Krajánek 03/2021

Page 1

ČASOPIS nejen PRO ČESKÉ DĚTI ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ

Březen 2021

Téma: Záhady,

hlavolamy, rébusy


ČESKÁ KUCHYNĚ

TEXT, ILUSTRACE, GRAFICKÁ ÚPRAVA: MARTA DAEUBLE

2


EDITORIAL

Obsah 2

Kvíz České stopy NPMK Krajánkova knihovna Čtení na pokračování Logohrátky Hrátky s češtinou Komiks Za kulturou Krajánkovo tvoření Mojráček Omalovánka

Bábovka Noc s Andersenem Záhady, hlavolamy, rébusy Co je pro tebe opravdová záhada? V soudní síni Soudkyně Křížovky a rébusy Geelong Australský masový koláč Zajímavosti a výročí z Austrálie Austrálie Bedřich Hrozný Komenský do tříd Petr Eliáš Černoočko Hláska Š Záhady Knedlík a ježek v kleci Toyen Magnetický tangram Mojráček a šikana ve škole Broučci

Logohrátky Krajánkovo tvoření

Hláska Š Šablona

Česká kuchyně Úvodník 4–5 Téma 3

6—7 8

9

10—11

12—13 14–15

16 17

18 19

20—21

22—23 24—25 26—27 28–29

30—31

32—33 34—35

36

Příloha Příloha

U krajánků Povolání Povolání – rozhovor Volnočasovky Krajánci na cestách Putování za chutěmi Víte, že?

Noc s Andersenem Jsou studnicí informací i fantazie. Plné dobrodružství, napětí, ale i pohody a zábavy. Inspirují nás, rozvíjí, poučují. Uklidňují nás, umí nám vykouzlit úsměv na tváři a pořádně nás rozveselit. Jindy nás nutí k hlubšímu zamyšlení a přemýšlení. Jsou nám učitelem i věrným přítelem, stejně tak průvodcem našich životů. Mají zkrátka velkou moc a pro mnohé z nás jsou doslova láskou na celý život. Věrní čtenáři si zcela jistě všimli, že březnová čísla časopisu Krajánek věnujeme pravidelně knihám a projektu Noc s Andersenem, kdy malí i velcí čtenáři společně nocují v knihovnách plných knih připravených vtáhnout je do toho svého příběhu. Na společné Noci s Andersenem si bohužel budeme muset ještě chvilku počkat, nic nám ale nebrání začít si číst už teď. Nocovat s knihou

Speciál Noc s Andersenem

ČASOPIS nejen PRO ČESKÉ DĚTI ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ Vychází 1. 3. 2021, březen 2021 měsíčník, ročník 8 Šéfredaktorka: Ivana Kaçmaz Editorka: Denisa Žáková Korektury: Anna Karamantzani, Ivana Bilošová, Zuzana Dorogiová, Jana Rosell, Marie Švédová, Kristýna Vávrová Titulní strana: Marta Daeuble Finální sazba: Ivana Kaçmaz

tak můžeme třeba v pokojíčku, protože číst lze kdykoliv, kdekoliv a bez ohledu na to, co

se okolo nás odehrává. Zkrátka když sáhneme po správné knížce, můžeme se nechat unášet do světa fantazie a neskutečných příběhů. Proto vám přinášíme několik příběhů (pohádek) populárních v zemích našich krajánků, které jistě udělají radost i vám.

krajanek@krajanekvesvete.cz

Vydává Krajánek ve světě z.s. Rovné 5, 518 01 Dobré. IČO: 07369522 Předsedkyně: Lenka Kanellia spolek@krajanekvesvete.cz www.krajanekvesvete.cz www.facebook.com/krajanekvesvete © Krajánek ve světě z.s.

Tak prima čtení a úsměv na tváři! Michaela Enžlová 3


TÉMA

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, ILUSTRACE: BARBORA MACKOVÁ

M*l* kr+j+nc*, j+kp+k s/ dn/s m+t/?

Pro někoho zůstane úvodní věta dnešního povídání navždy záhadou, jiný to rozlouskne, než bys řekl švec. Pro jednoho může být hlavolamem (a následně bolehlavem) i návod na mlýnek na mák. Někdo vyřeší sudoku „killer“ nebo případ zmizení prastaré čínské vázy z pokoje zamčeného zevnitř jen tak mimochodem mezi zalitím bramboříku a zamícháním polévky na plotně.

Povídat si dnes máme o záhadách, hlavolamech a rébusech. Tak jestlipak jste už vy sami někdy museli řešit nějakou záhadu? Třeba doma někdo tajně snědl tabulku mléčné čokolády a vy jste chtěli stůj co stůj přijít na to, kdo to byl? Dlouho jste si lámali hlavu... A řešení přišlo samo: hnědé fousky kolem celé pusy „pachatele”. Nebo je pro vás záhadou, stejně jako pro mě, jak se vejde kouzelníkovi do klobouku živý králík, živá holubice a ještě kytice růží?

Nebo se vám dostal do ruky nějaký hlavolam? Rubikova kostka, jejíž strany odolávaly vašim pokusům zbarvit se do jedné barvy? Či bylo vaším úkolem rozpojit kovové kroužky navlečené do sebe? Nebo jste se snad dokonce setkali s – v Česku všem povědomým – ježkem v kleci, který se z ní musí několika šikovnými otočeními, natočeními a popotaženími dostat ven?

Možná jste se také na výletě nebo o prázdninách ocitli v bludišti, třeba v zábavním parku nebo v zahradách nějakého zámku, a hledali jste cestu ven? Či jste mistry labyrintu na papíře v nějakém křížovkářském a luštitelském časopise? A tam byste také mohli narazit na tajenky, které vyjdou po vyluštění křížovky, nebo na rébusy, slova napůl napsaná a napůl nakreslená.

4


TÉMA

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, ILUSTRACE: BARBORA MACKOVÁ

Záhadou mohou také být různá starověká písma, dokud je tedy někdo nerozluští a nerozšifruje. Nejprve to vypadá jako klikyháky a čáry máry, ale chce to jen trpělivost, kombinační schopnosti, kapku štěstí a hurá, rozluštěné písmo je na světě! Možná jste si vy sami – s kamarády, se sourozenci či na táboře – zkusili vymyslet vlastní tajné písmo nebo tajnou řeč. Aby vám a tajným plánům nikdo nepovolaný (zejména pak dospělý) nerozuměl!

Někteří z nás jsou na záhady, hlavolamy, šifry, rébusy a tajenky mistři nad mistry. A pokud zrovna vy nemáte detektivní nebo luštitelský talent, jste jistě šikovní na něco jiného!

P.S. ?ecnárts an ětěv ínvrp v onáspan ej oC

5


U KRAJÁNKŮ

PŘIPRAVILA: EVA VOORTMAN ŠIMÁNKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: JANA KLEINEROVÁ

CO JE PRO TEBE OPRAVDOVÁ ZÁHADA?

DAVÍDEK, 8 LET, ST. PÖLTEN ANEŽKA, 6,5 LET, ISTANBUL

Novou záhadou pro mě je, proč má naše kočička zadní nohy jak zajíc.

Největší záhada je, jestli existují mimozemšťani. Já myslím, že jo, tatínek ale říká, že ne.

EVELÍNKA, 11 LET, KLIMKOVICE

Záhadou je, proč nevnímám své okolí, když čtu.

JENDA, 13 LET, BRUSEL OSKAR, 8 LET, EELDE

Co se bude dít po smrti?

Oceány. Lidstvo totiž zatím prozkoumalo jen asi 5 % všech oceánů na planetě. V těch zbylých 95 % mohou žít různí živočichové, které neznáme a kteří mohou mít různé podoby a velikosti. 6

VICTORKA, 11 LET, LYON

Pro mě je největší záhada covid.


U KRAJÁNKŮ

PŘIPRAVILA: EVA VOORTMAN ŠIMÁNKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: JANA KLEINEROVÁ

ADAM, 13 LET, CANBERRA

VAŠEK, 8,5 LET, ISTANBUL

Vídám tady pána, jak běhá kolem FILIP, 9 LET, ATÉNY našeho bloku, má v uších sluchátka, Největší záhadou pro mě je, nikdy neposlouchá muziku, pořád jaký génius vymyslel u toho telefonuje. Když se mineme Minecraft. a já se ohlédnu, tak zmizí. Už ho pak nepotkám, jak běží další kolečko. Kam mizí? Proč mizí, když se potkáme?

Jak vznikla Země, Měsíc, Slunce a vůbec celý vesmír.

ANIČKA, 7 LET, BRNO

JAKUB, 6 LET, CANBERRA ANNA, 11 LET, MILÁN

Pro mě je záhada, jestli je vesmír nekonečnej.

Proč nemáme v Canbeře sníh a v Praze ano?

Život.

MALVÍNKA, 6 LET, KLIMKOVICE

Proč na jiných planetách není kyslík?

SLOVO „PARK“ ZNÍ V MNOHA JAZYCÍCH PODOBNĚ. KDO PODLE TEBE TOTO SLOVO VYMYSLEL? Odpověď pošli do konce března na adresu krajanek@krajanekvesvete.cz. Zveřejníme ji v květnovém čísle. 7

Odpovědi dětí neprocházejí jazykovou úpravou.


POVOLÁNÍ

TEXT: KATEŘINA BALUNOVÁ, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZDEŇKA STRIGARO

Soudního jednání se účastní mnoho lidí, kteří se snaží buď prokázat, nebo vyvrátit vinu obžalovaného. Poznáte, kdo se čím zabývá? Napište číslo do políčka vedle lidí na obrázku.

Policejní vyšetřovatelka Šárka se přišla podívat  Pracovník justiční stráže Petr hlídá vstup do  na soud s obžalovaným, k jehož dopadení pomohla. soudní místnosti. Soudce Ondřej pozorně poslouchá výpovědi Novinářka Zuzana bude o ostře sledovaném   všech přítomných, aby mohl spravedlivě rozhodnout soudním procesu informovat diváky ve večerních o trestu. Advokátka Klára zastupuje obžalovaného klienta. Pracovník vězeňské stráže Martin přivádí obžalovaného, kterého přivezli z vazební věznice. Soudní zapisovatelka Jana pečlivě zapisuje výpovědi všech zúčastněných stran.

zprávách. Soudní znalkyně Barbora je připravena přednést před soudcem závěry, ke kterým dospěla. Advokátní koncipient Vilém připravil advokátce všechny důležité podklady k jednání. Kameraman Jiří natáčí průběh celého jednání.

  

  

8


POVOLÁNÍ – ROZHOVOR

TEXT: KATEŘINA BALUNOVÁ, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZDEŇKA STRIGARO

Jméno: Lucie Yakut Povolání: soudkyně Věk: 34 let Bydliště: Teplice, ČR

Čím jste chtěla být jako malá? Nejdřív jsem chtěla být policistkou, asi od osmi let pak soudkyní. Jezdila jsem do školy autobusem a v té době bylo na zastávce napsáno, že soudci a důchodci mají MHD zdarma a to se mi líbilo.

V čem musí být člověk dobrý, aby mohl toto povolání vykonávat? Musí být rozhodný, trpělivý a nesmí být zbrklý. Nesmí se bát říct svůj názor a stát si za ním. Musí umět vysvětlit důvody svých rozhodnutí.

Co vás na vaší práci nejvíc/nejmíň baví? Nejvíc mě baví, že každý případ je jiný. Každý příběh je originál. Nejméně mě baví vypisování formulářů.

Co byste poradila někomu, kdo se chce stát soudcem/soudkyní? V České republice je cesta za soudcovským talárem dlouhá a složitá. Čeká vás vysoká škola, několikaletá praxe, spousta zkoušek, testů a pohovorů, ale stojí to za to.

Bez čeho se ve své práci neobejdete? Neobejdu se bez počítače, zákonů a taláru.

Kdyby měla být soudkyně zvíře, jaké zvíře by byla a proč? Soudce musí být sovou i lvem zároveň. Sovou v moudrosti, klidu a trpělivosti. Nesmí ho nic rozhodit. Lvem, protože musí být pánem soudní síně. Musí mít jednání a řízení plně ve svých rukou, musí mít vnitřní sílu a odvahu. Tři slova, která vaši práci nejlépe vystihnou. Spravedlnost, důstojnost, lidskost.

9


VOLNOČASOVKY

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: DANA DUNFORD

Vítej v Melbourne! Kde tohle město najdeš? A uhodneš tuto hádanku? Mám města, ale ne domy. Mám hory, ale ne stromy. Mám řeky, ale ne ryby. Co jsem? ......................................................................................................................................... mapa

Prohlédni si obrázky graffiti ve městě Melbourne. Pak obrázky zakryj a podle paměti odpověz na otázky ANO—NE. Tajenka ve žlutém sloupci ti prozradí, které ovoce roste na poli v Austrálii. Na obrázku jsou/je:

Dva ptáci .............. Jedno okno ......... Brýle ..................... Člověk .................. Motýl ....................

S

10


VOLNOČASOVKY

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: DANA DUNFORD

Austrálie. Vyškrtej z barevného textu názvy australských: A. jídel, B. měst a C. zvířat. Ze zbylých slov poskládej australská rčení.

Čímpiedélepavlovasevegemiteptášlamingtonsjakdamperdalekoha mdogjsiklokanímasodošeltímdelšíset ijehněčícesta budefishandchipszdát.

LepšíSydneynežAdelidechlebaMelbourneseBrisbanešunkouPerthlepšíC anberranežHobartkopanecDarwindoC airnszadku.

_____________________________________

______________________________________ Lepší něco než nic!

Do Austrálie by se Česká republika vešla téměř stokrát. Cestování v Austrálii bude dlouhá cesta!

Šupmedůzanavčlakolopavoukažralokpovídejhadsvojíkrokodýlhi storkuchobotinicezapochodu.

Vašek, Istanbul

————————————————— To vám řekne Australan, když se s vámi vůbec, ale vůbec nechce bavit: „Jdi si po svých.“ Francesca, Frankfurt nad Mohanem

Anička, Washington, D.C.

Které zvíře uloví Dundee?

11


GEELONG

KRAJÁNCI NA CESTÁCH

TEXT: ZUZANA TASCAS, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: KAORU ISHIDA

Posíláme vám letní pozdrav z Austrálie a chtěli bychom vás pozvat do přímořského města Geelong a jeho okolí, vzdáleného 70 km od Melbourne – největšího města státu Viktorie. Geelong (často také nazývaný „město u zálivu“) leží na jihu nejmenšího australského státu, při cestě na poloostrov Bellarine. Jižně od Geelong, ve městě Torquai, začíná pomyslná brána Velké oceánské cesty, která je 243 km dlouhá a vede podél pobřeží Tichého oceánu až do města Allansford. Pokud se někdy na tuto cestu vydáte, čekají na vás úžasné pohledy na divoké pobřeží, národní parky, vápencové a pískovcové útesy, pralesy a dlouhé písečné pláže.

Poloostrov Bellarine je oblíbená rekreační oblast s přístupnými plážemi ke koupání a surfování, ubytováním všeho druhu a také vinicemi s proslulými vinařstvími. Ta nabízejí turistům příjemné posezení s vínem a místními delikatesami, kterými jsou především mořské plody.

Na poloostrově je také dostatek kempů, kam Australané rádi vyrážejí v době prázdnin, nejčastěji se svými karavany a početnými rodinami. 12


KRAJÁNCI NA CESTÁCH

TEXT: ZUZANA TASCAS, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: KAORU ISHIDA

Hlavní atrakcí města Geelong je přímořská promenáda, kde je spousta zábavy. Na Východní pláži se lze vykoupat v městských venkovních lázních a nad nimi navštívit botanickou zahradu. Přímo v centru promenády se můžete občerstvit v mnoha restauracích a barech, navštívit historický kolotoč a projít se po molu Cunningham. Na západ podél pobřeží pak pokračujete až k zahradám Steampacket a cestou kromě lidí potkáte také pestrobarevné dřevěné sloupky, které reprezentují historické postavy.

Další dominantou města je historické muzeum vlny, stará věznice a galerie regionálního umění. Mezinárodní centrum najdete na ulici Pakington v západní části města. Zde si můžete vychutnat jídla z celého světa v restauracích a kavárnách a také navštívit různé maloobchodníky se specializovaným zbožím. Ulice Pakington je také dějištěm každoroční velké mezinárodní události Pako Festa. 13


PUTOVÁNÍ ZA CHUTĚMI

TEXT A FOTO: DANIELA WADEY, PŘÍPRAVA: ADAM, SIMON, JAKUB A WILLIAM, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

Australský masový koláč neboli Aussie meat pie je koláč plněný masovou směsí. Obvykle se používá nakrájené dušené hovězí maso, podobné jako český guláš, nebo mleté maso. Maso může být i vepřové, kuřecí nebo klokaní. Austrálie je proslulá svým vysoce kvalitním hovězím masem z černých krav plemene Angus volně se pasoucích na místních loukách a pohořích. Maso se doplňuje cibulí, někdy houbami, cuketou, mrkví, dokonce i nastrouhaným sýrem.

Náročnost: snadné

Doba přípravy: 25 minut + 1 hodina na zchladnutí směsi + pečení 20 minut

Aussie meat pie se jí obvykle jako jedna malá porce, ale může být také větší, vhodný na krájení jako dort. Populárním se stal právě proto, že se vejde do ruky a může se jíst studený i teplý, k obědu nebo svačině, doma i na ulici, ve spěchu i v klidu. Vždy se doplňuje rajčatovou omáčkou, která se liší od českého kečupu – je daleko sladší. Masový koláč je v Austrálii považován za ikonu, australským národním pokrmem jej v roce 2003 nazval dokonce bývalý předseda vlády Nového Jižního Walesu Bob Carr. 14


PUTOVÁNÍ ZA CHUTĚMI

Budeme potřebovat: • •

• • • • • • • • •

500 g mletého hovězího masa 2 balení těsta: jedno listového a jedno křehkého 1 větší cibuli 2 lžíce mouky 2 lžíce olivového oleje worcestrovou omáčku bujon v kostce kečup/tomatový protlak sůl, pepř bylinky 1 vejce

TEXT A FOTO: DANIELA WADEY, PŘÍPRAVA: ADAM, SIMON, JAKUB A WILLIAM, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

 V pánvi na olivovém oleji osmahneme nakrájenou cibulku, trvá to asi tak 3 minuty. Přidáme maso, mícháme a lehce opékáme.

 Až se vše zlehka osmahne, přidáme sůl, pepř, worcestrovou omáčku, kostku bujonu a kečup (podle chuti).

 Dusíme asi tak 15 minut nebo tak dlouho, dokud nebude vše krásně spojené. Pokud máme doma čerstvé bylinky, přidáme je. Zamícháme a povaříme dalších 5 minut. Ochutnáme. Dobré? Tak pokračujeme!

 Poté vlejeme do směsi mouku rozmíchanou ve vodě a povaříme, dokud směs nezhoustne. Necháme ji vychladnout.

Důležité: směs nesmí být moc vodová, jinak by koláčem prosákla!

 Na pečení použijeme formu na větší koláč nebo na muffiny. Pláty těsta necháme chvíli zteplat. Pokud jsou zmrzlé, rozmrazíme je.

Tajemství úspěchu spočívá v tom, že listové těsto je navrchu a dělá krásnou bublinu, křehké je všude jinde. Jelikož je křehké těsto pevnější, drží směs uvnitř.

 Když mají těsta příjemnou pokojovou teplotu, vykrojíme z křehkého těsta skleničkou nebo nožíkem tak velké tvary, abychom jimi mohli vyložit formu. Vždy tak, aby přesahovaly lehce okraje. Vyplníme masovou směsí. Vršek koláčků přiklopíme kolečkem z listového těsta, po stranách ho spojíme se spodním dílem. Vršek těsta propícháme vidličkou, aby se nám zbytečně nezvedalo. Pomažeme rozšlehaným vajíčkem pro lesklou barvu. Pečeme v troubě na 200 °C dokud není vršek zlatavý, zabere to asi 20–25 minut. Podáváme zásadně s kečupem! 15


VÍTE, ŽE?

TEXT: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: LINDA AUDYOVÁ, ILUSTRACE: ADALET YURDAKUL

Víte, že i z vesmíru můžete pozorovat Velký bariérový útes u australského pobřeží? Je největším korálovým útesem na světě, je dlouhý přes 2000 kilometrů a tvoří ho miliardy drobných organismů.

Víte, že velké množství australských rostlin i živočichů se nenachází na žádném jiném místě na světě? Odborně se jim říká endemité. Mezi nejznámější patří klokan, koala, ptakopysk či tasmánský čert.

Víte, že v australském národním parku Wollemi byl nalezen háj stromů borovice wollemie vznešené, která pamatuje dinosaury, protože rostla už v té době? Neuvěřitelné přežití háje zůstává záhadou.

Víte, že jedním z nejtajemnějších míst v Austrálii je posvátný skalní útvar Uluru? Je největším monolitem na světě, a to nad zemský povrch ční asi jen jedna desetina. Výstup na vrchol prý nosí smůlu.

16


KVÍZ

1. Austrálie, oficiálně Australské společenství, je A. velkovévodství. B. federativní republika. C. federální konstituční monarchie. 2. V čele státu stojí (nebo sedí) A. královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem. B. velkovévodkyně Alžběta III. C. prezidentka Alžběta VII.

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

9. Mezi nejznámější živočichy Austrálie, které jinde jen tak nenajdeme (tzv. endemit), patří A. kvokan, kukala, ježilka. B. koala, klokan, ježura. C. kukula, kvákal, žežulka. 10. Národním jazykem Austrálie je A. tasmánština. B. australština. C. angličtina.

15. Největšé plochu Austrálie zabírají A. pouště a polopouště. B. hory a velehory. C. močály a bažiny. 16. Tasmánský čert je A. bratranec čertího pomocníka českého Mikuláše a anděla. B. obzvláště strašidelný a divoký druh čerta. C. živočišný endemit Austrálie. Anička, Washington, D.C./Brno

3. V Austrálii se platí A. australským eurem. B. australským dolarem. C. australskou librou. 4. Hlavní město je A. Canberra. B. Sydney. C. Melbourne. 5. Mezi největší města patří kromě výše uvedených

6. Ayers Rock (jinak též Uluru) je A. populární australská rocková kapela. B. posvátný skalní útvar, největší monolit na světě. C. hudební festival. 7. Na australské vlajce najdeme A. Union John, pěticípý čtverec a souhvězdí Malého klokana. B. Union Bob, pěticípou hvězdu a souhvězdí Velká medvědice. C. Union Jack, šesticípou hvězdu a souhvězdí Jižní kříž. 8. Boomerang je A. světoznámý australský režisér. B. nejnavštěvovanější tržiště ve městě Broome. C. jednoduchý dřevěný nástroj, užívaný například k lovu.

11. Ptakopysk je A. druh rtěnky. B. vejcorodý savec. C. drzost australských školních dětí. 12. Oblíbeným jídlem Australanů je „pie“, tedy A. sladký preclík. B. slaný, například masový, koláč. C. medúza nadivoko. 13. Opera v Sydney vypadá jako A. sopka s doutnající lávou. B. čepice českého Večerníčka. C. loď s roztaženými plachtami. 14. Podél východního pobřeží Austrálie se v oceánu táhne A. Dlouhá mořská řasa. B. Velký bariérový útes. C. Malý velký příkop. 17

A. kuchařskou čepicí. B. zasněženou horou. C. baletní sukní. 18. V Austrálii žije ... z 15 nejjedovatějších hadů světa. A. 10 B. 14 C. 16 19. Didgeridoo je A. stará karetní hra původních obyvatel Austrálie. B. klokaní polévka. C. prastarý hudební nástroj aboridžinců, domorodých australských obyvatel. 20. V Austrálii se nachází ... pláží. A. 37 B. více než 10 000 C. přesně 333 1C 2A 3B 4A 5A 6B 7C 8C 9B 10C 11B 12B 13C 14B 15A 16C 17C 18A 19C 20B

A. Brisbane, Perth, Adelaide. B. Roma, Leopold, Katherine. C. Gatton, Collie, Cowra.

17. Vzhled dortu Pavlova je inspirován


ČESKÉ STOPY

TEXT A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MICHAELA ENŽLOVÁ, ILUSTRACE: HANA MLČOCHOVÁ

Začal studovat orientální jazyky – sumerštinu, asyrštinu, aramejštinu, etiopštinu a další. Nakonec jich ovládal deset. V Berlíně studoval orientalistiku. Zabýval se především klínovým písmem, které používali ve starověké Mezopotámii. V roce 1904 odjel do Turecka, Sýrie, Palestiny a Egypta, kde se podílel na překladech klínopisných textů. Po návratu do Vídně pracoval v univerzitní knihovně. Roku 1906 byl německou expedicí objeven 150 kilometrů od Ankary velký archiv chetitských králů, který obsahoval mnoho hliněných tabulek popsaných již známým klínovým písmem, ale neznámou řečí, kterou badatelé nedokázali rozluštit. Hrozný několik měsíců pilně pracoval, aby rozluštil, přeložil a pochopil texty dávno zaniklých kultur. Roku 1915 pak předložil rozluštění daného jazyka, dokonce sestavil i jeho stručnou mluvnici. Výsledky vydal knižně v roce 1917. Po vzniku Československa (1918) byl jmenován profesorem klínopisu a dějin starého Orientu na pražské univerzitě. Účastnil se několika expedic na Přední východ, kde nalezl zajímavé archeologické památky. Objevil například tisíc hliněných tabulek, na nichž byly dopisy a smlouvy asyrských kupců. V jiných pak vyčetl, že už staří Sumerové znali slad a uměli vařit pivo. Díky svému objevu byl přezdíván „český Champollion“.

Mezinárodně uznávaný jazykovědec, klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkého národa Chetitů. Archeolog, univerzitní profesor a zakladatel oboru chetitologie. Narodil se v Lysé nad Labem jako syn evangelického faráře. Starověké biblické příběhy, které mu otec předčítal, ho zaujaly natolik, že položily základy jeho celoživotnímu zájmu o dějiny Předního východu. Studoval na gymnáziu, kde se naučil základům hebrejštiny a arabštiny. Pak odešel do Vídně, otec chtěl, aby byl knězem. Jeho ale studia nebavila.

Zdroj: Wikipedia, https://nasivynalezci.webnode.cz/bedrich-hrozny2/

18


NÁRODNÍ PEDAGOGICKÉ MUZEUM A KNIHOVNA J. A. KOMENSKÉHO

PŘIPRAVILI: LENKA KANELLIA A NPMK, GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ

Komenský do tříd „Komenský do tříd!“ je název soutěže pro třídní kolektivy z celého světa, které nápaditým a tvořivým způsobem „zpřítomní“ J. A. Komenského ve své třídě.

Soutěž trvá do 30. 11. 2022. Děti z české horské vesničky Čeladné pojaly soutěž velmi osobitě a Jana Amose Komenského si postavily ze sněhu! A co vy? Jak ztvárníte učitele národů ve své třídě?

Vážená poroto,

a taky pan ministr nám radil, abychom byli venku co nejvíce, aby na nás nemohl ten covid. Musíme vám napsat, že dnes byl u nás v horách parádní sníh – akorát na sněhuláka. A co takhle si ze sněhu uplácat přímo Komenského a jeho třídu? Byla to fuška, musel nám pomoct i pořádný chlap, protože ty koule bychom sami nezvedli, a to jsme měli ještě strach, aby Komenskému neupadl nos nebo něco jiného. S výsledkem jsme moc spokojení a doufáme, že i vám se náš „Komenda“ (jak mu začaly děti říkat) bude líbit.

srdečně vás zdravíme z Čeladné, která leží v samotném srdci Beskyd. Dnes jsme si ve školní družině povídali o panu učiteli J. A. Komenském. Skládali jsme obrázky s Komenským a koukali jsme se na „pohádku“ o jeho životě. Všechny zaujalo povídání o tom, jaké to bylo ve škole „kdysi dávno“, jak se děti učily, jaké byly tresty a jak vypadala rákoska (tu jsme si mohli prohlédnout – bohužel nás paní družinářka nechtěla pořádně švihnout). Pak jsme společně vyrazili na průzkum naší školy, kde všude najdeme obrázky a obrazy s Janem Amosem Komenským. Našli jsme jich několik a na druhém stupni mají dokonce nástěnku s obrázky ze života Komenského. Představte si, že jsme byli i ve sborovně a tam mají učitelky a učitelé na zdi jeho velikánský obraz. No, a když už jsme věděli, jak asi vypadal, tak hurá ven. Protože venku jsme nejraději

S pozdravem Žáci druháci ze Školní družiny Štěňata, ZŠ Čeladná

19

Text dětí neprošel jazykovou úpravou.


KRAJÁNKOVA KNIHOVNA „CO ČETLI NAŠI RODIČE“

TEXT: PETRA ZIEGELWAGNER, GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ

Milí krajánci, když se podíváte do své knihovničky, určitě v ní objevíte mnoho knížek vydaných v nakladatelství Albatros. To je největší české nakladatelství pro děti a mládež. S jeho šéfredaktorem Petrem Eliášem jsme si povídali o knížkách z dětství vašich rodičů.

Jste šéfredaktorem nakladatelství Albatros, které loni oslavilo 70 let. Které knížky z dětství rodičů našich krajánků jsou pořád populární a vydávají se znovu a znovu? Takových knížek je poměrně hodně. Pokud jde o ty, které vycházely v osmdesátých letech nově, určitě nesmíme zapomenout na Boříkovy lapálie Vojtěcha Steklače nebo na Macha a Šebestovou Miloše Macourka, obojí s ilustracemi Adolfa Borna. Dodnes se znovu vydává také Aprílová škola Jiřího Žáčka nebo Maxipes Fík Rudolfa Čechury a Jiřího Šalamouna. Z těch starších knížek, které byly populární i v osmdesátých letech, vyberme Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Nedávno jsme také s velkým úspěchem vydali obrázkovou knížku Mileny Lukešové a Jana Kudláčka Holčička a déšť z roku 1974.

Dělají se v nových vydáních těchto knížek často jazykové úpravy? Kdy ano a kdy ne? Mají takové úpravy nějaká pravidla? Na tuhle otázku je těžké dát obecnou odpověď. Někdy knihy upravujeme, a pokud ano, vždycky citlivě a tak, jak si to knížka žádá. Například už zmíněné Boříkovy lapálie vycházejí bez větších změn či úprav, včetně všech dnes už zastaralých reálií. V původní podobě také vydáváme například Kubulu a Kubu Kubikulu Vladislava Vančury, což je kniha stará přes osmdesát let. V drtivé většině případů nejsou žádné úpravy potřeba, dobré texty jsou živé i po letech či desetiletích. Na druhou stranu například u díla Jaroslava Foglara jsme se rozhodli k některým úpravám sáhnout, především ve slovosledu, výjimečně i u jednotlivých slov, pokud působí už příliš archaicky.

20


KRAJÁNKOVA KNIHOVNA „CO ČETLI NAŠI RODIČE“

TEXT: PETRA ZIEGELWAGNER, GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ

Která slova už jsou dnešním dětem cizí? Vzpomenete si na pár příkladů a vysvětlíte krajánkům, co ta slova znamenají? Zůstaneme-li u foglarovek, je to například slovo biograf, které znamená kino, nebo slovo zardívat se, které znamená červenat se. Leckdo taky nemusí vědět, že slovo šaty dřív označovalo nejen ženské, ale i mužské oblečení. Dnes už také neexistují telefonní budky a tramvaji se neříká elektrika.

nou. Ale výhody rozhodně převažují, protože co jazyk, to úplně nový svět. A taky bych jim vzkázal: Čtěte!

Jaké knížky jste hltal jako školák vy? Četl jste hodně? Já byl vášnivý čtenář. Kromě foglarovek, ke kterým mám to štěstí se vracet i pracovně (a Záhada havolamu je dokonce tématem letošní Noci s Andersenem), jsem samozřejmě četl verneovky a mayovky a taky knížky o přírodě, třeba od Jaromíra Tomečka. Zbožňoval jsem Setona. Když mi došla klukovská dobrodružná literatura, přešel jsem rovnou k beletrii pro dospělé a četl jsem všecko od Dumase po Párala. Chodil jsem do knihovny a odnášel si celé stohy knížek a ty jsem pak po večerech hltal. Pokud máte vlastní děti, čtete nebo četl jste jim knížky vašeho dětství? Mám čtyřletou dceru, takže na ty „moje“ knížky je ještě čas, ale už jsme stihli alespoň mého milovaného Medvídka Pú A. A. Milneho nebo Pipi Dlouhou punčochu Astrid Lindgrenové. Co byste vzkázal dětem, které mluví dvěma či více jazyky? Asi že mluvit a číst stejně dobře dvěma či více jazyky je ve spoustě ohledů veliká výhoda a svým způsobem dar, ale zároveň to představuje určitou nevýhodu. Ani jeden z jazyků, které ovládají, totiž není ten „jejich“ a v obou určitě tu a tam zaškobrt21


ČTENÍ NA POKRAČOVÁNÍ

Herbář víly Elišky a kouzelné bylinky z Nového Zélandu Eliška si již před mnoha lety založila herbář. Je to její koníček. Víly po světě si rády herbáře mezi sebou posílají a navzájem tak sdílejí zajímavé informace. Dokonce si občas herbáře předávají s kamarádkami. Díky svým vílím kamarádkám v nich má bylinky z celého světa. Hodně bylinek je samozřejmě z Nového Zélandu, kde bydlí její dobrá kamarádka víla Aroha. Eliška si ráda herbář prohlíží a vzpomíná na to, kde všude rostlinky sbírala, a na své kamarády po světě. „Podívejme, co tu máme!“ prohlíží si Eliška svůj herbář i dnes stránku po stránce. Vedle pečlivě vylisovaných rostlin jsou i nakreslené obrázky. To aby věděla, jaké mají rostliny barvy, ty sušené totiž často časem blednou a ztrácí své krásné barvy.

mnoho let vyhnout! Její kamarádce víle Amálce se takhle jednou obracenka zjevila a Amálce se pokazil celý den. Nejdřív se jí nepovedl odvar ze sedmikrásek, potom spálila bábovku a nakonec si dala do čaje místo cukru sůl!

Zato taková SLUNÍČKOVÁ OBLUDA, tu by byla nádhera najít. Také je hodně vzácná a vypadá jako sluníčko. Po vypití odvaru z ní pak víly vidí dobře potmě. Ale je těžké ji najít, protože se schovává pod vodou, většinou v truhle s pirátským pokladem.

Na další stránce je OHNIVÁ KYTIČKA. Je oranžová se dvěma zelenými lístky. Většinou se dá najít za třetím bukem u paloučku a její odvar je hořlavý a výborný na rozdělávání táboráku. Jednou si takhle Eliška s Fanym a celou jeho rodinou užili pěkný večer u opékání buřtů. Eliška na to ráda vzpomíná.

„Jéééé, OBRACENKA,“ vzpomene si víla. Obracenka je malá modrofialová květina s pěti okvětními lístky. Je vzácná a ukazuje se, jen když se ti velmi daří. Ovšem její kouzelná moc je trošku nešťastná, protože přináší smůlu. Brr!! Eliška se snaží obracence už 22


ČTENÍ NA POKRAČOVÁNÍ

TEXT: LENKA KANELLIA A DĚTI Z NOVÉHO ZÉLANDU, GRAFICKÁ ÚPRAVA: ZUZANA DAWSON KOCOURKOVÁ

„Na tebe jsem skoro zapomněla,“ kouká na další stránce na STROMOŠKRTIČ OBECNÝ. Ten jí také poslala Aroha, Eliška z něj má strach. Je to velmi nebezpečná rostlina, dá se najít v každém lese, ale červené květy se mohou sbírat pouze za úplňku jednou za tisíc let. To nebezpečí za to ale stojí, protože její červené květy, nasbírané ve správný čas, vyléčí úplně každou nemoc.

Z téhle návštěvy jí přibyla do herbáře také FIALOVÁ BYLINA. Patří k Eliščiným nejoblíbenějším, umí totiž přičarovat zmrzlinu. Je to malá kytička s fialovými lístky a hnědým středem. Je vzácná, protože roste jenom na Novém Zélandu ve Wellingtonu na kouzelném dětském hřišti. Eliška s Arohou si tenkrát hned na hřišti díky ní pochutnaly na kopci zmrzliny!

Na další stránce Eliška najde SRDEČNÍK. Je to pěkná fialová kytička se žlutým středem. Není nikterak vzácný, ale Eliška ho našla v novozélandské buši, když byla na návštěvě právě za svou kamarádkou Arohou. Je ale velmi užitečný a vaří se z něj dobrý čaj proti bolesti hlavy.

I poslední stránka herbáře je spojená s kamarádkou ze Zélandu. Je na ní PĚKNÁ BYLINA. Je to bylinka, která je v novozélandském Wellingtonu velmi běžná. Všichni místní obyvatelé dobře vědí, že tahle malá kytička umí udělat obrovský vítr. Tak se nedivme, že je Wellington celosvětově vyhlášený právě větrem!

První příběhy o Černoočkovi, Pampelišce a žabáčcích najdete ve vydáních č. 07+08/2016–07+08/2017. 23


LOGOHRÁTKY

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MICHAELA ENŽLOVÁ

Vyvodíme ji prodloužením hlásky Č. Postavení úst je stejné: zuby lehce skousneme na sebe, rty vyšpulíme do kroužku. Hrot jazyka se nedotýká zubů. Zkoušíme napodobovat vlak: ššššššššš. Vyslovujeme nahlas a zřetelně slabiky: ŠA, ŠE, ŠI, ŠO, ŠU Potom nahlas přečteme slova: šumí, šupina, šunka, špagety, šok, šaty, šála, šachy, šálek, šakal, šek, šéf, šedý, šelma, šipka, šípky, šíp, Šimon, koš, Luboš, Mikuláš, měkkýš, pleš, plyš, myš, guláš, nůše, duše, tiše, olše, kaše, hoši, puška, muška, obušek, myška, ouško, mušle, mašle, lenoška, koště, piškot, deštník, kaštan, višně, výška, pošta, košile, košík, déšť, plášť, návštěva, naštvat, klíště, špion, špendlík, štafeta, štěně, štíhlý, štika, šle, štít, šlehačka, šmouha, šlapat, švanda, švihadlo, šváb, šašek, šiška, šišatý, šuškat

Přemýšlejte nad významem slov a zkuste je vytleskat po slabikách. Nyní čtěte nahlas a zřetelně věty: Štěně štěká. Míša je tiše. Jíme kaši. Deštík tiše šumí. Naštvaný Vašek nechce višně. Šimon má šedou šálu. Tlouštík zbaštil paštiku a piškoty. Dáša má šedý deštník. Tato šiška je větší než tamta šiška. Navštíví nás šašek Šáša. Miloš má štěně. Váša snědl guláš a ještě kus šunky. Vypij si šípkový čaj.

Pokuste si vymyslet další věty, tak, aby obsahovaly, co nejvíce slov s hláskou Č.

Ve špinavé chýši bydlí šedé myši. Uši mají špičaté a kožíšky chlupaté. Všechny myši v šedé chýši mají šaty šedé. Všechny myši v šedé chýši šedý myšák vede.

24


LOGOHRÁTKY

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MICHAELA ENŽLOVÁ

Šumí, šumí deštík, Dášo, nemáš deštník? Tady šedý deštník máš, po dešti mi ho pak dáš. Doplňte rýmy a domalujte obrázky.

Dáša volá pyšně: „Mám na šatech _ _ _ _ _!“ Švadlenky mi ušily pěknou šedou _ _ _ _ _ _. Kdo to štěká vyděšeně? opuštěné malé _ _ _ _ _. Dvě ušaté malé myšky našli v houští _ _ _ _ _ _ _ _ _ _. Já šikovný hošík táhnu šišek _ _ _ _ _. Tomáš stále plaší, že na půdě _ _ _ _ _ _.

Doplňte do vět zdrobněliny podstatných jmen. Věty nahlas přečtěte.

Malý koš je _ _ _ _ _ _ _. Malá myš je _ _ _ _ _. Malá košile je _ _ _ _ _ _ _. Malý sešit je _ _ _ _ _ _ _. Malá mašle je _ _ _ _ _ _ _ _. Malá liška je _ _ _ _ _ _ _ _. Malé šaty jsou _ _ _ _ _ _ _. Malý šnek je _ _ _ _ _ _.

V šále jsou skryta slova, napište je a přečtěte nahlas.

Pokuste se vymyslet co nejvíce slov z písmen slova KOŠILKA . Napište je a nahlas přečtěte.

A nezapomeňte si stáhnout přílohu, kde najdete spoustu dalších úkolů a zábavy. 25


HRÁTKY S ČEŠTINOU

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, KLAUDIA SAUEROVÁ, ILUSTRACE: LÍZA

Když se pravá ponožka Petúnie zase setkala s Levou (děkujeme, děti, že jste jim pomohly se zase shledat), těšila se na to, jak si povědí, co se to vlastně stalo. Smotaly se do klubíčka v zadním rohu Eviččina šuplíku a už už se Levá chystala vyprávět, když tu se najednou v zadní stěně otevřela díra a cosi je vcuclo kamsi. Ocitly se ve velikém bludišti. Tak a teď kudy ven? Projděte bludištěm, na správné cestě posbírejte tajenková písmenka.

Když se obě ponožky dostaly z bludiště ven, objevil se před nimi obr. „Dobrý den,“ řekla Petúnie. „Kde to jsme?“ „Jste v říši záhad. A já jsem obr Otazník.“ „Těší nás, já jsem Pravá ponožka Petúnie a tohle je Levá. Rády bychom se odtud dostaly zpátky do našeho šuplíku.“ „Cháchachacha,“ zasmál se obr Otazník hromovým hlasem. „To nebude tak jednoduché. Nejdříve musíte splnit tři úkoly. Troufáte si na to?“ Obě ponožky se lekly. Pojďte, děti, pomůžeme ponožkám obrovy úkoly splnit. 26


HRÁTKY S ČEŠTINOU

TEXT: JANA SCHULZOVÁ, KLAUDIA SAUEROVÁ, ILUSTRACE: LÍZA

Úkol první „Nejdřív musíte dát mé jméno do správného tvaru,“ zahřměl obr Otazník. 1. Kdo jsem?

Obr Otazník

2. Koho se bojíte? 3. Komu odpovídáte na otázky? 4. Koho vidíte před sebou? 5. Jak na mě zavoláte? 6. O kom pak budete vyprávět? 7. S kým se rozloučíte, když vyluštíte všechny otázky?

Úkol druhý Vyluštěte tři rébusy:

A

100 PA

-A OLAM

Úkol třetí Jaká slova se skrývají za těmito přesmyčkami? Řekněte slova nahlas.

Z Ř E D E P O N Í

E N E Ř Í Š

T I V K E T E D

Č L K Í

S T V Í J E M T A

Jakmile obr Otazník uslyšel poslední správné slovo, zvednul se vítr a obě ponožky to zase vcuclo zpátky do šuplíku v Eviččině pokoji. „Ach, to bylo zase dobrodružství,“ vzdychla Pravá ponožka Petúnie. „Tak už mi konečně pověz...“ Ani nestihla doříct větu a šuplík se znovu otevřel. Eviččina ručka zašmátrala a vytáhla Petúnii i Levou a navlékla si je na nožičky. „Tak mi to povíš příštěéé,“ stihla ještě zavolat Petúnie na Levou, než se s Evičkou vydaly na hřiště. 27


KOMIKS

TEXT: LENKA KANELLIA, JANA SCHULZOVÁ A ZDEŇKA STRIGARO, ILUSTRACE: ZDEŇKA STRIGARO

28


KOMIKS

TEXT: LENKA KANELLIA, JANA SCHULZOVÁ A ZDEŇKA STRIGARO, ILUSTRACE: ZDEŇKA STRIGARO

29


ZA KULTUROU – ČEŠTÍ MALÍŘI

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MARTA DAEUBLE

Toyen

Narození: 21. září 1902 v Praze

Úmrtí: 9. listopadu 1980 v Paříži

Většinu života žila Toyen ve Francii v Paříži, kde se řadila k nejvýznamnějším surrealistickým umělcům. V roce 1934 se připojila také k založení Surrealistické skupiny v Československu. Původním jménem Marie Čermínová si dala pseudonym Toyen, protože chtěla, aby její jméno nemělo ženský ani mužský tvar. Pod tímto jménem pak malovala obrazy, tajemné a záhadné stejně jako její umělecké jméno. Toyen malovala hlavně pro svou potřebu, nemohla bez malování žít a poetická témata provázela celou její tvorbu.

Bramborové divadlo, 1941

Umělecký styl: surrealismus Námět: imaginární krajina Materiál: plátno Technika: olej

30


ZA KULTUROU – ČEŠTÍ MALÍŘI

TEXT, ILUSTRACE A GRAFICKÁ ÚPRAVA: MARTA DAEUBLE

Pseudonym Pseudonym je krycí jméno nebo značka, pod kterou publikuje umělec svá díla. Umělec tak může podle autorského zákona svou vlastní identitu utajit a bez jeho souhlasu jeho původní jméno nesmí být prozrazeno.

Vybarvi si obrázek a odpověz na otázky Dokážeš vymyslet příběh nebo sen, který Toyen na obraze představuje? Jaký se ti zdál naposledy sen? Jaké barvy na obraze Toyen umíš pojmenovat? Jaký pseudonym bys vymyslel/a pro sebe?

jablíčkově zelená

korálová

pařížská modř

ledově modrá

slonová kost

maňásci

dřevo

housenka 31

můra

kámen


KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

TEXT A FOTO: MARIE ŠVÉDOVÁ, TVOŘÍ: ANEŽKA, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

Tangram je hlavolam na principu puzzle, který podle legendy vznikl v Číně již před čtyřmi tisíci lety a v 19. století se dostal s obchodními loděmi i do Evropy. Rád si s ním lámal hlavu i sám Napoleon Bonaparte. Tangram má sedm částí geometrických tvarů: pět různě velkých trojúhelníků, jeden čtverec a jeden rovnoběžník. Z těchto sedmi dílků můžete poskládat až 1600 různých obrazců!

Budete potřebovat: •

• • • •

pěnovou gumu (nebo karton či jiný silnější materiál – tvary lze vyrobit i z moduritu nebo jiné modelovací hmoty) samolepicí magnetickou fólii A4 nůžky nebo odlamovací nůž pravítko tužku a tenkou fixu 32


KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

TEXT A FOTO: MARIE ŠVÉDOVÁ, TVOŘÍ: ANEŽKA, GRAFICKÁ ÚPRAVA: IVANA KAÇMAZ

Na rub pěnové gumy narýsujte čtverec. My jsme použili rozměry 12×12 cm. Čtverec rozdělte na mřížku 4×4 a pak podle nákresu do mřížky narýsujte tvary tangramu. Tvary, které budete vystřihovat obtáhněte tenkou fixou. Pokud neradi rýsujete, můžete si vy-

tisknout předlohu v příloze a podlepit jí pěnovou gumu. Tvary nastříhejte nebo podle pravítka nařežte odlamovacím nožem. Pokud používáte karton nebo jste modelovali z nějaké hmoty, teď je ta správná chvíle na obarvení tvarů. Mohou být všechny stejně barevné nebo každý jiný.

Ze samolepicí magnetické fólie vystřihněte tvary o něco málo menší a nalepte je na druhou (nebarevnou) stranu tvarů. Doporučujeme vyrobit si jeden zrcadlově otočený rovnoběžník navíc – magnetický tvar se totiž nedá použít z obou stran. Hotovo!

A jak se tangram hraje? Cílem je poskládat dílky do tvaru zvířete, postavy nebo věci podle zadání. Musí se použít všech sedm dílků. Dílky se nesmí překrývat. Nebo si můžete vymyslet vlastní obrazec.

1 2

3

4

5

33


MOJRÁČEK RADÍ DĚTEM

TEXT: M. LIGOCKÁ, V. PAVLISKOVÁ, ILUSTRACE: N. GURECKÁ, ONLINE PSYCHOLOGICKÁ PORADNA MOJRA.CZ, WWW.MOJRA.CZ, +420 731 226 690, PORADNA@MOJRA.CZ

Jednoho dne přišel Mojráček ze školy a nebyl ve své kůži. „Co se stalo, Mojráčku?“ ptala se ho maminka v kuchyni, když mu připravovala svačinu. „Maminko, proč se některé děti chovají k jiným škaredě?“ zeptal se po chvíli uvažování Mojráček. Tvářil se u toho hrozně smutně, až jeho maminka dostala strach, jestli mu ve škole někdo neubližuje. A taky se ho na to hned zeptala. „Mně ne,“ uklidňoval ji Mojráček, „ale jednomu spolužákovi se dneska ve škole chtělo strašně moc na záchod. No a někteří starší kluci se kolem něj postavili a nechtěli ho pustit. A ten spolužák začal brečet, že se mu chce fakt hrozně moc, a prosil je, aby ho pustili. Jenže oni se mu začali smát a pošťuchovali ho. Pak začalo zvonit a přišla paní učitelka. A ten spolužák nakonec ještě dostal vynadáno od paní učitelky, protože se hned na začátku hodiny hlásil, že potřebuje na záchod. A přitom za to nemohl.“ „A řekl ten spolužák paní učitelce, co se mu o přestávce stalo?“ ptala se Mojráčka maminka. „Ne, neřekl,“ odpověděl Mojráček, „a mně ho bylo strašně líto. Jenže já jsem se ho, maminko, nemohl zastat. Ti kluci jsou fakt velcí a já se jich bojím. A přece, kdyby ten spolužák chtěl, ať o tom paní učitelka ví, tak by jí to řekl sám.“ Maminka se Mojráčka zeptala, jestli ti kluci ubližují ještě někomu jinému, že se nemá bát a říct jí to. Mojráček chvíli uvažoval a pak mamince řekl, že je nedávno viděl, jak ubližují ještě jednomu chlapečkovi, který je takový samotář, s nikým se moc nebaví. Že mu tenkrát vzali nějaké pomůcky z aktovky, on plakal, že je potřebuje, ať mu je vrátí. Ale oni se mu jen smáli, utíkali po chodbě, a jestli mu je vrátili, to neví. Maminka o všem pověděla večer tatínkovi. Tomu se to vůbec nelíbilo, a tak se rozhodli, že druhý den zavolají paní učitelce do školy. Paní učitelka byla velice překvapená, protože si ničeho nevšimla. Mojráčkovým rodičům moc děkovala, že ji na chování starších žáků upozornili. Od teď je bude více hlídat a sledovat.

34


MOJRÁČEK RADÍ DĚTEM

TEXT: M. LIGOCKÁ, V. PAVLISKOVÁ, ILUSTRACE: N. GURECKÁ, ONLINE PSYCHOLOGICKÁ PORADNA MOJRA.CZ, WWW.MOJRA.CZ, +420 731 226 690, PORADNA@MOJRA.CZ

Ještě toho dne si svolala paní ředitelka všechny děti do tělocvičny a tam jim vyprávěla o tom, co je to šikana. Že je to opravdu špatná věc a nikdo by si neměl nechat líbit věci, které mu nejsou příjemné. „Pokud vám, děti, někdo ubližuje, nebojte se o tom říct své třídní učitelce,“ nabádala všechny paní ředitelka. Po přednášce se Mojráčkův spolužák odhodlal a o všem, co mu vyváděli starší kluci, řekl paní učitelce. Nebyl jediný, stěžovaly si na ně i děti z jiných tříd. Vše se dostalo k paní ředitelce, ta si do školy zavolala rodiče starších kluků a ti byli nakonec za své špatné chování a za to, že šikanovali mladší spolužáky, potrestáni.

Tipy pro rodiče: • • • •

Šikanou nemusí být jen fyzické ubližování, je to jakékoliv opakované chování, které je dítěti nepříjemné (posmívání se, omezování pohybu aj.). Pro dítě je obtížné o šikaně mluvit, často má pocit, že si za vše může samo, agresory omlouvá. Důležité je být trpělivý, netlačit na dítě, opakovat mu, že ono za nic nemůže. V žádném případě se nesnažte s agresorem jednat sami. Vždy vyhledejte pomoc třídní učitelky, ředitele/ky a domluvte se na společném postupu. Šikana má neblahý dopad na dětskou psychiku, proto je vhodné zajistit dítěti odbornou pomoc. Dítě se může potýkat s nočními běsy, pomočovat se, mít problémy se sebevědomím a mnoho dalšího. Je důležité, aby dítě vědělo, jak se proti šikaně bránit. V tomto ohledu mohou pomoci jak různé kurzy a přednášky ve škole, tak rozhovor s psychologem. 35


OMALOVÁNKA – O ZEMI

Z

TEXT: RADKA ÇELİK, ILUSTRACE: LÍZA

Broučci ačíná jaro, budí se příroda a ze zimního bali do hlíny či se ukryli v našich domovech. Na spánku se probouzejí i malinkatí tvo-

rečkové, naši sousedé ze zahrad a lesů. Někteří

takových místech, abychom je ani očkem nezahlédli a oni mohli klidně odpočívat. Mravenci,

před zimou ulétli do teplých krajin, jiní se zahra- střevlíci, motýli, včely a všichni ostatní broučí tvorečkové už začínají pilně pracovat.


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.