Krajánek 06/2021

Page 1

ČASOPIS nejen PRO ČESKÉ DĚTI ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ

Červen 2021

Téma: Vodníci


ČESKÁ KUCHYNĚ

TEXT, ILUSTRACE, GRAFICKÁ ÚPRAVA: MARTA DAEUBLE

2


EDITORIAL

Obsah 2

Česká kuchyně Úvodník 4–5 Téma 6—7 U krajánků 3

8

9

10—11

12—13 14–15

16 17

18 19

20—21

22—23 24—25 26—27 28–29

30—31

32—33 34—35

36

Příloha

Povolání Povolání – rozhovor Volnočasovky Krajánci na cestách Putování za chutěmi Víte, že? České stopy NPMK Obrázkové čtení Krajánkova knihovna Čtení na pokračování Logohrátky Hrátky s češtinou Komiks Za kulturou Krajánkovo tvoření Mojráček Omalovánka Logohrátky

Pečený pstruh se zeleninou Voda Vodníci Kterou pohádkovou bytostí bys chtěl/a být? Pohádky Herec Křížovky a rébusy Wilhelshöhe Schlepperlinge Zajímavosti a výročí z Německa Pramen Amazonky KOMenský v KOMiksu Vodnická Rozhovor s učitelem Černoočko Hláska Ř Vodnické hrátky Knedlík a vodník Jan Zrzavý Vodnický klobouk Nový kamarád Voda Hláska Ř

Voda Milí krajánci, víte, kdo jako první člověk řekl: „Ja vižu golubuju planetu“ neboli „Já

vidím modrou planetu“? Byl to Jurij Gagarin, který se jako první odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Stačilo mu Zemi jednou dokola obletět a viděl jen modrou... Jestlipak víte, proč zrovna modrá? Odpověď je jednoduchá. Při pohledu z vesmíru má totiž naše planeta modrou barvu. Může za to voda a dalo by se říct, že voda je všude kolem nás. Budeme-li přesnější, tak voda tvoří přes sedmdesát procent naší planety a ve velké většině je

shromážděna v oceánech omývajících pevninu. Voda se na Zemi vyskytuje v různých podobách. Tyto podoby jsou dány skupenstvím vody. Kapalné skupenství jako podzemní a povrchová voda ve vodních tocích a v oceánech, jezerech apod. Plynné skupenství v podobě mraků a vzdušné vlhkosti a pevné skupenství v ledovcích, kroupách a sněhové pokrývce. Všichni dobře víme, že bez vody nelze žít, vůbec žádný život na naší planetě by bez ní nebyl možný. Je doslova a do písmene základem života. S vodou a vodníky také proplujete novým číslem časopisu Krajánek, které právě otevíráte.

Matyáš, Nové Město nad Metují

ČASOPIS nejen PRO ČESKÉ DĚTI ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ Vychází 1. 6. 2021, červen 2021 měsíčník, ročník 8 Šéfredaktorka: Ivana Kaçmaz Editorky: Denisa Žáková, Stanislava Boudová Korektury: Ivana Bilošová, Zuzana Dorogiová, Jana Rosell, Marie Švédová, Kristýna Vávrová Titulní strana: Hana Mlčochová Finální sazba: Ivana Kaçmaz krajanek@krajanekvesvete.cz

Tak prima čtení a spoustu zábavy! Michaela Enžlová

Vydává Krajánek ve světě z.s. Rovné 5, 518 01 Dobré. IČO: 07369522 Předsedkyně: Lenka Kanellia spolek@krajanekvesvete.cz www.krajanekvesvete.cz www.facebook.com/krajanekvesvete © Krajánek ve světě z.s.

Emma, Milán

3


TÉMA

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, ILUSTRACE: BARBORA MACKOVÁ

Tak to tu ještě nebylo... Vodnické číslo! Krajánek ve společnosti vodníků, vodníčků, vodních mužů, hastrmanů, vosrmonů, bestrmanů a šosáčů... Nebojte, nebude tu nával, všechno to jsou názvy jedné zajímavé pohádkové bytosti, která nám bude dnes dělat společnost.

Vy nás, milí krajánci, čtete po celém širém světě, ve všech možných krajích, z nichž každý má svou kulturu, své tradice, zvyky, legendy a pověsti. Nevíme tak jistě, jestli jste se někdy setkali s vodníkem. Na obrázku v knížce nebo v kreslené či hrané pohádce? Nebo že by dokonce naživo?! Kdo totiž ví, kam vás cesty po Česku, kde třeba trávíte léto, zavedou, zda se dostanete k vodě a co tam prožíváte za pohádková dobrodružství.

Vodník, jak je zejména po Evropě známo, se má vyskytovat především v rybnících (o ty není v srdci Evropy nouze, zvláště pak v jižních Čechách), tůních, jezerech, řekách, říčkách a potocích nebo blízko nich.

Vodník (ten český, o němž máme nejlepší informace) má být mužík pomenší postavy, oblečený do zelené nebo do červené, s typickými doplňky, jako jsou klobouk, botky a fráček se šosem, ze kterého i na suchu stále kape. Zelený může být i v obličeji a vlasy má mít nejčastěji také zelené. Sedávat má na vrbě nebo na skále u vody. Tu má pokuřovat z fajfky, šít si botičky do sucha i do vodičky, tu tleskat podle skal či přebírat barevné pentličky, na které potom láká. Vládnout má svými kouzly vodnímu světu – vodě, rybám, vodnímu ptactvu.

4


TÉMA

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, ILUSTRACE: BARBORA MACKOVÁ

Ptáte se na jeho vztah k lidem? Někdo z vás už třeba slyšel pověsti o vodnících, kteří se zlomyslností ku zlosti mlynářů zastavovali mlýnské kolo, k zoufání rybářů trhali sítě, a dokonce topili lidi a jejich dušičky si uchovávali v hrnečcích s pokličkou. Strašidelné představy, viďte? Takové povídačky se předávaly z generace na generaci. Ale pokud víme, v moderní době se vlivem vosrmonů žádné kolo nezastavilo, rybářům šosáci nepřekazili výlov a utopen hastrmanem také naštěstí nikdo nebyl. A tak z vodníků strach už asi nemáme.

My – jakožto milovníci pohádek a laskavých příběhů, které hladí po duši – máme a chceme si uchovat raději představu vodníka jako pohádkové bytosti ve své podstatě hodné, někdy snad trochu šibalské a žerty tropící, která se však nesnaží lidem usilovat o život, naopak jim pomáhá a stará se svědomitě o pořádek v celé (sladko)vodní říši.

5


U KRAJÁNKŮ

PŘIPRAVILA: EVA VOORTMAN ŠIMÁNKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: JANA KLEINEROVÁ

KTEROU POHÁDKOVOU BYTOSTÍ BYS CHTĚL(A) BÝT A PROČ?

VAŠEK, 9 LET, ISTANBUL

Já bych chtěl být vlk, protože mám vlky rád. A kdyby mi Chtěla bych být Harry Potter, náhodou zašili do břicha kamemohla bych dělat spoustu kouzel ní jako v Karkulce, tak bych a lítat a přenášet se, kam bych nebyl tak hloupý a vytáhl bych chtěla. ho, než bych se šel napít. EMMA SOPHIE, 8 LET, MILÁN

RONYA, 7 LET, ANTALYA DAVÍDEK, 8 LET, ST. PÖLTEN

Koblížek, ale lišce bych utekl.

Chtěla bych být víla. Protože jsou pořád v přírodě a umí lítat.

6

EMMA, 6 LET, MILÁN

Jednorožcem, protože může i létat, běhat rychle nebo skákat po mracích.

DANTE, 9 LET, LYON

Mám rád Harryho Pottera a jeho magii.


U KRAJÁNKŮ

PŘIPRAVILA: EVA VOORTMAN ŠIMÁNKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: JANA KLEINEROVÁ

ANIČKA, 7 LET, BRNO

EMA, 10 LET, GROß-UMSTADT

Jednorožcem, protože umí kopat, lítat a kouzlit.

Chtěla bych být princezna Zpěvanka z pohádky Byl jednou jeden král. Princezna Zpěvanka má velké harfy, krásné šaty, je hodná a má hezký hlas.

MIROSLAV, 3,5 LET, MILÁN

ADA, 11 LET, NOVÉ MĚSTO N. METUJÍ

Chtěla bych být „Ubrouskem, prostři se!“, protože má u sebe pořád nějaké dobré jídlo.

STEFAN, 11 LET, DEN HAAG

Chtěl bych být čert, protože nosí zlobivým dětem brambory. A brambory mi moc chutnaj.

Totoro – to je plyšové zvířátko ze stejnojmenné japonské animace Můj soused Totoro. Má skvělý humor, i když nemluví a dělá jen zvuky, je měkoučký a hlavně je tajuplný a magický.

TOBIAS, 13 LET, DEN HAAG

Krakonošem. A proč? Protože vládne horám, nepoctivé a lakomé vždycky potrestá a hodní lidé jsou naopak odměněni.

SOFI, 7 LET, ATÉNY

Vílou, mně se líbí víly, protože jsou malinký a lítají jako ptáčci a taky mají kouzelný ruce.

Odpovědi dětí neprocházejí jazykovou úpravou.

KDYŽ SI ZMĚNÍŠ JMÉNO, BUDEŠ JINÝ ČLOVĚK? Odpověď pošli do konce června na adresu krajanek@krajanekvesvete.cz. Zveřejníme ji v zářijovém čísle. 7


POVOLÁNÍ

TEXT: KATEŘINA BALUNOVÁ, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZDEŇKA STRIGARO

České pohádky jsou plné roztodivných bytostí. Poznáte, kdo se čím zabývá? Napište číslo do políčka vedle postav na obrázku.

Vodník Česílko rád sedává na staré vrbě  a povídá si s kapry, kteří plavou v rybníce.  Víla Amálka po nocích tančí na paloučku v lese. Čert Mariáš straší děti tím, že si je odnese  do pekla. Strašidlo Ruda v noci chodí po hradbách  zříceniny hradu. Princezna Maruška se chystá na bál, na kterém  si vybere mezi přítomnými princi svého ženicha.

Ježibaba Hortenzie čeká ve své chaloupce  na příchod Jeníčka a Mařenky. Bílá paní Ludmila straší všechny návštěvníky  hradu. Loupežník Matyáš čeká v lese schovaný  za stromem, až bude moci přepadnout nic netušící pocestné. Hejkal František v lese straší zbloudilé houbaře děsivým voláním. Bezhlavý rytíř Václav v noci chodí hradem a pod paží si nosí svoji hlavu, kterou mu usekl kat.

  8


POVOLÁNÍ – ROZHOVOR

TEXT: KATEŘINA BALUNOVÁ, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZDEŇKA STRIGARO

Jméno: Petr Šmiřák Povolání: zpěvák, herec, hudebník, učitel zpěvu Věk: 39 let Bydliště: Brno, ČR Čím jste chtěl být jako malý? Přál jsem si stát se zpěvákem slavné kapely, skládat písničky a zpívat pro spoustu lidí.

V čem musí být člověk dobrý, aby mohl toto povolání vykonávat? Člověk musí mít talent, na kterém musí bez přestání pracovat.

Co vás na vaší práci nejvíc/nejmíň baví? Nejvíc mě baví rozdávat radost a energii. Baví mě rozmanitost rolí, hudebních stylů a učení se novým věcem. A také předávání zkušeností. Lidé v angažmá v divadle ale neznají víkendy ani svátky. V současné situaci mě nebaví distanční výuka a vymýšlení školního vzdělávacího programu. Také mě nebaví špatné platové podmínky v divadlech.

Co byste poradil někomu, kdo chce dělat to, co vy? Aby věřil svému snu, udělal pro jeho dosažení maximum a nenechal se odradit překážkami.

Kdybyste měl být zvíře, jaké zvíře byste byl a proč? Herec: chameleon pro jeho schopnost napodobování a přizpůsobení se prostředí. Zpěvák: lev pro jeho hrdost, vznešenost, otevřenost a odvahu hlasitě zařvat. Hudebník: datel pro jeho bušení do stromu. Učitel: orel pro jeho nadhled a trpělivost.

Bez čeho se ve své práci neobejdete? Bez talentu a každodenního procvičování dovedností, ale také bez štěstí. Musím mít dobrou kondici a paměť pro velké množství textu, hudební sluch a hudební cítění. Také potřebuji spoustu technického vybavení. V herectví je důležitá schopnost přizpůsobit se požadavkům role a režiséra. Pro výuku je nutná trpělivost, empatie, umění své zkušenosti předávat a ochota se neustále vzdělávat.

Tři slova, která vaši práci nejlépe vystihnou. Radost, energie, rozmanitost.

9


VOLNOČASOVKY

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: DANA DUNFORD

PU

Co je na vodníkově hrníčku?

PO

EC

Vyškrtej jména vodníků v osmisměrce a ze zbylých písmen přečti vtip k obrázku:

____ ____ ______ ____________________ ________________.

Alois

Brčál

Česílko

Jonáš

Vlnka

Bělička

Čepeček

Hastrman

Pepa

Vrbička

Č

Š

T

O

J

V

E

V

Č

Á

E

Á

Š

L

I

N

N

E

B

S

P

N

T

R

U

A

S

Ě

P

K

E

O

K

T

M

Í

L

A

Č

O

Č

J

R

R

L

I

P

O

Á

T

E

Á

T

K

Č

S

I

O

L

A

K

S

O

K

P

P

E

P

A

Ě

A

N

A

K

Č

I

B

R

V

H

Í Francesca, Frankfurt nad Mohanem

10

Matyáš, Nové Město nad Metují

Vylušti jméno vodníka:


VOLNOČASOVKY

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: DANA DUNFORD

Která pohádka není původem z Německa? Četl/a jsi některou?

Který obrázek je Německo? Poznáš ostatní země?

Najdi na obrázku 5 rozdílů. Ke které české písničce by se obrázek hodil?

Odpovědi: Puškvorec, poklička, To je váš instruktor potápění. Čtyřlístek. Španělsko, Albánie, Belgie, Německo, Angola. Stuha, kytka 2x, ovce, pruh na kopci, Holka modrooká.

11


KRAJÁNCI NA CESTÁCH

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: FILIP PAIDAR A FRANCESCA VENTRIGLIA

12


KRAJÁNCI NA CESTÁCH

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: FILIP PAIDAR A FRANCESCA VENTRIGLIA

13


PUTOVÁNÍ ZA CHUTĚMI

TEXT, FOTO A PŘÍPRAVA: JANA FELGENTREU, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

Dnes společně zavítáme na sever Hessenska, navštívíme město Kassel a prozradíme vám, jaká specialita se tam připravuje. Tento recept je tradiční, lehký a jeho hlavní surovinou jsou brambory, které všichni dobře známe a máme je rádi. Jak se tato bramborová specialita jmenuje? SCHEPPERLINGE, v češtině bychom jim mohli říkat třeba „bramborová chrastítka“.

Náročnost: snadné

Budeme potřebovat (pro 4 osoby): • •

Doba přípravy: přibližně 30 minut + pečení přibližně 20 minut

• • • • •

14

400 g brambor 2 housky 375 ml mléka 2 vejce olej máslo na pomazání sůl


PUTOVÁNÍ ZA CHUTĚMI

 Neoloupané brambory dáme vařit do hrnce. Když jsou měkké, oloupeme je a jemně nastrouháme nebo propasírujeme.

TEXT, FOTO A PŘÍPRAVA: JANA FELGENTREU, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

 Housky namočíme do vlažného mléka. Změklé housky rozmačkáme a přidáme je k nastrouhaným bramborám.

 Dále přidáme vejce a osolíme. Ze všech surovin vypracujeme těsto.

 Plech vymažeme olejem nebo místo oleje vyložíme plech pečicím papírem. Polévkovou lžící děláme malé hromádky v podobě malých placiček a pečeme (oboustranně) 20 minut při 200° Celsia.

Ještě pro vás máme malou křížovku. Doplňte: 1. Bramborová… 2. Tropické ovoce, které roste na Havaji… 3. K osolení jídla potřebujeme… 4. Do misky dáme zelený… 5. Druh sýra… 1. 6. Sladký rohlík… 2. 3. 4. 5. 6.

15

kaše, ananas, sůl, salát, eidam, loupák

 Horká „chrastítka“ pomažeme máslem a podáváme ještě teplá. Tak chutnají nejlépe. Jako alternativu můžeme do těsta přidat 50 g nakrájeného špeku.


VÍTE, ŽE?

TEXT: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: LINDA AUDYOVÁ, ILUSTRACE: ADALET YURDAKUL

Víte, že nejfotografovanější stavbou v Německu je zámek Neuschwanstein? Tento pohádkový zámek sloužil jako inspirace pro pohádku Walta Disneyho Šípková Růženka.

Víte, že v Německu byla v roce 1778 otevřena nejstarší spořitelna na světě? Již o téměř sto sedmdesát let dříve ve Francii napadlo zaměstnance finančního úřadu, aby si lidé ukládali výplatu a podle potřeby z ní vybírali. Nápad tehdy neprošel.

Víte, že ekologii jako vědní obor zavedl německý biolog Ernst Haeckel v roce 1869? V současnosti se nejčastěji používá definice, že ekologie je věda o vzájemných vztazích mezi organismy a jejich prostředím.

Víte, že němčina je pověstná skládáním slov? Nejdelší publikované slovo Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft (sdružení pro podřízené úředníky vedoucího oddělení správy dunajských parních elektráren) má 80 písmen a dostalo se i do Guinnessovy knihy rekordů.

16


ČESKÉ STOPY

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MICHAELA ENŽLOVÁ, ILUSTRACE: HANA MLČOCHOVÁ

Představte si, že na začátku i na konci objevů pramene Amazonky stojí právě Češi. Již na konci 17. století se sem vydal jezuitský misionář, kartograf a rodák z Trutnova Samuel Fritz. Byl prvním člověkem, který na svých cestách poznal hlavní tok Amazonky, určil její pramen a stal se autorem první kvalitní mapy veletoku. O tři století později pak na svého dávného krajana navázal český geograf a hydrolog, který rozumí takřka veškeré problematice kolem vody, Bohumír Jánský. Ten se do oblasti peruánských And vypravil hned několikrát a v červenci 2000 jeho vědecká expedice dokončila detailní měření a určila místo, kde Amazonka pramení. Vědci došli k závěru, že není jediný pramen, ale jedná se o čtyři pramenné toky. Svým objevem navíc doslova přepsali učebnice, protože zjistili, že Amazonka je ve skutečnosti skoro o 500 km delší než doposud nejdelší řeka Nil. Peruánská vláda Jánskému za výzkum pramenů Amazonky a činnost na tamních univerzitách udělila zlatý řád a šlechtický titul. Stal se tak prvním cizincem, který získal toto nejvyšší státní uznání. Profesor Jánský nadále přednáší hydrologii, oceánografii, geografii Latinské Ameriky a ochranu vod na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy i napříč celým světem. Věnuje se udržitelnému rozvoji a problematice sucha. Roku 2009 získal Cenu ministra životního prostředí České republiky za celoživotní přínos pro ochranu životního prostředí.

Amazonie je největším a nejrozmanitějším ekosystémem na světě. Amazonka je nejdelší a nejvodnatější řekou světa, přivádí do světových oceánů 20 procent veškeré sladké vody. Je dlouhá téměř sedm tisíc kilometrů a vlévá se do ní přes 200 řek. Pro vědce je nekonečným zdrojem objevů, přesto svá tajemství vydávala jen velmi pomalu. Tím největším, které si po staletí uchovávala, bylo právě místo jejího pramene.

Zdroje: https://plzen.rozhlas.cz/rodak-ze-severniho-plzenska-posunul-pramen-amazonky-o-stovky-kilometru-6714932, https://itradenews.cz/z-praxe/139/objevitelem-novych-pramenu-amazonky-je-opet-cech

17


NÁRODNÍ PEDAGOGICKÉ MUZEUM A KNIHOVNA J. A. KOMENSKÉHO

PŘIPRAVILI: ZUZANA TASCAS A NPMK, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

Kreslený život „Učitele národů“ Úspěšná výstava Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského KOMenský v KOMiksu: Kreslený život „Učitele národů“ v Praze končí 30. června 2021. Výstava bude poté zapůjčena do Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde si ji bude možno prohlédnout do konce roku 2021. Výstavu si však mohou zapůjčit všechny školy, a to online formou. Součástí nabídky je i zaslání zajímavých pracovních listů.

Možnost zapůjčení elektronické verze výstavy využívají i české zahraniční školy. Pojďme se společně podívat do italského města obchodu a módy, lombardského Milána. Právě výstavou KOMenský v KOMiksu zahájila Česká škola Milán nový školní rok 2020/2021. Na besedu s dětmi měla přijet z Prahy autorka textu Klára Smolíková. Bohužel koronavirus jí v cestě zabránil.

kého města na řece Labi – do České školy bez hranic Drážďany. Děti se dozvěděly například to, že tehdejší třídy nebyly tak pohodlné jako ty dnešní. Žák seděl v dřevěné lavici v jednom oblečení i týden či déle a v jedné třídě mohlo být dvakrát až třikrát více dětí, než je tomu dnes. Děti překvapilo trestání rákoskou přes prsty nebo klečení v koutě na hrachu. Naopak měly radost z toho, že se o zrušení těchto praktik snažil „jeden Čech“. Kdyby se staly Janem Amosem a mohly ovlivnit školní výuku, žádné z nich by školu nezrušilo. Děti by si naopak přály, aby se vyučovalo více v přírodě a s radostí.

Proč právě tato spisovatelka? Napsala totiž knihu S Komenským do komiksu, která je pro všechny, kteří nemají rádi nudu. Vypráví o partě, která hraje únikovou hru Cesta z labyrintu. „Postupně parta zjišťuje, že kromě

nalezení klíčů se jim s každou místností otevírají průhledy do života podivného muže v černém, který snad nikdy nespí a neustále má hlavu plnou plánů. Největší hádankou, jejíž rozluštění je klíčem k cestě ven, je totiž sám Jan Amos Komenský. Uniknou z jeho labyrintu?“ Výstava KOMenský v KOMiksu doputovala i do sas-

18


TEXT: JANA SCHULZOVÁ, ILUSTRACE: DANIELA UBOLDI, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

POPLETENÉ OBRÁZKOVÉ ČTENÍ

Včera večer na

u rybníka

slyšela jsem teskně naříkat Zelený

Pozor, děti, pět obrázků v textu nedává smysl. Vyberte ten správný z těch, které se rozutekly po stránce.

, promoklý šos,

na horní Zelené

.

seděl tam bos. , košile, slušivý fráček,

viděla jsem dobře, byl úplněk, na nebi ani

.

„Neboj se,“ říká, „pojď klidně blíž,

pověst nás vodníků, to je náš

.

Já lidi netopím, to není pro mě, žádnou duši v

nemám dole v bahně.“

Dodám si odvahy, ptám se, proč

roní:

„Ztratil jsem pentličku a je úplně po ní…“ Povídám: „Nezoufej, vždyť o nic neběží! Teta má galanterii pod „Víš ty co,

!”

?“ – „Jmenuji se Vševěd.“

– „Sejdem se tu zítra večer v Nazítří u tety v obchodě Nejhezčí

.“ zacinkám,

vyberu, k

pospíchám.

Vševěd mi děkuje, hned zdobí si zhlíží se v

,

: „To jsem ale prokouk!“

Dostala jsem – jako výraz upřímného poděkování – předplatné na koncerty školeného žabího kuňkání. 19


KRAJÁNKOVA KNIHOVNA „CO ČETLI NAŠI RODIČE“

TEXT: PETRA ZİEGELWAGNER A VERONIKA KRÁLOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ

Řada z vás, milí krajánci, chodí do české školy, někteří třeba jen o víkendech. To, jaké české knížky čtete a znáte, tak ovlivňují nejen rodiče, ale i učitelé. V našem seriálu o knihách z dětství rodičů si tentokrát popovídáme s učitelem 1. stupně základní školy Komenský ve Vídni panem Tomášem Janovským. Ten je zároveň i tatínkem dvou dvojjazyčných krajánků.

Pracujete jako učitel základní školy Komenský ve Vídni. Je výuka českého jazyka a literatury u dvojjazyčných dětí jiná? Rozdíl je vždy spíše ve složení třídy – jednou se sejdou děti, které mluví lépe německy a češtinu mají jako druhý jazyk, ty je zapotřebí naučit nejdříve takovým jazykovým zvláštnostem, jako jsou slabiky dě, tě, ně nebo dvojhláska ou, která v němčině neexistuje, vyjmenovaná slova, pády a pádové otázky apod. Jinou třídu naopak mohou tvořit děti, jejichž rodiče nebo aspoň jeden z nich s nimi mluví výhradně česky, a tak rozumí téměř všem slovům.

už na gymnáziu. Rumcajse, Mikeše nebo knihy Bohumila Říhy si vybralo několik málo dětí. Občas se objeví zájemce o knihy Jaroslava Foglara, to když některý z tatínků zavzpomíná na své dětství. Poměrně oblíbené jsou dnes tituly Zuzany Pospíšilové, Veroniky Válkové nebo Pavla Brycze.

Ve škole máte na starosti knihovnu. Kteří čeští autoři jsou u dětí nejoblíbenější? Je to spíše radost než starost, když mohu sledovat malé čtenáře, kteří nejdřív čekají před knihovnou a pak v regálech pečlivě hledají tu správnou knížku. Pravda je, že např. Devatero pohádek si za posledních několik let půjčila jen Evička, která je dnes 20


KRAJÁNKOVA KNIHOVNA „CO ČETLI NAŠI RODIČE“

TEXT: PETRA ZİEGELWAGNER A VERONIKA KRÁLOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ

Čtou děti i klasiku vašeho dětství? Které vámi oblíbené dětské autory úspěšně předáváte dál vlastním dětem i žákům? U vlastních dětí je to poměrně jednoduché. Má domácí knihovna čítá zhruba 3000 svazků, a tak není problém si je prohlédnout a vybrat si z nich. Moje děti mají pochopitelně přečtené právě třeba Devatero pohádek, Ferdu Mravence nebo knihy Josefa Lady. Jako větší čtenář jsem měl rád příběhy Boříkovy party z pražských Holešovic od Vojtěcha Steklače. Máme přečtených všech pět dílů. Naše domácí čtení je zároveň takový test toho, co by mohlo zaujmout děti ve škole, neboť jeden čas jsem měl druháka doma a druháky ve škole. Těší mne, že v čítance pro čtvrtou třídu, kterou používáme, nechybí ani ukázka z těchto knih.

Co byste vzkázal dětem, které mluví dvěma jazyky? Především to, že jim závidím. Mají obrovskou výhodu, že ovládají dva jazyky. Vidím to na vlastních dětech, které jsou rovněž dvojjazyčné, aniž by si to v podstatě uvědomovaly. Vyrůstají v bilingvním prostředí, s kamarády ve Vídni mluví německy a po přejetí hranic s těmi českými automaticky česky. Nepřijde jim divné, že se všude domluví, že si s každým mohou povídat, rozumějí filmům, písničkám. A protože závist není právě nejhezčí vlastností, vzkázal bych jim, aby se nebály jeden nebo druhý jazyk používat, i když jim třeba tolik nejde jako ten mateřský, aby co nejvíc mluvily a četly. A ať jim to všechno jde pořád lépe!

V knížkách z 80. let se jistě často objevují slova, kterým dnešní děti nerozumí. Napadá vás nějaké takové slovo, které dětem často musíte vysvětlovat? V jednom textu jsme narazili na slovo pionýr, někdo šel do pionýra. To jsme si vysvětlili, jakkoliv mu už dnešní děti rozumět nemohou a naštěstí ani nemusí. Snad ještě několik slov ze školního prostředí – lenoch nebo piják. Podložky do sešitů už dneska děti nepotřebují, sací papír rovněž ne, pera fungují přece jen malinko jinak. Od prvních hodin čtení stále opakuji, aby se děti okamžitě ptaly na všechna slova, kterým nerozumějí – ta slova pak vypisuji na tabuli. Ne všechny děti, především ty, jejichž mateřským jazykem je němčina, dovedou vysvětlit, co je hlemýžď, hastrman nebo zahradník.

21


ČTENÍ NA POKRAČOVÁNÍ

Módní přehlídka na louce „Módní přehlídka, módní přehlídka, módní přehlídka!!!“ skáče žabka Eliška samou radostí po louce. „Jaká přehlídka?“ ptá se Barča, která se právě s Matyášem vrací ze školy. Zítra píšou test z historie kvákání a mají trochu obavy, jak to dopadne, takže si ani nevšimli plakátů rozvěšených všude po louce. „Zveme vás srdečně na sobotní soutěžní módní přehlídku nadějných návrhářů. Nejhezčí modely budou oceněny porotou ve složení Sluneční král a Noční královna. Módní kreace předvedou návrháři sami,“ čte Matty. Všichni se domlouvají, že si tuhle podívanou určitě nenechají ujít. V sobotu byla celá louka nachystaná a přehlídkové molo bylo ozdobené pestrobarevnými květinami. Jejich vůně se linula široko daleko a všude bylo plno zvědavých diváků. „Už to začíná!“ nemůže se dočkat Barča s Eliškou. „Černoočko mi slíbil, že nás pak vezme do zákulisí,“ šeptá kamarádům Eliška. „Černoočko?“ diví se Matyáš. Ale teď už tiše, přichází porota! Sluneční král i Noční královna jsou oblečeni do svých nejlepších šatů.

Kdo to ale stojí u mikrofonu ve fraku a vítá na louce tyto dva věhlasné módní znalce? Je to právě Černoočko, který si vzal akci i její hladký průběh na starost. Poslední dobou je opravdu vzorný! „Dámy a pánové, vítejte na…“ ale větu ani nedořekne. Přeruší ho hlasité kašlání, které ne a ne přestat. Je to jedna z módních návrhářek a pro dnešek i modelek – Mořská panna. Ta si vyžádala, aby jí na molu postavili mo-

ře, kde by mohla plavat, cákat a ukázat tak všechny detaily svých vodních šatů. Haha, moře, kde bychom asi vzali na louce moře? Pomyslel si tenkrát Černoočko něco o bláznivých umělcích. A proto se Mořská panna teď vozí po louce na kolečkovém křesle. S ploutví místo nohou totiž po louce chodit nemůže. Suchý model vypadá nevábně a diváci začínají být jako na trní. „Kvůli tomuhle jsme sem přišli? 22


ČTENÍ NA POKRAČOVÁNÍ

PŘIPRAVILA: LENKA KANELLIA A DĚTI Z LUCEMBURSKÉHO DIVADLA V LUXU (MATYÁŠ, MAJDA A JOHANKA)

To jsme tedy mohli zůstat doma,“ mudruje ježčí rodina. Černoočko se ještě na poslední chvíli snaží situaci zachránit a posadí Mořskou pannu na malý luční pramen opodál. A všichni najednou vzdychnou úžasem. Mořská panna v proudu vody tančí, vyskakuje z něj, vznáší se ve vzduchu a šaty se ze zplihlého hadru proměňují v magickou podívanou. „Následuje Mochomůrka a její…“ opět nestihne doříct Černoočko a Mochomůrka v přenádherných bílých šatech s volánky až na zem se už producíruje po molu. Na hlavě má obří červený klóbrc s bílými puntíky. Je velmi elegantní a všichni na ní můžou oči ne-

sit ani jako noční košile!“ „No dovol!“ urazí se Noční královna, otočí se na podpatku a odchází. Černoočkovi v tu chvíli dochází trpělivost a už se ani nesnaží přehlídku zachránit. „Další model je od Rubikovky!“ hlásá strašidýlko, a než se kdo naděje, rozebere Rubikovce kostkované šaty na kostičky a ustřihne jí její dlouhé rozčepýřené vlasy. „Nyní přichází Strejda Robert…“ Ale tahle modelka s prapodivným jménem si už ani netroufne vyjít na molo. Bojí se o své dlouhé vlasy i toho, co by Černoočko s jejími šaty udělal, a tak se schová do vykotlaného dubu. Přehlídka už se zachránit nedá. Porotci se pohádali a není možné ani vyhlásit vítězný model. Některé děti se honí po přehlídkovém molu a nakrucují se jako světové top modelky, jiné skládají z barevných kostiček věže a mosty. Dospělí se vrtí na svých židlích a chystají se odejít. Naštěstí v tu chvíli dovezou občerstvení. A tak Černoočko sundá frak a pozve všechny na čokoládový dort. Nedala si jen Rubikovka, která se skicákem v ruce seděla před věží sestavenou z kostek, navrhovala totiž nové modely.

chat. Již druhé přerušení ale Černoočka opravdu rozzlobí a začíná se v něm probouzet chuť na rošťárny. Obličejem se mu mihne potutelný úsměv! A… „Mochomůrka je diskvalifikovaná za přerušení moderátora a za to, že vypadá jako jedovatá houba!“ oznamuje davu. „Co to? Mochomůrka byla moje favoritka,“ říká Noční královna. Sluneční král jen obrátí oči v sloup: „Tenhle hrozný model? To se nedá no-

První příběhy o Černoočkovi, Pampelišce a žabáčcích najdete ve vydáních č. 07+08/2016–07+08/2017.

23


LOGOHRÁTKY

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MICHAELA ENŽLOVÁ

Hlásku Ř vyvozujeme z hlásky R. Pokud neumíte správně vyslovovat hlásku R, pak není možné se naučit správně vyslovovat hlásku Ř. Vždy je nutné se nejdříve naučit správné vyvozování hlásky R. Chceme-li vyslovit hlásku Ř, musíme stisknout zuby, našpulit rty a jemně polohlasem nebo šeptem vyslovovat hlásku R. Pokud tímto způsobem nastavíme mluvidla a přiměřeně na hlásku R přitlačíme, ozve se Ř. Nejlepší je trénovat hlásku Ř ihned ve slovech.

Přečtěte nahlas slova a soustřeďte se na správnou výslovnost hlásky Ř. řádek, řasa, pořad, řepa, řeka, ředkvička, řemeslo, řemen, bouře, kuře, nahoře, pařez, řízek, vaření, říkadlo, říjen, řízek, hovoří, peří, peřina, zařídí, pekař, kuchař, mlynář, malířka, kovář, dřevo, dříve, dřez, Ondřej, modřín, modřina, hříbátko, hřích, březen, hřiště, hřebec, hřeben, chřestýš, křídlo, křižovatka, křesadlo, křeč, skříň, mříže, mřížka, přímka, příkaz, přítel, příhoda, příjmení, příklad, přízvuk, příroda, předek, přehrada, přání, pokřik, přátelství, přezka, tři, tříska, třída, třešeň, třetina, třpyt, tetřev, větřík, bystře, středa, střídat, střep, střelec, střevíček, vřídlo, vřít, vřeteno, zřícenina, zřetelně

Přemýšlejte nad významem slov a zkuste je vytleskat po slabikách. Nyní čtěte nahlas a zřetelně věty: Jiří přinesl dřevo. Kuchař dobře vaří. Řehoř se přikryl peřinou. Bořek řeže dříví. Otevři dvířka! Hoří mi tváře. Při bouřce často hřmí. Střelec míří na terč. Úhoř plave v řece. Překladatel přeložil knihu. Do přístavu připlouvá parník. Hříbě má krásnou hřívu. Petřík křičí na Jiřinu. Pořádně se přikryj peřinou! Zavři dveře! Bořek jí vepřový řízek. Jíme příborem. Jiří má na talíři kuře. Jiřina vaří červenou řepu. Přišel přesně ve tři.

Pokuste si vymyslet další věty tak, aby obsahovaly, co nejvíce slov s hláskou Ř.

Ondřej spadl z jeřabiny. Má kolena odřená, čtyři třísky, tři modřiny. Ošetří ho Mařena.

24


LOGOHRÁTKY

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MICHAELA ENŽLOVÁ

Námořníci na moři, zvláštní řečí hovoří. Ať je říjen nebo září, mají úsměv na své tváři. Doplňte rýmy a domalujte obrázky.

JIŘINKA S MAŘENKOU PŘIKRYJÍ SE _ _ _ _ _ _ _ _. TO JE KŘIKU, TO JE NÁŘKU, SKÁČE ŘEHOŘ PŘES _ _ _ _ _ _ _ _. ÚHOŘÍČKU, ÚHOŘI, JAKÉ JE TO NA _ _ _ _? KŘIČÍ KŘEČEK NA KŘEČKA: „ŘEKNI TŘIKRÁT _ _ _ _ _ _ _!“ ŘÍKÁ HOUBAŘ HOUBAŘI: „VŮBEC SE MI _ _ _ _ _ _!“ BOŘIVOJ ZBOŘIL HRAD Z KOSTEK _ _ _ _ _ _. ŘEHTÁ HŘÍBĚ NA NÁDVOŘÍ, ŽE HO KOČÍ HLADEM _ _ _ _.

Pokuste se do textu dopsat správně háčky a čárky.

TATA SE DRE U DRIVI, ZE SI ZADA NEZKRIVI. NARIKA SI NA DRINU, MA OD DRIVI MODRINU.

Z písmen slova KŘIŽOVATKA se pokuste vytvořit co nejvíce slov. Zkuste vymýšlet taková, ve kterých je hláska Ř. Pomocí přesmyčky vytvořte slovesa, tj. slova, která označují činnost. Slova zapište a správně přečtěte.

PITŘEP ZETAŘ HÍTŘAST DÍŘIT ŘIVAT ŘIMĚT ŘOPČITSEK NÉTŘISP

Řešení: pepřit, řezat, stříhat, řídit, vařit, měřit, přeskočit, přinést

A nezapomeňte si stáhnout přílohu, kde najdete spoustu dalších úkolů a zábavy. 25


HRÁTKY S ČEŠTINOU

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, KLAUDIA SAUEROVÁ, ILUSTRACE: STANISLAVAARTSEU

Jednoho deštivého odpoledne se Evička dívala na televizní pohádku. Vystupovali v ní vodníci. Koukaly se s ní i ponožky Petúnie Pravá a Levá. Moc se jim to líbilo, protože vodník pro ně byla zcela nová pohádková bytost, kterou neznaly. Večer, když se vyprané sušily na sušáku na balkoně, vyprávěly svůj vymyšlený příběh ostatnímu mokrému prádlu. Aby vtáhly posluchače do děje, vždy se zastavily ve vyprávění a chtěly pokračovat, jen když bylo vybráno správné slůvko.

A teď je to na vás, děti! Na skalce u rybníka seděl podvodník / vodník. Neměl ten den co dělat, a tak jen tak mlaskal / cvrnkal do kamínků. Bléééé / žbluňk do vody! To se pak na hladině tvořily krásné

okruhy / kruhy! Závodník / vodník byl tak zabrán do oblázků / obrázků, že si nevšiml dětí na školním odletu / výletu. Byly to děti asi moc odvážné, žádné se vodníka nepolekalo / polekalo. Uctivě a nahlas ho pozdravily / nadzdravily a podaly / daly / vydaly se s ním do řeči. On se ptal, odkud našly / přišly, a ony, že

z výhledny / rozhledny na kopci za

lesíkem. Prý se celá kymácela, když

se zvedl vítr a udělal své mocné

fíííí / vrkú. Vodovodník / vodník

dětem na oplátku ukázal své

podvodní / závodní / odvodní

království. Bylo to jako na

prohlídce / vyhlídce / přehlídce:

hop / haf jedna rybka

za druhou, ukazovaly se v celé své

kráse nad hladinou. Na

památku dostali každý kluk a každá

holka od vodníka

kouzelnou / okouzlenou šupinu

z pozlacené / podzlacené

sochy kapra.

26


HRÁTKY S ČEŠTINOU

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, KLAUDIA SAUEROVÁ, ILUSTRACE: STANISLAVAARTSEU

Věděli jste, že zvukomalebná slova foneticky napodobují přirozené zvuky? Zkusíte najít správné dvojice?

ŠTĚKAT ZAÚPĚT BOLESTÍ

DUSOT KONÍ

BZUČET

PŘIŤUKNOUT SKLENKAMI NA ZDRAVÍ

VYBAFNOUT

ODBÍJENÍ HODIN

ROZBÍT SKLO NUDA

ZAVŘÍT POUZDRO

POJÍDAT NĚCO KŘUPAVÉHO

ODPINKNOUT MÍČ UPADNOUT KLEPAT NA DVEŘE

VODA KAPAJÍCÍ Z KOHOUTKU

Česky pejsek štěká „haf haf“. Prozradíte Petúniím, jak dělá ve vašem jazyce?

27


KOMIKS

TEXT: LENKA KANELLIA, JANA SCHULZOVÁ A ZDEŇKA STRIGARO, ILUSTRACE: ZDEŇKA STRIGARO

28


KOMIKS

TEXT: LENKA KANELLIA, JANA SCHULZOVÁ A ZDEŇKA STRIGARO, ILUSTRACE: ZDEŇKA STRIGARO

29


ZA KULTUROU – ČEŠTÍ MALÍŘI

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MARTA DAEUBLE

Jan Zrzavý

Narození: 5. listopadu 1890 ve Vadíně u Havlíčkova Brodu Úmrtí: 12. října 1977 v Praze Jan Zrzavý byl nejen malíř, ale také ilustrátor a scénograf. Čtyřikrát se pokoušel dostat na pražskou Akademii výtvarných umění, ale marně. Naštěstí jeho touha malovat ho neopustila a sám se naučil malovat tak dobře, že se z něj nakonec stal jeden z nejvýznamnějších českých malířů. Jan Zrzavý miloval Francii, která byla velkou inspirací pro jeho obrazy. Do Bretaně jezdíval tvořit celých patnáct let.

Bárky na pobřeží, 1948, 50 × 62 cm

Umělecký styl: osobitý, nezařaditelný

Námět: krajina

Materiál: překližka

Technika: olejová tempera

30


ZA KULTUROU – ČEŠTÍ MALÍŘI

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MARTA DAEUBLE

Scénograf Scénograf je divadelní výtvarník, který navrhuje a realizuje divadelní nebo filmovou scénu. Například navrhuje kulisy, kostýmy a loutky.

Vybarvi si obrázek a odpověz na otázky Kdy a kde jsi se naposledy koupal/a v moři nebo v řece? Kolik balvanů a skal spočítáš na obrazu Jana Zrzavého? Myslíš, že Jan Zrzavý maloval Bárky na pobřeží na jaře, v létě, na podzim, nebo v zimě? Vysvětli proč.

světle hnědá

červená

tmavě hnědá

růžová

modrá

kámen

loď

oblázek

balvan/skála

moře 31

pláž

obloha


KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

TEXT: MARIE ŠVÉDOVÁ, TVOŘÍ: MIKEŠ, FOTO: TEREZA NOVÁKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

Vodníci se vyskytují ve slovanských pověstech a víra v ně souvisela s kultem vody. Jak vlastně takový vodník vypadá? Je to muž, má zelené vlasy a bývá pěkně oblečený – typicky je jeho oblečení zelené a červené. Na hlavě mívá například cylindr, to byl totiž v 19. století velmi módní pánský klobouk. Vodník nosí pochopitelně cylindr zelený, ozdobený pentlemi. Chcete mít také takový?

Budete potřebovat: • • • • • • • • •

tvrdý papír nůžky tužku zelenou barvu a štětec kružítko pravítko lepidlo lepicí pásku barevné mašle

32


KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

1 2

4 5

TEXT: MARIE ŠVÉDOVÁ, TVOŘÍ: MIKEŠ, FOTO: TEREZA NOVÁKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

3

Narýsujte na tvrdý papír dva obdélníky o velikosti 18 cm × 30 cm. Lepicí páskou je přilepte kratší hranou k sobě, aby vznikl jeden dlouhý obdélník. Po obou dlouhých stranách obdélníku naměřte asi 1,5 cm okraj. Z okraje vystříhejte trojúhelníky tak, jak to vidíte na fotografii.

Změřte velikost hlavy, na kterou chcete klobouk nasadit. Kružítkem narýsujte kruh odpovídající velikosti a kolem něj ještě jeden, přibližně o 6 cm větší. Vše vystřihněte: nejdřív velký kruh (krempa) a pak z něj vystřihněte menší kruh („střecha“ klobouku).

Všechny části klobouku nabarvěte na zeleno a nechte barvu uschnout.

Lepidlo naneste na ohnuté trojúhelníky a nalepte na ně „střechu“ klobouku. Trojúhelníky na spodní straně válce ohněte směrem ven. Shora navlékněte papírový kruh, který bude tvořit krempu cylindru, a přilepte lepidlem. Nakonec zbývá cylindr dozdobit barevnými pentlemi. Pokud nemáte látkové, můžete vyrobit papírové nebo z krepového papíru.

6

Trojúhelníky na jedné straně velkého obdélníku ohněte. Obdélník srolujte tak, aby měl vzniklý válec stejný průměr jako vystřihnutý kruh, a slepte okraje k sobě. Pokud papír hodně přečnívá, odstřihněte jej. Ohnuté trojúhelníky by měly směřovat dovnitř.

7

33


MOJRÁČEK RADÍ DĚTEM

TEXT: M. LIGOCKÁ, V. PAVLISKOVÁ, ILUSTRACE: E. VOSÁHALOVÁ, ONLINE PSYCHOLOGICKÁ PORADNA MOJRA.CZ, WWW.MOJRA.CZ, +420 731 226 690, PORADNA@MOJRA.CZ

V sobotu ráno vstává Mojráček brzo. Nemůže dospat, protože ho dnes čeká první trénink tenisu po prázdninách. Neustále popohání maminku, aby si pospíšila. Ta se jen vesele usmívá a uklidňuje ho, že se nemusí bát, času mají dost a určitě na trénink nepřijdou pozdě. Před odjezdem si Mojráček ještě zkontroluje věci, jestli něco nezapomněl, a pak už konečně vyráží. Na kurtech si Mojráček všimne, že se na tréninku objevil také nový chlapec. Moc si ho ale nevšímá, ostatně jako ani ostatní hráči. Chlapec se totiž s nikým nebaví. Nejdříve si Mojráček myslí, že je chlapec stydlivý, ale když se ani po dvou měsících pravidelného tréninku nic nezmění, začne být Mojráček zvědavý. „Maminko,“ ptá se jednou po tréninku Mojráček, „proč myslíš, že je ten kluk tak odtažitý? Bojí se nás? Nebo je za tím něco jiného?“ Maminka jen pokrčí rameny a neví, co víc by na to Mojráčkovi mohla říct. O týden později pak sedí maminka na kurtech a sleduje, jak Mojráček trénuje. Přisedne si k ní cizí paní a dají se do řeči. Je to maminka toho tichého chlapce, o kterém mluvil Mojráček. Jelikož si maminky mají hodně co říct, domluví se, že si společně po tréninku zajdou na kávu. Mojráček je z návštěvy trochu nervózní, neví, jestli se s ním bude kluk – Michal – bavit. Michal bydlí s rodiči v obrovském domě se zahradou. Maminky si sednou na terasu, pijí kávu a povídají si. Michalova maminka nachystá klukům svačinu a pobídne je, aby si šli hrát na zahradu. Mojráčkovi hned padne do oka dům na stromě, strašně rád by si tam šel hrát, ale neví, jestli by to Michalovi nevadilo. A tak po sobě kluci jen tak pokukují. Nakonec je Michalova maminka pobídne, aby si v domečku na stromě hráli a Michal ať ukáže Mojráčkovi své hračky. Mojráček je ze všeho úplně nadšený, vůbec nevěřil, že Michal bude mít tolik zajímavých hraček. Po chvíli se spolu začnou bavit, Mojráček se ptá Michala, proč se na tenise vždy drží stranou a nemluví s ostatními. „Víš, Mojráčku,“ řekne Michal, „já totiž nevím, o čem se se všemi mám bavit.“ Mojráček o tom chvíli uvažuje a pak dostane nápad. Na příštím 34


MOJRÁČEK RADÍ DĚTEM

TEXT: M. LIGOCKÁ, V. PAVLISKOVÁ, ILUSTRACE: E. VOSÁHALOVÁ, ONLINE PSYCHOLOGICKÁ PORADNA MOJRA.CZ, WWW.MOJRA.CZ, +420 731 226 690, PORADNA@MOJRA.CZ

tréninku začne ostatním vyprávět, jak byl u Michala na návštěvě a jaký má parádní dům na stromě. Děti jsou zvědavé a rády by domeček na stromě také viděly. Začnou se Michala vyptávat, kdo mu ho postavil, co vše tam má za hračky… A od té doby už Michal nestojí mimo partu, ale se všemi se kamarádí.

Tipy pro rodiče: • • • •

• •

Rozvíjejte sociální dovednosti dítěte. Zapojujte dítě do kolektivu odmala. Podporujte dítě v seznamování se s ostatními, dejte mu prostor najít si kamarády. Pokud je dítě stydlivé a neví, o čem se s jinými dětmi bavit, dejte mu jasný návod, jak se připojit do hry, a návrhy různých témat (škola, kroužky, hračky, zvířátka…). Učte dítě rozpoznat, že druhý nemá o kamarádství zájem. Vysvětlete, že to není jeho chyba, že za to nemůže a nedělá nic špatně. Připravte dítě na odmítnutí. Učte dítě rozpoznat, kdo je jeho kamarád a kdo ne. Že kamarád je ten, se kterým si může hrát, povídat, učit se, svěřit se mu, smát se i plakat.

35


OMALOVÁNKA – O ZEMI

V

TEXT: RADKA ÇELİK, ILUSTRACE: LÍZA

Voda íte, že také voda má paměť a pama- spokojená. A protože se naše tělo skládá tuje si všechno, co do ní vložíme?

z vody, měli bychom být opatrní, abychom

Když budeme mít pořád dobrou náladu,

si svým chováním neuškodili. Zkuste vždy

tak i voda bude veselá a bude nás uzdra-

vodě poděkovat, usmát se na ni a poslat jí

vovat. Když se ale budeme mračit, tak ani dobrou náladu. Ona vás za to bude mít voda, kterou máme před sebou, nebude

moc ráda a bude vám pomáhat.