Page 1


BAŞKAN’DAN Zaman su gibi akıyor. Seçimi kazanıp “Başkan” olarak babamın uzun süre hizmet verdiği makama gelişimin üzerinden beş yıla yakın bir zaman geç . Hizmet yarışında neşeyle, şevkle, sabır ve özveriyle geçen bir dönemi geride bırak k. Kendimi daha dün göreve başlamış gibi hissetsem de, kat e ğimiz yola bakınca, onlarca yıl bir döneme sığmış gibi adeta. 5 yıllık hizmet süremizin sonuna yaklaşıyoruz, şimdi hesap verme zamanı. Gönül rahatlığıyla söylemek isterim ki, Çaycuma Belediyesinin her kuruşunu halkın emane olarak gördüm, kılı kırk yaran bir zlikle harcadım. Sonucunu da aldım. Kasamıza giren her kuruş, değerinin çok üzerinde bir ya rım ya da hizmet olarak Çaycumalılara geri döndü çünkü. Elinizde tu uğunuz kitapta ayrın larını bulacağınız için yapılan çalışmaları, burada, bir de ben sıralamayacağım. Şurası çok açık, Çaycuma, bu dönemde yapılan çalışmalarla yepyeni ufuklara yönelerek sözcüğün tam anlamıyla sınıf atladı. Bir yandan Ba Karadeniz'in şirin bir ilçesi olarak insani, sosyal, kültürel dokusunu korurken, diğer yandan da Ci aslow adayı bir Avrupa ken çık ortaya. Vizyonumuz net: Ayağımız kendi topraklarımıza basarken, u umuz tüm dünyaya açık olacak. Çağdaş dünyada insanı mutlu kılan ne varsa, aynısı Çaycuma'da da olacak. Yeniliğe, değişime açık, hoşgörülü Çaycuma halkı çok daha fazlasını hak ediyor çünkü. Çok mutluyum, bu doğrultuda çok da mesafe kayde k. Doğası, insanı, kültürüyle bambaşka güzelliklerin diyarı olan ilçemizi, bir de kentsel gelişimiyle göz kamaş ran çağdaş bir kent haline ge rdik. Sizlere hesap verirken başım göğe değecek kadar dik, alnım açık, içim görevini başarıyla yapmış insanların huzuruyla dolu. Sizler de çok iyi görüyorsunuz ki, Çaycuma geleceğe umutla, güvenle, huzurla yürüyor, büyüyor, gelişiyor. Yap ğımız çalışmalarla Çaycuma kabına sığmaz hale geliyor, ilerliyor, bambaşka güzelliklerin diyarı oluyor. Bunda ayrımsız tüm Çaycumalıların emeği, payı, çabası var. Çaycuma'yı yaşanabilir bir kent yapmak için çık ğımız ışıklı yürüyüşe emek veren, destek sunan, dayanışma içinde olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bülent KANTARCI Çaycuma Belediye Başkanı


“Ne dediysek o” değil, “Ne dediysek çok daha fazlası!” 30 Mart 2014'te Çaycuma'da bir sessiz devrim gerçekleşti. Yaşanan devrimin ardından geçen beş yıla yakın zamanda ilçemiz tahminlerin de ötesine geçip başka ufuklara yelken açtı. Havası, suyu, çevresi tertemiz bir kent oldu. Özgün yol tasarımı, bisiklet yolları, estetik meydan düzenlemeleri, heykelleri, yayalaştırılmış alanlarıyla modern bir kente dönüşen Çaycuma, Batı Karadeniz'in incisi haline geldi. Geleceğin daha güzel olacağına inanan mutlu insanlar kentinde, bir araya gelip sosyal gereksinimlerini karşılayabileceği pek çok olanak bulan insanlar birbiriyle daha dost artık. Herkesin yüzü daha çok gülüyor. Herkes, Çaycuma'da, her şeyin daha iyiye gideceğine inanıyor çünkü. Yerel değerlerine, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan, altyapı sorunları olmayan teknolojinin kolaylıklarından daha çok yararlanan bir kenti hep birlikte oluşturduk. Yaptığımız çalışmalarla Çaycuma kabına sığmaz hale geldi, gelişti, bambaşka güzelliklerin diyarı oldu. Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı görevde olduğu yılları değerlendirirken, tam da bu nedenlerle, “Başarmış olmanın manevi hazzını yaşıyorum. Herkese karşı yüzümüz ak, başımız dik.” diyor. Gelin bir döneme neler sığmış, bunun kısa bir özetine hep birlikte bakalım.

2


Çaycuma 5 yılda b r halden b r başka hale evr ld . Yaşanan büyük değ ş mle yalnızca bölgem zde değ l, ülkede b l nen ve merak ed len yer hal ne geld . Sak n şeh r v zyonuyla yürütülen çalışmalarla Çaycuma'yı geleceğe güvenle bakan mutlu nsanların kent yapan Başkan Bülent Kantarcı, 5 yılı özetlerken “Önümüzde b rçok engel vardı. H çb r mazeret n arkasına sığınmadan engeller aşa aşa bugünlere geld k. 350 k ş l k büyük b r a le olarak Çaycuma'yı yen den mar ed yoruz. Yaptığımız tüm çalışmalarda en büyük destekç m z Çaycuma halkı oldu. B ze her zaman moral ve destek veren, hep yanımızda olan sevg l vatandaşlarıma ne kadar teşekkür etsem az” d yor.

3


Havası tertemiz bir Çaycuma yarattık

4

Paydaş kuruluşlarla, güçlü bir koordinasyon içinde ilçenin çok hızlı şekilde doğalgaz dönüşümünü sağladık. Ana arterler başta kazma vurmadık yer bırakmadık. Bölgenin en yaygın doğalgaz şebekesine sahip Çaycuma'nın havası tertemiz ar k.


15.000 m2 kapalı alan Serg ve konferans salonları Ofisler

Yeni binamız Çaycuma’ya çok yakıştı

Tasarımı ve hacmiyle ken n simge yapılarından biri olan belediye kompleksimize yeni yılda taşınmayı hedefliyoruz. Çok daha etkin bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet sunacağımız bina Çaycuma'ya çok yakışıyor.

5


B s klet+yaya yolu B s klet yolu Kapalı b s klet parkı B s klet serv s

Bisiklet ve yaya yolları Çaycuma'nın simgesi oldu 6

Yaydıkları egzoz, yara kları gürültü, neden oldukları trafik kaosu ve park sorunları nedeniyle kentlerin kâbusu haline gelen araçların yara ğı kirlikten Çaycuma'yı arındırıyor, bisikle ulaşım stratejimizin bir parçası olarak görüyoruz. Türkiye'de, en çok bisiklet yolu yapan kentler arasında başa güreşen ilçemizde, tüm standartlara uygun 16 kilometre bisiklet yolu yap k. Çeşitli kampanyalarla bine yakın bisiklet dağı k.


Yeşil alanları çoğalttık

Mevcut tüm parklarımızın bakım ve onarımlarının yapıldığı ilçemize yeni çocuk parkları kazandırdık. Kavşak düzenlemelerinde on binlerce çiçek kullandık, çeşitli yerlere binlerce ağaç dik k. Yeşil, Çaycuma'ya çok yakışıyor.

7


Çaycuma’yı yayalaştırılmış alanlarla tanıştırdık

8

Halkımıza “Güvenli alışveriş ve korkusuzca yürüyebilecek alanlar” sözü verdik. Kent merkezinde 16 bin metrekare alanı yayalaş rarak hizmete sunduk. Eskiden akmayan trafiğin stres mekanında şimdi çocuklar koşturuyor. Anneler güven içinde alışveriş yapmanın keyfini yaşıyor.


Mekik fır fır dönüyor

Aynen söz verdiğimiz gibi: Çarşıya mekik geldi. Tıpkı o gün dediğimiz gibi: Mekikler Çarşı'da r r dönüyor.

9


Yepyeni bir anlayışla! 23 km yol yeniledik

Çaycuma'yı adeta yeniden imar ediyoruz. Yenilemesini yap ğımız cadde ve sokaklara:

180 bin metrekare kilitli parke, 75 bin metrekare beton parke, 15 bin metrekare an k parke, 12 bin metrekare traverten taş, 7660 ton asfaltla bezedik. 8 bin metreküpten fazla beton döktüğümüz Çaycuma'da hiç yüksel si olmayan tasarımla yenilediğimiz yol uzunluğu 23 kilometreyi geç .

Nihat Kantarcı Bulvarı

10


Atatürk Bulvarı

11


Mimar Sinan Caddesi

12


Lennestadt Caddesi

13


Güneş Müftüoğlu Cad.

14


UzaldÄą Caddesi

15


Kahyaoğlu Caddesi Kemik Kavşak

16


Fatih Caddesi

17


Velioğlu Afet Evleri Kavşağı sıcak asfalt

18


Gemiciler Mah. sÄącak asfalt

19


Pehlivanlar Mah. sÄącak asfalt

20


Karalar Mah. SÄącak asfalt

21


İstasyon Mah. Sıcak asfalt

22


Uğur Mumcu cad. Sıcak asfalt

23


İstasyon Mah. parke çalışması

24


Sofular Mah. parke çalışması

25


Velioğlu Mah. parke çalışması

26


Yeşiltepe Mah. parke çalışması

27


28


Bölgenin en büyük, en modern pazaryerini hizmete sunduk

50 yıldır her başkan adayının sözünü verip de yapamadığı bir projeyi hayata geçirdik. Köprübaşında 35 bin metrekare alanda bölgenin en büyük pazar alanını oluşturduk. Kapalı ve açık alanları, otoparkları, sosyal tesisleriyle Çaycumalılara yakışır modern bir pazaryeri kurarken, halkımızın gıda güvenliğini de sağladık.

29


Kentsel dönüşüme tam destek verdik

30

Ken n yapı stokunun yenilenmesini sağlamak, vatandaşlarımızın daha güvenlikli konutlarda oturmasını sağlamak amacıyla kentsel dönüşüm çalışmalarına destek verdik. 152 adet yapının dönüşümüne katkı sunarak daha bir modern Çaycuma yolunda önemli bir adım a k.


Tüm altyapıyı elden geçirdik

İlçenin işlemez halde olan yağmursuyu toplama ha ve kanalizasyon şebekesi ana hatlarının tamamını temizledik. 13 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu ha döşedik. Yenilemesini yap ğımız tüm cadde ve sokaklarda en küçük bir altyapı eksiği bırakmıyoruz. Çaycuma yalnızca üstyapısıyla değil, altyapısıyla da göz kamaş rıyor.

31


Artık yaya olarak da hastaneye ulaşılıyor

32

Çaycuma Devlet Hastanesi ile Çarşı'yı birbirine bağlayıp, hastaneye yaya erişimini sağlayacak asansörü (füniküler sistemi) hizmete soktuk. Her engelli, hiç kimsenin yardımına gereksinim duymadan sağlık hizmetine ulaşabilecek.


Bölgenin ilk kapalı mekan oyun alanını oluşturduk

Vatandaşlarımıza “Kapalı mekanlarda oyun alanları oluşturacağız, modern parklar yapacağız” dedik. Pamuk Prenses Çocuk evi bu sözümüzün ürünü olarak ortaya çık . Var olan tüm parkların bakımını ve yenilemesini yap k. İlçe merkezine 11 yeni çocuk parkı yap k.

33


Meydan kavşak düzenlemeleriyle kent estetiğini geliştirdik

Tıpkı söz verdiğimiz gibi ken n dört bir yanında hem este k hem de standartlara uygun kavşak ve meydan düzenlemeleri yap k. Işıkları kaldırarak trafiğe hız kazandırdık. Çaycuma her biri bir başka heykelle bezenmiş akıllı kavşaklarla yeni bir kimlik kazanıyor.

Denizkızı Kavşağı

34


Çapçılar Meydanı

35


İstasyon Meydanı

36


Atatürk Meydanı

37


Beyler MeydanÄą

38


Karayolları Meydanı

39


6 Nisan Kavşağı

40


Nihat Kantarcı Meydanı

41


Pehlivanlar MeydanÄą

42


Kahyaoğlu Cad.

43


Karalar Mahallesi

44


VelioÄ&#x;lu Mah.

46


Metin Yurtbay Cad.

45


Kent merkezinde

13 km yeni imar yolu açtık

“Yıllardır ihmal edilen imar yollarını açacağız” dedik. Sözümüzü tu uk. 2014'ten bu yanan tam 13 kilometre yeni yol aç k. Mevcut yolların standartlarını da geliş rerek yalnızca Çaycuma'ya özgü “hiç yüksel si olmayan yol” tasarımı geliş rdik. Çaycuma'ya kimlik kazandıran yol tasarımımız şehircilikle uğraşan uzman kuruluşlardan tam not aldı.

Lennestandt Cad.

47


İstasyon’a

Gazi Parkı'nı yaptık

48

2014'te “Hayal değil gerçek” diyerek Çaycumalılara Gazi Parkı sözü verdik. İstasyon mahallemizde 3 bin metrekare alanda tek bir ağaç kesmeden parkı yaparak halkımızın hizme ne sunduk.


ÇAYCUMiNiA Parkı için maketlerin yapımına başladık

Çaycuma'nın kültürel dokusunu yansıtan yapıların açık hava müzesi atmosferinde sergilenecek maketlerinin yapımına başladık. Ken mizin ha zasını da yansıtan eserler Filyos Park Yaşam Alanı'nın ikinci etabında sergilenecek. Çaycuma tarihi değerleri ile kucaklaşacak.

49


ÇOMBÜS’ler destanı yazıyor

50

2014'de “Hemşerilerimizin kent içinde otomobilleriyle vedalaşma vak geldi” diyerek yola çık k ve ÇOMBÜS'ü kuracağımıza söz verdik. ÇOMBÜS adeta destan yazıyor. Her ay 40 binin üzerindeki vatandaşımızı ücretsiz taşıyoruz. Çaycumalılar bir yandan evlerine rahatça ulaşırken, diğer yandan hizme n en iyisini ücretsiz olarak almanın keyfini yaşıyor.


Doğumdan ölüme, “Cenazelerimizi nakil aracıyla değil, cenaze

hayatın her anında hizmet verdik

aracıyla son yolculuğuna uğurlayacağız” dedik. 2 adet tam donanımlı, soğutuculu cenaze aracını hizmete sunduk. Tüm cenaze hizmetlerini ücretsiz hale ge rdik. Mezarlıklarımızın bakımına büyük özen gösterdik.

naze e c k Artı etleri hizm !

İZ

TS E R C Ü

51


Okul bulunan tüm köylere Çocuk Parkı yaptık

52

“83 köye 83 Çocuk Parkı” projesini geliş rerek köylerimize de çocuk parkı kurduk. Çaycuma'nın çocukları çok mutlu.


Ücrets z Otopark Ücretl Otopark Özel Otopark

Otopark sıkıntısına son verdik

Vatandaşlarımıza Çaycuma'yı uygunsuz park eden araçların kaosundan kurtarma sözü verdik. Kent için birçok noktayı açık otopark alanı ilan e k. Kapalı otoparkın etkin hizmet vermesi için ciddi düzenlemeler yap k. Yeni yap ğımız yollarda araç park alanları oluşturduk. Büyük bölümü ücretsiz olan otoparklar sayesinde Çaycuma'da ar k park sorunu yaşanmıyor.

53


Hak ve hukuka uygun 18 uygulaması

54

Tam 2 milyon 500 bin metrekare alanda, İmar Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca uygulama yap k. 60 bin kişiye sağlıklı konut alanı yaratan uygulama ile ilçenin 50 yıl sonrasını garan al na aldık. Hazır olun: İki Çaycuma daha geliyor.


Master Planını hayata geçirdik

“Bir uçtan bir uca kent içi ulaşımı hizmete sokacağız” dedik. Sözümüzü de tu uk. Mevcut yolları iyileş rdik, kilometrelerce imar yolu aç k. Yap ğımız İmar Planı Revizyonu'nda Filyos Irmağı üzerine iki köprü ve ken çepeçevre saran çevre yollarını ihdas ederek, yıllar sonra önümüze çıkabilecek yol sorununu şimdiden çözdük.

E

Ç

R EV

ÇEVRE YOLU

LU

YO

55


56


Filyos Yaşam Alanı projesine başladık

Filyos Yaşam Alanı Projesi etap etap hayata geçiyor. Filyos Irmağı'nın sedde içine alınmasıyla kazanılan 120 bin metre kare alanda bölgenin cazibe merkezi olacak yaşam alanı yükseliyor. Başka ilçelerde imara açılarak ranta dönüştürülen alanlar Çaycuma'da halkın hizme ne sunuluyor. Doğal peyzajı da koruyarak etap etap yapımına başladığımız projenin 20 bin metrekarelik birinci etabında son dokunuşları da yaparak hizmete aç k.

57


Ana arterlerde

internet ücretsiz

58

Çaycuma'nın tüm ana arterlerinde 2014'ten bu yana internet ücretsiz hale geldi. İlçe sokak interne ile tanış .


üretiyor, Çaycuma kazanıyor

Çaycuma Belediyesi üreten bir belediye. Kurduğumuz ÇAYBEL şirke aracılığıyla ahşap ve beton her türlü kent mobilyasını kendimiz üre yoruz. Envanterindeki, 11 araç, 60 metreküp saat üre m kapasitesine sahip beton santrali, yap ğı inşaat faaliyetleri ve kurduğu geri dönüşüm tesisleriyle ÇAYBEL hizmet performansımıza büyük katkı sunuyor. Şirke miz bir yandan is hdam yara rken diğer yandan üre ği birörnek mobilyalarla Çaycuma'ya kimlik kazandırıyor.

59


30.000.000

35.000.000

38.000.000

42.000.000

47.000.000

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

BÜ T

ÇE

22.700.000

Çaycuma Belediyesi’ni ülkenin mali yapısı en düzgün kurumlarından biri haline ge rdik. Geçmiş dönemlere ait tüm borçları yapılandırdık, tüm cari ödemelerimizi ve dönem içinde tahakkuk eden vergi, sigorta gibi borçlarımızla birlikte aksatmadan ödüyoruz. Bütçeyi dört yılda yüzde 250 büyü ük. Öz kaynakların bütçe içindeki oranını yüzde 56'ya çıkardık.

17.700.000

Ülkenin mali yapısı en düzgün kurumlarından biri haline getirdik

60


CANLI YAYIN Çaycuma Belediyesi Meclis Toplan sı

Çaycuma Belediyesinin son dönemdeki tüm meclis Şeffaf, toplan ları hem kent merkezindeki dev ekrandan, hem de sosyal medya üzerinde canlı olarak yayımlandı. Tüm hesap verebilir arşivi internet üzerinden izlenmeye açık olan yayınlarda, belediyenin yap ğı her işlem ve harcamayla ilgili bir belediye belediye başkanımız bilgi verdi, soruları yanıtladı. Meclis üyelerimiz gibi dileyen her vatandaşımızın belediyenin ortaya çıkardık bilgilerine ulaşabileceği bir ortam yara ldı.

61


Ahşap yapı kültürünü yaşatıyoruz

62

Çaycuma Belediyesi yörenin geleneksel yapı malzemesi olan ahşaptan, çeşitli boyutlarda yapılar imal ediyor. İh yaç duyulan noktalarda hizmet veren yapılar bir yapı kültürünün aktarımını sağladığı gibi dekora f görünümü ile ilçeye güzellik de ka yor. Son olarak her tahtası markalanıp sökülerek tüm özgünlüğü korunarak SEKA Sosyal tesisleri girişine kurulan çan teknolojisiyle yapılmış 75 yıllık köy evi, bir müze ev olarak ilçeye uzun olarak hizmet edecek.


Kentsel mirasımıza sahip çıktık

SEKA Sosyal Tesislerini, virane olarak teslim almış k. Çok kısa sürede, aslına uygun olarak restore e ğimiz tesis, yıldızlı otel statüsündeki misafirhanesi, turizm işletme belgeli lokantası, kafeteryası, toplan , düğün salonu ve bahçeleriyle halkımıza ilk günkü gibi hizmet vermeye devam ediyor. Çaycuma'nın ha ralarına da sahip çık k.

63


Konutlaşmaya

büyük önem verdik

64

Sağlıklı kentleşmenin en temel göstergesinin sağlıklı konutlaşma olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle, ken n doğal dokusuna uygun, konutlaşma stratejisi ile barınma sorununu çözecek üre mler yap k. Yapımını üstlendiğimiz Vadi Evleri'ni tamamladık. Halkımıza doğa ile iç içe yaşam olanağı sunacak Sofia Evleri'nin temelini a k. Böylece Belediyemize de ciddi gelir elde ederekdiğer projelerimize kaynak yara k. Gelen yoğun talepleri dikkate alarak TOKİ ile ilişkiler geliş rip sosyal konut yapımı için her türlü desteği verdik.


Sofia Evleri’ni satış aşamasına getirdik

Sofular Mahallemizde bahçeli evler yapılacağı sözünü verdik. İnsanımızı yeniden toprakla, yeşille buluşturmak için geliş rdiğimiz projeye başladık. İhalesi yapılan proje 2019'da hız kazanacak. Belediyemize de kaynak yaratacak olan Sofia Evleri Çaycuma’ya çok yakışacak.

SOFİA EVLERİ

65


Engelli vatandaşlarımıza yüzlerce sandalye dağıttık

66

Çaycuma Belediyesi engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaş rmak için yalnızca fiziki düzenlemeler yapmakla ye nmiyor, onların yaşamın içinde olması için her türlü yardımı yapmaya çalışıyor. Bu kapsamda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak Şubesi ile birlikte 96 akülü, 56 manuel tekerlekli sandalye, 4 özellikli hasta yatağı, 6 tekerlekli sandalye minderi, 2 hasta li ini engelli vatandaşlarımıza ulaş rdık.


Engelsiz bir kent yarattık

Kazılan tüm cadde ve sokakların üst kaplamasını, yalnızca bize bir özgü tasarımla yaparak kimlikli bir kent yara k. Araç, bisiklet ve yaya yollarının aynı düzlemde olduğu bu tasarımla Çaycuma'yı engelli dostu bir kent haline ge rdik.

67


İlçemizi heykeller kenti yaptık

68

Dört bir yana dik ğimiz heykellerle Çaycuma'nın görsel kalitesini de ar rdık. Her biri bir başka Çaycuma öyküsü anlatan heykeller, ken n ha zasını diri tu uğu gibi, kültürünü de yansı yor.


Yeni Atatürk Heykeli Çaycuma’ya çok yakıştı 1962 yılında dikilen Atatürk Bulvarı üzerindeki anıtın yerine, şaha kalkmış at üstünde sivil kıyafetli Atatürk Anıtı diktik. Estetik değeri son derece yüksek olan yeni anıt, Çaycuma'ya çok yakıştı.

69


Hatıralarımıza da, acılarımıza da sahip çıktık

70

6 Nisan 2012'de Çaycuma Köprüsünün göçmesi hepimizin ha rasında derin bir yara olarak kanıyor. İlçemizin tarihine kara gün olarak geçen faciada yi rdiğimiz 15 vatandaşımızı da, faciayı da, unutmuyoruz. Dersler çıkarıp, bir daha aynı acıları yaşamamak için sürekli aklımızda tutuyoruz.


Sıfır atık hedefiyle çalışıyoruz

72

ÇAYCUMA GERİ DÖNÜŞÜMLE TANIŞTI Evsel sıvı a kları uzun uğraşılar sonucunda faaliyete geçirdiğimiz arıtma tesisinde arı rken, tüm ambalaj a klarını kaynağında topluyoruz. Geri dönüşüme gönderdiğimiz a k miktarı aylık 50 bin kiloyu geçiyor.


İyi belediyeciliğin tescili: SODEM ödülleri

Yap ğımız belediyecilik uygulamaları yalnızca bölgemizde değil, tüm ülkede takdir görüyor. Projelerimiz iki yıl üst üste Sosyal Demokrat Belediyecilik Derneği (SODEM) tara ndan ödüllendirilerek halktan yana belediyeciliğimiz tescil edildi. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinden aldığımız ödüller tüm Çaycuma'nın gururu oldu.

71


ATM'li taksi durakları faaliyete geçti

Taksi duraklarına yepyeni bir görünüm ve işlev kazandırdık. Şoför esna nın bekleme salonları ile banka ATM'lerini bir araya toplayan yeni uygulama ile şoförlerimiz daha konforlu bekleme salonlarına kavuştu. Dört bir yanda bulunan ATM'lerin bir araya toplanması, ATM kirliliğini ortadan kaldırırken vatandaşlarımızın daha güvenlikli ortamlarda işlem yapmasını da sağladı.

73


Yeni açtığımız derin kuyu, su şebekesine bağlandı

74

İklim değişiklikleri bölgemizde de etkili oluyor. Yaşadığımız coğrafyada, bu düzeyde, ilk kez gerçekleşen kuraklık ilçemize içme suyu sağlayan Filyos Çayı kenarındaki kuyularda su veriminin aşırı şekilde düşmesine neden oldu. Hızla harekete geçip, 60 metre derinliğinde bir derin kuyu aç k. Kuyudan 25 litre/saniye debi ile elde e ğimiz suyu şehir şebekesine bağladık. Kuraklığın yara ğı sorunları vatandaşlarımıza olabildiğince az hisse rmeye çalış k.


Tüm keson kuyuların bakımını yaparak hizmete sunduk

İlçemize daha sağlıklı ve kesin siz su verebilmek amacıyla tüm transfer istasyonlarının bakımını yap k. Mevcut 3 adet keson kuyunun tamamının bakım ve iyileş rme çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunduk.

75


Temizlik İşleri Müdürlüğümüze

yeni tesis

76

Belediyenin en eski birimlerinden biri olmasına karşın düzenli bir yeri bulunmayan Temizlik İşleri Müdürlüğümüzü Çay Mahallesi Doğantepe mevkiinde yap ğımız yeni binasına taşıdık. Geniş bir araç parkı da olan yeni hizmet binası, temizlik işlerinin daha koordineli yürümesinin yanı sıra ekiplerin çalışma verimini de ar racak.


İtfaiye teşkilatımız yeni yerinde

Yeni aldığımız araç ve ekipmanlarla operasyon gücünü ar rıp daha dinamik hale ge rdiğimiz i aiye teşkila mızı Çay Mahallesi Doğantepe mevkiinde yeni oluşturduğumuz yerine taşıdık. Çok daha modern bir binada, daha iyi koşullarda hizmet verecek i aiyemizin hareket kabiliye ar k daha fazla.

77


78


Çaycuma Fuarlar şehri oluyor

Belediyemizin son dönemdeki çalışmalarıyla bölgenin cazibe merkezi olma yolunda büyük adımlar atan Çaycuma, Ba Karadeniz'in fuar merkezi haline de dönüşüyor. 2016 yılında Ba Karadeniz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarına ev sahipliği yapan ilçemiz, 2018 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın ikincisinin yanı sıra Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarına da ev sahipliği yap . Zonguldak Valiliğinin kalıcı fuar alanı için çalışma başla ğı ilçemiz, fuarlar şehri olarak bölgeye vizyon kazandıracak etkinliklere imza a yor.

79


Kent Konseyi'mizin kadın, gençlik,

çocuk, emekliler ve yaşlılar meclislerinin Kent Konseyi yap ğı çalışmalar, her geçen gün daha ivme kazanıyor. Toplumsal toplumun büyük dayanışmanın en güzel örneklerini de sergileyen bu meclislerde alınan kararlar her kesimini belediyemizin poli kalarının şekillenmesinde de rol oynuyor. Kent Konseyi ayrıca kültürel çalışmalarıyla da kucaklıyor kente ışık tutuyor.

80


Kent imecesinde bilenler bilmeyenlere öğretti

Çaycuma Kent Konseyi Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu ile birlikte bir sosyal sorumluluk projesi yürü ü. Bir kent imecesi şeklinde gerçekleşen çalışmada yüzlerce çocuğumuz gitar, bağlama, resim, halkoyunları ve yatro gibi yetenek kurslarının yanı sıra, İngilizce ve Türkçeden destek dersleri aldı. Çalışma içinde işaret dili, satranç, okuma gibi rekreak f faaliyetlerle çini, ahşap yakma atölyeleri de açıldı.

81


Çaycuma bölgenin kültür başkenti oluyor

82

Altyapısı, sosyal dona ları, sorunlara bulduğu akılcı çözümlerle öne çıkan Çaycuma Belediyesi kültürel etkinliklerde de fark yara yor. Sokak konserleri, imza günleri, sergiler, çalıştaylar, konferanslar, söyleşiler, sinema - yatro gösterileri, geleneksel kültüre dayalı ramazan eğlenceleri, gibi birçok ak vite ile ken n kültürel şekillenmesine katkı sunarken çağdaş, kimlikli ve değerlerine sahip bir Çaycuma yara yoruz.


Çaycuma için ellerimizi, yüreklerimizi, akıllarımızı birleştirdik

İş, tayin, eği m, kamu görevi gibi çeşitli nedenlerle ilçemiz dışında yaşamak zorunda kalan hemşerilerimizin deneyimlerini, bilgi birikimlerini Çaycuma'ya kazandırmak, kentlilik bilinci ve Çaycumalı dayanışmasını geliş rmek amacıyla 3 kez düzenlediğimiz “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliği tam bir fes val havasında geçiyor.

83


Çaycuma'yı mimari yarışmalar, kolokyumlarla tanıştırdık

84

Yap ğımız tüm çalışmaların ken n doğal ve tarihi dokusuyla barışık, este k değeri yüksek olması için hiçbir özveriden kaçınmıyoruz. Bu amaçla vizyon projelerimiz olan Spor Merkezi ile Deneme Bilim Merkezi'mizin mimari projelerini ulusal düzeyde yarışmalarla belirledik. Her iki yarışmanın ayrı ayrı düzenlenen sergi ile sonuçların tar şıldığı kolokyumlar, mimarlık sana nın ilçemizdeki bilim şölenlerine dönüştü.


Altıgen Bina artık tümüyle halkımıza tahsisli

Kent merkezi Atatürk Parkı içinde, mülkiye Belediyemize ait olan al gen binayı tümüyle halkımıza tahsis e k. Kiralayan kişi ve kuruluşlar tara ndan, çoğu zaman amacı dışında kullanılan bina, ar k, kent dayanışmasının merkezi haline geldi. Üst ka nda bölgenin ilk kapalı çocuk alanı bulunan binanın orta ka “MAHFEL” adıyla mahalle evi oldu. Alt ka nda ise Kent Konseyi'mizin “paylaşım noktası” bulunuyor.

85


Sinemayı dört salonlu hale getirdik

86

Kentlerin sosyal kültürel gelişimi açısından sinemaların nasıl bir önem taşıdığının farkındayız. Bir yandan tarihi sinemanın özgün yapısıyla salon dekorunu korurken, halkımızın vizyondaki daha çok filmi izleyebilmesi için yeni iki salon daha ekledik. Çaycuma dört salonlu sinemasıyla da fark yara yor.


Çaycuma Belediyesi hayatın her alanında

İyi belediyeciliğin yalnızca teknik hizmetlerden ibaret olmadığını biliyoruz. Halkımızın sosyal amaçla Belediyemiz bünyesinde, Çaycuma Kent Konseyi Türk Halk Müziği Korosu, Türk Sanat Müziği Korosu Çocuk Korosu Bisiklet Binicileri Topluluğu Rahvan At Binicilik ve Ye ş ricilik Topluluğu Belediye Bandosu kuruldu.

87


Filomuza yeni

araçlar kattık Daha etkin, hızlı ve kaliteli hizmet verebilmek için araç parkımızı sürekli genişle yoruz. 4 i aiye aracı 1 cenaze aracı 1 hizmet aracı 3 personel taşıma aracı 2 otobüs 2 pick'up 1 Çi kabin kamyonet 2 iş makinesi 2 kamyon 2 yol süpürme aracı 1 kanal açma makinesi 1 vidanjör 2 traktör 1 golf aracı olmak üzere toplam 25 aracı envanterimize ka k. A l halde bulunan 2 iş makinesini de onararak hizmete sunduk.

ÇAYBEL Araç Parkı

88

44


Halkımızın inançlarına saygılı, değerlerinin

Halkımızın sahibiyiz. Ramazan aylarında Belediyemizce kurulan i ar çadırında, on binlerce insanımızla, birlikte i ar yapmanın huzurunu yaşadık. Aynı değerlerine zamanda bir kent imecesine dönüşen bu i arlarda, dayanışmanın, kardeşliğin güzel sahip çıktık örneklerini de ortaya çıkardık.

Stratejik planımızı yayımladık

Nüfusu 50 bini geçmeyen belediyeler için yasal olarak zorunlu olmadığı halde, 2014-19 yılları stratejik planımızı yayımladık. Belediyemizin yol haritasını çizen ve Çaycuma'ya ilişkin birçok verinin de yer aldığı kitap, aynı zamanda bir başvuru kaynağı niteliği de taşıyor.

89


Kendi kendine yeten bir belediyeyi oluşturduk

90

Çaycuma Belediyesi teknik ekibinin planlayıp projesini çizdiği altyapı çalışmalarını, peyzaj düzenlemeleri, her türlü inşaa , yolları tümüyle kendi personeliyle yapıyor. Bir yandan is hdam yara rken, diğer yandan en kaliteli işi en ucuza mal ediyor. Çaycuma Belediyesi “Kendi kendine yeten, kendi işini kendisi gören belediye” olarak da bölgede fark yara yor.


Belediye bandosu kuruldu

Tam da sözünü verdiğimiz gibi ar k Çaycuma'nın tüm törenlere renk katan bir bandosu var. Onların ka lımıyla bayramlarımız daha şen, törenlerimiz daha coşkulu.

91


Arşivi sıfırdan yaptık!

92

2014'e kadar tüm belgeleri ça ka nda yığın vaziye e bekle len Belediye arşivini tümüyle elektronik ortama taşıdık. Belgelerin yangın, su baskını gibi afetlerle doğal ortamların yara ğı tahriba an zarar görmemesi için kompakt dolaplarda koruma al na alarak ken n belleğine sahip çık k.


Alternatif sporların gelişimine önem verdik

Gençlerimizi kötü alışkanlıkların dışında tutmak, hoşça vakit geçirmelerini, sosyalleşmelerini sağlamak için olimpik branşlarda faaliyet gösteren tüm amatör kulüplere destek sunarken bilek güreşi, tavla, streetball gibi dallarda düzenlediğimiz yarışmalar ve kano, deniz bisikle gibi dallardaki diğer etkinliklerle alterna f sporların gelişmesini sağlıyoruz.

93


Artık Çaycuma’da plaj var

94

Filyos Irmağı'nın kıyısında oluşturacağımız yaşam alanının ilk adımlarından biri olarak, ırmağın kıyısında oluşan yapay gölete plaj görünüm kazandırdık. Kano, su bisikle gibi spor f ak vitelerin yanı sıra güneşlenmenin de mümkün olduğu tesisten, çok kısa sürede çok sayıda Çaycumalı yararlandı. Hemşerilerimiz denize gitmeden deniz keyfi yaşadı.

Tamamlanacak projeden kes t


Çaycuma’nın

50 yıl sonrasını planladık

İlçedeki kamu kuruluşları, ilgili sivil toplum örgütleri ve tar şmalı olabilecek alanlarda vatandaşlarımızın görüşlerini alıp, bilgilendirmeler yaparak imar planı revizyonu yap k. Şehircilik gelenekleri ve kamu yararını gözeterek yap ğımız planda, Çaycuma'yı çepeçevre saran yeni bir çevre yolu oluşturduk, köy yolları ve şehir içi ana arterleri genişle k. Yaya öncelikli bir anlayışla, ülkede örneği çok az görülecek şekilde, bisiklet yollarını, yayalaş rılmış alanları plana işledik.

95


Yerel anlayışlara rehberlik ettik

96

Zonguldak Kültür ve Eği m Vak nın ülkenin önde gelen bilim insanlarının ka lımıyla gerçekleş rdiği “Ekolojik ve Ekonomik Sürdürülebilirlik Açısından Filyos Vadisi Sempozyumu”na her türlü desteği verdik. Bölgenin en büyük kamu ya rımı niteliğinde olan Filyos Vadisi Projesi'nin ilk kez bu boyu a tar şıldığı sempozyum gerek içeriğinin zenginliği, gerekse ka lan bilim insanlarının niteliği ile ilçemize de değer ka . Bir ekolojik koridor olarak mutlaka korunup gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılması gereken Filyos Vadisi için bu p çalışmaları sürdürmeye kararlıyız.


Ön ödemeli sayaçlarla yolsuzluklara

son verdik

Vatandaşlarımıza su ödemelerinde kolaylık ve kontrollü su kullanım imkânı sunmak, suiis mallerin önüne geçerek belediye gelirlerini ar rmak için ön ödemeli sayaç uygulamasını yaygınlaş rdık. Çağdaş ödeme sistemleriyle 7/24 ödeme yapılmasını sağlayarak, yur aşlarımızı her durumda suya erişebilme olanağına kavuşturduk. Şu anda yüzde 90'lara erişen kullanım oranıyla sayaç değeri okuma, fatura hazırlama işlemleriyle birlikte sayaç okuma yolsuzluklarını da ortadan kaldırdık.

97


Online Tahsilat İşlemleri

Akıllı Tahsilat Noktaları

K

İSTE

SORUN ve L IN AR

Akıllı belediyecilik hizmetleriyle kurumsal kapasiteyi artırdık

Daha dinamik bir belediye yaratmak, halkımıza daha hızlı hizmet vermek için, teknolojinin yara ğı tüm imkânlar kullanılarak akıllı belediyecilik uygulamalarına geç k. Telefon, e-mail, SMS ya da WhatsApp yoluyla gelen şikâyetlerin çözülme oranı %91 gibi bir rakama ulaş . 7 /24 saat su tahsila yapılabilecek kioskları hizmete sunduk. SMS ile borç sorgulama sistemini, mobil tahsilat araçlarını ve akıllı tahsilat noktalarını kurarak daha etkin bir belediye yara k.

alo

beyaz masa beyazmasa@caycuma.bel.tr

Mobil Tahsilat

Ön Ödemeli Su Sayacı

Ortak Sicil Oluşturma Otopark otomasyonu

Kurum İçi Online İletişim

Su sayaçlarına avans yükleme

98


İlçemize bilim merkezi kazandırıyoruz

Başta gençler olmak üzere, her yaştan insanımızı bilimle tanış rmak, bilimin günlük haya aki kullanım şekillerini, eğlendirerek öğretmek amacıyla bilim merkezi projesi geliş rdik. Mülkiye belediyemize ait 38 dönümlük arazi üzerine yapımı düşünülen merkezin mimari tasarımını da yarışmayla belirledik. Sponsor arayışı devam eden bu ya rımı en kısa sürede halkımıza kazandıracağız.

98


Külliye’de ibadet etmek ayrı bir huzur verecek

100

Çaycuma'da eksikliği çok hissedilen Merkez Camii için, ülkenin önde gelen mimari tasarım şirketlerinden birine yörenin geleneksel mimari özelliklerine uygun olarak ahşap konstrüksiyona dayalı bir konsept proje hazırlandı. İmar Planı'nda yeri de ayrılan külliye uygulama projesi aşamasına ge rildi.


İstasyon semtine kreş yapıyoruz

Bu zamana değin hizmetlerden mahrum kalan İstasyon sem ne yeni bir kreş kazandırdık. Özgün bir mimariye sahip kreş binası semte değer kazandırdı. İç tefrişa da tamamlanan kreş çocukların şen seslerine açılmak için gün sayıyor.

101


Yarı olimpik yüzme havuzu

Fitness - Sauna Koşu-yürüyüş parkuru

Tırmanma duvarı

Jimnastik alanı

102

Çaycuma yarı olimpik kapalı yüzme havuzuna kavuşuyor

İçinde yarı olimpik bir havuzu da bulunan Çaycuma Spor Merkezinin inşaa na başladık. Mimari projesini yarışmayla belirlediğimizi tesisimiz tamamlandığında, ken miz çok fonksiyonlu bir sosyal merkeze kavuşacak.


Arasta Çarşısı BAKKA desteğiyle yapılıyor

Çaycuma Belediyesi aynı zamanda kaynak yaratan da bir belediye. Ba Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan aldığımı hibe kredi ile ilçemize muhteşem bir tesis kazandırıyoruz. İçinde yöresel ürünlerin, hediyelik eşyaların sa lıp üre ldiği birimler, yöresel yemek lokantalarının bulunduğu “Arasta Çarşısı” bir yandan Çaycuma'ya değer katarken, diğer yandan yöresel ürünlerimizin tanı mını da sağlayacak. Arasta Çarşısı geliş rmeye çalış ğımız turizmin Çaycuma'daki odak noktası olacak.

103


Çaycuma büyüyor Çaycuma değişiyor. Kabına sığmayan bir kent haline gelen Çaycuma bölgenin yıldızı haline geliyor.

Bu ışıklı yolda yolun açık olsun Çaycuma…

104


Profile for Çaycuma Belediyesi

5 YIL  

Hizmet yarışında 5 yıl (2014-2019)

5 YIL  

Hizmet yarışında 5 yıl (2014-2019)

Advertisement