Page 1

M

İ

M

A

R

İ

PORTFOLYO ÇİĞDEM NUR KEB A P C I


Çiğdem Nur Kebapcı Telefon: +90 543 879 2600 E-posta: cigdemnurk@gmail.com Adres: Üsküdar, İstanbul Doğum: 01.04.1991 / Kadıköy, İstanbul

2009 – 2014 – İstanbul Kültür Üniversitesi – Mimarlık ( %50 YÖK burslu) GNO 3,36/4,00 İstanbul, Türkiye 2012 – 2013 – Politecnico di Milano – Mimarlık (2 dönem Erasmus Eğitimi) GNO 24,7/30,0 Milano, İtalya


1 - 2

Bayramoğlu’nda Marina Tasarımı

3 - 4

Ortaköy’de Kültür ve Eğitim Merkezi 2012

5 - 6

B-Side City

2013

7 - 8

Şile’de Konut

2011

9-10

Policittà

2013

11-12

Dudullu OSB’de Kongre Oteli

2012

13

Taksim Gezi Parkı ve Çevresi

2013

14

Kitaplık

2013

15

Çalışma Masası

2013

16

Karşılama- Sergi - Sunu Mekanı

2013

Fotoğraflar

2011-2014

19

Suluboya Resimler

2014

20

Grafik poster çalışmaları

2014

17-18

2014


Bayramoğlu’nda Marina Tasarım

MARİNA YAT LİMANI

DENİZMANZARA

Diploma Projesi (2014)

Yürütücüler, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Sevinç Ertürk, Prof. Dr. Ayhan Usta, Yrd. Doç. Dr. Evren Burak Enginöz, Yrd. Doç. Dr. Evrim Töre

ÇEVRE OTELLER

ANA YOL

Çevredeki binalara ve ulaşım akslarına göre konumlanan, projenin çıkış noktası olan birbirine dik diyagonal ana akslar alanı dört ana bölgeye ayırıyor. A

A

ET

OR

SP

Alandaki yapıların dağılımı - doluluk boşluk Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Bayramoğlu yarımadası, havaalanına, tersanelere, tren yoluna ve şehrin ana akslarına yakın bir noktadır. Önemli konumu nedeniyle çok aktif bir nokta olacağı ön görülen bu alanda hem yat sahiplerinin hem de Darıca sakinlerinin düşünüldüğü, çok fonksiyonlu, aktif bir tesis ön görülmektedir. İçinde barındıracağı havuz, spa, spor alanları, açık hava sineması, alışveriş dükkanları, kafeterya, restoran, otel gibi yapılarla; bütüncül, kullanışlı, ileriye dönük kullanımın düşünüldüğü bir tasarım yapılmıştır.

Alandaki üst örtülerin dağılımı - doluluk boşluk

E R V

OTEL HAVUZ-SPA

İŞ

YEME-İÇME

İM

N

İN

L

R

A

M

Bu böler, kullanım amaçlarına göre birbirleriyle bağlantıları da düşünelerek alana yerleştirildi. Denize yakın restoran ve kafeteryalar, alışveriş dükkanlarının karmaşasından uzakta ama her yere kolay ulaşımı olan otel gibi.

Alan 4 önemli noktayı kesiştirmek üzere iki diyagonal ana yaya yolu ile bölünmektedir, mekanların organizasOTOPARK yonları da bu akslara göre planlanmıştır. OTOPARK Yapılar arası birliği sağlamak için üst örtüler kullanılSERVİS mıştır. Bu üst örtüler aynı zamanda düşeydeki durumu GİRİŞİ da düşünülerek farklı yüksekliklerde tasarlanmıştır. SERVİS GİRİŞİ Çevre yapılar ve kentlinin kullandığı akslar da düşünüOTOPARK OTOPARK lerek alanda 4 araç girişi ve 2 servis girişi vardır. Araç girişleri ve otoparklar 4 köşeye konumlandırılarak tüm Alanın 4 köşesine de otopark konumlandırılmıştır. Böylece alana alana kolay ulaşım sağlanmıştır. hiç araç girmemesine rağmen ulaşım sıkıntısı olmayacaktır.

Alışveriş Merkezi - Ana Aks Kesiti

Restoran - Kafeterya Kesiti

Otel Boy Kesiti


ALIŞVERİŞ DÜKKANLARI

Restoran, kafeterya, dükkan gibi yapılar üst örtü ile birleştirilerek birimlerin bütünleşmesi sağlanmıştır. Tek katlı bu yapıların yükseklikleri değiştirilerek ve yer yer üst örtüler kesiştirilerek düşeyde de hareket sağlanmıştır.

DENİZLE BULUŞAN AKSLAR

Denize ulaşan aksların sonunda sert zemin parçalanarak, yoğunluğu denize doğru azalmaktadır. Böylece denizle daha iç içe olunabilecek, oturulabilecek mekanlar yaratılmıştır.

KESİŞEN ÜST ÖRTÜLER - SAÇAKLAR

Üst örtülerde açılan ışıklıklar sayesinde açık havada gökyüzü ile ilişkisi kesilmeden aşağı kontrollü ışık alınmaktadır. Hem gölgelik olan alanlar, hem de aydınlık da olacaktır.


Ortaköy’de Kültür ve Eğitim Merkezi

DANS SINIFI

Az katlı, kullanışlı yapı.

KAFETERYA

Kentliyi kucaklayan, tanımlı alan oluşturan U formu

KÜTÜPHANE

Mimari Tasarım 6 (2012)

DERSLİK DERSLİK YAYA YOLU

OTOPARK

DEPO

E-E KÜTÜPHANE KESİTİ

Yürütücü; Öğr. Gör. Suzan Sanli Esin Alçalarak yeşili kentin içine ve kentliyi yapının üzerine almak!

Yükselerek manzaraya yönelmek! DERSLİK

ÖĞRENCİLER MAHALLELİ

İSTANBUL’UN

Arka cephesinde konumlanan derslikler, yer yer taşarak Üzerine çıkılarak, altına Balkon, gölgelik gibi fırsatlar girilerek tamamıyla kullanılan, doğurmuştur kamusal bir yapı.

Tasarımda çevredeki binalarla zıtlık oluşturan, alçak katlı, mütevazı bir yapı ön görülmüştür. Yeşil alan ve TURİSTLER ORTAKÖY kamusal alan eksikliğine çözüm olarak yeni bir meyOrtaköy konum itibariyle 7’den 70’e, turistinden öğdan planlarken, yapıya U formuna vererek kullanıcıyı rencisine, mahallelisine her gün bir çok ziyaretçi alıyor. kucaklayan, tanımlı bir meydan oluşturulmuştur. ZeProje alanı eski istanbul mahallesi, turistik alan/sahil ve min ile birleşen, kütüphanenin çatısını oluşturan yeşil yeşil dokunun başladığı üçgenin kesişiminde konumla- çatı herkes için açık, basamaklı bir oturma alanı olarak nıyor. Projede üç alanı birleştiren, Ortaköy’e yolu düşen tasarlandı. Yapının diğer kolu yükselerek manzaraya herkese hitap eden, Ortaköy Meydan’ına alternatif bir yönelen bir restoranı oluşturuyor. Restoranın altında meydan olacak kütüphane, sergi salonu, restoran ve yer alan geçici sergi salonu ise üç cephesi de açık olan, derslikler barındıran bir kültür merkezi tasarlanmıştır. herkesi içine davet eden bir mekan. ZEMİN KAT PLANI

DERSLİK

RESTORAN

YAYA YOLU

SERGİ SALONU OTOPARK

B-B/RESTORAN KESİTİ

BULUŞMA MERKEZİ

DANS SINIFI

WC

YÖNETİM

WC GİRİŞ HOLÜ OTOPARK

1. KAT PLANI

WC

A-A KESİTİ 2. KAT PLANI


SİSTEM KESİTİ


B-Side City

Politecnico Di Milano İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Projesi (2013) Yürütücü; Prof. Giuseppe Agata Giannoccari

Milano’da merkez bir yerde, nehrin kenarında konumlanan düzensiz ve eski marketin geliştirilmesi ve yenilenmesi için tasarlanan bu projede önemli olan nokta mevcut yapıyı korumaktı. Bu projede, fonksiyonellik de düşünülerek, gerektiği zaman tekrar organize edilebilen ve genişleyebilen bir sistem/kullanım düşünüldü. Korunan mevcut market

VAZİYET PLANI

ZEMİN KAT PLANI

PLANIMETRIA SITUAZIONE

1. KAT PLANI

EN KESİTİ

GÖRÜNÜŞ

3mx3mx6m’lik renkli transparan ve renklendirilmiş ahşap prefabrik modüller kullanıldı ve bunlar fonksiyona göre organize edildi. Modüller fonksiyonlarına göre farklı renklere sahipler, böylece fonksiyonun yanında, görsel olarak da projenin kimliği belirlenmiş oldu. Modüller kendini taşıyabilen arı peteği yapısında oluşturulmuş şeffaf-opak malzemeden üretilmiştir. Böylece, istendiğinde sökülerek tekrar kullanıma olanak sağlıyor.


korunan mevcut yap覺

ZEM襤N KAT PLANI

1. KAT PLANI


Şile’de Konut

Mimari Tasarım Stüdyosu 3 (2011) Yürütücü; Yrd. Doç. Dr. Evren Burak Enginöz

72m2 lik ana modül, evin çekirdeği görevini görüyor. Giriş, alt kat ve üst kat tuvaletleri, düşey ve yatay sirkülasyon alanları bu modül ile çözülmüş oluyor. Bu modüle takılan her bir birim de, evin karakteristik özelliğini belirlemiş oluyor.

TİP 1 - 1 Oda+1 Salon

TİP 2 - 2 Oda+1 Salon

Tip 1 Ön Görünüş

Tip 2 Ön Görünüş

1 ana modül + 1 mutfak + salon + yatak odası

1 ana modül + 1 mutfak + salon + 2 yatak odası

Tip 2 Zemin Kat Planı

Tip 1 Zemin Kat Planı

WC

HOL

MERDİVEN

Tip 1 Sol Yan Görünüş

WC

HOL

Tip 1 Arka Görünüş

Tip 2 Arka Görünüş Tip 2 A-A Kesiti

Tip 1 A-A Kesiti

MERDİVEN

ANA MODÜL-ALT KAT

Tip 2 1. Kat Planı

Tip 1 1. Kat Planı

ANA MODÜL-ÜST KAT

Tasarımda modül kavramı üzerinde çalışılmıştır. Klasik konut dilinde olan 3+1, 2+1 gibi burada da modülasyonlar belirlenmiştir. 1 olan her zaman için giriş, antre, merdiven, alt kat ve üst kat tuvaletleri, üst kat holünü barındıran sabit bir modüldür ve tüm evler için ortaktır. 3m x 3m ve katları olan oda modülleri, isteğe göre, bu ana modüle eklenerek yapı oluşuyor. Aynı zamanda evler ve yollar da araziye bu modülün bir devamı olan 3m ye 3m lik ızgara sistemine göre konumlanıyor. Belirlenen modüller sayesinde esnek mekanlar elde edilmiştir. Modülasyonların parçacıklığı sayesinde de tasarım kişinin özel isteğine göre şekillenebiliyor. Burada 3 kombinasyon üzerine çalışılmıştır; 1+1, 2+1 ve 3+1 olan bu kombinasyonlar, evlerin nasıl çeşitlenebileceğini gösteriyor.

Tip 2 Sol Yan Görünüş

Tip 1 Sağ Yan Görünüş

Tip 1 B-B Kesiti

Tip 2 Sağ Yan Görünüş

Tip 2 B-B Kesiti


TİP 3 - 3 Oda+1 Salon

1 ana modül + 1 mutfak + salon + 3 yatak odası

WC

HOL

YATAK ODASI

WC

HOL

SALON

ÇOCUK ODASI

OTOPARK

SALON

B-B KESİTİ

TİP 3 - A-A KESİTİ

TERAS MUTFAK

WC

HOL

YATAK ODASI

SALON

YEMEK ODASU

WC

HOL

TERAS

ÇOCUK ODASI

ÇOCUK ODASI GİRİŞ

TİP 3 - ZEMİN KAT PLANI

TİP 3 - 1. KAT PLANI

TİP 3 - ÖN GÖRÜNÜŞ

TİP 3 - SOL YAN GÖRÜNÜŞ

TİP 3 - ARKA GÖRÜNÜŞ

TİP 3 - SAĞ YAN GÖRÜNÜŞ


Policittà

Politecnico Di Milano Mimari Tasarım Stüdyosu (2013) Yürütücüler; Prof. Francesco Menegatti, Prof. Moscatelli Matteo, Prof. Mpampatsikos Vassilis, Prof. Pisati Elisabetta Yurt ya da konutlarda kalanların haricinde de Spor salonları, seminer salonu, kütüphane gibi birimlerle halkın kullanıma açıktır. Yapı, boylu boyunca tek bir üst örtüyle birleşmiştir ve yukarıdaki perspektif kesitte de görüldüğü gibi bina içinde yer yer yeşil bahçeler açılmıştır. Böylece açık alanlar ve kapalı alanlar birbiriyle iç içe olmuştur.

Üniversite yurdu ve konut projesinde sadece konaklama değil, öğrencilerin kullanılacağı çalışma odaları, televizyon odaları, spor salonu, yemekhane gibi mekanların da tasarımı ve yerleşimi yapılmıştır. En önemli özelliği, modüller halinde birbirinden türeyen dairelerden ve kamusal alanlardan oluşmasıdır. 3+1 + 1 ofis 3+1 2+1 2+1 1+1 0+1

ZEMİN KAT PLANI

1. KAT PLANI

2. KAT PLANI

3. KAT PLANI

4. KAT PLANI

5. KAT PLANI

6. KAT PLANI

7. KAT PLANI - TERAS

Etüt/ Bilgisayar Odası Dinlenme odası/ Spor Salonu Mutfak/Kafeterya Yemekhane Düşey Sirkülasyon Yatay Sirkülasyon


0+1 Tek kişilik Yurt Odası 20m2 temel modül

0+1 Tek kişilik Yurt Odası 26,5 m2 uzatılmış modül

20 m2

26,5 m2

1+1 Tek kişilik daire 2x20m2 temel modül

1+1 Çift kişilik daire 2x26,5m2 uzatılmış modül

40 m2

53 m2

2+1 Tek çocuklu aile için daire 3x26,5 m2 uzatılmış modül

2+1 İki çocuklu aile için daire 4x26,5 m2 uzatılmış modül

79,5 m2

106 m2

3+1 İki çocuklu aile için daire

3+1 + Ofis İki çocuklu aile için daire 8x26,5 m2 uzatılmış modül

6x26,5 m2 uzatılmış modül

159 m2

212 m2


Dudullu OSB’de Kongre Oteli Mimari Tasarım Stüdyosu 5 (2012)

Yürütücü; Öğr. Gör. Dr. Cem Okan Erözü Dudullu Organize Sanayi Bölgesinin girişinde, döner kavşağın köşedesinde bulunan arsa, bölgenin en merkez noktası olmakla birlikte fabrikalardan uzak olmasıyla da tercih edildi. Toplantıların, kongrelerin yapılabileceği ve katılımcıların konaklayabileceği bir kompleks. Işıklıklarıyla ve iç bahçeleriyle otel müşterilerinin sanayi bölgesinin ağır havasından kurtulup Bar, disko, restoran, tenis kortu gibi alanlarla kompleksin içinde güzel vakit geçirebilecekleri, bir planlama yapılmıştır.

VAZİYET PLANI 1:1000

ÖN CEPHE 1:500


A-A KESİTİ 1:500

B-B KESİTİ 1:500

C-C KESİTİ 1:500

OTEL KAT PLANI 1:500


Taksim Gezi Parkı ve Çevresi

İstanbul Serbest Mimarlar Odası - Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Proje Yarışması (2013) Mansiyon Ödülü Proje Ortağı: Elif Meva Tokmak


Kitaplık

Tasarlanan kitaplıktaki birimler 40x40x30 cm olarak düzenlenmiştir. Raylara takılacak olan tekil birimler ise 40x40x40 cm ve 40x40x20 cm olarak tasarlanmıştır. Kütüphane önüne monte edildiği takdirde depolama alanı neredeyse iki katına çıkmaktadır. Tasarlanan 20 cm derinliğindeki modüller bunun için uygun görülmüştür. Direkt duvara monte edilecek olan sistemde ise tercihe göre 20 cm veya 40 cm derinliğindeki modüller kullanılabilir. Her iki sistemde de kişiye özel ve her ihtiyaca yönelik değişebilecek, gerektiğinde arttırılabilecek bir kütüphane sistemi ön görülmüştür.

KOÇTAŞ Açık Fikir İç Mekan Tasarımı Öğrenci Yarışması (2013) Proje Ortağı: Elif Meva Tokmak

Örnek daire

Günümüzde modüler sistem birçok kütüphanede kullanılmaktadır, ancak bu projede sabit kütüphanelere alternatif olarak hareketli bir kütüphane sistemi öngörülmüştür. Tasarlanan birimler sayesinde kullanıcılar kendi isteklerine göre kitaplığı tasarlamaktadır. İki çeşit kullanım düşünülmüştür. Birisi rayların/modüllerin doğrudan duvar üzerine monte edildiği durum; “kullanım esnekliği” “sürekli kullanım” gibi çözümler düşünülmüştür. Diğeri ise, rayların/modüllerin kütüphane üzerine monte edildiği durumu; burada daha çok “depolama” “yerden kazanma” gibi çözümler üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu sistemde asıl önemli olan nokta, istekler arttıkça veya değiştikçe birimler arttırılıp azaltılabilir. Kayan raflar sayesinde, kitaplık birimimiz hem “erişilebilirlik” hem de “çeşitlilik” gibi özelliklere sahiptir. Özellikle, sistemin kütüphane ile birlikte kullanılması durumunda, kitaplığın o karışık, yoğun havasından kurtaracağı düşünülerek, birden fazla duvar meşgul etmek yerine tek duvarda, iki kat kütüphaneyle çözüm üretilmiştir. Yer yer bırakılan boşluklarla hareketli modülleri kaydırarak arkadaki raflara kolayca ulaşılmaktadır.

Ofiste kullanım

İki aşamada katlanıp kapanabilen masa

1+1 daire, salon aynı zamanda çalışma odası olarak kullanılmak zorunda.

Düşey kilit detayı

Örnek daire - kütüphane görünüş

Çocuk odasında kullanım

Salonda- TV ünitesi olarak kullanım

Erişim

Salon olarak kullanıma örnek

Çalışma odası olarak kullanıma örnek

Çalışma odası olarak kullanım


Çalışma Masası

Politecnico di Milano Mobilya Tasarımı (2013) Proje Ortağı: Nicolas Retamal Torres

Masa tablası denemeleri

Yürütücü; Prof. Dr. Michele Marelli Mobilya Tasarımı dersi kapsamında projeye modern mobilyacıları ve onların öncü projelerini inceleyerek başladık. Bizim sorumlu olduğumuz proje Charlotte Perriand’ın altta gördüğümüz konsolun çekmece kısmıydı. Önce 1:1 detayını incelediğimiz bu çekmeceden yola çıkarak bir çalışma masası tasarlamamız istendi.

Arka panel denemeleri

Çalışma masası kütüphane ve masa tablası görünüşte tek bir çizgi halinde genişliği değişen ahşap bir tabladan oluşuyor. Masa tablasındaki kırılma, formu tamamlarken aynı zaman da daha konforlu bi çalışma alanı sağlıyor.

Çekmece

Çekmece kulpları, daha modern bir görünüm elde edileceği düşünülerek, metal olarak tasarlanmıştır.

Arka panel sayesinde çalışma masası tek başına da ayakta durabiliyor.

Masa ayağı denemeleri

Arka panel sayesinde çalışma masası tek başına da ayakta durabiliyor.

Çekmece detayı Çekmece masadan bağımsız tasarlandı, böylece istendiğinde başka yere çekilebilir.

Çekmece-masa ilişkisi denemeleri


Karşılama - Sergi Sunu Mekânı TMMOB Bursa Şubesi - 25. Uluslarası Yapı ve Yaşam Kongre ve Fuar Alanında “Sürdürülebilirlik” tema kapsamında karşılama, sergi, sunu mekânı tasarımı (2013)

Proje Ortağı: Elif Meva Tokmak, Gözde Biçer

Geri dönüşümün özellikle pet şişe gibi çok yaygın olan bir madde üzerinden fark edilmesi için tüketicileri de bu stand bünyesinde aktif hale getirilmesi ve sürdürülebilirliğin bir parçası olması istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda sergide dağıtılacak olan pet şişe suların standı gezenler tarafından tüketildikten sonra biriktirilen pet şişe kısmına bırakılmasıyla kişi katkı sağladığını düşünecek ve büyük bir atık birikiminin farkına varacaktır.

Sağ Yan Görünüş

Geri dönüşümü seri üretim-tüketim-biriktirme-yeniden kullanım olarak özetleyebiliriz. Tek sergileme duvarı üzerinde üst kısımda düzenli bir şekilde dizili dolu su şişeleri bulunurken, zamanla artan ve duvar içinde hareketi sağlayan boş şişeler geri dönüşümün üretim ve biriktirme aşamalarını bir arada yüzümüze vuracaktır.

Sol Yan Görünüş

Karşılama Bankosu Kesit

Atölye Kesit

Sergi Alanı TÜYAP Bursa Fuar alanında TMMOB için karşılama, sergi ve sunum alanı tasarımı için düzenlenen proje de tema “sürdürülebilirlik idi. Geri dönüşüm = seri üretim+tüketim+biriktirme+yeniden kullanım Üst kısım= düzenli, su dolu şişeler = üretim Alt kısım= atık şişeler = biriktirme + geri dönüşüm Amacımız pet şişenin kullanılmaması değil, kullanılan pet şişelerin geri dönüşümünün önemidir. Bu stant bünyesinde tüketicilere onların da eyleme katkılarıyla fark ettirmek amaçlanmıştır! Sergi için stantta dağıtılacak olan sular yine bu stantta geri dönüşüyor! Pet şişeler günümüzde en çok kullanılan plastik atık malzemelerinden biridir. Gündelik hayatın içinde farkında olmadan bu gibi atıkları biriktiririz. Belirli bir amaca yönelik üretilmiş bu atık ürünler kullanım sonrası tamamen işlevsizleşir ve yok olmayı bekler. Önemli olan atık madde üretimi değil atık maddelerin geri dönüşümüdür. Bu proje kapsamında atık madde birikiminin farkındalığı oluşturulmaya ve sürdürülebilirliği vurgulanmaya çalışılmıştır.

Plan

Boy Kesiti


Fotoğraflar Yaptığım gezilerde çekmiş olduğum fotoğraflardan bazıları


Suluboya Resimler Hobi olarak yaptığım, ve kendimi geliştirdiğim suluboya resimlere örnekler


AS

RE U’ R YO GE EN AN WH TR

DOORS

THE E R Grafik APosterler E geliştirdiğim E kendimi Hobi olarakL yaptığım,G P N grafik O - tipografik posterlere örnekler E P RA E

YO

U’

G U

RE

WH

ST

U

Y L

A W N

UN

E EN WH ON E AL ON NE AL LO ONE A L A

G T S AN E OK R O G L T S N S A ACE Y L F E R G G EEM T S A N U EN S D EU’RE M R O K W CN YO TED I ST WE N ET

SA

RE

---KISA---

KU

SL

R A

R O U UY C

PP O W E R O W E R P O W E R POWER

a

OF

N

EN

OW

EV

W

Y

RE

RE

H AD Y A T T H TEH E N HE

’ OU

D O

N

T


“İlginç olmak istemiyorum. İyi olmak istiyorum. ” (Mies van der Rohe)

Cigdem Nur Kebapci  

Architectural Portfolio - 2014