Page 1

6.SAYFA

15 - 21 Nisan 2014

Seçkin Müzik yeni yerinde

Tamircilerde , garanti sıkıntılı Son günlerde cazip kredilerle piyasaya giren sıfır araçlar, tamircilerin zor durumda kalmasına neden olduğu bildirildi. Garanti kapsamında olan sıfır araçlar, tamircilerin işlerini neredeyse durma noktasına getirdi. Yarımca Atalar Mahallesi’nde hizmet veren Servis 61 isimli iş yerinin sahiplerinden Sezai Yaman piyasaya

son zamanlarda giren sıfır fabrika çıkışlı araçlar nedeniyle işlerinin ciddi oranda düştüğünü belirterek, “Piyasaya bu araçların girmesi güzel. Ancak, bizim işlerimiz oldukça düştü. Tamir işleriyle uğraşan biz sanayi esnafı oldukça zor günler geçiriyoruz. Bu zor günler, daha iki-üç yıl sürer.”dedi.

Kocaeli’nin önde gelen organizasyon firmalarından biri olan Seçkin Müzik-Organizasyon Firması, yeni ortaklarıyla yeni mekanında hizmet vermeye başladı. Seçkin Kınalı, Mehmet Boztopal ve Kibar Ayçiçek ortaklığı ile yeniden hizmete giren Seçkin Müzik ve Organizasyon Firmasının açılışı, düzenlenen görkemli törenle yeni yerinde hizmete girdi. Her türlü müzik aletlerinin satışının yapılacağı alanda; açılış organizasyonları, doğum günü organizasyonları, profesyonel ses kayıt işlemleri, sunuculuk, özel müzik ders etkinlikleri, sinevizyon gösterileri, canlı müzik organizasyonları, açılış organizasyonları, düğün organizasyonları, sünnet organizasyonları, açık hava organizas-

yonları, yılbaşı organizasyonları, palyanço gösterileri, havai fişek organizasyonları ve her türlü organizasyonlar yapılmaktadır. Açılışa çok sayıda davetli katıldı.

ÇOCUK VE ŞİDDET

Mertay’ın 15. şubesi Körfez’e açıldı

Mertay Yöresel Malatya Pazarı’nın 15. Şubesi Tütünçiftlik’te hizmete açıldı. Açılışı yapılan şubede, baharat, lokum ve kuruyemiş çeşitleri yer alıyor. Tüütnçiftlik Ağadere Caddesi’nde hizmete açılan Mertay Yöresel Malatya Pazarı’nda, birbirinden renkli görüntüleri olan lokum, kuruyemiş ve baharatın pek çok türü yer alıyor. Uygun

KONUK YAZAR

fiyatlarla satışa sunulan çeşitlerin tazeliğiyle de tercih nedeni olacağı belirtiliyor. 5 personelin görev yapacağı işyeri, Cuma Aydoğdu ile oğulları Mehmet, Ramazan ve Kadir Aydoğdu tarafından işletiliyor. Mertay Yöresel Malatya Pazarı’nın Körfez Şubesi’nin işletmesini Sorumlu Müdür İlyas Gül yapacak.

Otobüslerde ‘engel’ yok

Engelli dostu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, engellilerin ulaşımlarını kolaylaştırmak için otobüslere yeni donanımlar ekliyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdaki engelleri tek tek ortadan kaldırıyor. Şehirde ulaşım sağlayan otobüsler, engelli vatandaşların da kolayca seyahat edebileceği hale getiriliyor. Tüm otobüslerde yer alan engelli rampalarıyla rahat ulaşım sağlayan engelli vatandaşlar, şimdi de asansörlü lift sistemi sayesinde otobüslere kolayca binebilecek.

Sevgili Körfezliler; Kadın ve Erkek şiddetinden sonra Çocuklara yapılan şiddetten bahsetmeden geçmek olmaz. Yapmış olduğum araştırmalarda Kadın ve Erkeklere yapılan şiddetin bir okadarınıda geleceğimiz olan çocuklarımız görmekteler. Üstelik bunların ilerideki yaşamlarında ruh sağlıklarına ne kadar olumsuz yansıdığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, 317 yaş grubundan çocukları olan babaların yüzde 17’si ile annelerin yüzde 35’i cezalandırma amacıyla çocuklarını arasıra dövdüklerini kabul etmiştir. Necati KONAKCI Aralarında ‘şiddet’ olarak nitelenebilecek başka cezalandırma biçimlerine başvuranlar da vardır. Örneğin; annelerin yüzde 10’u son bir yıl içinde çocuklarını bir odaya kapatmıştır. Benzer biçimde, 2008 yılında yapılan bir araştırmada, tüm bölgelerden toplam 12 ildeki ana babalara çocuklarına nasıl disiplin uyguladıkları sorulmuştur. Verilen cevaplara göre ana babaların yüzde 9,3’ü fiziksel ceza uygulamakta, yüzde 7,3’ü çocuklarını ‘korkutmakta’, yüzde 31,8’i de çocuklarına bağırmakta veya yüksek sesle azarlamaktadır. Annelerin üniversite mezunu olmaları durumunda fiziksel cezalandırma daha az görülmektedir. Ana babalar çocuklarına uyguladıkları şiddeti ‘disiplin ve kontrol’ şeklinde gerekçelendirmekte, çocukların, disiplin altına sokulmasında, şiddetin yararlarına atıfta bulunan atasözleri hala dillerde dolaşmaktadır. Dezavantajlı kesimlerden gelen ve aile eğitimi kurslarına katılan ana babalar göstermektedir ki, ana babaların sürekli eğitilmeleri, bilinç ve duyarlılık geliştirme çalışmaları, ailede şiddetin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. Gördüğünüz gibi gitgide şiddet toplumu olmak üzereyiz, bütün bunların nedenlerini ayrıntılarıyla saptanıp kalıcı çözümler bulmak zorundayız. Aksi takdirde, Kadınlarımız, Erkeklerimiz ve Çocuklarımız bu aile şiddeti karşısında yok olmaya devam edeceklerdir. Tüm Körfezlilere; şiddetten uzak bir yaşam dileklerimle.

Sayfa 6  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you