Page 1

www.cliocup.cz


www.cliocup.cz

Renault Clio Cup Bohemia Sezóna 2012 Autor: CZO Media – Josef Hora © Foto: Petr Frýba ©

Clio Cup Bohemia Web: www.cliocup.cz

Facebook : http://www.facebook.com/pages/Renault-ClioCup-Bohemia/131558136918552

Vimeo Chanel: http://vimeo.com/channels/381620


www.cliocup.cz

Hockenheimring Začátek O tom, že je nově vzniklý Renault Clio Cup Bohemia kvalitní závodní sérií nepochyboval snad vůbec nikdo od samotného vzniku této série, jejíž historie se začala psát v dubnu roku 2011 na německém Hockenheimrungu. Kvalitu a vyrovnanost Clio Cupu Bohemia ocenili po první sezóně také promotéři mnohem slavnějších šampionátů DTM a FIA GT3, kteří Clio cup přizvali na vybrané závodní podniky sezóny 2012.

Díky tomu vypadal kalendář sezóny 2012 následovně: 22.3. - Hockenheimring - kolektivní test 22.4. – Hockenheimring 19.5. – Nordschleife (24h) 3.6. - Red Bull Ring (DTM) 21.7. – Nürburgring (VLN) 19.8. - Slovakiaring (FIA GT3) 2.9. - Most (Truck GP) 16.9. - Oschersleben (DTM)

(20. – 22. dubna) V prvním závodě na Hockenheimu zvítězil Frederic Yerly Na německém Hockenheimringu se odehrálo úvodní dějství druhé sezóny poháru Clio Cup Bohemia. K úvodním závodnímu podniku sezóny, kterým byla Cena města Stuttgart, se v regionu Baden - Württemberg sjelo celkem 29 jezdců, mezi kterými nechyběli ani tři čeští jezdci Tomáš Pekař, Milan Haering a Lukáš Uxa.

Yerly začal tam kde skončil Prvnímu závodu předcházel ranní volný trénink a odpolední kvalifikace. Hned od prvních kol se na čele výsledkové listiny usadil nováček sezóny, Švýcar Frederic Yerly (Gruyere Racing Team), který navázal na svůj nejrychlejší čas z kolektivního testu, jenž se v březnu konal právě zde na Hockenheimringu. Yerly v průběhu dalších kol stále zrychloval a nakonec trénink vyhrál s časem 2:00.685 s náskokem 0,536s před svým krajanem Pascalem Eberlem z týmu Steibel Motorsport. Třetí nejrychlejší čas (2:01.432) si připsal náš Milan


www.cliocup.cz Haering, který v této sezóně hájil barvy týmu úřadujícího šampióna Wuest Motorsport. Velice podobný průběh pak měla také kvalifikace, ve které se Yerly jako jediný jezdec dostal pod hranici dvou minut a s časem 1:59.754 vybojoval první letošní pole position. Druhý nejrychlejší čas zajel úřadující šampión Reto Wuest (CH/Wuest Motorsport), který ve svém posledním rychlém kole dokázal zastavit stopky na hodnotě 2:00.118. Start ze druhé řady si s časy 2:00175 a 2:00.235 zajistili Marc Uwe von Niesewand (DE/Schlaeppi Race-Tec) a Daniel Hadorn (CH/Wuest Motorsport).

řady: "Po ranním tréninku, kdy jsem byl třetí, je tohle zklamání. Loni jsem zde měl pole position a v podobný výsledek jsem věřil i dnes." Haering jezdil Clio Cup Bohemia i v sezóně 2011 a tak jsme jej požádali o hodnocení nově používaných pneumatik DUNLOP: "Je to velká změna, zatímco v loňské sezóně byly po závodě pneumatiky na konci své životnosti, tyto nově používané pneumatiky jsou rychlé první dvě kola, pak sice tak o vteřinu spadnou, nicméně si tento stav udrží až do konce závodu a pak je možné je opětovně použít." Lukáš Uxa je na okruhu novicem a v Clio Cupu závodí s jezdci, kteří mají mnohem bohatší závodnické zkušenosti a tak svůj čas 2:04.070 bere s rezervou a hodnotí svůj výsledek s úsměvem: "Pro mě i pro kluky je tady všechno nové, seznamujeme se jak s autem tak i s tratí. V mém případě se jedná o splnění dětského snu a tak věřím, že můj správný čas teprve přijde a že se nám v průběhu sezóny podaří propracovat někam do středu pole."

Z trojice českých jezdců se nejlépe dařilo poslednímu šampiónu škodováckého Octavia Cupu Tomáši Pekařovi (Pekař Motorsport), Ten zajel nejrychlejší kolo za 2:01.068, což byl výsledek daleko za jeho vlastním očekáváním: "Při testu jsem zajel čas pod dvě minuty a tak jsem věřil v daleko lepší výsledek. Špatně jsme zvolili tlak v pneumatikách, což i díky dalším drobným faktorům zapříčinilo tento výsledek. Důležitý bude start, tam se dá mnohé získat, ale také ztratit, věřím, že v mém případě to bude ten zisk a posunu se o pár pozic dopředu," řekl po kvalifikace nejrychlejší z Čechů. Podobně hodnotil kvalifikaci i Milan Haering, jehož čas 2:01.476, stačil až na start z desáté

Yerly v závodě nezaváhal a s přehledem zvítězil Po celý úvodní den se nad okruhem proháněla mírná oblačnost a údaje na teploměru atakovaly 15ti stupňovou hranici. Před závodem se však nad tratí prohnala sice krátká, nicméně velice vydatná přeháňka, což


www.cliocup.cz mělo za následek, že ředitelství podniku se rozhodlo vyhlásit tento závod jako "mokrý". Z první řady startoval již zmínění Frederic Yerly a Reto Wuest. Oba jezdci v nastalé pneumatikové loterii zvolili mokré pneu, což se nakonec na pomalu usychající trati ukázalo jako správná volba. Yerly hned od samého úvodu šlapal do pedálů a ani na vteřinu nebylo pochyb, že by před sebe pustil kteréhokoliv ze svých pronásledovatelů. Jako velice silný soupeř se ukázal již v loňské sezóně výborně jezdící Jan Kisiel (Waab Garage) z Polska. Kisiel startoval do závodu z desáté pozice, nicméně díky dobrému startu projížděl cílem prvního kola již na místě pátém. V průběhu příštích kol pak sváděl poměrně vyrovnaný a pro diváky velice atraktivní souboj s Reto Wuestem. Wuest nakonec v sedmém kole podlehl a Kiseolovi se otevřela cesta k pódiovým příčkám.

Postupně ještě předjel Daniela Hadorna (Wuest Motorsport) a Rolanda Schmida (Valente Motorsport) a pod šachovnicovou vlajkou projel na druhém místě právě před Rolandem Schmidtem. Jako čtvrtý byl v cíli klasifikován Daniel Hadorn, pro body za páté místo si dojel Reto Wuest a na výborném šestém místě byl klasifikován český jezdec Tomáš Pekař, který ohodnotil svůj první závod v Clio Cupu slovy: "Podařilo se mi to co jsem si přál po kvalifikaci a sice dostat se po startu co nejvíce dopředu. Předjel jsem pět aut a dostal se tak na šesté místo. To se mi podařilo udržet až do samotného závěru a to je výsledek, se kterým mohu být dnes spokojený."


www.cliocup.cz Svou roly sehrála správná volba pneumatik. Před startem se devítka jezdců rozhodla zůstat na slickách, což se na konci třicetiminutového závodu na sluncem zalité, ale přesto mokré trati, ukázalo jako nesprávné rozhodnutí. Autorem nejrychlejšího závodního kola (2:07.230) se stal Marc-Uwe von Niesewand.

Hned za nimi pak stáli náš Tomáš Pekař (Pekař Motorsport) a Reto Wuest (Wuest Motorsport) a byl to právě Tomáš Pekař, který si po včerejším závodě přál podobný scénář: "Všechno dokonale vyšlo, podařilo se mi skvěle odstartovat a dostat se do čela. Auto fungovalo celý závod perfektně a tak můžu být s prvním závodním víkendem letošní sezóny maximálně spokojený." Zástupce promotéra, pan Josef Křenek zhodnotil úvodní závodní víkend slovy: "V prvních dvou závodech na Hockenheimu, jsme měli možnost vidět kvalitní sportovní výkon všech třiceti startujících. Při takto těžkých klimatických podmínkách jaké zde dnes a včera vládly to byly dva velice férové závody a to je rozhodně dobrým příslibem pro zbytek sezóny."

Ve druhém závodě vítězí Hadorn, Pekař stříbrný! Druhý, deštěm poznamenaný závod Renault Clio Cupu Bohemia na Hockenheimringu vyhrál Daniel Hadorn (Wüest Motorsport), před Tomášem Pekařem (Pekař Motorsport) a Marcem-Uwe von Niesewandem (Schlaeppi Race-Tec). Von Niesewand přitom předvedl v průběhu druhého závodu jedinečný výkon, když se po stratu z 18. pozice propracoval až na bronzový stupínek. Vítěz prvního závodu Frederic Yerly (Gruyere Racing Team) byl klasifikován na místě čtvrtém, před Reto Wüstem a Rene Leuteneggerem (oba Wüest Motorsport). Los určil, že pro start druhého závodu Renault Clio Cupu Bohemia na Hockenheimringu se otočí osmička nejrychlejších jezdců z pátečního závodu. Díky tomu se do první řady postavil Rene Leutenegger (Wuest Motorsport) a Maciej Ostoja-Chyzynski (Waab Garage).

Autorem nejrychlejšího kola v závodě a jeden bonusový bod si připsal Frederic Yerly, který v desátém kole zajel čas 2:13.044.

Nordschleife (18. – 19. května) Na Nordschleife začal nejlépe Frederic Yerly Slunce, větrno a teploty na hranici 15ti stupňů Celsia, takové podmínky přivítali závodníky, kteří dorazili do paddocku na Nürburgringu.


www.cliocup.cz Nutno podotknout, že zdejší paddock se řadí mezi největší v Evropě a možná i na světě. Při pohledu do startovních listin jednotlivých sérií bylo možné napočítat několik stovek závodních vozů, neoficiální údaje hovořily až o 450ti vozech všech kategorií. V této záplavě závodních strojů se nacházela také třicítka Clií z Renault Clio Cupu Bohemia. Na jezdce tohoto poháru čekal v prvním dnu hodinový volný trénink, ve kterém si nejlépe počínal švýcarský závodník Frederic Yerly (Gruyere Racing Team). Ten dokázal zdejší 25,38 kilometrů dlouhou trať prolétnout za 10:09,871.

Vůbec jsem netušil co mě tady čeká a tak myslím, že dnes zajetý čas je poměrně slibný, uvidíme jak to bude zítra," řekl po svém premiérovém svezení, na Severní smyčce, v té době aktuálně třetí muž průběžného hodnocení Clio Cupu Bohemia.

Pole position pro von Niesewanda

Autory dalších dvou nejrychlejších časů se stali jezdci týmu Schlaeppi Race-Tec - Marc-Uwe von Niesewand a Dino Calcum. Tyto dva jezdce dělilo na cílové fotobuňce 25ti kilometrového okruhu neuvěřitelných 0,008 vteřiny. Z českých jezdců si nejlépe počínal Tomáš Pekař (Josef Pekař Racing Team), který své nejrychlejší kolo zajel za 10.34.613. "Na Nordschleife jsem úplně poprvé. Nejel jsem zde ani s civilním vozem a tak mou jedinou přípravou na tento závod představoval počítačový simulátor. Ta trať je naprosto neuvěřitelná, některé pasáže jsou tak hrbolaté, že mi auto lítá od jednoho kraje ke druhému.

Po prvním slunečném dni ukázalo pohoří Eifel jezdcům svou odvrácenou tvář a na povrch zdejšího okruhu se od samotného rána snášely četné kapky deště. Jezdec týmu Schlaeppi Race-Tec - Marc-Uwe von Niesewand zvládnul za těchto podmínek zajet nejrychlejší kolo za 11:03.553 a o necelé tři desetiny tak porazil svého týmového kolegu Dino Calcuma, jehož hodnota nejrychlejšího kola byla 11:03.848. V průběhu čtyřicetipětiminutové kvalifikace, ve které se dali zvládnout maximálně čtyři rychlá kola si start ze druhé řady vyjeli Markus Kern (11:06.486/Schlaug Motorsport) a Piotr Wojcik (11:13.425/Meble Wójcik Racing Team), který se téměř polovinu kvalifikace držel na špici výsledkové listiny a o možný zisk pole position jej připravila až postupně usychající trať a následné zrychlení ostatních jezdců. Start ze třetí řady vybojovali Armin Eckl (11:13.542/Steibel Motorsport) a Daniel Hadorn (11:18.416/Wuest Motorsport).


www.cliocup.cz V uvozovkách až sedmý nejrychlejší čas 11:19.230 zajel leader průběžného pořadí a nejrychlejší muž včerejšího volného tréninku Frederic Yerly z týmu Gruyere Racing Team. Yerlyho ve čtvrté řadě doplní jezdec týmu Schlaeppi Race-Tec Michael Ruh, jehož nejlepší výkon představoval 11:21.071.

v ojedinělém závodě Renault Clio Cupu Bohemia na německém Nordschleife. Von Niesewand zvítězil před svým týmovým kolegou Dino Calcumem a jezdcem týmu Gruyere Racing Team, Fredericem Yerlym. Tyto první tři jezdce dělilo po více než 101 závodních kilometrech pouhopouhých 10 vteřin!

Nejlepším z Čechů, byl stejně jako v tréninku Tomáš Pekař (Josef Pekař Racing Team), který se svým oranžovým Cliem dokázal zajet čas 11:50.762. Tento čas zajel Pekař hned ve svém prvním kole, po kterém mu "odešel" motor, což mělo za následek brzké zajetí do boxů a následnou výměnu celého motoru. Další český zástupce, Lukáš Uxa, vyletěl hned v úvodu prvního kola z dráhy a poté se již nebyl schopen vrátit zpět na závodní dráhu.

Závod na Severní smyčce byl na jednu stranu nejkratším, ale zároveň také nejdelším závodem letošní sezóny. Nejkratším v tom smyslu, že se jela pouhá 4 kola (+ jedno zaváděcí) a nejdelší v tom směru, že tato čtyři kola dohromady měřila 101,51 kilometrů. Pro srovnání dodejme, že jeden závod na Hockenheimringu měří 50,31 km (11 kol).

Von Niesewand zvítězil také v závodě Marc-Uwe von Niesewand, využil vybojované pole position a způsobem start-cíl zvítězil také

Se ztrátou jedné minuty pak na čtvrtém místě dojel Armin Eckl (AMC Burgau), kterého následovali vítěz druhého závodu na Hockenheimringu, Daniel Hadorn (Wuest Motorsport) a Michael Ruh z týmu Schlaeppi Race-Tec. Osmičku nejrychlejších uzavřeli Alf Ahrens (Schlaug Motorsport) a Pascal Eberle (Steibel Motorsport).


www.cliocup.cz Z tria českých jezdců si stejně jako v úvodních dvou dnech počínal nejlépe Tomáš Pekař (Josef Pekař Racing), který byl v cíli klasifikován na 14. místě. Na místě dvacátém dokončil závod Milan Haering (Wuest Motorsport) a jezdec týmu Art of Racing, Lukáš Uxa, byl klasifikován na místě 23.

infrastruktura nedovoluje pořádání takto rozsáhlé akce. Red Bull Ring je se svými 4.318 metry druhou nejkratší tratí kalendáře. Má celkem sedm zatáček (2 levé a 5 pravých) a šířka dráhy se pohybuje mezi 12ti až 13ti metry.

Závod na Severní smyčce, nebo-li zeleném pekle, představoval pro většinu jezdců ve startovním poli premiérové svezení na této legendární trati. Tento netradiční závod tak byl výbornou možností na seznámení se s tímto okruhem a především pak také výbornou prezentaci jezdců a Clio Cupu Bohemia před více než 200.000 diváky. Na jezdce nyní čeká krátká přestávka, po které se sejdou o prvním červnovém víkendu na rakouském Redbull Ringu, kde po boku DTM svedou v pořadí 4. a 5. závodní bitvu letošní sezóny.

Red bull ring (1.-3. června) Po Zeleném pekle na Red Bull Ring V jezdcích ještě ani neutichly všechny dojmy z jedinečného závodu na Severní smyčce a na řadu přišel čtvrtý a pátý závod sezóny na rakouském Red Bull Ringu. Okruh, který byl dříve znám jako A1-Ring, prošel v minulých letech celkovou rekonstrukcí a nyní se opět řadí k nejmodernějším závodním stánkům ve Střední Evropě. Tato trať má zcela jistě na zisk licence pro závody Formule 1, nicméně aktuální

Pole position si vybojoval David Dickenson Pole position pro první závod vybojoval jezdec týmu Pyro-Target David Dickenson. Dickenson byl sice v Clio Cupu Bohemia nováčkem, nicméně hned od samotného úvodu svého účinkování předvádí slibnou formu a konstantní výsledky. Již v pátek s časem 1:51.035 vyhrál druhý volný trénink a v kvalifikaci posunul své maximum na 1:51.002.


www.cliocup.cz Druhý nejrychlejší čas třicetiminutové kvalifikace si na své konto připsal jezdec týmu Wüst Motorsport Daniel Hadorn, který dokázal zastavit stopky na hodnotě 1:51.294. Start ze druhé řady si zajistili Dino Calcum (1:51.436/Schläppi Race-Tec) a Tomáš Pekař (1:51.440/Josef Pekař), který se tak i na Red Bull Ringu stal nejlepším českým jezdcem. "Je to nádherná trať a jízdu na ní si doopravdy užívám. Je to tady hodně nahoru a dolů a některé zatáčky vyžadují na hodně krátkém úseku řazení až na jedničku. Start ze druhé řady mi dává naději na dobrý výsledek, pro který zítra udělám maximum," řekl Tomáš Pekař krátce po skončení kvalifikace. Třetí řadu vybojovali němečtí závodníci Pascal Eberle (1:51.493/Steibel Motorsport) a MarcUwe von Niesewand (1:51.575/Schläppi RaceTec), za kterými odstartují Rene Leutenegger (1:51.693/Wüst Motorsport) a Alf Ahrens (1:51.776/Schlaug Motorsport).

Z 9-té, resp. 12-té řady pak odstartují další dva čeští zástupci Milan Haering a Lukáš Uxa, kteří se do výsledkové listiny zapsali časy 1:52.540 a 1:53.876. "Počasí, okruh i zázemí jsou naprosto perfektní, je vidět, že se zde při rekonstrukci udělalo mnoho práce. Pořád se máme co učit, ale cítím, že je to s každou jízdou lepší a lepší, snad tomu tak bude i zítra," řekl po kvalifikaci Lukáš Uxa.

Přišel, viděl, zvítězil ... ... tak by se dal shrnout výkon jezdce týmu Pyro-Target Davida Dickensona, který po sobotní vyhrané kvalifikaci vyhrál i první nedělní závod Renault Clio Cupu Bohemia na Red Bull Ringu. Třetí závodní víkend Clio Cupu byl součástí závodního víkendu DTM, a tomu odpovídal i počet diváků, kteří dorazili v neděli časně ráno na tuto krásnou trať nedaleko Zeltwegu.


www.cliocup.cz Dickenson po startu z pole position nezaváhal, v úvodních zatáčkách odolal atakům svým nejbližším pronásledovatelům, mezi kterými byl i náš Tomáš Pekař a způsobem start cíl si dojel pro dalších 30 bodů do tabulky průběžného hodnocení. Druhou pozici držel od první zatáčky celkem bezpečně již zmíněný Tomáš Pekař (Josef Pekař Team). Tomu se však stalo osudným šesté kolo, kdy se v zatáčce Remus dostal do kontaktu s Dino Calcumem a zlomil zavěšení levého předního kola. "Jeli jsme těsně vedle sebe, dostal jsem se do smyku a už jsem s tím nemohl moc dělat ..." řekl k incidentu zklamaný Tomáš Pekař.

Na druhou, resp. třetí pozici se tak posunuli Daniel Hadorn (Wüst Motorsport) a Marc-Uwe von Niesewand (Schläppi Race-Tec), před které se v následujících kolech dostal výborně jedoucí Pascal Eberle (Steibel Motosport). Eberle v samotném závěru útočil i na vedoucího Dickensena, ten se však všem atakům ubránil a tak byl Eberle v cíli klasifikován na druhém místě před třetím von Niesewandem a čtvrtým Hadornem. Na pátém místě projel cílem s minimální ztrátou jezdec týmu Schlaug Motorsport Alf Ahrens, kterého s odstupem dvou desetin následoval Dino Calcum (Schläppi Race-Tec).

Do desítky nejlepších se dostali Andreas Stucki, Marcus Kern, Jan Kisiel a Reto Wuest. Jan Kisiel (Sky Poland) startoval do závodu z 15-té pozice na roštu a v cíli si mimo již zmíněné deváté místo připsal také další vítězství v kategorii "JUNIOR". O dramatický moment se v samotném závěru závodu postaral Peter Conrad Schreiber (Wüst Motorsport), který v posledním kole při nájezdu na cílovou rovinku natlačil domácího Laurenta Kollyho (Pyro Target) na hranu boxové zdi, což pro Kollyho znamenalo naprostou destrukci jeho Clia a pro Schreibera následné vyloučení ze závodu. "Byl to pro mne výborný a velice čistý závod. V závěru mi začaly odcházet pneumatiky a tak jsem musel trochu zvolnit, ale i tak se mi


www.cliocup.cz podařilo uhájit své vedení a z vítězství mám pochopitelně velkou radost," řekl po závodě viditelně spokojený David Dickenson.

vyměnili a dané pořadí na čele vydrželo až do 9-ho okruhu, kdy Calcum zaútočil na Stuckiho a posunul se na druhou pozici. Stuckiho zaváhání využil také Marc-Uwe von Niesewand (Schläppi Race-Tec) a posunul se tak na třetí pozici. Rozuzlení celého závodu se odehrálo o dvě kola později, kdy Calcum zaútočil na Ahrense, došlo ke vzájemnému střetu, po kterém se Ahrens propadl až na pátou pozici. Druhý byl von Niesewand a na třetí místo se dostal opět Andreas Stucki.

Autorem nejrychlejšího závodního kola se stal celkově druhý Pascal Eberle, který ve 12. kole zajel čas 1:50.361.

Druhý závod na Spielbergu vyhrál po tvrdém boji Dino Calcum 48.500 ... tak přesně tolik diváků přihlíželo o tomto víkendu závodnímu dění na rakouském Red Bull Ringu. Mimo závodu DTM, měli možnost shlédnout závody Porsche Carrera Cupu, Formule 3 Euro-Series, VW Scirocco RCupu a také dva závody české pohárové série Renault Clio Cup Bohemia. Zatímco v tom prvním zvítězil Irský jezdec týmu Pyro-Target David Dickenson, tak v tom druhém zvítězil Dino Calcum z týmu Schläppi Race-Tec. Los po prvním závodě rozhodnul o tom, že z pole position bude ve druhém závodě startovat Andreas Stucki (Stucki Motorsport). Stucki výborně odstartoval a do první zatáčky najížděl s mírným náskokem na druhého Alfa Ahrense (Schlaug Motorsport) a třetího Dino Calcuma. Ve druhém kole si Ahrens se Stuckim pozice

Stucki však v samotném závěru podlehnul tlaku vítěze prvního závodu Davidu Dickensonovi a konečné pořadí v cíli tak bylo Calcum, von Niesewand a Dickenson. Jako čtvrtý byl nakonec klasifikován již zmíněný Andreas Stucki, za kterým projeli cílem Pascal Eberle (Steibel Motorsport) a Jan Kisiel (Sky Poland). Až na sedmé místo se propadnul Alf Ahrens a osmou příčku vybojoval jezdec týmu Wüst Motorsport Rene Leutenegger. Deváté místo si ve druhém závodě připsal "smolař víkendu" a zároveň hrdina tohoto závodu náš Tomáš Pekař. Pekař po kolizi v ranním závodě startoval do tohoto závodu z předposledního místa na startovním roštu. V


www.cliocup.cz průběhu třicetiminutové jízdy se dokázal propracovat až na šestou pozici, kterou držel ještě v poslední zatáčce celého závodu, když v tom začalo jeho Clio ztrácet rychlost a Pekař tak na posledních pár metrech ztratil tři cenná místa a tím i velice důležité body. Slabou náplastí tak Pekařovi může být, že si při své fantastické stíhací jízdě připsal alespoň autorství nejrychlejšího kola, které mělo hodnotu 1:51.309.

Na Nürburgringu zvítězil Marc-Uwe von Niesewand

Nad pohořím Eifel se od rána proháněly těžké mraky, ale před samotným závodem se zdálo, že by se vše mohlo obejít bez mokrých pneumatik. Pole sitter Marc-Uwe von Niesewand (Schlaeppi Race-Tec) skvěle odstartoval a své dva největší konkurenty Dino Calcuma (Schlaeppi Race-Tec) a Tomáše Pekaře udržel i přes jejich četné útoky za svými zády.

Marc-Uwe von Niesewand vytěžil z vybojované pole position maximum a v prvním závodě Renault Clio Cupu na Nürburgringu zvítězil způsobem start cíl před Janem Kisielem a Danielem Hadornem.

Do boje o pódium se chtěli zapojit hned od samotného úvodu také Alf Ahrens (Schlaug Motorsport) a Jan Kisiel (Sky Poland). Celá tato pětice zajížděla hodně vyrovnané časy a

Clio Cup Bohemia měl po pěti odjetých závodech pět různých vítězů.

Nürburgring (19.-21. července)


www.cliocup.cz více než polovinu závodu tvořila skupinu, ve které poslední na prvního neztrácel ani pět vteřin. V polovině závodu zaútočil opakovaně Tomáš Pekař na Dino Calcuma a po dalším společném kontaktu se ocitnul Pekař se svým Cliem mimo trať. Tohoto zaváhání využilo trio Eberle, Sticki a Hadorn a z vedoucí pětice se rázem po Pekařově propadu stala sedmičlenná skupina bojující na špici celého startovního pole.

nejlepší výsledek sezóny, ale především zisk prvních 5ti bodů do tabulky průběžného hodnocení.

Šestý vítěz sezóny 2012 se jmenuje Jan Kisiel! Voda, voda a zas jen voda, tak přesně takové počasí čekalo na jezdce v pořadí již sedmém závodě Renaul Clio Cupu Bohemia na Nürburgringu.

Definitivní rozuzlení zápletky šestého závodu letošní sezóny, přinesla až v posledním kole prudká průtrž mračen. Na tu nejvíce doplatil Calcum, který se z druhého místa odporoučel do kačírku a o uvolněnou druhou pozici nejvíce zabojoval aktuálně nejlepší jezdec kategorie JUNIOR Jan Kisiel. Ten protnul cílovou pásku se ztrátou 0,4 vteřiny na druhém místě za von Niesewandem. Bronz bral Švýcar Daniel Hadorn (Wuest Motorsport), za kterým projeli cílem Alf Ahrens, Marksu Kern a Wojciech Giermaziak. Lepším z dvojice českých jezdců, byl při neúčasti Milana Haeringa jezdec týmu Art of Racing - Lukáš Uxa, ten byl se ztrátou 1:04.5 klasifikován na šestnácté pozici. Tento výsledek pro Uxu znamená nejen prozatím

Na základě losu po prvním závodě startovali z první řady Luigi Stanco (Schlaeppi Race-Tec) a Andreas Stucki (Stucki Motorsport). Start však nejlépe vyšel polskému jezdci Macieji Ostoja-Chyzynskemu (Waab Motorsport), který se v průběhu prvního kola dostal ze čtvrté pozice až na čelo celého závodu. Spolu s ním se "svezl" i jeho krajan Jan Kisiel(Sky Poland), který od něj o tři kola později převzal vedení. Spolu s Kisielem se před Ostoja-Chyzynskeho


www.cliocup.cz dostal také leader průběžného vedení MarcUwe von Niesewand (Schlaeppi Race-Tec). Oba pak spolu začali zbytku pole poodjíždět a v nezměněném pořadí protli po třiceti minutách cílovou fotobuňku.

Jan Kisiel se v sedmém závodě sezóny 2012 stal již šestým jezdcem, který na stupních vítězů vystoupal na nejvyšší stupínek (2x vyhrál Marc-Uwe von Niesewand, po jednom vítězství mají také Daniel Hadorn, Frederic Yerly, David Dickenson, Dino Calcum).

Za nimi však probíhal tuhý boj o třetí pozici. Do této bitvy se mimo Ostoja-Chyzynskeho zapojili také Andreas Stucki,Tomáš Pekař (Pekař Motorsport) a Dino Calcum (Schlaeppi Race-Tec). Pekař s Calcumem předvedli v úvodních čtyřech kolech perfektní závodní výkon. Oba stály na roštu až v předposlední řadě, nicméně na deštěm zmáčené trati předjížděli jednoho soupeře za druhým a v závěru čtvrtého kola jim pařila 5. resp. 6. příčka.

Rozuzlení této bitvy přineslo až čtrnácté kolo, v jehož průběhu zajel Calcum druhé nejrychlejší kolo závodu 1:52.760 a díky své rychlosti a šikovnosti se dostal na vytoužené třetí místo, které udržel až do cíle. V cíly závodu na vítězného Kisiela přitom ztrácel pouhých 7,8 vteřiny. Za Calcumem byl na čtvrté pozici klasifikován skvěle jedoucí Maciej OstojaChyzynski, pátý byl Andreas Stucki a šesté místo vybojoval náš Tomáš Pekař. Desítku nejrychlejších s minimálními rozestupy uzavřeli Wojciech Giermaziak, autor nejrychlejšího závodního kola Alf Ahrens, Piotr Wojcik a Bolek Rzepecki.

Výsledkové listiny závodního víkendu na Nürburgringu prozrazují, že mimo Kisiela a von Niesewanda (oba si připsali 1. a 2. místo), sednul tento víkend nejlépe polským jezdcům. Ti měli v desítce nejlepších nejdříve čtyři a následně pět jezdců. V tabulce průběžného hodnocení pak nasadil von Niesewand k poměrně významnému trháku. Na svém kontě měl celkem již 155 bodů. Na druhé místo se posunul Jan Kisiel (118b) a o třetí příčku se dělil Dino Calcum a Daniel Hadorn (oba 110 bodů).

Slovakia Ring (17.-19. srpna) Na Slovakiaringu zvítězil Dino Calcum, Pekař stříbrný V prvním závodě na Slovakia Ringu zvítězil Dino Calcum před Tomášem Pekařem a Janem Kisielem.


www.cliocup.cz Sobotní ráno začalo na Slovakia Ringu nejlépe pro německého závodníka Armina Eckla (AMC Burgau), který s časem 2:26.814 vybojoval svou první pole position v letošní sezóně Renault Clio Cupu Bohemia. O pouhých 0,013s zaostal jezdec týmu Schlaeppi Race-Tec Dino Calcum a třetí místo na roštu vybojoval s časem 2:27.197 náš Tomáš Pekař (Pekař Motorsport).

Závod vyhrál Calcum, mužem závodu se však stal Tomáš Pekař. Na start prvního slovenského závodu se postavilo 24 jezdců, z nichž na zhasnutí červených světel nejlépe zareagoval Dino Calcum, který se díky pohotovému manévru dostal před Armina Eckla a do první zatáčky najížděl s poměrně komfortním náskokem právě před Ecklem a Tomášem Pekařem. Ve druhém kole zavadil Sebastian Steibel svým vozem o levou část uměle vybudované

bariéry před druhým horizontem, která zde byla vybudována jako bezpečnostní opatření pro závody šampionátu FIA GT1 World. Náraz to nebyl nijak zvlášť silný, přesto však stačil na přetočení Steibelova Clia, proražení chladiče a úniku dalších provozních kapalin. To znamenalo pro jezdce týmu AMG Burgau předčasný konec závodu a pro zbytek startovního pole nucené zpomalení, protože posunutá bariéra vyžadovala výjezd safety caru.


www.cliocup.cz Ten nakonec zůstal na dráze nečekaně dlouho a závodit se tak znovu začalo až necelých devět minut před vypršením časového limitu. Jezdci tak stihli v závěru pouze čtyři závodní kola, v nichž se stal hrdinou český závodník Tomáš Pekař. Tomu po zajetí safety caru patřila čtvrtá pozice za druhým Ecklem a třetím Kisielem. Pekař na Kisiela neustále útočil, nicméně mladý polský pilot zdárně odolával všem jeho útokům. Podařilo se to až v posledním kole, kdy se před něj dostal na brzdy v nájezdu do první zatáčky. Tento manévr dostal přítomné diváky do varu, který dále vygradoval v poslední pravotočivé zatáčce, kdy Pekař vnitřkem předjel i Armina Eckla a cílovou čáru protnul na druhé pozici se ztrátou 2.288 vteřiny na Dino Calcuma.

V cíli původně třetí Armin Eckl pak obdržel dodatečnou 20ti vteřinovou penalizaci za předčasný start, což znamenalo, že na bronzový stupínek při slavnostním ceremoniálu vystoupal Polák Jan Kisiel. Čtvrté místo vybojoval leader průběžného pořadí Marc-Uwe von Niesewand, kterého ve výsledkové listině následují Wojciech Giermaziak (Motion Motive) a Daniel Hadorn (Wuest Motorsport). Autorem nejrychlejšího závodního kola a držitelem jednoho bonusového bodu se stal

vítěz závodu Dino Calcum, který v sedmém kole zajel čas 2:27.686

Marc-Uwe von Niesewand vítězí ve druhém závodě na Slovakia Ringu Vítězem druhého závodu Renault Clio Cupu Bohemia na Slovakia Ringu se stal německý jezdec Marc-Uwe von Niesewand (Schlaeppi Race-Tec). Body za druhé místo si na své konto připsal Pascal Eberle (Steibel Motorsport) a na třetím místě byl klasifikován Daniel Hadorn z týmu Wuest Motorsport. O vítězství von Niesewanda se rozhodlo až po závodě u zeleného stolu, kdy byl nejdříve penalizován původně vyhlášený vítěz Jan Kisiel z polského týmu Sky Poland a následně také jezdec týmu Pekař Motorsport, Tomáš Pekař. Tito dva jezdci se stali hlavními aktéry druhého slovenského závodu, když od samotného počátku ovládali první dvě místa. Oba na to od počátku pořádně šlapali a po odjetých dvaceti minutách měli náskok necelých 12ti vteřin na třetího von Niesewanda. Tři kola před vypršením 30ti minutového časového limitu se Pekař dotáhnul až na zadní nárazník Kisielova Clia a při první příležitosti přišel náznak útoku na první pozici. To se


www.cliocup.cz nakonec podařilo stejně jako v sobotním závodě až v první zatáčce předposledního okruhu, kdy se Pekař dostal vnitřkem před Kisiela. Ten se mu to však za další zatáčkou pokusil oplatit, avšak tento svůj pokus nezvládnul a při nájezdu do zpomalovacího retardéru před druhým horizontem lehce zavadil o pneumatiky a po několikanásobných hodinách skončil v ochranné bariéře. Po tomto střetu se komisaři rozhodli pro vyvěšení červených vlajek a závod tak byl předčasně ukončen.

Jeden bonusový bod za nejrychlejší závodní kolo si na své konto připsal Jan Kisiel, který v pátem kole zajel čas 2:27.166.

Most (1.- 2. září) Kvalifikaci v Mostě vyhrál Reto Wuest

V ten moment se zdálo, že konečné pořadí bude určeno dle výsledků po desátém okruhu, kdy byl na čele Kisiel před Pekařem a von Niesewandem. Po pár minutách však přišlo na řadu jednaní sportovních komisařů, kteří nejprve udělili Kisielovi 25ti vteřinovou penalizaci za předjíždění pod žlutou vlajkou ve druhém kole a o pár desítek minut později diskvalifikovali také Tomáš Pekaře, za použití neoznačené pneumatiky. Díky těmto penalizacím si von Niesewand připsal své třetí vítězství v této sezóně a upevnil si tak pozici průběžného leadera šampionátu. Na druhé místo se ve výsledkové listině posunul Pascal Eberle, kterého dále následovali Daniel Hadorn, Alf Ahrens a Reto Wuest.

Zatažená obloha a osmnáct stupňů na teploměru. Tak přesně takové podmínky vládly v sobotu odpoledne na mosteckém autodromu v momentě, kdy pětadvacet jezdců Renault Clio Cupu Bohemia vyjelo na závodní dráhu, aby mezi sebou svedli předposlední kvalifikační bitvu sezóny. Toto předposlední kvalifikační klání vyznělo nejlépe pro úřadujícího šampióna Reto Wuesta (Wuest Motorsport), který se svým Cliem dokázal zajet nejrychlejší kvalifikační kolo za 1:51.996. O pouhých 0,095 vteřiny zaostal náš nejlepší jezdec, Tomáš Pekař hájící barvy rodinného týmu Pekař Motorsport. Třetí příčku s časem 1:52.096 obsadil jezdec týmu Schlaug Motorsport Alf Ahrens.


www.cliocup.cz hned patnáct nejrychlejších jezdců vešlo do 0,936 vteřiny.

Kisiel ovládnul oba mostecké závody, Pekař třetí! České závody Renault Clio Cupu Bohemia opanoval jezdec týmu Sky Poland Jan Kisiel. Tomáš Pekař si před zaplněnými tribunami dojel pro skvělé třetí a páté místo.

Patnáct jezdců v jedné vteřině!

Ze sedmičky na vrchol

Za Ahrensem se výsledkové listině umístili Armin Eckl (1:52.147/AMC Burgau), Andreas Stucki (1:52.149/Stucki Motorsport) a Dino Calcum (Schlaeppi Race-Tec), který s časem 1:52.175 uzavírá šestici nejrychlejších. Do top ten se dále dostali Jan Kisiel, Luigi Stanco, Daniel Hadorn a Marcus Kern. Mostecké publikum shlédlo nejvyrovnanější kvalifikaci celé sezóny o čemž svědčí také fakt, že se

To že je osmnáctiletý Jan Kisiel opravdový závodní talent dokázal již v této sezóně několikrát a ne jinak tomu bylo i v prvním závodě na mosteckém autodromu. Jezdec týmu Sky Poland startoval ze sedmé pozice na roštu a cílem třicetiminutového závodu projel na prvním místě s třívteřinovým náskokem před polemanem Reto Wuestem (Wuest Motorsport) a českým závodníkem Tomášem Pekařem (Pekař Motorsport).


www.cliocup.cz O tom, že Kisielovi byla mostecká trať ušitá na míru svědčí také fakt, že k 60ti bodům za dvě vítězství přidal také dva bonusové body za nejrychlejší kola v obou závodech. V tom prvním zajel čas 1:52.426 a ve druhém to dokonce vylepšil na 1:52.373!

Jako čtvrtý projel cílem Andreas Stucki, kterého následovali Dino Calcum a nejlepší jezdec kategorie Gentleman Daniel Hadorn ze Švýcarska. Až na sedmém místě byl klasifikován leader průběžného pořadí MarcUwe von Noesewand, kterého v těsném sledu na cílové fotobuňce následovali Thomas Kern a Rene Leutenegger. Desítku nejrychlejších pak uzavřel jezdec týmu Schlaug Motorsport Marcus Kern.

Ve druhém závodě ještě lépe! Los po první závodní jízdě rozhodnul o tom, že pro start druhého závodu se otočí devítka nejrychlejších jezdců. To znamenalo, že na pole position se postavil Rene Leutenegger (Wuest Motorsport) a vítěz prvního závodu Jan Kisiel do závodu vyrazí až z páté řady. Kisiel měl však v Mostě "svůj den" a ani tento nemalý handicap mu nezabránil v tom, aby ovládnul i druhou závodní jízdu. Tu vyhrál opětovně s náskokem tří vteřin před Marcem-Uwe von Niesevandem a Rene Leuteneggerem. Pro body za čtvrté místo si dojel Andreas Stucki a na skvělém pátém místě projel cílem nemalé radosti plně zaplněných tribun Tomáš Pekař. O pár vteřin později aplaudovali diváci také Lukáši Uxovi z týmu Art of Racing, který dnešním třináctým místem vyrovnal své letošní maximum ze Slovakia Ringu.

Oschersleben (15.- 16. září) První závod pro Kisiela, Niesewand druhý Po prvním závodě na Oscherslebenu měl k celkovému vítězství v Renault Clio Cupu Bohemia stále blíže německý závodník MarcUwe von Niesewand. Závod sice vyhrál způsobem start-cíl Jan Kisiel z Polska, von Niesewand si jej však pohlídal a cílem závodu projel na druhém místě s odstupem necelých dvou vteřin. Třetí místo po souboji s českým závodníkem Tomášem Pekařem vybojoval Andreas Stucki. Na pátém místě závod dokončil Schlaeppi, za kterým dojeli Pascal Eberle, Armin Eckel, Daniel Hadorn a Reto Wuest. Desítku nejlepších uzavřel Alf Ahrens.


www.cliocup.cz

Drama jak má být Karty byly před posledním závodem rozdány jasně. Kisiel potřeboval pro zisk titulu vyhrát a von Niesewand nesměl dojet lépe než pátý. Polský jezdec by vyhrál i za předpokladu, že by von Niesewand dojel čtvrtý, ale v tom případě by potřeboval ještě jeden bod za nejrychlejší kolo v závodě a ten mu také pár kol před cílem patřil. V samotném závěru závodu jej však o něj připravil Pascal Eberle,

Kisiel vyhrál i druhý závod, na titul to však nestačilo

který závod dokončil na druhém místě se

Vítězem druhého ročníku Renault Clio Cupu

aniž by o tom tušil, rozhodnul o vítězi celého

Bohemia se stal Marc-Uwe von Niesewand,

šampionátu.

ztrátou 0,246s za Janem Kisielem. Eberle tak

nejlepším Juniorem je Jan Kisiel a mezi gentlemany triumfoval Daniel Hadorn. Jeden jediný bod, přesněji neudržení nejrychlejšího závodního kola ve druhém závodě na Oscherslebenu, připravilo Jana Kisiela (Sky Poland) o celkové vítězství ve druhém ročníku Renault Clio Cupu Bohemia. Kisiel sice vyhrál čtyři poslední závody, včetně toho posledního na Oscherslebenu, nicméně ani to nestačilo na německého závodníka Marca-Uwe von Niesevanda, který tak uhájil svůj náskok z první poloviny sezóny až do samotného závěru.

Skvělé třetí místo na závěr sezóny vybojoval český závodník Tomáš Pekař, který až do poloviny závodu vévodil celému poli jezdců. Jako pátý byl v cíli závodu klasifikován Dennis Eckel, za kterým se ve výsledkové listině seřadili Andreas Stucki, Mathias Schlaeppi, Daniel Hadorn, Reto Wuest a desítku nejrychlejších uzavřel před více než 100.000 diváky Wojciech Giermazik.


www.cliocup.cz Promotér jediného Českého závodního poháru, kterým je pražský tým Křenek Motorsport ve spolupráci s Renault Sport Deutschland, zveřejnil podobu kalendáře pro třetí sezónu tohoto prestižního pohárového klání. Vše stejně jako v roce 2012 začne v závěru března na německém Hockenheimringu, kde se 25. března uskuteční kolektivní test a o dva Zástupce promotéra seriálu pan Josef Křenek, zhodnotil skončenou sezónu slovy: "Je krátce po sezóně, ale již nyní můžeme vše hodnotit velice kladně. Clio Cup Bohemia byl ve svém druhém roce součástí závodních víkendů DTM, FIA GT, EP tahačů, VLN, v jejichž průběhu potvrdil, že se zcela právem může řadit k nejprestižnějším evropským závodním

týdny později tam již vše vypukne na ostro prvními dvěma závody, které se odjedou v rámci tradiční „Ceny města Stuttgart“. Po tomto úvodním klání se jezdci přesunou na stále ještě „nový“ Slovakia Ring, kde se za přítomnosti světového šampionátu FIA WTCC uskuteční o víkendu 27.-28. dubna třetí a čtvrtý závod.

sériím. Třináct letošních závodů shlédlo více než 600.000 diváků. Šlo o závody, které byli plné dramatických momentů a soubojů kolo na kolo a přitom vše probíhalo velice férově a čistě. To jenom potvrzuje vysokou kvalitu a sportovní úroveň. Nyní nás čeká "zimní přestávka", nicméně přípravy na sezónu 2013 jsou již dávno v plném proudu. Věřím, že i v příštím roce udržíme nastavenou laťku a diváci si tak budou moci z okruhů odnést jen ty nejlepší zážitky."

Dále bude následovat přesun na legendární Nordschleife, tam jezdci stejně jako v této sezóně absolvují jeden 100-kilometrový závod,

Renault Clio Cup Bohemia v sezóně 2013

před tamním slavným 24-hodinovým závodem (19.5.). Čtvrtý závodní víkend se uskuteční v polovině června na Eurospeedway Lausitz. Na této moderní a z Čech velice dobře

Sedm závodních víkendů v průběhu sedmi

dostupné trati se Clio Cup připojí

prestižních akcí! Tak přesně taková sezóna

k německému šampionátu cestovních vozů

čeká na jezdce Renault Clio Cupu Bohemia

DTM, což jistě ocení nejeden český fanoušek,

v sezóně 2013.

který by rád navštívil některý ze zahraničních


www.cliocup.cz závodů.

Kalendář RCCB pro sezónu 2013:

Neméně prestižní bude i druhá polovina

25.03. Hockenheimring Test

sezóny. Zde se však ještě čeká na definitivní potvrzení termínů závodů na Oscherslebenu a

05.-07.04. Hockenheimring

v Brně. V případě Oscherslebenu je na výběr

26.-28.04. Slovakiaring WTCC

ze dvou termínů a to 7.7. nebo 15.9., přičemž

17.-18.05. Nuerburgring 24h

ten druhý opětovně počítá s kulisou DTM. Jistý

14.-16.06. Lausitzring DTM

je však termín prvního domácího podniku na

05.-07.07. Oschersleben

mosteckém autodromu, kde se na přelomu

30.08.-01.09. Most Truck GP

srpna a září pojede stejně jako letos v rámci

04.-06.10. Brno ETCC

Czech Truck Prix. Celou sezónu pak uzavřou závody na Masarykově automotodromu v Brně. Zde je však k dispozici několik termínů, z nichž jeden počítá s víkendem 5.-6. října, kdy by se na brněnském automotodromu mohlo uskutečnit velké finále šampionátu FIA ETCC. Na definitivní potvrzení si však budeme muset počkat do doby, než FIA definitivně oznámí podobu kalendářů svých vrcholných šampionátů. Tabulky sezóny 2012: Konečné pořadí Daltec Junior, Sparco Gentleman, Pořadí národů

Zástupce promotéra, pan Josef Křenek k představenému kalendáři sezóny 2013 říká: „Kalendář není ještě konečný, ale moc zásadních změn už nečekáme. Je hodně podobný tomu loňskému, premiérově budeme startovat na Lausitzringu a po roce se opět vracíme do Brna.“

Profile for Josef Hora

Clio Cup Bohemia 2012  

Clio Cup Bohemia 2012

Clio Cup Bohemia 2012  

Clio Cup Bohemia 2012

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded