Page 1

Wiadomości Samorządowe

wewnątrz numeru

Zamieszanie z kapitanem nr 1(13)

s t y c z e ń 2 0 1 2 r.

ISSN 1641-0726

wydawnictwo bezpłatne

WOŚP zagrała z pompą

Wstępny wynik XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 40.269.194,76 zł, ostateczna kwota znana będzie najprawdopodobniej w lutym. Celem jubileuszowej zbiórki było pozyskanie środków na zakup specjalistycznego sprzętu ratującego życie wcześniakom a także na pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą (stąd tegoroczne hasło „Gramy z pompą”). Z województwa śląskiego do kasy WOŚP wpłynie tym razem około 2.750.000 zł, wolontariusze trzech chorzowskich sztabów zebrali w sumie 43.660,86 zł. dokończenie na str. 3 REKLAMA

● ● ● str. 8

w w w. c h o r z o w i a n i n . p l REKLAMA

NAUKA JAZDY

L-CAR Chorzów

ul. Kościuszki 11 tel. 501 175 322

Poszukujemy klientów chcących sprzedać lub kupić

mieszkanie, dom lub działkę.

Zawsze negocjujesz wynagrodzenie pośrednika. Kontakt: 502 139 265 oraz 503 191 035, Chorzowski zespół NeLL na estradzie wojewódzkiego finału WOŚP.

www.areaslaskienieruchomosci.pl email: area@areaslaskienieruchomosci.pl,


Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl

2

REKLAMA

Odwiedzaj regularnie internetowy portal chorzowianin.pl Śledząc najświeższe doniesienia z życia miasta szukaj konkursu NBP, w którym nagrodę stanowią atrakcyjne numizmaty. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy prawidłowo i na czas wypełnić formularz konkursowy, który pojawiać się będzie na portalu chorzowianin.pl co dwa tygodnie. Wśród uczestników zabawy, przez cały czas trwania konkursu rozlosujemy w sumie: 30 monet dwuzłotowych Nordic Gold z serii „Miasta w Polsce”: Łódź – 10 monet Mława – 10 monet Gdynia –10 monet 1 srebrną monetę 10 zł upamiętniającą Czesława Miłosza w roku stulecia jego urodzin 1 monetę dwuzłotową Nordic Gold upamiętniającą Czesława Miłosza w roku stulecia jego urodzin 1 banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie, wyemitowany z okazji setnej rocznicy przyznania uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W specjalnych, okolicznościowych edycjach rozlosujemy ponadto czternaście monet dwuzłotowych ze stopu Nordic Gold, upamietniających XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )


POD NASZYM PATRONATEM

3

Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl

WOŚP zagrała z pompą Licytacja zestawu monet okolicznościowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od Narodowego Banku Polskiego i naszej redakcji Do 15 stycznia trwają internetowe licytacje NBP, a kilka dni dłużej licytacje MORiS dla WOŚP w serwisie Allegro.

Z okazji wojewódzkiego finału WOŚP zorganizowano m.in. rajd rowerowy wokół chorzowskiego parku. Przyłączyła do niego Śląska Świąteczna Masa Krytyczna, która wystartowała z Gliwic i odwiedziła Chorzów w drodze do Katowic. Na czele rajdu – antyczny bicykl.

Zdjęcia: Adrian Ślązok, Paweł Mikołajczyk

W Chorzowie po raz drugi z rzędu zorganizowano wojewódzki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niesprzyjająca aura nie odstraszyła uczestników plenerowej imprezy w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Dzień wypełniły liczne atrakcje, bawiono się m.in. przy muzyce zespołu„ „Róże Europy” i piosenkach Patrycji Markowskiej. Wystąpiła także chorzowska grupa „NeLL”. Kilka razy w ciągu dnia estrada przy hali wystaw „Kapelusz” była miejscem emocjonujących licytacji na rzecz WOŚP. Pod młotek poszedł m.in. okolicznościowy zestaw monet upamiętniających jubileuszowy finał. Wyjątkową srebrną dziesięciozłotówkę w kształcie serca, uzupełnioną o monetę dwuzłotową ze stopu Nordic-Gold nabyli za 200 zł państwo Michalscy z Chorzowa. - Moneta będzie stała na honorowym miejscu w mojej firmie - zapewnił Marian Michalski, właściciel firmy Braciki. Otrzymany na ten cel komplet numizmatów od Narodowego Banku Polskiego, przekazała na licytację nasza redakcja. Ważną częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chorzowie było bicie pływackiego rekordu w hali KS „Hajduki”. Dzięki fantastycznemu odzewowi zainteresowanych udziałem w wydarzeniu, przepłynięto o 18786 długości basenu więcej, niż wstępnie planowano. Wolontariusze z chorzowskich sztabów kwestowali od wczesnego ranka do zmroku. Martyna i Grzegorz ze sztabu przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 postanowili kursować ze skarbonką po całym mieście. Oboje kwestowali dla WOŚP po raz pierwszy i już przed południem byli zadowoleni z efektów swojego zaangażowania. - Spotykani przechodnie wrzucają nam nie tylko bilon, ale także banknoty – cieszyła się Martyna. Wolontariusze ze sztabu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego, już nie pierwszy raz w czasie finału, posilali się darmową pizzą, za sprawą sympatycznego gestu Leszka Kwaśnego z pizzerii Da Grasso. Dzień przyniósł niestety także smutne wiadomości – na terenie Chorzowa odnotowano dwie napaści na wolontariuszy. Skarbonki skradziono kwestującym w centrum miasta. Punktualnie o godz. 20.00 nad Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku rozbłysło wyjątkowe światełko do nieba” - To było bardzo wzruszające. I ten moment, kiedy tyle osób wyjęło zimne ognie. Dla takich chwil warto wykonywać ten zawód. Było czuć, że ta publiczność nie jest przypadkowa. Każdy przyszedł po to, by pomóc. To mnie napawa totalnym optymizmem - powiedziała nam Patrycja Markowska.

Gwiazdą XX finału WOŚP w Chorzowie była Patrycja Markowska.

Sztab WOŚP w chorzowskim Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego.

Wśród atrakcji plenerowej imprezy przy hali wystaw „Kapelusz” znalazły się „Astroevent” i lodowy plac zabaw.

Koncert zespołu „Róże Europy”.

Martyna i Grzegorz ze sztabu przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3.

W pierwszej minucie 8 stycznia wystartowała sztafeta pływacka dla upamiętnienia 20 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwsze długości basenu przepłynęli przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Andrzejem Kotalą.

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )


Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl

4

REKLAMA

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „HOSPICJUM” w Chorzowie z siedzibą w Chorzowie ul. Szpitalna 24 informuje, że w wyniku Zbiórki Publicznej (Pozwolenie Prezydenta Miasta nr 12 z dnia 30.11.2011) zebrano kwotę 1822,13zł. Zbiórka przeprowadzona została w formie sprzedaży cegiełek o wartości 2zł oraz kwesty do puszek. Zebrane środki przeznaczone zostały na trwającą rozbudowę Hospicjum o budynek Poradni Opieki Paliatywnej. Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom i ludziom dobrej woli za włączenie się w charytatywną działalność Hospicjum.

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )


REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

5

Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl


Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl

6

KULTURA

Zawsze marzyłem o teatrze rozmowa z Tadeuszem Kwintą, aktorem i reżyserem - Dzisiejsza widownia dziecięca nie zna Tadeusza Kwinty z ekranu telewizora, programy „Po prostu muzyka” czy „Przybysze z Matplanety” to dla niej puste hasła. Kto stanął na scenie wiedzieli chyba tylko obecni na sali pedagodzy. Czy ta świadomość sprawia, że dla współczesnych dzieci gra się panu inaczej? - Dla mnie dziecięca publiczność, niezależnie od upływu czasu, jest i zawsze była widownią najprawdziwszą i wspaniałą, ponieważ jej reakcje są szczere. A prawda i szczerość są tym, co najwyżej sobie cenię w teatrze. Dzieci nie mają nawyków grzecznościowych, więc niezależnie od tego, kto jest na scenie, magia dorobku czy nazwiska niekoniecznie coś dla nich znaczy. Liczy się kontakt, który zostanie nawiązany, albo nie.. Jeżeli aktor potrafi się utożsamiać z tekstem który przekazuje, wówczas mówi go niejako od siebie. Zaczyna się „rozmowa z widzem”, którą trzeba poprowadzić tak, by publiczność chciała wytrwać w zasłuchaniu do końca A chorzowska widownia „Małego Księcia” naprawdę mnie zachwyciła. - Nić porozumienia nawiązała się natychmiast, a reakcje młodych widzów miał pan pod pełną kontrolą. Brawo! - Byłem szczerze zaskoczony widząc na sali tak małe dzieci. Taka widownia rzadko ogląda moją interpretację „Małego Księcia”. Adresuję ją raczej do starszych widzów. Sądzę bowiem, że historia opowiadana z perspektywy lotnika, który pokazuje, iż wyobraźnia działa nawet w obliczu zagrożenia czy pełnej napięcia pracy przy naprawie samolotu na pustyni, jest dla dzieci mało interesująca. Tym bardziej, że przecież „Mały Książę” jest specyficzną literaturą. Głębia i mądrość tego utworu objawia się pełniej wraz z naszym dorastaniem i nabywaniem własnych doświadczeń życiowych. Przy całej swej złożoności ma jednak także warstwy, które nadają się dla dzieci. Zadanie aktora sprowadza się zatem do tego, by rozłożyć akcenty opowieści właściwie dla wieku odbiorców. Dzieciom trzeba dać trochę uśmiechu, zabawy, trochę pięknej bajki. Jeśli ponad to zostanie im trochę przesłań, choćby tylko to, że najlepiej widzi się sercem i czasem rzeczywiście najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu, to byłby wielki sukces. A to, że przez całą godzinę wszyst-

kie maluchy były na widowni tak cichutko i z takim skupieniem słuchały, stanowiło dla mnie najpiękniejsze podziękowanie. - Być może któryś z tych maluchów zostanie w przyszłości pisarzem lub aktorem... Pan jest dobrym na to przykładem. Można powiedzieć, że właściwie wyrastał pan w atmosferze literatury i teatru... - Zaczynałem od teatru amatorskiego, ale już po kilku miesiącach byłem w teatrze zawodowym - jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Tak się złożyło, że w czasach mojego dzieciństwa był w Krakowie cudowny Teatr Młodego Widza, prowadzony przez Marię Biliżankę, wspaniałego pedagoga i reżysera, osobę posiadającą niebywały talent do wyszukiwania dzieci mających predyspozycje do aktorstwa. To spod jej ręki wyszła cała plejada aktorów, która zaistniała później na wyższych półkach teatralnych i filmowych m.in. Ewa Wawrzoniówna, Andrzej Kozak, czy Romek Polański z którym graliśmy razem w „Poemacie pedagogicznym” i „Samotnym białym żaglu”. To Maria Biliżanka zaprosiła mnie któregoś dnia na przesłuchanie z udziałem dzieci z teatrzyku w Młodzieżowym Domu Kultury. Od razu zostałem na próbie i... od ponad pół wieku wciąż jestem w teatrze. - Tak wyobrażał pan sobie swoją zawodową przyszłość? - Cóż, ja wtedy rzeczywiście marzyłem o teatrze. To była moja ogromna fascynacja, zaszczepiona przez mamę, która opowiadała mi o swoich przygodach teatralnych. Była nauczycielką, przed wojną kończyła seminarium nauczycielskie w Cieszynie i była członkinią tamtejszego żeńskiego kółka teatralnego. Mówiła mi o swoich głównych rolach, pokazywała wycinki z gazet. Teatr kiełkował więc we mnie od najmłodszych lat, trafiwszy na podatny grunt. - A na dodatek w młodym wieku zdarzyła się też w pana życiu „Piwnica pod Baranami”. Współtworzył pan legendę, która jak sądzę, zajmuje ważne miejsce w pana życiu? - W październiku 1956 roku zaczynałem studia w krakowskiej PWST. Niemal w tym samym czasie jeden z kolegów przyprowadził mnie do „Piwnicy”, która miała

pod Baranami” była swoistą opozycją wobec wszystkiego co działo się wokół. Ja sam traktowałem to miejsce jak prywatny poligon. Podczas występów mogłem na bieżąco weryfikować wszystko to, czego nauczyłem się w szkole teatralnej. Weźmy baletowe piruety. Pas de base, pas de bourree, pas de chat - natychmiast wykorzystałem je do interpretacji zabarwionego sadystycznie tekstu Henri Michaux „Pan Piórko”, wpadając piruetami na scenę! - Możliwości językowe przełożyły się na - nie bójmy się tego słowa - kultową interpretację „Kaczuszki”... - ... czyli najzwyklejszej, autentycznej instrukcji składania papierowej zabawki, opublikowanej przed półwieczem w jednym z pisemek dla dzieci. Stwierdziłem, że może być ciekawie, jeśli potraktuje się ją nieco bardziej ekspresyjnie, dodając pewne aluzje. Nieodmiennie bawi każdą publiczność.

3 stycznia 2012 roku monodram w reżyserii i wykonaniu Tadeusza Kwinty „Mały Książę” na motywach powieści Antoine’a de Saint-Excupery’ego otworzył spotkania Chorzowskiej Akademii Teatralnej na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury. Już 6 marca artysta ponownie wystąpi w ChCK. Tym razem zaprezentuje monodram „Gdzie jest mój Homel – czyli przypowieści i songi Lejzorka Rojtszwańca wg Ilii Erenburga”. wkrótce rozpocząć działalność. Dyskutowano nad pierwszym programem „Polska Stajnia Narodowa”. Wziąłem jakiś tekścik, przeczytałem, a że spotkało się to z aprobatą Krzyśka Zrałka, pierwszego reżysera i konferansjera „Piwnicy”, zostałem w grupie. A ze mną Piotr Skrzynecki, Krystyna Walczakówna, Kika Lelicińska, Krzyś Litwin, Wiesio Dymny.... To tylko część spośród nazwisk osób, które były w kabarecie od początku. Niewielu nas pozostało, ale spotykamy się jeszcze w „Piwnicy”, choćby 12 września, wspominając Piotra Skrzyneckiego. Ostatnio przyjechała Basia Nawratowicz, która wydała piękną książkę o początkach „Piwnicy pod Baranami”, zapamiętanych z czasów, nim opuściła kraj. Bywa Janek Güntner, są ludzie, którzy dołączyli do składu w kolejnych programach. Przychodzą Miki Obłoński, Mieczysław Święcicki, jestem ja.

przede wszystkim wyszukiwanie niezwykłych rzeczy. Odkrywanie na nowo języka i literatury, znajdowanie i uwypuklanie absurdu tam, gdzie zdawało się, że go nie ma. W surrealistycznej atmosferze nie brakowało też aluzji politycznych. Pod tym względem „Piwnica REKLAMA

- To dla pana powstały „Konie Apokalipsy”... - Rzeczywiście Wiesław Dymny napisał dla mnie tekst, do którego muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. Ale „Piwnica” to było

REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

- Jeśli pan pozwoli, chciałbym na koniec wrócić do tematu, który zasygnalizowałem na początku. Sądzi pan, że nieobecność Sigmy i Pi z „Matplanety” oraz Małego i Dużego z programu „Po prostu muzyka” powinno się w dzisiejszej telewizji nadrobić? Dobrze odnaleźliby się w wirtualnym pędzie świata? - Jestem o tym przekonany. Tamte programy były przez szereg lat powtarzane, a choć od dłuższego czasu nie istnieją na ekranie, ciągle spotykam dowody na to, że prezentowane w nich podejście do dydaktyki świetnie się sprawdziło. Potwierdza to już

trzecie pokolenie ludzi, którzy podpytują mnie o te realizacje w najdziwniejszych miejscach. Był plan rozwoju, kolejnych emisji, podjęcia nowych tematów i dziedzin. Ale nim to nastąpiło, zmieniła się nasza rzeczywistość. W tempie, w jakim toczy się dziś życie, nikomu już by się nie chciało robić takich rzeczy, chociaż technika pozwala na cuda. Przed laty na jeden czterdziestominutowy odcinek potrzebowaliśmy od pięciu do siedmiu dni żmudnej pracy. Dziś trwałoby to znacznie krócej, a i tak szkoda czasu. Proszę sobie wyobrazić, że komputer zastosowaliśmy po raz pierwszy w jednym z odcinków programu „Przybysze z Matplanety”. Ileż było przejść z informatykami, by stworzyli na ekranie stopniowo rosnącą linię i by była to krzywa zgodna z naszymi oczekiwaniami. Teraz to banalna sprawa. Nie ma granic dla wyobraźni, ale zabrakło woli człowieka i zrozumienia, że nawet najmłodszych warto traktować serio. Niestety mentalność zajmujących się dziećmi zmienia się o wiele wolniej niż mentalność dzieci i młodzieży. Komputer nie ma dziś żadnych tajemnic nawet dla kilkulatków, a pozostaje barierą dla dorosłych. To jeden z powodów, dla których trudno im dostrzec, że można z powodzeniem wrócić do wypróbowanej formy lekcji poprzez zabawę i niepostrzeżenie przekazywać wiedzę, która zostanie, bo jest przyjmowana emocjonalnie, a nie wkuwana jak jeszcze jeden niechciany przedmiot. Rozmawiał: Krzysztof Knas


WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 1/12/2012

N r 1 ( 1 2 ) (01.2012)

Dodatek wydawany we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów. Nr 1 (12) styczeń 2012.

Budżet z dozą ostrożności

Chorzów ponownie był miejscem Finału Wojewódzkiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Impreza odbyła się przy hali wystaw „Kapelusz” w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Zanim mieszkańcy aglomeracji zaczęli bawić się przy „Kapeluszu” swoje zmagania rozpoczęli pływacy. Bowiem punktualnie o północy 8 stycznia rozpoczęła się sztafeta pływacka, której celem było upamiętnienie 6 579 dni czyli 20 lat grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwsi dy-

stans, w kompleksie sportowym Hajduki, zaliczyli przedstawiciele władz miasta. Do basenu wskoczyli Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, jego zastępcy Wiesław Ciężkowski i Wiesław Raczyński, naczelnik wydziału kultury i sportu Rafał Zaremba, radny Waldemar Kołodziej i szef chorzowskiej straży

pożarneaj Janusz Gancarczyk. Wyznaczony dystans pokonano po niespełna dziesięciu godzinach. Organizatorzy postanowili kontynuować sztafetę do końca dnia. Osiągnięty wynik, czyli jeszcze 18 786 długości basenu, co daje niemal 50 lat, zaliczono na konto dalszych dni grania orkiestry. W Chorzowie od wczesnych godzin rannych kwestowali wolontariusze. W naszym mieście działały trzy sztaby: w Gimnazjum nr 8, ZSTiO nr 1 i ZSTiO nr 3. Z puszkami orkiestry chodziło około 230 osób w różnym wieku. W sumie zebrano ponad 42 tys. zł.

Smaki poszerzają granice Zupa musztardowa to popisowe danie serwowane w niemieckim Iserlohn. Być może zasmakuje ona i chorzowianom. Współpraca z naszym miastem partnerskim poszerza się bowiem o kulturę kulinarną. rzów, TS AKS, OPS oraz szkoły. W ubiegłym roku władze naszego miasta rozpoczęły współpracę dotyczącą gospodarki odpadami komunalnymi. - Niemcy mają na tym polu pięcioletnie doświadczenie. Mamy się więc od kogo uczyć – przyznaje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Foto: Paweł Mikołajczyk

Kontakty z niemieckim miastem Iserlohn trwają od dziewięciu lat. Obfitują one przede wszystkim w liczne wymiany grup szkolnych, stowarzyszeń sportowych i kulturalnych oraz wyjazdy studyjne. Z naszym bliźniaczym partnerem współpracują m.in. KPR Ruch Chorzów, KS Stadion Śląski, PTTK Cho-

9 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Iserlohn i Chorzowa. Od lewej: Karina Markiewicz, przewodnicząca Komitetu Partnerstwa Chorzów – Iserlohn, Sven Wiedemeyer, organizator Festiwalu Kulinarnego w Iserlohn, Karl Fels, szef gabinetu burmistrza Iserlohn, Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, Marcin Michalik, zastępca prezydenta ds. gospodarczych.

To jednak nie jedyny partnerski projekt. 9 stycznia w chorzowskim Urzędzie Miasta spotkali się przedstawiciele władz obu miast. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim możliwości udziału chorzowskich firm i instytucji w imprezach organizowanych w Iserlohn ze szczególnym uwzględnieniem festiwalu kulinarnego oraz prezentacji kultury i kuchni niemieckiej w Chorzowie. - W ciągu ostatnich dziewiętnastu miesięcy to już moja piąta wizyta w waszym mieście. Z czego się bardzo cieszę. Nie mamy drugiego miasta partnerskiego, z którym prowadzilibyśmy tak intensywną współpracę. Wkracza ona w kolejną fazę – mówi Karl Fels, szef gabinetu burmistrza Iserlohn. - Współpraca z Iserlohn zacieśnia się. Swoimi doświadczeniami dzielimy się na wielu płaszczyznach. Teraz dotyczyć będą one także kultury kulinarnej. Myślimy nad odpowiednią

Imprezę przy „Kapeluszu” rozpoczął rajd rowerowy. Najmłodsi mogli szaleć na lodowym placu zabaw czy wcielić się w astronautę. Nie zabrakło też postaci z bajek i szczudlarzy. Atrakcje przygotowali też strażacy, policjanci i wojsko. O oprawę muzyczną zadbał zespół Nell, Róże Europy i Patrycja Markowska. Impreza zakończyła się światełkiem do nieba w postaci zimnych ogni, setek kolorowych balonów i fajerwerków. - Jubileuszowo z pompą gramy. Z Chorzowa was pozdrawiamy - wykrzyczało tysiące gardeł w WPKiW. formą. Być może niemieccy restauratorzy mogliby prezentować się podczas Święta Miasta albo Chorzowskich Smaków. Chcielibyśmy, aby włączyły się do tego także pozostałe nasze miasta partnerskie – mówi Andrzej Kotala. W ramach wymiany chorzowscy restauratorzy, najprawdopodobniej laureaci konkursu Chorzowskie Smaki, prezentowaliby się w Iserlohn na przykład podczas Genuss pur. - Impreza trwa trzy dni. Towarzyszą jej koncerty i oczywiście dobra kuchnia. Na naszym rynku restauratorzy wystawiają swoje wykwintne, popisowe dania. Nie są one serwowane za darmo. Dlatego potrawy te cieszą się powodzeniem głównie wśród nieco starszych smakoszy – tłumaczy Karl Fels. Szef gabinetu burmistrza Iserlohn nie ukrywa, że polska, a przede wszystkim śląska kuchnia jest smaczniejsza od niemieckiej. - Naszą specjalnością jest zupa musztardowa – śmieje się. - Kuchnia śląska jest bardzo popularna w Iserlohn. Mamy przynajmniej cztery polskie restauracje. W tej dziedzinie macie więcej do zaoferowania i to my możemy się od was uczyć – kończy Karl Fels. wojz

(oświata i wychowanie niemal 40 proc., pomoc społeczna 24 proc.) łącznie zaplanowano niemal 255 mln zł. Władze miasta zaplanowały także szereg inwestycji i remontów (18 proc. budżetu). - Naszą największą i najważniejszą inwestycją jest remont estakady. Do ważnych zadań zaliczyłbym też przebudowę ulicy Stefana Batorego, wykonanie projektu wiaduktu, który połączy ulicę Leśną II z ulicą Inwalidzką, a także przebudowy ulic Poleskiej, Piotra Pudlerskiej oraz ulicy Siemianowickiej. Mamy także środki na zaadaptowanie budynku przy ulicy Karola Miarki, gdzie

obecnie mieszczą się szpitalne oddziały, na mieszkania komunalne – wylicza prezydent Chorzowa. Pozytywną opinię o budżecie na rok 2012 wydały wszystkie Komisje Rady Miasta. - Ten budżet ma swoje mankamenty, ale paradoksalnie służą one miastu. Zaplanowano w nim bowiem inwestycje, które pociągają za sobą dług. Te inwestycje przyczyniają się jednak do rozwoju Chorzowa – uważa Mariola Roleder, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM. - Zadaniem naszej komisji nie jest promowanie kierunku rozwoju miasta ale sprawdzanie czy budżet jest możliwy do wykonania, zgodny finansowo. Ten budżet jest dobry – dodaje.

Budżetem miasta zachwiać mogą, zdaniem przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, zbyt optymistyczne wskaźniki w projekcie budżetu państwa i niepewna wysokość wpływów z podatków PIT i CIT. - Te dwa elementy mogą być jednym z największych zagrożeń naszego budżetu – mówi Mariola Roleder. Powodów do niepokoju o finanse miasta mieć jednak nie powinniśmy. - Budżet jest sporządzony z dużą dozą ostrożności. Wszystkie zadania będą realizowane zgodnie z planem – zapewnia prezydent. wojz

Powitaliśmy rok 2012

Prywatki, bale, imprezy na wolnym powietrzu. Każdy na swój sposób przywitał Nowy Rok. Część mieszkańców naszego miasta zrobiła to podczas zabawy sylwestrowej na Placu Powstańców Śląskich. Zebranym przygrywał DJ Lasotti, pokaz tańca zaprezentowała Coppa Cabana a gwiazdą wieczoru był Duet Karo. Pomyślności w Nowym Roku życzył wszystkim chorzowianom Andrzej Kotala, prezydent miasta. Fotoreportaż na str. IV

Foto: Adrian Ślązok

Sie ma po raz dwudziesty

Projekt budżetu na 2012 rok przyjęto, niemal jednogłośnie, 22 grudnia 2011 r. podczas 16. sesji Rady Miasta. Uchwałę poparło 22 radnych, trzech wstrzymało się od głosu. - To sukces. Dużo pracy włożyłem, aby skonstruować budżet w takiej komfortowej ale i trudnej do zrealizowania formie – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Mamy nadwyżkę operacyjną w wysokości ponad 16 milionów złotych. Umożliwia ona realizację zadań inwestycyjnych poprzez zaciąganie kredytów i realną, rozłożoną na lata możliwość ich spłaty – dodaje. Wśród budżetowych wydatków, niezmiennie od lat, dominują oświata i wychowanie oraz pomoc społeczna. Tylko na te sfery

Foto: Chorzowianin.tv

Foto: Adrian Ślązok

Ponad 445 mln zł, tyle w tym roku mają wynieść dochody Chorzowa, wydatki przekroczą 454 mln zł. Deficyt wyniesie ponad 9 mln zł. Sfinansować mają go przychody z emisji obligacji komunalnych.


N r 1 ( 1 2 ) (01.2012)

II

WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 1/12/2012

Zespoły do zadań specjalnych Rynek i nowoczesny stadion Ruchu. Tego Chorzów nie posiada. Być może zmienią to specjalnie powołane przez władze miasta zespoły. cielskiego nad spółkami gminnymi), Rafał Zaremba, sekretarz (naczelnik wydziału Kultury i Sportu), Hanna Pompa-Obońska, członek (naczelnik wydziału Rozowju Miasta), Alina Zawada, członek (dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu), Piotr Galilejczyk, członek (naczelnik wydziału Inwestycji Komunalnych i Remontów). Mariusz Cup, członek (naczelnik wydziału

Foto: Mariusz Banduch

Zespoły do spraw modernizacji stadionu przy ul. Cichej 6 i do spraw zagospodarowania Rynku prezydent Chorzowa powołał 22 grudnia. W skład pierwszego zespołu wchodzą: Wiesław Raczyński, przewodniczący (zastępca prezydenta Chorzowa ds. technicznych), Jerzy Bogacki, zastępca przewodniczącego (pełnomocnik prezydenta ds. nadzoru właści-

Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej). Zespół będzie zajmował się opracowaniem harmonogramu prac obejmujących koncepcję przebudowy stadionu przy ul. Cichej 6, źródłami finansowania oraz możliwościami i sposobami pozyskania inwestorów planowanej inwestycji. Spotkania zaplanowano raz na kwartał. Harmonogram ma być opracowany do 31 grudnia 2012 roku. W skład zespołu do spraw zagospodarowania Rynku w Chorzowie wchodzą: Marcin Michalik,

Opracowaniem koncepcji zagospodarowania Rynku zajmie się powołany specjalnie do tego zespół.

przewodniczący (zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych), Jerzy Bogacki, zastępca przewodniczącego, Piotr Galilejczyk, sekretarz, Hanna PompaObońska, członek, Mariusz Cup, członek, Henryk Mercik, członek (miejski konserwator zabytków), Piotr Wojtala, członek (dyrketor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów), Na prawach członków w zespole działać będą też Jerzy Stożek, architekt i Daniel Janeczko, przedstawiciel Tramwajów Śląskich Sp. z o.o. Zespół będzie zajmował się opracowaniem koncepcji zagospodarowania chorzowskiego Rynku, określeniem wysokości środków finansowych niezbędnych do realizacji projektu, dokonaniem uzgodnień nowego przebiegu linii tramwajowej z wykorzystaniem pętli dawnej 12 oraz związanych z tym kosztów. Spotkania zaplanowano co najmniej raz na kwartał. Koncepcja zagospodarowania Rynku ma być przygotowana do 31 grudnia 2012 roku. O powołaniu tych zespołów myślałem od dawna. Rynek i stadion Ruchu to bardzo ważne dla miasta, jego promocji i rozwoju, tematy – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Opracowane koncepcje mają pomóc i ułatwić realizację koniecznych zmian – dodaje. Prezydent zaznacza, że członkowie wchodzący w skład komisji, związani z Urzędem Miasta, wykonują zadania w ramach obowiązku pracy. wojz

Prezydent nagrodził młodzież szkół i stowarzyszeń kultury fizycznej – zdobywcami znaczących osiągnięć sportowych w zawodach międzynarodowych i ogólnopolskich w roku 2011. Nagrodzonych za osiągnięcia sportowe zostanie 140 osób w 28 dyscyplinach sportowych w tym - z 7 stowarzyszeń sportowych, 5 Uczniowskich Klu-

bów Sportowych i 11 szkół ( podstawowe, gimnazja i średnie). - Wszystkich laureatów można nazwać bohaterami. Jestem spokojny o chorzowską młodzież. Co roku lista nagrodzonych jest bardzo długa – mówi Rafał Zaremba, naczelnik wydziału kultury i sportu.

Foto: Mariusz Banduch

stość zaproszono około 100 laureatów. Wśród nich znaleźli się uczniowie chorzowskich szkół – wszystkich szczebli, stowarzyszeń oraz uczestnicy zajęć miejskich instytucji kultury. Dzień później również w MDK „Batory” władze Chorzowa spotkały się z młodzieżą chorzowskich

Rondo u zbiegu ulic Karola Miarki, Pudlerskiej, Łagiewnickiej i Mariańskiej nosi imię Wilhelma Wagnera. Profesor Wilhelm Wagner żył w latach od 1848 do 1900. W 1877 r. zamieszkał z rodziną w Królewskiej Hucie i objął stanowisko ordynatora Oddziału Chirurgicznego w Szpitalu Spółki Brackiej. Pochowany jest na cmentarzu ewangelickim w Chorzowie, gdzie do dziś zachował się jego pomnik nagrobny, niedawno poddany renowacji. Prof. Wilhelm Wagner był nie tylko cenionym lekarzem, neurochirurgiem światowej sławy, ale i zasłużonym działaczem społecznym. Dzięki jego staraniom powstało prywatne gimnazjum żeńskie w Królewskiej Hucie, sanatorium dla górników i hutników w Goczałkowicach-Zdroju oraz szpitalsanatorium dla chorych na płuca w Wodzisławiu. O to, by nazwać jego imieniem rondo w Chorzowie II zwróciła się Parafia Ewangelicko-Augsburska w Chorzowie.

Umowy najmu kiosków pod Estakadą skończyły się 30 grudnia. Kiedy powstały, miały stać w centrum miasta najwyżej pięć lat. Przetrwały dwie dekady. Na terenie miejskiego targowiska pod Estakadą funkcjonowało 27 drewnianych kiosków. Pracowało w nich kilkadziesiąt osób. Teraz będą musieli przenieść handel w inne miejsce. Wszystko przez remont Estakady, który jeszcze w styczniu rozpocznie się w Chorzowie. Krzysztof Mutka przez minione dwie dekady sprzedawał słodycze w budce nieopodal przystanku tramwajowego. - Handlowało się dobrze. Na początku, w czasach transformacji, kiedy handel zaczął się odradzać, szło całkiem nieźle. Zaczęło się psuć, kiedy powstawały hipermarkety. Coraz więcej osób uciekało tam na zakupy. My zostaliśmy sami – wspomina Krzysztof Mutka. Handlowcy muszą znaleźć inne lokum albo inne zajęcie. Miasto przedstawiło najemcom oferty nowych lokali na terenie miasta. Ci nie są jednak zadowoleni, ponieważ lokale są położone z dala od centrum. - Rezygnuję całkowicie z handlu. Być może uda mi się przebranżowić – zastanawia się Krzysztof Mutka. Do końca 2011 najemcy musieli oddać klucze do kiosków miastu. W styczniu budki zostaną

Dodatek wydawany we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów. Redaktor prowadzący Wojciech Zawadzki Redakcja: Chorzowianin.pl, 41-500 Chorzów, ul. Katowicka 105, tel. 32 2413-374

Wiadomości Samorządowe ●• N r 1 ( 1 2 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

Wagner przed wojną był już doceniony. Dla upamiętnienia zasług Wagnera w 1908 roku, w miejscu obecnej siedziby Banku Śląskiego na ul. Wolności odsłonięty został poświęcony mu pomnik (wtedy plac nosił jego imię). W 1934 roku pomnik usunięto, a nazwę placu, na którym stał, zmieniono na plac Żwirki i Wigury. Uchwała w sprawie nadania nazwy rondu znalazła się w porządku obrad 15. sesji Rady Miasta (24 listopada). Projekt zdjęto, ze względu na wniosek Joachima Otte, wiceprzewodniczącego RM, który zaproponował, by imieniem Wagnera nazwać skrzyżowanie o ruchu okrężnym na ul. Strzelców Bytomskich, ze względu na bliskość szpitala, w którym wybitny lekarz pracował. Podczas 16. sesji (22 grudnia) Rady Miasta zrezygnowano z tego pomysłu. (p)

Koniec kiosków spod Estakady

Tradycyjnie przed świętami władze miasta spotkały się z podopiecznymi chorzowskich szkół, instytucji, stowarzyszeń kulturalnych i sportowych, by wręczyć nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w konkursach. 12 grudnia 2011 r. w Miejskim Domu Kultury „Batory” władze miasta spotkały się z młodzieżą chorzowskich szkół, instytucji i stowarzyszeń kultury, która w roku 2011 zdobyła czołowe lokaty w konkursach i festiwalach rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Na uroczy-

Wagner patronem ronda w Chorzowie II

rozebrane na zlecenie Urzędu Miasta. Na pewno po remoncie Estakady kioski już nie wrócą w okolice Rynku. - W Urzędzie Miasta powstał specjalny zespół ds. przebudowy Rynku. Chcemy sprawić, by po modernizacji estakady Rynek wyglądał inaczej. Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku będziemy w stanie przedstawić mieszkańcom projekt – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta ds. gospodarczych. w,p


WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 1/12/2012

Taki ma być rok 2012

III

N r 1 ( 1 2 ) (01.2012)

W Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowo-noworoczne organizowane z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta. Zapytaliśmy osoby podejmujące najważniejsze decyzje w mieście o plany na bieżący rok. 2 stycznia gośćmi Henryka Wieczorka, przewodniczącego Rady Miasta, byli radni, przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie Chorzowa. Takie spotkania organizowane są od 1990 roku i zawsze są okazją do wspólnego składania życzeń noworocznych. Miasto

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa W 2012 roku życzę wszystkim chorzowianom zdrowia i realizacji wyznaczonych celów. Najważniejszym zadaniem dla miasta jest remont estakady. Czekają nas też remonty ulic Stefana Batorego, Gałeczki, Armii Krajowej. Planujemy także rozpocząć budowę nowego obiektu na terenie Zespołu Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich. Trzy budynki chcemy zaadoptować na mieszkania komunalne. Będą to lokale przy ul. Kalidego, Sobieskiego i Karola Miarki, gdzie obecnie mieści się część szpitalnych oddziałów. W dziedzinie edukacji plany realizujemy na bieżąco. W ubiegłym roku zwiększyliśmy ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach. W żłobkach udało nam się zwiększyć tę ilość o 100 procent. To duży sukces. Przed nami sporo wyzwań dotyczących spraw sportu. Myślę, że uda się zrealizować projekt nowego stadionu Ruchu Chorzów przy ul. Cichej. Celem jest także znalezienie klubowi sponsora strategicznego. Jesteśmy na etapie finiszu rozmów. Mam nadzieję, że zakończą się one sukcesem.

Spotkanie opłatkowo-noworoczne organizowane z inicjatywy Henryka Wieczorka, przewodniczącego Rady Miasta ma długoletnią tradycję.

Infrastruktura wodno-ściekowa

Zdrowie

Bezpieczeństwo

Jerzy Szafranowicz dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich

Andrzej Zbierański Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie

Janusz Gancarczyk Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie

Mam nadzieję, że ten rok będzie tak bezpieczny jak 2011. Może nie wszystko zdążyliśmy zrobić, jesteśmy jednak zadowoleni z efektów pracy funkcjonariuszy, współpracy z miastem i samorządem. Postaramy się i zrobimy wszystko żeby zapewnić skuteczne bezpieczeństwo chorzowianom. Mamy zapewnienie władz miasta, że będziemy mieć środki na dodatkowe służby ponadnormatywne. Będziemy przez cały ten rok kontynuowali, rozpoczętą w 2011 roku, współpracę ze Szkołą Policji w Katowicach. Służbę dziennie będzie w ten sposób pełniło dodatkowo około 50 funkcjonariuszy.

2011 był w miarę spokojnym rokiem. Mieliśmy niewiele poważnych pożarów. Życzylibyśmy sobie, aby ten rok był podobny. Jeżeli chodzi o naszą jednostkę to pod koniec 2011 r. otrzymaliśmy dużą pompę strażacką z samochodem ciężarowym. Sprzęt ten będzie wykorzystywany nie tylko w Chorzowie ale w województwie i nie wykluczone, że w pozostałych regionach. Uruchomiliśmy zintegrowane stanowisko kierowania. Dyżury pełnią tam strażacy razem ze strażnikami miejskimi. Stanowisko usprawnia obieg informacji i pomaga we wspólnych akcjach.

Ten rok, podobnie jak i ubiegły, będzie rokiem działań inwestycyjnych. Będą to inwestycje liniowe przeprowadzane w Chorzowie i Świętochłowicach. Mamy przygotowany 4-letni plan inwestycyjny, który podległa zatwierdzeniu przez związek międzygminny. Niestety wzrastają ceny, rosną koszty. Nie jest wykluczone, że odbije się to także na podwyżce opłat za media. Nasz wniosek taryfowy wchodzi z początkiem maja. Związek zajmie się nim w okolicy marca. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli jakie problemy przed nami stoją. Wysokość cen wody i ścieków będzie zależała od nakładów potrzebnych na inwestycje.

Zdjęcia: Chorzowianin.tv

W tym roku chcemy zrealizować poważne inwestycje m.in. remonty dachów i elewacji, modernizację instalacji odwadniających. Jednak najważniejszą inwestycją będzie rozpoczęcie budowy nowego obiektu. Mam nadzieję, że za dwa lataprzeniosąsiędoniego wszystkie oddziały z ul. Karola Miarki. Od początku roku kardiologią zarządza prywatna firma. Przyjmujemy tam pacjentów zgodnie z umową. Nasze plany dotyczą też zmian na oddzialepołożniczo-ginekologicznym. Chcemy ogłosić przetarg i konkurs.Zależynam,byoddziałobjąłktoś,kto wybuduje duży obiekt i rozwinie usługi w zakresie ginekologii. Z początkiem roku zaczęły funkcjonować nowe bloki operacyjne. Ich uroczyste otwarcie planujemy na początek maja.

Krzysztof Broż prezes Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji

Wiadomości Samorządowe ●• N r 1 ( 1 2 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

Infrastruktura drogowa

Rekreacja i sport

Piotr Wojtala dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów

Alina Zawada dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu

Najważniejszym zadaniem jest remont estakady. Wiąże się to z utrudnieniami w ruchu. Będziemy starali się, aby było one jak najmniejsze. Wszystkie drogi objazdowe będą oznakowane. Do pozostałych ważnych inwestycji drogowych zaliczę remont ulicy Stefana Batorego, zaplanowany na przełomie lipca i sierpnia. Ważnym zadaniem będzie przebudowa ul. Siemianowickiej na tzw. krajcoku od ul. Kościuszki do ul. Karolinki. W Chorzowie Starym zdemontowane zostaną tory, przebudowane będzie skrzyżowanie ulic Mazurskiej i Bożogrobców. Dokończymy także prace na ul. Pudlerskiej, Piotra, Poleskiej. Będziemy starali się dokończyć modernizację ul. Gałeczki.

W tym roku MORiS na pewno będzie starał się pozyskać ważny mecz piłkarek ręcznych. Chorzów ma mocne korzenie w tej dyscyplinie. Zapraszamy też na mecze ligowe. Piłkarki ręczne obecnie są na 4. miejscu w tabeli. Trzymamy kciuki za końcowy sukces. Zapraszamy także na mecze Clearexu i Silesi Volley oraz Chorzowskiej Ligii Futsalu. W planach mamy również rozwinięcie imprez na basenie. Chcemy aby w weekendy zawsze się coś tutaj działo. 21 marca w pierwszy dzień wiosny zapraszam na dzień otwarty na basenie. Poza tym, jak co roku, zastanawiamy się nad zorganizowaniem kilku naprawdę dużych imprez.


N r 1 ( 1 2 ) (01.2012)

IV

WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 1/12/2012

Mikołaj z reniferami zawitał na Jagiellońską Świąteczne smakołyki, występy artystów, stoiska rękodzielników, lajera i renifery. To jedne z atrakcji, zorganizowanego po kilku latach przerwy, Jarmarku Bożonarodzeniowego na ul. Jagiellońskiej. i stoisk rękodzielników związanych z chorzowskim Jarmarkiem Rzeczy Ładnych. Na stanowiska chorzowskich artystów-rękodzielników można było znaleźć m.in. świece, hafty świąteczne, biżuterię, anioły z różnych materiałów, torebki z filcu, witraże i ceramikę. Jedną z największych atrakcji był Mikołaj i jego żywa zagroda re-

niferów. Zwierzęta przybyły do naszego miasta aż spod Zakopanego. Najmłodsi mogli sobie zrobić zdjęcie w tak uroczym towarzystwie. W trakcie imprezy artysta Krzysztof Gac z lodowych brył wyrzeźbił ponad dwumetrową choinkę, która przez kilka dni stała na rogu ulicy Jagiellońskiej i Wolności.

O śląskich potrawach świątecznych i nie tylko opowiadał kucharz Remigiusz Rączka w towarzystwie Ślązaczki Roku 1999 – Marty Twardzik. Goście przygotowali m.in. zupę rybną i bożonarodzeniowe ciastka – ule. Podczas jarmarku nie zabrakło też konkursów z nagrodami.

Świąteczne potrawy przyrządzał Remigiusz Rączka.

Foto: Paweł Mikołajczyk

Jarmark Bożonarodzeniowy w zmienionej formule powrócił do Chorzowa na dwa dni (16 do 17 grudnia). Podczas imprezy nie zabrakło świątecznych smakołyków serwowanych przez lokalnych gastronomów, występów artystów działających w miejskich instytucjach kultury, dźwięków ostatniej śląskiej lajery, czyli katarynki

Na imprezie nie zabrakło stoisk rękodzielników

Jedną z największych atrakcji był Mikołaj i jego żywa zagroda reniferów.

Na ul. Jagiellońskej roznosił się dźwięk katarynki.

Foto: Adrian Ślązok

Powitaliśmy rok 2012 Noworoczne życzenia złożył Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

O oprawę artystyczną zadbał Duet Karo...

Część chorzowian przywitała nowy rok na pl. Powstańców Śląskich

Wiadomości Samorządowe ●• N r 1 ( 1 2 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

...i Coppa Cabana.


ROZRYWKA KRZYŻÓWKA CHORZOWSKA POZIOMO 1) Członek ludności chrześcijańskiej w Egipcie. 4) Mityczna tarcza Zeusa ze skóry kozy Amaltei. 7) Wycieczka, wędrówka podzielona na etapy. 10) Wyjście piłki poza obręb boiska. 11) Wodny roztwór wodorotlenku sodowego lub potasowego. 12) Zbiór pytań i zadań do rozwiązania. 14) Członek ludu indiańskiego z Meksyku. 16) Stan w USA, między rzekami Missisipi i Missouri. 17) Pełnienie przez praktykanta po aplikacji funkcji urzędnika sądu. 18) Charakterystyczny dla jazzu, nieregularny, synkopowany rytm. 19) Sylabowa nazwa dźwięku e. 20) Część stanowiąca podstawę struga. 21) Opera Giuseppe Verdiego. 22) Włosy upięte w węzeł z tyłu głowy. 24) Atak szału. 26) Oczyszczone, grubo zmielone, czasem całe ziarna zbożowe. 28) Góry między Soławą a Leine w Niemczech, najwyższy szczyt - Brocken. 29) Uroczysty, patetyczny utwór poetycki. 30) Liczba 2. 31) Kamień półszlachetny o charakterystycznych różnobarwnych pasmach. 34) Gra owalną piłką. 37) Pleciony fotel plażowy 41) Zatyczka osi, chroniąca koło wozu od spadnięcia. 42) Marka południowokoreańskiego samo-

chodu. 43) Pies Ali z Elementarza. 45) Pierwiastek chemiczny z triady platynowców lekkich. 47) Sylabowa nazwa dźwięku a. 48) Specjalista w zakresie chorób. 50) Stopień wojskowy wyższy od pułkownika. 52) Formuła kończąca modlitwę. 53) Róża, tulipan albo goździk. 54) Kartofel, grul, ziemniak. 55) Mędrzec, czarodziej. 56) Ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, żyjąca w wodach o mulistym dnie. 57) Namiastka żelatyny. 58) Konkurencja narciarska. 59) Imię żeńskie. PIONOWO 1) Dawniej: gładka tkanina jedwabna lub bawełniana. 2) Smużka dymu. 3) Lud afrykański z Rwandy i Burundi. 5) Przyrząd wydzielający ciepło, używany do nagrzewania. 6) Drżączka. 7) Resztki budynku. 8) Odchylenia i zmiany w tempie i rytmie wykonywanego utworu muzycznego. 9) Wieżowiec. 13) Symbol pierwiastka einsteinu. 14) Współinicjator dadaizmu. 15) Wyraz naśladujący głos kaczki. 23) Jednostka główna oporu elektrycznego. 25) Kiciuś. 26) Cyrk lodowcowy. 27) Poeta węgierski (1877-1919), przyczynił się do odrodzenia poezji w literaturze swego kraju. 28) Kieł jelenia 31) Lekarz leczący metodami przeciwnymi metodom homeopatii. 32) Japońska gra planszowa. 33) Ekskomunika. 35) Ze stolicą

Historia pierwszej miłości Ale miłość to coś innego. Miłość nie daje spokoju. Miłość jest bezsenna. Miłość obdarza siłą. Miłość jest szybka. Miłość jest jutrem. Miłość to tsunami. Miłość jest czerwona jak krew. „Biała jak mleko, czerwona jak krew” Alessandro D’Avenia to współczesne Love Story. Leo jest młody, odważny, trochę bezczelny. I co ważne: świeżo zakochany, tą pierwszą, romanREKLAMA

tyczną, czerwoną jak krew miłością. Czerwień to zresztą jego ulubiony kolor, w przeciwieństwie do bieli, która kojarzy mu się ze smutkiem, pustką, samotnością. Leo postrzega świat poprzez kolory, także emocje i ludzi utożsamia z konkretnymi barwami.Czerwień to huragan, marzenia, pasja i... Beatrice śliczna, ognistoruda dziewczyna, w której Leo potajemnie się

w Montevideo. 36) Lekkoatleta. 38) Mały gliniany dęty instrument muzyczny. 39) Sylabowa nazwa dźwięku h. 40) Uiszczenie należności. 44) Urządzenie do wykrywania obiektów podwodnych. 45) 12 miesięcy. 46) Siatka oddzielająca pola gry na korcie tenisowym. 47) Rodzaj asfaltu używany m.in. do klejenia papy. 49) Symbol pierwiastka ameryku. 51) Jednostka powierzchni używana w rolnictwie (100m2). Rozwiązanie krzyżówki stanowi hasło powstałe z ułożonych kolejno liter z pól ponumerowanych w prawym dolnym rogu. Prawidłowe odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres redakcji (Chorzowianin.pl, ul. Katowicka 105 na kartach pocztowych opatrzonych kuponem konkursowym, a także imieniem, nazwiskiem i adresem nadawcy do 5 lutego 2012 r. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i posłuży redakcji jedynie do prawidłowej identyfikacji laureata wyłonionego drogą losowania. Nazwisko zwycięzcy ogłosimy w kolejnym wydaniu pisma. Nagrodę za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z poprzedniego numeru wylosowała Anna Koperska z Chorzowa. Po odbiór nagrody zapraszamy do redakcji. (ergo)

kocha. Przyjaźń natomiast jest błękitna. Jak niebo, jak woda i ... jak Sylwia, najbliższa, najlepiej znana, rozumiejąca wszystko bez słów. Barwy się przenikają, łączą, powodują lekki zawrót głowy... A Leo zrobi wszystko, żeby zrozumieć, czym jest prawdziwa miłość. Książka z katalogu wydawnictwa Znak literanova jest nagrodą w krzyżówce.

Przeprowadzki BIURA MIESZKANIA kompleksowo PHU OLMAR tel. 32 241 29 63 Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

7

Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl


8

SPORT

KRÓTKO Realizują cel prezesa

- W zeszłym sezonie zajęliśmy szóste miejsce, w tym chcemy zająć piąte - mówił Klaudiusz Sevković, prezes KPR Ruch. Piłkarki wzięły sobie te słowa do serca, a plan wykonują obecnie nawet z małym zapasem. Od listopada (i wysokiej porażki z Zagłębiem Lubin) „Niebieskie” nie przegrały spotkania. Grudzień zakończyły dwoma ważnym zwycięstwami - 28:21 z Piotrcovią (u siebie) i 25:19 z AZS AWF Wrocław (wyjazd). Awansowały wówczas na 5. miejsce. Prawdziwą liderką stała się Kinga Polenz, która w każdym spotkaniu rzucała najwięcej bramek dla chorzowianek. Nowy rok zaczął się dla nich znakomicie. Z Vistalem Łączpolem Gdynia dotąd im nie szło (w tym sezonie trzy porażki - raz w lidze i dwukrotnie w Pucharze Polski). Jednak 7 stycznia w hali MORiS przełamały wreszcie złą passę, pokonując trzeci zespół PGNiG Superligi 31:25. Po tym zwycięstwie chorzowianki wspięły się na czwartą pozycję w tabeli! A Polenz - ze 102 bramkami na koncie - jest najlepszą snajperką całej ligi.

Pokonali Clearex i... wzmocnili go! Życie pisze zaskakujące scenariusze. 10 grudnia Tomasz Rabczak, Mirosław Miozga, Mariusz Seget i Tomasz Ziaja poprowadzili FC Siemianowice do ligowego zwycięstwa 5:2 z Cleareksem (nasz zespół zakończył pierwszą rundę rozgrywek na przedostatnim, 11. miejscu). Trzy tygodnie później cała czwórka... przeniosła się do Chorzowa (Miozga został grającym asystentem trenera Tadeusza Wolnego)! Siemianowicki zespół - wskutek problemów finansowych - rozpadł się. „Nowy” Clearex zaś udanie rozpoczął rundę rewanżową, pokonując na wyjeździe TPH Polkowice 11:4. Aż siedem bramek strzeliły zimowe nabytki (Rabczak 3, Seget i Miozga - po 2). Nie udało się za to chorzowskiej młodzieży obronić mistrzostwa Polski do lat 20. Na turnieju w Tychach Clearex wygrał wszystkie mecze w grupie, i to bez straty bramki, ale w ćwierćfinale musiał uznać wyższość KS Gniezno (0:2).

Skończy się spadkiem?

Trwa fatalna passa futsalowców Mareksu. Pod koniec ubiegłego roku przegrali oni z Remedium Pyskowice 3:6 (u siebie), zaś na początku stycznia ulegli na wyjeździe Mazovii Warszawa 5:8. Była to już szósta porażka z rzędu chorzowian, którzy spadli na ostatnie miejsce w tabeli. Są coraz bliżej opuszczenia I ligi.

Dali plamę w Katowicach

Przełom roku nie był zbytnio udany dla naszych koszykarzy. Z MCKiS-em Jaworzno jeszcze wygrali (82:62, dom), później jednak z dwóch wyjazdów wracali na tarczy. Niespodzianką in minus była zwłaszcza porażka z jednym z ligowych outsiderów Mickiewiczem Katowice (72:79). Później podopieczni Rafała Sobeckiego ulegli także GTK Gliwice (78:82). Po 14 kolejkach Alba jest na 6. miejscu w grupie B II ligi. (mf)

Zamieszanie z kapitanem

Wydawało się, że „klątwa” znów zadziała. Rafał Grodzicki był bliski odejścia z Chorzowa, ale ostatecznie... przedłużył kontrakt z klubem. Ruch już trenuje przed rundą rewanżową. W świetnych nastrojach kończyli rok piłkarze z Cichej. W ostatnim meczu rozgromili na własnym stadionie Koronę Kielce 4:1, a postacią numer 1 był Marek Zieńczuk, autor trzech bramek. Trafiał: z rzutu wolnego, po zamieszaniu w polu karnym i z „jedenastki”. To jego drugi hat-trick w karierze (wcześniej udało mu się to w... 2004 roku, w Amice Wronki). - Na pewno nikt na nas nie stawiał, że będziemy w czubie tabeli. My zaś robimy swoje - cieszył się po spotkaniu „Zieniu”. - Co będzie na wiosnę, zobaczymy. Pozycja wyjściowa jest w każdym razie bardzo dobra - dodał trener Waldemar Fornalik, mając na myśli dorobek zespołu. Ruch z 29 punktami na półmetku rywalizacji ligowej zameldował się na 4. miejscu. Traci dwa „oczka” do Polonii Warszawa, cztery do Legii Warszawa, a osiem do liderującego Śląska Wrocław. I to właśnie z tą ostatnią ekipą przyjdzie „Niebieskim” zainaugurować rundę rewanżową 18 lutego, na wrocławskim Stadionie Miejskim, zbudowanym na Euro 2012. W jakim składzie Ruch przystąpi do drugiej części sezonu? Na razie do żadnych istotnych zmian nie doszło, choć... w grudniu kibice pogodzili się z odejściem Rafała Grodzickiego. Wokół obrońcy powstało spore zamieszanie. Na tradycyjnej klubowej Wigilii, która odbyła się 14 grudnia, kapitana nie było. Pojawiły się za to doniesienia o fiasku rozmów o nowym kontrakcie i przenosinach piłkarza do ostatniej drużyny ligi Zagłębia Lubin. Tymczasem... pod koniec minionego roku „Grodek” jednak porozumiał się z działaczami Ruchu. Uzgodnili warunki kontraktu, który będzie obowiązywać do czerwca 2012 (z opcją przedłużenia o rok). 28-letni zawodnik wy-

Rafała Grodzickiego nadal będziemy oglądać w koszulce Ruchu.

raził zadowolenie z takiego obrotu sprawy. - Ruch świetnie sobie radzi w tym sezonie i ma szansę powalczyć o miejsce na podium. Chciałbym nadal być częścią tego zespołu i współpracować z trenerem Waldemarem Fornalikiem. Poza tym, wszyscy zawodnicy, którzy grali na Cichej wiedzą, że w szatni jest świetna, wyjątkowa atmosfera i ten fakt miał też wpływ na moją decyzję o pozostaniu w Chorzowie - mówił. Tym samym „kapitańska klątwa” nie zadziałała. Mowa o piłkarzach, którzy zakładali opaskę w Ruchu,

a następnie z klubem dość szybko się żegnali - tak było z Grzegorzem Baranem, Maciejem Sadlokiem czy Krzysztofem Pilarzem. 4 stycznia „Niebiescy” rozpoczęli przygotowania do rundy rewanżowej. Na pierwszym treningu w hali MORiS pojawiły się dwie nowe twarze - Arkadiusz Lewiński, obrońca Puszczy Niepołomice, a także Robert Chwastek. Ten drugi to chorzowianin, grający w przeszłości w Stadionie Śląskim, Zantce i Józefce. Od 2008 r. bronił barw Wisły Płock. Z Ruchem trenują także Patryk Stefański i

Stadion Śląski: znamy przyczyny awarii Według planów zmodernizowany Stadion Śląski miał być oddany do użytku w II połowie 2011 roku. Jednak od kilku miesięcy było jasne, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Wszystko przez awarię na obiekcie, do której doszło 15 lipca. Podczas operacji podnoszenia linowej konstrukcji dachu stadionu pękły łączniki lin - tzw. krokodyle. Modernizacja została natychmiast przerwana. Przez kilka miesięcy czekaliśmy na wyniki ekspertyzy na temat przyczyn awarii. Powiatowy Inspektor Budowlany w Chorzowie nakazał bowiem przeprowadzenie badań przez niezależną instytucję. Tego zadania podjął się Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w Warszawie. 15 grudnia 2011 roku ekspertyza techniczna została przekazana przez ITB do Urzędu Marszałkowskiego. Okazało się, że bezpośrednią przyczyną awarii na Stadionie Śląskim było zniszczenie dwóch elementów nośnych („krokodyli”) służących do mocowania lin. Jak wynika z badań, zniszczenie tych elementów

Pożyczka zwrócona

We wrześniu Ruch pożyczył od miasta 2 mln złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na utrzymanie płynności finansowej. Początkowo termin zwrotu pożyczki został ustalony na 16 grudnia, później przesunięto go o kilka dni. Wreszcie 22 grudnia spółka oddała miastu 2 mln, wraz z należnymi odsetkami. - Zgodnie z zapowiedziami dotrzymaliśmy swoich zobowiązań względem miasta i oddaliśmy pożyczoną kwotę. Cieszę się, że klub może liczyć na wsparcie Pana Prezydenta. Mam nadzieję, że w przyszłym (2012 - przyp. red.) roku współpraca między miastem i Ruchem będzie układać się jeszcze lepiej - w specjalnym oświadczeniu komentowała prezes Ruchu Chorzów Katarzyna Sobstyl.

Piech i Jankowski w kadrze

Fot. Mariusz Banduch

Chorzowianin.pl

Fot. Stadion Śląski

Nr 1 (13) (01.2011)

Tak obecnie prezentuje się Stadion Śląski (widok z kamery internetowej).

spowodowane było niezachowaniem odpowiednich parametrów materiałowych odlewów, ujętych w Specyfikacji technicznej i w założeniach projektowych. Instytut zalecił wykonanie nowego projektu łączników z zastosowaniem podwyższonych, nawet ponadnormatywnych standardów bezpieczeństwa. - Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo, dlatego zaakceptowaliśmy wnioski zawarte w ekspertyzie i wyraziliśmy zgodę na ponowne wykonanie łączników mocowania lin, tzw. krokodyli, z uwzględnieniem zwiększenia stopnia bez-

pieczeństwa konstrukcji z uwagi na stany awaryjne - skomentował marszałek województwa Adam Matusiewicz. Dodał on także, że Urząd Marszałkowski prawdopodobnie będzie dochodzić swoich praw. Może zostać nałożona kara umowna (za przekroczenie terminu) na wykonawcę. Przypomnijmy, że za zadaszenie Stadionu Śląskiego odpowiada Mostostal Zabrze. Nie wiadomo, kiedy prace (montaż dachu, dalszy remont trybun, położenie bieżni lekkoatletycznej) zostaną zakończone. Nieoficjalnie mówi się o końcówce 2012 r.(m)

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

Mateusz Struski, którzy w ostatnim czasie byli wypożyczeni. Sparingi? Pierwszy już 14 stycznia - z Rozwojem Katowice. Następnie 21 stycznia z Polonią Bytom (na zakończenie zgrupowania w Kamieniu koło Rybnika), 25 stycznia z Bruk-Betem Nieciecza i 28 stycznia ze słowacką Żyliną. W lutym, na zgrupowaniu w tureckim Side, chorzowianie mają zagrać z: Rapidem Bukareszt, Spartakiem Trnawa, Banikiem Ostrawa i ukraińską ekipą Worskła Połtawa. (fab)

To była nagroda za dobre występy w jesiennej części rozgrywek Ekstraklasy. Maciej Jankowski i Arkadiusz Piech, napastnicy „Niebieskich”, dostali powołanie na mecz reprezentacji z Bośnią i Hercegowiną. 16 grudnia w tureckim Kundu nasza kadra (w krajowym składzie) wygrała 1:0. „Jankes” występował w pierwszej połowie. Miał dobrą okazję, ale przegrał pojedynek z bośniackim bramkarzem. W przerwie zmienił go Piech. Drugi chorzowianin trzykrotnie mógł wpisać się na listę strzelców! Za pierwszym razem nie trafił jednak w bramkę, a w kolejnych sytuacjach musiał uznać wyższość golkipera rywali. Szkoda...

MIEJSKI OŚRODEK REKREACJI I SPORTU ul. Dąbrowskiego 113 tel/fax 32 2417-050, 32 2417-055 www.moris.chorzow.pl sekretariat@moris.chorzow.pl Kompleks Sportowy „HAJDUKI” ul. Graniczna 92 tel/fax 32 2467-762, 508185149 hajduki@moris.chorzow.pl Lodowisko ul. Katowicka - tel. 695516421 14.01 godz. 14.00 2 liga siatkówki kobiet Silesia Volley II – SPS AZS Politechnika Częstochowa (hala sportowa, ul. Dąbrowskiego 113) 14.01 godz. 18.00 2 liga koszykówki mężczyzn UKS Alba Chorzów – BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski (KS Hajduki) 15.01 godz. 18.00 1 liga futsalu Marex Chorzów – KS Gniezno (KS Hajduki) 18.01 godz. 17.00 PGNiG Superliga piłki ręcznej kobiet KPR Ruch Chorzów – MKS Finepharm Polkowice (hala sportowa, ul. Dbrowskiego 113) 27.01 godz. 18.00 Ekstraklasa Futsalu Clearex Chorzów – GKS Tychy (hala sportowa, ul. Dąbrowskiego 113) 28.01 godz. 18.00 KPR Ruch Chorzów – KU AZS Politechnika Koszalin (hala sportowa, ul. Dąbrowskiego 113) 28.01 godz. 18.00 2 liga koszykówki mężczyzn UKS Alba Chorzów – WKS Śląsk Wrocław (KS Hajduki)


INFORMATOR

9

Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl

TEATR ROZRYWKI Chorzów, ul. Konopnickiej 1 tel. (32) 346-19-30, fax. (32) 346-19-39 www.teatr-rozrywki.pl

CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY Chorzów, ul. Sienkiewicza 3 tel. (32) 349-78-62/63 www.chck.pl

STAROCHORZOWSKI DOM KULTURY Oddział Chorzowskiego Centrum Kultury Chorzów, ul. Sienkiewicza 59, tel. (032) 247-39-53

Duża Scena Kogut w rosole – 31.01 godz. 19.00 Koncert Sylwester BIS – 14, 15, 20, 21, 22, 28, 29.01 godz. 19.00; 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29. 01 godz. 15.00 Salsa Night – koncert karnawałowy – 9.01. godz. 19.00 Położnice szpitala Św. Zofii – 10, 11, 12.01. godz. 19.00 Skrzypek na dachu – 17, 18, 19.01. godz. 18.30 Pan Plamka i jego kot – 25.01. godz. 11.00 Pokaz filmów K. Karwata i W. Sarnowicza z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy” – 26.01 godz. 19.00 Tych lat nie odda nikt. Piosenki Władysława Szpilmana - 30.01. godz. 19.00 Mała Scena O zajączku, który... nie umiał zliczyć do trzech – 11, 12.01. godz. 9.00; 11, 12.01. godz. 11.00 Historia filozofii po góralsku – 3, 4, 5, 24, 25, 26.01. godz. 19.30 Prawdziwa historia Mieroszewskich – z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy – 9.01. godz. Szkoła Teatru - program edukacyjny - Lekcja 4 – 16.01. godz. 9.00 Szkoła Teatru - program edukacyjny - Lekcja 2 – 18.01. godz. 8.30 Szkoła Teatru - program edukacyjny - Lekcja 1 – 23, 27.01. godz. 9.00 Adonis ma gościa! – 19, 20.01. godz. 11.00 Pomalu, a jeszcze raz! – 31.01. godz. 19.30

12.01 godz. 11.30, 15.30 Koncert galowy „A to Polska właśnie” Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” im.Stanisława Hadyny 13.01 godz. 19.00 Mietek Szcześniak koncert promujący najnowszą płytę „Signs” 14.01 godz. 18.00 „Psychoterapia czyli seks w życiu człowieka” - Wrocławski Teatr Komedia 15.01 godz. 16.00 Film animowany dla dzieci z kolekcji Walta Disneya 16.01 godz. 16.00, 17.00 „Oskar i Pani Róża” w wykonaniu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego 17.01 godz. 19.00 „Inne granie w ChCK” wystąpią: Trzy Dni Później, The Abstinents, Ms. No One 18.01 godz. 10.00, 11.00 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku?” dla dzieci - Ślązok idzie do sklepu 19.01 godz.19.00 Gad Mu Trio – koncert kolęd 21.01 godz. 18.00 Koncert Miejskiej Orkiestry Chorzów z okazji Dnia Babci i Dziadka 22.01 godz.16.00 „Pszczółka Maja i jej nowe przygody” 23.01 godz. 18.00 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku?” z Markiem Szołtyskiem Ślązoki u golacza 24.01 godz. 19.00 Nie całkiem ciemny, nawet kolorowy (na szczycie góry trudno się zgubić) 26.01 godz. 19.00 „Cholonek” wg powieści Janoscha „Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny” w wykonaniu Teatru Korez 28.01 godz. 16.00 Ruch Autonomii Śląska koło Chorzów zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Zgoda - miejsce niezgody” 29.01 godz. 19.00 Koncert Pożegnanie z kolędą - gość specjalny Henryk Czich 30.01 godz. 10.00 Bajkowo-filmowe ferie w ChCK. Film animowany dla dzieci – wstęp wolny (rezerwacja miejsc) 31.01 godz. 10.00 Bajkowo-filmowe ferie w ChCK. Spektakl dla dzieci „Jaś i Małgosia” 1.02 godz. 10.00 Koncert zespołu Ploom pt. „Bezpieczne dzieci” 2.02 godz. 10.00 Warsztaty teatralne wstęp wolny - rezerwacja miejsc (max 20 osób w wieku 7-13 lat) 3.02 godz. 10.00 6.02 godz. 10.00 Bajkowo-filmowe ferie w ChCK. film animowany dla dzieci - wstęp wolny (rezerwacja miejsc) 7.02 godz. 10.00 Bajkowo-filmowe ferie w ChCK. spektakl dla dzieci „Przygody Koziołka Matołka” 8.02 godz. 10.00 Bajkowo-filmowe ferie w ChCK. spektakl dla dzieci „Przygoda Kreta” 9.02 godz. 10.00 Bajkowo-filmowe ferie w ChCK. zajęcia plastyczne w Galerii MM 10.02 godz. 10.00 Bajkowo-filmowe ferie w ChCK. film animowany dla dzieci- wstęp wolny (rezerwacja miejsc) 10.02 godz. 19.00 Koncert urodzinowy Mirka Breguły. Zespół Universe

10.01 godz. 18.00 Koncert noworoczny „Wiedeń na Krajcoku” - kwartet Altra Volta, solistka Joanna Wojnowska – sopran 12.01 godz.18.00 Śląsk - mój dom - nowy cykl spotkań spotkanie z dr. Jerzym Gorzelikiem wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego 13.01 godz.17.00 „Sceny z Dulskiej” prezentacja Teatru Młodzieżowego SDK 15.01 godz. 16.30 Folklorystyczne Spotkania z Karolinką Kolęda z góralami 20.01 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika spotkanie z K. Pawełko „Znad Atlasu w Atlas” 21.01 godz. 19.00 Bal karnawałowy-zespół A Conto, prowadzenie Andrzej Potempa 25.01 godz. 17.00 Koncert noworoczny grup twórczych SDK 26.01 godz. 18.00 Szymon Babuchowski zaprasza czwartkowy podwieczorek literacki - spotkanie z Z. Zarębianką 30.01 godz. 10.00 „Na pomoc mamie” na podstawie „ Czarnoksiężnika z Krainy Oz”spektakl dla dzieci 30.01 do 10.02 „Zima w mieście” w SDK zajęcia dla dzieci

MIEJSKI DOM KULTURY „BATORY” Chorzów ul. Batorego 6, tel. (32)246-00-60 www.mdk-batory.com.pl

rów zrzeszonych w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr Okręgu chorzowsko – świętochłowickiego) 22.01. godz. 18.00 „Wysocki Maleńczuka” – koncert 24.01. godz. 10.00 Klub Rozmaitości Kulturalnych „Pegaz” – prelekcja pt. „Wyspy Galapagos” dr Katarzyna Kwapisz – Osadnik . 26.01. godz. 15.00. Klub „Ewa” – prelekcja pt. „Zdrowo gotuj, zdrowo żyj” – Katarzyna Zaja 29.01. godz. 15.00. Spotkanie Fundacji Pomoc Niepełnosprawnym 31.01 Konkurs Poetycki „Sprostać wierszem” 30.01. godz. 10.00 – 15.00. I Turnus Ferii Zimowych - w trakcie tygodnia ferii zimowych dzieci wraz z animatorami stworzą spektakl teatralny pt. „W czarodziejskim świecie Królowej Śniegu” (spektakl powstanie w oparciu o baśń J.Ch. Andersena „Królowa Śniegu”) 6.02. godz. 10.00 – 15.00. II Turnus Ferii Zimowych - w trakcie tygodnia ferii zimowych dzieci wraz z animatorami stworzą spektakl teatralny pt. „W czarodziejskim świecie Królowej Śniegu” (spektakl powstanie w oparciu o baśń J.Ch. Andersena „Królowa Śniegu”)

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY Chorzów, ul. Lompy 13, tel. (32) 241-31-80 www.mdkchorzow.pl 4 i 5.01. godz. 9.00 – 14.00 Przegląd Przedszkolnych Przedstawień Jasełkowych „Pastuszkowie Hej” org. przez Przedszkole nr 27 7.01. godz. 10.30. . „Chichoty w soboty” – cykl spotkań dla najmłodszych, „Zróbmy coś razem” – cykl spotkań dla rodziców. 10.01. godz. 10.00. „Pastuszkowie Hej” – finał przedszkolnych przedstawień jasełkowych org. przez Przedszkole nr 27. 12.01. godz. 10.30. Jasełka dla babci i dziadka – przedstawienia wychowanków Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Chorzowie. 14.01. godz. 10.00 (zapisy do 9.45) Memoriał Stanisława Szymańskiego - Ogólnopolski Turniej Sza– chowy P-15 dla Seniorów oraz dzieci i młodzieży szkolnej – VI 17.01. godz. 10.00 Konfrontacje Taneczne „Kompozycje 2011” pt. „Muzyka poważna, nie zawsze poważna” 18.01. godz. 10.00. Szachowa Liga Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta 19.01. godz. 8.00. Konkurs Kolęd i Pastorałek Polskich org. przez Szkołę Podstawową nr 15 w Chorzowie 21.01. godz. 10.00. Bal Przebierańców dla najmłodszych wychowanków MDK w Chorzowie Ferie Zimowe - I tydzień – temat przewodni tegorocznej akcji „Kosmiczne Ferie”. W programie wycieczki i zajęcia tematyczne. Dokładny plan zajęć dostępny od dnia 10.01.2012 r. Liczba osób: 40 w każdym turnusie (20 osób – uczniowie kl. I – III, 20 osób – uczniowie kl. IV – VI). Można zapisać dziecko tylko na jeden tydzień zajęć. MUZEUM Chorzów, ul. Powstańców 25 tel. (32) 241 31 04 www.muzeum.chorzow.pl czynne: wt, czw, pt 9.00-15.00, śr 9.00- 17.00, sb, nd 10.00-14.00 nd – wstęp bezpłatny Wystawy czasowe „W kręgu medali, odznak i odznaczeń” „Jan Wysocki. Malarz. Rzeźbiarz” „Kraj prawych ludzi. Chorzowianie w Burkina Faso” W czasie ferii zimowych zapraszamy na specjalne zajęcia dla grup zorganizowanych pod tytułem „Zimowe spotkania z Afryką”. KINO STUDYJNE PANORAMA Chorzów, ul. Wolności 19/21 tel. (32) 241-19-68 www.kinopanorama.pl „Wymyk” – 11 – 12.01. godz. 17.00. 13 – 19.01. godz. 19.00 „80 milionów” – 11 – 12.01. godz. 19.00. 13 – 19.01 (oprócz 17.01) godz. 17.00 Seans Malucha „Happy Feet: tupot małych stóp 2” – przed filmem gry i zabawy dla najmłodszych – 14.01. godz. 15.00. Dyskusyjny Klub Filmowy – „Uwaga! Tu Gliwice” – reż. Teresa Kudyba – 17.01. godz. 17.00. „Happy Feet: tupot małych stóp 2” – 20 – 26.01. godz. 17.00. “Sylwester w Nowym Jorku” – 20 – 26.01. godz. 19.00 „Pokaż kotku, co masz w środku” – 27.01. godz. 17.00 i 19.00

11.01. godz. 8.30, 10.00, 11.30. „Okruszek nieba” – spektakl teatralny dla przedszkolaków – aktorzy łódzkiej sceny muzycznej 12.01. godz. 9.00. „W oczekiwaniu na gwiazdkę” – konkurs 14.01. godz. 20.30. Bal Filatelistów 14.01. godz. 10.00. Rodzinne warsztaty przygodowo – artystyczne pt. „Królestwo Rycerzy i Księżniczek” 14.01. godz. 12.00. Bank czasu – społeczna inicjatywy oparta na bezgotówkowej wymianie usług. Spotkanie informujące o zasadach działalności „Banku” oraz możliwości zapisu 18.01. godz. 8.00 – 15.00. Konkurs kolęd i pastorałek. 19.01. godz. 17.00. Chóralne Spotkania Kolędowe (koncert kolęd w wykonaniu chó-

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA Chorzów, ul. Sobieskiego 8 tel. (32) 241-38-48 www.biblioteka.chorzow.pl 13.01 godz. 16.00 „Spotkanie z bajką” – zajęcia czytelnicze dla młodszych dzieci. Filia nr 2, ul. Ryszki 11/13 7.02 godz . 10.00 „Zima z książką – ludzie i zwierzęta z białych lądów” – zajęcia czytelniczo-plastyczne dla uczniów kl. I szkoły podstawowej. Filia nr 5, pl. A Mickiewicza 4 31.01 godz. 11.00 „Scrabble” – gra słowna dla dzieci. 7.02 godz. 11.00 „Rozrywkowy Kogel-Mogel” - zagadki, kalambury, rebusy. 9.02 godz. 15.00 „Główka pracuje , czyli z ortografią na wesoło” – zajęcia rozrywkowo – edukacyjne ze znajomości ortografii. Filia nr 18,ul. Gwarecka 4 13.01 godz. 16.00 „Co to takiego teatr” – zajęcia edukacyjne dla dzieci. 10.02 godz. 16.00 „Wróżki, elfy, czarodzieje – bohaterowie z fantastycznej krainy książek” – zajęcia czytelnicze Filia nr 19, ul. Kilińskiego 2 31.01.02. - 10.02. 2012 r. godz. 12.00 „Tydzień w szkole detektywów”jeżeli masz 8 do12 lat i marzysz o karierze komisarza wydziału śledczego lub o otwarciu własnej agencji detektywistycznej – zapraszamy na tygodniowy kurs w naszej akademii detektywistycznej. Zapisy od 9.01. 2012 r. Zajęcia odbędą się od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 .


Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl

10

REKLAMA

Poszukujemy

Oferujemy

mieszkań i wolnych pokoi pod wynajem

wolne mieszkania i pokoje!

tel. 32 700 700 5

tel. 32 700 700 5

Zatrudnimy

BIURO NIERUCHOMOŚCI

do roznoszenia ulotek tel. 607-055-094

Kurs instruktorów nauki jazdy

- po kursie praca, tel. (32) 281-24-14

Kupię

radia, wzmacniacze, kolumny, kolejki elektryczne. Klocki LEGO, tel. 607-912-559

Kupię antyki, starocie, militaria, tel. 790-467-020

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

LOKUS 0668-156-048

1 pokojowe

Czempiela 36m2, 99 tys,

2 pokoje

Opolskiego 50m2, Chałupki 36m2, Karpacka 35m2,

3 pokoje

Szczepańskiej 91m2, 169 tys, Stabika 73 m2, 179 tys Czempiela 45 m2, Długa 56 m2, komfort


REKLAMA

Chcesz zostać żołnierzem zawodowym?

Najkrótsza droga wiedzie przez Narodowe Siły Rezerwowe

PRZYJDŹ

ZADZWOŃ

WKU w Chorzowie ul. 75 Pułku Piechoty 3 pokój nr 2

tel. (32) 461 15 82

NAPISZ wkuchorzow@wp.mil.pl

Adres redakcji: 41-500 Chorzów, ul. Katowicka 105, tel: 32 2413-374, 32 346 12 75, tel./fax: 32 413 474. e-mail: redakcja@chorzowianin.pl www.chorzowianin.pl Redaguje zespół. Redaktor naczelny: Waldemar Kosior Wydawca: AML Medial

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

11

Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl


Nr 1 (13) (01.2011)

Chorzowianin.pl

12

REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 1 ( 1 3 ) ( 0 1 . 2 0 1 2 )

Chorzowianin_01_2012  

pismo chorzowianin