Page 1

Ž U R N A L A S P R O F E S I O N A L A M S I R MĖGĖJAMS

www.musukrepsinis.lt

Nr. 38

Čempioniška patirtis 2011 | Nr. 38 | 6.50 Lt

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 1


LKF pagrindiniai rėmėjai

Rėmėjai ir partneriai

Informaciniai partneriai

2 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS


turinys

www.musukrepsinis.lt

FOTOŽVILGSNIS

6 Prieš burtų ceremoniją — įspūdingos sutartys

Artėjant 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato burtų ceremonijai, žiniasklaidos atstovams teko gerokai pasistengti, kad spėtų aprašyti visas spaudos konferencijas.

„EUROBASKET 2011“

8 Čempioniška patirtis — nepasiduoti spaudimui

Kęstučio Kemzūros vadovaujama Lietuvos rinktinė labai primena mūsų nacionalines vyrų ir moterų rinktines, kurios 1997 ir 2003 metais tapo Europos čempionėmis.

6

14 Po burtų ceremonijos — neviltis ir džiaugsmas

Kai Dino Meneghinui ištraukus pirmąjį kamuoliuką iš trečiojo „EuroBasket 2011“ burtų krepšelio paaiškėjo, kad jame paslėptas angliškai užrašytas mūsų šalies pavadinimas, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre susirinkusi minia suūžė.

18 S. Štombergas: „Tikiu, kad mūsiškiai dar kartą įrodys savo vertę“ Ilgametis Lietuvos rinktinės kapitonas klaipėdietis Saulius Štombergas pastaruoju metu stengiasi įsijausti į naują vaidmenį.

RINKTINĖS

18

22 Jaunieji krepšininkai neketina mažinti apsukų

Savo būsimus varžovus sužinojo ne tik Lietuvos vyrų rinktinė. Lenkijoje buvo ištraukti ir 2011 metų Europos jaunučių, jaunių ir jaunimo čempionatų burtai. Jų rezultatai Lietuvos rinktinių trenerių nenuvylė.

LYGOS

26 „VIČI-Aistės“ padėjo pamatus ateičiai

Vasarą adresą ir pavadinimą pakeitusi stipriausia šalies moterų krepšinio komanda greitai įsikūrė naujame mieste.

UŽ AIKŠTĖS

30 L. Mikalauskas planuoja atostogas Kuboje

Laurynui Mikalauskui jau 25-eri, tačiau Lietuvoje jis žaidžia pirmą sezoną.

26

PLAKATAI:

33 Evaldas Dainys, Arvydas Šikšnius,

Žygimantas Janavičius, Milda Sauliūtė, Simas Jasaitis

20 KLAUSIMŲ

39 R. Petrauskas svajoja komentuoti pergalingą finalą

TV3 sporto žurnalistas labiausiai žavisi Šarūno Jasikevičiaus žaidimu, o serga už gimtojo pajūrio komandas.

33

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 3


4 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS


turinys

www.musukrepsinis.lt

MŪSŲ KREPŠINIS | Nr. 38 | 2011 ISSN 1822-8410

KYLANTI ŽVAIGŽDĖ

www.musukrepsinis.lt

41 K. Nacickaitė svajoja apie olimpines žaidynes

Nr. 38

Lietuvos moterų rinktinės gynėjai Kamilei Nacickaitei 2010 metų pabaiga buvo itin sėkminga.

LYGOS

44 M. Ruikis: „Žaidimas gerėja, tačiau reikia laiko“

Po penkerių metų pertraukos į Klaipėdos „Neptūną“ sugrįžęs klaipėdietis Mantas Ruikis iš karto tapo rezultatyviausiu komandos žaidėju.

41

Čempioniška patirtis 2011 | Nr. 38 | 6.50 Lt

LAISVALAIKIS

VYRIAUSIASIS REDAKTORIUS

48 V. Dilys labiausiai mėgsta komedijas

Dalius Matvejevas el. p. d.matvejevas@lbbf.lt

208 cm ūgio puolėjas žurnalui „Mūsų krepšinis“ papasakojo apie savo laisvalaikį — mėgstamą muziką, filmus ir knygas.

BENDRADARBIAI:

Erildas Budraitis Vaclovas Gedvilas Ovidijus Giniotas Karolis Jankus Edmantas Kazbaras Linas Kunigėlis Domas Lukauskas Šarūnas Mazalas Jonas Miklovas Martynas Pupininkas Alvydas Staniulis Karolis Vaizgėla Rolandas Varanauskas

STOP KADRAS

49 Sutartis — prieš 6 metus

Lietuva surengė pirmąjį oficialų 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato renginį — burtų traukimo ceremoniją. O pasirengimas prasidėjo dar prieš šešerius metus — 2005-ųjų sausio 14 dieną.

LYGOS

50

50 Vaikams pradėti žaisti reikia kuo anksčiau

Neseniai prasidėjęs Lietuvos moksleivių krepšinio lygos pačių mažiausiųjų atstovų čempionatas „Pirmasis iššūkis“ sporto gerbėjams uždavė naujų klausimų.

KALBOS REDAKTORĖ

Regina Bakutienė el. p. regba@takas.lt DIZAINERIS

Alius Levinskas el. p. alius@cechas.com NUOTRAUKOS

VEIDAS

54 A. Grigo tritaškiai — vis dar taiklūs

100% black

36% - 100% black Angle 90˚, Location 33%

LEIDĖJAS

Dabartiniai 40-mečiai ir 50-mečiai, kalbėdami apie taikliausius visų laikų Lietuvos snaiperius, greta Rimo Kurtinaičio neabejotinai paminės ir Arūną Grigą.

VšĮ LKF reklamos ir paslaugų biuras SPAUSDINO

Spaudos namai „ARX Baltica“ REDAKCIJOS ADRESAS

LIETUVOS KREPŠINIO TRENERIŲ ASOCIACIJA

58 Perėjimas iš gynybos į puolimą (II dalis) S. Pešičiaus metodinio straipsnio antroji dalis.

50

STATISTIKA

62 Lietuvos krepšinio skaičiai

ŽURNALO PRENUMERATA Užsiprenumeruoti žurnalą (6 mėn. – 36 Lt) galite visuose Lietuvos pašto skyriuose ir tinklalapyje www.post.lt

„Mūsų krepšinis“ pristato visų nacionalinių čempionatų rezultatus.

KONKURSAS

66 Laimėkite vietą ant Lietuvos rinktinės suolelio!

„Mūsų krepšinis“ ir legendinis sūris „Džiugas“ skelbia unikalų konkursą.

Lietuvos krepšinio federacija Birželio 23-iosios g. 5 LT-03206 Vilnius tel. +370 615 47755 faksas +370 5 2163589 el. p. redakcija@musukrepsinis.lt www.musukrepsinis.lt

55

Redakcija už reklamos turinį neatsako. Perspausdinti straipsnius, reprodukuoti nuotraukas be leidėjo sutikimo draudžiama. Tiražas: 5000 egz.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 5


Vilniuje parašus po bendradarbiavimo sutartimis padėjo „FIBA Europe“ generalinis sekretorius N. Krepsinio teiseju asociacija Zanolinas, „NBA Europe“ vyresnioji viceprezidentė S. Goldschmidt ir LKF prezidentas V. Garastas.

NBA įsipareigojo reklamuoti Lietuvoje vyksiantį Europos vyrų krepšinio čempionatą.

6 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS

V. Matijošaičio (viduryje) vadovaujamai „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausantis „VIČI“ prekinis ženklas simbolizuos pagrindinį „EuroBasket 2011“ rėmėją.

R. Viršilo vadovaujama UAB „Švyturys-Ut 2011-aisiais krepšiniui remti skirs 1,7 mln


Utenos alus“ n. litų.

www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

fotoZvilgsnis

Prieš burtų ceremoniją — įspūdingos sutartys

Aludariai prižadėjo Lietuvos rinktinei skirti 110 tūkst. litų premiją, jei mūsų komandai pavyks tapti Europos čempione.

Artėjant 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato burtų ceremonijai, žiniasklaidos atstovams teko gerokai pasistengti, kad spėtų aprašyti visas spaudos konferencijas. Sausio pabaigoje Lietuvos krepšinio federacija pasirašė net 3 įspūdingas sutartis. Iš pradžių „EuroBasket“ rėmėjais tapo „VIČI“ ir „Švyturys“. „VIČI“ bus didžiausią sumą Europos čempionatui skirsianti Lietuvos kompanija. Vėliau Vilniuje buvo pasirašytos unikalios bendradarbiavimo sutartys tarp „FIBA Europe“ ir NBA bei Lietuvos krepšinio federacijos ir NBA. Pagal šias sutartis NBA įsipareigojo reklamuoti 2011-ųjų Europos čempionatą per savo komunikacijos kanalus, taip pat rūpinsis NBA legendų vizitais į Lietuvą. „Tai pirmas žingsnis siekiant į Lietuvą atvežti NBA komandą“, — taip sutarties atveriamą perspektyvą įvertino LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas. MÛSØ KREPÐINIS |7 | Fotodiena.lt nuotr.| 2010 |


Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

Eurobasket 2011

Čempioniška patirtis — nepasiduoti spaudimui

Per burtų traukimo ceremoniją oficialiai pristatytas Europos čempionato talismanas Amberis.

8 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Kęstučio Kemzūros vadovaujama Lietuvos rinktinė labai primena mūsų nacionalines vyrų ir moterų rinktines, kurios 1997 ir 2003 metais tapo Europos čempionėmis. Tų komandų strategai dabartiniam vyriausiajam treneriui pataria nekreipti dėmesio į milžiniškus lūkesčius ir vyrus rengti taip kaip pernai. Dalius Matvejevas


Eurobasket 2011

2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato traukinys oficialiai pajudėjo. Sausio 30-ąją per nuotaikingą renginį buvo ištraukti „EuroBasket 2011“ burtai. Organizatoriai pasistengė, kad burtų traukimo ceremonija būtų išskirtinė tokių renginių istorijoje. Iki šiol Europos ir pasaulio čempionatų rengėjai tiesiog surengdavo nedidelius koncertus, per kuriuos pasirodydavo jų šalies muzikantai ir šokėjai. Lietuviai pasirinko kitą kelią — kas keletą minučių pasikeisdamos Lietuvos scenos žvaigždės žaismingai pristatė visas „EuroBasket 2011“ dalyves. Kaip sakoma, skonis draugų neturi, tačiau bent jau renginyje dalyvavę užsienio svečiai teigė esą sužavėti. Italijos krepšinio legenda, šios šalies krepšinio federacijos prezidentas Dino Meneghinas tiesioginiame eteryje pareiškė neįsivaizduojąs, ar geresnę burtų traukimo ceremonijos meninę dalį būtų galima surengti.

„Reikia įrodyti, kad esi stipresnis, o ne tikėtis sėkmės per burtus. Jei būtų vienas kamuoliukas, kurį ištraukę iš karto gautume teisę žaisti finale, ir jo neištrauktume, tada būtų galima sakyti, kad nepasisekė.“ Kęstutis Kemzūra

Burtai Lietuvos rinktinei lėmė pačią sudėtingiausią grupę. Lietuviai turnyro A grupėje kovos su Ispanijos (2009 metų Europos čempionė), Turkijos (2010 metų pasaulio vicečempionė), Didžiosios Britanijos, Lenkijos rinktinėmis ir papildomame atrankos turnyre antrąją vietą užimsiančia komanda. Lietuvos rinktinės strategas Kęstutis Kemzūra galingus varžovus pasitiko ramiai ir burtų rezultatus komentavo su ironija: „Burtų rezultatus vertinu gerai. Gerai pasakė „FIBA Europe“ generalinis sekretorius Naras Zanolinas: „Rungtynes reikia laimėti aikštėje“. Reikia įrodyti, kad esi stipresnis, o ne tikėtis sėkmės per burtus. Jei būtų vienas kamuoliukas, kurį ištraukęs iš karto gautum teisę žaisti finale, ir jo neištrauktume, tada būtų galima sakyti, kad nepasisekė.“ Treneris tvirtino, kad Lietuvos rinktinė turi puikias galimybes „nuveikti ką nors gražaus, jei visi žaidėjai bus sveiki ir sunkiai dirbsime“. „Sunku nuspėti, kaip viskas išsirutulios, tačiau galbūt yra geriau, kad su stipriomis komandomis susitiksime jau čempionato pradžioje. Pasaulio čempionate Turkijoje mums buvo naudinga, kad su ispanais žaidėme jo pradžioje. Reikia žaisti ir stengtis laimėti. Taip, ispanai, be abejonių, yra favoritai, Turkijos rinktinės žaidimas ir rezultatai taip pat kalba patys už save. Galbūt pliusas mums yra tai, kad šį kartą ne turkai, o mes žaisime namuose. Nereikia šypsotis ir galvoti, kad per rungtynes su Didžiąja Britanija mūsų laukia lengvas pasivaikščiojimas. Jie nėra krepšinio šalis, jiems galbūt kažkur kažko trūksta, tačiau britai turi gerų žaidėjų, rungtyniaujančių ir NBA. Lenkijos komanda taip pat nepėsčia, turėsime galimybę revanšuotis už skaudų pralaimėjimą per Europos čempionatą jų šalyje. Turime pasinaudoti šia galimybe. Gerai yra tai, kad mes visus varžovus jau žinome, sąrašas yra prieš akis. Dabar reikia dirbti ir ruoštis“, — sakė K. Kemzūra.

Viršijo lūkesčius K. Kemzūros vadovaujama ekipa labai primena 1997-ųjų moterų ir 2003-ųjų vyrų Lietuvos rinktines, tuomet tapusias Europos čempionėmis. Prieš 2010-ųjų pasaulio čempionatą iš K. Kemzūros komandos niekas nesitikėjo aukštų rezultatų ir net nesvajojo apie bronzos medalius. Labai panaši padėtis buvo ir 1997 bei 2003 metais. 1995-ųjų Europos moterų čempionate Lietuvos rinktinė užėmė

Fotodiena.lt/A. Bagdono nuotr.

„Reikia laimėti aikštėje, o ne per burtus“

K. Kemzūra nenusivylė, kad anksti reikės susitikti su stipriais varžovais.

5-ąją vietą tarp 9 komandų. 1996-aisiais komandos vairą perėmė Vydas Gedvilas ir su rinktine po penkerių dramatiškų mačų sėkmingai įveikė 1997 metų Europos čempionato atrankos varžybas. 1997-ųjų Senojo žemyno pirmenybėse rungtyniavo jau 12 ekipų, o atrankos varžybose buksavusi Lietuvos rinktinė nebuvo priskiriama prie favoričių. Lietuvos vyrų rinktinė 2001-aisiais patyrė fiasko pasaulio čempionate, po jo ekipos vyriausiojo trenerio vairą iš Jono Kazlausko perėmė Antanas Sireika. Kelią į 2003-ųjų čempionatą lietuviams taip pat teko skintis per atrankos turnyrą. Niekas negalėjo nuspėti, kaip atsinaujinusiai Lietuvos rinktinei seksis kovoti su stipriausiomis Europos komandomis. Tačiau ir 1997-ieji, ir 2003-ieji į Lietuvos krepšinio istoriją buvo įrašyti aukso raidėmis. „Komanda tada kilo po 2001-aisiais patirto nuopuolio, — prisiminė auksinius metus A. Sireika. — Reikėjo dalyvauti atrankinėse varžybose, rinktinėje buvo senų žaidėjų, bet atsirado ir naujų. Tada komandą formavome iš naujo — pasikeitė treneriai, žaidimas, buvome kaip naujai gimę.“

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 9


Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

Eurobasket 2011

Asmeninio archyvo nuotr.

„Niekas negalvojo apie rezultatą, — savo prisiminimais dalijosi V. Gedvilas. — Tačiau komanda buvo kaip kumštis, visos krepšininkės žaidė komandai. Neturėjome ypatingų lyderių, jos išryškėjo vėliau. Taip po truputį atsirado ir čempioniškas žaidimas.“ Iki triumfu pasibaigusių Europos čempionatų ramiai savo darbą dirbę treneriai po to staiga pasijuto besėdį karštosiose kėdėse. Lygiai taip pat dabar nutiko K. Kemzūrai. „Kai kartelę aukštai išsikeli, visų lūkesčiai tampa patys didžiausi. Pri-

1997-aisiais iš V. Gedvilo ir 2003-aisiais iš A. Sireikos vadovautų komandų niekas nesitikėjo Europos čempionų titulų.

10 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

simenu, po to pasaulio ir Europos čempionatuose užėmėme 6 vietą. 1999-aisiais po Europos čempionato buvo daug kritikos, buvau tarsi pasmerktas. Bet 2001-aisiais vėl užėmėme ketvirtąją vietą“, — staiga pasikeitusią padėtį apibūdino V. Gedvilas. „Lazda turi du galus, — kolegai pritarė A. Sireika. — Visi tik ir kalbėjo, kad va, Europos čempionai, pirmą kartą po 1939 metų... Spaudimas buvo, tačiau aikštėje reikia kiekvieną kartą iš naujo įrodyti, kad esi stiprus.“ Vyrų rinktinei po auksinio Europos čempionato sekęs turnyras susiklostė geriau nei moterims. Atėnų olimpinėse žaidynėse lietuviai užėmė ketvirtąją vietą, buvo per žingsnį nuo finalo. „Pamenu tą laiką, — pasakojo A. Sireika. — Manau, rinktinė žaidė dar solidžiau nei Stokholme. Pirmosios rungtynės su Angola buvo vangios, žaidėme 9 val. ryte. Tačiau vėliau žaidimas įsibangavo. Žmonės tada kalbėjo, kad Lietuvos rinktinė žaidžia gražiausią krepšinį nuo neatmenamų laikų. Mačai su graikais, australais, amerikiečiais buvo tikrai puikūs.“ Ar treneriai ką nors keitė po čempioniškų metų, ką patartų K. Kemzūrai belaukiant savo antrojo turnyro su Lietuvos rinktine? „Pagrindinis dalykas yra negalvoti apie galutinį rezultatą, — neabejojo V. Gedvilas. — Reikia atsiriboti nuo visų patarimų, nes Lietuvoje jų gali būti 3 milijonai. Pasikliauti tik savo ir savo kolegų mintimis ir nuosekliai rengtis čempionatui. K. Kemzūra viską „EuroBasket 2011“ GRUPĖS puikiai žino, nes idealiai A grupė (Panevėžys) pasirengė pasaulio čempiLietuva onatui. Nieko naujo išrasti Ispanija nereikia, nes viskas pernai Turkija pasiteisino. Neabejoju, kad Didžioji Britanija treneriai žino trūkumus, jei Lenkija tokių buvo, ir turės puikią Atranka 2 progą juos ištaisyti. Žmonės įgavo dar daugiau patirties, B grupė (Šiauliai) ne atgal žengė, todėl esu tiSerbija kras, kad viskas bus gerai.“ Prancūzija „Prieš 2004-ųjų olimpiVokietija Izraelis nes žaidynes norėjosi dar Italija labiau sutvirtinti tai, kas Latvija buvo gera, ir pašalinti tai, kas buvo negerai. Žaidėjai C grupė (Alytus) buvo šiek tiek pasikeitę, Graikija reikėjo vėl ieškoti geriausio Kroatija varianto, — pasakojo A. Juodkalnija Sireika. — Mūsų, trenerių, Makedonija darbas yra padaryti viską Bosnija ir Hercegovina taip, kad komandos neAtranka 1 veiktų išorinės jėgos — apD grupė ginti nuo liaupsių, pagyrų, Slovėnija pasipūtimo. Jauti atsakoRusija mybę, žinai, kad ir žaidėjus Belgija ji slegia. Tuo ir pasižymi Gruzija trenerio darbas — pats jauBulgarija diniesi, tačiau žaidimas turi Ukraina būti parengtas.“


Krepsinio teiseju asociacija

12 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 13


Fotodiena.lt/R.Dačkaus nuotr.

Eurobasket 2011

Po burtų ceremonijos — neviltis ir džiaugsmas

Kai Dino Meneghinui ištraukus pirmąjį kamuoliuką iš trečiojo „EuroBasket 2011“ burtų krepšelio paaiškėjo, kad jame paslėptas angliškai užrašytas mūsų šalies pavadinimas, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre susirinkusi minia suūžė. Tai reiškė, kad lietuviai jau pirmajame etape susitiks su Ispanijos ir Turkijos rinktinėmis. Vėliau prie šios trijulės prisijungė Didžioji Britanija, Lenkija ir papildomo atrankos turnyro antroji komanda. „Mirties grupė“, — tokia frazė apskriejo visą Europą, apibūdinusi į artėjančio Europos čempionato A grupę patekusių komandų komplektą. Ispanams ginti Europos čempionų titulą vėl turėtų padėti P. Gasolis.

14 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Darius Mačiulis


Eurobasket 2011

„Mūsų krepšinis“ apžvelgia burtų rezultatus ir įvairiose šalyse kilusią reakciją.

„Siaubingi burtai“ Jau pirmajame etape lietuviams teks susitikti su 2009 metų Europos čempionais ispanais ir 2010 metų pasaulio vicečempionais turkais. Būtent šias ekipas ekspertai laiko didžiausiais lietuvių konkurentais kovojant dėl kuo aukštesnės pozicijos grupėje. „El grupo y el Europeo seran terribles“, — tokius žodžius, nereikalaujančius vertimo į lietuvių kalbą, po burtų ceremonijos ištarė Ispanijos krepšinio federacijos prezidentas Jose Luisas Saezas. O juk ispanai, nepaisant nesėkmės pasaulio čempionate, lieka pagrindiniai „EuroBasket 2011“ favoritai. Jų galimybes laimėti Europos čempionatą didina Los Andželo „Lakers“ vidurio puolėjo Pau Gasolio ryžtas po pertraukėlės grįžti į rinktinę. Ispanai tikriausiai vėl surinks galingiausią įmanomą sudėtį ir bus ypatingai kietas riešutas visoms komandoms. Turkijos rinktinė pasaulio čempionate užėmė antrąją vietą ir taip įrašė skambų įrašą į savo istoriją. Tačiau visi tik ir kalba, kad toje istorijoje tai yra vos antras rimtas įrašas. Pirmasis buvo padarytas 2001-aisiais, kai taip pat Turkijoje vyko Europos čempionatas. „12 milžinų“ tuomet irgi pasipuošė sidabro medaliais. Po 2001-ųjų Turkijos krepšinis pateko į duobę ir kitų šalių aikštelėse nenuveikė nieko reikšmingo. Tuomet vyriausiuoju komandos treneriu buvo paskirtas Bogdanas Tanjevičius ir jam iškelta užduotis kryptingai rengti rinktinę 2010-iesiems. Belieka konstatuoti, kad krepšinio specialistas savo darbą atliko puikiai. Atliko ir pasitraukė. Vasario pirmosiomis dienomis nacionalinės komandos vairą iš B. Tanjevičiaus perėmė vietinis specialistas, 44 metų Orhunas Ene. Pernai jis rinktinėje dirbo vyriausiojo trenerio asistentu. B. Tanjevičius taip pat nesudegino tiltų, jis lieka rinktinės techniniu koordinatoriumi. Per pirmąją spaudos konferenciją O. Ene pareiškė, kad Lietuvoje sieks iškovoti kelialapį į Londono olimpines žaidynes. Kitaip tariant — patekti į finalą. Ar šiam specialistui pavyks įkvėpti komandą kovai už savo šalies ribų, parodys laikas. Olimpinių žaidynių tema bene opiausia yra jų šeimininkams britams. Mat FIBA vis neapsisprendžia, ar reikia Didžiosios Britanijos ekipai suteikti tiesioginį kelialapį į turnyrą. Įdomu tai, kad koją britams kiša ne vyrų, o moterų krepšinis. Vyrų ekipa yra gana pajėgi ir gėdos sau tikrai nepasidarytų. Tačiau suteikus tiesioginį kelialapį vyrams, reikėtų tą patį padaryti ir su moterimis. O moterų krepšinio Didžiojoje Britanijoje, galima sakyti, tiesiog nėra. Galima būtų surinkti nebent Europos B diviziono lygio komandą. Tokios FIBA olimpinėse žaidynėse nenori. Taip pat nenori būti apkaltinta ir lyčių lygybės principo nesilaikymu (jei suteiktų kelialapį vyrams, o moterims — ne). Tad kol kas britai yra nežinioje ir turi iš visų jėgų stengtis užsitikrinti kelialapį sportiniu keliu. Kad šį tikslą įgyvendintų, reikia pradžiai A grupėje užimti vieną iš 3 pirmųjų vietų. „Man labiau rūpi surinkti stipriausią įmanomą komandą, o ne varžovų jėga, — sakė britų ekipos vyriausiasis treneris Chrisas

„Svarbiausia yra gerai pasirengti kovoms su stipriais varžovais, o apie jų galimybes spręsiu, kai bus aiškesnės sudėtys. Motyvacijos mums netrūks, bus puiku žaisti krepšiniu alsuojančioje šalyje.“ Simone Pianigiani Finchas. — Jei mums pavyks, galėsime nuveikti gražių dalykų. Jei ne, bus galima sakyti, kad mums visos grupės būtų vienodai sunkios.“ „EuroBasket 2011“ atrankos varžybos parodė, kad Didžiosios Britanijos ekipa po truputį tampa grėsminga jėga. Praeitą vasarą atrankos B grupėje jie per 8 rungtynes iškovojo 6 pergales ir tvirtai užėmė pirmąją vietą. Už jų nugarų liko makedonai, ukrainiečiai, bosniai ir vengrai. Neabejotini britų ekipos lyderiai yra Čikagos „Bulls“ žvaigždė Luolas Dengas (vid. 22,6 taško, 8,3 atkovoti kamuoliai ir 3,1 rezultatyvūs perdavimai per atrankos varžybas) ir puikiai lietuviams iš Eurolygos varžybų pažįstamas Popsas Mensah-Bonsu (19,3 tšk. ir 13,5 atk. k.). Rezerve britai turi dar vieną NBA žvaigždę — Detroito „Pistons“ snaiperį Beną Gordoną. Panašu, kad šis žaidėjas dar tikisi kvietimo į JAV rinktinę, tačiau jo nesulaukęs gali pagaliau apsispręsti padėti gimtinės ekipai. Lenkijos krepšinio federacija 2009-aisiais tikėjosi, kad namie rinktinė sugebės patekti į Europos čempionato ketvirtfinalį. Lenkai liko už jo borto, todėl buvo atsisveikinta su vyriausiuoju treneriu Muli Katzurinu. Tuometinis federacijos prezidentas Romanas Ludwiczukas žadėjo surasti naują trenerį iš Europos elito tarpo, tačiau susitarė tik su Lenkijos pilietybę turinčiu baltarusiu Igoriu Griščiuku. Šio vadovaujama ekipa visiškai nuvylė — stipriausios sudėties lenkai per atrankos C grupės varžybas laimėjo ir pralaimėjo po 4 kartus ir užėmė vos ketvirtąją vietą po Belgijos, Gruzijos ir Bulgarijos rinktinių. Grupės autsaideriai portugalai vienintelę savo pergalę iškovojo žaisdami būtent su lenkais. Lenkijoje jau ne vienerius metus augo nepasitenkinimas R. Ludwiczuko veikla. Nenuostabu, kad per sausį įvykusius rinkimus jis pralaimėjo ir užleido vietą Grzegorzui Bachanskiui. Naujasis Lenkijos krepšinio vadovas teigia, kad surasti rinktinei naują trenerį yra pirmas svarbus jo darbas. Kaip vienas realiausių pretendentų užimti Lenkijos rinktinės stratego vietą yra minimas Tomas Pačėsas. Tačiau panašu, kad lenkai 2011-ųjų Europos čempionatą jau gali po truputį nurašyti į nesėkmingus. Mat po burtų ceremonijos apie norą šią vasarą pailsėti prabilo abu kaimynų lyderiai — Marcinas Gortatas, pataruoju metu galingai rungtyniaujantis NBA, ir Macejus Lampe, į pergales vedantis Kazanės „Uniks“ ekipą. Abu aukštaūgiai teigia galutinių sprendimų dar nepriėmę, tačiau ne-

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 15


Eurobasket 2011

dviprasmiškai užsimena, kad norėtų „EuroBasket 2011“ praleisti. Vis dėlto G. Bachanskis paskelbė, kad Lenkijos rinktinė Lietuvoje kovos „dėl kuo aukštesnių vietų“.

Nežinomųjų grupė „EuroBasket 2011“ B grupėje yra aiškus favoritas — Serbija. Atgimusi Serbijos rinktinė 2009-aisiais Europos čempionate nukeliavo iki finalo, o pernai pasaulio čempionate užėmė ketvirtąją vietą. Panašu, kad serbams pavyks įkalbėti prie komandos vairo likti Dušaną Ivkovičių, o su juo komanda vėl bus pajėgi kovoti dėl aukščiausių vietų. Kitos komandos pastaraisiais metais nežavėjo gerais rezultatais, tačiau tikriausiai niekas nenustebtų bet kuriai iš jų užėmus tiek antrąją, tiek šeštąją vietą. Šiuo atveju viskas priklausys nuo daugybės „jeigu“.

Vokiečiai turės galimybę pakilti labai aukštai, jei atvyks Dirkas Nowitzki, prancūzai — jeigu sulauks Tony Parkerio ir kitų NBA žvaigždžių (Dalaso „Mavericks“ savininkas Markas Cubanas jau paskelbė, kad neišleis Rodrigue‘o Beaubois), italai — jeigu atvyks Danilo Gallinari, o Andrea Bargnani ir Marco Belinelli išmoks pastebėti komandos draugus, latviai — jei užbaigs tarpusavio pykčius, žydai — jei atvyks Omri Casspi ir žais taip, kaip žaidžia NBA. Bene daugiausia klaustukų kelia Italijos rinktinės galimybės. Prie komandos vairo dabar yra Europoje labai gerai vertinamas Sienos „Montepaschi“ strategas Simone Pianigiani, tačiau italų pasirodymas per atrankos varžybas prilygo fiasko. Nepadėjo net A. Bargnani ir M. Belinelli. Turėdami šias žvaigždes italai A grupėje liko tik treti po juodkalniečių ir tų pačių Izraelio krepšininkų, kuriuos į priekį vedė

Lenkijos rinktinės lyderiai M. Gortatas (klairėje) ir M. Lampe (dešinėje) užsiminė, kad 2011-ųjų vasarą norėtų skirti poilsiui.

16 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

O. Casspi. Italai sugebėjo pralaimėti net be visų žvaigždžių žaidusiems latviams, o suomius išvykoje nugalėjo tik 85:83. Italijos rinktinė kelialapį į Europos čempionatą pelnė tik padidinus jo dalyvių skaičių. Akivaizdu, kad komanda turi milžinišką potencialą, tačiau ar pavyks

Prekyba bilietais — nuo kovo 1-osios 2011-ųjų Europos čempionato rengėjai pristatė bilietų platinimo strategiją ir kainas. Pasak Lietuvos krepšinio federacijos generalinio sekretoriaus Mindaugo Balčiūno, buvo stengiamasi surasti aukso vidurį: kad bilietų kainos būtų ne per didelės Lietuvos krepšinio gerbėjams, kad kaip galima daugiau jų pamatytų čempionatą savo akimis, o organizaciniam komitetui pavyktų padengti dalį čempionato organizavimui skiriamų lėšų. „Čempionatas skirtas Lietuvai, norime, kad ji matytų Lietuvos žmonės. Tokių kainų nebuvo nė viename čempionate, — sakė M. Balčiūnas. — Pirmiausiai bilietus pirks lietuviai, o vėliau — kitos šalys. Džiaugiamės, kad pavyko išlaikyti tokias kainas ir tikimės, kad arenos bus sausakimšos visuose miestuose.“ „Kiekvienas organizatorius turi teisę sudaryti savo bilietų platinimo strategiją. Visada padedame, konsultuojamės, bet už viską atsakingi yra vietos žmonės. Pasakiau, kad jūs išprotėję — jūsų kainos yra per mažos. Juk tai pats didžiausias renginys Europoje. Suprantu finansinę padėtį, bet toks įvykis vyksta tik kartą gyvenime. Tai yra lietuvių atsakomybė, bet kainos yra per mažos“, — taip „EuroBasket 2011“ bilietų kainas komentavo „FIBA Europos“ generalinis sekretorius Naras Zanolinas. „EuroBasket 2011” organizacinio komiteto bilietų paradavimo grupės vadovė Dovilė Lukavičiūtė pranešė, kad vieša prekyba bilietais prasidės kovo 1 dieną. Bilietus platins „Tiketa“. „Tačiau jau vasario 3 dieną pradeda veikti „EuroBasket Fanklubas“, kurio nariai pradinėmis kainomis bilietus galės įsigyti keliomis dienomis anksčiau. Kiekvienas klubo narys ateityje gaus ir kitokių patrauklių pasiūlymų“, — sakė D. Lukavičiūtė. Į Lietuvos rinktinės rungtynes pirmajame etape Panevėžyje bilietai kainuos nuo 89 iki 209 litų. Kituose miestuose visos dienos bilietai į tris mačus kainuos nuo 69 iki 169 litų. Panevėžyje vyksiančių pirmų dviejų dienos mačų bilietų kainos taip pat bus nuo 69 iki 169 litų. Bilietai į antrojo etapo rungtynes Vilniuje kainuos nuo 129 iki 279 litų. Finalinio etapo bilietai Kauno arenoje kainuos nuo 139 iki 349 litų. Finalas ir rungtynės dėl trečiosios vietos bus atskirtos, bilietai į šiuos mačus kainuos nuo 189 iki 349 litų.


Eurobasket 2011

S. Pianigiani jį realizuoti lieka vienu didžiausių klausimų prieš „EuroBasket 2011“. „Varžovai yra stiprūs, B grupė yra labai lygi. Mums tai bus puiki proga. Norėjome žaisti Europos čempionate ir žaisime. Svarbiausia yra gerai pasirengti kovoms su stipriais varžovais, o apie jų galimybes spręsiu, kai bus aiškesnės sudėtys. Motyvacijos mums netrūks, bus puiku žaisti krepšiniu alsuojančioje šalyje“, — atsargiai apie būsimas kovas po burtų ceremonijos kalbėjo S. Pianigiani.

Balkanų čempionatas Kai buvo traukiami „EuroBasket 2011“ burtai, pradedant ketvirtuoju krepšeliu visi aistruoliai jau žinojo, kurią komandą — ką nors iš Balkanų pusiasalio — norėtų matyti C grupėje. Ir burtų traukėjai vis pateisindavo lūkesčius. Burtai lėmė, kad C grupę galima pervadinti į mažąjį Balkanų šalių čempionatą. Mat Alytuje susitiks Graikija, Kroatija, Juodkalnija, Makedonija, Bosnija ir Hercegovina bei papildomo atrankos turnyro nugalėtoja. Krepšinio ekspertai grupės favoritais linkę laikyti nuolatinius elitinių turnyrų dalyvius graikus ir kroatus. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį ir į kitas komandas. Kaip jau minėjome, per atrankos A grupės varžybas juodkalniečiai sugebėjo aplenkti ir žydus, ir italus. Juodkalnijos rinktinę praeitą vasarą į pergales vedė šį sezoną NBA debiutuojantis, puikiai Europoje žinomas Nikola Pekovičius, o perdavimus jam atlikinėjo natūralizuotas amerikietis Omaras Cookas. Juodkalniečiams netrūksta ir kitų krepšinio pasaulyje garsių vardų. Vladimiras Dašičius, Goranas Jeretinas, Predragas Drobnjakas, Slavko Vranješas, Vilniaus „Lietuvos ryto“ puolėjas Milko Bjelica garantuoja, kad lengvai šios rinktinės nepalauš nė vienas varžovas. Makedonus į priekį veda dar vienas amerikietis Bo McCalebbas, Pero Antičius ir Todoras Gečevskis, bosnius — Henry Domercantas, Ratko Varda ir dar vienas „Lietuvos ryto“ žaidėjas Kenanas Bajramovičius. Graikams ir kroatams C grupėje lengva tikrai nebus. Graikijos rinktinė šiuo metu dar neturi vyriausiojo trenerio, bet žaidė-

jai vis dėlto jau galvoja apie aukščiausias vietas. „Burtų aptarimas yra tik teorija, tačiau galime rezultatus vertinti teigiamai, — sakė Graikijos rinktinės lyderis Vassilis Spanoulis. — Atiduosime visas jėgas, kad Graikiją sugrąžintume ant prizininkų pakylos.“

Slovėnų ir rusų svajonė Lietuvos krepšinio gerbėjai, stebėdami, kokios komandos patenka į A grupę ir kokios — į D, nepatenkinti purtė galvas. Į D grupę pateko Slovėnija, Rusija, Gruzija, Belgija, Ukraina ir Bulgarija. Bet kuri A ir B grupių komanda tikriausiai mielai pasikeistų vietomis su bet kuria ekipa iš D grupės. Slovėnai ir rusai po burtų ceremonijos neslėpė džiaugsmo. „Stikliuką „Žalgirio“ trauktinės už tokius burtus!”, — taip straipsnį apie burtų rezultatus pavadino įtakingas Rusijos sporto leidinys „Sport Express“. „Pirmojo etapo burtai mums labai palankūs. Visi varžovai — įveikiami. A grupė daug stipresnė, o apie B grupę — tyliu. Ten bet kuris mačas gali būti lemiamas“, — taip būsimus varžovus įvertino garsiausias pastarųjų metų Rusijos krepšininkas Andrejus Kirilenka. Tiesa, jis pastaruosius dvejus metus rinktinėje nežaidė. Po pasaulio čempionato, kuriame rusai pasirodė gana sėkmingai ne tik be A. Kirilenkos, bet ir be Viktoro Chriapos, atrodė, kad komandą paliks vyriausiasis treneris Davidas Blattas. Tačiau Rusijoje pasikeitė krepšinio federacijos valdžia, o naujieji vadovai su krepšinio specialistu jau randa bendrą kalbą. Panašu, kad šis JAV ir Izraelio krepšinio specialistas liks Rusijoje. „Derybos vyksta labai sėkmingai, šiuo metu deriname svarbiausius klausimus. Derybų eiga mane tenkina, darbą su komanda aš tikriausiai tęsiu“, — taip vasario pradžioje pareiškė D. Blattas. Treneris pasidalijo ir įspūdžiais apie burtų rezultatus. „Atsižvelgiant į varžovų pajėgumą, galima sakyti, kad pirmą etapą mes sėkmingai įveiksime. Šiuo metu tai yra svarbiausia. Man labai svarbu matyti savo žaidėjų sąrašą. Pastaruosius trejus metus

mes žaidėme gana aukštu lygiu, tačiau lyderiai vis neatvyksta arba negali žaisti dėl traumų. Tikiuosi, kad per artimiausius keletą mėnesių viską išsiaiškinsiu, tada bus galima rimčiau vertinti mūsų komandos galimybes“, — teigė treneris. D. Blattas pareiškė, kad tikisi komandoje išvysti ne tik A. Kirilenką. Kvietimas į rinktinę bus išsiųstas ir pastaruoju metu nuo žaidimo vis išsisukinėjusiam Johnui Robertui Holdenui. Lietuvoje pasigirdo daug balsų, teigiančių, kad dėl D grupės burtų nepavyko Klaipėdai, nes į uostamiestį neatvyks aukšto lygio krepšininkai. Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį, kad Klaipėdoje žaisiančios Belgijos, Gruzijos ir Bulgarijos rinktinės per atrankos varžybas už savęs paliko lenkus, turėjusius visas didžiausias savo žvaigždes. Atrankos D grupėje pirmieji buvo belgai, demonstruojantys gražų žaidimą ir turintys labai subalansuotą komandą. Per atrankos varžybas nė vienas belgas vidutiniškai nepelnydavo bent 11 taškų, tačiau 9—10 taškų rinko net 5 žaidėjai. Europoje gerai žinomas Axelis Hervelle pagal rezultatyvumą Belgijos rinktinėje buvo tik ketvirtas, o Thomasas Van Den Spiegelis — vos aštuntas. Belgai du kartus nugalėjo gruzinus (74:64 namie ir 86:63 išvykoje), nors Gruzijos rinktinėje žaidė NBA žvaigždė Zaza Pachulia, Liublianos „Olimpia“ pagrindinis vidurio puolėjas Georgijus Šermadinis, patyręs Nikolozas Ckitišvilis, natūralizuotas amerikietis Taureanas Greenas (Las Palmo „Gran Canaria“), Italijoje sėkmingai rungtyniaujantis Manučaras Markoišvilis ir kiti. Pastaruoju metu atsigauna ir Ukrainos krepšinis. Per atrankos varžybas šią ekipą į priekį vedė Sergejus Liščukas (Valensijos „Power Electronics“) ir Oleksejus Pečerovas (Milano „Armani Jeans“), rinktinėje žaidė ir Jutos „Jazz“ vidurio puolėjas Kirilas Fesenka. Atrankos varžybas ukrainiečiai užbaigė įspūdinga pergale 75:66 prieš britus. Jei nenutiks ko nors nenumatyto, gruzinai, ukrainiečiai, bulgarai ir belgai kovos dėl trečiojo kelialapio į antrąjį etapą. Tad žūtbūtiniai mūšiai ir gero lygio krepšinis Klaipėdos tikrai neaplenks.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 17


Fotodiena.lt/INNA nuotr.

Eurobasket 2011

S. Štombergas:

„Tikiu, kad mūsiškiai dar kartą įrodys savo vertę“

Ilgametis Lietuvos rinktinės kapitonas klaipėdietis Saulius Štombergas pastaruoju metu stengiasi įsijausti į naują vaidmenį — beveik du dešimtmečius profesionaliuose klubuose rungtyniavęs ir šalies rinktinėje gražiu žaidimu džiuginęs krepšininkas įsiliejo į Kauno „Žalgirio-Sabonio mokyklos“ trenerių gretas. 37-erių krepšinio specialisto dienotvarkė dabar itin griežta: paskaitos Lietuvos kūno kultūros akademijoje, žinių perteikimas jaunimui krepšinio aikštelėje, verslo reikalų derinimas, o vakare — dėmesys žmonai Simonai, 11-metei dukrai Saulei ir trejų metukų sūnui Ignui. Su nacionaline komanda S. Štombergas atsisveikino po Atėnų olimpinių žaidynių.

18 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Paulius Matulevičius


Eurobasket 2011

„Didelę mano gyvenimo dalį užima šeima. Noriu skirti dėmesio ir jai. Galiu vaikams parodyti daugiau meilės, tapau šeimos žmogumi. Gera vakare pabūti šeimos rate, pajusti ramybę. Anksčiau šeimai skyriau mažiau dėmesio. Buvau jaunesnis, norėjau daug ką spėti nuveikti, rūpėjo karjera. Dabar stengiuosi viską suderinti, — Klaipėdoje susitikęs su „Mūsų krepšinio“ žurnalistu pasakojo 2003 metų Europos čempionas, 1995-ųjų Europos vicečempionas ir dviejų olimpinių bronzos medalių laimėtojas Saulius Štombergas. — Dešimtmetį šeima turėjo derintis prie manęs: nuolatinės išvykos, treniruotės, rungtynės, sporto režimas. Su žmona gyvenome įvairiuose kraštuose: Kinijoje, Italijoje, Ispanijoje, Turkijoje, Rusijoje. Reikėjo taikytis prie vis kitokių gyvenimo ypatumų skirtinguose kraštuose. Dabar turiu visa tai kompensuoti.“ Saulius pripažįsta, kad pastaruoju metu yra tikras tėtis: darbo dienomis veža dukrą į mokyklą, po pamokų — į būrelius. Pasiteiravus, ar dukra domisi krepšiniu, S. Štombergas šypsodamasis atsakė neigiamai: „Jai visai tai neįdomu. Turbūt persisotino krepšiniu, kai žaidė tėtis. Ji lanko lengvąją atletiką, pažaidžia tenisą. Sportininkė, kaip ir tėtis.“

Prognozuoti nesiryžta — Sauliau, per savo profesionalo karjerą rungtyniavote įvairiuose klubuose, įvairiose šalyse. Kaip dabar prisimenate savo karjerą? — Niekada nepamiršiu, kai pirmą kartą teko paragauti legionieriaus duonos — vos 22 metų išvažiavau rungtyniauti į Kiniją. Tuomet ši šalis Lietuvai atrodė tokia tolima ir neregėta. Tai buvo kardinalūs gyvenimo pokyčiai. Sunku buvo adaptuotis, priprasti prie neįprastos kultūros, kalbos, žmonių. Visi kinai man atrodė vienodi. Kaip ir jiems — visi europiečiai. Atmintin įsirėžė juokingas nutikimas, kai į Kiniją manęs aplankyti atvyko trejais metais vyresnis brolis Valdas. Kinai puolė prie jo prašyti parašų. Šiam nieko kito nebeliko, kaip tik pasirašinėti, juk kiniškai jiems nepaaiškinsi, kad kreipiasi visai ne į tą asmenį. Kinai suprato apsirikę tik kai aš priėjau prie jų. Visi smagiai pasijuokėme. Ko jau ko, bet kinų kalbos ir heroglifų rašyti neišmokau. Kitose šalyse su kalbomis buvo paprasčiau. Su barmenais susikalbėdavau ir ispaniškai, ir itališkai, ir turkų kalbos buvau pramokęs. Ir dabar pagrindus pamenu, šiek tiek susikalbėčiau. Kiekvienoje šalyje, kurioje rungtyniavau, buvo savos krepšinio tradicijos, trenerių filosofija, metodika, saviti reikalavimai. Vis, atvykęs į kitą komandą, turėdavau tarsi viską pradėti iš naujo. Reikėdavo priprasti ir prie žaidėjų, trenerių, komandos personalo, su visais palaikyti draugiškus santykius. Buvo ir intrigų. Teko prie visko taikytis. — Lietuvos rinktinėje debiutavote 1993 metais ir jau po dvejų metų tapote Europos vicečempionu. 1996 metais Atlantoje ir 2000-aisiais Sidnėjuje iškovojote olimpinius bronzos medalius. 2003 metais Švedijoje savo trofėjų kolekciją papildėte Senojo žemyno čempiono titulu ir buvote išrinktas į simbolinį čempionato žaidėjų penketą. Buvote Lietuvos rinktinės kapitonas, būtent jūs pirmasis virš galvos iškėlėte Europos čempionų taurę. Kaip dabar prisimenate žaidimą nacionalinbėje komandoje? — Nebuvo viskas taip paprasta, kaip atrodo iš šalies. Teko išlieti gausybę prakaito.

„Niekada nepamiršiu tų akimirkų, kai po pergalių mus pasitikdavo tūkstantinės sirgalių minios, liejosi dainos, buvo visuotinė euforija. Dėl panašių akimirkų tikrai verta gyventi.“ Kai pirmą kartą mane pakvietė į Lietuvos rinktinės kandidatų gretas, teturėjau, berods, vos 19 metų. Man buvo didelė garbė. Tuomet savo akimis nebuvau matęs tokių garsių Lietuvos krepšininkų: Valdemaro Chomičiaus, Arvydo Sabonio, Rimo Kurtinaičio, Šarūno Marčiulionio. Apie juos buvau tik girdėjęs ir stebėjęs per televiziją, tačiau gyvai nematęs. Jie tuomet rungtyniavo užsienio klubuose. Tuo metu man buvo kažkas neįtikėtino. Šiems krepšininkams atvykus į Lietuvos rinktinės stovyklą, jaunimui, tarp jų ir man, teko pasitraukti ir užleisti vietą profesionalams. Vėliau jau įsiliejau į rinktinės gretas, buvo tikra garbė būti rinktinės kapitonu. Visuomet su didžiuliu džiaugsmu vasaromis, nors ir pavargęs po sezono klubuose, vykdavau į Lietuvos rinktinės stovyklas. Buvo tikra atgaiva sielai susitikti su lietuviais, rinktinės draugais, pažaisti savo malonumui. Užsienio klubuose buvo visokių peripetijų, slapukavimų tarp žaidėjų, teko kovoti už būvį, o rinktinėje — visuomet draugiška atmosfera, mes vienas kitą suprasdavome iš pusės lūpų, buvo tiesiog malonu žaisti. Visuomet norėjosi susitikti su žaidėjais, pabendrauti, pasidalinti įspūdžiais. — Su kuo iš rinktinės geriausiai sutardavote? Dabar dar palaikote ryšius? — Su Dainiumi Adomaičiu, kitu klaipėdiečiu Eurelijumi Žukausku. Vienam viešbučio kambary apsistodavome ir paslaptimis pasidalindavome. Su šiais krepšininkais susiskambiname, susitinkame ir dabar. Nenutrūko ryšiai. — Šių metų rugpjūčio 31 — rugsėjo 18 dienomis Lietuvoje vyks Europos krepšinio čempionatas. Ko tikitės iš šios rinktinės, kurie žaidėjai turėtų atstovauti Lietuvai — žaidusieji Turkijoje ar ir veteranai? — Čia jau trenerio galvos skausmas. Manau, į rinktinę reikėtų kviesti ne tik tuos, kurie Turkijoje iškovojo bronzą, bet ir kitus, kurie pernai dėl vienokių ar kitokių priežasčių negalėjo atstovauti šaliai. Tiesiog reikia surinkti visus geriausius žaidėjus. Kiti savo klubuose rodo gerus rezultatus, nereikėtų pamiršti ir jų. Sukomplektuoti aukščiausio lygio rinktinę — sunki užduotis. Sudėtinga pasakyti, kaip čia viskas bus. Prognozuoti nesiryžčiau. Viena aišku: Lietuva daugybę metų yra tarp krepšinio lyderių, tikiuosi, šios tradicijos tęsis, ir mūsiškiai namie dar kartą įrodys savo vertę. — Kiek teko žvalgytis po statistiką, tarp visų Lietuvos rinktinės krepšininkų esate antras pagal rinktinėje sužaistas rungtynes (97) ir pelnytus taškus (1036). Už jus daugiau rungtynių yra sužaidęs ir taškų pelnęs tik Gintaras Einikis (106 rungtynės, 1453 taškai).

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 19


Eurobasket 2011

Fotodiena.lt /A. Pliadžio nuotr.

Niekada neteko gailėtis, kad tiek daug vasarų praleidote rinktinėje, žmona neprieštaraudavo? — Atvirų priekaištų nesulaukiau, ji mane visuomet palaikė, nors ir jaučiau, kad norėtų daugiau dėmesio ir praleisto laiko kartu. Tuomet krepšininkai rinktinėse žaisdavo ne dėl pinigų, tiesiog buvo malonu atstovauti savo šaliai, norėjosi, kad lietuviai būtų tarp lyderių. Vardan pergalių atiduodavome paskutines savo jėgas. Visuomet žinojome, kad sirgaliai Lietuvoje mus labai palaiko, laukia grįžtančių, stengdavomės nenuvilti. Žinoma, būdavo ir apmaudžių akimirkų, kai išliedavome paskutinį prakaito lašelį, visą energiją, tačiau grįždavome tuščiomis. Bet tai taip pat paskatinimas dar labiau stengtis ir veržtis į priekį. Niekada nepamiršiu tų akimirkų, kai po pergalių mus pasitikdavo tūkstantinės sirgalių minios, liejosi dainos, buvo visuotinė euforija. Dėl panašių akimirkų tikrai verta gyventi. Kai baigiau profesionalaus krepšininko karjerą, uošvis padovanojo per tuos metus apie mane surinktą informaciją. Laimėjimus liudijantį archyvą turi sukaupęs ir mano tėvas. Buvo įdomu perversti senas laikraščių iškarpas. Jose atsispindi mano karjera: kada laimėjome, per kurias rungtynes kiek surinkau taškų — nebe visą statistiką atsimenu. Smagu tai prisiminti. Su žmona žiūrėdami senas nuotraukas pasijuokiame: tuomet buvau garbanotas, ilgokais plaukais... — Jūsų iškovotų titulų sąrašas itin ilgas. Kur sutalpinate visus savo trofėjus? — Dar namuose nepaskyriau specialaus kampelio ar sienos savo trofėjams iškabinti, bet artimiausiu metu planuoju tai padaryti. Vaikams reikia parodyti, kad nepamirštų, jog tėtis kadaise žaidė krepšinį. — Po triumfo 2003-iaisiais Klaipėdoje buvo įrengtos Europos čempionų, tarp jų ir jūsų, vardinės aikštelės. Jūsiškė prie Gedminų vidurinės mokyklos ir kitos ne kartą buvo niokojamos vandalų. Žinau, kad ir pats dėjote pastangų aikštelei sutvarkyti. — Piktina, kad į tai žiūrima pro pirštus. Gal čia Lietuvoje taip įprasta? Bet man keista. Turime suprasti, kad tos aikštelės skirtos ne bet kam, o mums patiems.

2003-iųjų Lietuvos rinktinės kapitonas S. Štombergas — su Europos čempionų taure.

20 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Norisi žengti į aikštę — Šių metų sausio 21 d. tapote Kauno „Žalgirio-Sabonio mokyklos“ vyr. trenerio asistentu. Kokie pirmieji įspūdžiai? — Kol kas tenka daugiau stebėti, analizuoti, patarti. Pradėjau nuo vidurio sezono, tad kol kas gerai žaidėjų nepažįstu. Žaisti krepšinį ir treniruoti komandą — skirtingi dalykai. Kitame amplua jaučiuosi kažkaip keistai, tačiau neabejoju — priprasiu. Tiesiog ateina laikas, kai baigiasi vienas gyvenimo etapas ir prasideda kitas. Gavau pasiūlymą ir neatsisakiau. Aišku, dar pasitaiko, kad kovos metu visos emocijos taip užverda, jog pašoki iš savo vietos, net norisi žengti ant parketo. Bet tai — krepšininko instinktas. Viskas normalu. Trenerio darbas man įdomus ir patinka, dar maloniau, kad grįžau į šeimą — „Žalgirį“. Nemažai šiose salėse prakaito išlieta. Aišku, nuo to laiko, kai pats čia žaidžiau, viskas kardinaliai atnaujinta, tačiau kvapas tas pats. Žinoma, sąlygų lyginti negalima, dabar viskas geriau — šalia rūbinės, treniruoklių salė, video peržiūrų kambarys. Tiesiog dirbk ir džiaukis. Malonu grįžti. — Jūs mokotės kūno kultūros akademijoje, trečiame kurse. Galima sakyti, kad darbas NKL komandoje — gera praktika? — Tai — nebloga pradžia. Daugelis buvusių garsių žaidėjų pastaruoju metu trenerio karjerą pradeda nuo kur kas aukštesnio laiptelio — vieni iš karto tampa pajėgių ekipų vyriausiaisiais treneriais, kiti — asistentais. Geriausia viską daryti palaipsniui. Pradėti nuo aukštos pozicijos, manau, trūksta patirties. Per savo žaidėjo karjerą esu dirbęs su galybe trenerių, susipažinęs su įvairiausia treniruočių metodika, tačiau pačiam viską pradėti nėra taip jau lengva. Iš pradžių padirbėti su jaunimu — geras iššūkis. Čia kitoks ritmas, kitokie reikalai. Reikia daug galvoti. Puiki proga patobulinti savo žinias bei išugdyti gerus sportininkus „Žalgiriui“. Gal jie visi profesionalais ir netaps, tad mūsų užduotis — išauginti tiesiog gerus žmones. Krepšinis — visas mano gyvenimas. Visą laiką jis buvo aplinkui ir pabėgti nuo to dabar greičiausiai būtų tiesiog neįmanoma. Kai tą dalyką geriausiai išmanai, norisi savo žinias perteikti kitiems. Žinoma, kaip viskas susiklostys, negaliu pasakyti, tai parodys tik ateitis. Tačiau esu pasiruošęs dirbti bei padėti jaunimui tobulėti. — Baigęs krepšininko karjerą pasinėrėte į verslą: užsiiminėjote nekilnojamojo turto prekyba, taip pat įsijungėte į Klaipėdos sporto klubų tinklo „Apelsinas“ vadovų gretas. Dabar studijuojate, dirbate treneriu — kaip viską spėsite? Kas prižiūrės jūsų verslą? — Esu šiek tiek investavęs. Verslas juda savo eiga, manau, tai suderinama. O sporto klube „Apelsinas“ dirba mano draugas. Visuomet buvau arčiau sporto, aš jam tik padėjau tvarkytis. — Neseniai žiniasklaidoje nuskambėjo žinia, kad debiutavote Klaipėdos miesto A lygos čempionate ir jau per pirmąjį mačą pelnėte 24 taškus. Gal dažniau išbėgsite į aikštę? — Sunku būtų tai pavadinti debiutu mėgėjų krepšinyje. Ir Kaune pažaidžiu tose mėgėjų lygose. Ne pirmas kartas. Jei pakviečia išmėginti jėgas — kodėl gi ne? Čia jau nebe profesionalus sportas, kuriame moka pinigus, tačiau, jei nėra traumų, mielai pažaidžiu. Kai pradėjau dirbti treneriu Kaune, uostamiestyje būnu retas svečias, tad ir įbėgti į aikštelę gali netekti.


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 21


„FIBA Europe“/I. Sidarevičiaus nuotr.

rinKtines

Jaunieji krepšininkai neketina mažinti apsukų

Savo būsimus varžovus sužinojo ne tik Lietuvos vyrų rinktinė. Lenkijoje buvo ištraukti ir 2011 metų Europos jaunučių, jaunių ir jaunimo čempionatų burtai. Jų rezultatai Lietuvos rinktinių trenerių nenuvylė. Po traumos atsigavęs T. Jogėla šiemet į priekį ves 18-mečių rinktinę.

22 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Dalius Matvejevas


rinKtines

www.musukrepsinis.lt

2011-aisiais į kovą stos rinktinės, kovojusios 2009-ųjų Europos čempionatuose. Prieš dvejus metus tuometiniai Lietuvos 16-mečiai iškovojo sidabro medalius, 18-mečiai liko ketvirti, o 20-mečiai — penkti. 16-metės merginos 2009-aisiais Europos čempionatą baigė 12-tos, 18-metės — šeštos, 20-metės — taip pat 12-tos.

Lyderiai — vėl aikštėje

Lauks pastiprinimo iš 19-mečių rinktinės 20-mečiai taip pat nusiteikę labai ryžtingai. Šiai rinktinei vėl turėtų vadovauti Marius Linartas. Jo vadovaujama 1991 metais gimusių krepšininkų rinktinė prieš ketverius metus jaunučių čempionate pradėjo iki šiol nenutrūkstančią Lietuvos 16-mečių prizinių vietų seriją. Prieš dvejus metus 18-mečių Europos čempionate M. Linarto auklėtiniai liko ketvirti. Šiemet 20-mečių čempionatas vyks Ispanijoje, Bilbao mieste. Lietuvių varžovai turnyro D gru-

„FIBA Europe“/A. Koroliovo nuotr.

Praeitą vasarą dauguma šiais metais kovosiančių krepšininkų ir krepšininkių ilsėjosi, nes kovojo metais jaunesni ir vyresni kolegos. Šiemet, tik jau 18-mečių čempionate, dalyvausiantys vaikinai pernai kovojo 17-mečių pasaulio pirmenybėse. Darbą su šia rinktine turėtų tęsti Darius Dikčius. Visų jaunųjų krepšininkų rinktinių treneriai bus patvirtinti per artimiausią Lietuvos krepšinio federacijos vykdomojo komiteto posėdį. 18-mečiams Europos čempionato D grupėje burtai lėmė susitikti su Ukrainos, Italijos ir Rusijos rinktinėmis. „Nesvarbu, į kokią grupę pateksi. Su visais reikia žaisti vienodai gerai, kiekvieną kartą iš naujo įrodyti, kad esi pranašesnis. Mūsų komandai per kiekvieną mačą reikia sėkmės, laimėdavome vis tik per 4 kėlinį. Nesame tokie, kad einame ir laimime 20—30 taškų skirtumu, — pasakojo D. Dikčius. — Rusai yra tikrai stiprūs, su jais dirba Rolandas Radvila. Manau, Rusijos ekipa bus viena iš čempionato favoričių. Italus žinome, prieš dvejus metus per grupės varžybas jiems pralaimėjome, tačiau tai tikrai įveikiama komanda. Apie ukrainiečius turime mažiau žinių.“ Jaunučių čempionate prieš dvejus metus lietuviai tik finale pralaimėjo ispanams, o pernai pasaulio čempionate užėmė 4-ąją vietą. Tad ir šiais metais jų ambicijos yra nemenkos. Juolab, kad po traumų atsigavo pasaulio čempionatą praleisti turėję Tauras Jogėla (naudingiausias 2009-ųjų Europos čempionato žaidėjas) ir vidurio puolėjas Ignas Ramašauskas. Be to, iškilo dar vienas 1993 metais gimęs aukštaūgis, kurio rinktinės treneriai anksčiau nepastebėjo. Tai 208 cm ūgio klaipėdietis Artūras Gudaitis, su Klaipėdos LCC TU ekipa labai sėkmingai rungtyniaujantis RKL čempionate. Be to, tarp 18-mečių tikriausiai išvysime ir jaunesnių žaidėjų, kurie pernai su 16-mečių rinktine taip pat iškovojo Europos čempionato sidabrą. Į pirmąją treniruočių stovyklą jauniai planuoja susirinkti birželio 13-ąją, Europos čempionatas Lenkijoje prasidės liepos 21-ąją.

pėje bus ukrainiečiai, italai ir vokiečiai. „Italai gali būti labai stiprūs. Prieš dvejus metus su jais žaidėme pirmąsias rungtynes ir laimėjome vos 1 tašku paskutinėmis sekundėmis. Be to, jų treneris tada dėl per didelio pasipūtimo į komandą nepaėmė Alessandro Gentile ir Nicolo Melli. Jei italai surinks stipriausią sudėtį, bus labai stiprūs, — dėstė M. Linartas. — Ukraina ir Vokietija — ne krepšinio šalys, bet žaidžiant su jų rinktinėmis irgi negalima atsipalaiduoti.“ Prieš dvejus metus tuometinių 18-mečių rinktinei padėjo metais jaunesni Jonas Valančiūnas, Vytenis Čižauskas ir Evaldas Aniulis. Šiemet jie vasarą praleis su savo bendraamžiais besirengdami pasaulio 19-mečių čempionatui. Šis turnyras Rygoje baigsis liepos 10-ąją, o 20-mečiai kovas Ispanijoje pradės liepos 14-ąją. M. Linartas tikisi, kad 19-mečių ekipos lyderiai prisijungs ir prie jo komandos. „Negalime trukdyti 19-mečiams rengtis pasaulio čempionatui, tačiau kai kurie jų žaidėjai — J. Valančiūnas, Dovydas Redikas, kiti — mums būtų labai didelė paspirtis. Reikės patiems žaidėjams apsispręsti, ar jie nori žaisti 2 čempionatus iš eilės. Tai nėra lengva, bet tokiame amžiuje tikrai įmanoma. Pasisekė ir tai, kad pasaulio čempionatas vyks Latvijoje, o ne kur nors kitame žemyne, todėl nereikės aklimatizuotis ir pan.“, — pasakojo M. Linartas. Ankstesniuose Europos čempionatuose 1991-ųjų karta patekdavo tarp 4 stipriausiųjų, todėl žemiau kristi neketina ir šiemet. Tačiau treneriui neramu dėl 20-mečių žaidimo šį sezoną klubuose. „Šiemet yra daugiau nerimo nei džiaugsmo, — teigė M. Linartas. — Prieš dvejus metus dauguma vaikinų žaidė NKL, keletas buvo LKL. Šį sezoną didžioji dalis vaikinų sėdi ant atsarginių suolo, yra traumuoti arba niekuo neišsiskiria. Tačiau šis Europos čempionatas jiems bus paskutinis jaunimo kategorijoje, bus paskutinė proga žaidėjams įrodyti, ko yra verti, parodyti, kad klubinis sezonas neatspindi jų realių galimybių.“

J. Valančiūnas ir kiti geriausi 19-mečiai šiemet turės progą išmėginti jėgas dviejuose čempionatuose.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 23


rinKtines

Nauji treneriai 18-mečių ir 20-mečių merginų rinktinės šiemet turės naujus trenerius. Prieš dvejus metus tuometinėms 16-metėms Europos čempionate vadovavo Živilė Mikalauskaitė. Šiemet 1993 metais gimusių merginų ekipai vadovaus Kauno „LKKA-Aisčių“ vyriausiasis treneris Aurimas Jasilionis. Pernai Europos 18-mečių čempionate jis dalyvavo su 1992-ųjų karta ir užėmė 6-ąją vietą. Šių metų merginų jaunių rinktinei burtai lėmė Europos čempionato (rugpjūčio 4—14 dienomis vyks Rumunijoje) B grupėje susitikti su Slovėnijos, Lenkijos ir Ispanijos ekipomis. „Visos komandos yra iš šalių, kuriose moterų krepšinis populiarus. Ispanės yra visų turnyrų, kuriuose dalyvauja, favoritės, pernykštėje Slovėnijos 18-mečių rinktinėje žaidė 6 mergaitės, gimusios 1993 metais, ir užėmė 4-ąją vietą. Burtai tikrai nebuvo itin palankūs. Reikia gauti varžovių žaidimo įrašus, gerai pasirengti ir siekti kuo aukštesnės vietos“, — pasakojo A. Jasilionis. Treneris atskleidė, kad rinktinės pagrindą sudarys keletas 18-mečių ir didesnis būrys 17-mečių merginų. 1991 metais gimusių merginų rinktinei prieš dvejus metus per Europos čempionatą vadovavo Ričardas Maceina. 20-mečių čempionate šiai ekipai tikriausiai vadovaus Klaipėdos „Lemminkainen“ strategė Ramunė Kumpienė. Liepos 7—17 dienomis Serbijoje vyksiančio Europos čempionato B grupėje mūsiškėms teks susitikti su Turkijos, Rusijos ir Rumunijos ekipomis. 2009-aisiais 18-mečių čempionate visos jos liko toli už 6-ąją vietą užėmusių lietuvaičių nugarų. Rusijos rinktinė turnyrą baigė 9-ta, Turkijos — 13-ta, o rumunės rungtyniavo B divizione. „Sprendžiant pagal ankstesnių metų rezultatus, šios varžovės nėra itin gąsdinančios. Tačiau tokiame amžiuje per dvejus metus gali daug kas pasikeisti, todėl nuvertinti kitų komandų negalima, — teigė R. Kumpienė. — Viskas priklausys nuo mūsų: kaip pasirengsime, kiek kontrolinių rungtynių sužaisime, ar visos žaidėjos bus sveikos. Galime kautis su visomis komandomis.“ 20-mečių ekipoje šiemet, be abejo, išvysime ir nemažą dalį pernai A. Jasilionio treniruotoje 18-mečių rinktinėje sėkmingai žaidusių merginų. „Esu susižymėjusi 18—19 kandidačių, — neslėpė trenerė. — Pagrindinės krepšininkės jau žaidžia LMKL, tikiuosi, kad iki Europos čempionato po traumos atsigaus Eglė Šikšniūtė, sveikata nesutrukdys Gretai Šniokaitei. Taip pat viliuosi, kad iš JAV grįš patobulėjusi, išdrąsėjusi Gintarė Mažionytė.“

Kas pratęs pergalių seriją? 16-mečių rinktinių burtų rezultatus specialiai pasilikome pabaigai. Kai buvo rengiamas šis „Mūsų krepšinio“ numeris, dar nebuvo aišku, kam bus siūloma stoti prie 16-mečių vaikinų rinktinės vairo. Su pagrindiniais kandidatais skaitytojai galėjo susipažinti žurnalo 35-ajame numeryje. Tuomet vilnietis Tomas Purlys, kaunietis Darius Sirtautas, klaipėdietis Marius Tamolis ir marijampolietis Kęstutis Juozaitis vieningai teigė, kad norėtų išbandyti savo jėgas rinktinėje. Sprendimą dėl 16-mečių ekipos vyriausiojo trenerio priims LKF vykdomasis komitetas. Kol kas aišku tik tiek, kad 16-mečių čempionatas liepos 28-ąją —

24 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

rugpjūčio 7-ąją vyks Čekijoje, o mūsiškių varžovai bus Prancūzijos, Latvijos ir Ukrainos jaunieji krepšininkai. Lietuviai turėtų siekti pratęsti jau ketverius metus trunkančią prizinių vietų seriją. 2007-aisiais mūsų 16-mečiai buvo treti, 2008-aisiais — pirmi, 2009-aisiais ir 2010-aisiais — antri. 16-mečių merginų laukia iššūkis sugrąžinti Lietuvai pernai prarastą vietą Europos čempionato A divizione. Burtai lėmė, kad per B diviziono C grupės varžybas Rumunijoje (rugpjūčio 11—21 d.) jaunosios lietuvaitės kovos su Bulgarijos, Rumunijos ir Izraelio ekipomis. Su abiejų Lietuvos 16-mečių rinktinių planais supažindinsime kitame „Mūsų krepšinio“ numeryje.

BURTŲ REZULTATAI Europos vaikinų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas Liepos 14—24 d., Bilbao (Ispanija) A grupė: Juodkalnija, Rusija, Serbija, Slovėnija B grupė: Švedija, Kroatija, Prancūzija, Latvija C grupė: Austrija, Ispanija, Turkija, Graikija D grupė: Ukraina, Italija, LIETUVA, Vokietija Europos vaikinų jaunių (iki 18 metų) čempionatas Liepos 21—31 d. (Lenkija) A grupė: Slovėnija, Graikija, Kroatija, Lenkija B grupė: Suomija, Vokietija, Turkija, Serbija C grupė: Čekija, Latvija, Prancūzija, Ispanija D grupė: Ukraina, Italija, Rusija, LIETUVA Europos vaikinų jaunučių (iki 16 metų) čempionatas Liepos 28 — rugpjūčio 7 d., Pardubice/Hradec Kralove (Čekija) A grupė: Lenkija, Čekija, Ispanija, Graikija B grupė: Rusija, Juodkalnija, Serbija, Vokietija C grupė: Prancūzija, Latvija, LIETUVA, Ukraina D grupė: Turkija, Italija, Kroatija, Bulgarija Europos merginų jaunimo (iki 20 metų) čempionatas Liepos 7—17 d., Novi Sadas (Serbija) A grupė: Lenkija, Ukraina, Serbija, Vokietija B grupė: Turkija, Rusija, LIETUVA, Rumunija C grupė: Baltarusija, Italija, Prancūzija, Olandija D grupė: Slovakija, Latvija, Ispanija, Didžioji Britanija Europos merginų jaunių (iki 18 metų) čempionatas Rugpjūčio 4—14 d., Oradėja (Rumunija) A grupė: Rumunija, Turkija, Švedija, Rusija B grupė: Slovėnija, Lenkija, LIETUVA, Ispanija C grupė: Ukraina, Italija, Serbija, Belgija D grupė: Slovakija, Čekija, Olandija, Prancūzija Europos merginų jaunučių (iki 16 metų) B diviziono čempionatas Rugpjūčio 11—21 d., Aradas (Rumunija) A grupė: Ukraina, Portugalija, Latvija, Liuksemburgas B grupė: Anglija, Slovėnija, Baltarusija, Estija C grupė: Bulgarija, Rumunija, LIETUVA, Izraelis D grupė: Airija, Danija, Vokietija, Šveicarija


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 25


Fotodiena.lt /T. Lukšio nuotr.

Lygos

„VIČI-Aistės“ padėjo pamatus ateičiai

Vasarą adresą ir pavadinimą pakeitusi stipriausia šalies moterų krepšinio komanda greitai įsikūrė naujame mieste. Moterų Eurolygos varžybose Kauno „VIČI-Aistės“ iškovojo keturias pergales ir liko tik per plauką nuo atkrintamųjų varžybų. M. Solopova po Eurolygos pirmojo etapo buvo paskolinta Slovakijos klubui.

26 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Jonas Miklovas


Lygos

www.musukrepsinis.lt

Pergalės — dramatiškos

krepšinis šiek tiek kitoks. Bet rezultatai labai geri“, — kalbėjo „VIČIAisčių“ treneris. Strategas savo komanda tikėjo dar prieš sezoną. Dabar jis su šypsena prisimena, kad tada žurnalistams kalbėjo apie patekimą į finalo ketvertą. „Visi juokėsi, sakė, kad nieko nebus — jeigu kartą laimėsime, bus

Fotodiena.lt /T. Lukšio nuotr.

Apie tokį scenarijų komandos vadovai nė nesvajojo praėjusių metų viduryje, kai tuometinė Vilniaus TEO komanda atsidūrė ant iširimo ribos. Komandą nustojus remti ilgamečiams rėmėjams, moterų krepšinio mylėtojų teko ieškoti kituose miestuose. Lietuvos krepšinio federacijos ir Lietuvos moterų krepšinio lygos padedama komanda naujus rėmėjus atrado Kaune — ją parėmė „Vičiūnų“ įmonių grupė. Klubas pakeitė ne tik adresą ir pavadinimą, bet ir komandos formavimo taktiką. Šiemet „VIČI-Aistės“ nusprendė remtis tik Lietuvos krepšininkėmis. Tiesa, komandą papildė dvi legionierės, bet ir jos — lietuviško kraujo. Vidurio puolėja Amanda Kemežys yra Amerikos lietuvė, o gynėja Courtnay Pilypaitis — Kanados. Abi jos siekia Lietuvos pilietybės. Greta tokių patyrusių krepšininkių, kaip Aušra Bimbaitė, Rima Valentienė ar Vita Kuktienė, bei talentingų dvidešimtmečių legionierės maloniai nustebino krepšinio sirgalius.

Jau pirmajame moterų Eurolygos sezono mače Manto Šerniaus auklėtinės namie parklupdė triskart Senojo žemyno čempiones — Maskvos srities „Sparta&K“. Ir nugalėjo ne bet kaip, o paskutinę sekundę, kai metimą iš po krepšio aidint sirenai pataikė A. Bimbaitė. Tokių dramų vėliau buvo ne viena. Salamankos „Halcon Avenida“ nugalėta po pratęsimo, Stambulo „Galatsaray“ — vos 5 taškais, o prieš Tarbo GB laimėta šyptelėjus sėkmei — varžovės taiklų metimą, galėjusį lemti pergalę, išmetė akimirką po finalo sirenos. „Labai džiaugiuosi savo žaidėjų charakteriu, kad lemiamais momentais aikštėje sugebėjo išsaugoti savitvardą. To galbūt trūkdavo anksčiau, kai varžovės pasivydavo ir laimėdavo. Šiemet visos rungtynės buvo laimėtos nedideliu skirtumu ir tik didžiulėmis valios pastangomis“, — „Mūsų krepšiniui“ pasakojo Kauno klubo direktorius Arvydas Tamašauskas. Dėl tikslaus žaidimo lemiamais rungtynių momentais bene daugiausia nuopelnų galėtų prisiimti komandos treneris M. Šernius. 27 metų strategas dirbo su jauniausia moterų Eurolygos komanda, bet žaidimo drausme „VIČI-Aistės“ pranokdavo ir turtingesnes, ir garsesnes komandas. Pats M. Šernius sako, kad jam daug patirties davė darbas Lietuvos vyrų rinktinės trenerių štabe. „Labai daug išmokau iš Kęsto Kemzūros, daug dalykų bandžiau perkelti čia. Nemažai pasiteisino, nemažai nepasiteisino, nes moterų

„Labai daug išmokau iš Kęsto Kemzūros, daug dalykų bandžiau perkelti čia. Nemažai pasiteisino, nemažai nepasiteisino, nes moterų krepšinis šiek tiek kitoks. Bet rezultatai labai geri.“ Mantas Šernius

M. Šernius savo komanda tikėjo nuo pat sezono pradžios.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 27


Lygos

gerai. Išėjo taip, kad tik per plauką nepatekome į kitą etapą. Kiekviena pergalė, kurias iškovojome, buvo sunki, bet mes jas iškovojome“, — prisiminė M. Šernius. Su keturiais laimėjimais patekti į kitą etapą nepavyko dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių. „Galatasaray“ ekipa taip pat laimėjo keturis kartus, bet turėjo geresnį tarpusavio rungtynių rezultatų santykį ir grupėje užėmė ketvirtąją vietą. Tačiau vien tai, kad surinko tiek pat laimėjimų, kaip ir kelis kartus didesnį biudžetą turinti ekipa su Gintare Petronyte, džiugino A. Tamašauską. „Dar kartą parodėme, kad ne vien pinigai viską lemia, — kalbėjo „VIČI-Aisčių“ direktorius. — Labai džiaugiuosi, kad pavyko suburti lietuvišką komandą. Buvo labai geras mikroklimatas, be atskirų legionierių ir lietuvių žaidėjų stovyklų. Tai irgi prisidėjo prie teigiamo rezultato.“

Žaidėjas viliojo užsienio klubai

Fotodiena.lt /T. Lukšio nuotr.

„VIČI-Aistės“ nepabiro net tada, kai pergalė prieš „Halcon Avenida“ kainavo A. Bimbaitės netektį. Krepšininkė susižeidė kelį ir nuo gruodžio vidurio iki vasario negalėjo rungtyniauti. Tada atsiskleidė C. Pilypaitis, į aukštesnį lygį savo žaidimą pakėlė ir Marina Solopova. Paskutinėse Eurolygos rungtynėse su Tarbo GB gynėja pelnė 28 taškus ir atkreipė kitų Eurolygos komandų dėmesį. Sausio pabaigoje M. Solopova buvo mėnesiui paskolinta Košicės „Good Angels“ komandai. Pakilo ir kitų krepšininkių vertė. Pasibaigus Eurolygos reguliariajam sezonui, „VIČI-Aisčių“ vadovams kaito telefonai nuo pasiūlymų perleisti krepšininkes vienai ar kitai komandai. M. Solopova į Kauną sugrįš vėliausiai kovo pradžioje ir čia tikisi

žaisti dar kurį laiką. Išlaikyti komandoje pagrindines krepšininkes kitam sezonui viliasi ir komandos vadovai. „Čia geros sąlygos, žaidimas Eurolygoje, todėl, manau, kitais metais liksiu čia, — pasakojo M. Solopova. — Tikiuosi, subręsime dar labiau ir pateksime tarp 16 ar net 8 stipriausių komandų. Kaip sakoma, apetitas kyla bevalgant.“ „Mūsų ateities vizija yra tokia — išlaikyti branduolį, kad žaidėjos gautų maksimaliai daug žaidimo laiko, grūdintųsi ir į nacionalinę moterų rinktinę ateitų pasirengusios, — pasakojo A. Tamašauskas. — Nėra geresnės mokyklos nei moterų Eurolyga. Dėsime visas pastangas, kad žaidėjos, kurios nori būti komandoje, bent artimiausią sezoną ar du joje liktų.“ Nors Kaune „VIČI-Aistės“ skaičiuoja dar tik pirmus metus, komandos istorija — kur kas ilgesnė. Šiemet bus minimas Vilniaus „Kibirkšties“ komandos įkūrimo 50-mečio jubiliejus. Būtent iš šios ekipos kilo stipriausia pastarojo dešimtmečio šalies ekipa. Besiruošdami paminėti šią datą, komandos vadovai jau mąsto apie kito sezono kovas. Moterų Eurolygoje bus pakeistas varžybų formatas — komandos varžysis trijose grupėse, o ne keturiose. Taip bus žaidžiama daugiau rungtynių — 14 vietoj dešimties. A. Tamašausko teigimu, kaunietėms iki kito sezono labiausiai reikia tobulinti žaidimą išvykose. Šiemet jaunos krepšininkės dažnai neatlaikydavo varžovių primetamų sąlygų, todėl svečiuose nepavyko laimėti nė karto. Nepaisant to, „VIČI-Aisčių“ sezonas, net ir nesibaigęs, jau dabar vertinamas teigiamai. „Jeigu būtų toks titulas, galėtume pretenduoti į didžiausio siurprizo moterų Eurolygoje vardą. Mažai kas tikėjo, kad esame pajėgūs kovoti su moterų krepšinio grandais. Bet turime faktą, kad garbingai atstovavome Kauno miestui ir Lietuvai“, — džiaugėsi A. Tamašauskas.

Antroje sezono pusėje atsiskleidė C. Pilypaitis.

28 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 29


L. Mikalauskas planuoja atostogas Kuboje Laurynui Mikalauskui jau 25-eri, tačiau Lietuvoje jis žaidžia pirmą sezoną. 205 cm aukštaūgis puikiai pradėjo sezoną Palangos „Naglio“ klube, o sausio pabaigoje persikėlė į Kėdainių „Nevėžį“. Edmantas Kazbaras

L. Mikalauskas (dešinėje) tikisi atkreipti stipria

Pradžia. Daugiausia įtakos mano profesionalaus krepšininko karjerai

usių Lietuvos klubų dėmesį.

kiuosi nuvykti į Kubą, tai būtų mano idealios atostogos.

turėjo išvažiavimas į Ameriką. Už Atlanto išvykau prieš 10 metų, visus reikalus sutvarkyti padėjo treneris Stepas Kairys. Ten ir prasidėjo tikras

Niujorkas ar Majamis? Majamyje visuomet šilta, puikus oras, nuosta-

krepšinis, rimtos treniruotės, nes Lietuvoje žaidžiau gana mažai. Ar no-

bus klimatas. Tačiau Niujorkas yra Niujorkas, net nežinau, ar dar galima kur

rėjau likti Amerikoje? JAV nėra daug lygų, o į NBA nepakvietė (juokiasi).

pasaulyje rasti tokių miestų. Jeigu reikėtų rinktis, kuriame mieste gyventi, pa-

Vėliau išvykau žaisti į Ukrainą ir Graikiją.

sirinkčiau Niujorką.

Šalis. Lietuvoje žaidžiu pirmus metus. Tačiau galiu pasakyti, kad jausmas

Automobilis. Nesu didelis automobilių gerbėjas, šiuo metu vairuoju „Mer-

yra labai malonus. Lietuva man imponuoja labiausiai, nes ir komandos

cedes“. Nepatinka, nes „galas varomas“, todėl sunku neužstrigti, tenka nuolat

draugai puikūs, ir atmosfera. Man čia patinka labiausiai.

vežiotis kastuvėlį (juokiasi).

Laisvalaikis. Kai turiu laisvo laiko, būnu su šeima, nes ilgą laiką jų ne-

Virtuvė. Labiausiai patinka itališka virtuvė. Turėjau galimybių lankytis įvai-

mačiau. Šalia gyvena tėvai, tad lankausi pas juos, susitinku su draugais,

riose šalyse, valgyti jų restoranuose, tačiau būtent Italijoje man patiko labiau-

aplankau gimines. Laisvalaikio daug neturiu, tačiau kai jo randu — viskas

siai. Patinka vištiena, įvairūs kepsniai. Visuomet stengiuosi išbandyti naujus

būna suplanuota kelionėms.

patiekalus.

Pomėgiai. Nėra kur žvejoti, jūra užšalusi (juokiasi). Su visa komanda

Svajonė. Kaip ir kiekvienas Lietuvos krepšininkas, norėčiau vieną dieną pra-

mėgstame žiūrėti filmus, gana dažnai vykstame į kino teatrus.

verti rinktinės duris.

Idealas. Be abejo, kaip ir kiekvieno lietuvio, mano idealas — Arvydas

Lietuvos grandai. Taip, norint patekti į rinktinę, prieš tai reikėtų išmėginti

Sabonis. Juo žavėjausi augdamas, jį savo idealu laikiau nuo mažų dienų,

jėgas Vilniaus „Lietuvos ryte“, Kauno „Žalgiryje“ ar „Šiauliuose“. Jeigu bus

sekdavau pasirodymus NBA. Kai buvau Amerikoje, dalyvavau treniruočių

sėkmingas sezonas, gal ir atkreips kas dėmesį. Nusprendžiau žaisti Lietuvoje,

stovyklose, sutikau dabartines NBA žvaigždes. Teko su jais pabendrau-

nes čia nesu žaidęs ir manęs čia niekas nežino. Gal kažkas suteiks progą.

ti, todėl būtų keista lygiuotis į juos, juk esame panašaus amžiaus. Nors, tiesa, turiu vieną idealą — Mindaugą Kalvelį. Jis daug metų žaidė LKL, o dabar Plungės komandoje bando užkariauti RKL.

NBA čempionai. Sakyčiau, kad laimės Majamio „Heat“. Jie Rytų konferencijoje yra stipriausi. Žinoma, jei visas svajonių trejetas bus sveikas. Vakarų konferencijoje, kaip visada, grėsmingai atrodo Los Andželo „Lakers“. Manau,

Atostogos. Šiuo metu domiuosi galimybe išvykti į Kubą. Net nežinau,

finalas kaip tik ir bus tarp minėtų dviejų komandų. Ir tarp LeBrono Jameso ir

kuo mane ši šalis taip traukia. Daug kur esu viešėjęs: lankiausi Brazilijoje,

Kobe Bryanto.

apkeliavau Pietų Ameriką, Šiaurės Ameriką, dalį Europos. Šią vasarą ti-

30 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Fotodiena.lt nuotr.

. už aikštes


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 31


Krepsinio teiseju asociacija

Evaldas Dainys | Fotodiena.lt/T. Lukšio nuotr. | 32 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS

Prienų „Rūdupis“


| Fotodiena.lt/R. Lukšio nuotr. |

Vilniaus „Perlas“

Krepsinio teiseju asociacija

Arvydas Šikšnius

www.musukrepsinis.lt

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 33


Krepsinio teiseju asociacija

34 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

Žygimantas Janavičius | Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr. |

„Šiauliai“ MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 35


Krepsinio teiseju asociacija

36 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS


Krepsinio teiseju asociacija

www.musukrepsinis.lt

Milda Sauliūtė | Fotodiena.lt/R. Lukšio nuotr. |

Kauno „VIČI-Aistės“ MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 37


Krepsinio teiseju asociacija

38 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS


2o klausim

Fotodiena.lt /A. Pliadžio nuotr.

www.musukrepsinis.lt

R. Petrauskas svajoja komentuoti pergalingą finalą

Šį kartą į „Mūsų krepšinio“ 20 klausimų atsakė krepšinio komentatorius Robertas Petrauskas. TV3 sporto žurnalistas labiausiai žavisi Šarūno Jasikevičiaus žaidimu, o serga už gimtojo pajūrio komandas. R. Petrauskas komentuoja visas svarbiausias Lietuvos vyrų rinktinės rungtynės.

1. Robertai, kada pradėjote domėtis krepšiniu? — Nuo vaikystės. 2. Ar pats rimčiau žaidėte krepšinį, kaip sekėsi? — Jei kalbame apie aukščiausią lygmenį, tai ne. O, pavyzdžiui, Klaipėdos rajono pirmenybes esu laimėjęs dar būdamas mokykloje. Turėjome gerą trenerį, treniruodavomės kiekvieną dieną ir daug rungtyniavome. Mano pozicija buvo atakuojantis gynėjas, po keletą tritaškių per rungtynes pataikydavau. 3. Ar dabar žaidžiate krepšinį savo malonumui? — Vis rečiau. 4. Ar yra kada pavykę įdėti į krepšį? — Ne. Pamenu, mūsų mokykloje galintis tai padaryti atrodė kaip antžmogis. Dabar turbūt bet kur galima oro karaliaus konkursą rengti — fiziologinė žmogaus evoliucija tęsiasi. 5. Ar krepšinio varžybose esate dažnas svečias? — Taip. 6. Kokia jūsų mėgstamiausia klubinė komanda? — Klaipėdos „Neptūnas“ ir Gargždų „Banga“. Aš iš to krašto. 7. Mėgstamiausias visų laikų Lietuvos krepšininkas? — Šarūnas Jasikevičius. 8. Mėgstamiausias dabar žaidžiantis Lietuvos krepšininkas? — Šaras vis dar žaidžia, bet dabar labai daug tikiuosi iš Manto Kalniečio. 9. Mėgstamiausias visų laikų užsienio krepšininkas. — Michaelas Jordanas. 10. Mėgstamiausias dabar rungtyniaujantis užsienio krepšininkas? — Dirkas Nowitzki. 11. Visų laikų Lietuvos rinktinės svajonių starto penketas? — Neįmanoma išrinkti... Voldemaras Chomičius/Šarūnas Marčiulionis/Šarūnas Jasikevičius, Rimas Kurtinaitis/Arvydas Macijauskas/ Ramūnas Šiškauskas, Modestas Paulauskas/Artūras Karnišovas/ Saulius Štombergas, Darius Songaila/ Linas Kleiza/ broliai Lavrinovičiai čia irgi tiktų, o vidurio puolėjas aiškus — Arvydas Sabonis. 12. Labiausiai įsiminusios Lietuvos rinktinės rungtynės? — Sidnėjaus olimpinių žaidynių pusfinalis: Lietuva — JAV. 13. Labiausiai įsiminusios kitos rungtynės? — Kauno „Žalgiris“ — Tel Avivo„Maccabi“ 2004-ųjų pavasarį.

Arūnas Kemežys

14. Labiausiai patinkantis krepšinio elementas? — Rezultatyvus ir gražus perdavimas. 15. Labiausiai erzinanti krepšinio taisyklė? — Nėra tokios. 16. Ar kada nors kolekcionavote ką nors, susijusio su krepšiniu? — Ne. 17. Geriausia su krepšiniu susijusi daina? — „Trys milijonai“. 18. Geriausias su krepšiniu susijęs filmas? — „Aukso karštligė“. 19. Su kuriuo krepšininku(-e) norėtumėte pavakarieniauti? — Su Simu Jasaičiu. 20. Didžiausia su krepšiniu susijusi svajonė? — Komentuoti rungtynes, kuriose Lietuvos rinktinė laimi auksą.

Krepšinio komentatorius šiais metais išleido knygą apie Antrąjį pasaulinį karą.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 39


Krepsinio teiseju asociacija

40 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS


KyLanti ZvaigZde

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

www.musukrepsinis.lt

Už Atlanto įvertinimo sulaukusi K. Nacickaitė

svajoja apie olimpines žaidynes

Lietuvos moterų rinktinės gynėjai Kamilei Nacickaitei 2010 metų pabaiga buvo itin sėkminga. Pirmoje sezono pusėje įspūdingai NCCA rungtyniaujančios „Drexel” universiteto trečiakursės iš Lietuvos pastangos neliko neįvertintos — 21 metų šiaulietė gruodžio mėnesį buvo dukart pripažinta naudingiausia CAA konferencijos žaidėja. K. Nacickaitė tikisi, kad šią vasarą turės daugiau galimybių pasireikšti Lietuvos rinktinėje.

NCAA apdovanojimą laimėjusi K. Nacickaitė pirmąją gruodžio savaitę vidutiniškai pelnydavo 22 taškus, atkovodavo 5,5 ir perimdavo 2 kamuolius, atlikdavo 1 rezultatyvų perdavimą bei blokuodavo 1 metimą. Antrasis apdovanojimas lietuvei atiteko už įspūdingą pasirodymą rungtynėse su „Penn State“ merginų komanda, kurio metu K. Nacickaitė pelnė 27 taškus (pakartojo savo rezultatyvumo rekordą) ir atkovojo 7 kamuolius. Šį sezoną K. Nacickaitė sugebėjo pagerinti svarbiausius asmeninius statistinius rodiklius. 2009—2010 metų sezoną NCAA lygoje lietuvė vidutiniškai pelnydavo 11,6 taško bei atkovodavo 4,5 kamuolio. Šį sezoną K. Nacickaitės statistika kur kas geresnė — 17,7 taško ir 7,1 atkovoto kamuolio per rungtynes. Nepaisant sėkmingo K. Nacickaitės pasirodymo, „Drexel Lady Dragons” komandos žaidimas kol kas banguoja — šį sezoną iškovota 12 pergalių bei patirtos 8 nesėkmės.

Debiutavo Lietuvos rinktinėje Prieš pasirinkdama „Drexel” universitetą K. Nacickaitė mokėsi „Regis Jesuit” mokykloje ir kurį laiką buvo grįžusi į Lietuvą. Gynėja padėjo „Regis Jesuit” mokyklos merginų komandai pasiekti Kolorado valstijos finalą, o 2006—2007 metų sezoną „Regis Jesuit” buvo pripažinta trečiąja mokykla JAV. Lietuvoje K. Nacickaitė tapo

Erildas Budraitis

„Patekti į WNBA tikrai turiu tikslą, bet nepasakyčiau, kad jis — pagrindinis. Vienas iš pagrindinių tikslų yra dalyvauti olimpiadoje su Lietuvos rinktine.“ Lietuvos moksleivių lygos nugalėtoja ir naudingiausia čempionato žaidėja. Praėjusią vasarą „Drexel” universiteto studentė sulaukė Lietuvos moterų rinktinės trenerių dėmesio. K. Nacickaitė sėkmingai pasirodė treniruočių stovykloje ir vėliau gynė Lietuvos garbę 2011 metų Europos čempionato atrankos varžybose. Tiesa, K. Nacickaitės vaidmuo buvo epizodinis. Krepšininkė atrankos turnyre žaidė vos trejas rungtynes (su Olandija, Belgija ir Italija), tačiau taškų per aikštėje praleistas 14 minučių nepelnė (0/3 dvitaškių, 0/1 tritaškių). Lietuvos rinktinės marškinėlius K. Nacickaitė vilkėjo ne pirmą

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 41


KyLanti ZvaigZde

kartą. Anksčiau gynėja yra atstovavusi Lietuvos jaunių ir jaunučių rinktinėms. Sėkmingiausias šiaulietei buvo 2009 metais Lenkijoje vykęs 20-mečių čempionatas. Tąkart Lietuvos jaunimo rinktinė užėmė tik 12–ąją vietą, tačiau K. Nacickaitė savo komandoje buvo viena naudingiausių — vidutiniškai pelnydavo 10 taškų ir atkovodavo 6 kamuolius. 2011-ųjų vasarą K. Nacickaitė bandys siekti svaresnio vaidmens Lietuvos moterų rinktinėje — krepšininkė tikisi vykti į Europos čempionatą ir sėkmingai jame pasirodyti.

WNBA — ne pagrindinis tikslas

Lietuvos rinktinės gynėja už Atlanto dukart pripažinta naudingiausia CAA konferencijos žaidėja.

42 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Perspektyvi krepšininkė žurnalui „Mūsų krepšinis“ papasakojo apie savo gyvenimą JAV ir karjeros tikslus. — Kamile, į JAV išvykai labai anksti, būdama vos 15 metų. Kas paskatino priimti tokį sprendimą? — Apie JAV svajojau nuo mažens, bet išvažiuoti paskatino tėvai. — Esi teigusi, kad pradžia buvo nelengva. Ar niekada nenorėjai visko mesti ir grįžti į Lietuvą? — Buvo visko, bet sunkiausi buvo pirmieji metai. Labai trūko šeimos ir draugų. Taip pat buvo sunku susikalbėti, nes mano anglų kalbos žinios nebuvo labai puikios. Aplink nebuvo lietuvių, todėl tada teko kalbėti tik angliškai. — Šį sezoną tavo statistiniai rodikliai stipriai šoktelėjo į viršų. Kas lėmė tokį staigų progresą? — Tiesiog mano tikslas buvo tapti komandos lydere. Žinojau, kad sunkiai dirbdama galiu tai pasiekti. Daug laiko praleidau krepšinio aikštelėje. — Gal jau esi sulaukusi WNBA komandų dėmesio? Ar žaisti šioje lygoje yra tavo pagrindinis karjeros tikslas? — Ne, iš WNBA klubų dėmesio dar nesu sulaukusi. Ten didelė konkurencija. Patekti į WNBA tikrai turiu tikslą, bet nepasakyčiau, kad jis — pagrindinis. Vienas iš pagrindinių tikslų yra dalyvauti olimpiadoje su Lietuvos rinktine. — Šiuo metu rungtyniauji itin sėkmingai, tačiau tikriausiai dar turi ką tobulinti? Kuriomis savo žaidimo sritimis nesi patenkinta? — Nesu tobula, norėčiau patobulinti visus krepšinio elementus. — Rungtyniauji gynėjos pozicijoje, tačiau šį sezoną per rungtynes vidutiniškai atkovoji daugiau nei po 7 kamuolius. Ar tai kažkokia paslaptis? — Paslapčių neišduodu (šypsosi). Paslapties nėra. Manau, tiesiog reikia būti geros fizinės formos. — Baigusi mokslus norėtum karjerą tęsti Lietuvoje ar save regi rungtyniaujančią kitoje šalyje? — Dar šiek tiek toloka iki mokslų baigimo... Kaip bus taip, dar nelabai apie tai galvojau. — Praeitą vasarą tau pavyko patekti į Lietuvos moterų rinktinę. Ar šiemet po sėkmingo sezono tikiesi nacionalinėje komandoje svaresnio vaidmens? — Aš visada siekiu svaresnio vaidmens. Jei būsiu pakviesta ir man pavyks atvykti, būtinai stengsiuosi padėti komandai. — Vyrų rinktinė 2011-ųjų Europos čempionate turės kovoti dėl aukso medalių. Ko reikia, kad tokių tikslų siektų ir moterys? — Ko reikia, kad Lietuvos moterys iškovotų medalius? Juodo darbo.


Krepsinio teiseju asociacija

www.musukrepsinis.lt

R

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 43


U. Dapkūno nuotr.

Lygos

M. Ruikis: „Žaidimas gerėja, tačiau reikia laiko“

Po penkerių metų pertraukos į Klaipėdos „Neptūną“ sugrįžęs klaipėdietis Mantas Ruikis iš karto tapo rezultatyviausiu komandos žaidėju. Snaiperis tikisi, kad prastai sezoną pradėjusio „Neptūno“ žaidimas vis gėrės, o pavasarį sezoną bus galima vadinti sėk­ mingu. M. Ruikis šį sezoną per vienerias rungtynes sugebėjo pelnyti 35 taškus.

44 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Domas Lukauskas


Lygos

www.musukrepsinis.lt

Žvelgiant į visus tris turnyrus, kuriuose šiemet rungtyniauja „Neptūno“ klubas, reiktų pabrėžti, kad uostamiesčio ekipa kol kas „buksuoja“ tik LKL. Baltijos krepšinio lygos Iššūkio taurės ir LKF DnB NORD taurės turnyruose „Neptūno“ rezultatai — beveik idealūs. Baltijos krepšinio lygoje „Neptūnas“ žengia tarp lyderių, o LKF DnB NORD taurės turnyre pateko į finalo ketvertą. Tačiau viskas taip puikiai klostosi ne nuo sezono pradžios. Ji buvo labai nesėkminga, reikalai ėmė taisytis tik tada, kai komandos vairą iš Ryčio Vaišvilo perėmė Robertas Kuncaitis. Būtent šis specialistas į „Neptūną“ pakvietė sugrįžti taiklia ranka pasižymintį M. Ruikį.

Sužavėjo Prancūzija — Mantai, kaip pradėjote krepšininko karjerą? — Profesionalaus krepšininko karjerą pradėjau būdamas 16 metų būtent „Neptūne“. Tada į komandą pakvietė mano pirmasis treneris ir tuometinis „Neptūno“ strategas Grigorijus Pancerovas.

„Į „Neptūną“ grįžo treneris R. Kuncaitis, kuris uostamiesčio ekipą treniravo tais metais, kai dar žaidžiau Klaipėdoje ir Šiauliuose. Tiek treneris mane pažįsta, tiek aš jį — tai ir lėmė mano apsisprendimą sugrįžti.“

Permainų metai Profesionalaus krepšininko karjerą 194 cm ūgio gynėjas pradėjo „Neptūne“ ir tapo vienu jauniausių žaidėjų LKL. Uostamiesčio ekipoje praleidęs ketverius metus, M. Ruikis patraukė etatinių LKL bronzos medalių laimėtojų „Šiaulių“ dėmesį. Po sėkmingo 2004— 2005 metų sezono Klaipėdos komandoje snaiperis persikėlė į Šiaulius. „Šiauliuose“ klaipėdietis praleido 3 sezonus, o 2008-ųjų rugsėjį nusprendė paragauti legionieriaus duonos — pasirašė sutartį su Valjadolido „Grupo Capitol“ (Ispanija) komanda. Po metų krepšininkas trumpam grįžo į Lietuvą ir apsivilko Marijampolės „Sūduvos“ marškinėlius. Tačiau Marijampolėje M. Ruikis praleido vos 2 mėnesius — gavo pasiūlymą žaisti trečioje pagal pajėgumą Prancūzijos lygoje ir jį priėmė Dar viena įsimintina M. Ruikio karjeros detalė — 2005-aisiais su Lietuvos jaunimo rinktine pelnytas Europos vicečempiono titulas. „Neptūne“ iš tos rinktinės be šio gynėjo dabar taip pat rungtyniauja Martynas Mažeika. LKL čempionate M. Ruikis šį sezoną pelno po 15,6 taško, atkovoja po 3 kamuolius, atlieka po 2,1 rezultatyvaus perdavimo bei perima po 2 kamuolius. Įspūdingiausią pasirodymą jis surengė gruodžio 14-ąją, kai per mačą su Utenos „Juventus“ pelnė net 35 taškus.

M. Ruikis į „Neptūną“ sugrįžo po 5 metų pertraukos.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 45


Lygos

— Kokie prisiminimai liko iš pirmųjų sezonų „Neptūne“? — Prisiminimai išliko tik patys geriausi, nes tuo metu dariau tai, kas man patiko. Be to, buvau tokio amžiaus, kai galvoje sukosi mažiau rūpesčių. — Praleidęs ketverius metus „Neptūno“ komandoje išvykote į Šiaulius. Kaip nutiko, kad palikote gimtąją komandą? — Tiesiog pasirinkau, mano nuomone, tuomet geriausią variantą. — Šiauliuose praleidote tris sezonus. Kuris, jūsų manymu, buvo pats sėkmingiausias? — Visi sezonai man, kaip krepšininkui, kuris semiasi patirties, buvo labai naudingi. Visgi paskutinį sezoną Šiauliuose norėčiau išskirti — būtent tais metais baigiau ekonomikos studijas. — Kokie prisiminimai liko iš žaidimo užsienyje? — Pirmoji mano stotelė užsienyje buvo šiltoji Ispanija. Ten sezonas buvo nepaprastai sunkus. O štai išvykus į Prancūziją buvo kiek paprasčiau. Man ten labai patiko. Lyga, kurioje žaidžiau, yra tikrai stipri. Prancūzai propaguoja fiziškai stiprų, kietą ir greitą krepšinį. Šios lygos klubų biudžetai yra kur kas didesni nei Lietuvos komandų. Žinoma, neskaičiuojant Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Lietuvos ryto“. Komandos yra tikrai gerai organizuotos, klubai labai rūpinasi savo žaidėjais. Kalbant apie šalį, reikia pasakyti, kad Prancūzija — įspūdinga, turi nuostabią istoriją. Esu laimingas, kad teko daug pamatyti — ne tik Prancūzijos, bet ir Belgijos, Olandijos.

Į „Neptūną“ pakvietė treneris — Tačiau šį sezoną po penkerių metų pertraukos grįžote į „Neptūną“. Kas lėmė tokį sprendimą? — Į „Neptūną“ grįžo treneris R. Kuncaitis, kuris uostamiesčio ekipą treniravo tais metais, kai dar žaidžiau Klaipėdoje ir Šiauliuose. Tiek treneris mane pažįsta, tiek aš jį — tai ir lėmė mano apsisprendimą sugrįžti. — Uostamiesčio komanda šiemet yra žemesnėje LKL čempionato vietoje nei norėtų aistruoliai ir klubo vadovai. Kaip manote, kodėl?

„Šį sezoną buvo tokių rungtynių, per kurias mums tiesiog pritrūko sėkmės. Ne kartą pralaimėjome paskutinėmis minutėmis. Nereikia nuleisti rankų, sunkiai dirbant per treniruotes ir rungtynes viskas yra pasiekiama.“ — Aš „Neptūne“ esu dar tik apie 3 mėnesius, todėl ir pasakoti galiu tik apie tai, kas nutiko per tą laikotarpį. Žaidimui sustyguoti ir sustatyti į vėžes reikia laiko. Nepamirškime, kad įvyko ne tik žaidėjų pasikeitimai — atėjo naujas treneris. Kiekvienas strategas turi savo filosofiją, žaidimo braižą... Viskam reikia laiko. Žvelgiant mano akimis, mūsų žaidimas gerėja. — Ko „Neptūnui“ dar trūksta? — Šį sezoną buvo tokių rungtynių, per kurias mums tiesiog pritrūko sėkmės. Ne kartą pralaimėjome paskutinėmis minutėmis. Nereikia nuleisti rankų, sunkiai dirbant per treniruotes ir rungtynes viskas yra pasiekiama. — O kaip šį sezoną vertinate savo žaidimą? — Save vertinti yra sunku. Viskas galėtų klostytis ir sėkmingiau. Visgi viliuosi, kad sėkmingas žaidimas — ir komandos, ir mano — laikui bėgant ateis. — Neseniai per keletą rungtynių iš eilės jus rimtai „nuskriaudė“ varžovai. Kokius sužalojimus buvote patyręs? — Per pirmąsias šių metų rungtynes po kontakto su varžovu man iškrito priekinis dantis. Praėjus 2 savaitėms, nuo varžovo gavau į kaktą, ligoninėje žaizdą teko siūti 4 siūlėmis. Džiaugiuosi, kad ilgam neiškritau iš rikiuotės. Nuo tokių dalykų niekas nėra apsaugotas — toks jau tas krepšinis.

2011—2011 m. sezono LKL rezultatyvumo rekordai V. Žaidėjas

Komanda

Data

Varžovas

Rez

Tšk

1. Mantas Ruikis

„Neptūnas“

2010 12 14

„Juventus“

85:72

35

2. Egidijus Dimša

„Nevėžis“

2010 12 03

„Sakalai“

98:93

31

2. Aurimas Kieža

„Juventus“

2010 11 30

„Perlas“

72:60

31

2. Rolandas Alijevas

„Nevėžis“

2010 11 20

„Rūdupis“

89:77

31

2. Marius Valukonis

„Techasas“

2010 11 16

„Kaunas“

87:79

31

2. Šarūnas Vasiliauskas

„Kaunas“

2010 10 19

„Šiauliai“

90:88

31

7. Vilmantas Dilys

„Naglis“

2010 11 02

„Techasas“

97:101

30

8. Vilmantas Dilys

„Naglis“

2011 01 11

„Nevėžis“

86:82

29

8. Aidas Viskontas

„Perlas“

2010 11 19

„Neptūnas“

85:78

29

10. Justas Sinica

„Rūdupis“

2011 01 15

„Žalgiris“

83:97

28

10. Darius Gvezdauskas

„Šiauliai“

2010 12 28

„Perlas“

89:78

28

46 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 47


laisvalaikis

LKF naujienos

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

Kaip įamžinti Kauno krepšinį?

V. Dilys labiausiai mėgsta komedijas

23 metų Vilmantas Dilys šį sezoną pradėjo Palangos „Naglyje“, tačiau vėliau persikėlė į Vilniaus „Perlą“. 208 cm ūgio puolėjas žurnalui „Mūsų krepšinis“ papasakojo apie savo laisvalaikį — mėgstamą muziką, filmus ir knygas. Edmantas Kazbaras Muzika Dažniausiai klausausi RnB ir hiphopo. Lietuviško popso nemėgstu. Iš užsienio atlikėjų labiausiai žaviuosi Lil Wayne’o, Akon bei Jay-Z kuriama muzika, o iš lietuvių — Marijono Mikutavičiaus ir SEL darbais. Muzikos klausymasis mane užveda prieš rungtynes, tačiau prieš miegą jos nesiklausau. Mėgstamiausių dainų TOP 5: Lil Wayne „9mm“, Yung Joc „It’s Goin’Down“, Marijonas Mikutavičius „Aš Myliu Lietuvą“, Jamie Foxx&T.I. „Just Like Me“ ir Lil Wayne&Drake „Bed Rock“.

48 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Filmai Gana dažnai lankausi kino teatruose, o labiausiai mėgstu komedijas. Pastarasis tikrai gilų įspūdį palikęs matytas filmas — „Turistas“. Iš moterų aktorių labiausiai patinka Angelina Jolie, o iš vyrų — Dwayne’as Johnsonas. Kaip ir daugelį, mane taip pat sužavėjo filmas „Įsikūnijimas“. Tai įspūdingas filmas su nerealiais vaizdo efektais. Mėgstamiausių filmų TOP3: „Įsikūnijimas“, „Turistas“, „Pagirios Las Vegase“.

Knygos Retokai, tačiau skaitau ir knygas. Labiausiai patinka neišgalvotos, tikrais faktais paremtos istorijos bei biografinės knygos. Deja, mokykloje skaityti knygas mane versdavo (juokiasi). Dvi mano mėgstamiausios knygos — Mario Puzo „Krikštatėvis“ ir Roberto Saviano „Gomora“.

Lietuvos krepšinio federacija kviečia siūlyti idėją, kaip būtų galima įamžinti Kauno krepšinio istoriją ir legendines pergales. Geriausios idėjos įkvėptas kūrinys bus pastatytas prie naujosios Kauno arenos Meilės saloje. 3 geriausių idėjų autoriams atiteks piniginiai prizai: už 1-ąją vietą — 5000 litų, už 2-ąją — 3000, už 3-ąją — 1000. Dalyviai konkurso dokumentus Lietuvos krepšinio federacijai (Birželio 23-iosios g. 5, Vilnius) gali pateikti iki vasario 21 dienos 10 val. Konkurso sąlygas galima rasti tinklalapyje musukrepsinis.lt.

„FIBA Europe“ remsis ir lietuvių idėjomis Makedonijoje vykusiame „FIBA Europe“ rinkodaros komisijos posėdyje dalyvavę Lietuvos, Ispanijos, Slovėnijos bei Vokietijos krepšinio federacijų vadovai kartu su „FIBA Europe“ generaliniu sekretoriumi Naru Zanolinu keitėsi krepšinio plėtros idėjomis. Kiekvienos šalies atstovai pristatė savo sėkmingiausius projektus, sulaukusius didelio visuomenės palaikymo bei susidomėjimo. LKF generalinis sekretorius, „FIBA Europe“ valdybos narys Mindaugas Balčiūnas kolegoms papasakojo apie trečius metus mūsų šalyje sėkmingai vykstantį „Sprite“ krepšinio talentų kovų projektą, kuriame jaunieji krepšininkai varžosi žaisdami vienas prieš vieną. „Pasiūliau analogiškas varžybas surengti visoje Europoje ir išaiškinti Europos čempioną. Ši idėja sulaukė nemažai susidomėjimo“, — sakė M. Balčiūnas. Anot LKF generalinio sekretoriaus, visas idėjas „FIBA Europe“ ketina susisteminti ir parengti rekomendacijas, skirtas mažiau patirties turinčioms krepšinio federacijoms.

Padėkota Kauno klinikoms Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vladas Garastas ir generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas apsilankė Kauno klinikose ir jos generaliniam direktoriui prof., habil. dr. Juozui Pundziui bei šios Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės kardiologijos klinikos profesoriui, klinikos „Elite Medicale“ vadovui Donatui Vasiliauskui įteikė padėką už labai sėkmingą ilgametį bendradarbiavimą. „Lietuvos krepšininkų sveikata — sritis, kuriai skiriame išskirtinį dėmesį. Visų Lietuvos rinktinių treniruočių stovyklos prasideda nuo išsamaus sportininkų sveikatos patikrinimo. Į Kauno klinikų specialistus kreipiamės iškilus bet kokiems klausimams ir visada sulaukiame kvalifikuotos, aukščiausio lygio pagalbos, — džiaugėsi bendradarbiavimu M. Balčiūnas. — 2011-ieji Lietuvos krepšiniui — išskirtiniai, istoriniai metai. Į mūsų šalį atvyks geriausi Europos krepšininkai, daug svečių, turistų, jiems reikia užtikrinti ir gerą medicininį aptarnavimą. Esame tikri, kad Lietuvos medikai garantuos svečiams aukščiausio lygio paslaugas.“


www.musukrepsinis.lt www.musukrepsinis.lt

stop kadras Krepsinio teiseju asociacija

Sutartis — prieš 6 metus Lietuva surengė pirmąjį oficialų 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato renginį — burtų traukimo ceremoniją. Oficialiai pasirengimas 2011-ųjų renginiui prasidėjo prieš šešerius metus — 2005 metų sausio 14 dieną. Būtent tada sostinės „Crown Plaza“ viešbutyje buvo pasirašyta sutartis tarp „FIBA Europe“ ir Lietuvos krepšinio federacijos dėl Europos čempionato surengimo mūsų šalyje. Pasirašant sutartį parašą po garantiniu raštu padėjo tuometinis Lietuvos Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas. „Tai ypatinga akimirka Europos krepšiniui ir naujas puslapis ne tik Lietuvos, bet ir Europos bei viso pasaulio krepšiniui. Manau, kad galite surengti geriausią Europos čempionatą ne tik sporto atžvilgiu“, — pasirašęs sutartį sakė tuometinis „FIBA Europe“ prezidentas George‘as Vassilakopoulas. | Fotodiena/INNA nuotr. | MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 49


FIBA Europe/N. Paraušičiaus nuotr.

Lygos

Vaikams pradėti žaisti reikia kuo anksčiau

Neseniai prasidėjęs Lietuvos moksleivių krepšinio lygos pačių mažiausiųjų atstovų čempionatas „Pirmasis iššūkis“ sporto gerbėjams uždavė naujų klausimų. Vienas iš labiausiai diskutuotinų — ar 11—12 metų vaikams ne per anksti dalyvauti tokiose varžybose. „Mūsų krepšinis“ nusprendė pasidomėti ir sužinoti nuomonę tų, kurie su tokio amžiaus vaikais praleidžia daugiausia laiko — trenerių. Vaikų treneriai mano, kad Lietuvoje reikia pradėti rengti kuo jaunesnių žaidėjų oficialius čempionatus.

50 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Gediminas Žygelis


www.musukrepsinis.lt

Kaip pasakojo Š. Marčiulionio akademijos vyriausiasis treneris Egidijus Ženevičius, MKL „Pirmojo iššūkio“ kovos prasideda laiku. „Apie tai buvo ilgai diskutuota. Mes, treneriai, vis kalbėdavome, kad kitos sporto šakos, pavyzdžiui, futbolas, vaikus pritraukia anksčiau, jiems anksčiau pradeda rengti varžybas, ir taip vaikai „užsikabina“. Tam, kad ir mes galėtume vaikus pritraukti, turime čempionatą rengti anksčiau. Kaip parodė užpernykščios pirmenybės, vykdavo labai gražios varžybos, susirinkdavo daug žiūrovų — visiems buvo įdomu, kaip vaikai žaidžia. O tie mažiukai tikrai gerai žaidžia, yra tokių techniškų vaikų, kad net gražu pažiūrėti. Manau, pačių mažiausiųjų varžybos yra pačios įdomiausios“, — kalbėjo E. Ženevičius.

„Yra ir mūsų, trenerių, problema, kad mes „forsuojame“ įvykius. Kai kurios „Pirmojo iššūkio“ komandos jau turi derinius, stato užtvaras, vyksta gynybos gudravimai, susispaudimai po krepšiu. Gerai, kad MKL šiuos veiksmus mėgina suvaržyti taisyklėmis: negalima spausti, pasislinkti daugiau nei pusantro metro. Serbijoje vaikai iki jaunučių amžiaus žaidžia be užtvarų. Viskas vyksta individualiai — „kirtimai“, negalimi komandiniai, grupiniai veiksmai. Tai lavina individualų žaidėjo meistriškumą.“ Egidijus Ženevičius Mokytis turi žaisdami E. Ženevičiui pritarė ir buvusi krepšininkė, o dabar trenerė Ramunė Kumpienė. Ji mano, kad vaikai turėtų pradėti žaisti dar anksčiau. „Prisimenu tuos laikus, kai dar pati sportavau, tokiame amžiuje jau turėjome daug įvairiausių rungtynių. Imkime Latvijos pavyzdį — vaikai ten pradeda žaisti daug anksčiau negu mes, tačiau jie meta į mažesnius krepšius. Mūsų vaikai pradeda sportuoti

Lygos

nuo pirmos ir antros klasės, o rungtynių tenka laukti 4 metus. Tai yra labai ilgas laiko tarpas. Vaikai nori žaisti, nori varžytis, jiems tai yra įdomu. Vaikams tokios MKL rungtynės yra daug naudingesnės negu važinėjimas po įvairiausius turnyrėlius“, — tikino R. Kumpienė. Pasak Plungės sporto mokyklos trenerio Eugenijaus Timofejevo, ankstyvas vaikų dalyvavimas varžybose dar niekam nepakenkė. „Manau, vaikai tikrai nepradeda sportuoti per anksti. Pats laikas. „Pirmajame iššūkyje“ dalyvauja net dvi mūsų komandos: 1999 metų gimimo ir 2000-ųjų. Pastarieji, nors dar neturėtų žaisti šiame turnyre, niekuo nenusileidžia metais vyresniems“, — dėstė E. Timofejevas. Kaip kalbėjo krepšinio mokyklų treneriai, didžiausia bėda yra vien treniruojantis laukti pirmųjų čempionatų. „Jie jau yra pakankamai išmokę technikos, kad galėtų žaisti, — teigė E. Ženevičius. — Vaikams ketverius metus neturėti varžybų yra sunku. Vaikai ateina į krepšinį tam, kad žaistų. Žinoma, treneriai patys rengia mini turnyrėlius, tačiau, manau, vaikai turėtų dar anksčiau pradėti dalyvauti čempionatuose. Visoje Europoje mini krepšinis yra žymiai anksčiau pradedamas. Ten ateina pirmokai, kurie net nežino, kaip varyti kamuolį ar taisyklingai mesti, tačiau su teisėjų pagalba aikštelėje žaidžia.“ „Jeigu vaikai nežais, jie ir neišmoks nieko, — antrino V. Knašiaus krepšinio mokyklos trenerė R. Kumpienė. — Vaikai turi klysti. Niekada nebūna, kad žmogus ateina mokėdamas atlikti perdavimą, gerai varytis kamuolį... Vaikai to ir išmoksta žaisdami. Juk ir profesionalų varžybose būna broko: meistrai taip pat ne visada gerą perdavimą atlieka ar tinkamai atsidengia. Gal vaikai visa tai daro lėčiau, gal dažniau klysta, bet be klaidų jie neišmoks žaisti.“

Daugiau dėmesio individualiems veiksmams Dar vienas trūkumas — per didelis trenerių noras laimėti. Kartais jie iš pačių mažiausiųjų reikalauja tik pergalių ir nebekreipia dėmesio į techninius dalykus. „Yra ir mūsų, trenerių, problema, kad mes „forsuojame“ įvykius. Kai kurios „Pirmojo iššūkio“ komandos jau turi derinius, stato užtvaras, vyksta gynybos gudravimai, susispaudimai po krepšiu. Čia yra trenerių bėdos, — tvirtino E. Ženevičius. — Netobulėja vaikų individualios savybės. Gerai, kad MKL šiuos veiksmus mėgina suvaržyti taisyklėmis: negalima spausti, pasislinkti daugiau nei pusantro metro. Tačiau atsiranda teisėjų, kurie to nežino: leidžia pasispausti, atsitraukti nuo žaidėjo. Turėtų būti priimtos naujos taisyklės, kad nebūtų galima statyti užtvarų. Serbijoje vaikai iki jaunučių amžiaus žaidžia be užtvarų. Viskas vyksta individualiai — „kirtimai“, negalimi komandiniai, grupiniai veiksmai. Tai lavina individualų žaidėjo meistriškumą.“ Pasak krepšinio specialistų, patys treneriai turi suprasti, kaip bendrauti su mažaisiais krepšininkais. „Jeigu treneris teisingai vaikus motyvuoja, sako, kad pralaimėjimai nėra pasaulio pabaiga, kitą kartą bus pergalių, tada nieko blogo nenutinka, — galvoja R. Kumpienė. — Svarbu, kad treneris su vaikais normaliai bendrautų, o ne žlugdytų juos morališ-

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 51


Lygos

kai. Taip ugdomas vaikų kovingumas. Jeigu vaikai norės laimėti, jie turės tikslą gerai dirbti.“ „Pas mus taip nėra, kad reikia būtinai tik pergalių, — tikino E. Timofejevas. — Kiekvienas nori laimėti, bet mes to nesiekiame per kraują. Taip nėra. Mažesniuose miesteliuose surasti talentingesnių vaikų yra sunkiau nei dideliuose. Kad vaikams pralaimėjimai nebūtų tokie skaudūs, rengiame turnyrus, norime, kad kiekvienas vaikas namo grįžtų su kokiu nors apdovanojimu. Dabar dalyvaujame MKL čempionate, pralaimime, tačiau vaikai po rungtynių grįžta su labai dideliu azartu, nori toliau treniruotis.“

Pradėjo rinkti anksčiau Pasak plungiškio, geriausiai su vaikais dirbo dviejų didžiausių Lietuvos miestų mokyklos, tačiau dabar visi naudoja jų taktiką. „Aš esu išleidęs jau ne vieną kartą, todėl galiu pasakyti pavyzdį. Š. Marčiulionio akademija ir A. Sabonio krepšinio centras mažus vaikus surinkę žymiai anksčiau, ir jie pasiekia geresnių rezultatų. Mes 2—3 metais vis vėluodavome. Dabar jau trejus metus ir aš taikau tokį metodą. Kol kas tėvai labai patenkinti, vaikai užimti. Su pačiais mažiausiais ir turnyruose dalyvaujame,

ir stovyklas rengiame“, — pasakojo E. Timofejevas. „Gimnastikoje vaikai pradeda sportuoti nuo penkerių, dailiajame čiuožime — nuo šešerių. Kiekviena sporto šaka turi savo amžių, tačiau aš nemanau, kad gali būti per anksti pradėti sportuoti. Gali būti tik per vėlai, — savo nuomonę išsakė R. Kumpienė. — Jeigu būtų varžybos mažiesiems, treneriai būtų suinteresuoti vaikus susirinkti dar anksčiau. Tada jie galėtų intensyviau rengtis, o ne keletą metų „tempti“ laiką. Aš pati daug metų dirbu su vaikais, ir tas laukimas yra sunkiausias. Vaikai nuolat klausinėja, kada bus varžybos. Tada treneriai turi rengti draugiškus turnyrus. O galėtų jau būti ir čempionato rungtynės.“ „Plungėje anksti dirbti su vaikais be mūsų, krepšininkų, pradeda ir futbolininkai. Kiti — vėliau. Čia yra komandinės sporto šakos, todėl būna sunkiau dirbti“, — teigė E. Timofejevas. Krepšinio treneriai pataria bent kartą apsilankyti tokio amžiaus vaikų rungtynėse ir pajusti nuoširdų krepšinį. „Vaikai labai nuoširdžiai į viską reaguoja, klauso trenerių, yra emocionalūs, greitai pravirksta ir natūraliai džiaugiasi. Labai gražu žiūrėti į tokius mažus vaikus. Vaikai greitai mokosi. Jeigu jie turėtų čempionatus dar anksčiau, labiau tobulėtų“, — tikino R. Kumpienė.

Kaune daugiau kaip 20 metų veikia privatus sporto medicinos centras Mes žinome, kaip išlaikyti elitinių sportininkų sportinį pasirengimą. Klinikoje atliekami širdies ir kraujagyslių funkciniai tyrimai: • Širdies ultragarsinis tyrimas. • Dozuoto fizinio krūvio mėginys. • Ilgalaikis (24 val.) širdies ritmo ir arterinio kraujospūdžio registravimas. • Kraujo laboratoriniai tyrimai. Koks Jūsų širdies rezervas, ar nėra „širdies pertempimo“ požymių, ar saugiai sportuojate, kaip atstatyti prarastas jėgas — tai klausimai, į kuriuos padės atsakyti mūsų klinikos sporto medicinos profesionalai. Kasdien sportuojantiems profesionalams (krepšininkams, futbolininkams, plaukikams, dviratininkams ir kt.), labai svarbu žinoti, ar sportavimas nealina sveikatos, ar jie sportuoja saugiai? Ar nepavargote būti pavargusiu! Po detalios sveikatos patikros įvertiname Jūsų duomenis ir parengiame individualias sveikatos išsaugojimo programas. Ir atlikti tai reikia tik vieną kartą per metus! „ELITE MEDICALE" Savanorių pr. 235, LT-50184 Kaunas Darbo laikas: 9.00 — 18.00 val. 52 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Faks.: +370-37 798698 Mob.: +370-614 81071 El. paštas: elimed@takas.lt Tel.: +370-37 733978


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 53


LKL archyvo nuotr.

veidas

A. Grigo tritaškiai — vis dar taiklūs

Dabartiniai 40-mečiai ir 50-mečiai, kalbėdami apie taikliausius visų laikų Lietuvos snaiperius, greta Rimo Kurtinaičio neabejotinai paminės ir Arūną Grigą. 10-asis Vilniaus „Statybos“, o vėliau — Alytaus „Savy“ numeris taikliais metimais varė į neviltį visus varžovus. Netrukus 50-metį švęsiantis krepšininkas taiklumo neprarado — jo tritaškių serijas dabar galima išvysti Lietuvos krepšinio veteranų lygoje. 1998 m. A. Grigas laimėjo LKL tritaškių metimų konkursą.

54 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

Karolis Vaizgėla


veidas

www.musukrepsinis.lt

A. Grigo kelias į didįjį krepšinį prasidėjo Ukmergėje. „Mano namas stovėjo šalia mokyklos, kur kaip tais laikais buvo labai gera krepšinio aikštelė, — pasakoja A. Grigas. — Net krepšinio lankai buvo su tinkliukais. Turėjome puikias sąlygas. Mano tėtis žaidė tinklinį, tačiau itin domėjosi krepšiniu. Be to, krepšinis mūsų šalyje buvo žaidimas numeris vienas, todėl mano dėmesį patraukė ši sporto šaka.“

Atsiskleidė Rygoje Vėliau būsimojo krepšininko tėtis nutarė nueiti į Ukmergės sporto mokyklą ir pasidomėti galimybėmis jo sūnui lankyti krepšinio treniruotes. Taip A. Grigas pateko pas trenerį Česlovą Švabinską ir pradėjo sportuoti su dvejais metais vyresniais krepšininkais. „Retai sulaukdavau komandos draugų perdavimo, lakstydavau palei šonines linijas, — juokiasi A. Grigas. — Jautėsi, kad esu daug jaunesnis. Vėliau po truputį įsižaidžiau, ėmiau rodyti gerus rezultatus ir tarp vyresnių. Treniruotės su vyresniais užgrūdino.“ Kad gali iš krepšinio pragyventi, ukmergiškis patikėjo mokydamasis vienuoliktoje klasėje. Rugsėjo mėnesį A. Grigas sulaukė Kauno „Žalgirio“ trenerio Algimanto Žukausko pasiūlymo prisidėti prie ekipos dublerių ir baigti mokslus Kaune. „Apsispręsti buvo sunku, — prisimena snaiperis. — Mano išvykimui labai prieštaravo mama. Visgi tėvo žodis buvo paskutinis. Jis liepė važiuoti ir nepraleisti galimybės tapti profesionaliu krepšininku.“ Iš Ukmergės į Kauną persikėlusiam jaunuoliui buvo sunku. „Kaunas atrodė toks didelis, — juokiasi A. Grigas. — Ukmergėje visur vaikščiodavau pėsčias, o Kaune teko važinėti troleibusais, autobu-

„Nei Ukmergės krepšinio mokykloje, nei kur kitur treneriai nedirbo su manimi individualiai. Tritaškiai stipriausia mano žaidimo dalimi tapo savaime. Taikli ranka tiesiog duota Dievo. Kadangi puikiai pataikydavau iš toli, treneriai skirdavo derinius, kurių pabaigoje būdamas laisvas galėdavau mesti iš toli.“ sais. Ilgainiui apsipratau, pradėjau jaustis vis geriau.“ Sezono pradžioje A. Grigas žaidė „Žalgirio“ dublerių ekipoje, tačiau pabaigoje treneris Algis Rakauskas talentingą jaunuolį pasikvietė į pagrindinę komandą, kurioje ukmergiškis spėjo sužaisti dvejas rungtynes. 1979 metų sezonas „Žalgiriui“ buvo vienas blogiausių klubo istorijoje. Ties iškritimo iš SSRS pirmenybių riba balansavęs Kauno klubas atleido trenerį A. Rakauską, į jo vietą paskirtas Stepas Butautas padėjo komandai išsaugoti vietą SSRS pirmenybėse. Prasidėjus naujam sezonui S. Butautą pakeitė Vladas Garastas. Tuomet pasikeitė ir A. Grigo padėtis. Dvejus metus snaiperis praleido ant

Šiuo metu A. Grigo rankos taiklumu galima įsitikinti per Lietuvos krepšinio veteranų lygos varžybas.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 55


veidas

„Žalgirio“ atsarginių suolo. A. Grigas neslepia, kad buvo labai apmaudu. Ant atsarginių suolelio praleisti du sezonai tapo pagrindiniu motyvu eiti į armiją. „Atlikti tarnybos išvykau į Rygą, — prisimena A. Grigas. — Rygos ASK komandoje žaidžiau daug, manimi pasitikėjo treneris. Antraisiais tarnybos metais su ASK žaidėme labai galingai, laimėjome ginkluotųjų pajėgų SSRS krepšinio čempionatą. Tą sezoną nugalėjome net galingąjį Maskvos CSKA.“ Atlikusį tarnybą krepšininką kvietė sugrįžti „Žalgiris“, viliojo ir Vilniaus „Statyba“. A. Grigas pasirinko sostinę. „Nenorėjau vėl sėdėti ant atsarginių suolelio“, — sako krepšininkas.

Per rungtynes — 11 tritaškių Buvęs Rygos ASK lyderis netrukus į priekį ėmė vesti ir Vilniaus klubą. A. Grigas tuomet buvo lyginamas su „Žalgirio“ auksine rankele vadintu Rimu Kurtinaičiui. Tritaškiai metimai buvo stipriausias A. Grigo ginklas. „Nei Ukmergės krepšinio mokykloje, nei kur kitur treneriai nedirbo su manimi individualiai, — pasakoja snaiperis. — Tritaškiai stipriausia mano žaidimo dalimi tapo savaime. Taikli ranka tiesiog duota Dievo. Kadangi puikiai pataikydavau iš toli, treneriai skirdavo derinius, kurių pabaigoje būdamas laisvas galėdavau mesti iš toli.“ Paklaustas, kiek daugiausia per vienerias varžybas yra įmetęs tritaškių, A. Grigas nesudvejoja: „Vienuolika. Tiek esu įmetęs atstovaudamas Alytaus „Savy“ ekipai ikisezoninėse rungtynėse Lenkijoje. Puikiai prisimenu, nes tas rungtynes laimėjome po dviejų pratęsimų.“ Rezultatyviausias karjeros rungtynes A. Grigas sužaidė taip pat vilkėdamas Alytaus ekipos marškinėlius. LKL pirmenybėse ukmergiškiui yra pavykę pelnyti 48 taškus. 1998 metais A. Grigas laimėjo geriausio LKL žvaigždžių dienos snaiperio konkursą. „Kai atsirado tritaškio linija, tokių titulų įvairiuose turnyruose esu laimėjęs daug, tačiau LKL geriausio snaiperio apdovanojimas man svarbiausias“, — džiaugiasi A. Grigas. Prisiminęs anų laikų LKL čempionatą ir lygindamas su dabartinėmis pirmenybėmis A. Grigas nedvejoja: „Dabar žaidžiamas žymiai greitesnis krepšinis. Kai aš žaidžiau, buvo mažiau kontaktinio krepšinio, teisėjai neleisdavo tiek daug stumdytis, ypač baudos aikštelėje. Ne toks grubus krepšinis daug parankesnis snaiperiams, buvo daug lengviau žaisti. Manau, per tuos metus ryškiai išaugo krepšininkų fizinės savybės. Visa kita išliko taip pat.“

Patiko legionieriaus duona A. Grigui keletą sezonų teko ragauti ir legionieriaus duonos. Krepšininkas atstovavo vienam Vengrijos klubui. „Vengrijos krepšinis buvo žemo lygio. Komandos galėjo turėti du legionierius ir kiekvienoje iš jų žaisdavo po du lietuvius arba jugoslavus. Legionieriai buvo aiškūs komandų lyderiai. Su manimi komandoje žaidė Arvydas Venslovas. Kartu su juo pelnydavome du trečdalius komandos taškų. Visi kiti komandos žaidėjai dirbo mums. Buvo malonu su-

56 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

laukus tokio komandos draugų ir trenerio pasitikėjimo. Patikdavo vesti komandą į priekį“, — pamena A. Grigas. Pagrindinė priežastis, kodėl ukmergiškis išvyko iš Lietuvos, buvo permainos krepšinio pasaulyje. Po 1990 metų kovo 11 dienos „Statyba“ atsisakė rungtyniauti SSRS čempionate. Lietuvos čempionatas buvo silpnas, neturėdami rėmėjų klubai neįstengė mokėti algų. „Vilniaus „Statybos“ treneris siūlė visiems ieškotis klubų, sakė, kad Lietuvoje 2—3 metus krepšinio nebus. Jis buvo teisus“, — prisimena A. Grigas. Lietuvos krepšinio pirmenybėms atsigavus, į Lietuvą sugrįžo ir A. Grigas. Ukmergiškis atstovavo Alytaus „Savy“ ekipai. Profesionalo karjerą A. Grigas baigė 38-erių. „Trejus metus galvojau, kad jau viskas, po sezono reikia baigti krepšininko karjerą, tačiau vasarą sulaukdavau sutarties ir vėl likdavau, — juokiasi A. Grigas. — Taip sulaukiau ir 38-erių. Paskutinių savo karjeros rungtynių nepamenu. Patyriau sunkią kojos traumą. Šiek tiek apsigydęs mėginau keletą kartų vėl išbėgti į aikštę, tačiau nesėkmingai. Trauma privertė baigti krepšininko karjerą.“ Paskutiniaisiais profesionalaus krepšininko karjeros metais A. Grigui jau buvo sunku varžytis su gerokai jaunesniais varžovais. „Paskutinius du sezonus sunkiausia buvo treniruotis du kartus per dieną. Paskutinį sezoną daktarai su kiekvienu komandos krepšininku darė testus, kad nustatytų, kokius krūvius jie gali atlaikyti. Po jų man buvo leista rytinėse treniruotėse nedalyvauti. Tačiau tada į trenerio V. Garasto vietą atėjo Vitoldas Masalskis. Visi kalbėjo, kad jo treniruotės pačios sunkiausios. Ačiū Dievui, patyriau traumą, nes būčiau numiręs“, — juokiasi A. Grigas.

Šio sezono rekordas — 45 taškai Baigęs krepšininko karjerą A. Grigas pasijuto niekam nereikalingas. „Buvo labai sunkus laikotarpis, — nuliūdęs kalba ukmergiškis. — Pusę metų nesėkmingai ieškojau darbo. Tada Vilniaus dailės akademija ieškojo trenerio savo studentų krepšinio komandai. Jie trenerio darbą siūlė Gintarui Pociui, tačiau šis atsisakė ir pasiūlė šį darbą man. Nuėjau į pokalbį ir likau. Vilniaus dailės akademijoje dirbu jau vienuoliktus metus. Iš pradžių buvau kūno kultūros lektorius, dabar pakilau karjeros laiptais ir esu sporto centro vedėjas.“ Buvęs garsus snaiperis krepšinio neapleido. Lietuvos krepšinio veteranų lygoje A. Grigas atstovauja Vilniaus „Perlui“ ir įrodinėja, kad taiklumas niekur nedingo. Balandžio 4-ąją penkiasdešimtmetį švęsiantis gynėjas šį sezoną veteranų pirmenybėse vidutiniškai pelno po 29 taškus. Per rezultatyviausias sezono rungtynes į Vilniaus „Energetiko“ krepšį jis įmetė net 45 taškus. „Tarp bendraamžių žaisti būnant dabartinio amžiaus nesunku, tačiau jei žaidi su jaunesniais — skirtumą jauti. Pernai žaidžiau jaunesnių grupėje, buvo labai sunku. Šį sezoną savo amžiaus grupėje esu jauniausias, todėl jaučiuosi labai greitas, šoklus ir taiklus“, — juokiasi A. Grigas. A. Grigas šį sezoną su „Perlu“ tikisi tapti 50-mečių amžiaus grupės Lietuvos čempionu. „Lengva nebus, nes labai pajėgios atrodo Kauno „Atskalūno“ ir Vilniaus „Salilitos“ ekipos, tačiau stengsimės nugalėti visus“, — kovingai nusiteikęs A. Grigas.


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 57


Krepsinio treneriu asociacija

Perėjimas iš gynybos į puolimą (II dalis) Svetislavas Pešičius

Vienas garsiausių Europoje Serbijos krepšinio specialistas S. Pešičius su Jugoslavijos ir Vokietijos rinktinėmis yra tapęs Europos čempionu, o šiuo metu vadovauja Valensijos „Power Electronics“ ekipai, kurioje rungtyniauja Lietuvos rinktinės kapitonas Robertas Javtokas. Tęsinys. Pradžia „Mūsų krepšinio“ 37-ajame numeryje.

GREITOJO PUOLIMO FAZĖ PO VARŽOVŲ PELNYTŲ TAŠKŲ (ANTRINIS GREITASIS PUOLIMAS) Antrinį greitojo puolimo variantą mes naudojame po varžovų pelnytų taškų, po įmestų baudų, išsimetant kamuolį nuo šoninės linijos savoje aikštelės pusėje arba po minutės pertraukėlės. Pirminio greitojo puolimo varianto tikslas — perimetro žaidėjams aplenkti savuosius gynėjus, greitais kamuolio perdavimais sukuriant kiekybinės persvaros situaciją, tuo tarpu antrinio greitojo puolimo varianto esmė yra aukštas žaidėjas, kuris kiekybinę persvarą privalo sukurti aplenkdamas aukštaūgius gynėjus. Visi žaidėjai turi aiškiai žinoti, kad vos tik varžovas pelnė taškus, nesvarbu, iš kurios aikštės vietos, mes negalime kamuoliui leisti nukristi ant žemės. Kaip įmanoma greičiau griebiame ir išsimetam jį į aikštelę. Antrinis greitojo puolimo variantas žaidžiamas pirmosiomis 8 sekundėmis ir trunka tol, kol gynyba pilnai mobilizuojasi. Ir vėl turėtų būti labai aišku, kad mes nenorime, jog mūsų pirminis ar antrinis greitojo puolimo variantas būtų pakeistas į pozicinį puolimą. Mūsų tikslas — keisti puolimo ritmą. Jei mums nepavyksta taškų pelnyti apibūdintais variantais, kamuolį perduodame prie baudos aikštelės, kur pradedame antrąją savojo puolimo

58 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

fazę, paskutiniąsias 8 sekundes pasilikdami kitokių metimo galimybių sukūrimui.

KAMUOLIO GAUDYMAS PO PRALEISTŲ TAŠKŲ IR PIRMOJO PERDAVIMO Turėtų būti iš anksto nuspręsta, kas išsimeta kamuolį po praleistų taškų. Tai galėtų būti aukštas žaidėjas, esantis arčiausiai krepšio, arba kitas aukštaūgis, kuris paduotų kamuolį išsimetimui. Tai visada turėtų būti aukštaūgis. Pagal mūsų filosofiją, 5 kamuolį gaudo iškart, kai šis tik iškrenta iš tinklelio ir nespėja nukristi ant žemės. Atsistoti jis turi taip, kad matytų visą aikštelę, savo komandos draugus ir gynėjus. Jis mėgina kamuolį perduoti 1 arba 2, kurie bėga savais koridoriais. Žaidėjas 1 stengiasi atsidengti šone perdavimo priėmimui, tuo tarpu priešingoje pusėje 2 žaidėjas taip pat pasirengia priimti kamuolį, jei 1 būtų uždengtas (19 pav.). Tuo pat metu 3 žaidėjas greitai bėga silpnojoje pusėje ir aikštės vidurį pasiekia per mažiau nei 2,5 sekundės. Kiti būdai pradėti greitąjį puolimą yra tokie pat, kaip ir po atšokusio kamuolio, ką aš jau apibūdinau anksčiau. Jei 1 arba 2 nepavyksta priimti kamuolio, 4 atsikrato gynėjo atlikdamas V formos kirtimą ir priima kamuolį, tuo tarpu 1 kerta pro galą priimti kamuolio iš 4. Tuo pat metu 2 greitai bėga šalia vienos iš šoninių linijų kairėje ar dešinėje, priklausomai nuo 3 veiksmų

(20 pav.). Po kamuolio priėmimo 1 greitai varosi kamuolį link aikštės vidurio, jis labiausiai yra atsakingas už greitojo puolimo ir antrinio jo varianto organizavimą.

GREITASIS PUOLIMAS PO BAUDŲ METIMŲ AR ESANT SPAUDIMUI Prieš baudos metimus žaidėjai išdėstomi taip, kaip parodyta 21 pav. Po įmesto baudos metimo 5 išsimeta kamuolį perduodamas jį 1, kuris išbėga iš po 4 užtvaros. Tuo pat metu 2 ir 3 greitai bėga kairėje ir dešinėje šalia šoninių aikštelės linijų (22 pav.). Šioje situacijoje galimi įvairūs būdai antriniam greitojo puolimo variantui užbaigti. Pavyzdžiui: 5 išsimeta kamuolį perduodamas jį 1, šis greitai varosi jį į aikštelės vidurį (23 pav.), tuo tarpu 2 ir 3 greitai bėga link aikštės galo. Žaidėjas, esantis kamuolio pusėje (šiuo atveju tai 2), stato užtvarą 3 silpnojoje pusėje, kad šis priimtų kamuolį iš 1 (24 pav.). Po užtvaros pirmam 4 bėga toliau atlikti pirmojo „vilkiko“ funkcijos ir stato vertikalią užtvarą 3 (25 pav.). Žaidėjas 5 bėga žemyn kaip antrasis „vilkikas“, pakeičia judėjimo kryptį ir stato užtvarą 1 žaidėjui su kamuoliu (26 pav.). Tuo metu 5 žaidėjas sukasi link krepšio. Kamuolį 5 gali gauti iš 2 ar 3 žaidėjo iškart po to, kai jį perduoda 1 (27 pav.). Antrinio greitojo puolimo varianto tikslas yra įvesti į baudos aikštelę 5, kadangi gynyba dėl skiriamo dėmesio perimetro žaidėjams dar nėra pilnai mobilizuota. Ką gi, parodysiu keletą antrinio greitojo puolimo būdų, kuriuos galima taikyti prieš visus gynybos būdus — nuo asmeninės ir aikštės gynybos iki mišrios. Visais šias atvejais pagrindinis tikslas yra sudaryti sąlygas atakai baudos aikštelėje ir sukurti progų mesti žaidėjams, esantiems prie perimetro. Mes reikalaujame, kad mūsų žaidėjai laikytųsi šių principų:


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio treneriu asociacija

• Bėgdami į puolimą būtų išsidėstę vienas nuo kito 5 metrų atstumu. • Pirmasis „vilkikas“ bėgtų priešingoje kamuolį besivarančiojo pusėje, tuo tarpu antrasis „vilkikas“ (penktasis žaidėjas antriniame greitajame puolime) atliktų saugančiojo nuo galimos varžovų kontratakos funkcijas. • Kiekviename iš koridorių būtų tik po vieną žaidėją. • Kiekvienas žaidėjas būtų pasirengęs priimti kamuolį. Žaidėjas priimdamas kamuolį tolimesne ranka nuo gynėjo turi rodyti kelią kamuoliui. Antrinio greitojo puolimo kombinacijai pradėti varžovų aikštelės pusėje galimi skirtingi variantai: • Perdavimas į kraštą. • Perdavimas į baudos aikštelę pirmajam „vilkikui“. • Perdavimas antrajam „vilkikui“. • Perdavimas prie baudos aikštelės toliau nuo krepšio. • Perdavimas į kraštą po antrojo „vilkiko“ užtvaros. • Kamuolio varymas į vietą, iš kurios galima pradėti antrinio greitojo puolimo kombinaciją.

PIRMASIS VARIANTAS Pagavęs kamuolį, 2 varosi jį link krepšio (28 pav.), tuo tarpu 5 stato užtvarą apačioje pirmajam „vilkikui“ 4. Jei 2 mesti negali, kamuolį perduoda 4, kuris iššoka iš baudos aikštelės po 5 užtvaros. Žaidėjas 4 žaidžia su 5, kuris po užtvaros pasisuka į kamuolio pusę atitverdamas savo gynėją taip, kad galėtų priimti kamuolį (29 pav.). Jeigu 4 žaisti su 5 neišeina, kamuolį 4 mėgins perduoti bekertančiam pro galą 3 (30 pav.). Ši kombinacija ypač veiksminga, kai gynėjai tokio perdavimo nesitiki arba gynyba dar nėra susimobilizavusi. Tuo pat metu 1 eina į kontaktą su savuoju gynėju ir atsidengia 4 perdavimui, jei šiam nepavyksta kamuolio perduoti 3, bėgančiam pro galą (31 pav.). Priėmęs kamuolį, 1 varosi jį po krepšiu, kur gali perduoti 5 arba 3, kuris mes (taip pat ir nuo trijų taškų metimo linijos) arba atliks papildomą perdavimą, po kurio mes 2 (32 pav.).

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 59


Krepsinio treneriu asociacija

S. Pešičiaus treniruojamoje komandoje šį sezoną rungtyniauja R. Javtokas.

60 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

pradžią (48 pav.). Kokio tipo pozicinis puolimas bus vykdomas nuo 8 iki 16 sekundžių? Priklauso nuo to, su kokia gynyba susiduriame, kokia yra komandos puolimo filosofija. Galimi įvairūs variantai, paremti kamuolio perdavimais iš vienos aikštelės pusės į kitą, staigiais kamuolio įvedimais į vidų ar išorę ir įvairiomis kombinacijomis, kuriose dalyvauja du arba trys žaidėjai.

ANTRASIS VARIANTAS Žaidėjas 1 perduoda kamuolį 2 į kraštą, o 2 perduoda 4 — pirmajam „vilkikui“, kuris kerta po krepšiu ir atsistoja viduryje po krepšiu arba ant ūselio arčiau krepšio (33 pav.). Kai kamuolį 2 perduoda 4, 5 (antrasis „vilkikas“) stato užtvarą 3 silpnojoje pusėje (34 pav.). Po perdavimo 2 imituoja kirtimą link 4, pakeičia judėjimo kryptį ir greitai stato užtvarą 3 — atliekamas išsiskyrimo veiksmas. Žaidėjas 4 dabar turi pakankamai erdvės žaisti 1x1. O 2 po užtvaros sukasi link krepšio, kur gali gauti perdavimą iš 4 (35 pav.). Kitas variantas yra perduoti kamuolį 1 į viršų po 5 užtvaros jam žemai (36 pav.). Žaidėjas 1 gali mesti arba perduoti kamuolį 5 į vidų, kuris po užtvaros sukasi po krepšiu. Alternatyviai toks pats perdavimas gali būti atliktas 4, kuris kerta po krepšiu iš kitos pusės (37 pav.). 38 pav. parodytas variantas, jei 2 kamuolį perduoda į priešingą pusę 3, kuris išbėga po 5 užtvaros. Žaidėjas 3 gali žaisti su 4 arčiau krepšio arba perduoti kamuolį 1, kuris išbėga iš po 5 užtvaros: trumpai tariant, 5 stato dvi užtvaras — vieną 3 ir kitą 1 (39 pav.). Kitas variantas — sukurti galimybę atakai baudos aikštelėje žaidžiant antrinį greitojo puolimo variantą. Tas padaroma, kai užtvarą stato 3 po to, kai 1 kamuolį perduoda 4. Žaidėjas 1 kamuolį perduoti gali 3 arba 5 ant ūselio (40 pav.). Taip pat 1 gali kamuolį perduoti 4, o šis — 5, kuris kerta į baudos aikštelę žaisti su žaidėju, esančiu toliau nuo krepšio (41 pav.).

TREČIASIS VARIANTAS Žaidėjas 1 antrinį greitąjį puolimą taip pat gali pradėti perduodamas kamuolį į kraštą 2 ir bėgti į kampą kamuolio pusėje — kitaip sakant, pradėti stipriojoje pusėje. Tuo pat metu 4 iššoka iš po krepšio ant ūselio (42 pav.). Žaidėjas 2 kamuolį gali perduoti 3 į viršų, išbėgančiam po 5 užtvaros, arba 4 į vidų (43 pav.). Reikėtų nepamiršti, kad šioje situacijoje yra galimas ir išsiskyrimo veiksmas tarp 3 ir 2, kaip parodyta 34 pav. Žaidėjas 3 gali kamuolį perduoti po krep-

Krepšinio taisyklės — lietuviškai Lietuvos krepšinio federacija ir Lietuvos krepšinio teisėjų asociacija išleido į lietuvių kalbą išverstas nuo 2010ųjų spalio 1-osios galiojančias oficialias FIBA krepšinio taisykles. Su Romualdo Brazausko, Kęstučio Pilipausko ir Sauliaus Samulevičiaus išverstomis taisyklėmis nuo šiol gali susipažinti visi norintys, jas (pdf formatu) galima atsisiųsti oficialiame Lietuvos krepšinio federacijos tinklalapyje musukrepsinis.lt. Išleista knyga „Krepšininkų rengimo pagrindai“

šiu 4 arba 5 po to, kai šis statė vertikalią užtvarą 4 (44 pav.). Kita galimybė yra 3 kamuolį perduoti 4, o 4 — 2 į kampą. Kol tai vyksta, 3 atsistoja priešingoje pusėje 4 (45 pav.). Dar kita galimybė — po perdavimo antram 4 stato įstrižą užtvarą 1 priešingame aikštelės kampe. Žaidėjas 2 kamuolį gali perduoti 1 į viršų prie tritaškio arba 5, kuris atšoka ant ūselio (46 pav.). Jei 2 vietoje 5 kamuolį perduoda 1 ir šis mesti negali, tuomet 1 privalo priimti vieną iš galimų sprendimų: žaisti 2x2 su 5 arba perduoti kamuolį 4, kuris po imituoto kirtimo į baudos aikštelę atšoka aukštyn prie trijų taškų metimo linijos (47 pav.). Žaidėjas 1 taip pat gali nuspręsti keisti žaidimo ritmą ir skelbti pozicinio puolimo

Vilniaus „Sakalų“ vyriausiasis treneris, Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) Sporto metodikos katedros doc. dr. Rūtenis Paulauskas parašė knygą apie krepšininkų rengimą. „Dirbdamas su įvairaus amžiaus Lietuvos rinktinėmis ir tyrinėjęs jaunesniojo mokyklinio ir vyresnio amžiaus krepšininkus, bendraudamas su treneriais bei kūno kultūros specialybės studentais, pastebėjau, kad Lietuvoje labai trūksta metodinių priemonių apie šiuolaikinį krepšininkų rengimą. Todėl seniai galvojau, kaip galėčiau trenerio požiūrį į atskirus rengimo aspektus sudėti į konkretų mokymo leidinį, — pasakojo R. Paulauskas. — Šioje knygoje yra nagrinėjami teoriniai ir praktiniai krepšininkų rengimo klausimai, galima susipažinti su pagrindiniais krepšinio treniruočių uždaviniais, rengimo struktūra ir mokymo metodais. Daug dėmesio skirta krepšininkų fizinio rengimo teorijai aiškinti. Akcentuoti žaidėjų pajėgumą lemiantys veiksniai. Taip pat pateikiami krepšinio žaidimui svarbių fizinių gebėjimų aprašymai. Visiems jiems lavinti skyrėme po keletą pratimų pavyzdžių. Teisingai supratę poveikį, treneriai galės lengvai juos pritaikyti praktikoje, papildys savo teorines žinias, tobulins treniruočių programas ir dalyvaus diskusijose.“ Leidinį „Krepšininkų rengimo pagrindai“ galima įsigyti VPU knygyne.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 61


statistiKa

Lietuvos krepšinio skaičiai „Mūsų krepšinis“ pristato visus šio sezono nacionalinių čempionatų rezultatus. LKF DNB NORD TAURĖS TURNYRAS

Sausio 27 diena: „TRIOBET“ — „Mažeikiai“ 70:63. Sausio 22 diena: „Erelita-KTU“ — „Mažeikiai“ 67:88, „Pieno žvaigždės“ — „TRIOBET“ 99:84, „Delikatesas“ — „Puntukas-Dussmann Service“ 82:88, „NaftaUniversitetas“ — „LKKA-Atletas“ 63:78, „Žalgiris-Sabonio mokykla“ — „Akademija“ 86:79, „Perlas-MRU“ — „Šilutė“ 91:66, „Radviliškis“ — „ABRO-Universitetas“ 70:65. Sausio 21 diena: „ABRO-Universitetas“ — „Perlas-MRU“ 62:70, „Šilutė“ — „Akademija“ 86:91, „Žalgiris-Sabonio mokykla“ — „Nafta-Universitetas“ 72:84, „LKKA-Atletas“ — „Delikatesas“ 69:85, „Puntukas-Dussmann Service“ — „Pieno žvaigždės“ 53:128, „TRIOBET“ — „ErelitaKTU“ 75:78, „Mažeikiai“ — „Meresta“ 79:57. Sausio 15 diena: „Pieno žvaigždės“ — „Meresta“ 94:71, „Delikatesas“ — „Mažeikiai“ 86:89, „NaftaUniversitetas“ — „TRIOBET“ 53:57, „Akademija“ — „Puntukas-Dussmann Service“ 103:95, „Perlas-MRU“ — „LKKA-Atletas“ 74:73, „Žalgiris-Sabonio mokykla“ — „Radviliškis“ 78:74, „ABRO-Universitetas“ — „Šilutė“ 75:83. Sausio 14 diena: „Šilutė“ — „Radviliškis“ 62:70, „ŽalgirisSabonio mokykla“ — „Perlas-MRU“ 88:85, „LKKAAtletas“ — „Akademija“ 100:79, „Puntukas-Dussmann Service“ — „Nafta-Universitetas“ 61:86, „TRIOBET“ — „Delikatesas“ 66:76, „Mažeikiai“ — „Pieno žvaigždės“ 72:80, „Meresta“ — „Erelita-KTU“ 70:54.

III ETAPAS Sausio 26 diena: „Šiauliai“ — „Rūdupis“ 56:82. Sausio 25 diena: „Sakalai“ — „Neptūnas“ 82:89. Sausio 20 diena: „Neptūnas“ — „Sakalai“ 91:80. Sausio 18 diena: „Rūdupis“ — „Šiauliai“ 86:84. II ETAPAS Sausio 13 diena: „Techasas“ - „Rūdupis“ 69:71. Sausio 11 diena: „Juventus“ – „Sakalai“ 76:74. LKF MOTERŲ TAURĖS TURNYRAS III ETAPAS 3 turas Vasario 2 diena: MRU — „Laisvė KRS“ 43:82. 2 turas Sausio 30 diena: „Rūta“ — „Utena“ 60:67. Sausio 18 diena: „Utena“ — „Rūta“ 70:74. Sausio 14 diena: „Utena“ – DPV 79:59. Sausio 12 diena: „Rūta“ – „LKKA-Kaunas“ 68:65. LIETUVOS KREPŠINIO LYGA Sausio 29 diena: „Techasas“ — „Žalgiris“ 68:88, „Alytus“ — „Lietuvos rytas“ 52:94, „Perlas“ — „Rūdupis“ 79:82. Sausio 28 diena: „Nevėžis“ — „Neptūnas“ 69:76, „Sakalai“ — „Šiauliai“ 76:90. Sausio 26 diena: „Naglis“ — „Perlas“ 61:94. Sausio 25 diena: „Kaunas“ — „Juventus“ 65:77. Sausio 22 diena: „Neptūnas“ — „Žalgiris“ 83:98, „Lietuvos rytas“ — „Naglis“ 102:69. Sausio 15 diena: „Žalgiris“ — „Rūdupis“ 97:83, „Šiauliai“ — „Lietuvos rytas“ 96:95, „Sakalai“ — „Techasas“ 61:63, „Juventus“ — „Nevėžis“ 88:78, „Perlas“ — „Kaunas“ 91:58. Sausio 11 diena: „Šiauliai“ — „Neptūnas“ 99:92, „Nevėžis“ — „Naglis“ 82:86, „Perlas“ — „Techasas“ 58:72, „Alytus“ — „Kaunas“ 79:91.

V. Komanda 1. Kauno „Žalgiris“ 2. Vilniaus „Lietuvos rytas“ 3. Prienų „Rūdupis“ 4. „Šiauliai“ 5. Utenos „Juventus“ 6. Panevėžio „Techasas“ 7. Kėdainių „Nevėžis“ 8. Klaipėdos „Neptūnas“ 9. Palangos „Naglis“ 10. Vilniaus „Perlas“ 11. „Kaunas“ 12. Vilniaus „Sakalai“ 13. „Alytus“

P. 14 12 10 9 8 8 5 5 5 5 5 4 0

Pr. 0 2 4 4 6 6 8 8 9 10 10 10 13

NACIONALINĖ KREPŠINIO LYGA Sausio 29 diena: „Meresta“ — „TRIOBET“ 73:67, „Erelita-KTU“ — „Puntukas-Dussmann Service“ 71:56, „Pieno žvaigždės“ — „LKKA-Atletas“ 86:60, „Delikatesas“ — „Žalgiris-Sabonio mokykla“ 76:71, „Nafta-Universitetas“ — „Šilutė“ 103:92, „Akademija“ — „ABRO-Universitetas“ 71:87, „Perlas-MRU“ — „Radviliškis“ 77:72. Sausio 28 diena: „LKKA-Atletas“ — „Erelita-KTU“ 71:81, „Radviliškis“ — „Akademija“ 73:59, „ABROUniversitetas“ — „Nafta-Universitetas“ 65:77, „Šilutė“ — „Delikatesas“ 77:51, „Žalgiris-Sabonio mokykla“ — „Pieno žvaigždės“ 67:87, „Puntukas-Dussmann Service“ — „Meresta“ 69:84.

62 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

V. Komanda 1. Pasvalio „Pieno žvaigždės“ 2. Pakruojo „Meresta“ 3. „Radviliškis“ 4. „Mažeikiai“ 5. Kauno „LKKA-Atletas“

P. 27 20 19 18 17

Pr. 1 8 9 10 11

6. Kauno „Žalgiris-Sabonio mokykla“ 17 11

7. Klaipėdos „Nafta-Universitetas“ 16 8. Vilniaus „Perlas-MRU“ 14 9. „Šilutė“ 11 10. Jonavos „TRIOBET“ 11 11. Joniškio „Delikatesas“ 9 12. Kauno „Erelita-KTU“ 9 13. Šiaulių „ABRO-Universitetas“ 8 14. Anykščių „Puntukas-Dussmann Service“ 7 15. Vilniaus „Akademija“ 7

12 14 17 17 19 19 20 21 21

REGIONŲ KREPŠINIO LYGA II etapas Suvalkijos—Žemaitijos regionai Dėl 1-8 vietų Sausio 22 diena: „Vitlaima“ — „SM Žemaitukai“ 109:86, „Zanavykas“ — „Plungė-SM“ 84:82, „JAZZ-Diremta“ — „Tekoda“ 97:71, „Mantinga-Juodeliai“ — LCC TU 84:55. Sausio 21 diena: „Plungė-SM“ — „Vitlaima“ 89:88, „Zanavykas“ — „Tekoda“ 88:80, „JAZZ-Diremta“ — LCC TU 115:94, „SM Žemaitukai“ — „Mantinga-Juodeliai“ 70:66. Sausio 17 diena: „Tekoda“ — „Vitlaima“ 88:83. Sausio 15 diena: „Mantinga-Juodeliai“ — „Plungė-SM“ 75:88, „SM Žemaitukai“ — „JAZZ-Diremta“ 68:60, LCC TU — „Zanavykas“ 100:85. Sausio 14 diena: „Plungė-SM“ — „JAZZ-Diremta“ 72:82, „Vitlaima“ — LCC TU 94:89, „Zanavykas“ — „SM Žemaitukai“ 75:79, „Mantinga-Juodeliai“ — „Tekoda“ 83:78.

V. Komanda 1. Marijampolės „Mantinga-Juodeliai“ 2. Tauragės „Vitlaima“ 3. Plungės „SM Žemaitukai“ 4. „Plungė-SM“

P. 7 6 6 5

Pr. 4 4 5

V. Komanda 5. Klaipėdos LCC TU 6. Birštono „JAZZ-Diremta“ 7. Šakių „Zanavykas“ 8. Klaipėdos „Tekoda“

P. 5 4 4 3

Pr. 5 6 6 7

Dėl 9-20 vietų Sausio 30 diena: „Vilkyškių pieninė“ — „Rūdupis KKSC“ 105:77. Sausio 29 diena: „SK-Triobet 2“ — „Kretinga“ 75:87, „Rūdupis KKSC“ — „Gargždai“ 68:77, „KM Tornado“ — „Vilkyškių pieninė“ 93:113, „Žalgiris-Sabonio m-kla“ — „SC-KK Akmenė“ 78:84, „Kadis“ — „Tichė“ 94:76, „Radijas Tau“ — „Kuršiai“ 93:85. Sausio 28 diena: „SC-KK Akmenė“ — „Kadis“ 64:62, „Kretinga“ — „Radijas Tau“ 88:77, „Kuršiai“ — „SKTriobet 2“ 101:85, „Tichė“ — „KM Tornado“ 85:82, „Gargždai“ — „Žalgiris-Sabonio m-kla“ 111:75. Sausio 23 diena: „Vilkyškių pieninė“ — „Kadis“ 98:77, „Radijas Tau“ — „Gargždai“ 83:91. Sausio 22 diena: „Rūdupis KKSC“ — „Kuršiai“ 83:82, „SK-Triobet 2“ — „SC-KK Akmenė“ 49:84, „Kretinga“ — „KM Tornado“ 95:99, „Žalgiris-Sabonio m-kla“ — „Tichė“ 82:80. Sausio 21 diena: „Tichė“ — „Radijas Tau“ 86:95, „Rūdupis KKSC“ — „SC-KK Akmenė“ 79:61, „Kuršiai“ — „Žalgiris-Sabonio m-kla“ 94:77, „Kadis“ — „Kretinga“ 62:71, „SK-Triobet 2“ — „Vilkyškių pieninė“ 89:130, „KM Tornado“ — „Gargždai“ 58:100. Sausio 16 diena: „Radijas Tau“ — „Vilkyškių pieninė“ 103:97, „Tichė“ — „SK-Triobet 2“ 90:76. Sausio 15 diena: „Vilkyškių pieninė“ — „ŽalgirisSabonio m-kla“ 103:60, „Radijas Tau“ — „SC-KK Akmenė“ 107:98, „Kretinga“ — „Rūdupis KKSC“ 64:59, „Gargždai“ — „Kadis“ 115:68, „Kuršiai“ — „KM Tornado“ 101:76. Sausio 14 diena: „Žalgiris-Sabonio m-kla“ — „Kretinga“ 76:66, „Rūdupis KKSC“ — „Tichė“ 68:57, „SK-Triobet 2“ — „Gargždai“ 66:109, „KM Tornado“ — „SC-KK Akmenė“ 85:86.

V. Komanda 9. „Gargždai“ 10. Kauno „Radijas Tau“ 11. Neringos „Kuršiai“ 12. Kauno „KM Tornado“ 13. Kauno „Žalgiris-Sabonio m-kla“ 14. Prienų „Rūdupis KKSC“ 15. Telšių „Tichė“ 16. Pagėgių „Vilkyškių pieninė“ 17. „Kretinga“ 18. „SC-KK Akmenė“ 19. Marijampolės „Kadis“ 20. Jonavos „SK-Triobet 2“

P. 15 12 11 9 9 8 8 7 7 6 3 0

Pr. 1 4 4 7 7 8 8 9 9 10 12 16

Aukštaitijos-Vidurio regionai Dėl 1-8 vietų Sausio 25 diena: „Rasai“ — „SC Dailista“ 111:92. Sausio 22 diena: „Ežerūnas-Karys“ — „Grafų baldaiKristalas“ 97:67, „Rinkuškių alus“ — „Š.M.K.A.-Lietuvos draudimas“ 83:56. Sausio 21 diena: „Bangenė-Aivera“ — „Ežerūnas-Karys“ 81:94, „Grafų baldai-Kristalas“ — „Centauras“ 83:76, „SC Dailista“ — „Rinkuškių alus“ 73:85, „Š.M.K.A.Lietuvos draudimas“ — „Rasai“ 88:79. Sausio 18 diena: „Centauras“ — „Bangenė-Aivera“ 87:96. Sausio 15 diena: „Ežerūnas-Karys“ — „Rinkuškių alus“ 86:70, „Centauras“ — „Rasai“ 91:111, „Š.M.K.A.Lietuvos draudimas“ — „Grafų baldai-Kristalas“ 61:76, „SC Dailista“ — „Bangenė-Aivera“ 69:88.

Sausio 14 diena: „Rasai“ — „Ežerūnas-Karys“ 98:102, „Rinkuškių alus“ — „Centauras“ 93:51, „BangenėAivera“ — „Š.M.K.A.-Lietuvos draudimas“ 78:81, „Grafų baldai-Kristalas“ — „SC Dailista“ 83:84.

V. Komanda P. 1. Molėtų „Ežerūnas-Karys“ 10 2. Panevėžio „Bangenė-Aivera“ 7 3. Šiaulių raj. „Grafų baldai-Kristalas“ 6 4. Biržų „Rinkuškių alus“ 5 5. Kupiškio „SC Dailista“ 4 6. Vilniaus „Š.M.K.A.-Lietuvos draudimas“ 4 7. Raseinių „Rasai“ 3 8. Elektrėnų „Centauras“ 1

Pr. 0 3 4 5 6 6 7 9

Dėl 9-17 vietų Sausio 14 diena: „Ignalina“ — Kėdainių SM 76:43, „Saulė 92-94“ — Lietuvos kurčiųjų rinktinė 84:80, „LSGGAlekniškis“ — „Grankuras“ 84:95, Vilniaus krepšinio mokykla — „Oranžinis kamuolys“ 106:64. Sausio 15 diena: „Grankuras“ — Vilniaus krepšinio mokykla 95:75, Lietuvos kurčiųjų rinktinė — Kėdainių SM 78:74, „Ignalina“ — „Saulė-Aukštabalis“ 85:107, „Oranžinis kamuolys“ — „LSGG-Alekniškis“ 95:97. Sausio 21 diena: „Grankuras“ — Lietuvos kurčiųjų rinktinė 84:70, Vilniaus krepšinio mokykla — Kėdainių SM 82:74, „Saulė-Aukštabalis“ — „LSGG-Alekniškis“ 106:104, „Saulė 92-94“ — „Ignalina“ 97:79. Sausio 22 diena: „Ignalina“ — „Grankuras“ 85:80. Sausio 28 diena: „Ignalina“ — „Oranžinis kamuolys“ 105:83, „LSGG-Alekniškis“ — Kėdainių SM 105:87, Vilniaus krepšinio mokykla — „Saulė 92-94“ 75:98, Lietuvos kurčiųjų rinktinė — „Saulė-Aukštabalis“ 77:64. Sausio 29 diena: „Saulė 92-94“ — „LSGG-Alekniškis“ 104:70, Kėdainių SM — Lietuvos kurčiųjų rinktinė 69:66, „Saulė-Aukštabalis“ — Vilniaus krepšinio mokykla 84:88.

V. Komanda 9. Šiaulių „Saulė-Aukštabalis“ 10. Kelmės „Grankuras“ 11. Šiaulių „Saulė 92-94“ 12. „Ignalina“ 13. Vilniaus krepšinio mokykla 14. Lietuvos kurčiųjų rinktinė 15. Širvintų „LSGG-Alekniškis“ 16. Kėdainių SM 17. Panevėžio „Oranžinis kamuolys“

P. 10 8 7 7 6 5 4 2 3

Pr. 2 4 5 4 5 6 7 11 8

I etapas Vidurio regionas Sausio 9 diena: „Centauras“ — „Ežerūnas-Karys“ 58:104. LIETUVOS MOTERŲ KREPŠINIO LYGA Sausio 28 diena: „Lemminkainen“ — „LKKA-Aistės“ 60:51, „Rūta“ — „VIČI-Aistės“ 47:87. Sausio 22 diena: „VIČI-Aistės“ — „Utena“ 91:58, MRU — „LKKA-Aistės“ 51:50. Sausio 21 diena: „Utena“ — MRU 93:74, „Rūta“ — „Laisvė KRS“ 83:79. Sausio 15 diena: „LKKA-Aistės“ — „Laisvė KRS“ 61:76, „Lemminkainen“ — „Utena“ 87:61. Sausio 14 diena: MRU — „Rūta“ 66:55. Sausio 12 diena: „Laisvė KRS“ — „Utena“ 91:75.


statistiKa

www.musukrepsinis.lt

V. Komanda 1. Kauno „VIČI-Aistės“ 2. Klaipėdos „Lemminkainen“ 3. Kauno raj. „Laisvė KRS“ 4. Kauno „LKKA-Aistės“ 5. Vilniaus MRU 6. Šiaulių „Rūta“ 7. „Utena

P. 16 11 9 8 7 4 2

Pr. 0 5 7 8 10 13 14

LIETUVOS MOTERŲ KREPŠINIO A LYGA

V. Komanda 1. Vilniaus „Svaja“ 2. Vilniaus DPV 3. Vilniaus „Tiketa 4. Vilniaus KM 1 5. Vilniaus kolegija 6. VU 7. Vilniaus „LKSK-Gestas“ 8. Vilniaus KM 2

D pogrupis

P. 9 7 5 4 4 5 2 0

Pr. 1 2 4 5 5 2 7 10

B pogrupis

V. Komanda 1. „LKC-Kaunas“ 2. „LKKA-Kaunas“ 3. Marijampolės ŽSM 4. Alytaus RKL 5. Kauno „SKK Komanda“ 6. Kauno „Aisčiai-94“ 7. Kauno „Aisčiai-93“ 8. Kauno „LKSK-Tyla“

P. 10 8 7 6 5 3 2 0

Pr. 0 2 3 5 5 7 9 10

P. 6 4 3 1 1

Pr. 0 1 3 6 5

LIETUVOS KREPŠINIO VETERANŲ LYGA A grupė (65+) Sausio 16 diena: „Statyba“ — „Žalgiris“ 55:63.

V. Komanda

P. Pr.

1. Vilniaus „Statyba“ 2. Kauno „Žalgiris“ 3. Klaipėdos „Neptūniečiai“

1 1 0

1 0 1

B grupė (60+) Sausio 16 diena: „Statyba“ — „Žalgiris“ 68:48.

V. Komanda

P. Pr.

1. Vilniaus „Statyba“ 2. Kauno „Žalgiris“ 3. Klaipėdos „Neptūniečiai“

2 0 0

0 1 1

C grupė (55+)

C pogrupis

V. Komanda 1. Ukmergės-SMD 2. „Rokiškio KKSC-Rospo“ 3. „Biržų duona“ 4. Panevėžio „PKKSC-Naftėnas“ 5. „Radviliškis“

V. Komanda 1. Kretingos „Augma“ 2. Šilutės „GPI-Statyba“ 3. „Saulė-Šiauliai“ 4. „Mažeikiai 5. Palangos SC

P. 6 4 2 2 1

Pr. 1 2 4 4 4

V. Komanda 1. „Anykščiai“ 2. Vilniaus „Statyba-Salilita“ 3. „Garliavos statyba“ 4. Klaipėdos „Ranga“ 5. Kauno „Saitas“ 6. „Joniškis“

P. 4 3 2 2 2 0

Pr. 1 2 3 3 2 2

Sausio 23 diena: „Ranga“ — „Garliavos statyba“ 55:45. Sausio 9 diena: „Statyba-Salilita“ — „Saitas“ 76:57, „Anykščiai“ — „Garliavos statyba“ 82:62. D grupė (50+) Sausio 30 diena: „Perlas“ — „Trasalis“ 71:67. Sausio 23 diena: „Energetikas“ — „Salilita“ 71:82, „Tauragė“ — „Atskalūnas“ 54:72. A pogrupis

V. Komanda 1. Vilniaus „Perlas“ 2. Vilniaus „Salilita“ 3. Trakų „Trasalis“ 4. Vilniaus „Energetikas“

P. 4 3 1 0

Pr. 0 1 3 4

P. 3 2 0 1

Pr. 1 0 4 1

B pogrupis

V. Komanda 1. Kauno „Atskalūnas“ 2. „Garliavos statyba“ 3. „Tauragė“ 4. Klaipėdos „Ranga“

E grupė (45+) Sausio 23 diena: „Šamai“ — „Patvanka“ 81:93, „Žėrutis“ — „Žaibas-Alaus mėgėjai-2“ 50:84, „KTU Omega“ — „Brazylija-Martonas-Ego Forte“ 74:94, „Marijampolė“ — „Vilktukas“ 68:57. Sausio 16 diena: „Šiaulių krepšinio senjorai“ — „Patvanka“ 99:101, „Šamai“ — „Žaibas-Alaus mėgėjai-2“ 70:74, „Žėrutis“ — „Gintaro baldai“ 49:89, „Marijampolė“ — „KTU Omega“ 62:72, „BrazylijaMartonas-Ego Forte“ — „Argus-Ranga“ 90:67. A pogrupis

V. Komanda 1. Kauno „Patvanka“ 2. Panevėžio „Žaibas-Alaus mėgėjai-2“ 3. „Šiaulių krepšinio senjorai“

P. 6 4 4

Pr. 0 2 1

Fotodiena.lt/A. Pliadžio nuotr.

Vasario 2 diena: „LKSK-Gestas“ — Vilniaus KM 2 70:55, „PKKSC-Naftėnas“ — Ukmergės-SMD 78:67. Sausio 31 diena: DPV — Vilniaus kolegija 56:63. Sausio 30 diena: S„KK Komanda“ — ŽSM 52:79, „Mažeikiai“ — „GPI-Statyba“ 36:68. Sausio 29 diena: „Aisčiai-93“ — RKL 43:72, „Augma“ — „Saulė-Šiauliai“ 88:77, „Rokiškio KKSC-Rospo“ — „PKKSC-Naftėnas“ 82:56. Sausio 28 diena: „Svaja“ — „Tiketa“ 70:58. Sausio 27 diena: Ukmergės-SMD — „Biržų duona“ 80:57. Sausio 25 diena: „Mažeikiai“ — Palangos SC 46:51. Sausio 21 diena: „LKSK-Tyla“ — „Aisčiai-94“ 58:68. Sausio 22 diena: ŽSM — „LKKA-Kaunas“ 45:65, RKL — „LKSK-Tyla“ 100:51. Sausio 20 diena: Vilniaus kolegija — „Svaja“ 33:75, „LKKA-Kaunas“ — „LKC-Kaunas“ 42:62. Sausio 19 diena: Vilniaus KM 2 — Vilniaus KM 1 49:61, „Aisčiai-94“ — „Aisčiai-93“ 75:60. Sausio 16 diena: „LKC-Kaunas“ — RKL 70:57, „Radviliškis“ — Ukmergės-SMD 44:55. Sausio 14 diena: „Svaja“ — „LKSK-Gestas“ 65:25. Sausio 12 diena: Vilniaus KM 1 — „Tiketa“ 58:67, „Aisčiai-93“ — „SKK Komanda“ 59:61. Sausio 10 diena: DPV — Vilniaus KM 2 50:45. Sausio 9 diena: SKK Komanda“ — „LKSK-Tyla“ 92:39, „LKKA-Kaunas“ — RKL 70:58. Sausio 8 diena: Saulė-Šiauliai“ — „Mažeikiai“ 61:46, ŽSM — „Aisčiai-93“ 72:53, „Biržų duona“ — „Rokiškio KKSC-Rospo“ 50:59, Palangos SC — „Augma“ 48:60. Sausio 5 diena: „Aisčiai-94“ — „LKC-Kaunas“ 23:101.

A pogrupis

Sustiprėjęs „Perlas“ pradėjo rinkti pergales LKL čempionate.

MÛSØ KREPÐINIS | 2011 | 63


statistiKa

P. 1 0 1

Pr. 4 6 3

B pogrupis

V. Komanda

P. Pr. 0 4 2 3 2 2 4 1 4 0 4

1. Vilniaus „Brazylija-Martonas-Ego Forte“ 6

2. Kauno „KTU Omega“ 3. Klaipėdos „Argus-Ranga“ 4. „Marijampolė“ 5. Alytaus „Vilktukas“ 6. Kėdainių „Nevėžis“

Sausio 30 diena: „Šamai“ — „Karpynė“ 103:71, „Šeduvos malūnas“ — „Beržas“ 62:66. Sausio 9 diena: „Patvanka“ — „Alkajas-Dastra“ 97:92, „Beržas“ — „Pakruojo parketas“ 59:79, „Karpynė“ — „Šeduvos malūnas“ 72:79. A pogrupis

2. Vilniaus „Alkajas-Dastra“ 3. Panevėžio „Alaus mėgėjai“

4. Lentvario „Milgrė-Klevas“

5. Ignalinos „Meleksas“

V. Komanda P. 1. „Sabonio KC-Samsonas“ 8 2. „Š.Marčiulionio KA I-SCHUCO“ 8 3. V.Knašiaus KM 6 4. „Marijampolės ŽSM-Arvi“ 4 5. Vilniaus KM I 3 6. „Saulė-Šiauliai“ 3 7. „Perkūnas“ 2 8. Panevėžio KKSC 2

Pr. 1 1 3 5 6 6 7 7

Vaikinų jaunučių (gim. 1995 m.) A čempionatas „Ežys“

F grupė (40+)

V. Komanda 1. Kauno „Patvanka“

Sausio 19 diena: V. Knašiaus KM — „Marijampolės ŽSM-Arvi“ 97:76. Sausio 16 diena: „Perkūnas“ — Panevėžio KKSC 94:91, „Sabonio KC-Samsonas“ — Vilniaus KM I 97:56, „SaulėŠiauliai“ — „Š. Marčiulionio KA I-SCHUCO“ 84:93.

P. 3 3 3 3 2

Pr. 3 2 2 0 0

0 1 1 3 2

B pogrupis

V. Komanda 1. Šilutės „Šamai“ 2. „Pakruojo parketas“ 3. Radviliškio „Šeduvos malūnas“ 4. Jonavos „Beržas“ 5. Raseinių „Karpynė“

P. 3 3 1 1 1

Pr. 1 0 3 3 2

Vaikinų jaunių (gim. 1993 m.) A čempionatas „Ežys“ I divizionas Sausio 30 diena: „V. Knašiaus KM-Klaip. energija“ — Plungės SM 90:84. Sausio 24 diena: „Š. Marčiulionio KA I-Electrolux“ — Kėdainių SM 88:75. Sausio 23 diena: „Š. Marčiulionio KA III-SCHUCO“ — „Saulė-Šiauliai“ 74:72, „Sabonio KC-Samsonas“ — „Sabonio KC-Arx Baltica“ 82:83. Sausio 19 diena: Plungės SM — „Š. Marčiulionio KA III-SCHUCO“ 69:67. Sausio 9 diena: „Saulė-Šiauliai“ — „Š. Marčiulionio KA I-Electrolux“ 88:89, „Sabonio KC-Arx Baltica“ — „V. Knašiaus KM-Klaip. energija“ 97:61.

Pr. 0 3 3 4 5 6 7 8

V. Komanda 1. Vilniaus KM I 2. „Aisčiai-Artransa“ 3. „Panevėžio KKSC I-Liepa“ 4. V.Knašiaus KM I 5. Kretingos SM 6. „Saulė-Šiauliai“ 7. Alytaus SRC 8. „Mažeikių SM-Nafta“

Pr. 1 2 3 2 6 8 7 10

Pr. 2 3 6 5 5 7 5 7

I divizionas Sausio 23 diena: „Aisčiai“ — „Tornado KM-Autover“ 57:67, „Š. Marčiulionio KA I-Blancomet“ — Panevėžio KKSC I 102:42, „Š. Marčiulionio KA II-Philips“ — „Sabonio KC-ViaCon“ 73:101. Sausio 22 diena: „Sabonio KC-ViaCon“ — „Mažeikių SM-Nafta“ 62:63, Panevėžio KKSC I — „Š. Marčiulionio KA II-Philips“ 56:69, „Sabonio KC-Katos grupė“ — „Aisčiai“ 67:61. Sausio 19 diena: „Mažeikių SM-Nafta“ — „Sabonio KC-Katos grupė“ 54:49. Sausio 16 diena: „Tornado KM-Autover“ — „Š. Marčiulionio KA I-Blancomet“ 68:61.

V. Komanda 1. „Š.Marčiulionio KA I-Blancomet“ 2. „Mažeikių SM-Nafta“ 3. „Sabonio KC-Katos grupė“ 4. „Sabonio KC-ViaCon“ 5. „Tornado KM-Autover“ 6. „Š.Marčiulionio KA II-Philips“ 7. „Aisčiai“ 8. Panevėžio KKSC I

P. 8 8 7 6 5 3 2 1

Pr. 2 2 3 4 5 7 8 9

Vaikinų jaunių (gim. 1994 m.) B čempionatas „Ežys“

Merginų jaunių (gim. 1993—1994 m.) čempionatas „Ežys“

I divizionas

I divizionas

Sausio 30 diena: „Marijampolės ŽSM-Arvi“ — Vilniaus KM I 75:70, „Saulė-Šiauliai“ — „Sabonio KC-Samsonas“ 72:107, „Š. Marčiulionio KA I-SCHUCO“ — „Perkūnas“ 106:56, Panevėžio KKSC — V. Knašiaus KM 82:91.

Sausio 30 diena: Vilniaus KM II — Alytaus SRC 79:59. Sausio 22 diena: „Panevėžio KKSC-Liepa“ — Biržų SM 64:54, „Aisčiai-Artransa“ — Vilniaus KM I 80:56. Sausio 16 diena: Marijampolės ŽSM — „Saulė-Šiauliai-

64 | 2011 | MÛSØ KREPÐINIS

P. 9 6 6 5 4 3 2 1

I divizionas Sausio 29 diena: „Panevėžio KKSC I-Liepa“ — „AisčiaiArtransa“ 75:73, Alytaus SRC — Kretingos SM 55:44. Sausio 23 diena: V. Knašiaus KM I — „Panevėžio KKSC I-Liepa“ 73:66, „Aisčiai-Artransa“ — Alytaus SRC 70:43. Sausio 17 diena: Vilniaus KM I — Alytaus SRC 78:49. Sausio 16 diena: „Mažeikių SM-Nafta“ — „Saulė-Šiauliai“ 0:20, Vilniaus KM I — Kretingos SM 85:28. Sausio 15 diena: „Mažeikių SM-Nafta“ — Vilniaus KM I 29:95.

Vaikinų jaunučių (gim. 1996 m.) B čempionatas „Ežys“

LIETUVOS MOKSLEIVIŲ KREPŠINIO LYGA

V. Komanda P. 1. „Š.Marčiulionio KA I-Electrolux“ 9 2. „Sabonio KC-Arx Baltica“ 7 3. Plungės SM 5 4. „Š.Marčiulionio KA III-SCHUCO“ 5 5. „V.Knašiaus KM-Klaip. energija“ 5 6. „Saulė-Šiauliai“ 3 7. „Sabonio KC-Samsonas“ 4 8. Kėdainių SM 2

Sausio 23 diena: „Marijampolės ŽSM-Industrijos g.“ — „Š. Marčiulionio KA I-YIT“ 76:80. Sausio 16 diena: „Sabonio KC-Vaigora“ — „Vilniaus KM I-Vilmesta“ 81:85, „Sabonio KC-Altas“ — „Alytaus SRC-Alseka“ 86:82. Sausio 15 diena: „Š. Marčiulionio KA I-YIT“ — „Sabonio KC-Altas“ 88:73, V. Knašiaus KM I — „Marijampolės ŽSM-Industrijos g.“ 83:68, „Vilniaus KM I-Vilmesta“ — „Sabonio KC-Garlita“ 88:48. Sausio 10 diena: „Sabonio KC-Garlita“ — V. Knašiaus KM I 69:76.

P. 9 8 7 7 4 2 2 0

V. Komanda 1. „Aisčiai-Artransa“ 2. „Saulė-Šiauliai-Corny I“ 3. Marijampolės ŽSM 4. Vilniaus KM I 5. „Panevėžio KKSC-Liepa“ 6. Biržų SM 7. Alytaus SRC 8. Vilniaus KM II

Merginų jaunučių (gim. 1995—1996 m.) čempionatas „Ežys“

I divizionas

V. Komanda 1. „Š.Marčiulionio KA I-YIT“ 2. „Vilniaus KM I-Vilmesta“ 3. V.Knašiaus KM I 4. „Sabonio KC-Vaigora“ 5. „Marijampolės ŽSM-Industrijos g.“ 6. „Sabonio KC-Altas“ 7. „Alytaus SRC-Alseka“ 8. „Sabonio KC-Garlita“

Corny I“ 56:63. Sausio 15 diena: Alytaus SRC — Biržų SM 76:37, Vilniaus KM I — „Panevėžio KKSC-Liepa“ 83:52, „SaulėŠiauliai-Corny I“ — „Aisčiai-Artransa“ 51:73, Vilniaus KM II — Marijampolės ŽSM 42:71.

Fotodiena.lt nuotr.

V. Komanda 4. Šilutės „Šamai“ 5. Radviliškio „Žėrutis“ 6. Skuodo „Gintaro baldai“

LMKAL A pogrupyje pirmauja Vilniaus „Svaja“.

P. 10 7 5 5 3 3 2 0

Pr. 0 2 4 2 6 5 7 9


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 65


KonKursas

imėk a L

! e it

Laimėkite vietą ant Lietuvos rinktinės suolelio! „Mūsų krepšinis“ ir legendinis sūris „Džiugas“ skelbia unikalų konkursą. Atsakę į žemiau pateiktus klausimus galite laimėti vietą ant Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės atsarginių žaidėjų suolo per vienerias iš šią vasarą vyksiančių nacionalinės komandos kontrolinių rungtynių! Atsakykite į pateiktus klausimus, atsakymus atsiųskite elektroninio pašto adresu redakcija@musukrepsinis.lt iki vasario 20 dienos ir tapkite Lietuvos rinktinės dalimi!

a. b. c.

2 a. b. c.

4

5

Kieno garbei pavadintas legendinis sūris „Džiugas“? Telšių miesto įkūrėjo milžino Džiugo

a. b. c.

Telšių Džiugo vidurinės mokyklos Aktoriaus Džiugo Siaurusaičio

Kelių skirtingų brandinimų yra legendinis sūris „Džiugas“?

3

1 2

a. b. c.

Kuriai komandai buvo skirtas šis Kauno „Žalgirio“ aistruolių užrašas? Vilniaus „Lietuvos rytui“ Pirėjo „Olympiacos“ Maskvos CSKA

Kuris legendinis Lietuvos krepšininkas pirmasis traukė „EuroBasket 2011“ burtus? Stanislovas Stonkus Sergejus Jovaiša Saulius Štombergas

4

Kurios komandos dalyvavus papildomame „EuroBasket 2011“ atrankos turnyre?

66 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS

a. b. c.

Estija, Suomija, Švedija Portugalija, Vengrija, Suomija Baltarusija, Suomija, Vengrija

Fotodiena.lt/R. Dačkaus nuotr.

1

Praeitame žurnalo numeryje kvietėme laimėti kvietimus į Alytuje vyksiantį LKF DnB NORD taurės turnyro finalo ketvertą. Šį kartą gavome tik 5 teisingus atsakymus (1. C; 2. C; 3. C; 4. C; 5. D), o burtai lėmė, kad kvietimus laimėjo Rytis Stiklius. Sveikiname nugalėtoją!


www.musukrepsinis.lt

Krepsinio teiseju asociacija

MÛSØ KREPÐINIS | 2010 | 67


Krepsinio teiseju asociacija

68 | 2010 | MÛSØ KREPÐINIS

MK NR. 38  

Lietuvos krepšinio federacijos mėnesinio žurnalo „Mūsų krepšinis" maketas. Daugiau kūrybinių dirbtuvių „Cechas" leidinių dizaino darbai - ww...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you