Page 1

Bir adam ve bebek arasındaki her şey

Biradam Birbebek Aralık 2010 Yıl:1 Sayı:3

Oyuncak Sağlık- Gelişim

İlk 12 ay için bebeğinize oyuncak önerileri

Bebeğin boyu nasıl hesaplanır? Kız ve erkek bebekler için boy-kilo skalası

Okul Öncesi Eğitim Okul öncesi eğitim ne kadar önemli?

Derya Akkaya’dan Koçluk Egzersizi

“Ben de Ben de” prpjesi

Bebekle Uçaklı Seyahatin incelikleri

U

IN AY

*Sağlık

S NU

KO

Okul Öncesi Eğitim

*Moda

*Eğlence

*Alışveriş

*Beslenme


İmtiyaz Sahibi Turcreative adına Cesur Doruk Genel Yayın Yönetmeni Cesur Doruk Editör İrem Gürel Doruk Tasarım Turcreative Kapak Fotoğraf Cesur Doruk Reklam ve Pazarlama Cesur Doruk bilgi@turcreative.com Katkıda Bulunanlar Derya Akkaya, Aslı Aydın, İrem Gürel Doruk Dağıtım biradambirbebek.com İletişim info@biradambirbebek.com

sevgiyle


editordenMerhaba, Bu sayımızın ana teması okul öncesi eğitim. Okul öncesi eğitimin yararları ve önemi, etrafımızdaki sosyal projeler ve minikler için okul öncesi eğitim önerileri başlıklarımızdan. Yılın son ayı ve yılın son sayısı. Yılbaşı hazırlıkları başlamış etrafta yavaştan yavaştan. Bizde minikler için bir iki kıyafet önerisi verdik. Yine bu sayıda anne babaların endişe ile yaklaştıkları bebek ile uçaklı seyahat konusunda bir yazı hatırladık. Yaşam koçumuz Derya Akkaya’da yine bizlerle Oyuncak önerileri, aşı takvimi diğer öne çıkan konularımız arasında. Yeni yılın mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile Cesur d.


Kısaca Bu Sayıdakiler

Aralık Eyvah! Aşı Zamanı Geldi Bebeklerde son derece önemli olan aşı takvimi

11

Bebekle Uçakla Seyahat Uçakla seyahatin incelikleri.

13

17 Yaşam Koçu

Bu sayıda bir koçluk egzersizi var.

İlk yıl için oyuncaklar Bebeğinizin ilk 1 yılı için oyuncak önerileri 8

Okul Öncesi Eğitim Okul öncesi eğitimin yararları ve önemi.


襤yi y覺llar

biradambirbebek.com


Yılbaşı Kıyafet

Minikler için Harika yılbaşı kıyafetleri:)

Çok şirin çoraplar çifti 8 TL

Peacocks Body ve Şapka-25 TL

Peacocks Elbise 36 TL

Peacocks Bornoz 25 TL


Oyuncak

İlk 12 ay için oyuncak önerileri 0-3 ay Yüksek kontrast desenler ve parlak renkler bebeğiniz için bu dönemde büyüleyici şeyler. Bunlar en ilgisini çekenler. Ayrıca kendisini aynada görmek de çok cazip gelecek miniğe. Oyun halılarında kırılmaz plastik aynalar var, bunları kullanabilirsiniz. Bir de kol ve ayak bileklerine takılan yumuşak hayvan vs figürlü çıngıraklar var. Bebeğiniz, elini kolunu oynattıkça sesler çıkarıyorlar. Bu tip oyuncaklar da ilk dönem için ideal.

3-6 ay Oyun Halısı: Artık minik bebeğiniz uzanıp bir şeyleri tutup çekmeye, eline aldığı nesneleri çevirip incelemeye başladı. Oyun halıları bu dönem için ideal oyuncaklardan. Yukarıdan sallanan çeşitli renk ve dokudaki oyuncakları tutup kendine çekebilecek. Bu tip oyuncaklardan evde oturduğu ana kucağı ve araç taşıma koltukları için de var. Onlardan da edinmekte yarar var. Yumuşak Pelüş Oyuncaklar: Birçok şirin pelüş oyuncak var ancak bunları seçerken dikkat etmek gereken birkaç husus bulunuyor. Öncelikle sağlık açısından bebekler için onaylanmış ürünler kullanmak başta geleni. Dikişlerin sağlamlığı, göz, burun vs. gibi uzuvlar eğer düğme, plastik gibi maddelerden yapılmış ise bunların sağlamlığı ve kopmayacağından emin olmamız diğer dikkat etmek gerekenlerden.

8

biradambirbebek


Oyuncak Renkli Diş Kaşıma Araçları: Miniğin kaşıntısını almak için yeşil soğan gibi doğal ürünler yanı sıra renkli diş kaşıma aparatları da kullanabilirsiniz. Yumuşak jelli aparatları buzdolabında soğutarak bebeğinize verebilirsiniz. Sesli ve Müzikli Kitaplar: Yumuşak, müzikli ve sesli birçok kitap var, bebeğim kitap okuma alışkanlığını erken kazansın diyorsanız bunlar ideal.

6-9 ay Artık bebeğiniz bu aylarda oyuncaklarla daha fazla vakit geçirmeye başlar. Eline aldığı nesneleri birbirine vurmak, üst üste dizmeye çalışmak ya da birbirinin içine sokmak en sevdiği hareketler. Bu dönem için yine plastik aynalar, çıngıraklar olması gerekenlerden. Ayrıca iç içe geçebilen, üst üste dizilebilen büyük ebatlı plastik oyuncaklardan da temin etmekte yarar var. Eliyle tutabileceği büyüklükte yumuşak renkli toplar da seveceği diğer oyuncaklardan olacaktır. Ayrıca bu dönemde bir favori oyuncağı olabilir. Yanından ayırmadığı bir battaniye, bir pelüş ayı ya da plastik bir hayvan figürü ile büyük vaktini geçirebilir, onunla uyumak isteyebilir.

9-12 ay

Yavaş yavaş sosyal ve fiziksel beceriler kazanmaya başlayan bebeğiniz artık etrafındakilere daha fazla merak duymakta. Onun bu merakını gidermek için farklı farklı nesneler verebiliriz. Parmaklarını kullanmasını sağlayacak tuşlu ve düğmeli oyuncaklar bu aylar için ideal. Ayrıca ayaklanan miniğin yürümesine yardımcı ve teşvik edici oyuncaklar da faydalı olabilir. Yürüteç ve onun gibi araçlar doktorlarca tavsiye edilmemekte. Ancak ayakta durup ona tutunarak yürümesine yardımcı olacak oyuncaklar faydalı olabilir.

9

biradambirbebek


Sosyal Sorumluluk


Sağlık

Eyvah! aşı zamanı geldi. Bebekler için son derece önemli ama bir o kadar da korkutucu olan aşı, anne babaların ihmal etmeden takip etmeleri gereken bir korunma biçimidir.

Eğer düzenli olarak bebeğiniz doktor kontrolüne gidiyor ise atlamanız pek olası değil. Hatta artık sağlık ocakları hastanelerden doğum bilgilerini alarak sizi aşı zamanında telefon ile arayıp bilgilendiriyor. Doktorunuzda yapılan aşılar klinikte ya da hastanede sisteme giriliyor. Eğer olması gereken dönemde aşı olunmadı ise bağlı olduğunuz sağlık ocağından aranıp uyarılıyorsunuz.

11

biradambirbebek


Sağlık

acıdı:( Sağlık Bakanlığı aşı takviminde ara sıra değişiklik yapabiliyor. Aşağıda size Sağlık Bakanlığı’nın 2010 aşı takvimini veriyoruz.

Doğumda hemen : Hepatit B 1. ay aşısı : Hepatit B 2. ay aşısı : Karma(DBT-Çocuk felci) + Verem,Rotavirüs(1.) ve Pnömokok-1 3. ay aşısı : Karma (DBT-Çocuk felci), Rotavirüs(2.) ve Pnömokok(2.) 4. ay aşısı : Karma (DBT-Çocuk felci), Pnömokok(3.) 6. ay aşısı : Hepatit B 12. ay aşısı : Kızamık, kızamıkçık, kabakulak 12 – 14 ay aşısı : Suçiçeği 12-15 ay aşısı : Pnömokok (4) 18. ay aşısı : Karma (DBT-Çocuk felci) 24. ay aşısı : Hepatit A 30. ay aşısı : Hepatit A 4-6 yaş arası aşısı : Kızamık, kızamıkçık, kabakulak 4-6 yaş arası aşısı : DBT-çocuk felci 4-6 yaş arası aşısı : Suçiçeği Aman dikkat, sakın miniğin aşılarını atlamayın.

12

biradambirbebek


Bebekle Uçakta Seyahat Etmek Gerek yolculuğun kısa sürmesi gerekse de konforu, uçaklı yolculuğu cazip kılan sebepler. Aileler genellikle bebekle uçak seyahati yapmaya endişeli yaklaşır.

Uzmanlar 1 aydan büyük sağlıklı bebeklerin uçak yolculuğu yapmasının bir sakıncası olmadığını belirtiyor. Bunun için dikkat etmek gereken bir iki ayrıntı var tabi. Bunları listelemeye çalıştık bu yazımızda, umarız işinize yarar.

13

biradambirbebek


Öncelikle oluşabilecek sorunlarını engellemeli!

sağlık

Uçak kalkış ve inişlerde en çok karşılaşılan durum kulak tıkanıklığı ve buna bağlı baş ağrısı durumları. Uçak içi genellikle 200-250 metre atmosfer basıncına ayarlıdır. Bu da seyahat sırasında gerek bebek gerekse de bizde bir sıkıntı yaratmaz. Ancak özellikle kalkış ve inişlerde basıncı dengelemek için genellikle ağzımızı açar ve yutkunuruz. Bebeklerde yutkunma emme ya da bir şey içme durumlarında gerçekleşir. Bunun için ufak bebeklerinizi emzirerek biraz daha büyük bebeklerinize de sıvı içirerek yutkunmalarını sağlayabilir ve kulak tıkanıklığını geçirebilirsiniz. Bazı uzmanlar ağrı kesici bir şurup içirilmesini de öneriyor ama bunu kendi doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Eğer bebeğinizde aktif bir enfeksiyon durumu var ise uçaklı seyahat kesinlikle tavsiye edilmiyor. Özellikle kulak enfeksiyonu seyahatte aşırı baş ağrısına sebep olabilir. Uzun süreli uçuşlarda en sık karşılaşılan durum aşırı sıvı kaybıdır. Bebek genellikle uçakta yemek, içmek istemez. Bunun için sevdiği içecekleri yanınızda bulundurmanız önerilir.

14

biradambirbebek


Uçak içinde hangi koltukta oturmalıyız? Bebekler kapalı ortamlarda fazla hareket etmeden uzun süre kalmak istemezler, bunun için giriş ve çıkışlarda uçakta kalma süresini minimuma indirmeye çalışmakta yarar var. Kapıya yakın koltuk seçimi bu iş için ideal. 2 yaşından küçük bebekler sizin kucağınızda seyahat edebiliyor. Ancak bunun için kabin görevlisinden bir bebek kemeri alıyor ve bununla bebeğinizi kucağınıza sabitliyorsunuz. 2 yaşından büyük bebekler için iki koltuk arasına bebek koltukları yerleştiriliyor. Bunun için check-in yaparken kendiniz yapıyorsanız internetten koltuk seçimine dikkat etmeli, hava alanında görevli yardımı ile yapıyorsanız bu durumu mutlaka hatırlatmalısınız. Uçağa binerken fazla eşyaları bagaj kısmına verip kabin içine minimum eşya ile binmek size bebeğiniz ile uçak içinde hareket özgürlüğü ve binip inme sırasında rahatlık sağlar.

15

biradambirbebek


Yanımıza neler almalıyız? Öncelikle kıyafet önemli, rahat, hatta evde giydiği kıyafetler bebeğinizin huzursuz olmasını engelleyebilir. Ayrıca mutlaka yanınızda yedek kıyafet olsun. Biberon kullanıyor iseniz mutlaka 2 hatta uçuş süresine göre 3 biberon yanınızda bulundurun. Bebeğinizin sevdiği yiyecek ve içecekler çantanızda bulunmalı. Vakit geçirmesini sağlayacak 1-2 oyuncak, boyama kitabı vs’yi çantanıza koymayı unutmayın. Eğer minik, bez kullanıyor ise yanınıza yeteri kadar yedek bez ve ıslak mendil alın. Kabin görevlisi tuvaleti alt değiştirmeniz için uygun hale getirecektir. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra uçakla yolculuk, korkulması gereken bir seyahat şekli olmaktan çıkacaktır.

parentsconnect

pregnancyandbaby

16

biradambirbebek


Ayın Konusu

Okul Öncesi Eğitim İletişim adresimize bu konu ile ilgili istekler gelince burada işlemeye karar verdik. İlk önce şuradan başlayalım “Okul

öncesi eğitim önemli mi?”

Evet, önemli. Yapılan çalışmalar, araştırmalar ve uzman görüşleri okul öncesi eğitimin önemini ortaya koyuyor.

Peki, neden önemli? İlk altı yaş çocuğun en hızlı geliştiği dönem, araştırmalar yine bu dönemde çocuğun beyin fonksiyonlarının yarıdan fazlasını kazandığını gösteriyor ki bu da erken çocukluk döneminin önemi ortaya koyuyor. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişime, zihinsel gelişime ve fiziksel gelişime olumlu etkileri açısından önemli.

17

biradambirbebek


Ayın Konusu Sosyal ve Duygusal gelişim açısından; çocuğun yaşıtları ile belli bir süreyi beraber geçirmesi, bir takım sosyal etkileşimleri ve gereklilikleri doğuruyor beraberinde. Yaşıtları ile girilen iletişim sonucunda bazı çatışmaların ortaya çıkması ve bunları kendi başına çözmeyi öğrenmesi, oyuncaklarını ve kullandığı diğer malzemelerini paylaşması gerekliliği ya da diğer arkadaşlarının haklarına saygı göstermeyi öğreneceği gibi kendi kişisel haklarını da savunmayı öğrenmesi, toplu yaşam sınır ve kurallarını da öğrenmesi bunların başlıcaları. Ayrıca ebeveynden ayrı geçen süre zarfında, tüm bunları tek başına yapabiliyor olduğunu görmek, özgüven gelişimini de olumlu yönde etkilemekte. Kalem silgi kullanma, boya yapma, eli işi kağıtları ile kesip biçme gibi aktiviteler, çocuğun motor becerilerinin gelişmesini sağlamakta. Ayrıca yapılan araştırmaların sonuçlarında, okul öncesi eğitim alan çocukların ileriki okul hayatlarına çok daha hızlı adapte olup, daha başarılı oldukları da görülmekte.

Bir sonraki ay: Okul öncesi eğitim kurumunu nasıl seçmeli?

18

biradambirbebek


Miniklere Eğitim

Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Çocuk Akademisi Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (KHASYAŞAM), Çocuk Akademisi, 6-12 yaş arası çocuklarımızın bilimsel becerilerinin gelişimine, eğlenerek öğrenme ve sorgulamaya dayalı bilim metodu kullanılarak ve eve götürülen malzemelerden oluşan Çocuk Akademisi bilim konularında Sertifika Programları hazırlamıştır.

KHAS-YAŞAM, Mad Science ve NASA işbirliği ile hazırlanan Çocuk Akademisi Programları, çocuklarımız için eğlenceli ve öğretici, merak uyandıran atölye çalışmaları ile zenginleştirilmiştir. 2010-11 Akademik yılın ilk sömestrsinde, Mad Science NASA Geleceğin Uzak Kâşifleri Akademisi, Fen Bilimleri Akademisi, Çılgın Kimya Akademisi ve Gizli Ajanlar Akademisi, programları bulunmaktadır.

19

biradambirbebek


Miniklere Eğitim

Gizli Ajanlar Akademisi Eğitsel Amacı: Mad Science işbirliği ile geliştirdiğimiz Gizli Ajanlar Akademisi Programımız, çocukların, Forensik Bilimle (işlenen bir suçla bağlantılı her şey hakkında bizlere bilimsel bilgi sunan bilimdir) ilgili, kanıt toplama, detektif olma, casuslar dünyası, nasıl ajan olunur, olay yeri inceleme, ipucu toplama, inceleme ve değerlendirme konularını sorgulamalı bilim metodu ve malzemeleri ile öğrenir. 1- Polisiye Roman: Bir olayın kim tarafından yapıldığını öğrenmek mi istersiniz? Çocuklar kendi yeteneklerini keşfederek, değerli ipuçları üzerinden inceleme ve değerlendirme tekniklerini kullanarak şüphelinin yüzünün tespitini eğlenerek bulurlar. Eve götürülen malzeme: Yüz bulma-eşleştirme kiti 2- Casus Okulu: Casuslar dünyasını tanıyalım, nasıl gizli şifreler ile haberleştiklerini, Şifre çözücü nasıl kullanılır, eğlenerek ve heyecanla öğrenelim. Eve götürülen malzeme: Gizli Şifre çözücü. 3- Gizli Ajan: Dünyada başarılı bir gizli ajan nasıl olunur? Görevli 007 ve diğer ajanlar ile gizli haberleşme ve izleme yapalım. Eve götürülen malzeme: Gizli ajan izleme 4- Dedektif Olay Yerinde: Olay yerinde şüphelilerin belirlenmesi, izlerin ve ipuçları üzerinde detaylı analiz, iz sürme ve analiz teknikleri geliştirelim. Eve götürülen malzeme: Olay yeri kiti.

5- Kanıt Araştırma Laboratuarı: Bu programda çocuklar ipuçlarının toplanması, İpuçların analizi, uzaktan şüpheli izleme araçlarının neler olduklarını öğrenirler, Kendi izleme dürbünümüzü yapıp nasıl işe yaradığının keşfedilmesi. Eve götürülen malzeme: Gizli izleme dürbünü 6- Eğlenceli Forensik: Bu programda çocuklar, uygulamalı aktivite ile forensik bilimin olay yeri incelemesine katkılarını yaşayarak öğrenirler. Forensik bilim adamlarının karar verme öncesi neden resmin tamamını anlamak istediklerini keşfederler. Eve götürülen malzeme: Olay yeri damgası

20

biradambirbebek


Miniklere Eğitim

Fen Bilimleri Akademisi Eğitsel Amacı: Mad Science işbirliği ile geliştirdiğimiz Fen Bilimleri Akademisi Programımız çocuklarım, ısı kavramını ve ısıyla ilgili (atom, molekül ve sıcak / soğuk hava), ışık ve renkler, beslenme, optik bilim, elektrik, mıknatıs, ses ve duyu organlarını sorgulamalı bilim metodu ve malzemeleri ile öğrenmelerini sağlar. 1-Terleten Sıcaklık: Bu program da çocuklar, ısı kavramını ve ısıyla ilgili (atom, molekül, sıcak/ soğuk hava ) önemli bilimsel kavramaları aktiviteler yardımı ile tanışırlar. Program sonunda çocuklar, katı haldeki toz şekerin, ısının etkisiyle hal değişimini gözlemleyerek ve eğlenerek, kendi pamuk şekerlerini yaparlar. Eve götürülen malzeme: Pamuk şekeri 2-Işık Renk ve Hareket: Bu program da çocuklar ışık ve renkler dünyası ile ilgili önemli bilimsel kavramlarla tanışırlar. Elektromanyetik spectrum, görülebilen / görülemeyen ışığı çeşitli eğlenceli aktiviteler yaparak keşfederler. Eve götürülen malzeme: Motorlu renk çarkı ve hareket pervanesi 3- Sağlıklı Beslenme: Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerine ihtiyacımız vardır. Çocuklar sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir vücudun neden önemli olduğunu uygulamalı ve eğlenerek öğrenirler. 4- Optik Yanılsamalar: Bu program da çocuklar, optik bilimi, ışığın yansıması ve kırılması gibi kavramlarla tanışırlar. Uygulamalı ve interaktif deneylerle göz yanılsamalarını görürler, kendi periskoplarını imal ederek, arkasındaki bilim ve tasarımı öğrenirler.Eve götürülen malzeme: Periskop 5- Elektrikleri Açalım: Bu program da çocuklar durgun elektriğin temel özelliklerini ve bunun yıldırım oluşumuna olan etkilerini gösteriler ile gözlemlerler. Elektrik ve elektrik yüklerin özellikleri ile tanışırlar. Van de Graff jeneratörü ile çeşitli enteraktif ve eğlenceli deneyler yaparlar. Günlük yaşamda karşılaşacakları durgun elektrikten kendilerini korunma yöntemini öğrenirler.Eve götürülen malzeme: Statik Çubuk

21

biradambirbebek


Sosyal Sorumluluk


Sosyal Sorumluluk-Haber

“Ben de Ben de” Projesi Fortis Bank Türkiye, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğinde 2009 - 2010 eğitim - öğretim yılında hayata geçirilen 'Ben de Ben de' sosyal sorumluluk projesi, bir bütünü tamamlayan 4 bileşenden oluşuyor. MEB'in desteğiyle yürütülen "Ev Okulum", Fortis Öncüleri ile gerçekleştirilen "Güzel Sınıfım", ana sınıfı öğretmenleri için "Web Okulum" ve bilinçlendirmeye yönelik "7 Çok Geç" bileşenleriyle şekillenen ve ortak bir eksende gelişen projeyle okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekiliyor.

"Web Okulum" kapsamında hayata geçirilen www.acevokuloncesi.org ile de okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarına destek veriliyor. 'Ben de Ben de' projesi, gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilk yılında elde ettiği başarının ardından, ikinci yılına hedeflerini büyüterek giriyor. Toplumsal gelişim sürecinde büyük önem taşıyan okul öncesi eğitiminde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen “Ben de Ben de” projesi, ilk etapta İstanbul'un yoğun göç alan ve ekonomik şartlar nedeniyle okul öncesi eğitime erişim konusunda sorun yaşayan 7 ilçesine odaklandı. Bağcılar, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sultangazi ve Ümraniye olarak belirlenen bu ilçelere yılın ikinci döneminde Sultanbeyli de eklendi. Nüfusu yoğun, hane gelirleri ve okuma-yazma oranları düşük, okul kapasiteleri eğitime başlayacak çocukların ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz olan bu ilçelerde okul öncesi eğitim konusunda pek çok faaliyet gerçekleştirildi.

23

biradambirbebek


Sosyal Sorumluluk-Haber 'Ben de Ben de' projesi, dört bileşeniyle hem anneleri ve okul öncesi çağındaki çocukları, hem de anasınıfı öğretmenlerini ve Fortis Eğitim Öncülerini bir araya getirmesiyle ön plana çıktı. Proje kapsamında belirlenen semtlerde, sosyo ekonomik açıdan ihtiyacı olan ailelere yönelik 12 haftalık bir eğitimi içeren "Ev Okulum" kurslarında, ilk yıl 2010 anne ve 2110 çocuğa ulaşıldı (programa ikiz çocuğu olan 100 anne katıldı). Program kapsamında, ekonomik koşulları sebebiyle okula gönderilemeyen, farklı nedenlerden dolayı okul öncesi eğitimine erişimde sorun yaşayan çocukların ilk eğitimcileri olan anneler gerekli bilgi, beceri ve malzeme ile donatıldı, çocuklarının okul öncesi eğitimden faydalanabilmeleri için kendilerine destek verildi. Açılan kurslarda her hafta 3 saatlik grup toplantıları şeklinde uygulanan eğitimlerde anneler çocuklarının öğrenimine destek olabilecek hale geldi.

24

biradambirbebek


Sosyal Sorumluluk-Haber

‘Ben de Ben de’ projesinin ikinci yılında, okul öncesi eğitime verilen bu desteğin kapsamı, İstanbul geneline yayılacak şekilde genişletiliyor. 2010 – 2011 eğitim yılında, proje kapsamında açılacak 120 kurs ile toplamda 4000 anne ve beraberinde çocuğuna ulaşılması hedefleniyor. Projenin bir diğer bileşeni olan "Güzel Sınıfım" kapsamında ise, eğitim gönüllüsü Fortis Eğitim Öncüleri, okulların çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için destek sağladı. Belirlenen 46 okulu sahiplenen Öncüler, bu sınıfların temel ihtiyaçlarını karşıladılar. Projenin yürütüldüğü 8 ilçedeki 55 anasınıfının ahşap masa ve sandalyelerden oyun köşelerine, bilgisayardan eğitici oyuncaklara kadar pek çok eksiği giderildi. Bunlara ek olarak yine "Güzel Sınıfım" kapsamında 23 Nisan'dan başlayarak Küçükçekmece, Esenyurt ve Ümraniye'de 450'ye yakın anaokulu öğrencisi tiyatroya, 150'ye yakın öğrenci de karne hediyesi olarak Miniatürk'e götürüldü. Çocukların heyecanı ve mutluluğu projede yer alan gönüllülerin coşkusunu ve kararlılığını artırdı. Bu doğrultuda gönüllüler yeni dönemde destek oldukları anasınıflarının sayısını artırmayı hedefliyor. Projenin ikinci yılında, çok önemli bir temel bileşeni oluşturan "Web Okulum" kapsamında 'www.acevokuloncesi.org' portalı devreye girdi. Çocukların beceri ve çabalarına değer verilmesi, tüm gelişimlerinin desteklenmesinde önemli rol oynayan okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarına kaynak oluşturacak bir okul öncesi eğitim portalı olan 'www.acevokuloncesi.org', AÇEV'in deneyimli uzmanları tarafından bilimsel bir yaklaşımla hazırlandı. MEB okul öncesi müfredatının detaylı bir açılımının yanı sıra, öğretmenlere geniş bir faaliyet/etkinlik havuzu sunan portal, Türkiye'de okul öncesi öğretmenleri hedefleyerek oluşturulmuş en kapsamlı kaynak olma özelliğini taşıyor.

25


Sosyal Sorumluluk-Haber Hem içeriği hem de içeriğinde yer alan görsel malzemeler ve uygulamalarla bir 'ilk'i gerçekleştiren www.acevokuloncesi.org sitesi, okul öncesi eğitimi farklı boyutları ile ele alıyor ve çeşitli eğitim araçlarından örnekler içeriyor. Web sitesi, görsel öğeler ve videolar ile zenginleştirilmiş başlıklar, öğretmenlerin kendi deneyimlerini paylaştıkları kişiselleştirilmiş alanlar, öğrenme ortamının fiziksel yapısı ve düzenine yönelik interaktif bölümlerle kullanıcılarına çok çeşitli seçenekler sunuyor.

Dünyada benimsenmiş eğitim yaklaşımları, etkinlikler, kaynak kitap ve site önerileri ve daha fazlasına kolaylıkla erişimi mümkün kılan web sitesi sürekli geliştirilip zenginleştirilerek öğretmenlerin sıkça ziyaret edeceği bir adres olarak dikkat çekiyor. Fortis “ben de ben de” projesinin dördüncü bir bileşenini de yıllardır AÇEV tarafından yürütülen ve MEB tarafından desteklenen “7 Çok Geç” kampanyasının yaygınlık ve bilinirliğine katkı sağlamak oluşturuyor. Bu amaç doğrultusunda, başta Fortis Bank Türkiye şubeleri olmak üzere, sadece projenin yürütüldüğü bölgelerde değil, yurt sathında okul öncesi eğitime yönelik farkındalığı artırıcı iletişim çalışmaları yürütülüyor.

26

biradambirbebek


Sosyal Sorumluluk-Haber

'Ben de Ben de'

projesine katılan gönüllüler ve eğitmenler, projenin hem anneler ve çocuklara, hem de kendilerine çok şey kazandırdığını belirtiyorlar. Çocukların gözlerindeki mutluluğu görmenin her şeye değdiğini, projenin bir parçası olmanın gönüllerinde fark yarattığını dile getiriyorlar. Kurslara katılan anneler ise, çocuklarıyla ilgili yaptıkları hataların farkına vardıklarını ve eğitimler sayesinde davranışlarını düzelt meye başladıklarını bildiriyor. Eğitimlerin, çocuklarıyla daha iyi iletişim kurmalarını sağladığını belirten anneler, çocuklarının da kendilerindeki değişimin farkına vardıklarını vurguluyor. Anneler, eğitimlerin terapi gibi olduğunu söylerken, kurs günlerini sabırsızlıkla beklediklerini dile getiriyorlar.

27

biradambirbebek


Formül

Bizim çocuk 190 cm olur Biradambirbebek.com’da boy, kilo vs. ile ilgili bir yazı yazmıştım. Boy uzaması ile ilgili bir yazı okudum ve bir formül buldum, denedim. Bende yaklaşık olarak tuttu diyebiliriz. Şimdi kızımda da deneyeceğim, gerçi daha 15-20 sene var sonuca ulaşmaya ama bakalım, göreceğiz. Formül şuymuş; kız bebek için; ((babanın boyu-13)+ anne boyu)/2 erkek bebekler içinse; ((anne boyu+13)+baba boyu)/2 Karışık biraz, değil mi? Matematikte 4 işlemin bir formül sırası vardır ya ilkokulda öğretilen, oradan başlıyor formül insanı zorlamaya. Çarpma, bölme, toplama, çıkarma. Bir de parantez sıraları var ki aman aman… Annenin boyu lazım, bir de babanın boyu. Kendim için denedim; annemin boyu 165, babamın 172, yani benim boyumun 165+13+172/2 ile 175 cm olması lazım. Gerçi benim 185 ama, genetik faktörlerin yanı sıra gelişim çağında beslenme ve sporun önemi biliniyor. Bu 10 cm’lik farkın da bol yememden ve ortaokuldaki voleybol ve basketbol tecrübelerimden olduğuna inanıyor ve formülü onaylıyorum:) Genetik faktörler 2 yaşından sonra kendini göstermeye başlıyormuş, yani kodlamada uzun boy kodlanmış ise bu iki yaşından sonra ortaya çıkıyor, yaşıtlarına göre bebek daha hızlı uzuyor. Beslenme, spor gibi faktörler nasıl olumlu etkiliyorsa, düzensiz ve yanlış beslenme ile bazı kronik hastalıklar da boy uzamasında olumsuz etki yaratabiliyormuş.

28

biradambirbebek


Yaşam Koçu

Huzur, Konsantrasyon, Performans, Fırsatları Görmek, Motivasyon ve Enerji birarda nasıl mı? Bu kez koçluk egzersizlerinden birini yapmaya ne dersiniz? Kişisel Vizyon Demeç şablonu bir ön yansıma çalışmasıdır. ( Shawn Mcnallis tarafından hazırlanmıştır.)

Aşağıdaki cümleleri okuyun ve yaşamınızın en iyi hayalini kurmuş olduğunuzu varsayarak cevaplayın. Tüm niyet,istek ve değerlerin içerdiği bu çalışma vizyon becerinizi geliştirecektir... 1- Ailemde kendimi adadıklarım; Birlikte zaman geçirmek Eğlenmek Öğrenmek Birlikte çalışmak İlgilenmek • işaretlediklerinizin yanına bu kez kimlerle olduğunu yazın eş / sevgili arkadaş aile (çocuklar) 2- Eğlenmek için yaptıklarım Serbest çalışma

29

biradambirbebek


Yaşam Koçu 3- Ev ortamım nasıl olacak;

7- İş hayatımda yoğunlaşacağım alanlar;

Büyük Rahat Eğlenceli Deniz kenarında Bahçe içinde Ferah Home Office Şehir Kasaba Site

mevki sektör değişikliği müşteri tipi

4- Yaşlılığımda yaşayacağım ev; Dağda kütük ev Deniz kenarında Küçük viktoryan tarzı Colony tarzı Torunlarla Misafirleri ağırlayacak geniş bir ev Büyük bir tekne 5- Hobilerim; Dünya turu Kitap yazma Spor Bahçe düzenleme peysaj Müzik Resim 6- Sağlığıma nasıl özen göstereceğim; Egzersiz Sağlıklı beslenme Stresi azaltarak Meditasyon

8- Ofis ortamım; Ferah Rahat Homeoffice İyi çalışan İyi organize edilmiş 9- Finansal planlarım; Yılda minimum ….. kazanmak ……Para biriktirmek net kazanç …… yılda 4 kez tatil yapmak ev satın almak 10- İş felsefem Güvenilirlik Liderlik Müşteri ile iyi ilişkiler Yaşamımızın küçük sahnelerini birleştirip bir şeyler mi yapacağız yoksa yüreğimizden kayıp gitmesinde izin mi vereceğiz.Seçim sizin.Unutmayın kararlarınız yaptığınız seçimlerle belirlenir ve alınyazınızın ta kendisidir :) Kendinize önem verin yaşamınızdaki öznelere dikkat edin.

30

biradambirbebek

Sevgilerimle, Derya Akkaya Yaşam Koçu


Yasal

Yasal bıdı bıdılar Dergi içeriği sadece bilgilendirme amaçlı olup hiç bir şekilde tıbbi öneride bulunma amacı taşımaz. Derginin okuyucuları riski tamamen kendilerine ait olmak üzere dergi ve içeriğine erişmeyi kabul ederler. Derginin yazılması ve yayınlanmasında görev alan ve üçüncü kişiler erişimden ve/veya dergideki bilgilere güvenmelerinden kaynaklanan herhangi bir zarar ve/veya kayıptan sorumlu tutulamazlar. Dergi, diğer web sitelerine linkler ve köprüler içermektedir. Biradambirbebek, söz konusu sitelerinin içeriklerinden ve bu sitelerden dolayı kaynaklanan herhangi maddi ve manevi zarar ve kayıplardan sorumlu tutulamaz. İçerikteki yazı ve resimlerin izin alınmadan, izin alındıktan sonrada kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır. Demedi demeyin

Biradambirbebek Dergi Aralık Sayısı  

Biradambirbebek Dergi Aralık Sayısı