Page 1

007

sCOOL ČASOPIS PRO COOL LIDI

Veselí sebevrazi

str. 11

Sekty světa

str. 12

Geniální Leonardo

Slavný, vzdělaný a stále singl Nej Hry o Zajímavosti o Hlavolamy o Celebrity o Horoskopy o Hi-tech o Filmy

str. 16

www.scooler.cz


Nejlepší pařby v česku

Nebaví tě trčet doma? Vyber si ze všech kin, koncertů, divadel a nejlepších pařeb v česku super program pro tebe a vyraž se bavit!

Seznam nejlepších pařeb


Editorial

aneb Pozdrav z redakce

pro úvod ZVÍDAVÝM

Čágo bélo! Tak jsme zase tady. Doufáme, že to sdělíte i svým spolužákům, aby nebyli zklamaní, že o něco přišli! Nemyslete si však, že tohle číslo bude o něco méně našlapané, než ta ostatní! V úvodu se klasicky dozvíte pár zajímavostí, hned nato nejžhavější drby ze světa a nebudou chybět ani super články! Rozhodně nemohu nevyzdvihnout jedno z nej(ne)veselejších ocenění udělované obzvlášť hloupým nedobrovolným sebevrahům aneb Darwinovu cenu, nebo článek s přehledem těch neznámějších a nejzajímavějších sekt působících po celém světě. Setkáte se také s něčím úplně novým a to s testem, jaké je vaše přátelství s nejlepším kámošem či kámoškou a zbrusu novou součástí hi-techu „Jak se dělá…?“. Tentokrát se dozvíte šokující odhalení o tom, jak se vyrábí… sCOOLer! Doufáme, že nepřijdeme o vaši přízeň, protože to první, co na vás ve škole zaútočí po Velikonocích, budeme my, opět ve vašich studovnách a u bufetů. Pokud nás tam nenajdete, stala se někde chyba a hned nám to napište, rozhodně vás nechceme ochudit o všechny ty skvělé věci, které nabízíme.

z obsahu ZAJÍMAVÉ ZAJÍMAVOSTI

04

JIRKA MÁDL

06

CO TROPÍ SLAVNÍ

08

ZAŽIJ NA VLASTNÍ KŮŽI

10

SCOOLERŮM

VESELÍ SEBEVRAZI

11

SCOOLERŮM

SEKTY SVĚTA

12

MISS/MR. NAJDEMESE.CZ

14

TEST - JENOM KAMARÁDI NEBO VÍC?

15

ROZHOVOR DRBÁRNA AKČNÍM LIDEM

PRO HEZOUNY RANDĚNÍ

MANUÁL NA SLÁVU

LEONARDO DA VINCI

16

DO SCOOLU NĚMECKÁ NEPRAVIDELNÁ SLOVESA CHYTROLÍNŮM

HLAVOLAMY

18 Ê ÈÊ Ê Ê ÊÊ {Ê Ê ÓÊ ™Ê

Ê Ê ™Ê nÊ Ê Ê ÈÊ xÊ Ê

ÇÊ £Ê Ê Ê Ê ÓÊ Ê Ê {Ê

Ê Ê ÈÊ ÊÊ Ê Ê Ê {Ê ÓÊ

Ê Ê Ê Ê ÓÊ nÊ Ê ÈÊ ÇÊ

ÓÊ ™Ê {Ê xÊ ÇÊ ÈÊ Ê Ê ÎÊ

Ê Ê ÊÊ Ê {Ê Ê Ê ™Ê Ê

Ê Ê Ê ÈÊ Ê £Ê Ê Ê xÊ

{ ™ Ó

20

n

Mějte se krásně, užijte si velikonoční prázdniny a hlavně - buďte sCOOL!

SCOOLERŮM

JAK SE DĚLÁ…? - sCOOLer

21

sCOOLer ke stažení na www.sCOOLer.cz!

NADŠENCŮM

HI-TECH

22

KINO NOVINKY

24

NEJ HRY

26

BUĎ IN

28

HOROSKOPY

29

HUMOR

30

FILMOŽROUTŮM

TIRÁŽ Četnost vydání: měsíčník

Šéfredaktor: Pavel Górecki

Ročník: I.

Zástupce šéfredaktora: Ivana Chodurová

Číslo: 7

Redaktoři: I vana Chodurová, Hana Máchalová, Lucie Lukačíková, Petra Melecká, Kateřina Tobolová, Irena Velkoborská, Vladimír Zbytek

Den vydání: 2. 3. 2009 Vydavatelství: goNET s.r.o., Úprkova 1/25, 702 00 Ostrava-Přívoz IČO: 26822580

www.scooler.cz

Grafická úprava: Zdeněk Foltýn E-mail redakce: info@scooler.cz Inzerce: inzerce@scooler.cz, tel: 596 132 113

HRÁČŮM SCOOLERKÁM FATALISTŮM VTIPÁLKŮM

03


sCOOLerům

zvídavým

víTE, že... …se dá udělat diamant z tequily či vlasů? Divíte se? Tak se divte. A jak na to vědci vůbec přišli? Jednoduše. Jeden z nich si koupil láhev tequily a z legrace ji nalil do chemického přístroje. No, a diamant byl na světě. Žádný velký kus, pouze malé krystalky, ale i tak je to objev k nezaplacení. Vědci v Mexiku teď budou mít nějaký čas asi trošku veselo. Chtěli by přijít na to, zda se dají diamanty vyrábět i z jiných druhů alkoholu. Vlasy jako zářivý kámen. Není problém. Nepotřebujete k tomu žádný zázračný šampon z reklamy. Stačí vám investovat do chemického procesu a diamant z vašich vlasů můžete nosit třeba v prstenu. Je libo ozdobu pro psího mazlíčka? Stačí ustřihnout kousek srsti. Pravda, trošku drahá záležitost, ale sběratelé plesají. Zdá se, že se budou vyrábět diamanty z vlasů mrtvých umělců.

04

…láska kazí čich?

…můžeme rodit v 70 letech? To snad ne. Světu nestačí, že chodíme do důchodu stále později. Budeme v budoucnu děti rodit v důchodu? Indka Rao Devi to dokázala. Porodila své první dítě v 70 letech. Zdravou holčičku. Stala se tak nejstarší matkou na světě. Po padesáti letech manželství se díky umělému oplodnění stali s manželem rodiči. V Indii pravděpodobně nic zvláštního. Dějí se tam i horší věci. U nás by to však byla aféra minimálně na 4 minuty v televizních novinách a týden by se nemluvilo o ničem jiném. A kdo vychová dítě v případě smrti rodičů? Kamarádi, kdo jiný. Roa však nešokovala jen jednou. Rádi by prý s manželem ještě chlapečka. No, milí rodiče, hodně štěstí.

Jste zamilovaní? Poznáte po čichu svého partnera či kamarádku? Podle oblíbeného parfému určitě. Ale co takhle z propoceného trička? V Montrealu na toto téma provedli pokus. Jeho úkolem bylo zjistit, jak moc zamilovanost ovlivňuje vnímání tělesných pachů. Světe div se, čím víc milujete, tím míň rozlišujete pachy ostatních. Tohoto pokusu se zúčastnilo dvacet žen. Jejich prvním úkolem bylo vyplnit dotazník o své zamilovanosti. Poté jim byly předloženy vycpávky, které byly všity do triček různým lidem sedm dní. Partneři je samozřejmě nosili také. Následně musely ženy vybrat vycpávky, které nosil partner, kamarádka a nejlepší přítel. Čím více byly ženy zamilované, tím větší byl problém vybrat kamarádovu vůni. Proč bychom taky měly rozeznat pot kamaráda, že ano. Výsledky studie dokázaly, že zamilovaní lidé věnují menší pozornost potenciálním mstitelům než lidé, kteří zrovna nehoří láskou.

…televize je droga? Přijdu domů ze školy, sednu k televizi a sleduji seriály. Nad předčtením první věty jste se pousmáli. To znamená, že v tom nejsem sama. To je dobře. Nejen důchodci a nezaměstnaní sledují celý den televizi. Většinou koukají, protože nemají co na práci. Mladí lidé však mají víc možností, jak zabít nudu. Ne všichni ale volí jinou variantu než televizi. Podle sociologů z Marylandské univerzity tráví u televize o 20 % více času lidé, kteří jsou nešťastní. Nezáleží na vzdělání, věku, pohlaví ani na tom, zda jste svobodní, či zadaní. Podle vědců přináší sledování televize krátkodobé potěšení, které však k dlouhodobému pocitu štěstí nepřispívá. Díky zamilovaným filmům, telenovelám a kriminálkám si zkrátka kreslíme svět trošku jinak, než ve skutečnosti vypadá. Když poté vstoupíme do reality, jsme zklamaní a více nešťastní. Měli bychom častěji číst a navštěvovat kulturní akce, tvrdí vědci. Televize se pravděpodobně dá přirovnat k měkké droze, na kterou si lze snadno vytvořit závislost. Jste nešťastní a závislí?

www.scooler.cz


sCOOLerům Hrozba v Grónsku i v Africe Výzkumy - díky nim získáváme plno nových zajímavých informací. Stejně tak jako studie Roberta Rockwella. V jeho záznamech o zkoumání jídelního lístku ledního medvěda byla v posledních letech zaregistrována změna. Medvídkům už nestačí jen tulení tuk. Kvůli rychlejšímu tání ledovce musí na pevninu dříve, a proto se začali dokrmovat vejci husy sněžní. Pro představu, jeden tuleň se rovná 43 hnízd husy. Roskwell je však optimista. V budoucnu přežijí husy i medvědi. Jediné, co bychom opeřencům doporučili – snášet více vajíček. Nejen medvědi jsou považováni za škůdce. V afrických národních parcích se vlády ujali sloni. Díky přísnějším opatřením ubylo pytláků, a přibývá slonů. Je tu ale problém. Čím víc slonů, tím míň býložravců. Že by se sloni dali na maso? Žádná konečná odpověď na otázku, proč ubývá býložravců, zatím nepadla. Nejpravděpodobnější vysvětlení – sloni toho sní hodně, na ostatní už zkrátka nezbývá potrava. Kdo dřív přijde, ten přežije.

zvídavým

…můžete sehnat fotbalistu či hovězí ve spreji?

…existují růžové peníze? První síť luxusních hotelů pro homosexuální páry je na světě. V Buenos Aires byl otevřen již druhý 5-hvězdičkový hotel tohoto druhu. První otevřela společnost Axel v Barceloně v roce 2003. Čím se vlastně takový hotel liší od běžného hotelu? Propagační materiály se zmiňují například o tesaných mužských torzech, zvukově izolovaných pokojích, které jsou vybaveny i nadstandardním množstvím kondomů s kartičkou „Přejeme pěknou zábavu“. Hotel je vybaven i dvěma bazény, z nichž jeden je zabudován v nejvyšším patře a má skleněné dno. Nechybí samozřejmě bar a další náležitosti luxusního hotelu. Homosexuální turistika má podle odborníků na cestovní ruch velký finanční potenciál. Páry stejného pohlaví totiž nemají ve většině případů děti, což jim dovoluje utrácet za cestování nemalé peníze. Tyto prostředky, které se v byznysu se službami pro homosexuály točí, se nazývají obvykle „růžové peníze” a jejich objem každoročně celosvětově roste. V hotelu můžou bydlet samozřejmě i heterosexuální páry. Pokud si budete chtít vyzkoušet noc v neobvyklém prostředí, zaplatíte v přepočtu asi 7000 Kč. Tak hurá do Buenos Aires.

www.scooler.cz

„Na co lidi nepřijdou. Představte si to, v Americe se prodává hovězí ve spreji, viďte, paní Vomáčková.“ Ne, nebojte se, vaše sousedka se doopravdy nezbláznila. Jen vám neřekla úplně přesné informace. Americká firma Burger King, která provozuje řetězec rychlého občerstvení, přišla na trh s úplnou novinkou. Začala prodávat tělový sprej pro může s vůní hovězího opékaného na ohni s působivým názvem Flame (Plamen). Seženete ho v obchodě i na internetu v přepočtu za pár korun. Amerika však není jediná, kdo přišel s nápadem vyrábět podivné voňavky. Britská společnost nabízí vodu po holení s vůní fotbalové šatny (směs pachů trávy, potu, kožených bot a horkého těla). Nechme se těmito nápady inspirovat. Třeba se na našem trhu objeví vůně – Vepřo, knedlo, zelo. Nebo ještě líp vůně tramvaje plné lidí. Byl by to jistě žádaný výrobek.

…nic nevydrží věčně? Fotoalbum? Co to je? Na tuto otázku se budou zřejmě ptát děti již za pár let. Dnes si drtivá většina lidí ukládá fotky či videa na CD a DVD. Máte je však v bezpečí? Prohlížíte si doma s babičkou staré černobílé fotografie a jen se usmíváte. Pokud však chcete mít i vy ve stáří nějaké hmatatelné vzpomínky, doporučuji neukládat všechny fotografie jen na disky. Výrobci se většinou předhánějí, který disk vydrží déle, ale opak je pravdou. Životnost těchto médií je jen několik let, a to při správném používání a uskladnění. Jediná šance, jak o uložená data nepřijít, je pravidelná záloha a obnova. Ani ta vám však nezaručí bezchybný zápis na disku. Dříve to bylo jiné. Gramofonové desky fungují takřka pořád. Kazety do magnetofonu se prodávají dodnes a VHS taky nejsou zas až tak špatné. Pokud vám ovšem video pásku nepomuchlá. To už je pak chyba trošku někde jinde. První CD na trhu byly kvalitní, ale také poměrně drahé. Veřejnost však donutila výrobce přejít na masovou výrobu. Zákazníky zajímá spíše cena než kvalita. Pokud však chcete použít CD či DVD pro uchování dat na delší dobu, doporučuji nekoukat se na cenu.

05


rozhovor

ptejte se celebrity

Jirka Mádl Čím jsi chtěl být, když jsi byl malý?

Vyzkoušel jsi někdy nějakou drogu?

Co tě dokáže nejvíc naštvat?

Vařičem, lisovačem a kosmonautem.

Ne, mimo marihuanu jsem drogu na vlastní oči nikdy ani neviděl.

Když něco nemůžu najít, protože to není na tom místě, kam jsem to položil.

Kdy ses poprvé opil?

S kým bydlíš? Už ses osamostatnil, nebo o sebe necháváš pečovat maminku?

Mohl ses stát hokejistou, ale měl jsi ošklivé zranění, jak na tuto dobu vzpomínáš? Strašně moc mi to dalo a vzpomínám na to v dobrém, i když jsem na hokeji zažil i nepříjemné chvíle. Jaký byl tvůj nejoblíbenější a nejméně oblíbený předmět na gymnáziu, které jsi studoval? Nejoblíbenější byly angličtina, němčina, tělák a dějepis, naopak nejméně v oblibě jsem měl fyziku, chemii a matiku. Proč studuješ vysokou školu, když jsi slavný (snad i bohatý) český herec?

BIOGRAFIE

Protože chci být slavný a vzdělaný :-).

Narozen: 23. 10. 1986, České Budějovice

Jak ses dostal k herectví?

Věk: 22

Přes konkurz na Snowboarďáky. Bylo nás tam původně asi 700, ale Karel Janák si mě pak během čtyřměsíčního vybírání prostě našel.

Znamení: Štír Studuje: Univerzita Jana Ámose Komenského v Praze Filmy: Snowboarďáci, Rafťáci, Ro©k podvraťáků, Gympl, Bathory, Děti noci atd.

sms.cz/osoba/jiri_madl fotky, informace, videa

06

Máš přítelkyni? Nemám, už rok a půl jsem singl. V jednom chatu ses zmínil, že jsi uvažoval o obřízce. Co? Ehm… nevím… tam já toho nakecám… :-). Jednou jsem tam i řekl, že se chystám oženit…

Ve třinácti s kamarádem na chatě. U čeho se nejlépe odreaguješ? U filmu, knížky a nějaké kamarádky :-). Čemu bys dal přednost v pátek večer? Divadlu, kinu, skvělé párty, nebo klidu domova?

Bydlíme s bráchou v Praze, ale často jezdíme do Budějovic. Co je tvým životním cílem? Být šťastný, zdravý, milovaný a obdivovaný :-).

Kino a pak párty - to je značka ideál. Který z filmů, ve kterých jsi hrál, máš nejraději? Asi Gympl, Ro©k podvraťáků a pak Peklo s princeznou. Která z tvých filmových rolí je tvému skutečnému životu nejpodobnější? Tak to fakt nevím… snad žádná :-). Máš nějakou zajímavou příhodu s nějakým svým fanouškem? Jo jo, jedno děvče se kvůli mně chtělo přestěhovat do Budějovic, aby mě tam prý mohlo potkávat. Pak si to ale rozmyslela, když se dozvěděla, že už bydlím v Praze. Práskneš nám nějaký drb na některého tvého hereckého kolegu? Ne. (Sakra).

k herectví jsem se dostal Přes konkurz na Snowboarďáky

Informace o více než 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz


Nalaď si nejlepší program

Podívej se hned na tvp.cz, kde najdeš přehledný program 196 stanic, ukázky v češtině ke všem filmům, spoustu fotek, sms upozorňování, popisy všech budoucích a minulých pořadů. Tyto vychytávky ti jistě pomohou naladit super televizní program!


Drbárna

co tropí slavní

CO NOVÉHO U ZNÁMÝCH Chris Brown - rodinné dědictví? R´n´b zpěvák Chris Brown se dostal do křížku se zákonem, když napadl svou přítelkyni Rihannu. Na veřejnost prosakují čím dál konkrétnější informace z jejich konfliktu. Po jejich hádce v autě začal Brown Rihannu škrtit a vyhrožovat jí zabitím. Během toho zpěvačka upadla do bezvědomí a po probuzení měla pěkný monokl a zranění na pažích. Policie ji ihned odvezla do nemocnice a Browna zadržela a pustila až po složení kauce ve výši padesáti tisíc dolarů. Zajímavé je, že sám Brown se kdysi vyjádřil, že v pubertě byl on vystaven domácímu násilí, a proto se chce k ženám chovat zcela jinak.

Kate Moss – další mimčo! Pětatřicetiletá modelka mohla rostoucí bříško zakrývat volným oblečením, ale nakonec to stejně prasklo! Se svým současným partnerem, rockerem Jamiem Hincem, bude mít dítě. Její šestiletá dcerka Lily Grace se tak konečně dočká dalšího sourozence. Blahopřejeme!

Kolabující Amy Winehouse Podle všeho byl minulý pátek 13. opravdu nešťastný den. Minimálně pro tuto zpěvačku s fantastickým hlasem. Na doporučení lékařů londýnské nemocnice se vypravila do Karibiku a tamější teplé klima jí ohromně prospívalo. Přestala ovšem užívat léky, které má na léčení své drogové závislosti, a tak ji musela odvézt záchranka. Snad bude brzy v pořádku, protože jejího zlata v hrdle by byla opravdu škoda!

08

Další Resident Evil Režisér prvního dílu a scénárista celé série Paul W. Anderson už pilně pracuje na druhé verzi scénáře k dalšímu Residentovi. Podle všeho se tentokrát podíváme do Tokia a na Aljašku. Právě probíhá hledání režiséra a přemlouvání Milly Jovovich, která by měla jako Alice zase jednou nakopat korporaci Umbrella do těch správných míst…

Univerzální maminka Salma Hayek Když mám dost, proč se nepodělit s někým, komu se nedostává? Tohle si možná říkala Salma Hayek, když se rozhodla nakojit cizí mimčo. Matce malého hladového chlapečka se bohužel nedostávalo mléko, a tak Salma velkoryse přispěchala na pomoc. Označila to za první krok ve výchově své roční dcerky Valentine, ze které chce mít velkorysou osobu schopnou se dělit.

Informace o více než 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz


co tropí slavní Přátelé zatím nebudou

Temný andílek Dakota Fanning

O filmových Přátelích se mluví už nějaký ten pátek, ale zdá se, že tento vysněný projekt zůstane ještě nějakou dobu u ledu. Situaci nejlépe vystihují nálady Jennifer Aniston, která by jednou šla z fleku točit, jindy by možná zvážila nějaký ten speciální díl. Vzhledem k nepříliš zázračné kariéře ostatních „Přátel“ se snad Rachel, Moniky, Phoebe, Joyeho, Rosse a Chandlera nakonec dočkáme.

Půvabná andělská tvářička Dakoty Fanning se možná objeví v pokračování filmu Stmívání s názvem New Moon. Dakota už dávno není malá roztomilá holčička, ale skoro patnáctiletá kráska, která se uchází o roli upírky Jane. Na tu by měla správné fyzické atributy, protože Jane má působit jako nevinný, avšak ledově krutý anděl. Herečka přiznává, že by o roli moc stála, ale zatím ještě předlohu k chystanému snímku nečetla.

Falešný Radcliffe zraněn Pomalu se blíží natáčení dvojdílu o Relikviích smrti a mnohé činnosti jsou tak už v plném proudu. Při přípravném natáčení se ale bohužel dost vážně zranil pětadvacetiletý dablér Daniela Radcliffa. Podle všeho natáčel zrovna létací scénu. Doufejme, že bude v pořádku a Potter poletí už bez problémů…

Drbárna

Iva Kubelková šťastnou maminkou Kate Moss teprve čeká, ovšem modelka Iva Kubelková se už dočkala. Porodila totiž své čtyřleté dcerce Natálce sestřičku Karolínku. Šťastní rodiče přesto na svatbu stále nepomýšlejí. No, hlavně že jsou holky zdravé a jestli budou krásné po mamince, tak se všechny supermodelky můžou třást strachy.

Z vězení se už utíkat nebude Prison Break působil zpočátku jako zjevení, postupně však upadal a nadšení vystřídaly rozpaky. To se projevilo i na sledovanosti a trpělivost teď došla i producentům. Čtvrtá série bude nakonec labutí písní celé série. Dobrý nápad holt nestačí. Seriál potřebuje dlouhodobější vizi, která zřejmě nebyla skladem.

Ambiciózní Paris Zpověď Tary Reid Blonďatá herečka známá ze série Prci, prci, prcičky se svěřila médiím a veřejnosti se svými bývalými problémy se závislostí a sebou samou. O svém temném období plném pařeb, alkoholu a drog se vyjadřuje jako o době plné smutku a konfliktů. Proto se rozhodla sama dobrovolně odejít do léčebny, což podle ní bylo to správné rozhodnutí, které jí zachránilo život

Nejvíce filmových ukázek najdeš na www.365dni.cz

Paris je přímo proslulá svými vysokými ambicemi. Nejenže by si ráda vystřihla duet s legendárním zpěvákem Beatles Paulem McCartneym, kterému se podařilo odbýt ji tím, že se musí mrknout do diáře, ale navíc hrozně toužila po setkání s britským princem Harrym. Ten, přestože je v současné době nezadán, její nadšení ovšem nesdílel. Paris si tak musela zažít pořádné faux pas, když plánovanou schůzku prostřednictvím svého bodyguarda pár minut před jejím konáním zrušil. To je ale drzost, viď, Paris?

09


akčním lidem

zažij na vlastní kůži

TV TIPY! Venku hnusně, doma nuda? Tak s tím něco udělej! Běž se bavit! Na www.365dni.cz je největší výběr skvělých akcí! Lord of the Dance

(show) Kdy: 1  . 3. 2009, 20:00 hod. Kde: O2 Arena, Praha Kdy: 2. 3. 2009, 20:00 hod. Kde: Tipsport Arena, Liberec Kolik: od 490 Kč

Mona Lisa

(divadlo) Kdy: od 4. 3. 2009, od 14:00 hod. Kde: Divadlo Broadway, Praha Kolik: od 149 Kč Tajemný příběh tváře z obrazu začíná. Divadlo Broadway připravuje světovou premiéru původního českého muzikálu Mona Lisa pod režijní taktovkou Libora Vaculíka. Nenechte si ujít hvězdy jako Ivetu Bartošovou, Petra Koláře či Petra Muka.

Metalmania 2009

(festival) Na tomto tanečním představení Kdy: 6. 3. 2009, od 14:00 hod. máte možnost zhlédnout fantastický příběh Dobra a Zla v překrásné Kde: Sportovní hala Novesta, Zlín pohádkové scéně, precizní taneční Kolik: 600 Kč výkony desítek tanečníků v sólových výstupech i nezaměnitelných tanečních formacích, které proslavily irský tanec po celém světě.

Clou + Indy + Fata magazine

(koncert) Kdy: 4  . 3. 2009, 19:30 hod. Kde: Palác Akropolis, Praha Kolik: od 170 Kč První oficiální představení nové desky For Tonigh. Užijte si dávku nových písniček skupiny Clou. Nebudou chybět ani hity z předchozích alb. Úvod večera bude patřit nadějným FATE MAGAZINE, kteří dle většiny hudebních anket aspirují na titul Objev roku 2008!

10

Mňága a Žďorp tour

Deadache se představila v říjnu na světovém turné. Nyní máte jedinečnou možnost vidět tuto show v České republice. Lordi vyprodali v Česku již Benátskou noc a zimní Masters of Rock.

(koncert) Kdy: od 12. 3. 2009, od 19:30 hod. Kde: Olomouc, Praha, Bučice, Dj roku 2008 Tábor, Brno, Liberec, Litomě- (Djs show) řice, Cheb, Mariánské Lázně Kdy: 27. 3. 2009, 20:00 hod. Kolik: od 170 Kč Kde: Retro Music Hall, Praha Kolik: 199 Kč

Legendární skupina z Valašského Meziříčí se opět vrací do Akropole. Nenechte si ujít koncert známé české kapely, která existuje již 25 let. Uslyšíte skladby z alb: Na stanici polární nebo Dutý, ale free a mnoho dalších.

Taneční párty před širokou veřejností může vyhrát jen jeden, a to jen díky divákům a hlasujícím. Přijďte se podívat na přehlídku těch nejtalentovanějších Dj. Finále soutěže a neuvěřitelná párty. Vyhrát může Lordi - Deadache Tour jen jeden, přesvědčte se, zda to (koncert) Kdy: od 16. 3. 2009, od 20:00 hod. bude právě váš kandidát na vítěze. Kde: Pardubice, Ostrava, Plzeň J.A.R. Kolik: od 590 Kč (koncert)

Bude to opět jarní probuzení, jak se patří! To potvrzují i účinkující kapely jako například Soulflay (USA), Exodus (USA), Over Kill (USA), Torture Squad (Brasil), My Wave (CZ)… Půjde o velice zdařenou akci, kterou byste si jako věrní fanoušci metalu Finští strašáci Lordi na světovém neměli nechat ujít! „Deadache Tour“ v ČR! Nová deska

Nejlepší pařby v Česku

Kdy: 31. 3. 2009, od 21:00 hod. Kde: Lucerna Music Bar, Praha Kolik: od 270 Kč Kapela J.A.R. se za dobu své existence dostala od hraní v malých klubech pro věrné fanoušky až k velké oblíbenosti a jejich skladby hrají i běžná rádia. Nenechte si ujít koncert této kapely.

Purpurové řeky

Kdy: 6. 3. 2009 (Pá), 20:00 hod. Kde: Nova „Jean Reno a Vincent Cassel na stopě sadistického vraha z alpského údolí.“ Městečko v údolí francouzských Alp vzruší nález zavražděného muže, jehož tělo je bestiálně zohaveno a zavěšeno na skále. Z Paříže přijíždí komisař Niemans pověřený vyšetřováním zločinu. Souběžně pátrá po vrahovi místní policista Kerkerian. Když je objeveno v jeskyni tělo další umučené oběti, začíná být zřejmé, že zločiny spojuje tajemná minulost.

Spalovač mrtvol

Kdy: 7. 3. 2009 (So), 21:00 hod. Kde: ČT2 „Zaměstnanec krematoria Karel Kopfrkingl je duševně narušený. S příchodem nacistů dostává jeho šílenství volný průchod.“ Pan Kopfrkingl je obětavý zaměstnanec pražského krematoria a vzorný otec rodiny. Tíživá atmosféra napjaté doby násobí všeobecný strach. Kopfrkingl spolupracuje s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného ve svém okolí.

Nejvíce stanic, informací, fotek a videoukázek najdeš na


veselí sebevrazi

sCOOLerům

VESELÍ SEBEVRAZI ANEB DARWINOVA CENA Cen i ANTIcen jsou dnes na světě tisíce a pravdou je, že značná část z nich je opravdu kuriózní. Možná proto vás ani nepřekvapí, že existuje cena i pro osoby, které se samy připraví o možnost šířit své geny (tedy buď se zabijí, nebo sterilizují), a to lidově řečeno kvůli „své vlastní blbosti“. Říká se jí Darwinova cena a věřte, že za léta jejího udílení už se našlo nemalé množství lidí s nedostatkem soudnosti a zdravého rozumu. O čem Darwinova cena vlastně je?

Darwinova cena je ironickým uznáním lidí, kteří se „zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili skutečně stupidním způsobem“. Principem ceny je předpoklad, že lidská hloupost, která způsobí smrt (nebo nemožnost dále se rozmnožovat) svému nositeli, je dána geneticky. Podle Darwinovy teorie přirozeného výběru se tak tento velmi nebezpečný gen sám odstraňuje.

„ZAJÍMAVÉ“ NÁPADY

Myšlenkové pohnutky a nápady některých jedinců, především z řad oceněných Darwinovou cenou, jsou skutečně zarážející. Ostatně, posuďte sami…

• Věřte tomu nebo ne, ale sedmačtyřicetiletý muž ze Severní Karolíny se v polospánku omylem zastřelil,

když mu v noci začal zvonit mobil - zašátral rukou pod postelí, nahmátl svůj revolver, dal si ho k uchu a stiskl spoušť.

• Jeden muž v Rakousku se v noci vracel posílen alkoholem i drogami domů. Ze záhadných důvodů se však

rozhodl vlézt do svého bytu malým kuchyňským okénkem. Když se prosoukal tak, že se hlavou dostal do dřezu umístěného pod oknem, zasekl se, začal sebou mrskat, zavadil o pákovou baterii a začal si do dřezu napouštět horkou vodu. Ráno ho našli utopeného – proč vodu nezastavil, nevytáhl špunt nebo proč vůbec nešel dveřmi, se můžeme jen dohadovat.

• Z oceněných v loňském ročníku vás určitě pobaví případ osmašedesátiletého Itala, který jako v nepove-

Podmínky jsou celkem jasné

Pro získání ceny je nutné splnit pět požadavků. Především nesmí být dotyčný schopen reprodukce (musí u něj dojít ke sterilizaci, nebo se musí zabít). Zadruhé u něj musí dojít ke skutečně neuvěřitelnému selhání soudnosti (jako například u muže, který hrál ruskou ruletu s automatickou zbraní). Zatřetí je nutné, aby se kandidát z genofondu odstranil sám, a to kvůli vlastní hlouposti (jednání těchto lidí je obvykle pro většinu společnosti naprosto nepochopitelné až neuvěřitelné). Předposlední podmínkou je, že musí být daný člověk schopen jasného úsudku - vyloučeni jsou tedy lidé mladší šestnácti let a psychicky nemocní jedinci. Posledním požadavkem je pravdivost události – sci-fi příběhy do této „soutěže“ určitě nepatří, ačkoliv valná většina historek aspirujících na výhru tak působí.

deném filmu uvízl se svým porsche přímo uprostřed kolejí mezi spuštěnými závorami. Přirozeně vystoupil z auta, ovšem místo toho, aby utekl z kolejiště, rozběhl se přímo proti vlaku a zběsile mával rukama. Záměr ušetřit auto se mu ale celkem vydařil – jeho porsche utrpělo rozhodně menší újmu než on – přežilo.

• Netrapte zvířátka, nebo se vám to vrátí! Podobně jako třem mladíkům v Americe. Ti chytili na golfovém hřišti sysla, zavřeli ho do bedny v malé dřevěné boudě a pro srandu na něj nastříkali tři spreje se zmrazovací látkou. Sysel ale neumíral tak rychle, jak předpokládali, a tak se rozhodli zkrátit si čekání cigaretou. Bouda plná výparů vybouchla a přežil jenom sysel… Že by ironie osudu?

• Osmadvacetiletého Itala zase jednou při popíjení s přáteli napadlo předvést všem okolo své nové hobby - vybavení pro špióny. Vytáhl běžně vypadající pero a vysvětlil, že jde ve skutečnosti o maskovanou pistoli s jedním nábojem. Aby dodal svým slovům na váze, namířil si pero na hlavu a stiskl knoflík. O pravdivosti jeho slov pak již nebylo pochyb.

• Sex v přírodě? Možná… Uprostřed silnice ale určitě ne! Jakkoliv to zní bláznivě, takovýto nápad měla

mladá dvojice v Anglii. Projíždějící auto, autobus a dokonce i kolemjdoucí chodec dvojici důrazně doporučovali přemístit se ze středové čáry silnice alespoň na chodník. Jedinou odezvou bylo ale mužovo „v pohodě, kámo!“. Menší autobus, který si je o chvilku později spletl s pytlem odpadků, ale dokazuje, že to až tak v pohodě nebylo.

• Dokud to nezažijete, nevěříte – mnohdy to tak bývá. A tak se devětatřicetiletý právník rozhodl rovnou demonstrovat studentům práv pevnost okenních skel mrakodrapu, ve kterém sídlila jeho kancelář. Studenti se tak mohli přesvědčit, že skla příliš pevná asi nebudou, když jedno z nich dokázal muž ramenem prorazit, vyletět ven a pádem ze čtyřiadvacátého patra se zabít. Už to po něm nezkoušeli.

11


sCOOLerům

sekty světa

Populární sekty - a nejen u nás Slovo sekta pochází z latinského slova secta (způsob života). V dnešní době však spíše označuje náboženskou nebo politickou skupinu, která se odpojila od větší, zavedené skupiny a často se vyznačuje konflikty s většinou společnosti. Silně, centrálně vedené a organizované sekty mají přísné podmínky členství, kterými své členy úzce svazují. Jiné, s volnější organizací, mají spíše věřící, podporovatele a sympatizanty. Každopádně označení sekta dnes většina lidí chápe spíše negativně, přestože se dá bez problémů říci, že každé velké náboženství začalo jako sekta.

HARÉ KRIŠNA

Co to je? Haré Kršina je sekta vycházející z hinduismu a višnuismu, zasvěcená šíření bhaktijógy (jóga lásky a oddanosti k bohu). Hlavním rysem tohoto hnutí je hlásání všeobjímající lásky a požadavek mravní čistoty jedince i společnosti. Jejich představitelem je Krišna, který je pokládán za Nejvyšší božskou Osobu. Co dělají? Stoupenci hnutí jsou zásadními pacifisty, abstinenty a vegetariány, odmítající nemanželský sex a obdivování sexu jako takového – podle nich by měl být omezen na plození dětí. Čeho by ses měl bát: K jejich životním zásadám patří i to, že nesázejí, nesportují, vzdávají se her nebo četby románů, dodržují striktně tělesnou čistotu a vstávají velmi brzy ráno. Něco navíc: Základem duchovní praxe je recitace nebo zpěv mahamantry: „Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna, Hare Hare Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare.“ Tuto šestnáctislovnou formuli zvanou Džapa mají opakovat za den 1728krát, což zabere asi dvě hodiny.

12

MORMONI

Co to je? Sekta Mormonů vychází z křesťanství, judaismu a islámu. Kromě bible pokládají za základní také Knihu Mormon, Knihu nauk a smluv a Drahocennou perlu. V čele církve stojí prezident, který je považován za vidoucího a proroka. Co dělají? Mormoni například věří, že Bůh má hmotné tělo, ale Ježíše za Boha nepovažují. Od každého mormona se očekává, že věnuje 2 roky (dívky rok a půl) misionářské službě. Při této činnosti chodí označen cedulkou se jménem a názvem církve. Alespoň jeden večer týdně slaví rodina spolu, a to hrami, četbou, nebo třeba zpěvem. Čeho by ses měl bát: Mormoni platí desátek a podléhají tzv. slovu moudrosti, což je nauka zakazující alkohol, kávu, některé druhy čaje a jiné návykové látky včetně kouření cigaret (tabáku). Něco navíc: Pravděpodobně nejznámější naukou mormonů je ta o polygamii. V církvi byla původně dovolena a dokonce podporována. Toto učení se však u mnoha Američanů setkávalo s nepřátelskou reakcí, a tak bylo tehdejším prezidentem církve W. Woodrufem roku 1890 odvoláno.

www.scooler.cz

VESMÍRNÍ LIDÉ

Co to je? Vesmírní lidé je sekta uznávající názor Ivo Aštara Bendy, který údajně od 1. 9. 1997 komunikuje s mimozemskou civilizací Plejáďanů a o jejich existenci je samozřejmě zcela přesvědčen. Co dělají? Vesmírní lidé o sobě hovoří jako o lidech z vesmíru, kteří věří, že budou-li dostatečně láskyplní a věřící, mohou se „převibrovat“ do vyšší dimenze, kde budou žít lépe. Významnou postavou tzv. Sil světla je Astat Šeran – údajný velitel Velké vesmírné flotily deseti milionu mateřských lodí s velitelstvím na vesmírné stanici Šaré. NEJVĚTŠÍ KŘESŤANSKÉ CÍRKVE V ČR PODLE ZASTOUPENÍ: Církev římskokatolická 2 740 780 Českobratrská církev evangelická 117 212 Církev československá husitská 99 103 Svědkové Jehovovi 23 162 Pravoslavná církev 22 968 Bez vyznání 6 039 991 CÍRKVE VE SVĚTĚ PODLE POČTU VĚŘÍCÍCH: Islám 1 300 000 000 Církev římskokatolická 1 130 000 000


sCOOLerům SATANISMUS

Co to je? Satanismus je souhrnný název pro náboženská, filosofická a nábožensko-filosofická hnutí, která uctívají Satana. Mimo oficiální církev existuje mnoho dalších satanistických skupin. Sjednocuje je uctívání Satana, chápaného obvykle jako osobní či neosobní princip zla. Obecně vychází satanismus z černé magie, čarodějnictví i převrácené židovsko-křesťanské nauky. Základní knihou moderního satanismu je Satanská bible od A. S. La Veye, v níž je uvedeno i tzv. satanské devatero, které by mělo vyjadřovat základní postoj satanisty ke světu: 1. Satan znamená ukájení choutek, nikoli odříkání! 2. Satan znamená živoucí existenci, nikoli vymyšlené spirituální báchorky! 3. Satan znamená neposkvrněnou moudrost, nikoli pokrytecký sebeklam! 4. Satan znamená laskavost k těm, kdo ji zasluhují, nikoli lásku vyplýtvanou na nevděčníky! 5. Satan znamená pomstu, nikoli nastavení druhé tváře! 6. Satan znamená odpovědnost vůči odpovědným, nikoli péči o psychické upíry! 7. Satan znamená člověka jako pouhé zvíře, někdy lepšího, mnohem častěji však horšího než ti, co kráčejí po čtyřech, člověka, jenž se díky „božskému duchovnímu a intelektuálnímu vývoji„ stal nejzkaženějším zvířetem! 8. Satan znamená všechny takzvané hříchy, jelikož vedou k fyzickému, mentálnímu nebo emočnímu uspokojení! 9. Satan je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal udržovat v chodu! Co dělají? Základním kamenem La Veyova satanismu je hlásání návratu k původní přirozenosti člověka, zejména v oblasti sexu. Satanisté tedy programově zavrhují jakákoli dogmata. Zdůrazňují nenahraditelnost vlastního poznání, které by vždy mělo být doprovázeno pochybnostmi. Za symboly byl zvolen obrácený kříž a také převrácený pětiúhelník v kruhu (tzv. pentagram). Zvláštní kapitolu tvoří číselná symbolika. Asi nejrozšířenějším číslem, které se k satanismu váže, je 666. Toto číslo se objevuje v poslední knize Nového zákona (Zj. 13:18) a symbolizuje Bohu nepřátelskou šelmu. Čeho by ses měl bát: Pro jistotu všeho. Něco navíc: Oblíbeným trendem dnešních médií je i automatické spojování satanismu s lidskými oběťmi nebo podivnými rituály, málokdy je však toto tvrzení založeno na pravdě.

sekty světa

SVĚDKOVÉ JEHOVOVI

Co to je? Slovo „Jehova“ ve Starém zákoně vyjadřuje jméno Boha. Na rozdíl od křesťanství Svědkové Jehovovi nevěří v Boží trojici, ale jsou silní monoteisté – věří tedy v jednoho Boha, Jehovu. Podle Svědků Jehovových v roce 1914 nastal Kristův druhý, neviditelný příchod, během něhož svedl neviditelný boj se Satanem. Následně Kristus začal vládnout nebi a Satan byl vyhnán na zem, což mělo za důsledek 1. světovou válku. Svědkové Jehovovi jsou přesvědčeni, že od té doby žijeme v „posledních dnech“ a že konec současné existence můžeme čekat každým dnem. Až onen konec nastane, přijde bitva, během níž Kristus zničí říši zla a nastolí na zemi tisícileté Boží království, v míru obývané tzv. ostatními ovcemi (lidé, kteří přežijí Armagedon, plus ti, kteří již zemřeli, ale byli cenní, a tedy byli vzkříšeni). Čeho by ses měl bát: Poměrně známý je fakt, že odmítají transfuzi krve, kouření, vojenskou službu a jakoukoli účast na politické správě. Vyznavači Svědků Jehovových také vůbec neslaví Vánoce, Velikonoce, a dokonce ani narozeniny nebo jmeniny. Jediným slaveným svátkem je tzv. Památná slavnost, kdy se jednou v roce připomíná poslední večeře Ježíše Krista s jeho učedníky. Něco navíc: Organizace Svědků Jehovových působí na našem území již od první republiky. Dnes se pravděpodobně jedná o čtvrtou nejpočetnější náboženskou skupinu v naší zemi a od roku 1993 je Náboženská společnost Svědkové Jehovovi v České republice zaregistrována podle zákona č. 161/1992 Sb.

AMISHOVÉ

Co to je? Sekta zvaná Amish, která přišla do Ameriky počátkem 18. století ze střední Evropy, si dodnes zachovává své zvyky a tradice. Co dělají? Spíš co nedělají. Ač to zní možná spíše jako sci-fi, i v dnešním moderním světě, kde jsme každý zvyklý mít svůj vlastní mobil, doma počítač s internetem, televizi, ledničku, pračku a desítky dalších spotřebičů, jsou mezi námi takoví, kteří se bez elektřiny obejdou. A to dokonce celý život! Amishové se nezajímají o politiku, sport ani o kulturu, nečtou ani noviny. Mají typické zastřešené a ze stran zabedněné prosté černé kočáry tažené jedním koněm, se kterými jezdí na nedělní bohoslužby, na trh a na poštu. Elektřinu, auta ani letadla nikdy nepoužívají. Amishe, kterých ve Spojených státech a Kanadě žije asi 170 000, bezpečně poznáte i podle dvě stě let staré módy.

www.scooler.cz

13


Miss/Mr. NajdemeSe.cz

pro hezouny a porotce

Blahopřejeme zaregistrovaným a také úspěšně ohodnoceným, kterým se podařilo dostat do sCOOLeru! Vy, kteří jste tak ještě neučinili, nezoufejte, protože máte další jedinečnou šanci dostat se na nejhezčí stránku časopisu a dostat za to ještě super odměnu!

Staň se

ZAREGISTRUJ SE DNES!

Adel_

ros.se

mr.kitlles PAINkiller007

wikuska20

tváří

citronn

Charliz1

lukas.p92

Barushenka4

NajdemeSe.cz

Velveta

Tajenmej

Kacik.2

rossik1

Anetkau

jest er15

wizard28

i ty!

Získáš tak nejen přístup k seznamce plné potenciálních kamarádů, milenců a lásek, ale například i k neomezené fotogalerii, jednoduchému blogu a originálnímu e-mailu!

1000 fotek jedním Fotky na NajdemeSe.cz nyní můžeš nahrávat mnohem pohodlněji. Stačí když zaznačíš náhledy fotek, které chceš nahrát a klikneš na nahrát. Tímto pohodlně nahraješ jedním kliknutím všechny fotky, které chceš zveřejnit! Tak si začni tvořit své fotogalerie, aby tví kámoši viděli jak žiješ!

Do příštího sCOOLeru se dostanou nově registrovaní lidé s fotkou, kteří budou nejlépe hodnoceni a budou mít alespoň 20 hlasů.

14

N ajdi sp oustu kámošů na w w w.N ajdemeS e.cz

Najdi i sebe na


test

1. Má někdo z vás dvou právě opravdu pevný vztah? a) Ano, oba jsme šťastně zamilovaní . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . * b) Ne, jsme sólo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ** c) Má partnera/partnerku. Bohužel! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *** d) Já mám partnera, ale můj kámoš/kámoška ho nemůže ani vystát . . **** 2. Je tvůj typ? a) Rozhodně. A vím, že taky já mu/jí připadám dost hezká/ý . . . . . . . . . ** b) Přijde mi docela sladký/á . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *** c) Vůbec ne! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . * d) Ne. Ale řekl/a, že by chtěl/a holku/kluka, která/ý bude jako já . . . . . . **** 3. Mluvíte spolu o svých problémech? a) Některé věci bych se styděl/a mu/jí říct . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *** b) Můžeme si říct úplně všechno . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . * c) V poslední době docela šetříme s milostnými tématy . . . . . . . . . . . . . ** d) Někdy mám pocit, že mi něco tají . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . **** 4. Když spolu někam jdete, jak často se prohlížíte a proč? a) Často si sebe náhodně prohlížíme. To se stává . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ** b) Já si ho/ji prohlížím docela často, ale ani nevím proč . . . . . . . . . . . . . . *** c) Mnohdy na sobě cítím jeho/její upřený pohled. Je to zvláštní pocit . . . . **** d) Proč bychom se měli prohlížet? Přece oba víme, jak vypadáme . . . . . * 5. Máš nějakou jeho/její fotku? a) Ne, ale on/a má moji zastrčenou v peněžence . . . . . . . . . . . . . . . . . . . **** b) Jasně, na párty vždycky děláme spoustu fotek celé naší party . . . . . . * c) Já jeho/její fotky mám v počítači . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *** d) Jasně, my se spolu fotíme docela dost často . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ** 6. Už jste se někdy políbili? a) Ještě ne, ale už jsem si párkrát představoval/a, jaké by to bylo . . . . . *** b) Často se vyskytují momenty, kdy jsme si najednou mnohem blíž . . . ** c) On/a mě jednou zkoušel/a políbit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . **** d) Nikdy, my jsme jenom kamarádi! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . * 7. Stává se vám, že se vás ostatní ptají, jestli spolu něco máte? a) Pořád . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ** b) Vůbec ne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . * c) Moje kámošky/moji kámoši se na to někdy ptají . . . . . . . . . . . . . . . . . *** d) Jeho/její kamarádi mívají takové poznámky . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . **** 8. Píše ti často smsky? a) Jenom když něco potřebuje, nebo když si domlouváme sraz . . . . . . . * b) Ano, já vždycky rád/a odpovím . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *** c) Pořád, občas mi to leze na nervy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . **** d) Oba si přes den pošleme více zpráv s nejrůznějším obsahem . . . . . . . **

randění

9. Když se vidíte, tak... a) …na mě vždycky kouká takovým oddaným psím pohledem . . . . . . . **** b) …řeknu: „Čau, jak je?“ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . * c) …se pevně obejmeme . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ** d) …občas cítím v břiše takový divný pocit :-) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *** 10. Co si o něm/ní myslí tvoji kamarádi? a) Skvěle si s ní/m rozumí. A já mám stejný vztah k jeho/jejím kámošům . . . ** b) Ani nevím, nebavíme se o tom . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . * c) Že je milý a sladký/Že je to fakt super kočka . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *** d) Nemusí ho/ji . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ****

Taky patříš k lidem, kteří mají super nejlepšího kámoše/kámošku a dali by ruku do ohně za to, že nikdy nepůjde o nic víc? Nech na hlavě a udělej si náš test, který ti prozradí, jestli některý z vás nechce vztah podvědomě posunout někam dál… VYHODNOCENÍ

Teď konečně zjistíš, jestli je to opravdu jen přátelství, nebo přece jen láska! Nejčastěji . . . . . . . . . . * (JEN KAMARÁDI) Vaše kamarádství by vám mohl leckdo závidět. Perfektně si rozumíte, ale rozhodně mezi vámi nejsou žádné velké city. Společně vyrážíte na párty, skvěle se tam pobavíte a dokážete spolu v pohodě mluvit o problémech. To je přesně to, co opravdoví kamarádi dělají. V jeho/její přítomnosti se cítíš příjemně a věř, že on/a to má úplně stejně. Z vašeho přátelství máte oba velkou radost, ale myšlenka, že by mezi vámi mohlo jít o něco víc, je vám na hony vzdálená. Nejčastěji . . . . . . . . . . ** (MEZI VÁMI TO JISKŘÍ) Vypadá to, že všichni ostatní kromě vás to vědí. I když si to nepřipouštíte, je to jasné – jeden o druhého opravdu stojíte. Takhle to ovšem dál nepůjde a měli byste tomu čelit. Seber všechnu odvahu a otevřeně se postav za své city. Jedině tak skončíte tu věčnou hru na schovávanou sami před sebou a vaše láska dostane šanci! Nejčastěji . . . . . . . . . . *** (TY CÍTÍŠ VÍC) Přemýšlíš o tom, jak asi líbá, a při pouhém pohledu cítíš to podivné šimrání okolo žaludku. Možná si to úplně neuvědomuješ, ale ty ho/ji považuješ za něco víc… jsi zamilovaná/ý! Pozorně sleduj reakce protějšku, a pokud získáš pocit, že je na tom podobně, na nic nečekej a vybal to! Pokud ale nebude vysílat ty správné signály na nějaké odhalování citů, rozhodně to neznamená, že by vaše přátelství muselo skončit. Komplikované to už je stejně, takže přiznej barvu, jinak budeš obelhávat nejen jeho/ji, ale i sebe. Nejčastěji . . . . . . . . . . **** (CÍTÍ K TOBĚ VÍC) Tohle jsi asi vědět nechtěl/a, ale všechny ty náznaky jsi přece musel/a cítit. Je do tebe zamilovaný/a. Tajně na tebe kouká, tak rád/a si s tebou povídá… vše napovídá tomu, že to nebere jen tak. Jestli jeho/její pokusy o sblížení budou čím dál jasnější, měl/a by sis s ním promluvit. Pokud se ovšem bude dál chovat stejně, spíš jako kámoš/ka, počkej, dokud za tebou nepřijde sám/sama. Třeba je to jen chvilkové poblouznění, které brzy přejde, a vše se vrátí zpátky do starých kolejí.

Už tě partner nebaví a hledáš nového? Začni na NajdemeSe.cz!

15


manuál na slávu

Leonardo Da Vinci

Leonard o Da V i nci záh adný vynálezce ce, stavitelství i vodou poháněném budíku. Stále před sebou viděl spoustu práce a nevydržel u jedné činnosti dlouho. „…byl anonymně udán za styk se sedmnáctiletým modelem…“

„…prohřešil bych se proti Bohu i lidem, kdyby mé dílo nedosáhlo takové kvality, jaké mělo…“

Da Vinciho nejasná sexuální orientace nedá spát mnoha historikům. Protože se neoženil a v jeho životě nejsou známy žádné pletky se ženami, diskutuje se o jeho možné homosexuální orientaci. Neexistují ale žádné konkrétní důkazy. Známý psycholog Sigmund Freud se dokonce pokoušel analyzovat DA Vinciho orientaci prostřednictvím psychoanalýzy jeho děl. V roce 1476 byl Leonardo anonymně udán za styk se sedmnáctiletým modelem Jacopo Saltarellim, vyšetřování však bylo zastaveno po dvou měsících a na umělcův další život nemělo žádný vliv, přestože byl následně sledován florentskou mravnostní policií. V polovině svého života Leonardo adoptoval chlapce Giacoma, který byl prý andělského zjevu a ďábelských sklonů… :-). Nezbývá nám než pouze odhadovat, co tím mohlo být míněno.

Čím víc toho věděl, tím byl skleslejší, protože zjišťoval, že snad cokoli, co chtěl vynalézt sám, už udělal někdo před ním. Přestože mnohé vynálezy válečných zařízení, na které byl Leonardo pyšný, vznikly v hlavě někoho jiného, zůstaly po něm detailně propracované nákresy i cenné zápisky o těchto strojích. Jeho myšlenky byly však plně doceněny až v 19. století, protože génius psal zrcadlovým písmem. Vytvořil studie o hydraulice, astronomii, anatomii, opti-

Mona Lisa alias La Gioconda je pravděpodobně prvním obrazem, který se člověku po vyslovení Leonardova jména vybaví. Proč je ale obraz visící v Louvru tak slavný? V první řadě je to díky na tehdejší dobu netradiční použité technice a kompozici. Velmi detailně provedené stínování a textura působí nadmíru živě a tvář, která udržuje s divákem obrazu oční kontakt a usmí-

Ital Leonardo DA Vinci byl všestrannou osobností, která stále zůstává záhadou. Byl to člověk nadmíru zvídavý a neustále se vrhal do bádání v nespočetném množství oborů. Jako malíř chtěl svůj objekt vždy poznat na sto procent, odkrýt jeho tajemství. Proto ho přitahovala přírodověda a anatomie, pomocí nichž předměty své tvorby studoval. Kromě obrazů po sobě zanechal i sochy, budovy, filozofické traktáty a nákresy vynálezů.

16

„…z krádeže Mony Lisy byl obviněn i Guillaume Apollinaire a  malíř Pablo Picasso…“

vá se na něj, je něčím velmi nezvyklým. Takový přímý kontakt se v portrétech nezachycoval a dodává dílu jistou „hypnotičnost“. Pozadí za postavami bylo zvykem malovat stejně ostře jako popředí, čímž se Mona Lisa rovněž vymyká dobovým konvencím. Donedávna obraz fascinoval ještě jiným způsobem, a to svou historií, resp. člověkem, kterého zobrazuje. Vynořilo se nespočet teorií. Mona Lisa měla být Leonardovým autoportrétem, neexistujícím obličejem stvořeným z několika různých tváří, ženou po porodu… Nakonec se výzkumy přiklonily k jedné z realističtějších verzí, a to díky zápisku nalezeném na okraji jedné knihy z té doby. Florenťan Agostino Vespucci si do ní poznamenal, že Leonardo pracuje na třech obrazech, z nichž jedním je i portrét Lisy del Giocondové, manželky místního obchodníka. Zajímavou perličkou je také krádež obrazu, která se udála roku 1911 a ze které byli obviňováni významní představitelé umělecké moderny jako například básník Guillaume Apollinaire, který byl dokonce i zatčen, nebo malíř Pablo Picasso!

Výstava trvá do 28. 3. 2009

SOU

Vyhraj vstu TĚŽ! penky na vý Ve které g stavu! al Leonarda erii je vystaven obra da Vinciho z Mona Odpověz n a www.sco Lisa? oler.cz „…asi žádný jiný obraz nemá tolik reprodukcí a parafrází jako Mona Lisa…“ Význam díla Leonarda da Vinci se přenáší až do dnešní doby a jeho tvorba je inspirací mnoha dalším umělcům. Asi žádný jiný obraz nemá tolik reprodukcí a parafrází jako právě Mona Lisa. Surrealistický malíř Salvador Dalí například vytvořil autoportrét v roli Mony Lisy se svým typickým knírem a rukou plnou peněz.

LEONARDO DA VINCI *15. duben 1452 – †2. květen 1519 Povolání: malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel… Vynálezy: létající stroje, anemometr (přístroj na zjišťování směru větru), anemoskop (měření rychlosti větru), kulomety, obrněný tank s lidským či koňským pohonem, klastrová bomba, ekvivalent bojového děla a beranidla, různé typy bagrů, potápěčské obleky, konstrukce obléhacích věží, katapultů a obrovských kuší

www.scooler.cz


i t á k s a r P z učení hlava?

spolu to zvládnete SEMINÁRKY

l

ZPRACOVANÉ MATURITNÍ OTÁZKY

l

KONTROLA PRAVOPISU

l

SEZNAMY OBORŮ VŠ


do sCOOLu

německá nepravidelná slovesa

NEMECKÁ NEPRAVIDELNÁ (SILNÁ) SLOVESA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

Infinitiv

Prezens

Preteritum Perfektum

myslet denken denkt dachte mít haben hat hatte znát kennen kennt kannte nazývat nennen nennt nannte utíkat, pádit rennen rennt rannte posílat senden sendet sandte stát stehen steht stand dělat, činit (ne „machen”) tun tut tat obrátit wenden wendet wandte prosit bitten bittet bat jíst essen isst aß žrát fressen frisst fraß dávat geben gibt gab dít se geschehen geschieht geschah číst lesen liest las ležet liegen liegt lag měřit messen misst maß vidět sehen sieht sah být sein ist war sedět sitzen sitzt saß kráčet, šlapat treten tritt trat zapomenout vergessen vergisst vergaß začínat beginnen beginnt begann poroučet befehlen befiehlt befahl lámat brechen bricht brach doporučit empfehlen empfiehlt empfahl vyděsit erschrecken erschrickt erschrak platit gelten gilt galt vyhrát gewinnen gewinnt gewann pomáhat helfen hilft half přicházet kommen kommt kam vzít nehmen nimmt nahm plavat schwimmen schwimmt schwamm

18

Změna kmenové samohlásky

hat gedacht hat gehabt hat gekannt hat genannt ist gerannt hat gesandt hat gestanden hat getan hat gewandt hat gebeten hat gegessen hat gefressen hat gegeben ist geschehen hat gelesen hat gelegen hat gemessen hat gesehen ist gewesen hat gesessen hat getreten hat vergessen hat begonnen hat befohlen hat gebrochen hat empfohlen ist erschrocken hat gegolten hat gewonnen hat geholfen hat gekommen hat genommen ist geschwommen

a-a a-a a-a a-a a-a a-a a-a a-a a-a a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-e a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-o

Sloveso 34 5 3 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67

Infinitiv

Prezens

Preteritum Perfektum

Změna kmenové samohlásky

mluvit sprechen spricht sprach hat gesprochen bodat stechen sticht stach hat gestochen krást stehlen stiehlt stahl hat gestohlen zemřít sterben stirbt starb ist gestorben potkat treffen trifft traf hat getroffen zkazit se verderben verdirbt verdarb hat verdorben získávat, propagovat werben wirbt warb hat geworben házet werfen wirft warf hat geworfen vázat binden bindet band hat gebunden vnikat eindringen dringt ein drang ein ist eingedrungen pociťovat empfinden empfindet empfand hat empfunden najít finden findet fand hat gefunden dařit se gelingen gelingt gelang ist gelungen znít klingen klingt klang hat geklungen zpívat singen singt sang hat gesungen klesat sinken sinkt sank ist gesunken skákat springen springt sprang ist gesprungen zapáchat stinken stinkt stank hat gestunken pít trinken trinkt trank hat getrunken ztratit se verschwinden verschwindet verschwand ist verschwunden nutit zwingen zwingt zwang hat gezwunken jít gehen geht ging ist gegangen foukat blasen bläst blies hat geblasen péci, smažit braten brät briet hat gebraten přijímat empfangen empfängt empfing hat empfangen padat fallen fällt fiel ist gefallen chytat fangen fängt fing hat gefangen jít gehen geht ging ist gegangen dostat se (kam) geraten gerät geriet ist geraten držet halten hält hielt hat gehalten viset hängen hängt hing hat gehangen nechat lassen lässt ließ hat gelassen běžet laufen läuft lief ist gelaufen radit raten rät riet hat geraten

SEMINÁRKY - MATURITNÍ OTÁZKY - OBORY VŠ - STUDENTKA.CZ

a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-o a-u a-u a-u a-u a-u a-u a-u a-u a-u a-u a-u a-u a-u i-a i-a i-a i-a i-a i-a i-a i-a i-a i-a i-a i-a i-a

SLOVESA JSOU VE TVARU 3. OSOBY JEDNOTNÉHO ČÍSLA Sloveso


německá nepravidelná slovesa Sloveso

Infinitiv

Prezens

Preteritum Perfektum

68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103

schlafen heißen beißen bleiben gleichen gleiten greifen leiden leihen meiden pfeifen reiben reißen reiten scheinen schleichen schmeißen schneiden schreiben schreien schweigen steigen streichen streiten treiben verzeihen weichen weisen stoßen rufen betrügen bewegen biegen bieten erlöschen erwägen

schläft heißt beißt bleibt gleicht gleitet greift leidet leiht meidet pfeift reibt reißt reitet scheint schleicht schmeißt schneidet schreibt schreit schweigt steigt streicht streitet treibt verzieht weicht weist stößt ruft betrügt bewegt biegt bietet erlischt erwägt

schlief hieß biss blieb glich glitt griff litt lieh mied pfiff rieb riss ritt schien schlich schmiss schnitt schrieb schrie schwieg stieg strich stritt trieb verzieh wich wies stieß rief betrog bewog bog bot erlosch erwog

spát jmenovat se kousat, svědit zůstat rovnat se klouzat se uchopit trpět půjčit vyhýbat se pískat strouhat trhat se jezdit zářit plížit se házet řezat psát křičet mlčet vzrůstat, nastupovat natírat hádat se hnát, provozovat odpustit ustoupit upozornit narazit zavolat podvádět pohybovat (čím) ohýbat nabízet vyhasnout uvažovat

Změna kmenové samohlásky

hat geschlafen hat geheißen hat gebissen ist geblieben hat geglichen ist geglitten hat gegriffen hat gelitten hat geliehen hat gemieden hat gepfiffen hat gerieben hat gerissen ist/hat geritten hat geschienen ist geschlichen hat geschmissen hat geschnitten hat geschrieben hat geschrien hat geschwiegen ist gestiegen hat gestrichen hat gestritten hat getrieben hat verziehen ist gewichen hat gewiesen hat gestoßen hat gerufen hat betrogen hat bewogen hat gebogen hat geboten ist erloschen hat erwogen

i-a i - ei i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-i i-o i-u o-o o-o o-o o-o o-o o-o

Sloveso 04 1 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139

Infinitiv

létat fliegen prchat fliehen téci fließen mrznout frieren požívat genießen zalévat gießen zdvihat heben moci können plazit se kriechen lhát lügen mít rád mögen cítit (vůni/zápach) riechen posunovat schieben střílet schießen zavírat schließen tavit schmelzen napuchnout schwellen přísahat schwören ztrácet verlieren vážit wiegen tahat ziehen muset (mít povinnost) sollen chtít wollen jet fahren péci backen kopat graben nakládat, nabíjet laden stihnout schaffen udeřit schlagen nosit tragen růst wachsen umývat waschen stát se werden smět dürfen muset müssen vědět wissen

do sCOOLu

Prezens

Preteritum Perfektum

fliegt flieht fließt friert genießt gießt hebt kann kriecht lügt mag riecht schiebt schießt schließt schmilzt schwillt schwört verliert wiegt zieht soll will fährt backt gräbt lädt schafft schlägt trägt wächst wäscht wird darf muss weiß

flog floh floss fror genoss goss hob konnte kroch log mochte roch schob schoss schloss schmolz schwoll schwor verlor wog zog sollte wollte fuhr backte grub lud schuf schlug trug wuchs wusch wurde durfte musste wusste

SEMINÁRKY - MATURITNÍ OTÁZKY - OBORY VŠ - STUDENTKA.CZ

Změna kmenové samohlásky

ist/hat geflogen ist geflohen ist geflossen ist/hat gefroren hat genossen hat gegossen hat gehoben hat gekonnt ist gekrochen hat gelogen hat gemocht hat gerochen hat geschoben hat geschossen hat geschlossen ist/hat geschmolzen ist geschwollen hat geschworen hat verloren hat gewogen hat gezogen hat gesollt hat gewollt ist/hat gefahren hat gebacken hat gegraben hat geladen hat geschaffen hat geschlagen hat getragen ist gewachsen hat gewaschen ist geworden hat gedurft hat gemusst hat gewusst

o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o o-o u-a u-a u-a u-a u-a u-a u-a u-a u-a u-o u-u u-u u-u

19


hlavolamy

chytrolínům Soutěžní 1

HLAVOLAMY

Která tři písmena sem nepatří?

N

O P

Q R

S

T

V

U

a) NRV b) NTV c) PRT d) OQV e) PTV

Soutěžní 2

b)

c)

d)

e)

3

Které dva kódy trezoru jsou stejné? (1) XT3FEL366Q87D34 (4) XT2FEL366Q87D34 a) (3)+(5)

(2) XT2EFL366Q87D34 (5) XT2FEL336Q87D34

b) (4)+(6)

c) (1)+(5)

(3) XT2FEL366Q87B34 (6) XT2FEL366Q87D34

d) (2)+(4)

Na pirátské lodi byli samozřejmě piráti. Kromě nich jeden kuchař, jeden exemplář jednonohého kapitána a několik koček. Dohromady měly všechny živé bytosti 15 hlav a 41 nohou.

Které slovo nejlépe vystihuje opak slova „dobrodružný”? a) klidný c) všední

b) nezajímavý d) ostýchavý

6

Kolik bylo na lodi koček?

Doplňte tabulku

210

158 182

a) 28

20

e) (2)+(6)

5

4

b) 4

122 138

c) 98

102 110

d) 36

e) 212

98 ?

VZOROVÁ ODPOVĚĎ: Sudoku: Odpověď zapiš číselně bez mezer ve správném pořadí čísel, která ti vyjdou v šedě podbarvených polích, např. na druhém řádku 1, pátém 5, sedmém 9, osmém 3 zapíšeš jako 1593. Hlavolamy: Soutěžní hlavolamy musíš vyluštit všechny a výsledky nezapomeň uvést ve správném pořadí: jestliže správná odpověď hlavolamu č. 1 bude např. možnost a), hlavolamu č. 2 např. možnost c), zapíšeš to jako 1a, 2c atd.

Na kterou z drátěných figur bylo spotřebováno nejvíce drátu?

a)

Pokud máš zájem vyhrát některé ze 3 DVD s tričkem, vylušti sudoku nebo soutěžní hlavolamy, jdi na stránky www.scooler.cz a napiš nám správné odpovědi!

hcínžětuosen iděvopdo énvárpS )c :6 )6 :5 )a :4 )b 3 :ůmalovalh

SUDOKU 7 2 4 3 6 1 6 1 5 9 8 1 3 7 5 6 9 2 3 2 5 1 9 3 1 6 2 8 7 4 6 6 5 9 8

Týdně mnoho zajímavých soutěží o ceny najdeš na http://souteze.sms.cz


jak se dělá…?

sCOOLerům

JAK TISKNEME ČASOPIS sCOOLer Tak jak to funguje? Redaktoři napíší a zašlou články (obvykle pozdě) a zástupce šéfredaktora je upraví do čtivější podoby. Korektorka vše zkontroluje, grafik s hlavním šéfem vytvoří pro celý časák ten správný „make up“, ať se na něj dá koukat a v PDFku ho pošlou do tiskárny (obvykle pozdě). Odtamtud už vyjde skutečný, „papírový“ sCOOLer, o který se následně vy poperete ve školách!

Tvorba a grafická úprava časopisu

Kontrola kvality tisku

Šéfredaktor v zápalu práce

Skládání pásu papíru

Založení tiskové desky ve stroji

Poskládané časopisy putují dopravníkem na šití do knihárny

V tomto domě se časopis tvoří

Začátek tisku

KNIHÁRNA - zde se časopisy sešívají

Redaktoři píší články

Naše milá editorka při práci

Pohled na pás papíru při tisku v rychlosti až 15 m za sekundu

Tisk při rychlosti cca 45 tisíc obratů za hodinu

KNIHÁRNA - zde se časopisy balí do fólie

…poté, co je vytištěn, je poštou distribuován i do tvé školy. Uff… Je to dřina. :-)

Rotační tiskový stroj Lithoman IV Man Roland poskytuje výkon 45 000 obratů za hodinu. Při jednom obratu se vytiskne 48 stran ve stojatém formátu A4, což znamená, že při využití maximální rychlosti potiskne za hodinu 2,16 mil. stran A4. Linka potiskuje kotouče papíru v šířkách od 1 460 mm do 860 mm. Stroj zahrnuje dvouramenný odvíječ, který pracuje s kotouči o maximálním průměru 1 300 mm a nejvyšší hmotnosti 3 200 kg.

Rotační tiskový stroj Lithoman IV Man Roland

21


hi-tech

nadšencům UNIVERZÁLNÍ SOLÁRNÍ NABÍJEČKA

Powermonkey-eXplorer je komplexní outdoorové řešení záložní energie na cesty od společnosti Powertraveller. Kamkoliv na batoh či auto si připevníte solární panely, nasbíráte potřebnou energii a pak s ní můžete dobít mobil, Mp3 přehrávač, fotoaparát nebo notebook. Skládá se ze solární nabíječky a power banky o kapacitě 2 200 mA, kterou je možné nabít prostřednictvím solární energie, síťové zásuvky, či USB konektoru počítače.

MYŠKA S PAMĚTÍ Rozšíření oceňovaného modelu laserové myši G9. Její výhodou jsou dva vyměnitelné úchopy. Správná herní myš by měla dobře padnout do ruky, proto výrobce klade velký důraz na ergonomii. Díky vlastní paměti do ní můžete naprogramovat až pět profilů a se systémem závažíček lze využít až 28 g hmotnosti navíc. Důležitá je i přesnost a rychlost. S myší G9x si můžete během hry měnit rozlišení snímání v rozmezí od 200 do 5000 dpi.

Cena od 2 499 Kč.

DŘEVĚNÝ LUXUS

NENÁPADNÁ REVOLUCE Luxusních telefonů na trhu každým rokem přibývá, ale takovýhle model se skutečně jen tak nevidí. Přístroj s názvem Mobiado Professional EM má boční stěny z dřevěné dýhy, každý telefon je tudíž nezaměnitelný originál. Přední a zadní strana včetně krytu baterie jsou pak vyrobeny z velkých kusů safírových krystalů. Má to nějaký praktický smysl? Ani náhodou. Ale vypadá to tak krásně, že milionáři patrně zahodí své ošoupané telefony Vertu a pořídí si tohle… Cena od 90 000 Kč www.mobiado.com novinka na trhu

22

Více informací o tomto hi-tech najdete v aktuálním čísle časopisu T3

Už na autosalonu v Paříži byl odhalen prototyp elektromobilu Heuliez Will, který jako první využívá principu Active Wheel. Jde o revoluční technologii společnosti Mischelin, kdy jsou veškeré pohonné prvky integrovány přímo v kole. Výhodou nového řešení od Mischelinu je skutečnost, že se nesmírně šetří místem – elektromobil nepotřebuje místo pro motor, převodovku, odpružení, prostě nic.


hi-tech

nadšencům

HODINKY NEBO MOBIL?

Hodinky se zabudovaným telefonem uspokojí všechny fanoušky Jamese Bonda. Chystá je společnost LG a chce je uvést už v druhé polovině tohoto roku. A v čem spočívá výhoda těchto nových hi-tech hodinek? Nemusíte s sebou pořád vláčet spoustu přístrojů. Všechno máte pohotově k dispozici kdykoli ve svých hodinkách. Hi-tech hodinky od LG slouží jako mobilní telefon, fotoaparát, diktafon, a dokonce se s nimi připojíte na internet. Takže pracovat celý den jen ze svých hodinek nebude žádný problém. To jsou věci… Zkrátka vynález pro velké frajery.

NEJRYCHLEJŠÍ LOĎ SVĚTA

Loď Earthrace není jen nejrychlejší na světě. Její pohon je na bionaftu a nátěr je netoxický a samočisticí. Dosahuje rychlosti až 75 km/hod a i díky svému nápadnému vzhledu vzbuzuje zvědavost každého, kdo ji zahlédne. Její rekonstrukce však nebyla jednoduchá. První pokus o rekord se neobešel bez potíží a dokonce smrti. I přes všechny potíže však byl rekord překonán.

FOTBÁLEK VE STOLKU

KOSMONAUTI BUDOU MÍT CO PÍT Oblíbený hospodský fotbálek v domácím konferenčním stolku? To jsou nápady… Ale víte, jak je to praktické, když k vám přijde nudná rodinná návštěva a vy ji místo obvyklých řečí o dětech, daních, stavebním spoření a dalších nezáživných témat, můžete vyzvat na pořádný zápas? K nezaplacení. I když… za ty peníze bychom tchyni s rodinou snad raději pozvali do nejbližší restaurace, kde je fotbálek k dispozici. Cena cca 45 000 Kč www.libertygames.co.uk novinka na trhu

Americká sonda našla v oblasti severního pólu Marsu obrovské zásoby vodního ledu. Jedná se o rozsáhlou vyvýšeninu, tvořenou usazenými vrstvami ledu. Podobně jako jsou například na Zemi ledovce v Grónsku. Z radarového výzkumu vyplývá, že polární oblasti Marsu tak pravděpodobně obsahují dva až tři miliony km3 vodního ledu.

23


kino novinky

filmožroutům

Celá partička pohromadě

Ne, to není Kočičí žena s Batmanem

(Akční/drama/fantasy/thriller, Velká Británie/USA, 2009)

STRÁŽCI - WATCHMEN Komiksy jsou na vzestupu, a tak se studia můžou přetrhnout v tom, jakého dalšího hrdinu by na filmová plátna přivedli. Pomalu ale jistě začínají docházet „áčkoví borci“, a tak se dostává i na ty méně známé a mnohdy i méně zajímavé hrdiny.

Existuje ale ještě několik předloh, které se jednoduše nikdo neodvážil

Úsvitem mrtvých potěšil nejednoho hororového fanouška a nabušenou

Svět stojí na pokraji nukleární války adaptovat, což byl dosud i případ Watchmenů. Kdo že je tím opovážlivcem? Nikdo jiný než Zack Snyder, který svým

„třístovkou“ uchvátil velkou část mužské populace. Zároveň s její pomocí ukázal, co všechno se dá za rozumný peníz vytlačit

z počítačů. Tato průprava se mu hodila i u Watchmenů, kteří žijí v temně stylizovaném světě roku 1985, jak ho ve své mysli viděl jejich tvůrce, Alan Moore. Hned na začátku se dočkáme smrti jednoho ze superhrdinů. Edward

Nejvíce informací, fotek k filmům a videoukázek v češtině hledej na www.365dni.cz 24

www.365dni.cz

Tenhle pán si říká Rorschach Blake, přezdívaný Komediant, zemřel násilnou smrtí, ale společnost to příliš neznepokojuje. Svět totiž stojí na pokraji nukleární války a každý se tak zajímá hlavně o své přežití. Maskovaní hrdinové navíc už dávno dohráli svůj velký part a zbývají jen vzpomínky. Někdo se ale o Komedianta přeci jen zajímá. Je jím umíněný hrdina jménem Rorschach, který za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zdiskreditovat bývalé superhrdiny a otevřít cestu něčemu

opravdu velkému. Jedinou možností se zdá být spolupráce s bývalými hrdinnými kolegy, kteří si na celou věc posvítí. Jsou to strážci, kteří dělají, co považují za správné, i když si nejsou jisti, jestli to má ještě cenu. Režie: Zack Snyder Hrají: C  arla Guginová Jeffrey Dean Morgan Malin Akermanová

5. 3.


kino novinky

U

PA RO D

filmožroutům

COOLer

ÁK s

P

26. 3. 19. 3.

12. 3.

12. 3.

19. 3.

Sedm životů

Nenarození

(Drama, USA, 2008 )

(Horor/thriller, USA, 2009 )

Groganovi si pořídili roztomilého šestikilového labradora, který se během pár týdnů změnil v padesátikilový parní stroj, plný nezkrotitelné energie, jenž přeměnil jejich dům v místo zkázy. Kromě katastrof, které v průběhu let Marley působí, sleduje život svých páníčků, jejich úspěchy i prohry a ze všeho nejvíc nástrahy spojené s rozrůstající se rodinou.

Režisér Štěstí na dosah Gabriele Muccino a Will Smith přinášejí poutavý a napínavý příběh muže s děsivým tajemstvím, který se rozhodne napravit své hříchy tím, že zásadním způsobem změní život sedmi cizích osob. Jakmile se do toho pustí, nic ho nemůže odradit. Alespoň si to myslí. Ale Ben Thomas neměl nikdy tušení, že se do jedné z oněch osob zamiluje - a že právě ona ho začne měnit.

Mezi světem živých a mrtvých se potulují temné duše, které usilují o návrat. Jejich vstupní bránou jsou citliví jedinci, které postupně zlomí a ovládnou. Těmto démonům se říká dybukové. Jejich oběti mají dvě možnosti - dobrovolnou smrt, nebo svěření se do péče profesionálního exorcisty. Hlavní postavou je vysokoškolačka Casey Beldonová, kolem které se začnou dít opravdu podivné věci.

Režie: David Frankel Herci: Owen Wilson Jennifer Anistonová Eric Dane

Režie: Gabriele Muccino Herci: Will Smith Rosario Dawsonová Woody Harrelson

Režie: D  avid S. Goyer Herci: Will Smith Rosario Dawsonová Woody Harrelson

Marley a já (Komedie, USA, 2008)

Až tak moc tě nežere (Komedie, USA, 2008) Filmová adaptace knižního bestselleru Grega Behrendta a Liz Tuccillo o věčném tématu odlišností mužského a ženského pohlaví, o nepochopených signálech a nepovedených vztazích a o dívce, která se bláznivě zamiluje a nenechá se odradit ani doporučením zkušeného sloupkaře renomovaného časopisu. Režie: K en Kwapis Herci: Scarlett Johanssonová Jennifer Connellyová Ben Affleck

Monstra versus Vetřelci (Animovaný, USA, 2009) Na naši modrou kulatou planetu zaútočili mimozemšťané. Ještě že máme obrovskou zásobárnu „monster“, která se jim můžou postavit. 15 metrů vysoká Susan, geniální vědec dr. Šváb, Chybějící článek, rosolovitý a nezničitelný B.O.B. a sto metrů dlouhá larva přezdívaná Hmyzosaurka. Donedávna byli světu na obtíž, když ho teď zachrání, stanou se opravdovými hrdiny. Režie: Rob Letterman Conrad Vernon Herci: Seth Rogen Kiefer Sutherland Hugh Laurie

Programy všech kin, klubů, divadel a koncertů najdeš na největším kulturním webu www.365dni.cz

www.365dni.cz

25


nej hry

hráčům

Warhammer 40,000: Dawn of War II F.E.A.R. 2: Project Origin F.E.A.R. 2: Project Origin je naprosto důstojným nástupcem legendární hry. Základ byl v mnoha směrech vylepšen, grafika je třikrát hezčí, prostředí funkčně geniální (byť vyjma překážek slabé, co se týče interaktivity), přesto nám pár věcí nesedlo. Třeba absence vyklánění, které nakonec bylo obětováno dost možná schválně. Díky nízko nasazené laťce obtížnosti totiž není příliš důvodů se k němu uchylovat. I proto za kulervoucí budeme nadále považovat první díl. Druhý je mistrně povedený kousek, ale dějiny zůstanou nepřepsány. Na druhou stranu, kterému pokračování se to povedlo.

Company of Heroes na cestě vesmírem…

80% Kdo s čím zachází, tím také chcípne.

Atmosféra, zbraně, Powered Armor, příběh, Terryho toaletní video. Nastavení obtížnosti, místy problémy s ozvučením, scrollování a pichlavý zvuk v PDA. V mnoha směrech jemně vylepšený zážitek z původního F.E.A.R., vyšší hodnocení bychom však tasili jen v případě markantnějších novinek a lépe nastavené obtížnosti. Tipy: Ve hře můžete mít najednou jen 4 zbraně! Sbližte se s útočnou puškou. Naučte se používat různé druhy granátů. Elektriku můžete občas vypnout ustřelením transformátoru. Zkušenější hráči nechť si rozehrají nejtěžší obtížnost.

26

Stupeň lokalizace: České titulky a manuál Doba osvojení: 10 minut Doporučený věk: 16+ Výrobce: Monolith Productions Oficiální web: www.projectorigin.warnerbros.com www.whatisfear.com Multiplayer: LAN, net Požadavky: CPU Athlon 64 3000+ či Intel 2.8 GHz, 1 GB RAM, GeForce 66xx nebo Radeon X16xx3D, 12 GB HD Doporučujeme: CPU Dual Core, 2 GB RAM, 7800 GT nebo Radeon X1800 a lepší Cena: 999 Kč

Dawn of War II se rozhodně povedl, o tom není sporu. Je skoro až překvapení, že se v tomhle žánru objevila hra, která nabízí mnohem více zábavy jednotlivcům než pařbychtivým kolektivům, ale když si uvědomíme, kdo ji dělal (Homeworld, Company of Heroes), pochopíme. A to je ono. Nekonečné řeže na LAN party? Možná také ale kvalitní a promakaná hra jednoho vojevůdce proti tunám zelených (fialových, šedivých) hnusáků, to je to, co vás tady k židli přiková nejvíc. A pak velké pušky, stylové zpracování, výbuchy, stříkající krev, letecká podpora, další výbuchy, rozbité budovy, energetická brnění, laserové meče, těžké blastery a tuny a tuny mrtvých nepřátel. Válka je ostatně pořád stejná… Špičková kampaň, příjemné RPG elementy, plynulá hratelnost. Ještě minimalističtější z pohledu budování, mělčí multiplayer.

84%

Stupeň lokalizace: České titulky Doba osvojení: 20 minut Doporučený věk: 17+

Takřka neuvěřitelný zážitek pro jednoho hráče v jedné z nejhezčích realtimových strategií dnešních dnů.

Výrobce: Relic

Tipy: Naučte se klávesové zkratky ke schopnostem (jsou u nich napsány), hra je pak mnohem rychlejší. Teoreticky, když jde fakt do tuhého, můžete v singleplayeru zapauzovat tím, že zmáčknete F10. Vyvoláte sice menu, ale pod ním klidně pohybujete mapou.

Multiplayer: Ano

w w w.NejHr y.cz - Nejlepší hr y zdarma

Oficiální web: www.dawnofwar2.com Požadavky: 3,0 GHz, 1 GB RAM, 128 MB videokarta Doporučujeme: Dual Core, 2 GB RAM, 256 MB videokarta Cena: 999 Kč


hry měsíce

nej hry

hráčům

ZABIJ NUDU!

X-Blades

Hraj o DVD na NejHry.cz! Nekoukej jen tak do zdi (nebo sCOOLeru :-))! Raději se ponoř do světa online her zdarma, buď ten NEJ a vyhrávej dividíčka nebo cédéčka dle vlastního výběru! Stačí, když budeš u online her popsaných níže, případně dalších, které se objeví v sekci Hry se skóre, do 14 dní od zveřejnění hry nejlepší!

Flash Ludo

„Svět se zbláznil. Nejlepším rapperem je běloch, golfistou černoch a Rusové dělají anime.“ Příběh je tak stupidní, že jsme ho radši vytěsnili z mozkovny. Běháte, skáčete a hekticky mačkáte tlačítka, abyste od sebe odehnali všemožnou havěť. Hrou procházíte formou jakýchsi minimalistických arén. Většinou je tvoří jen pár místností, v nichž se stále dokola generují houfy potvor, jak vystřižených z verze Pokémona pro dospělé a sem tam nějaký takřka nesmrtelný boss. V týmu zjevně o slovu „spád“ nikdy neslyšeli, jinak by snížili zdraví všech potvor na desetinu. Grafika se nese v komiksovém duchu aktuálního Prince of Persia, což je jistě vhodně zvolený styl. Dokonce i architektura jednotlivých arén občas vypadá úžasně. To se bohužel nedá říct o již zmíněných potvorách, jejichž design někdo obšlehl z omalovánek. Musíme říct, že jsme čekali víc. Je totiž hodně vidět, že vývojářský tým potenciál má, a upřímně řečeno, možná by stačila pořádná dávka soudnosti při betatestingu a hodnotili bychom výše. Takhle jsme si jen potvrdili, že udělat skutečně zábavnou hru je velkým uměním. To se ale dějou věci.

Člověče, nezlob se! je jednou z nejrozšířenějších stolních her na světě. Nyní přichází i ve flashové 3D podobě, kde se utkáš hned proti třem počítačovým protivníkům. Dostaň tedy své čtyři figurky co nejdříve do domečku a nezlob se za nějaké to soupeřovo vykopnutí.

Park My Boat

Už zvládáš zaparkovat auto? Co takhle vyzkoušet své schopnosti s lodí? Právě tato skvělá hra ti dává jedinečnou možnost a byla by velká chyba ji nevyužít! V molu je již několik lodí zakotveno, takže dávej pozor na kolize!

61%

Pokud máte rádi kýč, tak grafika, zajímavá kouzla a jejich kombinace. Utahané jak pantomimická opera, nevyvážené až hanba a frustrující ještě víc. Pokud čekáte sexy kočku, spoustu nepřátel a tuny akce, nebudete zklamáni. Kdybyste k tomu ale chtěli nedej bože zábavu, čeká vás hodně tvrdý test nervů a trpělivosti. Tipy: Rozbíjejte sochy a pátrejte po amuletech, nebo budete v pozdějších fázích hry brečet, že jste slabí. A bude vám to k ničemu.

Stupeň lokalizace: České titulky Doba osvojení: 15 minut Doporučený věk: 12+ Výrobce: Gaijin Entertainment Oficiální web: www.hypermax.cz/xblades Multiplayer: Ne Požadavky: CPU 2,0 GHz, 512 MB RAM, 256 MB 3D, 5 GB HDD

Milovníci hokeje a sportovní nadšenci nemohou přehlédnout tuto stolní variantu oblíbeného zimního sportu. Chrániče Legendární flashová zábava, která se zde však nejsou třeba a hokejky vystřídadočkala také speciální edice. Divoký jí malé pálky. Stačí už jen porazit všechny západ opět zachvátila zlatá horečka, své protivníky a stát se šampionem! a proto máš znovu šanci vytěžit si obrovské bohatství. Pokud se tak nestane, můžeš aspoň ocenit vylepšenou grafiku a další nové herní možnosti.

Gold Miner Special Edition

Doporučujeme: CPU 3 GHz, 1 GB RAM, 512 MB 3D Cena: 799 Kč (speciální edice s figurkou 1 599 Kč)

Více informací o tomto tématu Pokud máte pocit, že bossovi ubývá zdraví nějak málo a že je to jak najdete v aktuálním čísle časopisu píchat mamuta párátkem, neděste se. Však on za hodinu padne. (Stokrát nic umořilo vola, nebo tak nějak se to říká, ne?)

Air Hockey

TISÍCE NEJ HER NAJDEŠ NA 27


sCOOLerkám

budď in

Rady nejen pro krásu Namaluj si kérku!

na jakou henna na pokožce vydrží. Pokud jsi naopak s motivem nadmíru spokojená, stačí ho jen čas od času domalovat. K dostání jsou dnes speciální pera, naplněná pastou z henny pro přímou aplikaci. Výsledek tak bude daleko preciznější, než kdybys musela kreslit špejlí. Obrázek si můžeš nejprve předkreslit třeba již zmiňovaným fixem a pak jen obkreslit hennou. Čím déle ji necháš na kůži schnout, tím lépe - ideální jsou alespoň tři hodiny. Až ji z kůže omyješ, bude na tebe koukat třeba jméno tvého miláčka!

zdědila po starším bráchovi, což dodá tvému modelu rozpustilý šmrnc. Tak prohrábni skříň a třeba tam najdeš poklad v podobě tohohle evergreenu.

Tornádo ve vlasech Drdol, který je právě v módě, rozhodně nepatří mezi ty slušňácké a uhlazené. Nebo možná patřil, dokud neprošel pořádným vichrem a dost se nepocuchal. Tohoto účesu jako pro

Kostka 4ever

Láká tě tetování, ale nedovolí ti ho rodiče? Nebo se bojíš bolesti? Máme řešení – svůj vysněný obrázek si jednoduše namaluj na kůži! Nemyslíme tím fixem v hodině pod lavicí… Vyzkoušej přírodní barvivo používané již stovky let, hennu. Jemný prášek, který se využívá k barvení vlasů i kůže, vzniká rozemletím listů tropického keře. Přírodní henna je hnědočervená a stejně bude vypadat i na tvé pokožce. K dostání je ovšem i v černé barvě, která je ale chemicky přibarvená, a proto těm citlivějším může způsobit podráždění. Zkrášlit se vybraným obrázkem můžeš v nějakém salonu, nebo sama či za pomoci šikovné kamarádky. Klasickými vzory pocházejícími z Indie či Arábie jsou květinové ornamenty a nejrůznější drobnokresby. Tvou vlastní fantazii však nikdo omezovat nebude, takže pokud toužíš po delfínovi na rameni nebo ostnatém drátu kolem kotníku, směle do toho! A když tě tvůj výtvor brzy omrzí, nevadí, za čtrnáct dní ho budeš moci změnit. To je totiž průměrná doba,

28

Některé vzory se objevují a mizí podle sezony, retro ornamenty, zvířecí motivy, puntíky… Ale jeden nevychází z módy nikdy. Kostka! Kostkovaná košile snad ještě nezažila dobu, kdy by byla úplně out. Styly i barvy si můžeš zvolit nejrůznější, záleží jen na tvém vkusu. Roztomilá dívčí kostkovaná košilka s volánky či řasením působí romanticky a něžně. Rovnější chlapecký střih zase budí dojem, že jsi košili divoženku je už na první pohled jednoduché docílit. Vlasy prostě rozcucháš ještě před tím, než je začneš svazovat do uzlu, zafixuješ trochou laku a zatočíš do drdolu.

Rafinovaná sladkost Miluješ sladké koblihy k snídani? Uklidňuješ svou nervozitu zakousnutím se do tabulky čokolády? Asi jsi už uhodla, o čem bude řeč. Sladkosti chutnají skoro všem a závislost, kterou vzbuzují, je těžké překonat. Lékaři a dietologové však běžně používaný cukr označují jako bílý jed nebo bílá smrt. Proč tak silná slova? Sladkosti, které běžně konzumujeme, jsou

www.scooler.cz

přecpané bílým rafinovaným cukrem, který je při své výrobě ochuzen o veškerou nutriční hodnotu. Vitaminy a minerály jsou jednoduše fuč. V přirozeně sladkých potravinách, jako je třeba ovoce, je cukr ve společnosti vlákniny. Ta brzdí jeho vstřebávání a podporuje enzymy s vitaminy, které jsou pro štěpení cukrů nezbytné. Co se tedy v těle děje, když vypijeme láhev sladké limonády? Cukr v takové podobě je nezabrzděný a dostává se okamžitě do krve. Tělo si s tak velkým množstvím energie najednou nedokáže poradit, a tak ji začne ukládat. Zároveň potřebuje ke zpracování cukru spoustu látek, kterých se mu v limonádě nedostává, takže je musí vzít odjinud - třeba vápník z kostí, dále vitaminy B, hořčík, fosfor, železo, chrom a mangan. To je důvod, proč se v souvislosti s přemírou sladkostí mluví o řídnutí kostí v pozdějším věku. Cukr taky vytváří v těle kyselé prostředí, které je ideální pro šíření různých bakterií a plísní. Záněty močových cest, střev, mykózy atd. podporujeme právě přísunem cukru. Tohle vše může znít děsivě, ale naše tělo na cukr zkrátka není stavěné. Chceš-li tedy trochu ulevit svému tělu, nahraď většinu sladkostí ovocem. Když tě bude honit opravdu nezvladatelná mlsná, vybírej si dobroty, které jsou slazené medem nebo přírodním nerafinovaným cukrem.


horoskopy na březen

fatalistům

Pro ni: Tento měsíc se ti dostane odměny za tvé dlouhodobé úsilí. Náladu si nekaz falešnou kámoškou, která usiluje o tvou pozici v kolektivu. Drby o své osobě se stolu smeteš pravdou. Pro něj: Být za baviče je sice fajn, ale dej si pozor, abys svými vtípky někoho neurazil. Nech se kámošem ukecat ke skvělé akci, získáš nové známé a dobiješ baterky na školu, kde teď spíše vyspáváš. Vztahy: Doma to skřípe, zkus se blýsknout jako ochotný potomek a vše bude ok.

Pro ni: Doma se ti nedaří prosadit svou. Nechoď hlavou proti zdi a nechej rodiče vychladnout. Ve škole si dej pozor na zákeřného učitele, může mít špatný den. Pro něj: S poctivostí nejdál dojdeš, ale milosrdná lež tvou situaci vyřeší lépe a nápácháš tak méně škod. Pravdou bys dotyčnému jen ublížil. Vztahy: Kamarádi ti pomohou vyřešit tvé srdeční záležitosti. Dej na ně.

Pro ni: Ve společnosti se cítíš jako ryba ve vodě. Na každé párty záříš a dokážeš se pobavit kdekoli. Večírky ale žij jenom o víkendu a přes týden na ně raději zapomeň. Pro něj: Výčitky svědomí z minulého měsíce smeť se stolu. Vše se stalo tak, jak mělo. Kámošovi pomůžeš vyřešit problém, na který sám nestačí. Vztahy: Sebevědomí ti nechybí, tak neváhej a udělej první krok.

Pro ni: Nával povinností ti ubírá energii a hrozí, že tě porazí otravná nemoc. Předejdi tomu a věnuj se svému zdraví. Dostane se ti pozvání na bezva narozeninovou párty. Pro něj: Kámoši jsou na válečné stezce, ty se ale do jejich konfliktu nepleť. Měj oči otevřené, v tvém okolí je někdo, kdo se o tebe dost zajímá. Vztahy: Nejlépe je ti v partě přátel, tak nezůstávej sám/sama.

Pro ni: Povrchní řeči rádoby přítelkyň nejsou nic pro tebe. Pozvi své opravdové kámošky na pořádný pokec. Sblížíte se a budeš zírat, co všechno se dozvíš. Navíc ti prospěje svěřit se někomu důvěryhodnému. Pro něj: Trable s holkama tě netíží. Není divu, že si k tobě chodí kámoši pro radu. Dej si ale pozor, jako rádce chodíš po tenkém ledě. Stačí špatná rada a vina je na tobě. Vztahy: Vážný vztah momentálně nehledáš. Neslibuj tedy, co nemáš v úmyslu splnit.

Pro ni: Čeká tě důležité rozhodnutí, které bude mít vliv na tvou budoucnost. Ať už se jedná o výběr školy nebo nový vztah, dej na svou intuici a nenechej se do ničeho nutit. Pro něj: Nevybíjej si vztek na nesprávných lidech a vyříkej si to s tím, kdo ti už delší dobu otravuje život. Do života ti vstoupí nová osoba, kamarád, či partnerka. Vztahy: Naplánuj originální rande. I když se to někdy nezdá, tvůj prot+jšek touží po romantice.

Pro ni: Často propadáš dennímu snění a stává se, že ti unikají informace. Vrať se na zem, vyraž mezi lidi a naslouchej, dozvíš se něco, co můžeš využít proti své sokyni. Pro něj: Máš chuť i energii naučit se něco nového. Nové zájmy znamenají taky nové známosti a těm jsou pro tebe hvězdy nakloněny. Otravných úkolů ve škole se zbavíš, když požádáš vděčného kamaráda. Vztahy: Pomoz kámošovi/ce překonat ostych a oslovit jeho/její idol. Budeš za génia.

Pro ni: Ve škole se ti daří. Nasbírej plusové body u učitelského sboru, ať máš pak klid na akci s přáteli na konci měsíce. Zpracovat rodiče bude jednodušší, než čekáš. Pro něj: Tvé okolí si zaslouží otevřenější jednání. Pokud se budeš chovat odtažitě, tví známí ti ukážou záda. Rodiče tě příjemně překvapí. Vztahy: Přestaň chodit kolem horké kaše a řekni rovnou, co ti vadí. Náznaky nestačí.

Pro ni: Máš tendenci brát věci příliš osobně. Lidé, kteří si umí udělat srandu i ze sebe, mají život jednodušší. Kolem půlky měsíce tě čeká žhavý flirt, pokud to ovšem dovolíš. Pro něj: Minulý měsíc jsi spoustu věcí dobře začal, chybí ti ale vůle dotáhnout věci do konce. Zkus se překonat, u tvých blízkých stoupneš v ceně. Vztahy: S tvou drahou polovičkou to klape. Jste k sobě upřímní a váš vztah jen tak něco neohrozí.

Pro ni: Podaří se ti udělat dobrý dojem u obávaného učitele. Nezkaz si reputaci na konci měsíce, kdy tvoje myšlenky zaměstnají osobní záležitosti. Pro něj: Tvoje finanční situace dostala v poslední době zabrat. Začni se věnovat zájmům, které nevyžadují rozbití prasátka. V partě se blýskneš originálním nápadem. Vztahy: Svůj nový objev si raději dobře prověř. Není všechno zlato, co se třpytí.

Pro ni: Přestaň na chvíli řešit negativně naladěnou kámošku, nebo tě její depka pohltí. Vyslechni ji, ale čeho je moc, toho je příliš. Těšíš se zájmu kluků, tak se za to nestyď a využij toho. Pro něj: Je čas zlepšit si fyzičku. Vysedáváním doma energii nezískáš. V týmovém sportu se projeví tvá vůdčí povaha. Nesnaž se všem vyhovět, nejde být na dvou místech zároveň. Vztahy: Snaž se potěšit partnera/ku nějakou drobností. Čeká na důkaz lásky.

Pro ni: Zapracuj na svém vzhledu. Nový look ti zvedne sebevědomí. Všechny starosti, které jsi nemohla vyřešit, odbouráš s grácií. Doma se ti dostane velké pochvaly. Pro něj: Pošli k ledu kámoše, který zneužívá tvé dobroty. Nejde už jen o jednostranné přátelství? Nemůžeš přece makat za dva. Ušetřenou energii vybij při sportu. Vztahy: Snaž se zpříjemnit atmosféru doma. Když budeš s rodiči mluvit, spíš pochopí tvá přání.

Denní, erotické, partnerské, keltské, čínské a indiánské horoskopy najdeš na http://horoskopy.sms.cz. Tak tam koukej, at’ víš, co se stane!

29


pro vtipálky

humor

Mám úplně ztuhlý krk, protože jsem se špatně vyspal.

ŠPATNÝ DEN

1

5

2

6

3

7

4

8

Paní učitelka píše Pepíčkovi poznámku: „Umýt - smrdí!” Tatínek druhý den odepíše: „Učit - nečuchat!” Pane, jak je možné, že máte na jazyku tolik třísek? „No, víte, pane doktore, když mně se rozlil na podlahu litr rumu.” Dva chlápci jedou vlakem v jídelním voze. Objednají si sklenku slivovice. Přiťuknou si. Josef se rychle napije. Vtom vjedou do tunelu a Josef vykřikne: „Tondo, nepij to, oslepl jsem!”

Teda jestli bezvědomí v popelnici můžete říkat „špatně vyspal”.

Doktor kárá sestru: „Proč jste mi to sakra neřekla dřív! Já toho pacienta dva měsíce léčím na žloutenku a vy mi dneska řeknete, že to je Číňan!” Stojí takhle blondýna u zrcadla a zkoumavě se do něj dívá. Stojí tam den, dva, týden, až na ni matka zavolá: „Co je s tebou, Blanko?” Blondýna se ťukne do čela a řekne: „Jo už to mám, Blanka!” „Pane doktore, pane doktore, právě jsem spolknul ovci.” „A jak vám je?” „Zle-eee.”

30

OBRÁZEK MĚSÍCE

Tisíce super vtipů, zábavných obrázků, videí a dalších legrácek najdeš na http://humor.sms.cz. Tak tam jdi a bav se!


Poznej nás

Najdi na si portále pro mladé vše co tě zajímá! Sms zdarma na všechny operátory, super seznamka, neomezené fotogalerie, originální email, erotické a denní horoskopy, programy všech super kulturních akcí, denně nejlepší hry zdarma, největší televizní program, tisíce seminárních prací a zpracované maturitní otázky, seznamy brigád, slovníky, super vtipná videa... Za používání SMS.cz dostaneš dárky. Tak na co ještě čekáš? Poznej nás!

sCOOLer č. 7  

Časopis pro všechny kluky i holky