Page 1

Nr. 43

Įkrauti „baterijas“

2011 | Nr. 6 (43) | 6.50 Lt

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 1


pagrindiniai rėmėjai LKFLKF pagrindiniai rėmėjai Pagrindiniai rėmėjai

LKF pagrindiniaiLKF rėmėjai pagrindiniai rėmėjai

Rėmėjai ir partneriai Rėmėjai ir partneriai Rėmėjai ir partneriai

Rėmėjai ir partneriai

Informaciniai partneriai Informaciniai partneriai Informaciniai partneriai Informaciniai partneriai

2 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


turinys

www.musukrepsinis.lt

FOTOŽVILGSNIS

6 Pristatyti „EuroBasket 2011“ medaliai

Per Vilniuje surengtą pristatymą visuomenei buvo pademonstruoti originalūs medaliai, kuriais pasipuoš 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato prizininkai.

6

„EUROBASKET 2011“

8 Pirmasis etapas — baterijų įkrovimas

Lietuvos rinktinės pirmojoje treniruočių stovykloje vienas svarbiausių žmonių bus fizinio rengimo treneris E. Kandratavičius.

13 D. Gailius: „Džiaugiuosi gauta galimybe“

Pirmą kartą į nacionalinę komandą pakviestas klaipėdietis žada atiduoti visas jėgas negalvodamas, ar turi realių galimybių patekti į Europos čempionate dalyvausiantį dvyliktuką.

LEGIONIERIAI

16 Iš užsienio — 10 aukso medalių

Gausesnis negu pernai, bet ne rekordiškai gausus. Toks šiais metais buvo užsienyje žaidusių Lietuvos krepšininkų surinktas apdovanojimų derlius.

16

RINKTINĖS

27 Debiutantės nerimavo iki paskutinės akimirkos

Šių metų Europos moterų krepšinio čempionate Lietuvos rinktinės duris pirmąkart pravėrė dvi krepšininkės.

UŽ AIKŠTĖS

30 Karatė meistrui patinka ir krepšinio kovotojai

Lietuvos krepšinio pasaulio neatsiejama dalimi pastaruosius ketverius metus yra ir gydytojas, 2001 metų pasaulio kiokušin karatė vicečempionas G. Tankevičius.

20 KLAUSIMŲ

39 A. Račas: „Labai norėčiau, kad LKL žaistų vien lietuviai“

27

Žinomas žurnalistas, politikos apžvalgininkas, naujienų agentūros BNS vadovas A. Račas yra dažnas svečias krepšinio aikštėje.

RINKTINĖS

41 Jaunimo rinktinėms — turtingesnė vasara

Šią vasarą pasirengti Europos ir pasaulio čempionatams mūsų komandoms padėjo ir skirtos didesnės lėšos.

PLAKATAI:

33 Jonas Valančiūnas, Sandra Linkevičienė,

Martynas Mažeika, Žygimantas Šeštokas 33

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 3


Krepsinio Lygos

Lietuvos krepšinio rinktinės generalinis rėmėjas

Naujausi lažybų punktai: ✶ Fabijoniškių g. 2, Vilnius (prie prekybos centro IKI)

✶ Verkių g. 29, Vilnius (prekybos centre „Parkas Outlet“)

✶ Šarkuvos g. 1-5, Kaunas (prie prekybos centro MAXIMA)

✶ Vilniaus g. 112-2, Šiauliai (prie viešbučio „Šiauliai“)

✶ Gegužių g. 30, Šiauliai (prekybos centre „Arena“)

✶ Chemikų g. 6-8, Jonava (prie prekybos centro IKI)

✶ Respublikos g. 12, Telšiai

4 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS 4 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


turinys

www.musukrepsinis.lt

MŪSŲ KREPŠINIS | Nr. 43 | 2011 ISSN 1822-8410

LYGOS

Nr. 43

45 MKL: daugiau aiškumo ir pagalbos mokykloms

Lietuvos moksleivių krepšinio lyga užbaigė 2010—2011 metų sezoną. Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad tvirtu moksleivių krepšinio lyderiu reikia vadinti Kauną.

KREPŠINIO TEISĖJŲ ASOCIACIJA

48 LKL naujokai svajoja atsargiai

Praverti LKL duris svajoja ne tik jauni Lietuvos krepšininkai. Atsidurti čia stengiasi ir daug krepšinio teisėjo darbą pasirinkusių žmonių.

41

RINKTINĖS

53 Neįgalieji čempionatui

taip

pat

rengiasi

Europos

Dalius Matvejevas el. p. d.matvejevas@lbbf.lt BENDRADARBIAI:

Erildas Budraitis Vaclovas Gedvilas Ovidijus Giniotas Karolis Jankus Edmantas Kazbaras Linas Kunigėlis Domas Lukauskas Šarūnas Mazalas Jonas Miklovas Martynas Pupininkas Alvydas Staniulis Karolis Vaizgėla Rolandas Varanauskas

LAISVALAIKIS

54 E. Ulanovas — klubinės muzikos gerbėjas

Lietuvos vaikinų jaunimo (iki 19 metų) rinktinės žaidėjas Edgaras Ulanovas mėgsta populiariosios SEL muziką ir žavisi komedijomis.

STOP KADRAS

1991-ųjų

kartos

jaunimo

Šių metų Europos vaikinų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas bus paskutinis 1991-ųjų kartai, kuri 2007 metais pradėjo įspūdingą Lietuvos jaunųjų krepšininkų prizinių vietų seriją tarptautiniuose turnyruose.

53

KALBOS REDAKTORĖ

Regina Bakutienė el. p. regba@takas.lt DIZAINERIS

VEIDAS

Alius Levinskas el. p. alius@cechas.com

56 A. Kosauską šildo auklėtinių dėmesys

Lietuvos krepšininkų fizinio rengimo legenda A. Kosauskas šiais metais atšventė 70 metų jubiliejų. Pastaruosius keletą metų Lenkijoje besidarbuojantis treneris planuoja savo nueitą kelią įamžinti knygoje.

NUOTRAUKOS

100% black

36% - 100% black Angle 90˚, Location 33%

LEIDĖJAS

LYGOS

60 Didžiausias malonumas R. Štaraitei pranešti tėvams apie vaikų taiklius metimus

2011 | Nr. 6 (43) | 6.50 Lt

VYRIAUSIASIS REDAKTORIUS

Rugpjūčio 1–8 dienomis A. Sabonio krepšinio centre įvyks 2011 metų Europos krepšinio vežimėliuose C diviziono čempionatas.

55 Paskutinis čempionatas

Įkrauti „baterijas“

VšĮ LKF reklamos ir paslaugų biuras

SPAUSDINO

Spaudos namai „ARX Baltica“

Aukščiausio lygio krepšinio rungtynės — profesionalų pasirodymas ne vien aikštėje. Už aikštės taip pat darbuojasi savo srities meistrai: sekretoriato darbuotojai, gydytojai, šokėjos, pranešėjai.

REDAKCIJOS ADRESAS

56

LIETUVOS KREPŠINIO TRENERIŲ ASOCIACIJA

62 Trikampis puolimas (III dalis)

Garsiojo puolimo mechanizmą pristato JAV krepšinio specialistas T. Winteris.

ŽURNALO PRENUMERATA Užsiprenumeruoti žurnalą (6 mėn. – 36 Lt) galite visuose Lietuvos pašto skyriuose ir tinklalapyje www.post.lt

KONKURSAS

66 Laimėkite „ElektroMarkt“ 200 litų vertės dovanų čekį! Šį mėnesį tradiciniam „Mūsų krepšinio“ konkursui prizą — 200 litų vertės dovanų čekį — įsteigė naujasis Lietuvos krepšinio partneris „ElektroMarkt“.

Lietuvos krepšinio federacija Birželio 23-iosios g. 5 LT-03206 Vilnius tel. +370 615 47755 faksas +370 5 2163589 el. p. redakcija@musukrepsinis.lt www.musukrepsinis.lt

60

Redakcija už reklamos turinį neatsako. Perspausdinti straipsnius, reprodukuoti nuotraukas be leidėjo sutikimo draudžiama. Tiražas: 5000 egz.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 5


Krepsinio Lygos

Tokiais medaliais pasipuoš „EuroBasket 2011“ prizininkai.

Unikalius medalius sukūrė dailininkas N. Treinys.

6 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Ant medalio — originalūs simboliai.


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio Lygos

fotoZvilgsnis

Pristatyti „EuroBasket 2011“ medaliai

Medalio averse įrašyti miestai, kuriuose vyks čempionato kovos.

Per Vilniuje surengtą pristatymą visuomenei buvo pademonstruoti originalūs medaliai, kuriais pasipuoš 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato prizininkai. Unikalius medalius kūrė ir gamino dailininkas Nerijus Treinys kartu su bendrovės „Alpera“ dizaineriais. „Medalyje įamžintas pergalingo metimo momentas, tas saldus krepšininkams ir sirgaliams vaizdas, kai kamuolys jau nebegali išlėkti iš lanko, o jam dar neiškritus iš tinklo pradedama visa gerkle šaukti „Valio!“, — sakė N. Treinys. Pasak jo, tai lyg fotografo užfiksuotas kadras, kuris pavirto tauriu metalu ir bus kabinamas nugalėtojui ant kaklo. Gintarinis kamuolys reprezentuoja Lietuvą, taip medaliui suteikdamas unikalumo. Medalio juostoje įkomponuota trispalvė taip pat primins žalumos kupiną šalį. Netradiciškai išspręstas ir medalio pakabinimas ant juostos. „Medaliuose norėjosi turėti ir Lietuvos dalelę, ir krepšinio dinamiką, ir pergalės džiaugsmą, norėjosi sudėti viską, kas atspindi krepšinį“, — sakė N. Treinys. | Fotodiena.lt/K. Kavolėlio nuotr. | MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 7


T. Tumalovičiaus nuotr.

Eurobasket 2011

Pirmasis etapas — baterijų įkrovimas Lietuvos vyrų rinktinės pirmojoje treniruočių stovykloje svarbiausi bus E. Kandratavičiaus nurodymai.

8 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Didžiausias šių metų sporto įvykis Lietuvoje — Europos vyrų krepšinio čempionatas — nenumaldomai artėja. Lietuvos rinktinės treneriai pirmajai treniruočių stovyklai pradėjo rengtis dar 2010-aisiais, kai sudėliojo treniruočių plano „griaučius“. Pirmojoje treniruočių stovykloje vienas svarbiausių žmonių bus fizinio rengimo treneris Evaldas Kandratavičius. Su vienu geriausių šios srities specialistų ir kalbėjomės apie pirmuosius rinktinės kandidatų laukiančius darbus. Dalius Matvejevas


E. Kandratavičius nacionalinės komandos fizinio rengimo trenerio pareigas užėmė prieš metus. Po jo pratybų krepšininkai teigė, kad darbo stilius buvo neįprastas, tačiau labai efektyvus. Daug kam buvo keista, kad fizinio rengimo treneris atsisakė ilgai labai populiariu buvusio kroso bėgiojimo, fizinio rengimo treniruotės iš karto buvo derinamos su krepšinio pratybomis salėje. Lietuvos rinktinės pasirodymas pasaulio čempionate Turkijoje įrodė, kad tokia metodika yra veiksminga — komanda iki pat čempionato pabaigos skraidė lyg ant sparnų, o jos gerą fizinį pasirengimą pažymėjo visi ekspertai. Šiais metais tikimasi ne prastesnių E. Kandratavičiaus pratybų rezultatų.

Fotodiena.lt nuotr.

Eurobasket 2011

Principai — iš 2010-ųjų Lietuvos rinktinės fizinio rengimo treneris atskleidė, kad pasirengimo planą pradėjo kurti dar 2010-aisiais. „Ši darbą su vyriausiuoju treneriu Kęstučiu Kemzūra pradėjome dar prieš Naujuosius, pasirengimo plano „griaučiai“ baigti dėlioti gana seniai. Šiuo klausimu visi padirbėjome gerai ir operatyviai, — pasakojo E. Kandratavičius. — Lietuvos krepšinio federacijai pateikėme pageidaujamą treniruočių grafiką, o rinktinės administratorius pasistengė išpildyti visus mūsų norus. Jau žinome, kada dirbsime treniruoklių salėje, kada — stadione, o kada — krepšinio arenoje. Pilnai suplanuotas treniruočių ir skrydžių tvarkaraštis. Treniruočių proceso dalies, už kurią aš esu atsakingas, detalus planas, galima sakyti, irgi yra galutinai sudėliotas, nors galvoje dar sukasi keletas minčių.“ Nacionalinės komandos treneriams kuriant pasirengimo planą šiemet teko derintis ir prie pasikeitusio Europos čempionato formato. „Permainos didelės įtakos neturėjo, nes čempionatas savo trukme labiau panašus į praėjusį pasaulio čempionatą nei į „EuroBasket 2009“. Europos čempionatas Lenkijoje vyko 14 dienų, pasaulio čempionatas — 16, o būsimasis „EuroBasket 2011“ užtruks 19 dienų. Jeigu gerai paskaičiavau, šiemet bus žaidžiama dvejomis rungtynėmis daugiau nei 2009-aisiais ir pernai pasaulio čempionate. Dvejos rungtynės nėra katastrofiškai daug, bet žaisti mažiau rungtynių, aišku, būtų lengviau. Kaip bebūtų, čempionatas vyksta koncentruotai, visos rungtynės svarbios ir aukšto lygio, todėl kainuos daug tiek fizinių, tiek emocinių jėgų. Atsižvelgdami į tai, sumažinome draugiškų rungtynių skaičių — pernai jų buvo 10, šiemet — 9. Taip bandysime susilpninti varžybinio streso įtaką“, — dėstė pašnekovas. Vis dėlto esminius pernykščio treniruočių plano principus treneriai stengėsi išsaugoti. „Kardinalių pasikeitimų nebus, iš pradžių dirbsime Druskininkuose, vėliau persikelsime į Palangą, dar vėliau prasidės turnyrai. Smulkių pasikeitimų, aišku, bus, nes esu numatęs pakoreguoti kai kuriuos pratimus, ištaisyti kai kurias klaideles, — pasakojo E. Kandratavičius. — Didesnių pageidavimų K. Kemzūrai neturėjau, laikėmės praėjusių metų plano principų, todėl daug ką buvome aptarę dar pernai. Gal daugiau buvo ne pageidavimų, o savo nuomonės pateikimo ir patarimų. Dėliodami draugiškų rungtynių grafiką, su vyr. treneriu bandėme jas išdėstyti taip, kad tai būtų sudedamoji pasirengimo dalis, o ne tiesiog surinktas reikalingas kontrolinių mačų skaičius. Buvo svarbu, kad rungtynės neišderintų mums reikalingo treniruočių grafiko.“ Nacionalinės komandos fizinio rengimo treneris žada, kad krepšininkai šiemet dirbs taip pat, kaip ir pernai.

Pasirengimą Europos čempionatui komanda vėl pradės Druskininkuose.

„Svarbiausia, maksimaliai efektyviai išnaudoti turimą laiką tiek fiziniam, tiek taktiniam komandos parengimui. Todėl savo darbe akcentuosiu tik būtiniausius dalykus, naudosime tik pačias efektyviausias treniruočių priemones. Laiko turėsime nedaug, negalėsime aprėpti visko, todėl dirbsime koncentruotai ir tik keliomis kryptimis. Žaidėjai turi pasitikti Europos čempionatą optimaliai pasirengę fiziškai. Sakau optimaliai, nes turime būti realistai ir suprasti, kad per tokį trumpą laiką parengti komandą idealiai neįmanoma“, — akcentavo fizinio rengimo specialistas. Lietuvoje netyla kalbos apie tai, kad į komandą sugrįžtantiems vyresniems žaidėjams bus sunku atlaikyti didelį krūvį, spėti su pernai puikiai užsirekomendavusiais jaunosios kartos atstovais. E. Kandratavičius lengvatų niekam nežada. „Ne tokie jau jie seni, kad negalėtų atlaikyti 6 savaičių pasirengimo, — teigė treneris. — O ir mano treniruočių metodai nėra pagrįsti principu „Nebus skausmo, nebus rezultato“. Kad reikės padirbėti sąžiningai — tiesa, tačiau tai jau pačių žaidėjų reikalas“, — sakė treneris. E. Kandratavičius priminė pernykštes Lietuvos ir Argentinos rinktinių rungtynes, įrodžiusias, kad rimtas darbas per treniruotes atsiperka su kaupu. „Tas mačas parodė, kad ne visada užtenka patirties ir akademinio stiliaus žaidimo. Kartais būti ištvermingam ir greitam yra didelis privalumas. O norint tokiu tapti tikrai nereikia padaryti kažko neįmanomo“, — aiškino treneris.

Bandys būti su rinktine Prieš metus E. Kandratavičius, padirbėjęs su komanda stovyklose, parengė tolimesnių treniruočių planą, įteikė jį K. Kemzūrai ir pats išvyko į Maskvos „Dinamo“ klubą. Tačiau „Dinamo“ vadovai leido per pertrauką prieš ketvirtfinalį grįžti į Turkiją. Pasaulio čempionato lemiamas kovas E. Kandratavičius stebėjo Stambule ir po bronzinio

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 9


Eurobasket 2011

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

mažojo finalo šėlo aikštėje kartu su visais. „Anksčiau dėl to sunkumų nekildavo, nes rinktinė buvo formuojama vieno klubo žaidėjų ir aptarnaujančio personalo pagrindu. Tokio klubo vadovybei nebuvo pagrindo nerimauti. Arba tuo metu tame pačiame klube dirbusieji treneriai ir klubo vadovybė lengviau surasdavo kompromisą, — apie tokią situaciją samprotavo Lietuvos rinktinės fizinio rengimo treneris. — Blogiausia, kai dėl panašių problemų dirba nepilnai sukomplektuota trenerių komanda. Tarkime, be fizinio rengimo trenerio. Įsivaizduoju, kad kitose rinktinėse dažniausiai stengiamasi rasti kompromisus tarp darbo klube ir rinktinėje arba, siekdamos idealios situacijos, federacijos samdo trenerius tokiomis sąlygomis, kad jie gali rūpintis tik rinktinės reikalais.“ E. Kandratavičius nusiteikęs, kad Lietuvoje vyksiantį Europos čempionatą gali tekti stebėti būnant užsienyje. „Taip jau susiklostė, kad klubai yra priversti žiūrėti savo interesų. Jų požiūris yra labai aiškus, tuo labiau, kad būtent tuo metu, kai vyks čempionatas, klubai pradės rengtis savo sezonui. Suprantama, kad klubai nėra suinteresuoti išleisti fizinio rengimo trenerį, kai jam reikia dirbti su jų komanda. Pernai klubas taip pat nesutiko manęs išleisti, tačiau padėtis man buvo palanki — galėjau viską pakreipti sau naudinga linkme, o ir vyriausiasis treneris buvo geranoriškai nusiteikęs. Tuomet pavyko 10 dienų pailginti mano buvimą su rinktine, Gero fizinio pasirengimo teikiamas pranašumas itin išryškėjo o po to dar keletui dienų atvykti į čempionatą, — prisiminė per 2010-ųjų pasaulio čempionato mačą su Argentina. treneris. — Nenustebčiau, jeigu šiemet tektų viską derinti panašiai. O jeigu nutiks taip, kad negalėsiu būti su komanda visą čempionatą, bus labai gaila. Pirma, negalėsiu padėLietuvos rinktinės kandidatai ti komandai čempionato metu, o antra, bus apmaudu, kad Krepšininkas Gimimo data Ūgis 2010—2011 m. klubas negalėsiu dalyvauti šioje didelėje krepšinio šventėje. Tačiau suprantu situaciją ir esu tam pasirengęs.“ Mantas KALNIETIS 1986-09-06 195 Kauno „Žalgiris“ Šarūnas JASIKEVIČIUS

1976-03-05

193

Stambulo „Fenerbahce Ulker“

Tomas DELININKAITIS

1982-06-11

190

Kauno „Žalgiris“

Martynas POCIUS

1986-04-28

196

Kauno „Žalgiris“

Liepos 18—23 d.: Druskininkai

Rimantas KAUKĖNAS

1977-04-11

192

Sienos „Montepaschi“

Liepos 24 — rugpjūčio 6 d.: Palanga

Martynas GECEVIČIUS

1988-05-16

193

Vilniaus „Lietuvos rytas“

Rugpjūčio 16—23 d.: Kaunas

Renaldas SEIBUTIS

1985-07-23

196

Edirnės „Olin“

Rugpjūčio 25—28 d.: Vilnius

Deividas GAILIUS

1988-04-26

200

Bolonijos „Canadian Solar“

Simas JASAITIS

1982-03-26

202

Vilniaus „Lietuvos rytas“

Artūras JOMANTAS

1985-05-04

200

Vilniaus „Lietuvos rytas“

Mindaugas KUZMINSKAS

1989-10-19

205

Kauno „Žalgiris“

Lietuvos rinktinės pasirengimo 2011 m. Europos čempionatui planas

Treniruočių stovyklos

Kontrolinės rungtynės

Data

Vieta

Komandos

Rugpjūčio 4 d.

Klaipėda

Lietuva — Slovėnija

Mindaugas LUKAUSKIS

1979-05-19

198

Oldenburgo „EWE Baskets“

Rugpjūčio 6 d.

Klaipėda

Lietuva — Čekija

Paulius JANKŪNAS

1984-04-29

205

Kauno „Žalgiris“

Rugpjūčio 10 d.

Maskva

Rusija — Lietuva

Darius SONGAILA

1978-02-14

206

Filadelfijos „76ers“

Rugpjūčio 13 d.

Madridas

Ispanija — Lietuva

Donatas MOTIEJŪNAS

1990-09-20

213

Trevizo „Benetton“

Rugpjūčio 18 d.

Kaunas

Lietuva — Ispanija

Kšištofas LAVRINOVIČIUS

1979-11-01

210

Sienos „Montepaschi“

Rugpjūčio 19 d.

Panevėžys

Lietuva — Rusija

Darjušas LAVRINOVIČIUS

1979-11-01

212

Stambulo „Fenerbahce Ulker“

Rugpjūčio 20 d.

Panevėžys

Lietuva — Latvija

Robertas JAVTOKAS

1980-03-20

211

Valensijos „Power Electronics“

Rugpjūčio 24 d.

Liubliana

Slovėnija — Lietuva

Marijonas PETRAVIČIUS

1979-10-24

208

Milano „Armani Jeans“

Rugpjūčio 27 d.

Vilnius

Lietuva — Gruzija

Jonas VALANČIŪNAS

1992-05-06

210

Vilniaus „Lietuvos rytas“

10 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

rinKtines

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 11


tema

12 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


Eurobasket 2011

„Šiauliuose žaidžiau įvairiose pozicijose — nuo pirmos iki trečios. Bolonijos ekipa kaip tik tokio universalaus žaidėjo ir ieškojo. Italijoje visai kitas krepšinio lygis nei Lietuvoje, todėl man reikėjo laiko, kad galėčiau pademonstruoti gerą žaidimą. Italijoje daug sunkiau žaisti keletoje pozicijų.“ D. Gailiaus žvaigždė pradėjo kilti prieš trejetą metų. Klaipėdos „Neptūne“ atsiskleidęs krepšininkas sulaukė kvietimo į tuomet etatiniais LKL bronzos medalių laimėtojais vadintus „Šiaulius“. Saulės mieste puolėjas kartu su Mindaugu Kuzminsku ir Arvydu Šikšniumi greitai tapo vienu iš komandos lyderių. D. Gailių pastebėjus garsiojo Bolonijos „Virtus“ klubo vadovams, 2010—2011 m. sezoną puolėjo kelias pasuko į Italiją. Pirmąjį sezoną Bolonijos klubo komandoje „Canadian Solar“ („Virtus“ nuolat keičia komandos pavadinimą pagal rėmėjus) D. Gailius vertina vidutiniškai.

T. Tumalovičiaus nuotr.

Domėjosi „Žalgiris“

D. Gailius: „Džiaugiuosi gauta galimybe“

D. Gailius prieš metus išbandė jėgas Lietuvos rezervinėje rinktinėje.

Liepos 18 dieną Lietuvos rinktinės kandidatai susirinks į pirmąją šiais metais treniruočių stovyklą. Tarp naujų veidų bus 23 metų 200 cm ūgio puolėjas Deividas Gailius. Pirmą kartą į nacionalinę komandą pakviestas klaipėdietis žada atiduoti visas jėgas negalvodamas, ar turi realių galimybių patekti į Europos čempionate dalyvausiantį dvyliktuką. Karolis Vaizgėla

— Deividai, kaip manai, kuo praėjusią vasarą patraukei Bolonijos klubo dėmesį? — Tiksliai nežinau. Ne kartą girdėjau, kad klubo atstovai buvo atvažiavę į Šiaulius pažiūrėti, kaip rungtyniauju, mane stebėjo. Komandos draugų ir kitų klausinėjo apie mane, rinko informaciją visais įmanomais kanalais. Nebuvo taip, kad pakvietė netikėtai. Šiauliuose žaidžiau įvairiose pozicijose — nuo pirmos iki trečios. Bolonijos ekipa kaip tik tokio universalaus žaidėjo ir ieškojo. Italijoje visai kitas krepšinio lygis nei Lietuvoje, todėl man reikėjo laiko, kad galėčiau pademonstruoti gerą žaidimą. Italijoje daug sunkiau žaisti keletoje pozicijų. — Ar sunku buvo apsispręsti prieš pasirašant sutartį su Bolonijos klubu? — Šiauliuose buvo gerai. Apsispręsti buvo sunku, nes Lietuvoje mano namai, šeima, draugai. Vis dėlto knietėjo išbandyti save aukštesniu lygiu. Galima daug pasiekti ir Lietuvoje. Su malonumu eičiau rungtyniauti į Kauno „Žalgirį“ ar Vilniaus „Lietuvos rytą“, tačiau iš jų nesulaukiau tinkamų pasiūlymų. „Žalgiris“ rodė susidomėjimą, bet nieko rimčiau, trūko konkretumo. — Lietuvoje garsėjai taikliais tritaškiais metimais, tačiau Italijoje tolimų metimų taiklumas siekė tik 26 proc. Ir pelnydavai tik 5,6 taško. Kaip pats vertini praėjusį sezoną? — Vidutiniškai. Mano pozicijoje buvo daug gerų žaidėjų, todėl sulaukiau didelės konkurencijos. Tik nuvykęs rungtyniavau gerai, tačiau netrukus plyšo kojos raumuo. Nežaidžiau keletą savaičių, o grįžęs per pirmąsias rungtynes pasirodžiau prastai. Krito trenerio pasitikėjimas, tapo sunku save parodyti.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 13


Eurobasket 2011

„Nesakau, kad nesitikiu patekti į rinktinę. Dirbsiu, stengsiuos, kiek galėsiu. Jei atrodysi geriau, nei kiti, treneriai negalės nepaimti į komandą. Neaišku, ką yra sugalvoję treneriai, ko tikisi iš kiekvieno, todėl sunku ką nors prognozuoti.“ Per treniruotes daug dėmesio skirdavau metimui, dirbau papildomai, bet nekrito. Manau, įtakos taiklumui galėjo turėti ir riešo trauma, kurią patyriau praėjusią vasarą atstovaudamas antrajai Lietuvos rinktinei Kinijoje. Pusę metų jaučiau traumos padarinius. Pritapti Italijoje sezono pradžioje buvo labai sunku. Nemokėjau italų kalbos, angliškai mažai kas suprato, nieko nepažinojau, treneriai vertino visai kitaip nei Lietuvoje. Sezono pabaigoje jau buvo daug lengviau. — Kokia buvo atmosfera komandoje? — Atmosfera buvo nebloga, tačiau ne tokia, kokia būna Lietuvoje. „Canadian Solar“ žaidėjai į treniruotes ateina tarsi į darbą ir po jų išsiskirsto. Gerai sutariau su gruzinu Viktoru Sanikidze. Jis daug padėjo tiek krepšinio aikštelėje, tiek gyvenime. Nemažai padėjo ir italai. — Italijos čempionato reguliariajame sezone 6 ir 10 vietas užėmusias komandas skyrė vos viena pergalė. Kaip pats vertini čempionatą? — Išskirtinė ten tik Sienos „Montepaschi“ komanda. Kai ji žaidžia, mažai kam kyla abejonių dėl nugalėtojų. Visos kitos komandos — panašaus pajėgumo. Antrąją vietą užimanti komanda negali būti garantuota, kad tikrai įveiks paskutiniąją vietą užimančią ekipą. Italijos krepšinio pirmenybės žymiai aukštesnio lygio nei Lietuvos. — Ar nejautėte klubo vadovų spaudimo žūtbūt patekti į atkrintamąsias varžybas? — Sezono pradžioje viskas buvo gerai. Turnyrinėje lentelėje ilgai buvome ketvirti-penkti. Vėliau iš rikiuotės iškrito keletas svarbių žaidėjų ir nukritome į lentelės pabaigą. Sezono pabaigoje ėmė jaustis įtampa. Pralaimėję vienas kitas rungtynes būtume nepatekę į atkrintamąsias varžybas, tačiau susitvarkėme ir patekome. Klubo vadovai mūsų nespaudė. Komandos treneris irgi nepasirodė ypatingai griežtas, būna ir griežtesnių. — Atkrintamosiose varžybose kartą pavyko nugalėti „Montepaschi“. Kaip vertini ketvirtfinalio seriją su Italijos čempionais? — Turėjome puikią galimybę laimėti ir antrą kartą, tačiau paskutinėmis sekundėmis apmaudžiai paleidome pergalę. Seriją vertinu gerai. Dar prieš čempionatą visi prognozuoja, kad „Monstepaschi“ lengvai taps čempionais, o mums nedaug trūko, kad laimėtume dvejas serijos rungtynes ir sukeltume jiems įtampą jau ketvirtfinalyje. — Kaip Italijoje vertinami krepšininkai iš Lietuvos? — Italijoje rungtyniaujantys lietuviai — žvaigždės. Kšyštofą Lavrinovičių, Rimantą Kaukėną, Joną Mačiulį krepšiniu besidomintys italai žino nemažiau nei lietuviai. Apie juos daug rašo spauda, rodo televizija.

14 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

— Kitais metais Italijoje bus lengviau? — Žinoma. Jau vien todėl, kad jaučiuosi šiek tiek apsipratęs. Manau, treniruodamasis su rinktinės kandidatais įgausiu gerą fizinę formą ir galėsiu žaisti geriau. Teko kalbėtis su komandos vadovais, jie tikisi, kad kitais metais žaisiu daugiau ir naudingiau.

Stipriosios savybės — prasiveržimas ir metimas — Kaip leidi vasaros atostogas? — Gegužes pabaigoje grįžau į Lietuvą. Savaitę ilsėjausi, vėliau ėmiau bėgioti, su draugais žaidžiau krepšinį, futbolą. Po to išskridau atostogų. Pavasarį su žmona iš anksto užsisakėme savaitės kelionę į Turkiją. Neseniai grįžome, jaučiuosi gerai pailsėjęs. Norisi vėl sportuoti, bėgioti. Agentas tariasi su vienu žinomu treneriu dėl fizinio pasirengimo treniruočių užsienyje, kad prieš rinktinės stovyklą būčiau labiau pasiruošęs. — Ar kvietimas į Lietuvos rinktinės treniruočių stovyklą nesujaukė vasaros planų? — Tikrai ne (juokiasi). Jei esi jaunas ir tave kviečia, reikia tik džiaugtis. Dėl kvietimo į Lietuvos rinktinę gali visko atsisakyti. — Kaip jauteisi išvydęs savo pavardę Lietuvos rinktinės kandidatų sąraše? — Labai gerai. Tai sunkiai apibūdinamas jausmas, smagu, kai tave pastebi. Iš Lietuvos rinktinės gretų dėl traumos iškritus Linui Kleizai ir J. Mačiuliui, teko girdėti, kad tikriausiai būsiu pakviestas. Bet tai vis tiek buvo maloni staigmena. — Ar prieš pirmąją stovyklą jauti jaudulį? — Nesijaudinu, negalvoju, ar pateksiu į rinktinę, ar ne. Man svarbiausia stengtis pasirodyti kuo geriau. Net jei ir nepatekčiau į pagrindinį rinktinės dvyliktuką, būčiau laimingas, kad teko treniruotis su tokiomis žvaigždėmis. Nesakau, kad nesitikiu patekti į rinktinę. Dirbsiu, stengsiuos, kiek galėsiu. Jei atrodysi geriau, nei kiti, treneriai negalės nepaimti į komandą. Neaišku, ką yra sugalvoję treneriai, ko tikisi iš kiekvieno, todėl sunku ką nors prognozuoti. — Kaip manai, kokios tavo kaip krepšininko savybės gali būti reikalingos rinktinei? — Ko treneris reikalaus, tą ir darysiu. Galiu prasiveržti, pasistengti apsiginti. Mano stipriausios savybės — prasiveržimas ir metimas. — Kaip vertini Lietuvos rinktinės galimybes Europos čempionate? — Šiemet Europos čempionatas bus vienas pajėgiausių istorijoje. Lietuvos rinktinė žais namie ir, net neabejoju, bus viena iš favoričių. L. Kleizos, J. Mačiulio netektis viską labai apsunkina, bet lietuviai vis tiek pajėgūs nugalėti. — Jaunas sukūrei šeimą, anksti pradėjai legionieriaus karjerą, 23ejų esi kviečiamas į Lietuvos rinktinę. Ar nesunku gyventi tokiu dideliu tempu? — Reikia džiaugtis, kad gyvenimas suteikia tokius svarbius įvykius. Niekada nežiūriu atgal ir nesigailiu dėl savo poelgių. Šį sezoną įgavau daug gyvenimiškos patirties, sutvirtėjau psichologiškai. Lietuvoje lengviau, kai šalia artimieji, savi žmonės, treneriai lietuviai. Išvažiavus į užsienį, viskas apsiverčia aukštyn kojomis. Labiausiai stebino, kad italai gyvena labai atsipalaidavę — niekur neskuba, nestresuoja. Tačiau nebuvo dienos, kad nepasiilgčiau Lietuvos. Nuolat galvodavau apie namus, internetu kalbėdavausi su draugais.


MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 15


Fotodiena.lt/A. Pliadžio nuotr.

legionieriai

Iš užsienio — 10 aukso medalių D. Lavrinovičius pirmą kartą tapo užsienio šalies čempionu.

Gausesnis negu pernai, bet ne rekordiškai gausus. Toks šiais metais buvo užsienyje žaidusių Lietuvos krepšininkų surinktas apdovanojimų derlius. 2010—2011 metų sezoną svetur rungtyniavę lietuviai nacionalinėse lygose laimėjo dešimt aukso medalių ir juos namo parsivežė iš aštuonių Europos bei Azijos šalių. Rolandas V. Eidvilas Pernai nacionaliniais čempionais tapo 8 legionieriai iš Lietuvos, 2009 metais — 9, 2008 metais — 16, 2007 metais — 13, 2006 metais — 12.

Čempionų sąrašas Auksiniame sąraše šiais metais yra Italijos čempionais tapę Rimantas Kaukėnas ir Kšyštofas Lavrinovičius (Sienos „Montepaschi“), Turkijos — Šarūnas Jasikevičius ir Darjušas Lavrinovičius (Stambulo „Fenerbahce“), Rusijos — Ramūnas Šiškauskas (Maskvos CSKA), Ukrainos — Michailas Anisimovas (Kijevo „Budivelnyk“), Juodkalnijos — Gintaras Kadžiulis (Podgoricos „Budučnost“), Kipro — Valdas Dabkus (Nikosijos „Etha“), Škotijos — Audrius Čiapas (Edinburgo „Kings“) ir Kazachstano — Juozas Ramanauskas (Atyrau „Barsy“). Septyni krepšininkai tapo ne vien nacionaliniais čempionais, bet ir

16 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

taurės laimėtojais. Dvigubą pergalę šiais metais šventė „Montepaschi“, „Fenerbahce“, „Budučnost“, „Etha“ ir „Kings“ klubuose žaidę lietuviai.

Aukso link — kenčiant skausmą R. Kaukėnui ir K. Lavrinovičiui laimėti Italijos čempionų vardus yra įprasta, tačiau abu lietuviai tikrai negalėtų pasakyti, kad šiais metais tai padaryti buvo paprasta. Daug naujų, tik pernai „Montepaschi“ gretas papildžiusių komandos draugų, su kuriais teko surasti bendrą kalbą, kelios abu lietuvius iš ritmo išmušusios traumos apsunkino kelią viršūnės link, ir Sienos klubas Italijos lygoje pralaimėjo daugiau rungtynių negu praėjusius keturis auksinius sezonus. Vis dėlto svarbiausiose dvikovose „Montepaschi“ įrodė savo pranašumą ir iškovojo abu Italijos krepšinio prizus: čempionato auksą bei šalies taurę. Nors abiem lietuviams sezoną kartino traumos ir jie neretai žaidė kęsdami stiprų skausmą, tiek R. Kaukėnas, tiek K. Lavrinovičius beveik visada būdavo „Montepaschi“ puolimo smaigalyje ir komandai užtikrindavo teigiamą rezultatą. Abu lietuviai Italijos čempionais tapo ketvirtą kartą. Tiesa, kartu iškovojo tik tris iš keturių titulų. R. Kaukėnas į Sienos ekipą atvyko anksčiau nei K. Lavrinovičius, bet po to buvo vienam sezonui išvykęs į Madrido „Real“.


legionieriai

www.musukrepsinis.lt

Lietuvos krepšininkai užsienio profesionalų klubuose Klubo rezultatai Krepšininkas

Klubas

Reg.sezonas Vieta

Krepšininko statistika Atkrintamosios varžybos

Perg.-pral.

Rung.

Tšk.

A.k.

R.p.

NBA Ž. Ilgauskas

„Miami Heat“

2 (Rytai)

58-24

Finalas

81

4,8

3,9

0,4

D. Songaila

„Philadelphia 76ers“

7 (Rytai)

41-41

Aštuntfinalis

10

1,6

1,0

0,2

L. Kleiza

„Toronto Raptors“

14 (Rytai)

22-60

-

39

11,2

4,5

1,0

Ispanija R. Javtokas

„Power Electronics Valencia“

3

24-10

Ketvirtfinalis

36

8,0

5,9

0,7

M. Katelynas

Sevilijos „Cajasol“

11

16-18

-

34

5,9

2,9

0,8

M. Andriuškevičius

„Meridiano Alicante“

16

9-25

-

34

7,8

5,6

0,5

Italija K. Lavrinovičius

Sienos „Montepaschi“

1

26-4

Čempionas

38

14,1

5,3

1,2

R. Kaukėnas

Sienos „Montepaschi“

1

26-4

Čempionas

36

13,0

2,0

1,4

A. Urbutis

Kantu „Bennet“

2

22-8

Finalas

10

1,2

2,6

0,2

J. Mačiulis

Milano „Armani Jeans“

3

21-9

Pusfinalis

25

9,0

4,3

1,7

M .Petravičius

Milano „Armani Jeans“

3

21-9

Pusfinalis

18

3,2

1,7

0,2

D. Motiejūnas

Trevizo „Benetton“

5

17-13

Pusfinalis

37

12,8

4,4

0,9

S. Serapinas

Varezės „Cimberio“

7

15-15

Ketvirtfinalis

7

3,4

1,9

0,4

D. Gailius

Bolonijos „Canadian Solar“

8

15-15

Ketvirtfinalis

33

5,7

2,0

0,5

T. Lydeka

Pezaro „Scavolini“

10

14-16

-

30

5,7

5,1

0,3

5-21

-

24

7,5

2,1

1,5

18-9

Čempionas

25

11,1

3,1

2,0

Graikija A. Eitutavičius

Salonikų „G.S. Iraklis“

14 Rusija

R. Šiškauskas

Maskvos CSKA

2 Turkija

D. Lavrinovičius

Stambulo „Fenerbahce Ulker“

1

27-3

Čempionas

36

9,5

5,5

1,3

Š. Jasikevičius

Stambulo „Fenerbahce Ulker“

1

27-3

Čempionas

26

8,4

1,0

2,6

R. Seibutis

„Olin Edirne“

7

17-13

Ketvirtfinalis

33

18,7

2,7

4,0

V. Ginevičius

„Olin Edirne“

7

17-13

Ketvirtfinalis

35

5,8

0,9

1,8

T. Nagys*

„Bornova Belediye“

15

8-22

-

11

5,8

2,8

0,7

Vokietija M. Lukauskis

„EWE Baskets Oldenburg“

6

20-14

Ketvirtfinalis

39

12,5

3,7

3,1

D. Zavackas

„EnBW Ludwigsburg“

9

18-16

-

27

12,5

5,7

1,3

Ž. Jonušas

„Phoenix Hagen“

11

15-19

-

32

13,0

3,9

1,3

L. Kisielius

„Gloria GIANTS Dusseldorf“

18

7-27

-

32

9,4

4,4

1,6

Lenkija M. Česnauskis

Slupsko „Energa Czarni“

4

14-8

3 vieta

32

11,2

2,0

1,8

G. Gustas

Sopoto „Trefl“

3

14-8

4 vieta

31

10,5

1,7

2,0

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 17


legionieriai

18 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


legionieriai

www.musukrepsinis.lt

Ukraina M. Anisimovas

Kijevo „Budivelnyk“

2

36-12

Čempionas

58

9,5

4,3

1,2

A. Kiaušas*

Ivano Frankivsko „Goverla“

4

30-18

3 vieta

22

3,5

1,6

1,0

R. Jarutis*

Mariupolio „Azovmaš“

3

30-18

Ketvirtfinalis

5

2,8

0,4

1,0

A. Mažutis

„Mykolajiv“

5

28-20

Ketvirtfinalis

53

4,1

2,5

3,3

A. Aleksandrovas*

Kryvyj Riho „Kryvbasbasket“

8

21-27

Ketvirtfinalis

18

5,3

2,3

1,2

G. Sirutavičius

Dniprodzeržinsko „Dnipro-Azot“

9

19-29

-

24

9,0

2,8

2,0

G. Navickas

„Odesa“

10

18-30

-

46

5,2

1,3

1,9

M. Andriukaitis

Lvivo „Galyčyna“

11

17-31

-

23

7,1

2,4

0,8

*Pažymėti krepšininkai šiame klube žaidė ne iki sezono pabaigos.

Tarp aikštės ir suolo Finalą praleido dėl traumos Tarsi amerikietiški kalneliai buvo visas R. Šiškausko sezonas. Maskvos CSKA puolėjas gydėsi kelias traumas, į aikštę grįždavo ne visiškai pasveikęs ir todėl anaiptol ne visada žaisdavo taip, kaip moka. Gydytis nebuvo kada, nes CSKA žaidimas smarkiai šlubavo ir komandai reikėjo visų, net ir šlubuojančių krepšininkų pagalbos. Varžovai buvo nustūmę Maskvos ekipą į jai neįprastai žemas pozicijas, bet sezono pabaigoje CSKA pavyko sukaupti jėgų likučius ir išsaugoti Rusijos čempiono vardą. Dėl stipriai patempto blauzdos raumens finale nerungtyniavęs R. Šiškauskas Rusijos čempionu tapo ketvirtą sezoną iš eilės. Jo auksinė serija yra dar ilgesnė, kadangi prieš persikeldamas į „kariškių“ gretas buvęs Lietuvos rinktinės puolėjas laimėjo tauriausius Italijos ir Graikijos čempionatų apdovanojimus.

Gana tiesiu keliu į Turkijos lygos viršūnę nužygiavo Stambulo „Fenerbahce“ klubas, kuriam atstovavo Š. Jasikevičius ir D. Lavrinovičius. Toli palikęs visus varžovus, „Fenerbahce“ laimėjo reguliarųjį sezoną ir tik finalo serijoje sulaukė atkaklesnio Stambulo „Galatasaray“ pasipriešinimo. Vis dėlto amžinų varžovų dvikovoje laimingą pabaigą pasiekė „Fenerbahce“ klubas, pridėjęs čempionato auksą prie 2011 metais iškovotos ir Turkijos taurės. Krepšininkams iš Lietuvos sezonas nebuvo toks paprastas. Juos pakvietęs treneris Nevenas Spahija aikštėje nerado aiškios vietos nei Š. Jasikevičiui, nei D. Lavrinovičiui. Abu lietuviai kai kuriose rungtynėse žaidė labai daug, kitose — vos kelias minutes. O tarp suolo ir aikštės blaškomiems žaidėjams parodyti visas geriausias savo savybes buvo beveik neįmanoma. „Kiekviena pergalė yra kitokia. Šio tikslo link ėjome mažais žingsne-

R. Kaukėnas ir K. Lavrinovičius Italijos čempionais tapo ketvirtą kartą.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 19


legionieriai

Klubo rezultatai Krepšininkas

Klubas

Reg.sezonas Vieta

Krepšininko statistika Atkrintamosios varžybos

Perg.-pral.

Rung.

Tšk.

A.k.

R.p.

Airija M. Kurčenkovas

Golvėjaus „Moycullen“

4 (Pietūs)

1-18

-

12

4,4

1,3

1,8

20-12

Pusfinalis

39

5,6

4,5

0,3

Austrija

P. Skurdauskas

Traiskircheno „Arkadia“

3 Britanija

E. Žabas

„UCP Marjon Plymouth Raiders“

5

19-14

Ketvirtfinalis

32

19,6

3,1

4,4

T. Janušauskas

„Guilford Heat“

7

17-16

Ketvirtfinalis

32

5,3

3,6

0,4

M. Veršinskas

„Worcester Wolves“

9

15-18

-

10

7,1

3,0

0,3

K. Normantas

„Worcester Wolves“

9

15-18

-

18

6,2

2,6

1,9

A. Zimnickas

„Worcester Wolves“

9

15-18

-

33

6,1

3,3

0,9

P. Tamulynas

„Worcester Wolves“

9

15-18

-

1

0

2,0

0

E. Žabas*

„Worthing Thunder“

11

5-28

-

0

-

-

-

Čekija B. Veikalas

„BK Prostejov“

2

7-3

Finalas

44

14,0

2,9

1,7

A. Šležas

„BK Prostejov“

2

7-3

Finalas

42

12,2

3,4

1,1

V. Pečiukas

„UNIBON Novy Jičin“

6

1-9

Ketvirtfinalis

35

8,6

1,8

1,1

Danija M. Kasiulevičius

„Team FOG Nastved“

3

20-7

4 vieta

25

15,4

4,3

1,5

A. Montrimavičius*

„Horsholm 79ers“

4

16-11

Ketvirtfinalis

11

5,2

1,7

0,5

G. Lopeta*

„Aalborg Vikings“

9

5-22

9 vieta

5

7,0

1,0

2,0

N. Brasas

„BK Amager“

10

4-23

10 vieta

25

21,1

5,1

2,1

12-8

Pusfinalis

2

19,0

14,0

3,5

Gruzija P. Baločka*

Tbilisio „Sochumi“

5 Islandija

K. Marcinkevičius

Reikjaviko IR

6

10-12

Ketvirtfinalis

5

8,2

2,2

2,8

N. Taraškus

Hveragerdzio „Hamar“

11

7-15

-

13

6,8

2,8

0,3

10-0

Čempionas

-

-

-

-

Juodkalnija G. Kadžiulis

Podgoricos „Budučnost“

1 Kipras

V. Dabkus

Nikosijos „Intercollege EThA“

4

10-6

Čempionas

25

8,6

4,1

0,6

A. Vitas

Nikosijos „Cytavision APOEL“

1

13-3

Pusfinalis

13

5,7

3,9

0,2

M. Andriukaitis*

Nikosijos „Cytavision APOEL“

1

13-3

Pusfinalis

0

-

-

-

L. Juknevičius

„Omonoia Leukosias“

8

5-11

-

15

8,0

1,6

2,6

Latvija S. Kuzminskas

„BK Ventspils“

1

22-6

Finalas

30

8,4

4,5

1,2

L. Mikalauskas*

Rygos „Barons/O!Karte“

5

17-11

4 vieta

3

11,0

5,3

0,3

A. Valeika*

„BK Valmiera“

4

17-11

Ketvirtfinalis

8

13,5

9,5

1,9

4-17

-

0

-

-

-

Norvegija N. Strazdauskas*

„Kristiansand Pirates“

20 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

8


legionieriai

www.musukrepsinis.lt

Rumunija A. Masiulis*

Sibijaus „CSU Atlassib“

7

17-13

Ketvirtfinalis

14

9,5

6,9

1,2

G. Sirutavičius*

Tyrgu Murešo „BC Mureš“

5

21-9

Ketvirtfinalis

12

9,0

3,3

1,3

Švedija P. Šakinis

„Norrkoping Dolphins“

3

25-11

Finalas

47

7,4

2,0

0,7

T. Gaidamavičius

„Norrkoping Dolphins“

3

25-11

Finalas

38

6,5

2,6

3,7

M. Griškėnas

„Sodertalje Kings“

4

20-16

Pusfinalis

43

12,8

5,4

0,9

T. Skripkauskas*

„Sodertalje Kings“

4

20-16

Pusfinalis

27

4,4

1,7

0,3

R. Rutkauskas

„08 Stockholm Human Rights“

9

8-28

-

12

1,8

1,8

0,2

Kazachstanas J. Ramanauskas

„Barsy Atyrau“

1

18-2

Čempionas

-

-

-

-

V. Gabšys

Astanos „Tigry-KATU“

2

16-4

3 vieta

-

-

-

-

P. Morkeliūnas

Astanos „Tigry-KATU“

2

16-4

3 vieta

-

-

-

-

G. Andrijauskas

Aktau „Kaspij“

4

8-12

4 vieta

-

-

-

-

Ispanija-2 A. Valeika

„Caceres Creativa“

9

18-16

Ketvirtfinalis

13

2,4

2,6

0,3

D. Pakamanis

„Club Melilla Baloncesto“

11

14-20

-

34

5,7

1,6

1,0

T. Sabonis

Malagos „Instituto Oftalmologico Clinicas Rincon“

14

12-22

-

5

0

0,2

0,4

Italija-2 A. Kavaliauskas

Verolio „Prima“

6

18-12

Pusfinalis

37

9,9

4,6

0,5

D. Slanina

Emilijos Redžo „Trenkwalder“

13

12-18

-

22

7,4

1,7

1,3

G. Leonavičius*

San Severo „Mazzeo“

16

6-24

-

7

6,6

2,4

0,4

Rusija-2 L. Lekavičius

Surguto „Universitet-Jugra“

1

31-9

Finalas

31

8,2

4,9

4,0

A. Labuckas

„Riazan“

8

15-25

Ketvirtfinalis

40

14,0

7,7

1,7

liais, o aš stengiausi būti naudingas komandai tiek, kiek tik galėjau“, — po paskutinės sezono dvikovos kalbėjo Š. Jasikevičius. Jis tapo jau ketvirtos užsienio lygos čempionu (anksčiau Š. Jasikevičius po du aukso apdovanojimus laimėjo Ispanijoje ir Izraelyje, tris — Graikijoje). D. Lavrinovičius per savo legionieriaus karjerą iškovojo pirmą nacionalinio čempiono titulą.

Lygiaverčių varžovų neturėjo Lengviausiai savo titulų kolekciją papildė Podgoricos „Budučnost“ klube žaidęs G. Kadžiulis. Jis tapo Juodkalnijos čempionu ir taurės laimėtoju. Kad laimėtų šiuos prizus, „Budučnost“ žaidėjai daug prakaito neišliejo. „Budučnost“ Juodkalnijoje lygiaverčių varžovų neturi ir net finale visas rungtynes laimėjo triuškinamu skirtumu. Keturis sezonus Juodkalnijos lygoje nepralaiminčiai ekipai labiau rūpi tarptautiniai turnyrai, tačiau nei Adrijos lygoje, nei Europos taurėje pasiekti „Budučnost“ vadovus tenkinančių rezultatų krepšininkams nepavyko. G. Kadžiuliui taip pat nepavyko parodyti visų geriausių asmeninių

savybių — lietuvis buvo aiškiai pastebimas tik sezono pradžioje, o po to pamažu prarado komandos trenerio pasitikėjimą.

Didžiausia sezono sensacija Pirmasis tarp lietuvių nacionaliniu čempionu dar ankstyvą šių metų pavasarį tapo Nikosijos „Etha“ aprangą vilkėjęs ir Kipro lygoje žaidęs V. Dabkus. Jo komandos sėkmė kartu buvo ir bene sensacingiausia visoje Europoje. „Etha“ iki šio sezono nebuvo laimėjusi nė vieno trofėjaus, bet 2011-aisiais iš pradžių iškovojo Kipro taurę, o po to ir čempionato aukso medalius. V. Dabkus ir jo komandos draugai ypač gerai žaidė svarbiausias rungtynes, o kad nejaučia jokios autoritetų baimės, puikiausiai parodė pusfinalyje — jame „Etha“ įveikė reguliaraus sezono nugalėtoją ir aiškią atkrintamųjų varžybų favoritę Nikosijos „Apoel“ ekipą, kuriai atstovavo Augustinas Vitas.

Ukrainietis grįžo namo Michailui Anisimovui Lietuva nėra gimtoji šalis. Tačiau Lietuvoje jis lankė krepšinio mokyklą, gavo mūsų šalies pasą ir atstovavo Lietuvos

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 21


legionieriai

jaunimo rinktinei. Vis dėlto namų šauksmas užpernai sugrąžino M. Anisimovą į gimtinę, kur jis apsivilko Kijevo „Budivelnyk“ klubo aprangą ir šiais metais laimėjo jau antrą Ukrainos čempionato medalį. Pernai M. Anisimovo klubui iki optimalaus rezultato pritrūko vieno žingsnio, ir jis buvo apdovanotas sidabru. Užtat šiais metais „Budivelnyk“ jau buvo stipriausias Ukrainoje. Lietuvos krepšinio auklėtinis gimtojo miesto komandoje nebuvo tvirtas pagrindinio penketo žaidėjas, bet rungtyniavo nemažai ir svariai prisidėjo prie „Budivelnyk“ pergalių.

Rezultatyviausi lietuviai

Lietuvos krepšininkai NCAA pirmosios pakopos komandose Klubo rezultatai Krepšininkas

Klubas

Reg.sezonas Vieta

Perg.-pral.

Atkrintamosios varžybos

Krepšininko statistika Rung.

A.k.

R.p.

D. Dulkys

Floridos valst.

21-10

3 ratas

33

7,3

2,8

1,2

1,8

D. Rinksalis

Woffordo

21-13

1 ratas

0

-

-

-

0,2

E. Petrulis

Šv. Marijos kol.

25-8

-

0

-

-

-

0,3

Č. Kučinskas

Coppino valst.

16-14

-

30

5,1

3,6

0,2

M. Bareika

Čatanūgos

16-16

-

0

-

-

-

R. Gricius

Canisiuso

15-15

-

8

1,1

0,2

0

G. Biruta

Rutgerso

15-17

-

32

9,6

5,6

0,6

D. Bušma

Aidaho valst.

9-20

-

29

11,8

6,9

0,7

V. Šulskis

Jangstauno valst.

9-21

-

30

13,1

5,2

2,0

G. Bertašius

Dartmoto kol.

5-23

-

28

4,9

3,5

0,5

2010—2011 metų sezoną puikiu gali pavadinti net ir kai kurie jokių titulų neiškovoję Lietuvos krepšininkai. Pirmiausia — Turkijos lygos atradimu tapęs Renaldas Seibutis. Patekęs į pirmojoje lygoje debiutavusį ir kuklių tikslų turėjusį Edirnės „Olin“ klubą, Lietuvos rinktinės gynėjas padėjo jam išskleisti sparnus nelauktai aukštam skrydžiui, o pats pelnydavo 18,7 taško ir Turkijos lygoje pagal rezultatyvumą užėmė 4-ąją vietą. Be mažiausios duobelės visą sezoną žaidęs R. Seibutis dešimtuke buvo vienas iš vos dviejų ne amerikiečių. Rezultatyviau negu R. Seibutis šį sezoną rungtyniavo tik du Lietuvos krepšininkai. Tačiau jie žaidė daug silpnesnėse lygose bei silpnesniuose klubuose. Geriausias buvo „Amager“ klubo puolėjo Nerijaus Braso rezultatyvumo vidurkis. Jis įmesdavo po 21,1 taško ir pagal šį statistikos rodiklį Danijos lygoje užėmė trečiąją vietą. Tiesa, „Amager“ tarp dešimties komandų užėmė tik paskutiniąją vietą. 19,6 taško įmesdavo ir Britanijos lygos rezultatyviausių žaidėjų sąraše 11-ąją vietą užėmęs Plimuto „Raiders“ komandos įžaidėjas Evaldas Žabas.

Derlingiausi trenerių metai Šiais metais pirmą kartą nacionalinių lygų čempionais tapo net trys užsienio klubuose dirbę Lietuvos treneriai. Iš Rusijos aukso medalį parsivežė Jonas Kazlauskas (Maskvos CSKA), iš Lenkijos — Tomas Pačėsas (Gdynės „Prokom“), iš Latvijos — Ramūnas Butautas (Rygos VEF). Beje, visų jų štabuose padėjėjais dirbo taip pat lietuviai. Kad Rusijos čempionė bus lietuvio treniruojama komanda, paaiškėjo dar prieš finalą, nes J. Kazlauskui

22 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Tšk.

G. Kadžiulis tapo Juodkalnijos čempionu ir taurės laimėtoju.


legionieriai

www.musukrepsinis.lt

lemiamoje dvikovoje teko atremti Rimo Kurtinaičio („Chimki“) iššūkį. Po šio mūšio R. Kurtinaitis privalėjo tenkintis sidabru, bet jo auklėtiniai vieną prizą jau buvo iškovoję — laimėję Vieningosios lygos varžybas. Dalį savojo aukso medalio R. Kurtinaičiui skyrė ir R. Butautas. Jis VEF krepšininkus treniravo tik porą paskutiniųjų sezono mėnesių, o pergalės pamatus padėjo kovo vidury iš Rygos į Chimkus persikraustęs R. Kurtinaitis. Tarp prizininkų pateko dar vienas Lietuvos krepšinio specialistas. Ant Dainiaus Adomaičio (Slupsko „Czarni“) krūtinės sužibo Lenkijos lygos bronzos apdovanojimas.

Vienuolika auksinių sezonų Geriau nei bet kas kitas pergalių receptą žino T. Pačėsas. Jis nacionaliniu čempionu tapo jau vienuoliktąjį sezoną iš eilės. Auksinė T. Pačėso serija prasidėjo dar 2001 metais, kai alytiškis buvo Permės „Ural Great“ klubo žaidėjas ir laimėjo Rusijos lygos aukso medalį. Po to T. Pačėsas persikraustė į Lenkiją ir savo biografiją papildė dar dešimčia auksinių įrašų. T. Pačėsas tapo Lenkijos čempionu kaip Vroclavo „Sląsk“ (2002 m.), Vloclaveko „Anwil“ (2003 m.) ir „Prokom“ (2004—2007 m.; tada šis klubas vadinosi Sopoto „Trefl“) žaidėjas bei „Prokom“ treneris (2008—2011 m.). „Laimėti šį titulą nebuvo lengva. Lenkijoje esame priremti prie sienos. Visi tikisi, kad laimėsime kiekvienas rungtynes, todėl jaučiame nuolatinį spaudimą. Mūsų varžovų padėtis paprastesnė, nes jie žaisti su mumis eina atsipalaidavę. Mes laimėti privalome, jie — gali“, — kalbėjo T. Pačėsas po finalo serijos, kuri tęsėsi net septynerias rungtynes.

Pergalėmis džiaugėsi ne visi

Europos klubų treneriai iš Lietuvos Klubo rezultatai Treneris

Klubas

Reg.sezonas Vieta

Perg.-pral.

Atkrintamosios varžybos

Rusija J. Kazlauskas

Maskvos CSKA

2

18-9

Čempionas

R. Kurtinaitis

„Chimki“

4

17-10

Finalas

K. Kemzūra, D. Kairys (tr.pad.)

Krasnodaro „LokomotivKuban“

3

17-10

4 vieta

V. Chomičius

Liubercų „Triumf“

10

5-22

-

Lenkija T. Pačėsas, A. Kosauskas (tr. pad.)

Gdynės „Asseco Prokom“

1

17-5

Čempionas

D. Adomaitis

Slupsko „Energa Czarni“

4

14-8

3 vieta

3

30-18

Ketvirtfinalis

Ukraina R. Jarutis

Mariupolio „Azovmaš“ Latvija

R. Butautas, R. Kurtinaitis*, V. Šlapokas (tr.pad.)

„VEF Riga“

2

19-9

Čempionas

A. Brazys*

„Ventspils“

1

22-6

Finalas

7

17-13

Ketvirtfinalis

7

12-21

Ketvirtfinalis

Rumunija A. Prakuraitis*

Sibijaus „CSU Atlassib“ Slovakija

D. Dimavičius*

„BC Prievidza“ Vokietija-2

A. Milonas

„BG Karlsruhe“

10

12-16

-

V. Matkevičius, B. Matkevičius (tr.pad.)

Kukshafeno „BasCats“

11

11-17

-

6

8-10

-

2 (Pietūs)

15-5

4 vieta

Norvegija-2 G. Babenskas

„STIF Whalers“ Švedija-2

D. Bartkus

„Hoganas Basket“ Rusija-3

R. Radvila Vidnojaus „Sparta i K“ 1 (A) 22-10 3 vieta Deja, taip gerai sekėsi ne visiems svetur dirVokietija-3 busiems Lietuvos treneriams. Dariaus Dimavičiaus („Prievidza“, Slovakija), Algirdo Brazio D. Plėta (tr.pad.) Gotos „Ottinger Rockets“ 9 (Pietūs) 6-16 („Ventspils“, Latvija) ir Andriaus Prakuraičio *Pažymėti treneriai šiame klube dirbo ne iki sezono pabaigos. (Sibijaus „Atlassib“, Rumunija) klubų vadovai paprašė pasitraukti, kai sezonas dar buvo vos įsibėgėjęs. Po šio sezono neturėjo kuo pasigirti ir Valdemaras Chomičius. Jo dėjas, bet dar rudenį persėdo į trenerio kėdę). R. Jaručio auklėtiniai vadovaujami Liubercų „Triumf “ krepšininkai net po kelis mėnesius pateko į šalies taurės finalą, Vieningosios lygos finalo ketvertą, Ukrainegalėjo iškovoti pergalių ir Rusijos lygoje užėmė paskutiniąją vietą. nos lygos reguliariajame sezone užėmė trečiąją vietą, tačiau atėjus leSezono finišu turėjo nusivilti naujai iškeptas treneris Rolandas Jarutis miamų kovų metui patyrė itin skaudų kirtį — suklupo atkrintamųjų (jis Ukrainos čempionatą pradėjo kaip Mariupolio „Azovmaš“ žaivaržybų ketvirtfinalyje.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 23


tema

24 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

Lygos

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 25


Lygos

26 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

www.musukrepsinis.lt

rinKtines

Debiutantės nerimavo iki paskutinės akimirkos G. Gutkauskaitė debiutą Europos čempionate prisimins dvejopai.

Šių metų Europos moterų krepšinio čempionate Lietuvos rinktinės duris pirmąkart pravėrė dvi krepšininkės. Senojo žemyno pirmenybių pirmojo etapo A grupės mačas su Slovakija tapo oficialiu Gabrielės Gutkauskaitės ir Mantės Kvederavičiūtės debiutu nacionalinėje komandoje. Darius Mačiulis Į Lietuvos rinktinės pirmąją treniruočių stovyklą treneriai pakvietė net 5 potencialias rinktinės naujokes: G. Gutkauskaitę, M. Kvederavičiūtę, Liną Pikčiutę, Liną Aglinskaitę ir Santą Okockytę. L. Aglinskaitė su nacionaline komanda jau buvo pažįstama, nes su ja treniravosi ir prieš metus. Likęs ketvertas su rinktinės virtuve susidūrė pirmą kartą.

Nerimas iki paskutinės akimirkos Į nacionalinės komandos galutinį dvyliktuką pavyko prasimušti Klaipėdos „Lemminkainen“ auklėtinei G. Gutkauskaitei ir Kauno rajono „Laisvės KRS“ narei M. Kvederavičiūtei. Abi 1990 metais gimusios nacionalinės komandos debiutantės teigė nesitikėjusios ne tik vykti į Europos čempionatą, bet ir sulaukti kvietimo į rinktinės treniruočių

stovyklą. „Kvietimas į rinktinę tikrai labai nustebino“, — neslėpė M. Kvederavičiūtė. „Kvietimas tikrai buvo netikėtas, nes sezonas Klaipėdoje nebuvo ypatingai geras, — prisiminė G. Gutkauskaitė. — Pirminiame rinktinės kandidačių sąraše manęs net nebuvo, tik vėliau paskambino ir pakvietė.“ Patekusios į kandidačių stovyklą krepšininkės suprato, kad teks konkuruoti ir tarpusavyje, ir su kitomis rinktinėje iki šiol dar nežaidusiomis sportininkėmis. „Savo galimybių patekti į rinktinę nevertinau, tiesiog labai norėjau patekti į 12-tuką. Supratau, kad pagrindinės konkurentės — kitos jaunos žaidėjos“, — sakė „Laisvės KRS“ gynėja. „Iš pradžių minčių apie 12-tuką nebuvo daug, maniau, kad tik pasportuosiu, pamatysiu, kaip ten kas yra rinktinėje, ir tiek, — dėstė G. Gutkauskaitė. — Bet, prasidėjus treniruotėms, kažkaip atsirado viltis prasimušti į komandą, nes visos jaunos žaidėjos buvome panašaus lygio.“ Abi debiutantės džiaugiasi, kad komandoje buvo sutiktos šiltai. „Senbuvės per treniruotes padeda, paaiškina, kaip kurioje situacijoje žaisti, ir visada palaiko aikštėje“, — džiaugėsi „Lemminkainen“ įžaidėja. M. Kvederavičiūtė tvirtino, kad rinktinėje iš karto itin įsiminė „viso kolektyvo nusiteikimas ir atsidavimas darbui.“ Jau per kontrolines rungtynes gynėjos suprato, kad iki pagrindinių žaidėjų lygio dar reikia labai daug tobulėti.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 27


rinKtines

„Sekėsi įvairiai: vienerias rungtynes sužaidžiau geriau, kitas — blogiau. Kartais jaudulys pakišdavo koją, kartais tiesiog nepasisekdavo, tačiau visada stengiausi pasirodyti kuo geriau ir padėti komandai“, — sakė G. Gutkauskaitė. Kad vyks su rinktine į Europos čempionatą, abi žaidėjos sužinojo tik kelionės išvakarėse. Iki paskutinės dienos dėl 2 vietų komandoje konkuravo 3 krepšininkės. „Nerimo tikrai buvo, ypač po nepasisekusių treniruočių ar rungtynių, — neslėpė uostamiesčio klubo gynėja. — Stengiausi apie tai negalvoti ir pasisemti kuo daugiau patirties. Aišku, būtų buvę labai sunku palikti rinktinę paskutinei.“

Skirtingi planai Abi gynėjos prieš keletą metų yra rungtyniavusios jaunesnių krepšininkių Lietuvos rinktinėse, tačiau suaugusiųjų Europos čempionatas joms paliko išskirtinį įspūdį. „Ir apgyvendinimas, ir maitinimas stipriai skiriasi nuo jaunimo čempionatų, viskas aukštesnio lygio. Nusiskundimų tikrai nėra“, — džiaugėsi G. Gutkauskaitė. Įspūdingą Lietuvos rinktinės startą Europos čempionate debiutantėms teko stebėti iš šalies — mačus su Turkija ir Rusija jos praleido ant atsarginių žaidėjų suolo. Tačiau po antrųjų rungtynių sužinojo, kad per mačą su Slovakija tikrai pasirodys aikštėje. „Tikrai nesitikėjau pasirodyti aikštėje per pirmąsias dvejas rungtynes, — neslėpė M. Kvederavičiūtė. — Treneris prieš mačą su Slovakija iš anksto pasakė, kad šiandien žaisime visos, todėl abejonių neliko. Bet kol neįžengei į aikštę, tol negali būti 100 proc. tikra.“ „Vilties pasirodyti aikštėje turiu visada, nes nežinia, kaip vyks rungtynės, ką sugalvos treneris. Stengiuosi visada būti pasirengusi. Tačiau suprantu, kad reikia dar daug dirbti, kad galėčiau žaisti per svarbias rungtynes, — pasakojo G. Gutkauskaitė. — Po rungtynių su Rusija treneriai iš karto pasakė, kad su slovakėmis žaisime visos. Ir dar per apšilimą drąsino, kad nebijočiau, nes tikrai žaisiu.“ M. Kvederavičiūtė per mačą su slovakėmis rungtyniavo 11 min. Per jas prametė po vieną dvitaškį ir tritaškį, atkovojo 2 kamuolius, po kartą atliko rezultatyvų perda-

28 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

vimą ir suklydo bei 2 kartus prasižengė. G. Gutkauskaitė per 13 min. prametė dvitaškį, pataikė 2 baudos metimus iš 4 mestų, atkovojo ir perėmė po 2 kamuolius bei kartą suklydo. Turnyrinei lentelei įtakos jau neturėjusį mačą Lietuvos rinktinė Slovakijai pralaimėjo, tačiau aistruoliai įsiminė, kad abiems jaunosioms gynėjoms esant aikštėje mūsų komanda surengė įspūdingą spurtą ir sumažino atsilikimą iki 4 taškų. Be to, įstrigo G. Gutkauskaitės išprovokuotos dvi varžovių pražangos puolime. „Debiutas nebuvo vainikuotas dvigubu, trigubu ar kokiu kitokiu dubliu, bet pirmojo pasirodymo Europos čempionate niekada nepamiršiu“, — tvirtino M. Kvederavičiūtė. „Debiutą prisiminsiu dvejopai, — teigė G. Gutkauskaitė. — Džiugu, kad jaunos žaidėjos sugebėjome beveik pasivyti slovakes, tačiau gaila, kad pritrūko jėgų persverti rezultatą.“ Debiutas Europos čempionate — didelis žingsnis į priekį abiejų jaunų krepšininkių karjerose. Po tokio įvykio galima pagalvoti ir apie stipresnes komandas. Vilčių pereiti į aukštesnį lygį kol kas turi tik M. Kvederavičiūtė. „Pasiūlymų turiu, tačiau apsispręsiu, tikriausiai, tik po Europos čempionato (šis „Mūsų krepšinio“ numeris buvo baigtas rengti po Europos čempionato pirmojo etapo — red.)“, — sakė gynėja. G. Gutkauskaitė kol kas negalvoja apie kraustymąsi iš uostamiesčio ekipos. „Nesijaučiu Klaipėdoje jau parodžiusi viską, ką galiu geriausio, ten sudarytos sąlygos tobulėti, žaidžiame daug rungtynių. Turiu galiojantį kontraktą su „Lemminkainen“ ir neketinu niekur važiuoti“, — tvirtino įžaidėja.

M. Kvederavičiūtė sulaukė kvietimo į stipresnę komandą.


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio treneriu asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 29


. už aikštes

Lietuvos moterų rinktinės gydytojas G. Tankevičius

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

Karatė meistrui patinka ir krepšinio kovotojai

prieš 10 metų tapo pasaulio kiokušin karatė viceče

mpionu.

Lietuvos krepšinio pasaulio neatsiejama dalimi pastaruosius ketverius metus yra ir gydytojas, 2001 metų pasaulio kiokušin karatė vicečempionas Gediminas Tankevičius. Jis kiekvieną vasarą rūpinasi Lietuvos moterų rinktinės narių sveikata. Darius Mačiulis

Krepšinis. Krepšinis Lietuvoje visada dėmesio centre, juo domiuosi ir aš. Pats krepšininku netapau, labiau traukė individualios sporto šakos: šachmatai, lengvoji atletika, karatė. Į moterų krepšinio rinktinę patekau „medicinos linija“ — kolega iš vyrų rinktinės, gydytojas Vytenis Trumpickas pakvietė pasidarbuoti su Lietuvos krepšininkėmis. Taip ketvirti metai ir dirbu.

lios, bet nesusireikšminusios moterys.

Svajonių atostogos.

Draugai, saulė, jūra, automobilis, kompiuteris, internetas. Mėgstu aktyvų ir turiningą poilsį. Svarbiausia, kad atostogų metu nereikėtų galvoti apie darbus.

Laisvalaikis. Laisvalaikio turiu nedaug, stengiuosi jį leisti aktyviai: sportas, gamta,

Mėgstamiausia šalis be Lietuvos. Neišskirčiau kažkurios vienos šalies.

šeima, draugai. Sporte renkuosi karatė: sportuoju pats ir treniruoju vaikus. Karatė padeda atsikratyti įtampos po darbo dienos ir palaikyti gerą fizinę formą. Studijuodamas mediciną sportavau profesionaliai — prieš 10 metų tapau pasaulio vicečempionu.

Patinka keliauti po įvairias šalis. Man svarbu, kad būtų šilta ir pavyktų susikalbėti su vietiniais! Pagal klimatą rinkčiausi Kaliforniją,

Maistas ir gėrimai. Renkuosi lengvą ir sveiką maistą — salotas, sušį ir pan. Balto

Mėgstamiausias krepšininkas ar krepšininkė? Labiausiai patinka krepšininkai kovotojai. Pirmiausia spausčiau „like“ už Sandrą Linkevičienę ir Joną Mačiulį!

alaus bokalas — ne per dažnas mano pasirinkimas savaitgalį.

Automobilis. „Toyota“ — automobilis, kuriuo pasitikiu. Jaučiu sentimentus Japonijai, prijaučiu Rytų filosofijai, kultūrai, todėl renkuosi ir japonišką automobilį.

Blondinės ar brunetės? Gerai ir blondinės, ir brunetės, bet tik ne blondinės pagal gyvenimo būdą! Patinka savimi pasitikinčios, savimi besirūpiančios ir komunikabi-

30 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

„Žalgiris“ ar „Lietuvos rytas“?

„Žalgiris“. Tai Lietuvos istorijos dalis!

Credo. „Viskas bus gerai!“ Didžiausia svajonė. Labiausiai svajoju susikurti tvarią harmoniją tarp savęs ir aplinkos. Tam reikia daug išminties. Gyvenu ir mokausi — gal kada nors tai ir pavyks?!


www.musukrepsinis.lt

ZvaigZde

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 31


ZvaigZde

32 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


ZvaigZde

www.musukrepsinis.lt

Martynas Mažeika | Fotodiena.lt/A. Pliadžio nuotr. |

Klaipėdos „Neptūnas“ MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 33


| Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr. |

ZvaigZde

Sandra Linkevičienė Lietuvos rinktinė

34 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

legionieriai

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 35


ZvaigZde

Žygimantas Šeštokas | Fotodiena.lt/A. Pliadžio nuotr. | 36 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Utenos „Juventus“


www.musukrepsinis.lt

ZvaigZde

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 37


ZvaigZde

38 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

2o ZvaigZde klausim

A. Račas: „Labai norėčiau, kad LKL žaistų Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

vien lietuviai“

A. Račas — dažnas svečias krepšinio aikštėje.

Žinomas žurnalistas, politikos apžvalgininkas, naujienų agentūros BNS vadovas Artūras Račas yra dažnas svečias krepšinio aikštėje, jį galima išvysti rungtyniaujantį, kai įvairiuose turnyruose dalyvauja Lietuvos žurnalistų komanda. A. Račas atsakė į „Mūsų krepšinio“ tradicinius 20 klausimų. Edmantas Kazbaras 1. Kada pradėjote domėtis krepšiniu? — Devynerių metų, kai pradėjau jį žaisti. O tai buvo prieš 35 metus.. 2. Ar pats rimčiau žaidėte krepšinį, kaip sekėsi? — Taip, žaidžiau. Žaidžiau gana ilgai ir dar net dabar žaidžiu. Kažkada mano kompanija Lietuvoje užėmė antrąją vietą, tai tiek ir nuveikiau žaisdamas krepšinį. 3. Ar dabar žaidžiate krepšinį savo malonumui? — Taip, tik savo malonumui. 4. Ar yra kada pavykę įdėti į krepšį? — Taip, ir ne kartą. 5. Ar esate dažnas svečias krepšinio varžybose? — Pastaruoju metu rungtynėse beveik nesilankau, jas stebiu per televizorių. Tačiau, žinoma, kartais tenka apsilankyti ir ten. 6. Kokia jūsų mėgstamiausia klubinė komanda? — Tikriausiai vis dar Kauno „Žalgiris“. 7. Mėgstamiausias visų laikų Lietuvos krepšininkas? — Sergejus Jovaiša. 8. Mėgstamiausias dabar žaidžiantis Lietuvos krepšininkas? — Rimantas Kaukėnas. 9. Mėgstamiausias visų laikų užsienio krepšininkas.

— Labai sunkus klausimas. Visų pirma prisimenu Niką Galį. Mažas krepšininkas, kuris „šaudė“ tritaškius. 10. Mėgstamiausias dabar rungtyniaujantis užsienio krepšininkas. — Iš to, ką aš mačiau, man pastaruoju metu labai patinka Milošas Teodosičius. 11. Visų laikų Lietuvos rinktinės svajonių starto penketas. — Arvydas Sabonis, Linas Kleiza, S. Jovaiša, Vitoldas Masalskis, Ramūnas Šiškauskas. 12. Labiausiai įsiminusios Lietuvos rinktinės rungtynės. — Tai buvo Atėnuose, kai Lietuvos rinktinė nukovė JAV rinktinę. 13. Labiausiai įsiminusios kitos rungtynės. — Tai būtų dar vienerios Lietuvos rinktinės rungtynės, tuomet mūsų vyrai 1995 metais pralaimėjo „jugams“. 14. Labiausiai patinkantis krepšinio elementas. — Gražus „driblingas“. 15. Labiausiai erzinanti krepšinio taisyklė. — Techninė pražanga. 16. Ar kada nors kolekcionavote ką nors, susijusio su krepšiniu? — Ne, to daryti neteko. 17. Geriausia su krepšiniu susijusi daina. — Marijono Mikutavičiaus „Trys milijonai“. Ši daina groja per visus čempionatus, ji labiausiai asocijuojasi su krepšiniu. 18. Geriausias su krepšiniu susijęs filmas. — Nežinau tokio filmo. 19. Su kuriuo krepšininku (-e) norėtumėte pavakarieniauti? — Rinkčiausi krepšininkę, ir tai būtų arba Jurgita Štreimikytė-Virbickienė, arba Angelė Rupšienė. 20. Didžiausia su krepšiniu susijusi svajonė? — Labai norėčiau, kad Lietuvos lygoje žaistų vien lietuviai, tuomet tikrai norėčiau eiti į kiekvienas rungtynes ir jas žiūrėti.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 39


Lygos

40 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


rinKtines

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

www.musukrepsinis.lt

Jaunimo rinktinėms — turtingesnė vasara

Lietuvos 19-mečių rinktinė nusiteikusi pratęsti savo auksinę seriją.

Pastaraisias metais su medaliais iš Europos čempionatų sugrįžtančios Lietuvos įvairaus amžiaus krepšininkų rinktinės į apdovanojimus nusitaikė ir šiemet. Šią vasarą pasirengti Europos ir pasaulio čempionatams mūsų komandoms padėjo ir skirtos didesnės lėšos. Darius Mačiulis Tarptautinių turnyrų sezoną pirmieji pradėjo 19-mečiai vaikinai, kurie tikisi užkopti į naują viršūnę. 2008 metų Europos 16-mečių ir 2010-ųjų 18-mečių čempionai šiemet sieks tapti pasaulio 19-mečių čempionais. Juo labiau, kad turnyras vyks kaimyninėje Latvijoje, — per lemiamas varžybas mūsiškiai turėtų jaustis kaip namie. Latviai patys neslepia, kad į šį turnyrą sieks privilioti kuo daugiau aistruolių iš Lietuvos.

Ambicijų netrūksta Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas teigė, kad šiais metai jaunųjų krepšininkų ir krepšininkių rinktinių biudžetai buvo gerokai didesni nei 2010-aisiais. „Šiais metais sąlygos rinktinėms pagerėjo, jei kalbėsime apie finansus, — tvirtino M. Balčiūnas. — Prieš metus rinktinės turėjo po 130—140 tūkst. litų, šiemet jų biudžetai išaugo iki vidutiniškai 160 tūkst. Be to, į pagalbą atėjo naujas LKF rėmėjas — kompanija „airBaltic“. Ji mūsų komandas skraidina nemokamai, tai yra didelė paspirtis LKF. Aišku, į apdovanojimus pretenduojančioms rinktinėms dėmesio tenka daugiau, tačiau sąlygas pilnaverčiam pasirengimui turėjo visos komandos.“ Prognozuoti jaunųjų krepšininkų rezultatus yra sudėtinga, tačiau remiantis pastarųjų metų istorija ir vertinant nedaug pasikeitusias komandas galima spėti, kad šiemet be apdovanojimų neliksime.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 41


rinKtines

„Viliamės, kad dėl medalių kovos visos vaikinų rinktinės. Savaime aišku, aukščiausių vietų tikimės iš Kazio Maksvyčio treniruojamų 19-mečių. Dariaus Dikčiaus vadovaujama 18-mečių ekipa šiemet turės Taurą Jogėlą ir Igną Ramašauską, be kurių pernai užėmė 4-ąją vietą pasaulio čempionate. Mariaus Linarto treniruojami 20-mečiai kupini ambicijų, tokios pat nuotaikos ir Dariaus Sirtauto vadovaujamoje 16-mečių rinktinėje, nors šioje amžiaus grupėje ką nors planuoti yra sunkiausia, — svarstė M. Balčiūnas. — Kalbant apie merginas, labiausiai laukiame 16-mečių sugrįžimo į A divizioną, kad vėl elitiniuose čempionatuose turėtume visas rinktines.“

Jaunimas padėjo patikrinti Panevėžį Šią vasarą Lietuvos jaunimo krepšinio pasaulyje nutiko išskirtinis įvykis. LKF surengė stambų kontrolinį turnyrą „Global Games“, kurio organizavimu iki šiol užsiėmė Dalaso „Mavericks“ klubas. Turnyras pirmą kartą buvo surengtas už JAV ribų, o Lietuvos krepšinio gerbėjai galėjo išvysti JAV, Argentinos, Australijos, Brazilijos, Latvijos, Kanados ir Lietuvos rinktines, kuriose yra ne viena ateities žvaigždė.

2011 METŲ LIETUVOS JAUNUČIŲ, JAUNIŲ IR JAUNIMO RINKTINIŲ TURNYRAI

Europos vaikinų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas Liepos 14—24 d., Bilbao (Ispanija) A grupė: Juodkalnija, Rusija, Serbija, Slovėnija B grupė: Švedija, Kroatija, Prancūzija, Latvija C grupė: Austrija, Ispanija, Turkija, Graikija D grupė: Ukraina, Italija, LIETUVA, Vokietija

T. Jogėla ir I. Ramašauskas po metų pertraukos vėl gins Lietuvos garbę.

„Global Games“ kovos vyko Panevėžio „Cido“ ir Vilniaus „Siemens“ arenose. Nors jaunimo rinktinių kontrolinės rungtynės yra pasmerktos būti nuostolingos, tačiau LKF nesigaili ėmusis šio projekto. „Manau, tai bus tam tikras impulsas, ženklas, kad naujos didelės arenos yra ne tik galvos skausmas, bet ir galimybės, — aiškino LKF generalinis sekretorius. — Be modernių arenų tokio turnyro negalėtume surengti. Be to, tai buvo puikus jėgų patikrinimas prieš „EuroBasket 2011“. Pirmą kartą Panevėžyje gyveno daug komandų, viešbutis „Romantic“ buvo baigtas tvarkyti likus savaitei iki turnyro. Taip pat buvo patikrinta ir sodyba, kurioje per vyrų čempionatą gyvens Lietuvos rinktinė. Sužinojome tam tikrus trūkumus, kuriuos dabar galėsime išspręsti.“

Pasaulio vaikinų jaunimo (iki 19 metų) čempionatas

Europos merginų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas

Birželio 30 — liepos 10 d., Ryga, Valmiera, Liepoja (Latvija)

Liepos 7—17 d., Novi Sadas (Serbija)

A grupė: Brazilija, Lenkija, Rusija, Tunisas

A grupė: Lenkija, Ukraina, Serbija, Vokietija

B grupė: Argentina, Australija, Taivanas, Latvija

B grupė: Turkija, Rusija, LIETUVA, Rumunija

C grupė: Kanada, Kroatija, Korėja, LIETUVA

C grupė: Baltarusija, Italija, Prancūzija, Olandija

D grupė: Kinija, Egiptas, Serbija, JAV

D grupė: Slovakija, Latvija, Ispanija, Didžioji Britanija

Europos vaikinų jaunių (iki 18 metų) čempionatas

Europos merginų jaunių (iki 18 metų) čempionatas

Liepos 21—31 d., Vroclavas (Lenkija)

Rugpjūčio 4—14 d., Oradėja (Rumunija)

A grupė: Slovėnija, Graikija, Kroatija, Lenkija

A grupė: Rumunija, Turkija, Švedija, Rusija

B grupė: Suomija, Vokietija, Turkija, Serbija

B grupė: Slovėnija, Lenkija, LIETUVA, Ispanija

C grupė: Čekija, Latvija, Prancūzija, Ispanija

C grupė: Ukraina, Italija, Serbija, Belgija

D grupė: Ukraina, Italija, Rusija, LIETUVA

D grupė: Slovakija, Čekija, Olandija, Prancūzija

Europos vaikinų jaunučių (iki 16 metų) čempionatas

Europos merginų jaunučių (iki 16 metų) B diviziono čempionatas

Liepos 28 — rugpjūčio 7 d., Pardubicė, Hradec Kralovas (Čekija)

Rugpjūčio 11—21 d., Aradas (Rumunija)

A grupė: Lenkija, Čekija, Ispanija, Graikija

A grupė: Ukraina, Portugalija, Latvija, Liuksemburgas

B grupė: Rusija, Juodkalnija, Serbija, Vokietija

B grupė: Anglija, Slovėnija, Baltarusija, Estija

C grupė: Prancūzija, Latvija, LIETUVA, Ukraina

C grupė: Bulgarija, Rumunija, LIETUVA, Izraelis

D grupė: Turkija, Italija, Kroatija, Bulgarija

D grupė: Airija, Danija, Vokietija, Šveicarija

42 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

Lygos

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 43


44 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


Lygos

MKL nuotr.

www.musukrepsinis.lt

MKL:

daugiau aiškumo ir pagalbos mokykloms 2011—2012 m. MKL sezonas prasidės spalio mėnesį.

Lietuvos moksleivių krepšinio lyga (MKL) užbaigė 2010—2011 metų sezoną. Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad tvirtu moksleivių krepšinio lyderiu reikia vadinti Kauną. Gediminas Žygelis Apie MKL sezoną ir ateities planus kalbėjomės su lygos direktoriumi Dainiumi Čiuprinsku.

Prezidentų dėmesys — Dainiau, MKL vadovu dirbote antrą sezoną. Kuo jis skyrėsi nuo pirmojo? — Kaip ir kiekviename darbe, iš pradžių vyksta susipažinimo procesas, turi sužinoti, kaip veikia visa sistema. Kai pradedi pažinti visus aplink esančius žmones, darbas tampa lengvesnis. Būtent toks ir buvo man šis sezonas. — Kas per tuos dvejus metus buvo sunkiausia? — Sunkiausia būna, kai sulauki nepagrįstų priekaištų. Anksčiau be jokių kriterijų tekdavo spręsti, kuriai iš keturių finalo ketverto dalyvių suteikti teisę rengti lemiamas varžybas. Visos keturios komandos nori būti šeimininkemis, o tu gali tokią privilegiją suteikti tik vienai.

Ši sprendimą reikėdavo priimti pačiam. Buvo sunku, reikėjo pasverti įvairius niuansus. Kai pasitvirtinome taisykles, nebekyla jokių klausimų, viskas vyksta daug paprasčiau. — Prieš ateidamas į MKL dirbote „Tornado“ krepšinio mokykloje. Ar tuomet įžvelgėte kokių didelių trūkumų? — Žinojau MKL esmę ir jos darbus. Vaikų krepšinyje sukuosi jau daugiau nei dešimt metų, todėl neatsidūriau nepažistamoje vietoje. Supratau, kad daugiausia bėdų yra dėl teisėjavimo, taip pat norėjau labiau padėti krepšinio mokykloms. Darbo užteko. — Ateidamas dirbti į MKL sakėte: „Sieksiu kiek įmanoma gerinti sąlygas čempionate dalyvaujančioms komandoms, kad kuo greičiau mažėtų jų išlaidos“. Ar tai pavyko įgyvendinti? — Manau, pavyko. Mes tikrai smarkiai pagerinome sąlygas krepšinio mokykloms. Išdalijome dvigubai daugiau aprangų, pakeitėme teisėjų darbo sistemą, vykdomos įvairios skatinimo programos. Viena naujausių — bendradarbiavimas su „Elektromarkt“ prekybos tinklu, kuris skirs didelę finansinę paramą dvidešimčiai geriausių šalies krepšinio mokyklų. Visoms mokykloms duodame kamuolių. Darbas vyksta. Tobulumui ribų nėra, tačiau mokyklos turėjo pajusti pagerėjimą. — Neseniai baigėsi 2010—2011 metų sezonas. Kuo per jį labiausiai džiaugėtės? — Džiugiu, kad nebuvo didelių nusiskundimų dėl komandų priėmimo ir teisėjų kvalifikacijos, o labiausiai džiaugiuosi, kad sugebėjome internete tiesiogiai pateikti rungtynių statistiką. Buvo daug baimės, kad

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 45


Lygos

nepavyks, mažesni miesteliai neras žmogiškųjų resursų tokiam darbui, bet džiugu, kad tai pavyko gana sklandžiai ir gerai. Aišku, sezono pradžioje pasitaikė keletas rungtynių, per kurias kažkas strigo, tačiau vėliau viskas puikiai įsivažiavo. Šis dalykas itin pasiteisino. — Jau visa Lietuva žino MKL rungtyniaujančių Tauro Jogėlos, Mariaus Grigonio, Ievos Kazlauskaitės pavardes. Kokius dar MKL žaidėjus patartumėte krepšinio aistruoliams įsidėmėti? — Žmonės dažnai klausia, kas iš jaunųjų krepšininkų bus žvaigždės. Nenoriu minėti tų pavardžių, nes vaikų amžiuje tokie paminėjimai kartais turi daugiau blogos įtakos nei geros. Noriu visus tik pakviesti ateiti į rungtynes ir patiems išvysti būsimas žvaigždes. Kad jų bus, galiu garantuoti. Tai matome pagal jaunučių ir jaunių rinktinių pasirodymus įvairiuose čempionatuose. — Paramą MKL visada reiškė Prezidentai Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė. Ar sunku atkreipti tokių žmonių dėmesį? — Nėra lengva, tačiau labai malonu, kad jie skiria dėmesį vaikų krepšiniui ir vaikų užimtumui. Prezidento V. Adamkaus apsilankymas MKL sezono uždarymo šventeje rodo, kad tai svarbus veiksnys visoje Lietuvos kultūroje. Džiugu, kad jie yra su mumis.

Aukščiausiame lygyje — daugiau komandų — Ši sezoną daugiausia medalių iškovojo Kauno krepšinio mokyklų sportininkai. Ar Kaunas yra tvirta MKL sostinė? — Moksleivių lygoje Kaunas tikrai lieka sostine. Laikinosios sostinės atstovai iškovoja trečdalį visų MKL čempionatų medalių. Manau, tai yra fenomenalus dalykas. Džiugu, kad gerus rezultatus demonstruoja ne tik vaikinai, bet ir merginos. Negaliu pasakyti, kodėl taip yra... Gal todėl, kad Kaunas dar turi savo atskiras vaikų lygas, kuriose jaunieji sportininkai gali tobulėti, gal tai užfiksuota genuose, o gal todėl, kad Kauno mokyklas pastiprina vaikai iš mažesnių miestelių.

2010—2011 M. MKL REITINGAS V. Krepšinio (sporto) mokykla, klubas

Tšk.

— Ką galėtumėte pasakyti apie kitus MKL regionus? — Pradėsiu nuo to, kas mane džiugina. Šaunu, kad moksleivių krepšinis atgimė Tauragėje, jie puikiai pasirodė MKL varžybose. Smagu, kad mažųjų miestų — Kupiškio ir Radviliškio — komandos pateko tarp dešimties stipriausių ekipų. Tai yra unikalus reiškinys, ypač Kupiškio atveju. Džiugina, kad plečiasi MKL geografija, ne viskas yra koncentruota vien didžiuosiuose miestuose. Norėtųsi didesnio Panevėžio komandų indėlio, kad jos būtų tarp pirmaujančiųjų, jų būtų daugiau pajėgiausiuose divizionuose. Taip pat norėtųsi didesnio rytų Aukštaitijos indėlio — Ignalina, Visaginas, Švencionys ar Molėtai tikrai galėtų kautis su didesniais miestais. — Kaip vaikai sportuoja didžiuosiuose miestuose — visi žino, o kokios sąlygos provincijoje? — Egzistuoja nuostata, kad provincijoje yra daug blogesnės sąlygos sportuoti. Mažesniuose miestuose vyksta MKL žemesnių divizionų finalo ketvertai, ir galiu pasakyti, kad sąlygos sportuoti ten tikrai nėra prastos. Manau, sąlygos didžiuosiuose ir mažesniuose miestuose yra panašios. Viskas priklauso nuo asmenybių, trenerių ir tėvų. Jeigu yra geras treneris, kuris užsiima ir atsakingai dirba, manau, galima tobulėti ir neišvykstant į didelį miestą. — Kitą sezoną pagrindiniuose divizionuose komandų skaičius padidės nuo 8 iki 10. Kodėl nusprendėte imtis tokio žingsnio? — Pagrindinis tikslas — išplėsti žaidėjų, gebančių žaisti Lietuvos rinktinėse, ratą. Bus daugiau komandų, rungtynių, daugiau vaikų žais aukščiausiu lygiu, jie galės sparčiau tobulėti. Manau, tai ateityje dar labiau pagerins Lietuvos rinktinių rezultatus. — Vasara tik prasidėjo, tačiau tikriausiai jau esate numatę būsimo sezono kontūrus. Kada prasidės 2011—2012 metų sezonas, kiek planuojate sulaukti dalyvių? — Sezono pradžia numatoma spalio pradžioje. Praeitą sezoną dalyvių skaičius, lyginant su užpraeitu, išaugo, tikiuosi, kad tokia tendencija ir išliks. Tikimės, kad kitą sezoną MKL rungtyniaus apie 450 komandų.

V. Krepšinio (sporto) mokykla, klubas

Tšk.

V. Krepšinio (sporto) mokykla, klubas

Tšk.

16. Tauragės SM

38,5

32. Anykščių KKSC

6

1. A. Sabonio krepšinio centras

378,5

17. Kretingos SM

32

33. Klaipėdos KM

5

2. Š. Marčiulionio krepšinio akademija

358

18. Rokiškio KKSC

25

33. Prienų KKSC

5

3. Vilniaus krepšinio mokykla

301

18. Palangos SM

25

33. Raseinių KKSC

5

4. Kauno KM „Aisčiai“

287

20. Jonavos KKSC

22,5

36. Lazdijų KKSC

4,5

5. Klaipėdos V. Knašiaus KM

237

21. Kauno KK „ABC“

20

37. Kaišiadorių KKSC

3,5

6. Marijampolės ŽSM

145,5

22. Šilutes SM

18,5

37. Kuršėnų SM

3,5

7. Panevėžio KKSC

130

23. Ukmergės SC

17

39. Kalvarijos SC

2,5 2,5

8. Šiauliu SM „Saulė“

126

24. Kupiškio SM

14,5

39. Palangos KK „Naglis“

9. Kėdainių SM

81

24. Vilniaus „Sostinės“ KM

14,5

39. Vilniaus KK „Ereliai“

2,5 2

10. Mažeikių SM

74,5

26. Radviliškio SC

13

42. Šilales raj. SM

11. Biržu SM

64

26. Telšių SM

13

43. Druskininkų SC

1,5

12. Kauno KM „Tornado“

61

26. Utenos KKSC

13

43. Joniškio SM

2,5

13. Alytaus SRC

59,5

29. Akmenės SC

11,5

43. Panevėžio KK „Mintis“

2,5

14. Plungės SM

43,5

30. Klaipėdos raj. SM

9,5

43. Šakiu raj. JKSC

2

7,5

47. Šiauliu SK „Raila“

1

15. Kauno KM „Perkūnas"

46 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

39

31. Pakruojo SC


R

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 47


Fotodiena.lt nuotr.

Krepsinio teiseju asociacija

LKL naujokai svajoja atsargiai LKL debiutantams didžiausias autoritetas — R. Brazauskas.

Praverti LKL duris svajoja ne tik jauni Lietuvos krepšininkai. Atsidurti čia stengiasi ir daug krepšinio teisėjo darbą pasirinkusių žmonių. 2010—2011 metų sezoną elitinė šalies lyga buvo svetinga trims arbitrams — kauniečiams Gyčiui Viliui ir Danieliui Bandzevičiui bei vilniečiui Ignui Davainiui. Visa debiutantų trijulė džiaugiasi galimybe išmėginti jėgas LKL ir apie didesnes aukštumas kol kas negalvoja. Petras Aleksonis Norint patekti į LKL, teisėjams reikia nueiti ilgą kelią. Daug ilgesnį nei perspektyviems krepšininkams. Arbitrai dažniausiai karjerą pradeda mėgėjų lygose, teisėjauja vaikams, kol sulaukia galimybės išmėginti jėgas RKL. Tapus vienu geriausių trečiojoje šalies lygoje, galima žengti į NKL. Iš antrosios lygos į elitinę kasmet žengia tik 1—3 geriausieji. 2009—2010 m. NKL teisėjų reitinge G. Vilius, D. Bandzevičius ir I. Davainis užėmė 2—4 vietas, tačiau visi pateko į LKL, nes geriausias NKL teisėjas Rimas Navickas žengti į aukštesnę lygą dėl didelio užimtumo tiesiog nenori.

48 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Pavyzdys — geriausi Lietuvos teisėjai Būtent R. Navickui už suteiktą galimybę tapti krepšinio teisėjais dėkoja abu šiemet LKL debiutavę kauniečiai. „Pirmuosius teisėjo marškinėlius gavau iš Kauno krepšinio mėgėjų lygos (KKML) direktoriaus R. Navicko, o žengti pirmuosius žingsnius padėjo Juozas Storpirštis, Raimundas Barauskas, Petras Zalieckas, Valdas Vilius — pastarasis yra didžiausias mano kritikas. Šiuo metu daug naudingų diplomatiškų patarimų duoda komisaras Kęstutis Pilipauskas, kurio patirtis yra milžiniška“, — gerų žodžių labiau patyrusiems kolegoms negaili G. Vilius. „Yra žmonių, kuriems aš dėkingas, kad įdavė švilpuką į rankas ir išmokė šios įdomios profesijos. Vienas iš jų yra mano fizinio lavinimo mokytojas Sigitas Navickas, kuris ir paskatino užsivilkti teisėjo marškinėlius, kai dar buvau berniukas ir tik domėjausi krepšiniu. Teisėjavimo paslapčių išmokė visiems gerai žinomas FIBA garbės teisėjas R. Barauskas. Jo indėlis, mano nuomone, didžiausias. Daugybę galimybių teisėjauti ir tobulėti suteikė R. Navickas. Šiems savo mokytojams ir visiems, kurie padėjo man tobulėti, esu labai dėkingas“, — pasakojo D. Bandzevičius. Visi LKL debiutantai tvirtino, kad didžiausi autoritetai jiems yra geriausi šalies teisėjai, kuriuos jau galima vadinti legendomis. „Visada žavėjausi mūsų Lietuvos krepšinio elito teisėjais, kurie, kaip


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

ir mūsų krepšininkai, paliko, palieka ir paliks gilų pėdsaką pasaulio krepšinio istorijoje“, — tvirtino I. Davainis. „Didžiausias autoritetas yra R. Brazauskas, bet į jį lygiuotis labai sunku, — pritarė G. Vilius. — Patinka Tomo Jasevičiaus teisėjavimo technika ir krepšinio supratimas, daug galima pasimokyti iš Jurgio Laurinavičiaus.“ LKL debiutantai prisimena daug svarbių rungtynių, kurioms teisėjavo, bet prie svarbiausiųjų visi priskiria ir pirmąsias elitinėje šalies lygoje. „Visada prisimenu savo pirmąsias teisėjautas rungtynes, tai įvyko per septynmečių vaikų Kalėdinį turnyrą. Tuomet pirmąkart teko užsikabinti švilpuką ant kaklo. Antros įsimintos rungtynės, be abejonės, yra NKL finalas. Na, o trečiosios — debiutas LKL“, — pasakojo G. Vilius. „Šiuo metu labiausiai įstrigusios atmintyje yra pernai vykusios NKL finalo serijos lemiamos rungtynės Prienuose. Taip pat, žinoma, debiutinės varžybos LKL — per jas Šakiuose susitiko Vilniaus „Sakalai“ ir tas pats Prienų „Rūdupis“. Ir galiausiai — debiutas Kauno sporto halėje, kurios atmosfera nukelia tave į kitą pasaulį“, — taip labiausiai įsiminusius savo karjeros mačus apibūdino D. Bandzevičius. Na, o I. Davainis išskyrė visą sezoną: „Kiekvienos LKL ar BBL varžybos man buvo naujas iššūkis, naujos emocijos, nauja ir labai reikalinga patirtis!“ Tiesa, vilnietis apie pirmąsias savo LKL rungtynes galėtų papasakoti gana smulkiai. „Tikriausiai jų niekada nepamiršiu, — tvirtino I. Davainis. — Kėdainiuose žaidė „Nevėžis“ ir Kauno „Žalgiris“, nedidukė sporto salė buvo pilna žiūrovų, o mačą tiesiogiai transliavo televizija. Dirbau su gerai krepšinio pasaulyje žinomais kolegomis — R. Brazausku ir K. Pilipausku. Apie paskyrimą mačui sužinojau prieš 4 paras, prisimenu, kad kiekvieną dieną įtampa ir jaudulys vis didėjo. Tačiau įėjęs į

D. Bandzevičius karjerą pradėjo nuo mėgėjų lygų.

salę supratau, kad kelio atgal nebėra, ir reikia tiesiog atlikti savo darbą. Pirmas, antras švilpukas, ir viskas gerai.“ D. Bandzevičius pirmąsias rungtynes apibūdino linksmai: „Jeigu jas prisimenu tik aš vienas, reiškia, viskas buvo gerai, nieko blogo nepridirbau.“

Kiekvienos rungtynės — kaip į taupyklę įmesta moneta

G. Viliui dabar svarbiausia užsitarnauti LKL trenerių ir žaidėjų pasitikėjimą.

Šį sezoną netrūko asmenų, prastu teisėjavimu kaltinusių net pačius geriausius Lietuvos teisėjus. Kaip sekasi su kritika susidoroti LKL debiutantams? G. Vilius teigė, kad emocijos krepšinyje yra neišvengiamos. „Tikrieji krepšinio fanai puikiai supranta tiek krepšinį, tiek teisėjavimą. Krepšinis be emocijų būtų neįdomus, o aistruolių reakcija į švilpukus yra vienas iš komandos palaikymo būdų. Aš reaguoju į tai kaip į natūralų dalyką. O argumentuota kritika yra labai svarbi, jos sulaukiame kiekvienų rungtynių aptarimo metu, tai padeda vėliau geriau vertinti situacijas“, — sakė kaunietis. „Teisinga ir kvalifikuota kritika yra visada laukiama, ji padeda tobulėti, — pritarė D. Bandzevičius. — Aš visada įsiklausau į komisarų, labiau patyrusių kolegų pastabas ir stengiuosi padaryti reikiamas išvadas. Kiekvienos rungtynės — kaip į taupyklę įmesta moneta.“ „Toks jau mūsų tas darbas, nuo kritikos nepabėgsi ir nepasislėpsi, — sutiko I. Davainis. — Viskas priklauso nuo žmogaus, nuo asmenybės. Jei esi linkęs dėl visko, ką išgirsti ar perskaitai, labai išgyventi, teisėjauti net nepradėk. Galiu prisiminti daug perspektyvių teisėjų, kurie neatlaikė spaudimo. Tai tikrai nėra lengva. Bet egzistuoja ir teisinga kritika, kuri yra tarsi variklis mūsų darbe, ji verčia tobulėti.“ LKL lygį pasiekusiems teisėjams tolimesnė aukštuma yra tarptautinė

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 49


Krepsinio teiseju asociacija

FIBA arbitro kategorija, suteikianti teisę dirbti Europos ir pasaulio čempionatuose, Europos taurių turnyruose. Apie šias aukštumas LKL debiutantai kol kas negalvoja. „Tikriausiai kiekvienas teisėjas atsakytų, kad didžiausia svajonė yra teisėjauti olimpiadoje, — teigė G. Vilius. — Tačiau šiuo metu apie tai kalbėti neverta. Mano svarbiausias tikslas dabar yra įgauti patirties, užsitarnauti LKL trenerių ir žaidėjų pasitikėjimą.“ „Svajonės pildosi, todėl svajoti reikia visiems. Bet aš linkęs tai daryti tyliai, — dėstė D. Bandzevičius. — Manau, teisėjai dažniausiai svajoja apie olimpinių žaidynių finalą. R. Brazauskui į šią viršukalnę ne kartą

pavyko įkopti, tačiau aš taip toli svajoti dar nedrįstu. Pagalvoti galima apie labai daug dalykų, tačiau į viską tenka žiūrėti realiai. Man dar reikia išlieti daugybę prakaito ten, kur esu. Dabar mano tikslas — tobulėti ir kaip galima greičiau. Noro užtenka, nes viskas yra mano rankose.“ „Kiekvienas turi savo svajones, ir jos yra skirtingos. Manoji jau išsipildė. Gal dar reikia kažkiek laiko, kad gimtų kita, — nusišypsojo I. Davainis. — Galvoje visados apstu įvairių minčių, tačiau kol kas viskas sukasi apie tai, kur esu ir ką darau dabar. Esu LKL teisėjas, ir kiekvienos rungtynės man yra naujas iššūkis bei neįkainojama patirtis.“

2010—2011 m. teisėjų reitingai NACIONALINĖ KREPŠINIO LYGA

LIETUVOS KREPŠINIO LYGA

V. Teisėjas

Balai

1. R. Brazauskas

153,03

2. T. Jasevičius

149,77

3. J. Laurinavičius

144,05

4. A. Ramanauskas

139,70

5. M. Večerskis

136,14

6. G. Vitkauskas

134,63

7. M. Gudas

131,26

8. S. Paškevičius

122,92

9. R. Bielinis

122,73

10. V. Mačiulaitis

120,42

11. A. Gelažius

115,80

12. A. Maleckas

115,45

13. A. Šukys

109,86

14. R. Žukauskas

109,12

15. R. Sabas

108,55

16. V. Urbšys

104,84

17. G. Vilius

103,78

18. A. Bataitis

100,50

19. L. Masiulis

99,85

20. I. Davainis

95,78

21. D. Bandzevičius

94,48

RKL geriausių teisėjų dešimtukas (abėcėlės tvarka)

V. Teisėjas

Balai

1. R. Navickas

115,22

2. G. Mačiulis

113,12

3. Š. Gabrilavičius

112,82

4. K. Barčas

111,00

5. A. Lazdauskas

110,20

6. G. Gedvilas

109,15

7. D. Mika

108,65

8. A. Jaraminas

105,99

9. R. Juodišius

104,94

10. R. Baguževičius

104,87

11. A. Urbanovičius

104,63

12. A. Asevičius

104,45

13. P. Kiesas

103,62

14. A. Borusas

103,29

15. Ž. Paliušis

102,74

16. D. Jurkša

102,53

17. M. Butvilas

101,17

18. J. Barkauskas

99,81

19. B. Laurušonis

99,17

20. L. Gailius

98,92

21. A. Papartis

98,71

22. N. Rimkus

97,55

23. G. Simonavičius

97,31

24. G. Mukas

96,90

E. Bagdanovičius

V. Penelis

25. V. Jogminas

96,43

O. Barkovskis

E. Pranevičius

26. K. Mackevičius

95,38

D. Brazauskas

G. Vilčinskas

27. V. Kazlauskas

92,84

G. Cinkutis

L. Žarnauskas

28. T. Stankevičius

92,80

P. Čižauskas

R. Žiubrys

29. R. Radišauskaitė

91,53

50 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

ZvaigZde

LIETUVOS KŪNO KULTŪROS AKADEMIJA

Rinkis

įdomias ir europietiškas studijų programas,

jungiančias sportą, judesių grožį, sveikatingumą, verslą ir elitinį mokslą. Kineziterapiją Taikomąja fizinę veiklą Sveikatą ir fizinį aktyvumą Turizmo ir sporto vadybą Sportinę rekreaciją ir turizmą Kūno kultūrą

(specializacijos: rytų tradicijų kūno kultūra, judesio ir teatro režisūra, šokis, bendroji kūno kultūra)

Treniravimo sistemas

(specializacijos: sporto šakos, sporto vadyba, sporto psichologija, sporto komunikacija ir informacija, sporto reabilitacija)

Socialinę pedagogiką

(specializacijos: šeimos socializacija, renginių organizavimas)

Priėmimo komisija: Lietuvos kūno kultūros akademija, Sporto g. 6, Kaunas. Tel. 8 37 201476, faks. 8 37 204515 El. paštas: priemimas@lkka.lt. Interneto puslapis: http://www.lkka.lt/priemimas/2011

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 51


rinKtines

Krepsiniosirdis.lt/G. Bubliausko nuotr.

www.musukrepsinis.lt

Neįgalieji taip pat rengiasi Europos čempionatui Lietuvos krepšinio vežimėliuose rinktinė rugpjūčio pirmosiomis dienomis kovos Kaune.

Pirmyn žengiantys Lietuvos rinktinės krepšininkai Europos čempionatui pradėjo rengtis iš anksto. Mūsų ekipai jau antrus metus padeda treneris iš JAV Alabamos universiteto Brentas Hardinas. Prie jo atvykimo daugiausia prisidėjo Alabamos komandoje rungtyniaujanti Karolina Lingytė.

Amerikietis planuoja, kad mūsų komanda pasižymės gera gynyba ir greitu perėjimu į puolimą. „Šiemet netekome 4 patyrusių žaidėjų, todėl esame jauna ekipa, — dėstė treneris. — Tikiu, kad gynyba yra ta sritis, kurioje galime padaryti didžiausią pažangą lyginant su ankstesnėmis Lietuvos rinktinėmis.“ Europos čempionate mūsų komanda kovos su Serbijos, Baltarusijos, Ukrainos, Portugalijos, Graikijos ir Latvijos ekipomis. B. Hardinas tiki, kad Lietuvos rinktinė yra pajėgi laimėti turnyrą. „Stengsimės laimėti visas rungtynes, kurias žaisime, tačiau dabar yra būtina susikaupti tam, ką darome šiuo metu, — tvirtino treneris. — Svarbiausia, kad sunkiai dirbtume per treniruotes, tobulėtume, pasiektume gerą sportinę formą. Skatinu komandą negalvoti apie jokius papildomus veiksnius, tik apie pastangas atiduoti visas jėgas. Jei pavyks, manau, viskas bus gerai.“

Daugiau treniruočių

Laukia aistruolių

„Pasirengimą pradėjome gegužes pabaigoje. Surengėme pirmąją treniruočių stovyklą ir žaidėme kontrolines rungtynes Sankt Peterburge su Rusijos, Latvijos, Švedijos ir Ukrainos rinktinėmis. Vėliau treniravomės Kaune, — pasakojo B. Hardinas. — Keturi rinktinės nariai dar savaitę treniruosis pas mane Alabamos universitete. Birželio pabaigoje mano asistentai surengė treniruočių stovyklą Vilniuje. Liepos mėnesį taip pat treniruosimės, žaisime kontrolines rungtynes su Latvijos ir Ukrainos rinktinėmis. Nebus surengta tiek treniruočių, kiek norėčiau, tačiau vis tiek daugiau nei kada nors Lietuvos rinktinėje yra buvę.“

Lietuvos rinktinės strategas prašo visų krepšinio šalies žmonių ateiti palaikyti jo vadovaujamos komandos. „Jei nematėte krepšinio vežimėliuose anksčiau, esu tikras, kad jis jus sužavės, — teigė B. Hardinas. — Rinktinės žaidėjus išvysite tikrus krepšininkus ir atletus, ne tik žmones vežimėliuose. Viena priežasčių, kodėl susižavėjau galimybe dirbti su Lietuvos rinktine, buvo lietuvių meilė krepšiniui ir šios sporto šakos tradicijos. Aš didžiuojuosi, kad galiu prisiliesti prie Lietuvos krepšinio, ir per Europos čempionatą Kaune tikiuosi pamatyti geriausius aistruolius.“

Europos krepšinio čempionato Lietuvoje šiais metais sulauks ne tik didysis vyrų krepšinis. Rugpjūčio 1–8 dienomis Arvydo Sabonio krepšinio centre Kaune įvyks 2011 metų Europos krepšinio vežimėliuose C diviziono čempionatas. Darius Mačiulis

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 53


Fotodiena.lt nuotr.

laisvalaikis

E. Ulanovas

LKF naujienos J. Valančiūnas ir D. Motiejūnas pakviesti NBA naujokų biržoje

— klubinės muzikos gerbėjas

Šių metų NBA naujokų biržoje savo vardus išgirdo 2 lietuviai. Vilniaus „Lietuvos ryto“ vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas buvo pakviestas rekordiniu mūsų šaliai penktuoju šaukimu. Teises į aukštaūgį įsigijo Toronto „Raptors“ klubas, kurio komandoje rungtyniauja ir Linas Kleiza. 20-uoju šaukimu Minesotos „Timberwolves“ pakvietė Trevizo „Benetton“ puolėją Donatą Motiejūną, tačiau Minesotos klube lietuvio neišvysime. „Timberwolves“ vadovai netruko teises į D. Motiejūną mainais perleisti Hjustono „Rockets“ klubui. Iki 2011-ųjų aukščiausiu numeriu NBA naujokų biržoje buvo pakviestas Žydrūnas Ilgauskas. Klivlendo „Cavaliers“ teises į jį įsigijo 1996 metais taip pat 20-uoju šaukimu. LKF prezidento rinkimai — spalio 24 dieną

Lietuvos vaikinų jaunimo (iki 19 metų) rinktinės žaidėjas Edgaras Ulanovas mėgsta populiariosios SEL muziką ir žavisi komedijomis. Edmantas Kazbaras

Muzika Klausausi įvairių stilių muzikos, neatsisakau ir lietuviško „popso“. Iš Lietuvos atlikėjų labiausiai patinka grupė SEL, o iš užsienio — muzika, kurią groja klubuose, pavyzdžiui, Davido Guettos kūriniai. Muzika mane „užveda“ prieš rungtynes, tačiau ji man padeda ir užmigti. Mano dainų TOP 5: Ushero „More“, SEL „600“, Timo Bergo „Seek bromance“, Davido Guettos „Memories“, Jonio „Ant tėvo dalgio ašmenų“.

54 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Filmai Labiausiai mėgstu komedijas, todėl jas dažniausiai ir žiūriu. Mėgstamiausias aktorius — Jimas Carrey. Paskutinis matytas filmas — „Karibų piratai: Ant keistų bangų“. Šis kūrinys paliko tikrai gerą įspūdį, jame vaidino puikūs aktoriai. Neįtikėtinas buvo ir filmas „Įsikūnijimas“, tai vienas geriausių mano matytų filmų. Norėčiau, kad režisieriai sukurtų jo tęsinį. Prie mėgstamiausių filmų taip pat priskirčiau „Kosminį krepšinį“ ir visas „Jackass“ dalis.

Knygos Deja, knygų daug neskaitau, tačiau labai tikiuosi artimiausiu metu pradėti tai daryti. Sakyčiau, kad labiausiai mėgstu filosofines ir psichologines knygas, tačiau negaliu išskirti mėgstamiausių kūrinių ir autorių, kadangi daug knygų dar nesu perskaitęs.

Kaune įvyko Lietuvos krepšinio federacijos vykdomojo komiteto posėdis. Jame nuspręsta, kad 2011 metų LKF ataskaitos-rinkimų konferencija įvyks spalio 24 dieną 11 val. Kaune. Asmenys, norintys dalyvauti LKF prezidento rinkimuose, nuo 2011 metų rugpjūčio 1 iki 31 dienos imtinai turi LKF pateikti prašymą ir veiklos programą. Taip pat buvo pritarta LKF Etikos ir drausmės kodekso projektui. Jis bus pateiktas federacijos nariams, kurie galės teikti savo siūlymus. Kodeksas bus tvirtinamas per LKF konferenciją. Vykdomojo komiteto posėdyje svarstyti VšĮ „BC Statyba“ ir Lino Kleizos labdaros ir paramos fondo prašymai priimti į LKF narius. Sprendimas dėl VšĮ „BC Statyba“ atidėtas vėlesniam laikui, kol klubas pradės vykdyti realią krepšinio veiklą. L. Kleizos labdaros ir paramos fondas priimtas LKF nariu. LKF vykdomasis komitetas taip pat nusprendė, kad LKF turėtų pateikti FIBA paraiškas rengti 2013 metų pasaulio vaikinų ir merginų jaunimo (iki 19 metų) čempionatus. Dar kartą diskutuota apie pereinamąsias rungtynes tarp LKL, NKL ir RKL klubų. Nuspręsta, kad nuo 2011—2012 metų sezono pereinamųjų mačų serijos nebus rengiamos, komandos kils (jei atitiks aukštesnių lygų reikalavimus) ir į žemesniąsias lygas kris automatiškai.


www.musukrepsinis.lt

stop kadras

Paskutinis 1991-ųjų kartos jaunimo čempionatas Šių metų Europos vaikinų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas bus paskutinis 1991-ųjų kartai, kuri 2007 metais pradėjo įspūdingą Lietuvos jaunųjų krepšininkų prizinių vietų seriją tarptautiniuose turnyruose. Būtent šie vaikinai 2007 metais Retimno mieste Graikijoje tapo pirmaisiais mūsų šalies atstovais, užkopusiais ant 16-mečių Europos čempionato prizininkų pakylos. Mariaus Linarto treniruojama ir Gilvydo Birutos (24 taškai, 13 atkovotų kamuolių, 2 perimti ir 4 blokuoti metimai mažajame finale) pirmyn vedama ekipa per mačą dėl 3-iosios vietos 65:55 palaužė Turkijos rinktinę, kurioje jau tada pirmuoju smuiku griežė fiziniais duomenimis išsiskyręs 1992-aisiais gimęs Enesas Kanteras (15 taškų ir 17 atkovotų kamuolių). Lietuvos komandoje tuomet taip pat buvo metais už komandos draugus jaunesnis Jonas Valančiūnas, tačiau visą mažąjį finalą jis praleido ant atsarginių žaidėjų suolo. 1991-ųjų karta paneigė stereotipą, kad lietuviai bręsta vėliau, todėl negali pretenduoti į jaunučių čempionatų apdovanojimus. Vėliau tą patį įrodė dar 3 mūsiškių komandos: 2008-aisiais lietuviai tapo čempionais, o 2009 ir 2010 metais pasipuošė sidabro medaliais. | FIBA Europe/Castoria/M. Marchi nuotr. |

2007-ųjų Europos 16-mečių čempionato mažajame finale G. Biruta buvo nesulaikomas.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 55


Fotodiena.lt/A. Pliadžio nuotr.

veidas

A. Kosauską šildo auklėtinių dėmesys 70-mečio proga A. Kosauskas apdovanotas Olimpine žvaigžde.

Lietuvos krepšininkų fizinio rengimo legenda Aleksandras Kosauskas šiais metais atšventė 70 metų jubiliejų. Pastaruosius keletą metų Lenkijoje besidarbuojantis treneris planuoja savo nueitą kelią įamžinti knygoje. Petras Aleksonis

Švęsti jubiliejų A. Kosauskui Lietuvoje teko tik pasibaigus Lenkijos krepšinio čempionatui ir nuo 70-ojo gimtadienio prabėgus daugiau nei mėnesiui. Treneris, apie kurio alinančias treniruotes sklando legendos, taip pat apsilankė Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete, kurio prezidentas Artūras Poviliūnas jubiliatui įteikė Olimpinę žvaigždę.

Per rungtynes — 4 min. krepšinio — Treneri, kada ir kaip pradėjote gilintis į žmogaus fizines galimybes?

56 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS

— Studentiškais laikais, esu baigęs tuometinį Lietuvos kūno kultūros institutą. Tais laikais nebuvo įvairių profesijų, kaip kad dabar LKKA rengia ir krepšinio trenerius, ir fizioterapeutus, ir kitų sričių specialistus. Aš įgijau tiesiog sporto pedagogo išsilavinimą. Tai reiškė, kad galiu būti ir kūno kultūros mokytojas, ir treneris... Visai neseniai įvykusiame grupiokų susitikime sužinojome, kad esame baigę edukaciją. Po studijų daug metų buvau lengvosios atletikos treneris. Nuo to viskas ir prasidėjo. — Kaip atsidūrėte krepšinyje? — Iš pradžių reikėtų pasakyti, kad tuo metu, kai mane pakvietė į krepšinį, Lietuvos komandose nebuvo nuolatinių fizinio rengimo trenerių. Henrikas Giedraitis, kiek žinau, pasiūlė tuometiniam „Žalgirio“ treneriui Vladui Garastui mano kandidatūrą, ir jis sutiko. Aš tada dirbau su lengvaatlečiais. Iš viso lengvojoje atletikoje praleidau 21 metus, mano buvusių auklėtinių rekordai iki šiol nėra pagerinti. Nors jau 27 metus dirbu krepšinyje. Noriu pabrėžti, kad pradėjau dirbti ne bendro, o specialaus fizinio pasirengimo treneriu. Bendras pasirengimas reiškia tiesiog nubėgti, pašokti, o mano specializacija yra visai kita. Paprastas matematinis uždavinys. Krepšinio rungtynes sudaro 40 minučių, aikštelėje


veidas

www.musukrepsinis.lt

nuolat būna 10 krepšininkų. Jei paimtume vidurkį, kiekvienas žaidėjas su kamuoliu praleidžia po 4 minutes. Tai viso labo 4 minutės elementaraus krepšinio — kamuolio varymosi, perdavimų, metimų. O kas visa kita? Juk ne kas kita, o lengvoji atletika — bėgimas, šuoliukai, fizinė jėga, ištvermė. Be abejonės, krepšinio specifika yra tikslinė ir skiriasi nuo kitų šakų. Aš esu nustebęs, kodėl LKKA bakalauro darbus rašantys studentai nė karto nesiėmė temos apie apšilimą ir metimus. Ne kartą siūliau ištirti, kiek žaidėjui per apšilimą atlikti metimų, kad per rungtynes galėtų iš karto pataikyti? Mano treniruotėse visi metimai atliekami „per ranką“. Jei prieš jus atbėgtų Darjušas Lavrinovičius ir iškeltų ranką, kaip mestumėte? Keltumėte trajektoriją arba išmetimas taptų greitesnis. Per treniruotes daugelis netaisyklingai dirba jau vien dėl to, kad nesukuria varžybinių sąlygų technikai tobulinti. Kas iš to, kad mesti treniruojamasi statiškai, jei per rungtynes tokių sąlygų beveik nebūna. Arba mesti baudas treniruojasi vos pabėgioję. Juk reikia sukelti maksimalų pulsą, kad rankos drebėtų, tada ir bus rezultatai. Yra daug pavyzdžių, kai taikliausi treniruočių metikai per rungtynes neįmeta nieko. Mūsų mokyklose moksleiviai labai mažai bėgioja. Daugelis kūno kultūros pratimų yra statiški, o štai JAV vaikai nuo mažų dienų žaidžia amerikietišką futbolą, užsiima kitomis sporto šakomis, kuriose reikia bėgti, stumdytis. — Sklando legendos, kad pas A. Kosauską net didžiausi tinginiai mielai lieja prakaitą. Kaip jums tai pavyksta? — Pas mane treniravosi daug įvairių žmonių, ir su visais rasdavau bendrą kalbą. Darbas yra sunkus, tačiau aš jį stengiuosi padaryti nemonotonišką, papasakoju kokių istorijų, linksmų atsitikimų. Kiekviena mano treniruotė yra skirtinga, su kokia nors naujove ir savaip įdomi. Pamenu, kartą vyko fizinio rengimo stovykla Birštone. Pirmas sniegelis ir kalniukas prieš akis. Įvedžiau krepšininkams taisyklę: visi bėga į kalniuką, o nugalėtojas nuo kitų bėgimų atleidžiamas. Na, ir po kiekvieno bėgimo po vieną atleisdavome nuo pareigos. Išėjo taip, kad 15 serijų bėgo būtent tie, kam to labiausiai ir reikėjo. Tačiau niekas nė žodelio prieš nepasakė. Viską atlikome iki galo — ir jiems gerai, ir aš patenkintas (šypsosi). Pamenu, Arvydas Sabonis buvo traumuotas. Sakau: „Arvydai, nuo baudų metimo linijos įmeti kabliu 10 metimų ir kito pratimo nedarai. Įmesi 4 kartus — kitą pratimą darysi 6 serijas. Taip ir pradeda žaidėjai stengtis. Toks ir menas. — Ar teisingas mitas, kad juodaodžiai krepšininkai visgi pritingi treniruotėse? — Na, gal ir taip. Pamenu, Tyusas Edney ateidavo į treniruoklių salę ir stovėdavo atsirėmęs į stakles. Prieidavau, apkabindavau jį ir sakydavau: „Tyusai, tu gerbi mane? Žinai, čia yra mano darbas. Šiandien turi pagal programą atlikti 6 pratimus. Leisiu tau daryti tik 5, sutinki?“ Na, ir daro jis tuos 5 pratimus, nors iš tikrųjų tik tiek ir reikėjo. Paprasta psichologija. Reikia su visais rasti bendrą kalbą, pamiršti ambicijas, nes visi yra su charakteriais, skirtingu požiūriu. — Dar vienas plačiai žinomas su jumis susijęs dalykas — jūsų stebuklingoji lentelė. Ką joje žymitės per rungtynes? — Tai yra mano kūrybos vaisius. Tą lentelę naudoju ir dabar Lenkijoje pas Tomą Pačėsą. Joje žymiuosi metimų geografiją. Visuomet galiu trenerį informuoti, iš kurio krašto gauname daugiausia metimų, iš kur mes

įmetame. Informuoju trenerius apie atskirų žaidėjų rodiklius rungtynių einamuoju momentu. Dažnai pasakau oponentų netaiklius žaidėjus, kad treneris galėtų priimti tinkamus sprendimus. Taip pat savo ekipai galiu pasakyti, kuriam krepšininkui iš eilės nuo galvos nuėmėte 6 atšokusius kamuolius. Po 2 kėlinių komandos gauna statistiką, tačiau žinoti svarbią informaciją kiekvieną minutę yra tam tikras privalumas. Treneriams jokiu būdu neliepiu daryti tam tikrų veiksmų, aš tik informuoju. Treneris jau pats sprendžia, ką daryti toliau. — Ar po visų garsių pergalių, kurias iškovojo Lietuvos rinktinės, Kauno „Žalgiris“, sulaukiate krepšininkų, trenerių padėkų? — Dauguma trenerių, su kuriais dirbau, visada pasako AČIŪ. Prieina, apkabina. Nenoriu minėti pavardžių, bet vieną kartą Europoje garsus krepšinio strategas per rungtynes priėjo ir iš dėkingumo pabučiavo. Tokie dalykai sujaudina. Kita istorija siekia 1996 metus, kai laimėjome Europos jaunimo čempionatą. Prieš pat finalą treneriui pasakiau, kad reikia išbėgti pasitreniruoti į lauką. Treneris nustebo, nes lauke buvo ypatingai karšta — apie 35 laipsnius. Na, bet savo tikslą pasiekiau. Važiavome autobusu per miestą ir ieškojome, kur galėtume „pasikrauti baterijas“. Jau buvo pradėję imti nervai, nes reikiamos vietos ilgai neradome. Tačiau pamatėme kažkokius sportininkus, kurie bėgo krosą į kalną. Prisijungėme ir mes. Bėgiojome, prasitampėme gerai, pajuokavome ir vėl bėgiojome. Leidome laiką gryname ore, o ne viešbutyje, lovose. Na, ir ką galvojate? Laimėjome tas rungtynes, iškovojome dar vieną titulą, treneris padėkojo. Šilčiausi jausmai apima, kai buvę auklėtiniai netikėtai paskambina, padėkoja, pasikalbame apie gyvenimą. Tą dieną, žinokite, aš skrajoju tarp debesų. Visai neseniai gavau Mindaugo Timinsko sveikinimą. Rašo jis man: „Sveikinu, treneri, labai pasiilgau jūsų laiptelių“ (kalbama apie Dainų slėnio laiptelius, kuriais krepšininkai dažnai bėgioja per fizinio rengimo treniruotes). Ir šypsena.

Daryti kitiems tik gera — Krepšininkus treniruojate jau daugybę metų, ar keičiasi jų fizinis rengimas? — Keičiasi. Anksčiau viskas buvo daugiau bendro pobūdžio — sportininkams pasakydavo bėgti tiek ir tiek, padaryti šuoliukų ir taškas. Dabar viskas apgalvota, sustyguota, detaliai apskaičiuota, kiek kam ko reikia. — Jūsų srityje yra konkurencija? — Taip. Dabar daugelis Europos klubų turi specialius fizinio rengimo trenerius. Krepšinyje pradėta naudoti daug lengvosios atletikos, aerobikos, irklavimo pratimų. — Kaip visiems žmonėms, taip ir jums, tikriausiai, pasitaikydavo ir liūdnesnių akimirkų? — Taip, liūdna būna visada, kai pralaimime. Tuomet ir aplanko liūdesys. Baisiausia, kai po nesėkmės visas trenerių štabas neranda priežasčių, kodėl taip atsitiko. Tokios akimirkos yra skaudžios. Man asmeniškai visko pasitaiko — kartais neįvertina, po to ir vėl pakylėjimas. Kaip ir visur. — Kaip atrodo jūsų poilsis? Vis dirbate, analizuojate, tobulinatės? — Pastaraisiais metais turėjau labai geras sąlygas pailsėti. T. Pačėsas man sako: „Treneri, gal esate pavargęs? Likite namie, nevažiuokite su

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 57


veidas

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

komanda į tą varginančią kelionę“. Lenkijoje kartais tenka važiuoti 700 km, kelionės labiausiai ir išvargina. Pailsiu kažkiek, tačiau svarbiausia, kad dirbu mėgstamą darbą. Esu labai dėkingas T. Pačėsui už pastaruosius penkerius metus, praleistus Lenkijoje. Jis suteikė puikias sąlygas dirbti ir tobulėti. Tikriausiai jau reikėtų mažinti tempą. Kai pradėjau dirbti treneriu lengvojoje atletikoje, labai išgyvendavau, rūkiau, vaikščiojau, visur ieškojau atsakymų. Vyresnieji kolegos sakė, kad pavaikščiosiu taip keletą metų ir apsiraminsiu, išblės ta dvasia. Bet taip nebuvo... Aš gyvenime esu laimingas žmogus. Man teko geri auklėtiniai, treneriai, buvo malonu dirbti. Turtų nesusikroviau, bet turiu daug draugų, pažistamų. Visą laiką vadovavausi principu daryti kitiems tik gera. Su visais bendravau maloniai, kultūringai, nepriklausomai nuo jų profesijos, kultūros ar išsilavinimo. Kai grįžtu į Kauno Zanavykų turgų (jame pradėjau lankytis 5 metų), užeinu pas visus. Ūkio prekių parduotuvės vedėja, žuvies pardavėjai — visi kalbina, kviečia užeiti, šnektelėti. Man malonu.. — O kaip su žinių bagažu? Turite tiek neįkainojamos patirties, nebręsta mintis apie knygą?

Fizinio rengimo treneris palaiko ryšį su dauguma buvusių auklėtinių.

58 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS

— Bręsta. Bet ji bus ne apie metodiką, distancijas, šuolius, o apie mano įsimintiniausias gyvenimo akimirkas, draugus, „šposus“. Noriu visiems papasakoti savo įdomius išgyvenimus, atskiras istorijas, nutikimus šalia krepšinio aikštės. — Neseniai paminėjote 70 metų jubiliejų. Už nuopelnus Lietuvos sportui pas jus atskriejo Olimpinė žvaigždė. Ir vėl širdis suvirpėjo? — Ačiū A. Poviliūnui, kad įvertino mano darbą, už gražius ir šiltus žodžius įteikiant Olimpinę žvaigždę. Už žodžius, parašytus dedikuojant jo knygą apie olimpinių žaidynių istoriją. Galima sakyti, kad dabar yra įvertintas mano darbas lengvoje atletikoje ir krepšinyje. Pasinaudodamas proga, noriu pasakyti AČIŪ visiems lengvosios atletikos treneriams, kurie dirbo su manimi. Mano auklėtiniams, kurie ne tik vykdė mano planus, bet ir bendradarbiavo. Aš augau kartu su jais. Ačiū gydytojams, moksliniams bendradarbiams, kurie buvo šalia manęs. Savo padėką skiriu taip pat H. Giedraičiui ir V. Garastui, kurie davė pradžią mano darbui su krepšininkais. Dėkoju Lietuvos krepšinio federacijai, kuri inicijavo apdovanojimą Olimpine žvaigžde. Ir visiems, kurie kokiu nors būdu, patarimais ar pamokymais, padėjo mano darbe — tiek lengvoje atletikoje, tiek krepšinyje.


Autoriaus nuotr.

Lygos

Didžiausias malonumas — pranešti tėvams apie vaikų taiklius metimus Per didelę dalį Kaune vykstančių rungtynių galima girdėti R. Štaraitės balsą.

Aukščiausio lygio krepšinio rungtynės — profesionalų pasirodymas ne vien aikštėje. Už aikštės taip pat darbuojasi savo srities meistrai: sekretoriato darbuotojai, gydytojai, šokėjos, pranešėjai. Šiandien pakalbinome Kauno krepšinio gerbėjams iš balso puikiai pažįstamą žmogų, Laikinosios sostinės daugumos rungtynių balsą Rasą Štaraitę. Petras Aleksonis „Mūsų krepšinio“ pašnekovė yra „Kauno“ mačų pagrindinė sekretorė, LSKL, LMKL ir Kauno krepšinio mėgėjų lygos rungtynių pranešėja. Švelnaus ir aiškaus balso savininkė per rungtynes pasako viską — eilinis rungtynių svečias tiesiog negali neišgirsti ir nežinoti, kas kelintą kartą prasižengė, kas meta baudas ar pataikė tritaškį.

Išsisukinėjo nuo pranešinėjimo — Rasa, kaip patekote į krepšinio pasaulį? — Su krepšiniu susipažinau pradinėse klasėse, kai mama užrašė į trenerės Gražinos Giedraitienės komandą. Deja, krepšininkės karjera baigėsi po trejų metų, kai mokykloje labai nesėkmingai nukritau nuo laiptų. Rimta galvos trauma neleido net galvoti

60 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

apie sportą, nuo to laiko aš aistringa krepšinio sirgalė. Vaikystė ir jaunystė sutapo su auksiniu senojo „Žalgirio“ amžiumi, Kauno sporto halėje gyvai mačiau beveik visas „Žalgirio“ ir Maskvos CSKA kovas, Arvydo Sabonio ir Rimo Kurtinaičio nuotraukos su autografais kabojo mano kambario pačioje svarbiausioje vietoje. — O kaip radote save rungtynių balso pareigose? Juk nesugalvosi vieną dieną ir nepasisiūlysi, kad nori pranešinėti žiūrovams apie įvykius krepšinio aikštėje. — Mano gebėjimą kalbėti atrado Margarita Ruzgienė, kuri beveik prieš dešimtmetį ėmėsi mokyti rašyti krepšinio protokolą. Išmokė ne tik rašyti, bet ir matyti krepšinį. Mano pradžiamokslis buvo KTU Rektoriaus taurės varžybos, kuriose reikėjo ne tik rašyti, bet ir kalbėti. Iš pradžių dariau viską, kad tik nereiktų pranešinėti, vėliau įsidrąsinau, net pradėjo patikti. Tiesa, M. Ruzgienei prireikė daug kantrybės, o man daug atkaklumo, kad pasiekčiau norimą rezultatą. — Jei skelbdama informaciją per rungtynes suklysite, didžioji dalis žiūrovų klaidą iš karto pastebės. Ar daug nervų kainuoja jūsų darbas? — Pats informatoriaus darbas nekainuoja daug nervų. Nepamirškite, kad aš esu krepšinio sekretorė, o tai informatorės darbą daro paprastesnį. — Raiškiai kalbėti, emocingai apibūdinti įvykius aikštėje tikriausiai sugebėtų ne kiekvienas. Kokių savybių reikia šiame darbe? — Ypatingų savybių nereikia, tiesiog reikia panaudoti tai, ką turi. Visada bandau prisitaikyti prie situacijos. Per rungtynes, kuriose


Lygos

www.musukrepsinis.lt

Lietuvių dovana Afganistanui URM nuotr.

„Maloniausia tėvams pranešti apie jų vaikų sėkmingus metimus. Gražu matyti, kaip dešimtmetis išdidžiai bėga po sėkmingo metimo, jo vardas skamba salėje, ir jis visada žvelgia į tėvus.“ yra daug žiūrovų ir jie emocingai reaguoja į įvykius, neįmanoma likti nuošalyje. Juk ir balsas sukuria tam tikrą atmosferą. Per tokius mačus ir man daug maloniau dirbti. — Kaip save išlavinote iki tokio lygio, kad šiandien esate beveik kaip atskira rungtynių vizitinė kortelė? — Nuo pradinių klasių dalyvavau savo mokyklos ir Kauno miesto skaitovų konkursuose. Žemas balso tembras ir nedidelis jausmingumas lėmė, kad aš deklamavau Majakovskį, kai mano draugės skaitydavo eiles apie meilę. Dar reikalingos geros lietuvių kalbos žinios, gera dikcija ir artikuliacija, taip pat labai padėjo aktorystės pamokos mokykloje. Prie visko, ką išvardijau, dar reikėjo pridėti daug darbo ir dar daugiau noro.

Palinkėjimas sau — neužkimti — Ar stebite, kaip jūsų kolegos pranešinėja įvairius įvykius sporto arenose, per tiesiogines futbolo, krepšinio transliacijas? — Visada girdžiu informatorių. Prieš pradėdama dirbti LKL informatore, sėdėjau rungtynėse ir klausiau, kaip dirba mano kolegos. Tiesą pasakius, net ir pagrindines frazes užsirašinėjau. Krepšinio rungtynėse turi pateikti tik pagrindinę informaciją, tai padaryti laiku ir vietoje. Kalba negali būti nuobodi, negalima kartoti tų pačių frazių. Visada bandau pritaikyti išgirstas naujoves. Tačiau niekada nebūsiu rungtynių „rėkautoja“, tai jaunų balsų darbas. — Ką per rungtynes maloniausia sakyti į mikrofoną, kai jūsų klausosi aibė žmonių? — Maloniausia tėvams pranešti apie jų vaikų sėkmingus metimus. Gražu matyti, kaip dešimtmetis išdidžiai bėga po sėkmingo metimo, jo vardas skamba salėje, ir jis visada žvelgia į tėvus. — Ar jūsų darbe pasitaiko nestandartinių nutikimų? — Galiu pasidžiaugti, kad man nebuvo nutikę labai jau kuriozinių situacijų. Aš kartais pagudrauju — dažnai juk geriau patylėti... — Kiek sezonų krepšinio sirgaliai jau girdi jūsų balsą? — Jau daug. Drąsiai kalbėti rungtynėse pradėjau gal prieš septynerius metus. — Man labai patinka viena iš rungtynių informatorių frazių: „Komandos rungtynes pradeda tokiais startiniais penketais: Kauno „Aisčiai“ — ketvirtasis numeris...“. Kuri frazė jums suteikia daugiausia adrenalino ir įsuka į veiksmą rungtynių metu? — Negaliu išskirti kažkurios frazės. Daugiausia adrenalino suteikia aktyvus žiūrovų palaikymas, jų emocijos, reakcija į kiekvieną įvykį. Tiesiog malonu būti šalia krepšinio aikštelės, jaustis rungtynių dalimi. — Ko galėtume jums palinkėti? — Daug sėkmingų rungtynių ir neužkimti.

Netoli Afganistano Goro provincijos centro Čagčarano esančiame Kendivalio kaime atidaryta tinklinio ir krepšinio aikštelė, kuri buvo pastatyta Lietuvos specialiosios misijos vystomojo bendradarbiavimo projektų programos lėšomis. Statyti aikštelę imtasi Kendivalio bendruomenei prašant padėti įrengti erdvę, tinkamą sportuoti. Atidarymo ceremonijoje dalyvavo Goro provincijos Sporto departamento vadovybė, Kendivalio bendruomenės nariai, Lietuvos specialiosios misijos Afganistane atstovai ir Lietuvos vadovaujamos Provincijos atkūrimo grupės (PAG) kariai. Pusantro tūkstančio gyventojų turinčiame Kendivalyje įkurta tinklinio komanda. Ji naujoje aikštelėje galės rengtis provincijoje rengiamoms varžyboms. Aikštelės atidarymo proga Kendivalio bendruomenei padovanota tinklinio kamuolių ir tinklų. Prie projekto taip pat prisidėjo JAV tarptautinės plėtros agentūra (USAID), kurios skirtomis lėšomis Goro provincijos Sporto departamentas aprūpins sporto įranga provincijos rajonus. Vietos gyventojai tiki, kad naujoji aikštelė skatins pozityvų jaunimo bendravimą ir aktyvesnę sportinę veiklą. Po atidarymo ceremonijos vietos bendruomenės atstovai sužaidė draugiškas tinklinio rungtynes su Lietuvos specialiosios misijos ir PAG atstovais. Lietuvos vadovaujama Goro PAG — bendra civilių ir karių misija, kuri Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 metų vasarą. Pagrindinė misijos užduotis — padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, jai atkurti sudaryti tinkamas sąlygas ir užtikrinti saugumą. Goro PAG stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Danijos, Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos ir Ukrainos atstovai.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 61


Krepsinio treneriu asociacija

Trikampis puolimas Texas Winteris

Texas Winteris — vienas iš labiausiai gerbiamų krepšinio trenerių pasaulyje. 1985 m. jis tapo Čikagos „Bulls“ vyriausiojo trenerio asistentu ir su Philu Jacksonu laimėjo NBA čempionatą. Vėliau kartu su legendiniu krepšinio specialistu jis persikėlė į Los Andželo „Lakers“ ir šiame klube dirbo iki 2008-ųjų.

PAVIENIŲ PRASIVERŽIMŲ VARIANTAI. Po perdavimo 3, 1 vietoj to, kad bėgtų į kampą formuoti trikampio, staigiai kerta ir baudos aikštelėje arba po krepšiu (jei atsidengia) gauna kamuolį. 4 juda 5—6 metrų atstumu nuo krepšio ir stoja, tuo metu 2 bėga prie tritaškio viršaus ir stabteli (42 pav.). 3 atsistoja į poziciją, iš kurios gali atlikti trigubą veiksmą, stebi žaidėją 5 ant ūselio ir siekia perduoti jam kamuolį. 1 išlieka pozicijoje, priešingoje nei kamuolys pusėje. 3 kamuolį perduoda 5 ir vienoje ar kitoje vidurio puolėjo pusėje atlieka mūsų taip vadinamą „solo kirtimą“. 2 atsistoja prie tritaškio metimo linijos ant 45˚ toliau nuo kamuolio, tuo tarpu 4 leidžiasi žemyn ir stato užtvarą 1, o šis atšoka į kampą (43 pav.). Kai 3 kerta pro 5, šiam atsiranda erdvės mesti, 2 atbėga link 5 tritaškio linija, 3, jei negauna kamuolio kirsdamas, stato užtvarą 4, kuris gali išbėgti prie baudų metimo linijos arba kirsti po krepšiu ir gauti perdavimą iš 5, kuris kamuolį perduoti gali ir 2 (44 pav.). Sakykime, 3 negali kamuolio perduoti 5. Tuomet 3 kamuolį perduoda 2 prie tritaškio ir kerta pro 5 kiek galima arčiau pro jį prabėgdamas, savo ruožtu 5 po 3 kirtimo žengia žingsnį pirmyn ant alkūnės. Silpnojoje pusėje 4 stato užtvarą 1, kuris gali atšokti į kampą ant 45˚ ar už 4. 2 turi keletą perdavimo galimybių: jis kamuolį perduoti gali 3, 1, 4, kuris sukasi link krepšio po užtvaros 1 arba 5 ant alkūnės (45 pav.).

ĮTAMPAI NUIMTI — PRASIVERŽIMO PRO PRIEKINĘ GYNYBOS LINIJĄ BŪDAI 1. „Tiesos akimirka“. Mes turime gebėti spręsti gynybos problemą, kai mūsų puolėjai yra aktyviai spaudžiami. Dabar aptarsime įvairius būdus, kaip paveikti gynybos spaudimą ir priekinę gynybos liniją. Bet prieš tai norėčiau paaiškinti kai kuriuos mūsų naudojamus terminus. Savojoje terminologijoje „tiesos akimirka“ mes vadiname situaciją, kai krašto puolėjas 3 savojoje pozicijoje stovi tarp gynėjo, dengiančio kamuolį, ir žaidėjo 1 su kamuoliu. 1 pasiruošia kamuolį perduoti 3, kai priartėja prie „tiesos akimirkos“, o 3 savo atšokimą

62 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

turi sukoordinuoti taip, kad galėtų priimti kamuolį iš 1, kai tik šis pasieks „tiesos akimirką“ (46 pav.). Toliau mes turime taip vadinamas „tiesos linijas“ — įsivaizduojamas linijas skersai aikštelės 1 metro atstumu tarp gynėjo ir žaidėjo su kamuoliu (47 pav.). 2.. „Vilkinimo principas“. Jei 1 pasiekia „tiesos akimirką“ , o 3 nesugeba atsidengti krašte, mes tai-

(III dalis)

kome „vilkinimo principą“ (kai perduoda gynėjas gynėjui). 1 kamuolį perduoda 2, kuris atsilieka 1 metro atstumu ar daugiau nuo „tiesos akimirkos“ kaip gynybos saugiklis. Tuomet 2 kamuolį perduoda iššokančiam į kraštą 4. Visi trys žaidėjai, dalyvaujantys šioje dviejų staigių perdavimų kombinacijoje, privalo savo veiksmus koordinuoti ir, norėdami sėkmingai atlikti šį elementą, padaryti juos laiku (48 pav.). 3.. „Aklosios kiaulės veiksmas“. Jei 2 vilkinimo veiksme uždengiamas, 4 staigiai išbėga į baudos aikštelės viršų. 1 kamuolį staigiai perduoda 4, 2 kaipmat kerta po krepšiu ir, jei atsidengia kirsdamas, gauna perdavimą iš 4 greitu kamuolio permetimu (49 pav.).


Krepsinio treneriu asociacija

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

www.musukrepsinis.lt

Komanda turi gebėti spręsti gynybos problemą, kai puolėjai yra aktyviai spaudžiami.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 63


Krepsinio treneriu asociacija

Jei 2 neatsidengia, jis bėga toliau ir iškerta į aikštelės kampą silpnojoje pusėje, 1 kerta pro 4 žemyn ir gauna iš jo kamuolį. 1 kamuolį nusivaro po krepšiu arba į kampą ar kraštą, iš kur galėtų atlikti kitus veiksmus (50 pav.). Jei 1 kirsdamas neatsidengia, jis bėga toliau po krepšiu ir atšoka išorėn priimti uždelsto perdavimo išlikdamas toje pozicijoje. Tuomet 4 kamuolį nusivaro į kitą aikštelės pusę ir pasitinka 2, išbėgantį iš po 3 užtvaros. Po perdavimo 4 atsistoja aikštelės viduryje, iš kur gali sužaisti tiek vienoje, tiek kitoje pusėje, arba gali kamuolį perduoti 2, at-

šokančiam į kampą ir užimančiam krašto poziciją formuojant trikampį (51 pav.). Variantai ketvirtajam. 4 kamuolį gali perduoti 3 ir vietoj užtvaros jam bėgti statyti jos žemyn 1, o šis išbėga aukštyn prie aikštelės vidurio. 2 stovi kampe ir stebi veiksmus, o 3 tuo metu vietoj užtvaros antram apačioje išlieka krašto pozicijoje. Jei 4 eina statyti užtvaros 1 į priešingą pusę, 2 atšoka į kampą ir šitaip suformuoja trikampį prie šoninės linijos tarp žaidėjų 3, 5 ir 2

Fundamentalūs gebėjimai yra būtini trikampiam puolimui.

(52 pav.). 4 kamuolį gali perduoti 1 ir statyti jam užtvarą (53 pav.). O 1 turi tokias galimybes: < Perduoti kamuolį besisukančiam po krepšiu 4. < Nusivaryti kamuolį iškart po krepšiu. < Prasiveržti metimui iš vidutinio nuotolio atsikračius gynėjo. < Prasiveržti ir kamuolį perduoti 5, esančiam ant Ūselio, 3, stovinčiam silpnojoje pusėje, arba 2, esančiam kampe (54 pav.). Jei nė vienas iš variantų nepavyksta, mes galime suformuoti šoninį trikampį tarp žaidėjų 3, 5 ir 2. 1 kamuolį gali perduoti 3 ir tuomet nubėgti prie

64 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


Krepsinio treneriu asociacija

www.musukrepsinis.lt

tritaškio viršaus (55 pav.). Po „aklos kiaulės“ veiksmo (žr. 50 pav.) ir 2 prakirtimo 4, esantis prie tritaškio viršaus, kamuolį gražina atgal1 ir nubėga į priešingą pusę (56 pav.). 4 stato antrą užtvarą 2, kuris išbėga iš baudos aikštelės iš po 3 užtvaros. Vienoje aikštelės pusėje atidengiamas 1, kur jis gali žaisti 1x1; tuo tarpu kitoje pusėje 2 tęsia savąjį kirtimą ir pro 3 ir 4 užtvaras grįžta į gynybos balanso poziciją aikštelės viduryje (57 pav.). Jei 1 nepavyksta atsikratyti gynėjo, jis gali kamuolį perduoti vienam iš keturių savo komandos draugų, išsidėsčiusių silpnojoje pusėje. Čia mes vėlgi suformuojame šoninį trikampį tarp žaidėjų 4, 5 ir 3, tuo tarpu 1 stovi krašte silpnojoje pusėje, o 2 — aikštelės viduryje prie tritaškio (58 pav.). Pradžia krašte „aklos kiaulės“ veiksmui. 4 išbėga į viršų prie tritaškio, o 2 staigiai kerta į baudos aikštelę. Tačiau šįkart 1 negali kamuolio perduoti 4, todėl jis jį perduoda 3 ir gauna 4 nugarinę užtvarą. 1 kerta tikėdamasis aukšto perdavimo iš 3 per viršų (59 pav.). Po užtvaros pirmam 4 stato šoninę užtvarą 3, ku-

ris varosi kamuolį aplink 4 į baudos aikštelę (šį veiksmą mes vadinam užtvara kraštui). 1 atsistoja kampe arba krašto pozicijoje, arba varosi link 3 perduoti kamuolio prasikeičiant. Po užtvaros 3, 4 trečiąkart stato užtvarą, šįkart kampe 2, kuris išbėga aukštyn į gynybos balanso poziciją. 5 atsistoja arčiau krepšio silpnojoje pusėje (60 pav.). Po užtvaros 4 nubėga į silpnąją pusę ir pasiruošia kovoti dėl atšokusio kamuolio, 3 po perdavimo 1 leidžiasi žaisti žemyn po krepšiu. 5 atsistoja baudos aikštelėje ir pasiruošia kovai dėl atšokusio kamuolio po galimo 1 metimo (61 pav.). Jei 2 uždaro gynėjas arba jam nepavyksta išlaikyti „vilkinimo“ principo, tuomet jis kerta pirmas, 4 kerta jam įkandin (mes tai vadiname nesubalansuota užtvara), 4 gauna kamuolį iš 1, o 1 iškerta pro jį į kraštą. 3 stato užtvarą 2, išbėgančiam į gynybos pozicijos balansą (62 pav.). 1 gali paduoti aukštą perdavimą 2, jei šis laisvas (63 pav.). 3.. Krašto pakeitimas. Jei 1 negali kamuolio perduoti 2 ar 3, jis jį gali perduoti 5, kuris atbėga ant alkūnės kamuolio pusėje, kaip įprasta išlaikant tinkamą išsidėstymą tarp kitų komandos narių. 3 po perdavimo 5 ant alkūnės kerta pro galą (šį veiksmą

mes vadiname „pakeisti kraštą“). 5 greitai perduoda kamuolį atgal 3, jei šis savo gynėją aplenkia visu kūnu (64 pav.). Jei 3 negali gauti kamuolio, 1 stato užtvarą 2 (šį veiksmą mes vadiname „gynėjo spaudimu“). 2 kerta pro 1 užtvarą vieno metro atstumu priešais 5, o 5 kamuolį perduoda 2, jei šis atsidengęs. Po užtvaros 1 sukasi link baudos metimo linijos, kur taip pat gali priimti kamuolį iš 5 (65 pav.).

BAIGIAMASIS ŽODIS. Mes tikimės, kad ši informacija padės jums giliau pažvelgti į krepšinį. Gal būt ji suteiks jums žinių apie žaidimą, kokio norėjote, ar bus kaip priemonė treniruojant savąją komandą — nesvarbu, tai bus vid. mokyklos, universiteto, profesionalų ar mėgėjų komanda. Mes manome, jog šis žaidimo stilius tinka mokantis pačių pagrindų ir tuo pat metu leidžia žaidėjams atskleisti savuosius gebėjimus tiek individualiu, tiek ir komandiniu lygiu. Prašytume dėmesio fundamentalių gebėjimų detalėms, nes trikampiam puolimui tai yra būtini instrumentai. Ir visuomet atminkite: „Tai, kaip atliksi — yra svarbiausia“.

Kaune daugiau kaip 20 metų veikia privatus sporto medicinos centras Mes žinome, kaip išlaikyti elitinių sportininkų sportinį pasirengimą. Klinikoje atliekami širdies ir kraujagyslių funkciniai tyrimai: • Širdies ultragarsinis tyrimas. • Dozuoto fizinio krūvio mėginys. • Ilgalaikis (24 val.) širdies ritmo ir arterinio kraujospūdžio registravimas. • Kraujo laboratoriniai tyrimai. Koks Jūsų širdies rezervas, ar nėra „širdies pertempimo“ požymių, ar saugiai sportuojate, kaip atstatyti prarastas jėgas — tai klausimai, į kuriuos padės atsakyti mūsų klinikos sporto medicinos profesionalai. Kasdien sportuojantiems profesionalams (krepšininkams, futbolininkams, plaukikams, dviratininkams ir kt.), labai svarbu žinoti, ar sportavimas nealina sveikatos, ar jie sportuoja saugiai? Ar nepavargote būti pavargusiu! Po detalios sveikatos patikros įvertiname Jūsų duomenis ir parengiame individualias sveikatos išsaugojimo programas. Ir atlikti tai reikia tik vieną kartą per metus! „ELITE MEDICALE" Savanorių pr. 235, LT-50184 Kaunas Darbo laikas: 9.00 — 18.00 val.

Faks.: +370-37 798698 Mob.: +370-614 81071 El. paštas: elimed@takas.lt Tel.: +370-37 733978 MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 65


KonKursas

i a L

k ė m

! e it

200 litų vertės dovanų čekį!

Šį mėnesį tradiciniam „Mūsų krepšinio“ konkursui prizą — 200 litų vertės dovanų čekį — įsteigė naujasis Lietuvos krepšinio partneris „ElektroMarkt“. Atsakykite į pateiktus klausimus, atsakymus atsiųskite elektroninio pašto adresu redakcija@musukrepsinis.lt iki liepos 17 dienos ir eikite apsipirkti į „ElektroMarkt“!

Kuriais metais J. Valančiūnas atliko šį dėjimą? a. b. c.

2 a. b. c.

3

4

2007

a. b. c.

2008 2010

Kas yra ši krepšininkė?

Gabrielė Gutkauskaitė Kamilė Nacickaitė Mantė Kvederavičiūtė

5

Italijos Ispanijos Graikijos

Kuriame mieste gimė šis krepšininkas? a. b. c.

Kuriame mieste per „EuroBasket 2011“ žais šis krepšininkas?

66 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Kurios šalies klube nėra rungtyniavęs R. Javtokas?

Šilutėje Kaune Klaipėdoje

a. b. c.

Šiauliuose Alytuje Klaipėdoje

„FIBA Europe“ ir Fotodiena.lt nuotr.

1

Praeitame žurnalo numeryje skelbto konkurso prizą — „EuroBasket 2011“ marškinėlius ir kepuraitę — laimėjo Milda Kolesnikovaitė. Iš viso sulaukėme net 63 teisingų atsakymų (1. C; 2. A; 3. B; 4. C; 5. C), o sėkmę nugalėtojai lėmė burtai. Sveikiname!


www.musukrepsinis.lt

KonKursas

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 67


ZvaigZde

PABODO UOŠVĖS KONTROLĖ? Metas saviems namams su būsto kredito programa PIRMI NAMAI™

Programos privalumai:

Mažas pradinis įnašas

Dar daugiau privalumų

www.pirminamai.lt ir tel. 1608 68 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Galimybė atidėti mokėjimą kasmet

PALŪKANŲ LUBOS®

MK NR. 43  

Lietuvos krepšinio federacijos mėnesinio žurnalo „Mūsų krepšinis" maketas. Daugiau kūrybinių dirbtuvių „Cechas" leidinių dizaino darbai - ww...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you