Page 1


Turgut güzel bir isim. Şimdi şimdi Turgut büyüyecek ; şimdi şimdi erkek olacak. Gelecekte inşallah cengaver bir genç olur.


Turgut yeter gemilerin önünde durma gel bana yardım et, kuzuları ahıra sokalım !


Çoban olmak istemiyorum ! Hiçbir zaman çoban olmak istemiyorum ! Hiç hiç ! Denizci olmak istiyorum ! Gemilere binip denizleri ve karaları geçip en büyük reis olacağım !


Yarın sabah yola çıkacaklarını söyledikleri gemiye gizlice binmem lazım.

AHA ! AHA !!!


Konu çok zor nasıl yapacağız !

Allah'ım ne büyük problem her taraftan donatıldık. Hiçbir şey yapamıyoruz ?

Bizim gemilerimiz yüksek olmayan yerde donatılmış kıpırdayamıyoruz. Kuzey ve güneyden Ejim boğazında. Üstelik Andrea Doria yolumuzu kapattı. Birçok filoyla birlikte sağdan ve kuzeyden sarmıştı. Allah belasını versin.


Amiral Turgut geliyor !

Beni dinleyin. Benim stratejim ; bütün gemileri bilerek buraya getirdim. Bu gemileri körfezden diğer tarafa denize geçirmek için. Toprağın üstünden denize ulaşacağım ! Daha sonra İspanyolların burnunun altından geçeriz. Sonra size söyleyeceğim neden böle yaptım. Çok iyi biliyorum. Yaşlı Andrea Doria'nın bu sularda hiç bir deneyimi yok. Körfezin özelliklerini bilmiyor. Medcezir zamanı yada deniz rüzgarlarının zamanını bilmiyorlar. Ben onlarla istediği gibi oynayacağım. Onların akıllarına gelmeyecek bir süpriz hazırladım.


Benimle gelin Andrea Doria'nın filosunu görelim. Öncelikle bizim denize çıkacağımızı düşünmelerini bekleyelim. Onların bizi beklediği tarafa !

Andrea Doria'nınakdenizde ve müslüman kuzey afrika ülkelerine canı istediği gibi hükmetmesine izin vermeyeceğim. Hayır hayır hiçbir zaman bu emeline ulaşamayacak !


İyice anlamanız gerekiyor vebu benimle yaşlı Andrea Doria arasında. Hayatı boyunca unutamayacağı bir ders vereceğim ona !

Andrea Doria cehenneme git ! Andrea Doria cehenneme git !


Allah yard覺mc覺n olsun ! Rasgele !!!


Turgut nerde ! nerde ! büyük bir tur attım ve Sicilya'ya ulaştım. Çokaradım ama bulamadım. Nerede acaba bu adam !

Djerba'ya gideceğim ve onu yakalayıp yapılmayacak şeyler yapacağım. Hapse atacağım. Gemilerinin hepsini batıracağım. Hristiyanların hepsini sevindireceğim. Bekle geliyorum Turgut !!!


HIMMMMM !!!

ne bir koku !


Bekçi koşarak bağırmaya başladı. Köprüye gitti. Andrea Doria' adaya varmak üzere Allahım ! Allahım !


Öncelikle İspanyalıların adaya inip su almasını engelleyeceğiz. Tüm kuyuları kapatın ve ölü eşek ile kokmuş çöp atın. Suyun bozulması ve kimsenin içmemesi için. Ve şimdi kendinizi savaşa hazırlayın. Gemileri karaya çıkaracağız. Körfezden diğer tarafa denize sürükleyeceğiz. Onlar istese de istemese de açık denize ulaşacağız.

Tamam Reis !

Turgut döndü dediki bizim stratejimizin kazanması için Andrea Doria''nın bizi kolay lokma olarak beklediği yere çıkacağımızı düşünmesi gerekiyor. Hadi benim yaptığım gibi yapın. Kamış ve sahte yelkenleri alın. Onları aldatmak için yelken yapın. Beyaz kumun serapı, gökyüzünün röflesi ve rüzgar etkisiyle sahte yelkenler sanki denizin üstünde gemi gibi görünsün.


Sab覺r Turgut Reis bu sefer benden kurtulamayacaks覺n !


Turgut Reis ve gemileri sanki kapalı kafeste. Biz onları sıkıştırdık. Çıkış yolları yok. Onlara zorla girmemize gerek yok. Gereksiz asker ve gemi kaybetmeye-lim. Kendiliğinden teslim olmasını bekleyelim. Çıkabileceği başka bir yer yok.

5 top götürün ve limanın girişine koyun. Akarsuyun denize dökülen yerini kazın ve genişletin. Karada yol kazın. Gemileri geçireceğiz ! İlk gemileri getirin. İlk gemi gelir gelmez. Çabuk iki hurma ağacı kesip getirin ve halatlarla bağlayın. Üstüne ince tahtaları koyun. Bu tahtaları hayvan yağıyla yağlayınki gemileri üstüne koyduğumuzda çabucak kaysın. Gemileri tek tek tahtaların üstüne çıkarıp diğer tarafa geçirin ! Yaşasın Turgut Reis ! yaşasın Turgut Reis ! Allah büyük ! Allah büyük savaşı kazanacağız !


Ne zaman Amiral Andrea Doria tamam diyecekte adaya ineceğiz. Ne zaman ! Ne zaman !

Bir sonraki gece Turgut Reisin adamları aynı işe devam ettiler. Ama bu gece yere çamur dökmelerini söyledi. İlk gemi ulaştığında diğer tarafa Roma tarafına bağırmaya başladılar !

Santamaria ! Santamaria !

Anlamıyorum neden Turgut Reisin gemileri yerinden kıpıdamıyor. Enteresan ne kadar zaman kafeste kalacak. Komutan kendinizi hazırlayın. Adaya ineceğiz !


Sicilya gemisine mektup yazdım. Adaya çıkmak için asker ve savunma yardımı istedim. Çünkü Turgut Reis’in adamlarını kıstırdım !


n! Hamd olsun ! hamd olsu Reis ! başardık ! Yaşasın Turgut rin Turgut Reis bütün gemile nindir. denizde Djerba adası se ! Keyfine bak Andrea Doria

AHHHH


Sicilya gemisine mektup yazdım. Adaya çıkmak için asker ve savunma yardımı istedim. Çünkü Turgut Reis’in adamlarını kıstırdım ! u Nasıl imkansız ben on i m kıstırdım. Hiçbir ge çıkamaz. Yanılmış şka olmalısınız belki de ba gemileri !

Sicilya gemisine haber götüren asker geri döndü ve dediki Turgut Reis denizde özgünüm amiral Andrea Doria Turgut Reis o ve gemileri denizde !

Amiral Andrea Doria birçok gemi ve asker kaybetmeye başladık. Turgut Reisin limana koyduğu savunma bizi vuruyor. Birçok gemi kaybetmeye başladık !

Hayır amiralim. Gemideki bayrak Turgut Reis ait. Ve ben o geminin Turgut Reis ait olduğuna eminim !


Birçok gemi ve birçok savaş gemisi !

Kaç gemisi var ?

Ne demek yani bütün gemileri denize mi çıkardı. Nasıl yapmış olabilirki ! İmkansiz gemileri çok büyük nasıl geçirdi !

Hurma ağaçlarının üstüne koyup denize çıkaran yolda sürükledi !

Yaptığıgüç şeytanlık, akarsuyun derin olmayan kısmından diğer tarafa Roma tarafına gemilerini çıkardı !

Turgut Reis ! Turgut Reisin yok oluşunu seyretmeye gelen Sicilya ve Malta gemilerine saldırdı. Onları ve gemilerini yakaladı ! Büyük şok ! büyük şok ! Ölüm bundan daha iyi ne büyük utanç benim için. Erkekler içinde gülme konusu olacağım !


Kule inşa etmeyi bitirdin mi ?

Neden korkarak söylüyorsun.

Djerba ahalisinin saldırmasından korkuyorumda o yüzden korkarak söylüyorum. Hayır korkma askerlerimizi gördüklerinde yeterli. Korkarlar.

Evet yakında bitireceğim. Hayır duydumki Osmanlı filosu neredeyse varacaklar.


Bu ne? Bu ne? Osmanlı filosu geldi mi Başka bir komutan daha geldi ! Andrea Doria Cenovalıları ve askerlerini gemisine alıp kaçtı. Başka komutan geldi. Osmanlılar sahile indi !

18.000 ve üstelik başlarının kesilmesi için emir verdim.

Biyali Paşa 56 gemi yakaladık.

Ölü sayısı ne kadar ?

Neden böyle yapacaksın.

Evet karar verdim. Kesilmiş kellelerden kule inşa edilmesine karar verdim. Yüksek olacak akdenizin ortasından görebilceksin. Hristiyanlara ve müslüman kuzey Afrikaya saldırmak isteyen herkese ders olması için.


Livre darghouth  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you