově si je můžete pořídit už od 9 Kč za den. Bitter Sweet Symphony Limp Bizkit

The Verve

Bee Gees

The Man Who Sold the World

Nine Inch Nails

Johnny Cash

VIDEO PASS

199 Kč 19 Kč

měsíčně 24 hodin

Odreagujte se u oblíbených seriálů, videí a filmů. Sledujte je přes YouTube, HBO GO, Stream.cz, Netflix, SledovaniTV, Amazon Prime Video, Prima PLAY, Kuki, Seznam Zprávy, Pohádky, Horizon Go, Banaxi, ÓČKO, Lepší.TV, Selfnet TV, Interaktivní TV, zapni.TV nebo DIGI2GO a nově Skylink.

The Who Knockin’ On Heaven’s Door

CHAT PASS

Guns N’ Roses

David Bowie How Deep Is Your Love

Nirvana

99 Kč

9 Kč

měsíčně 24 hodin

Nenechte se omezovat při konverzaci se svými nejbližšími. Používejte aplikace WhatsApp, Viber, Messenger, Telegram nebo Message+ bez počítání dat.

Rolling Stones Behind Blue Eyes

Take That

Bob Dylan Hurt

Aplikaci Youradio Premium máme pro svoje zákazníky na 90 dní zdarma Stáhněte si aplikaci Youradio Přihlaste se nebo se zaregistrujte V aplikaci přejděte do svého profilu a zvolte položku „Zadej aktivační kód“: MUSICPASS Hurá, prémiová verze je aktivní! Po uplynutí 90 dní se vám aplikace přenastaví na bezplatnou základní verzi Youradio FREE. Kód je nutné aktivovat do konce dubna 2019.

62-63_VF_Tarify_Passy_04_2019.indd 63

SOCIAL PASS

99 Kč

9 Kč

měsíčně 24 hodin

Víme, že nejlepší zážitky jsou ty, o které se můžete podělit. Tak sdílejte, co hrdlo ráčí. V aplikacích Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat a Pinterest už nemusíte brát ohledy na to, kolik fotek a videí nahrajete nebo zhlédnete.

CLOUD PASS

99 Kč

9 Kč

měsíčně 24 hodin

S balíčkem Cloud Pass používáte neomezeně a aniž byste čerpali data ze svého tarifu aplikace Disk Google (pro iOS Google Drive), Box a Dropbox.

19.03.19 13:50


64

Tarify

Více Více na vodafone.cz/tarify na vodafone.cz/rodina nebo 800 777 777 nebo 800 777 777

Tarify Red Naplno pro jednotlivce Datová SIM karta

2 GB v aplikaci Můj Vodafone

Výdaje pod kontrolou

K tarifům si můžete pořídit až 3 další datové SIM. Data pak využijete i v dalších zařízeních. Pořízení je zdarma, za sdílení zaplatíte 99 Kč měsíčně za jednu SIM.

Nezapomeňte si každý měsíc vyzvednout 2 GB dat navíc v aplikaci Můj Vodafone.

Pokud dosáhnete dvojnásobku své průměrné útraty za posledních 6 měsíců, upozorníme vás na to nově SMSkou.

Red Naplno 5 GB

7 GB

mobilních dat

Red Naplno 20 GB

Red Naplno 10 GB

7 dní neomezeného volání, SMS a až 100 MB denně z vybraných zemí světa

1000 minut pro volání z ČR do regionu 1 a na Slovensko

1000 minut pro volání z ČR do regionu 1 a na Slovensko

12 GB

mobilních dat

22 GB

mobilních dat

z toho 2 GB aktivujte každý měsíc v aplikaci Můj Vodafone

z toho 2 GB aktivujte každý měsíc v aplikaci Můj Vodafone

z toho 2 GB aktivujte každý měsíc v aplikaci Můj Vodafone

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Neomezené volání a SMS do všech sítí

777 Kč

1077 Kč

1777 Kč

měsíčně

měsíčně

měsíčně

Cena tarifu Naplno je platná při podpisu smlouvy s Minimálním měsíčním plněním na 24 měsíců, je včetně 21% DPH a platí do další aktualizace nabídky. Čerpání dat můžete kontrolovat díky DataStropu, po jehož dosažení přestane internet fungovat. Pro tarify je nastaven následovně: 10 GB u tarifu Red Naplno 5 GB, 15 GB u tarifu Red Naplno 10 GB, 25 GB u tarifu Red Naplno 20 GB a 1 GB u sdílené datové karty. Výši DataStropu změníte v aplikaci Můj Vodafone. Pro firemní zákazníky: Aktivujte si VPN a komunikujte v rámci své firmy zadarmo. S naší VPN máte volání a SMS ve své firemní „skupině“ zadarmo, a to bez ohledu na druh tarifu u jednotlivých čísel. Maximální počet účastníků VPN není omezen.

64-65_VF_rednaplno_a_redplus_04_2019.indd 64

19.03.19 13:50


Tarify

65

Více na vodafone.cz/rodina nebo 800 777 777

Tarify Red+ pro rodinu Přehledný účet

Čerpání dat

Výdaje celé rodiny máte pod kontrolou na jednom účtu.

Data v rodině si můžete dopředu rozdělit pro každé číslo zvlášť.

Red+ 10 GB pro 4 členy rodiny

10 GB

sdílených mobilních dat

Red+ 50 GB pro 4 členy rodiny

50 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Neomezené volání a SMS do všech sítí

1499 Kč

2499 Kč

měsíčně

64-65_VF_rednaplno_a_redplus_04_2019.indd 65

měsíčně

19.03.19 13:51


66

Kombinovaná nabídka

Více na vodafone.cz/red-home nebo 800 777 777

Pořiďte si neomezený internet na doma a tarif do mobilu výhodněji S Red Home získáte internet pro svoji domácnost, neomezené volání, SMS a hromadu dat mnohem výhodněji. Díky Social a Chat Passu navíc při chatování a na sociálních sítích nebudete muset počítat data. A nově vám přibalíme i slevu 5000 nebo 8000 Kč na telefon nebo tablet. Více na str. 51–53.

Neomezený internet na doma V základu máte internet s rychlostí až 20 Mbit/s. Rychlost můžete navýšit na 50 Mbit/s za 100 Kč měsíčně, na 100 Mbit/s za 200 Kč měsíčně nebo ještě víc. Podporujeme až 1000 Mbit/s. Záleží na technických možnostech vašeho bydliště, které ověříte na vodafone.cz/pevny-internet.

Red Home

pro jednotlivce Neomezený internet na doma až 20 Mbit/s

Neomezený tarif a spousta mobilních dat Ve všech variantách získáte neomezené volání a SMS do všech sítí. Zbývá si už jen vybrat, pro kolik členů tarif potřebujete a kolik mobilních dat společně chcete sdílet.

Social a Chat Pass Užijte si aplikace Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Pinterest, WhatsApp, Viber, Messenger, Telegram a Message+, aniž by vám čerpaly data z tarifu.

5 GB

mobilních dat Neomezené volání a SMS do všech sítí Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

1177 Kč měsíčně

5000 Kč sleva na telefon či tablet

K pevnému internetu vás připojíme pomocí technologií 4G LTE, ADSL, VDSL nebo optické sítě. Součástí Red Home pro 1, 2 a 4 je pevný internet s rychlostí až 30 Mbit/s, u Red+ Home pro 6 je součástí pevný internet s rychlostí až 100 Mbit/s, pokud tuto rychlost umožní technické parametry na vaší adrese. Pokud ne, nabídneme vám nižší rychlost podle možností vašeho bydliště. Ty si můžete ověřit na vodafone.cz/pevny-internet.

66-67_VF_konvergence_04_2019.indd 66

19.03.19 13:51


67

Kombinovaná nabídka

Televize i v mobilu nebo tabletu Pusťte si televizi, kde si zamanete, už za 59 Kč měsíčně. Nyní si ji můžete ke všem nabídkám jednoduše aktivovat na galerie.vodafone.cz

Red+ Home pro 2

Red+ Home pro 4

Red+ Home pro 6

členy rodiny

členy rodiny

členů rodiny

Neomezený internet na doma až 20 Mbit/s

Neomezený internet na doma až 20 Mbit/s

Neomezený internet na doma až 100 Mbit/s

10 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

1499 Kč

5000 Kč

měsíčně

sleva na telefon či tablet

20 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

1999 Kč měsíčně

5000 Kč sleva na telefon či tablet

30 GB

sdílených mobilních dat

Neomezené volání a SMS do všech sítí

Social a Chat Pass Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace bez čerpání dat

2999 Kč měsíčně

8000 Kč sleva na telefon či tablet

Nabídku je možné kombinovat i s dalšími variantami tarifů. Více informací získáte u prodejního týmu. Ceny jsou platné při podpisu smlouvy s Minimálním měsíčním plněním na 24 měsíců, uvádíme je včetně 21% DPH a zaokrouhlené na celé koruny.

66-67_VF_konvergence_04_2019.indd 67

19.03.19 13:51


CÌŒilichilli duben P30 (190 x 245 mm) v1.1 100%K FINAL.indd 1

15.03.19 11:25

Profile for Čilichili

2019|ČILICHILI|Rap je nový rock’n’roll  

Hip hop a jeho interpreti ovládají nejen hudební svět, ale diktují i vkus, módní trendy a hýbou politikou či stravováním. Nastala doba rapov...

2019|ČILICHILI|Rap je nový rock’n’roll  

Hip hop a jeho interpreti ovládají nejen hudební svět, ale diktují i vkus, módní trendy a hýbou politikou či stravováním. Nastala doba rapov...

Profile for cilichili
Advertisement