Page 1

1


Editorial Do rukou se vám právě dostalo první vydání našeho magazínu, který jsme pro vás usilovně připravovali. Nechali jsme si na něm záležet, aby se vám líbil a abyste si jej oblíbili. Jelikož se jedná o první číslo, start nebyl vůbec lehký. Vymyslet magazín v digitální formě byla hračka, těžší je však celý plátek připravit a vybrat správný obsah. Proto oceníme vaše reakce, budou pro nás velmi důležitou motivací k tomu, aby byly další čísla ještě lepší. První číslo magazínu Metro aplikace se bude věnovat „dokonalým českým aplikacím“. Společně se podíváme na atraktivní aplikace od českých a také slovenských vývojářů, které prostě musíte mít ve svém mobilním telefonu s Windows Phone. Slogan magazínu je „První český magazín o aplikacích pro Windows a Windows Phone“, proto nemusíte smutnit nad tím, že je první číslo plné aplikací pro Windows Phone. V dalších číslech vám samozřejmě nabídneme zajímavé aplikace z Windows Store a nahlédneme také do zákulisní tvorby aplikací pro Windows 8 českých vývojářů. Ale nyní zpět k prvnímu číslu. Za celou redakci mohu říci, že jsme opravdu nadšeni tím, že vám můžeme přinést „tištěný“ magazín v digitální formě. Dali jsme si na něm záležet a doufáme, že vás zase málo o něco obohatí. Čeněk Vašenda, šéfredaktor

Redakce: Čeněk Vašenda – šéfredaktor Lukáš Juna – redaktor Filip Štorek – redaktor Kontakt: redakce@winmag.cz

2


Český TV Program Jestliže jste dříve vlastnili zařízení se systémem Symbian nebo MeeGo a používali zde aplikaci Český TV Program, určitě pro vás bude dobrá zpráva, že se společnost Mobildrive.cz rozhodla portovat tuto kvalitní aplikaci i na systém Windows Phone. Stejná firma se mimo jiné podílela i na vývoji zpravodajských aplikací ČT24 a ČT4. Vývojáři si zřejmě kladli za cíl především zachování přehlednosti jednoduchosti orientace v aplikaci. Na hlavní stránce je totiž zobrazen pouze seznam aktuálně vysílaných pořadů na (před)vybraných kanálech. Při prvním spuštění máte v aplikaci navoleno pouze devět nejsledovanějších českých kanálů. TV program však umožňuje editaci jejich pořadí nebo přidání dalších kanálů. Výběr je opravdu více než dostatečný, můžete totiž vybírat z více než třiceti českých i zahraničních kanálů, například Spektrum, MTV, Eurosport nebo HBO. Po kliknutí na vybraný kanál se vám zobrazí jeho detailnější program na dnešek, zítřek a pozítřek. Každá položka programu obsahuje kromě časové specifikace také svůj základní popis. V případě, že daný pořád právě běží, je u něho ještě navíc lišta zobrazující jeho odvysílanou část. Český TV program patří mezi velmi kvalitní české aplikace. Na Marketplace je dostupný zdarma a navíc bez reklam.

3


Čistota ovzduší Aplikace Čistota ovzduší umožňuje rychlé a snadné zjištění kvality a znečištění ovzduší ve všech staticích v rámci České republiky. Nyní již ale k samotné aplikaci. Prvním, co můžete vidět ihned po jejím otevření, je seznam měřících stanic, který lze řadit abecedně, podle indexu kvality ovzduší nebo podle vzdálenosti od vaší aktuální pozice. Každá položka seznamu stanic pak kromě svého názvu a indexu kvality vzduchu v daném místě obsahuje také informace o typu dané stanice. V případě, že máte povolené zjišťování polohy, aplikace u každé stanice zobrazí navíc její vzdálenost od vaší pozice. Po rozkliknutí vybrané stanice můžete kromě již zmiňovaných lokačních informací vidět podrobné údaje o měřených veličinách. Každá veličina na svém vlastním sloupcovém grafu, na kterém jsou naznačeny imisní limity, zobrazuje informace o počtu obsahu daných částic v ovzduší (μg/ m3). Každý graf je navíc doplněn o číselnou hodnotu a slovní komentář o splnění imisního limitu. Zajímavou funkcí aplikace je přehledné zobrazení všech stanic na mapě. Dále je zde také možnost zobrazit teoretické informace o každé měřené veličině. Můžete se zde dočíst třeba jak postupovat při zvýšeném smogu nebo jak působí vybrané plyny na lidský organismus. Autoři v této sekci navíc ještě u každé veličiny uvádějí maximální povolené imisní limity. Jako úplně poslední funkci zmíníme asi možnost připnutí dlaždice k nabídce Start. Aplikace je zdarma, což opravdu oceňujeme.

4


WP Zprávy Mezi jedny z nejoblíbenějších aplikací na českém Marketplace patří bezpochyby aplikace WP Zprávy, která si klade za cíl svým uživatelům poskytnout maximum možných informací z oboru mobilní platformy Windows Phone. Za jejím vývojem stojí asi nejproduktivnější český WP vývojář a specialista na UX, Robert Varga. Nejenom, že novinek a informací je ve WP Zprávách opravdu jako po dešti, ale je zde také zaručeno, že poskytnuté informace budou relevantní, protože za nimi stojí redakce nejlepších tuzemských ale i zahraničních zpravodajských portálů. Velmi nás potěšilo, že mezi nimi figuruje i náš Windows Magazín. V porovnání s podobnými zahraničními aplikacemi nebo RSS čtečkami mají WP Zprávy navrch zejména v rychlosti. Velikost dat, které si aplikace stahuje je totiž optimalizována, a tak je vše doopravdy rychlé jako střela. Kromě možnosti připnutí živé dlaždice aplikace také umožňuje sdílení jednotlivých stažených informaci přes účty přidané do telefonu, tj. většinou E-mail, Windows Live, Facebook nebo Twitter. Na závěr ještě musíme dodat, že ačkoliv je aplikace na Marketplace dostupná za 26 Kč, existuje i její zkušební verze, která je pochopitelně zdarma. Jediné její omezení spočívá v neustálém vyhazování hlášky o možnosti zakoupení plné verze aplikace, což si popravdě tato aplikace opravdu zaslouží.

5


Novinky.cz Nyní bychom Vám chtěli představit další skvělou českou aplikaci, Novinky.cz. Pokud navštěvujete Seznam.cz, jistě víte, o co se jedná. Jeden z největších tuzemských zpravodajských serverů vydal aplikaci pro platformu Windows Phone, která se stala velice oblíbeným zdrojem informací nejen z domova, ale i ze světa. Při prvním spuštění aplikace se dostaneme přímo na již předem vybraný článek, který je považován za nejaktuálnější. Procházení článkem je naprosto běžné, není potřeba text přibližovat, protože článek je sám o sobě dobře čitelný. Pod každým článkem se nachází diskuse, která je automaticky zobrazovaná. Pokud chceme přejít na další článek, poslouží nám k tomu šipka, která je umístěna při pravém okraji stránky. Samozřejmě zde funguje přecházení, na které jsme zvyklí u ostatních aplikací pro tuto platformu. Při spodním okraji se nacházejí 3 ikonky a to obnovit, sdílet a přidat na plochu. Pokud rozevřeme rozbalovací menu, nalezneme rubriky, které jsou k dispozici i v internetové verzi zpravodajského serveru, např. internet a PC apod. Pokud se tedy rozhodneme přejít do rubriky např. hlavní zprávy, zobrazí se ucelený seznam zpráv, které na sebe časově navazují. Jestliže čtete zprávy ze serveru Novinky.cz, můžeme Vám aplikaci vřele doporučit.

6


ČT24 Sice jsme na tuto aplikaci museli čekat poněkud delší dobu, ale čekání se vyplatilo. Česká televize tak zaplnila mezeru v portfoliu zpravodajských aplikací. Jak jistě víte, ČT24 je jediná zpravodajská televize u nás a tak tato aplikace skutečně chyběla. Po obsahové stránce je aplikace vybavena opravdu skvěle, je zde 14 rubrik (připravujeme, domácí, regiony, ekonomika, svět, kultura, kalendárium, cestování, média a technologie, kauzy, vaše zprávy, počasí, blogy a dokumenty) a dále je k dispozici živé vysílání již zmíněného zpravodajského kanálu. Při prvním spuštění aplikace Vás na první pohled zaujme plná obrazovka informací, která může působit poněkud hekticky, ale časem si určitě zvyknete. Takže na hlavní stránce jsou nejnovější informace ze všech rubrik. Každá zpráva má úvodní obrázek a titulek. Po kliknutí na zprávu se dostaneme k samotnému článku. Zde již nemáme mnoho možností text nějak upravit, ovšem funguje zde klasické přiblížení či oddálení pomocí gest. Přecházení mezi jednotlivými články je možné buď rovnou z otevřeného článku pomocí šipek, nebo návratem na hlavní obrazovku. Po návratu na hlavní obrazovku aplikace ČT24 máme k dispozici ještě jedno třídění zpráv a to do kategorií hlavní, všechny a nepřehlédněte. Mezi kategoriemi přecházíme opět pomocí gest, takže posunutí vlevo nebo vpravo. Živé vysílání funguje spolehlivě a kvalita zvuku a obrazu ve velice dobrá. Pro ty, kdo ČT 24 sledují pravidelně je aplikace jistě přínosná. Takže neváhejte a stahujte.

7


ČT4 Chvíli po aplikaci ČT 24 vydala Česká televize i aplikaci ČT4, tedy aplikaci která je přidružená stejnojmenné televizní stanici ČT4. Až na obsah se ČT4 od ČT24 vzhledově ani funkčně moc neliší. Aplikace má 13 rubrik (soutěže, fotbal, hokej, atletika, tenis, moto, cyklistika, míčové sporty, basketbal, zimní sporty, ostatní, OH 2012 a Váš sportovní zážitek) a opět živé vysílání televize ČT4. Co se týká členění zpráv tak jsou zde kategorie jako hlavní, všechny, nepřehlédněte a exkluzivně. Články neboli zprávy je možné sdílet pomocí emailu, jako je tomu u aplikace ČT24. Procházení mezi jednotlivými články funguje naprosto stejně. Takže pokud chcete sledovat aktuální dění ve sportu, neváhejte a stáhněte se tuto aplikaci.

8


Mapy.cz Společnost Seznam.cz přišla na platformu Windows Phone s úžasnou aplikací Mapy.cz, která nabízí mapové podklady Seznamu. Jedná se o plnohodnotnou verzi desktopové verze mapy.cz a k dispozici jsou také mapové vrstvy - základní, letecká, turistická i historická. Nechybí ani plánovač trasy, různé funkce navigace, našeptávač pro vyhledávání, ukládání do kontaktů a další zajímavé funkce. Seznam.cz si dal na této aplikaci opravdu záležet a stává se až celkem nutností stáhnout si tuto skvělou aplikaci s krásným designem, který odpovídá uživatelskému rozhraní Metro.

9


Dopravní situace Díky aplikaci Dopravní situace získáte okamžitý přehled o aktuální dopravní situaci v České republice. Takže předtím, než vyrazíte do práce, stačí zapnout aplikaci a zkontrolovat, zda se ve vaší blízkosti něco na silnicích neděje. Nechybí ani filtry, tudíž si můžete vyfiltrovat informace, které opravdu hledáte. Aplikace je opravdu propracovaná a využitelná pro všechny na cestách. Rozhodně se jedná o jedinečnou aplikaci ve svém oboru a co víc – je zdarma!

10


Rádio Vývojář Robert Varga snad ani nespí! Nedávno totiž vydal aplikaci Rádio, která si zaslouží potlesk. Jmenuje se Rádio a streamuje 29 českých a zahraničních rádií. Dobře, to z ní možná nečiní tak dokonalou aplikaci. Co když vám ale řekneme, že se jedná o první hluboce integrovanou českou aplikaci? Slyšíte správně! Aplikace Rádio je integrována přímo do Hudba+videa a tak vše, co budete poslouchat v aplikaci, se vám zobrazí v tomto hubu. Rádio, stejně jako všechny Robertovi aplikace, je propracována velmi detailně a tak nechybí krásná loga všech rádií, připnutí dlaždice na Start obrazovku, či manuál pro nové uživatele. Aplikace striktně dodržuje všechny principy Metra a tak vypadá opravdu skvěle. Seznam stanic: BBC World Service, Beat, Bikers Radio DOUPĚ, Blaník, Bonton, City, Club, Country, Český Rozhlas Radiožurnál, Český Rozhlas 6, Dance, Evropa 2, Fajn, Frekvence 1, Humor, Chillout, Impuls, Kiss Hády, Kiss Morava, Kiss Proton, Music Dreamer, Orlík, Pohádka, Radio 1, Radio 7, Rebel Radio Brod, Rockzone, Spin, Známka Punku.

11


Sleep Timer Vstává se vám do nového dne velmi těžce? Máte pocit, že špatně spíte? A už jste zkusili aplikaci Sleep Timer? Pro Windows Phone existuje skvělá aplikace Sleep Timer, díky které se bude každý den cítit absolutně skvěle! Váš den můžete již po ránu začít fit a bez hrůzného ranního vstávání. Aplikace Sleep Timer vám pomůže nastavit si budík tak, abyste spali (ideálně) 7,5 hodin. A proč zrovna 7,5 hodin? Podle jedné teorie spíme v 1,5 hodinovém cyklu, přičemž uprostřed cyklu spíme nejtvrději a na konci cyklu spíme jen slabě. Pokud se tedy probudíte například uprostřed druhého cyklu, je jasné, že vás bude celý den bolet hlava a nebudete se cítit odpočinutí. Tato aplikace měří ideální čas na to, kdy jít do postele a vybrat si můžete také, jak dlouho potřebujete k usnutí. Jedná se o skvělou aplikaci, která se nám opravdu líbí. Vyzkoušeli jsme si ji a opravdu se nám každé ráno vstává mnohem lépe!

12


Flowdly Rádi bychom Vám představili další skvělou aplikaci, která Vám usnadní práci s Vašimi úkoly. Aplikace Flowdly obsahuje živé dlaždice, které informují uživatele o nejnovějších úkolech, které máte naplánované. Aplikace je rozdělena do tří ploch. První z nich je schránka. Zde si uživatel může vytvořit libovolný počet schránek, do kterých může následně vkládat své úkoly a poznámky. Druhou z ploch je plocha s názvem "Aktivní", kde vidíme naprostý přehled celé aplikace. Jsou zde živé dlaždice, které plní úkol jakých si informátorů. Takže zde vidíme dlaždice "po termínu", "oblíbené", "dnešní", "zítřejší", atd. Každé dlaždice po rozkliknutí obsahuje naplánované události. Třetí a poslední plochou je "Kategorie", kde nalezneme dlaždice s názvy CO, KDE, JAK. Do každé dlaždice se automaticky zařadí událost, například pokud si vytvoříme událost a do pole kde zadáme Praha, tak se automaticky zařadí do dlaždice KDE. Celá aplikace funguje intuitivně, takže není potřeba nějaké další vysvětlování. Každý uživatel velice rychle přijde na to, jak celá aplikace funguje. Můžete ji zdarma vyzkoušet nebo si ji koupit za 21 Kč.

13


TV Program A máme tady další aplikaci od Roberta Vargy. Tentokrát je to placená aplikace TV Program, která vám v nádherném provedení umožní sledovat televizní program více než 100 televizí z Česka a zahraničí. Ihned po spuštění získáte přístup k aktuálnímu programu, přičemž jednotlivé stanice si můžete sami volit. A nejen to – vaše oblíbené pořady si můžete připnout na Start obrazovku a nastavit si jejich upozornění. Nám se aplikace velmi líbí a i přestože je placená, její koupě se jistě vyplatí.

14


WinMag.cz A nakonec zde máme aplikaci, která nesmí chybět v žádném telefonu s Windows Phone. Ano, je to aplikace našeho magazínu WinMag, kterou vytvořil vývojář Jaromír Lešo. Nabídne vám přehledné zobrazení článků z webu a díky této aplikaci můžete být stále informováni o novinkách ze světa Microsoftu. Nechybí ani upozornění na nové články, tudíž vám žádný nový článek neunikne!

15


Co na vás čeká příště

SPECIÁL – NOKIA APLIKACE

Co za aplikace Nokia nabízí? Čím jsou tyto aplikace tak skvělé? Nokia Autem Nokia Mapy Nokia Hudba Nokia Doprava A další již brzy!

16


17

Metro aplikace #1  

První číslo magazínu Metro aplikace je tady!

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you