Page 1

nr 9(21)

w r z e s i e ń 2 0 1 2 r.

ISSN 1641-0726

wydawnictwo bezpłatne

w w w. c h o r z o w i a n i n . p l

Zaproszenie na Festyn Rodzinny - str. 3

Bezpłatne szczepienia dla seniorów Wiadomości Samorządowe Ponad 11 tysięcy chorzowskich seniorów może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Akcja ruszyła z początkiem września. Grypa, zawłaszcza u osób starszych, jest poważną, trudną do wyleczenia chorobą. Można się jej ustrzec. Wystarczy się zaszczepić. Chorzowscy seniorzy, od początku września, mogą zrobić to bezpłatnie. Jan Kern, lekarz z Centrum Medycznego Św. Pawła, radzi aby z tym nie zwlekać. - Im szybciej wykonamy szczepienie, tym lepiej. To skuteczna ochrona. Warto zaznaczyć, że zbliża się okres jesienno-zimowy, podczas którego grożą nam różne infekcje. A możemy się zaszczepić będąc w pełni zdrowym. Akcję darmowych szczepień przygotowało i sfinansowało w całości miasto. - Uznaliśmy, zgodnie z programem wyborczym prezydenta, że

taką akcję przeprowadzimy – mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych. - Akcja jest warta poparcia. Z pewnością skorzystam z takiej możliwości – mówi Henryk Kuna, senior z Chorzowa. - Zażywam witaminy i corocznie, chyba od 10 lat, się szczepię. Od tego momentu w ogóle nie choruję na grypę – dodaje. Wdrożenie programu kosztowało 323 tys. zł. Seniorzy mogą zaszczepić się w 12 placówkach medycznych na terenie Chorzowa. Akcja potrwa do 10 grudnia.

wewnątrz numeru

Zmiana godzin urzędowania Od 1 października zmieniają się godziny przyjmowania stron w Urzędzie Miasta Chorzów. Wszystkie wydziały UM przyjmować będą strony w następujących godzinach: poniedziałek – środa od 7.30 do 15.00, czwartek od 7.30 do 17.00, piątek do 7.30 do 13.00. - To pierwszy etap zmian. Jest to odpowiedź na sugestie mieszkańców – mówi Krzysztof Karaś, rzecznik prasowy UM Chorzów. Wkrótce rozpocznie się przebudowa parteru ratusza, który stanie się tzw. „salą operacyjną”. Przyczyni się to do zmiany organizacji pracy. Obecnie trwa przygotowanie koncepcji projektowej - dodaje.

Więcej w „Wiadomościach Samorządowych”

REKLAMA

www.taniec.slask.pl

ŚLĄSKA SZKOŁA

TAŃCA J&D KURZEJA rok założenia 1992

Oglądaj Infoserwis Chorzowianin.tv

KURS TAŃCA TOWARZYSKIEGO MŁODZIEŻ I DOROŚLI

codziennie o 20.30

STOPIEŃ I - 26 WRZEŚNIA - ŚRODA g.19.00

Chorzów IV Liceum Ogólnokształcące im. M. S. Curie ul. Dąbrowskiego 34

na kanale 360 w cyfrowej telewizji kablowej UPC

LEKCJE INDYWIDUALNE

e-mail: joanna@taniec.slask.pl tel. 502 300 641 pn-pt. 15.30 - 17.30

NAUKA JAZDY

L-CAR Chorzów

ul. Kościuszki 11 tel. 501 175 322

Nowootwarty

SALON OPTYCZNY w Chorzowie

Gwarantujemy profesjonalną i kompleksową obsługę w zakresie korekcji wad wzroku, doboru szkieł, oprawek i soczewek kontaktowych oraz diagnozy i leczenia chorób oczu. Optyk na „Złotym Rogu”, Świętochłowice ul. Wolności 80, 41-500 Chorzów ul. Bytomska 14 uczestnikiem akcji społecznej

tel. 733-29-70

tel. 770-01-61


Nr 9 (21) (09.2012)

Chorzowianin.pl

2

REKLAMA

Cashback w Programie OnPay

Czym jest cashback?

Korzyści dla przedsiębiorców i klientów

Firma OnPay Sp. z o.o. od lutego 2012, w oparciu o dofinansowanie otrzymane w ramach unijnego programu „Dotacje na Innowacje”, wprowadza lojalnościowy Program OnPay, integrujący działania marketingowe polskich przedsiębiorców ze wszystkich branż na rynkach lokalnych. Jest to przedsięwzięcie na szeroką skalę i ma na celu zwrócić uwagę konsumenta na rodzime firmy, które niejednokrotnie tracą zainteresowanie klientów na rzecz hipermarketów i dyskontów. Cała idea Programu opiera się na lojalnościowo-punktowej karcie Mojej Karcie OnPay, którą Partnerzy Programu wręczają swoim klientom. Jest to wygodny sposób na zachęcenie klienta, który dzięki tylko jednej karcie, może liczyć na korzyści w kilkudziesięciu firmach na terenie całego śląska. Za wydane w ramach sieci OnPay pieniądze, naliczane są punkty, które wymienić można na towar lub usługę oferowaną przez firmy partnerskie. Dynamiczny rozwój Programu zaowocował wprowadzeniem nowoczesnego i niezwykle prostego sposobu naliczania punktów, który pozwala w krótkim czasie uzbierać ich na tyle, by zasłużyć na darmowe zakupy w ramach sieci OnPay. Mowa o systemie cashback, który już funkcjonuje wśród Partnerów naszego Programu.

Od września 2012 w punktach partnerskich programu OnPay (ponad 100 punktów handlowych i usługowych na terenie Śląska) uruchomiony został rewelacyjnie prosty mechanizm cashback. Partnerzy Programu to firmy zarówno handlowe jak i usługowe, od salonów kosmetycznych, mechaników samochodowych i sklepów odzieżowych, po branże spożywcze, informatyczne czy reklamowe. Klienci posiadający Moją Kartę OnPay, dokonujący zakupów wśród Partnerów Programu, otrzymują  kilkuprocentowe, a nawet kilkunastoprocentowe rabaty. Co ciekawe, rabaty nie są na bieżąco odejmowane od ceny, ale zamieniane na punkty promocyjne i magazynowane na posiadanej Karcie. Co z tego ma klient? To proste. Co jakiś czas darmowe zakupy!  Bo dokonując regularnych zakupów u różnych Partnerów OnPay, bardzo szybko gromadzi punkty i zawsze może za ich równowartość kupić dowolny towar lub usługę dostępną u danego Partnera.

Dzięki temu prostemu mechanizmowi, pieniądze z udzielonych klientom rabatów nie wychodzą poza sieć Partnerów OnPay i w całości wracają do przedsiębiorców. To zwiększa ich zyski i jednocześnie zapewnia zadowolenie klientów, którzy dokonując regularnych zakupów w sieci OnPay, mogą liczyć w każdym miesiącu na przynajmniej jedne, całkowicie gratisowe zakupy. Tak działa rabat skumulowany na Mojej Karcie OnPay.- mówi Adam Lewandowski, prezes i pomysłodawca systemu OnPay. Dzięki systemowi cashback, posiadacze Mojej Karty OnPay szybko odczują korzyści wynikające z zakupów u Partnerów Programu. Warto zatem zainteresować się jakie firmy w Twojej okolicy należą do Programu i udać się po swoją kartę już dzisiaj. Partnerów wciąż przybywa a aktualny wykaz firm uczestniczących znaleźć można na www.onpay.pl.

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )


NASZE MIASTO

Wprost z pleneru na... jubileusz! Wystawę prac jednego z najbardziej znanych i lubianych chorzowskich artystów plastyków można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki „MM” do 24 września br. Marian Knobloch świętuje nią jubileusz czterdziestolecia pracy artystycznej. Miał, jak zwykle, artystycznie pracowite wakacje. - Taka praca to dla mnie przyjemność – przekonuje. Niemal wprost z artystycznych wojaży przybył na otwarcie jubileuszowej ekspozycji w Miejskiej Galerii Sztuki „MM”. Wernisaż zorganizowano 3 września br. - Wystawa jubileuszowa ma charakter retrospektywny. Nie ma na niej grafik, które powstawały wkrótce po moich studiach. WyREKLAMA

Marian Knobloch na tle swoich prac w chorzowskiej Galerii MM.

brałem tylko obrazy olejne i kilka akwarel z różnych okresów minionego czterdziestolecia – opowiada Marian Knobloch. – Nie ma też prac najnowszych, bo te jeszcze są niedokończone. Coś zupełnie nowego przygotuję z pewnością na doroczną Jesienną Wystawę Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków, która zawiśnie w galerii „MM” zaraz po moim jubileuszu. Ale jeszcze nie zdecydowałem, co to będzie. Mam jeszcze trochę czasu! – żartuje jubilat, pierwszy prezes SChAP. Można się spodziewać pejzaży. To wszak ulubiony temat malarstwa Mariana Knoblocha. Właśnie ze względu na tę malarską sympatię, właściwie w każdą podróż zabiera narzędzia do twórczej pracy. Tego lata malował w Kędzierzynie-Koźlu, Łańcucie i ukochanej wsi Rudka, wreszcie zawędrował aż do Norwegii. Ale inspiracji nie brakuje mu także w rodzinnym mieście. Wiele razy przenosił na płótno widok drewnianego kościółka pw. św. Wawrzyńca. Fascynuje go strzelista wieża kościoła ewangelickiego im. Marcina Lutra. Park Śląski czy atmosfera Chorzowa Starego... Praca w plenerze, w bezpośrednim kontakcie z naturą jest dla niego intrygującą przygodą artystyczną, jednak tworzone tak obrazy traktuje jedynie jako swoiste „notatki” i szkice. Wszystkie poprawia później w chorzowskiej pracowni. (KrzyK)

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

3

Nr 9 (210) (09.2012)

Chorzowianin.pl


Nr 9 (21) (09.2012)

Chorzowianin.pl

4

WSPOMNIENIA

Metamorfoz ciąg dalszy

„Metamorfozy” Antoniego Elsnera ukazały się w formie książkowej przed rokiem. Akcja obejmowała czas pomiędzy 15 kwietnia 1944 roku a 6 stycznia roku 1945. „Metamorfoz ciąg dalszy” opowiada o losach autora od stycznia 1945 roku do 23 sierpnia 1946 roku, czyli dnia, w którym po ponad dwóch latach powrócił do rodzinnego Chorzowa. Redakcji wspomnień Antoniego Elsnera podjęła się Jolanta

Król. Zadanie miała niełatwe, autor zmarł nie doczekawszy premiery książki. Materiały do tomu drugiego były w sporym nieładzie. Dzięki rodzinie autora udało się wszystko zgromadzić, a dzięki redakcji Jolanty Król chronologicznie poukładać i ubrać we właściwe słowa – Redagowanie ciągu dalszego „Metamorfoz” było niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Przede wszystkim starałam się zachować osobisty styl autora, myślę, że z sukcesem – mówi Jolanta Król. Z wydania kolejnej części wspomnień ojca cieszy się córka Antoniego Elsnera, Izabela Paszkowska. – Przez lata pojawiało się wiele trudności czy to z powodów politycznych czy ekonomicznych. Nie śmiałam o tym wydaniu nawet marzyć, tym bardziej dziękuję za obecne wsparcie ze strony miasta Chorzów – mówi.

- Stworzył interesujące kreacje w moich pięciu filmach. Miał grać dalej, ale to się już nie stanie – mówi Eugeniusz Kluczniok. Reżyser śląskiego kina niezależnego wspomina jednego ze swoich ulubionych aktorów, Jerzego Haberstroha, który zmarł w lipcu w Chorzowie.

Foto: Adam Lapski.

Urodziłem się 15 kwietnia 1926 roku w Chorzowie (wówczas Królewskiej Hucie). W książce rodzinnej (Familiensztambuchu) zająłem ostatnią, dwunastą stronę. Otrzymane na chrzcie imiona: Antek – Wojtek miały mi zapewnić pogodne i wesołe życie – pisał we wstępie do drugiej części swoich wspomnień Antoni Elsner.

Odszedł Jerzy Haberstroh

Jolanta Król, Izabela Paszkowska i Renata Elsner podczas spotkania z czytelnikami w MDK.

Wydawcą wspomnień Antoniego Elsnera, przy finansowym udziale miasta, jest Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia. Premiera drugiego tomu odbyła się 17 września br. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy. Obok Jolanty Król i krewnych

Antoniego Elsnera (żony Renaty i córki Izabeli) obecni byli m,in. Adam Lapski – przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa i Rafał Zaremba - naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów. (ms)

REKLAMA

Polskie okręty na monetach

Kliknij www.chorzowianin.pl i wygraj monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego przekazane przez NBP Oddział Okręgowy w Katowicach. W weekendowym konkursie proponujemy dwuzłotówki z serii „Polskie okręty”. 26 kwietnia 2012 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę z serii „Polskie okręty” upamiętniającą niszczyciela „Błyskawicę”, o nominale 2 zł wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold. Średnica monety - 27 mm, masa 8,15 g. Wybito 800.000 sztuk. Awers: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-12, poniżej orła napis: ZŁ 2 ZŁ. W otoku napis: Rzeczpospolita Polska, poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W. Rewers: Centralnie, stylizowany wizerunek okrętu Rzeczypospolitej Polskiej „Błyskawica”, niszczyciela z okresu II wojny światowej. Poniżej, na tle morza, stylizowany wizerunek orderu Virtuti Mi-

litari, którym okręt został odznaczony. U góry, po lewej stronie, napis: Niszczyciel „Błyskawica” Na boku: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami. Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska, projektant rewersu Andrzej Nowakowski. 14 sierpnia 2012 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę z serii „Polskie okręty” upamiętniającą okręt

podwodny „Orzeł”, o nominale 2 zł, wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold. Średnica monety - 27 mm, masa 8,15 g. Wybito 800.000 sztuk. Awers: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-12, poniżej orła napis: ZŁ 2 ZŁ. W otoku napis: Rzeczpospolita Polska, poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: M/W.

Rewers: Centralnie, na tle morza, stylizowany wizerunek Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej „Orzeł”, okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej. Nad nim napis: „Orzeł”. U góry, półkolem, napis: Okręt Podwodny. Na boku: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami . Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska, projektant rewersu Andrzej Nowakowski.

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

Jerzy Haberstroh miał 72 lata. Był emerytowanym nadsztygarem, inżynierem górnikiem. Jak doszło do tego, że jako emeryt został aktorem? - Poznałem go przez Jerzego Cnotę, chorzowskiego aktora, który jest jednym ze stałych członków mojej ekipy filmowej – opowiada Eugeniusz Kluczniok. Jerzy Haberstroh został mu przedstawiony jako prowadzący liczne górnicze „Karczmy Piwne” w całym regionie, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród uczestników. – Okazało się, że ma spory talent aktorski i znakomite poczucie humoru. Zapamiętam go jako bardzo wesołego, sympatycznego człowieka, z wielo-

ma ciekawymi pomysłami i niebywałym darem inicjatywy. Prawdziwa dusza towarzystwa. Jego osoby będzie nam bardzo brakować – podkreśla reżyser. W obsadzie realizacji Eugeniusza Klucznioka Jerzy Haberstroh pojawił się po raz pierwszy w filmie „Kant-Pol”. Potem były filmy „Byzuch”, „Bajzel po polsku” i „Byzuch 2: Rewizyta”. Po raz ostatni przed kamerą Klubu Filmu Niezależnego stanął w ubiegłym roku, wcielając się w postać kandydata wstępującego w szeregi koła myśliwskiego, w filmie „Powołanie”. (KrzyK)


REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

5

Nr 9 (210) (09.2012)

Chorzowianin.pl


Nr 9 (21) (09.2012)

Chorzowianin.pl

6

MŁODZIEŻ

Symbol harcerskiego ogniska na jubileusz Kucob Radosnym świętem podsumowano obchody 25-lecia istnienia Harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowego w Kucobach. mali je przedstawiciele firm i instytucji, które od początku istnienia ośrodka w rozmaity sposób wspierają go, przyczyniając się do rozwoju wypoczynkowej bazy, popularnej i cenionej nie tylko wśród chorzowskich harcerzy. Wśród uhonorowanych tym wyróżnieniem znalazła się także nasza redakcja. Pośród harcerskiej piosenki i gawęd, ogłoszono nazwiska laureatów jubileuszowego konkursu fotograficznego i plebiscytu „25 osobowości HOW Kucoby”. Przedstawiona została także „Harcerska Lista Kucobskich Przebojów”. Ważnym punktem programu było także posadzenie 25 nowych drzew na terenie ośrodka, stanowiących sym-

Zdjęcia: Hufiec ZHP Chorzów

Były harcerskie śpiewy i pląsy, pieczenie kiełbasek, wyśmienity obiad, wzruszenia, wspomnienia i honory. Atmosfera wielopokoleniowego biwaku – wspaniała, jak zawsze w Kucobach! Historię ośrodka przypomniał przy ognisku opiekun tego miejsca, hm Marek Niziołek, który wraz z żoną Ewą od lat troskliwie czuwa nad Kucobami. We wspomnieniach przywołano zmarłych: hm Macieja Kudzię, wieloletniego komendanta chorzowskiego hufca i hm Gerarda Hizę. Komendant Hufca ZHP w Chorzowie, hm Adam Malarz wręczał przy okazji jubileuszowego spotkania honorowe certyfikaty „Przyjaciel HOW Kucoby”. Otrzy-

Osobowość Kucob

bol jubileuszowych obchodów. Gratulacjom i miłym słowom pod adresem ośrodka nie było końca. W imieniu prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotali, głos zabrał jego zastępca, Wiesław Raczyński. Uroczystość zakończyło zawiązanie kręgu przyjaźni wokół

harcerskiego ogniska. Rozpalając ogień dh Marek Niziołek poprosił o pomoc przedstawicielkę młodego pokolenia harcerzy, w symbolicznym zobowiązaniu kontynuowania dzieła zapoczątkowanego ćwierć wieku temu. (KrzyK)

Przyjaciel how kucoby:

- Urząd Miasta Chorzów - Henryk Wieczorek - Marek Kopel - Jan Michalik - Anna Meryk (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich) - Waldemar Kosior - Agencja mediaL, redakcja Chorzowianin.pl - Stowarzyszenie Pracowników Huty Kościuszko w Chorzowie

- Ewa i Marek Niziołek - Maciej Kudzia - Janina Sendra - Grażyna i Henryk Widera - Mariusz Schmidt - Maria Hałgas - Ewa i Mieczysław Fido - Joanna Szyszkowska Solisz - Anna Sobótka Samorańska - Eugienia Pielok - Gerard Hiza - Jacek Jelito - Krzysztof Koteja - Roman Ptok - Marek Biegisz - Ewa i Ryszard Hanf - Sławomir Bień - Leszek Słonina - Andrzej Czaputa - Tomasz Marczuk - Alina i Dariusz Drzensla - Edyta Zygmunt - Maciej Madejski - Aleksandra i Jan Lechoccy

REKLAMA

ISO na Oczyszczalni Ścieków „Klimzowiec”! Modernizacja Oczyszczalni Ścieków „Klimzowiec” była ogromnym krokiem w kierunku nowoczesnej gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Chorzów- Świętochłowice. Następnym było poddanie certyfikacji „Systemu Zarządzania Środowiskiem” wprowadzonego w celu skutecznego zarządzania tym nowoczesnym obiektem. Co dla Przedsiębiorstwa oznacza ISO 14001 na Oczyszczalni Ścieków „Klimzowiec”? - Ogromne zmiany. Przede wszystkim w wewnętrznej organizacji pracy kierownictwa i załogi oczyszczalni – mówi Piotr Banaszek – Kierownik obiektu. - Po tym, jak unowocześniono technologię, a przy okazji wygląd oczyszczalni, podjęto decyzję o wdrożeniu „Systemu Zarządzania Środowiskiem” (SZŚ) w oparciu o normę PN-EN ISO 14001:2005. Wdrożony system szczegółowo określa wpływ obiektu na środowisko – dodaje Piotr Banaszek. – A zachodzące na oczyszczalni procesy podzielono na procesy: zarządzania, główne oraz pomocnicze, za które odpowiedzialne zostały wyznaczone do tego celu osoby (tzw. właściciele procesu), których głównym zadaniem jest zapewnienie jakości danego procesu. Osoby te posiadają odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie niezbędne do prawidłowego prowadzenia zadań określonych w danym procesie – precyzuje Michał Mnich - Pełnomocnik ds. zarządzania systemem jakości. Praca oczyszczalni przebiega zgod-

nie z harmonogramem, a każda z czynności zapisana jest w odpowiedniej procedurze lub instrukcji, podlegającej późniejszej kontroli w ramach tzw. auditów wewnętrznych. Wprowadzone zostały procedury postępowania na wypadek działań w sytuacjach nietypowych tj. duży napływ ścieków, brak zasilania, napływ substancji ropopochodnych, zatrucie osadu czynnego, co znacznie zwiększyło niezawodność pracy oczyszczalni. SZŚ spełnia wymogi Polityki Środowiskowej, jaką Przedsiębiorstwo wprowadziło wychodząc naprzeciw wytyczonym celom określonym w złożonej Deklaracji Środowiskowej w trosce o środowisko naturalne, ochronę zasobów wód, powietrza, gleby, realizując postulat o czystej „zielonej” energii. Dzięki wdrożeniu Systemu Zarządzania Środowiskiem, ChŚPWiK sp. z o.o. zadeklarowało pełne zaangażowanie w tworzenie nowoczesnej, lokalnej i regionalnej gospodarki wodno – ściekowej oraz ciągłe doskonalenie w bliskich działalności Przedsiębiorstwa aspektach środowiskowych. Oceny stosowania wdrożonego

na oczyszczalni systemu dokonała w czerwcu 2012 r. jednostka certyfikująca: TUV SUD Sp. z o.o. Poznań. Analizie poddana została dokumentacja systemowa związana z głównym procesem oczyszczania mechanicznego i biologicznego ścieków. Szczególną uwagę auditorzy zwrócili na procesy wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na bazie biogazu, wprowadzone na oczyszczalni, dzięki zakończonej w 2011 r. kompleksowej modernizacji współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności. System oceniono pozytywnie, co pozwoliło finalnie z dniem 21 sierpnia 2012 r. przyznać Oczyszczalni Ścieków „Klimzowiec” certyfikat ISO 14001:2004 w zakresie „Gospodarka ściekowa i osadowa. Wytwarzanie energii na bazie biogazu.” ISO 14001 to ciągłe doskonalenie, stąd też plany na przyszłość – mówi Piotr Banaszek. - Przede wszystkim w kierunku zwiększenia produkcji biogazu i związaną z tym produkcją energii elektrycznej – dodaje. Kolejnym krokiem w przyszłość jest rozwiązanie problemu zagospodarowania osadów, z jakim boryka

się większość oczyszczalni ścieków w Polsce, zmierzającym do zastosowania najbardziej optymalnej z metod, jaką jest termiczna utylizacja osadów. Stałym działaniem Przedsiębiorstwa jest prowadzenie działań informacyjnych umożliwiających mieszkańcom poznawanie zagadnień związanych z gospodarką wodno-ściekową. Aby przybliżyć mieszkańcom zachodzące na oczyszczalni procesy, planowane jest stworzenie ścieżki edukacyjnej. Zanim to jednak nastąpi, Zarząd ChŚPWiK Sp. z o.o. wraz z załogą Oczyszczalni Ścieków „Klimzowiec” serdecznie zaprasza w dniu 22 września br. (sobota) na dzień otwarty oczyszczalni, podczas którego będzie można dokonać własnej oceny i podzielić się z pracownikami oczyszczalni opinią na temat zachodzących zmian. Szczegóły na stronie internetowej www.chspwik.pl.

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )


REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

7

Nr 9 (210) (09.2012)

Chorzowianin.pl


Nr 9 (21) (09.2012)

8

WYDARZENIA

Zdjęcia: Krzysztof Opara

Chorzowianin.pl

POD NASZYM PATRONATEM

Znów muzycznie byli razem XVII Ogólnopolski Koncert Wspomnień „I znów jesteśmy razem” odył się z mocnym akcentem międzynarodowym w postaci udziału zaprzyjaźnionego zespołu z Bułgarii. Wiele koncertów z naszego dorocznego cyklu można zaliczyć do udanych, ale ten był wyjątkowy. Obfitował w bardzo utalentowanych młodych wykonawców, którzy brawurowo i radośnie zaprezentowali swoją wrażliwość muzyczną na scenie Miejskiego Domu Kultury „Batory” – cieszy się Karol Pielok, szef zespołu “Na Szlaku”, który jest gospodarzem imprezy. - Wspaniała atmosfera na scenie i widowni, świetna muzyka w wykonaniu zespołu muzycznego „Gigadrum” z Gorzowa Wielkopolskiego, przyczyniły się do sukcesu niezwykłego spotkania. Koncert poprzedziły warsztaty

muzyczno-wokalne, z udziałem zespołu akompaniującego. pod kierownictwem Marka Zalewskiego z Gorzowa Wlkp., Rafała Smolenia z Chorzowa, oraz Karola Pieloka. W koncercie na scenie MDK “Batory” wystąpili: Jakub Gołyszny, Antoni Machoń , Zofia Sydor, Alicja Rega, Emilia Rygol, Miłosz Mogielski, Wiktor Pacan, grupa „Nocna Straż”, zespół “Morskie Gwiazdeczki” z Centrum Młodzieży w Neseber (Bułgaria) i oczywiście – „Na Szlaku”. Koncert poprowadziły Agnieszka Pielok-Opara i Agata Gruszka-Zorychta, które przez wiele lat aktywnie uczestniczyły w

zajęciach zespołu „Na Szlaku”, a obecnie stale z nim współpracują. Dzięki temu konferansjerki mogły przybliżyć widowni historię chorzowskiego zespołu i okrasić narrację licznymi anegdotami ze skarbnicy „Na Szlaku”. - Wizyta gości z Bułgarii została zaplanowana jako zarzewie bliższej współpracy między Chorzowem i Neseberem. Wraz z zespołem „Morskie Gwiazdeczki” przyjechała sześcioosobowa oficjalna delegacja władz miasta. Burmistrza reprezentowała Stojanka Uzanowa, Naczelnik Wydziału Powiatowa Własność przy UM Neseberu. Wśród de-

legatów znalazła się także Lidia Pietrzyk–Wangełowa, Prezes Polonii w Burgas, która od trzech lat wspiera rozwój współpracy zagranicznej pomiędzy miastami Neseber i Chorzów – relacjonuje Karol Pielok. - Przed naszym koncertem odbyło się uroczyste spotkanie władz obydwu miast, w którym Chorzów reprezentowali m.in. zastępca prezydenrta miasta ds. społecznych Wiesław Ciężkowski, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Rafał Zaremba i przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Ryszard Sadłoń – dodaje Karol Pielok. Rozwijające się szybko kontak-

REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

ty między miastami w zakresie wymiany kulturalnej, zaczeły się od wizyty w Bułgarii zespołu “Na Szlaku” w 2010 roku. Odtąd grupa odwiedzała Neseber już trzykrotnie. - Podczas naszych występów w ramach festiwalu “SłońceRadość-Piękno” staraliśmy się zawsze prezentować nie tylko “Na Szlaku” ale także innych młodych wykonawców z nasze-

go miasta. Udało się w ten sposób rozbudzić zainteresowanie Chorzowem w Bułgarii. A teraz widoczne są owoce – cieszy się Karol Pielok. (k) Honorowy patronat nad koncertem „I znów jesteśmy razem” objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala


1

Dodatek wydawany we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów. Nr 9/20 / wrzesień 2012.

Bezpłatne szczepienia dla seniorów Ponad 11 tysięcy chorzowskich seniorów może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Akcja ruszyła z początkiem września i dotyczy osób po 65 roku życia zameldowanych na terenie Chorzowa.

NZOZ Centrum Medyczne ul. Zjednoczenia 3 poniedziałek w godz. 8.00-15.00, wtorek w godz. 14.00-16.00, środa w godz. 14.00-17.00, czwartek w godz. 15.00-17.00, piątek w godz. 10.00-12.00, sobota w godz. 8.00-11.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-16.00 Tel. 32 2490 168 NZOZ Nasza Poradnia ul. Młodzieżowa 33 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz.7.00-18.00 Tel. 32 2419 141, 32 2419 608

Foto: Chorzowianin.tv

Grypa, zawłaszcza u osób starszych, jest poważną, trudną do wyleczenia chorobą. Można się jej ustrzec. Wystarczy się zaszczepić. Chorzowscy seniorzy, od początku września, mogą zrobić to bezpłatnie. Jan Kern, lekarz z Centrum Medycznego Św. Pawła, radzi aby z tym nie zwlekać. - Im szybciej wykonamy szczepienie, tym lepiej. To skuteczna ochrona. Warto zaznaczyć, że zbliża się okres jesienno-zimowy, podczas którego grożą nam różne infekcje. A możemy się zaszczepić będąc w pełni zdrowym. Zmniejszona odporność organizmu osób starszych to jedna z przyczyn utrudniających wyleczenie grypy. Sama choroba stanowi też swoiste „wirusowe wrota”. - Boimy się przede wszystkim ewentualnych powikłań i komplikacji, które mogą wyglądać znacznie poważniej niż u osób młodszych – mówi Jan Kern. Dlatego władze miasta zachęcają seniorów do profilaktyki i fundują im szczepionki. - Uznaliśmy, zgodnie z programem wyborczym prezydenta, że taką akcję przeprowadzimy. Pomysł ten spotkał się z poparciem komisji zdrowia Rady Miasta i środowiska lekarskiego – mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych.

Wykaz placówek, w których można wykonać bezpłatne szczepienie

Chorzowscy seniorzy mogą zaszczepić się w 12 placówkach medycznych na terenie miasta.

Szczepionka zawiera nieaktywną postać wirusa, dlatego nie może wywołać grypy. Wpływa za to na powstawanie przeciwciał, które chronią przed chorobą. Według lekarzy szczepić należy się co rok ze względu na coroczne zmiany składu szczepionki według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. - Akcja jest warta poparcia. Z pewnością skorzystam z takiej możliwości – mówi Henryk Kuna, senior z Chorzowa. - Zażywam witaminy i corocznie, chyba od 10 lat, się szczepię. Od

tego momentu w ogóle nie choruję na grypę – dodaje. Wdrożenie programu kosztowało 323 tys. zł. Seniorzy mogą zaszczepić się w 12 placówkach medycznych na terenie Chorzowa. Akcja potrwa do 10 grudnia. Władze miasta nie wykluczają jednak, że powtórzą ją w roku przyszłym. - Jeżeli akcja odniesie pozytywne skutki i seniorzy będą nią zainteresowani, to nie wykluczamy, że wrócimy do bezpłatnych szczepień w przyszłym roku – mówi Wiesław Ciężkowski. wojz

NZOZ św. Pawła 11A ul. św. Pawła 11A od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00 oraz w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 8.00-12.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00 oraz w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 8.00-12.00 Tel. 32 2496 216, 32 3481 216 NZOZ Irys-Med ul. Ks. Wł. Opolskiego 9 poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 8.00-14.30, piątek raz w miesiącu w godz. 8.00-17.30, środa w godz. 10.00-17.30 Rejestracja: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 8.00-14.30, piątek raz

w miesiącu w godz. 8.00-17.30, środa w godz. 10.00-17.30 Tel. 32 2492 020 NZOZ Diab Serwis Specjalistyczna Przychodnia Lekarska ul. Ryszki 57 poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godz. 10.00-13.00, wtorek w godz. 16.00-18.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Tel. 32 2476 190 NZOZ Energomontaż Chorzów ul. Szczecińska 10 poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godz. 7.30-9.00, wtorek w godz. 15.00-18.00, ostatnia sobota w miesiącu w godz. 9.00-11.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-18.00 Tel. 32 2410 200

NZOZ Centrum Medyczne św. Pawła, ul. św. Pawła 11 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Tel. 32 2411 271 NZOZ Poradnia Remedium ul. Prusa 7 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 Tel. 32 3461 370

NZOZ Atomed ul. św. Pawła 11 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Tel. 32 7366 151

NZOZ Na Trzynieckiej ul. Trzyniecka 5 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 Tel. 32 2464 540, 32 2463 844

NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych Słomczyńska ul. św. Pawła 11 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.30 Tel. 32 3481 248

Przychodnia Lekarska Starochorzowskiej Fundacji Zdrowia i Ekologii, ul. Narutowicza 3 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 Tel. 32 736 20 59

Będzie wielki przystanek na Rynku

Foto: Mariusz Banduch

Foto: Biuro Prasowe UM Chorzów

Przetarg na wykonanie szczegółowego projektu centrum przesiadkowego już ruszył. Wszystko wedle sugerowanego przez MZUiM projektu.

- To jest przystanek, który zajmie najmniej miejsca spośród kilku sugerowanych wariantów. Będzie obsługiwał komunikację tramwajową i autobusową – mówi Piotr Wojtala, dyrektor miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Zlikwidowany będzie przystanek tramwajowy pod Ratuszem

(linie 9,17,20) i przy pomniku Redena (linie 6,11,19). Nie będzie też przystanku autobusowego pod Bankiem Zachodnim (m.in. linie 820 i 830). Wszystkie linie będą kierowane na wspólny przystanek, czyli tak zwane centrum przesiadkowe. - Dajemy dziewięć miesięcy na wykonanie projektu. To okres

stosunkowo niewielki. Trzeba będzie ostro pracować. Zakres prac jest spory. Jeżeli będziemy dysponować już projektem, będziemy mogli przejść do realizacji – dodaje Piotr Wojtala. Prace zatem mogą ruszyć już późną wiosną przyszłego roku. O tym, jak będzie wyglądał

cały Rynek po przebudowie Estakady zadecyduje powołany przez prezydenta zespół ds. zagospodarowania Rynku. Jednym z pomysłów jest stworzenie pod Estakadą oszklonej galerii. Część Rynku bezpośrednio pod ratuszem ma być wolna od ruchu kołowego. (p)

Srebrne medale dla chorążych sztandaru 14 września w małej Sali posiedzeń Rady Miasta Chorzów odbyła się uroczystość wręczenia srebrnego medalu św. Floriana Chorążym Sztandaru św. Floriana przy Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie. Bolesław Młotek, Norbert Niedbała i Stanisław Szafraniec z rąk Andrzeja Kotali, prezydenta Chorzowa i Henryka Wieczorka, przewodniczącego Rady Miasta otrzymali srebrne medale i po-

dziękowania za wieloletnią posługę chorążych i propagowanie patrona miasta – św. Floriana podczas uroczystości miejskich i kościelnych na terenie Chorzowa i poza jego granicami.


N r 9 / 2 0 (09.2012)

II

WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 9/20/2012

Strona chorzow.eu odświeżona Chorzowski Urząd Miasta ma nową stronę www. Zmiany widać na pierwszy rzut oka. - Poprzednia strona internetowa liczyła już ładnych parę lat. Treść w wielu miejscach była nieaktualna, a układ informacji nie do końca był przejrzysty. Mieliśmy wiele sygnałów, że na stronie trudno znaleźć podstawowe informacje. Dlatego miasto zdecydowało się na lifting. Główne założenie - portal ma być prosty, czytelny, a treść zrozumiała dla wszystkich. Podczas projektowania nowej strony staraliśmy się tak poukładać treść, by mieszkańcy bez problemu mogli znaleźć interesujące ich informacje. Swoje zakładki mają

też przedsiębiorcy, inwestorzy oraz turyści - mówi Krzysztof Karaś, rzecznik prasowy UM Chorzów. Nowością na stronie jest informacja o aktualnej i prognozowanej pogodzie. Planowana jest też rozbudowa multimediów. Zamieszczane będą też fotorelacje z imprez. - Wciąż pracujemy nad podłączeniem kamer, które pozwolą na oglądanie ze strony internetowej tego, co dzieje się m.in. na estakadzie czy ulicy Wolności. Nowa strona daje nam możliwość ciągłych zmian nie tylko zawartości, ale też szaty graficznej i układu

elementów. Docelowo witryna będzie tłumaczona na języki obce. Z myślą o osobach niedowidzących chcemy również uruchomić narzędzie do automatycznego czytania - zaznacza Krzysztof Karaś. Zdaniem rzecznika treści na portalu będą często zmieniane. Uporządkowany ma być też BIP. - Ten obecny wygląda archaicznie a znalezienie dokumentów często graniczy z cudem. Spodziewamy się, że to zadanie może być jeszcze trudniejsze, bowiem biuletyn zawiera gigantyczną ilość informacji i dokumentów. Obecnie przeglądamy

BIP-y innych miast. Rozglądamy się też za firmą informatyczną, która ma duże doświadczenie w budowaniu tego typu systemów i która jest w stanie pochwalić się udanymi realizacjami - podkreśla rzecznik. Nowy BIP ma być nie tylko ładny ale przede wszystkim funkcjonalny, przyjazny dla mieszkańców. Wyposażony będzie m.in. w dobrą wyszukiwarkę, która szybko pozwoli odnaleźć interesujące mieszkańców informacje. Prace nad nową stroną ruszyły w kwietniu i kosztowały miasto 14 tys. złotych.

Dacia dla strażników

Specjalistyczne targi w Chorzowie Starym

Chorzowska Straż Miejska otrzymała nowy samochód patrolowy – Dacię Logan. Dołączył on do dwóch innych pojazdów. Nowy samochód, zdaniem Adama Płonki, kierownika referatu prewencji Straży Miejskiej w Chorzowie, polepszy komfort pracy funkcjonariuszy. - Dacia jest w pełni dostosowana do naszych potrzeb. Będzie wykorzystywana do patrolowania ulic miasta w celu ochrony ładu i porządku publicznego. Do tej pory strażnicy jeździli dwoma Peugeotami Partnera-

mi. Dacię sprezentowały władze miasta z okazji święta Straży Miejskiej. Samochód miasto zakupiło w drodze przetargu. Kosztował 58 tys. zł. W cenie zawarto dodatkowe wyposażanie m.in. klimatyzacje, relingi dachowe. Pojazd pod względem kolorystyki dostosowano do obowiązujących od początku lipca przepisów.

Miasto czipuje psy

Chorzów rozpoczął akcję bezpłatnego czipowania psów. Właściciele czworonogów mogą zgłaszać się do jednego z siedmiu wytypowanych gabinetów i przychodni weterynaryjnych na terenie miasta. W wybranych punktach zwierzętom nieodpłatnie zostanie wszczepiony pod skórę czip. To mikroprocesor wielkości ziarna ryżu z zakodowanym unikalnym numerem identyfikacyjnym, który pozwala na szybkie ustalenie właściciela czworonoga. Czip umieszcza się w okolicach szyi zwierzęcia za pomocą specjalnej strzykawki. Jest to zabieg szybki - trwa około minuty - i bezbolesny. Sam implant jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia. Nie wywołuje uczucia dyskomfortu, reakcji alergicznych, szkodliwego działania na czworonoga ani w żaden sposób nie ogranicza normalnej aktywności psa. Wszczepia się go raz na całe życie. Miasto przygotowało 4500 transponderów. Cała akcja kosztować będzie blisko 100 tys. zł.

Niemal stu wystawców z Europy, atrakcyjne ceny, pokazy barmańskie i kulinarne, seminaria. To jedne z atrakcji Targów Technologii Przetwórstwa Spożywczego w Chorzowie zorganizowanych przez firmę Weindich.

- Choć czipowanie zwierząt w Polsce nie jest obowiązkowe, to warto wyposażyć psa w takie urządzenie dla jego bezpieczeństwa i własnego komfortu psychicznego. W przypadku zagubienia się zwierzęcia czip daje szansę szybkiego odnalezienia właściciela. Czipowanie jest natomiast konieczne do tego, by zwierzę mogło dostać paszport i wyjechać za granicę mówi Krzysztof Karaś, rzecznik chorzowskiego UM.

Punkty realizujące czipowanie psów:

- przychodnia weterynaryjna Diagnovet ul. Szczecińska 10 - przychodnia weterynaryjna ul. Ks. Gałeczki 45 - przychodnia weterynaryjna ul. Gwarecka 17 - klinika weterynaryjna ul. Stefana Batorego 11 - gabinet weterynaryjny Dogvet ul. M. Konopnickiej 21 - przychodnia weterynaryjna Marek Parczyk ul. Katowicka 90 - gabinet weterynaryjny KOLIBER ul. Prusa 7 - gabinet weterynaryjny ul. 16 lipca 21

Dofinansowanie do modernizacji kotłowni Chorzów rozpoczął realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Chorzów – etap I. Program przewiduje dofinansowanie: do modernizacji 33 wyeksploatowanych kotłowni na paliwo stałe oraz do montażu 8 sztuk instalacji solarnych, w budynkach mieszalnych jednorodzinnych. Nabór wniosków uczestników programu odbywa się w Urzędzie Miasta Chorzów, w Wydziale Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska (pok. 411, IV piętro): we wtorki w godzinach 9.00-12.00 i czwartki - 13.00-16.30. Wszelkich informacji dotyczących realizacji programu i warunków uczestnictwa, udziela Operator Programu Bieruńska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych: codziennie w siedzibie Fundacji pod nr tel. 32 324-25-

03 lub 726 587 371, (e-mail u.golek@bfig.pl), a także w siedzibie UM Chorzów ( pok.411) we wtorki od 9.00 do 12.00 i czwartki od 13.00 do 16.30, pod numerem telefonem 32 241 12 61 wew.107. Z regulaminem udzielania dotacji - Zarządzenie Prezydenta Miasta Chorzów nr OR/148/2012 z dnia 31 lipca 2012 r. zapoznać można się na internetowej stronie Urzędu Miasta Chorzów www.chorzow.eu.

Targi Pracy w Batorym Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie zaprasza osoby bezrobotne, poszukujące pracy oraz pracodawców do udziału w 25. Targach Pracy. Impreza odbędzie się 20 września w godz. 10.00 13.00 w Miejskim Domu Kultury „Batory” przy ul. Stefana Batorego 6 w Chorzowie. Podczas Targów przedstawione zostaną oferty pracy w kraju i za granicą oraz projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej skierowane do osób bezrobotnych i pracodawców.

Organizatorem targów jest Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie. Targi odbędą się w ramach projektu „Skuteczny Urząd III” współfinansowanego z EFS PO KL, poddziałania 6.1.2.

- Impreza skierowana jest do szeroko rozumianej branży spożywczej. Główny akcent położyliśmy jednak na branżę gastronomiczną i mięsną – mówi Mirosław Weindich z firmy Weindich, organizator targów. - Na imprezie gościmy światowe firmy, jest także bogata oferta polskich producentów – dodaje. Organizowane co dwa lata TTPS to jedne z najważniejszych w Polsce tego typu specjalistycznych imprez. Uczestniczyć w nich będą handlowcy, kadra kierownicza i zarządzająca oraz polscy i zagraniczni eksperci ds. rynku mięsnego i gastronomii. - To świetne targi. Prezentujemy na nich m.in. prasę do rozbijania mięsa. To

Komunikat dla przedsiębiorców Urząd Miasta w Chorzowie przypomina, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Gospodarki są bezpłatne! - Chcemy przestrzec przed firmami komercyjnymi przesyłającymi osobom, które założyły działalność gospodarczą, oferty dokonania wpisu w prowadzonych przez siebie rejestrach (katalogach firm). Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski i nie jest wymagany przez przepisy prawa – mówi Krzysztof Karaś, rzecznik UM Chorzów. Rzecznik podkreśla, że rozsyłane pisma, sugerujące konieczność uiszczenia opłaty za wpis do „rejestru przedsiębiorców”, są w istocie ofertami handlowymi, o czym świadczą informacje zamieszczone drobnym drukiem. - Uiszczona w odpowiedzi na takie pismo opłata

Dodatek wydawany we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów. Redaktor prowadzący Wojciech Zawadzki Redakcja: Chorzowianin.pl, 41-500 Chorzów, ul. Katowicka 105, tel. 32 2413-374

Wiadomości Samorządowe• N r 9 ( 2 0 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

maszyna naszej konstrukcji. Rozbija ona każdy rodzaj mięsa na dowolną grubość. W ciągu godziny można dzięki niej przygotować nawet 500 porcji – mówi Włodzimierz Morawski z firmy Maga. Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych, nie ukrywa zadowolenia z organizacji tego typu imprezy w naszym mieście. - Dobrze, że jedne z największych specjalistycznych targów odbywają się u nas. Jesteśmy postrzegani jako miasto prężnego biznesu. Targi trwały od 6 do 8 września, odwiedziło je 3,5 tysiąca osób z sektora spożywczego, mięsnego i gastronomii.

za wpis stanowi przychód firmy, która wysyłając pismo wprowadza adresatów w błąd, sugerując publicznoprawny i obligatoryjny charakter tej opłaty – mówi Krzysztof Karaś. Ewidencje tworzone przez tego typu firmy stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też REGON, w których rejestracja jest całkowicie bezpłatna, o czym przypomina również zamieszczony na stronie www.mg.gov.pl komunikat Ministra Gospodarki. - Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością – radzi rzecznik.


WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 9/20/2012

III

N r 9 / 2 0 (09.2012)

Wielka promocja terenów inwestycyjnych Rozegraj biznes w Chorzowie - tym hasłem miasto chce przyciągnąć inwestorów. Oferuje im niemal 70 hektarów. Wkrótce startuje kampania promująca te tereny w środkach masowego przekazu. denci, którzy w przyszłości mogliby znaleźć tu pracę – dodaje. Spoty promujące tereny inwestycyjne pojawią się pod koniec września m.in. w TVN CNBC, prasie, internecie i portach lotniczych. Miesiąc później do rozegrania biznesu w Chorzowie potencjalni inwestorzy zachęcani będą podczas targów EXPO REAL 2012 w Monachium. - To jedne z największych tego typu targów na świecie. Niejednokrotnie przekonałem się, jak ważny jest bezpośredni kontakt z potencjalnym inwestorem. Dlatego w Monachium chcemy się zaprezentować jak najlepiej – mówi Andrzej Kotala. Prezydent zaznacza, że miasto nie wykorzystywało wcześniej takich możliwości. - Zachęcamy wszystkich do zrobienia u nas dobrego biznesu, stworzenia miejsc pracy,

Foto: Biuro Prasowe UM Chorzów

Miasto skupi się na promocji 7 terenów położonych w Chorzowie II, Chorzowie Starym i Maciejkowicach. Łączna ich powierzchnia to nieco ponad 66 ha. Sześć z nich jest własnością miasta, natomiast duży teren poprzemysłowy jest własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Huty Kościuszko S.A. - Chorzów ma atuty do ściągnięcia biznesu. Zachęcamy dobrą infrastrukturą, wykształconą kadrą pracowników, bogatą ofertą kulturalną, sportową, rekreacyjną. Mamy Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Liczę, że tymi terenami zainteresują się inwestorzy związani z innowacyjnymi technologiami, np. IT, nanotechnologią. Wkrótce rozpoczną u nas naukę stu-

Projekt obejmuje 7 terenów:

Konferencja prasowa dotycząca promocji terenów inwestycyjnych w Chorzowie został zorganizowana na wieży zegarowej ratusza.

miejsc do zamieszkania. Chorzów ma coraz mniej mieszkańców, chcemy to zmienić. Każdy zainteresowany przedsiębiorca otrzyma od nas wszelką pomoc. Dodatkową zachętą do inwestowania w Chorzowie może być ulga w podatku od nieruchomości. W ciągu trzech lat, po spełnieniu określonych warunków, może wynieść ona 800 tys. zł.

Kampania promocyjna miasta w zakresie terenów inwestycyjnych współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowite nakłady na realizację projektu wynoszą 676 795,20 zł

brutto (środki własne 15,00 proc. wydatków, dotacja z UE w wysokości 85 proc. wydatków). - Bez promocji, bez reklamy miasto nie istnieje. Nie jest to kwota oszałamiająca. Trzeba zrobić jednak wszystko, aby każda wydana w kampanię złotówka zwróciła się w przyszłości – podkreśla prezydent.

1. Teren przy ulicy Katowickiej (4,62 ha) 2. Teren przy ulicy Katowickiej i Metalowców (4,53 ha) 3. Teren w obrębie ulic Nowej, Stacyjnej i Legnickiej (44,66 ha) 4. Teren przy ulicy Katowickiej i Niedurnego (4,64 ha) 5. Teren przy ulicach Torowej, Rębaczy i Kresowej (0,30 ha) 6. Teren przy ulicach Maciejkowickiej i Gdańskiej (3,72 ha) 7. Teren przy ulicy Maciejkowickiej (3,82 ha)

Pierwszym poważnym sprawdzianem kampanii promocyjnej będą monachijskie targi. - Poznamy tam realne szanse na pozyskanie inwestorów, nabierzemy doświadczenia. Przekonamy się też o tym, czy jest to właściwa droga. Osobiście uważam, że idziemy w dobrym kierunku - mówi Andrzej Kotala. wojz

Rok szkolny rozpoczęty. Otwarto wyjątkową klasę

Koniec wakacji i czas wracać do nauki. Z tej okazji pierwszaki cieszyły się tytami, a władze miasta wyremontowanymi placówkami. Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w Szkole Podstawowej nr 37. Taka wyprawka to koszt kilkuset, a nawet ponad tysiąca złotych. Koszt wyprawki jest spory. Dlatego od kilku lat koła chorzowskie Ruchu Autonomii Śląska przygotowują tyty dla pierwszoklasistów. To część tradycji śląskiej szkoły i chcemy to podtrzymać przyznaje Jerzy Bogacki, pełnomocnik prezydenta. W tym roku tyty wypełnione słodkościami i przyborami szkolnymi trafiły do ponad 70 najbardziej potrzebujących chorzowskich dzieci. Optymistycznie na nowy rok szkolny patrzy Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. - Jesteśmy po objazdach szkół. Jest czysto, kolorowo. Poprawiła się funkcjonalność wielu miejsc. Mamy nową jakość, Orlika przy ul. 3 Maja, wyładniało otoczenie

przy SP nr 14. Wszystkie prace służą temu, by dzieciom uczyło się jak najlepiej, w komfortowych warunkach. Dobre warunki przygotowano również dla czwórki dzieci z Zespołem Aspergena. Maluchy cierpiące na tę chorobę rozpoczęły naukę w SP nr 14 przy ul. Podmiejskiej. To pierwsza taka klasa w Chorzowie. Miasto postanowiło uruchomić ją w szkole masowej na wniosek rodziców dzieci z tym schorzeniem. - Dla takich dzieci korzystne jest ich umieszczenie w otoczeniu dzieci zdrowych w normalnej szkole, nie specjalnej, gdyż rokowania tej choroby są dobre, osoby te w przyszłości mają bardzo dużą szansę skończyć edukację w normalnym trybie – mówi Wiesław Ciężkowski.

- To fantastyczne dzieci. Wcześniej chodziły do przedszkola integracyjnego, są nauczone współżycia z grupą rówieśniczą. Nasza szkoła nie jest duża. Możemy stworzyć dzieciom doskonałe warunki - dodaje Janina Musioł, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14, W Chorzowie do wszystkich typów szkół poszło 13257 uczniów. Zastępca prezydenta zaznacza, że w tym roku szkolnym uruchomiono w mieście więcej niż w latach ubiegłych oddziałów klas pierwszych. - Mamy też pełne przedszkola. Nieco gorzej jest w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Tutaj widać niż demograficzny. Jednak w perspektywie kilku lat wyż dotrze do tych szkół. wojz

Pomóż wyjść książkom Masz przeczytane, zalegające w domu książki, czasopisma a może audiobooki bądź wydawnictwa pisane brajlem? Nie wiesz co z nimi zrobić? Przekaż je innym! Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów zainicjował zbiórkę książek, czasopism, audiobooków i wydawnictw pisanych brajlem. Akcja związana jest z promocją czytelnictwa, a podsumuje ją druga edycja imprezy „Wolność Czytania”. Zebrane w czasie zbiórki książki odżyją 27 września podczas im-

prezy „Wolność Czytania”, która trwać będzie na chorzowskiej ul. Wolności i w wielu innych miejscach na terenie miasta. W programie: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką, projekcje ekranizacji utworów literackich, spotkania autorskie.

Osoby chętne do przekazania książek i innych wydawnictw mogą do 25 września deponować je w chorzowskich placówkach kultury. Czekają:

Foto: Chorzowianin.tv

Do pierwszego dnia w szkole Julka przygotowywała się od dawna. Wczoraj córka poszła spać wcześniej niż zwykle. Nie mogła doczekać się tego rozpoczęcia – uśmiecha się Magdalena Bukowska Kaczmarczyk, mama siedmiolatki. - Ja też podeszłam do tego bardzo emocjonalnie. Chyba nawet bardziej niż moje dziecko – dodaje. Podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego w SP 37 Julka miała swój debiut. Zatańczyła podczas uroczystej akademii. Pierwsze emocje już z niej opadły. - Najważniejsze było rozpoczęcie szkoły i pierwszy dzień. Mam tutaj koleżanki. Czuję się fajnie – śmieje się pierwszoklasistka. Dziewczynka zadowolona jest ze swojej szkolnej wyprawki. - Mam tornister z syrenką i tytę pełną słodyczy – mówi.

Wiadomości Samorządowe• N r 9 ( 2 0 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

- Urząd Miasta, ul. Rynek 1 - Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. St. Batorego 6 - Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3 - Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59 - Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Lompy 13 - Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sobieskiego 8 (oraz wszystkie filie) - Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25


N r 9 / 2 0 (09.2012)

IV

WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 9/20/2012

Smaki ruszyły pełną parą Rozpoczęła się VI edycja konkursu „Chorzowskie Smaki”. W tym roku impreza rozpoczęła się na placu pod Pocztą Główną. Jednym z gości był Adam Gessler.

wodniczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych, z nadesłanych przez restauratorów zgłoszeń wybiera „Potrawy Roku” w trzech kategoriach: przystawce w odsłonie na zimno lub na ciepło, daniu głównym oraz w nowej kategorii – „na słodko”. - Przez cały wrzesień znajdą państwo najbardziej smakowite rzeczy – uśmiecha się Marcin Michalik. W tym miesiącu odwiedzający restauracje, biorące udział w konkursie, mogą spróbować konkursowych dań za 50 proc. ceny, wziąć udział w głosowaniu internetowym na www.chorzowskiesmaki.pl i wygrać nagrodę. Najlepsze dania i zwycięzców internetowej zabawy poznamy podczas uroczystej gali na początku października.

17 - 23 września Foto: Chorzowianin.tv

podczas konkursu ruch u nas jest wzmożony. Wiele osób pyta o smaki. To dobrze, bo celem imprezy jest przecież promocja chorzowskich lokali – uśmiecha się Jakub Ginko, właściciel Pizzerii Pod Drewnianym Bocianem. Konkurs „Chorzowskie Smaki” na stałe zagościł w kalendarzu chorzowskich imprez. Jego celem jest promocja zarówno chorzowskich gastronomów, jak i samego Chorzowa jako miejsca smacznej i urozmaiconej kuchni. - Nasze miasto słynie z dobrych restauracji i potraw. Zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w zabawie. Odwiedzania restauracji, kosztowania konkursowych dań i głosowania na nie – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Kapituła konkursu, której prze-

Konkurs „Chorzowskie Smaki” otworzyli m.in. Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa i Marcin Michalik, zastępca prezydenta.

Bar pod Estakada ul. Rynek 11 Patria-Chopin ul. Wolności 1 Restauracja Sztygarka ul. Piotra Skargi 34 Pizzeria Al. Dente ul. Hajducka 10/1

24 - 30 września

Foto: Chorzowianin.tv

Podczas ubiegłorocznej edycji „Chorzowskich Smaków” gośćmi specjalnymi byli Giancarlo Russo, Kurt Scheller i Theo Vafidis utytułowani, profesjonalni kucharze. W tym roku, w sobotę 1 września, podniebienia chorzowian pieścił mistrz kuchni Adam Gessler. - Restauracja jest miejscem spotkań ludzi na całym świecie. Dzielenie się doświadczeniami, smakami, mówienie o tym i sięganie do tradycji między innymi po to organizuje się takie konkursy czy festyny jak ten w Chorzowie – mówi Adam Gessler. Podczas imprezy mieszkańcy mogli skosztować przysmaków przygotowanych przez Adama Gesslera (na zdjęciu), a także szefów kuchni chorzowskich restauracji biorących udział w konkursie. - Nie ukrywam, że

Do końca września konkursowych potraw za 50 proc. ceny będzie można spróbować jeszcze w:

Wioska Rybacka Promenada gen. J. Ziętka Tokyo Sushi ul. Sienkiewicza 16/7 Rebelia Pub & Restaurant ul. Sobieskiego 12/1 Cafe Paterman ul. Wolności 18

Studenci z Turcji, Indii, Włoch, Rosji, Wenezueli, Argentyny, Chorwacji, Słowacji, Francji i Polski odwiedzili nasz region. Na Śląsk zagraniczne ekipy zjeżdżają się od 1979 roku. wa. Przygotowaliśmy na tę okazję różne rodzaje tradycyjnych tańców. Niektóre z nich są wyjątkowe – mówi Deniz Uzunöer z Turcji. - Czujemy się u was prawie jak w domu – dodaje Remy Bermal z Wenezueli. - Doceniamy piękną przyrodę, ciepło i otwartość ludzi. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Ideą imprezy jest, jak podkreśla Krzysztof Pająk, odpowiedzialny za organizację MSFF, jest wymiana kulturowa i wspólna zabawa. - Przyjeżdżają zespoły z całego świata. To naprawdę jest świetna okazja do poznawania siebie. Koncert Finałowy XXV Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego odbył się 1 września w Chorzowskim Centrum Kultury.

Foto: Mariusz Banduch

Wszystko to w ramach Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Od początku gospodarzem imprezy jest działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. MSFF jest jedyną tak dużą imprezą folklorystyczno-kulturalną w regionie. Od 25 sierpnia do 2 września, w miastach województwa śląskiego, ze swoim programem artystycznym wystąpiły zespoły z różnych stron świata. Barwne korowody i folklorystyczne koncerty pojawiły się w: Siemianowicach Śląskich, Żorach, Katowicach, Cieszynie, Koszęcinie, Sosnowcu i Chorzowie. - Cieszmy się, że możemy być tutaj. Jest to dla nas świetna zaba-

- Park Śląski to doskonałe miejsce do biegania. Ekipy są zadowolone z wyznaczonej trasy. W Polsce nigdy wcześniej nie organizowano tego typu mistrzostw, dlatego tym bardziej jesteśmy z pełnienia roli gospodarza zadowoleni i dumni – mówi Krzysztof Nowak dyrektor biura rektora AWF Katowice, organizatora imprezy. Po raz pierwszy w tego rodzaju mistrzostwach startuje Andrzej Radzikowski. - Chcę się sprawdzić. Zobaczyć czy człowiek jest w stanie przebiec jeszcze więcej. Dla mnie to przygoda i wyróżnienie. Zawodnik przyznaje, że do

takiej imprezy trzeba się przygotowywać wyjątkowo. - Ważne jest codzienne ostre wybieganie. Noga musi się kręcić a serduszko pracować. Sprawdzić chciała się też Aleksandra Niwińska. - To dystanse poważne. Trzeba sporo z siebie dać. Biegaczka nie ukrywa, że z czasem przychodzi kryzys. - Po 15 godzinach pojawia się duże zmęczenie, do tego dochodzą obtarcia odciski. Na spanie jednak nie ma czasu. Zawodnicy wystartowali w sobotę, 8 września, o godzinie 12.00. Rywalizowali na półtorakilometrowej pętli wokół Du-

Foto: Chorzowianin.tv

Egzotycznie na Wolności

W Parku Śląskim zmagali się z bólem i zmęczeniem. Najlepsi w ciągu doby przebiegli ponad 270 kilometrów. Na Mistrzostwa Świata w Biegu 24 – godzinnym zjechali się ultramaratończycy z różnych zakątków globu.

żego Stawu. Po upływie doby zawodnicy stanęli, a sędziowie odmierzyli dokładnie pokonaną przez nich odległość. W rozgrywanych w Chorzowie mistrzostwach wystartowało

248 zawodników z 34 krajów. Do końca rywalizacji dotrwało 200 osób. Zwyciężył Amerykanin Mike Morton, który w ciągu 24 godzin pokonał 277 km i 543 metry.

Rekord Guinnessa ustanowiony

Degustacja kiełbasy i krupnioka oraz bicie rekordu Guinnessa w największej porcji flaków wołowych na świecie. Tak wyglądał Świętomies Polski w Parku Śląskim.

Na pomysł zorganizowania imprezy promującej mięso, jako zdrowy element codziennej naturalnej diety, wpadli rodzimi producenci pod przewodnictwem Jacka Marcinkowskiego, honorowego prezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP. Idea jest taka, że wbrew modom i newage-owym wątpliwościom mięso to samo zdrowie, bo dostarcza organizmowi cennego białka. - Chodzi też o to, żeby promować naszych lokalnych wytwórców, bo poziom wyrobów wędliniarskich i mięsnych jest w Polsce niezwykle wysoki i powinniśmy być z niego dumni – mówi Andrzej Łyszyk organizator imprezy. W ubiegłym roku producenci wyrobów mięsnych i wędliniarskich zorganizowali na poznańskim

Rynku pierwszy Świętomięs Polski. - W tym roku zawitaliśmy na Śląsk. To zagłębie producentów mięsa i konsumentów. Naszym celem jest promocja mięsa w różnych regionach – tłumaczy Andrzej Łyszyk. Na Dużej Łące bawiono się 8 i 9 września. Nie zabrakło ludowych kapel, pokazów sportowców, a o zdrowym odżywianiu mówili naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Gwiazdą ostatniego dnia był Krzysztof Krawczyk. Podjęto także próbę bicia rekordu w ugotowaniu największego kotła flaków wołowych. Zrobiono to skutecznie. - Cieszymy się, że tutaj ten rekord pobito. Ugotowaliśmy 4 tysiące litrów. To jest 20 tysięcy porcji flaków – mówi Andrzej Łyszyk.

Wiadomości Samorządowe• N r 9 ( 2 0 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

Foto: Chorzowianin.tv

Foto: Chorzowianin.tv

Biegali całą dobę


SPORT

Dwa razy 0:7 i zmiana mistrzowski z Lechem Poznań (2010 r.). 51-letni szkoleniowiec prowadził także m.in. Górnika Łęczna, Piasta Gliwice, Odrę Wodzisław i Polonię Warszawa. Ostatnio próbował sił w roli komentatora. Pracował podczas Euro 2012 jako ekspert TVP.

roną Kielce. Mimo to początkowo nie zanosiło się na wstrząs w klubie. Działacze zapewniali Tomasza Fornalika, że może pracować w spokoju (podpisał w sierpniu trzyletni kontrakt). Tymczasem...

Ze studia TVP do Ruchu

Na Cichej głównie wygrywał - Mogę się tylko cieszyć, że trafiłem do takiego klubu jak Ruch, z tradycjami. Zrobię wszystko, żeby zespół piął się w górę i żeby kibice byli zadowoleni. Zamiast słów, wolę czyny na boisku i z tego będę rozliczany - podkreślił nowy trener Ruchu. - Znam ten zespół, bo jestem w lidze od lat. Marcin Kikut grał u mnie w Lechu, Pavel Sultes i Maciek Sadlok w Polonii Warszawa, zaś Marcin Malinowski w Odrze Wodzisław - wymienił. Jego zdaniem trzy porażki drużyny na starcie sezonu to jeszcze nie kryzys. - Moim zdaniem to mały marazm - dodał Zieliński. - Chciałbym coś dać

Od 5 września Jacek Zieliński prowadzi „Niebieskich”. Wyciągnie ich z ostatniego miejsca w tabeli?

Dobrą wiadomością dla fanów jest przyznanie Ruchowi licencji na grę na stadionie przy ul. Cichej. Komisja Licencyjna PZPN pozytywnie rozpatrzyła wniosek klubu, po zapoznaniu się z efektami prac remontowych na obiekcie. Tym samym nie będzie konieczna przeprowadzka drużyny do Gliwic, a przed własną publicznością powinno być łatwiej o przełamanie. 15 września Ruch podejmie Koronę Kielce, zaś 22 września Zagłębie Lubin. Natomiast 25 września, także na Cichej, zagra mecz 1/8 finału Pucharu Polski ze wspomnianą Koroną. (fab)

Tak padła pierwsza bramka dla Ruchu w sezonie. Jej autorką Karolina Jasinowska

Lubin). Z 23:25 zrobiło się 27:25! Zapachniało sensacją. Kiedy „Niebieskie” prowadziły 31:30, dwie minuty dzieliły je od szczęścia. Końcówkę lepiej jednak rozegrał SPR. Na trzy gole przyjezdnych z rzędu chorzowianki nie znalazły odpowiedzi, przegrywając spotkanie 31:33. - Lublin z pewnością był do pokonania. Zabrakło w końcówce chyba trochę zimnej krwi - podsumował trener naszej drużyny Janusz Szymczyk. Chorzowianki 15 września zagrają - znów u siebie - z KPR-em Jelenia Góra. Następnie czeka je wyjazd do Szczecina i spotkanie we własnej hali z mistrzyniami Polski z Gdyni (to jednak dopiero 13.10.). (mf)

Emocje na starcie ligi piłkarek lublinianki (wspierane przez kilkunastoosobową grupę fanów), ale Ruch ani myślał ułatwiać im zadania. W efekcie obejrzeliśmy bardzo emocjonujące widowisko. Początek to gol Karoliny Jasinowskiej i... cztery bramki z rzędu lublinianek. Nasz zespół nie dał jednak „odjechać” trzeciej drużynie minionego sezonu. Świetnie grała Kinga Grzyb, która raz za razem pokonywała bramkarkę SPR-u. Dość powie-

dzieć, że z pierwszych 10 goli Ruchu aż 7 rzuciła małżonka ekspiłkarza „Niebieskich” Wojciecha Grzyba. Pod koniec I połowy po karnym Kingi i kolejnej jej bramce Ruch wyszedł na prowadzenie 16:15, ale SPR odzyskał je jeszcze przed przerwą. Po zmianie stron nadal toczyła się wymiana ciosów. Skutecznością błysnęła druga skrzydłowa Ruchu, Monika Migała (pozyskana z Zagłębia

Letnia liga na Orliku Pierwszym futbolowym akcentem lata na Orliku przy ul. Kościuszki był Turniej o Puchar Prezydenta Miasta (wzorowany na rozgrywkach Euro 2012), który odbywał się w czerwcu i w lipcu. Spośród 16 ekip najlepsza okazała się Francja, złożona w większości z zawodników jednej z ekip Chorzowskiej Ligi Futsalu - Laudy. Miłośnikom futbolu z Chorzowa i okolic tak spodobało się granie na Orliku, że skrzyknęli się i zorganizowali letnią ligę na boisku przy ul. Kościuszki. Zgłosiło się osiem zespołów, mecze rozgrywano w soboty. - Po Euro padła propozycja, żeby coś zorganizować. Chłopcy nie wiedzieli, co zrobić z czasem - śmieje się Piotr Króliczek, jeden z pomysłodawców

imprezy, występujący w zespole Słowiana. 1 września poznaliśmy końcową kolejność w lidze letniej. Piłkarze Laudy zanotowali „dublet”, sięgając po drugie trofeum (po Pucharze Prezydenta). Z siedmiu spotkań wygrali sześć, w tym to najważniejsze - z Goplaną (5:3). Ta druga również zgromadziła 18 punktów, ale musiała się zadowolić drugim miejscem. Na najniższym stopniu uplasowała się ekipa Wspólnie dla Chorzowa. - Widać, że Lauda to dobry zespół, u którego procentuje zgranie z ligi halowej. Nieprzypadkowo wygrała obie nasze imprezy komentuje Stanisław Gawenda, opiekun chorzowskiego Orlika. Dla najlepszych trzech drużyn ufundowano puchary. Zwycięzca otrzymał także bon do wykorzystania w sklepie sportowym - na kwotę 300 zł, zaś drugi i trzeci zespół - 200 zł.

Hala MORiS w remoncie, Graniczna „oblężona” Jedna z największych inwestycji w historii Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu rozpoczęta. Piłkarki Ruchu i futsalowcy Cleareksu przenieśli się do Chorzowa Batorego.

Fot. Paweł Mikołajczyk

Skrzyknęli się i zorganizowali rozgrywki ligowe. Tak im się spodobało, że już myślą o podobnej imprezie w przyszłym roku.

Fot. Adrian Ślązok

8 września rozpoczął się sezon PGNiG Superligi. Na inaugurację Ruch podjął najbardziej utytułowany polski zespół. Był bliski sprawienia sensacji. Według terminarza w pierwszej kolejce szczypiornistki z Chorzowa miały pojechać do Lublina, ale na prośbę tamtejszego SPR-u doszło do zamiany gospodarza. W hali przy Granicznej (o remoncie obiektu przy ul. Dąbrowskiego piszemy obok) zmierzyły się dwa najbardziej utytułowane zespoły w żeńskim handballu (Lublin 15 tytułów mistrzowskich, Ruch - 9). Zdecydowanymi faworytkami były

Chorzowianin.pl

Gliwice nieaktualne

Fot. Mariusz Banduch.

5 września klub zwołał w trybie pilnym konferencję prasową i... pochwalił się nowym szkoleniowcem. Tak wyjaśniał to prezes Dariusz Smagorowicz. - Jestem zwolennikiem przemyślanych decyzji. Długo rozmawiałem z członkami rady nadzorczej. Spokojnie przeanalizowaliśmy sytuację, doszliśmy do wniosku, że musimy podjąć taką decyzję. Tomaszowi Fornalikowi zaproponowałem dalszą pracę w klubie. Na razie muszą opaść emocje - mówił sternik Ruchu. Być może młodszy z braci pozostanie na Cichej w roli asystenta. Nowym trenerem wicemistrzów Polski został zaś Jacek Zieliński. Na jego liście osiągnięć widnieje przede wszystkim tytuł

Nr 9 (210) (09.2012)

Ruchowi, odcisnąć piętno. W tym rola moja i moich współpracowników, żeby na Cichej zaczęto się uśmiechać - dodał. Zieliński często w przeszłości zwyciężał w Chorzowie. - Ruch był dla moich drużyn... wdzięcznym rywalem i tu się często wygrywało. Chciałbym teraz przeżywać to z drugiej strony, jako trener „Niebieskich” - powiedział. W sezonie 2009/10 wygrał na Cichej 2:1 jako szkoleniowiec Lecha Poznań (ten mecz mocno przybliżył poznańską drużynę do tytułu). Rok później triumfował z Polonią Warszawa - 3:0. A w minionym sezonie, ponownie z „Czarnymi Koszulami”, 1:0.

Początek sezonu w wykonaniu „Niebieskich” okazał się koszmarny. Po trzech ligowych porażkach władze klubu podziękowały Tomaszowi Fornalikowi, zatrudniając Jacka Zielińskiego. Mecze III rundy Ligi Europejskiej zakończyły się dla Ruchu mało chlubnym bilansem 0:7 (dwie porażki - 0:2 i 0:5 z Viktorią Pilzno). Nikt wówczas nie przypuszczał, że za moment będzie „powtórka” w lidze. Zespół fatalnie jednak wszedł w sezon T-Mobile Ekstraklasy. Na inaugurację był tłem dla poznańskiego Lecha, ulegając mu 0:4. Potem, choć gra uległa poprawie (zawiodła jednak skuteczność), wrócił „na tarczy” z wyjazdu do Łodzi (0:2 z Widzewem). W tym spotkaniu aż dwóch piłkarzy Ruchu zobaczyło czerwone kartki - obaj za bezmyślne faule. Żeljko Djokić i Maciej Sadlok zostali zawieszeni na trzy spotkania. Haniebne „0:7” stało się faktem Wrocławiu. To była najbardziej pechowa z trzech porażek chorzowian. W końcówce Marcin Kikut zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym, a Cetnarski ze Śląska wykorzystał jedenastkę. Po trzech kolejkach (i trzech wyjazdach) Ruch zajmował ostatnie miejsce, ex aequo z Ko-

9

Piłkarze Laudy pokonali m.in. Blue Boys - 6:4.

Zawodnicy snują plany co do kolejnej edycji. Ta mogłaby ruszyć już wiosną 2013 roku. Mamy sporo pomysłów. Można by zwiększyć liczbę drużyn - do 10-12 - i grać począwszy od maja aż do września, z krótką przerwą - kończy Piotr Króliczek. Klasyfikacja końcowa ligi letniej na Orliku: 1. Lauda, 2. Goplana, 3. Wspólnie dla Chorzowa, 4. Blue Boys, 5. Słowiana, 6. Maciejkowice, 7. FC Wlaty, 8. Alba. (m)

Termomodernizacja hali ul. Dąbrowskiego 113 już od dłuższego czasu była w miejskich planach inwestycyjnych. Zdarzało się bowiem - zwłaszcza zimą - że mecze na tym obiekcie rozgrywano w dość niskich temperaturach. Po wykonaniu prac ta sytuacja już się nie powtórzy. Do przetargu przystąpiło siedem firm. Wybrany został DOMKAT S.A. z Siemianowic Śląskich. Koszt inwestycji to 4.290.061,07 zł brutto. Większość środków (ok. 80 procent) pochodzić będzie ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W skład wykonania zadania wchodzi m.in.: modernizacja wentylacji nawiewno-wywiewnej, wymiana instalacji grzewczej, wykonanie robót budowlanych (wyburzenia, zamurowania, renowacje ścian

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

zewnętrznych, wewnętrznych, docieplenie stropodachów), roboty związane z poprawą bezpieczeństwa pożarowego, instalacje elektryczne itp., instalacja hydrantów wewnętrznych, wykonanie instalacji solarnej cwu, modernizacja instalacji sygnalizacji pożaru oraz automatyki wentylacji oddymiania obiektu. Prace rozpoczęły się 3 września. Jak długo potrwają? - Okres przewidziany na wykonanie inwestycji to sześć miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nasze drużyny wrócą na fazę play off do hali na Dąbrowskiego - mówi dla Chorzowianin.pl Wojciech Krzystanek, wicedyrektor MORiS-u. Na czas wykonania termomodernizacji z hali przy ul. Dąbrowskiego musiały się wyprowadzić dwie drużyny: piłkarki

ręczne KPR Ruch, a także futsalowcy Cleareksu. W najbliższych miesiącach występować one będą w Kompleksie Sportowym „Hajduki” przy ul. Granicznej. Po przenosinach szczypiornistek i futsalowców Cleareksu hala w Chorzowie Batorym przeżywać będzie prawdziwe oblężenie. Przypomnijmy, że na co dzień rozgrywają w niej mecze koszykarze Alby i futsalowcy Mareksu. W niemal każdy weekend o punkty walczą tam także drużyny Chorzowskiej Ligi Futsalu. Zmiana hali na mecze KPR Ruch i Cleareksu wiąże się z mniejszą liczbą biletów w sprzedaży. Spotkania na Dąbrowskiego mogło obejrzeć 1000 osób. Na Granicznej miejsc dla fanów przeznaczono tylko 150. (mf)


Nr 9 (21) (09.2012)

Chorzowianin.pl

10

PROMOCJA

Danone – dobry jogurt z dobrego mleka To, z jakiego mleka jest wyprodukowany nasz ulubiony jogurt, ma znaczenie. Ważne jest również, skąd to mleko pochodzi. Dobre mleko to wynik dobrych warunków w gospodarstwie i codziennej dbałości o krowy. Dlatego Danone już od ponad 10 lat prowadzi Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka, który obecnie rozwija w kierunku programu pod nazwą Zrównoważone Rolnictwo. Od początku swojej działalności w Polsce Danone stawiał wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa mleka w ramach Programu Jakości i Bezpieczeństwa Mleka. Zostało to dostrzeżone przez ekspertów branży już wiele lat temu. Firma była wielokrotnie nagradzana za dobre praktyki w dziedzinie współpracy z dostawcami mleka i społecznej odpowiedzialności biznesu. Już w Przeglądzie CSR Danone za lata 2003-2006 znalazła się wypowiedź redaktor naczelnej „AgroTrendy”, Małgorzaty Białasiewicz, która podkreślała, że Danone: - „… już na początku lat 90. przyczynił się w znaczącym stopniu do podniesienia jakości w Polsce produkowanego mleka, narzucając dostawcom rygorystyczne normy higieniczne”. Danone odbiera mleko od ok. 17 tysięcy krów w Polsce. Wspólnie z rolnikami, z którymi na stałe współpracuje, dba o to, w jaki sposób są traktowane, żywione i w jakich warunkach utrzymywane; pracuje nad składem i jakością mleka. Znaczenie tych działań potwierdzają badania pokazujące, że skład mleka, czyli zawartość białka, tłuszczu, wody, węglowodanów i związków mineralnych, w 70% zależy od tego,

w jakich warunkach żyje krowa, a tylko w pozostałych 30% jest on uwarunkowany genetycznie. Świadomość znaczenia dobrostanu zwierząt to więc wspólny interes Danone i rolników. Dziś jakość mleka nadal pozostaje kluczowa i dlatego jest przez firmę na bieżąco monitorowana. Danone idzie jednak o krok dalej. Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka rozwija w kierunku programu Zrównoważone Rolnictwo, który obejmuje 3 obszary: Program zapewnienia dobrostanu krów i jakości mleka obejmuje bieżącą współpracę z rolnikami pod kątem warunków utrzymania krów, ich żywienia, stanu zdrowia i utrzymywania najwyższych standardów dla składu i jakości mleka,

które finalnie trafia do produktów mlecznych Danone. Program rozwoju społeczno-ekonomicznego gospodarstw opiera się na wspieraniu współpracujących z Danone rolników w inwestycjach, w organizowaniu warsztatów i konferencji podnoszących ich wiedzę na temat hodowli krów oraz stałym podnoszeniu standardów współpracy obu stron. Program ochrony środowiska ma na celu zachęcenie rolników, by ich gospodarstwa były przyjazne środowisku oraz pomaganie im w zarządzaniu zużyciem wody i energii, w gospodarowaniu odpadami oraz m.in. w kontrolowaniu wykorzystywanych nawozów, czy innych środków stosowanych w rolnictwie. Za jakością mleka stoi pasja rolników, ich zaangażowanie i oddanie swojej pracy. Danone szanuje ich codzienny wkład w to, co robią w każdym z powyższych obszarów, ponieważ dzięki temu dostarczają dobre mleko. A dobre mleko to dobry jogurt. Taki właśnie jest jogurt naturalny „Danone Natura”, który powstaje tylko z mleka i żywych kultur bakterii jogurtowych. Więcej informacji na www. danonedlanautury.pl oraz na www.danone.pl.

Dwunastu niewiarygodnie przystojnych, świetnie zbudowanych i rewelacyjnie poruszających się mężczyzn. Kultowy, niepowtarzalny, oryginalny Chippendales. To już nie zespół. To marka. Pożądana na całym świecie, perfekcyjna, luksusowa, elektryzująca. Już w październiku wystąpią na dwóch ekskluzywnych show: w warszawskiej Sali Kongresowej oraz w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Krzyk, pisk, histeria, pożądanie – tak można określić reakcje na wyszukane popisy Chippendales. Nie ma mowy o biernym patrzeniu na widowisko. To, co tancerze prezentują na scenie porwie do zabawy nawet najbardziej oziębłą widownię. A moment, w którym wchodzą pomiędzy rzędy, rozgrzewa do czerwoności już i tak ekscytującą się publiczność. Za każdym razem kilka dziewczyn ma szansę doświadczyć pełnej bliskości idealnego ciała jednego z członków grupy, podczas wspólnego występu na scenie. Profesjonalnie przygotowane widowisko, rewelacyjna choreografia, gra świateł, doskonałe umiejętności artystów dają poczucie prestiżu, nowoczesności i luksusu. Ich występem nie będą zawiedzione nawet najbardziej wymagające panie. Chippendales to fenomen kulturowy, który doczekał się wielu naśladowców. Ale żaden zespół nie gromadzi na swoich występach tylu kobiet, żaden

REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

nie daje takich popisów, żaden nie rozgrzewa tak jak oni. Bo prawdziwi Chippendales są tylko jedni. Ich show powala na kolana, zapada w pamięci na długo. Nie musisz jechać do Las Vegas. Doświadcz The Ultimate Girls Night Out Show w Polsce. 2 października 2012, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca

TANGO PASIÓN od 1993 roku jest regularnie wystawiane na deskach Broadway‘u, a nowojorska publiczność, uznawana za najbardziej wymagającą na świecie, zawsze oklaskuje ich na stojąco! W ciągu dekady w samym tylko Théârte des Champs – Elysées w Paryżu show wystawiono 122 razy i obejrzało go ponad 150 tys. widzów! Polscy widzowie już jesienią będą mieli możliwość obejrzeć ten wspaniały spektakl w Warszawie, Gdyni, Łodzi i Zabrzu! Tango Pasión - to zespół składający się z czołowych tancerzy, wyselekcjonowanych z najlepszych argentyńskich szkół tańca. To rewelacyjna choreografia Hectora Zaraspe, który za osiągnięcia w 2004 roku został mianowany Ambasadorem Kultury Buenos Aires.

To genialna muzyka na żywo w wykonaniu orkiestry Sexteto Mayor, którzy są zdobywcami Latin Grammy Award. „Pełen siły i wyrafinowany, szlachetny i zmysłowy. Tango Pasión prezentuje jeden z najlepszych show tego typu w historii“ – tak o widowisku napisał paryski “Le Figaro”. 8 listopada 2012 r. Show w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. STOMP to największy kasowy sukces w historii Broadwayu oraz sensacja teatralna w skali światowej! Grupa grająca na wszystkim - od zapalniczek Zippo aż po kosze na śmieci - wiele lat temu zawładnęła sercami publiczności i po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością. Artyści znani z improwizacji i odważnych eksperymentów muzycznych tworzą jedyne w swoim rodzaju widowisko, które bawi, śmieszy i inspiruje. Nie dziwi więc fakt, że kalendarz zespołu wypełniony jest występami w każdym zakątku globu, na koncie grupy pojawiają się kolejne nagrody, a prasa nie szczędzi im pochwał, nazywając projekt STOMP „hitem wszechczasów”. W listopadzie, po 3 latach przerwy, zespół ponownie zawita do Polski – ich szalone popisy będziemy mogli podziwiać w Bydgoszczy, Warszawie, Zabrzu i Łodzi. Zapraszamy! Koncerty w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca: 11 – 12 listopada 2012 r.


WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Chorzowscy artyści na Ukrainie Show Taneczne „Step” Tomasza Micha, Lekki Teatr Przenośny prowadzony przez Teresę Adamkiewicz i Mirosła­wa Orzechowskiego, młody piosenkarz Wojciech Grzywnowicz, aktorka Agata Śliwa oraz. śpiewak Jan Maria Dyga towarzyszyli oficjalnej chorzowskiej delegacji podczas wizyty w Tarnopolu. Mieszkańcom miasta partnerskiego Chorzowa zaprezentowano część bogatej oferty Chorzowskiego Centrum Kultury. Chorzowian oklaskiwano także w Kamieńcu Podolskim, Stryju, Lwowie i Drohobyczu. - Nie było dziełem przy­padku, że przyjechaliśmy do Tarnopola akurat w czasie, gdy miasto obchodziło swoje święto. Na licznych skwerach i placach trwały imprezy. Chorzowska grupa artystyczna dostąpiła

zaszczytu dwukrotne­go występu, m.in. w ogromnej muszli koncertowej, na terenie największego tarnopolskiego parku. Mieliśmy świadomość, że występujemy także dla Polaków, jakże złaknionych polskiej obec­ności na scenie. Nasze występy wplecione zostały w oficjalne spotkanie

władz obu miast – relacjonuje Jan Maria Dyga, który pod tarnopolskim pomnikiem, pochodzącej z tego miasta, światowej sławy śpiewaczki, Salomei Kruszelnickiej, spontanicznie zaśpiewał piosenkę z repertuaru Jana Kiepury. Zdjęcia: Jan Maria Dyga

REKLAMA

REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

11

Nr 9 (210) (09.2012)

Chorzowianin.pl


Nr 9 (21) (09.2012)

Chorzowianin.pl

12

REKLAMA

de.chat zaprasza do Siemianowic Śl. na kurs j. niemieckiego

tel. 501 619 790

www.dechat.pl

APTEKA

ul. Kościuszki 9 (Kaufland) 41-506 Chorzów, tel. 32 246-31-32 pon-sob 9.00-21.00 niedz.10.00-18.00

drewno opałowe i kominkowe sosna - świerk: 150 zł/mp brzoza-olcha: 170 zł/mp tel. 34/3578350, 505 362 561 transport 30 zł. max. załadunek samochodu 4 mp

KREDYTY GOTÓWKOWE KONSOLIDACYJNE   atrakcyjne

warunki   bez zdolności kredytowej

  bez

ograniczeń wieku   długi okres kredytowania

Katowice 32/725-29-35

Siemianowice 32/724-89-27

Zatrudnimy do roznoszenia ulotek tel. 607-055-094 Język angielski • lekcje indywidualne • lekcje maturalne • zajęcia dla dzieci • business English • Callan Method Chorzów - Klimzowiec

Zatrudnię kierowcę kat. C+E z doświadczeniem na wywrotkę (karta kierowcy), tel. 511-091-319

Zatrudnię

operatora Ł-34, tel. 511-091-319

Zatrudnię

tel. 504-351-741

operatora spycharki TD – 40, tel. 511-091-319

Kupię

Kupię

radia, wzmacniacze, kolumny, kolejki elektryczne. Klocki LEGO, tel. 607-912-559

antyki, starocie, militaria, tel. 790-467-020

Adres redakcji:

41-500 Chorzów, ul. Katowicka 105/2, tel. 32 241-33-74, 32 346-12-75, tel./fax: 32 413-474. e-mail: redakcja@chorzowianin.pl www.chorzowianin.pl Redaguje zespół. Redaktor naczelny: Waldemar Kosior Wydawca: AML Medial Biuro ogłoszeń czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 –15.00.

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )


PROMOCJA

13

Nr 9 (210) (09.2012)

Chorzowianin.pl

Dlaczego tyjemy i jak z tym walczyć? Poczuj komfort taniej pożyczki gotówkowej Statystyki są alarmujące – już przeszło połowa Polaków ma problemy z nadwagą, a coraz częściej problem ten dotyka także dzieci! Dlaczego tyjemy i jak skutecznie walczyć z nadmiernymi kilogramami? Według raportów ponad 40% dorosłych mężczyzn i około 30% kobiet ma nadwagę. Na otyłość cierpi z kolei ponad 20% społeczeństwa. Polska znajduje się pod tym względem w  czołówce państw na świecie. Co więcej, problem nadmiernych kilogramów dotyka coraz częściej dzieci i młodzież. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia blisko co trzeci nastolatek w naszym kraju waży ponad normę. Polacy należą również do społeczeństw o wyjątkowo niskim odsetku osób uprawiających sport – tylko 10% dorosłych i mniej niż 30% młodzieży stara się utrzymać sprawność fizyczną.

Dlaczego tyjemy?

Nadmierne kilogramy mogą być wynikiem np. zaburzeń gospodarki hormonalnej, stresu, czynników genetycznych, a także psychologicznych. W przypadku kobiet problemy z nadwagą pojawiają się po ciąży lub podczas menopauzy. - Do najczęstszych czynników sprzyjających otyłości zalicza się niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz mało aktywny tryb życia. Przybieranie na wadze jest skutkiem nieregularnego odżywania, podjadania między posiłkami lub przed snem oraz źle skomponowanego jadłospisu. Złe nawyki żywieniowe powodują, że z problemem nadwagi borykamy się już od najmłodszych lat, a z czasem coraz trudniej jest nam wrócić do prawidłowej masy ciała – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrum Naturhouse. Kolejne diety, które często powodują efekt jo-jo osłabiają jeszcze bardziej nasz organizm. Warto pamiętać, że wielokrotne próby odchudzania, głodówki czy źle dobrane kuracje zamiast pomóc, zwiększają ryzyko wystąpienia otyłości.

Czym grozi otyłość?

- Nadmierne kilogramy wpływają zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu. Problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń wynikających z otyłości, która została już uznana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku – informuje dietetyk z Centrów Naturhouse. Nadwaga ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży, przyczynia się bowiem do nieprawidłowego rozwoju młodego organizmu. Otyłe nastolatki narażone są również na brak akceptacji ze strony rówieśników. Jak można temu zaradzić?

Od czego zacząć?

Podstawą walki z otyłością jest zmiana nawyków żywieniowych. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy powinniśmy wybierać zbilansowane diety, dostarczające organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, oparte na zasadach zdrowego odżywania. W tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka, który na podstawie dokładnego wywiadu oraz specjalistycznych badań dopasuje indywidualną kurację odchudzającą, uwzględniając m.in. nasz wiek, przebyte choroby, styl

Centrum Dietetyczne Naturhouse w Chorzowie ul. Wolności 60, tel. 32 345 26 08

życia, a także nasze upodobania smakowe. Specjalista ds. żywienia pomoże nam również w nauce prawidłowych zasad odżywania, dzięki czemu po zakończeniu kuracji unikniemy efektu jo-jo i zachowamy efekty diety. Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych należy zadbać o zdrowy styl życia. Pozbycie się nałogów i regularna aktywność fizyczna będą najlepszym uzupełnieniem diety.

Dołącz do akcji

Ogólnopolska kampania „Uwaga Nadwaga” organizowana przez Centra Dietetyczne Naturhouse ma na celu zwrócenie uwagi na problemy nadwagi i otyłości oraz związane z nimi konsekwencje zdrowotne. Propaguje również zwiększenie świadomości w kwestii prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach akcji przeprowadzony zostanie szereg działań edukacyjnych oraz profilaktycznych. Zaplanowano m.in. spotkania informacyjne z rodzicami oraz pogadanki dla uczniów z udziałem dietetyka. W czasie trwania kampanii, czyli w dniach 17 września – 30 listopada we wszystkich Centrach Dietetycznych Naturhouse będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem, połączonych z pomiarami ciała oraz badaniami zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie. Każdy, kto odwiedzi Centrum Naturhouse otrzyma także specjalne poradniki zawierające cenne wskazówki żywieniowe. Program „Uwaga Nadwaga” został objęty patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Więcej informacji o akcji można uzyskać na stronie organizatora: www.naturhouse-polska.pl. Godziny otwarcia: Poniedziałek - Środa: 10.00 - 18.00 Czwartek - Piątek: 8.00 - 16.00 Sobota: 10.00 - 13.00

W Banku BGŻ trwa kampania reklamowa pożyczki gotówkowej z pakietem ubezpieczeń. W reklamach Bank podkreśla, że jest to bardzo tania, a przez to jedna z najlepszych na rynku pożyczka gotówkowa. Kampania rozpoczęła się 20 sierpnia spotem radiowym z udziałem znanych już klientom wiewiórek oraz 30-sekundową reklamą telewizyjną, w której wiewiórki obserwują ludzi realizujących swoje plany dzięki taniej pożyczce gotówkowej z obniżonym oprocentowaniem. Kampania potrwa do końca września. - Promocja polega na tym, że Bank nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki, a oprocentowanie zostało znacznie obniżone – powiedziała Agnieszka Jakubek, dyrektor oddziału Banku BGZ w Chorzowie. Z oferty mogą skorzystać osoby, które nie posiadają konta, a poszukują środków pieniężnych. Jej głównym atutem jest niski koszt oraz minimum formalności. Kredyt udzielany jest na podstawie oświadczenia o dochodach. Maksymalna kwota  kredytu to 10 000 zł i może ją otrzymać każdy klient, osiągający dochody z tytułu wynagrodzenia, emerytury czy renty. Dogodny okres kredytowania sprawia, że mie-

REKLAMA

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

sięczne raty nie stanowią nadmiernego obciążenia domowego budżetu” – dodaje Agnieszka Jakubek. Do kredytu dołączony jest bogaty zakres pakietu ubezpieczeń obejmujący ubezpieczenie na życie, od utraty pracy, ubezpieczenie czasowej niezdolności do pracy oraz ubezpieczenie na wypadek śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Pożyczka może zostać przeznaczona na dowolny cel.  W każdym momencie można dokonać wcześniejszej spłaty części lub całości zadłużenia, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Trwająca kampania jest kontynuacją wcześniej przyjętej strategii marketingo-

wej, zgodnie z którą Bank zwraca uwagę, że oferuje najlepsze produkty na rynku w kluczowych kategoriach. Na rynku kont osobistych jest to konto z premią, które już drugi rok z rzędu zajęło czołowe miejsce w rankingach przygotowanych przez niezależnych analityków rynku finansowego – Bankier. pl i Money.pl oraz w rankingach Gazety Wyborczej i porównywarki finansowej Comperia.pl Z pożyczki gotówkowej mogą skorzystać osoby, które do 28 września złożą wniosek o jej udzielenie w oddziale Banku BGŻ przy ul. Wolności 13 w Chorzowie.


Nr 9 (21) (09.2012)

Chorzowianin.pl

14

KULTURA Program dziewiątego spotkania naukowego z cyklu

„MEDIUM MUNDI”

Zdjęcia z archiwum Andrzeja Skupińskiego

Wobec braku, utraty i ubywania środa, 26 września 2012 r.

Angelus.

Cztery dekady Tolusia

CZĘŚĆ I 9.00–9.30 Otwarcie sesji – Jacek Kurek (słowo), Krzysztof Maliszewski (słowo), Bogdan Mizerski (kontrabas) Eseje: 9.30–9.50 dr hab. Katarzyna Kwapisz-Osadnik (Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ) – Czy wszystko można wyrazić, czyli o braku słów 9.50–10.10 dr Krzysztof Maliszewski (Instytut Pedagogiki UŚ) – Wszystkie komety świata. Szkic z topografii utraty i pedagogii żałoby 10.10–10.30 mgr Monika Nowak (Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Chorobami Krwi przy Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie) – „Straty rodzące owoce”. Afirmacja życia osób doświadczonych cierpieniem i umieraniem 10.30–11.00 przerwa 11.00–11.20 dr Jacek Kurek (Instytut Historii UŚ, CAŻ) – Piękno z żalu i tęsknoty 11.20–11.40 prof. dr hab. Krystyna Wojtynek-Musik (Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ) – Strata, która staje się zyskiem w wierszu Stéphane’a Mallarmégo: Kantyczka św. Jana 11.40–12.00 prof. UŚ dr hab. Aleksandra Kunce (Instytut Nauk o Kulturze UŚ) – To, co puste 12.00–12.10 przerwa

Śląski kabareciarz, artysta estradowy, aktor i... nauczyciel świętuje jubileusz czterdziestolecia pracy artystycznej.

12.10–12.30 dr n. med. Jadwiga Pyszkowska (konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej) – Ochrona zdrowia w procesie przeżywania żałoby 12.30–12.50 lek. psychiatra Bożena Szymik-Iwanecka (Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy szpitalu w Rybniku) – Choroba psychiczna – utrata siebie?

Andrzeja „Tolusia” Skupińskiego nie sposób pomylić z kim innym. Już w swoim debiucie filmowym stworzył jedną z najbardziej charakterystycznych kreacji. Od postaci górnika Brzuski w filmie „Grzeszny żywot Franciszka Buły” – bo o tej roli mowa – zaczęła się jego wieloletnia współpraca z reżyserem Januszem Kidawą, który zaliczył go do grona swoich ulubionych aktorów. „Toluś” nie byłby sobą, gdyby początków artystycznej drogi nie wspominał z dystansem i przymrużeniem oka: - W roku 1971 szczęśliwie zdawałem na wydział humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego. Egzamin wstępny zdałem dość ładnie, wyłożyłem się na historii, a dokładniej na historii ruchu robotniczego przy pytaniu o to, dlaczego Waryński poszedł siedzieć a reszta dostała „czapę”. Skąd miałem wiedzieć, że Waryński był przeciwny terrorowi? – żartuje w swoim stylu. - Wynik ogólny miałem 4,7 w skali ocen do 5. Pięknie, ale za mało, żebym został studentem. Nie miałem punktów za pochodzenie. Tata był wrednym inteligentem pracującym, do tego z niemiecką Małą Maturą i powojennym kursem szybkiego technikum, bez legitymacji PZPR. Matka była etniczną Niemką z Małą Maturą i zawodem położnej. Nie miałem szans, ale na moje szczęście otwarto filię UŚ w Cieszynie. Trzy kierunki, na wszystkich może setka studentów. Tam dostałem upragniony indeks – kontynuuje. Jako student spotkał Jerzego Kronholda, wówczas członka poetyckiej grupy „Teraz”, współtwórcę literackiej Nowej Fali. – Jego kolegami byli Ewa Lipska, Stanisław Barańczak, Juliusz Kornhauser... Ja także miałem okazję się z nimi spotykać – wspomina Andrzej Skupiński. – Jerzy Kronhold założył teatr podobny do głośnego krakowskiego STU. Patronem i promotorem przedsięwzięcia był Tadeusz Nyczek. Zrealizowaliśmy dwa spektakle. Drugi z nich to była sztuka teatralna z prawdziwego zdarzenia – tekst Petera Hand-

12.50–13.00 przerwa

kego „Publiczność zwymyślana”. Od tej premiery, w roku 1973, datuję swoje prawdziwe zawodowe początki w świecie sztuki. Występuję wprawdzie publicznie od ósmego roku życia, ale nie przesadzajmy – kontynuuje ze śmiechem. Poważną przygodę ze sztuką zaczynał w teatrze awangardowym. Ma na swoim koncie dwa monodramy: „List otwarty do zmarłej dziewczyny” Gilberta Cesbron i „Kiedy chcę płakać - nie płaczę” Miguela Otero Silvy. W 1975 roku zaczął współpracę ze studencką rozgłośnią radia „Egida”, gdzie prowadził autorskie audycje. W roku 1976 spotkał Joannę Bartel i zaczął pojawiać się na kabaretowej estradzie. Debiut filmowy w „Grzesznym Żywocie Franciszka Buły” Janusza Kidawy to rok 1979. Potem kolejne filmy reżysera: „Anna i wampir”, serial „Budniokowie i inni”, „Komedianci z wczorajszej ulicy”... – „Komedianci” to miał być zupełnie inny film. Pomyślany jako kontynuacja „Franciszka Buły” został dramatycznie pokiereszowany przez cenzurę. Do tego stopnia, że ciężko było zmontować logiczną całość. Cudem się Januszowi Kidawie udało, ale dzieło to miało niewiele wspólnego z pierwotnymi założeniami – opowiada Andrzej Skupiński. Rok 1991 przyniósł dokument kreacyjny - pracę dyplomową Marka Fałata „Lekcja polskiego”, pokazującą codzienność nauczyciela - prekursora lekcji śląskiej gwary w szkołach. W roku 2000 powstał „Angelus” Lecha Majewskiego. – Dostałem tam dość trudną rolę, która potem „odreagowywałem” w kinie offowym Eugeniusza Klucznioka – wspomina Andrzej Skupiński. Był też dokument kreacyjny „Pas Cnoty”, w którym partnerował serdecznemu przyjacielowi, Jerzemu Cnocie, znanemu aktorowi charakterystycznemu. Była także rola w filmie „Benek” Roberta Glińskiego i „Wesołych świąt” Tomasza Jurkiewicza. Do najtrudniejszych wyzwań artystycznych, z którymi musiał się dotąd zmierzyć, Andrzej Skupiń-

Grzeszny żywot Franciszka Buły.

ski zalicza udział w dwóch musicalach Mariana Makuli – „Zolyty” i „Pomsta”, czyli śląskich wersjach „Ożenku” Gogola i „Zemsty” Fredry. Opanowanie zewnętrznych czynników gry aktorskiej na klasycznej scenie pudełkowej to już nie przelewki. Funkcjonowanie w przestrzeni scenicznej, gra z rekwizytem, gra z partnerem, kontakt z widownią – tego uczy szkoła teatralna. Mnie nikt nie uczył. Musiałem zrobić to sam. Ze spektaklu na spektakl „przerabiałem kolejne lata” szkoły aktorskiej. Grałem zupełnie intuicyjnie, a sukcesem było to, że nie położyłem premiery – wspomina „Toluś” Skupiński. Jednym z najważniejszych etapów w dotychczasowym życiory-

Byzuch.

Wesołych Świąt.

Pomsta.

sie artystycznym „Tolusia” jest bez wątpienia Kabaret „Toluś Party” (kilkanaście piosenek ukazało się przed laty na kasecie magnetofonowej z okładką zaprojektowaną przez, nieżyjącego już, znanego chorzowskiego malarza i rysownika satyrycznego, Jana Herlę). Wśród nagrań na tej kasecie jest nieśmiertelna „Dorka” – parodia „Jolki” zespołu Budka Suflera. Andrzej Skupiński napisał ją w roku 1983, jako piosenkę towarzyską, ogniskową, do śpiewania w kręgu przyjaciół. Ale kiedy wykonał ją jako uczestnik festiwalu piosenki turystycznej na Rogaczu, utwór „wymknął się spod kontroli”. – Ciągle musze ją śpiewać, nie ma występu bez tej piosenki, chociaż mam już tej trzydziestoletniej „Dorki” po dziurki w nosie! – irytuje się ze śmiechem artysta. Teraz przed Andrzejem Skupińskim maraton benefisowy. Pierwszy koncert odbył się 1 września 2012 roku w Domu Pracy Twórczej „Leśniczówka” na terenie Parku Śląskiego, z udziałem zaprzyjaźnionych z „Tolusiem” muzyków. – Byli sami „kochankowie sześciu strun”, wielcy pasjonaci gitary: Zdzisław Szczypka, Jano Mościcki, Maciek Rogalski, nie zabrakło znakomitego kompozytora Andrzeja Minkacza. Kolejne koncerty, z nowymi gośćmi, już wkrótce. Finałowy, najprawdopodobniej w Chorzowskim Centrum Kultury. Ale nim do niego dojdzie, chciałbym, by ukazała się moja książka z „silesianami”, kompletem śląskich tekstów, opublikowanych, wygłoszonych i wyśpiewanych w różnym miejscu i czasie – podsumowuje Andrzej Skupiński. Zdradza też, że pracuje nad scenariuszem śląskiej komedii z abstrakcyjnym humorem rodem z programów grupy „Monty Pythona”, w którym Śląsk będzie mieć dostęp do morza. Kto wie, może będzie z tego nawet serial telewizyjny? KrzyK

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

13.00–13.20 ks. Piotr Gaworski − Utrata Boga – przekleństwo, konieczność, przywilej, szansa 13.20–13.40 dr Jan Kiełbasa (Instytut Filozofii UJ) − W stronę umierania, w stronę życia: paradoksy afirmacji i kenozy 13.40–14.30 Czas na rozmowę z Autorem... 14.30–14.50 przerwa Część II 14.50–15.30 Dyskusja panelowa z udziałem ks. Piotra Gaworskiego, Jana Kiełbasy, Barbary Kopczyńskiej, Bożeny Szymik-Iwaneckiej, Jadwigi Pyszkowskiej. Prowadzenie: Łukasz Tura 15.30 – Esej na głos i kontrabas: Tadeusz Sławek i Bogdan Mizerski Organizator sesji: MDK „Batory”, Centrum Afirmacji Życia przy Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie Partnerzy: Instytut Historii UŚ w Katowicach, Instytut Pedagogiki UŚ w Katowicach, Katedra Literatury Porównawczej UŚ w Katowicach, Stowarzyszenie Humanistyczne Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy, Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego Prowadzenie sesji: dr Jacek Kurek Sesja odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Batory” w Chorzowie, ul. Stefana Batorego 6, wstęp wolny Wydarzenia towarzyszące: 25 września (wtorek), godz. 18.00 – wernisaż rzeźby i projektów rzeźbiarskich Tomasza Wenklara (wstęp wolny) 26 września (środa), godz. 19.00 – koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego (projekt „Ejbike Mame”) Bilety w cenie 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu) Rezerwacja biletów w Miejskim Domu Kultury „Batory”, pod numerem telefonu (32) 246-00-62. Dochód z koncertu przeznaczony będzie na działalność chorzowskiego hospicjum i realizację dalszych projektu Medium Mundi

Zostań strażakiem

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie ogłasza z dniem 13.09.2012 r. nabór kandydatów do służby w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie na stanowisko stażysty, docelowo ratownik - kierowca (bezpośredni udział w działaniach ratowniczych). Praca w zmianowym systemie służby. Ilość wolnych etatów - 4. Planowane zatrudnienie w 2013 r. Przyjmowanie dokumentów do 28.09.2012 r. (godz. 15.00). Podstawowe wymagania: niekaralność, obywatelstwo polskie, wykształcenie minimum średnie, prawo jazdy kategorii minimum C. Bliższe informacje pod numerami telefonów: 32 2410-977, 32 2411 008(9) wew. 203 lub na stronie www komendy: http://www.straz-chorzow.pl/ w zakładce ogłoszenia oraz na tablicy ogłoszeń Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie przy ulicy Katowickiej 123.


15

REKLAMA

Nr 9 (210) (09.2012)

Chorzowianin.pl

Producent zniczy i wkładów Firma „ADMIT” Joanna &Adam Mitręga, zaprasza do swojej hurtowni firmowej mieszczącej się w Chorzowie na ul. Katowickiej 160 c. Firma oferuje duży wybór zniczy szklanych, wkładów olejowych i parafinowych, wkładów Firmy Bolsius, oraz kwiatów sztucznych, świec i artykułów dekoracyjnych . Zapraszamy na zakupy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-18.00 w soboty od 8.00-14.00

Producent zniczy i wkładów

Tel: 32-249-69-33, 507-114-513

chorzow@admit.pl

ZNICZE SZKLANE

www.admit.pl

BYTOM

WIC KATO

RZO

BYT O

MS

KA

KA

BI STA

KA

CHO

NIC IEW

KA

ŁAG

WKŁADY OLEJOWE I PARAFINOWE

WSK

A

CHORZÓW 3 MAJA KOŚ C

IUSZ

SK OW BR

DRO

GLIW

ARTYKUŁY DEKORACYJNE

ICKA

KATOWICE GOW A TR ASA ŚRE DNIC O

WA

Hurtownia firmowa

Chorzów, ul. Katowicka 160c. Tel: 32-249-69-33, 507-114-513 mail: chorzow@admit.pl czynna: od 8.00 do 18.00 soboty: od 8.00 do 14.00

ŚWIECE

DUŻY WYBÓR

oś. Tysiąclecia

KWIATY SZTUCZNE

IEG

O

PO

W

ST AŃ

W

WKŁADY FIRMY BOLSIUS

KI

KUPON

RABATOWY Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

5%

na wszystkie produkty! promocja ważna od 01.09 do 31.10.2012


Nr 9 (21) (09.2012)

Chorzowianin.pl

16

REKLAMA SIEMIANOWICE ŚL. ul. Staszica 14 tel. 032/ 220 42 96 tel. 032/ 220 05 88 CHORZÓW ul. Hajducka 15 tel. 032/ 241 22 73 tel. 032/ 771 07 77 MYSŁOWICE ul. Bytomska 18 tel. 032/ 222 27 50 RUDA ŚĄSKA NOWY BYTOM ul. Planty Kowalskiego 4 tel. 032/ 244 21 15 tel. 032/ 771 71 40

ERAZ

T

Chorzowianin.pl ●• N r 9 ( 2 1 ) ( 0 9 . 2 0 1 2 )

-20%

KATOWICE ul. Mikołowska 56 tel. 032/ 781 30 40 tel. 032/ 606 30 10

chorzowianin_09_2012  

pismo mieszkańców miasta

chorzowianin_09_2012  

pismo mieszkańców miasta

Advertisement