Page 1


УРОК 1

Тема: «Квілінг. Прийоми та техніка виконання (основні та похідні форми). (5 клас) Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із декоративноужитковим мистецтвом; навчити прийомам виконання нової техніки «квілінг», розвивати уявлення спрощувати та узагальнювати природну форму. Виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу. Обладнання: роботи К. Білокур «Квіти», «Виноград», «Букет квітів», картка-схема складання форм. Музичний супровід Джемма Гевея «Сакура». Матеріли та інструменти: білий та кольоровий картон (А4); одноколірний кольоровий папір, олівець, лінійка, ножиці, клей ПВА, шаблони рамок. Тип: комбінований урок. Основні поняття:«квілінг», «основна форма», «похідна форма» Методи і засоби роботи: вступна бесіда, практична робота на базі освоєного матеріалу. Хід уроку I. II. • • •

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ Запитання: Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте? Чим твори різних видів декоративно-ужиткового відрізняється один від одного? Які з цих видів вам подобаються найбільше? Чому?

мистецтва

(Пропоную учням із декільком репродукцій визначити твори декоративноприкладного мистецтва, назвати техніку виконання). III.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь вчителя. Діти, на уроках з образотворчого мистецтва ми вже з вами познайомилися з багатьма творами мистецтва. В кожного народу склалися свої самобутні і неповторні види мистецтва, які пов’язані з його історією, звичаями. (Супроводжую розповідь демонстрацією зображень та форм квілінг). Техніка квілінг – це перш за все мистецтво створення квітів різної форми з паперових стрічок. Квілінг складається з основних (туга спіраль,


вільна спіраль) та похідних (око, лапка, листочок, різні геометричні фігури), які утворюються способом затискання, приживання країв форми. (Записую на дошці ці поняття). Квілінг використовують для творення предметних та сюжетних композицій, оздоблення формами та окресленими елементами готових виробів. Можна застосовувати із практичною метою – у вигляді подарунку, фото рамки, упаковки, вітальної листівки. Наглядні прийоми складання певних форм та безмежна фантазія людей здатні створювати за допомогою квілінг чарівний квітучий сад. Мистецтво квілінг доступне і відкрите для кожного: як для дорослих, так і для дітей. Кожен може знайти щось своє в цій техніці, а також винайти і доповнити вже готові форми. Адже кожна робота повинна приносити радість від захоплення цікавим заняттям. IV.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Організація сприйняття творів мистецтва. (Пропоную учням розглянути роботи відомої художниці К. Білокур. Акцентую увагу на зображені квітів, як вони зображені, і чи можна такі квіти передати в техніці «квілінг»). Реальні зображення квітів в декоративному мистецтві змінюються, а саме – відбувається узагальнення та спрощення форми. Можна передати форму квітки, колір, доповнюючи її образ окремими елементами. Творче завдання Ми всі з вами радіємо, коли отримуємо подарунки від близьких нам людей, друзів, знайомих. А чи любите ви робити подарунки? Найдорожчий той подарунок, що виготовлений власними руками. Ви згодні? Чи хтось має іншу думку? (Вислуховую учнів). Давайте сьогодні на уроці спробуємо виготовити подарунки для наших найменших учнів – першокласників. Для цього розділимося на дві групи: перша буде виконувати закладин ку для підручника, а друга – оформлювати рамку для фотографії. Пояснення до творчого завдання (пропоную учням підготувати готові шаблони заклади нок, рамок для фотографій, демонструю послідовність виконання за схемою, яка знаходиться в учнів на партах). Виконані форми складіть в єдину композицію, яку перед цим ви виконали. Наклювати форми потрібно обережно, щоб робота була охайною. Після наклеювання форм потрібно легенько притиснути, так як роблю це я. Після цього виконана робота має підсохнути. Подарунки готові. Ви задоволені? Індивідуальна робота над творчим завданням. V.

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.


Обговорення учнівських робіт. Пропоную учням розглянути готові роботи та виявити найбільш вдалі, обґрунтовуючи свої відповіді. Коментар Учні мають продемонструвати знання, які вони засвоїли на уроці (різновиди народного мистецтва та матеріалів, які вони використовували); вміти створювати прості композиції із запропонованих форм. VI.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Якщо запропоновану роботу не було завершено на уроці, учні завершують роботу вдома, з урахуванням зауважень учителя та учнів.


УРОК 2

Тема: колір у декоративній композиції. Холодна й тепла гама кольорів. Декоративна композиція «Віночок як елемент (6 клас) українського народного одягу». Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-прикладним мистецтвом і закріплювати знання про стилізацію; розвивати дрібну моторику рук; виховувати в учнів інтерес до прекрасного, до збереження традицій українського народу. Обладнання: репродукції творів відомих майстрів Т. Яблонської «Жнива», І. Рєпіна «Украинка у плетня», матеріли для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи. Музичний супровід - українські народні пісні «Павочка ходить». Матеріали та інструменти: кольоровий ватман, кольоровий папір, ножиці, клей ПВА, лінійка, простий олівець, серветки. Тип: комбінований урок. Методи і засоби роботи: ігровий момент, практична робота для закріплення вивченого матерілу. Основні поняття: Квілінг - мистецтво створення квітів різної форми із паперових стрічок. Основні форми – туга спіраль, вільна спіраль. Похідні форми – форми, що утворюються в наслідок затискання, приживання окремих частин основної форми. Ритм - особлива структурна побудова, для якої характерним є повторення тих самих елементів, форм, чергування декількох. Колір – один із важливих засобів, який тісно пов’язаний з композицією. Хід уроку I. II.

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

(На уроці присутня учениця старших класів в традиційному українському національному одязі). — Діти, зверніть увагу, хто сьогодні до нас завітав на урок? Який одяг на цій дівчині? А чого не вистачає, щоб завершити український костюм? (Віночка). Чи можемо ми носити такий одяг в повсякденному житті? Чому?


Національній одяг – це вияв святкового, врочисто-піднесеного настрою. Це культурно-історична спадщина наших славних старокняжих і козацьких часів. III.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Національний одяг – це вище поняття, ніж одяг регіональний. Якщо місцевий одяг репрезентує собою тільки одну частину України, якусь провінцію, то національний – всю Україну, націю. Артистичне багатство традиційного одягу виявляється у розвиненій гамі кольорів та мистецьких формах. А зразки червоного намиста й віночку з барвистими стрічками завершують ефект гармонійної цілісності національного одягу українських дівчат. Кольору надавали особливого значення – символічного. Віночок сплітали із живих квітів. Усього у повному віночку було 12 квіток, кожна з яких була символом: безсмертник – символ здоров’я, деревій – нескореності, барвінок – життя й безсмертя людської душі, цвіт вишні та яблуні – символ материнської відданості, любисток й волошка – відданості та вірності, ромашка – символ дівочої чистоти. Мальва та півонія – віри, надії та любові, .хміль (вусики) – символ розуму. До віночка вішали кольорові стрічки. Посередині – світло-коричнева – символ землі. Зліва і справа дві жовті – символ сонця. З ними світло-зелена і темна – символ живої природи, краси і юності. Далі ідуть синя й блакитна - символ неба і води. Потім з одного боку помаранчева – символ хліба, а з іншого – фіолетова – символ розуму, а потім малинова – щирості та рожева – символ багатства. Кольори поділяють на теплі й холодні (учні роз приділяють кольори на 2 групи). IV.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Організація сприйняття творів мистецтва. Пропоную учням розглянути репродукції картин Т.Яблонської «Жнива», І. Рєпіна «Украинка у плетня», з метою виділення одного з елементів національного одягу – віночка. — Кого зобразили художники? Які елементи українського національного костюму ви можете назвати? Що для них є характерним? Яку роль відіграє колір? Які кольори переважають у картинах? До якої групи кольорів їх можна віднести? Які почуття викликає у вас те, що ви бачите?


Творче завдання Нам потрібно доповнити костюм дівчини, створивши віночок. Виконаємо ми це завдання вже у відомій вам техніці «квілінг». Пояснення до творчого завдання Кожен з вас має виготовити квітку, яка є складовою частиною вінку. Спочатку визначте форму, колір, які дійсно нагадували б нам певну квітку. (Учні обирають квітку, яку вони мають узагальнити і стилізувати, передаючи формою колір, обґрунтовуючи свій вибір). Віночок має вийти великим (на дошці прикріплений кольоровий ватман з поміченим колом). Після виконання квітів вплітаємо їх у віночок в певній ритмічній послідовності. І завершуємо нашу роботу різнокольоровими стрічками, які ви вже підготували. Ось ми і завершили національний костюм дівчини. Вам подобається? Ви молодці! Індивідуальна робота за творчим завданням Учні виконують творчу роботу. Форму і колір для виконання учні обирають самостійно. Допомагає проаналізувати правильність виконання роботи ті виправити помилки, надаю індивідуальну допомогу. V.

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Обговорення учнівських робіт. Після завершення роботи створюємо на дошці віночок. Підчас уроку учні мають демонструвати знання про символічне значення форми та кольору. VI.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

За бажанням учнів, вдома створити образи інших квітів, підбираючи необхідну форму.


ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ Картка-схема скручування стрічки


УРОК 3

Тема: Паперопластика. Скафандр (техніка орігамі, 5 клас) Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із мистецтвом орігамі; поглиблювати знання про історію та технологію мистецтва орігамі; навчати узагальнювати, відкидати зайве, несуттєве; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості силуетних форм; розвивати просторове мислення, дрібку моторику руки; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до мистецтва орігамі; стимулювати розвиток допитливості. Обладнання: серія фотографій із зображенням космонавтів; картка-схема складання паперу; кольоровий папір, ножиці, клей. Основні поняття: «паперопластика», «орігамі», «базова форма». Тип уроку: комбінований Хід уроку

I. II.

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

• Як ви розумієте поняття «паперопластика»? • Пригадайте, які роботи ми з вами робили в цій техніці? • Чи у всіх вийшло це завдання? Чи були труднощі? Які? III.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Ви вже знаєте, що в кожного народу склалися свої самобутні види мистецтва, які невідривно пов’язані з його історією та світоглядом. (Супроводжую розповідь демонстрацією зображень та реальних форм орігамі різних видів). Слово орігамі в японській мові складається з двох частинок – ієрогліфів. Орі – складений, упакований, мить, момент, а камі – це папір, диво, істина, вічність. От і виходить, що орігамі – це складений папір, упаковане диво, момент істини, мить вічності… (Пишу зразки перекладу на дошці та пропоную учням самостійно скласти варіанти перекладу значення слова орігамі. Орігамі означає також мистецтво складання паперу для створення різних фігур та орнаментів. Орігамі містить як примітивні вити дитячих ігор, так і вельми складні художні форми. Воно використовується під час деяких


японських церемоній та ритуалів, а також для навчання та ігор. Часто японці використовують орігамі із практичною метою – як подарунки, упаковки, оздоблення. Нескладні прийоми складання та безмежна фантазія людей здатні створити за допомогою орігамі цілий світ. Світ особливий, радісний, веселий, добрий і ні на що інше не схожий. Мистецтво орігамі відкрите всьому світу. Орігамі – стародавнє японське декоративне мистецтво паперової пластики, що полягає в складанні з нього об’ємних фігур (тварин, корабликів, капелюхів, будинків, квітів). У давнину використовувалося під час храмових обрядів, згодом стало обов’язковою частиною культури японської аристократії, а в XX ст. розповсюдилося по всьому світу завдяки фігурці паперового журавля, що стала символом позбавлення від атомної загрози та променевої хвороби. IV.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

Організація сприйняття творів мистецтва. (Пропоную учням роздивитися серії фотографій із зображенням космонавтів. Акцентую увагу учнів на характерні деталі в скафандрі). Якщо ви уважно придивитесь до зображення, то помітите елементи в одязі, які повторюються, а деякі виконуються лише один раз Практичне завдання Давайте спробуємо відтворити скафандр за допомогою техніки орігамі. Для цього використаємо картку-схему складання паперу, яка вам допоможе в роботі. Після того як ви складете основні частини скафандру, решту доповните деталями (шлем, рукавиці, чоботи). Картка-схема складання паперу. Техніка орігамі «Скафандр»


Індивідуальна робота за творчим завданням


V.

ПІДСУМОК УРОКУ

Обговорення учнівських робіт, визначення кращих, створення виставки «Космонавтики». VI.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

До наступного уроку пропоную учням принести свої улюблені книжки.


УРОК 4

Тема: Символіка орнаменту і кольору в народній творчості. Український рушник Мета: поглибити знання учнів про українське образотворче мистецтво; ознайомити з вишивкою, її символікою; актуалізувати знання й уміння зі стилізації природних форм; розвивати образне мислення, асоціативну пам'ять і уяву; виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу, творів мистецтва та любов до Батьківщини. Обладнання: відеоряд із зображенням українських рушників, кольоровий папір, ножиці, клей. Тип уроку: комбінований. Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ • Що таке стилізація? • Назвіть види мистецтва у яких застосовується стилізація. • Назвіть символи-обереги писанки. • Що таке орнамент? III.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Візерунки на рушниках – це символи, що мають певне значення: ромб – дерево миру; фігурка людини – знак Берегині, богині домашнього вогнища; розпущені квіти, зображені ніби в розрізі, в’юнкі стебла, дерева, вазони й букети символізують вічно живу природу. Від країв до центру малюнка орнамент перетворювався на легкий малюнок, що складався з елементів основного. У залежності від місцевості візерунки відрізняються не лише орнаментом, а й за кольором ниток, який підбирався дуже ретельно. Так, наприклад, на Київщині найчастіше використовували нитки червоного, чорного кольору з невеликою кількістю жовтого; на Полтавщині – блакитного, темно-синього і зеленого; на Волині основний колір був червоний із додаванням чорного, синього, зеленого; на Гуцульщині кольорова гама базувалась на поєднанні яскравих фарб – чорної, червоної, жовтогарячої, синьої, фіолетової. Проте найчастіше, як бачите, використовували чорний і червоний кольори – символи печалі й любові.


IV.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Сьогодні на уроці ми виконаємо свій рушник. Нагадую вам, що в основі українських рушників лежить орнамент – ритмічно повторюваний елемент. Тому деталі, якими ви будете прикрашати свій рушник, повинні бути однаковими з обох боків – зверху і знизу виробу. Орнамент вишивається по краях, а в центрі – лише легкий візерунок. Домінуючим кольором є червоний, до нього додається жовтий, зелений, чорний, синій. Етапи виконання роботи: • Приготуйте смужку паперу • Використовуючи кольоровий папір, прикрасьте рушник орнаментом з геометричних елементів, відступивши 5-6 см від краю. Пам’ятайте про те, що елементи орнаменту створюються з обох сторін • Краї рушника розріжте імітуючи бахрому. V. ПІДСУМОК УРОКУ Демонстрація і оцінювання дитячих робіт. Загальна оцінка уроку. Створення виставки «Українські рушники». VI.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Принести альбом, кольоровий папір, ножиці, клей.


УРОК 5

Тема: Писанка – вид народного мініатюрного живопису України Мета: ознайомити з обрядами, пов’язаними з написанням писанок, техніками розписування яєць,; розвивати навички писанкарства; сприяти відродженню народних традицій. Обладнання: відеоряд писанок, роботи учнів, видуте яйце, гуаш, пензлики, нитки. Тип уроку: комбінований. Хід уроку

I. II.

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Розпис писанок – найпоширеніший вид декоративно-прикладного мистецтва у деяких народів: українців, румун, поляків, чехів та ін.. Збереження цього звичаю – свідоцтво безперервного розвитку народного мистецтва, його зв’язку з далеким минулим і сьогоденням. Писанки – це своєрідний мініатюрний народний живопис України, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного закону весняного пробудження сонця і відродження природи. Якщо за часів язичництва писанки розписувалися до свята весни, то за християнства – до Великодня – свята воскресіння Ісуса Христа. Підсумком уроку буде виставка «Писанки – вид народного мініатюрного живопису України. III.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Крашанки мають таке ж значення у Великодній святкуваннях як і писанки. За давніми легендами весь світ виник з велетенського космічного яйця, яке плавало в морській безодні. За уявленнями наших предків, зі шкарлупи утворилось небо, з плівки – хмари, з білка – вода, а з жовтка – земля. Кожен колір має своє символічне значення. Червоний – вогонь, не підземний, а небесний (сонце, блискавка), символізувати силу, чоловічу стать, здоров’я, любов, владу. На Великдень найбільше готували червоні крашанки. Жовтий – достигле зерно, достаток, місяць і зорі; блакитний – небо, воду, здоров’я; зелений – воскресіння природи, багатство рослинного та тваринного світу; коричневий – землю-матір.


Дряпанки – це крашанки, по яких гострим предметом видряпується малюнок. Орнамент на них буває рослинним і геометричним, трапляються зображення тварин. Крапанки – один із видів орнаментованих великодніх яєць. Малюнок на їх поверхні утворений крапками різного кольору. Крапки можна наносити без спец. інструментів, капаючи запаленою свічкою. Крапки на яйцях означають зерно, що має прорости. В цьому символі закладена ідея плодючості рослин і людей. За християнськими легендами, крапки на писанках – це сльози Божої матері, яка заплакала почувши звістку про розіп’ятого Ісуса Христа. Мальованки – яйця розмальовані фарбою і пензликом. На них малюють квіти, людей, відображують свята та інші події. Вони часто зустрічаються на ярмарках, як сувеніри. IV.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Проводжу інструктаж з техніки безпеки.

Символи обереги практичної роботи.

для

Послідовність виконання роботи: • На яйці розмітити схемусітку; • Обрати та рівномірно розмістити символи-обереги, повторюючи елементи (простим олівцем); • Визначити колір писанки та елементів, розфарбувати; • Для декорування роботи використати різнокольорові нитки. Контролюю роботу учнів, при необхідності надаю індивідуальні консультації.


V.

ПІДСУМОК УРОКУ

Організовую виставку учнівських робіт. Аналізую і оцінюю роботи.

VI.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Принести видуте яйце, кольоровий папір, ножиці, клей, нитки.


Урок 6

Тема: Техніка орігамі: «Кораблик» (6 клас). Мета: Ознайомити учнів з історією походження техніки орігамі та її основними знаками й прийомами техніки виконання; розвивати образне мислення, пам’ять, спостережливість, виховувати акуратність під час роботи з папером, активізувати інтерес до роботи, а також творчу ініціативу учнів. Обладнання: Кольоровий папір, ножиці, клей, картон, картки-схеми. Зоровий ряд: зразок кораблика, схема складання на дошці. Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ На попередніх уроках ми знайомилися і виконували роботи з різних технік образотворчого мистецтва. Але крім того, що ми малювали, працювали в техніці витинанки, не менш захоплюючим і цікавим є техніка орігамі – вміння складати папір за певними правилами, отримуючи об’єднані фігури, предмети. III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ Сьогодні на уроці ми з вами виготовимо двухтрубний кораблик, на якому ми відправимося в морську подорож. Ви любите подорожувати? А хто з вас подорожував на кораблі? Що вам сподобалось? Що вас вразило? Ці відчуття ви зможете передати в своїй композиції (на картоні) IV.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Процес складання паперу в техніці орігамі складний, особливо для нас з вами, адже ми маленькі художники-початківці. Як говорять східні мудреці: « Не треба боятися того, чого не знаєш, а треба боятися того, що не навчишся». Тобто будемо слухати, вчитись і працювати, щоб досягти бажаного результату. Слово «орігамі» в перекладі з японської мови означає – «орі» складати, «гамі» папір. Тобто мова йде про мистецтво складання паперу.


Історія виникнення орігамі пов’язана з появою паперу в стародавні часи. Археологи стверджують, що папір винайшли китайці ще задовго до нашої ери (IV-III ст.. до н.е.) А чи відомо вам, як виготовляли перший папір? Майстри товкли шматочки кори тутового дерева, стебла бамбука та отримували зовсім новий продукт – папір. Багато винаходів були зроблені в Китаї, а подальший свій розвиток продовжили в Японії ( VIII ст.). Спочатку вироби з паперу використовувались в священних ритуалах. Наприклад, виготовляли невеликі бумажні коробочки «санбо», в які клали шматочки їжі ( риба, овочі) та приносили до храму. Пізніше технікою орігамі зацікавились в імператорському палаці – посилення складності у вигляді метеликів, журавликів були символом дружби, поваги. В XVII-XVIII ст. орігамі набула популярності. Старовинне мистецтво складання фігурок з паперу – орігамі - мистецтво цілого. Саме це відрізняє цю техніку від аплікації, пап’є-маше та інших прикладних мистецтв. Засновником цього виду мистецтва є японський майстер Акіра Йошизава, який винайшов умовні позначення процесу складання паперу. З основними елементами і знаками ми познайомимось сьогодні на уроці. Використовуючи ці навики, ви зможете виготовити кораблик. Спочатку ознайомимось з основними знаками та їх значенням, які стануть нам у нагоді при виконанні практичного завдання. (Вчитель демонструє на дошці схему та послідовність виконання етапів).


Для роботи знадобиться папір синього або блакитного кольорів. 1. Папір прямокутної форми треба зігнути таким чином, щоб вийшов квадрат – базова форма; 2. Квадрат зігнути по діагоналі. 3. Загнути аркуш паперу до середини квадрату. 4. Перевернути квадрат і загнути з іншої сторони. 5. Розкрити дві протилежні сторони квадрата – це труби кораблика. 6. Розкрити ще дві частини квадрата і ми отримаємо двухтрубний кораблик. Для полегшення роботи учнів на партах лежать картки-схеми, за якими виконується завдання. Після виконаної роботи запропонувати учням самостійно виготовити кораблик тільки менший за розміром і створити сюжетну композицію « Морська подорож», доповнюючи картину елементами хвиль, сонечка, хмар. Нагадати учням, що при виконанні роботи папір складається один раз і треба робити чітку лінію згину, щоб не втратити цільність фігури. Перед початком нашої цікавої подорожі нам потрібно відпочити і зібратися з думками. Закрийте очі і уявіть себе на кораблику, який пливе безмежним океаном і на цьому шляху ви зустріли… Не спішіть розповідати, краще ми побачимо це в ваших роботах. Готові? Бажаю вам успіхів! V. ПРАКТИЧНА РОБОТА Самостійна робота учнів. Вчитель ще раз повторює етапи роботи складання паперу, нагадує правила складання паперу. VI. ЗАВЕРШЕННЯ УРОКУ Перевірка виконання завдання. Оцінювання. Виставляються роботи учнів, які швидше впорались з цим завданням і мають можливість поділитись своїми враженнями. Позитивна оцінка робіт учнів.


УРОК 7

Тема: Види образотворчого м-ва. «Перший дзвоник» Мета: ознайомити учнів з поняттями «м-во», «образотворче м-во», «види образотворчого м-ва», «види візуального м-ва» ; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти та аналізувати види образотворчого м-ва; розвивати в учнів естетичне сприйняття навк. світу. Обладнання: навчальні плакати, роботи з методичного фонду. Матеріали та інструменти: альбоми, кольорові олівці, гумка. Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ Гра для розвитку уяви «М-во навколо нас». III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Розглянути роботи з методичного фонду: • Які почуття викликають у вас ці роботи? (думки дітей записуються на дошці з подальшим обговоренням видів образотворчого м-ва, їх технік, матеріалів та засобів виразності). М-во поділяють на образотворче та візуальне (розглянути таблицю підручника ст.7). Твори художників вражають наші почуття, залишають слід у душі кожної людини, навчають сприймати красу природи, сповнюють гордістю за свій народ, за тих людей, які створюють красу навколо нас. IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Організація сприйняття творів мистецтва (Демонструю репродукції творів, які виконані в різних видах образотворчого м-ва) • До якого виду м-ва можна віднести ці твори? • Якими є ці зображення - пласкими чи об’ємними? • Який настрій вони створюють? • Які роботи можна віднести до візуальних м-в, а які до образотворчих?


Творче завдання Пропоную учням пригадати перший дзвоник, що є основним атрибутом цього свята? Розробити ескіз дзвоника з доповненням деталей (стрічка, квітка). Перед початком роботи учні біля дошки показують свої варіанти.

V. ПІДСУМОК УРОКУ Провести аналіз робіт, визначити найбільш вдалі. Сьогодні на уроці ми познайомилися з такими поняттями, як «м-во», «образотворче м-во», «види образотворчого м-ва», «види візуального м-ва» (відповіді учнів на запитання ст. 8). Домашнє завдання: підготувати альбом, кольорові олівці, пригадати літній відпочинок.


УРОК 8 (6 клас) Тема: «Півники» доопрацюванням.

орігамі

з

графічним

Мета: поширювати знання учнів про м-во орігами; ознайомити учнів з роботами майстрів; розвивати фантазію, творчу ініціативу, уміння створювати власні вироби; виховувати шанобливе ставлення до творів майстрів, зацікавленість мистецтвом орігамі. Обладнання: зоровий ряд — роботи майстрів м-ва орігамі (Японія), зразок творчої роботи, схема послідовності складання виробу. Матеріали та інструменти: кольоровий папір, ножиці, чорна/біла гелеві ручки або лайнер.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

I. II.

• Розкрийте значення слова «паперопластика». • Як називається жанр зображення тварин? • Що вам відомо про орігамі? III.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

Про будь-яку подію можна дізнатися з різних джерел. Можна прослухати розповідь або прочитати, але деякі матеріали краще побачити і створити власними руками. Майстри японського м-ва орігамі надають нам таку можливість. IV.

ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


Старовинне м-во складання фігур з паперу — орігамі — «мистецтсво цілого». Саме це і відрізняє орігамі від аплікації, папье-маше, паперопластики, а також від багатьох інших прикладних мистецтв. З давніх часів відношення японців до світу було пов’язано з навколишнім середовищем. Природа для японців — це предмет спостереження, її треба сприймати цілісно, не спотворюючи своїм емоційним станом. Адже природу сприймають як вищий прояв істини, гармонії та краси. Тому в систему створення орігамі покладено спостереження природи. В давні часи м-во орігамі використовували в сакральних ритуалах, в імператорських палацах. А в XVII-XVIII ст. орігамі із церемоніального м-ва перетворилось на популярний у всьому світі буденний спосіб проведення часу. Відомий майстер Акіра Йошізава відіграв в історії орігамі унікальну роль. Він винайшов сотні нових прийомів складання фігур, умовні позначення для полегшення процесу складання. Ці знаки стали міжнародним стандартом. Згідно з японськими традиціями для класичних фігур орігамі використовують папір квадратної форми. Одними з перших моделей орігамі були фігурки тварин та птахів. Для них краще використовувати двоколірний папір. Для більшої виразності та індивідуальності моделей, деякі деталі можна домальовувати (очі, пір’я, дзьоб). Пропоную учням розглянути роботи майстрів з орігамі. • Які моделі вам більше сподобались? Чому? • На що слід звернути уваги під час складання моделей? • Як можна прикрасити готові вироби? V.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Скласти з паперу в техніці орігамі модель півника, доповнюючи деталями. Пояснюю учням послідовність виконання роботи, показую схему складання паперу (при цьому акцентую увагу на чіткій лінії згину). Самостійна робота учнів. Створити творчу композицію з готовими виробами (колективна робота).


VI.

ПІДСУМОК УРОКУ

Інтерактивна вправа (мікрофон). Продовжіть речення: — Сьогодні я дізнався… — Було цікаво… — Я навчився… — Мені було складно… — Тепер я зможу… Визначення завдання на наступний урок. Схема послідовності складання паперу


УРОК 9 Тема. Мистецтво готики. 8 клас (урок 1-2). Мета: ознайомити учнів із особливостями архітектури готичного

стилю;

розвивати

зорову

пам'ять,

зосередженість; виховувати духовність. Обладнання: зоровий ряд — Франція, м. Шартр, Кафедральний

собор

(вітражі)

відеофільм;

зображення соборів: Реймського, м.Бургос (Іспанія); музичний ряд — К. Орф кантата «Карміна Бурана»; пісня В. Івасюка «Мандрівний музика». Хід уроку I.

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ •

Назвіть ознаки романського стилю в базиліках.

Охарактеризуйте особливості середньовічних романських замків.

III. ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ Готичний стиль зародився у Франції (XII —XVI ст.). Готичний собор — це зразок синтезу архітектури, скульптури і живопису. Характерні ознаки: високі стрілчаті конструкції, високі ажурні вежу зі шпилями, вікно круглої форми на фасаді — роза (Франція), стрілчасте — Німеччина. Пропоную учням розглянути мультимедійний матеріал із зображенням соборів: •

У чому, на вашу думку, виявляється велич готичної архітектури?

Яким чином це досягнуто? •

Який вид монументального м-ва був поширений в оздобленні

інтер’єру соборів? Перегляд відеофільму Кафедральний собор м. Шартр, Франція.


Охарактеризуйте кольорову гамму вітражів Шартрського собору.

Назвіть відому реліквію цього храму.

Якими видами образотворчого мистецтва оздоблений екстер’єр

храму? Визначте основні сюжети вітражів.

Одним із шедеврів книжкової мініатюри вважають Часослов герцога Беррійського, проілюстрований братами Лімбургами. В цьому творі художниками зображено сцени світського життя, працю селян, пейзажі в різні пори року, в яких достовірно передавалися образи готичної архітектури. •

Опишіть особливості готичних споруд.

Які враження викликає колорит мініатюр?

Провідним жанром духовної музики був Григоріанський хорал. Саме в цей період виникло мистецтво мандрівних поетів, митців, трубадурів, труверів; поети-школярі — ваганти, які виконували сатиричні пісні. Пропоную учням прослухати сценічну кантату Карла Орфа «Карміна Бурана». •

Поясніть термін «кантата».

Яке враження на вас справив музичний твір?

За поданими ілюстраціями пропоную учням скласти міні-розповідь про музичне мистецтво готичної доби. IV.

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Створити ескіз вітража з геометричними, рослинними мотивами (розглянути зразок на сторінці 62). V.

ПІДСУМОК УРОКУ Рефлексія:

— Мені найбільше запам’яталось на уроці… — Я хотів би дізнатись про… Загальна оцінка уроку. Визначення завдання до наступного уроку.


Шартрський собор, Франція

Реймський собор, Франція


Свята капела (Сент-Шапель) (фр. Sainte Chapelle)

Вітражі в інтер’єрі Сент—Шапель


Вітражі в інтерєрі Шартрського собору


Вітражі в інтер’єрі Реймського собору


Часослов герцога Беррійського


Часослов герцога Беррійського


Роботи учнів

Розробки уроків  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you