Page 1

CZO MAG – 1/2013

Po Red Bull Ringu


CZO MAG – 1/2013

Druhý podnik ESET V4 Cupu na Red Bull Ringu Okénko Formulové DIVIZE 3 Aktualita Ze světa Pozvánka Přehled závodního dění

© CZO Media + 420 603 365 958, redakce@ceskeokruhy.cz © Goodwill media Text: Josef Hora Foto: Petr Frýba, Josef Hora

Po Red Bull Ringu

Datum příštího vydání, které bude zaměřeno na závodní víkend v polské Poznani: úterý 18. června


CZO MAG – 1/2013

Po Red Bull Ringu

ESET V4 Cup na Red Bull Ringu

Třídu do 3.500 ccm vyhrál jezdec týmu Šenkýř Motorsport, Filip Sládečka s BMW M3, před Danielem Skalickým (Duck Racing/BMW M3 GTR) a Radimem Michálkem (K&K Racing Team/BMW Z4 GTR).

Drama, napětí a vyrovnané souboje. Takový byl první den ESET V4 Cupu v Rakousku

Formulové mládí se silnými stroji

Na rakouském Red Bull Ringu se odehrálo druhé závodní dějství ESET V4 Cupu. Oproti úvodnímu závodnímu podniku na maďarském Hungaroringu zaznamenaly všechny série nárůst počtu účastníků. Sobotní den byl na Red Bull Ringu ve znamení vydatných srážek, které ustaly až před závodem formulí, nicméně již v první půlce podvečerního vytrvalostního závodu přezouvaly díky prvním dešťovým kapkám některé týmy opět na mokré pneumatiky.

Saleen versus Mercedes SLS Sobotní závodní program zahájila velice atraktivní bitva sprinterského závodu DIVIZE 4 nad 2.000 ccm mezi slovenským závodníkem Miroslavem Konopkou (ARC Bratislava) a polským jezdcem Piotrem Krawczykem. Konopka v letošní sezóně usedá za volant sice staršího, ale stále velice výkonného Saleenu S7R a Krawczyk pro změnu sedlá zbrusu nový Mercedes SLS GT3 v barvách týmu Premium Motorsport. Oba tito jezdci na vodě rakouskému publiku předváděli dech beroucí bitvu od úvodního kola až do samotného závěru. Na cílové čáře tyto dva jezdce 25ti minutového závodu dělilo pouhopouhých 815 tisícin vteřiny. Pro bronz si pak s odstupem dvou vteřin dojel jezdec týmu Dino&Co Racing, Patrik Tkáč s Ferrari 458 Italia.

Podobně dramatický závod shlédli diváci i při úvodním představení formulových monopostu, kde tempo udávali Christop von Grünigen (Daltec Racing/Formula Masters) a Christopher Höher (Franz Wöss Racing/Dallara 305). Tito dva mladí, ale přesto již velice zkušení, piloti se usadili na čele závodu ihned po zajetí safety caru, za kterým byl závod kvůli zvlhlé trati rozjížděn. Na čele jel von Grünigen s Formulí Master, nicméně Höher na něj útočil při sebemenší příležitosti. Von Grünigen tomuto úpornému tlaku odolával až do předposledního kola, kdy jej Höher definitivně předjel a své vedení si pohlídal až do cíle. Na třetím místě byl s téměř minutovou ztrátou klasifikován domácí matador Franz Wöss s monopostem Dallara 302 v barvách vlastního týmu Franz Wöss Racing. Vrchol dne ovládlo duo Patrik Tkáč – Andrej Studenič s Ferrari Sobotní program uzavíral druhý vytrvalostní závod letošní sezóny. Na startovním roštu stálo více než čtyřicet posádek. Se soupeři a nástrahami počasí si nakonec nejlépe poradila dvojice týmu Dino&Co Racing Andrej Studenič/ Patrik Tkáč, který tak k bronzu ze sprintu přidal také vytrvalostní zlato.


CZO MAG – 1/2013

Po Red Bull Ringu

Posádka Ferrari 458 Italia zvítězila s náskokem jednoho okruhu před duem týmu Rock Media Motors Antonínem Herbeckem a Tomášem Liedlem (Pagani Zonda). Bronz pak se ztrátou dalšího jednoho kola brala další posádka týmu Dino&Co Racing ve složení Tomáš Kukučka, Peter Vančo. Ve třídě do 3.500 ccm se z druhého vítězství v sezóně radovala posádka modrého BMW týmu Duck Racing Daniel Skalický/Petr Kačírek, kteří zvítězili před posádkami týmů K&K Racing Válek Autosport (Marcel Kusín, Petr Válek /BMW M3 GTR) a IP Racing Shop (Milan Valášek, Zbyněk Buchta / Ginetta G50). Třídu do 2.000 ccm ovládla posádka Lotusu KT Motorsport Petr Mandelík a Petr Levíček před dvojící týmu Basenhurt AT+T Racing Adam Rzepecki/Marek Rzepecki (Renault Clio). Na bronzový stupínek vystoupala posádka druhého Clia týmu Basenhurt AT+T Racing Piotr Janiak a Maciej Plucinski. V DIVIZI 5 se o vítězi rozhodovalo mezi posádkami supersportů Radical. Z vítězství se radovali polští jezdci Adam Mazycuk s Maciejem Marcinkiewiczem (Izopanel Racing Team/Radical SR8). Stříbro a bronz připadnul posádkám týmu Geus Racing Tomáš Kolinger jun./Tomáš Kolinger sen. a Radek Bareš/Willy Gruber (Radical SR3 1500). Závěrečný den závodního víkendu ESET V4 Cupu na Red Bull Ringu měl na programu celkem čtyři sprinterské závody. Jeden DIVIZE 4 nad 2.000ccm, dva závody DIVIZE 4 do 2.000ccm a jeden závod formulových monopostů.

Nedělní závody pro Herbecka, Rzepeckého, Mandelíka a Höhera Závěrečný den druhého závodního víkendu ESET V4 Cupu sezóny 2013 na Red Bull Ringu, přinesl další napínavé zvraty a souboje. Rakouskému publiku se postupně představili jezdci všech tří kategorií, tedy – DIVIZE 4 do

2.000 ccm, DIVIZE 4 nad 2.000 ccm a formulové monoposty DIVIZE 2 a DIVIZE 3.

První vítězství pro Antonína Herbecka a jeho Zondu Ve druhém rakouském závodě DIVIZE 4 nad 2.000 ccm zvítězil jezdec týmu Rock Media Motors, Antonín Herbeck s vozem Pagani Zonda. Pro stříbro si dojel vítěz úvodních tří závodů Miroslav Konopka (Saleen/ARC Bratislava) a bronz bral jezdec týmu Dino&Co Racing Team, Patrik Tkáč, startující s Ferrari 458 Italia. Ve třídě do 3.500 ccm se pak opakovaly výsledky sobotního závodu. Zvítězil stejně slovenský závodník Filip Sládečka (BMW M3/Šenkýř Motorsport), před Danielem Skalickým (BMW M3 GTR/ Duck Racing Team) a Radimem Michálkem (BMW Z4/K&K Racing Team). Ve sprintu DIVIZE 4 do 2.000 ccm začal nejlépe Adam Rzepecki Závody DIVIZE 4 do 2.000 ccm na Red Bull Ringu ovládnul polský závodník Adam Rzepecki, který si se svým Cliem v barvách týmu Basenhurt & A&T Racing Team dojel v nedělních sprintech pro body za první a druhé místo. Vítězem druhého závodu se stal český závodník Petr Mandelík (Lotus Exige/KT Motorsport), který v prvním závodě odstoupil pro poruchu motoru. Trio nejúspěšnějších uzavírá další jezdec týmu Basenhurt & A&T Racing Marek Rzepecki, jenž si z Rakouska odváží body za druhé a třetí místo.


CZO MAG – 1/2013

Double pro Christophera Höhera Nedělní závod formulových monopostů vyhrál stejně jako v sobotu domácí pilot Christopher Höher (Dallara 305/Franz Wöss Racing). Ten si tak připsal již své čtvrté letošní vítězství v závodech ESET V4 Cupu. Höher v těsném finiši zvítězil s náskokem 0,410 vteřiny před švýcarským jezdcem týmu Daltec Racing Christophem von Grünigenem, kterého ve výsledkové listině následuje další rakouský závodník Franz Wöss (Dallara 302/Franz Wöss Racing). Další, v pořadí již třetí dějství ESET V4 Cupu se uskuteční o víkendu 22. – 23. června a jeho hostitelem bude polský Tór Poznaň.

Kusín s Válkem si z Red Bull Ringu odvážejí stříbro z vytrvalosti Druhý podnik Zónového mistrovství střední Evropy, Mezinárodního mistrovství České Republiky a zároveň závody ESET V4 Cupu ve vytrvalostních závodech obstaral rakouský okruh Red Bull Ring. Nescházela u toho ani

Po Red Bull Ringu

posádka týmu K&K Racing Válek Autosport ve složení Marcel Kusín a Petr Válek, kteří se po dvou hodinách vytrvalostního závodu radovali ze zisku stříbra ve třídě do 3500ccm. Ze druhé příčky na roštu rozjížděl závod za volantem červeného BMW M3 GTR Marcel Kusín. Navzdory tomu, že od rána pršelo, se před samotným vytrvalostním závodem počasí umoudřilo a startovalo se tak na suchu. Startovní rošt byl sice rozdělen na dvě poloviny, když v té první byli jezdci startují v DIVIZI 4 a v té druhé startovali jezdci se sportovními prototypy. Samotný start přinesl mnoho zmatků a nebezpečných situací. Marcelu Kusínovi se, stejně jako ostatním, ke konci prvního ostrého kola připletla do cesty skupina sportovních prototypů, které do závodu startovaly s poněkud nešťastně načasovaným zpožděním. Kusín však kličkovanou mezi prototypy zvládl a mohl se pustit do boje o pódiová umístění. Již po několika kolech se začal snášet na trať déšť, který chvílemi sílil a naopak chvílemi ustával a tak před týmem K&K Racing Válek Autosport stálo náročné rozhodnutí, zda


CZO MAG – 1/2013

Po Red Bull Ringu Při tomto historickém okamžiku zasáhnul do prvních dvou závodů této nově vypsané kategorie českého mistráku také tým For-Za Racing a jeho čtyři jezdci Bronislav Formánek, Josef Záruba sen., Josef Záruba jun. a Marek Sabáček.

přezout na mokré pneumatiky, či ne. „Opět

jsme udělali chybu, že jsme přezouvali na mokré pneumatiky v první fázi závodu, když v autě seděl ještě Marcel. Měli jsme pak s nimi problémy a nakonec jsme absolvovali o dvě zastávky navíc. Ty nám v závěrečném součtu chyběly, jinak si myslím, že bychom skončili s Danem Skalickým v jednom kole. Celkově to byl náročný závod díky počasí, i díky sportovním prototypům, ale dojeli jsme do cíle, takže jsme spokojení,“ zhodnotil závod Petr Válek. Marcel Kusín po opuštění parc fermé dodal: „Byl to náročný závod a především pak

loterie. Jsem rád, že jsme se s tím nakonec popasovali a dokázali tak napodobit náš výsledek z Maďarska.“ Celkem stavěla posádka týmu K&K Racing Válek Autosport v boxech třikrát, což bylo o dvě zastávky více, než bylo původně plánováno. I tak však dokázal Petr Válek protnout cílovou fotobuňku na druhém místě ve třídě do 3500ccm.

Jezdci týmu For-za Racing přivezli z Red Bull Ringu poháry za první a druhé místo! Historicky první závodní víkend nově vypsaného Mezinárodního mistrovství České Republiky DIVIZE 5 se konalo na rakouském Red Bull Ringu, v rámci víkendu nazvaného Rundstrecketrophy 2013.

Po sobotním úspěšném kvalifikačním klání, které přineslo nejprve vítězství Bronislava Formánka a posléze i vítězství Josefa Záruby jun. ve druhé kvalifikaci, přišla na řadu závodní neděle. Ta počítala se dvěma závody, z nichž v tom prvním jasně dominoval Bronislav Formánek, který se svým Radicalem SR3 1500 zvítězil s náskokem 44 vteřin před Radkem Barešem a Willy Gruberem. V odpolední jízdě pak vybojoval Josef Záruba jun. stříbro, když nestačil pouze na jezdce týmu Geus Racing Ondřeje Navrátila. Rozdíl mezi Navrátilem a Zárubou na cílové fotobuňce představoval pouhopouhých 46 setin vteřiny! Výkony dua, jehož hlavním zaměřením jsou boje v sérii Radical Masters, podtrhla svými výsledky také posádka druhého vozů. Marek


CZO MAG – 1/2013

Po Red Bull Ringu

Sabáček v prvním závodě vybojoval body za osmé místo a Josef Záruba sen. byl ve druhé závodní jízdě klasifikován na místě devátém. Josef Záruba jun.: „Do závodu jsem šel s

velkými ambicemi, ze kterých bylo nakonec slušné druhé místo. Musím uznat, že Ondra byl dnes lepší a právem zvítězil. Snad to vyjde příště.“ Tomáš Hájek, šéf týmu: „Byť byl celý víkend

provázen organizačními zmatky a chybami ze strany organizátorů, pro náš, v podstatě nový team, znamenal první dílčí úspěchy. Pro mne, jakožto člověka v pozadí teamu byl motivační z mnoha úhlu pohledu. Jednak jsme interně zaznamenali první závodní akci, kde vše běželo uvnitř teamu jako na drátkách a jednak jsme obdrželi de-fakto první lepší ocenění naší roční snahy o fungující team. „ Tým nyní čeká dvouměsíční přestávka, po které vyráží k dalšímu podniku Radical Masters Euroseries. Ten se uskuteční o víkendu 13.-14. července na britském Silverstone.

Jezdci týmu Duck Racing si z Red Bull Ringu přivezli vytrvalostní zlato a dvě stříbra ze sprintu O víkendu 11-12. května se na rakouském Red Bull Ringu uskutečnil druhý závodní víkend Mezinárodního mistrovství České Republiky DIVIZE 4. Do víkendových závodů třídy do 3.500 ccm zasáhli také dva jezdci týmu Duck Racing, Daniel Skalický a Petr Kačírek. Původně měli oba jezdci nastoupit jak do sprintů, tak i do vytrvalostního závodu. BMW M3 Petra Kačírka se však po závodech na Hungaroringu stále potýká s problémy s mazáním motoru a tak se tým rozhodnul, že

do sprintu bude nasazen pouze jeden bavorák, za jehož volant se posadí Daniel Skalický. Skalického čekaly v průběhu víkendu dva naprosto odlišné závody. Zatímco ten sobotní se jel na mokru a za výrazně chladného počasí, tak ten nedělní byl odjet pod sluncem zalitou oblohou a teplotách atakující hranici 20 stupňů Celsia. Skalický v těchto dvou odlišných závodech potvrdil svou zkušenost a univerzálnost a v obou závodech si dojel pro skvělé druhé místo ve třídě do 3.500 ccm. V hodnocení Mistrovství zóny Střední Evropy to pak bylo třetí a čtvrté místo. V podobném duchu se týmu dařilo i ve vytrvalostním závodě, kdy za absentujícího Lumíra Firlu zaskočil šéf týmu Petr Kačírek. Posádka startovala do závodu z pole position třídy do 3.500 ccm, které v kvalifikaci s časem 1:52.145 vyjel Daniel Skalický. Tuto výbornou startovní pozici se jezdcům podařilo udržet po celou dobu závodu a po dvou hodinách jízdy zvítězili ve své třídě před posádkou týmu K&K Racing Válek Autosport Marcelem Kusínem a Petrem Válkem. Na pódiu to pak znamenalo první místo jak v českém mistráku, tak i v klasifikaci Mistrovství zóny Střední Evropy.

„Tento víkend byl hodně povedený a to i přes to, že nás v sobotu trochu potrápilo počasí. Poprvé jsem si zajel své čisté kolo na suchu, až v neděli. I přesto jsem si náramně užil sobotní mokrou vytrvalost, kde se nám s Petrem podařilo zvítězit. Před Poznaní budeme muset ještě zapracovat na převodovce. Je poskládaná tak, že auto se z nízkých rychlostí dlouho sbírá, takže to bude


CZO MAG – 1/2013 chtít úpravy na diferenciálu.,“ říká k právě skončenému víkendu Daniel Skalický.

Smůla provázela tým IP Racing Shop i na Red Bull Ringu Po nepříliš vydařeném úvodu letošní sezóny, vyrážel tým IP Racing Shop ke druhému závodnímu víkendu Mezinárodního mistrovství České Republiky DIVIZE 4 na Red Bull Ring s cílem dohnat ztrátu z úvodního závodního víkendu v Maďarsku. Již ve čtvrtek čekaly na Milana Valáška a Zbyňka Buchtu volné testy, které potvrdili, že dosažené časy v Maďarsku byly velice konkurenceschopné. Vše se však začalo měnit v pátek v podvečer, kdy přišla na řadu třicetiminutová kvalifikace, která měla rozhodnout o postavení na roštu před sobotním závodem. Jako první za volant červeno-černo-žluté krásky usednul Zbyněk Buchta. Když však Buchta vyjížděl z boxů na trať, kolidoval s vozem, který se dostal při průjezdu první zatáčkou do smyku a neovladatelně se řítil přímo na Zbyňka Buchtu.

Po Red Bull Ringu „Vyjížděl jsem z pitlane na trať, když v tom jsem viděl, jak se na mě nezadržitelně řítí jedna placka, která byla ve smyku. Nemohl jsem dělat nic jiného než šlápnout na brzdu a doufat, že mě netrefí. Žel se tak nestalo a já ocitnul se zabořeným čumákem ve svodidlech za první zatáčkou,“ popisuje inkriminovaný moment Zbyněk Buchta. Náraz to nebyl nijak dramatický, nicméně pro Buchtu s Valáškem tak kvalifikace skončila na samotném začátku. Mechanici týmu pak v pátek večer udělali vše proto, aby se v sobotu mohlo závodit. Bez jediného zajetého kvalifikačního kola čekal Valáška s Buchtou v sobotu start ze zadní řady na roštu závodu. S touto výzvou se Milan Valášek vypořádal s přehledem a po necelých šedesáti minutách jízdy zajížděl k předávce vozu ze třetího místa ve třídě do 3.500 ccm. K nemilému překvapení všech se po zajetí do boxů začalo Ginettě kouřit od motoru a na tvářích jezdců i mechaniků týmu se objevil výraz nevěstící nic dobrého. Později popsal Milan Valášek průběh závodu a především pak tento moment slovy:


CZO MAG – 1/2013 „Tato trať je známá svou nestálostí počasí a tak když před závodem trať zcela oschla, věřil jsem, že máme šanci na dobrý výsledek. Vše tomu také nasvědčovalo, až do poloviny závodu kdy jsem zajížděl k plánovanému střídání do boxů. Při vjezdu do pitlane začal jít od motoru kouř a když se mechanici podívali pod kapotu, zjistili, že jsou uraženy šrouby z diferenciálu, ze kterého tekl olej. Jednalo se o závadu, kterou nešlo rychle odstranit a tak jsme se rozhodli pro odstoupení ze závodu.“

Po Red Bull Ringu postupně se přes vozy DIVIZE 2 dostal až za záda Antonína Suse, kterého později také předjel v nájezdu do první zatáčky. V závěrečné fázi závodu spolu tito dva jezdci svedli několik pěkných soubojů, po nichž byl tím šťastnějším Lukáš Hanžl, který byl na cílové čáře rychlejší o 0,417s. Jako čtvrtý v cíli byl klasifikován jezdec týmu Chabr Motorsport, Jaroslav Pospíšil s formulí Tomis 03. Start závodu se díky zvlhlé trati rozjížděl za zaváděcím vozem (a to i přes skutečnost, že závod nebyl vyhlášen jako "mokrý"), což do jisté míry poznamenalo úvodní fázi závodu. Autorství nejrychlejšího závodního kola si s časem 1:38.375 připsal vítěz závodu Petr Trnka, který tak zaznamenal své druhé letošní vítězství.

Okénko DIVIZE 3 Na Red Bull Ringu kraloval Petr Trnka Trnka proměnil vybojované pole position v zisk druhého vítězství. Vítězem třetího závodu letošní sezóny Mezinárodního mistrovství České Republiky DIVIZE 3 se na Red Bull Ringu stal jezdec týmu AMK ECCE HOMO Petr Trnka. Trnka se svou formulí Gloria C8F v závodě zvítězil způsobem start cíl a potvrdil tak vybojované pole position z páteční kvalifikace. Pro body za druhé místo si dojel jezdec týmu FormulaStar Lukáš Hanžl a na bronzový stupínek na pódiu vystoupal jezdec týmu Fras Motorsport Antonín Sus (oba Formule Gloria C8F). Hanžl po nepovedené kvalifikaci startoval do závodu z posledního místa na roštu a

Program závodního víkendu na Red Bull Ringu uzavřela v neděli ráno kvalifikace, po které odpoledne následoval 2. závod jehož start byl naplánován na 14:50. Petr Trnka, AMK ECCE HOMO, 1. místo: "Dnes

to byl relativně klidný závod. Trochu jsme se obávali vody, ale nakonec to dopadlo, jak nejlépe mohlo." Lukáš Hanžl, FormulaStar, 2. místo: "Dobře

jsem si zazávodil s Tondou Susem. Měl jsem i pár soubojů s Formulemi Renault a Dallara, ale po té co zcela oschla trať, jim již nebyl možné konkurovat."

Antonín Sus, Fras Motorsport, 3. místo: "Jsem

rád, že jsem dovezl auto do cíle v pořádku, bylo to takové polomokro, polosucho. V závěru


CZO MAG – 1/2013 závodu jsem chtěl ještě na Lukáše zaútočit, ale špatně jsem si to spočítal. Resp. vždy se jede na 25 minut plus jedno kolo a tady to bylo pouze na těch 25 minut. Navíc jsem jel na starších gumách, takže bych řekl, že výsledek odpovídá dnešním podmínkám." Jaroslav Pospíšil, Chabr Motorsport, 4. místo:

"Jsem trochu zklamán, že se mi nepodařilo využít výsledku ze včerejší kvalifikace. V úvodní části závodu jsem se otočil a tuto ztrátu se mi už do konce závodu nepodařilo stáhnout. Byl to můj první závod na okruzích a tak jsem i s tímto výsledkem relativně spokojen. Věřím, že zítra se mi bude dařit o něco víc."

Po Red Bull Ringu Později se mi však podařilo vzít si vedení zpět a udržet si jej až do konce závodu.“ Antonín Sus, Fras Motorsport, 2. místo: „V

závodě jsem si nejprve zazávodil s Petrem Trnkou a později s Lukášem Hanžlem. Pro dnešní závod jsme nasadili nové pneumatiky a auto fungovalo mnohem lépe a stejně tak tomu odpovídaly i zajeté časy.“ Jaroslav Pospíšil, Chabr Motorsport, 3. místo:

„Dnes to byl můj první pevný start. Ten se mi nepovedl zcela podle mých představ. Trochu jsem zaspal a tak jsem ztratil pár pozic hned na startu. První zatáčka byla bez problémů, za to ve druhé zatáčce se to trochu mlelo a mě se podařilo získat zpět ztracené pozice. V polovině závodu jsem pozměnil styl jízdy, díky čemu jsem se dotáhnul až na Antonína Suse, škoda jen, že jsem již neměl dostatek času na nějaký ten pokus o předjížděcí manévr.“ Lukáš Hanžl, FormulaStar, 4. místo: „Po

Vítězem druhého závodu na rakouském Red Bull Ringu se stal jezdec týmu AMK ECCE HOMO Petr Trnka. Trnka si tak se svou formulí Gloria C8F připsal již třetí vítězství v řadě.

nevydařené kvalifikaci jsem do závodu startoval z poslední pozice na roštu. Stejně jako včera se mi však podařilo poměrně rychle předjet pár soupeřů a dostat se až na druhé místo v naší třídě. V závěru závodu jsem však v první zatáčce najel na obrubník, což mě trochu koplo a já skončil mimo trať. Je to škoda, ale i to se stává a pro mne je to další zkušenost.“

Body za druhé místo dnes vybojoval jezdec týmu Fras Motorsport Antonín Sus a díky třetímu místu se na pódium premiérově postavil Jaroslav Pospíšil z týmu Chabr Motorsport. Čtvrté místo ve výsledkové listině připadlo jezdci týmu FormulaStar Lukáši Hanžlovi. Okruhový šampionát má nyní před sebou přestávku, po které jezdci zamíří do polské Poznaně, kde se o víkendu 22. – 23. června uskuteční pátý a šestý závod letošní sezóny. Petr Trnka, AMK ECCE Homo, 1. místo:

„Dnešní závod byl díky pevnému startu určitě atraktivnější a pro mne i mnohem záživnější. Po startu jsem se vyhýbal skrumáži v první zatáčce, čehož využil k předjetí i Antonín Sus.

Pozvánka k volnému formulovému závodu na Lausitzring O víkendu 1.-2. června se na německém Lausitzringu uskuteční další díl rakouského


CZO MAG – 1/2013 formulového šampionátu, jehož patronem a pořadatelem není nikdo jiný než ostříleným matador Franz Wöss. Lausitzring patří k nejmodernějším závodním tratím Starého kontinentu a své pravidelné zastávky zde má mj. i německý šampionát cestovních vozů DTM a dále pak také ADAC GT Masters či motocyklové IDM. V případě zájmu o start kontaktujte prosím přímo pana Wösse franz.woess.racing@aon.at.

Po Red Bull Ringu několik rychlých časů. Po testování tak nově zformovaný tým čeká ostrá premiéra, která proběhne na polském okruhu v Poznani při třetím podniku ESET V-4 Cupu. David Freiburghaus: „Po dlouhé přestávce

se těším, až opět při závodním víkendu usednu opět do závodního vozu. Jsem velmi rád, že pojedu šampionát ESET V-4 Cup v týmu SBM motorsport. Věřím, že všichni budeme tvrdě pracovat tak, abychom dosáhli na dobré výsledky. Doufám, že dosáhneme na pódiová umístění.“

Aktualita Tým SBM motorsport čeká v roce 2013 nová výzva Český tým SBM motorsport čekají v sezóně 2013 radikální změny. Poprvé ve své historii vstupuje na mezinárodní scénu formulového světa, a to společně se švýcarským jezdcem Davidem Freiburghausem do nového šampionátu ESET V-4 Cupu.

Foto:team

Ze světa Tým SBM motorsport a David Freiburghaus mají za sebou první testování na mosteckém autodromu, které se odehrálo poslední dubnový den. Test nově repasovaného vozu proběhl bez problémů. David se po dlouhé zimní přestávce velmi rychle adaptoval do kokpitu formule Renault 2.0, což naznačilo

Martin Matzke si ze SPA veze 8 bodů a cenné zkušenosti Patnácté a šesté místo. Tak přesně taková je závěrečná bilance posádky týmu Vita4One


CZO MAG – 1/2013

Martin Matzke/Yelmer Buurman po závodním víkendu šampionátu ADAC GT Masters v belgickém SPA. Pro tuto posádku se jednalo o první společné vystoupení, které mělo posloužit především jako příprava na tradiční 24-hodinový závod. Ten se na této trati pojede o posledním červencovém víkendu.

„Dá se říci, že o výsledku sobotního závodu rozhodlo sedm vteřin, protože právě sedm vteřin scházelo do začátku předepsaného časového okna pro povinné střídání jezdců,“ těmito slovy začíná Martin Matzke hodnocení sobotního závodu.

„Yelmer se po výměně vrátil zpět na trať na deváté pozici. To že jsme střídali před započetím stanového časového limitu, nám ale po pár kolech přineslo penalizaci stop&go, což zapříčinilo náš propad na konec druhé desítky. Yelmerovi se do konce závodu podařilo získat pár pozic zpět, ale na lepší výsledek než 15. místo to již nestačilo,“ dodává Matzke.

Po Red Bull Ringu

První závod potvrdil, že Matzke s Buurmanem mají rychlost na to, aby se poprali o umístění v TOP 5. To ostatně potvrdil také výsledek nedělního závodu, ve kterém byla posádka černozeleného BMW Z4 GT3 klasifikována na šestém místě. Závod na mokru rozjížděl Yelmer Buurman a před Matzkeho stintem tým intenzivně řešil jaké pneumatiky obout. Trať v té době začala osychat a tak se řešila otázka zda zůstat na mokrých a nebo přezout na slicky. Nakonec se rozhodlo, že Matzke pojede na mokrých pneumatikách, což se v závěru závodu ukázalo jako správná volba, protože trať osychala velmi pomalu a jezdci kteří přezuli na suché pneumatiky, získali výhodu až v posledních třech kolech. V této fázi závodu již další zastávka v boxech nepřicházela v úvahu, což pro Matzkeho znamenalo, že musel udržet pneumatiky na správné provozní teplotě. Matzke tento úkol zvládnul na výbornou a i díky skutečnosti, že při daných podmínkách dokázal zajíždět časy srovnatelné s jezdci na předních pozicích, projel český jezdec cílem na pěkném šestém místě. Za tento výkon si


CZO MAG – 1/2013 Martin Matzke se svým týmovým kolegou připsal prvních 8 bodů do tabulky průběžného hodnocení šampionátu ADAC GT Masters.

Po Red Bull Ringu SERIES rozhodne príde na svoje. Ponúkame 5 dôvodov, prečo by ste si nemali nechať ujsť akciu 8. a 9. júna na Slovakia Ringu.

„Věděl jsem, že Spa je nádherná a rychlá trať a musím říci, že se mi zde velice líbilo. Škoda jen, že jsme neměli dostatek zkušeností s pneumatikami Yokohama, které se používají v ADAC GT Masters. V Blancpain Endurance Series se používají pneumatiky jiného výrobce, což pro nás znamenalo, že jsme zde s nastavením vozu začínali téměř od nuly. Na druhé straně mi tento víkend přinesl řadu cenných zkušeností, kterých budu moci využít v průběhu červencového čtyřiadvacetihodinového závodu,“ těmito slovy uzavírá Martin Matzke hodnocení víkendu v belgickém SPA. Martina i celý tým nyní čekají přípravy na další závod v Blancpain Endurance Series, který se uskuteční již za necelé tři týdny na britském Silverstone.

1.

Aj keď sa SUPERSTARS môže popýšiť už desaťročnou tradíciou, slovenskí motoristickí fanúšikovia si tento rok pretekársku sériu vychutnajú prvý raz. Cez víkend 8. a 9. júna tak môžete burácanie silných motorov počuť na vlastné uši na okruhu Slovakia Ring, kam sa Superstars Series presúva z neďalekého okruhu v Brne. 2.

Pozvánka (text: Martin trenkler)

SUPERSTARS = pravá talianska motoristická šou Kto má rád zvuk silných vyladených motorov spojených s umením špičkových jazdcov, ten si na blížiacich sa pretekoch SUPERSTARS

Extrémne silné autá

Na trati sa stretnú autá, ktoré sú zárukou neľútostného súboja. Proti sebe sa postavia napríklad silné Mercedesy AMG a výkonné Audi A6. Na dráhe si to rozdajú aj také značky ako Porsche, Lexus, Jaguar, BMW, Cadillac či Chevrolet. Podmienkou je minimálne šesťvalcový motor, objem 3,8 litra a najmenej štyri miesta pre cestujúcich (samozrejme, v civilnej verzii, ktorá je predlohou pre tieto monštrá). 3.

5 dôvodov, prečo zažiť SUPERSTARS

Prvýkrát na Slovensku

„Sedem statočných“

O vzrušenie z jazdy sa postarajú nielen silné autá s výkonom viac ako 500 konských síl, ale aj bývalí jazdci Formuly 1. Pravidelne v tomto seriáli štartuje Gianni Morbidelli, v Brne sa do BMW posadil aj Christian Klien. Z času na čas prekvapia divákov svojou účasťou aj Christian Fittipaldi, Giancarlo Fisichella či Mika Salo. Okrem nich si tieto preteky vyskúšal už aj nám známy obľúbený maďarský jazdec z WTCC – Norbert Michelisz.


CZO MAG – 1/2013 4.

Vitantonio „Tonio“ Liuzzi

Vitantonio Liuzzi patrí medzi najrýchlejších jazdcov na svete. Ešte v roku 2011 sedel tento tridsaťjeden ročný Talian za volantom Formuly 1. Svoje umenie predvedie na luxusnom sedane od Mercedesu. Nenechajte si ujsť tento taliansky talent, ktorého cieľom v každých pretekoch je postaviť sa na najvyšší stupeň víťazov.

Po Red Bull Ringu

Přehled závodního dění pro nadcházející týdny Víkend 25.-26. května Formule 1 – Monaco WSbR- Monaco Rally – Krumlov WSKB – Donington

Foto:Slovakia Ring

5.

Napätie a rýchlosť

Pripravte sa na to, že bude horúco! V rámci SUPERSTARS WORLD uvidíte 13 rôznych automobilových modelov v rukách špičkových jazdcov, ktorí sa postarajú o napínavé súboje. V každom kole vás čakajú dva 25-minútové preteky + 1 kolo. Verejnosť sa dozvie mená držiteľov piatich talianskych a medzinárodných titulov pre jazdcov: „Salvatore Genovese“ – trofej pre najlepší tím, tituly „Rookie of the Year“ a „Star Drivers“.

-end-

Víkend 1.-2. Června BES – Silverstone DTM – Red Bull Ring EP Tahačů – Navarra WSbR – SPA WRC – Řecko Vrchy – Ecce Homo MOTO GP – Mugelo Víkend 8.-9. června FIA ETCC – Moskva ADAC GT Masters – Sachsenring Formule 1 – Montreal Rally – Krkonoše WSBK – Portimao AUTO GP – Moskva Superstar – Slovakia Ring Víkend 15.-16. června DTM – Lausitzring Renault Clio Cup Bohemia – Lausitzring EP Tahačů – Nogaro MOTO GP – Barcelona

www.eset-v4.com (21.-23. června - Poznaň)


CZO MAG – 1/2013

Po Red Bull Ringu

CZO MAG 1/2013  

CZO MAG - magazín českých okruhů

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you