Page 1

JAK NA FÓRUM?


OBSAH Co je to fórum? ............................................................................................................. 3 Jak přidat příspěvek? ..................................................................................................... 3 Pokročilé nastavení příspěvku......................................................................... 5 Co jsou to Soukromé zprávy? ........................................................................................ 6 Jak na uživatelský panel? .............................................................................................. 6 Jak přidávat na fórum soubory? .................................................................................... 7 Jak vkládat obrázky?...................................................................................................... 7 Jak na zabalené soubory?.............................................................................................. 8

2


CO JE TO FÓRUM? Fórum je stránka (místo) na internetu, kam lidé vkládají své názory a reakce a ty se následně na stránce zobrazují. Oproti chatu se internetová diskuse liší tím, že přispěvatelé nemusí být ke stránce připojeni současně a reagovat bezprostředně, ale mohou reagovat i s odstupem dní. Uživatelé mohou libovolně vytvářet nové kategorie a vkládat do nich své příspěvky. Na základní obrazovce vidíte dostupná fóra, které se dále dělí na témata a ty na jednotlivé příspěvky. Fórum má stromovou strukturu: příspěvky tvoří tzv. vlákna (thread), jsou na sebe navázány podle toho, na jaký předchozí příspěvek reagují. JAK PŘIDAT PŘÍSPĚVEK? Existují dvě základní cesty, jak vložit svůj příspěvek do diskuze. První je přes tlačítko Nové téma, které vytvoří celé nové téma v dané sekci a váš příspěvek do něj bude automaticky zařazen. V tomto případě se ale ujistěte, že administrátor povoluje v daném fóru nebo subfóru zakládat nová témata. Druhý způsob se používá, pokud chcete reagovat na již zavedenou diskuzi – u daného vlákna použijte tlačítko Odpovědět. Váš Příspěvek (post) se automaticky zařadí na konec diskuze za ten poslední. Pokud nereagujete přímo na poslední post, použijte prosím funkci Quote (citace, viz níže). V obou případech se před vámi objeví stránka sloužící pro přidávání příspěvků. Nejdříve můžete zvolit ikonu tématu (nepovinné). Dále můžete zadat Předmět vaší zprávy - ta bude automaticky nastavena na "RE:Téma, na které reagujete", tento nápis ale můžete libovolně změnit. Poslední částí obrazovky je velké textové pole a smajlíci, které můžete vkládat.

3


Nad

tímto

textovým

polem

se

nachází

ještě

řada

tlačítek:

Toto jsou tlačítka, která textu přidávají rozšířené vlastnosti. Pro jejich aktivaci stačí označit požadovanou část textu (zmodrá) a stisknout příslušné tlačítko. Jedná se o princip tzv. "párových tagů", takže fórum automaticky před i za vybranou část textu přidá znaky, které to, co se nachází mezi nimi, označí příslušnou vlastností. Příklad párových tagů: [b]Tučný text[/b]= Tučný text Funkce tlačítek textového pole B Tučný text i Kurzíva u Podtrhnutí Quote Citace: část textu označena jako citace bude zřetelně vyznačena. Code Slouží pro zadávání kódu (HTML) List Vytvoří z označené části textu jako seznamu Img Slouží k přidání obrázku URL Označí web adresu a vytvoří odkaz Flash Označí soubor flash – stejný princip jako Img Dále můžete zvolit velikost písma a barvu textu stejným způsobem, jako veškeré ostatní parametry. Pokud chcete reagovat na post, který se již nenachází na konci tématu, použijte funkci Citace. Tlačítko se nachází v horní části všech odeslaných vzkazů. Toto tlačítko vás odkáže na formulář pro odpověď. Pokud chcete být informováni o odpovědích na váš post, můžete využít funkci Upozornit mě, pokud přijde odpověď. Stačí potvrdit volbu pomocí zaškrtnutí dané kolonky a systém vám automaticky odešle email, jakmile někdo přidá odpověď.

4


Podobným způsobem, jako lze sledovat odpověď na váš příspěvek, lze sledovat i vývoj v celé sekci nebo i u jednotlivých diskusních témat. Tuto funkci zapnete, pokud v dolní části obrazovky kliknete na odkaz Sledovat toto téma. Vždy dostanete pouze jednu zprávu za každé téma, u kterého novinky odebíráte. Další zpráva vám bude zaslána, až se opětovně přihlásíte a odhlásíte. Tuto funkci lze kdykoli vypnout stejným způsobem, jako jste ji zapnuli. POKROČILÉ NASTAVENÍ PŘÍSPĚVKU Vašemu příspěvku lze přidat další vlastnosti. Pro využití těchto funkcí slouží panel ve formuláři pro odesílání, který se nachází pod textovým polem. Kromě výše popsaných funkcí můžete také přidat váš podpis. K přidání podpisu jednoduše zaškrtněte kolonku Přidat podpis. Váš podpis si můžete nastavit v editaci vašeho profilu. Více informací v kapitole Editace profilu. Pokud zakládáte nové téma, můžete z vaší zprávy vytvořit Oznámení, nebo Globální oznámení. Oznámení bude automaticky zařazeno nad diskusní témata v dané sekci, Globální oznámení bude stejným způsobem zařazeno do všech sekcí na fóru. Tato funkce se používá typicky pro důležité sdělení, které by nikdo neměl přehlédnout. Pro využití této funkce zaškrtněte příslušné políčko v dolním panelu. Fórum dále umožňuje zakládat ankety. Tato možnost bude zobrazena, pouze pokud zakládáte nové téma a pokud máte příslušné oprávnění. Ankety umožňují hlasování o nápadech nebo problémech a výsledky zobrazují v podobě procentuálních statistik hlasů. V nastavení ankety zadejte Anketní otázku a dále Možnosti. V současné době lze zadat až 8 možností hlasování, nastavit můžete také časové omezení hlasování, počet hlasů pro každého uživatele a také to, jestli lze změnit jednou přidělený hlas.

5


CO JSOU TO SOUKROMÉ ZPRÁVY? Soukromé zprávy (SZ) vám dovolují kontaktovat jednoho nebo více uživatelů mimo veřejnou diskuzi. Zprávy fungují na podobném principu jako klasický email, pouze pole pro zadávání textu vypadá naprosto stejně, jako ve formuláři pro poslání příspěvku do fóra a platí pro něj i stejná pravidla. Jediným rozdílem je to, že musíte vybrat příjemce (potvrdit tlačítkem Přidat). O nové soukromé zprávě budete informování pomocí emailu, přímo na fóru se stav vašich nových zpráv zobrazuje vlevo nahoře. Každý uživatel má prostor na 50 zpráv. Někdy se vám může stát, že dostanete email o nové SZ, ale v přijatých zprávách nebude žádná nová. To bylo způsobeno tím, že soukromou zprávu odesílatel ještě před vašim přečtením smazal. Poté co odešlete vaši zprávu, tak se automaticky přesune do vašeho adresáře Odeslané, kde zůstane, dokud si ji příjemce nevyzvedne. Během této doby zprávu ještě můžete upravovat nebo ji smazat. Poslat soukromou zprávu můžete přes váš uživatelský panel, nebo pomocí tlačítka SZ, které naleznete u všech členů fóra hned vedle jejich příspěvku, nebo si můžete danou osobu vyhledat v odkazu Členové. JAK NA UŽIVATELSKÝ PANEL? K přístupu do vašeho uživatelského panelu klikněte na odkaz Uživatelský panel v horní části jakékoli stránky na fóru. Pokud chcete nějakou položku změnit, upravte hodnoty a potvrďte pomocí tlačítka Uložit. Pokud změníte vaší emailovou adresu, kterou používá naše fórum, budete muset svou pozměněnou adresu reaktivovat. V tomto případě dostanete email (na novou adresu) s aktivačním odkazem. Pokud změníte vaše heslo nebo email, budete muset zadat vaše platné heslo. V případě změny hesla budete muset nové heslo dvakrát potvrdit. 6


JAK PŘIDÁVAT NA FÓRUM SOUBORY? Na naše fórum nemůžeme přidávat soubory jako třeba k emailu - to proto, že by se nám za chvíli celý náš serverový prostor zaneřádil nepoužívanými soubory a celkově by se celý systém značně zpomaloval. Pro sdílení jakéhokoli souboru proto používejte volně přístupné filehostingové servery (např. Ulož.to, Leteckaposta.cz atd). Adresu souborů následně vložte do vašeho příspěvku na fóru a celou ji označte tlačítkem URL, aby se z ní vytvořil aktivní odkaz. Pokud budete muset z jakéhokoli důvodu na fórum nahrát odkaz na materiály, které by mohly podléhat ochraně autorských práv, neoznačujte odkaz tlačítkem URL, ale CODE. Jedná se o opatření zmírňující možné negativní dopady sdílení nelegálního obsahu. JAK VKLÁDAT OBRÁZKY? Pokud chcete do svého příspěvku vložit nějaký obrázek, musíte znát jeho webovou adresu. Tu zjistíte tak, že na daný obrázek kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte volbu Zobrazit obrázek. Nyní by se vám obrázek měl zobrazit na bílém pozadí jako samostatná stránka. Zkopírujte adresu, kterou vidíte nahoře v prohlížeči v poli pro adresu, a vložte ji do svého příspěvku. Nyní celou tuto adresu označte (zmodrá) a klikněte na tlačítko Img nahoře nad textovým polem. Na oba konce vaší adresy nyní přibyly znaky, které fóru řeknou, že se jedná o obrázek a ostatní uživatelé jej tak uvidí. Výsledek své práce si můžete ještě před odesláním prohlédnout díky tlačítku Náhled. Pozor pouze na příliš rozměrné obrázky, které se nemusí zobrazovat korektně.

7


JAK NA ZABALENÉ SOUBORY? K rozbalování komprimovaných souborů slouží speciální programy jako třeba WinRar. Od chvíle, kdy nainstalujete tento program, se vám komprimované soubory budou zobrazovat se speciální ikonkou . Ikonka zabalených souborů Pokud tento soubor otevřete, zobrazí se vám obsah tohoto archivu. Nyní stačí kliknout na tlačítko Extrahovat, které se nachází v horní části okna - stačí vybrat kam se mají soubory vybalit a chvíli počkat, než počítač tuto operaci dokončí. Obsah archivu se nyní rozbalil a půjde zobrazit. Program WinRar zle stáhnou na mnoha serverech po celém světě, k dispozici je i jeho česká verze.

Další informace o funkcích fóra můžete nalézt pod odkazem FAQ (Frequently Asked Questions), která obsahuje několik desítek odpovědí na nejčastější otázky uživatelů.

8


9


Vydalo internetové nakladatelství issuu.com ©2011 10

Návod na forum  

Návod na forum na základe phpBB3

Advertisement