Page 7

Gazeta REGIONALNA

weekend za miastem

Weekend za miastem

fot. borytucholskie.com Piękna pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Teren który nas otacza to malownicze Bory Tucholskie, które dają nam wiele możliwości do ciekawego spędzenia wolnego czasu. Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Na drzewostan składają się głównie sosny, ale występują też dęby, graby, osiki, brzozy, cisy, a w bogatym podszyciu obfitość grzybów i jagód. W celu ochrony zabytków i pomników przyrody na terenie Borów utworzono rezerwaty, które swym zasięgiem obejmują zarówno fragmenty puszczy, jak i pojedyńcze okazy drzew i głazów, roślinność, ptactwo i zwierzynę. Do ciekawych zabytków archeologiczno-przyrodniczym należą tzw. Kręgi Kamienne w Odrach nad rzeką Wdą. Jest to jedyny taki zabytek w Polsce. Na powierzchni kręgów pod warstwą ziemi odkryto bruk kamienny, a pod nim jamy grobowe. Cmentarzysko to oceniane jest na I-III wiek n.e. "Kręgi Kamienne" są również rezerwatem przyrody. Bory Tucholskie to kraina o pięknym krajobrazie, królestwo niebieskich strug i jezior, zielonych borów i lasów. Przepływają przez nie rzeki Brda i Wda. Obie te rzeki swoim biegiem wyżłobiły w glebie malownicze doliny i potworzyły piękne zakola, a znajdujące się w korycie rzek głazy tworzą progi kamienne i kaskady; przepływając przez liczne jeziora łączą je w popularne szlaki kajakowe, zaliczane do jednych z najpiękniejszych w kraju. Dlatego też w regionie mamy wiele firm oferujących organizację spływów kajakowych. Do najciekawszych możemy zaliczyć Choroś -Kajaki oraz Malmi. Pierwsza z nich oferuje spływy rzekami Brdą Wdą, Wierzycą, a także spływy zwałkowe Prusiną i Ryszką. Posiadają najnowszy sprzęt m. in. kajaki jedno i dwu osobowe, które posiadają wygodnie siedziska, jest też możliwość dostawienia specjalnego siedzis-

ka dla dzieci. Każdy uczestnik spływu dostaje kamizelkę asekuracyjną sostosowaną do jego wzrostu i wagi. To oraz odpowiednie przeszkolenie daje nam gwarancję, że spływ będzie bezpieczną i ciekawą przygodą zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Firma Pana Marcina Malaka Malmi również ma w swojej ofercie spływy kajakowe. Specjalizują się w spływach rodzinnych oraz studenckich. Właśnie spływy rodzinne są doskonałą formą na wspólne spędzenie czasu i umacnianie więzi rodzinnych. Odbywają one się zazwyczaj rzeką Brdą, Wdą oraz Zbrzycą, które są w stanie pokonać nawet niewprawieni kajakarze. Doświadczeni instruktorzy przeprowadzą szkolenie jak pływać żeby było i sucho i miło. Przy spływie kilkudniowym biwakuje się na polach namiotowych wyposażonych w węzeł sanitarny. Organizator zapewnia ubezpieczenie NW, a także cały sprzęt aby wyprawa była bezpieczna. Bory Tucholskie to także szereg tras rowerowych, które wiodą nas przez malownicze krajobrazy. Szlaki te zazwyczaj oznaczone są kolorami, dzięki temu mamy pewność że dotrzemy do wybranego punktu docelowego. Możemy także rozruszać się i wybrać na pieszą wędrówkę po Parku. Specjalnie przygotowane i oznaczone szlaki piesze pozwolą nam nacieszyć oko min jeziorem lobeliowym, struga Siedmiu Jezior, czy też roślinnością jak na przykład rosiczka, lobellia jeziorna czy też piękna elisma wodna. Po całodziennej wycieczce możemy się zrelaksować i odpocząć w punkcie widokowym na jezioro Charzykowske. Zlokalizowany jest on na wysokim dochodzącym do 25 m północno - wschodnim brzegu zbiornika. Z punktu widokowego rozciąga się przepiękny widok na jezioro Charzykowskie. Takie widoki szczególnie przy zachodzie słońca dają nam siłę i energię na kolejne dni.

Dla osób lubiących poznawanie historii jest oferta Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Siedziba muzeum mieści się na Zamku w Człuchowie. Posiada stałe wystawy związane z ziemią człuchowską, a także czasowe. Obecnie można zwiedzić wystawę " Świat Toruńskiego Piernika", a dla dzieci i młodzieży odbywają się warsztaty wypiekania piernika. Jeżeli nie chcemy wyjeżdzać z miasta możemy skorzystać z atrakcji Parku Wodnego. Tam zrelaksujemy się w saunie lub jacuzzi. a dla sportu popływamy w basenie. Podczas pływania nasz organizm uwalnia endorfinę, która wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, likwidując napięcie i stres. Pływanie pomaga dotlenić i uodpornić nasz organizm, zwiększa wytrzymałość, usprawnia krążenie, pracę serca i płuc. Opóźnia procesy starzenia się , ujędrnia i wygładza naskórek. Skutecznie wspiera kuracje odchudzające, zapobiega wadom postawy i koryguje je. Szczególnie korzystny wpływ ma na ogólny rozwój i sprawność dzieci. Pływanie to połączenie przyjemniego z pożytecznym. Jak widać atrakcji w regionie mamy naprawdę sporo, wiele jeszcze nie wymieniliśmy. Dlatego też postawmy na aktywny wypoczynek, przyniesie on wymierne korzyści dla naszego zdrownia, dobrego samopoczucia i zadowolenia. Pozwoli też nabrać energii na kolejny tydzień pracy.

www.chojniczanin.pl

SIERPIEŃ 2013

|

NR 8 / 2013

7

Chojniczanin 08 2013  

Gazeta regionalna

Chojniczanin 08 2013  

Gazeta regionalna

Advertisement